Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүзеге асыру Қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 18-02/158 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 11 мамырда № 7646 тіркелді
«Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 24-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүзеге асыру Қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті (Н.Х.Жақыпбаев) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                           Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің м.а.
2012 жылғы 6 сәуірдегі
№ 18-02/158 бұйрығымен
бекітілген
Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары
қауіпсіздігінің мониторингін жүзеге асыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүзеге асыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 24-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 6.11.2014 № 7-1/573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін оларды өткізу және қолдану кезеңдерінде мемлекеттік ветеринариялық ұйым (бұдан әрі - ұйым) жүзеге асырады.
2. Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары
қауіпсіздігінің мониторингін жүзеге асыру тәртібі
4. Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүргізу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) ақпаратты жинау және өңдеу;
2) оларды қолданудың мүмкін болатын теріс салдарларын анықтау, мұндай препараттар қолдануды болдырмау және жануарларды қорғау мақсатында ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингі кезінде алынған, өңделген ақпаратты талдауды, бағалауды және болжауды жүзеге асыру;

Об утверждении Правил осуществления мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 18-02/158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2012 года № 7646
В соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Жакупбаев Н.Х.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра                             Е. Аман
Утверждены
приказом и. о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2012 года
№ 18-02/158
Правила осуществления мониторинга безопасности
ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» и устанавливают порядок проведения мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
2. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2014 № 7-1/573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Мониторинг безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок на этапах их реализации и применения осуществляется государственной ветеринарной организацией (далее - организация).
2. Порядок осуществления мониторинга безопасности
ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
4. Проведение мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок включает в себя следующие этапы:
1) сбора и обработки информации;
2) осуществление анализа, оценки и прогноза обработанной информации полученной при мониторинге безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок в целях выявления возможных негативных последствий их применения, предупреждения и защиты животных от применения таких препаратов.

5. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүргізген кезде:
1) ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының серияларын (партияларын) оларды рекламациялау кезіндегі бақылау нәтижелері;
2) жанама әсер туралы жеке және заңды тұлғалардан алынған хабарламалар;
3) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде алынған ақпарат;
4) республикалық бюджет қаржысының есебінен алынатын ветеринариялық препараттар туралы ақпарат;
5) бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарында жалпы қолжетімді, телекоммуникациялық желілерде, ғылыми жарияла бар ақпарат.
3. Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары
қауіпсіздігінің мониторингін талдау, бағалау, болжау
6. Ұйым жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша алынған ақпаратты талдайды, жануарларды саулығы мен өмірі үшін ауыр салдарларға әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкін ветеринариялық препараттардың анықталған жанама әсері туралы тәуекелдің, тиімділігінің жоқ болуының жай-күйін бағалайды және жануарлардың жай-күйі мен олардың сипаттамаларының бақыланатын өзгерістерін болжайды және жалпыланған мәліметтер мен ұсынымдарды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетіне (бұдан әрі - Комитет) жолдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда -  ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 6.11.2014 № 7-1/573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комитет ұйым ұсынған ұсынымдарды басшылыққа ала отырып, бір айлық мерзімде:
1) ветеринариялық препараттың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының қосымша сынап тексеру сынақтарын өткізу қажеттілігі туралы;
2) ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспасын мемлекеттік тіркеу туралы шешімді кері қайтару туралы шешім қабылдайды.
8. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингі үшін пайдаланылатын ақпаратты жинау, есепке алу және сақтау мақсатында ұйым ветеринариялық препараттардың, жемшөп және жемшөп қоспаларының анықталған жанама әсері туралы хабарларды тіркеу журналын осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
9. Ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін жүргізу толықтығын қамтамасыз ету мақсатында ұйым тоқсан сайын тоқсанның соңғы айының 30-күніне дейін Комитетке ветеринариялық препараттар, жемшөп және жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингі туралы есепті осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес ұсынады.

