Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы қызметіне жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі төрағасының 2011 жылғы 30 қыркүйектегі N 156 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 1 желтоқсанда N 372 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 желтоқсанда № 7350 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 125 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 551 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2015 № 125 қаулысымен және ҚР Ұлттық экономика министрінің 21.07.2015 № 151 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына, 15-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрі бұйырады:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы қаулы мен бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы қызметіне жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері;
2) осы қаулы мен бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы қызметіне жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығын дамыту комитеті (бұдан әрі – Комитет) (Нұрпейісов Д.Қ.) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулы мен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін, олардың ресми жариялануын, Комитет пен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурстарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларымен Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын бұзу тәуекелдерінің дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 2 наурыздағы № 04.2-40/53 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 2 наурыздағы № 115 бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 11 наурызда № 6119 тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2010 жылғы 5 мамырдағы № 63 (1685) жарияланған);

Об утверждении Критериев оценки степени рисков и формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства за деятельностью участников регионального финансового центра города Алматы в области трудового законодательства Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 156 и приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 372. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2011 года № 7350. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 125 и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 551
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2015 № 125 и приказом Министра национальной экономики РК от 21.07.2015 № 551.
В соответствии с пунктом 4 статьи 13, пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет и Министр экономического развития и торговли Республики Казахстан приказывает:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства за деятельностью участников регионального финансового центра города Алматы в области трудового законодательства Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящим постановлению и приказу;
2) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства за деятельностью участников регионального финансового центра города Алматы в области трудового законодательства Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящим постановлению и приказу.
2. Комитету по развитию регионального финансового центра города Алматы Национального Банка Республики Казахстан (далее - Комитет) (Нурпеисов Д.К.) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящих постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, их официальное опубликование, опубликование на официальных интернет-ресурсах Комитета и Национального Банка Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 2 марта 2010 года № 04.2-40/53 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 2 марта 2010 года № 115 "Об утверждении критериев оценки степени рисков нарушения трудового законодательства Республики Казахстан участниками регионального финансового центра города Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 11 марта 2010 года за № 6119, опубликованный в "Юридической газете" от 5 мая 2010 года № 63 (1859);

2) «Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің уәкілетті лауазымды тұлғаларымен мемлекеттік бақылау жүргізу бойынша тексеру парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 2 наурыздағы № 04.2-40/54 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 2 наурыздағы № 114 бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 11 наурызда № 6120 тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2010 жылғы 27 сәуірде № 59 (1681) жарияланған).
4. Осы қаулы мен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т.Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы мен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
_____________ Г. Марченко
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрі
______________ Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 156 қаулысы және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің 2011 жылғы
1 желтоқсандағы № 372 бұйрығына
1-қосымша
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы қызметіне жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығы (бұдан әрі – қаржы орталығы) қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы қызметіне жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі), 2011 жылғы 6 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» (бұдан әрі – Мемлекеттік бақылау туралы заң), 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Халықты жұмыспен қамту туралы», 2006 жылғы 5 маусымдағы «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарын іске асыру мақсатында тексерілетін субъектілерді жоғары, орта не аз ғана тәуекелі бар топтарға жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;

2) совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 2 марта 2010 года № 04.2-40/54 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 2 марта 2010 года № 114 "Об утверждении формы проверочного листа по осуществлению государственного контроля уполномоченными должностными лицами Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 11 марта 2010 года под № 6120, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 27 апреля 2010 г. № 59 (1855).
4. Контроль за исполнением настоящих постановления и приказа возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящие постановление и приказ вводятся в действие по истечении десяти календарных дней со дня их первого официального опубликования.
Председатель                                 Министр
Национального Банка                 экономического развития
Республики Казахстан            и торговли Республики Казахстан
_____________ Г. Марченко           _____________ К. Келимбетов
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 156
и приказу Министра
экономического развития и
торговли Республики Казахстан
от 1 декабря 2011 года № 372
Критерии
оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства
за деятельностью участников регионального финансового центра
города Алматы в области трудового законодательства
Республики Казахстан
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства (далее - Критерии) за деятельностью участников регионального финансового центра города Алматы (далее - финансовый центр) в области трудового законодательства Республики Казахстан  разработаны во исполнение Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (далее - Трудовой кодекс), Законов Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" (далее - Закон о государственном контроле), от 23 января 2001 года "О занятости населения" и от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы" для отнесения проверяемых субъектов к группам высокого, среднего либо незначительного риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;

