Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (32-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 19 қыркүйектегі № 361-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 қыркүйекте № 7944 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 422 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.11.2020 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (32-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 361-ө-м бұйрығымен
бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (32-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай анықтамалығы (БТБА) 32-шығарылымы "Химиялы-фотографиялы өндіріс" бөлімі.
2. Осы Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай анықтамалығының БТБА 32-шығарылымы Қазақстан Республикасының Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің 2002 жылғы 15 қарашадағы № 266-п бұйрығымен бекітілген.
3. Жұмыс разрядтары еңбек жағдайы ескерілмей (еңбектің күрделілік деңгейіне әсер етуші және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды арттырушы айрықша жағдайларды қоспағанда), олардың күрделілігіне бойынша белгіленді.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 32)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 сентября 2012 года № 361-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2012 года № 7944. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 422.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.11.2020 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационныйсправочник работ и профессий рабочих (выпуск 32).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице - министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 19 сентября 2012 года № 361-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 32)
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящий выпуск Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) разработан на основе ранее действовавшего ЕТКС, выпуск 32 и состоит из раздела:"Химико-фотографическое производство", утвержденного приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года № 266-п.
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

4. Әр кәсіп бойынша тарифтік-біліктілік сипаттаманың екі бөлімі бар. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай білуге тиіс жұмыстардың суреттемесін қамтиды. "Білуге тиіс" бөлімінде арнаулы білімге, сондай-ақ ережелерді, нұсқаулықтар мен басшы материалдарды, жұмысшы қолдануға тиісті әдістер мен құралдарды білуіне қатысты жұмысшыға қойылатын негізгі талаптар қамтылған.
5. Тарифтік-біліктілік сипаттамасында жұмысшы кәсібінің осы разрядына анағұрлым тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиісті жұмыстардың барлығын қамти алмайды. Жұмыс беруші қажетті жағдайда, жұмыс ерекшелігін ескере отырып, тиісті разряд жұмысшылары кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында қамтылған жұмыстарға сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбесін әзірлей алады.
6. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстармен қатар, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісінше ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындауға тиіс.
7. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімдермен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ереже мен нормаларды; жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін; орындалатын жұмыс (қызмет) сапасына қойылатын талаптарды; жарамсыздықтың түрлері мен оның алдын алу және жоюдың тәсілдерін; өндірістік дабылдатқышты; жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
8. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай білуге, сондай-ақ осы кәсіптегі разряды төмен жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс.
9. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разряд кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары тарифтік-біліктілік сипаттамасында, әдетте келтірілмейді.
10. Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттарды толтырған кезде, сондай-ақ тарифтік разряды өзгерген кезде, оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
11. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшасында көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
12. "Химиялы-фотографиялы өндіріс" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА 32 - шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2002 жылғы редакциясында берілген.

4. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
5. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
6. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; правила пользования средствами индивидуальной защиты; требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг); виды брака и способы его предупреждения и устранения; производственную сигнализацию; требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
7. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии.
8. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках профессий более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
9. При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
10. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем разделе, кроме особо оговоренных случаев.
11. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель в приложении, содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
12. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных настоящим разделом "Химико-фотографическое производство", с указанием их наименований по действовавшему 32 выпуску ЕТКС, указан в редакции 2002 года.

