Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 233 "Көлік статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 211 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 қыркүйекте № 7161 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 25 қазандағы № 294 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Статистика агенттігі Төрағасының 2012.10.25 № 294 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Мемлекеттік статистиканы оңтайландыру және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық көрсеткіштерінің қосарлануын болдырмау мақсатында, сонымен қатар «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Көлік статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 233 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6493 тіркелген, «Егемен Қазақстан» 2010 жылғы 18 қарашадағы № 492 (26665), 2010 жылғы 20 қарашадағы № 495 (26338), 2010 жылғы 25 қарашадағы № 501 (26334), 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) газетінде жарияланған) мынадай өзгерiстер енгізілсін:
1-тармақта:
78910-қосымшалар осы бұйрықтың 1234-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы                         Ж. Жарқынбаев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялық
Министрінің міндетін атқарушы
Р.В.Скляр ____________________
2011 жылғы 12 тамыз
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 212 бұйрығына 1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 233 бұйрығына  7-қосымша
Приложение 7 к приказу исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 233 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике транспорта и инструкций по их заполнению"
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 2 августа 2011 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2011 года № 7161. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 25 октября 2012 года № 294.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 25.10.2012 № 294 (вводится в действие с 01.01.2013).
В целях оптимизации государственной статистики, и исключения дублирования показателей в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений, а также в соответствии с подпунктами 2) и  7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 233 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике транспорта и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6493, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 19 февраля 2011 года № 62-63 (26483-26484), 23 февраля 2011 года № 66-67 (26487-26488) следующие изменения:
в пункте 1:
приложения 78910 изложить в редакции согласно приложениям 1234 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Исполняющий
обязанности Председателя                   Ж. Джаркинбаев
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ Р. В. Скляр
12 августа 2011 года
Приложение 1 к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики Казахстан
по статистике от 2 августа 2011 года № 211
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағаның міндетін
атқарушысының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 233 бұйрығына 7-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық
байқау статистикалық нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 7 к приказу исполняющего
обязанности председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике

3. Жүк түрлері бойынша жүк тасымалдау көлемін көрсетіңіз (есепті тоқсаннан кейін 32 күніне, тоқсанға толтырылады)
Укажите объемы по перевозке грузов по видам (заполняется за квартал, на 32 день после отчетного квартала)
Жол коды
Код строки
Жүк түрлерінің атауы
Наименование видов грузов
Тасымалданған жүк, жолжүгі, жүк-жолжүгі, тонна
Перевезено (транспортировано) грузов, багажа, грузобагажа, тонн
А
Б
1
1
Барлығы
Всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
табиғи газ
природный газ
5
өзге де сулы немесе газды жүктер салмақта
прочие жидкие или газообразные грузы в массе
6
тас көмір
каменный уголь
7
кокс
кокс
8
темір кені
железная руда
9
марганец кені
марганцевая руда
10
түсті металл кендері
руды цветных металлов
11
күкірт шикізаты
серное сырье
12
қара металдар
черные металлы
13
қара металл сынығы
лом черных металлов
14
флюстер
флюсы
15
орман жүгі
лесные грузы
16
құрылыс жүгі
строительные грузы
17
химиялық және минералдық тынайтқыштар
химические и минеральные удобрения
18
астық
зерно
19
тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер
замороженные или охлажденные продукты
20
почта
почта
21
жиһаз
мебель
22
жеміс-көкөніс өнімдері
плодоовощная продукция
23
тірі жануарлар
живые животные
24
өзге де жүктер (қалған жүктер)
прочие грузы (остальные грузы)
Атауы
Наименование _______________________________________________________
Мекен-жайы
Адрес ______________________________________________________________
Тел:                        Электрондық почта мекен-жайы
Тел:_______________________ Адрес электронной почты _________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны                 Тел:
Фамилия и телефон исполнителя _____________________ Тел: ____________
Басшы                          (Т.А.Ә., қолы)
Руководитель                      (Ф.И.О., подпись) _________________
Бас бухгалтер                   (Т.А.Ә., қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
М.О./М.П.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағаның міндетін
атқарушының 2011 жылғы
2 тамыздағы № 211 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағаның
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 233 бұйрығына 8-қосымша
«Көлік жұмысы туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысанды толтыру жөніндегі нұсқаулық (код 0751101, индексі 1-көлік, кезеңділігі айлық)
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және «Көлік жұмысы туралы есеп» (код 0751101, индексі 1-көлік, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтырудың тәртібін нақтылайды.

3. Жүк түрлері бойынша жүк тасымалдау көлемін көрсетіңіз
(есепті тоқсаннан кейін 32 күніне, тоқсанға толтырылады)
Укажите объемы по перевозке грузов по видам (заполняется за
квартал, на 32 день после отчетного квартала)
Жол
коды
Код
строки
Жүк түрлерінің атауы
Наименование видов грузов
Тасымалданған жүк,
жолжүгі, жүк-жолжүгі, тонна
Перевезено (транспортировано)
грузов, багажа, грузобагажа,
тонн
А
Б
1
1
Барлығы
Всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
табиғи газ
природный газ
5
өзге де сулы немесе газды жүктер
салмақта
прочие жидкие или газообразные грузы
в массе
6
тас көмір
каменный уголь
7
кокс
кокс
8
темір кені
железная руда
9
марганец кені
марганцевая руда
10
түсті металл кендері
руды цветных металлов
11
күкірт шикізаты
серное сырье
12
қара металдар
черные металлы
13
қара металл сынығы
лом черных металлов
14
флюстер
флюсы
15
орман жүгі
лесные грузы
16
құрылыс жүгі
строительные грузы
17
химиялық және минералдық
тынайтқыштар
химические и минеральные удобрения
18
астық
зерно
19
тоңазытылған немесе
салқындатылған өнімдер
замороженные или охлажденные
продукты
20
почта
почта
21
жиһаз
мебель
22
жеміс-көкөніс өнімдері
плодоовощная продукция
23
тірі жануарлар
живые животные
24
өзге де жүктер (қалған жүктер)
прочие грузы (остальные грузы)
Атауы
Наименование ________________________________________________
Мекен-жайы
Адрес _______________________________________________________
Тел.:               Электрондық почта мекен-жайы
Тел.: ________        Адрес электронной почты _______________
Орындаушының аты-жөні және телефоны    Тел.:
Фамилия и телефон исполнителя ____________ Тел.: ____________
Басшы                          (Т.А.Ә., қолы)
Руководитель ____________________ (Ф.И.О., подпись) _________
Бас бухгалтер                  (Т.А.Ә., қолы)
Главный бухгалтер _______________ (Ф.И.О., подпись) _________
М.О./М.П.
Приложение 2 к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики Казахстан
по статистике от 2 августа 2011 года № 211
Приложение 8 к приказу исполняющего
обязанности Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 233
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о работе транспорта»
(код 0751101, индекс 1-транспорт, периодичность месячная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о работе транспорта» (код 0751101, индекс 1-транспорт, периодичность месячная).

2. Статистикалық нысанды толтыру мақсатында келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) жолаушылар айналымы - жолаушыларды тасымалдау бойынша көліктің жұмыс көлемі. Өлшеу бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Тасымалдаудың әрбір позициясы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтудің жиынтықталуымен анықталады, көлік түрлері бойынша бөлек есептелінеді;
2) жүк айналымы – жүктерді тасымалдау бойынша көлік жұмыстарының көлемі, тонна-километрмен көрініс табады. Тасымалданатын жүктің әрбір партиясының (жөнелтудің) салмағын оны тасымалдау ара қашықтығына көбейтудің жиынтықталуы арқылы анықталады;
3) тасымалданған жолаушылар - белгілі бір уақыт кезеңінде тасымалданған жолаушылар саны, көлік түрлері бойынша ескеріледі. Жолаушыларды тасымалдау бойынша байқау бірлігі жолаушы-сапар болып саналады;
4) тасымалданған жүк, жолжүгі, жүк-жолжүгі - көлікпен тасымалданған жүктердің тоннадағы саны. Көлік түрлері бойынша ескеріледі;
5) тасымалдаудан түскен табыстар - бұл жүктерді (почтаны қоса),  жолаушыларды (жолжүкті қоса) тасымалдағаны, жүктерді жөнелтушілерге және жолаушыларға тасымалдау бойынша қосымша қызмет көрсеткені үшін және көлік кәсіпорындарының мүлігін пайдаланғаны үшін көлік кәсіпорындарымен алынған қаражат сомасы. Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға көрсетілген жолаушылар тасымалдау қызметтері бойынша берілген дотациялар мен субсидиялар қосылады.
3. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлiмшеге заңды тұлғамен статистикалық нысанды өткiзу бойынша өкiлеттiк берілсе, онда ол өзі орналасқан жердегі статистика органдарына осы статистикалық нысанды ұсынады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлiмшеде статистикалық нысанды өткiзу бойынша өкiлеттiктер болмаса, онда заңды тұлға өзі орналасқан жердегі статистика органдарына олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өз құрылымдық және оқшауланған бөлiмшелерi бөлінісінде статистикалық нысанды ұсынады.
Темір жол, су (өзен көлігінде коммерциялық негізде жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлерді қоса) және әуе көлігіндегі кәсіпорындар жолаушыларды тасымалдаумен байланысты көрсеткіштерді (тасымалданған жолаушылар, жолаушылар айналымы және жолаушылар тасымалынан түскен табыс) қосынды жолдар бойынша толтырады, ал құрлықтағы өзге де көлік кәсіпорындары мен коммерциялық негізде тасымалдауды жүзеге асыратын көліктік емес кәсіпорындар бұл көрсеткіштерді жұмыс қай көлік түрімен жүзеге асырылса, сол бойынша толтырады.
«Тасымалданған жолаушылар» көрсеткішінен басқа барлық көрсеткіштер үтірден кейін бір санмен толтырылады. «Тасымалданған жолаушылар» көрсеткіші бүтін сандарда толтырылады.
Жолаушылар (жүк, жолжүгі, жүк-жолжүгі) тасымалынан түскен табыстарды қосымша құн салығынсыз көрсетеді.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) грузооборот - объем работы транспорта по перевозке грузов, выражается в тонно-километрах. Определяется как сумма произведений веса каждой партии (отправки) перевозимого груза на расстояние ее перевозки;
2) пассажирооборот - объем работы транспорта по перевозке пассажиров. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние. Определяется суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки, вычисляется раздельно по видам транспорта;
3) перевезено пассажиров - число пассажиров, перевезенных за определенный период времени, учитывается по видам транспорта. Единицей наблюдения по перевозке пассажиров является пассажиро-поездка;
4) перевезено (транспортировано) грузов, багажа, грузобагажа - количество грузов в тоннах, перевезенных транспортом. Учитывается по видам транспорта;
5) доходы от перевозок - это сумма средств, полученных транспортными предприятиями за перевозку грузов (включая почту), пассажиров (включая багаж), оказанные отправителям грузов и пассажирам дополнительные услуги по перевозке и за пользование имуществом транспортных предприятий. В доходы от перевозки пассажиров включаются также дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров.
3. В случае если структурному и обособленному подразделению делегированы полномочия по сдаче статистической формы юридическим лицом, то оно представляет данную статистическую форму по месту своего нахождения в органы статистики. В случае если структурное и обособленное подразделение не имеет полномочий по сдаче статистической формы, то юридическое лицо представляет статистическую форму в органы статистики по месту своего нахождения в разрезе своих структурных и обособленных подразделений с указанием их местонахождения.
Предприятия железнодорожного, водного (включая индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозку пассажиров на коммерческой основе на речном транспорте) и воздушного транспорта по показателям, связанным с перевозкой пассажиров (перевезено пассажиров, пассажирооборот и доходы от перевозки пассажиров), заполняют итоговые строки, а предприятия прочего сухопутного транспорта и нетранспортные предприятия, осуществляющие перевозку пассажиров на коммерческой основе по этим же показателям заполняют те виды транспорта, которыми была осуществлена работа.
Все показатели, кроме показателя «Перевезено пассажиров», заполняются с одним знаком после запятой. Показатель «Перевезено пассажиров» заполняется в целых числах.
Доходы от перевозки пассажиров (грузов, багажа, грузобагажа) отражаются без налога на добавленную стоимость.

