Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмегін тағайындау және көрсету жөніндегі Нұқаулықты бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2011 жылғы 23 тамыздағы N 38/9-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Шемонаиха аудандық әділет басқармасында 2011 жылғы 07 қыркүйекте N 5-19-153 тіркелді. Күші жойылды - Шемонаиха аудандық мәслихатының 2012 жылғы 12 шілдедегі N 4/13-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шемонаиха аудандық мәслихатының 2012.07.12 N 4/13-V шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 56-бабы 1–тармағының 4) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмегін тағайындау және көрсету жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Т. Абайдельдинов
Шемонаиха аудандық
мәслихатының хатшысы                       Ә. Баяндинов
Шемонаиха аудандық
мәслихаты сессиясының
2011 жылғы 23 тамыздағы
№ 38/9–IV шешімімен
бекітілген
Азаматтардың жекелеген
санаттарына әлеуметтік көмегін
тағайындау және көрсету жөніндегі
Нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 56-бабы 1–тармағының 4) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес әзірленді.
2. Нұсқаулықтың іс-әрекеті «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін қатынастарға тарамайды.
1. Жалпы ережелер
3. Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек (бұдан әрі - Әлеуметтік көмек) ақшалай төлем түрінде көрсетіледі. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мөлшері және түрлері осы нұсқаулықпен белгіленеді.

Об утверждении Инструкции по назначению и оказанию социальной помощи отдельным категориям граждан
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 23 августа 2011 года N 38/9-IV. Зарегистрировано Управлением юстиции Шемонаихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 07 сентября 2011 года за N 5-19-153. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата от 12 июля 2012 года N 4/13-V
Сноска. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата от 12.07.2012 N 4/13-V.
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по назначению и оказанию социальной помощи отдельным категориям граждан.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Т. Абайдельдинов
Секретарь Шемонаихинского
районного маслихата
А. Баяндинов
Утверждена
решением Шемонаихинского
районного маслихата
от 23 августа 2011 года
№ 38/9-IV
Инструкция
по назначению и оказанию
социальной помощи отдельным категориям граждан
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним".
2. Действие Инструкции не распространяется на отношения, регулируемые Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
1. Общие положения
3. Социальная помощь отдельным категориям граждан (далее - Социальная помощь) оказывается в форме денежных выплат. Условия оказания, размеры и виды Социальной помощи устанавливаются настоящей инструкцией.

4. Әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының азаматтарына, Шемонаиха ауданында тіркелген және тұратын оралмандарға ұсынылады.
5. Әлеуметтік көмекті қаржыландыру көзі Шемонаиха ауданының бюджеті болып табылады.
6. Әлеуметтік көмек «Жергiлiктi өкiлді органдардың шешiмi бойынша азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек» бюджеттік бағдарламасының әкімгері болып табылатын «Шемонаиха ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» ММ (бұдан әрі – Бөлім) бюджеттік бағдарламасына сәйкес және аудан бюджетінде осы мақсаттарға тиісті қаржылық жылға көзделген қаржы шегінде ұсынылады.
2. Әлеуметтік көмек алу құқығы
7. Біржолғы әлеуметтік көмегін алуға құқылы:
1) өткен тоқсан қорытындысы бойынша анықталатын отбасының бір мүшесіне бөлгенде күн көріс деңгейінен төмен табысы бар тұрмысы төмен отбасылар (азаматтар);
2) шұғыл әлеуметтік көмекке мұқтаж (онкологиялық науқастарды емдеуге; операциялар жасау қажеттілігі; Қазақстан Республикасы аумағы бойынша госпитальға жету жол ақысына; өрт; денсаулығының нашарлауы; бас бостандығынан айыру орындарынан босап шығу; апаттар; су тасқыны және комиссия шешімімен анықталған басқа да тосын жағдайлар) белгілі жағдайларға тап болған тұлғалар (отбасылар), сондай-ақ жан басына шаққандағы табысына қатысы жоқ, мерекелік даталарға азаматтардың жекелеген санаттары.