2-бөлім. Химия-фотографиялы өндіріс
1. Тоқыма автоматтарының автоматшысы
Параграф 1. Тоқыма автоматтарының автоматшысы, 3-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары тоқыма автоматтарының автоматшысының басшылығымен тоқыма автоматтарында ақуызды қабықшаның жиектерін тоқу;
ылғалдайтын еріткіштерні дайындау және ақуызды қабықшаның жиектерін жұмсарту;
тоқыма автоматын қабықша және шпагатпен толтыру;
дайын өнімді тароға салу және орауға жіберу;
тоқыма автоматтарын икемдеу, тазарту және майлау.
14. Білуге тиіс:
тоқыма автоматтарының құрылымы, жұмыс мақсаты және икемдеу ережелері;
ақуызды қабықшаға, қосалқы материалдарға, сонымен қоса ақуыздың жиектерін тоқуға сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 2. Тоқыма автоматтарының автоматшысы, 4-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
тоқыма автоматтарында ақуызавтоматтарының жиектерін тоқу;
тоқыма автоматтарының іліп алатын горфирлейтін, тоқитын және пакеттейтін құрылымының толассыз, ілеспелі жұмысын реттеу және қамтамасыз ету;
тоқудын сапасын тексеру және арнайы құрылғыға тораптың байлану беріктілігін тексеру;
тоқыма автоматтарын икемдеу, қажет болған жағдайда – автоматты жартылай автоматты жұмыс режиміне қосу;
өндіріс журналына жазба жасау.
16. Білуге тиіс:
ақуызды қабықшаларға және қосалқы материалдарға қойылатын техникалы талаптар;
тоқыма автоматтарын икемдеу тәсілдері және кинематикалы сызбалар;
ақуызды қабықтардың жиектерін тоқу сапасына қойылатын талаптар.
2. Фотоэмульсияны дайындауда және құюда мөлшерлеуші-аппаратшы
Параграф 1. Фотоэмульсияны дайындауда және құюда өлшерлеуші-аппаратшы, 3-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары фотоэмульсияны құю және әзірлеу апаратшы-мөлшерлеушінің-басшылығымен бояулар еріткіштерсін және компоненттерді фотоэмульсияны құю кезінде әзірлеу және мөлшерлеу барысын жүргізу;
арнайы жабдықталған камераларда фотоэмульсияларды сақтау;
химикаттарды алу, орамын ашу оларды өлшеу және мөлшерлеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен температуралы режимді және еріткіштерні дайындау процессінің ұзақтығын бақылау;
дайын еріткіштерлерді фильтрлау және термостаттау, фотоэмульсияны қабылдау және оларды сортына, партиясына, нөмірлеріне байланысты қабылдау;
сынамаларды іріктеу; сақтау кезінде фотоэмульсияның жағдайын, түсіп жатқан эмульсиялардың партиясының паспортын тексеру;
технологиялы процесті жүргізу;
фотоэмульсияларды нөмірі және партиясы бойынша барлығын және қозғалысын есептеу;
берілген рецептураға сәйкес фотоэмульсияны мөлшерлеуге қатысу.
18. Білуге тиіс:
фотоэмульсияны әзірлеу технологиялы сызбасын, еріткіштерлерді дайындау рецептурасын және дайындау барысын;
қолданылып жатқан химиялы реагеннің физико-химиялы құрамын және белгіленуін;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы және жұмыс мақсаты.

Раздел 2. Химико-фотографическое производство
1. Автоматчик вязальных автоматов
Параграф 1. Автоматчик вязальных автоматов, 3-разряд
13. Характеристика работ:
вязка на вязальных автоматах концов белковой оболочки под руководством автоматчика вязальных автоматов более высокой квалификации;
приготовление увлажняющего раствора и смачивание концов белковой оболочки;
заправка вязального автомата оболочкой и шпагатом;
укладка готовой продукции в тару и передача на упаковку;
подналадка, чистка и смазка вязальных автоматов.
14. Должен знать:
устройство, принцип работы и правила подналадки вязальных автоматов;
требования, предъявляемые к белковой оболочке, вспомогательным материалам, а также к качеству вязки концов оболочки.
Параграф 2. Автоматчик вязальных автоматов, 4-разряд
15. Характеристика работ:
вязка концов белковой оболочки на вязальных автоматах;
регулирование и обеспечение бесперебойной, синхронной работы захватывающего гофрирующего вяжущего и пакетирующего устройства вязального автомата;
наблюдение за качеством вязки и контроль прочности завязывания узла на специальном приспособлении;
наладка вязальных автоматов, при необходимости - переключение автомата на полуавтоматический режим работы;
ведение записей в производственном журнале.
16. Должен знать:
технические условия на белковую оболочку и вспомогательные материалы;
кинематические схемы и способы наладки вязальных автоматов;
требования, предъявляемые к качеству вязки концов белковой оболочки.
2. Аппаратчик-дозировщик на изготовлении и поливе фотоэмульсий
Параграф 1. Аппаратчик-дозировщик на изготовлении и
поливе фотоэмульсий 3-разряд
17. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления и дозирования растворов красителей и компонентов для добавок при поливе фотоэмульсий под руководством аппаратчика-дозировщика на изготовлении и поливе фотоэмульсий более высокой квалификации;
хранение фотоэмульсий в специально оборудованных камерах;
получение, распаковка химикатов, их взвешивание и дозировка;
наблюдение за температурным режимом и длительностью процесса приготовления растворов с помощью контрольно-измерительных приборов;
фильтрация и термостатирование готовых растворов и перекачка их, прием фотоэмульсий на хранение по сортам, партиям, номерам;
отбор проб; проверка состояния фотоэмульсий при хранении, паспортов поступающих партий эмульсии;
ведение технологического журнала;
учет наличия и движения фотоэмульсий по номерам и партиям;
участие в дозировке фотоэмульсий в соответствии с заданной рецептурой.
18. Должен знать:
технологическую схему изготовления фотоэмульсий, рецептуру и процесс приготовления растворов;
физико-химические свойства и назначение применяемых химических реагентов;
свойства фотоэмульсий;
устройство и принцип действия применяемых контрольно-измерительных приборов.

