Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы N 41/401-IV шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысы Әділет департаментінде 2011 жылғы 3 тамызда N 2056 тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 17/215-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 17/215-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ұсынысын қарап, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 36 бабы 2-тармағына сәйкес, Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімнің 1-4 қосымшаларына сәйкес, Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат сессиясының төрағасы Қ.Ержан
Облыстық мәслихат хатшысы Ә.Досболов
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 41/401-IV шешіміне 1-қосымша
Түркістан қаласының аумағында орналасқан республикалық маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтарының шекаралары
р/с
Тарихи және мәдени ескерткіштердің атауы, мерзімі
Ескерткіш түрі
Алаңы, га
Ескерткіш шекарасы-нан қорғау аймағының көлемі, м
Ескерткіш
Қорғау аймағы
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
1.
ХV-ХІХ ғғ. Түркістан қалашығының тарихи қалыптасқан аумағында оқшауланған ескерткіштер тобы:
Қожа Ахмет Яссауи кесенесі XIV ғ. соңы,
Күлтөбе қалашығы
I мыңжылд. ортасы – XIV ғ.,
Түркістан қалашығы
XV–XIX ғғ.,
Үлкен хильвет XII ғ.,
Жұма мешіті XIX ғ.,
Шілдехана XIV ғ.,
Сегіз қырлы кесенесі XIV- XVI ғғ.,
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі XVғ.,
Атаусыз кесене (сағана) XVI ғ.,
Бекініс қамалы XVI-XIX ғғ.,
Шығыс моншасы XVI- XVІІІ ғғ.,
Есім ханның кесенесі XVII ғ.,
Қамал қақпалары XVIII- XIX ғғ.
Қала құрылысы және сәулет
Археология
Археология
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы
және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет
Қала құрылысы және сәулет

Об утверждении границ охранных зон памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан
Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области N 41/401-IV от 29 июня 2011 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 3 августа 2011 года N 2056. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 17/215-VII
Сноска. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14.09.2022 № 17/215-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата Южно-Казахстанской области, в соответствии с пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Южно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранных зон памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан согласно приложений 1-4 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии областного маслихата К. Ержан
Секретарь областного маслихата А. Досболов
Приложение 1 к решению
Южно-Казахстанского областного
маслихата от 29 июня 2011 года
№ 41/401-IV
Границы охранных зон памятников истории и культуры
республиканского значения, расположенных на территории
города Туркестан
п/п
Наименование памятников истории и культуры, датировка
Вид памятника
Площадь, га
Размер охранной зоны от границы памятника, м
Памятника
Охранной
зоны
Всего
1
2
3
4
5
6
7
1.
Группа памятников, локализуемых на исторически сложившейся территории городища Туркестан ХV-ХІХ вв:
Мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи конец XIV в.,
Городище Культобе
сер. I тыс. –XIV в.,
Городище Туркестан XV –XIX вв.,
Большой Хильвет XII в.,
Мечеть Жума XIX в.,
Чилляхана (шильдехана)XIV в.,
Мавзолей восьмигранный XIV- XVI вв.,
Мавзолей
Рабии Султан Бегим XV в.,
Мавзолей безымянный (склеп) XVI в.,
Стена крепостная цитадели XVI-XIX вв.,
Баня восточная XVI-XVІІІ вв.,
Мавзолей Есим-хана XVII в.,
Ворота цитадели XVIII-XIX вв.
Градостроительства и архитектуры
Археологии
Археологии
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры
Градостроительства и архитектуры

