Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі күзет аймағының аумағында режим түрін және табиғатты пайдалану тәртібін, күзет аймағының көлемі мен шекараларын белгілеу туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № А-5/190 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 8 шілдеде № 3393 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер Кодексінің 123-бабына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес, "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің табиғи-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерін, сондай-ақ инфрақұрылымын дамытудың бас жоспарын түзетуді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылық комитеті төрағасының 2007 жылғы 25 желтоқсандағы № 358 бұйрығының негізінде, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің айналасында жалпы ауданы 142 617 гектар көлемінде күзет аймағы, оның ішінде, "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі күзет аймағының бекітілген жерге орналастыру жобасына сәйкес 138 370 гектары Зеренді ауданының, 4 247 гектары Сандықтау ауданының шекарасында белгіленсін.
2. Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі күзет аймағының аумағында "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес шаруашылық қызметтің реттелетін режимі белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы әкімдігінің 2012.07.03 № А-8/337 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
3. Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі күзет аймағының аумағында табиғатты пайдалану ережелері бекітілсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Қ.М.Отаровқа жүктелсін.
5. Осы қаулы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облысының әкімі С.Дьяченко
Ақмола облысы әкімдігінің
2011 жылғы 27 мамырдағы
№ А-5/190 қаулысымен бекітілген
Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік
ұлттық табиғи паркі күзет аймағының аумағында
табиғатты пайдалану ережелері
1. Осы Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі күзет аймағының аумағында табиғатты пайдалану ережелері (бұдан әрі – Ережелер) Ақмола облысында "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі (бұдан әрі – Ұлттық парк) күзет аймағының аумағында табиғатты пайдалану тәртібін анықтау мақсатында әзірленді.

Об установлении размера и границ охранной зоны, вида режима и порядка природопользования на территории охранной зоны Государственного национального природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области
Постановление акимата Акмолинской области от 27 мая 2011 года № А-5/190. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 8 июля 2011 года № 3393.
В соответствии со статьей 123 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, статьей 18 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", на основании приказа председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2007 года № 358 "Об утверждении корректировки естественно-научного и технико-экономического обоснований и генерального плана развития инфраструктуры государственного национального природного парка "Кокшетау", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить вокруг Государственного национального природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области охранную зону в размере общей площадью 142 617 гектар, из них 138 370 гектар в Зерендинском районе, 4 247 гектар в Сандыктауском районе, в границах, согласно утвержденного землеустроительного проекта охранной зоны Государственного национального природного парка "Кокшетау".
2. Установить на территории охранной зоны Государственного национального природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области регулируемый режим хозяйственной деятельности в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления акимата Акмолинской области от 03.07.2012 № А-8/337 (вводится в действие со дня официального опубликования)
3. Утвердить Правила природопользования на территории охранной зоны Государственного национального природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на первого заместителя акима области Отарова К.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким Акмолинской области С.Дьяченко
Утверждены постановлением
акимата Акмолинской области
от 27 мая 2011 года № А-5/190
Правила природопользования на территории
охранной зоны Государственного национального
природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области
1. Настоящие Правила природопользования на территории охранной зоны Государственного национального природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области (далее – Правила) разработаны в целях определения порядка природопользования на территории охранной зоны Государственного национального природного парка "Кокшетау" в Акмолинской области (далее – Национальный парк).