Параграф 2. Фотоэмульсияны дайындауда және құюда мөлшерлеуші-аппаратшы, 4-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:.
еріткіштерлерді, компоненттерді және суда еритін қоспаларды фотоэмульсияны синтездеу үшін әзірлеу, мөлшерлеу технологиялы процесін жүргізу; фотоэмульсияны сақтау;
сәулегесезгіш фотоэмульсияларды құю кезінде қоспаларды қосу;
химиялы реагенттердің техникалы талаптарға сәйкес екендігін тексеру;
асылмаларды және жасалып жатқан еріткіштерлер мен қоспаларды есептеу;
талдау үшін сынамаларды іріктеу;
дайын фотоэмульсияларды қабылдау, оларды сорты, партиясы және нөмірі бойынша қабылдау;
сақтаудың бекітілген термогигрометрикалы режимін сақтау және қолдау;
есептеу, мөлшерлеу және фотоэмульсияларды шығару;
сақтау камералары үшін ауа баптағыштарды әзірлеу және қосу;
фотоэмульсияны әр атауы үшін жарық техникалы режимді сақтау.
20. Білуге тиіс:
барлық атаулы фотоэмульсия еріткіштерлерін дайындау технологиялы сызбасын;
фотоэмульсиялардың, қолданылып жатқан химикаттардың физико-химиялы құрамы;
фотоэмульсиялардың фотографиялы сипаттамасы, оларды сақтау ережелері;
жарықтехникалы режим, қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының жұмыс мақсаты.
Параграф 3. Фотоэмульсияны дайындауда және құюда мөлшерлеуші-аппаратшы, 5-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
метанолды, этанолды және ацетанолды бояулар еріткіштерндісін дайындау және түрлі-түсті компоненттерді құюға дайындау барысында фотоэмульсияға кіргізу үшін технологиялы процесті жүргізу;
қоспалар асылмасын және бояуларды есептеу;
бояуларды және түрлі-түсті компоненттерді аналитикалы таразыда өлшеу, оларды паста түрінде немесе спиртті еріткіштер ретінде әзірлеу;
температуралы режимді және еріткіштерлерді және қоспаларды әзірлеу ұзақтығын реттеу;
дайын еріткіштерлерді фильтрлеу;
талдау үшін сынамаларды іріктеу;
берілген мөлшерге дейін еріткіштер концентрациясын жеткізу;
дайын еріткіштерлерді, сублимирлеуші қоспаларды фотоэмульсияны құюға дайындау операциясына жіберу;
қолданылып жатқан химиялы реагенттердің стандартқа сәйкес екенін тексеру;
жолдама заң белгілерді және өндіріс журналдарын тексеру;
қолданылып жатқан шикізаттың және химикаттардың шығының есептеу;
біліктілігі төмен фотоэмульсияларды құю және әзірлеу аппаратшы-мөлшерлеушілерді басқару.
22. Білуге тиіс:
сенсибилизирлайтын қоспаларды енгізу кезінде фотоэмульсияда жүретін химиялы процесс;
фотоэмульсиялардан талап етілетін техникалы талаптар;
физико-химиялы құрамы және олардың белгіленуі, қоспа және еріткіштерлерді дайындау рецептура және процесі;
улы заттармен жұмыс істеу ережесі;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының жұмыс мақсаты;
қолданылып жатқан шикізаттарға және улыхимикаттардан талап етілетін техникалы шарттар және стандарттар.

