Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 "Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агентігінің 2011 жылғы 15 тамыздағы № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 12 қыркүйекте № 7176 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 4 қарашадағы № 41 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 4.11.2014 № 41 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!
Осы бұйрық 2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі (5-т. қараңыз).
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6495 болып тіркелген, 2011 жылғы 15 маусымдағы «Егемен Қазақстан» газетінде № 251-254 (26652) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
12345 және 6-қосымшалар осы бұйрықтың 12345 және 6-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Агенттіктің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Агенттіктің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Агенттік құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттіктің жауапты хатшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағасының
2011 жылғы 15 тамыздағы
№ 229 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына
1-қосымша
Статистикалық нысандыwww.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды 1244102
D 003
Тоқсандық
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 августа 2011 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2011 года № 7176. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 41
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.11.2014 № 41 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике (далее – Агентство) от 24 августа 2010 года № 228 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6495, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 6 марта 2011 года, № 84-85 (26505-26506), от 12 марта 2011 года № 90-91 (26511-26512) следующие изменения:
приложения 12345 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 12345 и 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегического развития Агентства довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2012 года.
Председатель                              А. Смаилов
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Приложение 1 к приказу
Председателя
Агентства Республики
Казахстан по
статистике
от 15 августа 2011
года № 229
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 1 к приказу
исполняющего
обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 24 августа 2010
года № 228
Статистическую форму
можно получить на
сайте
www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
до 1
часа
1-2
2-4
4-8

8-40
40 сағаттан артық
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі
_ _     _         _ _ _ _       _
Есепті кезең|_|_| Ай|_|Тоқсан |_|_|_|_| Жыл |_| Бөлім
1. АУМАҚТЫҢ (ЕЛДІ МЕКЕННІҢ) АТАУЫ________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _
2. ӘАОЖ* БОЙЫНША ЕЛДІ МЕКЕННІҢ КОДЫ.............|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. ЕЛДІ МЕКЕН ТИПІНІҢ КОДЫ (1-қала, 2-ауыл)......................|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
4. ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ КОДЫ.....................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
5. ПІКІРТЕРІМ ЖҮРГІЗУГЕ УӘКІЛЕТТІ ТҰЛҒАНЫҢ (БҰДАН ӘРІ – ИНТЕРВЬЮЕР)
_ _ _ _ _ _ _ _ _  КОДЫ............................................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _       _ _       _ _ _ _
БАСЫ            күні |_|_| айы |_|_| жыл |_|_|_|_|
_ _       _ _       _ _ _ _
СОҢЫ            күні |_|_| айы |_|_| жыл |_|_|_|_|
*ҚР МЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
Құрметті респондент, Сізден Күнделікті толтыру кезінде интервьюерге көмек беруге және қоса берілген нұсқаулықты басшылыққа алуыңызды сұраймыз!
_________«___»______20___ж.       Осы күні қатысқан адамдар саны_____
_
|_| (Толтырылмаған кодтың себебі интервьюермен ұсынылады)

8-40
более 40
часов
Код статистической
формы 1244102
D 003
Квартальная
Дневник учета ежедневных расходов
Отчетный период
Месяц
Квартал
Год
Часть
1. НАИМЕНОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ (НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА) ____________________________________
2. КОД НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА ПО КАТО*...................
3. КОД ТИПА НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА (1 - город, 2 - село).............................
4. КОД ДОМОХОЗЯЙСТВА................................
5. КОД ЛИЦА, УПОЛНОМОЧЕННОГО НА ПРОВЕДЕНИЕ ОПРОСА
(ДАЛЕЕ – ИНТЕРВЬЮЕР)...................................
НАЧАЛО
число
месяц
год
ОКОНЧАНИЕ
число
месяц
год
*Классификатор административно-территориальных объектов ГК РК 11-2009
Уважаемый респондент, при заполнении Дневника просим Вас
руководствоваться напутствиями интервьюера и приложенной
инструкцией!
_______ «___» ______ 20___ г.                         Количество лиц,                                     присутствующих в этот день _____
(Код причин не заполнения проставляется интервьюером)

(коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі» (коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Күнделік үй шаруашылықтары тұтынатын азық-түлік мөлшерін және барлық ақшалай шығыстарды есепке алуға арналған.
Күнделік титул бетінде көрсетілген күніне сәйкес екі апта бойы күн сайын жүргізіледі.
Күнделік басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығының басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесімен толтырылады.
Күнделік толтыру кезінде интервюердің ұсынымдарын, азық-түлік ауарлар тізбесін (осы нұсқаулыққа 1-қосымша), күнделікті толтыру үлгісін (осы нұсқаулыққа 2-қосымша) және төменде көрсетілген ережелерін басшылыққа алу керек.
3. Күнделікке мыналар жазылады:
көрсетілген кезеңде жұмсалған күнделікті шығыстар;
үй шаруашылық есебінен және өтініш бойынша бөгде адамдармен жасалған сатып алынған заттар.
Әрбір сатып алынған зат жеке жолда жазылады.
Жазбалар мүмкіндігінше анық, толығырақ болу керек (әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады, сондықтан әрбір тауарды толық сипаттау қажет).
Жеке тамақ өнімдері үшін егжей-тегжейлі сипаттау керек.
Сиыр, шошқа, қой және тағы сол сияқты ет түрлері көрсетіледі.
Ірімшікті сүтсірне, ірімшікті шұжық, қатты ірімшік (голландық  және тағы сол сияқты), балқытылған ірімшік сияқты ірімшік түрлері көрсетіледі.
Нан түрлері – қара бидай наны, бидай наны және тағы сол сияқты көрсетіледі.
Зерттелетін кезеңнің әрбір күні үшін жаңа бет толтырылады.
Үй шаруашылығына әрбір зерттелетін кезеңде екі күнделік беріледі: айдың бірінші және екінші аптасы.
«Сатып алу орны» бағанын толтыру кезінде «басқасы» 9-кодына маркетинг жүйесі, қоғамдық таратушылар және пошта бойынша сату мен басқа да тәсілдер (шығу, таратып беру, посылка, көрме-жәрмеңкелік, көшпелі) арқылы тікелей жүзеге асыратын сауда.
«Сатып алу мақсаты» бағанын толтыру кезінде «басқасы» кодына салтанатты және салт-жоралық шараларды өткізу үшін сатып алынған азық түлік және тауарлар жатады.
Әрбір күннің соңында қатысқан адамдар санына қатысты әдеттегідей болғанын атап өту қажет. Ерекше күн – бұл салтанаттық және салт-жоралық шараларды өткізу.
5. Күнделікке жазылмайды:
басқа үй шаруашылығының өтініші бойынша оның есебінен жұмсалған жасалған сатып алулар;
тегін алынған және өз кезегінде басқа үй шаруашылығына сыйлыққа берілген тауарлар.

(код 1244102, индекс D003, периодичность квартальная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Дневник учета ежедневных расходов» (код 1244102, индекс D003, периодичность квартальная).
2. Дневник предназначен для учета всех денежных расходов и количества продуктов, потребляемых в домохозяйстве.
Дневник ведется ежедневно в течение двух недель в соответствии с датами, указанными на титульном листе.
Дневник заполняется тем членом домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах других членов домохозяйства.
При заполнении Дневника руководствуются рекомендациями интервьюера, Перечнем продовольственных товаров (Приложение 1 к настоящей Инструкции), Примером заполнения Дневника (Приложение 2 к настоящей Инструкции) и нижеприведенными правилами.
3. В дневник записываются:
ежедневные расходы за указанный период;
покупки, сделанные посторонними лицами, по просьбе и за счет домохозяйства.
Каждая покупка записывается отдельной строкой.
Записи должны быть как можно точнее, подробнее (каждый товар подлежит дальнейшему кодированию, поэтому требуется подробное описание каждого товара).
Для отдельных продуктов питания требуется детальное описание.
Указывается вид мяса – говядина, свинина, баранина и так далее.
Указывается вид сыра – сыр творожный, сыр колбасный, сыр твердый (голландский и так далее), сыр плавленый.
Указывается вид хлеба – хлеб ржаной, хлеб пшеничный и так далее.
Для каждого дня обследуемого периода заполняется новая страница.
Каждый обследуемый период в домохозяйство будут доставлены два дневника: на первую и вторую неделю месяца.
При заполнении графы «Место покупки» к коду 9 «другое» относится торговля, осуществляемая посредством сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами (выездная, разносная, посылочная, выставочно-ярмарочная, развозная).
При заполнении графы «Цель покупки» к коду «другое» относятся продукты и товары, купленные для проведения торжественных или ритуальных мероприятий.
В конце каждого дня необходимо отметить был ли этот день обычным в отношении количества присутствовавших лиц. Необычный день – это проведение торжественных или ритуальных мероприятий.
5. Что не записывается в дневник:
покупки, сделанные по просьбе другого домохозяйства за его счет;
товары, полученные бесплатно и которые, в свою очередь, были подарены другому домохозяйству.

Күнделікті толтырмау себептерінің коды әрбір күннің басында интервюермен ұсынылады: 1 – осы күні болмағандар; 2 – үйде болған, ешқандай шығыстар жасамағандар; 3 – күнделікті толтырудан бас тартқандар.
«Бақылау сомасы» жолы интервьюер толтыруға арналған.
Ескерту: Х – осы позиция толтыруға жатпайды.
«Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын
(коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі жылдық)
толтыру бойынша нұсқаулыққа
1-қосымша
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігін толтыру кезінде
пайдаланылатын азық-түлік тауарларының
Тізбесі
Бұл тізімді қарап шығыңыз, мүмкін ол Сіз немесе Сіздің отбасыңыздың мүшелері сатып алғанмен, мұнда жазуды ұмытқандарыңызды еске салар.
НАН ӨНІМДЕРІ МЕН
ЖАРМА ӨНІМДЕРІ
ажарланған және тазартылған күріш;
жоғары сортты бидай ұны, бірінші
сортты бидай ұны, құ мақ пен жайма
құймақ ұны және өзге де жартылай
дайын өнімдер; ұнтақ жарма, қарақұмы
жармасы, сұлы жармасы, арпа жармасы,
тары, қарабидай, қарабидай наны,
жоғары сортты бидай ұнының наны,
бірінші сортты бидай ұнының наны,
емдәмдік және диабет түріндегі нан;
жіңішке кеспе, қысқа т тік кеспе,
өзге де макарондық өнімдер; бөлке,
тәтті бөлкелер, пірәндіктер,
печеньелер, торттар, пирожный,
орама, кекстер, вафлилар, білезік
нан, майда білезік нандар, шығыр
нан, ши нандар, пирожкилер,
бүйрекшелер, бәліштер, қамырдың
барлық түрі, өзге де ұн, кондитерлік
өнімдер, крахмал, тамақ
концентраттары, өзге де жарма
өнімдері.
ЕТ ЖӘНЕ ЕТ ӨНІМДЕРІ
сиыр еті, шошқа еті, қой еті; құс
еті, құстың жүрегін, бауырын,
асқазанын қоса; жылқы еті, үй және
жабайы аңның басқа да түрлерінің
еті, жабайы құс, сиыр бауыры, сиыр
тілі, сиырдың өзге де тамақтық
ішек-қарны, өкпе-бауыры, шошқа
бауыры, шошқа тілі, шошқаның өзге
де тамақтық ішек-қарны, өкпе-бауыры;
пісірілген шұжық, жартылай ысталған
шұжық, пісіріліп ысталған шұжық,
ірімшікті-ысталған шұжық,
өкпе-бауырдан және қаннан жасалған
шұжық, шаруа, үй шұжығы, езбелі
шұжықша, қысқа шұжықтар, шошқаның
сүр еті, қақтама, сан ет және өзге
де қақталған, төстік, корейка; май
(қыртыс май), тұшпара және өзге де
етті, ұнды тағам, еттің жартылай
дайын өнімдері және турама,
консервіленген ет бұқтырмалары, ет
өсімдікті консервілер, паштеттер.
БАЛЫҚ ЖӘНЕ ТЕҢІЗ ӨНІМДЕРІ
жас, салқындатылған немесе
тоңазытылған балық және теңіз
өнімдері, кептірілген, тұздалған,
қақталған немесе ысталған балық және
теңіз өнімдері, уылдырық және оны
алмастыратын балық консервілері,
майшабақ, қуырылған балық және
балықтан жасалған өзге де аспаздық
тағамдар.
СҮТ, ІРІМШІК ЖӘНЕ ЖҰМЫРТҚА
Жаңа сауылған, тортасы айырылған
сүт; сүт консервісі, балаларға
арналған құрғатылған сүт қоспасы,
құрғатылған кілегей; йогурт, айран,
өзге де ашыған сүтті тағамдар,
қаймақ, кілегей, сүзбе, сүзбелі
ірімшік және сүтсірне массасы,
ірімшіктер, балқытылған сүтсірне,
шұжықтық сүтсірне; жұмыртқа,
жұмыртқа ұнтағы және меланж.
МАЙ ЖӘНЕ ТОҢМАЙ
жануарлар майы; маргарин; өсімдік
майы, ерітілген май және өзге де
аспаздық тоңмайлар.
КӨКӨНІСТЕР
жас кырыққабат, басты пияз, көк жуа,
қызылша, сәбіз, қияр, қызанақ,
асқабақ, сарымсақ, кәдіш, кәді,
самсар, ащы және тәтті бұрыштар,
шалған, шалқан, саңырауқұлақтар,
картоп, өзге де жас көкөністер;
асбұршақ, үрме бұршақ; ашытылған
және маринадталған қырыққабат,
тұздалған және маринадталған қияр,
жасыл майда асбұршақ, тұздалған,
консервіленген қызанақтар, тұздалған
саңырауқұлақтар, аспаздық көкөніс,
картоп чипсылары, картоптық құрғақ
езбе.
ЖЕМІСТЕР
алма, алмұрт, жүзім, цитрустық және
өзге де тропикалық жемістер,
жидектер мен сүйекті жемістер,
қарбыз, қауын, өзге де жас жемістер;
кептірілген жемістер және жаңғақтар;
консервіленген жемістер және
нәрсулар.
ҚАНТ, ДЖЕМ, БАЛ, ШОКОЛАД
ЖӘНЕ КОНДИТЕРЛІК ӨНІМДЕР
құмшекер-қант, шақпақ қант, қантты
алмастыратындар; джем, повидло,
тосап, бал; ирис, мармелад,
халуа,еміс-жидекті карамель, өзге де
толтырмалы карамель, глазурленген
шоколад кәмпиттер, глазурленген
шоколад кәмпиттер, сүттен жасалған,
өзге де сағыздар, зефир, пастила,
шоколад, шоколад кремі, өзге де
тәттілер; балмұздақ, шербет,
тамақтық мұз.
БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН
ТАМАҚ ӨНІМДЕРІ
ұнтақталған қызыл бұрыш,
ұнтақталған қара бұрыш, тұз;
майонез; ашытқы; дайын астатым және
тұздықтар; сірке су; сірке
эссенциясы, балалар тағамы, қызанды
тұздық, кетчуп, құрғақ кисель;
сорпалы еті бар кубиктер.
АЛКОГОЛЬСІЗ СУСЫНДАР
ерігіш кофе, дәнді ұнтақталған
кофе; қара байхы шайы, ұнтақталған
какао; минералды су; жеміс-жидек
сусындары, шөл қандыратын қоспалы
сусындар, квас және өзге де
алкогольсіз сусындар; жемістер мен
көкөністер шырыны.
АЛКОГОЛЬДІ ІШІМДІКТЕР
арақ, ащы күшті тұнба, кызғылт
түсті маркалы коньяктар; асханалық,
жүзім шараптары; жүзімдік күшті
шараптар, шампандар, көпіршікті
шараптар; үйде дайындалған
шараптар, самогон; сыра.
ТЕМЕКІ БҰЙЫМДАРЫ
фильтрлі шылымдар, фильтрсіз
шылымдар, темекі, махорка.
«Күнделікті шығыстарды есепке алу
күнделігі» жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысанын (коды
1244102, индексі D003, кезеңділігі жылдық)
толтыру бойынша нұсқаулыққа
2-қосымша
КҮНДЕЛІКТІ ТОЛТЫРУ МЫСАЛЫ                          осы күні болған
Бейсенбі «8» қаңтар 2011 ж.                            адамдар саны 3
_
|_| Толтырмау себебінің коды интервьюермен қойылады
Осы күні болған адамдардың санын жазу кезінде қонақтарды қоса ала отырып, Сіздермен тамақтанған адамдардың санын жазыңыз.