5. При проведении мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок используются:
1) результаты контроля серий (партий) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их рекламации;
2) сообщения о побочных действиях, полученных от физических и юридических лиц;
3) информация, полученная при осуществлении государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
4) информация о ветеринарных препаратах, приобретенных за счет средств республиканского бюджета;
5) информация, содержащаяся в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах, в общедоступных телекоммуникационных сетях, в том числе в научных публикациях.
3. Анализ, оценка, прогноз мониторинга безопасности
ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
6. Организация по итогам проведенного мониторинга анализирует полученную информацию, оценивает состояние риска о выявленных побочных действиях, отсутствия эффективности ветеринарного препарата, которые привели или могут привести к тяжелым последствиям для здоровья и жизни животных и прогнозирует наблюдаемые изменения состояния здоровья животных и их характеристик и направляет обобщенные сведения и рекомендации в Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2014 № 7-1/573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Комитет, руководствуясь рекомендациями представленными организацией, в месячный срок принимает решение:
1) о необходимости проведения дополнительных апробационных испытаний ветеринарного препарата, корма и кормовой добавки;
2) об отзыве решения о государственной регистрации ветеринарного препарата, кормовой добавки.
8. В целях сбора, учета и хранения информации, используемой для мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, организация ведет журнал регистрации сообщений о выявленных побочных действий ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. В целях обеспечения полноты проведения мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок организация ежеквартально в срок до 30 числа последнего месяца квартала представляет в Комитет отчет о результатах мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

10. Комитет ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингі нәтижелері туралы есепті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Ветеринариялық препараттар,
жемшөп пен жемшөп қоспалары
қауіпсіздігінің мониторингін
жүзеге асыру қағидасына
1-қосымша
Нысан
Ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының
анықталған жағымсыз әсерлері туралы хабарламаларды тіркеу
журналы
Жағымсыз қауіпті әсердің шыққаны жөнінде Хабаршының аты-жөні (болған жағдайда) (бұдан әрі - Ф.А.Ә.)
Жағымсыз әсерін күні
Ұйым атауы (мекенжайы, тел/факс, е-mail)
Атауы (халықаралық, химиялық, саудалық, өндіруші фирма, ел)
Серия (партия) нөмірі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Шығару нысаны
Енгізу тәсілі
Сипаты
Қабылданған шаралар
Ф.А.Ә.
Күні (қолы)
7
8
9
10
11
12
Ветеринариялық препараттар,
жемшөп пен жемшөп қоспалары
қауіпсіздігінің мониторингін
жүзеге асыру қағидасына
2-қосымша
Нысан
Ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары
қауіпсіздігі мониторингінің нәтижелері туралы есеп
Жемшөп және жемшөп қоспалары мен ветеринариялық препараттарының атауы (халықаралық, химиялық, саудалық)
Дайындап шығаратын ел
Кеден одағы елдерінің Қазақстан Республикасындағы Жемшөп және жемшөп қоспалары мен ветеринариялық препараттарының тіркеу мерзімі (күні, айы, жылы)
Жағымсыз қауіпті әсердің шыққаны жөнінде тіркеу мерзімі (күні, айы, жылы)
Жағымсыз қауіпті әсердің шығуы (бейнелеп суреттеу)
Шара қолдану
1
2
3
4
5
6
7

10. Комитет размещает отчет о результатах мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга безопасности
ветеринарных препаратов,
кормов и кормовых добавок
Форма
Журнал регистрации сообщений о выявленных побочных
действиях ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
(далее -
Ф.И.О.)
сообщив-
шего о выявлен-
ном
побочном
эффекте
Дата
выяв-
ления
побоч-
ного
дейст-
вия
Наиме-
нование
органи-
зации и
(адрес,
теле-
фон,
факс,
элект-
ронный
адрес)
Назва-
ние
(между-
народ-
ное,
химиче-
ское,
торго-
вое,
фирма-
произ-
водитель страна)
Но-
мер
серии
/пар-
тии
Фор-
ма
вы-
пус-
ка
Спо-
соб
вве-
де-
ния
Опи-
са-
ние
При-
ня-
тые
меры
Ф.И.О
Дата
(рос-
пись)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга безопасности
ветеринарных препаратов,
кормов и кормовых добавок
Форма
Отчет о результатах мониторинга безопасности
ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Наименование
ветеринарного
препарата, кормов и
кормовых добавок
(международное,
химическое,
торговое)
Страна
происхож-
дения
Дата
регистрации
ветеринарно-
го препарата, корма и кормовой добавки в Республике Казахстан, странах таможенного союза
Дата
регистрации
выявления
побочного
эффекта
Выяленные
побочные
действия
(описание)
Принятые
меры
1
2
3
4
5
6
7