Ерейментау ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2011 жылғы 13 желтоқсандағы № 4С-42/9-11 шешімі. Ақмола облысы Ерейментау ауданының Әділет басқармасында 2012 жылғы 18 қаңтарда № 1-9-186 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 5С-5/6-12 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2012.04.24 № 5С-5/6-12 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына, «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97 бабына сәйкес, Ерейментау ауданының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ерейментау ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. «Азаматтарға тұрғын үй күтіміне, байланыс қызметіне және коммуналдық қызмет төлеміне тұрғын үй көмегін тағайындау Ережесін бекіту туралы» Ерейментау ауданының мәслихатының 2008 жылғы 12 ақпандағы № 4С-5/5-08 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің № 1-9-96 тізілімінде тіркелген, аудандық «Ереймен» газетінде 2008 жылдың 15 наурызында, аудандық «Ерейментау» газетінде 2008 жылдың 15 наурызында жарияланған),
«Ерейментау ауданының мәслихатының 2008 жылғы 12 ақпандағы № 4С-5/5-08 шешіміне өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы», «Азаматтарға тұрғын үйдің күтіміне, байланыс қызметіне және коммуналдық қызмет төлеміне тұрғын үй жәрдемін көрсету Ережесін бекіту туралы» 2009 жылғы 12 сәуірдегі № 4С-16/14-09 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің № 1-9-119 тізілімінде тіркелген, аудандық «Ереймен» газетінде 2009 жылдың 16 мамырында, аудандық «Ерейментау» газетінде 2009 жылдың 16 мамырында жарияланған),
«Ерейментау ауданының мәслихатының шешіміне өзгерістер енгізу туралы» 2008 жылғы 12 ақпандағы № 4С -5/5-08, «Азаматтарға тұрғын үйдің күтіміне, байланыс қызметіне және коммуналдық қызмет төлеміне тұрғын үй жәрдемін көрсету Ережесін бекіту туралы» 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 4С -40/6-11 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің № 1-9-179 тізілімінде тіркелген, аудандық «Ереймен» газетінде 2011 жылдың 10 қыркүйегінде, аудандық «Ерейментау» газетінде 2011 жылдың 10 қыркүйегінде жарияланған) шешімдердің күші жойылған деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ерейментау ауданының мәслихатының бюджет, қаржы, әлеуметтік- экономикалық даму, экология және ардагерлермен жұмыс мәселелері бойынша тұрақты комиссияға жүктелсін.

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Ерейментаускому району
Решение Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 13 декабря 2011 года № 4С-42/9-11. Зарегистрировано Управлением юстиции Ерейментауского района Акмолинской области 18 января 2012 года № 1-9-186. Утратило силу - решением Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 24 апреля 2012 года № 5С-5/6-12
Сноска. Утратило силу - решением Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 24.04.2012 № 5С-5/6-12 (вводится в действие со дня официального опубликования)
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», Ерейментауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи по Ерейментаускому району (приложение).
2. Признать утратившим силу решение Ерейментауского районного маслихата «Об утверждении Правил оказания гражданам жилищной помощи на содержание жилища, услуг связи и оплату коммунальных услуг» от 12 февраля 2008 года № 4С-5/5-08 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-9-96, опубликовано 15 марта 2008 года в районной газете «Ерейментау», 15 марта 2008 года в районной газете «Ереймен»),
«О внесении изменений и дополнений в решение Ерейментауского районного маслихата от 12 февраля 2008 года № 4С-5/5-08 «Об утверждении Правил оказания гражданам жилищной помощи на содержание жилища, услуг связи и оплату коммунальных услуг» от 21 апреля 2009 года № 4С-16/14-09 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-9-119, опубликовано 16 мая 2009 года в районной газете «Ерейментау», опубликовано 16 мая 2009 года в районной газете «Ереймен»),
«О внесении изменений в решение Ерейментауского районного маслихата от 12 февраля 2008 года № 4С-5/5-08 «Об утверждении Правил оказания гражданам жилищной помощи на содержание жилища, услуг связи и оплату коммунальных услуг» от 27 сентября 2011 года № 4С-40/6-11 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-9-179 опубликовано 10 сентября 2011 года в районной газете «Ерейментау», опубликовано 10 сентября 2011 года в районной газете «Ереймен»).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Ерейментауского районного маслихата по вопросам бюджета, финансов, социально-экономического развития, экологии и работы с ветеранами.

4. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ерейментау аудандық
мәслихаты сессиясының
төрағасы                                   Н.Кравченко
Ерейментау аудандық
мәслихатының хатшысы                       Қ.Махметов
«КЕЛІСІЛДІ»
Ерейментау ауданының әкімі                 Л.Ж. Дүйсенов
Ерейментау аудандық мәслихатының
2011 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 4С-42/9-11 шешіміне
қосымша
Ерейментау ауданы бойынша
тұрғын үй көмегін көрсету
ережесі
Осы Ерейментау ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңына, «Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға абоненттік төлем тарифінің ұлғаюы өтеміне қатысты телекоммуникация қызметін көрсетудегі кейбір мәселелер туралы» Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 Қаулысына, «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына, «Тұрғын үй жәрдемін тағайындау» мемлекеттік қызмет көрсету стандартына сәйкес тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 394 бекітілген қаулысына сәйкес құрастырылған.
1. Жалпы ережелер
1. Тұрғын үй жәрдемі – аз қамсыздандырылған отбасыларына (азаматтарға) тұтыну төлемінің шығынын жабу үшін берілетін өтем.
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй –жайларды (пәтер) жалдаушылар болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналар;
тұрғын үй меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абонентік төлемақының ұлғаюы бөлігіне байланысты қызметтер;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге беріледі;
2. Тұрғын үй жәрдемі Қазақстан Республикасының азаматтарына, Ерейментау ауданында тұрақты мекендейтін, тұрғын үйді меншіктеушілер немесе жалдаушылар болып табылатын тұлғаларға,егер тұрғын үй күтімінің және коммуналдық қызметті тұтыну төлеміне арналған шығыны осы мақсаттарға лайықталған шекті шығын үлесімен отбасының бюджетінен асып кетсе, төленеді.
Тұрғын үй күтімінің және коммуналдық қызметті тұтыну төлемінің шекті шығын үлесі тоқсанға арналған, алдыңғы тоқсанда тұрғын үй көмегіне өтініш беріліп, отбасының жалпы табысының 15% пайызы шамасында белгіленеді.

4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Ерейментауского районного
маслихата                                  Н. Кравченко
Секретарь
Ерейментауского районного
маслихата                                  К. Махметов
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Ерейментауского района                Л.Ж. Дюсенов
Приложение
к решению Ерейментауского районного маслихата
от 13 декабря 2011 года № 4С-42/9-11
Правила
предоставления жилищной помощи
по Ерейментаускому району
Настоящие Правила предоставления жилищной помощи по Ерейментаускому району (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», Стандартом государственной услуги «Назначение жилищной помощи», утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394.
1. Общие положения
1. Жилищная помощь - компенсация, предоставляемая семьям (гражданам), для возмещения затрат по оплате:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
2. Жилищная помощь предоставляется гражданам Республики Казахстан постоянно проживающим в Ерейментауском районе, являющимися собственниками или нанимателями жилья в том случае, если расходы на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в размере 15%.

3. Өтем шараларымен қамсыздандырылатын тұрғын үй алаңының мөлшері ретінде бір адамға 18 шаршы метрден белгіленеді. Жалғыз тұратын азаматтарға өтем шараларымен қамсыздандырылатын тұрғын үй алаңының нормасы 30 шаршы метр болып белгіленеді, алайда бір бөлмелі пәтер алаңынан кем болмауы тиіс.
Коммуналдық қызметті (сумен жабдықтау, газ, канализация, жылу энергиясы, электрмен жабдықтау, қоқыс) тұтыну нормативтері іс жүзінде тұтынылған шамаға қарай, алайда нормативтік құжаттарға сәйкестелетін (құрылыс нормалары мен ережелері) шекті шамалардан асырылмайтын деңгейде белгіленген. Электроқуатты тұтыну нормасы тұтынылған шамаға қарай белгіленеді, бірақ отбасы құрамында бір адамнан үш адамаға дейін 150 (жүз елу) киловатт көп емес, төрт адамнан және одан да көп 200 (екі жүз) киловаттқа дейін. Тұрғын үйдің газбен жабықталмағаны және тамақ дайындау үшін электр тұрмыстық плиталары қолданылатыны жөніндегі тиісті құжат болғанда, белгіленген нормативтерден асқан электр қуатына төленетін төлем, тұрғын үй көмегін алушылардың өтініші бойынша газбен жабдықтау үшін төленетін төлемнің есебіне есептелуі мүмкін, бірақ газбен жабдықтаудың белгіленген тұтыну нормалары мен тарифтері шегінде жүргізіледі.
Газды пайдалану нормасы – 1 адамға айына 8 килограмм.
4. Тұрғын үй көмегі келесі жағдайларда тұлғаларға тағайындалмайды:
1) жеке меншікте бір бірліктен артық тұрғын үйі немесе жалға беретін тұрғын үйі бар;
2) тұрғын үйді қаржыландыруды төлеу бойынша шығыстарға рұқсат берілетін шығыстардың үлесін арттыру кезінде;
3) құжаттардың толық емес пакетін ұсыну;
4) жұмыс істемейтін, оқу оқымайтын, әскерге бармаған және жұмыспен қамту қызметінде тіркелмеген еңбекке қабілетті тұлғалар бар: күтім қажет болып танылған мүгедектерді күтетін, диспансерлік тіркеуде тұрған туберкулездің белсенді түрімен ауыратын тұлғалар, олардың бір айдан артық емес стационарлық емделуде болуы кезінде, үш жасқа дейінгі бала тәрбиесімен айналысатын жандарды, 1,2,3 топтағы мүгектерді есептемегенде, бұл отбасының тұрғын үй алуға құқығы болмайды.
5. Телекоммуникация желілерінің абоненттеріне (бұдан әрі – абонент) телефонның абоненттік төлем тарифтерінің өтемін, телефонның абоненттік төлемінің ұлғайған айырмасын тұрғын үй күтімі мен коммуналды кызметті тұтынуға арналған шығын сомасына енгізу арқылы беріледі.
Телефонның абоненттік төлем тарифінің өтемін алу үшін абонент уәкілетті органға – «Ерейментау ауданының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалары бөлімі» ММ (бұдан әрі – уәкілетті орган) тұрғын үй жәрдемін тағайындауға қажетті құжаттарымен келіп жолығады.
Тұрғын үй жәрдемінің мөлшері, абоненттік тариф төлемінің өсімінің айырмасы абонентік телефон төлемінен аса алмайды (аспауы керек).
2. Тұрғын үй жәрдемінің тағайындалуы