2) тексерілетін субъект – жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын қаржы орталығының қатысушысы.
3. Қаржы орталығының қатысушыларын тәуекел дәрежесі бойынша бөлу салдардың ауырлығы, нормативтік құқықтық актілерде, ал Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тек Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген талаптарды бұзудың салалық статистикасы тұрғысынан тексерілетін субъектінің маңыздылығын, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулердің қорытындысын ескере отырып жүзеге асырылады.
4. Бастапқы кезеңде қаржы орталығының жаңадан тіркелген қатысушылары тәуекел дәрежесі жоғары топқа енгізіледі. Бұдан әрі олардың тәуекел дәрежесі бойынша бөлінуі осы Өлшемдердің 1, 2 және
3-қосымшаларына сәйкес алған балладар сомасына қарай жүзеге асырылады.
5. Қаржы орталығының жұмыс істейтін қатысушылары тәуекел дәрежесі бойынша жүргізілген тексерулерді ескере отырып, осы Өлшемдердің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес алған баллдар сомасына қарай бөлінеді.
6. Тексерілетін субъектілерді тәуекелдер топтарына жатқызған кезде қауіпсіздік пен еңбекті қорғау тәртібін және қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзуына, қаржы орталығы қатысушыларының шетелдік жұмыс күшін тарту тәртібін бұзуына байланысты Өлшемдер ескеріледі.
7. Тексерілетін субъектілер тәуекел Өлшемдері ескеріле отырып тексеру жоспарына енгізіледі.
8. Өлшемдерге:
1) осы Өлшемдердің 1-қосымшасына сәйкес еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласындағы бұзушылықтар;
2) осы Өлшемдердің 2-қосымшасына сәйкес қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзу;
3) осы Өлшемдердің 3-қосымшасына сәйкес шетелдік жұмыс күштерін тарту тәртібін бұзу жатқызылады.
9. Еңбек қауiпсiздiгі және еңбектi қорғау саласындағы жолсыздықтар бойынша Өлшемдердi бағалау мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) 35 және жоғары балл алған, жоспарлы тексеру саны жылына бiр рет болатын тексерілетін субъектiлер жоғары тәуекел тобына жатады;
2) 15-тен 35 баллға дейін алған, жоспарлы тексеру саны 3 жылда бiр рет болатын тексерілетін субъектiлер орта тәуекел тобына жатады;
3) 15 баллдан жоғары алған, жоспарлы тексеру саны 5 жылда бiр рет болатын тексерілетін субъектiлер аз ғана тәуекел тобына жатады.
10. Көрсетілген Өлшемдерді айқындауға арналған есепке алу кезеңі тексеру жоспарланып отырған жылдың алдындағы күнтізбелік жыл болып табылады.
11. Тәуекел дәрежесі жоғары немесе орта тексерілетін субъектiлерді тексеру кезеңділігі Мемлекеттік бақылау туралы заңының 13-бабының 1-тармағына сәйкес анықталады.
Тексерулердің нәтижесінде жолсыздықтар анықталған және неғұрлым жоғары баллдар алған жағдайда аз ғана тәуекел деңгейі бар тексерілетін субъектiлер тиісінше жоғары немесе орта тәуекел деңгейі тобына ауыстырылады.

