Жақсы ауданының елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау Ережесін бекіту туралы
Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2011 жылғы 17 маусымдағы № С-34-4 шешімі. Ақмола облысы Жақсы ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 22 шілдеде № 1-13-137 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2012 жылғы 31 мамырдағы № 5ВС-5-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2012.05.31 № 5ВС-5-2 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3 бабының 2 бөліміне, «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабы, 1 тармағының 8 тармақшасына сәйкес, Жақсы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Жақсы ауданының елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектердi күтiп ұстау мен қорғау Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жақсы аудандық мәслихатының
кезекті отыз төртінші
сессиясының төрағасы                       Ғ.Бралин
Жақсы аудандық
мәслихатының хатшысы                       Б.Жанәділов
КЕЛІСІЛГЕН
Жақсы ауданының әкімі                      И.Қабдуғалиев
Жақсы аудандық мәслихатының
2011 жылғы 17 маусымдағы
№ С-34-4 шешімімен бекітілген
Жақсы ауданының елді мекендерінде аумақтарды
абаттандыру, жасыл желектердi күтiп ұстау мен қорғау
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жақсы ауданының елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектердi күтiп ұстау мен қорғау Ережесі (бұдан әрi – Ереже) «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексiне, 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексiне«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының Кодексiне, «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес әзiрленген.
2. Ереже Жақсы ауданының елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектердi күтiп ұстау мен қорғау тәртібін белгілейді және меншiк түрiне қарамастан барлық жеке және заңды тұлғаларға тарайды.

Об утверждении Правил благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жаксынского района
Решение Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 17 июня 2011 года № С-34-4. Зарегистрировано Управлением юстиции Жаксынского района Акмолинской области 22 июля 2011 года № 1-13-137. Утратило силу - решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 31 мая 2012 года № 5ВС-5-2
Сноска. Утратило силу - решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 31.05.2012 № 5ВС-5-2
В соответствии с частью 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Жаксынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жаксынского района.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель тридцать
четвертой очередной
сессии Жаксынского
районного маслихата                        Г.Бралин
Секретарь Жаксынского
районного маслихата                        Б.Джанадилов
СОГЛАСОВАНО
Аким Жаксынского района                    И.Кабдугалиев
Утверждены решением
Жаксынского районного
маслихата от 17 июня
2011 года № С-34-4
Правила
благоустройства территорий, содержания и защиты
зеленых насаждений в населенных пунктах Жаксынского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жаксынского района (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Правила определяют порядок благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жаксынского района и распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.

2. Осы Ережедегi қолданылатын негiзгi ұғымдар
3. Осы Ережеде келесі негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) абаттандыру–елдi мекендердiң аумақтарында адамның қолайлы, таза мен жайлы өмiр сүруiн қамтамасыз етуге бағытталған элементтер мен жұмыстардың кешенi;
2) жасыл желектер–санитарлық-гигиеналық және экологиялық жағдайын қамтамасыз етiп, көрiктендiру мен сәулет-ландшафтық әсемдеу деңгейiн көтеруге әсер ететiн, өсiмдiк текті объектiлер (ағаштар, бұталар, көгалдар, гүлзарлар);
3) бөлiнген аумақ–алаңы, шекарасы, орналасқан жерi, құқықтық мәртебесi және басқа да сипаттамалары қала құрылысы құжаттарында және мемлекеттiк жер кадастрында көрсетiлген, заңнамамен қарастырылған құқығында жеке және заңды тұлғаларға берiлген аумақтың бөлiгi.
