Мемлекеттік қызметтің өзіндік құнын есептеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а 2011 жылғы 8 қарашадағы № 353 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 қарашада № 7319 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2013 жылғы 2 мамырдағы № 130 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 02.05.2013 № 130 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1116 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі туралы Ереженің 10-тармағының 113) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметтің өзіндік құнын есептеу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы Экономикалық
даму және сауда министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 353 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік қызметтің өзіндік құнын есептеу қағидасы
1. Негізгі ережелер
1. Осы Мемлекеттік қызметтің өзіндік құнын есептеу бойынша қағидасы (бұдан әрі - Қағида) орталық мемлекеттік органдар (бұдан әрі - ОМО) жергілікті атқарушы органдармен (бұдан әрі - ЖАО), мемлекеттік заңды тұлғалармен (бұдан әрі - МЗТ) бірлесіп көрсететін мемлекеттік қызметтің өзіндік құнының құрамына енетін шығындарды құрастырудың бірыңғай тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік қызметтің өзіндік құны рұқсат беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қосқанда) және ақпараттық сипаттағы әрбір мемлекеттік қызмет үшін есептеледі.
3. Осы Қағидада мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) мемлекеттік қызмет - мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының және өзге де жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдардың жекелеген функцияларын іске асыру нысандарының бірі болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жеке және заңды тұлғалардың (мемлекеттік органдарды қоспағанда) қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған, жеке-дара сипаттағы әрі жеке және (немесе) заңды тұлғалардың (мемлекеттік органдарды қоспағанда) өтініші бойынша жүзеге асырылатын қызметі.

Об утверждении Правил по расчету себестоимости государственной услуги
Приказ и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 8 ноября 2011 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2011 года № 7319. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 2 мая 2013 года № 130
Сноска. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 02.05.2013 № 130
В соответствии с подпунктом 113) пункта 10 Положения о Министерстве экономического развития и торговли Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1116, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по расчету себестоимости государственной услуги.
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра                              М. Кусаинов
Утверждены
приказом И.о. министра экономического
развития и торговли Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 353
Правила
по расчету себестоимости государственной услуги
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по расчету себестоимости государственной услуги (далее - Правила) определяют единый порядок формирования затрат, включаемых в структуру себестоимости государственных услуг, оказываемых центральными государственными органами (далее - ЦГО) и (или) совместно с местными исполнительными органами (далее - МИО), государственными юридическими лицами (далее - ГЮЛ).
2. Себестоимость государственной услуги рассчитывается для каждой государственной услуги, которая носит разрешительный (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) и информационный характер.
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) государственная услуга - деятельность государственных органов, их подведомственных организаций и иных физических и юридических лиц, являющаяся одной из форм реализации отдельных функций государственных органов, предусмотренная законодательством Республики Казахстан, направленная на удовлетворение потребностей физических и юридических лиц (за исключением государственных органов), носящая индивидуальный характер и осуществляемая по обращению физических и (или) юридических лиц (за исключением государственных органов);

