Спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 50 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылғы 16 сәуірде № 7580 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының м.а. 2012 жылғы 23 тамыздағы № 246 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының м.а. 2012.08.23 № 246 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңының 23-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Стратегиялық даму департаменті (Д.Ү. Қамзебаева) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынсын.
3. Әкімшілік жұмыс департаменті (Ғ.Т. Әбілова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау төрағаның орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           Т. Ермегияев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақтан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрі
________________ Д. Мыңбай
2012 жылғы 10 сәуір
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2012 жылғы 6 сәуірдегі
№ 50 бұйрығымен бекітілген
Спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының
мемлекеттік рәміздерін қолдану қағидалары
Жалпы ережелер
1. Осы Спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағида) спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін қолдануды реттеу, жарыстардың қатысушылары мен көрермендерінің бойында азаматтық патриотизмді, мемлекеттік рәміздерге деген құрмет сезімін тәрбиелеу мақсатында әзірленген.
2. Қағида Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде шетелдік спортшылардың (командалардың) қатысуымен өтетін спорттық  жарыстардыөткізу кезінде қолданылады, сонымен қатар Қазақстан Республикасының құрама командалары мүшелерінің Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жарыстарға қатысуы кезінде қолданылады.

Об утверждении Правил применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 6 апреля 2012 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2012 года № 7580. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 23 августа 2012 года № 246
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 23.08.2012 № 246.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 23 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований.
2. Департаменту стратегического развития (Камзебаева Д.У.) в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы (Абилова Г.Т.) обеспечить:
1) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Канагатова И.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Т. Ермегияев
«СОГЛАСОВАНО»
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
________________ Д. Мынбай
10 апреля 2012 года № 2012
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам спорта
и физической культуры
от 6 апреля 2012 года № 50
Правила
применения государственных символов Республики Казахстан при
проведении спортивных соревнований
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований (далее – Правила) разработаны в целях упорядочения применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований, воспитания у участников и зрителей спортивных соревнований гражданского патриотизма, уважительного отношения к государственным символам.
2. Правила применяются в ходе проведения спортивных соревнований, в том числе с участием иностранных спортсменов (команд), проводимых на территории Республики Казахстан, а так же распространяются на членов сборных команд Республики Казахстан при участии в соревнованиях за пределами Республики Казахстан.

3. Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәмізі, ортасында шұғылалы күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген тік бұрышты көгілдір түсті мата. Тудың сабының тұсында ұлттық өрнек тік жолақ түрінде нақышталған. Күн, оның шұғыласы, қыран және ұлттық өрнек бейнесі алтын түстес. Тудың ені мен ұзындығының арақатынасы - 1:2 (бұдан әрі – Мемлекеттік Ту);
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәмізі, дөңгелек нысанды және көгілдір түс аясындағы шаңырақ (киіз үйдің жоғарғы күмбез тәрізді бөлігі) түрінде бейнеленген, шаңырақты айнала күн сәулесіндей тарап уықтар шаншылған. Шаңырақтың оң жағы мен сол жағында аңыздардағы қанатты пырақтар бейнесі орналастырылған. Жоғарғы бөлігінде - бес бұрышты көлемді жұлдыз, ал төменгі бөлігінде "Қазақстан" деген жазу бар. Жұлдыздың, шаңырақтың, уықтардың, аңыздардағы қанатты пырақтардың бейнесі, сондай-ақ "Қазақстан" деген жазу - алтын түстес (бұдан әрі – Мемлекеттік Елтаңба);
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәмізі, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңда көзделген жағдайларда орындалатын музыкалық-поэтикалық туынды (бұдан әрі – Мемлекеттік Гимн);
4) спорттық жарыс - спортшылар (командалар) арасында спорт түрінен өтетін сайыс.
4. Спорттық жарыстарды ұйымдастырушылары Мемлекеттік Тумен, шет елдік спортшылардың (командалардың) қатысуымен өтетін спорттық жарыстарды ұйымдастыру кезінде шет елдердің туларымен, сондай-ақ тутұғырлармен, туларды көтеретін құралдармен, Мемлекеттік Гимннің және (шетелдік спортшылар, (командалар) қатысқан жағдайда) шет елдердің гимндерінің фонограммаларымен қамтамасыз етеді.
5. Халықаралық спорттық жарыстардың ашылу, жабылу және марапаттау рәсімінде Қазақстан Республикасының жаттықтырушылары мен спортшылары бірегей (Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері бейнеленген (ту және (немесе) елтаңба) спорттық киім-кешектерді пайдаланады.
2. Спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Гимнін қолдану тәртібі
6. Мемлекеттiк Ту спорттық жарыстардың салтанатты ашылу және жабылуы кезінде тұғырдан көтеріледі, ту тұғыр жоқ болған жағдайда: құрамында үш адам ту ұстаушы және екі сүйемелдеушісінен құралған ту көтеру тобының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын әкелу және әкету рәсімі пайдаланылады.

