Стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 8 маусымдағы № 397 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 18 шілдеде № 7798 тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес және стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі және мемлекеттік сатып алу департаменті (Е.Р. Әмірғалиев) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 8 маусымдағы
№ 397 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына стоматологиялық көмек
көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже
І. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халқына стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы осы ереже Қазақстан Республикасының ересектері мен балаларына стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының міндетін, қызметін, құқықтық және ұйымдастырушылық негіздерін анықтайды.
2. Стоматологиялық ұйымдар ересектер мен балаларға клиникалық хаттамалардың негізінде қазіргі заманға медициналық технологияларды пайдалана отырып, стоматологиялық науқастардың профилактикасына, диагностикасын емдеуге және медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында амбулаториялық-емханалық және стационарлық нысандарды мамандандырылған көмек көрсету үшін құрылады.
3. Стоматологиялық ұйымдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, нормативтік құқықтық актілерді, ұйымның Жарғысын, осы Ережені басшылыққа алады және өз қызметін медициналық қызметке берілген мемлекеттік лицензияның негізінде жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июня 2012 года № 397. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2012 года № 7798.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", и в целях совершенствования деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь,ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Амиргалиев Е.Р.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 июня 2012 года № 397
Положение о деятельности организаций здравоохранения,
оказывающих стоматологическую помощь населению Республики
Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь населению Республики Казахстан, определяет функции, правовые и организационные основы деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь взрослому и детскому населению Республики Казахстан.
2. Стоматологические организации создаются на базе организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь для оказания специализированной медицинской помощи в форме консультативно-диагностической или стационарной медицинской помощи взрослому и детскому населению с использованием современных медицинских технологий, клинических протоколов, с целью своевременного проведения мероприятий, направленных на профилактику, диагностику, лечение и медицинскую реабилитацию стоматологических больных.
3. В своей деятельности стоматологические организации руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", отраслевыми нормативными правовыми актами, Уставом организации, настоящим Положением и осуществляют свою работу на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность.

4. Стоматологиялық ұйымдар дербес ұйым (стоматологиялық емхана (орталық)) ретінде немесе көп бейінді медициналық ұйымның құрамындағы құрылымдық бөлімше ретінде құрылады.
2. Стоматологиялық көмек көрсететін ұйымның құрылымы
5. Стоматологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымға:
1) стоматологиялық емхана (орталық);
2) стоматологиялық бөлімше (кабинет);
3) медициналық пунктің;
фельдшерлік – акушериялық пунктің;
медициналық денсаулық орталығының;
білім беру ұйымдарының;
денсаулық сақтаудың көп бейінді ұйымдарының құрамында стоматологиялық аурулардың профилактикасы кабинеті.
3. Стоматологиялық емхана (орталық)
6. Стоматологиялық емхананың (орталықтың) құрылымы өзіне:
1) стоматологиялық ауруларды профилактикалау кабинетін (қарау кабинеті);
2) пародонтология және ауыздың сілекейлі қабығын емдеу кабинеттері бар терапиялық стоматология бөлімшелерін;
3) хирургиялық стоматология бөлімшелерін (кабинет);
4) ортодонтия бөлімдерін (кабинет);
5) білім беру мекемелерінде балаларға стоматологиялық көмек көрсететін емдеу профилактикалық бөлімшені;
6) қосалқы бөлімшелерді (рентологиялық, физиотерапиялық кабинеттер, тіркеу бөлімі және т.б.);
7) орталықтандырылған зарарсыздандыруды;
8) техникалық қызметті;
9) медициналық статистика кабинетін;
10) әкімшілік-шаруашылық бөлімін қамтиды.