8. Ай сайынғы әлеуметтік көмегін алуға құқылы:
1) коммуналдық қызмет көрсету шығындар өтемақысына Қазақстан Республикасына ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар мен облыстық маңызы бар дербес зейнеткерлер;
2) ЖОО оқыту үшін, тұрмысы төмен отбасынан шыққан, «Алтын Белгі» белгісімен марапатталған мектеп түлектері. Төлем мөлшері айына 15 000 (он бес мың) теңге;
3) Шемонаиха ауданының аумағында тұратын, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын, стационарлық емделуде жатқан азаматтарды қоспағанда, диспансерлік есепте тұрған азаматтар (қосымша тамақтану мен жол ақымен қамтамасыз етілуге);
4) МӘС (медициналық әлеуметтік сараптама) қорытындысы бар, оларды алып жүрген тұлғалардың жол жүруі үшін қала ішіндегі көлік қызметін пайдаланатын көзі көрмейтін мүгедектер. Төлем мөлшері – айына 500 (бес жүз) теңге.
3. Азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы әлеуметтік
көмекті тағайындау
9. Әлеуметтік көмек отбасының бір мүшесіне (азаматқа), жеке жазбаша өтініші бойынша жылына бір рет материалдық көмек түрінде, комиссия шешімі негізінде келесі түрде ұсынылады:
1) шұғыл әлеуметтік қолдауға көмек:
шығындары айлық табыстың үш есе мөлшерінен асатын, шұғыл қымбат тұратын емдеу, төлемнің мөлшері 20 000 (жиырма мың) теңге;

4. Социальная помощь предоставляется гражданам Республики Казахстан, оралманам, зарегистрированным и проживающим в Шемонаихинском районе.
5. Источником финансирования Социальной помощи является бюджет Шемонаихинского района.
6. Социальная помощь предоставляется согласно бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям граждан по решениям местных представительных органов", администратором которой является Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Шемонаихинского района" (далее - Отдел) и в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на данные цели на соответствующий финансовый год.
2. Право на получение социальной помощи
7. Право на единовременную социальную помощь имеют:
1) малообеспеченные семьи (граждане), имеющие доход ниже прожиточного минимума на одного члена семьи, определяемого по итогам предыдущего квартала;
2) лица (семьи), в силу определенных обстоятельств (на лечение онкологических больных, необходимость проведения операций; проезд на госпитализацию по территории Республики Казахстан; пожар; критическое состояние здоровья; освобождение из мест лишения свободы; аварии; наводнение и иные непредвиденные случаи, определяемые решением комиссии), нуждающиеся в экстренной социальной помощи, а также отдельные категории граждан к праздничным датам, независимо от среднедушевого дохода.
8. Право на ежемесячную социальную помощь имеют:
1) лица, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан и персональные пенсионеры областного значения для компенсации расходов на коммунальные услуги;
2) для обучения в ВУЗ-ах выпускники школ из малообеспеченных семей, награжденные знаком "Алтын Белгі". Размер выплаты – 15 000 (пятнадцать тысяч) тенге в месяц;
3) граждане, больные активным туберкулезом, состоящие на диспансерном учете (обеспечение дополнительным питанием и проездом) за исключением граждан, находящихся на стационарном лечении, и проживающие на территории Шемонаихинского района;
4) инвалиды по зрению, имеющие заключение МСЭ (медико-социальной экспертизы), пользующиеся услугами внутригородского транспорта для проезда сопровождающих их лиц. Размер выплаты - 500 (пятьсот) тенге в месяц.