3. Аумақтарды ұстауға қойылатын талаптар
4. Меншiк түрiне қарамастан кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдардың басшылары, дүкендер, сауда үйлерi мен павильондардың иелерi мен жалгерлерi:
1) бөлінген аумақтарын тазартуды, сонымен қатар, тұрмыстық қоқысты өзiнiң күшiмен немесе келiсiм-шарттың негізінде басқа кәсiпорындармен шығаруды;
2) өзiнiң аумағындағы жер үстiндегi және астындағы суларды ағызуға арналған су ағызатын арықтарды, өткелдерді, құбырларды, дренаждарды жинау мен тазартуды;
3) ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін, қоршауларды, кiру есiктерiн, балкондар мен лоджиялардың экрандарын, су ағатын құбырларын, шағын сәулет нысандарын жөндеу және бояу жұмыстарын уақытылы жүргiзуді, әкiмшiлiк және өндiрiстiк ғимараттардың әйнектерiн және көрмелерін жууды, көгалдар мен жасыл желектерді күтуді, уақытылы арам шөптердi жұлуды;
4) белгiленген тәртiпке сәйкес құжаттарды ресiмдеуден кейін ғана, жер астындағы ғимараттарын салу, қайта құру және жөндеу, құрылыста
нөлдiк топтама жасау кезінде жерді ойып алумен байланысты жұмыстарды өндіруді;
5) санитарлы-эпидемиологиялық iс шараларды сақтауды қамтамасыз етеді.
5. Тұрғын кварталдар аумақтарында, және жеке иеліктегі үйлерге іргелес аумақтарда келесi тәртiпті ұстану қажет:
1) өткелдердің, тротуарлардың, жаяу жүретін жолдардың, квартал iшiлiк өтпелер мен жолдардың төсемін түзу жайында ұстау;
2) әр түрлі шаруашылық және қосалқы құрылыстардың рұқсатсыз салынуын болғызбау;
3) құрылыстық материалдарды, ауылшаруашылық жануарларға арналған қатты жем-шөпті, қатты отынды, күлді қаттап тастауды болдырмау;
4) шағын сәулет нысандарын, спорттық, ойын, балаларға арналған және шаруашылық алаңдарды, қоршау мен шағын қоршауларды түзу жайында ұстау, олардың таза сыртқы түрiн сақтау.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) благоустройство – комплекс элементов и работ, направленных на обеспечение благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории населенных пунктов;
2) зеленые насаждения – растительные объекты (деревья, кустарники, газоны, цветники), обеспечивающие санитарно-гигиенические и экологические условия, повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления;
3) отведенная территория – часть территории, имеющая площадь, границы, местоположение, правовой статус и другие характеристики, отражаемые в градостроительной документации и государственном земельном кадастре, переданная физическим и юридическим лицам на правах, предусмотренных законодательством.
3. Требования, предъявляемые к содержанию территорий
4. Руководители предприятий, учреждений и организаций независимо от форм собственности, владельцы, арендаторы магазинов, торговых домов и павильонов обеспечивают:
1) уборку на отведенных территориях, а также вывоз бытовых отходов собственными силами, либо другими предприятиями на договорной основе;
2) уборку и очистку водосточных канав, мостков, труб, дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод;
3) своевременное производство работ по ремонту и покраске фасадов зданий и сооружений, ограждений, входных дверей, экранов балконов и лоджий, водосточных труб, малых архитектурных форм, мытье стекол, витрин и окон административных и производственных зданий,
уход за газонами и зелеными насаждениями, своевременное удаление сорных трав;
4) производство работ, связанных с выемкой грунта при прокладке, переустройстве и ремонте подземных сооружений, возведением нулевых циклов при строительстве, только после оформления документов в соответствии с установленным порядком;
5) соблюдение санитарно-эпидемиологических мероприятий.
5. На территории жилых кварталов и территории прилегающей к частным домовладениям необходимо поддерживать следующий порядок:
1) содержать в исправном состоянии покрытия отмостков, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
2) исключать самовольное строительство различного рода хозяйственных или вспомогательных построек;
3) предотвращать складирование строительных материалов, грубых кормов для сельскохозяйственных животных, твердого топлива, золы;
4) содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.

6. Көгалдарға, балалар алаңдарына, жаяу жүретін жолдарға, сонымен қатар жасыл желектердің орындарына қызметтiк және жеке автокөлiктердің тұруын болдырылмау.
7. Базар аумағын уақытылы жинау мен абаттандыру базар әкімшілігі қамтамасыз етеді.
4. Сыртқы абаттандыру элементтерiн ұстау
8. Қоршауларды құруға және көгалдардың қоршауларын, сауда палаткаларын, павильондарды орнатуға, жобалар мен оларды орнату орындары келiсілген кезінде бекітілген тәртiпке сәйкес рұқсат етіледі.
9. Құрылыс алаңдары және құрылыстарды бұзу орындары жұмыс мерзiмi аяқталғанға дейiн периметр бойы қоршалады. Көлiк шығарда көшелердi ластамау үшiн жоғарыда аталған нысандардың кiреберiстері абаттандырылады.
10. Дүкендердiң, сауда орындардың жанында олардың иелерi урналарды орнатады.
Урналар сауда орындардың иелерімен дұрыс ретте ұсталады, қоқыстың жиналуына орай тазартылады және жұмасына бiр реттен кем емес жуылып, зарарсыздандырылады.
11. Ұйым басшылары инженерлiк желiлер қарауында болғанда, канализацияның, су құбырының және басқа да ұңғымалардың қақпақтары түзулікте сақталуын жүйелі түрде қадағалайды.
12. Қатты отынмен жұмыс iстейтiн қазандық иелерi жер учаскесiнен шлактың шығарылуын және үнемi тазартылуын қамтамасыз етеді, өртке қарсы қауіпсіздігі нормаларының сақталуымен отынды қаттап тастауды осыған бөлінген орындарға қамтамасыз етеді.
5. Жасыл желектердi күтiп ұстау және қорғау
13. Жасыл желектердiң ағымдағы ұстауы, сақтауы және ұдайы өндірілуі аумағы бөлінген иелерiне, жер пайдаланушыларға, заңды және жеке тұлғаларға жүктеледi.
14. Жер асты коммуникация мен инженерлiк желiлерді салғанда, төсегенде жасыл желектердi қазып алу немесе қайта отырғызу, тиісті органның жасыл желектерді кесіп тастауға немесе тамырымен қопарып тастауға рұқсаты болған кезде жүргізіледі.
15. Жұмыс жасау кезiнде:
1) жасыл желектердi зақымданудан қоршау;
2) жолдарды, тротуарларды, өтпе жолдарды, алаңдарды төсеу мен асфальттау кезiнде, ағаштың діңі бойында, 1 метр диаметрiнде шұңқыр қалдыру қажет.
16. Заңды және жеке тұлғалар бөлінген аумақта жасыл желектердiң сақталуын қамтамасыз етеді, ол үшiн агротехникалық iс-шаралардың толық кешенін өткiзеді, дәлiрек:
1) қоқыстарды тазалау, көгалдарды тырмамен тазалау, құрғақ жапырақтарды жинау, арамшөптердi отау, көгалдарды шабу, бұталарды қырқу;
2) ағаштың діңі бойында шұңқыр құрумен топырақты қопсыту, ағаштарды ақтау;
3) жасыл желектердi, көгалдарды, гүлдердi суару;
4) ағаш басын жабу, құрғақ, сынған бұтақтарды қию;
5) ағаштарды, бұталарды жасарту;

6. Исключается стоянка служебного и личного автотранспорта на газонах, детских площадках и пешеходных дорожках, а также в местах зеленых насаждений.
7. На территории рынка своевременную уборку и благоустройство обеспечивает администрация рынка.
4. Содержание элементов внешнего благоустройства
8. Строительство оград и установка заборов, газонных ограждений, торговых палаток, павильонов допускается при согласовании проектов и мест их установки в соответствии с утвержденным порядком.
9. Строительные площадки и места сноса строений до окончания срока работ ограждаются по всему периметру забором. В целях исключения загрязнения улиц выезжающим транспортом, подъезды к вышеуказанным объектам благоустраиваются.
10. Возле магазинов, торговых точек их владельцы устанавливают урны. Урны содержатся владельцами торговых точек в должном порядке, очищаются по мере накопления мусора и не реже одного раза в неделю промываются и дезинфицируются.
11. Руководители организаций, в ведении которых находятся инженерные сети, регулярно следят за тем, чтобы крышки канализационных, водопроводных и других колодцев содержались в исправном состоянии.
12. Владельцы котельных, работающих на твердом топливе, обеспечивают регулярную очистку и вывозку шлака с земельного участка, обеспечивают складирование топлива в отведенных для этого местах с соблюдением норм противопожарной безопасности.