2) проверяемый субъект - участник финансового центра, являющийся субъектом частного предпринимательства.
3. Распределение по степеням риска участников финансового центра осуществляется с учетом значимости проверяемого субъекта с точки зрения тяжести последствий, отраслевой статистики нарушений требований, установленных нормативными правовыми актами, а в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, только законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан, а также результатов внеплановых проверок.
4. На первоначальном этапе вновь зарегистрированные участники финансового центра включаются в группу с высокой степенью риска. Дальнейшее их распределение по степеням риска осуществляется в зависимости от суммы набранных баллов согласно приложениям 12 и 3 к настоящим Критериям.
5. Действующие участники финансового центра распределяются по степеням риска с учетом проведенных проверок в зависимости от суммы набранных баллов согласно приложениям 12 и 3 к настоящим Критериям.
6. При отнесении проверяемых субъектов к группам рисков учитываются Критерии - в зависимости от нарушения безопасности и охраны труда и трудовых прав работников, нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы.
7. Проверяемые субъекты включаются в план проверок с учетом Критериев риска.
8. К Критериям относятся:
1) нарушения в области безопасности и охраны труда согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) нарушения трудовых прав работников согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
3) нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
9. Оценка Критерия по нарушениям в области безопасности и охраны труда, трудовых прав работников, порядка привлечения иностранной рабочей силы осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска, с кратностью плановых проверок один раз в год относятся проверяемые субъекты, получившие 35 баллов и выше;
2) к группе среднего риска, с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся проверяемые субъекты, получившие от 15 до 35 баллов;
3) к группе незначительного риска, с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся проверяемые субъекты, получившие до 15 баллов.
10. Учетным периодом для определения указанных Критериев является календарный год, предшествующий году, на который планируются проверки.
11. Периодичность проверок проверяемых субъектов высокой или средней степени риска определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона о государственном контроле.
В случае выявления в результате проверок нарушений и получения более высоких баллов, проверяемые субъекты незначительной степени риска будут переведены соответственно в высокую или среднюю степень риска.

12. Тәуекел дәрежесiнiң бiр деңгейi шеңберiнде тексерулер жүргiзу үшiн тексерілетін субъектiлердi iрiктеу басымдығы:
1) берiлген (алған) баллдардың неғұрлым көп сомасы бойынша;
2) жоғарыда көрсетiлген белгiлер бойынша көрсеткiштер тең болған жағдайда, тексерiлмеген кезеңi неғұрлым көп тексерілетін субъектiлер тексеру жоспарына енгiзiледi.
Алматы қаласының өңірлік қаржы
орталығы қатысушыларының Қазақстан
Республикасының еңбек заңнамасы
саласындағы қызметіне жеке
кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау өлшемдеріне
1-қосымша
Тәуекелдер тобы
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері
Балл

12. Приоритетность отбора проверяемых субъектов для проведения проверок в рамках одного уровня степени риска:
1) по наибольшей сумме присвоенных (полученных) баллов;
2) в случае равенства показателей по вышеуказанному признаку, в план проверок включается проверяемый субъект, имеющий наибольший непроверенный период.
Приложение 1
к Критериям оценки степени рисков
в сфере частного предпринимательства
за деятельностью участников
регионального финансового центра
города Алматы в области
трудового законодательства
Республики Казахстан
Группа
рисков
Критерии оценки степени рисков
Балл

1. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы бұзушылық тәуекелдерi
Кiсi өлiмiмен аяқталған жазатайым оқиға (бiр дерек үшiн)
15
Ауыр аяқталған жазатайым оқиға (бiр дерек үшiн)
10
Жеңiл, орташа аяқталған жазатайым оқиға (бiр дерек үшiн)
3
Жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасамау
7
Еңбектi қорғау қызметiнің немесе еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау маманының жоқтығы
6
Қызметкерлердi жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етпеу
6
Жұмыстағы жазатайым оқиғаларды және жұмысшының денсаулығына келтірілген өзге зақымдарды тергеп-тексерудi қамтамасыз етпеу
5
Қызметкерлердi үйретпеу, нұсқау бермеу және бiлiмдерiн тексермеу
4
Мiндеттi және кезеңдiк
медициналық тексерулер жүргiзбеу
3
Алматы қаласының өңірлік қаржы
орталығы қатысушыларының Қазақстан
Республикасының еңбек заңнамасы
саласындағы қызметіне жеке
кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау өлшемдеріне
2-қосымша
Тәуекелдер тобы
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері
Балл
2. Қызметкерлердiң еңбек құқықтарын бұзушылық тәуекелдерi
Жалақыны уақытында төлемеу
10
Еңбек шартында Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленген еңбек ақы төлеу мөлшері мен шарттарының жоқтығы
8
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен салыстырғанда қызметкерлердің жағдайын нашарлататын жұмыс берушінің актілері
6
Жұмыс беруші келісімдерінің, ұжымдық, еңбек шарттарының, актілерінің ережелері (еңбек шарттары) сақталмаған
6
Тәртіптік жаза қолдану тәртібін сақтамау
5
Толық материалдық жауапкершілік туралы жазбаша шарттардың жоқтығы және олардың заңдылығы
5
Еңбек шартын жасамау
5
Қызметкерлердің жеке санаттарының (мүгедектер; он сегіз жасқа толмаған қызметкерлер; қоса жұмыс атқаратын қызметкерлер; әйелдер және отбасы міндеттері бар өзге тұлғалар) еңбек құқықтары сақталмаған
5
Еңбек кодексiнің қызметкерлерге жыл сайынғы еңбек (қосымша), әлеуметтік демалыстар беру бойынша талаптарын сақтамау
5
Үстеме жұмыстарға заңсыз тарту
3
Еңбек шартында сақтандыру шарттары туралы мәліметтердің жоқтығы
2
Алматы қаласының өңірлік қаржы
орталығы қатысушыларының Қазақстан
Республикасының еңбек заңнамасы
саласындағы қызметіне жеке
кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау өлшемдеріне
3-қосымша
Тәуекелдер тобы
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері
Балл

1. Риски
нарушения в
области
безопасности
и охраны
труда
Несчастный случай со смертельным исходом
(за один факт)
15
Несчастный случай с тяжелым исходом
(за один факт)
10
Несчастный случай с легким, средним исходом
(за один факт)
3
Отсутствие договора обязательного страхования
ответственности работодателя
7
Отсутствие службы охраны труда или
специалиста по безопасности и охране труда
6
Не обеспечение работников средствами
индивидуальной защиты
6
Не обеспечение расследования несчастных
случаев на работе и иных повреждений здоровью
работника
5
Не проведение обучения, инструктирования и
проверки знания работников
6
Не проведение обязательных и периодических
медицинских осмотров
3
Приложение 2
к Критериям оценки степени рисков
в сфере частного предпринимательства
за деятельностью участников
регионального финансового центра
города Алматы в области
трудового законодательства
Республики Казахстан
Группа рисков
Критерии оценки степени рисков
Балл
2. Риски
нарушения
трудовых
прав
работников
Несвоевременная выплата заработной платы
10
Отсутствие в трудовом договоре размера и
условий оплаты труда, установленных в
соответствии с трудовым законодательством
Республики Казахстан
8
Акты работодателя, ухудшающие положение
работников в сравнении с трудовым
законодательством Республики Казахстан
6
Положения (условия труда) соглашений,
коллективных, трудовых договоров, актов
работодателя не соблюдены
6
Несоблюдение порядка применения
дисциплинарного взыскания
5
Отсутствие письменных договоров о полной
материальной ответственности и их
правомерность
5
Не заключение трудового договора
5
Трудовые права отдельных категорий работников
не соблюдены (инвалиды; работники, не
достигшие восемнадцатилетнего возраста;
работники, работающие по совместительству;
женщины и иные лица с семейными
обязанностями)
5
Не соблюдение требований Трудового кодекса по
предоставлению работникам ежегодных трудовых
(дополнительных), социальных отпусков
5
Незаконное привлечение к сверхурочным работам
3
Отсутствие в трудовом договоре сведений об
условиях страхования
2
Приложение 3
к Критериям оценки степени рисков
в сфере частного предпринимательства
за деятельностью участников
регионального финансового центра
города Алматы в области
трудового законодательства
Республики Казахстан
Группа рисков
Критерии оценки степени рисков
Балл