7. Стоматологиялық емхананың қызметі:
1) стоматологиялық науқастарға амбулаторлық жағдайда нақтама қою, емдеу және алдын алуды денсаулық сақтау саласының өкілетті ұйымы ұсынған, клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностика мен ем жүргізу;
2) стоматологиялық аурулардың қараусыз қалған түрлерін жіктеу және себебін талдау;
3) стоматологиялық науқастардың уақытша еңбекке жарамсыздығына сараптама;
4) стоматологиялық аурумен ауыратын науқасқа диспансерлік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу;
5) профилактикалық жұмыс;
6) ұйымдастырушылық - әдістемелік жұмыс:
стоматологиялық бөлімшенің (кабинеттің), стоматологиялық ауруларды профилактикалау кабинетінің қызметіне ұйымдастырушылық - әдістемелік көмек;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға келесі есептік кезеңдегі айдың 5-не дейінгі мерзімде жарты жылдық және жылдық есепті ұсына отырып стоматологиялық науқастардың есебі;
стоматологиялық аурулардың профилактикасы, диагностикасы, емдеу және оңалту мәселелерінде дәрігерлердің және орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеуге және өткізуге қатысу;
саламатты өмір салтын қалыптастыру қызметімен бірлесіп халық арасында бірлескен санитариялық – ағарту жұмысын ұйымдастыру және өткізу;

4. Стоматологические организации создаются, как самостоятельные организации (стоматологическая поликлиника (центр)) или как структурное подразделение в составе многопрофильных организаций здравоохранения.
2. Структура организаций, оказывающих стоматологическую помощь
5. К организациям здравоохранения, оказывающим стоматологическую помощь, относятся:
1) стоматологическая поликлиника (центр);
2) стоматологическое отделение (кабинет);
3) кабинет профилактики стоматологических заболеваний в составе:
медицинского пункта;
фельдшерско-акушерского пункта;
медицинского центра здоровья;
организаций образования;
многопрофильных организаций здравоохранения.
3. Стоматологическая поликлиника (центр)
6. Структура стоматологической поликлиники (центра) включает в себя:
1) кабинет профилактики стоматологических заболеваний (смотровой кабинет);
2) отделение терапевтической стоматологии с кабинетами пародонтологии и лечения заболеваний слизистой оболочки рта;
3) отделение (кабинет) хирургической стоматологии;
4) ортодонтическое отделение (кабинет);
5) лечебно-профилактическое отделение оказания стоматологической помощи детям в общеобразовательных учреждениях;
6) вспомогательные подразделения (рентгенологические, физиотерапевтический кабинеты, регистратура и др.);
7) централизованная стерилизационная;
8) технические службы;
9) кабинет медицинской статистики;
10) административно-хозяйственная часть.
7. Функции стоматологической поликлиники:
1) проведение диагностики и лечения стоматологических заболеваний в соответствие с клиническими протоколами, рекомендованными уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) разбор и анализ причин запущенных форм стоматологических заболеваний;
3) экспертиза временной утраты трудоспособности больных стоматологическими заболеваниями;
4) организация и проведение диспансерного наблюдения за стоматологическими больными;
5) профилактическая работа;
6) организационно-методическая работа:
организационно-методическая помощь в деятельности стоматологического отделения (кабинета), кабинета профилактики стоматологических заболеваний;
учет стоматологических больных с предоставлением полугодового и годового отчета в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом в уполномоченный орган в области здравоохранения;
участие в разработке и проведении мероприятий по повышению квалификации медицинских работников с высшим медицинским образованием и со средним медицинским образованием по вопросам профилактики, диагностики, лечения и реабилитации больных со стоматологическими заболеваниями;
совместно со службой формирования здорового образа жизни организация и проведение санитарно-просветительной работы среди населения;

7) амбулаториялық жағдайда стоматологиялық ауруларды тегін емдеуге арналған қаражатты тиімді жұмсаудың мониторингі және талдауы.
8. Стоматологиялық клиникалар тиісті медициналық университеттердің, дәрігерлердің білімін жетілдіру институттарының кафедрасының клиникалық, оқу базасы, сондай-ақ медициналық колледж студенттерінің өндірістік практикалық базасы болып табылады.
4. Стоматологиялық бөлімше (кабинет)
9. Стоматологиялық бөлімше (кабинет) (бұдан әрі – Бөлімше/кабинет) амбулаториялық – емханалық көп бейінді стационарлық көмекті көрсететін медицина ұйымының немесе оқушыларының саны 800 адамнан кем емес білім беру ұйымдарының базасында құрылады.