5. Содержание и защита зеленых насаждений
13. Текущее содержание, сохранность и воспроизводство зеленых насаждений возлагается на владельцев, землепользователей, юридических и физических лиц, которым отведена территория.
14. Снос и пересадка зеленых насаждений при застройке, прокладке подземных коммуникаций и инженерных сетей, допускается при наличии разрешения соответствующих органов на спил или выкорчевку зеленых насаждений.
15. При производстве работ необходимо:
1) ограждать зеленые насаждения от повреждений;
2) оставлять при замощении и асфальтировании дорог, тротуаров, проездов, площадей приствольную лунку не менее 1 метра в диаметре.
16. Юридические и физические лица на отведенной территории обеспечивают сохранность зеленых насаждений, для чего проводят полный комплекс агротехнических мероприятий, а именно:
1) уборку мусора, прочесывание газонов граблями, сбор сухих листьев, прополка сорняков, косьба газонов, стрижка кустарников;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок деревьев, побелку деревьев;
3) полив зеленых насаждений, газонов, цветников;
4) обрезку крон деревьев, вырезку сухих, ломанных веток;
5) омоложение деревьев, кустарников;

6) ауру және құрғақ ағаштарды жою;
7) жасыл қордың ағаштары мен бұталарын жөндеп отырғызу;
8) ауылшаруашылық зиянкестер мен аурулармен, карантинді арамшөптермен күрестi өз күшiмен немесе келiсiм бойынша мамандандырылған ұйымдармен жүйелi түрде жүргiзу.
17. Меншiк түрiне қарамастан заңды және жеке тұлғалар жасыл желектер аумағында:
1) құрылыс заттарын, жердi, отынды, көмiрді және тағы басқа заттарды қоюға;
2) көгалдарды, гүлзарларды, ағаштың діңі бойында шұңқырларды ластау;
3) көгалдармен жүру, ағаштарды, бұталарды сындыру, кесу, басқа да механикалық зақым келтiруге;
4) рұқсатсыз ағаштар мен бұталарды кесуді жүргізу;
5) қоршау жасауға, гүлдердi жұлуға және көпжылғы гүлдердiң түйiндерi мен пияздықтарын қазып алуға;
6) ағаштарға сымды, тiкенді сымды, әткеншектi, жiптердi, жарнама мен тақтайшаларды iлуге;
7) көгалдар мен гүлзарларда цементтi ерiтiндi немесе бетон дайындауға;
8) бақшалар мен бақтардың аумақтарында жапырақтарды өртеуге болғызбауға алдын ала шара қабылдайды.
6. Заңды және жеке тұлғалардың Ереженi
бұзғандығы үшін жауапкершiлiгі
18. Осы Ереженi бұзғаны үшiн жеке және заңды тұлғалар «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексiне сәйкес жауапқа тартылады.
19. Әкiмшiлiк жауапқа тарту шаралары, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес бұзушыларды олармен келтiрiлген материалдық шығынды өтеуден және жіберілген бұзушылықтарды жою міндеттерінен босатпайды.

6) удаление больных и сухостойных деревьев;
7) ремонтные посадки деревьев и кустарников в существующем зеленом фонде;
8) систематическое проведение борьбы с сельскохозяйственными вредителями и болезнями, карантинными сорняками своими силами или по договорам со специализированными организациями.
17. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности принимают меры по предотвращению:
1) складирования строительных материалов, земли, дров, угля и других предметов;
2) засорения газонов, цветников, приствольных лунок;
3) хождения по газонам, надлома и надрезки деревьев, кустарников, а также причинения других механических повреждений;
4) осуществления самовольных порубок деревьев и кустарников;
5) установки изгородей, срывания цветов, выкапывания клубней и луковиц многолетних цветов;
6) прикрепления к деревьям проводов, колючей проволоки, качелей, веревок, рекламы и табличек;
7) изготовления цементного раствора или бетона на газонах и цветниках;
8) сжигания листьев на территории скверов и парков.
6. Ответственность физических и юридических
лиц за нарушение Правил
18. Физические и юридические лица, за нарушение настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях».
19. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от обязанностей возмещения причиненного ими материального ущерба в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан и устранения допущенных нарушений.