Телерадио хабарларын тарату саласындағы жеке кәсiпкерлiктiң тексеру парағының нысанын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 90 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2012 жылғы 17 шілдедегі № 222 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 21 тамызда № 7867 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 4 қыркүйектегі № 405-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 76 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 04.09.2024 № 405-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 17.09.2024 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына және "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Телерадио хабарларын тарату саласындағы жеке кәсiпкерлiктiң тексеру парағының ұсынған нысаны бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң ақпарат және мұрағат комитетi:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiнен соң оның ресми түрде жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң ақпарат және мұрағат комитетi төрағасына жүктелсiн (Б.С. Калианбеков).
4. Осы бұйрық ресми түрде алғашқы жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
Экономикалық даму және сауда
министрінің м.а.
_______________ Д. Мыңбай
____________ М. Әбілқасымова
2012 жылғы 29 маусым 2012 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрiнiң
2012 жылғы 29 маусымдағы № 90
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрiнiң м.а.
2012 жылғы 17 шілдедегі № 222
бiрлескен бұйрығымен
бекiтiлген
Нысан
Телерадио хабарларын тарату саласындағы жеке кәсіпкерліктің
тексеру парағы

Об утверждении формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области телерадиовещания
Совместный приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 90 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 17 июля 2012 года № 222. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2012 года № 7867. Утратил силу Совместным приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 4 сентября 2024 года № 405-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 76.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра культуры и информации РК от 04.09.2024 № 405-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 17.09.2024 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и подпункта 18 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области телерадиовещания.
2. Комитету информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республике Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан (Калианбеков Б.С.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
________________ Д. Мынбай
29 июня 2012 года
И.о. министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
______________ М. Абылкасымова
"___" ___________ 2012 года
Утверждена
совместным приказом
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 90
и Министра экономического развития и
торговли Республики Казахстан
от 17 июля 2012 года № 222
Форма
Проверочный лист в сфере
частного предпринимательства в области телерадиовещания

Ескерту. Тексеру парағының нысанына - өзгеріс енгізілді ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 07.11.2013 № 260 және ҚР Өңірлік даму министрінің 13.11.2013 № 302/НҚ бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________
_________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _________________________________
(№, күні)
Тексеру субъектісінің атауы _____________________________________
_________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі, Бизнес сәйкестендіру нөмірі __________
Тұрған жерінің мекен – жайы _____________________________________
Т/т№
Талаптар
Қойылатын талаптарға сәйкес келеді (+)
Талаптарға сәйкес келмейді (-)
Тексеру субъектілерге қойылатын жалпы талаптар
1.
Ақпараттың келесі түрлерін жария етпеу жөніндегі талаптарды сақтау:
1.1
өзін өзіне қол жұмсауды насихаттайтын;
1.2
қатыгездік пен зорлықты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектiк-топтық және рулық артықшылдықты насихаттайтын;
1.3
Конституциялық құрылысты күштеп өзгертуді, Қазақстан Республикасының тұтастығын бұзуды, насихаттайтын;
1.4
экстремизмді немесе терроризмді насихаттайтын;
1.5
ұлтаралық және конфессияаралық алауыздықты қоздыратын;
2.
Порнографиялық және арнайы сексуалды-эротикалық сипаттағы кино және бейне өнімді жария ететін теле-, радиобағдарламалар, теле-, радиоарналар жария етпеу жөніндегі талаптарды сақтау
3.
Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" Заңына сәйкес "Е 18" деп белгіленетін фильмдерді жергілікті уақыт бойынша 6.00 дан бастап 22.00–қа дейін таратпау
4.
Егер де өзге телерадио хабарларын тарату операторлары мен құқық иегері болып табылатын теле-радиокомпания арасында жасалған шартта көзделмеген болса теле-, радиоарнаның, теле-, радиобағдарламаның мазмұнына өзгертулерді енгізбей қайта көрсету
5.
Кабельді телерадио хабарларын тарату операторларымен және теле-радиокомпаниямен міндетті теле-, радиоарналарды өзара есептесу негізінде көрсету
6.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы "Жарнама туралы" Заңына сәйкес келетін жарнаманы тарату
7.
Көлемi кадр алаңының он бес пайызынан аспайтын, қосымша ақпаратты тарату
Телерадио хабарларын тарату операторлары үшін талаптар
8.
Телерадио хабарларын тарату операторларымен міндетті теле-, радиоарналардың таратылуы
9.
Теле-, радиоарнаның, телерадио бағдарламаларды таратуға телерадио хабарларын тарату операторы мен құқық иегері болып табылатын теле-, радиокомпания арасында жасалған шарттың болуы
10.
Мүдделі органда есепке қойылған шетелдiк теле-, радиоарналарды тарату
Теле-, радиокомпаниялар үшін талаптар
11.
Қазақ тіліндегі теле-, радиобағдарламалардың жұма сайынғы көлемін және уақыт аралығын сақтау/немесе қазақ тіліндегі негізгі дыбыстық сүйемелдеу ретінде дыбыстық сүйемелдеудің көп арналық берілуін пайдалану
12.
Жаңалықтар сипатындағы кем дегенде бiр телебағдарлама сурдоаудармамен немесе субтитрлер түрiндегi аудармамен тарату
13.
Теле-, радиоарна меншiк иесiнiң кiретiн есiгi бөлек үй-жайлар мен орындарға немесе оны жалға алуға, оның iшiнде:
телерадио хабарларын таратудың жұмыс iстеуi үшiн қажеттi техникалық құралдарды орналастыруға және пайдалануға арналған арнайы үй-жайларды (студиялық, аппараттық, қосымша);
шығармашылық персоналына (редакциялық) арналған үй-жайларды;
әкiмшiлiк-басқару персоналына арналған үй-жайларды жалға алуға мүлiктiк құқықтарын растайтын құжаттардың болуы
14.
Отандық теле-, радиоарналардың апта сайынғы хабар тарату көлемiнде шетелдiк теле-, радиоарналардың теле-, радиобағдарламаларын тарату теле-, радиобағдарламалардың жалпы көлемiнiң жиырма пайызынан аспауы
15.
Алты ай iшiнде трансляцияланатын және ретрансляцияланатын теле-, радиобағдарламаларды таспаға басу және сақтау
Тексеруді жүргізген ___________ __________________________ ______
(лауазымы) (Аты, Тегі, Әкесінің аты - (қолы)
бар болса (бұдан әрі – А.Т.Ә.)
М.О.
талаптардың бұзылғандығы айқындалған жағдайда....құрастырған
күні мен нөмірі көрсетіледі от ("__" __________ 20__ жылғы № _____)
Тексерудің қорытындыларымен таныстым (келісемін/келіспеймін)
__________________ ______________
(А.Т.Ә.) (қолы)
"___" ________________ 20__ жыл
Тексеру қорытындылары бойынша тексерілетін субъект __________________
(субъекттің атауы)
("+" белгісімен белгілеу керек) тобына ауыстырылады:
тәуекел
деңгейі жоғары
тәуекел
деңгейі орташа
тәуекел
деңгейі елеулі емес