3. Назначение единовременной социальной помощи
отдельным категориям граждан
9. Социальная помощь предоставляется в виде материальной помощи один раз в год одному члену семьи (гражданину), по личному письменному заявлению на основании решения комиссии в виде:
1) помощи в экстренной социальной поддержке:
экстренное оперативное дорогостоящее лечение, затраты на которое превышают трехкратный размер месячного дохода, размер помощи 20 000 (двадцать тысяч) тенге;

онкологиялық сырқаттарды емдеуге, біржолғы әлеуметтік көмек мөлшері 10 000 (он мың) теңгені құрайды;
тұрмысы төмен азаматтарға азық-түлікке, біржолғы әлеуметтік көмек мөлшері 5 000 (бес мың) теңгені құрайды;
өртке қарсы қызметтің қорытындысы бойынша қасақана өртеуді қоспағанда, өрт, су тасқыны, табиғи апат. Өмір сүруге қаражатсыз қалған тұлғаларға берілетін көмек мөлшері отбасына 40 000 (қырық мың) теңгені құрайды, үй тұрмысындағы заттарға жартылай зиян келген кезде көмектің мөлшері отбасына 20 000 (жиырма мың) теңгені құрайды;
2) осы Нұсқаулықпен анықталған мөлшерінде отбасының жиынтық табысын есепке алмағанда азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелік күндерге көмек.
10. Жазбаша өтініш пен осы Нұсқаулыққа сәйкес қоса берілетін құжаттар негізінде біржолғы әлеуметтік көмекті тағайындау туралы шешімді азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қабылдайды. Комиссия құру процедуралары мен құқықтық мәртебе Шемонаиха ауданы әкімдігінің қаулысымен белгіленеді.
Комиссия материалдық көмекті бөлу немесе бас тарту туралы шешім шығаруға құқылы. Өтініш беруші қабылданған шешім туралы жазбаша түрде үш күнтізбелік күн ішінде хабарландырылады.
Бас тарту туралы шешім мынадай жағдайларда қабылданады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық жылға бекітілген отбасының жиынтық табысы адам басына шаққанда күн көріс деңгейінен асқанда;
2) І, ІІ топ мүгедектерін күтумен, 16 жасқа дейінгі мүгедек балаларды тәрбиелеумен, 80 жастан асқан тұлғаларды күтумен айналысатын тұлғаларды, 7 жасқа дейінгі баланы күтумен айналысатын тұлғаларды, 18 жасқа дейінгі 4 және одан да көп балаларды тәрбиелеумен айналысатын аналарды қоспағанда, отбасы құрамында жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және жұмыссыз ретінде тіркелмеген жұмысқа жарамды тұлғалары бар болса;
3) егер қымбат тұратын шұғыл емделуге және шығын көп шықпайтын емделуге баламалы мүмкіндік болса.
Өтініш беруші Комиссия шешіміне қолданыстағы заңнамалық тәртіппен шағым жасауға құқылы.
11. Біржолғы әлеуметтік көмек алуға үміткер тұлғалар Бөлімге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) әлеуметтік көмекті тағайындау туралы өтініш;
2) жеке куәлігін растайтын құжат;
3) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) азаматтарды тіркеу кітабы;
5) өтініш берушінің материалдық көмекке мұқтаждығын растайтын құжаттар (емделу, операция құны, медициналық тексеру туралы медициналық мекеменің қорытындысы, өртке қарсы қызметтің немесе төтенше жағдайлар жөніндегі басқарманың қорытындысы);

лечение онкологического заболевания, размер единовременной социальной помощи составляет 10 000 (десять тысяч) тенге;
малообеспеченным гражданам на продукты питания, размер единовременной социальной помощи составляет 5 000 (пять тысяч) тенге;
пожар, за исключением умышленного поджога, по заключению противопожарной службы, наводнение, стихийное бедствие. Размер помощи лицам, оставшимся без средств к существованию составляет 40 000 (сорок тысяч) тенге на семью, при частичном повреждении предметов домашнего обихода, вещей размер помощи составляет 20 000 (двадцать тысяч) тенге на семью;
2) помощи отдельным категориям гражданам к праздничным датам без учета совокупного дохода семьи в размерах определенных данной Инструкцией.
10. Решение о назначении единовременной социальной помощи принимается комиссией по социальным выплатам отдельным категориям граждан (далее - Комиссия) на основании письменного заявления и прилагаемых к нему документов в соответствии с настоящей Инструкцией. Правовой статус и процедуры создания Комиссии определяются постановлением акимата Шемонаихинского района.
