"Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы Ережені бекіту туралы
ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХХХІV сессиясының 2011 жылғы 29 маусымдағы N 450 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2011 жылғы 9 тамызда N 900 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес ІV-ші сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының заң, құқық тәртібі, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару мәселелері жөніндегі тұрақты комиссия төрағасы А. Моргуновқа және Алматы қаласы әкімінің орынбасары С. Сейдумановқа жүктелсін.
3. Осы шешім оны алғаш рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ІV-ші сайланған
Алматы қаласы мәслихаты
ХХХХІV-шы сессиясының
Төрағасы И. Бережной
ІV-ші сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы Т. Мұқашев
ІV сайланған
Алматы қаласы мәслихатының
2011 жылғы 29 маусымдағы
ХХХХІV сессиясының
№ 450 шешімімен бекітілді
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы
Ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес әзірленді және "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын берудің тәртібін анықтайды.
2. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын (бұдан әрі - Атақ) беру азаматтардың көп жылғы жемісті еңбегін, олардың қабілеті мен дарынын және бастамаларын қоғамдық мойындауды білдіретін маңызды моральдық ынталандыру болып табылады. Ол азаматтардың еңбек және қоғамдық белсенділігін арттыруға, олардың Алматы қаласының экономикалық және әлеуметтік дамытуға жұмсаған күш-жігерін көтермелеуге, өскелең жас ұрпақты қазақстандық отансүйгіштік рухында тәрбиелеуге және халықтар арасында достықты нығайтуға арналған.
3. Атақ ерекше сіңірген еңбегінің белгісі ретінде:
Ұлы Отан соғысы кезіндегі ерліктері мен қаһармандығы, сондай-ақ бейбіт уақыттағы кәсіби міндеттерін немесе азаматтық борышын орындау кезіндегі жеке қаһармандығы үшін;
экономикасының, ғылымы мен мәдениетінің, өнерінің, білімінің, денсаулық сақтау және әлеуметтік саласының дамуына қосқан зор үлесі үшін;
мемлекеттік және қоғамдық қызметтегі, демократияны дамытудағы жариялылық пен әлеуметтік прогрестегі, рухани және интелектуалдық әлеуеттегі табыстары үшін;
заңдылықты, қоғамдық тәртіпті тиімді қамтамасыз еткені үшін;
азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудағы көп жылғы белсенді еңбегі, қайырымдылық қызметі мен ізгі істері үшін;
халықтар арасындағы ұлтаралық қатынастар мен қоғамдық тұрақтылықты, бейбітшілікті, достық пен ынтымақтастықты нығайту жолындағы көп жылғы жемісті еңбегі үшін;
өндіріс, бизнес, спорт салаласындағы, мемлекеттік және әскери қызметтегі аса жоғары нәтижелері үшін;
қоршаған ортаны қорғауға көп жылғы белсене қатысқаны үшін;
Алматы қаласының елдегі және шетелдердегі келбетін көтеруге қосқан мол қоғамдық танымал үлесі үшін беріледі.

Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы"
Решение XXXXIV-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 29 июня 2011 года N 450. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 9 августа 2011 года за N 900.
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы IV-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы".
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам законности, правопорядка, местного государственного управления и самоуправления маслихата города Алматы А. Моргунова и заместителя акима города Алматы С. Сейдуманова.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель XXXXIV-ой сессии
маслихата города Алматы
IV-го созыва И. Бережной
Секретарь маслихата
города Алматы IV-го созыва Т. Мукашев
Утверждены
решением XXXXIV-ой
сессии маслихата
города Алматы IV-го созыва
от 29 июня 2011 года № 450
Правила
присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы" 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регламентируют порядок присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы".