3. За норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами принимается 18 квадратных метров на одного человека. Для одинокопроживающих граждан за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами принимается 30 квадратных метров, но не менее площади однокомнатной квартиры.
Нормативы потребления коммунальных услуг (водоснабжение, газ, канализация, тепловая энергия, электроснабжение, мусор) устанавливаются исходя из фактического потребления, но не более предельных величин согласно нормативным документам. Норма потребления электроэнергии устанавливается исходя из фактического потребления, но не более 150 (сто пятьдесят) киловатт на семью в составе от одного до трех человек, не более 200 (двести) киловатт на семью из четырех и более человек. При наличии соответствующего документа о том, что жилище не газифицировано, и для приготовления пищи используется электробытовые плиты, оплата за электроэнергию сверх установленных нормативов может быть зачтена по заявлению получателей жилищной помощи в счет оплаты за газоснабжение, но в пределах норм потребления тарифов, установленных по газоснабжению.
Норма потребления газа – 8 килограмм в месяц на 1 человека.
4. Жилищная помощь не назначается лицам в случаях:
1) имеющим в частной собственности более одной единицы жилья или сдающим внаем;
2) при превышении доли предельно допустимых расходов над расходами по оплате содержания жилья;
3) предоставление неполного пакета документов;
4)семьям, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе, лиц, больных активной формой туберкулеза, находящихся на диспансерном учете, в период их нахождения на стационарном лечении более одного месяца, занятых воспитанием ребенка в возрасте до 3 - х лет, инвалидов 1,2,3 групп.
5. Абонентам сетей телекоммуникаций (далее – абонент) компенсация тарифов абонентской платы за телефон осуществляется путем включения разницы увеличения абонентской платы за телефон в сумму расходов на содержание жилища, капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума и потребление коммунальных услуг.
Размер жилищной помощи в части повышения тарифов абонентской платы не может превышать разницы увеличения абонентской платы за телефон.
2.Назначение жилищной помощи