Комиссия вправе принять решение об оказании социальной помощи или отказе. О принятом решении Заявитель уведомляется в письменной форме в течение трех календарных дней.
Решение об отказе принимается в случаях:
1) превышения совокупного дохода на одного члена семьи величины прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год;
2) если в семье имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся на очной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного, за исключением лиц: осуществляющих уход за инвалидами I, II группы; лиц, осуществляющих уход за детьми - инвалидами в возрасте до 16 лет, лицами старше 80 лет; лиц, занятых воспитанием ребенка в возрасте до 7 лет; матерей, занятых воспитанием четырех и более детей до 18 лет;
3) если имелась альтернативная возможность осуществленному дорогостоящему оперативному лечению и лечению с меньшими затратами.
Заявитель имеет право обжаловать решение Комиссии в установленном законодательством порядке.
11. Лица, претендующие на получение единовременной социальной помощи, представляют в Отдел:
1) заявление о назначении социальной помощи;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) регистрационный номер налогоплательщика;
4) книгу регистрации граждан;
5) документы, подтверждающие, что заявитель нуждается в материальной помощи (заключение медицинского учреждения о лечении, стоимости операции, медицинского обследования, заключение противопожарной службы или управления по чрезвычайным ситуациям);

6) отбасының табысын растайтын құжаттар;
7) өтініш беруші тұратын аумақтағы қала, кенттер, селолық округі әкімі аппаратының өкілі жазып, округ әкімі бекіткен тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі;
8) екінші деңгейдегі банк шоты.
Құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары салыстыру үшін ұсынылады, содан кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарып беріледі.
Құжаттарды қарау мерзімі қабылданған күннен бастап 15 күнтізбелік күнді құрайды.
Әлеуметтік көмекті Бөлім «Қазпочта» АҚ филиалына тағайындалған соманы үш банктік күн ішінде Өтініш берушілердің жеке шотына аудару жолымен жүргізеді.
4. Мерекелік күндерге азаматтардың жекелеген санаттарына
біржолғы әлеуметтік көмекті тағайындау
12. 1941-1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысы Жеңісінің жылдығын мерекелеуге материалды түрде сыйлық беріледі:
1) 1941-1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне - 10 000 (он мың) теңге мөлшерінде;
2) Ұлы Отан соғысы жылдарында жанкешті еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін марапаттауға жатқызылған бұрынғы КСР Одағының медалімен марапатталған тұлғаларға – 2 000 (екі мың) теңге мөлшерінде;
3) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы тұлғалардан басқа, 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының тыл еңбеккерлеріне - 1 000 (бір мың) теңге мөлшерінде;
4) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы тұлғалардан басқа, Ленинград қаласын қоршау кезіндегі жұмыс істеген және «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен және «Қоршаудағы Ленинград тұрғыны» белгісімен марапатталған азаматтарға - 10 000 (он мың) теңге мөлшерінде;
5) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы тұлғалардан басқа, бұрынғы фашистік концлагердің кәмелетке толмаған тұтқындарына - 10 000 (он мың) теңге мөлшерінде;
6) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы тұлғалардан басқа, 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысында хабарсыз жоғалған, қайтыс болған, опат болған жауынгерлердің жесір әйелдеріне - 5 000 (бес мың) теңге мөлшерінде;
7) Ақталғандар, осы негізде арнайы мемлекеттік жәрдемақы алатындарға – 2 000 (екі мың) теңге мөлшерінде;
8) қала, кент, селолық округі әкімдерінің ұсынуымен аудан әкімінің қабылдауына Ұлы Отан соғысы Жеңісінің жылдығын мерекелеуге шақырылған тұлғаларға 10 000 (он мың) теңге мөлшерінде.
13. «8 наурыз» күніне және (1 маусым) Балаларды қорғау күніне «Алтын Алқа», «Күміс Алқа» белгілерімен марапатталған көп балалы аналарға немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, 1 және 2 дәрежелі «Ана даңқы» орденімен марапатталған аналарға, 4 және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы аналарға, бөлінген трансферттер шегінде әлеуметтік көмек көрсетіледі; көмек мөлшері 5 000 (бес мың) теңге;

6) документы, подтверждающие доход семьи;
7) акт обследования жилищно-бытовых условий, составленный представителем аппарата акима города, поселков, сельских округов, на территории которого проживает заявитель, утвержденный акимом округа;
8) счет в банке второго уровня.