2. Присвоение звания "Почетный гражданин города Алматы" (далее – Звание) является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания плодотворной деятельности граждан, их способностей, дарования и инициативы. Оно призвано повышать трудовую и общественную активность граждан, поощрять их усилия в экономическом и социальном развитии города Алматы, воспитывать молодое поколение в духе казахстанского патриотизма и укрепления дружбы между народами.
3. Звание присваивается в знак признания особых заслуг за:
подвиги и проявление мужества в период Великой Отечественной войны, а также проявление личного мужества в мирное время при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга;
большой вклад в развитие экономики, науки и культуры, искусства, образования, здравоохранения и социальной сферы;
достижения в государственной и общественной деятельности, в развитии демократии, гласности и социального прогресса, духовного и интеллектуального потенциала;
эффективное обеспечение законности, общественного порядка;
многолетнюю активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, благотворительную деятельность и милосердие;
многолетнюю плодотворную работу по укреплению межнационального согласия и общественной стабильности, мира, дружбы и сотрудничества между народами;
наивысшие результаты в сфере производства, бизнесе, спорте, на государственной и военной службе;
многолетнее активное участие в защите окружающей среды;
большой общественно признанный вклад в повышение имиджа города Алматы в стране и за рубежом.

4. Атақ Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетел азаматтарына беріледі.
Атақ Алматы қаласының аумағында тұрмайтын адамдарға да берілуі мүмкін.
Атақ өмірінің кезінде де, өмірден өткеннен кейін де берілуі мүмкін.
5. Атақ жойылмаған немесе алынбаған, сотталғандығы бар адамдарға берілмейді.
2. Атақ беру тәртібі
6. Атақ беру жылына бір рет және Қала күніне орайластырылады. Атақ жылына он адамға дейін берілуі мүмкін.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 13.09.2019 № 394 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң).
7. Атақты Алматы қаласының мәслихаты Алматы қаласы әкімінің ұсынымы бойынша береді.
8. Атақты беру туралы ұсыныстарды Алматы қаласының мәслихатына Алматы қаласының әкімі Алматы қаласы мәслихатының сессиясында осы мәселені қарауға дейін бір айдан кем емес және Қала күніне дейін үш айдан кем емес наградалар жөніндегі қалалық комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) шешімдері негізінде енгізеді.
9. Атақты беру туралы еңбек және шығармашылық ұжымдары, қоғамдық және діни бірлестіктер, саяси партиялар, жеке және заңды тұлғалар, өзге де бастамашылық топтар ұсыныс жасай алады.
Қолдау хатқа тиісті уәкілетті адам немесе бірінші басшы қол қояды, онда атақ берілетін үміткердің нақты сіңірген еңбектері көрсетіледі.
Қолдау хатқа жиналыс, конференция хаттамаларының көшірмелері, үміткердің ерекше сіңірген еңбектері, өмірбаяндық деректемелерін растайтын құжаттамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Үміткерлігін өз бетімен ұсынған адамдардан түскен Атақ беру туралы қолдау хат қаралмайды.
Бір үміткерге берілетін қолдау хатты енгізу Алматы қаласы мәслихатының бір сайланған кезеңінде екі реттен аспауы тиіс.
10. Қолдау хат Алматы қаласының әкіміне жолданады, Алматы қаласының әкімі өз кезегінде қолдау хатты Комиссияның қарауына жібереді.
11. Комиссияның шешімі көпшілік дауыспен қабылданады.
12. Дауыс тең болған жағдайда комиссия төрағасының пікірі шешуші болып табылады.
13. Комиссияның шешімі ұсыну сипатында болады және барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
14. Комиссия қолдау хатты қарау нәтижесі бойынша Алматы қаласының әкіміне мыналарды ұсынады:
Алматы қаласының мәслихатына Атақ беру туралы ұсыным енгізу;
қолдау хатты қанағаттандырмау;
қолдау хатты қосымша құжаттарды немесе мәліметтерді беру үшін қайтару;
15. Алматы қаласы мәслихатының Атақ беру туралы шешімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.