Параграф 2. Аппаратчик-дозировщик на изготовлении и
поливе фотоэмульсий 4-разряд
19. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления, дозирования растворов, компонентов и водорастворимых добавок для синтеза фотоэмульсий; хранение фотоэмульсий;
введение добавок при поливе светочувствительных фотоэмульсий;
проверка соответствия химических реагентов техническим условиям;
расчет навески и концентрации приготавливаемых растворов и добавок;
отбор проб для анализа;
прием готовой фотоэмульсии, подбор ее по сортам, партиям и номерам;
соблюдение и поддержание установленного термогигрометрического режима хранения;
расчет, дозировка и отпуск фотоэмульсии;
подготовка и пуск кондиционеров воздуха для камер хранения;
соблюдение светотехнического режима для каждого наименования фотоэмульсии.
20. Должен знать:
технологическую схему приготовления растворов фотоэмульсий всех наименований;
физико-химические свойства фотоэмульсий, используемых химикатов;
фотографические характеристики фотоэмульсий, правила их хранения;
светотехнический режим;
принцип действия обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 3. Аппаратчик-дозировщик на изготовлении
и поливе фотоэмульсий, 5-разряд
21. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления мета-нольных, эта-нольных и ацета-нольных растворов красителей и цветных компонентов для введения в фотоэмульсию при подготовке к поливу;
расчет навески компонентов и красителей;
взвешивание красителей и цветных компонентов на аналитических весах, приготовление их в виде пасты или спиртового раствора;
регулирование температурного режима и продолжительности приготовления растворов и смесей;
фильтрация готовых растворов;
отбор проб для анализов;
доведение концентрации растворов до заданных величин;
подача готовых растворов, сублимирующих добавок на операции подготовки фотоэмульсии к поливу;
проверка соответствия применяемых химических реагентов стандарту;
заполнение сопроводительных этикеток и производственного журнала;
учет расхода применяемых видов сырья и химикатов;
руководство аппаратчиками-дозировщиками на изготовлении и поливе фотоэмульсий более низкой квалификации.
22. Должен знать:
химический процесс, происходящий в фотоэмульсии при введении сенсибилизирующих добавок;
физико-химические свойства, технические требования, предъявляемые к фотоэмульсиям, и их назначение;
рецептуру и процессы приготовления смесей и растворов;
правила работы с ядовитыми веществами;
устройство, принцип действия обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов;
стандарты и технические условия на применяемые виды сырья и ядохимикатов.

3. Ақуыз қабықшасын илеу және кептіру аппаратшысы
Параграф 1. Ақуыз қабықшасын илеу және кептіру аппаратшысы, 4-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары илеу және ақуыз қабықшасын кептіру бойынша аппаратшысының басшылығымен толассыз илеу және көп қозғалысты кептіру желілеріндегі ақуыз қабықшасын кептіру процесін жүргізу;
көп қозғалысты автоматты кептіру желісіне ылғалды ақуыз қабықшасын салу, ақуыз қабықшасының белгіленген диаметрі мен біркелкі қалыңдығын ұзындығы бойынша реттеу;
ақуыз қабықшасының үзілуін жою және оны орайтын құрылғыға салу;
ораудың сапасын тексеру және өнімді келесі операцияға жіберу;
технологиялы режимнің ақаулықтарын, қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды табу және жою;
стандартсыз өнімді ақаулыққа жатқызу;
сынамаларды алу.
24. Білуге тиіс:
негізгі және қосалқы жабдықтардың, қолданылып жатқан автоматика жабдықтарын және бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы және жұмыс мақсаты;
ақуыз қабықшасын кептіру және илеу технологиялы сызбасын;
технологиялы режимнің параметрларі және илеу және ақуыз қабықшасын кептіру процесін реттеу ережелері;
сынамаларды алу ережесі.
Параграф 2. Ақуыз қабықшасын илеу және кептіру аппаратшысы, 5-разряд
25. Жұмыс сипаттамасы:
көпқозғалысты автоматты кептіру желілерінде ақуыз қабықшасын кептіру және илеу толассыз процессін жүргізу;
илеу сұйықтығымен ақуыз қабықшасын илеу, оны кептіру және орайтын құрылғыға салу;
бақылау-өлшеу құралдарының, көзбен көру, талдаудың нәтижесі және диаграмма бойынша ақуыз қабықшасының илеу сұйықтығымен дұрыс құйылуын, кептірудің температуралы-ылғалды режимін, ораудың сапасын бақылау және реттеу;
ауаның температурасын және ылғалдығын, ақуыз қабықшасында ылғалдың барын, оның диаметрін және қалыңдығын бақылау;
көп қозғалысты каналды желілерді, желдеткіш құрылғыларды, калориферлерді, коммуникацияларды, арматураларды, бақылау-өлшеу құрылғыларын және автоматика құралдарында қызмет көрсету;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты жөндеуге дайындау және оны жөндеуден қабылдау;
өндіріс журналында жазба жүргізу;
біліктілігі төмен илеу және ақуыз қабықшасын кептіруші аппаратшыларға басшылық жасау және олардың технологиялы режимді сақтауын бақылау;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты икемдеу.
26. Білуге тиіс:
ақуыз қабықшасының физико-химиялы процесі және технологиялы сызбасын;
дайын өнімге қойылатын стандарттар және техникалы талаптар.
4. Желатиндеу аппаратшысы
Параграф 1. Желатиндеу аппаратшысы, 2-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары желатиндау аппаратшысының басшылығымен желатиндеу машинасының бөлек тораптарына қызмет көрсету;
транспортер лентасына желатинді гельді механикалы салу үшін торшалар орнату; желатинді гельдерді торшаларды кептіруге жіберу;
торшаларды ақаулау;
қызмет көрсетіліп жатқан торларды тазарту; әр партиядан кейін немесе желатинді еріткіштернің сортынан кейін бөлмені стерильдеу.