3. Шетелдiк жұмыс күшiн тарту тәртiбiн бұзушылық тәуекелдерi
Қазақстан Республикасының аумағына Алматы қаласының қаржы орталығында қызметін жүзеге асыру үшін келетін шетелдіктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға виза беру туралы өтініш бойынша берілетін тиісті визаны алмай, шетелдік жұмыс күшін пайдалану
10
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 156 қаулысына және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрiнiң
2011 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 372 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы қызметіне жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағы
__________ __________________
(күні)     (жасалған жері)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік бақылауды жүзеге асырған лауазымды тұлғаның аты-жөні)
Тексеруді тағайындау туралы акті_____________________________________
(№, күні)
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушысының атауы (тексерілетін субъекті басшысының аты-жөні:__________________________
_____________________________________________________________________Заңды мекенжайы: ____________________________________________________
БСН/ЖСН (ол бар болса) ______________________________________________
СТН *________________________________________________________________
р/с №
Талаптары
1.
Жұмыс берушінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру жасалған шартының болуы
2.
Еңбек міндеттерін атқаруына байланысты қызметкердің денсаулығына келтірілген зиянға өтемақы төлену жүзеге асырылады
3.
Еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау қызметінің (немесе маманының) болуы
4.
Жазатайым оқиғаларға немесе қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларына тексеру жүргізуді қамтамасыз ету
4.1.
Жұмыс берушінің жазатайым оқиғаларды тексеру жөнінде комиссия құру туралы актісінің болуы
4.2.
Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысанға сәйкес жазатайым оқиғаларды және қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тіркеу журналының болуы
4.3.
Қызметкер еңбекке қабілеттілігін жоғалтқан кезде ресімделетін еңбек жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жазатайым оқиға туралы актінің болуы
5.
Қызметкерлер жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілген
6.
Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту жүргізіледі, нұсқау беріледі, қызметкерлердің білімдері тексеріледі
6.1.
Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөнінде оқу жүргізіледі әрі білімдері тексеріледі және тиісті хаттама ресімделеді
6.2.
Жұмыс орнындағы нұсқауды тіркеу журналында қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау жүргізілетіні туралы жазбаның болуы
6.3.
Нөмірленген және шнурланған қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауды тіркеу журналының болуы
7.
Міндетті медициналық және кезеңдік тексерулер жүргізіледі
8.
Алматы қаласының қаржы орталығындағы қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келген шетелдіктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға визалар беру туралы өтініштің болуы
9.
Жалақының уақтылы төленуі
10.
Еңбек кодексінің 13-тарауымен қарастырылған кепілдіктердің және өтемақылардың төленуін сақтау
11.
Әрбір қызметкермен еңбек шарттары жасалған
12.
Еңбек шартын жасаудағы шектеулер сақталған