4. Звание присваивается гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам.
Звание может присваиваться лицам, не проживающим на территории города Алматы.
Звание может быть присвоено как при жизни, так и посмертно.
5. Звание не может быть присвоено лицу, имеющему неснятую или непогашенную судимость.
2. Порядок присвоения Звания
6. Присвоение Звания осуществляется один раз в год и приурочивается ко Дню города. Звание может быть присвоено не более чем десяти лицам в год.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения маслихата города Алматы от 13.09.2019 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Звание присваивается маслихатом города Алматы по представлению акима города Алматы.
8. Предложения о присвоении Звания вносятся в маслихат города Алматы акимом города Алматы на основании решения городской комиссии по наградам (далее-Комиссия) не позднее, чем за один месяц до рассмотрения данного вопроса на сессии маслихата города Алматы и не позднее, чем за три месяца до Дня города.
9. Ходатайство о присвоении Звания могут инициировать депутаты маслихата города Алматы, трудовые и творческие коллективы, общественные и религиозные объединения, политические партии, физические и юридические лица, иные инициативные группы.
Ходатайство подписывается соответствующим уполномоченным лицом или первым руководителем, в нем указываются конкретные заслуги кандидатов на присвоение звания.
К ходатайству прилагаются выписка из протокола собрания, конференции, копии документов, подтверждающих особые заслуги, биографические данные кандидатов.
Ходатайства о присвоении звания, поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры, не рассматриваются.
Ходатайства на одного и того же кандидата могут вноситься не более двух раз в период одного созыва маслихата города Алматы.
10. Ходатайство направляется акиму города Алматы, в свою очередь аким города Алматы направляет ходатайство на рассмотрение Комиссии.
11. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов.
12. В случае равенства голосов решающим считается мнение председателя Комиссии.
13. Решение Комиссии носит рекомендательный характер и оформляется протоколом, который подписывается всеми ее членами.
14. Комиссия по результатам рассмотрения ходатайства, рекомендует акиму города Алматы:
внести представление в маслихат города Алматы о присвоении Звания;
отклонить ходатайство;
вернуть ходатайство для предоставления дополнительных документов либо сведений.
15. Решение маслихата города Алматы о присвоении Звания публикуется в средствах массовой информации.

16. Алматы қаласы мәслихатының Атақ беру туралы шешімі негізінде, осы Ереженің қосымшасына сәйкес құрметті азаматтарға "Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалі, "Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісі, Атақ беру туралы диплом және куәлік тапсырылады.
Ескерту. 16 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 16.09.2016 № 37 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң).
17. Атақ беру туралы куәлікке Алматы қаласының әкімі қол қояды.
Атақ беру туралы дипломға Алматы қаласының әкімі және Алматы қаласы мәслихатының төрағасы қол қояды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 21.02.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалін, "Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісін, Атақ беру туралы дипломды және куәлікті тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 21.02.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
19. Алматы қаласының Құрмет Кітабына құрметті азаматтардың атын тіркеу хронологиялық тәртіппен жүргізіледі.
20. Атақ беру мәселелері жөніндегі құжаттаманы және оның есебін жүргізуді, Алматы қаласы бюджетінің қаражаттары есебінен медальдарды және төсбелгілерді, дипломдарды және куәліктерді дайындауды, Алматы қаласының Құрмет Кітабын ресімдеуді және оны күтіп-ұстауды тиісінше Алматы қаласы мәслихатының аппараты жүзеге асырады.
Ескерту. 20 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 16.09.2016 № 37 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң).
21. Алматы қаласының Құрметті азаматының аты, жұртшылықтың ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіпте Алматы қаласының көшелеріне берілуі мүмкін.
22. Құрметті азамат "Алматы қаласының Құрметті азаматы" куәлігін көрсеткеннен кейін жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын Алматы қаласы әкімдігінің ғимаратына және атқарушы органдардың ғимаратына жұмыс уақытында кедергісіз кіруіне құқылы.