4. Темір жол көлігімен жолаушыларды тасымалдау - бұл жөнелтілген, транзиттік және жеткізілген, сондай-ақ қала маңындағы қатынаста тасымалданған жолаушылар жиынтығы көлемдері кіреді.
Темір жол көлігіндегі жолаушылар айналымы, тасымалданған жолаушылар санын есепке алынған тасымал қашықтығына көбейту арқылы есептелетін жол бөлімшесінің жолаушы-километрдегі темір жол мен желінің жолаушыларды тасымалдау бойынша орындаған жұмыстарының көлемін сипаттайды.
Темір жол көлігімен тасымалданған жүктердің көлемі әкелінген  және әкетілген жүктер, транзиттік тасымалдаулар және республикалық қатынастағы тасымалдаудың жиынтығы болып табылады.
Темір жол көлігіндегі жүк айналымы жөнелтілген жүк массасының тоннамен тасымалдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде анықталады, тонна-километрмен өлшенеді. Тарифтік нетто-жүк айналымы көрініс табады.
Темір жол тасымалдау қызметінен түскен табыстар жүктерді, жолаушыларды, жолжүктерін және жүк-жолжүктерін тасымалдаудан түскен түсімдерді қамтиды.
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстар жол жүру ақысының  және жылдамдық, жатын орын, купелік және жұмсақ вагонда жол жүрген және басқалары үшін әртүрлі қосымша төлемдердің жиынтығын қамтиды.
Жүктерді тасымалдаудан түскен табыстар жүк тасу ақысынан, алғашқы және соңғы операциялар ақысынан және жолсеріктердің жол ақысы, вагондарды бір жол табанынан екіншісіне орын ауыстырғаны үшін қосымша алымдардан және тағы да басқадан құралады.
Жолжүк тасымалдаудан түскен табыстар жүк тасу ақысы және жолжүк түбіртектерінде көрсетілген қосымша алымдар сомасы бойынша анықталады.
Темір жол көлігі кәсіпорындары 3-бөлімде жүк тасымалдау бойынша қолда бар деректерді толтырады.
3-бөлімнің «Мұнай өнімдері» 3-жолы бойынша бензин, керосин, минералды майлар мен майлайтын май, мазут, дизельді отын және өзге де ашық және күңгірт мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің «Өзге де салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер» 5-жолы бойынша табиғи және сұйытылған күйдегі энергетикалық газ, асфальт, битум, гудрон, озокерит және энергетикалықтан басқа газды тасымалдау бойынша көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің «Құрылыс жүгі» 16-жолы бойынша құрылыс жүктерінің (топырақ, құм, сазбалшық, табиғи тастар, таутезек, гипс, әк, бор, қуыс толтырғыштар, күл, түйіршіктелгеннен басқа қоқыс, темір жолдарға арналған балласт, қабырғалы материалдар, гидроизоляциялық, жабындық материалдар, құрылыс кірпіш, құрама конструкциялар, жабынқыш пен шифер, оқшаулау материалдары, таскендір және тасжол бұйымдары, қыш құбырлары, жемірлеу бұйымдары мен өзге де минералдық-құрылыс материалдар), өнеркәсіптік шикізат (топырақ, құм-шикізат, темір емес кен, жемірлеу бұйымдары, кеуектас, цементтік клинкер, силикатты ірі тас, металлургиялық қоқыстар), түйіршіктелген қоқыс, цемент, отқа шыдамды бұйымдар (шикізат, кірпіш, материалдар, таскендір мен слюда) тасымалдау көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің «Тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер» 19-жолы бойынша тез бұзылатын (сүт, сүт өнімдері, жануар майы, ірімшік, жұмыртқалар, әртүрлі еттер, қосалқы өнімдер, ет өнімдері, мал мен құстар майы, ет қалдықтары, тірі балық, салқындатылған жаңа ұсталынған балық, теңіз жануарларының майы, маргарин өнімдері, су және мұз) жүктерді тасымалдау көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің «Почта» 20-жолы бойынша мерзімдік басылымдар (газеттер, журналдар), хаттар, карточкалар, сәлемдемелер мен бандерольдерді тасымалдау бойынша көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің «Жиһаз» 21-жолы бойынша кез-келген жиһазды (металл, металл емес, кеңсе, тұрғын үй, жұмсақ) тасымалдау бойынша көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің «Жеміс-көкөніс өнімдері» 22-жолы бойынша тасымалданған жаңа піскен көкөністер, жемістер, жаңа піскен жидектер, жаңа піскен алмалар, цитрустықтар көрсетіледі.

4. Перевозка пассажиров на железнодорожном транспорте включает в себя количество отправленных, транзитных и прибывших пассажиров, а также перевезенных в пригородном сообщении.
Пассажирооборот на железнодорожном транспорте характеризует объем выполненной работы по перевозкам пассажиров отделения дороги, железной дороги и сети в пассажиро-километрах, исчисляемых умножением количества перевезенных пассажиров на расстояние перевозки, принятое к учету.
На железнодорожном транспорте объем перевезенных грузов представляет собой сумму ввезенных и вывезенных грузов, транзитных перевозок и перевозок в республиканском сообщении.
Грузооборот на железнодорожном транспорте определяется как сумма произведений массы каждой отправки в тоннах на расстояние перевозки, измеряется в тонно-километрах. Отражается тарифный грузооборот-нетто.
Доходы от деятельности железных дорог включают поступления от перевозки грузов, пассажиров, багажа и грузобагажа.
Доходы от перевозки пассажиров включают суммы платы за проезд и различные доплаты за скорость, спальное место, проезд в купейном и мягком вагоне и прочее.
Доходы от грузовых перевозок складываются из платы за провоз груза, оплаты начальной и конечной операции и дополнительных сборов за проезд проводников, за перестановку вагонов с одной колеи на другую.
Доходы от перевозки багажа определяют по суммам провозной платы и дополнительных сборов, указанных в корешках багажных квитанций.
Предприятия железнодорожного транспорта в разделе 3 заполняют имеющиеся данные по перевозимым грузам.
По строке 3 «Нефтепродукты» раздела 3 указываются объемы по перевозке бензина, керосина, масел и смазок минеральных, мазута, дизельного топлива и прочих светлых и темных нефтепродуктов.
По строке 5 «Прочие жидкие и газообразные грузы в массе» раздела 3 указываются объемы по перевозке газов энергетических как в естественном, так и в сжиженном состоянии, перевозок асфальта, битума, гудрона, озокерита и газов, кроме энергетических.
По строке 16 «Строительные грузы» раздела 3 указываются объемы перевозок строительных грузов (земля, песок, глина, камни природные, туф, гипс, известь, мел, заполнители пористые, зола, шлак, кроме гранулированных, балласт для железных дорог, стеновые материалы, гидроизоляционные, кровельные материалы, кирпич строительный, сборные конструкции, черепица и шифер, материалы изоляционные, изделия асбестовые и асфальтовые, трубы керамические, изделия абразивные и прочие минерально-строительные материалы), промышленного сырья (земля, песок-сырье, руда неметаллическая, материалы абразивные, пемза, клинкер цементный, глыба силикатная, шлаки металлургические), шлаки гранулированные, цемент, огнеупоры (сырье, кирпич, материалы, асбест и слюда).
По строке 19 «Замороженные или охлажденные продукты» раздела 3 указываются объемы перевозок скоропортящихся грузов (молоко, молочные продукты, масло животное, сыр, яйца, мясо всякое, субпродукты, мясопродукты, жиры и сало животных и птиц, отходы мясные, рыба живая, рыба свежая охлажденная, жир морских животных, рыб, продукция маргариновая, вода и лед).
По строке 20 «Почта» раздела 3 указываются объемы перевозок периодических изданий (газет, журналов), писем, карточек, посылок и бандеролей.
По строке 21 «Мебель» раздела 3 указываются объемы перевозок любой мебели (металлической, неметаллической, офисной, жилой, мягкой).
По строке 22 «Плодоовощная продукция» раздела 3 указываются объемы перевозок овощей свежих, фруктов, ягод свежих, яблок свежих, цитрусовых.