2) мемлекеттік қызметтер тізілімі - бұл көрсетілген мемлекеттік қызметтерді алушыларды, олардың көрсетілуін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарды және ұйымдарды көрсете отырып, республикалық және жергілікті деңгейде көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің үнемі жаңартылып отыратын тізбесін және басқа да сипаттамаларды қамтитын нормативтік құқықтық акт.
3) мемлекеттік қызметтің өзіндік құны - бюджеттік бағдарламаның құнын есептегенде мемлекеттік қызметтің құнын анықтау үшін қолданылатын құрамды бөлігі болып табылатын негізгі көрсеткіш.
4) қаржы жылы - бюджеттің атқарылуы жүзеге асырылатын, күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталып 31 желтоқсанында аяқталатын уақыт кезеңі.
2. Мемлекеттік қызметтің құнын есептеу және шығындар құрамы
4. Мемлекеттік қызмет құнының көрсеткіші мемлекеттік қызметті көрсетуге тікелей қатысатын ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ
қызметкерлерінің санын ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ қызметкерінің бір
сағатының құнына және мемлекеттік қызметті көрсетуге жұмсалатын уақыт
бірлігіне көбейту арқылы есептеледі.
Бұл ретте, мынадай формула қолданылады:
мұндағы:
С - мемлекеттік қызметтің өзіндік құны, теңге;
к - мемлекеттік қызметті көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлер саны, адам;
Е - қызметкердің бір сағатының құны, теңге/сағат/адам.;
t - мемлекеттік қызметті көрсетуге жұмсалатын нақты уақыт бірлігінің саны, сағат.
Сонымен қатар, егер көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып келсе және мемлекеттік қызмет тиісті мемлекеттік қызметке бекітілген стандартта белгіленген мерзімде көрсетілген болса мемлекеттік қызметті қайтадан көрсетудің уақытын қосу жолымен (соңғы нәтижесіне дейін) мемлекеттік қызметтің өзіндік құны мынадай түрде есептеледі:
мұндағы:
С - мемлекеттік қызметтің өзіндік құны, теңге;
к - мемлекеттік қызметті көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлер саны, адам;
Е - қызметкердің бір сағатының құны, теңге/сағат/адам.;
I - мемлекеттік қызметті көрсетуге жұмсалатын нақты уақыт бірлігінің саны, сағат;
tқайта көрсету - мемлекеттік қызметті қайта көрсету үшін жұмсалған уақыт бірлігінің саны, сағат.
5. ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ қызметкерінің бір сағатының құны бір қызметкерге жұмсалатын қаржылық жылдағы шығындардың орташа сомасын қаржылық жылдағы жұмыс сағатының санына бөлу арқылы есептеледі.
Сонымен қатар, мынадай формула қолданылады:
мұндағы:
E - қызметкердің бір сағатының құны, теңге/сағат/адам;
S - бір қызметкерге жұмсалатын қаржылық жылдағы шығындардың орташа сомасы, теңге/сағат;
r - қаржылық жылдағы жұмыс сағатының толық саны, сағат.

2) реестр государственных услуг - это нормативный правовой акт, содержащий регулярно обновляемый перечень государственных услуг, оказываемых на республиканском и местном уровнях, с указанием получателей государственных услуг, государственных органов и организаций, обеспечивающих их оказание, и других характеристик;
3) себестоимость государственной услуги - основной показатель, применяемый для определения стоимости государственной услуги, который является составной частью при расчете стоимости бюджетной программы;
4) финансовый год - период времени, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года, в течение которого осуществляется исполнение бюджета.
2. Расчет себестоимости
государственной услуги и структура затрат
4. Значение себестоимости государственной услуги рассчитывается как произведение количества работников ЦГО и (или) МИО, ГЮЛ, непосредственно участвующих в оказании государственной услуги, на стоимость одного часа работника ЦГО и (или) МИО, ГЮЛ, на количество единиц времени, затраченного на оказание государственной услуги.
При этом, используется следующая формула:
С = k*E*t
где:
С - себестоимость государственной услуги, тенге;
k - количество работников, непосредственно участвующих в оказании государственной услуги, человек;
E - стоимость одного часа работника, тенге/час/человек;
t - фактическое количество единиц времени, затраченного на оказание государственной услуги, час.
Вместе с тем, если результатом оказываемой государственной услуги является мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги и услуга была оказана в установленные сроки, то путем сложения времени повторного оказания государственной услуги (до окончательного результата), себестоимость государственной услуги рассчитывается следующим образом:
C = k*E*t+tповторное
где:
С - себестоимость государственной услуги, тенге;
k - количество работников, непосредственно участвующих в оказании государственной услуги, человек;
E - стоимость одного часа работника, тенге/час/человек;
t - фактическое количество единиц времени, затраченного на оказание государственной услуги, час;
tповторное - количество единиц времени, затраченного на повторное оказание государственной услуги, час.
5. Стоимость одного часа работника ЦГО и (или) МИО, ГЮЛ рассчитывается как отношение средней суммы затрат на одного работника в финансовом году на количество рабочих часов в финансовом году.
При этом, используется следующая формула:
E = S
r
где:
E - стоимость одного часа работника, тенге/час/человек;
S - средняя сумма затрат на одного работника в финансовом году, тенге/человек;
r - общее количество рабочих часов в финансовом году, час.