23. Алматы қаласының Құрметті азаматтары Алматы қаласының құрметті қонақтары болып саналады және Алматы қаласының мәслихаты немесе Алматы қаласының әкімдігі тарапынан мемлекеттік мерекелерге, Қала күніне және басқа маңызды оқиғаларға арналған іс-шараларға шақырылуы мүмкін.
24. Алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 10.09.2014 N 257 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң) шешімімен.

16. На основании решения маслихата города Алматы о присвоении Звания, почетным гражданам вручается медаль "Почетный гражданин города Алматы", нагрудный знак "Почетный гражданин города Алматы", диплом и удостоверение о присвоении Звания, согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 – в редакции решения маслихата города Алматы от 16.09.2016 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Удостоверение о присвоении Звания подписывается акимом города Алматы.
Диплом о присвоении Звания подписывается акимом города Алматы и председателем маслихата города Алматы.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решения маслихата города Алматы от 21.02.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Вручение медали "Почетный гражданин города Алматы", нагрудного знака "Почетный гражданин города Алматы", диплома и удостоверения о присвоении Звания производится в торжественной обстановке.
Сноска. Пункт 18 – в редакции решения маслихата города Алматы от 21.02.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Имена почетных граждан заносятся в Книгу Почета города Алматы в хронологическом порядке.
20. Ведение документации и учета по вопросам присвоения Звания, изготовление за счет средств бюджета города Алматы медалей и нагрудных знаков, дипломов и удостоверений, оформление Книги Почета города Алматы и содержание ее в надлежащем виде осуществляет аппарат маслихата города Алматы.
Сноска. Пункт 20 – в редакции решения маслихата города Алматы от 16.09.2016 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Имя Почетного гражданина города Алматы, по предложению общественности может присваиваться улицам города Алматы в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
22. По предъявлении удостоверения "Почетный гражданин города Алматы" Почетный гражданин имеет право на беспрепятственный доступ, в рабочее время, в здание акимата города Алматы и здания исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета.
23. Почетные граждане города Алматы считаются почетными гостями города Алматы и могут быть приглашены маслихатом города Алматы или акимом города Алматы на мероприятия, посвященные государственным праздникам, Дню города и другим важным событиям.
24. Исключен решением маслихата города Алматы от 10.09.2014 N 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).

3. Атақтан айыру негіздемелері
Ескерту. 3-тарау алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 10.09.2014 N 257 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң) шешімімен.
"Алматы қаласының Құрметті
азаматы" атағын беру Ережесіне
қосымша
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалінің, "Алматы қаласының
Құрметті азаматы" төсбелгісінің, дипломның, куәліктің сипаттамасы
Ескерту. Ереже қосымшамен толықтырылды - Алматы қаласы мәслихатының 16.09.2016 № 37 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң).
1. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалінің пішіні.
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалі металл бұйымнан жасалған медальдан және оның бекіткішінен, сондай-ақ медальдің лентасынан тұрады.
Медаль диаметрі 80 мм жеті ұшы бар жұлдыз түріндегі ақ түсті металдан (күміс СрМ 925) жасалған, оның үстіне бұрыштарында дөңгеленген сегізұшты фигуралы пішіндері бар диаметрі 71 мм сары түсті металдан (алтын жалатылаған күміс СрМ 925) әзірленген жетіұшты қосалқы қаптама жапсырылған. Әрбір жетіұшты қаптамаға диаметрі 3,5 мм болатын 7 дана фианит бекітілген.
Орталық бөлігінде қызыл, көк, ақ және көгілдір түсті дөңгелек эмальді медальон орналасқан. Медальонның жиектеріне қазақтың ұлттық ою-өрнектері салынған. Медальонның ортасында IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXV сессиясының 2010 жылғы 22 қаңтардағы № 277 шешімімен бекітілген Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес алтынмен өрнектеліп орындалған Алматы қаласы елтаңбасының бейнесі орналасқан.