Код причин незаполнения дневника проставляется интервьюером в начале каждого дня: 1 - отсутствовали в этот день, 2 – были дома, но не совершали никаких расходов, 3 – отказ от заполнения дневника.
Строка «контрольная сумма» предназначена для заполнения интервьюером.
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
Приложение 1
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического
наблюдения «Дневник учета ежедневных
расходов» (код 1244102, индекс D003,
периодичность квартальная)
Перечень
продовольственных товаров, используемых
при заполнении Дневника ежедневных расходов
Просмотрите этот список, может быть, он напомнит Вам о покупках,
которые Вы или члены Вашей семьи сделали, но забыли упомянуть.
ХЛЕБОПРОДУКТЫ И КРУПЯНЫЕ ИЗДЕЛИЯ
рис шлифованный и полированный; мука пшеничная
высшего сорта, мука пшеничная первого сорта, мука
для блинов и оладий и другие полуфабрикаты; крупа
манная, крупа гречневая, крупа овсяная, крупа
перловая, пшено; хлеб ржаной и ржано-пшеничный,
хлеб пшеничный из муки высшего сорта, хлеб
пшеничный из муки первого сорта, диетические и
диабетические виды хлеба; вермишель, лапша, рожки,
другие макаронные изделия; булки, булки сдобные,
пряники, печенье, торты, пирожное, рулеты, кексы,
вафли, баранки, сушки, бублики, соломка, пирожки,
пончики, пироги, тесто всех видов, другие мучные
кондитерские изделия; крахмал, пищевые концентраты,
другие изделия из крупы.
МЯСО И МЯСОПРОДУКТЫ
говядина; свинина; баранина; птица, включая сердце,
печень, желудки птичьи; конина, мясо других видов
домашних и диких животных, дичь, печень говяжья,
язык говяжий, другие пищевые говяжьи субпродукты,
печень свиной, язык свиной, другие пищевые свиные
субпродукты; колбаса вареная, колбаса полукопченая,
колбаса варено-копченая, колбаса сырокопченая,
колбасы ливерные и кровяные, колбаса крестьянская,
домашняя, сосиски, сардельки, ветчина, буженина,
окорок, и другие копчености, грудинка, корейка;
сало (шпик), пельмени и другие мясомучные блюда,
мясные полуфабрикаты и фарш, консервы мясные
тушеные, консервы мясорастительные, паштеты.
РЫБА И МОРЕПРОДУКТЫ
свежая, охлажденная или мороженая рыба и продукты
моря, сушеная, соленая, вяленая или копченая рыба и
продукты моря, икра и ее заменители, рыбные
консервы, сельдь, рыба жареная и другие кулинарные
изделия из рыбы.
МОЛОКО, СЫР И ЯЙЦА
свежее, топленое молоко; молочные консервы, сухие
молочные смеси для детей, сливки сухие; йогурт,
кефир, другие кисломолочные продукты, сметана,
сливки; творог, сырки творожные и сырковая масса,
сыры, сыры плавленые, колбасный сыр; яйца, яичный
порошок и меланж.
МАСЛА И ЖИРЫ
масло животное; маргарин; масло растительное, сало
топленое и прочие пищевые жиры.
ОВОЩИ
капуста свежая, лук репчатый, лук зеленый, свекла,
морковь, огурцы, помидоры, тыква, чеснок,
баклажаны, кабачки, патиссоны, перец сладкий и
горький, редис, редька, грибы, картофель, другие
свежие овощи; горох, фасоль; капуста квашенная и
маринованная, огурцы соленые и маринованные,
зеленый горошек, помидоры соленые,
консервированные, соленые грибы, овощная кулинария,
картофельные чипсы, сухое картофельное пюре.
ФРУКТЫ
яблоки, груши, виноград, цитрусовые и другие
тропические плоды, косточковые плоды и ягоды,
арбузы, дыни, другие свежие фрукты; сухофрукты и
орехи; фрукты консервированные и компоты.
САХАР, ДЖЕМ, ШОКОЛАД И
КОНДИТЕРСКИЕ ИЗДЕЛИЯ
сахар-песок, рафинад, заменители сахара; джем,
повидло, варенье, мед; ирис, мармелад, халва,
карамель фруктово-ягодная, карамель с другими
начинками, конфеты глазированные шоколадом, конфеты
неглазированные шоколадом, молочные, другие,
жевательная резинка, зефир, пастила, шоколад,
шоколадный крем, другие сладости; мороженое,
щербет, пищевой лед.
ПРОДУКТЫ ПИТАНИЯ
НЕ ОТНЕСЕННЫЕ К ДРУГИМ КАТЕГОРИЯМ
перец красный молотый, перец черный молотый, соль;
майонез; дрожжи; готовые приправы и соусы; уксус,
уксусная эссенция, детское питание, соус томатный,
кетчуп, сухой кисель; мясные бульонные кубики.
БЕЗАЛКОГОЛЬНЫЕ НАПИТКИ
кофе растворимый, кофе в зернах, молотый; чай
черный байховый; какао-порошок; минеральная вода;
напитки плодово-ягодные, тонизирующие, концентраты
напитков, квас и другие безалкогольные напитки;
фруктовые и овощные соки.
АЛКОГОЛЬНЫЕ НАПИТКИ
водка, настойки горькие крепкие, коньяки ординарные
марочные; вина виноградные, столовые; вина
виноградные крепленые, шампанское, игристые вина;
вина домашнего приготовления, самогон; пиво.
ТАБАЧНЫЕ ИЗДЕЛИЯ
сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, табак,
махорка.
Приложение 2
к Инструкции по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Дневник учета ежедневных расходов»
(код 1244102, индекс D003, периодичность квартальная)
ПРИМЕР ЗАПОЛНЕНИЯ ДНЕВНИКА
Четверг «8» января 2011 г.                            Количество лиц,
присутствующих в этот день 3
Код причин не заполнения проставляется интервьюером
При записи числа лиц, присутствовавших в этот день, запишите количество людей питавшихся с Вами в этот день, включая гостей.

1. Азық-түлік тауарлары, алкогольді және алкогольсіз ішімдіктер және темекі бұйымдарын сатып алу
Бұл кестеге бір күн ішінде сатып алынған тамақ өнімдері, темекі бұйымдары және сусындар мен алкогольді қосып жазыңыз. Алайда, оған Сіз сатуға немесе қайта сатуға (қосымша өңдемей-ақ) тағам дайындауға пайдаланатын тамақ өнімдерін сатып алғаныңызды қоспаңыз.
Осы кестеге қарызға (жалақыға) алынған және сатып алынған сыйлық, заттай түрдегі еңбекақыға төленетін азық-түлік өнімдерін жазуды ұмытпаңыз.
5-бағанда азық-түлік түрінің сол және өзге түрлерінің  өлшемдеріне сәйкес өлшем бірліктер келтірілген. Өлшем бірлікті дұрыс көрсетіңіз!
Килограмда жазылады:
1. нан - тоқаш өнімдері, ұн, жарма,
2. кондитерлік өнімдер, тұшпаралар, бәліштер;
3. барлық ет және балық өнімдері;
4. сүт, кілегей, айран және басқа да қышқыл сүт сусындарын қоспағанда барлық сүт өнімдері;
5. жемістер, көкөністер;
6. тосап, бал, кәмпиттер;
7. тұз, дәмдеуіштер;
8. кофе, шай, какао.
Жұмыртқа ғана данамен жазылады.
Литрмен жазылатындар:
1. сүт, айран және басқа да қышқыл сүт сусындары;
2. өсімдік майы;

1. Покупка продовольственных товаров, алкогольных и безалкогольных напитков и табачных изделий
В этой таблице запишите все купленные за день продукты питания, табачные изделия и напитки, включая алкогольные. Не включайте покупку тех продуктов питания, которые Вы будете использовать для приготовления пищи на продажу или перепродажу (без дополнительной обработки).
Не забудьте включить в эту таблицу продукты, полученные в виде оплаты труда в натуральной форме, купленные в долг (под зарплату) и приобретенные в подарок.
В графе 5 приведены единицы измерения, соответствующие измерению того или иного вида продуктов. Правильно укажите единицу измерения!
В килограммах записываются:
1. хлебобулочные изделия, мука, крупы;
2. кондитерские изделия, пельмени, пирожки;
3. все мясные и рыбные продукты;
4. все молочные продукты за исключением молока, сливок, кефира и других кисломолочных напитков;
5. фрукты, овощи;
6. варенье, мед, конфеты;
7. соль, специи
8. кофе, чай, какао.
В штуках записываются только яйца.
В литрах записываются:
1. молоко, кефир и другие кисломолочные напитки;
2. масло растительное;

10,5
х
4.Үй жануарларын азықтандыру үшін азық-түлік тауарларын сатып алу (мал үшін емес)
Бұл кестенің 1-бағанына үй жануарлары: малды азықтандырудан басқа, иттерді, құстарды, мысықтарды, балықтарды және тағы сол секілді үй шаруашылығымен бірге өмір сүретіндерді азықтандыру үшін азық-түлік тауарларын (малдың ішек-қарнын, ет, ет пен сүйектер, балық, консервілер) сатып алуға қанша ақша жұмсағаныңызды жазыңыз.
Тауардың коды
(толтырылмайды)
Тамақ өнімдерінің атауы
Қанша төленді? (теңге)
А
Б
1
х
х

10,5
х
4. Покупка продовольственных товаров для кормления домашних животных (не для скота)
В этой таблице в графе 1 запишите, сколько Вы потратили денег на покупку продовольственных товаров (субпродуктов, мяса, мясных изделий и костей, рыбы, консервов, и так далее) для кормления домашних животных: собак, птиц, кошек, рыбок и тому подобное, проживающих совместно с домохозяйством, кроме расходов на корм скоту.
Код товара
(не заполнять)
Наименование продуктов
Сколько уплачено? (тенге)
А
Б
1
х
х

600
Бақылау сомасы (толтырылмайды)
х
х
76
5930
№ Жауаптың бір нұсқасын таңдаңыз және дөңгелектеп қоршаңыз
Төраға                                     Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағасының
2011 жылғы 15 тамыздағы
№ 229 бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына
3-қосымша
Статистикалық нысандыwww.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды 1255102
D 004
Тоқсандық
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Үй шаруашылықтарының табыстары мен
шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама
_          _ _ _ _
Есепті кезең|_| тоқсан |_|_|_|_| жыл
1. АУМАҚТЫҢ (ЕЛДІ МЕКЕННІҢ) АТАУЫ___________________________
_._._._._._._._._.
2. ӘАОЖ* БОЙЫНША ЕЛДІ МЕКЕННІҢ КОДЫ.......|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. ЕЛДІ МЕКЕН ТИПІНІҢ КОДЫ (1-қала, 2-ауыл)...............|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
4. ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ КОДЫ...............|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
5. ПІКІРТЕРІМ ЖҮРГІЗУГЕ УӘКІЛЕТТІ ТҰЛҒАНЫҢ (БҰДАН ӘРІ –
._._._._._._._._._
ИНТЕРВЬЮЕР) КОДЫ                                 |_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _       _ _       _ _
6. СҰХБАТ ЖҮРГІЗУ КҮНІ     күні |_|_| айы |_|_|жылы |_|_|
7. ЖОЛЫҒУДЫҢ НӘТИЖЕСІ (1-сұхбат жүргізілді, 2-сұхбат
_
жүргізілмеді)..............................................|_|
* ҚР МЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
1. Киім, мата және аяқ киімге жұмсалған шығыстар
Мен соңғы келгенімде тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстар журналын Сіздің үй шаруашылығыңыздың соңғы тоқсанда сатып алынған азық-түлік емес тауарлар мен қызметтерін, сондай-ақ табыстарын жазу үшін тастап кеткен едім.
Интервьюер! Респондентке әңгіменің күн сайынғы шығыстардың күнделігі жайында емес екендігін түсіндіруіңіз қажет.
1.1.Тоқсан сайынғы сұрақнаманы  толтыруды бастау үшін Сіз тоқсан сайынғы  шығыстар мен табыстар журналын алып келе аласыз ба? Мен әуелі Сіздің тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстар журналына жазған ақпаратыңызды өзімнің сұрақнамама көшіріп алғым келеді. Егер Сіздің журналыңызда көрсетілмеген соңғы үш айдағы қандай да бір шығыстар есіңізге түссе, мен оны сұрақнамаға қосу үшін Сізден ол туралы маған қазір хабарлауыңызды өтінемін.

600
Контрольная сумма (не заполнять)
х
х
76
5930
1Выберите один вариант ответа и обведите кружком
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Приложение 3 к приказу
Председателя
Агентства Республики
Казахстан по
статистике
от 15 августа 2011
года № 229
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 3 к приказу
исполняющего
обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 24 августа 2010
года № 228
Статистическую форму
можно получить на
сайте
www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
до 1
часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40
часов
Код статистической
формы 1244102
D 003
Квартальная
Ежеквартальный вопросник по расходам и
доходам домашних хозяйств
Отчетный период Квартал Год
1. НАИМЕНОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ (НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА) ____________________________________
2. КОД НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА ПО КАТО*.....................
3. КОД ТИПА НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА (1 - город, 2 - село)...........................
4. КОД ДОМОХОЗЯЙСТВА................................
5. КОД ЛИЦА, УПОЛНОМОЧЕННОГО НА ПРОВЕДЕНИЕ ОПРОСА
(ДАЛЕЕ – ИНТЕРВЬЮЕР)...................................
6. ДАТА ПРОВЕДЕНИЯ ИНТЕРВЬЮ...................число месяц год
7. РЕЗУЛЬТАТ ПОСЕЩЕНИЙ (1-интервью, проведено 2-интервью не
проведено)............................                                   ......
*Классификатор административно-территориальных объектов ГК РК 11-2009
1. Расходы на одежду, ткани и обувь
Во время моего визита я оставил Вам журнал ежеквартальных расходов и
доходов для записи покупок непродовольственных товаров и услуг, а также
доходов Вашего домашнего хозяйства за последний квартал.
Интервьюер! Респонденту необходимо разъяснить, что речь идет не о дневнике
ежедневных расходов
1.1. Не могли бы Вы принести журнал ежеквартальных расходов и доходов,
чтобы начать заполнение ежеквартального вопросника. В начале я хотел бы
перенести записанную Вами в журнал ежеквартальных расходов и доходов
информацию в мой вопросник. Если Вы вспомните какие-либо расходы за
последние три месяца, не отраженные Вами в журнале, пожалуйста, сообщите
мне об этом сейчас, чтобы я мог добавить их в вопросник.