5. Барлық қатынастарда жолаушыларды автобуспен тасымалдау қолданылатын тарифтерге қарамастан қалалық, қаламаңылық, қалааралық және халықаралық қатынастарда автобуспен тасымалданған, сондай-ақ кәсіпорындар (ұйымдар) төлеген жол жүру құжаттары бар жолаушыларды қоса, барлық жолаушылардың жиынтығы ретінде есептелінеді.
Барлық қатынастарда жолаушыларды таксимен тасымалдау олардың автомобиль-километрдегі ақылы жүрген жолын жеңіл таксидегі жолаушылардың орташа санына көбейтіп және нәтижесін жолаушыларды тасымалдаудың орташа ара қашықтығына бөлумен анықталады. Жеңіл таксидегі жолаушылардың орташа саны екі жолаушыға тең деп алынады. Жеңіл таксимен жолаушылар тасымалдаудың орташа ара қашықтығы қала маңына қатынайтын автобуспен жолаушылар тасымалдаудың орташа ара қашықтығына тең деп алынады.
Жолаушыларды трамвайлармен, троллейбустармен тасымалдау жол ақысын төлейтін және тегін жүру құқығын пайдаланатын азаматтарды қамтиды.
Қалалық қатынаста маршруттық автобустармен тасымалданған ақылы жолаушылар саны:
кондуктормен автобустарда сатылған билеттердің саны бойынша;
маршруттық автобуспен жол жүру үшін абонементтік талондар мен бір жолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала (бағдар) үшін бекітілген тарифке бөлу арқылы;
айлық жол жүру билеттерін сатқан кезде - сатылған билеттер санын бір айдағы жол жүрудің есептік санына көбейту арқылы анықталады.
Қаламақылық, қалааралық және халықаралық қатынастарда маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны, әдетте, сатылған билеттер саны бойынша анықталады.
Билетсіз жүйе бойынша тасымалдау кезінде маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны жол жүру құнына байланысты, алынған табысты қолданылатын тарифке бөлу арқылы сараланып анықталады.
Тапсырыстағы автобустармен тасымалданған жолаушылар саны былайша есептелінеді:
қалалық және қаламаңылық қатынастарда (туристік-экскурсиялық автобустардан басқа) - жолаушылар айналымын (есептік) қала маңындағы қатынаста жолаушы сапарының орташа қашықтығына бөлу арқылы, егер шаруашылықта мұндай деректер болмаса, онда есептеу үшін 15 км-ге тең қашықтық алынады;
қалааралық және халықаралық қатынастарда, сондай-ақ қатынастың барлық түріндегі туристік - экскурсиялық автобустарда - жол қағазында көрсетілген жолаушылар санына тең етіп қабылданады, бірақ автобуста отыруға арналған орындар санынан аспауы тиіс.
Трамвай, троллейбустарда жолақысын төлейтін жолаушылар саны мынадай құжаттардың негізінде анықталады:
кондуктормен бір жолаушы - сапарына белгіленген тариф бойынша бір жолғы билетті жеке азаматтарға сату кезінде тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттердің санына тең етіп қабылданады;
кондукторсыз бір жолаушы - сапарына белгіленген тариф бойынша абономенттік талондар мен бір жолғы билеттерді жеке азаматтарға сату кезінде тасымалданған жолаушылар саны абонементтік талондар мен бір жолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала үшін белгіленген бірыңғай тарифке бөлу арқылы анықталады.
Автобустардағы жолаушылар айналымы тасымалданған жолаушылар санының сапардың орташа қашықтығына көбейтіндісі ретінде анықталады.
Таксидегі жолаушылар айналымы жеңіл таксидің ақылы жүрген жолын тасымалданған жолаушылардың орташа санына (екі жолаушыға тең) көбейту арқылы анықталады.
Трамвайлардағы, троллейбустардағы жолаушылар айналымы тасымалданған жолаушылар санын жолаушы сапарының орташа қашықтығына көбейту арқылы анықталады.
Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау жүк автомобильдерімен, пикаптармен, жеңіл автомобиль шассиіндегі фургондармен және автотіркемелермен орындалған жиынтық көлемді қамтиды. Тасымалданған жүктер есебі келу мезеті бойынша жүзеге асырылады. Тасымалданған жүктер көлемі ыдыс салмағын, әрбір сапардағы контейнерлер салмағын ескере отырып, тасымалданған жүктің нақты салмағы бойынша көрсетіледі.
Автомобиль көлігіндегі жүк айналымы әрбір сапар үшін тасымалданған жүк салмағын (автотіркемелермен тасымалданған жүктерді қоса) сапар қашықтығына көбейтіп, кейін барлық сапарлар бойынша көбейтінділерді жиынтықтаумен анықталады.
Барлық қатынастарда жолаушыларды автобустармен тасымалдау табыстары (маршруттық таксилерді қоса) жол жүру билеттерінің барлық түрлерін сатудан (жеке азаматтарға, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдарға) түскен нақты ақшалай түсімінің жалпы сомасы, сондай-ақ тапсырыстық автобустармен жолаушыларды тасымалдаудан түскен ақшалай түсімді қамтиды.
Барлық қатынастарда жолаушыларды жеңіл таксилермен тасымалдаудан түскен табыстар жеңіл таксилермен жолаушыларды тасымалдаудан алынған ақшалай түсімнен басқа (таксилерге телефон арқылы алдын ала тапсырыс беруден түсетін табыстарды есепке алумен), сонымен қатар байланыс кәсіпорындарының почта мен мерзімдік басылымдарды тасымалдауынан қолма-қол ақшасыз есеп айыру бойынша түскен табыстарды да қамтиды.
Жолаушыларды трамвайлармен, троллейбустармен тасымалдаудан түскен табыстар жеке азаматтарға, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдарға жол жүру құжаттарының барлық түрін сатудан түскен нақты ақшалай түсімнің жалпы сомасын қамтиды.
Жүктерді автомобильдермен тасымалдаудан түскен табыстар қолданыстағы тарифтер бойынша тасымалданған жүктер саны туралы құжаттар негізінде немесе жасалған шарттарға сәйкес анықталады.

5. Перевозки пассажиров автобусами во всех сообщениях исчисляются как сумма всех пассажиров, перевезенных автобусами в городском, пригородном, междугородном и международном сообщениях, независимо от применяемого тарифа, а также включая пассажиров с проездными документами, оплаченными предприятиями (организациями).
Перевозки пассажиров такси во всех сообщениях определяются умножением их платного пробега в автомобиле-километрах на среднее число пассажиров в легковом такси и делением результата на среднее расстояние перевозки пассажира. Среднее число пассажиров в легковом такси принимается равным двум пассажирам. Среднее расстояние перевозки пассажира в легковом такси принимается равным среднему расстоянию перевозки пассажира автобусом в пригородном сообщении.
Перевозки пассажиров трамваями, троллейбусами включают граждан с платным проездом и пользующихся правом бесплатного проезда.
Количество перевезенных платных пассажиров маршрутными автобусами в городском сообщении определяется:
по количеству проданных билетов в автобусах с кондуктором;
делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов для поездки на маршрутном автобусе на утвержденный для данного города (маршрута) тариф;
при продаже месячных проездных билетов – умножением количества проданных билетов на расчетное количество поездок в месяц.
Количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами в пригородном, междугородном и международном сообщениях определяется по количеству проданных билетов.
При безбилетной системе перевозок количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется дифференцированно, в зависимости от стоимости проезда, путем деления полученных доходов на применяемый тариф.
Количество пассажиров, перевезенных заказными автобусами исчисляется:
в городском и пригородном сообщении (кроме туристско-экскурсионных автобусов) – делением пассажирооборота (расчетного) на среднее расстояние поездки пассажира в пригородном сообщении, если в хозяйстве таких данных нет, для расчета берется расстояние равное 15 километрам;
в междугородном и международном сообщениях, а также на туристско-экскурсионных автобусах во всех видах сообщения – принимается равным количеству пассажиров, указанному в путевом листе, но не более числа мест для сидения в автобусе.
Количество пассажиров с платным проездом в трамваях, троллейбусах определяется на основании следующих документов:
при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу разовых билетов на одну пассажиро-поездку с кондуктором количество перевезенных пассажиров принимается равным количеству проданных билетов;
при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу абонементных талонов и разовых билетов на одну пассажиро-поездку без кондуктора количество перевезенных пассажиров определяется делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов на утвержденный для данного города единый тариф.
Пассажирооборот автобусов определяется как произведение количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки.
Пассажирооборот такси определяется умножением платного пробега легкового такси на среднее число перевезенных пассажиров (равное двум пассажирам).
Пассажирооборот трамваев, троллейбусов определяется умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки пассажира.
На автомобильном транспорте перевозки грузов включают суммарные объемы, выполненные грузовыми автомобилями, пикапами и фургонами на шасси легковых автомобилей и автоприцепами. Учет перевезенных грузов осуществляется по моменту прибытия. Объем перевезенных грузов указывается по фактическому весу перевезенных грузов с учетом веса тары, веса контейнеров за каждую поездку (заезд).
Грузооборот на автомобильном транспорте определяется умножением веса перевезенного груза (включая груз, перевезенный на автоприцепах) за каждую поездку на расстояние с последующим суммированием произведений по всем поездкам.
В доходы от перевозки пассажиров автобусами (включая маршрутные такси) во всех сообщениях включаются общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных билетов (как отдельным гражданам, так и предприятиям и организациям), а также выручка от перевозки пассажиров заказными автобусами.
В доходы от перевозки пассажиров легковыми такси во всех сообщениях, кроме выручки, полученной от перевозки пассажиров легковыми такси (с учетом доходов от предварительных заказов такси по телефону), включаются также доходы, поступившие по безналичному расчету от перевозки почты и периодической печати предприятиями связи.
В доходы от перевозки пассажиров трамваями, троллейбусами включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных документов, как отдельным гражданам, так и предприятиям и организациям.
Доходы от перевозки грузов автомобилями определяются на основе документов о количестве перевезенных грузов по действующим тарифам или в соответствии с заключенными договорами.

6. Құбыр көлігі үшін тасымалданған жүк көлемі деп мұнайды (мұнай өнімдерін, газды) қайта айдау, яғни жүкті құбырмен тасымалдау - өндіру аудандарынан (өндіріс) немесе шетелдерден тұтыну орнына (өткізу базалары, өңдеу жөніндегі кәсіпорындар, газ тарататын стансалар, вагон-цистернаға, танкер кемелерге, автомобиль-цистерналарға құятын орындары және тағы да сол сияқты) жеткізу үшін құбыр көлігі кәсіпорындарымен қабылданған жүктің бастапқы жөнелтілуі. Жүкті құбырға айдау мезетінде шығын өлшеуіштер мен есептегіштердің көрсеткіштері бойынша анықталады. Табиғи газды қайта айдау көлем бірлігімен есептелінеді және мынадай қатынаста масса (салмақ) бірліктеріне аударылады: 1 м3 = 0,8 кг немесе 1000 м3 газ = 0,8 тонна немесе 1 тонна = 1250 м3.
Құбыр көлігіндегі жүк айналымы мұнай, мұнай өнімдері мен газды магистральдық құбырлармен өткізу бойынша жұмыс көлемін қамтиды. Мұнайды (мұнай өнімдерін, газды) қайта айдау көлемдерін (тоннамен) бас насос стансасына енетін коллектордан зауыттың, құю пунктінің, мұнай базасының, газ тарататын жүйенің қайта айдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде анықталады. Барлық құбырлар бойынша тұтастай және мұнай құбырлары, өнім құбырлары (мұнай өнімдерінің түрлері бойынша) және газ құбырлары бойынша жеке анықталады.
Мұнай мен мұнай өнімдерін тасымалдаудан түскен табыстар қайта айдау, қайта тиеу және осы жүктерді құю тарифтік төлемімен анықталады. Газ құбыры көлігінде табыстар 1000 м3 газды тасымалдау бойынша тарифті тасымалдау көлеміне көбейту арқылы анықталады.
7. Жолаушыларды су көлігімен тасымалдау есепті кезеңде меншікті  және жалға алынған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны бойынша есептеледі. Бір бағытта екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары жолаушылар санын есепке алу объектісі болып саналады.
Жолаушыларды су көлігімен тасымалдау туралы деректер тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдікті жолаушылар билеттерімен, топтық тасымал құжаттарымен - әскери, экскурсиялық) ресімделген барлық жөнелтілген жолаушыларды қамтиды.
Су көлігіндегі жолаушылар айналымы әрбір сапар бойынша, жолаушылар саны мен әрбір жолаушыны жөнелту пунктінен баратын пунктіне дейін тасымалдау қашықтығына сүйене отырып жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейту және алынған нәтижені жиынтықтау арқылы анықталады.
Су көлігімен жүктерді тасымалдау жөнелту бойынша есептеледі. Жөнелту деп бір пункттен екінші пунктке жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен рәсімделген жүктің жеке партиясын айтады. Тоннамен жөнелтілген жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып, оған ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса анықталады.
Су көлігіндегі жүк айналымы жөнелтілген жүктің тоннадағы салмағын тасымалданатын қашықтыққа көбейту жолымен, содан кейін барлық жөнелтулер бойынша алынған нәтижелерді жиынтықтау арқылы есептелінеді.
Су көлігімен тасымалдаудан түскен табыстар қолданыстағы тарифтер мен тасымал құжаттары бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдауды орындағаны үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табыстарды қамтиды.