6. Тұрғын үй жәрдемін уәкілетті орган тағайындайды, ол өтініш иесінен құжат қабылданған айдан бастап ағымдағы тоқсан аяғына дейін құжаттарын қарастырып тағайындау немесе тағайындамау туралы шешім шығарады. Тағайындалған тұрғын үй жәрдемін алушының жазбаша өтініші бойынша қызмет көрсетуші мекеменің шотына аударылады.
Тұрғын үй жәрдемі тұрғын үйдің меншік иесінің (жалға алушының) өтініші негізінде тағайындалады, оған айлық кіріс есептеледі.
1) өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмесі,
2) алушының тұрақты тұратын жерінде тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) пәтерге арналған құқығын дәлелдейтін құжаттар (ордер, жекешелендіру, айырбас, сауда – саттық, сыйға беру және жалға алу т.б. шарттары);
4) отбасының табысын куәландырылатын құжаттар;
5) Әділет басқармасынан № 1 нысанында алынатын жылжымайтын мүлікті тіркеу туралы анықтамасы;
6) алдыңғы тоқсанда тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтінішін беру арқылы тоқсандық комуналдық жәрдем есеп шоттар;
7) телекоммуникация қызметінің түбіртегі немесе байланыс қызметін көрсету келісімінің көшірмесі;
8) жергілікті атқарушы органмен ұсынылған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысының мөлшері туралы есеп шот;
9) Әділет басқармасынан (жалғыз басты аналар үшін) № 4 нысанындағы анықтама.
Кондоминиум ортақ мүлікінің күрделі жөндеуіне шығынды өтемге құқылы отбасылар (азаматтар) осы Ереженің 6 тармағында қарастырылған құжаттардан басқа, ұсынады:
1) Кондоминиум объектісінің ортақ мүлікін күрделі жөндеуге мақсатты жарналардың мөлшері туралы есеп шоььарды;
2) Кондоминиум объектісінің ортақ мүлікін күрделі жөндеудін жекешелендірілген түрлерін өткізу үшін шығындар сметасының негізінде, жергілікті атқарушы органымен келісілген меншік иелердің және пәтер жалдаушылардың (қосымша жалдаушылардың) ортақ жиналысында бекітілген және мөрмен, кондоминиум объектісінің басқару органы басшысының қолымен расталған кондоминиум объектісінің басқару органымен ұсынылған кондоминиум объектісінің ортақ мүлікін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған әр айлық жарналар мөлшері туралы есеп шотты.
7. Тұрғын үй жәрдемін уәкілетті орган тағайындайды, ол өтініш иесінен кұжат қабылданғаннан күннен бастап он күннің ішінде құжаттарын қарастырады және тағайындау немесе тағайындамау туралы шешім шығарады.
Тағайындалған тұрғын үй жәрдемі алушының жазбаша өтініші бойынша қызмет көрсетуші мекеменің шотына аударылады.
8. Тұрғын үй жәрдемін алушылар он күннің ішінде уәкілетті органды отбасы құрамының және отбасының біріккен табысының өзгерістері туралы мәлімдейді.
Жаңсақ мәлімет берілген нәтижесінде, артық төленген ақша сомасы ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда сот тәртібімен қайтарылуға жатады.

6. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом с месяца подачи заявления до конца текущего квартала. Заявление на предоставление жилищной помощи может быть принято только от одного из членов семьи. Для определения величины жилищной помощи исчисляется среднемесячный доход семьи за квартал, предшествующий кварталу обращения.
Жилищная помощь назначается на основании заявления собственника (нанимателя) жилья и прилагаемых к нему документов:
1) копия удостоверения личности заявителя;
2) копия документа, подтверждающего регистрацию по месту жительства получателя;
3) копия правоустанавливающего документа на жилище (ордер, договор приватизации, мены, купли-продажи, дарения и найма и т.д.);
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) справка формы № 1 с Управления юстиции о зарегистрированном недвижимом имуществе;
6) счета на потребление коммунальных услуг за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
7) квитанцию- счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8)счет о размере арендной платы за пользованием жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
9)справка формы № 4 с Управления юстиции (для одиноких матерей).
Семьи (граждане) имеющие право на компенсацию затрат на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, кроме документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, предоставляют:
1) счета о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
2) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемые органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом, утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума.
7. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом, который в течение 10 календарных дней со дня принятия документов от заявителя рассматривает их и выносит решение о назначении или отказе.
Назначенная сумма жилищной помощи перечисляется по письменному заявлению получателя на счета услугодателя.
8. Получатели жилищной помощи в десятидневный срок информируют уполномоченный орган о любых изменениях в составе семьи и ее совокупном доходе.
Излишне выплаченные суммы, вследствие предоставления недостоверных сведений, подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.

9. Ақпараттың дұрыстығына күмән туындаған жағдайда уәкілетті орган тұрғын үй жәрдемінен үмітті тұлғаның табысы туралы ақпарат сұратуға құқылы.
3. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер азаматтың (отбасының) жиынтық кірісін есептеу
10. Азаматтың (отбасының) жиынтық кірісі (бұдан әрі – жиынтық кіріс) уәкілетті органмен тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеу үшін анықталады.
11. Жиынтық кірісті анықтағанда Қазақстан Республикасы аумағында және одан тысқары жерлерде кез-келген кіріс көзінен белгіленген мерзім ішінде ақшалай не заттай алынған кірістің мына түрлері есептеледі:
1) еңбекақы түрінде алынған кіріс;
2) кәсіпкерлік қызметтен түскен кіріс;
3) мүліктік кіріс;
4) мемлекеттік және мемлекеттік емес зейнетақылар, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар, шәкіртақылар, әлеуметтік қолдаудың басқадай түрлері, тұрғын үй көмегінен, атаулы әлеуметтік көмектен, аз қамсыздандырылған отбасылардың он сегіз жасқа дейінгі балаларына арналған жәрдемнен, жерлеуге берілетін біржолғы жәрдемнен, бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемнен, ақшалай және заттай сипаттағы (құн бағасындағы) қайырымдылық көмегінен, республикалық және жергілікті бюджеттердің, сондай-ақ есепті кезеңде күнкөріс шегінің белгіленген шамасынан жалпы төмен сомада көрсетілген жұмыс берушілердің біржолғы төлемі мен материалдық көмегінен, азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протезделуге арналған сапар төлемінен, азаматтардың протезделу уақытындағы күтімінен, азаматтардың елді мекеннен тыс жерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құнынан, Қазақстан Республикасының заңнамасымен сәйкестендіріліп көрсетілген көмектің заттай түрлерінен: мүгедектерге бөлінген дәрі-дәрмек препараттары,
санаториялық-шипажай емі,
протез-ортопедиялық бұйымдар (дайындау және жөндеу),
қозғалыс құралдары (кресло-арбалар) және басқадай оңалту бұйымдары, оқушылардың білім алған кезеңіндегі тегін тамақтануынан өресі басқа;
5) балалары үшін және қамқорындағы басқалар үшін алынатын алимент;
6) денсаулығына келтірілген зиянды өтеу тәртібінде алынған бір реттік көмек;
7) ақшалай не заттай ұтыстар;
8) жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін пайда, үй жанындағы учаскеден түсетін пайданы есептемегенде.
12. Осы Ереженің 11 тармағында көрсетілген кірістің түрлеріне мыналар жатады:
1) табыстың барлық түрлері, сонымен қатар сыйақы, қосымша ақы, үстеме ақы;
2) контракт бойынша қызмет атқарып жатқан әскери қызметкерлер және ішкі істер органының басшысы және қатардағы қызметкерлер құрамының, сондай-ақ оларға теңестірілген азаматтар категориясының қосымша және үстеме ақыны қоса есептегендегі ақшалай қосымша төлемге қанағаттанушылар.

9. В случае возникновения сомнений в достоверности информации уполномоченный орган вправе запрашивать информацию о доходах лица, претендующего на жилищную помощь.
3. Исчисление совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение жилищной помощи.
10. Совокупный доход лица (семьи) (далее – совокупный доход) исчисляется уполномоченным органом, для установления размера жилищной помощи.
11. При определении совокупного дохода учитываются следующие виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами, независимо от источников получения в денежной или натуральной форме за установленный период времени, включая:
1. доходы, получаемые в виде оплаты труда;
2. доходы от предпринимательской деятельности;
3. имущественный доход;
4) государственные и негосударственные пенсии, государственные социальные пособия, специальные государственные пособия, стипендии, другие виды социальной поддержки, кроме жилищной помощи, адресной социальной помощи, пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей, единовременного пособия на погребение, единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка, благотворительной помощи в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке), единовременных выплат и материальной помощи, оказываемой за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также работодателей, оказанная в расчетном периоде в общей сумме ниже установленной величины прожиточного минимума, оплаты поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование, содержания граждан на время протезирования, стоимости бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение, натуральных видов помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло - коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания учащихся в период получения образования
5)полученные алименты на детей и других иждивенцев;
6)единовременные суммы, полученные в порядке возмещения ущерба, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья;
7)выигрыши в денежной и натуральной форме;
8)доходы от личного подсобного хозяйства, кроме приусадебного участка, огорода.
12. К видам доходов, указанных в пункте 11 настоящих Правил относятся:
1) все виды заработков, а также премий, доплат, надбавок.
2)денежное довольствие с учетом надбавок и доплат военнослужащих, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан.

13. Кәсіпкерлік қызметтен кіретін кіріске мыналар жатады:
1) өнімді (жұмысты, қызметті) сатудан түскен түсім;
2) сатудан тыс операциялардан түскен түсім, оның ішінде: үлес-пайда, өтеусіз алынған ақшалай қаражат, мүлікті және қозғалмайтын мүлікті жалға беруден түскен түсім;
3) фермерлердің жиынтық кірісіне-салық органына тапсырған кіріс туралы декларацияда көрсетілген, ауыл-шаруашылық өнімдерін сатудан түскен нақты түсім енгізіледі. Бұл жағдайда жылдық кіріс алдағы он екі айға бөлінеді және оның тиісті бөлігі анықталып отырған мерзімінің жалпы жиынтық кірісіне енгізіледі.
4) сонымен қатар, жиынтық кірісті есептегенде шартты жер үлесін пайдаланудан және мүліктік пайдадан түскен кіріс есептеледі.
14. Жеке тұлғалардың мүліктік кірісіне, жеке тұлғаның тұрақты мекенжайы болып табылмайтын қозғалмайтын мүлік, инфляцияға сәйкес бағасына түзетулер енгізуді есепке ала отырып, сату бағасының өсуі жатады.
15. Жиынтық кірістің құрамына енгізіледі:
1) зейнетақының барлық түрлері, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, арнаулы әлеуметтік жәрдемақы және өтем төлемақылары, заңмен не басқа да нормативтік актілермен, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен жұмыс берушілердің шешімдерімен белгіленген тәртіпте тағайындалатын өтемақы;
2) жоғары оқу органдарының, арнайы орта білім беру және кәсіби-техникалық училищелердің студенттеріне, аспиранттарға, докторанттарға, кез-келген төлеу көзінен төленетін стипендиялар;
3) уақытша жұмысқа жарамсыздығы бойынша төленетін жәрдемақы (оның ішінде бала күту үшін берілетін жәрдемақы);
4) бала тууына байланысты төленетін жәрдемақы;
5) үйде оқытылып және тәрбиеленетін мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету.
16. Жиынтық кірістің құрамына балаларға және қамқорындағы басқалар үшін алынатын алименттер енгізіледі:
1) алынатын алименттер отбасының жиынтық кірісіне тиесілі және тағайындалған мерзімі бойынша есептеледі, алимент төлеуші азаматтың еңбекақысының қайта есептелуіне байланысты алынған қосымша ақша қарыз болып есептелмейді және отбасының жиынтық кірісінде тағайындалған уақыттан бастап есептеледі;
2) егер шешесіне (әкесіне) соттың шешімі бойынша алиментті төлеттіріп алуға қарсылық білдірілсе, сондай-ақ егер ерлі-зайыптылардың некесі бұзылса, бірақ шешесі (әкесі) оны әлі алмаса, жиынтық кіріс сот шешімінің көшірмесі тапсырылғанша алиментті есепке алмайды;
3) егер ерлі-зайыптылардың некесі бұзылмаған болса, бірақ олар жәрдемақыны тағайындау жөнінде арызданған сәтте әкесінен (шешесінен) алимент төлеттіріп алу туралы соттың шешімі қабылданса, отбасының жиынтық кірісін есептегенде бұған дейінгі әкесінің (шешесінің) кірісі есепке алынады.

13. К доходам от предпринимательской деятельности относятся:
1) доходы от реализации продукции (работ, услуг);
2) доходы от внереализационных операций, в том числе: дивиденды; безвозмездно полученные денежные средства; доходы от сдачи в аренду недвижимости и имущества;
3)в совокупный доход фермеров включается фактически полученный доход от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать предстоящих месяцев, и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4)при исчислении совокупного дохода учитывается также доход, полученный от использования и эксплуатации условной земельной доли имущественного пая.
14.К имущественному доходу физических лиц относится прирост стоимости от реализации с учетом корректировки их стоимости на инфляцию недвижимого имущества, не являющегося местом постоянного жительства физического лица.
15.В состав совокупного дохода включаются:
1)все виды пенсий, государственные социальные пособия, специальные государственные пособия и компенсационные выплаты, назначаемые в порядке, установленным законами и иными нормативными правовыми актами, а также решениями органов местного самоуправления и работодателями;
2) стипендии, выплачиваемые студентам ВУЗов, учащимся ССУЗов и ПТУ, аспирантам, докторантам, студентам, учащимся и слушателям других учебных заведений независимо от источника их выплаты;
3) пособия по временной нетрудоспособности (в том числе по уходу за ребенком);
4) по беременности и родам;
5) материальное обеспечение на детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому.
16. В состав совокупного дохода включаются полученные алименты на детей и других иждивенцев:
1) получаемые алименты учитываются в совокупном доходе семьи по времени, за которое они причитаются и начислены. Дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, задолженностью не являются и в совокупном доходе семьи учитываются по времени их начисления;
2) если матери (отцу) решением суда было отказано во взыскании алиментов, а также в случаях, когда брак между супругами расторгнут, но мать (отец) их еще не получала, совокупный доход, исчисляется без учета алиментов по представлении копии решения суда;
3) в случаях, когда брак между супругами не расторгнут, но в периоде обращения за назначением пособия вынесено решение суда о взыскании с отца (матери) алиментов, при определении совокупного дохода семьи за предыдущий период учитываются доходы отца (матери).