Қызыл фонда шеңбер бойымен алтын түспен қазақтың ұлттық ою-өрнегі бейнеленген және мемлекеттік тілде "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" жазуы жазылған.
Медаль көгілдір түсті лентаға алтын ою-өрнегі бар қапсырмамен (34 мм) бекітілген.
2. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісінің пішіні.
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісі диаметрі 20 мм жеті ұшы бар жұлдыз түріндегі ақ түсті металдан (күміс СрМ 925) жасалған, оның үстіне бұрыштарында дөңгелек жетіұшты фигуралы пішінді ақ эмальді түсті металдан жасалған жетіұшты қосалқы қаптама жапсырылған.
Орталық бөлігінде қызыл эмальдан жасалған дөңгелек эмаль медальон орналастырылған. Медальонның жиектерінде қазақтық ұлттық ою-өрнегі бейнеленген. Медальонның орта тұсында Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесіне сәйкес Алматы қаласының елтаңбасы ақпен өрнектеліп орналастырылған.
3. Дипломның түрі.
Диплом қою-көк түсті папкадан тұрады, ашылған күйіндегі өлшемі 31х44,5 см, алғашқы бетінде Алматы қаласының елтаңбасы бейнеленген.
Дипломның алғашқы бетінде елтаңбаның төменгі жағында алтынмен жалатылып орындалған мемлекеттік тілде "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" жазуы орналасқан.
Қосымшасы шеттерінде алтын жалатқан өрнек салынған А4 форматындағы сарғыш түсті тығыз мықты қағазда баспаханалық әдіспен дайындалады.
Қосымшасының сол жағындағы орта тұсында "Алматы қаласының құрметті азаматы" медалі түрлі-түсті етіп бейнеленген.
Қосымшасының оң жағындағы жоғары бөлігінде Алматы қаласы елтаңбасының кіші түрлі-түсті бейнесі бар.
Орталық бөлігінде мемлекеттік тілде тегі, есімі, әкесінің есімі, негіздемесі, "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы қала мәслихатының шешімінің қабылданған нөмірі және датасы жазылады, оның төменгі жағына Алматы қаласы әкімінің және Алматы қаласы мәслихаты төрағасының қолы қойылады және "Алматы және берілген жылы" деген жазулар орналастырылған. Сол жағындағы төменгі бөлігінің оң жағында екі кішкентай лентамен бірге Алматы қаласының елтаңбасы қиып өрнектеліп орналастырылған.

3. Основания лишения Звания
Сноска. Глава 3 исключена решением маслихата города Алматы от 10.09.2014 N 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам присвоения
звания "Почетный гражданин
города Алматы"
Описание медали "Почетный гражданин города Алматы", нагрудного
знака "Почетный гражданин города Алматы", диплома, удостоверения
Сноска. Правила дополены приложением, внесенным решением маслихата города Алматы от 16.09.2016 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Форма медали "Почетный гражданин города Алматы".
Медаль "Почетный гражданин города Алматы" представляет собой металлическое изделие, состоящее из медали и крепления к нему, а также ленты медали.
Медаль выполнен из семиконечной звезды белого цвета (серебро СрМ 925) диаметром 80 мм на которой имеется семиконечная накладка из металла желтого цвета (серебро СрМ 925 с золочением) диаметром 71 мм с округлыми восьмиконечными фигурными формами на углах. На каждой семиконечной накладке закреплены фианиты в количестве 7 штук диаметром 3,5 мм.
В центральной части расположен круглый медальон из эмали красного, синего, белого и голубого цветов. По краям медальона нарисован казахский национальный орнамент. Посередине медальона расположено изображение герба города Алматы в соответствии Правилами использования герба города Алматы, утвержденными решением XXV-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 22 января 2010 года №277 (далее - Правила), выполненное золотым тиснением.