71,0
17,7
88,7
50
2.
Әулие Құмшық-ата хильветі XII ғ.
Қала құрылысы және сәулет
0,015
0,265
0,28
20
3.
Темір жол станциясы кешені 1903 ж. (вокзал; депо; тұрғын үйлер; мұздықтар)
Қала құрылысы және сәулет
16,3
5,2
21,5
20
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 41/401-IV шешіміне 2 қосымша
XV-XIX ғғ. Түркістан қалашығының тарихы қалыптасқан аумақта оқшауланған, Түркістан қаласында орналасқан республикалық маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштер тобының (Қожа Ахмет Яссауи кесенесі XIV ғ. соңы.; Күлтөбе қалашығы І мыңжылд.ортасы - XIV ғ.; Түркістан қалашығы XV-XIX ғғ.; Үлкен хильвет XII ғ.; Жұма мешіті XIX ғ.; Шілдехана XIV ғ.; Сегіз қырлы кесенесі XIV-XVI ғғ.; Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі XV ғ.; Атаусыз кесене (сағана) XVI ғ.; Бекініс қамалы XVI-XIX ғғ.; Шығыс моншасы XVI-XVIII ғғ.; Есім ханның кесенесі XVII ғ.; Қамал қақпалары XVIII-XIX ғғ.;) қорғау аймақтары шекараларының
СЫЗБАСЫ
Ескерткіштер тобы аумағының ауданы: S = 71 га.

71,0
17,7
88,7
50
2.
Хильвет Аулие Кумчик-ата XII в.
Градостроительства и архитектуры
0,015
0,265
0,28
20
3.
Комплекс железнодорожной станции 1903 г. (вокзал; депо; дома жилые; ледники)
Градостроительства и архитектуры
16,3
5,2
21,5
20
Приложение 2 к решению
Южно-Казахстанского областного
маслихата от 29 июня 2011 года
№ 41/401-IV
СХЕМА
Границы охранной зоны группы памятников истории и культуры республиканского значения, расположенных на территории города Туркестан, локализуемых на исторически сложившейся территории городища Туркестан XV-XIX вв. (Мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи конец XIV в.; Городище Культобе сер. І тыс. - XIV в.; Городище Туркестан XV-XIX вв.; Большой Хильвет XII в.; Мечеть Жума XIX в.; Чилляхана (шильдехана) XIV в.; Мавзолей восьмигранный XIV-XVI вв; Мавзолей Рабии Султан Бегим XV в.; Мавзолей безымянный (склеп) XVI в.; Стена крепостная цитадели XVI-XIX вв.; Баня восточная XVI-XVIII вв.; Мавзолей Есим-хана XVII в.; Ворота цитадели XVIII-XIX вв.;)
Площадь территории группы памятников: S = 71 га.

Қорғау аймағының ауданы: S = 17,7 га.
Жалпы ауданы: S = 88,7 га.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 41/401-IV шешіміне 3 қосымша
Түркістан қаласында орналасқан республикалық маңызы бар тарихи және мәдени "Әулие Құмшық-ата хильветі XII ғ." ескерткішін қорғау аймағы шекараларының
СЫЗБАСЫ
Ескерткіштің ауданы: S = 0,015 га.
Қорғау аймағының ауданы: S = 0,265 га.
Жалпы ауданы: S = 0,28 га.
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 41/401-IV шешіміне 4 қосымша
Түркістан қаласында орналасқан республикалық маңызы бар тарихи және мәдени "Темір жол станциясы кешені 1903 ж. (вокзал; депо; тұрғын үйлер; мұздықтар)" ескерткішін қорғау аймағы шекараларының
СЫЗБАСЫ
Ескерткіштің ауданы: S = 16,3 га.
Қорғау аймағының ауданы: S = 5,2 га.
Жалпы ауданы: S = 21,5 га.

Площадь охранной зоны: S = 17,7 га.
Общая площадь: S = 88,7 га.
Приложение 3 к решению
Южно-Казахстанского областного
маслихата от 29 июня 2011 года
№ 41/401-IV
СХЕМА
границы охранной зоны памятника истории и культуры республиканского значения "Хильвет Аулие Кумчик-ата XII в." расположенного на территории города Туркестан
Площадь территории памятника: S = 0,015 га.
Площадь охранной зоны: S = 0,265 га.
Общая площадь: S = 0,28 га.
Приложение 4 к решению
Южно-Казахстанского областного
маслихата от 29 июня 2011 года
№ 41/401-IV
СХЕМА
границы охранной зоны памятника истории и культуры республиканского значения "Комплекс железнодорожной станции 1903 г. (вокзал; депо; дома жилые; ледники)" расположенного на территории города Туркестан
Площадь территории памятника: S = 16,3 га.
Площадь охранной зоны: S = 5,2 га.
Общая площадь: S = 21,5 га.