Документы предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Срок рассмотрения документов со дня принятия составляет 15 календарных дней.
Социальная помощь производится Отделом путем перечисления назначенных сумм в филиал АО "Казпочта" на лицевые счета Заявителей в течение трех банковских дней.
4. Назначение единовременной социальной помощи
отдельной категории граждан к праздничным датам
12. К празднованию годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. материально поощряются:
1) инвалиды и участники Великой Отечественной войны 1941-1945 г.г. – в размере 10 000 (десять тысяч) тенге;
2) лица, награжденные медалями бывшего Союза ССР, отнесенными к наградам за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в годы Великой Отечественной войны, в размере 2 000 (две тысячи) тенге;
3) труженики тыла в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 г.г., кроме лиц, находящихся на полном государственном обеспечении, в размере 1 000 (одна тысяча) тенге;
4) граждане, работавшие в период блокады в г. Ленинград и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", кроме лиц, находящихся на полном государственном обеспечении - в размере 10 000 (десять тысяч) тенге;
5) бывшие несовершеннолетние узники фашистских концлагерей, кроме лиц, находящихся на полном государственном обеспечении – в размере 10 000 (десять тысяч) тенге;
6) вдовы воинов, погибших и умерших, пропавших без вести в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г., кроме лиц, находящихся на полном государственном обеспечении в размере 5 000 (пять тысяч) тенге;
7) реабилитированные, получающие по этому основанию специальное государственное пособие – в размере 2 000 (две тысячи) тенге;
8) лица, приглашенные на прием акима района по представлению акимов города, поселков, сельских округов, посвященный празднованию годовщины Победы в Великой Отечественной войне – в размере 10 000 (десять тысяч) тенге.
13. Социальная помощь ко Дню "8 Марта" и ко Дню защиты детей (1 июня) предоставляется многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын-Алқа", "Күмiс Алқа", орденами "Материнская слава" 1 и 2 степени, а также многодетным матерям, имеющим 4-х и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в пределах выделенных трансфертов; размер помощи составляет 5000 (пять тысяч) тенге.

Қала, кент, селолық округі әкімдерінің ұсынуымен 8 наурызға арналған аудан әкімінің қабылдауына шақырылған тұлғаларға 10 000 (он мың) теңге мөлшерінде.
14. 1 қазан қарттар күнін және 10 қазан мүгедектер күнін мерекелеуге әлеуметтік көмек төленеді:
1) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы тұлғалардан басқа, сәйкес қаржылық жылда 80-ге және одан асқан қарт адамдарға. Әлеуметтік төлемнің мөлшері - 1 000 (бір мың) теңге;
2) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы тұлғалардан басқа, І, ІІ топ мүгедектері, осы негізде арнайы мемлекеттік жәрдемақы алушылар - 2 000 (екі мың) теңге мөлшерінде;
3) мүгедек балалар (16 жасқа дейінгі). Әлеуметтік төлемнің мөлшері - 2 000 (екі мың) теңге;
4) қала, кент, селолық округі әкімдерінің ұсынуымен аудан әкімінің қабылдауына қарттар күнін мерекелеуге шақырылған тұлғаларға 10 000 (он мың) теңге мөлшерінде.
15. Ауғаныстаннан әскерді шығару (15 ақпан) күніне біржолғы көмек алуға құқылы:
1) Ауғаныстан соғысының қатысушылары мен мүгедектері. Көмектің мөлшері – 25 000 (жиырма бес мың) теңге;
2) Ауғаныстанда қаза тапқан жауынгерлердің ата-аналары. Көмектің мөлшері – 10 000 (он мың) теңге.