3 05
Шабындық шөптер
т
Бақылау сомасы
9.7. Сіз мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылығы малдарын ұстайсыз ба?
Иә……………………………………………………………………………
Жоқ………………………………………………………………
1 -> 9.8
2 -> 10.1
9.8. Менің Сізге осы малдарды ұстауға тоқсан ішінде жұмсалған шығыстар (теңгемен) туралы бірнеше сұрақ қойғым келеді
Код
Сіз төменде аталған шығыстардың қайсыбірін жасадыңыз:
Иә – 1->
Жоқ – 2 ->9.9
Сіз қанша жұмсадыңыз, теңгемен
1
2
3
4
2.1
Жемшөп сатып алу
2.2
Ветеринарлық қызметтерді төлеу
2.3
Мал ұстауға байланысты көлік қызметтерін төлеу
2.4
Мал ұстауға байланысты жұмыс күшін жалдау
2.5
Мал сою және ұшаларды бөлу
2.6
Малды сақтандыру
2.9
Малды ұстауға байланысты өзге де шығыстар
Бақылау сомасы
9.9. Ал енді тірі малдарды, бал арасы мен құстарды сатып алу және сату жөнінде сөйлесеміз. Сіз қандай да бір ауыл шаруашылығы малдарын (жұмыс малын қоса), бал арасын немесе құстарды сатып алдыңыз ба?
Иә………………………………………………………………………
Жоқ…………………………………………………………………….
1 -> 9.10
2 -> 9.11

3 05
Сенокосные
травы
т
Контрольная сумма
продолжение таблицы
9.6. Какую культуру Вы убирали за квартал?
Из него
Продано
продукции,
произведенной
в текущем
квартале, в
тенге
Продано продукции,
произведенной ранее,
в тенге
израсходовали
на корм скоту
и птице
переработали
продали
потери
6
7
8
9
10
11
Х
Х
Х
Х
Х
Х
9.7. Содержите ли Вы скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных
животных?
Да..............................................................
Нет.............................................................
1 9.2
2 10.1
9.8. Я хотел (а) бы задать Вам несколько вопросов о расходах на содержание
этих животных за квартал
Код
Совершали Вы какие - либо
из нижеперечисленных
расходов
Да - 1
Нет - 29.9
Сколько Вы
израсходовали, в
тенге
1
2
3
4
2.1
Покупка корма
2.2
Оплата ветеринарных услуг
2.3
Оплата транспортных услуг,
связанных с содержанием
скота
2.4
Найм рабочей силы,
связанной с содержанием
скота
2.5
Убой и разделка туш
2.6
Страхование скота
2.9
Прочие расходы, связанные
с содержанием скота
Контрольная сумма
9.9. А теперь поговорим о покупке и продаже живого скота, пчел и птицы.
Приобретали ли Вы каких - либо сельскохозяйственных животных (включая рабочий
скот), пчел или птицу?
Да...................................................
Нет..................................................
19.10
29.11

9.10. Осы мақсаттарға тоқсан ішінде қанша ақша жұмсадыңыз?
теңге
9.11. Сіз тірі мал, бал арасын немесе құс саттыңыз ба?
Иә………………………………………………………………………
Жоқ…………………………………………………………………
1->9.12
2->9.13
9.12. Тоқсан ішінде осы малдарды, бал арасын, құстарды сатқаннан қанша ақша түсірдіңіз?
теңге
9.13. Сіз өзіңіздің барлық малдарыңыздан қандай да бір өнім алдыңыз ба?
Иә…………………………………………………………………
Жоқ……………………………………………………………………
1->9.14
2->9.14

9.10. Сколько денег израсходовали на эти цели за квартал?
тенге
9.11. Продавали ли Вы живой скот, пчел или птицу?
Да...................................................
Нет..................................................
19.12
29.13
9.12. Сколько денег выручили от продажи этого скота, пчел, птицы за квартал?
тенге
9.13. Получили ли Вы какую - либо продукцию от всех Ваших животных?
Да...................................................
Нет..................................................
19.14
29.14

1. Сіз соңғы 7 күнде аптасына кем дегенде 1 сағат қандай да бір қызметпен немесе ақшалай немесе заттай табыс алу үшін қандай да бір кәсіппен айналыстыңыз ба (әр түрлі қызмет көрсету түрлерін, жеке ауладағы жұмысты, отбасылық бизнес және өз бетінше жұмыспен қамтылуды қоса алғанда)?
2. Егер айналыспаған болсаңыз, себебі не?
3. Сіз соңғы 4 аптаның ішінде ақы төленетін жұмыс іздеп көруге немесе өз ісіңізді бастауға тырыстыңыз ба?
4. Егер де Сіз жұмыс тапсаңыз,
2 аптаның ішінде жұмысқа кірісе алар ма едіңіз?
Үй шаруашылығының тек жұмыс істейтін мүшелеріне толтырылады
5. Келесі санаттардың қайсысы Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесін дұрыс сипаттайды?
6. Сіз жұмыс істейтін немесе жұмыспен қамтылған кәсіпорынның (ұйымның) немесе өз ісіңіздің (жеке кәсібіңіздің) қызмет түрін атаңыз
Иә-1F 5 сұраққа
Жоқ-2F
(төмендегі кодты қараңыз)
Иә-1F4 сұраққа
Жоқ-2
Иә-1
Жоқ-2
өмендегі кодты қараңыз)
өмендегі кодты қараңыз)
1
2
3
4
5
6
7
2 сұраққа
5 сұраққа
6 сұраққа
01. Кәсіпорынның таратылуына байланысты жұмыстан босатылу
1. Жалдамалы жұмыскерлер
1. Ауыл, орман және балық шаруашылығы
12. Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
1.1. мемлекеттік ұйымда
02. Штаттың қысқартылуына байланысты жұмыстан босатылу
1.2. мемлекеттік емес ұйымда
2. Кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
13. Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
1.3. жеке тұлғаларда
14. Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
03. Өз еркімен жұмыстан босану
1.4. шаруа (фермер) қожалықтарында
3. Өңдеу өнеркәсібі
06. Үй шаруашылығын жүргізу
2. Өз бетінше жұмыспен қамтылғандар
4. Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау
15. Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
08. Кез келген жұмыстың болмауы
2.1. жұмыс берушілер
2.2. өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер
5. Сумен жабдықтау; кәріз жүйесі, қалдықтардың жиналуын және таратылуын бақылау
16. Білім беру
09. Жұмыс маусымдық сипатта
17. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
10. Зейнеткерлікке шығу
2.3. өндірістік кооператив мүшелері
18. Өнер, ойын-сауық және демалыс
11. Оқу (күндізгі нысан)
2.4. отбасылық кәсіпорынның ақы төленбейтін қызметкерлері
6. Құрылыс
19. Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
12. Денсаулығына байланысты (мүгедектігіне байланысты жұмысқа қабілетсіздік)
7. Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
20. Үй қызметшісін  жалдайтын және өзі тұтыну үшін тауарлар мен қызметтер өндіретін үй шаруашылықтарының қызметі
2.5. жеке ауладағы жұмыс
13. Жұмыс істеудің қажеттілігі жоқ
8. Көлік және қоймалау

1. За последние 7 дней
выполняли ли Вы хотя бы 1 час
в неделю какую-нибудь работу
или имели какое-либо занятие
для получения натурального
или денежного дохода
(включая оказание различного
рода услуг, работу на личном
подворье, семейном бизнесе и
самостоятельную занятость)?
2. Если нет,
то почему?
3. Пытались ли Вы
искать
оплачиваемую работу или
начать свое собственное
дело в течение
последних
4-х недель?
Да-1 5 вопросу
Нет-2
(смотрите
коды ниже)
Да-14 вопросу
Нет-2
1
2
3
4
К вопросу 2
К вопросу 5
01. Увольнение в связи с
ликвидацией предприятия
1. Наемные работники
1.1. в государственной организации
02. Увольнение в связи с
сокращением штатов
1.2. в негосударственной организации
1.3. у физических лиц
03. Увольнение по собственному
желанию
1.4. в крестьянском (фермерском) хозяйстве
06. Ведение домашнего хозяйства
2. Самостоятельно занятые
08. Отсутствие любой работы
2.1. работодатели
09. Работа носит сезонный
характер
2.2. самостоятельные работники
10. Выход на пенсию
2.3. члены производственного кооператива
11. Учеба (дневная форма)
12. По состоянию здоровья
(нетрудоспособность в связи с
инвалидностью)
2.4. неоплачиваемые работники семейных предприятий
2.5. работа на личном подворье
13. Нет необходимости работать
99. Другое
Продолжение таблицы
4.Если бы Вы получили работу
сейчас, то смогли бы Вы
приступить к ней в течение
ближайших 2-х недель?
Заполняется только на работающих членов домашнего
хозяйства
5. Какая из следующих
категорий лучше
описывает статус вашей
основной деятельности?
6. Назовите вид деятельности
предприятия (организации) или
собственного дела
(самостоятельного занятия), где
Вы работаете или заняты
Да-1
Нет-2
(смотрите коды ниже)
(смотрите коды ниже)
5
6
7
К вопросу 6
1. Сельское, лесное и рыбное
хозяйство
13. Профессиональная, научная и техническая
деятельность
2. Горнодобывающая
промышленность и разработка
карьеров
14. Деятельность в области административного и
вспомогательного обслуживания
3. Обрабатывающая
промышленность
4. Электроснабжение, подача
газа, пара и воздушное
кондиционирование
15. Государственное управление и оборона;
обязательное социальное обеспечение
5. Водоснабжение;
канализационная система,
контроль над сбором и
распределением отходов
16. Образование
17. Здравоохранение и социальные услуги
18. Искусство, развлечение и отдых
6. Строительство
19. Предоставление прочих видов услуг
7. Оптовая и розничная
торговля; ремонт автомобилей
и мотоциклов
20. Деятельность домашних хозяйств, нанимающих
домашнюю прислугу и производящих товары и услуги для
собственного потребления
8. Транспорт и складирование
9. Услуги по проживанию и
питанию
10. Информация и связь

21. Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
9. Тұру және тамақтану жөніндегі қызметтер
99. Басқа
10. Ақпарат және байланыс
11. Қаржы және сақтандыру қызметі
12.Үй шаруашылықтарының табыстары
Интервьюер! Жасы 15-ке толмағандарға пікіртерім жүргізбеңіз. Алдымен бақылау карточкасынан үй шаруашылығы мүшесінің нөмірін жазып алыңыз, бірақ пікіртерім кезінде респонденттерді атымен атаңыз.
12.1. Егер Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелері тоқсан ішінде қандай да бір табыс тапқан болса, сомасын көрсетіңіз?
Табыс түрі
Тоқсандағы сомасы, теңгемен
үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі

21. Деятельность экстерриториальных организаций и
органов
11. Финансовая и страховая
деятельность
12. Операции с недвижимым
имуществом
12. Доходы домашнего хозяйства
Интервьюер! Исключите из опроса лиц моложе 15 лет. Выпишите в начале номер члена
домохозяйства из Контрольной карточки, но при опросе называйте респондентов по имени.
12.1. Если члены Вашего домашнего хозяйства получали какой-либо доход за
квартал, то укажите сумму
Вид дохода
Сумма за квартал, в тенге
номер члена домашнего хозяйства

1. респондентке түсінуге қиын болған
2. респондентте теріс сезімдер тудырған
3. жауап беруге құлықсыз болған (жауап беруден бас тарту)
Пікіртерім жеке сұхбат әдісінің Нұсқаулығына сәйкес  жүгізілгенін мен куәландырамын.
Интервьюердің толық аты-жөні __________________________
Интервьюердің қолы _________________________
Супервайзердің толық аты-жөні _________________________
Супервайзердің қолы _________________________
СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТЕКСЕРУ БОЙЫНША ЕСКЕРТУЛЕР
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағасының
2011 жылғы 15 тамыздағы
№ 229 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағасы
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы № 228
бұйрығына 4-қосымша
«Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама» (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама» (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер – еңбекақы, сыйлықақы, үстемеақы және тағы сол сияқты немесе заттай нысанда ақы төлеу (сыйақы) қарастырылған жалдану шарты бойынша жұмыс істейтін адамдар;
2) өз бетінше жұмыспен қамтылу – сыйақы мөлшері тауарлар мен  қызметтерді өндіруден (өткізуден) (бұл жерде өзінің тұтынуы табыс бөлшегі ретінде қаралады) түскен табысқа тікелей байланысты жұмыспен қамтылу;
3) жұмыс берушілер – өзінің меншікті кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлері бар адамдар. Жұмыс берушілердің арасындағы айырмашылықтарды жалдамалы қызметкерлердің санына байланысты өткізуге болады;
4) өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер – өз бетінше немесе бір я бірнеше серіктеспен жұмыс істейтін, өз бетінше жұмыспен қамтылу негізінде қызмет істейтін және қызметкерлерді тұрақты негізде жалдамайтын адамдар. Бірақ өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер зерттелетін кезең ішінде бір немесе бірнеше жұмыскерді тек қысқа мерзімге немесе тұрақты емес негізде жалдауы мүмкін және сол себепті ол жұмыс берушы ретінде сыныпталмайды;

1. были трудными
для восприятия
респондентом
2. вызвали
отрицательные
эмоции у
респондента
3. вызвали
нежелание
отвечать (отказ
от ответа)
Удостоверяю, что опрос проведен мною в соответствии с Инструкцией методом личного интервью.
Полное имя интервьюера ______________________________________
Подпись интервьюера _________________________________________
Полное имя супервайзера _____________________________________
Подпись супервайзера ________________________________________
ЗАМЕЧАНИЯ ПО ПРОВЕРКЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 4
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 15 августа 2011 года № 229
Приложение 4
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Ежекартальный вопросник по расходам и
доходам домашних хозяйств»
(код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств» (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной формы:
1) наемные (оплачиваемые) работники – лица, работающие по договору найма, предусматривающему оплату (вознаграждение) в виде оклада, премии, надбавок и другие, либо в натуральной форме;
2) самостоятельная занятость – занятость, при которой размер вознаграждения напрямую зависит от дохода, получаемого от производства (реализации) товаров и услуг (где собственное потребление рассматривается как часть дохода);
3) работодатели – лица, управляющие своим собственным предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и имеющие одного или нескольких наемных работников. Можно провести различия между работодателями в зависимости от количества наемных работников;
4) самозанятые работники – лица, которые, работая самостоятельно или с одним или несколькими партнерами, занимаются деятельностью на основе самостоятельной занятости и не нанимают на постоянной основе никаких работников. Однако в течение обследуемого периода самостоятельный работник может нанимать одного или нескольких работников лишь на краткосрочной или непостоянной основе и поэтому он не классифицируется как работодатель;