Сноска. Форма проверочного листа с изменением, внесенным совместным приказом Министра культуры и информации РК от 07.11.2013 № 260 и Министра регионального развития РК от 13.11.2013 № 302/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку _____________________
_________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _______________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта
_________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, Бизнес идентификационный
номер ___________________________________________________________
_________________________________________________________________
Адрес местонахождения ___________________________________________
п/п
Требования
Соответствует
предъявляемым
требованиям (+)
Не соответствует
требованиям (-)
Общие требования к проверяемым субъектам
1.
Соблюдение требований по
нераспространению следующей информации:
1.1
пропагандирующей суицид;
1.2
пропагандирующей культ жестокости и
насилия, социального, расового,
национального, религиозного, сословного
и родового превосходства;
1.3
пропагандирующей насильственное
изменение конституционного строя,
нарушение целостности Республики
Казахстан, подрыва безопасности
государства;
1.4
пропагандирующей экстремизм или
терроризм;
1.5
направленной на разжигание
межнациональной и межконфессиональной
вражды;
2
Соблюдение требований по
нераспространению теле-, радиопрограмм,
теле-, радиоканалов, демонстрирующих
киновидеопродукцию порнографического и
специального сексуально-эротического
характера
3
Не распространение фильмов
индексируемых в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О культуре"
индексом "Е 18", в период с 06.00 до
22.00 по местному времени
4.
Ретрансляция теле-, радиоканала, теле-,
радиопрограммы без внесения изменений в
содержание, если иное не предусмотрено
договором между операторами
телерадиовещания и теле-,
радиокомпанией – правообладателем
5.
Трансляция и (или) ретрансляция
обязательных теле-, радиоканалов на
основании взаимозачетов между
операторами кабельного телерадиовещания
и теле-, радиокомпанией
6.
Распространение рекламы соответствующей
Закону Республики Казахстан "О рекламе"
от 19 декабря 2003 года
7
Распространение дополнительной
информации, не превышающей пятнадцати
процентов площади кадра.
Требования к операторам телерадиовещания
8.
Распространение операторами
телерадиовещания обязательных теле-,
радиоканалов
9.
Наличие договора на распространение
теле-, радиоканалов, теле-,
радиопрограмм между оператором
телерадиовещания и теле-,
радиокомпанией – правообладателем
10
Распространение иностранных теле-,
радиоканалов, поставленных на учет в
уполномоченном органе
Требования к теле-, радиокомпаниям
11.
Соблюдение еженедельного объема и
интервала времени распространения
теле-, радиопрограмм на казахском языке
при одноканальной передаче звука / либо
использование основного звукового
сопровождения на казахском языке при
многоканальной передаче звука
12.
Распространение на телеканале не менее
одной телепрограмм новостного характера
с сурдопереводом или переводом в виде
субтитров
13.
Наличие документов, подтверждающих
имущественные права собственника теле-,
радиоканала на помещения и площади с
отдельным входом или на его аренду, в
том числе:
специальных помещений для размещения и
эксплуатации технических средств,
необходимых для функционирования
телерадиовещания (студийных,
аппаратных, вспомогательных);
помещений для размещения творческого
персонала (редакционных);
помещений для
административно-управленческого
персонала.
14.
Распространение иностранных теле-,
радиопрограмм, не превышающих более
двадцати процентов от общего объема
теле-, радиопрограмм в еженедельном
объеме вещания отечественного теле,
радиоканала.
15.
Запись и хранение транслируемых и
ретранслируемых теле-, радиопрограмм в
течение шести месяцев
Проверку проводил _______________ ___________________ ___________
(должность) (Фамилия, Имя, Отчество – при наличии (далее – Ф.И.О.) (подпись)
М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер
и дата составления предписания (№ ___ от "__" ___ 20__ года)
С результатом проверки
Ознакомлен (согласен/не согласен) ______________ ________________
(Ф.И.О.) (подпись)
"___" ________________ 20__ года
По итогам проверки проверяемый субъект __________________________
(наименование субъекта)
переводится в группу (отметить знаком "+"):
высокой
степени риска
средней
степени риска
незначительной
степени риска