16. Чернобыль АЭС-індегі апат құрбандарын еске алу (26 сәуір) күніне орай 1986-1989 жылдары Чернобыль АЭС-індегі апат салдарын жоюға қатысқандар құқылы. Көмектің мөлшері 25 000 (жиырма бес мың) теңге.
17. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 56-бабын орындауда бөлінген трансферттер шегінде коммуналдық қызметтер өтемақысына берілетін әлеуметтік көмек:
1) Қазақстан Республикасына ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға айына 2000 (екі мың) теңге мөлшерінде;
2) облыстық маңызы бар дербес зейнеткер мәртебесі бар зейнеткерлерге айына 2000 (екі мың) теңге мөлшерінде.
18. Көмек Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығының мәліметтеріне сәйкес үш банктік күн ішінде жүзеге асырылады.
5. Мерзімді басылымдарға жазылуға берілетін әлеуметтік көмек
19. «Казахстанская правда», «Егемен Қазақстан», «Рудный Алтай», «Дидар» мерзімді басылымдарға жазылуға әлеуметтік көмек ұсынылады:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
2) ауданның ардагерлер кеңесінің мүшелеріне.
Шемонаиха ауданының ардагерлер кеңесі ардагерлер кеңесі төрайымының қолы қойылған Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінің және ауданның ардагерлер кеңесі мүшелерінің аудандық тізімдерін Бөлімге ұсынады. Ұсынылған тізімге сәйкес газеттерге жазылу ресімделеді.
Газетке жазылуға берілетін әлеуметтік көмек келесі жылдың бірінші жартыжылдығында жазылу кезіндегі (бір дана) мерзімді басылымға жазылу құны мөлшерінде анықталады. Газетке жазылуды ресімдеу күнтізбелік жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылады.

Лица, приглашенные на прием акима района по представлению акимов города, поселков, сельских округов, посвященный Дню 8 Марта – в размере 10 000 (десять тысяч) тенге.
14. К празднованию Дня пожилого человека 1 октября и Дня инвалида 10 октября социальная помощь выплачивается:
1) пожилым людям, достигающим в соответствующем финансовом году 80 лет и более, кроме лиц, находящихся на полном государственном обеспечении. Размер социальных выплат – 1000 (одна тысяча) тенге;
2) инвалидам I, II группы, кроме лиц, находящихся на полном государственном обеспечении – получающие по этому основанию специальное государственное пособие. Размер социальной помощи – 2000 (две тысячи) тенге;
3) детям-инвалидам (до 16 лет). Размер социальной помощи – 2000 (две тысячи) тенге;
4) лица, приглашенные на прием акима района по представлению акимов города, поселков, сельских округов, посвященный Дню пожилого человека – в размере 10 000 (десять тысяч) тенге.
15. Право на получение единовременной помощи ко Дню вывода войск из Афганистана (15 февраля) имеют:
1) участники и инвалиды войны в Афганистане. Размер помощи – 25000 (двадцать пять тысяч) тенге;
2) родители воинов, погибших в Афганистане. Размер помощи – 10000 (десять тысяч) тенге.
16. Право на получение единовременной социальной помощи ко Дню памяти жертв аварии на Чернобыльской АЭС (26 апреля) имеют участники ликвидации последствий Чернобыльской АЭС в период с 1986-1989 годы. Размер помощи составляет 25000 (двадцать пять тысяч) тенге.
17. Социальная помощь на компенсацию коммунальных услуг предоставляется во исполнение ст. 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, в пределах выделенных трансфертов:
1) лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, в размере 2000 (две тысячи) тенге ежемесячно;
2) пенсионерам, имеющим статус персонального пенсионера областного значения, в размере 2000 (две тысячи) тенге ежемесячно.
18. Помощь осуществляется согласно данным Государственного центра по выплате пенсий в течение трех банковских дней.
5. Социальная помощь на подписку на периодические издания
19. Социальная помощь на подписку на периодические издания "Казахстанская правда", "Егемен Қазақстан", "Рудный Алтай", "Дидар" предоставляется:
1) участникам и инвалидам Отечественной войны;
2) членам районного Совета ветеранов.