5) отбасының ақы төленбейтін қызметкерлері – туысы басқаратын  кәіпорында (шаруашылықта) әдетте сыйақысыз жұмыс істейтін адамдар;
6) өндірістік кооператив мүшелері – қандай салада құрылғанына  қарамастан, кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, еңбек кооперативінің мүшесі болып табылатын адамдар;
7) жұмыссыздар – халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы, қаралатын кезеңде бір мезгілде мына үш негізгі критерийге жауап бергендер:
жұмыссыз болған (табысты жұмысы болмаған);
оны іздеумен белсенді айналысқан (мемлекеттік және коммерциялық жұмыспен қамту қызметіне өтінішпен бару, басылымды пайдалану немесе хабарландыру беру, кәсіпорын әкімшілігіне немесе жұмыс берушіге тікелей өтінішпен бару, жеке байланыстарды қолдану немесе жеке ісін ұйымдастыру мақсатында қадамдар жасау);
белгілі бір уақыт кезеңі ішінде жұмысқа кірісуге дайын болған;
8) жалдамалы жұмыспен қамтылудан түскен табыс жалақы; жалақыға үстемақы; ақшалай және заттай түрдегі көтермелеу төлемдерінің барлық түрлері; қаламақы; сыйлықақылар; пайдадан түскен және науқастық қағаз бойынша төлемақылар. Жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс істейтін үй қызметшілері, бала күтушілер, үй жинаушылар, аспаздар, бағбандар, хатшылар да жалдамалы қызметкерлерге жатады;
9) өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыс – жеке өзі үшін немесе оның отбасының мүшелеріне қатысты өз бетінше жұмыспен қамтылған адамдардан түскен табыс. Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа мүліктен пайыз түріндегі табыс, дивидендтер, рента және басқа да жеке меншіктен түскен табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар мен әлеуметтік көмек кірмейді;
10) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді  қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын статистика департаментінің қызметкері.
3. Бақылауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Үй шаруашылық арының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы (сәуірде, шілдеде, қазанда, қаңтарда) сұрақнамасын оны жүргізуге уәкілетті тұлға жүргізеді (бұдан әрі – интервьюер).
Респондент үй шаруашылығының басшысы немесе үй шаруашылықтың  басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығның басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін мүшесі болады.
Статистикалық нысанды толтыру кезінде интервьюер Шығыстарды және табыстарды (индексі D 005) есепке алу журналын пайдалануы керек. Журналда көрсетілген барлық тауарлар мен қызметтер «Тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуді жүргізу үшін пайдаланылатын тауарлар мен қызметтердің анықтамалығына»* (бұдан әрі - Анықтамалық) сәйкес кодталуы керек.

5) неоплачиваемые семейные работники – лица, как правило, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;
6) члены производственного кооператива – лица, являющиеся членами трудового кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью, независимо от того, в какой отрасли они созданы;
7) безработные – лица в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения, которые в рассматриваемый период отвечали одновременно трем основным критериям:
были без работы (не имели доходного занятия);
занимались активно ее поиском (обращались в государственные или коммерческие службы занятости, использовали или помещали объявления в печати, непосредственно обращались к администрации предприятия или работодателю, использовали личные связи или предпринимали шаги к организации собственного дела);
были готовы приступить к работе в течение определенного периода времени;
8) доход от наемной занятости - заработная плата (оклад); надбавки к заработной плате; все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме; гонорары; премии; выплаты: от прибыли, по больничным листам. Домработницы, няни, горничные, повара, садовники, секретари, работающие по найму у физических лиц также относятся к наемным работникам;
9) доход от самостоятельной занятости – доход, полученный самостоятельно занятыми лицами для себя лично или в отношении членов их семей. В доход от самостоятельной занятости не включается доход от имущества в виде процента, дивиденды, рента и другие виды дохода от собственности, а также подарки и социальная помощь.
10) супервайзер – сотрудник департамента статистики, обеспечивающий проведение обследований домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее - интервьюер) ежеквартально (в апреле, июле, октябре, январе).
Респондентом выступает глава домашнего хозяйства или тот член домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах других членов домохозяйства.
При заполнении статистической формы, интервьюер использует Журнал учета расходов и доходов (индекс D 005). Все товары и услуги, указанные в Журнале, закодировать в соответствии с «Перечнем товаров и услуг, используемым для проведения выборочного обследования домашних хозяйств по уровню жизни»* (далее – Перечень), и перенести в Ежеквартальный вопросник.

4. «Аумақтың атауы» тармағының титулдық парағында облыстың  (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді-мекеннің атауы жазылуы керек. 2-ден бастап 5-ке дейінгі тармақтар супервайзерлермен интервьюерлерге ұсынылған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады. 7-тармақ бойынша аралау нәтижесінің коды қойылады.
5. 1, 2-бөлімдерінің «Кімге арналып сатып алынған», «Сатып алу орны», «Сатып алу мақсаты» бағандарында ұсынылған кодтардың біреуін таңдау және айналдыра сызып қоршау керек.
«Код» бағанында тауарларды кодтау Анықтамалық негізінде жүзеге асырылады. «Тауарлардың атауы» 3-бағанда зерттелінген тоқсандағы сатып алынған тауарлардың атауы жазылады.
«Сатып алу орны» бағанында 9 «басқа» кодына желілік маркетинг,  қоғамдық таратушылар, почта бойынша және басқа да әдістермен сату (жол жүру, алып барып беру, посылка) арқылы жүзеге асырылған сауда.
«Сатып алу мақсаты» бағанында «басқа» кодына салтанаттық және салт-жоралық шараларды өткізумен байланысты сатып алулар және жоғарыда аталмаған өзге де мақсаттар жатады.
«Сатып алу құны» бағанында бүтін сандарда сатып алу құны  көрсетіледі.
«Бақылау сомасы» жолында барлық жолдар бойынша жинақты сома  қойылуы керек.
6. «Киімге, матаға және аяқ киімге шығыстар» 1-бөлімі зерттелетін тоқсанда үй шаруашылығының киімге, матаға және аяқ киімді сатып алуға жұмсаған шығыстарын жазуға арналған.
«Сатып алу мақсаты» 6-бағанында «қайта өңдеу» 2 кодына одан әрі қайта өңдеуге сатып алынған маталар жатады. Балалар киімін сатып алуға мектептің бірыңғай үлгідегі киімдері қосылмайды, өйткені оны сатып алу «Білім беру шығыстары» 4-бөлімінде есепке алынады.
7. «Үй тұрмысындағы заттарға, тұрмыстық техника, жиһаз және басқа да шығыстар» 2-бөлімінде үй тұрмысындағы ірі және ұсақ заттарды (ағ ртқыштарға, ванналар мен раковиналарды тазалауға арналған құралдарға, аяқ киім кремі, күйтабақтарға, дискілер, фотопленкаларға, ойыншықтарғ , гүлдерге, бетке және қолға арналған кремдерге, дезодорантқа, қырынуға арналған жүздерге, тіс щеткасына, ерін далабына, иіс суға, тө емдерге, кішкене үшкіл жаялықтарға және басқа), жиһаздар (оның ішінде жиһазды тапсырыс бойынша дайындау), электротұрмыстық аспаптар, тұрғын жайды ағымдағы ұстауға және жөндеуге материалдар, телефон аппараттары, тұрмыстық тоқыма бұйымдары, спорттық тауарлар, музыкалық аспаптар, кітаптар, кеңсе тауарлары, әшекей бұйымдар, сағаттар, жол жүруге арнал ан тауарлар, нәрестелерге арналған тауарлар, қол шатырлар, өзге де ұсақ электрлік бұйымдар және тағы басқаларды сатып алуға жұмсалған шығыстар есепке алынады.
Бұл бөлімде, сонымен қатар автокөлік құралдарын, оларға қосалқы бөлшектерді, автомобиль көлігіне жанар-жағар материалдарын немесе тұрмысқа қажетті ұсақ заттарды сатып алу ескеріледі.

4. На титульном листе в пункте «Наименование территории» вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами. По пункту 7 проставляется код результатов посещений.
5. В разделах 1, 2 в графах «Для кого куплено», «Место покупки», «Цель покупки» выбрать один из предложенных кодов и обвести его кружком.
В графе «Код» кодирование товаров осуществляется на основе Перечня. В графе 3 «Наименование товаров» записываются наименования товаров, приобретенных в обследуемом квартале.
В графе «Место покупки» к коду 9 «другое» относится – торговля, осуществляемая посредством сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами (выездная, разносная, посылочная).
В графе «Цель покупки» к коду «другое» - относятся покупки, связанные с проведением торжественных и ритуальных мероприятий и другие не перечисленные цели.
В графе «Стоимость покупки» указывается стоимость покупки в целых числах.
По строке «Контрольная сумма» проставляется итоговая сумма по всем строкам.
6. Раздел 1 «Расходы на одежду, ткани и обувь» предназначен для записи расходов на одежду, ткани и обувь, которые были приобретены домашним хозяйством в обследуемом квартале.
В графе 6 «Цель покупки» к коду 2 «переработка» относятся покупки тканей для дальнейшей переработки.
В покупку детской одежды не включается школьная униформа, так как ее покупка учитывается в разделе 4 «Расходы на образование».
7. В разделе 2 «Расходы на предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие расходы» учитывается покупка крупных и мелких предметов домашнего обихода (отбеливатели, средства для чистки ванн, раковин, крем для обуви, пластинки, диски, фотопленка, игрушки, цветы, крем для рук и лица, дезодорант, лезвия для бритья, щетка зубная, губная помада, вода туалетная, прокладки, подгузники и прочие), мебели (в том числе изготовление мебели на заказ), электробытовых приборов, материалов для текущего содержания и ремонта жилых помещений, телефонных аппаратов, бытовых текстильных изделий, спортивных товаров, музыкальных инструментов, книг, канцелярских товаров, ювелирных изделий, часов, дорожных товаров, товаров для младенцев, зонтов, прочих мелких электрических изделий и другие.
В данном разделе также учитывается покупка автотранспортных средств, запасных частей к ним, смазочных материалов для автомобильного транспорта или мелких бытовых нужд.

Бұл бөлімде малды сатып алуды қоспағанда, үй жағдайында ұсталатын иттерді, мысықтарды, құстарды, балықтарды сатып алу есепке алынады. Үй жануарларын ұстау заттарына: итке қарғылар, тізгіндер, иттерге тұмылдырықтар, балықтарға арналған аквариумдер, себеттер, мысыққа арналған табақ жатады. Мұнда үй жануарларын азықтандыруға арналған тағам өнімдері есепке алынбайды, олар Күн сайынғы шығыстар күнделігіні  (индексі D 003) 4-бөлімінде есепке алынады.
Екі рет есепке алмас үшін Тоқсан сайынғы сұрақнаманың осы  бөлімінде сұрақнаманың басқа бөлімдерінде немесе сұрақнамаларда есепке алынған келесі азық-түліктік емес заттар жазылмауы тиіс:
1) Күн сайынғы шығыстар күнделігінің (индексі D 003) 5-бөлімінде есепке алынған азық-түліктік емес тауарлар: кір сабын, кір жуатын ұнтақ, ыдыс жууға арналған майлық, сіріңке, бензин және дизель отыны, газеттер (күн сайынғы және апта сайынғы) және журналдар, жеке гигиенаның өзге тауарлары (иіс және балаларға арналған сабындар, су сабындар, тіс пасталары, ұсақ электрлік бұйымдар (лампалар, батарейкалар);
2) Тоқсан сайынғы сұрақнаманың «Білім беру шығыстары» 4-бөлімінде және «Денсаулық сақтау шығыстары» 5-бөлімінде есепке алынатын азық-түліктік емес тауарлар: оқулықтар, дәрі-дәрмектер, емдеу жабдық ары мен аппараттары;
3) «Трансферттер және көмек» (8.1-сұрақ) 8-бөлімінде есепке алынған азық-түліктік емес тауарлар: фармацевтикалық өнім, туыстарына және достарына сыйға тартуға сатып алынған емдеу жабдықтары мен аппараттары.
8. «Тұрғын-үй коммуналдық шығыстары» 3-бөлім үй шаруашылығының иелігіне жататын барлық тұрғын үйлер (саяжайды қоса алғанда) бойынша тұрғын үй коммуналдық төлемдеріне шығыстарды жазуға арналған. Егер үй шаруашылығының үйі орталықтан жылытуға қосылған болса және ағаш отындармен жылытылатын болса, онда «орталықтан жылыту» және «ағаш отын» жолын толтыру керек.
Егер үй жылыту жылуэлектрстанциясы немесе қазандықтар көмегімен жүзеге асырылса, үй орталықтан жылытумен жабдықталған болып саналады.
«Сұйытылған газ» жолында тамақ әзірлеуге және басқа да  қажеттіліктер үшін баллондардағы газды сатып алуға жұмсалған шығыстары жазылады.
«Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ» жолында сонымен  қатар газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуге төлемдер қамтылады.
«Домофон» жолында орнатуға жұмсалған еңбекақылар енгізіледі.
«Қалааралық байланыс (республика ішінде)» жолына сонымен қатар  үйлерінде телефоны жоқ үй шаруашылықтары үшін байланыс бөлімшелерінен сө лесулеріне ақы төлеу, сондай-ақ, ақылы байланыс қызметтері енгізіледі.
«Ұялы байланыс» жолында байланысқа барлық төлемдер және сөйлесу карталарын сатып алуға жұмсалған шығыстар қамтылады.
«Телефонға абоненттік төлем» жолына сонымен қатар телефонмен  сөйлесулерге мерзімдік төлемдер қосылады.
«Спутникті теледидар» және «кабельді теледидар» жолдарында спутникті және кабельді антенналарды орнату мен пайдалануға жұмсалған төлемдер есепке алынады.
«Басқа қызметтер» жолында ПИК (Пәтер иелерінің кооперативі) тұрақты төлемдері, жалпы есептегіштерге техникалық қызмет көрсетуге төлем ж не үйді жөндеу мен ұстауға біржолғы жинау, кіреберісте темір есік орнатуға немесе қыс мезгіліне және тағы басқаларға дайындыққа төлемдер қамтылады.