2. Осы Ережелер Ұлттық парктің күзет аймағының құрамына енгізілген барлық жерлерге тарайды, атап айтқанда:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге;
елді мекендердің жерлеріне;
көлік, байланыс және энергетика жерлеріне;
сауықтыру және рекреациялық мақсаттағы жерлерге;
орман қорының жерлеріне;
су қорының жерлеріне;
босалқы жерлерге.
3. Мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердің қорғау аймақтарында:
1) мемлекеттік ұлттық табиғи парктің экологиялық жүйелеріне зиянды әсер ететін объектілер орналастыруға, жобалауға, салуға және пайдалануға, жаңа технологияларды енгізуге;
2) ластаушы заттар мен сарқынды суларды атмосфераға шығару және ашық су көздері мен рельефке төгуге;
3) пайдалы қазбалар өндіруге;
4) аң аулауға;
5) радиоактивті материалдар мен өнеркәсіптік қалдықтарды көмуге;
6) мемлекеттік ұлттық табиғи парктің экологиялық жүйелерінің гидрологиялық режимін өзгертуі мүмкін қызметке (бөгеттер, дамбалар, гидротехникалық құрылыстар және табиғи су ағынын тоқтатуға немесе азайтуға душар ететін басқа да объектілер салуға);
7) жабайы жануарлар мен жабайы өсетін өсімдіктердің бөтен түрлерін интродукциялауға;
8) мемлекеттік ұлттық табиғи парктің экологиялық жүйелеріне зиянды әсер етуі мүмкін басқа да қызметке тыйым салынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы әкімдігінің 16.10.2017 № А-10/469 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің қорғау аймақтарының аумағында ұлттық парктің экологиялық жүйелерінің жай-күйіне теріс әсер етпейтін шаруашылық қызметтің мынадай әртүрлі нысандары жүзеге асырылуы мүмкін:
1) орман шаруашылығы қызметі;
2) мал жаю мен шөп шабуды қоса алғанда, дәстүрлі жер пайдалану, сондай-ақ биологиялық әртүрлілікті ұзақ мерзімді сақтау мен оның беріктігін қамтамасыз ету шеңберіндегі өзге де қызмет;
3) туристік және рекреациялық қызмет;
4) минералды суларды, бальнеологиялық және климаттық ресурстарды пайдалану;
5) кәсіпшілік және әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
6) орман және дала өрттерін сөндіру бойынша жердегі және авиациялық жұмыстарды жүргізу;
7) бүлінген жерді қалпына келтіру;
8) орман және өзге де өсімдіктер қауымдастықтарын қалпына келтіру;
9) жабайы жануарлардың мекендеу ортасы мен санын қалпына келтіру;
10) жер учаскелерін туристер болатын жерлерді жайластыру, өсімдіктер мен жануарлардың эндемикалық, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін қолдан көбейтуге, өсіруге, өндіруге арналған питомниктер орналастыру, сондай-ақ мемлекеттік ұлттық табиғи парк жұмыскерлерінің тұруына арналған қызметтік үй-жайлар (кордондар) салу, оларға қызметтік жер телімдерін беру үшін пайдалану.

2. Настоящие Правила распространяются на все земли, включенные в состав охранной зоны Национального парка, а именно:
земли сельскохозяйственного назначения;
земли населенных пунктов;
земли транспорта, связи и энергетики;
земли оздоровительного и рекреационного назначения;
земли лесного фонда;
земли водного фонда;
земли запаса.
3. На территории охранной зоны Национального парка не допускается:
1) размещение, проектирование, строительство и эксплуатация объектов, внедрение новых технологий, оказывающих вредное воздействие на экологические системы государственного национального природного парка;
2) выброс в атмосферу и сброс в открытые водные источники и на рельеф загрязняющих веществ и сточных вод;
3) добыча полезных ископаемых;
4) охота;
5) захоронение радиоактивных материалов и промышленных отходов;
6) деятельность, способная изменить гидрологический режим экологических систем государственного национального природного парка (строительство плотин, дамб, гидротехнических сооружений и других объектов, приводящих к прекращению или снижению естественного стока вод);
7) интродукция чужеродных видов диких животных и дикорастущих растений;
8) другая деятельность, способная оказать вредное воздействие на экологические системы государственного национального природного парка.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Акмолинской области от 16.10.2017 № А-10/469 (вводится в действие со дня официального опубликования).
4. На территории охранной зоны Национального парка могут осуществляться различные формы хозяйственной деятельности, не оказывающие негативного воздействия на состояние экологических систем национального парка:
1) лесохозяйственная деятельность;
2) традиционное землепользование, включая пастьбу скота и сенокошение, а также иная деятельность в рамках обеспечения долговременной сохранности и неуязвимости биологического разнообразия;
3) туристская и рекреационная деятельность;
4) использование минеральных вод, бальнеологических и климатических ресурсов;
5) промысловое и любительское (спортивное) рыболовство;
6) проведение наземных и авиационных работ по тушению лесных и степных пожаров;
7) рекультивация нарушенных земель;
8) восстановление лесных и иных растительных сообществ;
9) восстановление среды обитания и численности диких животных;
10) использование земельных участков для обустройства мест пребывания туристов, устройства питомников для искусственного размножения, выращивания, разведения эндемичных, редких и исчезающих видов растений и животных, а также строительства служебных зданий (кордонов) для проживания работников государственного национального природного парка, предоставления им служебных земельных наделов.

Ескерту. Ереже 4-тармақпен толықтырылды - Ақмола облысы әкімдігінің 16.10.2017 № А-10/469 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Правила дополнено пунктом 4 в соответствии с постановлением акимата Акмолинской области от 16.10.2017 № А-10/469 (вводится в действие со дня официального опубликования).