Дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің, спорттық медицина және оңалту орталықтарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 4 қазандағы № 02-02-18/198 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 23 желтоқсанда № 7341 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 109 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 24.11.2014 № 109 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының 23-бабының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің, спорттық медицина және оңалту орталықтарының қызметін ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Стратегиялық жоспарлау департаменті (Д.Ү.Қамзебаева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынсын.
3. Әкімшілік жұмыс департаменті (Ғ.Т. Әбілова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Спорт комитеті (Е.Б.Қанағатов) аталған бұйрықты ведомстволық бағыныстағы ұйымдар мен жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министрі М.Е. Омаровқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Т. Ермегияев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
____________ С. Қайырбекова
1 қараша 2011 жыл
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2011 жылғы 4 қазандағы
№ 02-02-18/198 бұйрығымен
бекітілді
Дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің, спорттық
медицина және оңалту орталықтарының қызметін
ұйымдастыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже «Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының 23-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің, спорттық медицина және оңалту орталықтарының меншік түріне қарамастан қызметін ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
2. Осы ережеде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансері (бұдан әрі - диспансер) - дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарды медициналық қамтамасыз етуге, дәрігерлік бақылауға, емдік дене шынықтыруға және оңалтуға арналған медициналық ұйым;

Об утверждении Правил организации деятельности врачебно-физкультурных диспансеров и центров спортивной медицины и реабилитации
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 4 октября 2011 года № 02-02-18/198. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2011 года № 7341. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 109
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 24.11.2014 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 22) статьи 23 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте»,ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности врачебно-физкультурных диспансеров и центров спортивной медицины и реабилитации.
2. Департаменту стратегического планирования (Камзебаева Д.У.) в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департамент административной работы (Абилова Г.Т.) обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Комитету по спорту (Канагатов И.Б.) довести настоящий приказ до сведения подведомственных организаций и местных исполнительных органов.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан Омарова М.Е.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Ермегияев
«СОГЛАСОВАНО»
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________ С. Каирбекова
21 ноября 2011 год
Утверждены
приказом Министра туризма
и спорта Республики Казахстан
от 4 октября 2011 года
№ 02-02-18/198
Правила организации деятельности врачебно-физкультурных
диспансеров и центров спортивной медицины и реабилитации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 23 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте» и определяют порядок организации деятельности врачебно-физкультурных диспансеров и центров спортивной медицины и реабилитации независимо от форм собственности.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) врачебно-физкультурный диспансер (далее - диспансер) - медицинская организация, предназначенная для медицинского обеспечения, врачебного контроля, лечебной физической культуры и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом;

2) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган - дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттардың, медициналық маңызы бар бұйымдар мен медициналық техниканың айналымын, медициналық қызметтің көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) медициналық оңалту - науқастар мен мүгедектер организмінің бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын сақтауға, ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешені.
5) медициналық қызметтер - денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу немесе оңалту бағыты бар іс-қимылы;
6) спорт медицинасы және оңалту орталығы (бұдан әрі - орталық) - спортшыны қалпына келтіру, алдын алу және оңалту іс-шараларын, медициналық-биологиялық препараттарды қолдану қауіпсіздігін және олардың тиімділігін қамтамасыз ететін медициналық ұйым.
3. Диспансер және орталық өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Кодексін, Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы», «Лицензиялау туралы», «Спорттағы допингке қарсы күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялау туралы» «Мемлекеттік мүлік туралы» Заңдарын, осы Ережені және басқа да денсаулық сақтау, дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» Заңының 8-1-бабына сәйкес диспансер және орталық дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорт) қозғалысының субъектісі болып табылады.
5. Емдік дене шынықтыру және дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарды оңалту бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында диспансердің қызметін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы қамтамасыз етеді.
2. Диспансердің және орталықтың медициналық
қызметін ұйымдастыру
6. Орталықтың қызметі жоғарғы жетістіктер спортын медициналық қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларының спортшыларына медициналық қызмет көрсету мақсатында құрылады.
7. Диспансердің қызметі медициналық көмекке қол жетімділігін қамтамасыз ету, спортшыларды және дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды тұрғылықты жері бойынша дәрігерлік және динамикалық бақылауды жүзеге асыру мақсатында аумақтық қағидат бойынша құрылады.