На красном фоне золотым цветом по кольцу изображены казахский национальный орнамент и надпись "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" на государственном языке.
Медаль прикреплена к ленте голубого цвета с золотым орнаментом (34 мм).
2. Форма Нагрудного знака "Почетный гражданин города Алматы".
Нагрудной знак "Почетный гражданин города Алматы" выполнен из семиконечной звезды белого цвета (серебро СрМ 925) диаметром 20 мм с золочением на которой имеется накладка из металла желтого цвета с белой эмалью с округлыми семиконечными формами на углах.
В центральной части расположен круглый медальон покрытый эмалью красного цвета. По краям медальона нарисован казахский национальный орнамент. Посередине медальона расположено изображение герба города Алматы в соответствии Правилами, выполненное белым тиснением.
3. Форма Диплома.
Диплом состоит из папки темно-синего цвета, в развернутом виде имеет размер 31х44,5 см, с изображением герба города Алматы на лицевой стороне.
На лицевой стороне Диплома ниже герба надпись на государственном языке "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ", выполненные золотым тиснением.
Вкладыш изготавливается типографическим способом из плотной лощеной бумаги бежевого цвета формата А4 с нанесением орнамента золотистого цвета по сторонам.
На левой стороне вкладыша посередине нанесено цветное изображение медали "Почетный гражданин города Алматы".
На правой стороне вкладыша сверху маленькое цветное изображение герба города Алматы.
В центральной части на государственном языке пишется фамилия, имя, отчество, основание, номер и дата принятия решения городского маслихата о присвоении звания "Почетный гражданин города Алматы", ниже которой ставится подпись акима города Алматы и председателя маслихата города Алматы, и расположена надпись "Алматы и год выдачи". В левой нижней части правой стороны вкладыша размещается вырезанное тисненное изображение герба города Алматы с двумя маленькими ленточками.

Ескерту. 3-бөлімге өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 21.02.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Куәліктің түрі.
Куәлік қою-көк түсті қатты мұқабадан дайындалады, ашылған күйіндегі өлшемі 6,5х20,5 см, куәліктің алғашқы бетінде Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесіне сәйкес Алматы қаласының елтаңбасы бейнеленген, қазақ тілінде "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" жазуы баспаханалық шрифтімен жазылған.
Сарғыш түсті куәліктің ішкі жағында, оң және сол жағында қазақ және орыс тілдеріндегі "Алматы қаласының құрметті азаматы", "Почетный гражданин города Алматы" деген мәтін бар, куәліктің нөмірі, тегі, есімі, әкесінің есімі көрсетіледі.
Медальдің бейнесі оң ішкі жағында орналасқан, оның төменгі жағында Алматы қаласы әкімінің қолы қойылады.
Куәліктің сол ішкі жағында өлшемі 3х4 сантиметр түрлі-түсті сурет жапсырылады. Суреттің төменгі жағында қалалық мәслихат шешімінің негіздемесі, нөмірі және датасы көрсетіледі.
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 21.02.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 21.02.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Форма Удостоверения.
Удостоверение изготавливается из твердой обложки темно-синего цвета, в развернутом виде имеет размер 6,5х20,5 сантиметра, на лицевой стороне удостоверения изображен герб города Алматы в соответствии Правилами, типографическим шрифтом выполнена надпись на казахском языке "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ".
Внутренняя сторона удостоверения бежевого цвета, на правой и левой стороне на казахском и русском языках имеется текст: "Алматы қаласының құрметті азаматы", "Почетный гражданин города Алматы", указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество.
На правой внутренней стороне расположено изображение медали, ниже которого ставится подпись акима города Алматы.
На левой внутренней стороне удостоверения наклеивается цветная фотография размером 3х4 сантиметра и скрепляется гербовой печатью. Ниже фотографии указывается основание, номер и дата принятия решения городского маслихата.
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 21.02.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).