6. Для трубопроводного транспорта под объемом перевозки грузов подразумевается перекачка нефти (нефтепродуктов, газа), то есть транспортирование грузов по трубопроводам - первоначальное отправление груза, принятого предприятиями трубопроводного транспорта, для доставки из районов добычи (производства) или из-за границы в пункты потребления (перевалочные базы, предприятия по переработке, газораспределительные станции, пункты налива в вагоны-цистерны, танкерные суда, автомобили-цистерны и тому подобное). Определяется в момент закачки груза в трубопровод по показаниям расходомеров и счетчиков. Перекачка природного газа учитывается в единицах объема и переводится в единицы массы (веса) по следующему соотношению: 1 м3 = 0,8 кг или 1000 м3 газа = 0,8 тонн или 1 тонна = 1250 м3.
Грузооборот трубопроводного транспорта включает в себя объем работы по перемещению нефти, нефтепродуктов и газа по магистральным трубопроводам. Определяется как сумма произведений объемов перекачки нефти (нефтепродуктов, газа) в тоннах на расстояние перекачки от входного коллектора головной насосной станции до входного коллектора завода, наливного пункта, нефтебазы, газораспределительной системы. Определяется по всем трубопроводам в целом и в отдельности по нефтепроводам, продуктопроводам (по видам нефтепродуктов) и газопроводам.
Доходы от транспортирования нефти и нефтепродуктов определяются тарифной платой за перекачку, перевалку и налив этих грузов. На газопроводном транспорте доходы определяются путем умножения тарифа по транспортировке 1000 м3 газа на объем транспортировки.
7. Перевозки пассажиров на водном транспорте учитываются по количеству пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В данные о перевозках пассажиров на водном транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных).
Пассажирооборот водного транспорта определяется по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем перемножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов.
Перевозки грузов на водном транспорте учитываются по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках.
Грузооборот водного транспорта определяется путем перемножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки, а затем суммированием полученных результатов по всем отправкам.
В доходы от перевозки на водном транспорте включаются доходы, начисленные отчитывающимся предприятием, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов и пассажиров по действующим тарифам.

8. әуе көлігімен тасымалданған жолаушылар саны есепті кезеңде көлік авиациясының ұшақтарымен тасымалданған барлық жолаушылар санының жиынтығы ретінде есептеледі.
әуе көлігіндегі жолаушылар айналымы әрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жолаушылар санын осы учаскеге сәйкес пайдалану қашықтығына көбейтудің жиынтығы ретінде анықталады. Әуе көлігінде тасымалданған жүк саны есепті кезеңде ұшақтармен тасымалданған барлық жүктер, почта және ақылы жолжүк салмағының жиынтығы ретінде есептеледі.
әуе көлігіндегі жүк айналымы әрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жүк пен почта тоннасының санын тиісті осы учаскеге пайдалану қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде анықталады.
әуе көлігінен түскен табыстар халықаралық әуе желілері, ішкі қатынас желілері бойынша жолаушылар, почта мен жүк тасымалынан түскен түсімдерді қамтиды.
9. Арифметикалық – логикалық бақылау:
1) 1-бөлім «Көлік жұмысының негізгі көрсеткіштері»:
1-жол > 1.1-1.5 жолдардың қосындысына;
2-жол > 2.1-2.5 жолдардың қосындысына;
3-жол > 3.1-3.5 жолдардың қосындысына;
2) 2-бөлім «Құбыр көлігі кәсіпорындарының негізгі көрсеткіштері»:
барлық баған бойынша 1 жол = барлық баған бойынша жолдардың қосындысына
3) 3-бөлім «Жүк түрлері бойынша жүк тасымалдау»:
1-жол = 2–24 жолдардың қосындысына
4) бөлімдер арасында бақылау:
1-жол 1-баған 2-бөлім = 4-жол 1-бөлім
1-жол 2-баған 2-бөлім = 5-жол 1-бөлім
1-жол 3-баған 2-бөлім = 6-жол 1-бөлім
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 212 бұйрығына 3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 233 бұйрығына 9-қосымша
Приложение 9 к приказу исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 233
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық нысан коды 0741104
Код статистической формы 0741104
Темір жол көлігінің жұмысы туралы есеп
Отчет о работе железнодорожного транспорта
ТЖ
ЖД
_ _ _ _
Есепті кезең    |_|_|_|_| Жыл
Отчетный период             Год
Жылдық
Годовая
Жолаушылар темір жол көлігі, қалааралық (Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды 49.1) және жүк темір жол көлігі - негізгі қызмет түрімен (ЭҚЖЖ коды 49.2) заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, с основным видом деятельности – пассажирский железнодорожный транспорт, междугородний (Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) код 49.1) и грузовой железнодорожный транспорт (код ОКЭД 49.2).
Тапсыру мерзімі – 15 сәуірге дейін
Срок представления – до 15 апреля
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
код БИН

8. Количество перевезенных пассажиров на воздушном транспорте исчисляется как сумма числа всех пассажиров, перевезенных в отчетном периоде самолетами транспортной авиации.
Пассажирооборот на воздушном транспорте определяется как сумма произведений числа перевезенных пассажиров на каждом участке полета на соответствующее этому участку эксплуатационное расстояние.
На воздушном транспорте количество перевезенных грузов исчисляется как сумма веса всех грузов, почты и платного багажа, перевезенных в отчетном периоде самолетами.
Грузооборот воздушного транспорта определяется как сумма произведений количества тонн груза и почты, перевезенных на каждом участке полета на соответствующее этому участку эксплуатационное расстояние.
Доходы по воздушному транспорту включают поступления от пассажирских, почтовых и грузовых перевозок по международным воздушным линиям, линиям внутреннего сообщения.
9. Арифметико–логический контроль:
1) Раздел 1 «Основные показатели работы транспорта»:
строка 1 >  строк 1.1-1.5
строка 2 >  строк 2.1-2.5
строка 3 >  строк 3.1-3.5
2) Раздел 2 «Основные показатели работы предприятий трубопроводного транспорта»:
строка 1 по всем графам = всех строк по всем графам
3) Раздел 3 «Объемы по перевозке грузов по видам»:
строка 1 = строк 2 – 24
4) контроль между разделами:
строка 1 графа 1 раздел 2 = строка 4 раздел 1
строка 1 графа 2 раздел 2 = строка 5 раздел 1
строка 1 графа 3 раздел 2 = строка 6 раздел 1
Приложение 3 к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики Казахстан
по статистике от 2 августа 2011 года № 211
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына кепілдік
береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағаның міндетін
атқарушысының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 233 бұйрығына 9-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық
байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 9 к приказу исполняющего
обязанности председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 233
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час
(нужное обвести)
1 сағат-
қа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақытылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық
бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы
заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических
данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными
правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық нысан
коды 0741104
Код статистической
формы 0741104
Темір жол көлігінің жұмысы туралы есеп
ТЖ
ЖД
Отчет о работе железнодорожного транспорта
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Жолаушылар темір жол көлігі, қалааралық (Экономикалық қызмет түрінің жалпы
жіктеуішінің ұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды 49.1) және жүк темір жол көлігі -
негізгі қызмет түрімен (ЭҚЖЖ коды 49.2) заңды тұлғалар және (немесе) олардың
құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, с
основным видом деятельности – пассажирский железнодорожный транспорт, междугородний
(Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) код 49.1) и
грузовой железнодорожный транспорт (код ОКЭД 49.2).
Тапсыру мерзімі – 15 сәуірге дейін
Срок представления – до 15 апреля
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
код БИН

1. Жүк тасымалдау бойынша негізгі көрсеткіштерді көрсетіңіз
Укажите основные показатели по перевозке грузов
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Жүк қозғалысындағы локомотивтердің поезд-километрлері, мың поезд - км
Поездо-километры локомотивов в грузовом движении, тысяч поездо-км
оның ішінде түрлері бойынша:
в том числе по видам:
2
паровоздар
паровозы
3
электровоздар
электровозы
4
тепловоздар
тепловозы
5
Жүк қозғалысындағы автомотрисалардың поезд-километрлері, мың поезд-км
Поездо-километры автомотрис в грузовом движении, тысяч поездо-км
6
электрлік
электрические
7
дизельді
дизельные
8
өзге де
прочие
9
Жүк қозғалысындағы локомотивтердің локоматив-километрлері, мың локомотив-км
Локомотиво-километры локомотивов в грузовом движении, тысяч локомотиво-км
оның ішінде түрлер бойынша:
в том числе по видам:
10
паровоздар
паровозы
11
электровоздар
электровозы
12
тепловоздар
тепловозы
13
Жүк қозғалысындағы автомотрисалардың локоматив-километрлері, мың локомотив-км
Локомотиво-километры автомотрис в грузовом движении, тысяч локомотиво-км
14
электрлік
электрические
15
дизельді
дизельные
16
өзге де
прочие
17
Жолдағы локомотивтердің поезд-сағаттары, мың поезд-сағат
Поездо-часы локомотивов в пути, тысяч поездо-часы
оның ішінде түрлері бойынша:
в том числе по видам:
18
паровоздар
паровозы
19
электровоздар
электровозы
20
тепловоздар
тепловозы
21
Жолдағы автомотрисалардың поезд-сағаттары, мың пойыз-сағат
Поездо-часы автомотрис в пути, тысяч поездо-часы
22
электрлік
электрические
23
дизельді
дизельные
24
өзге де
прочие
25
Жүк айналымы (локомотив салмағынсыз жүк поездарының бруттосы) – барлығы, миллион тонна-км
Грузооборот (брутто грузовых поездов без веса локомотива) – всего, миллион тонно-км
оның ішінде:
в том числе:
26
паровоздың тарту күші
паровозная тяга
27
электровоздың тарту күші
электровозная тяга
28
тепловоздың тарту күші
тепловозная тяга
29
Жұмыс вагонының айналымы, тәулік
Оборот рабочего вагона, сутки
30
Жергілікті вагонның айналымы, тәулік
Оборот местного вагона, сутки
31
Локомотивтің орташа тәуліктік өнімділігі, мың тонна-км брутто
Среднесуточная производительность локомотива, тысяч тонно-км брутто
32
Жүк вагонының орташа тәуліктік өнімділігі, тонна-км
Среднесуточная производительность грузового вагона, тонно-км
2. Тасымалдау ара қашықтығы бойынша жүк тасымалдаудың негізгі көрсеткіштерін көрсетіңіз
Укажите основные показатели по перевозке грузов по расстоянию перевозок
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
1–49 км
1–49 км
50–149 км
50–149 км
150–299 км
150–299 км
300–499 км
300–499 км
500 км және одан көп
500 км и более
А
Б
1
2
3
4
5
1
Тасымалданған жүк, жолжүгі, жүк-жолжүгі, мың тонна
Перевезено (транспортировано) грузов, багажа, грузобагажа, тысяч тонн
2
Тарифтік жүк айналымы-нетто, миллион тонна-км
Тарифный грузооборот-нетто, миллион тонно-км