10. Бөлімше/кабинет қызметі:
1) денсаулық сақтау саласының өкілетті ұйымы ұсынған, клиникалық хаттамаларға сәйкес консультативтік және емдеу-диагностикалық үдерісті ұйымдастыру;
2) тіс-жақ-бет кемістіктері, қисаюы және олардың дамуына алғышарттары, тіс сыртының және тіс қатарларының кемістіктері, тістің қатты тіндерінің және ауыз қуысы сілекейлі қабығының патологиялары бар бұдан бұрын айқындалған тұлғаларды одан әрі стоматологиялық емханадағы (орталықтағы) түрде жіберу;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде профилактикалық және медициналық көмек көрсету.
5. Стоматологиялық аурулардың профилактикасы кабинеті
11. Стоматологиялық аурулардың профилактикасы кабинеті медициналық пункттерде, фельдшерлік–акушериялық пункттерде, медициналық денсаулық орталықтарында, оқушыларының саны 800 адамнан кем білім беру ұйымдарында, сондай-ақ стоматологиялық бөлімше (кабинет) жоқ көп бейінді медициналық ұйымдардың құрамында ұйымдастырылады.
12. Стоматологиялық аурулардың профилактикасы кабинетінің қызметі:
1) ауыз қуысының гигиенасына үйретуді;
2) профилактикалық жеке құралдарды таңдауды;
3) тістерді гелдермен, лактармен, суспензиялармен фторлауды (оның ішінде терең) және минералдауды;
4) фиссур герметизациясы;
5) ауыз қуысының және тіс жақ жүйесінің патологиясы бар балаларды және жасөспірімдерді стоматолог дәрігерге жіберуді;
6) ата-аналардың және балалардың арасында стоматологиялық саулық мәселелері бойынша санитариялық – ағарту жұмыстарын қамтып дәрігерге дейінгі стоматологиялық көмек жүргізіледі.
13. Стоматологиялық аурулардың профилактикасы кабинетінде дәрігерге дейінгі стоматологиялық көмек көрсетуді тіс гигиенаисті, немесе "Тіс гигиенаисті" мамандығы бойынша арнайы қайта даярлаудан өткен және тиісті маман сертификаты бар орта буын медицина қызметкері жүргізеді.

7) анализ ежегодной потребности стоматологической поликлиники (центра) в медицинском оборудовании, изделиях медицинского назначения и лекарственных препаратах, составление заявок.
8. Стоматологическая поликлиника является клинической, учебной базой кафедр медицинских высших учебных заведений, институтов усовершенствования врачей, а также базой производственной практики для студентов медицинских средних учебных заведений, соответствующего профиля.
4. Стоматологическое отделение (кабинет)
9. Стоматологическое отделение (кабинет) создается на базе медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь или многопрофильного стационара, в организациях образования с количеством учащихся не менее 800 человек (далее - Отделение/кабинет).
10. Функции отделения/кабинета:
1) организация консультативного и лечебно-диагностического процесса в соответствие с клиническими протоколами, рекомендованными
уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) ранее выявление лиц с зубочелюстно-лицевыми аномалиями, деформациями и предпосылками их развития, дефектов коронок зубов и зубных рядов, патологии твердых тканей зубов и слизистой оболочки полости рта с дальнейшим направлением в стоматологическую поликлинику (центр);
3) оказание профилактической и медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136.
5. Кабинет профилактики стоматологических заболеваний
11. Кабинет профилактики стоматологических заболеваний организуется в медицинских пунктах, фельдшерско-акушерских пунктах, в организациях образования с количеством учащихся менее 800 человек, а также в составе многопрофильных организаций здравоохранения, в которых отсутствует стоматологическое отделение (кабинет).
12. Функции кабинета профилактики стоматологических заболеваний:
1) обучение гигиене полости рта;
2) подбор индивидуальных средств профилактики;
3) фторирование (в том числе глубокое) и минерализация зубов гелями, лаками, суспензиями;
4) герметизация фиссур;
5) направление детей и подростков с патологией полости рта и зубочелюстной системы к врачу-стоматологу;
6) санитарно-просветительная работа среди родителей и детей по вопросу стоматологического здоровья.
13. Оказание доврачебной стоматологической помощи в кабинете профилактики стоматологических заболеваний проводит зубной гигиенист, либо медицинский работник со средним медицинским образованием, прошедший курс переподготовки по специальности "Стоматология" и получивший сертификат специалиста "Зубной гигиенист".