3. В Правилах применяются следующие определения:
1) Государственный Флаг Республики Казахстан – государственный символ Республики Казахстан, представляющий собой прямоугольное полотнище голубого цвета с изображением в центре солнца с лучами, под которым - парящий орел. У древка – национальный орнамент в виде вертикальной полосы. Изображение солнца, его лучей, орла и национального орнамента – цвета золота. Соотношение ширины Флага к его длине – 1:2 (далее – Государственный Флаг);
2) Государственный Герб Республики Казахстан – государственный символ Республики Казахстан, представляющий собой форму круга с изображением шанырака (верхняя сводчатая часть юрты) на голубом фоне, от которого во все стороны в виде солнечных лучей расходятся уыки (опоры). Справа и слева от шанырака расположены изображения мифических крылатых коней. В верхней части расположена объемная пятиконечная звезда, а в нижней части – надпись «Қазақстан». Изображение звезды, шанырака, уыков, мифических крылатых коней, а также надписи «Қазақстан» – цвета золота (далее – Государственный Герб);
3) Государственный Гимн Республики Казахстан – государственный символ Республики Казахстан, представляющий собой музыкально-поэтическое произведение, исполняемое в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан «О государственных символах Республики Казахстан» (далее – Государственный Гимн);
4) спортивное соревнование – состязание по виду спорта среди спортсменов (команд).
4. Организаторы спортивных соревнований осуществляют обеспечение Государственным Флагом (при необходимости несколькими), а при организации спортивных соревнований с участием иностранных спортсменов (команд) флагами зарубежных стран, а также флагштоками, приспособлениями для подъема флагов, экземплярами фонограмм Государственного Гимна и гимнов зарубежных стран (при участии иностранных спортсменов (команд).
5. В церемониях открытия, закрытия и награждения международных спортивных соревнований тренеры и спортсмены Республики Казахстан используют единую спортивную экипировку (с изображением государственных символов Республики Казахстан (герб и (или) флаг).
2. Порядок применения Государственного Флага и Государственного
Гимна Республики Казахстан при проведении спортивных
соревнований
6. Во время церемоний открытия и закрытия спортивных соревнований Государственный флаг поднимается на флагштоке, а при его отсутствии используется ритуал вноса и выноса Государственного Флага знаменной группой в количестве трех человек: знаменосца и двух сопровождающих.

7. Шетелдік спортшылардың (командалардың) қатысуымен спорттық жарыстарды өткiзу кезінде Мемлекеттiк Ту және спорттық жарыстарға қатысушы елдердің тулары тігіледі (орналастырылады). Тулардың тақ санын бір уақытта тіккенде (орналастырғанда) Мемлекеттік Ту ортасында, ал жұп санды, бірақ екеуден көп туларды тіккенде (орналастырғанда) ортадан солға қарай орналастырылады.
8. Шетелдік спортшылардың (командалардың) қатысуымен өтетін спорттық жарыстардың жүлдегерлерін марапаттау рәсімі кезінде, қатысушы елдердің арасында спортшылары (командалары) жүлдегер атанған елдердің мемлекеттік тулары салтанатты жағдайда көтеріледі, сонымен қатар спортшысы (командасы) спорттық жарыстың жеңімпазы атанған қатысушы елдің мемлекеттік Гимні орындалады.
9. Мемлекеттік Ту, шетелдік мемлекеттердің, қоғамдық бірлестіктердің және басқа да ұйымдардың тулары бір мезгілде орнатылған кезде, Мемлекеттік Тудың көлемі басқа тулардың көлемінен кем болмауы керек.
Бұл ретте Мемлекеттік Ту басқа тулардан төмен орналаспайды.
10. Мемлекеттік Гимн 2007 жылғы 4 маусымдағы № 258 "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына 3-қосымшаға сәйкес бекітілген мәтіні мен музыкалық редакциясына дәлме-дәл сәйкестікпен мемлекеттік тілде орындалады.
11. Мемлекеттік Гимн орындалған кезде, спорттық жарысқа қатысушы Қазақстан Республикасының азаматтары орындарынан тұрып, оң қолын жүрек тұсына қойып, Мемлекеттік Туға қарап тұрып Мемлекеттік Гимнді орындайды (тыңдайды).
Мемлекеттік Гимннің ықшамдалған түрде орындалуына жол беріледі

7. При проведении спортивных соревнований с участием иностранных спортсменов (команд) на спортивных соревнованиях вывешиваются (размещаются) Государственный Флаг и флаги стран-участниц. При вывешивании (размещении) нечетного числа флагов, Государственный Флаг располагается в центре, а при вывешивании (размещении) четного числа флагов, но более двух - левее от центра.
8. Церемония награждения призеров спортивных соревнований с участием иностранных спортсменов (команд) сопровождается торжественным подъемом флагов стран-участниц, представители которых являются призерами спортивных соревнований, наряду с этим исполнением гимна страны-участницы, спортсмен которой является победителем спортивных соревнований.
9. При одновременном установлении, размещении Государственного Флага, флагов иностранных государств, общественных объединений и других организаций, размеры Государственного Флага не должны быть меньше размеров указанных флагов.
При этом Государственный Флаг размещается не ниже других флагов.
10. Государственный Гимн исполняется на государственном языке в точном соответствии с утвержденным текстом и музыкальной редакцией согласно приложению 3 к Конституционному Закону Республики Казахстан «О государственных символах Республики Казахстан» от 4 июня 2007 года № 258.
11. При исполнении Государственного Гимна участники спортивных соревнований, являющиеся гражданами Республики Казахстан, поют (выслушивают) Государственный Гимн стоя, приложив правую руку к сердцу и повернувшись лицом к Государственному Флагу.
Допускается сокращенное исполнение Государственного Гимна.