Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімдерді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 183 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 маусымда № 7759 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1281 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.12.2015 № 1281 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтiнiмдердi қабылдау, тiркеу және қарау қағидалары бекiтiлсiн.
2. «Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімдерді қабылдау, тіркеу және қарау Ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi Инвестиция комитетi төрағасының 2005 жылғы 5 маусымдағы № 38-п бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 3708 тіркелген, «Юридическая газета» газетінде 2005 жылғы 29 қыркүйектегі № 179 (913) жарияланған).
3. Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Инвестиция комитеті (А.Ж. Серіков) заңнамамен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар бірінші вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енедi.
Министр                                    Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің 2012 жылғы
1 маусымдағы № 183 бұйрығымен
бекітілген
Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімдерді
қабылдау, тіркеу және қарау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтiнiмдердi қабылдау, тiркеу және қарау қағидалары (бұдан әрi - Қағидалары) инвестиция жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтiнiмдердi қабылдау, тiркеу және қарау тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын инвестициялық келісім-шарттар жасау және олардың орындалуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган;

Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций
Приказ Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2012 года № 7759. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1281
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 30.12.2015 № 1281 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан «Об инвестициях» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан     5 июня 2005 года № 38-п «Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3708, опубликованный в газете «Юридическая газета»  от 29 сентября 2005 года № 179 (913)).
3. Комитету по инвестициям Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сериков А.Ж.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Рау А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Исекешев
Утверждены приказом
Министра индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 183
Правила приема, регистрации и рассмотрения заявки
на предоставление инвестиционных преференций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций (далее - Правила) определяют порядок приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций уполномоченным органом по инвестициям.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган по инвестициям (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, по заключению инвестиционных контрактов и контролю за их исполнением;

2) өтінім беруші - қызметтiң басым түрлерiнде инвестициялық жобаны немесе инвестициялық стратегиялық жобаны iске асыру үшiн инвестициялық преференцияларды алуға өтiнiм берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы.
2. Өтiнiмдердi қабылдау және тiркеу
3. Инвестициялық преференцияларды алуға өтiнiмді өтінім беруші уәкiлеттi органның кеңсесiне тапсырады, ол тіркеу нөмірін берумен және күнімен тіркеледі одан соң уәкiлеттi органның бiрiншi басшысына немесе оның орынбасарына берiледi.
4. Уәкiлеттi органның басшысы немесе оның орынбасары өтiнiмдi «Инвестициялар туралы» Заңның (бұдан әрі – Заң) талаптарына сәйкестігін тексеру үшiн уәкiлеттi органның тиiстi бөлiмшесіне береді.
3. Өтiнiмдi қарау
5. Инвестициялық преференцияларды беру үшiн өтінім қарау мерзімі жиырма жұмыс күнін құрайды.
6. Уәкілетті органнның тиісті бөлімшесі өтінімді инвестициялық преференцияларды беру мәніне қараған кезде:
1) өтінімнің бекітілген нысанға сәйкестігіне талдау жүргізеді:
2) Заңның 19-бабында көрсетілген құжаттардың барын айқындайды;
3) инвестициялық жобаның немесе инвестициялық стратегиялық жобаның бизнес-жоспарын Заңның 19-бабының 4-тармақшасына сәйкес бекітілген Талаптар сәйкестігіне талдау жүргізеді;
4) инвестициялық жобаның немесе инвестициялық стратегиялық жобаның қаржыландыру көздерiнiң болуына және қаржыландыру кепілдігін анықтайды;
5) салықтық қарыз, басқа да мiндеттi төлемдер және әлеуметтік аударымдар бойынша қарыздардың жоқтығына талдау жасайды;
6) инвестициялық мәселелер (келiсiмдер) бойынша мемлекеттiк органдармен және басқа мекемелермен өзара жұмыс атқарады.
7. Тапсырыстың нәтижелері бойынша Уәкілетті орган инвестициялық преференцияларды беру немесе бас тарту жөнінде шешім қабылдайды, ол жайлы Өтінім берушіге жазбаша жауап жібереді. Инвестициялық преференцияларды беруге бас тарту жөніндегі шешім уәжді болуы тиіс.

2) заявитель - юридическое лицо Республики Казахстан, подавшее заявку на предоставление инвестиционных преференций для реализации инвестиционного проекта или инвестиционного стратегического проекта в приоритетных видах деятельности.
2. Прием и регистрация заявки
3. Заявка на предоставление инвестиционных преференций (далее - Заявка) подается заявителем в канцелярию уполномоченного органа, регистрируется с присвоением регистрационного номера и даты, после чего передается первому руководителю уполномоченного органа либо его заместителю.
4. Руководитель уполномоченного органа либо его заместитель передают Заявку в подразделение уполномоченного органа, непосредственно осуществляющее рассмотрение Заявки (далее - подразделение уполномоченного органа) на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан «Об инвестициях» от 8 января 2003 года (далее - Закон).
3. Рассмотрение заявки
5. Срок рассмотрения Заявки на предмет предоставления инвестиционных преференций составляет двадцать рабочих дней.
6. При рассмотрении заявки на предмет предоставления инвестиционных преференций подразделение уполномоченного органа:
1) рассматривает Заявку на предоставление инвестиционных преференций;
2) проверяет наличие документов, указанных в статье 19 Закона Республики Казахстан «Об инвестициях»;
3) проводит анализ бизнес-плана инвестиционного проекта или инвестиционного стратегического проекта;
4) определяет наличие источников и гарантий финансирования инвестиционного проекта или инвестиционного стратегического проекта;
5) проводит анализ отсутствия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
6) взаимодействует с государственными органами и иными организациями по инвестиционным вопросам (согласование).
7. По результатам рассмотрения заявки уполномоченный орган принимает решение о предоставлении либо об отказе в предоставлении инвестиционных преференций, о чем заявителю направляется письменный ответ. Решение об отказе в предоставлении инвестиционных преференций должно быть мотивированным.