В этом же разделе учитывается покупка домашних животных (собак, кошек, птиц, рыбок) которые содержатся в домашних условиях, за исключением скота. В предметы для содержания домашних животных включаются: ошейники, поводки, намордники для собак, аквариумы для рыбок, корзинки, миски для кошек. Продукты питания для кормления домашних животных здесь не учитываются, они учитываются в разделе 4 Дневника ежедневных расходов (индекс D 003).
Во избежание двойного счета в данный раздел Ежеквартального вопросника не записываются следующие непродовольственные товары, учитываемые в других разделах или вопросниках:
1) непродовольственные товары, учитываемые в разделе 5 Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003): мыло хозяйственное, порошок стиральный, тряпочки и губки для мытья посуды (уборки), спички, бензин и дизельное топливо, газеты (ежедневные и еженедельные) и журналы, прочие товары личной гигиены (туалетное и детское мыло, шампуни, зубные пасты, мелкие электрические изделия (лампочки, батарейки);
2) непродовольственные товары, учитываемые в разделе 4 «Расходы на образование» и разделе 5 «Расходы на здравоохранение» Ежеквартального вопросника: учебники, лекарства, лечебное оборудование и аппараты;
3) непродовольственные товары, учитываемые в разделе 8 «Трансферты и помощь» (вопрос 8.1): фармацевтическая продукция, лечебное оборудование и аппараты, купленные для подарка родственникам и друзьям.
8. Раздел 3 «Жилищно-коммунальные расходы» предназначен для записи расходов на оплату жилищно-коммунальных услуг по всему жилью, находящемуся в распоряжении домашнего хозяйства (включая дачи). Если домашнее хозяйство имеет дом, подключенный к центральному отоплению и дачу, отапливаемую дровами, то заполняется и строка «центральное отопление» и строка «дрова».
Дом считается оснащенным центральным отоплением, если отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции либо котельных.
В строку «сжиженный газ» записываются расходы на покупку газа в баллонах для приготовления пищи и других нужд.
В строку «газ, транспортируемый по распределительным сетям» включается также плата за техобслуживание газового оборудования.
В строку «домофон» включается также оплата за установку.
В строку «междугородний звонок (внутри республики)» включается также оплата переговоров из отделений связи для тех домашних хозяйств, у которых в домах отсутствует телефон, а также платные услуги связи.
В строку «сотовая связь» включаются все платежи за связь и расходы на покупку разовых карт.
В строку «абонентская плата за телефон» включается также и повременная плата за телефонные разговоры.
В строках «спутниковое телевидение» и «кабельное телевидение» учитывается также плата за установку и пользование спутниковых антенн, кабельного телевидения.
В строке «другие услуги» учитываются регулярные платежи КСК (Кооператив собственников квартир), плата за техническое обслуживание общих счетчиков.

3.1-сұрақта интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
Егер тұрғын үй коммуналдық қызметтерге жалдау ақысы қосылған болса, онда бұл сома «Тұрғын жайды жалдау ақысы» жолында есепке алынады және де басқа жолдарда көрсетілмейді.
9. «Білім беру шығыстары» 4-бөлімінде білім алуға жұмсалған  шығыстар көрсетіледі.
4.1-сұрақ білім алуға байланысты үй шаруашылығының барлық шығындары туралы ақпаратты алуға арналған.
2-бағанда барлық сатылы білім қызметтеріне төлем, оқулықтар сатып алуға, мектептің бірыңғай үлгідегі киімдерін, оқушылардың көлік шығыстары, тамақтануға жұмсалған және бейресми шығыстар (мұғалімге сыйлық алу, сынып, мектеп, және басқа қорларға жинау) қосылған білім шығыстарының тізімі көрсетілген. Балабақша үшін төлемге сондай-ақ, балабақшадағы қосымша сабақтарға жұмсалған (мысалы, ағылшын тілін оқу) шығыстар есепке алынады.
Мектептен тыс үйірмелер, ән сабақтары бұл бөлімде көрсетілмейді, өйткені оларды есепке алу Тоқсан сайынғы сұрақнаманың «Жеке және өзге де шығыстар» бөлімінде жүргізіледі.
«Студенттер үшін бейресми шығыстар» және «оқушылар үшін бейресми шығыстар» жолдарына гүлдер мен сыйлықтар сатып алу шығыстары, мектеп қорына жарналар, мұғалімдерге заңсыз төлемдер және өзге де бейресми шығ стар кіреді.
«Ересектерге арналған білім» жолына компьютерлік курстар оқуына, шет тілдері курстары, бухгалтерлік есеп, хатшы-референтке арналған шығыстар кіреді.
«Ересектерге арналған білім беру бойынша басқа да шығыстар» жолына білім деңгейіне тәуелсіз басып шығару, құжаттарды көбейту және Интернет-кафе қызметтері сияқты өзге де білім беруге байланысты шығыстар кіреді.
Оқушының арқаға асатын сөмкесі мен жолдорбаларын сатып алу бұл  білімге қосылмайды, өйткені оларды есепке алу Тоқсан сайынғы сұрақнаманы  «үй тұрмысындағы заттар, тұрмыстық техникаға, жиһаз және басқаға шығ стар» бөлімінде жүргізіледі.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
10. «Денсаулық сақтау шығыстары» 5-бөлімінде медициналық көмек алумен байланысты шығыстар көрсетіледі.

В вопросе 3.1 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
Если оплата за жилищно-коммунальные услуги включена в арендную плату, то эта сумма учитывается в строке «Плата за наем жилья», и не указывается в других строках.
9. В разделе 4 «Расходы на образование» отражаются расходы на образование.
Вопрос 4.1. предназначен для получения информации о всех расходах домашнего хозяйства, связанных с получением образования.
В графе 2 указан перечень расходов на образование, в который включены оплата услуг образования всех ступеней, покупка учебников, школьной униформы, транспортные расходы учащихся, расходы на питание и неформальные расходы (подарки учителям, сборы в фонд класса, школы и прочее) В плате за детские сады учитываются также расходы на дополнительные занятия в детсадах (например, обучение английскому языку).
Расходы на внешкольные кружки, занятия музыкой в данный раздел не включаются, так как их учет ведется в разделе «Индивидуальные и прочие расходы» Ежеквартального вопросника.
В строках «неформальные расходы для студентов» и «неформальные расходы для школьников» учитываются расходы на покупку цветов, подарков, взносы в школьный фонд, незаконные выплаты преподавателям и прочие неформальные расходы.
В строку «образование для взрослых» включаются расходы на обучение на компьютерных курсах, курсах иностранных языков, бухгалтерского учета, секретарей-референтов.
В строке «другие расходы на образование для взрослых» учитываются прочие расходы на образование, такие как распечатка, размножение документов и услуги Интернет-кафе независимо от уровней образования.
Покупка ученических ранцев и рюкзаков в данный раздел не включаются, так как их учет ведется в разделе «Расходы на предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие расходы» Ежеквартального вопросника.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
10. В разделе 5 «Расходы на здравоохранение» отражаются расходы, связанные с получением медицинской помощи.

5.1-сұрақ бір тоқсанда үй шаруашылықтарының денсаулық сақтауға арналған барлық шығыстары туралы ақпарат алуға арналған.
2-бағанда емдеу құралдары мен аппараттарын, фармацевтикалық препараттарды сатып алуды қамтитын, амбулаториялық, медициналық, парамедициналық қызметтерге ақы төлеу, сонымен қатар ауруханалар, медициналық зертханалар, персоналдар, көлік және бейресми шығыстар денсаулық сақтауға жұмсалған шығыстар тізімінде көрсетілген.
«Медициналық мақсаттағы өзге де өнімдер» жолына шприцтер, медициналық таңғыш, мақта, градусник және өзгелер жатады.
«Медициналық қызметтер» жолына дәрігерлік тәжірибе, дәрігерге ал ашқы қаралу, дәстүрлі медицина есепке алынады.
«Медициналық зертхана қызметтері» жолына радиологиялық, жалпы қан талдауы, зәрдің жалпы талдауы және тағы басқа зерттеулер кіреді.
«Медбикелер мен акушерлердің қызметі» жолына қосымша медициналық персоналдардың қызметі, массаж, медбикелер мен акушерлердің өзге де қызметтері жатады.
«Мамандандырылған парамедициналық қызметтер» жолына инемен емдеу қызметтері, физиотерапевтикалық емдеу, дәстүрлі медицина төң регіндегі дәрігерлердің қызметі және өзге де парамедициналық қызметтер кіреді.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
11. «Жеке және өзге де шығыстар» 6-бөлімінде ақылы қызметтерге  жұмсалған жеке және өзге де шығыстар есепке алынады.
6.1-сұрақтың 2-бағанында ақылы қызметтердің тізбесі келтірілген.
«Почта қызметтері» жолында почтаның барлық қызметтері есепке алынады: почта маркаларын сатып алуды қоса, посылка жіберу, бандерольдар, хаттар, ақша аударымдары және басқа қызметтер.
«Теле, фото және радиоаппаратуралары» жолында қызмет көрсетуге, компьютерлерді баптауға және жөндеуге кеткен шығыстар қамтылады.
«Салт-жоралық қызметтер» жолында жерлеуге, ескерткіш орнатуға, әруақтар үшін шамдар сатып алуға, жаназаға дұға оқуға және басқа салт-жоралық қызметтерге байланысты шығыстар қамтылады.
Жерлеу мен өлгендерді еске алуға байланысты емес, мысалы некелесу, сүндеттеу, шоқындыру, амандық-саулық қызметтері және тағы басқа салт-жоралық қызметтер «қызметтің басқа түрлері» (12720099-код) жолына жатқызылады.
«Төлемдер жүргізген үшін ақы» жолына, сондай-ақ, коммуналдық  қызметтер бойынша төлемдер жүргізген үшін ақылар жатады.
«Мектептен тыс сабақтар» (09410003-код) жолында мектептен тыс бейнелеу өнері, ән, би сабақтарына; жас техниктер үйірмесіндегі және басқа да сабақтарға жұмсалған шығыстар енгізіледі.
«Саяхаттар мен демалыс үйлеріне жолдамалар» жолында, сондай-ақ, Түркияға, Қытайға және басқа да елдерге демалуға арналған сапарлар енгізіледі.
«Мейрамхана, дәмхана және осыған ұқсас мекемелер» жолына (11110000-код) салтанатты және салт-жоралық шараларды осы іспеттес мекемелерде өткізуге кеткен шығыстар енгізіледі.
«Үй жануарларын күту бойынша қызметтер» жолына арнайы шаштараздарда иттерді жуу, қылын қидыру, үй жануарларын емдеу бойынша ветеринарлық емдеу қызметтері, ауруға қарсы екпелер қамтылады. Осы бөлімде малдар үшін ветеринарлық қызметтерге шығыстар есепке алынбайды, аталған шығыстарды есепке алу тоқсан сайынғы сұрақнаманың «Өсімдік жә е мал шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінде қамтылады.

Вопрос 5.1. предназначен для получения информации обо всех расходах домашнего хозяйства на здравоохранение за квартал.
В графе 2 указан перечень расходов на здравоохранение, который включает покупку лечебного оборудования и аппаратов, фармацевтических препаратов, оплату амбулаторных, медицинских, парамедицинских услуг, а также услуг больниц, медицинских лабораторий, персонала, транспортные и неформальные расходы.
В строку «прочая продукция медицинского назначения» входят шприцы, бинт медицинский, вата, градусники и другие.
В строке «медицинские услуги» учитываются врачебная практика, первичный прием к врачу, услуги народной медицины.
В строку «услуги медицинских лабораторий» входят исследования радиологические, общий анализ крови, общий анализ мочи и прочие.
«Услуги медицинских сестер и акушерок» включают в себя услуги вспомогательного медицинского персонала, массаж и прочие услуги медицинских сестер и акушерок.
В строку «специализированные парамедицинские услуги» включаются услуги иглотерапевтов, физиотерапевтическое лечение, услуги врачей в области традиционной медицины и другие парамедицинские услуги.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
11. В разделе 6 «Индивидуальные и прочие расходы» учитываются индивидуальные и прочие расходы на платные услуги.
В вопросе 6.1. в графе 2 приведен перечень платных услуг.
В строке «почтовые услуги» учитываются все виды почтовых услуг: отправка посылок, бандеролей, писем, денежных переводов и другие услуги, включая покупку почтовых марок.
В строку «ремонт теле, фото и радиоаппаратуры» включаются расходы на обслуживание, настройку и ремонт компьютеров.
В строку «ритуальные услуги» включаются расходы на ритуальные услуги, связанные с похоронами, установку памятников, покупку свечей за упокой, отпевание и прочее.
Ритуальные услуги, которые не связаны с похоронами и поминовением усопших, такие как венчание, обрезание, крещение, службы за здравие и типа подобные относятся в строку «другие виды услуг» (код 12720099).
В строку «оплата за проведение платежей» входят также оплата за проведение платежей по коммунальным услугам.
В строке «внешкольные занятия» (код 09410003) учитываются расходы на оплату внешкольных занятий по изобразительному искусству, музыке, танцам; занятия в кружках юных техников и других.
В строку «путевки на экскурсии и дома отдыха» включаются также поездка на отдых в Турцию, Китай и другие страны.
По строке «рестораны, кафе и аналогичные заведения» (код 11110000) учитываются расходы на проведение торжественных и ритуальных мероприятий в подобных заведениях.
В строку «услуги по уходу за домашними животными» включаются мытье, стрижка собак в специальных парикмахерских, услуги ветлечебниц по лечению домашних животных, прививки против болезней. В данном разделе не учитываются расходы на ветеринарные услуги для скота, учет указанных расходов ведется в разделе 9 «Производство продукции растениеводства и животноводства» Ежеквартального вопросника.

3-бағанда интервьюер алдымен әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
6.2-сұрақта бюджетке төлемдер тізбесі келтірілген. Егер үй шаруашылығы жылжымайтын мүлікке, жерге (жылжымайтын мүлік ретінде) көлікке салық және бюджетке басқа төлемдер жүргізсе, онда 3-бағанда жауаптың «Иә-1» нұсқасы белгіленеді және 4-бағанның тиісті жолында шығын сомасы жазылады.
«Бюджетке өзге де төлемдер» жолында келесі төлемдер қамтылады: кәсіпкерлік қызметке патент сатып алу, мемлекеттік баждар, әкімшілік айыппұлдар және басқа төлемдер.
6.3-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 6.4-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі бөлімге өту жүзеге асырылады.
6.4-сұрақта бір тоқсандағы алименттерді өтеуге кеткен ақшалай шығыстар теңгемен қойылады.
12. «Көлік қызметтері» 7-бөлімінде соңғы тоқсандағы көлік қызметтеріне жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
Бұл бөлімде «Білім беруге арналған шығыстар» 4-бөлімінде және «Денсаулық сақтауға жұмсалған шығыстар» 5-бөлімінде есепке алынатын білім беру мен денсаулық сақтауға жататын көлік қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалған шығыстар есепке алынбайды.
«Жүктерді тасымалдау үшін көлік құралдарын жалдау» жолында көлік құралдарының барлық түрлерін жалдау есептеледі: автомобиль, теміржол, әуе, су, көлік-арба. Бұл жолда қала ішінде және елді-мекендерде, сонымен қатар олардан тысқары жерде көлік құралдарын жалдау шығыстары көрсетіледі.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
13. «Трансферттер және көмек» 8-бөлімінде трансферттер және көмек туралы ақпараттар көрсетіледі.
8.1-сұрақтың 2-бағанында басқа үй шаруашылықтарына берілген трансферттер тізбесі келтірілген.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүргізіледі.
Егер көмек заттай түрде берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.