2) уполномоченный орган по физической культуре и спорту - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области физической культуры и спорта;
3) уполномоченный орган в области здравоохранения - государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
4) медицинская реабилитация - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма больных и инвалидов;
5) медицинские услуги - действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную или реабилитационную направленность по отношению к конкретному человеку;
6) центр спортивной медицины и реабилитации (далее - центр) - медицинская организация, обеспечивающая спортсмену восстановительные, профилактические и реабилитационные мероприятия, безопасность применения медико-биологических препаратов и их эффективность.
3. В своей деятельности диспансер и центр руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения», Законами Республики Казахстан «О физической культуре и спорте», «О лицензировании», «О ратификации Международной конвенции о борьбе с допингом в спорте», «О государственном имуществе», настоящими Правилами и другими нормативными правовыми актами в области здравоохранения, физической культуры и спорта.
4. Диспансер и центр являются субъектами физкультурного (физкультурно-спортивного) движения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 8-1 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте».
5. Деятельность диспансера на территории соответствующей административно-территориальной единицы по лечебной физической культуре и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом обеспечивается местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы).
2. Организация деятельности диспансера и центра
6. Деятельность центра образуется с целью медицинского обеспечения спорта высших достижений, медицинского обслуживания спортсменов национальных сборных команд Республики Казахстан.
7. Деятельность диспансера образуется по территориальному принципу с целью обеспечения доступности медицинской помощи, осуществления врачебного контроля и динамичного наблюдения за лицами, занимающимися физической культурой и спортом по месту их жительства.

8. Диспансер және орталық өз қызметін жүзеге асыратын қызметін оңтайландыру мақсатында профильдік жұмыстар бойынша медициналық, спорттық, білім беру, қоғамдық ұйымдармен үйлестіреді.
9. Диспансерге және орталыққа тікелей басшылықты құрылтайшы (құрылтайшылар) шешімімен лауазымға тағайындалатын және босатылатын директор - бас дәрігер жүзеге асырады.
10. Диспансердің (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және орталықтың контингенті споршылардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушы тұлғалардың тізімнен тұрады.
Спортшылардың контингенті спорт ұйымдарының ұсыныстары ескеріле отырып қалыптастырылады және дене шынықтыру және спорт саласындағы орталық және/немесе жергілікті атқарушы органдармен бекітіледі.
11. Медициналық қызмет түрлері мен нысандары диспансердің және орталықтың Жарғысымен анықталады.
3. Диспансердің міндеттері мен функциялары
12. Диспансердің міндеттері мыналар болып табылады:
1) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді, дәрігерлік бақылауды, емдік дене шынықтыруды және оңалтуды жүзеге асыру;
2) жарыстарды өткiзу кезінде медициналық қамтамасыз етуді және оқу-жаттығу жұмыстарын, оқу-жаттығу жиындарын қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
3) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз ету бойынша жалпы емдік желілер ұйымдарының қызметін үйлестіру;
4) дене шынықтыру және спорт құралдары арқылы халықтың әртүрлі жастағы және кәсіби топтарын сауықтыру, халық арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру.
13. Диспансердің функциялары мыналар болып табылады:
1) дене шынықтыру мен спортпен шұғылданатын тұлғалардың денсаулығын бақылау немесе медициналық қамтамасыз ету, басқа спорт түрлері мен жарыстарға қатысуға рұқсат беру;
2) спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету;
3) спортшылар денсаулығының жағдайына диспансерлік бақылауды жүзеге асыру, олардың тексерілуін уақытылы жүргізу, емдеу және қайта қалпына келтіру;
4) шұғылданушылардың жаттығу және денсаулық деңгейін көтеруге жәрдемдесетін санитарлық-гигиеналық жай-күйінің оңтайлы жағдайларын әзірлеу және негіздеу;
5) шұғылданушылардың денсаулықтарының ауытқуының, ауруларының және спорттық жарақаттарының себептеріне талдау жүргізу, олардың алдын-алу және емдеу бойынша іс-шаралар әзірлеу;
6) дене шынықтыру және спортпен шұғылданушыларға медициналық қызмет көрсету әдістері мен нысандарын әзірлеу, олардың денсаулық жағдайларын, денсаулығы мен функционалдық жағдайлары деңгейін анықтау;
7) шұғылданатындардың ағзасына кері әсерін тигізетін сыртқы орта факторларының зиянды әсерін төмендетуге бағытталған іс-шаралар жүйесін жүзеге асыру;