1. Жүк тасымалдау бойынша негізгі көрсеткіштерді көрсетіңіз
Укажите основные показатели по перевозке грузов
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Жүк қозғалысындағы локомотивтердің поезд-километрлері,
мың поезд-км
Поездо-километры локомотивов в грузовом движении, тысяч
поездо-км
оның ішінде түрлері бойынша:
в том числе по видам:
2
паровоздар
паровозы
3
электровоздар
электровозы
4
тепловоздар
тепловозы
5
Жүк қозғалысындағы автомотрисалардың
поезд-километрлері, мың поезд-км
Поездо-километры автомотрис в грузовом движении, тысяч
поездо-км
6
электрлік
электрические
7
дизельді
дизельные
8
өзге де
прочие
9
Жүк қозғалысындағы локомотивтердің
локоматив-километрлері, мың локомотив-км
Локомотиво-километры локомотивов в грузовом движении,
тысяч локомотиво-км
оның ішінде түрлер бойынша:
в том числе по видам:
10
паровоздар
паровозы
11
электровоздар
электровозы
12
тепловоздар
тепловозы
13
Жүк қозғалысындағы автомотрисалардың
локоматив-километрлері, мың локомотив-км
Локомотиво-километры автомотрис в грузовом движении,
тысяч локомотиво-км
14
электрлік
электрические
15
дизельді
дизельные
16
өзге де
прочие
17
Жолдағы локомотивтердің поезд-сағаттары, мың
поезд-сағат
Поездо-часы локомотивов в пути, тысяч поездо-часы
оның ішінде түрлері бойынша:
в том числе по видам:
18
паровоздар
паровозы
19
электровоздар
электровозы
20
тепловоздар
тепловозы
21
Жолдағы автомотрисалардың поезд-сағаттары,
мың пойыз-сағат
Поездо-часы автомотрис в пути, тысяч поездо-часы
22
электрлік
электрические
23
дизельді
дизельные
24
өзге де
прочие
25
Жүк айналымы (локомотив салмағынсыз жүк поездарының
бруттосы) – барлығы, миллион тонна-км
Грузооборот (брутто грузовых поездов без веса локомотива) –
всего, миллион тонно-км
оның ішінде:
в том числе:
26
паровоздың тарту күші
паровозная тяга
27
электровоздың тарту күші
электровозная тяга
28
тепловоздың тарту күші
тепловозная тяга
29
Жұмыс вагонының айналымы, тәулік
Оборот рабочего вагона, сутки
30
Жергілікті вагонның айналымы, тәулік
Оборот местного вагона, сутки
31
Локомотивтің орташа тәуліктік өнімділігі, мың тонна-
км брутто
Среднесуточная производительность локомотива, тысяч тонно-км
брутто
32
Жүк вагонының орташа тәуліктік өнімділігі, тонна-км
Среднесуточная производительность грузового вагона, тонно-км
2. Тасымалдау ара қашықтығы бойынша жүк тасымалдаудың негізгі
көрсеткіштерін көрсетіңіз
Укажите основные показатели по перевозке грузов по расстоянию
перевозок
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
1 –
49 км
1 –
49 км
50 –
149 км
50 –
149 км
150 –
299 км
150 –
299 км
300 –
499 км
300 –
499 км
500 км және
одан көп
500 км и более
А
Б
1
2
3
4
5
1
Тасымалданған жүк,
жолжүгі, жүк-жолжүгі,
мың тонна
Перевезено
(транспортировано)
грузов, багажа,
грузобагажа, тысяч тонн
2
Тарифтік жүк
айналымы-нетто,
миллион тонна-км
Тарифный
грузооборот-нетто,
миллион тонно-км

3. Жөнелту және әкелу бойынша жүктерді тасымалдау көлемін көрсетіңіз, мың тонна
Укажите объемы по перевозке грузов по отправлению и прибытию, тысяч тонн
Жол коды
Код строки
Жөнелтілген жүк – барлығы
Отправлено грузов – всего
Жөнелтілген жүктердің жалпы көлемінен - контейнерлердегі жүктер
Из общего объема отправленных грузов – грузы в контейнерах
Әкелінген жүк – барлығы
Прибыло грузов – всего
Әкелінген жүктердің жалпы көлемінен - контейнерлердегі жүктер
Из общего объема прибывших грузов – грузы в контейнерах
А
Б
1
2
3
4
1
Казақстан Республикасы - барлығы
Республика Казахстан - всего
жол бөлімшелері бойынша:
по отделениям дороги:
2
Ақмола
Акмолинское
3
Қостанай
Костанайское
4
Павлодар
Павлодарское
5
Қарағанды
Карагандинское
6
Защита
Защитинское
7
Семей
Семипалатинское
8
Алматы
Алматинское
9
Жамбыл
Жамбылское
10
Шымкент
Шымкентское
11
Қызылорда
Кызылординское
12
Ақтөбе
Актюбинское
13
Орал
Уральское
14
Атырау
Атырауское
15
Маңғыстау
Мангистауское
4. Түрлері бойынша жөнелтілген жүктердің көлемін көрсетіңіз, мың тонна
Укажите объемы отправленных грузов по видам, тысяч тонн
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Казақстан Республикасы бойынша барлығы
Всего по Республике Казахстан
Оның ішінде жол бөлімшелері бойынша
В том числе по отделениям дороги
Ақмола
Акмолинское
Қостанай
Костанайское
Павлодар
Павлодарское
ҚарағандыКарагандинское
Защита
Защитинское
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Жөнелтілген жүк – барлығы
Отправлено грузов – всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
өзге де салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер
прочие жидкие или газообразные грузы в массе
5
тас көмір
каменный уголь
6
кокс
кокс
7
темір кені
железная руда
8
марганец кені
марганцевая руда
9
түсті металдардың кендері
руды цветных металлов
10
күкіртті шикізат
серное сырье
11
қара металдар
черные металлы
12
қара металл сынықтары
лом черных металлов
13
флюстер
флюсы
14
орман жүктері
лесные грузы
15
құрылыс жүктері
строительные грузы
16
химиялық және минералдық тыңайтқыштар
химические и минеральные удобрения
17
астық
зерно
18
тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер
замороженные или охлажденные продукты
19
почта
почта
20
жиһаз
мебель
21
көкөніс өнімдері
плодоовощная продукция
22
өзге де жүктер (қалған жүктер)
прочие грузы (остальные грузы)
кестенің жалғасы:
Семей
Семипалатинское
Алматы
Алматинское
Жамбыл
Жамбылское
Шымкент
Шымкентское
Қызылорда
Кызылординское
Ақтөбе
Актюбинское
Орал
Уральское
Атырау
Атырауское
Маңғыстау
Мангистауское
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
5. Түрлері бойынша әкелінген жүктердің көлемін көрсетіңіз, мың тонна
Укажите объемы прибывших грузов по видам, тысяч тонн
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Казақстан Республикасы бойынша барлығы
Всего по Республике Казахстан
Оның ішінде жол бөлімшелері бойынша
В том числе по отделениям дороги
Ақмола
Акмолинское
Қостанай
Костанайское
Павлодар
Павлодарское
Қарағанды
Карагандинское
Защита
Защитинское
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Әкелінген жүк – барлығы
Прибыло грузов – всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
өзге де салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер
прочие жидкие или газообразные грузы в массе
5
тас көмір
каменный уголь
6
кокс
кокс
7
темір кені
железная руда
8
марганец кені
марганцевая руда
9
түсті металдардың кендері
руды цветных металлов
10
күкіртті шикізат
серное сырье
11
қара металдар
черные металлы
12
қара металл сынықтары
лом черных металлов
13
флюстер
флюсы
14
орман жүктері
лесные грузы
15
құрылыс жүктері
строительные грузы
16
химиялық және минералдық тыңайтқыштар
химические и минеральные удобрения
17
астық
зерно
18
тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер
замороженные или охлажденные продукты
19
почта
почта
20
жиһаз
мебель
21
көкөніс өнімдері
плодоовощная продукция
22
өзге де жүктер (қалған жүктер)
прочие грузы (остальные грузы)
кестенің жалғасы:
Семей
Семипалатинское
Алматы
Аламтинское
Жамбыл
Жамбылское
Шымкент
Шымкентское
Қызылорда
Кызылординское
Ақтөбе
Актюбинское
Орал
Уральское
Атырау
Атырауское
Маңғыстау
Мангистауское
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Атауы                                    Мекен-жайы
Наименование____________________         Адрес ______________________
____________________         Тел.:________________
Электрондық почта мекен-жайы
Адрес электронной почты ___________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _____________________ Тел.____________
Басшы ____________________________ (Т.А.Ә., қолы)
Руководитель                           (Ф.И.О., подпись)_____________
Бас бухгалтер                   (Т.А.Ә., қолы)
Главный бухгалтер                  (Ф.И.О., подпись) ________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағаның
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 211 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағаның
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 233 бұйрығына 10-қосымша
«Темір жол көлігінің жұмысы туралы есеп» (код 0741104, индексі ТЖ, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысанды толтыру жөніндегі нұсқаулық