Совет ветеранов Шемонаихинского района предоставляет списки участников и инвалидов Великой Отечественной войны и членов районного Совета ветеранов в Отдел за подписью председателя Совета ветеранов. Согласно представленному списку оформляется подписка газет.
Социальная помощь на оформление подписки газет определяется в размере подписной цены на периодическое издание (один экземпляр) на момент подписки на 1 полугодие следующего года. Оформление подписки газет осуществляется в четвертом квартале календарного года.

6. Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын азаматтарға
ай сайынғы әлеуметтік көмекті тағайындау
20. Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын азаматтарды қосымша тамақтанумен қамтамасыз етуге және тұрғылықты жерінен туберкулезге қарсы кабинетке дейінгі екі жаққа жол жүру ақысына арналған әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде ұсынылады.
21. Әлеуметтік көмекті тағайындауды аудандағы медициналық бірлестігіндегі туберкулезге қарсы кабинеттің берген тізімдеріне сәйкес, Бөлім жүзеге асырады.
22. Осы нұсқаулықтың 20-тармағында көрсетілген тұлғалар Бөлімге диспансерлік есепте тұрғандығын растайтын туберкулезге қарсы кабинет берген қосымша анықтаманы тапсырады.
23. Балаларға әлеуметтік көмек тағайындау үшін ата-анасының біреуі, не заңды өкілі (қамқоршысы, жанашыры, патронатты тәрбиешісі) 22-тармақта көрсетілген құжаттарды, сонымен қоса баланың жеке басын куәландыратын құжаттар мен қамқоршы, жанашыр, патронатты тәрбиеші мәртебесін растайтын құжаттарды ұсынады.
24. Қосымша тамақтануға арналған әлеуметтік көмек мөлшері күніне 300 (үш жүз) теңгені құрайды. Төлем айына күн санын есепке ала отырып тағайындалады және стационарлық емдеуде болған күндерін алып тастау арқылы ағымдағы айдың басында жүргізіледі.
25. Ауылдық жерде тұратын 20-тармақта көрсетілген тұлғаларға емделу кезінде ай сайын Шемонаиха қаласындағы фтизиатрға келген жолақысы тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымның Бөлімге ұсынған баға тізіміне сәйкес, екі жаққа маршрутты таксимен жол жүру ақысы бойынша төленеді.
7. Әлеуметтік көмектің жүзеге асырылуына бақылау жасау
26. Әлеуметтік көмектің көрсетілуі жөніндегі бақылау мен есеп беру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.

6. Назначение ежемесячной социальной помощи гражданам,
больным активной формой туберкулеза
20. Социальная помощь предоставляется в виде денежных выплат, направленных на обеспечение дополнительного питания гражданам, больным активной формой туберкулеза, и для проезда в оба конца от места жительства до противотуберкулезного кабинета.
21. Назначение социальной помощи производится Отделом, согласно спискам, предоставленным противотуберкулезным кабинетом медицинского объединения района.
22. Лица, указанные в пункте 20 настоящей инструкции, предоставляют в Отдел дополнительно справку с противотуберкулезного кабинета, подтверждающую диспансерный учет.
23. Для назначения социальной помощи детям, обращение производится одним из родителей либо законным представителем (опекуном, попечителем, патронатным воспитателем) с предоставлением документов, указанных в пункте 22, а также документов, удостоверяющих личность ребенка, и документов подтверждающих статус опекуна, попечителя, патронатного воспитателя.
24. Размер социальной помощи на дополнительное питание составляет 300 (триста) тенге в день. Выплата назначается с учетом количества дней в месяц и производится в начале текущего месяца за вычетом дней пребывания на стационарном лечении.
25. Лицам, указанным в пункте 20, проживающим в сельской местности, производится оплата за проезд в город Шемонаиху к фтизиатру ежемесячно в период лечения по цене проезда в маршрутном такси в оба конца согласно прейскуранту цен, предоставленных организацией осуществляющей перевозки в Отдел.
7. Контроль за осуществлением социальной помощи
26. Контроль и отчетность по оказанию социальной помощи, осуществляется в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан.