"Экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлiктi немесе оған балама құжатты тану тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 26 сәуірдегі № 18–02/212 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2012 жылғы 19 қыркүйектегі № 15-04/466 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 24 қыркүйекте № 7930 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-2/1078 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.12.2015 № 3-2/1078 (02.06.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлiктi немесе оған балама құжатты тану тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 26 сәуірдегі № 18–02/212 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7677 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» 2012 жылғы 8 тамыздағы № 477-482 (27386) жарияланған) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлiктi немесе оған балама құжатты тану тәртiбi туралы ереже, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекциясы комитетi заңнамада белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің м.а.                            Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрiнiң м.а.
2012 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 15-04/466 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрiнiң м.а.
2012 жылғы 26 сәуiрдегi
№ 18-02/212 бұйрығымен
бекiтiлген
Экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары импортталған асыл
тұқымды өнiмге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлiктi
немесе оған балама құжатты тану тәртiбi туралы ереже
1. Жалпы ережелер

О внесении изменения в приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2012 года № 18–02/212 "Об утверждении Положения о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 сентября 2012 года № 15-04/466. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2012 года № 7930. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-2/1078
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.12.2015 № 3-2/1078 (вводится в действие с 02.06.2016).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2012 года № 18–02/212 «Об утверждении Положения о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7677, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 8 августа 2012 года за № 256-257 (27075 - 27076)) следующее изменение:
Положение о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продкуцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                                    Е. Аман
Приложение
к приказу и. о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 сентября 2012 года № 15-04/466
Утверждено
приказом и. о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 апреля 2012 года № 18–02/212
Положение
о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного
ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию
(материал) компетентными органами стран-экспортеров 1. Общие положения

1. Осы Экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлiктi немесе оған балама құжатты тану тәртiбi туралы Ереже (бұдан әрi – Ереже) «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 13-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және оларды тану тәртiбiн анықтайды.
Импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты тану мына кезеңдерді қамтиды:
1) асыл тұқымдық өнімді (материалды) импорттауға арналған асыл тұқымдық куәліктің өтінімдері мен үлгілерін қарауды;
2) асыл тұқымдық куәліктің көшірмелерін (түпнұсқаларын) қарауды;
3) асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты тану туралы шешім қабылдау немесе дәлелді бас тартуды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) импорттық асыл тұқымдық өнімге (материалға) асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжат - экспорттаушы елдердің құзыреттi органдары берген құжат (асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжат);
2) асыл тұқымдық куәліктің үлгісі – экспорттаушы елдердің құзыретті органдары қабылдаған асыл тұқымдық өнім (материал) туралы, сондай-ақ асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) ата-тегі, өнімділігі және өзге де сапаларының белгілі бірізділікпен орналасқан жалпы мәліметтерінің жиынтығы;
3) асыл тұқымдық мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы – асыл тұқымдық мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшелерімен асыл тұқымдық мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның комитеті;
4) асыл тұқымдық өнiм (материал) – асыл тұқымды және селекциялық мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, тәулiктiк балапандар, уылдырық, құртшабақтар мен жас балықтар, бал араларының асыл тұқымды аналық бал аралары, асыл тұқымды бал ара ұялары мен бал ара пакеттерi;
5) импорттаушы – Қазақстан Республикасына асыл тұқымды өнiмдi (материалды) шет елдерден әкелудi жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
6) Асыл тұқымдық куәлiктерді немесе оған балама құжаттарды қарау жөніндегі комиссия – оларды тануға асыл тұқымдық куәлiктердің немесе оған балама құжаттардың үлгілерін, көшірмелерін және түпнұсқаларын қарау құзыреті кіретін жыл сайын Комитет құрайтын алқалы орган (бұдан әрі - Комиссия);
7) импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты тану - оларда көрсетiлген мәлiметтердiң шынайылығын анықтау, сараптамалық бағалаудан өткiзу, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына тiркеу рәсімі.

1. Настоящее Положение о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран–экспортеров (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 14) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» и определяет порядок их признания.
Признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран–экспортеров включает в себя следующие этапы:
1) рассмотрение заявок и образцов племенного свидетельства для импорта племенной продукции (материала);
2) рассмотрение копий (оригиналов) племенного свидетельства.
3) принятие решения о признании племенного свидетельства или мотивированный отказ.
2. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) племенное свидетельство или эквивалентный ему документ на импортную племенную продукцию (материал) – документ, выданный компетентными органами стран-экспортеров (далее – племенное свидетельство или эквивалентный ему документ);
2) образец племенного свидетельства – совокупность расположенных в определенной последовательности общих данных о племенной продукции (материала), а также сведений о родословной, продуктивных и иных качествах племенной продукции (материала) принятых компетентными органами стран-экспортеров (далее - Образец);
3) ведомство уполномоченного органа в области племенного животноводства – комитет уполномоченного органа в области племенного животноводства с территориальными подразделениями, осуществляющий государственный контроль в области племенного животноводства (далее – Комитет);
4) племенная продукция (материал) – племенное и селекционное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;
5) импортер – физическое или юридическое лицо, осуществляющее ввоз в Республику Казахстан племенной продукции (материала).
6) Комиссия по рассмотрению племенных свидетельств или эквивалентных ему документов – ежегодно создаваемый Комитетом коллегиальный орган в компетенцию которого входит рассмотрение образцов, копий и оригиналов племенных свидетельств или эквивалентных ему документов на предмет их признания (далее - Комиссия).
7) признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран–экспортеров - процедура подтверждения достоверности приводимых в них сведений, проведение экспертной оценки и регистрация в информационной базе селекционной и племенной работы.

2. Асыл тұқымдық өнiмді (материалды) импорттаушылардың
өтінімдерін қарау тәртібі
3. Импорттаушы асыл тұқымдық өнiмнiң (материалдың) межелi орны бойынша Комитетінің аумақтық бөлімшесіне төмендегілерді:
жеке тұлғалар үшiн – асыл тұқымды өнiм (материал) әкелудi жоспарлаған жеке тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын және тұратын жерін;
заңды тұлғалар үшiн – асыл тұқымды өнiм (материал) әкелудi жоспарлаған заңды тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын, мекен жайын және бейiнiн және оның қызмет түрін;
экспорттаушы елдiң атауын, малдың санын, түрiн және тұқымын, ұрықтың немесе эмбриондардың саны олардың қай түрге және тұқымға жататынын көрсете отырып еркiн нысанда өтiнiш бередi.
Импорттаушы өтiнiшке экспорттаушы елдердің құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың үлгісін қоса бередi.
4. Ұсынылған үлгіде мынадай мәлiметтер көрсетiлуі тиіс:
1) асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты берген құзыреттi органның атауы;
2) малдың туған жерi;
3) мал иесi;
4) малдың туған уақыты;
5) малдың жалған аты (болған жағдайда);
6) бiрдейлендiру нөмiрi (татуировка, сырға, чип, таңба – көрсетілгеннің ішінен біреуі немесе бірнешеуі);
7) малдың тұқымы;
8) малдың жынысы;
9) тiркеу нөмiрi асыл тұқымдық кiтап немесе өкiлеттi органның тiркелiмi бойынша (олар жүргiзiлген жағдайда);
10) генетикалық бағалау нәтижесi, малдардың және олардың арғы ата тегiнiң өнiмдiлiгi (олар жүргiзiлген жағдайда);
11) шежіресі (экспорттаушы елдердің талаптарына сәйкес толтырылады);
12) иесiнiң өзгергенi туралы мәлiметтер (болған жағдайда);
13) асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжат берiлген күнi (болған жағдайда);
14) малдың түсі және ерекше белгілері (болған жағдайда);
15) экспорттаушы елде қабылданған әдістемелер бойынша малдың индекстік бағасының немесе мал өнімділігінің немесе экспорттаушы елде қабылданған әдістемелер бойынша оның арғы ата тегінің бірінің дара көрсеткіштерінің болуы.
Мал шаруашылығында ата тегінің бірінің өнімділігі туралы мәліметтерді экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда ұсынуға рұқсат етіледі.
5. Ұрықтанған (қашырылған) малды импорттаған жағдайда болашақ ұрпағының әкесі туралы (жалған аты, тұқымы, тіркеу нөмірі, ұрықтанған немесе қашырылған күні) мәліметтер қосымша беріледі.
Асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатқа қосымша ретінде жеткізуші куәландырған фермерішілік есеп құжаттары бойынша малдың шығу тегі және өнімділігі туралы деректерді ұсынуға рұқсат етіледі.
6. Комитеттiң аумақтық бөлімшесіне үлгi шетел тiлiнде ұсынылған жағдайда, импорттаушы өтiнiшке онда келтiрiлген мәлiметтер жазбаларының мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне ресми аудармасын қоса бередi.

2. Порядок рассмотрения заявок импортеров племенной
продукции (материала)
3. Импортер обращается с заявлением, в произвольной форме, в территориальное подразделение Комитета по месту назначения племенной продукции (материала) с указанием:
для физических лиц – фамилии, имени, отчества и местожительства физического лица планирующего ввоз племенной продукции (материала);
для юридических лиц – наименования, адрес юридического лица планирующего ввоз племенной продукции (материала) и вида его деятельности;
названия страны экспортера, количества, вида и породы животного, количества семени или эмбрионов с указанием их видовой и породной принадлежности.
К заявлению импортер прилагает образец племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентным органом страны – экспортера.
4. В представленном образце должны быть отражены следующие сведения:
1) наименование компетентного органа, выдавшего племенное свидетельство или эквивалентный ему документ;
2) место рождения животного;
3) владелец животного;
4) дата рождения животного;
5) кличка животного (при наличии);
6) идентификационный номер (татуировка, бирка, чип, тавро – одно или комбинация из перечисленных);
7) порода животного;
8) пол животного;
9) регистрационный номер по племенной книге или регистру компетентного органа (в случае их ведения);
10) результаты генетической оценки животного (в случае их проведения);
11) родословная (заполняется в соответствие с требованиями стран - экспортеров).
12) сведения о смене владельца (при наличии);
13) дата выдачи племенного свидетельства или эквивалентного ему документа (при наличии);
14 ) масть и приметы животного (при наличии);
15) наличие индексной оценки животного по методикам принятым в стране-экспортере или абсолютных показателей продуктивности животного или одного из его предков по методикам, принятым в стране-экспортере.
В скотоводстве допускается предоставление сведений о собственной продуктивности животного или продуктивности одного из предков в документах, размещенных на интернет - ресурсе компетентного органа страны - экспортера.
5. В случае импорта осемененного (слученного) животного дополнительно предоставляются сведения об отце будущего потомства (кличка, порода, регистрационный номер, период случки или осеменения).
Допускается предоставление данных о происхождении и продуктивности животного по документам внутрифермерского учета, заверенного поставщиком, в виде приложения к племенному свидетельству или эквивалентных ему документов.
6. В случае предоставления в территориальное подразделение Комитета образца на иностранном языке импортер прилагает к заявлению перевод записей приводимых в них сведений на государственный или русский язык.

7. Комитеттiң аумақтық бөлімшелері өтiнiштi тiркеуге алады және өтiнiштi тiркеуге алған күннен кейін үш жұмыс күнi iшiнде үлгіні Комиссия қарау үшін Комитетке жолдайды.
8. Комиссия Комитеттің, Ауыл шаруашылығы министрлігінің салалық құрылымдық бөлімшелерінің, салалық ғылыми ұйымдардың өкілдерінен, қоғамдық бірлестіктердің өкілдерінен тұрады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын Комитеттiң құрылымдық бөлiмшесiнiң лауазымды тұлғасы Комиссияның төрағасы болып табылады.
9. Келiп түскен асыл тұқымдық куәлiктердiң немесе оған балама құжаттардың үлгілерін оларды тану мүмкіндігіне қарауды Комиссия жүзеге асырады.
10. Комиссияның үлгілерді қарау мерзімі Комитетке келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнін құрайды.
11. Үлгі қаралғаннан кейін Комиссия оң немесе теріс қорытынды шығарады, ол асыл тұқымдық өнімді (материалды) импорттауды жүзеге асыру үшін асыл тұқымды өнім (материал) әкелiнетiн жердегi Комитеттiң аумақтық бөлiмшелерiне жiберіледi.
Теріс қорытынды шығарған жағдайда Комиссия өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап жібереді.
12. Осы Ереженің 4-5-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді үлгіде, немесе құзыретті органның интернет-ресурсында орналасқан құжаттарда толық көрсетпеу бас тартуға негіздеме болып табылады.
3. Экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары импортталған асыл
тұқымды өнiмге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлiктi
немесе оған балама құжатты тану тәртiбi
13. Импорттаушы асыл тұқымдық өнімді (материалды) іріктегеннен және сатып алғаннан кейін әкелінетін әр асыл тұқымды малға немесе асыл тұқымды малдың партиясына экспорттаушы елдердің құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың көшірмелерін немесе түпнұсқаларын Комиссияға ұсынады. Болған жағдайда асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты беруді жүзеге асыратын экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында көрсетіледі.
14. Асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты тануды жүргiзу үшiн импорттаушы асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) межелi орны бойынша Комитетінің аумақтық бөлімшесіне төмендегілерді:
жеке тұлғалар үшiн – асыл тұқымды өнiм (материал) әкелудi жоспарлаған жеке тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын және тұратын жерін;
заңды тұлғалар үшiн – асыл тұқымды өнiм (материал) әкелудi жоспарлаған заңды тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын, мекен жайын және бейiнiн және оның қызмет түрін;
экспорттаушы елдiң атауын, малдың санын, түрiн және тұқымын, ұрықтың немесе эмбриондардың саны олардың қай түрге және тұқымға жататынын көрсетiп еркiн нысанда өтiнiш бередi.
Импорттаушы өтiнiшке экспорттаушы елдердің құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың үлгісін қоса бередi.

7. Территориальное подразделение Комитета регистрирует заявление и в течение трех рабочих дней после дня регистрации заявления направляет образец в Комитет, для рассмотрения Комиссией.
8. Комиссия состоит из представителей Комитета, отраслевого структурного подразделения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, отраслевых научных организаций, представителей общественных объединений.
Председателем Комиссии является должностное лицо из структурного подразделения Комитета, осуществляющее государственный контроль в области племенного животноводства.
9. Рассмотрение поступивших образцов племенных свидетельств или эквивалентных ему документов на предмет возможности их признания осуществляется Комиссией.
10. Срок рассмотрения Комиссией образцов составляет пять рабочих дней со дня поступления в Комитет.
11. После рассмотрения образца, Комиссией принимается положительное или отрицательное заключение которое направляется в территориальное подразделение Комитета по месту ввоза племенной продукции (материала) для осуществления импорта племенной продукции (материла).
В случае вынесения отрицательного заключения Комиссия направляет заявителю мотивированный ответ в письменной форме с указанием причин отказа.
12. Основанием для отказа является неполное отражение сведений в образце, указанных в пунктах 4 и 5 настоящего Положения или в документах, размещенных на интернет – ресурсе компетентного органа.
3. Порядок признания племенного свидетельства или
эквивалентного ему документа, выданного на импортированную
племенную продукцию (материал) компетентными органами
стран-экспортеров
13. Импортер, после отбора и приобретения племенной продукции (материала), представляет Комиссии копии или оригиналы племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, выданных компетентными органами стран - экспортеров, на каждое ввозимое племенное животное или партию племенного материала. При наличии, указывается интернет – ресурс компетентного органа страны-экспортера, осуществлявшего выдачу племенных свидетельств или эквивалентных ему документов.
14. Для проведения признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа импортер обращается с заявлением, в произвольной форме, в территориальное подразделение Комитета по месту назначения племенной продукции (материала) с указанием:
для физических лиц – фамилии, имени, отчества и местожительства физического лица планирующего ввоз племенной продукции (материала);
для юридических лиц – наименования, адреса юридического лица планирующего ввоз племенной продукции (материала) и вида его деятельности;
названия страны экспортера, количества, вида и породы животного, количества семени или эмбрионов с указанием их видовой и породной принадлежности.
К заявлению импортер прилагает копии или оригиналы племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, выданных компетентным органом страны – экспортера.

15. Комитеттiң аумақтық бөлімшесіне экспорттаушы елдердің құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың көшірмелері немесе түпнұсқалары шетел тiлiнде ұсынылған жағдайда, импорттаушы өтiнiшке онда келтiрiлген мәлiметтер жазбаларының мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне ресми аудармасын қоса бередi.
Мал шаруашылығында ата тегінің бірінің өнімділігі туралы мәліметтерді экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда ұсынуға рұқсат етіледі.
Таза қанды мiнiс жылқылары иесiнiң өзгергенi туралы мәлiметтерді көрсете отырып, экспорттаушы мемлекеттердiң жокей клубтары берген халықаралық үлгiдегi куәлiктерi болған жағдайда әкелiнедi.
16. Ұрықтанған (қашырылған) малды импорттаған жағдайда болашақ ұрпағының әкесі туралы (асыл тұқымдық куәлiкке немесе оған балама құжатқа қосымша ретінде жалған аты, тұқымы, тіркеу нөмірі, ұрықтанған немесе қашырылған кезеңі қосымша беріледі.
Асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатқа қосымша ретінде жеткізуші куәландырған фермерішілік есеп құжаттары бойынша малдың шығу тегі және өнімділігі туралы деректерді ұсынуға рұқсат етіледі.
17. Асыл тұқымды өнімге (материалға) асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың түпнұсқасын экспорттаушы елдің құзыретті органы растайды (басшының қолымен расталады және мөрмен куәландырылады).
18. Комиссияның асыл тұқымдық куәлiктердің немесе оған балама құжаттардың көшiрмелерiн немесе түпнұсқаларын оларды тануды қарау мерзiмi импорттаушы оларды Комитетке ұсынған күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
19. Комиссия ашық дауыс беру жолымен дауыс басымдылығына қарай шешiм қабылдайды.
Комиссияның шешiмi импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) экспорттаушы елдердiң құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты тану туралы қорытынды түрiнде қабылданады.
Комиссия мүшелерiнiң Комиссия қорытындысынан өзгеше пiкiрлерi болған жағдайда қорытындыға Комиссияның осы мүшелерiнiң дәлелденген уәждерi қоса тiркеледi.
20. Осы Ереженің 4-5-тармақтарында көрсетілген мәліметтер асыл тұқымдық куәлiктер немесе оған балама құжаттарда көрсетілген жағдайда Комиссия асыл тұқымдық өнімді (материалды) импорттауды жүзеге асыру үшін асыл тұқымды өнім (материал) әкелiнетiн жердегi Комитеттiң аумақтық бөлiмшелерiне оң қорытынды жiбередi.
Осы Ереженің 4-5-тармақтарында көрсетілген малдар туралы мәліметтерді интернет-ресурста орналастырған жағдайда, Комиссия асыл тұқымдық куәлiктер немесе оған балама құжаттардың көшiрмелерiнде келтірілген деректерді экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған ұқсас деректермен тексереді.

15. В случае предоставления в территориальное подразделение Комитета копии или оригинала племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, выданных компетентным органом страны – экспортера, на иностранном языке импортер прилагает к заявлению перевод записей приводимых в них сведений на государственный или русский язык.
В скотоводстве допускается предоставление сведений о собственной продуктивности животного или продуктивности одного из предков в документах, размещенных на интернет - ресурсе компетентного органа страны - экспортера.
Лошади чистокровной верховой породы завозятся при наличии паспорта международного образца, выданного жокей клубом страны-экспортера с указанием сведений о смене владельца.
16. В случае импорта осемененного (слученного) животного дополнительно предоставляются сведения об отце будущего потомства (кличка, порода, регистрационный номер, период случки или осеменения) в виде приложения к племенному свидетельству или эквивалентных ему документов.
Допускается предоставление данных о происхождении и продуктивности животного по документам внутрифермерского учета, заверенного поставщиком, в виде приложения к племенному свидетельству или эквивалентных ему документов.
17. Подлинность племенного свидетельства или эквивалентного ему документа на племенную продукцию (материал) подтверждается компетентным органом страны - экспортера (удостоверяется подписью руководителя и заверяется печатью).
18. Срок рассмотрения Комиссией копий или оригиналов племенных свидетельств или эквивалентных ему документов на предмет их признания составляет десять рабочих дней со дня их предоставления импортером в Комитет.
19. Комиссия принимает решение большинством голосов путем открытого голосования.
Решение Комиссии принимается в виде заключения о признании племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров.
При наличии мнений членов Комиссии, отличных от решения Комиссии, к заключению приобщаются мотивированные возражения этих членов Комиссии.
20. Комиссия направляет положительное заключение в территориальное подразделение Комитета по месту ввоза племенной продукции (материала) в случаях отражения в племенных свидетельствах или эквивалентных ему документах сведений, указанных в пунктах 4 и 5 настоящего Положения.
В случае размещения сведений о животных, указанных в пунктах 4-5 настоящего Положения на интернет – ресурсе, Комиссия сверяет приведенные данные в копиях племенных свидетельств или эквивалентных ему документов с аналогичными данными, размещенными на интернет - ресурсе компетентного органа страны-экспортера.

21. Осы Ереженің 4-5-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді асыл тұқымдық куәлiктер немесе оған балама құжаттардың көшiрмелерiнде толық көрсетпеген жағдайда, Комиссия импорттаушыға нақтыланған деректерді сұрату және ұсыну немесе асыл тұқымды малды ауыстыру бойынша оның шара қолдануы үшін жазбаша түрде қорытынды жібереді.
22. Төмендегі мақсаттарда, Комиссия жұмысына аумағында мал әкелiнетiн межелi орын орналасқан Комитеттiң аумақтық бөлiмшелерiнiң мемлекеттiк инспекторлары тартылады:
малдарды көзбен шолып тексеру;
асыл тұқымдық куәлiктер немесе оған балама құжаттардың көшiрмелерiнде көрсетілген мәліметтерді асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың түпнұсқасындағы мәлiметтермен салыстыру;
асыл тұқымды малдардың бiрдейлендiру нөмiрлерiн асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың түпнұсқасындағы мәлiметтермен салыстыру.
23. Мал межеленген орнына әкелiнгесiн және карантин аяқталғасын Комитеттiң аумақтық бөлімшесінің асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттiк инспекторы үш жұмыс күні ішінде осы Ереженiң 22-тармағында көрсетiлген шараларды жүргiзедi.
24. Малдардың түрiне және өнiм бағытына қарай асыл тұқымдық куәлiктер немесе оған балама құжаттардың көшiрмелерiнде көрсетiлген барлық мәлiметтер асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттардың түпнұсқаларымен, сонымен қатар бiрдейлендiру нөмiрлерi сәйкес келген жағдайда мал межеленген орнына әкелiнгеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде Комитеттiң аумақтық бөлімшесі өтiнiм берушiге асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттардың танылғандығы туралы жазбаша түрде хабарлайды және тiзiмiн қоса жiбередi.
25. Комитеттiң аумақтық бөлімшесі өтiнiш берушiге танудан бас тарту себебiн көрсетiп жазбаша түрде уәждi жауап қайтарады және оған танудан бас тартылған асыл тұқымдық куәлiктердiң немесе оған балама құжаттардың тiзiмiн қоса жiбередi:
асыл тұқымдық куәлiктер немесе оған балама құжаттардың көшiрмелерiнде көрсетілген мәліметтерді асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың түпнұсқасындағы мәлiметтерге сәйкес келмесе;
асыл тұқымды малдардың бiрдейлендiру нөмiрлерiн асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжаттың түпнұсқасындағы мәлiметтермен салыстыру кезінде айырмашылықтар анықталса.
26. Асыл тұқымдық куәлiкті немесе оған балама құжатты танудан бас тартылған жағдайда, жауапта көрсетiлген ескертулердi жойғаннан кейiн Комитеттiң аумақтық бөлімшесіне асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжатты тану рәсiмiн өткiзу мақсатында өтiнiш берушiнің қайтадан өтiнiш беруге құқығы бар.
27. Асыл тұқымдық куәлiктердi немесе оған балама құжаттарды танудан бас тарту туралы шешiмге өтiнiш берушi уәкiлеттi органға және (немесе) сотқа заңнамада белгiленген тәртiпте шағым жасай алады.

21. В случаях неполного отражения в копиях племенных свидетельств или эквивалентных ему документах сведений, указанных в пунктах 4-5 настоящего Положения, Комиссия извещает импортера в письменном виде о необходимости принятия мер по запросу и представлению уточненных данных или замене племенного животного.
22. К работе Комиссии привлекаются государственные инспектора территориальных подразделений Комитета, на территории которых находятся пункты назначения ввозимых животных, в целях:
визуального осмотра животных;
проведения сверки сведений, указанных в копиях племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, с данными в оригиналах племенных свидетельств или эквивалентных ему документов;
проведения сличения идентификационных номеров племенных животных с номерами, указанными в оригиналах племенных свидетельств или эквивалентных ему документов.
23. По прибытию животных к месту назначения и завершению карантина государственный инспектор по племенному животноводству территориального подразделения Комитета в течение трех рабочих дней проводит мероприятия, указанные в пункте 22 настоящего Положения.
24. В случае соответствия всех сведений, с учетом вида и направления продуктивности животных, указанных в копиях племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, с данными в оригиналах племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, а также идентичности идентификационных номеров, территориальное подразделение Комитета в письменном виде, уведомляет заявителя о признании племенных свидетельств или эквивалентных ему документов и прилагает их опись.
25. Территориальное подразделение Комитета направляет заявителю в письменном виде мотивированный ответ о причинах отказа в признании и прилагает опись непризнанных племенных свидетельств или эквивалентных ему документов в случаях установления:
несоответствия сведений, приведенных в копиях племенных свидетельствах или эквивалентных ему документах с данными в оригиналах племенных свидетельств или эквивалентных ему документов;
выявления расхождений при сличении идентификационных номеров животных с номерами указанными в оригиналах племенных свидетельств или эквивалентных ему документов.
26. Заявитель, получивший отказ в признании племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, после устранения замечаний, указанных в ответе, вправе повторно обратиться в территориальное подразделение Комитета с целью проведения процедуры признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа.
27. Решение об отказе в признании племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, может быть обжаловано в вышестоящий уполномоченный орган и (или) в суд в порядке, установленном законодательством.