3. Риски
нарушения
порядка
привлечения
иностранной
рабочей силы
Использование иностранной рабочей силы без
получения соответствующей визы, выдаваемой по
ходатайству о выдаче виз иностранцам и лицам
без гражданства, прибывающим на территорию
Республики Казахстан для осуществления
деятельности в финансовом центре города
Алматы
10
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 156
и приказу Министра
экономического развития и
торговли Республики
Казахстан
от 1 декабря 2011 года № 372
форма
Проверочный лист
в сфере частного предпринимательства
за деятельностью участников регионального финансового центра
города Алматы в области трудового законодательства
Республики Казахстан
__________                               __________________
(дата)                                 (место составления)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица, осуществляющего государственный контроль)
Акт о назначении
проверки __________________________________________________________
(№, дата)
Наименование участника регионального финансового центра города
Алматы, (Ф.И.О. руководителя проверяемого субъекта): ______________
__________________________________________________________________
Юридический адрес: ________________________________________________
БИН/ИИН (при его наличии) _________________________________________
РНН *_____________________________________________________________
п/п
Требования
1.
Наличие заключенного договора обязательного страхования
ответственности работодателя
2.
Осуществляется выплата возмещения вреда, причиненного здоровью
работника в связи с исполнением трудовых обязанностей
3.
Наличие службы (или специалиста) по безопасности и охране труда
4.
Обеспечение проведения расследований несчастных случаев или
иных повреждений здоровья работников
4.1.
Наличие акта работодателя о создании комиссии по расследованию
несчастных случаев
4.2.
Наличие журнала регистрации несчастных случаев и иных
повреждений здоровья работника, согласно установленной форме
уполномоченного государственного органа по труду
4.3.
Наличие акта о несчастном случае по форме, установленной
уполномоченным органом по труду, оформляемого при потере
трудоспособности работника
5.
Работники обеспечены средствами индивидуальной и коллективной
защиты
6.
Проводится обучение, инструктирование, проверка знаний
работников по вопросам безопасности и охраны труда
6.1.
Проводится обучение и проверка знаний по безопасности и охране
труда и оформляется соответствующим протоколом
6.2.
Наличие записи о проведении инструктажа по технике безопасности
в журнале регистрации инструктажа на рабочем месте
6.3.
Наличие пронумерованного и прошнурованного журнала регистрации
инструктажа по технике безопасности
7.
Проводятся обязательные и периодические медицинские осмотры
8.
Наличие ходатайства о выдаче виз иностранцам и лицам без
гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для
осуществления деятельности в финансовом центре города Алматы
9.
Своевременность выплаты заработной платы
10.
Соблюдение гарантий и осуществление компенсационных выплат,
предусмотренных главой 13 Трудового кодекса
11.
Заключены трудовые договоры с каждым сотрудником
12.
Соблюдены ограничения заключения трудового договора

12.1
Медициналық қорытынды негізінде адамның денсаулық жағдайы бойынша қайшы келетін жұмысты орындауға еңбек шарттары жасалмаған
12.2
Ауыр жұмыстарға, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарға, сондай-ақ жұмыс берушінің мүлкі мен басқа да құндылықтарының сақталуын қамтамасыз етпегені үшін қызметкердің толық материалдық жауапкершілігі көзделетін лауазымдар мен жұмыстарға он сегіз жасқа толмаған азаматтармен еңбек шарттары жасалмаған
12.3
Соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес белгілі бір лауазымға тұру немесе белгілі бір қызметпен шұғылдану құқығынан айырылған азаматтармен еңбек шарттары жасалмаған
12.4
Алматы қаласының қаржы орталығындағы қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келген шетелдіктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға визалар беру туралы өтініш бойынша берілетін визаны алғанға дейін Қазақстан Республикасы аумағында уақытша тұратын шетелдiктермен және азаматтығы жоқ адамдармен еңбек шарттары жасалмаған
12.5
Мемлекеттік қызметін тоқтатқаннан кейін бір жыл бойы коммерциялық ұйымға жұмысқа орналасуға, егер мемлекеттік функцияларды орындау кезеңінде аталған адам өзінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай осы коммерциялық ұйымның қызметін тексеру нысанында бақылауды тікелей жүзеге асырған болса не осы коммерциялық ұйымның қызметі өзінің құзыретіне сәйкес аталған адаммен байланысты болса, жол берілмейтін тұлғалармен еңбек шарттары жасалмаған
13.
Еңбек шартының тоқтатылу негіздемесі Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес келеді
14.
Қызметкерлермен жасалған еңбек шарттары Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес келеді
15.
Жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен салыстырғанда қызметкерлердің жағдайын нашарлататын актілерінің болуы
16.
Келісімдерде, ұжымдық, еңбек шарттарында, жұмыс берушінің актілерінде қамтылған ережелер (еңбек шарттары)
17.
Толық материалдық жауапкершілік туралы жазбаша шарттардың болуы
18.
Қызметкерлерге жылдық еңбек (қосымша), әлеуметтік демалыстарын ұсыну бойынша Еңбек кодексі талаптарының сақталуы
19.
Қызметкерлердің жекелеген санаттарының (мүгедектер; он сегіз жасқа толмаған қызметкерлер; қоса атқаратын жұмыс істейтін қызметкерлер; әйелдер және отбасылық міндеттемелері бар өзге адамдар) еңбек құқықтары сақталған
20.
Тәртіптік жаза қолдану тәртібінің сақталуы
20.1
Жұмыс берушінің тәртіптік жаза қолдану туралы актісінің болуы және оның заңдылығы
20.2
Қызметкердің жазбаша түсініктемесінің болуы