17. Жиынтық кіріс құрамына жұмыс берушінің өндірістік жарақаттарға байланысты еңбекке жарамдығын жоғалтуына байланысты, заңмен белгіленген мөлшерде төлейтін бір реттік төлемдері және басқа да шығындар енгізіледі.
18. Отбасының жиынтық кірісіне үй жанындағы учаскеден түсетін пайданы есептемегенде, жеке қосалқы шаруашылығынан түскен пайда енгізіледі.
Отбасының бір тоқсандағы жиынтық кірісінде есептелетін кірістің мөлшері қалада (қала типіндегі поселкеде) және ауылдық жерде тұратын отбасы үшін есептеу көрсеткішінің бес есе мөлшерінде алынады.
19. Отбасының жиынтық кірісі жәрдемақы алу үшін арызданған тоқсанның алдындағы тоқсандағы (бірінші күнінен бастап бірінші күніне дейін) отбасының құрамында есепке алынған барлық азаматтардың кірісін қоса есептеу жолымен анықталады.
20. Отбасының жиынтық кірісін есептеу мерзімінде оның құрамында өзгеріс болса, отбасының келген (кеткен) мүшесінің кірісі оның келген (кеткен) айынан бастап есептеледі.
Егер отбасы мүшелерінің бірі сот шешімі бойынша бас еркінен айрылған, не мәжбүрлі емделуге жіберілген болса, отбасының жиынтық кірісін есептегенде оның кірісі кеткен уақытына дейін есептеледі. Бірақ, көрсетілген отбасы мүшесінен алынатын алимент немесе басқа да сомалар отбасының жиынтық кірісіне енгізіледі.
Егер бұл азаматтар отбасында аталған себептерге байланысты толық мерзімде болмаған болса, олардың кірістері отбасының жиынтық кірісіне енгізілмейді.
21. Егер отбасы мүшелерінің бірі кіріс есептелетін тоқсан ішінде толық мерзім жұмыс істемесе, оның еңбекақысы жұмыс істеген осы тоқсанның барлық айларына түгел есептеледі, ал орташа айлық кірісі жалпы табыстың және басқа да кірістердің тоқсанның жұмыс істеген айларының күндеріне бөлу жолымен анықталады.
22. Отбасының құрамында деп есептелген, шет елде жұмыс істейтін азаматтардың жиынтық кірісінде еңбекақысы ұлттық ақша түрінде де шетелдік валюта түрінде де есептеледі. Бұл жағдайда шетелдік валюта түрінде алынған кіріс- отбасының жиынтық кірісін анықтау сәтінде Ұлттық банкпен белгіленген курс бойынша ұлттық валютаға аударылып есептеледі.
23. Авторлық қаламақы (келісім шарт болмаған жағдайда), сондай-ақ жаңалық ашу, өнер табу және рационализаторлық ұсыныстары үшін берілген сыйақылар отбасының жиынтық кірісіне оны алған айында енгізіледі.
24. Жұмыс беруші төлеген ссуданың, несиенің сомасы жиынтық кіріске енгізіледі және ссуда, несие берілген мерзімге оны төлеген сәттен бастап таратылады (бөліп төлеген уақытта – төленген сомаға және ссуда, несие берілген мерзімге сай).
4. Тұрғын үй жәрдемін қаржыландыру көзі

17. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и другие расходы, осуществляемые работодателем в размере, установленном законодательством, в связи с потерей трудоспособности из-за производственных травм, возмещение вреда, причиненного работникам повреждением здоровья во время исполнения ими трудовых обязанностей.
18. В состав совокупного дохода семьи включаются доходы от личного подсобного хозяйства, кроме приусадебного участка, огорода.
Величина дохода, учитываемого в совокупном доходе от личного подсобного хозяйства семьи за один квартал, принимается в размере пяти кратной величины расчетного показателя для семьи, проживающей в городской и сельской местности.
19. Совокупный доход семьи исчисляется путем суммирования доходов всех лиц, учтенных в составе семьи, за квартал (с первого до первого числа), предшествовавший кварталу обращения за назначением пособий.
20. При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца его прибытия (выбытия).
В случае отсутствия в семье одного члена семьи, в связи с осуждением к лишению свободы или направлением его на принудительное лечение, при исчислении совокупного дохода семьи выбывшего (прибывшего) учитываются до момента его выбытия (с момента его прибытия). Но алименты или другие суммы, получаемые семьей от указанного члена семьи, включаются в совокупный доход семьи.
Если эти лица отсутствуют в семье по указанным причинам в течение полного периода, то их доходы при исчислении совокупного дохода семьи не учитываются.
21.Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчислялся доход, его заработная плата учитывается на все месяцы работы в этом квартале, а среднемесячный доход определяется путем деления общего заработка и других доходов на число месяцев работы в квартале.
22. В совокупном доходе лиц, работающих за границей и учтенных в составе семьи, учитывается заработная плата как в национальной, так и в иностранной валюте. При этом доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по курсу, определенному Национальным банком на момент определения совокупного дохода семьи.
23.Авторские гонорары (при отсутствии договоров), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход члена семьи в том месяце, в котором они были получены.
24.Суммы погашенных работодателем ссуд, кредитов включаются в совокупный доход и распределяются на срок предоставления ссуды, выдачи кредита с момента их погашения (при частичном погашении – пропорционально выплаченной сумме и сроку предоставления ссуды, кредита).
4.Источник финансирования жилищной помощи