8. Диспансер и центр координируют деятельность по профилю работы с медицинскими, спортивными, образовательными, общественными организациями в целях оптимизации осуществляемой деятельности.
9. Руководство диспансером и центром осуществляет директор - главный врач, назначаемый и освобождаемый от занимаемой должности по решению учредителя (учредителей).
10. Контингент диспансера и центра (областного, города республиканского значения, столицы) состоит из списка спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом.
Контингент спортсменов формируется с учетом предложений спортивных организаций и утверждается уполномоченным центральным и/или местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта.
11. Виды и формы медицинских услуг определяются Уставом диспансера и центра.
3. Задачи и функции диспансера
12. Задачами диспансера являются:
1) осуществление медицинского обеспечения, врачебного контроля, лечебной физической культуры и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
2) осуществление медицинского обеспечения спортивных соревнований, а также обепечение учебно-тренировочных занятий, учебно-тренировочных сборов;
3) координация деятельности организаций общей лечебной сети по медицинскому обеспечению лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
4) формирование здорового образа жизни среди населения, оздоровление различных возрастных и профессиональных групп населения средствами физической культуры и спорта.
13. Функциями диспансера являются:
1) медицинское обеспечение и контроль за состоянием здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, допуск к занятиям различными видами спорта и соревнованиям;
2) медицинское обеспечение спортивных мероприятий;
3) осуществление диспансерного наблюдения за состоянием здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, своевременное проведение их обследования, лечения и восстановления;
4) разработка и обоснование оптимальных санитарно-гигиенических условий, способствующих повышению уровня здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
5) проведение анализа причин отклонений в состоянии здоровья, заболеваемости и спортивного травматизма лиц, занимающихся физической культурой и спортом, разработки мероприятий по их профилактике и лечению;
6) разработка форм и методов медицинского обслуживания лиц, занимающихся физической культурой и спортом, определения уровня их здоровья, физического здоровья и функционального состояния;
7) осуществление системы мероприятий, направленных на снижение вредных воздействий факторов внешней среды, неблагоприятно действующих на организм лиц, занимающихся физической культурой и спортом;

8) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, сондай-ақ әртүрлі жастағы халықты қалпына келтіріп емдеуде емдік дене шынықтыру әдісін пайдаланатын мекемелердің/ұйымдардың бөлімшелердің қызметіне ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
9) дәрігерлік-дене шынықтыру қызметі бойынша тәжірибе жинақтау, конференциялар, кеңестер өткізу;
10) балалардың, оқушылардың дене тәрбиесі және дамуы тұрғысынан медициналық педагогикалық бақылау мәселелері бойынша мектепке дейінгі балаларға арналған мекемелердің, мектептердің, орта және жоғары оқу орындарының медициналық қызметкерлерінің біліктілігін көтеруді ұйымдастыру;
11) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды медициналық қамтамасыз етуді жетілдіру, аурулардың алдын алу және жарақаттарды емдік дене шынықтыру әдісімен емдеу бойынша денсаулық сақтау, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органдарға, спорттық ұйымдарға ұсыныс жасау.
4. Диспансердің және орталықтың міндеттері мен функциялары
14. Орталықтың міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан құрама командасы спортшыларын диагностикалауды, емдеуді қайта оңалтуды және қалпына келтіруді жүзеге асыру;
2) оқу-жаттығу жиындарын, жаттығу сабақтары мен жарыстарды өткізу кезінде спортшыларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
15. Орталықтың функциялары мыналар болып табылады:
1) спортшылардың денсаулығын бақылау немесе медициналық қамтамасыз ету, басқа спорт түрлері мен жарыстарға қатысуға рұқсат беру;
2) орталыққа бекітілген спортшылардың медициналық тексеру жүргізу: тереңдетілген медициналық тексеру (соның ішінде, спортпен шұғылдануға дейінгі бастапқы тексеру), кезеңдік медициналық тексеру, жарыс алды тексеру, ағымдағы тексеру, қосымша медициналық тексеру;
3) спортшылардың және спортпен шұғылданушылардың ауруларының және жарақаттарының салдарын медициналық оңалту және емдеу;
4) дене шынықтыру әдістері және құралдары арқылы мүгедек-спортшыларды және ақыл-есі шектеулі адамдарды медициналық оңалтуды жүзеге асыру, төмендеген немесе жоғалған функцияларын қалпына келтіру үшін емдік дене шынықтыру әдістерін пайдалана отырып, науқастарды іріктеу және оқыту;
5) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, сондай-ақ әртүрлі жастағы халықты қалпына келтіріп емдеуде емдік дене шынықтыру әдісін пайдаланатын мекемелердің/ұйымдардың бөлімшелердің қызметіне ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
6) дәрігерлік-дене шынықтыру қызметі бойынша тәжірибе жинақтау, конференциялар, кеңестер өткізу;