В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
В вопросе 6.2 приведен перечень платежей в бюджет. Если домашнее хозяйство совершало оплату налогов на недвижимость, землю (под недвижимость), транспорт и прочие платежи в бюджет, то в графе 3 отмечается код 1 вариант ответа «Да» и сумма затрат записывается в соответствующие строки графы 4.
В строку «прочие платежи в бюджет» включаются следующие виды платежей: покупка патента на предпринимательскую деятельность, государственные пошлины, административные штрафы и другие выплаты.
В вопросе 6.3 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» задается вопрос 6.4, при ответе «нет-2» осуществляется переход к следующему разделу.
В вопросе 6.4 проставляется сумма денежного расхода в тенге за квартал на выплату алиментов.
12. В разделе 7 «Транспортные услуги» отражаются расходы на транспортные услуги за последний квартал.
В данном разделе не учитываются расходы на оплату транспортных услуг, относящихся к образованию и здравоохранению, учет которых ведется в разделе 4 «Расходы на образование» и в разделе 5 «Расходы на здравоохранение».
В строке «наем транспортных средств для перевозки грузов» учитывается плата за наем всех видов транспортных средств: автомобильного, железнодорожного, воздушного, водного, гужевого. В данной строке отражаются расходы за наем транспортных средств как внутри городов и населенных пунктов, так и за их пределы.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
13. В разделе 8 «Трансферты и помощь» отражается информация о трансфертах и помощи.
В графе 2 вопроса 8.1 приведен перечень трансфертов, переданных другим домашним хозяйствам.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
Если помощь предоставлялась в натуральной форме, то производиться оценка в тенге по рыночным ценам.

Екі рет есепке алудан сақтану мақсатында және бұл бөлімнің мақсаты үй шаруашылығы көрсеткен көмектің түрі мен көлемі туралы деректер алу болғандықтан, «басқа» жолында Тоқсан сайынғы сұрақнаманың 1 және 2-бөлімдерінде сый ретінде есепке алынған сыйлық үшін сатып алынған азық-түліктік емес тауарлар, киім, мата және аяқ киім, сонымен қатар Күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігінің (индексі D 003) 1 және 5-бөлімдерінде есепке алынған азық-түлік, сусындар және азық-түліктік емес тауарлар көрсетілмеуі тиіс.
Туыстарына және достарына көмек көрсету үшін фармацевтикалық өнімді сатып алуға жұмсалған шығыстар тек «Фармацевтикалық өнімдер» жолында ғана көрсетіледі (06110000-код) және Тоқсан сайынғы сұрақ аманың «Денсаулық сақтау шығыстары» 5-бөлімінде есепке алынбауы керек.
8.2-сұрақтың 2-бағанында үй шаруашылығының туыстарынан және достарынан алынған трансферттер тізбесі келтірілген. Мұнда күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігінің (индексі D 003) 2 және 3 бөлімдерінде көрсетілген сыйға алынған қайырымдылық астары және тамақ өнімдері есепке алынбайды.
3-бағанда интервьюер алдымен әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстары теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүргізіледі. Егер көмек заттай түрде берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды тең емен жүргізу керек.
14. «Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінде өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өсіру туралы ақпарат, сондай-ақ жерге және малды ұстауға жұмсалған шығындар туралы ақпарат көрсетіледі.
Үй шаруашылығының жерге қолжетімділігі туралы 9.1-сұрақ зерттелетін барлық үй шаруашылығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке меншігінде жер учаскесі болмаса, оны жалға алатын болса, онда оны  жер учаскесіне қолжетімділігі бар деп саналады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді, ал «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.7-сұраққа көшу керек.
9.2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.4-сұраққа көшеді.
9.3-сұрақтың 2-бағанында жерге жұмсалған шығындар тізбесі келтірілген. Үй шаруашылығының жұмсаған шығыстарының түрлері бойынша 3-бағанда сомасы теңгемен қойылады. «Жер учаскесін пайдалануға байланысты өзге де шығыстар» (1.9-код) жолына сонымен бірге саяжайды ұстауға (суландыру, жарықпен қамтамасыз ету, қорғау және т.б) кеткен шығ стар кіреді.

Во избежание двойного счета и в связи с тем, что данный раздел имеет целью получение информации о видах и размерах оказываемой домохозяйством помощи, в строке «прочее» не указываются купленные в подарок непродовольственные товары, одежда, ткани и обувь, учтенные в качестве подарка в 1 и 2 разделах Ежеквартального вопросника, а также продукты, напитки и непродовольственные товары, учтенные в разделах 1 и 5 Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003).
Расходы на фармацевтическую продукцию, приобретаемую для оказания помощи родственникам или друзьям, находят отражение только по строке «Фармацевтическая продукция» (код 06110000) и не учитываются в разделе 5 «Расходы на здравоохранение» Ежеквартального вопросника.
В графе 2 вопроса 8.2 приведен перечень трансфертов, полученных домохозяйством от родственников и друзей. Здесь не учитываются благотворительные обеды и продукты питания, полученные в подарок, которые отражаются во 2 и 3 разделах Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003).
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду помощи о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается сумма денежной помощи в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке. Если помощь предоставлялась в натуральной форме, то производится оценка в тенге по рыночным ценам.
14. В разделе 9 «Производство продукции растениеводства и животноводства» отражается информация о выращенной продукции растениеводства и животноводства, а также о затратах на землю и содержание скота.
Вопрос 9.1 о доступе домашнего хозяйства к земле задается всем обследуемым домохозяйствам. Если домохозяйство не имеет собственного участка земли, а берет его в аренду, то считается, что у него имеется доступ к земле. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» – переход к следующему вопросу, при ответе «нет-2» – переход к вопросу 9.7.
В вопросе 9.2 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» – переход к следующему вопросу, при ответе «нет-2» – переход к вопросу 9.4.
В графе 2 вопроса 9.3 приведен перечень затрат на землю. По тем видам расходов, которые совершало домохозяйство, в графе 3 проставляется сумма в тенге. В строку «прочие расходы, связанные с использованием земельного участка» (код 1.9) также включать расходы на содержание дачи (полив, освещение, охрана и др.)

9.4-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.5-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.6-сұраққа көшеді.
9.5-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. Жауаптың қандай болғанына қарамастан келесі сұраққа көшеді.
9.6-сұрақ зерттелетін тоқсандағы егінді жинау және өткізу туралы.
2-бағанда ауыл шаруашылығы дақылдарының тізбесі келтірілген.
3-бағанда өлшем бірліктер келтірілген: кг, тонна (теңгемен есептелетін гүлдерден басқа).
4-бағанда көрсетілген өлшем бірлікте үй шаруашылығы өсірген (гүлден басқа) сол дақылдар бойынша жиылған егіннің мөлшері көрсетіледі.
5-бағанда тұтынылған және сыйға тартылған егін мөлшері қойылады.
6-бағанда мал және құсты азықтандыруға жұмсалған егін шығысы қойылады.
7-бағанда қайта өңделген егін мөлшері көрсетіледі.
8-бағанда сатылған егін (гүлден басқа) мөлшері,
9-бағанда шығындар (бұзылу және басқа шығындар) көрсетіледі.
10-бағанда ағымдағы тоқсанда үй шаруашылығы жиылған егінді сатудан үй шаруашылығына қанша теңге түскенін жазады. 11-бағанда бұдан бұрын өндірген (алдыңғы кезеңдерден қалған қор) егіндерді сатудан түскен сома жазылады.
4, 5, 6, 7, 8, 9-бағандарда есеп заттай көріністе (кг немесе тонна, гүлден басқа) жүргізіледі, сонымен қатар жол бойынша өлшемнің бірыңғай өлшем бірлігі міндетті түрде сақталуы керек, ал 10, 11-бағандарда – құндық бағалауда (теңгемен) есепке алынады.
11-бағаннан басқа барлық бағандарда ақпарат зерттелінетін тоқсан а көрсетіледі, оларда бұрын жасалған дайындамалар есепке алынбайды.
9.7-сұрақ ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау туралы. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.8-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі бөлімге көшеді.
9.8-сұрақтың 2-бағанында жануарларды ұстауға кеткен шығыстар тізімі келтірілген. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанда тоқсандағы шығын сомасы қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-бағ н толтырылмайды және келесі жолға көшу жүзеге асады.
9.9-сұрақ тірі малдарды, бал араларын және құстарды сатып алу туралы. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.10-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді.
9.10-сұрақта бір тоқсанда тірі малды, бал араларын және құстарды сатып алуға кеткен шығыстар сомасы теңгемен қойылады.
9.11 және 9.12-сұрақтарда ұдайы өндіруге және өсіруге арналған тек малдардың төлдерін және құстарды және араларды, сондай-ақ малдарды  етке өткізілмейтін түрлерін сату есепке алынады: бұл жұмысқа жегілетін жылқылар, есектер, қашырлар және тағы басқалар. 9.11-сұраққа «иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.12-сұрақта сома қойылады. «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.13-сұраққа көшеді.

В вопросе 9.4 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» задается вопрос 9.5, при ответе «нет-2» – переход к вопросу 9.6.
В вопросе 9.5 выбирается и отмечается один вариант ответа. Не зависимо от ответа осуществляется переход к следующему вопросу.
Вопрос 9.6 о сборе и реализации урожая за обследуемый квартал.
В графе 2 приведен перечень сельскохозяйственных культур.
В графе 3 приведены единицы измерения: кг, тонна (за исключением цветов, по которым учет ведется в тенге).
В графе 4 указывается количество собранного урожая по тем культурам, которые выращивало домашнее хозяйство (кроме цветов) в указанных единицах измерения.
В графе 5 проставляется потребленное и отданное в подарок количество урожая.
В графе 6 проставляется расход урожая на корм скоту и птице.
В графе 7 записывается количество переработанного урожая.
В графе 8 указывается количество проданного урожая (кроме цветов), в графе 9 – потери (порча и другие потери).
В графе 10 записывается, сколько денег в тенге выручило домохозяйство от продажи урожая, собранного в текущем квартале. В графе 11 записывается сумма, вырученная от продажи урожая, произведенного ранее (из запасов предыдущих периодов).
В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 учет ведется в натуральном выражении (кг или тоннах, кроме цветов), при этом соблюдается единая единица измерения по строке, а в графах 10, 11 – в стоимостном выражении (тенге).
Во всех графах кроме 11, информация отражается за обследуемый квартал, ранее сделанные заготовки в них не учитываются.
Вопрос 9.7 о содержании сельскохозяйственных животных. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да - 1» задается вопрос 9.8, при ответе «нет - 2» - переход к следующему вопросу.
В графе 2 вопроса 9.8 приведен перечень расходов на содержание животных. При ответе «да - 1» в графе 4 проставляется сумма затрат за квартал, при ответе «нет - 2» - графа 4 не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
Вопрос 9.9 о покупке живого скота, пчел и птицы. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да - 1» задается вопрос 9.10, при ответе «нет - 2» - переход к вопросу 9.11.
В вопросе 9.10 проставляется сумма расходов на приобретение живого скота, пчел и птицы за квартал в тенге.
В вопросах 9.11 и 9.12 учитывается продажа только молодняка скота и птицы, которые предназначены для воспроизводства и доращивания; пчел; а также тех видов скота, которые не будут использоваться на мясо: это рабочие лошади, ослы, мулы и т.п. При ответе «да - 1» на вопрос 9.11 проставляется сумма в вопросе 9.12. При ответе «нет - 2» – переход к вопросу 9.13.

9.13-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
4, 5, 6, 7 және 8-бағандардың 9.14-сұрағының кестелерінде заттай тұлғалауда, ал 9 және 10-бағандар құндық тұлғалауда толтырылады. 4, 5, 6, 7, 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанға алынған мал шаруашылық өнімдері көрсетіледі. Ал, 10-бағанда бұдан бұрын өндірілген мал шаруашылық өнімдерін сатудан түскен түсімдер сомасы көрсетіледі.
Еттің өндірісі сойыс салмағында есепке алынады, сондықтан үй шаруашылықтары ересек малды немесе құсты тірі салмақта, егер дайындау ұйымдарынан есеп алынбаған жағдайда, мал басы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшадағы «Жұртшылық шаруашылықтарындағы союға өткізілген мал мен құ тың сойыс салмағының шығуы» кестеде келтірілген қайта есептеу коэффициенттеріне сәйкес етке есептеледі. Олар бойынша деректер 4, 7, 9 және 10-бағандарға енгізіледі. 9 және 10-бағандарында тірі малды сату құны көрсетіледі. Қосымша тағамдық ет өнімдері бұл жағдайда есепке алынбайды, өйткені ауыл шаруашылығы статистикасында қолданылатын әдістемеге сәйкес, тірі салмақта өткізілген мал тек етке ғана қайта саналады.
15. 10-бөлім үй шаруашылықтарының тауарлар мен қызметтерді өндіруі туралы ақпаратты алуға арналған.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір тауар түрі бойынша оның  өндірісінің бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда тиісті жолдарға келесі бағандар толтырылады. «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі жолға көшеді.
4-бағанда өнімнің арналуына байланысты жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. 5-бағанда ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің құны теңгемен көрсетіледі, 6-бағанда ағымдағы тоқсанда өндірілген өнім құнынан сатылған өнім сомасы шығады. 7-бағанда бұдан бұрын өндірілген (қордан) өнімді өткізу сомасы қойылады.
Осы кестеде екі жол: «тамақ өнімдері» және «ұн-жарма өнімдері» көрсетелген, яғни толтырылмайды.
«Қаймақ және басқа сүт өнімдері» (01141000-код) жолында: қаймақ, қатық, кефир, қышқыл сүт өнімдері, йогурттар, қымыз, шұбат, сүт консервілері есепке алынады. Бұл жолға сүт қосылмайды, өйткені оны «Мал және өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінің «Сүт» 9.14-сұрағының (01141100-код) жолында есепке алынады.
«Жаңа пісірілген нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер» жолына нан, тандыр нан және нан-тоқаштың және кондитерлік өнімдердің барлық түрлері қосылады; «шұжықтар және басқа ет өнімдері» жолына – үй шұжық ары, қазы, шұжық, жая, қарта, сала (шпик), бұқтырма, ет консервілері; «басқа тамақ өнімдері» жолына – кептірілген жемістер, ауланған балықтар, саңырауқұлақтар және жоғарыдағы жолдарға қосылмаған басқа тамақ өнімдері.
Тұтыну тауарларын өндіру құны сатып алушының бағасымен (нарық бағасында) есепке алынады.