3. Жөнелту және әкелу бойынша жүктерді тасымалдау көлемін
көрсетіңіз, мың тонна
Укажите объемы по перевозке грузов по отправлению и прибытию, тысяч
тонн
Жол
коды
Код
строки
Жөнел-
тілген
жүк –
барлығы
Отправлено
грузов –
всего
Жөнел-
тілген
жүктердің
жалпы
көлемінен -
контейнер-
лердегі
жүктер
Из общего
объема
отправ-
ленных
грузов –
грузы в
контейнерах
Әкелінген
жүк –
барлығы
Прибыло
грузов –
всего
Әкелінген
жүктердің
жалпы
көлемінен -
контейнер-
лердегі
жүктер
Из общего
объема
прибывших
грузов –
грузы в
контейнерах
А
Б
1
2
3
4
1
Казақстан Республикасы
- барлығы
Республика Казахстан -
всего
жол бөлімшелері
бойынша:
по отделениям дороги:
2
Ақмола
Акмолинское
3
Қостанай
Костанайское
4
Павлодар
Павлодарское
5
Қарағанды
Карагандинское
6
Защита
Защитинское
7
Семей
Семипалатинское
8
Алматы
Алматинское
9
Жамбыл
Жамбылское
10
Шымкент
Шымкентское
11
Қызылорда
Кызылординское
12
Ақтөбе
Актюбинское
13
Орал
Уральское
14
Атырау
Атырауское
15
Маңғыстау
Мангистауское
4. Түрлері бойынша жөнелтілген жүктердің көлемін көрсетіңіз,
мың тонна
Укажите объемы отправленных грузов по видам, тысяч тонн
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштің
атауы
Наименование
показателя
Казақстан
Респу-
бликасы
бойынша
барлығы
Всего по
Республике
Казахстан
Оның ішінде жол бөлімшелері бойынша
В том числе по отделениям дороги
Ақ-
мо-
ла
Акмо-
лин-
ское
Қос-
танай
Коста-
найское
Пав-
ло-
дар
Пав-
ло-
дар-
ское
Қара-
ғанды
Караган-
динское
Защита
Защи-
тин-
ское
Семей
Семи-
пала-
тин-
ское
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
1
Жөнелтілген жүк –
барлығы
Отправлено грузов –
всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
өзге де
салмақтағы сұйық
немесе газ
тәріздес жүктер
прочие жидкие или
газообразные грузы
в массе
5
тас көмір
каменный уголь
6
кокс
кокс
7
темір кені
железная руда
8
марганец кені
марганцевая руда
9
түсті металдардың
кендері
руды цветных
металлов
10
күкіртті шикізат
серное сырье
11
қара металдар
черные металлы
12
қара металл
сынықтары
лом черных металлов
13
флюстер
флюсы
14
орман жүктері
лесные грузы
15
құрылыс жүктері
строительные грузы
16
химиялық және
минералдық
тыңайтқыштар
химические и
минеральные
удобрения
17
астық
зерно
18
тоңазытылған
немесе
салқындатылған
өнімдер
замороженные или
охлажденные
продукты
19
почта
почта
20
жиһаз
мебель
21
көкөніс өнімдері
плодоовощная
продукция
22
өзге де жүктер
(қалған жүктер)
прочие грузы
(остальные грузы)
продолжение таблицы
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштің
атауы
Наименование
показателя
Казақ-
стан
Респу-
бликасы
бойынша
барлығы
Всего по
Респу-
блике
Казахстан
Оның ішінде жол бөлімшелері бойынша
В том числе по отделениям дороги
Ал-
ма-
ты
Ал-
ма-
тин-
ское
Жам-
был
Жам-
был-
ское
Шым-
кент
Шым-
кент-
ское
Кызыл-
орда
Кызыл-
ор-
дин-
ское
Ақ-
тө-
бе
Ак-
тю-
бин-
ское
Орал
Ураль-
ское
Аты-
рау
Аты-
рау-
ское
Маң-
ғыс-
тау
Ман-
гис-
тау-
ское
А
Б
1
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Жөнелтілген
жүк –
барлығы
Отправлено
грузов –
всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
өзге де
салмақтағы
сұйық немесе
газ тәріздес
жүктер
прочие жидкие
или газообразные
грузы в массе
5
тас көмір
каменный уголь
6
кокс
кокс
7
темір кені
железная руда
8
марганец кені
марганцевая руда
9
түсті металдардың
кендері
руды цветных
металлов
10
күкіртті шикізат
серное сырье
11
қара металдар
черные металлы
12
қара металл
сынықтары
лом черных металлов
13
флюстер
флюсы
14
орман жүктері
лесные грузы
15
құрылыс жүктері
строительные грузы
16
химиялық және
минералдық
тыңайтқыштар
химические и
минеральные
удобрения
17
астық
зерно
18
тоңазытылған
немесе
салқындатылған
өнімдер
замороженные или
охлажденные
продукты
19
почта
почта
20
жиһаз
мебель
21
көкөніс өнімдері
плодоовощная
продукция
22
өзге де жүктер
(қалған жүктер)
прочие грузы
(остальные грузы)
5. Түрлері бойынша әкелінген жүктердің көлемін көрсетіңіз,
мың тонна
Укажите объемы прибывших грузов по видам, тысяч тонн
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштің
атауы
Наименование
показателя
Казақстан
Респу-
бликасы
бойынша
барлығы
Всего по
Республике
Казахстан
Оның ішінде жол бөлімшелері бойынша
В том числе по отделениям дороги
Ақ-
мо-
ла
Акмо-
лин-
ское
Қос-
танай
Коста-
найское
Пав-
ло-
дар
Пав-
ло-
дар-
ское
Қара-
ғанды
Караган-
динское
Защита
Защи-
тин-
ское
Семей
Семи-
пала-
тин-
ское
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
1
Әкелінген жүк –
барлығы
Прибыло грузов –
всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
өзге де
салмақтағы сұйық
немесе газ
тәріздес жүктер
прочие жидкие или
газообразные грузы
в массе
5
тас көмір
каменный уголь
6
кокс
кокс
7
темір кені
железная руда
8
марганец кені
марганцевая руда
9
түсті металдардың
кендері
руды цветных
металлов
10
күкіртті шикізат
серное сырье
11
қара металдар
черные металлы
12
қара металл
сынықтары
лом черных металлов
13
флюстер
флюсы
14
орман жүктері
лесные грузы
15
құрылыс жүктері
строительные грузы
16
химиялық және
минералдық
тыңайтқыштар
химические и
минеральные
удобрения
17
астық
зерно
18
тоңазытылған
немесе
салқындатылған
өнімдер
замороженные или
охлажденные
продукты
19
почта
почта
20
жиһаз
мебель
21
көкөніс өнімдері
плодоовощная
продукция
22
өзге де жүктер
(қалған жүктер)
прочие грузы
(остальные грузы)
продолжение таблицы
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштің
атауы
Наименование
показателя
Казақ-
стан
Респу-
бликасы
бойынша
барлығы
Всего по
Респу-
блике
Казахстан
Оның ішінде жол бөлімшелері бойынша
В том числе по отделениям дороги
Ал-
ма-
ты
Ал-
ма-
тин-
ское
Жам-
был
Жам-
был-
ское
Шым-
кент
Шым-
кент-
ское
Кызыл-
орда
Кызыл-
ор-
дин-
ское
Ақ-
тө-
бе
Ак-
тю-
бин-
ское
Орал
Ураль-
ское
Аты-
рау
Аты-
рау-
ское
Маң-
ғыс-
тау
Ман-
гис-
тау-
ское
А
Б
1
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Жөнелтілген
жүк –
барлығы
Отправлено
грузов –
всего
оның ішінде:
в том числе:
2
шикі мұнай
сырая нефть
3
мұнай өнімдері
нефтепродукты
4
өзге де
салмақтағы сұйық
немесе газ
тәріздес жүктер
прочие жидкие или
газообразные грузы
в массе
5
тас көмір
каменный уголь
6
кокс
кокс
7
темір кені
железная руда
8
марганец кені
марганцевая руда
9
түсті металдардың
кендері
руды цветных
металлов
10
күкіртті шикізат
серное сырье
11
қара металдар
черные металлы
12
қара металл
сынықтары
лом черных металлов
13
флюстер
флюсы
14
орман жүктері
лесные грузы
15
құрылыс жүктері
строительные грузы
16
химиялық және
минералдық
тыңайтқыштар
химические и
минеральные
удобрения
17
астық
зерно
18
тоңазытылған
немесе
салқындатылған
өнімдер
замороженные или
охлажденные
продукты
19
почта
почта
20
жиһаз
мебель
21
көкөніс өнімдері
плодоовощная
продукция
22
өзге де жүктер
(қалған жүктер)
прочие грузы
(остальные грузы)
Атауы
Наименование _____________________________________________________
Мекен-жайы
Адрес ____________________________________________________________
Тел.:               Электрондық почта мекен-жайы
Тел.: ________        Адрес электронной почты ____________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны    Тел.:
Фамилия и телефон исполнителя ____________ Тел.: _________________
Басшы                          (Т.А.Ә., қолы)
Руководитель ____________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                  (Т.А.Ә., қолы)
Главный бухгалтер _______________ (Ф.И.О., подпись) ______________
М.О./М.П.
Приложение 4 к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики Казахстан
по статистике от 2 августа 2011 года № 211
Приложение 10 к приказу исполняющего
обязанности Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 233
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о работе железнодорожного транспорта»
(код 0741104, индекс ЖД, периодичность годовая)

1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және «Темір жол көлігінің жұмысы туралы есеп» (код 0741104, индексі ЖД, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың нысанын толтыруды жан-жақты нақтылайды.
2. Статистикалық нысанды толтыру мақсатында келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) жүктің поезд-километрі - жүк поезының бір километр қашықтыққа жүрген жолына сәйкес келетін өлшем бірлігі. Қашықтық - поездың белгілі бір темір жол торабында жүрген жолының ұзындығы;
2) темір жол әкімшілігі – темір жол көлігін басқару саласында мемлекеттің атқарушы органын ұсынатын және халықаралық ұйымдарда өз өкілеттілігі шегінде елдің заңнамасымен белгіленген тәртіпте мемлекеттің мүдделерін білдіретін ұйым;
3) интермодальды тасымалдау – көлік түрлерінің өзгеруі кезінде өңделмеген жүктің дәйекті түрде пайдаланатын көлік түрлерінің тасымалданған жүгі;
4) жұмыс вагонының айналымы, тәулік – бұл оның бір тиелімнен келесі тиелімге дейінгі жұмысының толық өндірістік циклының уақыты;
5) жүк вагонының орташа тәуліктік өнімділігі – тәулік ішінде жұмыс паркінің әрбір вагонына келетін, таза тонна-киломметр (бұдан әрі - ткм) саны;
6) локомотивтің орташа тәуліктік өнімділігі – бұл локомотивтің (немесе локомотивтер паркінің) белгілі бір уақыт ішінде орындалған және осы жұмысқа кеткен локомотив-тәулікке бөлінген (локомотивтердің қажетті қосымша желілік аралығын есепке алғанда) ткм брутто;
7) транзит – бұл шектес жолдардан, басқа темір жолы әкімшіліктерінің темір жолынан, көліктің басқа түрлерінен, жаңадан салынып жатқан желілерден қабылданып, және де әрі қарай тасу үшін шектес жолдарға, басқа темір жолы әкімшіліктерінің темір жолына, көліктің басқа түрлеріне, жаңадан салынып жатқан желілерге тапсырылған жүктерді осы жол бойынша тасымалдау. Үшінші жолға жататын түйісу станциясы арқылы жүктерді бір жолдан басқа жолға тапсырған кезде тоннадағы тасымал осы станцияға жататын сол жол транзитінде ескеріледі.
3. Темір жол көлігінде тасымалданған жүк көлемі жеткізілген және жөнелтілген жүктердің, транзиттік тасымалдың және республикалық қатынастағы тасымалдың қосындысы болып табылады.
Статистикалық есепте темір жол басқармасының тұрақты пайдалануында болатын темір жолдың жалпы желісі бойынша атқарылған жұмыс паркіндегі жүк вагондарымен жүктерді тасымалдау қамтылады. Жалпы және жалпы емес пайдаланым орындарындағы жөнелтушілерден, басқа темір жолы әкімшіліктерінің темір жолынан, су көлігінен, паром өткелдерінен, автомобиль көлігінен, халықаралық қатынас тәртібінде жалпы желі бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылып жатқан жаңа салынған желілерден тікелей қабылданған жүк тасымалы есепке алынады.
Тиеу немесе түсіру пункттері аталған көлік түрінде пайдаланылатын көлік құралдарына тиелген жүктердің орнын білдіреді (көлік құралдарынан түсіріледі).
Станция аралықтарындағы жөнелту туралы деректер станциялар, бөлімшелер, темір жолдар, темір жол тораптары, облыстар, жол табан түрлері, жөнелту санаты (ұсақ, контейнерлік, пакеттік) бойынша бірыңғай тарифтік-статистикалық тізімдемеге сәйкес жөнелтілген жүктердің көлемін сипаттайды.
Жүктерді тасымалдау екі сәтте ескеріледі: жөнелтуі және келуі.
Жөнелту сәті болып саналатыны - жөнелтушіден, шетелдік темір жолдан, су көлігінен, паром өткелінен, автомобиль көлігінен, жаңа салынған желіден тасымалданатын жүктерді қабылдау күні.
Келу сәті болып саналатыны-алушыға жүкті берген, шетелдік темір жолға, су көлігіне, паром өткеліне, автомобиль көлігіне, жаңа салынған желіге жүкті тапсырған күні.
Бір жол табанынан екіншісіне қайта тиеп жөнелту сәті болып саналатыны-басқа жолтабаннан жүкті қабылдау күні және келу сәті-жүкті басқа жолтабанға тапсыру күні.
Жөнелту есепті кезеңде пайдаланылатын темір жол торабында жөнелтілетін станция бойынша жөнелтуге қабылданған жүк массасымен (тоннада) сипатталады, бұған жататындар:

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о работе железнодорожного транспорта» (код 0741104, индекс ЖД, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) грузовой поездо-километр – единица измерения, соответствующая пробегу грузового поезда на расстояние в один километр. Расстоянием считается длина линии, пройденной поездом на сети данной железной дороги;
2) железнодорожная администрация – организация, представляющая исполнительный орган государства в области управления железнодорожным транспортом и представляющая интересы государства в порядке, установленным законодательством страны, в международных организациях в пределах своих полномочий;
3) интермодальные перевозки – перевозки грузов последовательно используемыми видами транспорта без обработки самих грузов при изменении вида транспорта;
4) оборот рабочего вагона, сутки – это время полного производственного цикла его работы – от одной погрузки до следующей погрузки;
5) среднесуточная производительность грузового вагона – количество тонно-километр (далее - ткм) нетто, приходящийся на каждый вагон рабочего парка в сутки;
6) среднесуточная производительность локомотива – это выполненные локомотивом (или парком локомотивов) за определенный период ткм брутто, деленные на затраченные на эту работу локомотиво-сутки (с учетом необходимого вспомогательного линейного пробега локомотивов);
7) транзит - это перевозки грузов по данной дороге, принятых от железной дороги других железнодорожных администраций, других видов транспорта, новостроящейся линии и сданных для дальнейшей перевозки на железную дорогу других железнодорожных администраций, другие виды транспорта, новостроящуюся линию. При передаче грузов с одной дороги на другую через стыковую станцию, принадлежащую третьей дороге, перевозку в тоннах учитывают в транзите той дороги, которой принадлежит эта станция.
3. На железнодорожном транспорте объем перевезенных грузов представляет собой сумму ввезенных и вывезенных грузов, транзитных перевозок и перевозок в республиканском сообщении.
Статистическим учетом охватываются все перевозки грузов в грузовых вагонах рабочего парка, совершенные по общей сети железных дорог, находящихся в постоянной эксплуатации управлений железных дорог. Учету подлежат перевозки грузов, принятых непосредственно от отправителей на местах общего и необщего пользования, от железных дорог других железнодорожных администраций, водного транспорта, паромных переправ, автомобильного транспорта, новостроящихся линий, где продолжаются перевозки по общей сети в порядке международного сообщения.
Пункт погрузки или разгрузки означает место, где грузы погружаются на транспортные средства, используемые в указанном виде транспорта (выгружаются из транспортных средств).
Данные о постанционном отправлении характеризуют объем отправленных грузов согласно единой тарифно-статистической номенклатуре по станциям, отделениям, железным дорогам, сети железных дорог, областям, по видам колеи, категориям отправок (мелкие, контейнерные, пакетные).
Перевозки грузов учитываются по двум моментам: отправлению и прибытию.
Моментом отправления считается дата приема груза к перевозке от отправителя, иностранной железной дороги, водного транспорта, от паромных переправ, автомобильного транспорта, новостроящейся линии.
Моментом прибытия считается дата выдачи груза получателю, сдачи груза иностранной железной дороге, водному транспорту, на паромные переправы, автомобильному транспорту, новостроящейся линии.
По отправкам, перегружаемым с одной колеи на другую, моментом отправления считается дата приема груза с другой колеи и моментом прибытия - дата сдачи груза на другую колею.
Отправление характеризует массу грузов в тоннах, принятых к перевозке по станциям отправления эксплуатируемой сети железных дорог в отчетном периоде от:

1) жалпы және жалпы емес пайдаланатын орындардағы жүкті жөнелтушілер;
2) жөнелтушілердің көлік-экспедициялық қызметтерін жүзеге асыратын автокөлік ұйымдары;
3) халықаралық темір жол қатынасының құжаттары бойынша темір жолмен әрі қарай тасымалдайтын басқа темір жол әкімшіліктерінің темір жолы;
4) халықаралық аралас темір жол – су жүк қатынастары құжатымен шекарадан шығару кезінде су көлігі;
5) темір жол бойынша әрі қарай тасымалдау үшін тікелей аралас темір жол су қатынастары құжатымен су көлігі, бұған су жолымен транзит арқылы келетін жүктер де енгізіледі.
Жұмыс вагонының айналымына аралықтар бойынша қозғалыс уақыты, аралық станцияларындағы қалыпты уақыт, техникалық станциялардағы жүк тиеу операцияларына кеткен уақыт кіреді.
Жергілікті вагон айналымы жолының деректері сұрыптаусыз өткен жүк түсіруден кейінгі жергілікті жүк вагондарының санын жүгі түсірілген вагондар санына бөлу жолымен есептеледі.
Су көлігінің қатысуымен интермодальдық жүк тасымалының есебі кезіндегі транзитте су көлігінен жүктерді қабылдауға жүктерді ауыстырып тиеу станциясы бойынша жөнелту енгізілмейді:
1) паром өткелінде;
2) халықаралық аралас темір жол-автомобиль қатынастарының құжаты бойынша автомобиль көлігі;
3) жаңа салынған станцияда тиеген кезде халықаралық қатынасқа енгізілген жаңа салынған желі.
Сонымен қоса жүктерді жөнелтуге енгізілетіні:
1) жүк құжаттарымен ресімделген  жүк паркіндегі вагондарда адамдарды тасымалдау (мұндай жағдайда вагондағы салмақты шартты түрде 33 тонна ретінде ескереді);
2) жүкті - қолжүгін жөнелтуге қабылданған жүктер;
3) түбіртекпен ресімделген сүт және сүт өнімдерін тасымалдау.
Жүктердің жол-жөнекей немесе апаратын станцияға мекенжайы өзгерген кезде, мекенжайы өзгерген станция бойынша жөнелту енгізілмейді.
Жүктерді жөнелту жолтабан түрі бойынша бөлек және барлық жолтабан бойынша жиынтығымен ескереді. Әрбір жолтабанда жөнелтілген жүктер қайта тиелген, сондай-ақ тиелген вагондарды басқа жолтабандағы арбашықтарға ауыстырып салу ретінде ескеріледі. Барлық жолтабан түрлері бойынша (жиынтық) есеп кезеңде қайта тиеуді және орын ауыстыруды алып тастайды.
Келуі есепті кезеңде темір жолдың пайдаланылатын торабымен тасымалдауды белгіленген станцияға жеткізуді аяқтаған жүк массасы тоннамен сипатталады және де берілген немесе тапсырылған жүктер енгізіледі:
1) жалпы және жалпы емес пайдаланатын орындарда тікелей жүкті алушылар;
2) алушылардың көлік-экспедициялық қызметін жүзеге асыратын автокөлік ұйымдары;
3) тікелей халықаралық темір жол қатынасының құжаты бойынша шекарадан тысқары тасу үшін басқа темір жол әкімшіліктерінің темір жолы;

1) грузоотправителей на местах общего и необщего пользования;
2) автотранспортных организаций, осуществляющих транспортно-экспедиционное обслуживание отправителей;
3) железной дороги других железнодорожных администраций для дальнейшей перевозки по железным дорогам по документам международного железнодорожного сообщения;
4) водного транспорта при вывозе из-за границы по документам международного смешанного железнодорожно-водного грузового сообщения;
5) водного транспорта по документам международного смешанного железнодорожно-водного сообщения для дальнейшей перевозки по железным дорогам, включая грузы, проследовавшие водный путь транзитом.
Оборот рабочего вагона включает в себя время движения по перегонам, простой на промежуточных станциях, время нахождения под грузовыми операциями на технических станциях.
Оборот местного вагона исчисляется путем деления числа вагонов местного груза, следующего под выгрузку без сортировки, на число выгруженных вагонов.
При учете интермодальных перевозок грузов с участием водного транспорта в транзите прием грузов от водного транспорта не включается в отправление по станции перевалки:
1) паромных переправ;
2) автомобильного транспорта по документам международного смешанного железнодорожно-автомобильного сообщения;
3) новостроящихся линий, включенных в прямое сообщение, при погрузке их на станциях-новостройках.
В отправление грузов включают также:
1) перевозки людей в вагонах грузового парка, оформленные грузовыми документами (в этих случаях вес учитывают условно 33 тонны на вагон);
2) грузы, принятые к отправлению грузобагажом;
3) перевозки молока и молочных продуктов, оформленные квитанциями.
Грузы, переадресованные в пути следования или на станции назначения, в отправленные по станции переадресовки не включают.
Отправление грузов учитывают суммарно по всем колеям. В отправлении грузов каждой колеи учитывается перегруз, а также перестановка груженых вагонов на тележки другой колеи. При учете по всем видам колеи (суммарно) перегруз и перестановка исключаются.
Прибытие характеризует массу грузов в тоннах, перевозка которых по эксплуатируемой сети железных дорог завершена в отчетном периоде на станциях назначения, и включает выданные или сданные грузы:
1) непосредственно грузополучателем на местах общего и необщего пользования;
2) автотранспортным организациям, осуществляющим транспортно-экспедиционное обслуживание получателей;
3) железной дорогой других железнодорожных администраций для вывоза за границу по документам международного железнодорожного сообщения;

4) халықаралық тікелей аралас темір жол-су жүк қатынасының құжаттары бойынша шекарадан тысқары тасу үшін су көлігі;
5) су жолымен әрі қарай тасу үшін тікелей аралас темір жол-су қатынасы құжаты бойынша су көлігі, су көлігі транзиті бойынша ілесе жүретін жүктер де енгізіледі.
Су көлігінің қатысуымен интермодальдық жүк тасымалының есебі кезіндегі транзитте жүктерді қабылдауға жүктерді ауыстырып тиеу станциясы бойынша әкелінгені енгізілмейді:
1) паром өткелінде;
2) тікелей аралас темір жол-автомобиль қатынастарының құжаты бойынша автомобиль көлігі;
3) жаңа салынған станцияға түсіру үшін тікелей қатынасқа енгізілген жаңа салынған желі.
Сонымен қоса, жүктердің келуіне жүк құжаттарымен ресімделген жүк паркіндегі вагондарда адамдарды тасымалдау енгізіледі.
Жүктердің жол-жөнекей немесе апаратын станцияға мекенжайы өзгерген кезде, мекенжайы өзгерген станция бойынша әкелінгені енгізілмейді.
Жүктердің келуі барлық жолтабан бойынша тұтастай ескеріледі. Әрбір жолтабаннан келген жүктерді қайта тиеу, сондай-ақ тиелген вагондардың жүгін басқа арбашыққа ауыстыру ескеріледі. Барлық жолтабан түрлері бойынша жиынтық есебін алған кезде (жиынтық) қайта тиеу және орын ауыстыру алынып тасталады.
Тиісті жылдағы есепте жөнелтілетін жүктерге жатқызу тасымалдау құжатындағы уақыт негізінде, жүктерді халықаралық жөнелтушіден, басқа темір жол әкімшіліктерінің темір жолынан, су көлігінен, паромдық өткелден, автомобиль көлігінен, жаңа салынған желіден халықаралық тасымалданатын жүктердің қабылдануы бойынша анықтайды.
Тиісті жылда келген жүктерді тасымалдау құжатында көрсетілген уақыты, алушыға жүкті бергені, басқа темір жол әкімшіліктерінің темір жолына, су көлігіне, паром өткеліне, автомобиль көлігіне жаңа салынған желіге тапсырғаны бойынша анықтайды.
Темір жол ережесіне сәйкес жүк - жолаушылар поездарының (яғни жолаушымен жүк вагондарынан тұратын поездар) жүрген жолын жолаушы поезд-километрге және жүк поезд-километрге үйлесімді бөлу қажет. Аталған темір жол желісі бойынша жүретін екі санаттағы барлық поездар, осы поездардың жылжымалы құрамға қатыстылығына қарамастан енгізіледі.
Жүк айналымы (локомотив салмағынсыз жүк поездары бруттосы) тасымалдау қашықтығын ескере отырып, жүктерді жеткізу бойынша орындалған тасымалдау жұмыстарының көлемін сипаттайды. Бұл орайда барлық жүктің ішкі және сыртқы орамдардың, бумалардың, жабулардың және де табандық секілді сүйемелдеуші конструкциялардың жалпы салмағы ескеріледі де, контейнер ыдыстарының, жолдағы көлік құралдары мен жабдықтарының, сонымен қоса паровоз тартқышының, электр тартқышының, тепловоз тартқышының салмағы алынып тасталады.
Тарифтік жүк айналымы неттосы жүктерді ешқандай бумасыз, тек орау немесе ішкі бумалау арқылы белгілі бір қашықтыққа тасымалдаумен сипатталады.
Жүк айналымын жол ведомосы бойынша темір жолмен жүктердің орындалғандығымен ескереді де, былайша анықтайды:

4) водному транспорту для вывоза за границу по документам международного смешанного железнодорожно-водного грузового сообщения;
5) водному транспорту по документам международного смешанного железнодорожно-водного сообщения для дальнейшей перевозки по водному пути, включая грузы, которые будут следовать по водному пути транзитом.
При учете интермодальных перевозок грузов с участием водного транспорта в транзите прием грузов водному транспорту не включают в прибытие по станции перевалки:
1) на паромные переправы;
2) автомобильному транспорту по документам международного смешанного железнодорожно-автомобильного сообщения;
3) новостроящимся линиям, включенным в международное сообщение, для выгрузки их на станциях-новостройках.
В прибытие грузов включают также перевозки людей в вагонах грузового парка, оформленные грузовыми документами.
Грузы, переадресованные в пути следования или на станции назначения, в прибытие по станции переадресовки не включают.
Прибытие грузов учитывают суммарно по всем колеям. В прибытие грузов каждой колеи учитывается перегруз, а также перестановка груженых вагонов на тележки другой колеи. При учете по всем видам колеи (суммарно) перегруз и перестановка исключаются.
Отнесение отправленных грузов к соответствующему году в учете определяется на основании даты в перевозочном документе, о принятии к перевозке груза непосредственно от отправителя, железной дороги других железнодорожных администраций, водного транспорта, паромных переправ, автомобильного транспорта, новостроящейся линии.
Отнесение прибывших грузов к соответствующему году определяется по дате, указанной в перевозочном документе, о выдаче груза получателю, сдаче железной дороге других железнодорожных администраций, водному транспорту, паромным переправам, автомобильному транспорту, новостроящейся линии.
Пробег грузопассажирских поездов (то есть поездов, состоящих из пассажирских и грузовых вагонов) следует пропорционально делить на пассажирские поездо-километры и грузовые поездо-километры в соответствии с правилами данной железной дороги. Все поезда упомянутых двух категорий, движущиеся по сети данной железной дороги включаются независимо от принадлежности подвижного состава таких поездов.
Грузооборот (брутто грузовых поездов без веса локомотива) характеризует объем выполненной перевозочной работы по доставке грузов с учетом расстояния перевозки. При этом учитывается общий вес грузов и всей внутренней и внешней обертки, упаковки, покрытия и поддерживающих конструкций, таких, как поддоны, исключая вес тары контейнера, дорожного грузового транспортного средства и оборудования, в том числе при использовании паровозной тяги, электровозной тяги, тепловозной тяги.
Тарифный грузооборот нетто характеризует перевозку грузов без какой-либо упаковки только в обертке или с внутренней упаковкой на определенное расстояние.
Грузооборот учитывают по дорожным ведомостям на выполнение железными дорогами перевозки грузов и определяют:

1) темір жол бойынша - тасымалданған жүк мөлшерін (тоннамен) әрбір жолдағы тасымалдаудың ең шектеулі қашықтығына көбейтеді;
2) темір жол желісі бойынша - темір жолмен орындалған жүк айналымының жиынтығы ретінде.
4 және 5-бөлімдердің «Мұнай өнімдері» 3-жолы бойынша жанармай, жермай, минералды майлар мен сылауыштар, мазут, дизельді отын мен өзге де ақ және қара мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көлемі көрсетіледі.
4 және 5-бөлімдердің «Өзге де салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер» 4-жолы бойынша табиғи және сұйытылған күйдегі энергетикалық газ, асфальт, битум, гудрон, озокерит және энергетикалықтан басқа газды тасымалдау бойынша көлемі көрсетіледі.
4 және 5-бөлімдердің «Құрылыс жүгі» 15-жолы бойынша құрылыс жүктерінің (топырақ, құм, сазбалшық, табиғи тастар, таутезек, гипс, әк, бор, қуыс толтырғыштар, күл, түйіршіктелгеннен басқа қоқыс, темір жолдарға арналған балласт, қабырғалы материалдар, гидроизоляциялық, жабындық материалдар, құрылыс кірпіш, құрама конструкциялар, жабынқыш пен шифер, оқшаулау материалдары, таскендір және тасжол бұйымдары, қыш құбырлары, жемірлеу бұйымдары мен өзге де минералдық-құрылыс материалдары), өнеркәсіптік шикізат (топырақ, құм-шикізат, темір емес кен, жемірлеу бұйымдары, кеуектас, цементтік клинкер, силикатты ірі тас, металлургиялық қоқыстар), түйіршіктелген қоқыс, цемент, отқа шыдамды бұйымдары (шикізат, кірпіш, материалдар, таскендір мен слюда) тасымалдау көлемі көрсетіледі.
4 және 5-бөлімдердің «Тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер» 18-жол бойынша тез бұзылатын (сүт, сүт өнімдері, жануар майы, ірімшік, жұмыртқалар, әртүрлі еттер, қосалқы өнімдер, ет өнімдері, мал мен құстар майы, ет қалдықтары, тірі балық, салқындатылған жаңа ұсталынған балық, теңіз жануарларының майы, маргарин өнімдері, су және мұз) жүктерді тасымалдау көлемі көрсетіледі.
4 және 5-бөлімдердің «Почта» 19-жолы бойынша мерзімдік басылымдар (газеттер, журналдар), хаттар, карточкалар, сәлемдемелер мен бандерольдерді тасымалдау көлемі көрсетіледі.
4 және 5-бөлімдердің «Жиһаз» 20-жолы бойынша әртүрлі жиһаздарды (темір, темір емес, кеңсе, үй, жұмсақ) тасымалдау көлемі көрсетіледі.
4 және 5-бөлімдердің «Жеміс-көкөніс өнімдері» 21-жолы бойынша тасымалданған жаңа піскен көкөністер, жемістер, жаңа піскен жидектер, жаңа піскен алмалар, цитрустықтар көрсетіледі.
Барлық көрсеткіштер үтірден кейін бір санмен толтырылуы тиіс.
4. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1-бөлім «Жүк тасымалдау бойынша негізгі көрсеткіштер».
1-жол = 2-4 жолдар
5-жол = 6-8 жолдар
9-жол = 10-12 жолдар

1) по железным дорогам – умножением количества перевезенных грузов в тоннах на кратчайшее в пределах каждой дороги расстояние перевозки;
2) по сети железных дорог – как сумму грузооборота, выполненного железными дорогами.
По строке 3 «Нефтепродукты» разделов 4 и 5 указываются объемы по перевозке бензина, керосина, масел и смазок минеральных, мазута, дизельного топлива и прочих светлых и темных нефтепродуктов.
По строке 4 «Прочие жидкие и газообразные грузы в массе» разделов 4 и 5 указываются объемы по перевозке газов энергетических как в естественном, так и в сжиженном состоянии, перевозок асфальта, битума, гудрона, озокерита и газов, кроме энергетических.
По строке 15 «Строительные грузы» разделов 4 и 5 указываются объемы перевозок строительных грузов (земля, песок, глина, камни природные, туф, гипс, известь, мел, заполнители пористые, зола, шлак, кроме гранулированных, балласт для железных дорог, стеновые материалы, гидроизоляционные, кровельные материалы, кирпич строительный, сборные конструкции, черепица и шифер, материалы изоляционные, изделия асбестовые и асфальтовые, трубы керамические, изделия абразивные и прочие минерально-строительные материалы), промышленного сырья (земля, песок-сырье, руда неметаллическая, материалы абразивные, пемза, клинкер цементный, глыба силикатная, шлаки металлургические), шлаки гранулированные, цемент, огнеупоры (сырье, кирпич, материалы, асбест и слюда).
По строке 18 «Замороженные или охлажденные продукты» разделов 4 и 5 указываются объемы перевозок скоропортящихся грузов (молоко, молочные продукты, масло животное, сыр, яйца, мясо всякое, субпродукты, мясопродукты, жиры и сало животных и птиц, отходы мясные, рыба живая, рыба свежая охлажденная, жир морских животных, рыб, продукция маргариновая, вода и лед).
По строке 19 «Почта» разделов 4 и 5 указываются объемы перевозок периодических изданий (газет, журналов), писем, карточек, посылок и бандеролей.
По строке 20 «Мебель» разделов 4 и 5 указываются объемы перевозок любой мебели (металлической, неметаллической, офисной, жилой, мягкой).
По строке 21 «Плодоовощная продукция» разделов 4 и 5 указываются объемы перевозок овощей свежих, фруктов, ягод свежих, яблок свежих, цитрусовых.
Все показатели заполняются с одним знаком после запятой.
4. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 1 «Основные показатели по перевозке грузов».
Строка 1 = строки 2-4
Строка 5 = строки 6-8
Строка 9 = строки 10-12

13-жол = 14-16 жолдар
17-жол = 18-20 жолдар
21-жол = 22-24 жолдар
25-жол = 26-28 жолдар
2) 3-бөлім «Жөнелту және әкелу бойынша жүктерді тасымалдау көлемі».
1-жол = 2-15 жолдар әрбір баған үшін
2-баған < 1-баған әрбір жол үшін
4-баған < 3-баған әрбір жол үшін
3) 4-бөлім «Түрлері бойынша жөнелтілген жүктердің көлемі».
1-баған = 2-15 бағандар әрбір жол үшін
2-15 бағандар < 1-баған әрбір жол үшін
1-жол = 2-22 жолдар әрбір баған үшін
2-22 жолдар < 1-жол әрбір баған үшін
4) 5-бөлім «Түрлері бойынша әкелінген жүктердің көлемі».
1-баған = 2-15 бағандар әрбір жол үшін
2-15 бағандар < 1-баған әрбір жол үшін
1-жол = 2-22 жолдар әрбір баған үшін
2-22 жолдар < 1-жол әрбір баған үшін
5) Бөлімдер арасында бақылау:
Әрбір жол үшін 3-бөлім 1-баған = әрбір баған үшін 4-бөлім 1-жол
Әрбір жол үшін 3-бөлім 3-баған = әрбір баған үшін 5-бөлім 1-жол

Строка 13 = строки 14-16
Строка 17 = строки 18-20
Строка 21 = строки 22-24
Строка 25 = строки 26-28
2) Раздел 3 «Объем по перевозке грузов по отправлению и прибытию».
Строка 1 = строки 2-15 для каждой графы
Графа 2 < графы 1 для каждой строки
Графа 4 < графы 3 для каждой строки
3) Раздел 4 «Объем отправленных грузов по видам».
Графа 1 = граф 2-15 для каждой строки
Графы 2-15 < графы 1 для каждой строки
Строка 1 = строк 2-22 для каждой графы
Строки 2-22 < строки 1 для каждой графы
4) Раздел 5 «Объем прибывших грузов по видам».
Графа 1 = граф 2-15 для каждой строки
Графы 2-15 < графы 1 для каждой строки
Строка 1 = строк 2-22 для каждой графы
Строки 2-22 < строки 1 для каждой графы
5) Контроль между разделами:
Графа 1 раздела 3 для каждой строки = строки 1 раздела 4 для каждой графы
Графа 3 раздела 3 для каждой строки = строки 1 раздела 5 для каждой графы