6. Бір қызметкерге жұмсалатын қаржылық жылдағы шығындардың орташа сомасы ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ қызметкерлері шығындарының толық сомасын ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ қызметкерлері санына бөлу арқылы есептеледі.
Сонымен қатар, мынадай формула қолданылады:
мұндағы:
S - бір қызметкерге жұмсалатын қаржылық жылдағы шығындардың орташа сомасы (ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ), теңге/адам;
N - қызметті көрсетуге қатысты қызметкерлер шығындарының толық сомасы (ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ), теңге;
В - қызметті көрсетуге қатысатын қызметкерлердің толық саны (ОМО және (немесе) ЖАО, МЗТ), адам.
7. Шығындардың толық сомасы:
1) жалақы шығындары, соның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі туралы» 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 Жарлығына, «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес анықталатын жеке кіріс салығы, зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы салымдары;
2) ынталандыратын, мадақтау сипатындағы, сондай-ақ қосымша жұмыс үшін ақшалай төлемдер (жүктеме шығыстар олардың қызметті көрсету үшін жұмсалған мөлшерінде ғана өзіндік құнға қосылады);
3) өтемақылық төлемдер;
4) коммуналдық қызметтерді төлеу шығындары (ыстық, суық су үшін, кәріз төлемі, газ, электр энергиясы төлемі, жылу энегриясына барлық түрдегі отынды алуға, тасымалдауға, артуға, түсіруге және сақтауға шығындарын қосқандағы төлемі; коммуналдық қызметтерді уақытында төлемегендігі үшін өсімпұл);
5) байланыс қызметін төлеу шығындары;
6) көлік қызметін төлеу шығындары;
7) үй-жайды жалға алу шығындары;
8) шығыс материалдары шығындары (жүктеме шығыстар олардың қызметті көрсету үшін жұмсалған мөлшерінде ғана өзіндік құнға қосылады);
9) мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қатысты ақпараттық жүйелерді алып жүру шығыстары;
10) мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін, өтініштерді және қызметті тұтынушыларға тегін тарату үшін басқа да басып шығаратын материалдар шығыстары;
11) өзге де шығындарды қамтиды (жүктеме шығыстар олардың қызметті көрсету үшін жұмсалған мөлшерінде ғана өзіндік құнға қосылады).

6. Средняя сумма затрат на одного работника в финансовом году рассчитывается как отношение общей суммы затрат на работников ЦГО и (или) МИО, ГЮЛ к численности ЦГО и (или) МИО, ГЮЛ.
При этом, используется следующая формула:
S = N
B
где:
S - средняя сумма затрат на одного работника в финансовом году (ЦГО, МИО, ГЮЛ), тенге/человек;
N - общая сумма затрат на работников, связанных с оказанием услуг (ЦГО, МИО, ГЮЛ), тенге;
B - общая численность работников, занятых с оказанием услуг (ЦГО, МИО, ГЮЛ), человек.
7. Общая сумма затрат включает в себя:
1) расходы на заработную плату, в том числе, оплату труда, определяемую в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 "О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", индивидуальный подоходный налог, обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды;
2) денежные выплаты стимулирующего, поощрительного характера, а также за дополнительную работу (накладные расходы, включаются в себестоимость услуги только в той мере, в которой они были понесены для предоставления услуги);
3) компенсационные выплаты;
4) расходы на оплату коммунальных услуг (плата за горячую, холодную воду, канализацию; плата за газ, электроэнергию; плата за теплоэнергию, включая затраты на приобретение, перевозку, погрузку, разгрузку и хранение топлива всех видов; пеня за несвоевременную оплату коммунальных услуг);
5) расходы на оплату услуг связи;
6) расходы на оплату транспортных услуг;
7) расходы на оплату аренды за помещение;
8) затраты на расходные материалы (накладные расходы, включаются в себестоимость услуги только в той мере, в которой они были понесены для предоставления услуги);
9) расходы на сопровождение информационных систем, связанных с оказанием государственных услуг;
10) расходы на печатание стандартов и регламентов государственных услуг, заявлений и других материалов для бесплатного распространения потребителям услуг;
11) прочие затраты (накладные расходы, включаются в себестоимость услуги только в той мере, в которой они были понесены для предоставления услуги).