8) осуществление организационно-методического руководства учреждений/организаций, подразделений, осуществляющих медицинское обеспечение лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также использующих методы лечебной физкультуры в восстановительном лечении различных возрастных групп населения;
9) обобщение опыта работы, проведение конференций, совещаний по врачебно-физкультурной деятельности;
10) организация повышения квалификации медицинских работников детских дошкольных учреждений, школ, средних и высших учебных заведений по вопросам медико-педагогического контроля за физическим воспитанием и развитием детей и учащихся;
11) внесение предложений уполномоченным органам в области здравоохранения, физической культуры и спорта, спортивным организациям по совершенствованию медицинского обеспечения лиц, занимающихся физической культурой и спортом, профилактике и лечению заболеваний и травм методами лечебной физкультуры.
4. Задачи и функции центра
14. Задачами центра являются:
1) осуществление диагностики, лечения, реабилитации и  восстановительного лечения  спортсменов сборных команд Казахстана;
2) осуществление медицинского обеспечения спортсменов в период проведения учебно-тренировочных сборов, тренировочных занятий и соревнований.
15. Функциями центра являются:
1) медицинское обеспечение и контроль за состоянием здоровья спортсменов, допуск к занятиям различными видами спорта и соревнованиям;
2) проведение медицинских обследований спортсменов, закрепленных за центром, включая: углубленное медицинское обследование (в том числе первичное обследование до начала занятий спортом), этапные медицинские обследования, предсоревновательные обследования, текущие обследования, дополнительные медицинские обследования;
3) медицинская реабилитация и лечение последствий заболеваний и травм спортсменов;
4) осуществление медицинской реабилитации спортсменов-инвалидов и лиц с ограниченными умственными и физическими возможностями, средствами и методами физической культуры, подбор и обучение пациентов использованию методик лечебной физкультуры для восстановления сниженных или утраченных функций;
5) осуществление организационно-методического руководства учреждений/организаций, подразделений, осуществляющих медицинское обеспечение спортсменов, а также использующих методы лечебной физкультуры в восстановительном лечении различных возрастных групп населения;
6) обобщение опыта работы, проведение конференций, совещаний по врачебно-физкультурной деятельности;

7) балалардың, оқушылардың дене тәрбиесі және дамуы тұрғысынан медициналық педагогикалық бақылау мәселелері бойынша мектепке дейінгі балаларға арналған мекемелердің, мектептердің, орта және жоғары оқу орындарының медициналық қызметкерлерінің біліктілігін көтеруді ұйымдастыру;
8) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды медициналық қамтамасыз етуді жетілдіру, аурулардың алдын алу және жарақаттарды емдік дене шынықтыру әдісімен емдеу бойынша денсаулық сақтау, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органдарға, спорттық ұйымдарға ұсыныс жасау.
5. Диспансердің және орталықтың құрылымы
16. Диспансердің және орталықтың құрылымы және штат саны штат санының және еңбекақы қорының шегінде құрылтайшының (құрылтайшылардың) келісімі бойынша директор - бас дәрігер әзірлейді және бекітеді.
17. Міндетті бөлімдер (кабинеттер):
1) спорттық медицина бөлімі немесе кабинеті;
2) емдік дене шынықтыру және массаж бөлімі немесе кабинеті;
3) функционалдық диагностика бөлімі немесе кабинеті;
4) күндізгі стационар;
5) клиникалық-биохимиялық лаборатория;
6) ұйымдастыру-әдістемелік кабинеті;
7) профильді мамандар дәрігерлерінің кабинеті;
8) физиотерапиялық бөлім немесе кабинет;
9) ине рефлекс терапиясы кабинеті;
10) рентгенологиялық кабинет;
11) тіркеу.
18. Диспансердің және орталықтың штат санына сәйкес қосымша медициналық және әкімшілік-шаруашылық бөлімшелер мен лауазымдар ұйғарылады.
19. Спорттық медицина бөлімі (кабинеті);
1) тереңдетілген медициналық тексеруді;
2) ағымдық кезеңдік тексеруді;
3) спорттық еңбекке жарамдылықты, уақытша еңбекке жарамсыздықты сараптауды, спорт түрлері бойынша жаттығуларға рұқсат беру мәселесін шешуді;
4) жарақаттан және аурудан кейінгі спорттық қабілеттілігін қалпына келтіру мен арттыру жөнінде емдік - алдын алу іс-шараларын ұйымдастыруды және өткізуді;
5) спорттық-бұқаралық іс-шараларды, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстарды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
20. Емдік дене шынықтыру бөлімі (кабинеті) емдік-дене шынықтыру әдістерін қолдану мәселелері бойынша жоғалған функцияларын өтеу немесе қалпына келтіру мақсатында және оларды өткізу мен тиімділігін бақылауды жүзеге асырудың емдік - кеңестерін қабылдауды жүзеге асырады.
21. Функционалдық диагностика бөлімі (кабинеті) функционалдық диагностика әдісін өткізуді және зерттеуді жүзеге асырады.
22. Күндiзгi стационар тәулiк бойы дәрiгерлiк бақылау талап етпейтiн ауруларға алдын алу, диагностикалық, емдiк және оңалту шараларын өткiзуді жүзеге асырады.
23. Клиникалық-биохимиялық лаборатория клиникалық-лабораториялық және биохимиялық зерттеу өткізуді жүзеге асырады.

