"Жол көлік оқиғасы салдарынан зардап шеккен адамдар туралы" № ЖКО-1 нысанды есепті, "Жол көлік оқиғасын есепке алу карточкасы" № ЖКО-1 және "Жол көлік оқиғасы салдарынан жарақаттанған немесе қаза болған адам туралы карточка" № ЖКО-2 ақпараттық есепке алу құжаттарын, сонымен қатар оларды толтыру тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 29 маусымдағы № 78, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 28 маусымдағы № 378 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 28 маусымдағы № 438 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 тамызда № 7831 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2016 жылғы 8 қаңтардағы № 1, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 1046 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1070 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Бас прокурорының 08.01.2016 № 1, ҚР Ішкі істер министрінің 22.12.2015 № 1046 және ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.12.2015 № 1070 бірлескен бұйрығымен.
Көрсеткіштерді есепке алудың бірыңғай мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін жалпы  регламенттеу, есепке алу мәліметтерін пайдалану және жол қауіпсіздігі саласындағы жарақат алу және қаза болу бойынша есептік деректерді қалыптастыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес «Жол көлік оқиғасы салдарынан зардап шеккен адамдар туралы» № ЖКО-1 нысанды есебі;
2) Осы бұйрықтың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес «Жол көлік оқиғасын есепке алу карточкасы» № ЖКО-1 және  «Жол көлік оқиғасы салдарынан жарақаттанған немесе қаза болған адам туралы карточка» № ЖКО-2 ақпараттық есепке алу құжаттары;
3) Осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес «Жол көлік оқиғасы салдарынан зардап шеккен адамдар туралы» № ЖКО-1 нысанды есепті қалыптастыру, «Жол көлік оқиғасын есепке алу карточкасы» № ЖКО-1 және «Жол көлік оқиғасы салдарынан жарақаттанған немесе қаза болған адам туралы карточка» № ЖКО-2 ақпараттық есепке алу құжаттарын толтыру тәртібі туралы Нұсқаулық;
4) Осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес жол көлік оқиғасы салдарынан қаза болған және жарақаттанған адамдар туралы салыстыру актісі бекітілсін.
2. «Жол көлік оқиғасы салдарынан зардап шеккен адамдар туралы» № ЖКО-1 есеп нысанын және «Жол-көлік оқиғасын есепке алу карточкасы» № ЖКО-1, «Жол-көлік оқиғаларынан зардап шеккен адам туралы карточка» № ЖКО-2 нысандарын, сонымен қатар оларды толтыру бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 27, Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2011 жылғы 8 сәуірдегі № 155 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің 2011 жылғы 12 сәуірдегі № 185 бірлескен бұйрығының күші жойылсын (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 11 мамырдағы № 6942 тіркелді).

Об утверждении формы отчета № ДТП-1 "О лицах, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях" и информационных учетных документов № ДТП-1 "Карточка учета дорожно-транспортного происшествия" и № ДТП-2 "Карточка на лицо, раненое или погибшее в дорожно-транспортном происшествии", а также Инструкции о порядке их заполнения
Совместный приказ Генерального прокурора Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 78, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июня 2012 года № 378 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2012 года № 438. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2012 года № 7831. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел от 22 декабря 2015 года № 1046, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1070 и Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 января 2016 года № 1
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 22.12.2015 № 1046, Министра здравоохранения и социального развития РК от 29.12.2015 № 1070 и Генерального Прокурора РК от 08.01.2016 № 1.
В целях регламентации единой государственной системы учета показателей и формирования отчета в сфере дорожно–транспортного травматизма и смертности ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) форму отчета № ДТП-1 «О лицах, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) информационные учетные документы № ДТП-1 «Карточка учета дорожно-транспортного происшествия» и № ДТП-2 «Карточка на лицо, раненое или погибшее в дорожно-транспортном происшествии» согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
3) Инструкцию о порядке заполнения информационных учетных документов № ДТП-1 «Карточка учета дорожно-транспортного происшествия», № ДТП-2 «Карточка на лицо, раненое или погибшее в дорожно-транспортном происшествии» и формирования формы отчета № ДТП-1 «О лицах, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях» согласно приложению 4 к настоящему приказу;
4) акт сверки сведений о лицах, погибших и раненых в дорожно-транспортных происшествиях, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 27, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 апреля 2011 года № 155 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 апреля 2011 года № 185 «Об утверждении формы отчета № ДТП-1 «О лицах, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях» и форм карточек № ДТП-1 «Карточка учета дорожно-транспортного происшествия» и № ДТП-2 «Карточка на лицо, пострадавшее в результате дорожно-транспортного происшествия», а также Инструкции по их заполнению».

3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) осы бұйрықты:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін;
2) Қазақстан Республикасының Ішкі істер және денсаулық сақтау министрліктеріне, сонымен қатар Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына, Ішкі істер және Денсаулық сақтау министрлерінің орынбасарларына қызмет бағыттары бойынша жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми түрде жарияланып, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының              Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры                          Ішкі істер Министрі
____________ А. Дауылбаев               __________ К. Қасымов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау Министрі
__________ С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының
2012 жылғы 29 маусымдағы № 78
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 28 маусымдағы № 378
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 28 маусымдағы № 438
бірлескен бұйрығына 1-қосымша
Нысан
«Жол-көлік оқиғасы салдарынан зардап шеккен адамдар туралы» № ЖКО-1 есебі
Атауы
Жол-көлік оқиғасының барлығы (бұдан әрі - ЖКО)
Соның ішінде есептік кезеңде келіп түскен АЕҚ бойынша өткен жылда тіркелген ЖКО саны
ЖКО салдарынан зардап шеккен адамдар саны
Соның ішінде есептік кезеңде келіп түскен АЕҚ бойынша өткен кезеңдерде зардап шеккен адамдар саны
Жарақаттанғандар саны
Қаза болғандар саны
Барлығы
ауруханаға орналастырылғандар саны
Ер адамдар
Әйел адамдар
Кәмелетке толмағандар
Барлығы
Ер адамдар
Әйел адамдар
Кәмелетке толмағандар
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ақтөбе облысы
1
Алматы қаласы
2
Алматы облысы
3
Ақмола облысы
4
Астана қаласы
5
Атырау облысы
6
Шығыс Қазақстан облысы
7
Жамбыл облысы
8
Батыс Қазақстан облысы
9
Қарағанды облысы
10
Қостанай облысы
11
Қызылорда облысы
12
Маңғыстау облысы
13
Павлодар облысы
14
Солтүстік Қазақстан облысы
15
Оңтүстік Қазақстан облысы
16
Барлығы
17
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының
2012 жылғы 29 маусымдағы № 78
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 28 маусымдағы № 378
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 28 маусымдағы № 438
бірлескен бұйрығына 2-қосымша
Нысан
«Жол-көлік оқиғасын есепке алу карточкасы» № ЖКО-1 карточкасы
(бұл карточка жол полициясы немесе ішкі істер органдарының
қызметкерлерімен Құқықтық статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті басқармасының (одан әрі – ҚСжАЕКБ)
деректер банкінің толықтырылуы үшін толтырылады)

3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) настоящий приказ направить:
1) на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) в министерства внутренних дел и здравоохранения Республики Казахстан, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета, на заместителей министров внутренних дел и здравоохранения по направлениям деятельности.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
___________А. Даулбаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________К. Касымов
Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
_________С. Каирбекова
Приложение 1
к совместному приказу
Генерального Прокурора Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 78
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 378
Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 438
Отчет № ДТП-1 "О лицах, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях"
Наименование
Всего зарегестрировано дорожно-транспортного происшествия (далее - ДТП)
из них зарегистрировано ДТП прошлого периода, по которым ИУД поступил в отчетном периоде
Количество лиц, пострадавших в результате ДТП
из них лиц, пострадавших в ДТП прошлых периодов, по которым ИУД поступил в отчетном месяце
Количество раненых
Количество погибших
Всего
госпитализиро-ванных
Мужчин
Женщин
Несовершенно-летних
Всего
Мужчин
Женщин
Несовершенно-летних
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Актюбинская область
1
город Алматы
2
Алматинская область
3
Акмолинская область
4
город Астана
5
Атырауская область
6
Восточно-Казахстанская
7
Жамбылская область
8
Западно-Казахстанская область
9
Карагандинская область
10
Костанайская область
11
Кызылординская область
12
Мангистауская область
13
Павлодарская область
14
Северо-Казахстанская область
15
Южно-Казахстанская область
16
Всего
Приложение 2
к совместному приказу
Генерального Прокурора Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 78
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 378
Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 438
Форма
Карточка ДТП-1 «Карточка учета дорожно-транспортного
происшествия» (данная карточка заполняется сотрудником
дорожной полиции или органа внутренних дел для дальнейшего
пополнения банка данных Управления Комитета по правовой
статистике и специальным учетам (далее-УКПСиСУ)

12. ҚСжАЕКБ АЕҚ құрудың толықтығы мен дұрыстығына, оларда бейнеленетін ақпараттардың дұрыстығына, уақытында ұсынылуына бақылауды жүргізеді.
13. ҚСжАЕК мүдделі мемлекеттік органдармен келісе отырып, АЕҚ әзірлейді және бірыңғай нысанын енгізеді.
2. «Жол-көлік оқиғасы салдарынан зардап шеккен адамдар туралы»
№ ЖКО-1 есептің (одан әрі – есеп) нысанын қалыптастыру,
«Жол-көлік оқиғасын есепке алу карточкасы» № ЖКО-1 карточкасын
және «Жол-көлік оқиғасы салдарынан жарақаттанған немесе қаза
болған адамға арналған карточка» № ЖКО-2 нысанды ақпараттық
есепке алу құжаттарын толтыру тәртібі
14. Есеп нысанын қалыптастыру «Жол-көлік оқиғасын есепке алу карточкасы» № ЖКО-1 (бұдан әрі – № ЖКО-1 АЕҚ) және «Жол-көлік оқиғасы салдарынан жарақаттанған немесе қаза болған адамға арналған карточка» № ЖКО-2 карточкалары (бұдан әрі – № ЖКО-2 АЕҚ) негізінде жүзеге асырылады.
15. Әрбір ЖКО-ға арналып № ЖКО-1 АЕҚ толтырылады және ЖКО-дан зардап шеккен әр тұлғаға № ЖКО-2 АЕҚ толтырылады.
16. № ЖКО-1 және № ЖКО-2 нысанды АЕҚ қатаң түрде ЖКО материалдарына сәйкес толтырылады және ЖКО болғаннан кейін 3 тәулік ішінде есептілікті қалыптастыратын жол полициясы қызметкері, қажет жағдайда, басқа да уәкілетті органдар өкілдерінің қатысуымен, аудандық және оларға теңестірілген прокуратураларда орналасқан ҚСжАЕКБ-ға, ҚСжАЕКБ аумақтық топтарына ұсынады.
17. Медициналық ұйымдар жыртылмалы талонды ҚСжАЕКБ-ға (аудандық және оған теңестірілген прокуратураларда орналасқан ҚСжАЕКБ топтарына) ЖКО болған сәттен бастап 5 күн ішінде ұсынады. ҚСжАЕКБ қызметкерлері (ҚСжАЕКБ топтары) қабылданған АЕҚ-ның және жыртылмалы талондардың негізінде олардың тіркелуін, автоматтандырылған өңделуін және авария, сондай-ақ, жол-көлік жарақаты көрсеткіштерінің қалыптасуын (есепке алынуын) қамтамасыз етеді.
18. Жол полициясы органдарында немесе аудандық ішкі істер органдарында жауапты қызметкерлер АЕҚ-ын қағаз жүзінде түсінікті етіп, шималаусыз және түзетулерсіз, баспа әріптерімен, көк немесе қара сиямен, қолмен немесе компьютер арқылы толтырады.
Ескерту: АЕҚ-ны электронды түрде ҚСжАЕКБ-не жолдаған кезде жол полициясы органдарында түпнұсқалары 1 жыл сақталады.
19. ҚСжАЕКБ АЕҚ-ның негізінде келіп түсетін мәліметтерді ҚСжАЕК «Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе» (ББСЖ) (бұдан әрі – ББСЖ АДБ) автоматтандырылған деректер банкіне олардың келіп түскен сәтінен электрондық режимде 24 сағаттан кешіктірмей жолдау арқылы жергілікті ақпараттық деректер базасын қалыптастырады.
20. АЕҚ қамтылған ақпараттардың толықтығы мен дұрыстығын АЕҚ толтырған қызметкер және АЕҚ қол қойған жол полициясы органының лауазымды тұлғасы қамтамасыз етеді.
21. АЕҚ ББСЖ АДБ-не уақытында енгізіун ҚСжАЕКБ-ның тиісті қызметкері қамтамасыз етеді.
3. № ЖКО-1 АЕҚ толтыру
22. № ЖКО-1 АЕҚ-ның деректемелері мынадай тәртіпте толтырылады:
1-деректемеде бірінші жұп болып – карточканы толтырған жыл, екінші жұбы – облыстар, Астана, Алматы қалаларының коды, үшінші – ауданның немесе қаланың коды, төртінші – ведомство коды, тоғызыншы санда – резервті нөмір және соңғы сандармен (5 белгі) ЖПБ-ның ЖКО есепке алу журналында тіркелген карточканың реттік нөмірі белгіленеді және ол сандық түрде толтырылады;
2-деректемеде карточканың ҚСжАЕКБ келіп түскен күні көрсетіледі;
3-деректемеде жол полициясы органының Өтініштерді есепке алу кітабында (бұдан әрі – ӨАЕК) (1), Әліпбилік журналға (2), Кіріс құжаттарын есепке алу журналында (3), басқа да көздерге (4) тиісті кодировканы белгілей отырып, басқа мәліметтердің бастапқы тіркелуі туралы ақпарат белгіленеді;
4-деректемеде ЖКО-ның болған күні (санмен көрсетіледі: бірінші сан - 01, он бесінші - 15, айы - 01-қаңтар, 12 - желтоқсан, жылы – 2011 ж.) көрсетіледі;
5-деректемеде ЖКО болған тәулік уақыты (санмен көрсетіледі және 00 сағаттан 23 сағатқа дейін жүргізіледі);

12. На каждое ДТП заполняется ИУД № ДТП-1 и на каждое лицо, пострадавшее в ДТП, заполняется ИУД № ДТП-2.
13. ИУД № ДТП-1 и № ДТП-2 заполняются в строгом соответствии с материалами ДТП в течение 3-х суток после совершения ДТП, представляются сотрудником дорожной полиции, ответственным за формирование отчетности, при необходимости с участием представителей других уполномоченных органов, в УКПСиСУ, в группы УКПСиСУ, дислоцированные в районных и приравненных к ним прокуратурах.
14. Отрывной талон медицинскими организациями представляется в УКПСиСУ (в группы УКПСиСУ, дислоцированные в районных и приравненных к ним прокуратурах) в течение 5-и рабочих дней с момента совершения ДТП. Сотрудники УКПСиСУ (группы УКПСиСУ) на основе принятых ИУД и отрывных талонов обеспечивают регистрацию, автоматизированную обработку и формирование (учета) показателей аварийности и дорожно-транспортного травматизма.
15. В органах дорожной полиции либо в районных органах внутренних дел сотрудники заполняют ИУД в бумажном варианте, разборчиво, без подчисток и исправлений, печатными буквами, синими или черными чернилами от руки или на компьютере.
Примечание: при направлении ИУД в УКПСиСУ в электронном виде, оригиналы хранятся в органах дорожной полиции сроком на 1 год.
16. УКПСиСУ, на основании ИУД формирует местную информационную базу данных с последующим направлением поступающих сведений в автоматизированный банк данных «Единая унифицированная статистическая система» (далее - АБД ЕУСС) КПСиСУ в электронном режиме в срок не позднее 24-х часов с момента их поступления.
17. Сотрудник, заполнивший ИУД и должностное лицо органа дорожной полиции, подписавшее ИУД, обеспечивают полноту и достоверность информации, содержащихся в ИУД.
18. Сотрудник УКПСиСУ обеспечивает своевременность ввода ИУД в АБД ЕУСС.
19. Реквизиты ИУД № ДТП-1 заполняются в следующем порядке:
в реквизите 1 обозначается первой парой – год заполнения карточки, второй парой - код области, городов Астана и Алматы, третьей парой – код района или города, четвертой парой – код ведомства, девятой цифрой – резервный номер и последними цифрами (5 знаков) обозначается порядковый номер карточки, зарегистрированный в журнале учета ДТП УДП и заполняется в цифровом выражении; орган регистрации;
реквизит 2 содержит дату поступления карточки в УКПСиСУ;
в реквизите 3 указываются сведения о первоначальной регистрации органа дорожной полиции в Книге учета заявлений (далее - КУЗИ) (1), Алфавитном журнале (2), Журнале учета входящей корреспонденции (3), другие источники (4) с соответствующей кодировкой;
реквизит 4 содержит дату совершения ДТП (указывается цифрами: число - первое - 01, пятнадцатое - 15, месяц - 01 - январь, 12 - декабрь, год – 2011 г.);
в реквизите 5 указывается время суток совершения ДТП (проставляется цифрами и производится от 00 час до 23);

6-деректемеде елді мекенде (1) елді мекен, көше атауы, жол бойында (2), халықаралық, республикалық маңызы бар (3), облыстық, аудандық маңызы бар (4) болған ЖКО тиісті коды қойылған мәтінде жазылады, жолда болған ЖКО орны (елді мекен аумағы бойынша өтілетін жолдарды қоспағанда ЖКО жолда болған кезде толтырылады);
7-деректемеде тасжолдың километрі, метрі, № көрсетіледі.
8-деректемеде жол жағдайы: жол жабынының түрі: құрғақ (1), ластанған (2), жаңадан төселген (3), жеңіл-желпі өңдеу (4), тайғақтыққа қарсы материалмен өңделген (5), қар үйіндісімен (6), дымқыл (7), қар басқан (8), мұз қатқан (9), жол жөндеу кезінде (10); жарықтығы: күндіз (11), ымырт уақыты (12) түнде (13); қараңғы уақытта сырттағы жарық: қосылған (14), қосылмаған (15), жарық жоқ (16); көше, жол элементтері: жолдың тіке бөлігі (17), көпір (жол өтпесі) (18), виадук (19), эстакада (20), қоғамдық көліктің тоқтайтын аймағы (21), жаяу жүргіншілерге арналған жол (22), реттелетін көше қиылысы (23), реттелмейтін көше қиылысы (24), шлагбаум қойылған теміржол өткелі (25), шлагбаум қойылмаған теміржол өткелі (26).
9-деректемеде жол торабында анықталған кемшіліктер көрсетіледі: тайғақ жабын (1), тегіс емес жабын (2), жолдың дағдылылығы (3), ойдымдар (4), жол жиегінің қанағаттандырмайтын жағдайы (5), жол өтпесі қаранымының жол кеңдігіне сәйкес келмеуі (6), теміржол өткелінің ұсынылған талаптарға сай келмеуі (7), ағаштар (8),  жарықтандыру шамдарының тірегі (қағып өту, көру мүмкіндігі шектеулі болған жағдайда) (9), жаяужолдың жоқтығы (10), жаяу жүргіншілерге арналған жолдың жоқтығы (11), қауіпті аймақтарда қоршаудың болмауы (12), жол бөлігінің жеткіліксіз жарықтандырылуы (13), жұмыс өндірісі орындарында қоршаудың және белгі беру құралдарының болмауы (14), жол белгілерінің жоқтығы немесе олардың дұрыс қолданылмауы (15), жол қозғалысын қамтамасыз ететін техникалық құралдардың ақауы немесе олардың нашар көрінуі (16), жол белгілеуінің жоқтығы немесе оның нашар көрінуі (17), басқа да жағдайлар (18), жоқтығы (19).
10-деректемеде ауа-райы жағдайлары: ашық (1), бұлтты (2), тұман (3), жауын (4), қар (5) көрсетіледі.
11-деректемеде ЖКО түрі тиісті кодировка арқылы көрсетіледі: қарсы соқтығысу (1), бүйірімен соқтығысу (2), жол-жөнекей соқтығысу (3), жолаушының құлауы (4), аударылу (5), тоқтап тұрған көлік құралын қағып өту (одан әрі – КҚ) (6), кедергілерді қағып өту (7), жаяу жүргіншіні қағып өту (8), велосипед жүргізушісін қағып өту (9), жегін көлікті қағып өту (10), жануарды қағып өту (11), басқа да оқиға түрлері (12).
12-деректемеде Жол қозғалысы ережесін одан әрі – (ЖҚЕ) бұзудың түрлері: ЖҚЕ немесе жол белгілерімен белгіленген жылдамдықтан асыру (1), реттеу белгі берулеріне бағынбау, жол белгілері мен белгі қою талаптарын сақтамау (2), адам тасымалдау (3), маневрлену (4), жаяу жүргіншілер жолымен жүріп өту (5), қоғамдық көліктердің тоқтайтын тұрақтарынан өту (6), жарық беру құралдарын қолдану (7), жүру кезінде артықшылық құқықтары берілген КҚ кедергісіз жүру мүмкіндігін беру (8), КҚ тоқтауы және тұрағы (9), теміржол өткелдерінен өту (10), жүк тасымалдау (11), буксирлеу (12), қарама-қарсы жол қозғалысы сызығына шығу (13), басып озу ережесін бұзу (14), жүру кезектілігін сақтамау, жол қиылыстарынан өту ережелерін бұзу (15), ара-қашықтықты сақтамау (16), жөндеу жұмыстары жүргізілмеген, пайдалануға тыйым салынған КҚ-мен жүру (17), шаршаған күйде, жол жүру үстінде ұйқыға кету (18), жүргізушілер, велосипедшілер және тасушылардың басқа да бұзушылықтары (19), белгіленбеген орында жаяу жүргіншінің жолдан өтуі (20), жол жүретін бөліктегі ойын (21), ересек адамның жетегінсіз жолдан өткен 7 жасқа дейінгі жолаушы (22), жаяу жүргіншілермен ЖҚЕ  бұзудың басқа да түрлері (23) тиісті кодировкамен белгіленеді;
13-деректемеде ЖКО-нда болған көліктердің саны көрсетіледі;
14-деректемеде рульдік басқарудың санаты мен орналасуы (оң жақта, сол жақта), мемлекеттік нөмірі, маркасы мен моделі, жүргізушінің аты-жөні, жүргізу куәлігінің нөмірі және жолаушылар саны көрсетіледі (көліктің санаты, маркасы, моделі және мемлекеттік нөмірі олардың кодификаторына сәйкес толтырылады және мәтінмен жазылады). Егер ЖКО қатысқан көліктердің саны үшеуден көп болса, онда АЕҚ-ның артқы жағына қағаз жүзінде қалған КҚ-на ұқсас мәліметтер толтырылады;
15-деректеме ЖКО фабуласын қамтиды, мұнда авариялық жағдайдың қысқаша сипаттамасы көліктің маневрленуі және ЖКО пайда болуын туғызған жол қозғалысына қатысушылардың әрекеттері қоса көрсетіледі;
16-деректемеде жарақаттанғандар (1), қаза болғандар (2), саны көрсетіледі;
17-деректемеде ЖКО–на кінәлі қатысушысы көрсетіледі: КҚ тиісті санаты бойынша жүргізуші құқығы бар (1), жүргізуші құқығынан айырылған (2), жүргізуші құқығы жоқ (3), ЖКО орнынан жасырынған (4), жаяу жүргінші (5), велосипедші немесе тасушы (6).
4-мәнін толтырған кезде ЖКО-ға қатысқан көлік құралын көрсету міндеттелмейді. ЖКО жасау жағдайлары, оның жасалуына кінәлі адам анықталғанда, жол полициясы органдары ҚСжАЕКБ мекенжайына барлық статистикалық деректер көрсетілген түзету хатын жолдайды.
18-деректемеде ЖКО-ға кінәлі адамның масаңдығының түрі көрсетіледі: масаңдық белгілері жоқ сау күйінде (1), алкогольдік масаңдық (2), есірткілік масаңдық (3), уытқұмарлық масаңдық (4).
19-деректемеде кінәлі жаяу жүргінші, велосипедші, тасушы туралы мәлімет (Т.А.Ә., туған күні): сау күйде (1), алкогольдік масаңдық (2), есірткілік масаңдық (3), уытқұмарлық масаңдық (4) болып көрсетіледі.
карточканы толтырған жол полициясы органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы мен қолы 20-деректемеде көрсетіледі;
ҚСжАЕКБ карточканы қабылдаған қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы мен қолы 21-деректемеде көрсетіледі.
4. № ЖКО-2 АЕҚ толтыру
23. № ЖКО-2 АЕҚ екі бөлімнен тұрады: тұлғаға арналған карточка мен жыртылмалы талон және олар келесі түрде толтырылады:

в реквизите 6 место совершения ДТП: в населенном пункте (1), наименование населенного пункта, улица, на дороге (2) международного, республиканского значения (3), областного, районного значения (4), сведения вписываются непосредственно текстом с соответствующей кодировкой, место совершения ДТП на дороге (заполняется при совершении ДТП на дороге, за исключением дороги, проходящей по территории населенных пунктов);
в реквизите 6.1 указываются километр, метр, № трассы;
в реквизите 7 указываются дорожные условия: состояние дорожного покрытия: мокрая (01), заснеженная (02), обледеневшая (03), ремонт дорог (04); сухая (21), загрязненная (22), свежеуложенная (23), поверхностная обработка (24), обработанное противогололедным материалом (25), со снежным накатом (26), освещенность: день (06), сумерки (07), ночь (27), в темное время наружное освещение: включено (08), не включено (09), отсутствует (10), элементы улицы, дороги: мост (путепровод) (11), виадук (12), эстакада (13), зона остановки общественного транспорта (14), пешеходный переход (15), перекресток регулируемый (16), перекресток нерегулируемый (17), железнодорожный переезд со шлагбаумом (18), железнодорожный переезд без шлагбаума (19), насыпь высотой более 3 м (20).
в реквизите 7.1 указываются зафиксированные недостатки улично-дорожной сети: покрытие (01), неровное покрытие (02), коллейность (03), выбоины (04), неудовлетворительное состояние обочины (05), несоответствие габарита путепровода ширине дороги (06), несоответствие железно-дорожного переезда предъявляемым требованиям (07), деревья (08), опоры светильников (в случаях наезда, ограничения видимости) (09), отсутствие тротуаров (10), пешеходных дорожек (11), отсутствие ограждений на опасных участках (12), недостаточное освещение проезжей части (13), отсутствуют ограждения и сигнализации в местах производства работ (14), отсутствие дорожных знаков, либо неправильное их применение (15), неисправность тсодд, или плохая их видимость (16), отсутствие дорожной разметки, или плохая ее видимость (17), иные условия (18), отсутствуют (19);
в реквизите 7.2 указываются погодные условия: ясно (1), пасмурно (2), туман (3), дождь (4), снег (5);
в реквизите 8 указывается вид ДТП путем соответствующей кодировки: лобовое столкновение (1), боковое столкновение (2), попутное столкновение (3), падение пассажира (4), опрокидывание (5), наезд на стоящее транспортное средство (далее - ТС) (6), наезд на препятствие (7), наезд на пешехода (8), наезд на велосипедиста (9), наезд на гужевой транспорт (10), наезд на животное (11), иные виды происшествий (12);
в реквизите 9 указываются виды нарушения Правил дорожного движения (далее – ПДД): превышение скорости, установленной ПДД или дорожными знаками (02), неподчинение сигналам регулирования, несоблюдение требований дорожных знаков или разметки (03), перевозки людей (04), маневрирования (05), проезда пешеходных переходов (06), проезда остановок общественного транспорта (07), пользование осветительными приборами (08), предоставление беспрепятственного проезда ТС, пользующихся преимущественным правом проезда (09), остановки и стоянки ТС (10), проезда железнодорожных переездов (11), перевозки грузов (12), буксировки (13), выезд на полосу встречного движения (14), нарушение правил обгона (15), несоблюдение очередности проезда, нарушение правил проезда перекрестков (16), несоблюдение дистанции (17), управление ТС с неисправностями, с которыми запрещена их эксплуатация (18), переутомление, сон за рулем (19), иные нарушения водителями, велосипедистами, возчиками (20), переход пешехода через проезжую часть в неустановленном месте (81), игра на проезжей части (84), пешеход в возрасте до 7 лет без сопровождения взрослого (85), иные нарушения ПДД пешеходами (87);
в реквизите 10 указывается количество ТС, участвовавших в ДТП;
в реквизите 11 указываются категория, расположение рулевого управления (правое\левое), государственный регистрационный номерной знак, марка и модель ТС, фамилия, имя, отчество водителя, номер водительского удостоверения, дата его выдачи и количество пассажиров (категория, марка, модель и государственный номер ТС заполняется в соответствии с их кодификатором и вписываются текстом). В случае если количество транспортных средств, участвовавших в ДТП, более трех, то на обороте ИУД в бумажном варианте заполняются аналогичные сведения на остальные ТС;
реквизит 12 содержит фабулу ДТП, где дается краткое описание аварийной ситуации с указанием маневрирования ТС и действий участников движения, которые привели к возникновению ДТП;
в реквизите 13 указывается количество раненых (1) и погибших (2);
в реквизите 14 указывается виновный участник ДТП: имеющий водительские права, соответствующей категории ТС (01), лишенный водительских прав (02), не имеющий водительских прав (03), скрывшийся с места ДТП (04), пешеход (05), велосипедист или возчик (06);
при заполнении значения 4 указание транспортного средства, участвовавшего в ДТП является не обязательным. При установлении обстоятельств совершения ДТП, лица виновного в его совершении, органами дорожной полиции в адрес УКПСиСУ направляется корректировочное письмо с указанием всех статистических данных;
в реквизите 14.1 указывается состояние опьянения виновника ДТП: отсутствие признаков опьянения трезвый (1), алкогольное опьянение (2), наркотическое опьянение (3), токсикоманическое опьянение (4);
в реквизите 14.2 указывается сведения о виновном пешеходе, велосипедисте, возчике (Ф.И.О., дата рождения): трезвый (1), алкогольное опьянение (2), наркотическое опьянение (3), токсикоманическое опьянение (4);
фамилия, имя, отчество, должность и подпись сотрудника органа дорожной полиции, заполнившего карточку указывается в реквизите 15;
фамилия, имя, отчество, должность и подпись сотрудника УКПСиСУ, принявшего карточку указывается в реквизите 16.
20. ИУД № ДТП-2 состоит из двух частей: карточки на лицо, а также отрывного талона и заполняются следующим образом:

27. Электронды АЕҚ-на жыртылмалы талонның мәліметтерін ҚСжАЕКБ қызметкері енгізеді.
5. № ЖКО-1 АЕҚ және ЖКО-2 АЕҚ жүргізу және есепке алу
28. Жол полициясы немесе аудандық ішкі істер органы қызметкерлері жол-көлік оқиғасы болғаннан кейін, 3 тәулік ішінде ҚСжАЕКБ-ға (ҚСжАЕКБ топтарына) АЕҚ-ын қағаз түрінде жолдайды.
Жол полициясы немесе ІІО қызметкерлерінде ББСЖ автоматтандырылған жұмыс орны болған жағдайда орталықтандырылған деректер банкінде online режимінде көрінетін электронды № ЖКО-1 және № ЖКО-2 АЕҚ нысандарын толтырады.
29. Жол полициясы органдарының қызметкерлері ЖКО-дан жарақат алғандар және қаза болғандар туралы мәліметтерді медициналық мекемелермен әр айдың 28-жұлдызында ҚСжАЕКБ-ға ұсынылатын нысан бойынша салыстыру актісін құрай отырып (5-қосымшаға сәйкес) салыстырып тексеруді ұйымдастырады.
30. АЕҚ-ға жол полициясы органының лауазымды тұлғасы қол қойғаннан кейін өзгертулер енгізуге тыйым салынады.
31. Егер АЕҚ және ББСЖ деректемелеріне түзету енгізу қажет болса, жол полициясы органы қате табылған күннен бастап бір айдан кешіктірмей ҚСжАЕБ-на келесі негіздер бойынша тиісті АЕҚ-на өзгерістер енгізу туралы сұрауды жолдайды:
мониторинг нәтижесі бойынша ҚСжАЕБ ақпараты бойынша, деректердің дұрыс еместігі расталған жағдайда;
егер жарақаттанған адам қаза болғандар санатына ауыстырылса;
медициналық ұйымдармен салыстыру жүргізген кезде басқа да жарақаттанғандар анықталғанда және ЖКО орнынан жасырынған адамдарды анықтаған жағдайда.
32. Егер осы түзету салдарынан бұрынғы есептік кезеңдерде бұрмалаушылықтар пайда болса, ҚСжАЕКБ есептілікке түзетулер енгізу туралы қажетті құжаттар 24 сағаттан кешіктірілмей ҚСжАЕК-не жолданады.
6. Есепті құрастыру
33. Есеп 1 бөлімнен тұрады және АЕҚ негізінде қалыптастырылады, деректемелері оның көрсеткіштерімен бірегей болып келеді және адамдардың жарақаттануын немесе қаза болуын туындатқан ЖКО туралы төмендегідей ақпаратты бейнелейді:
А жолында атауы және Б жолында аймақтардың кодтары бейнеленеді;
1-бағанда барлық ЖКО саны, соның ішінде: 2-бағанда есептік кезеңде келіп түскен АЕҚ бойынша өткен кезеңде тіркелген ЖКО саны көрсетіледі;
3-бағанда ЖКО салдарынан зардап шеккен адамдар саны, 4-бағанда есептік кезеңде келіп түскен АЕҚ бойынша өткен кезеңдерде зардап шеккен адамдар көрсетіледі;
5-бағанда жарақаттанғандардың жалпы саны қойылып, 6-бағанда ауруханаға орналастырғандар, 7-бағанда ер адамдар, 8-әйел адамдар, 9-кәмелетке толмағандар көрсетіледі;
10-бағанда қаза болғандардың жалпы саны көрсетіледі, солардың ішінен 11, 12, 13 бағандарда ер адамдардың, әйел адамдардың және кәмелетке толмағандардың саны бейнеленеді.
7. Есептерді ұсыну мерзімдері
34. Есеп ай сайын өсу қорытындысымен құрастырылып, ҚСжАЕБ және уәкілетті орган бастықтары қол қойғаннан кейін ҚСжАЕК-не келесі есептік кезеңдегі айдың 3 күні ұсынылады.
35. ҚСжАЕК Республика бойынша жинақталған есепті құрайды, оған ҚСжАЕК Төрағасы немесе оны ауыстыратын лауазымды тұлға қол қояды және  ол жинақталған есеп келесі есептік кезеңдегі айдың 8 күні Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына ұсынады, сонымен қатар Қазақстан Республикасы ішкі істер және денсаулық сақтау министрліктеріне жолдайды.
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының
2012 жылғы 29 маусымдағы № 78
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 28 маусымдағы № 378
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 28 маусымдағы № 438
бірлескен бұйрығына 5-қосымша
Жол-көлік оқиғаларында қайтыс болған және жараланғандар туралы
мәліметтерді салыстыру актісі
201_ жылғы «__» ________ № ____
«__» ___________ бастап  «__» _____________ дейін
(салыстыратын кезең)
р/с
Медициналық ұйымға түскен күні
Зардап шеккеннің тегі, аты-жөні, туған жылы
Тұрғылықты мекенжайы, байланыс телефондары
ЖКО жасалған күні, орны, қысқаша фабуласы
Жарақат сипаты, жарақат ауырлығының дәрежесі
ЖКО-да зардап шеккен адамдардың мас күйінде болғаны, не болмағаны
Медициналық ұйымның қабылдау бөлімінде көрсетілген медициналық көмек ауқымы (одан әрі госпитализациялаусыз және емханалық емдеу тағайындаусыз)
Емханалық емдеу тағайындалды
Ауруханаға жатқызылды
Алған дене жарақаттарынан медициналық ұйымда қайтыс болды, күні (қабылдау бөлімінде немесе бөлімшеде, көрсетілсін)
Басқа медициналық ұйымға жіберілді (ұйым атауы, күні)
Медициналық ұйым өкілі                                 М.О.
________________________________________________    _________________
(Тегі, аты-жөні, лауазымы, медициналық                  (қолы)
ұйым атауы, мекенжайы, байланыс телефондары)
Жол полициясының лауазымды адамы                         М.О.
____________________________________________  ___   _________________
(Тегі, аты-жөні, лауазымы, жол полициясы                (қолы)
бөлінісінің атауы, мекенжайы, байланыс телефондары)

27. Не допускается внесение изменений в ИУД после их подписания должностным лицом органа дорожной полиции.
28. В случае необходимости корректировки реквизитов ИУД и ЕУСС, органом дорожной полиции не позднее одного месяца со дня обнаружения ошибок направляется в УКПСиСУ запрос о внесении изменений в соответствующие ИУД по следующим основаниям:
по информации УКПСиСУ по результатам мониторинга, при подтверждении недостоверности данных;
в случае, когда раненый перешел в категорию погибших;
при выявлении дополнительных раненых при сверке с медицинскими организациями и установлении лиц, скрывшихся с места ДТП.
29. Если данная корректировка повлекла искажение отчетности предыдущих отчетных периодов, служебная записка о внесении корректировок в отчетность не позднее 24 часов УКПСиСУ направляются в КПСиСУ.
4. Составление отчета
30. Отчет состоит из 1 раздела и формируется на основании ИУД, реквизиты которых идентичны с его показателями, в которых отражаются следующие информации о ДТП, повлекших ранение или гибель людей:
в строке А отражаются наименование и в строке Б код регионов;
в графе 1 учитывается количество всего ДТП, в том числе: в графе 2 отражаются количество зарегистрированных ДТП прошлого периода, по которым ИУД поступили в отчетном периоде;
в графе 3 количество лиц, пострадавших в результате ДТП, в графе 4 отражены лица, пострадавшие в ДТП прошлых периодов, по которым ИУД поступили в отчетном периоде;
в графе 5 проставляется общее число раненых, из них в графах: 6  - госпитализированных, 7 – мужчин, 8 - женщин, 9 – несовершеннолетних;
в графе 10 проставляется общее количество погибших, из них в графах 11, 12, 13 отражаются количество мужчин, женщин и несовершеннолетних.
5. Сроки представления отчетов
31. Отчет составляется ежемесячно с нарастающим итогом и после подписания начальниками УКПСиСУ и уполномоченного органа представляется в КПСиСУ к 3 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
32. КПСиСУ составляет сводный отчет по Республике, который подписывается Председателем КПСиСУ либо должностным лицом, его замещающим и представляет его Генеральному Прокурору Республики Казахстан, в министерства внутренних дел и здравоохранения Республики Казахстан к 8 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Приложение 5
к совместному приказу
Генерального Прокурора Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 78
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 378
Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 438
форма
Акт сверки
сведений о лицах погибших и раненых в
дорожно-транспортных происшествиях
от «__» ________ 20___года № ____
с «__» ___________ по «__» _____________
(сверяемый период)
№ п/п
Дата поступления в медицинскую организацию
ФИО, год рождения пострадавшего
Место жительства, контактные телефоны
Дата, место совершения, краткая фабула ДТП
Характер травм, степень тяжести травмы
Наличие алкогольного или иного опьянения у лиц, пострадавших в ДТП
Объем оказанной медицинской помощи в приемном покое медицинской организации (без дальнейшей госпитализации и назначения амбулаторного лечения)
Назначено амбулаторное лечение
Госпитализирован (а)
Скончался (лась) от полученных телесных повреждений в медицинской организации, дата (указать в приемном покое, либо в отделении)
Направлен в другую медицинскую организацию (наименование организации, дата)
Представитель медицинской организации         _________________ М.П.
(ФИО, должность, наименование медицинской      (подпись)               организации, адрес, контактные телефоны)
Должностное лицо дорожной полиции М.П.          ________________ М.П.
(ФИО, должность, наименование подразделения    (подпись)
дорожной полиции, адрес, контактные телефоны)