В вопросе 9.13 выбирается и отмечается один вариант.
В таблице к вопросу 9.14 графы 4, 5, 6, 7 и 8 заполняются в натуральном выражении, графы 9 и 10 – в стоимостном выражении. В графах 4, 5, 6, 7, 8 и 9 отражается продукция животноводства, полученная за отчетный квартал. А в графе 10 указывается сумма, вырученная от продажи ранее произведенной продукции животноводства.
Производство мяса учитывается в убойном весе, поэтому в случаях, когда домохозяйства реализуют взрослый скот или птицу в живом виде, поголовье пересчитывается на мясо в соответствии с коэффициентами пересчета, приведенными в Таблице «Выход убойной массы скота и птицы, реализованного на убой в живом весе в хозяйствах населения» Приложения 1 к настоящей Инструкции, если не был получен счет от заготовительной организации. Данные по ним заносятся в графы 4, 7, 9 и 10. В графах 9 и 10 указывается стоимость продажи живого скота. Субпродукты в таких случаях не учитываются, так как согласно методике, применяемой в статистике сельского хозяйства, реализованный в живом весе скот пересчитывается только на мясо.
15. Раздел 10 предназначен для получения информации о производстве товаров и услуг домашними хозяйствами.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду товара о наличии его производства и проставляет один из вариантов ответа (да – 1, нет - 2). При ответе «да-1» по соответствующим строкам заполняются следующие графы. При ответе «нет-2» - переход к следующей строке.
В графе 4 выбирается один вариант ответа, в зависимости от предназначения продукции. В графе 5 указывается стоимость произведенной в текущем квартале в тенге, в графе 6 из стоимости произведенной в текущем квартале продукции выделяется сумма проданной продукции. В графе 7 проставляются сумма реализации продукции, произведенной ранее (из запасов).
В данной таблице две строки: «пищевые продукты» и «мукомольно-крупяные изделия» закрещены, то есть не подлежат заполнению.
В строке «сметана и другие молочные продукты» (код 01141000) учитываются: сметана, простокваша, кефир, кисломолочные продукты, йогурты, кумыс, шубат, молочные консервы. В данную строку не включается молоко, так как его учет ведется в разделе 9 «Производство продукции животноводства и растениеводства» по строке «Молоко» вопроса 9.14 (код 01141100).
В строку «хлеб свежий, хлебобулочные и кондитерские изделия» включаются хлеб, лепешки и все виды хлебобулочных и кондитерских изделий; в строку «колбасы и другие мясные изделия» - домашние колбасы, казы, шужук, жая, карта, сало (шпик), тушенка, мясные консервы; в строку «другие продукты питания» - сухофрукты, улов рыбы, грибы и другие продукты питания, не включенные в вышестоящие строки.
Стоимость произведенных потребительских товаров учитывается в ценах покупателя (в рыночных ценах).

10.2-сұрақ зерттелетін тоқсанға үй шаруашылықтарының көрсеткен қызмет түрлері туралы ақпарат алуға мүмкіндік береді.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір қызмет түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда тиісті жол бойынша 4-баған толтырылады. «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда осы жол бойынша 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүргізіледі.
«Сауда және дайын тамақты жеткізіп беру» (2 03 код) жолында сүтті, етті, көкөністерді және басқа ауыл шаруашылық өнімдерін, сондай-ақ үй шаруашылығында дайындалған тамақтарды және сусындарды сатудан тү кен таза кірісті қоса отырып, азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды сатудан түскен таза табыс есепке алынады.
«Білім беру саласындағы қызметтер» жолында үйретуші және өзге де білім беру қызметтері кіреді.
«Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер» жолына массаж, уколдар және басқалар жатады.
«Тұрғын үйді жалға беру» жолына үйді, сонымен қатар кісі тұрмайтын (өндіріс) жайларын: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен табысты қамтиды. «Өзге қызметтер» (2 99 код) жолында көлік құралдарын және басқа жабдықтарды жалға беруден (тоңазытқыш және тағы басқа), жоғарыда көрсетілмеген тағы басқа қызметтерден түскен таза табыс қ мтылады.
16. «Жұмыспен қамтылу» 11-бөлімінде Үй шаруашылығы құрамын бақылау карточкасынан (индексі D 008) 15 жастағы және одан үлкен, соның ішінде уақытша кеткендер 33, 36, 37, 39-кодтарымен және уақытша келгендер 43, 46, 47 және 49-кодтарымен сұралынады.
1 және 2-сұрақтар сұхбат жүргізгенге дейінгі соңғы 7 күнді, 3 сұрақ соңғы 7 күнді қосқанда төрт аптаны қамтиды.
«Иә-1» деп жауап берген жағдайда 5-сұраққа көшеді, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді.
2-сұрақта кестенің төменгі бөлігінде келтірілген себептердің тиісті коды таңдалады.
3 және 4-сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
5 және 6-сұрақтар үй шаруашылығының тек жұмыс істейтін мүшелеріне (1 сұраққа «иә-1» деп жауап бергендерге) толтырылады.
Халықаралық еңбек ұйымының (ХЕҰ) ұсынымдарына сәйкес жұмыспен қамтылған адамға – жасы әркім өз жағдайы бойынша бір аптаға тең белгілі бір қысқа кезең ішінде келесі санаттардың біреуіне жатқызылуы мүмкін адамдар:
«жалдамалы (ақы төленетін) қызметкер»;
«өз бетінше жұмыспен қамтылған қызметкер».
Зерттеу аптасында демалыста (еңбек, жалақы сақтауынсыз жүктілігіне немесе бала күтіміне байланысты) немесе науқастанған тұлға жұмыспен қамтылған деп саналады, себебі ол өз жұмысына ресми тіркелген.
Егер оқушы немесе студент оқу демалысы кезінде жұмыс істесе, сонымен қатар жасы бойынша зейнеткер зейнетақысын ала отырып зерттеу кезінде жұмыс істесе – аталған адамдар жұмыспен қамтылған деп есептеледі.
Халықаралық сыныптамаға сәйкес айналысатын жұмыстағы орны (жұмыспен қамтылу статусы) бойынша өз бетінше жұмыспен қамтылған қызметкерлердің мынадай топтары анықталған: жұмыс берушілер, өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер, отбасының ақы төленбейтін қызметкерлері, өндірістік кооператив мүшелері.

Вопрос 10.2 позволяет получить информацию об оказанных домашними хозяйствами услугах за обследуемый квартал.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду услуг о наличии его оказания и проставляет один из вариантов ответа (да – 1, нет - 2). При ответе «да-1» по соответствующим строкам заполняется графа 4. При ответе «нет - 2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
В строке «торговля и поставка готовой пищи» (код 2 03) учитывается чистая прибыль от перепродажи непродовольственных и продовольственных товаров, включая чистую прибыль, получаемую перекупщиками молока, мяса, овощей и другой сельхозпродукции, а также прибыль от продажи пищи и напитков, изготовленных в домашних хозяйствах.
В строку «Услуги в области образования» входят репетиторство и прочие образовательные услуги.
В строку «Услуги в области здравоохранения» входят массаж, уколы и другое.
Строка «Сдача в аренду жилья» включает в себя прибыль от сдачи в аренду жилья, а также нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений. В строку «прочие услуги» (код 2 99) включается чистая прибыль от сдачи в аренду транспортных средств и другого оборудования (холодильников и так далее) и прочих услуг, не перечисленных выше.
16. В разделе 11 «Занятость» опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие с кодами 33, 36, 37, 39 и временно прибывшие с кодами 43, 46, 47, 49 из Контрольной карточки состава домашнего хозяйства (индекс D 008).
Вопросы 1 и 2 охватывают последние 7 дней, предшествовавшие дате проведения интервью, вопрос 3 - четыре недели, включая последние 7 дней.
При ответе «да-1» осуществляется переход к вопросу 5, при ответе «нет-2» - переход к следующему вопросу.
В вопросе 2 выбирается соответствующий код причины, приведенный в нижней части таблицы.
В вопросах 3 и 4 выбирается и отмечается один вариант ответа.
Вопросы 5 и 6 заполняются только на работающих членов домашнего хозяйства (ответивших «да - 1» на вопрос 1).
В соответствии с рекомендациями Международной организации труда (МОТ) к занятому населению относятся лица в соответствующем возрасте, кто по своему состоянию в течение определенного короткого периода, равной одной неделе, относятся к одной из следующих категорий:
«наемный (оплачиваемый) работник»;
«самозанятый работник».
Лицо, которое в обследуемую неделю было в отпуске (трудовом, без содержания, декретном или по уходу за ребенком) или заболело, также считается занятым, так как имеет формальное прикрепление к своей работе.
Если учащийся или студент работал во время каникул, а также в случаях, когда пенсионер по возрасту получает пенсию и на момент обследования работает – указанные лица считаются занятыми.
В соответствии с Международной классификацией по положению в занятии (статуса в занятости) определены следующие группы самостоятельно занятых работников: работодатели, самозанятые работники, неоплачиваемые семейные работники, члены производственного кооператива.

17. 12-бөлімде ағымдағы тоқсанға үй шаруашылығының әрбір мүшелерінің табыстары туралы ақпарат көрсетіледі. Мұнда Үй шаруашылығы құрамын бақылау карточкасынан (индексі D 008) 15 жастағы және одан үлкен, соның ішінде уақытша кеткендер 33, 36, 37, 39 кодтарымен және уақытша келгендер 43, 46, 47 және 49-кодтарымен сұралынады.
1111 коды бойынша жалдамалы жұмыспен қамтудан (жалақы, заттай түрдегі еңбекақы және біржолғы төлемдерді қоса), 1112 коды бойынша өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыстар есепке алынады.
«Тұрғын үйді жалға беру» (2 08-код), «Жерді және ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру» (2 09-код), «Өзге де» (код 2 99) тармақ арынан басқа, 10.1-сұрақтың 6 және 7-бағандарында, сонымен қатар 10.2-сұрақтың «Тауарлар мен қызметтерді өндіру» бөлімінде көрсетілген меншікті өндірісінің өнімдерін сатудан түскен табыстарды өз бетінше жұ ыспен қамтылудан түскен табысқа жатқызу керек.
«Мал және өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен табыс та өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа жатады.
«Атаулы әлеуметтік көмек» жолында облыстарда, қалаларда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) ұсынған мемлекеттің ақшалай түрдегі төлемі.
«Тұрғын үйлік көмек» жолында мемлекеттің заттай түрінде, ақшалай төлем немесе аз қамтылған отбасылардың дербес шоттарына аударылған ақшалай қаржылар түрінде, осы мақсатқа арналған шығыстардың белгіленген шекті ұйғарымды үлесінен асатын коммуналдық қызметтерге кеткен шығ стар көрсетіледі.
«Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар» жолында, бала 1 жасқа толық толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты тағайындалатын және төленетiн, 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған, сонымен қатар облыстарда, қалаларда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген табысы азық-тү ік қоржыны құнынан төмен, аз қамтылған отбасыларға ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақылар есепке алынады.
«Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы № 126 Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының үш түрі қарастырылған:
мүгедектiгi бойынша;
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша;
жасына байланысты.
Мүгедектігі бойынша жәрдемақы мөлшері (Заңның 12-бабы) мүгедектер санаты және мүгедектер тобына байланысты (0,74-тен 2,09 ең төмен күнкөрiс деңгейi мөлшерiне дейін) күн көрістің ең төменгі деңгейі шамасына (ең төменгі күнкөрiс деңгейiнің мөлшерi) сүйене отырып анық алған.

17. В разделе 12 отражается информация о доходах каждого члена домашнего хозяйства за текущий квартал. Здесь опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие с кодами 33, 36, 37, 39 и временно прибывшие с кодами 43, 46, 47, 49 из Контрольной карточки состава домашнего хозяйства (индекс D 008).
По коду 1111 учитываются доходы от наемной занятости (заработная плата, включая оплату труда в натуральном выражении и единовременные выплаты), по коду 1112 – доход от самостоятельной занятости.
Доход от продажи продукции собственного производства раздела «Производство товаров и услуг», указанного в вопросе 10.1 графы 6 и 7, а также в вопросе 10.2, кроме пунктов «Сдача в аренду жилья» (код 2 08), «Сдача в аренду земли, сельскохозяйственной техники» (код 2 09), «Прочие услуги» (код 2 99) относятся к доходу от самостоятельной занятости.
Доход от продажи сельхозпродукции из раздела 9 «Производство продукции растениеводства и животноводства» также относится к доходу от самостоятельной занятости.
В строке «адресная социальная помощь» учитывается выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В строке «жилищная помощь» указывается помощь, предоставляемая государством в натуральном выражении, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы на коммунальные услуги которых превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
В строке «государственные пособия семьям, имеющим детей» учитываются пособия, предоставляемые государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие воспитывающему ребенка – инвалида, а также пособие малообеспеченным семьям с месячным среднедушевым доходом ниже продовольственной корзины, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан» от 16 июня 1997 года № 126 (далее – Закон) предусмотрены три вида государственных социальных пособий:
по инвалидности;
по случаю потери кормильца;
по возрасту.
Размеры пособий по инвалидности (статья 12 Закона) определены исходя из величины прожиточного минимума (далее – ПМ) в зависимости от категории инвалидов и группы инвалидности (от 0,74 до 2,09 ПМ).

Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша (Заңның 16-бабы) айлық жәрдемақының ең жоғары мөлшерi отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелерiне 1,61 ең төмен күнкөрiс деңгейi мөлшерiнде тағайындалады.
Ата-анасының екеуінен де айырылған жағдайда балаларға (тас жетімдерге) жәрдемақы әр балаға 0,90 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде, басқа еңбекке жарамсыз отбасы мүшелеріне – 0,41 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде, бірақ барлық еңбекке жарамсыз отбасы мүшелеріне шаққанда 1,96 ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын мөлшерде тағайындалады.
Қызметтік мiндеттерiн атқару немесе әскери қызметтен өту кезiнде қаза тапқан немесе жаралану, контузия, мертiгу, науқастануы салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң отбасы мүшелерiне жәрдемақының мөлшерi отбасының еңбекке жарамсыз әрбiр мүшесiне 0,25 ең төмен күнкөрiс деңгейiне, бiрақ отбасының барлық мүшелерiне 1,96 ең төмен күнкөрiс деңгейiнен аспайтын мөлшерде көбейтiледi.
Жасына байланысты әлеуметтік жәрдемақының мөлшері 0,5 ең төменгі күнкөрiс деңгейiн (Заңның 18-бабы) құрайды.
Зейнетақы мен ең төмен күнкөрiс деңгейiнің мөлшерi тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын бекітіледі.
Егер интервьюерде бұл зейнетақы немесе жәрдемақының төлем мөлшері бойынша күмән туса, әдепті түрде респонденттің зейнетақы куәлігінде қандай түрі көрсетілгеніне қызығушылық танытуы керек.
«Зейнетақы» (коды 11211) 4-жолына жасы бойынша зейнеткерлердің алатын сомасына: азаматтық, сонымен қатар зейнеткерлердің әлеуетті құрылымдары қосылады. Зейнетақылар бойынша деректер міндетті түрде ең төменгі зейнетақы мөлшерімен салыстыру керек.
Заңға сәйкес жасына байланысты жәрдемақы азаматтарға зейнетақы төлемдерiне құқығы болмаған жағдайда белгiленген жасқа жеткен кезде Орталықтан, жинақтаушы Зейнетақы қорларынан тағайындалады. Осыған байланысты, олар бойынша деректерді «мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар» 112142 кодына енгізу керек.
Егер зейнеткер банктегі дербес шот арқылы зейнетақыны алса, бірақ бұл қаржы шығыс бөлігінде пайдаланылмаған болса, оны міндетті түрде табыстарда көрсетуі керек. Егер ақша шоттан алынса, онда екі рет есептемес үшін, олар тек шығыс бөлігінде көрсетіледі.
«Арнайы мемлекеттік жәрдемақы» жолында келесі арнайы мемлекеттік жәрдемақы түрлері қамтылады:
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына;
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң ата-аналарына және екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерiне;
Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
бейбiт уақытта әскери қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына;
Чернобыль АЭС-дағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы  бъектiлердегi және басқа да апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына;
сәуле апаттары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль атом электр станциясындағы апат және басқа да радиациялық апаттар, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде болған авариялар және ядролық сынақтар әсерiне белгiленген тәртiпте байланысты болған азаматтардың отбасыларына;
қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелi (ерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың партизандардың, астыртын әрекет жасаушылардың, «Ленинградты қорғағаны шiн» медалiмен немесе «Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына» белгiсiмен марапатталған азаматтардың, жалпы сырқаттанудың, еңбекте мертiгудiң және басқа да себептердiң (құқыққа қарсыларын қоспағанда) салдарынан мү едек деп танылғандардың екiншi рет некеге отырмаған әйелiне (ерiне);
Кеңес Одағының Батырларына, үш дәрежелi Даңқ ордендерiнiң иегерлерiне, «Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы» құрметтi атағына ие болған адамдарға;
Ұлы Отан соғысына қатысқандардың ішінен Социалистік Еңбек Батырларына;
Социалистiк Еңбек Батырлары, үш дәрежелi Еңбек Даңқы ордендерiнi  иегерлерiне;