7) организация повышения квалификации медицинских работников детских дошкольных учреждений, школ, средних и высших учебных заведений по вопросам медико-педагогического контроля за физическим воспитанием и развитием детей и учащихся;
8) внесение предложений уполномоченным органам в области здравоохранения, физической культуры и спора, спортивным организациям по совершенствованию медицинского обеспечения спортсменов, профилактике и лечению заболеваний и травм методами лечебной физкультуры.
5. Структура диспансера и центра
16. Структура и штатная численность диспансера и центра разрабатываются и утверждаются директором - главным врачом по согласованию с учредителем (учредителями) в пределах штатной численности и фонда заработной платы.
17. Наличие обязательных отделений (кабинетов):
1) отделение или кабинет спортивной медицины;
2) отделение или кабинет по лечебной физической культуре и массажу;
3) отделение или кабинет функциональной диагностики;
4) дневной стационар;
5) клинико-биохимическая лаборатория;
6) организационно-методический кабинет;
7) кабинеты врачей профильных специалистов;
8) физиотерапевтическое отделение или кабинет;
9) кабинет иглорефлексотерапии;
10) рентгенологический кабинет;
11) регистратура.
18. В зависимости от штатной численности диспансера и центра допускаются дополнительные медицинские и административно-хозяйственные подразделения и должности.
19. Отделение (кабинет) спортивной медицины осуществляет:
1) углубленное медицинское обследование;
2) текущее этапное обследование;
3) экспертизу спортивной трудоспособности, временной нетрудоспособности, решение вопросов допуска к занятиям по видам спорта;
4) лечебно-профилактические мероприятия по восстановлению и повышению спортивной работоспособности после перенесенных травм и заболеваний;
5) медицинское обеспечение спортивно-массовых мероприятий, учебно-тренировочных сборов и соревнований.
20. Отделение (кабинет) лечебной физкультуры осуществляет лечебно-консультативные приемы по вопросам применения методик лечебной физкультуры с целью восстановления или компенсации утраченных функций и осуществления контроля за их проведением и эффективностью.
21. Отделение (кабинет) функциональной диагностики осуществляет проведение функциональных методов диагностики и исследований.
22. Дневной стационар осуществляет проведение профилактических, диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий больным, не требующим круглосуточного медицинского наблюдения.
23. Клинико-биохимическая лаборатория осуществляет проведение клинических лабораторных и биохимических исследований.

24. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинеті ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс жөніндегі консультацияларды жүзеге асырады.
25. Профильді мамандар дәрігерлерінің кабинеті профиль бойынша алдын алу, диагностикалық, емдiк және оңалту шараларын өткiзуді жүзеге асырады.
26. Физиотерапиялық кабинет терапияның физикалық әдістерін жүзеге асырады.
27. Ине рефлекс терапиясы кабинеті емдік, алдын алу және оңалту шараларын рефлексотерапия арқылы жүзеге асырады.
28. Рентгенологиялық кабинет рентгендік диагностикалық тексеруді жүзеге асырады.
29. Тіркеу диспансерге және орталыққа келушілерді тіркеуді және медициналық құжаттарын толтыруды жүзеге асырады.

24. Организационно-методический кабинет осуществляет консультации по вопросам организационно-методической работы.
25. Кабинеты врачей профильных специалистов осуществляют проведение профилактических, диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий по профилю.
26. Физиотерапевтический кабинет осуществляет физические методы терапии.
27. Кабинет иглорефлексотерапии осуществляет лечебные, профилактические и реабилитационные мероприятия методом рефлексотерапии.
28. Рентгенологический кабинет осуществляет проведение рентгенодиагностического обследования.
29. Регистратура осуществляет ведение регистрации и медицинской документации лиц, обслуживаемых в диспансере и центре.