12.1
Трудовые договоры не заключены на выполнение работы,
противопоказанной лицу по состоянию здоровья на основании
медицинского заключения
12.2
Трудовые договоры не заключены с гражданами, не достигшими
восемнадцатилетнего возраста, на тяжелые работы, работы с
вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, а
также на должности и работы, предусматривающие полную
материальную ответственность работника за необеспечение
сохранности имущества и других ценностей работодателя
12.3
Трудовые договоры не заключены с гражданами, лишенными права
занимать определенную должность или заниматься определенной
деятельностью в соответствии с вступившим в законную силу
приговором суда
12.4
Трудовые договоры не заключены с иностранцами и лицами без
гражданства, временно пребывающими на территории Республики
Казахстан, до получения визы, выдаваемой по ходатайству о
выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на
территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности
в финансовом центре города Алматы
12.5
Трудовые договоры не заключены с лицами в течение одного года
после прекращения ими государственной службы, если в период
выполнения государственных функций указанные лица в силу своих
должностных полномочий непосредственно осуществляли контроль в
форме проверок деятельности данной коммерческой организации
либо деятельность данной коммерческой организации была
непосредственно связана с указанными лицами в соответствии с их
компетенцией
13.
Основания прекращения трудового договора соответствуют
требованиям Трудового кодекса
14.
Трудовые договоры, заключенные с сотрудниками соответствуют
требованиям Трудового кодекса
15.
Наличие актов работодателя, ухудшающих положение работников в
сравнении с трудовым законодательством Республики Казахстан
16.
Положения (условия труда), содержащиеся в соглашениях,
коллективных, трудовых договорах, актах работодателя соблюдены
17.
Наличие письменных договоров о полной материальной
ответственности
18.
Соблюдение требований Трудового кодекса по предоставлению
работникам ежегодных трудовых (дополнительных), социальных
отпусков
19.
Трудовые права отдельных категорий работников соблюдены
(инвалиды; работники, не достигшие восемнадцатилетнего
возраста; работники, работающие по совместительству; женщины и
иные лица с семейными обязанностями)
20.
Соблюдение порядка применения дисциплинарного взыскания
20.1
Наличие акта работодателя о наложении дисциплинарного взыскания
и его правомерность
20.2
Наличие письменного объяснения от работника

20.3
Қызметкер тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда жұмыс берушінің тиісті актісінің болуы
21.
Қызметкерді үстеме жұмыстарға тарту кезінде оның жазбаша келісімінің болуы
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушысының тексеру парағын алғандығы туралы белгісі:
20___ жылғы «____»___________ _____________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
* - жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылады

20.3
Наличие соответствующего акта работодателя в случае отказа
работника дать письменное объяснение за совершение
дисциплинарного проступка
21.
Наличие письменного согласия работника при его привлечении к
сверхурочным работам
Отметка участника регионального финансового центра города Алматы о
получении проверочного листа:
"_____"___________20___ года __________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
* - строка заполняется до 1 января 2012 года