Бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға) байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігі туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 4 шілдедегі № 217 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 17 тамызда № 7854 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 113 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.07.2019 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға) байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғаға бақылау жасауын анықтау туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 18 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4052 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғаға бақылау жасауын анықтау туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 18 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 133 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4294 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 217 қаулысымен
бекітілген
Бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп
заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға)
байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігі туралы
нұсқаулық

Об утверждении Инструкции о возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2012 года № 217. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2012 года № 7854. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.07.2019 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года № 18 "Об утверждении Инструкции об определении контроля одного юридического лица над другим юридическим лицом" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4052);
2) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 133 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 18 "Об утверждении Инструкции об определении контроля одного юридического лица над другим юридическим лицом" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4294).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 июля 2012 года № 217
Инструкция
о возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним
или несколькими лицами определять решения юридического лица
в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом

Осы Бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға) байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігі туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы (бұдан әрі – ЖЗҚ туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – СҚ туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға) байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігінің критерийлерін белгілейді.
1. Нұсқаулықтың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) заңды тұлғаның шешімдерін дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындайтын тұлғалар – қаржы ұйымының шешімдерін дербес не бірлесіп айқындайтын жеке және (немесе) заңды тұлға (тұлғалар), не заңды тұлғаның шешімдерін дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен айқындайтын қаржы ұйымы;
2) бақылаудағы заңды тұлға – шешімдерін қаржы ұйымы дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындайтын заңды тұлға, не шешімдерін жеке және (немесе) заңды тұлға (тұлғалар) дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындайтын, қаржы ұйымы болып табылатын заңды тұлға.
2. Банктер туралы заңда, СҚ туралы заңда, ЖЗҚ туралы заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғалардың шешімдерін айқындау мүмкіндігінің болуы мынадай жағдайларда туындайды:
1) бір тұлғада дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның орналасқан акцияларының елу пайызынан астамына (артықшылықты немесе қоғам сатып алғанды шегере отырып) дауыс беруге не заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің елу пайызынан астамына шешімдер айқындау құқығына сенімгерлік басқару шартының болуы;
2) бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп басшы қызметкерлері және (немесе) акционерлері (құрылтайшылары, қатысушылары) қаржыландыратын тұлғаның (тұлғалардың) қызметкерлері болып табылатын заңды тұлғаны қаржыландыратын заңды тұлғаның меншікті капиталынан асатын мөлшерде қаржыландыруы;

Настоящая Инструкция о возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом (далее – Инструкция) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о НПФ), от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон о СД) и устанавливает критерии возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом.
1. Для целей Инструкции используются следующие понятия:
1) лица, самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определяющие решения юридического лица, – физическое (физические) и (или) юридическое (юридические) лицо (лица), самостоятельно либо совместно определяющее (определяющие) решения финансовой организации, либо финансовая организация, самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определяющая (определяющие) решения юридического лица;
2) юридическое лицо, являющееся подконтрольным, – юридическое лицо, решения которого определяются финансовой организацией самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами, либо юридическое лицо, являющееся финансовой организацией, решения которой определяются физическим (физическими) и (или) юридическим (юридическими) лицом (лицами) самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами.
2. Наличие возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица помимо случаев, предусмотренных Законом о банках, Законом о СД, Законом о НПФ, возникает в следующих случаях:
1) наличие у одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами договора доверительного управления на голосование более пятьюдесятью процентами размещенных (за вычетом привилегированных или выкупленных обществом) акций юридического лица либо на право определения решений более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале юридического лица;
2) финансирование одним юридическим лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами юридического лица, руководящими работниками и (или) акционерами (учредителями, участниками) которого являются сотрудники финансирующего (финансирующих) лица (лиц), в размере, превышающем собственный капитал финансируемого юридического лица;

3) тұлғаның дербес не заңды тұлғаның шешімдерін айындайтын бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп, ақысы бақылаудағы және осы қызметтерді ұсынған заңды тұлға кірістерінің кемінде жартысын құраған, бақылаудағы және (немесе) қызметтерді алушы (алушылар) болып табылатын көрсетілген тұлға (тұлғалар) алдында берешегі бар заңды тұлғадан қызметтерді алуы.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті (бұдан әрі – Комитет) шоғырландырылған негізде қадағалауды жүзеге асыру мақсатында өз құзыреті шегінде бақылаудағы заңды тұлғаның шешімдерін дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындайтын тұлғалардан бақылаудағы заңды тұлғаға бақылаудың болуын не оның болмауын айқындауға қажетті ақпаратты сұратады.
4. Нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетілген ақпарат берілмеген жағдайда, Комитеттің сұратуын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде атына сұрату жіберілген тұлға (тұлғалар) заңды тұлғаға бақылауы бар тұлға (тұлғалар) деп танылады.
5. Комитет бақылаудағы заңды тұлғаға бір тұлға (тұлғалар) тарапынан бақылаудың болуын айқындаған жағдайда, бақылаушы тұлға (тұлғалар) Комитеттің тиісті жазбаша хабарламасын алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде Банктер туралы заңның 17-1-бабында, ЖЗҚ туралы заңның 36-1-бабында, СҚ туралы заңның 26-бабында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

3) получение лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами, определяющим (определяющими) решения юридического лица, услуг от юридического лица, являющегося подконтрольным и (или) имеющего задолженность перед указанным (указанными) лицом (лицами), оплата за которые составила не менее половины доходов юридического лица, являющегося подконтрольным и предоставившего данные услуги.
3. В целях осуществления надзора на консолидированной основе Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – Комитет) в пределах своей компетенции запрашивает от лиц, самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определяющих решения юридического лица, являющегося подконтрольным, информацию, необходимую для определения наличия контроля над юридическим лицом, являющимся подконтрольным, либо его отсутствия.
4. В случае непредставления информации, указанной в пункте 3 Инструкции, в течение тридцати календарных дней со дня получения запроса Комитета лицо (лица), в адрес которого (которых) был направлен запрос, признается лицом (лицами), которое (которые) имеет (имеют) контроль над юридическим лицом.
5. В случае определения Комитетом наличия контроля со стороны одного лица (лиц) над юридическим лицом, являющимся подконтрольным, контролирующее лицо (лица) в течение тридцати календарных дней со дня получения соответствующего письменного уведомления Комитета представляет (представляют) документы, указанные в статье 17-1 Закона о банках, в статье 36-1 Закона о НПФ, в статье 26 Закона о СД.