25. Тұрғын үй жәрдемінің төлемі тағайындалған соманы алушының жеке меншік шотына тіркеу жолымен немесе коммуналды қызметпен жабдықтаушыларға ақшаны аудару жолымен ай сайын жүргізіледі. Тұрғын үй төлемі кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, комммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығындарын жартылай төлеу екінші деңгейдегі банк бөлімшелеріне кондоминиумнің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау кондоминиум объектісінің басқару органының жинақ шотына аударылады. Кондоминиум объектісінің органы және мердігер арасындағы келісімшартың орындалуын қамтамасыз ету үшін тұрғын жайдың жеке меншік иелерінің ортақ жиналысының шешімімен жинақ шоттағы қаражатты пайдалану жүргізіледі.
26. Уәкілетті орган:
1) тұрғын үй жәрдемін көрсетуге арналып, бөлінген қаржыны тұрғын үй жәрдеміне үміткердің жеке өтінішіне – аманатына сәйкес коммуналды қызметпен жабдықтаушыларға аударады;
2) меншік иелеріне (жалға алушыларға) коммуналды қызмет төлеміне тағайындалған тұрғын үй жәрдемі сомасының құрама тізілімі, қаржы органдарына ай сайын ұсынылуын қамтамасыз етеді.
27. «Ерейментау ауданының қаржы бөлімі» мемлекеттік мекемесі бекітілген шығындар тармағы шегінде тағайындалған сомалар бойынша ұсынылған құрама тізілімдер негізінде бағдарлама әкімгері – уәкілетті орган арқылы әрбір айда қаржыландыру жүргізіп отырады.
28. «Ерейментау ауданының қаржы бөлімі» мемлекеттік мескмесі қаржы бөлімі тұрғын үй жәрдемінің төлеміне арналған бюджет қаржысының дұрыс жұмсалуын бастапқы құжаттар бойынша кемінде жылына бір рет тексеріп отыруға міндетті.
29. Құжаттардың жаңсақ ресімделуі арқылы тұрғын үй жәрдемі заңсыз төленгені үшін, оған кінәлі болған лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген тәртіппен жауапкершілікке тартылады.

25. Выплата жилищной помощи производится ежемесячно путем зачисления назначенных сумм на лицевой счет получателя или безналичным путем поставщикам коммунальных услуг. Выплата жилищной помощи в части оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, производится через отделения банков второго уровня путем ее перечисления на сберегательный счет органу управления объектом кондоминиума для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума. Использование средств со сберегательного счета производится по решению общего собрания собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума для обеспечения исполнения договоров между органом объекта кондоминиума и подрядчиками.
26. Уполномоченный орган:
1) перечисляет выделенные средства на оказание жилищной помощи поставщикам коммунальных услуг, согласно личного заявления – поручения от претендента жилищной помощи.
2) обеспечивает ежемесячные представления в финансовые органы сводных реестров назначенных сумм жилищной помощи собственникам (нанимателям) квартир на оплату коммунальных услуг.
27. Государственное учреждение «Отдел экономики и финансов Ерейментауского района» на основании представленных сводных реестров по назначенным суммам в пределах утвержденной росписи расходов по месяцам производит финансирование по данной программе через администратора программы - уполномоченного органа.
28. Государственное учреждение «Отдел экономики и финансов Ерейментауского района» не реже одного раза в год обязан производить по первичным документам проверку правильности расходования бюджетных средств на выплату жилищной помощи.
29. За неправильное оформление документов, по которым незаконно была выплачена жилищная помощь, должностные лица, по вине которых это произошло, несут ответственность в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.