Максимальный размер пособия по случаю потери кормильца (статья 16 Закона) не может превышать 1,61 ПМ на всех нетрудоспособных членов его семьи.
В случае потери обоих родителей детям (круглым сиротам) пособие назначается в размере 0,90 ПМ на каждого ребенка, остальным нетрудоспособным членам семьи - в размере 0,41 ПМ, но не более 1,96 ПМ на всех нетрудоспособных членов семьи.
Членам семей военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, погибших или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы, размер пособия увеличивается на 0,25 ПМ на каждого нетрудоспособного члена семьи, но не более 1,96 ПМ на всех членов семьи.
Размер социального пособия по возрасту (статья 18 Закона) составляет 0,5 ПМ.
Минимальный размер пенсии и величина ПМ устанавливаются ежегодно законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Если по размеру выплат у интервьюера вызывает сомнение пенсия это или пособие, тактично поинтересовываеться у респондента, какой вид указан в его пенсионном удостоверении.
В строку «пенсия» (код 11211) включаются суммы, получаемые пенсионерами по возрасту: как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур. Данные по пенсиям сопоставляется с минимальным размером пенсий.
В соответствии с Законом пособие по возрасту назначаются гражданам при отсутствии права на пенсионные выплаты из Центра накопительных пенсионных фондов при достижении ими пенсионного возраста. В этой связи, данные по ним включаются в код 112142 «государственное социальное пособие».
В случаях, когда пенсионер получает пенсию посредством лицевого счета в банке, она отражается в доходах, хотя в расходной части эти средства не используются. Когда деньги снимаются со счета, то во избежание двойного счета, они находят отражение только в расходной части.
В строку «специальное государственное пособие» включаются следующие виды специальных государственных пособий:
участникам Великой Отечественной войны;
инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны;
вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак;
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей;
семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
женам (мужьям) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью «За оборону Ленинграда» или знаком «Жителю блокадного Ленинграда», признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак;
Героям Советского Союза, кавалерам орденов Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетного звания «Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы»;
Героям Социалистического Труда из числа участников Великой Отечественной войны;
Героям Социалистического Труда, кавалерам орденов Трудовой Славы трех степеней;

Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға;
1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылардың, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшiру аймағынан қоныс аударылғандардың (өз еркiмен кеткендердiң) және Қазақстан Республикасына қоныстанғандардың қатарындағы адамдарға;
I, II, III топтағы мүгедектерге;
он алты жасқа дейiнгi мүгедек балаларға;
бiрiншi, екiншi, үшiншi топтағы мүгедек балаларға;
«Алтын алқамен», «Күмiс алқамен» марапатталған немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелi «Ана даңқы» ордендерiмен марапатталған көп балалы аналарға;
бiрге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның iшiнде кәмелеттiк жасқа толғаннан кейiн олар оқу орнын бiтiретiн уақытқа дейiн (көп дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейiн) орта, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiм беретiн ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасыларға;
саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, мүгедек болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға;
Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi үшiн зейнетақы тағайындалған адамдарға.
«Әлеуметтік көмектің басқа түрлері» жолына келесі төлемдер есепке алынады:
үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық  қамтамасыз ету;
азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы;
экологиялық апат аймағында тұрып жатқандықтарына байланысты біржолғы өтемақылар;
саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақы.
«Материалдық көмек» жолына жұмыс істейтін орны бойынша біржолғы төлемдер жергілікті бюджеттен және қаржыландырудың басқа көздерінен (әкімдіктер, Ардагерлер кеңесі және басқалары) көрсетіледі.
«Жеке және үй мүлкін сатудан түскен табыстарға» үйді, пәтерді, саяжайды, жер телімдерін, саяжайды бұзуға төлеген төлемдер және басқалар кіреді.
«Жеке меншіктен түскен табыс» жолында бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай табыстар бойынша пайыздар, авторлық гонорарлар, тұрғын үйді (жер учаскілерін) жалға беруден түсетін пайда жазылады;
«Дотациялар мен жеңілдіктер» жолында үй шаруашылықтарының жеңілдіктер, дотациялар және жеңілдіктер алған белгілі сомасы көрсетіледі.
«Басқа табыстар» (1199-код) лотерея ойындарының ұтысынан, салымдардан, казинодан, викториналық ойындардан түскен, мұрагерлік, көлік апаты жағдайында автокөлікке сақтандыру алу, яғни сыныптай алмаған табыстың барлық түрі.

лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, не награжденным государственными наградами, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
инвалидам первой, второй, третьей группы групп;
детям-инвалидам до шестнадцати лет;
детям-инвалидам первой, второй, третьей группы;
многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Kүмic алқа» или получившим ранее звание «Мать-героиня», награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени;
многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан.
В строке «другие виды трансфертов от государства» учитываются следующие выплаты:
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
пособие на погребение граждан;
единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия;
денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
По строке «материальная помощь» указываются единовременные выплаты по месту работы, из местных бюджетов и из других источников финансирования (акиматов, Советов ветеранов и прочее).
В «доход от продажи недвижимости» включается доход от продажи дома, квартиры, дач и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
По строке «доход от продажи личного и домашнего имущества» учитывается доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
В строке «доход от собственности» учитываются дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары, доход от сдачи жилья (земельных участков) в аренду.
В строке «Дотации и льготы» указывается примерная сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок.
В «прочие денежные поступления» (код 19) включаются выигрыши по лотереям, вкладам, казино, викторинам, наследство, получение страховки на автотранспортное средство в случае аварии и прочие, то есть все виды доходов, которые опрашиваемые не смогли классифицировать выше.

18. 13-бөлім қарыз беру қаражаттары бойынша ақпарат алуға арналған.
13.1-сұрақта кредит алу туралы жауаптың бір нұсқасы таңдалады және белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.5-сұраққа көшеді.
13.2-сұрақта алынған несие сомасы теңгемен көрсетіледі.
13.3-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.5-сұраққа көшеді.
13.4-сұрақта төленген қарыздың сомасы қойылады.
13.5-сұрақ жинақтар туралы. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.7-сұраққа көшеді.
13.6-сұрақта жинақ ақша сомасы теңгемен қойылады.
13.7-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.9-сұраққа көшеді.
13.8-сұрақта сома теңгемен қйылады.
13.9-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.11-сұраққа көшеді.
13.10-сұрақта қайтарылған қарыз сомасы теңгемен қойылады.
13.11-сұрақта қарыздың және кредиттің алынған мақсаттары келтірілген. 2-бағанда тиісті кодты дөңгелектеп қоршау керек. Жауаптар бірнеше болуы мүмкін.
13.12-сұрақта несиелердің түсімдері мен қарыздардың көздері көрсетілген. 2-бағанда тиісті кодты дөңгелектеп қоршау керек. Жауаптар бірнеше болуы мүмкін.
19. Пікіртерімді бітірген соң, сұрақ-сауал барысында қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сұрақнаманы тағы да бір рет қарап шығу қажет және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс білдіру керек. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығуы керек және егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына баруы керек (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтау керек.
Бұдан басқа, интервьюер осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша «Интервьюер карточкасын» толтырады:
респондентпен өзара іс-қимыл деңгейін және деректердің сапасын бағалауы;
өз аты-жөнін көрсетуі және респонденттермен пікіртерімнің нысанды толтыру бойынша нұсқаулыққа сәйкес жүргізілгендігін өзінің қолымен растауы керек. «Статистикалық нысанды тексеру бойынша ескертулер» тармағы интервьюер толтырған нысанды көзбен шолу арқылы тексеру нәтижелері бойынша супервайзердің толтыруына арналған.
________________________________________
* Тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын зерттеу үшін қолданылатын тауарлар мен қызметтер анықтамасы Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің ішкі сайтында орналасқан
«Үй шаруашылықтарының табыстары мен
шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын (коды 1255102, индексі
D 004, кезеңділігі тоқсандық) толтыру бойынша
нұсқаулыққа 1-қосымша
Жұртшылық шаруашылықтарындағы союға өткізілген мал мен құстың сойыс салмағының шығуы
пайызбен
Мал мен құстың барлық түрлері
соның ішінде
ірі қара мал
қойлар
ешкілер
шошқалар
жылқылар
құстар
өзге де малдар
түйелер
қояндар
Қазақстан Республикасы

18. Раздел 13 предназначен для получения информации по заемным средствам.
В вопросе 13.1 о получении кредита выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.5.
В вопросе 13.2 указывается сумма полученного кредита в тенге.
В вопросе 13.3 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.5.
В вопросе 13.4 проставляется сумма выплаченного долга.
Вопрос 13.5 о сбережениях. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.7.
В вопросе 13.6 проставляется сумма сбережения в тенге.
В вопросе 13.7 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.9.
В вопросе 13.8 проставляется сумма в тенге.
В вопросе 13.9 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.11.
В вопросе 13.10 проставляется сумма возвращенного долга в тенге.
В вопросе 13.11 приведены цели, для которых был взят долг или кредит. В графе 2 обводиться кружком соответствующий код.
В вопросе 13.12 указаны источники поступления кредита и долга. В графе 2 обводиться кружком соответствующий код.
19. По завершению опроса еще раз просмотреть вопросник и проверить, не пропущены ли какие-либо вопросы, и поблагодарить респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обратиться в домохозяйство (лично или по телефону) и выяснить недостающую информацию.
Кроме того, интервьюер заполняет «Карточку интервьюера» по форме согласно Приложению 5, в которой:
оценивается уровень взаимодействия с респондентами и качество данных;
указывается фамилия, имя, отчество и подтверждает своей подписью, что опрос респондентов проведен в соответствии с Инструкцией по заполнению формы. Пункт «Замечания по проверке статистической формы» предназначен для заполнения супервайзером по результатам проведения визуального контроля заполненной интервьюером формы.
* Перечень товаров и услуг, используемый для проведения обследования домашних хозяйств по уровню жизни размещен на внутреннем сайте Агентства Республики Казахстан по статистике
Приложение 1 к Инструкции по заполнению
статистической формы общегосударственного
статистического наблюдения «Ежекартальный
вопросник по расходам и доходам домашних
хозяйств» (код 1255102, индекс D 004,
периодичность квартальная)
Выход убойной массы скота и птицы, реализованного на убой в
живом весе в хозяйствах населения
в процентах
Скот и
птица
всех
видов
в том числе
крупный
рогатый
скот
овцы
козы
свиньи
лошади
птица
прочие животные
верблюды
кролики
Республика
Казахстан

«Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7-тармақшасына сәйкес әзірленді және «Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Титулды парақты пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлға (бұдан әрі - интервьюер) толтырады. «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және селолық елді мекеннің атауын жазу қажет. 2-ден 5-ке дейінгі тармақтар пікіртерім жүргізуге интервьюелерге супервайзерлермен ұсынылған, зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
3. Журнал тоқсан ішіндегі үй шаруашылықтарының шығыстары мен табыстарын есепке алуға арналған. Бұл статистикалық нысан үй шаруашылығының басшысымен немесе қолында жалпы ақшаның барлығы немесе бөлігі жинақталған, басқаларға қарағанда шаруашылықты жүргізумен көбірек айналысатын және отбасы мүшелерінің шығыстары мен табыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесімен толтырылады. Мүмкіндігінше, Журналды жүргізуге күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігін (D-003) жүргізген немесе жүргізетін адам жауапты болуы керек.
Барлық шығыстар олар жұмсалған күндерде жүйелі жазылып отырылады. Жазбалар нақтырақ және толық болуы керек (түсінікті қысқартуларға жол беріледі). Киімдер мен аяқ киімдерді сатып алуды жазу барысында олардың кімге сатып алынғанын көрсету керек. Мысалы, «әйелдер былғары туфлиі», «ұлыма спортқа арналған костюм» және тағы басқа.
Лотереялық билеттерге, біржолғы билеттерге, қалалық көлікте жол жүруге, телефон карталары мен жетондарына, басқа ұсақ тауарларға жұмсалатын күнделікті шығыстарды да Журналда көрсету керек.
«Сатып алу орны» бағанында ұсынылған кодтардың біреуін таңдау және айналдыра сызып қоршау керек. «Басқа» 3 кодына желілік маркетинг, қоғамдық таратушылар, почта бойынша және басқа да әдістермен сату (жол жүру, алып барып беру, посылка) арқылы жүзеге асырылған сауда жатады.
Зерттеудің аяқталуымен интервьюер қажеттілігіне қарай қандай да бір жазбаларды нақтылап, журналды алып кетеді.

(код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов» (код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная).
2. Титульный лист заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер). В пункте «Наименование территории» необходимо вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
3. Журнал предназначен для учета расходов и доходов домашних хозяйств в течение квартала. Данная статистическая форма заполняется главой домашнего хозяйства либо тем членом домохозяйства, в руках которого сосредоточены все или часть общих денег, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах и доходах других членов семьи. Желательно также, чтобы ответственным за ведение Журнала был тот человек, который вел или будет вести Дневник учета ежедневных расходов (индекс D 003).
Все расходы записываются регулярно в те дни, когда они были произведены. Записи должны быть как можно точнее и подробнее (допускаются понятные сокращения). При записи покупки одежды и обуви следует указать, для кого они были куплены. Например, «туфли кожаные женские», «костюм спортивный для сына» и так далее.
Повседневные расходы на покупку лотерейных билетов, разовых билетов на проезд в городском транспорте, телефонных карт и жетонов других мелких товаров также следует указать в Журнале.
В графе «Место покупки» необходимо выбрать один из предложенных кодов и обвести его кружком. К коду 3 «другое» относится – торговля, осуществляемая посредством сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами (выездная, разносная, посылочная).
По окончании обследования интервьюер забирает Журнал, при необходимости уточняя какие-либо записи.