3. Аппаратчик дубления и сушки белковой оболочки
Параграф 1. Аппаратчик дубления и сушки
белковой оболочки, 4-разряд
23. Характеристика работ:
ведение непрерывного процесса дубления и сушки белковой оболочки на многоходовых сушильных линиях под руководством аппаратчика дубления и сушки белковой оболочки более высокой квалификации;
заправка влажной белковой оболочки в многоходовую автоматическую сушильную линию, регулирование заданного диаметра и единой толщины белковой оболочки по всей длине;
устранение обрывов белковой оболочки и заправка ее в наматывающее устройство;
контроль за качеством намотки и передача продукции на следующие операции;
выявление и устранение нарушений технологического режима, неполадок в работе обслуживаемого оборудования;
отбраковка нестандартной продукции;
отбор проб.
24. Должен знать:
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования, применяемых средств автоматики и контрольно-измерительных приборов;
технологическую схему сушки и дубления белковой оболочки;
параметры технологического режима и правила регулирования процесса дубления и сушки белковой оболочки;
правила отбора проб.
Параграф 2. Аппаратчик дубления и сушки
белковой оболочки, 5-разряд
25. Характеристика работ:
ведение непрерывного процесса дубления и сушки белковой оболочки на многоходовых автоматических сушильных линиях;
дубление белковой оболочки дубильной жидкостью, сушка ее и заправка в наматывающее устройство;
наблюдение и регулирование по показаниям контрольно-измерительных приборов, визуальному осмотру, результатам анализов и диаграммам правильности полива белковой оболочки дубильной жидкостью, степени ее дубления, температурно-влажностного режима сушки, качества намотки;
контроль температуры и влажности воздуха, содержания влаги в белковой оболочке, ее диаметра и толщины;
обслуживание многоходовых канальных линий, вентиляционных устройств, калориферов, коммуникаций, арматуры, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
подготовка обслуживаемого оборудования к ремонту и прием его из ремонта;
ведение записей в производственном журнале;
руководство аппаратчиками дубления и сушки белковой оболочки более низкой квалификации и контроль за соблюдением ими технологического режима;
подналадка обслуживаемого оборудования.
26. Должен знать:
физико-химический процесс и технологическую схему сушки и дубления белковой оболочки;
стандарты и технические условия на готовую продукцию.
4. Аппаратчик желатинизации
Параграф 1. Аппаратчик желатинизации, 2-разряд
27. Характеристика работ:
обслуживание отдельных узлов желатинизационной машины под руководством аппаратчика желатинизации более высокой квалификации;
установка сеток на транспортерную ленту для механической укладки желатинового геля; передача сеток с желатиновым гелем на сушку;
отбраковка сеток;
чистка обслуживаемых узлов; стерилизация помещения после каждой партии или сорта желатиновых растворов.

28. Білуге тиіс:
желатиндеу технологиялы процесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы.
Параграф 2. Желатиндеу аппаратшысы, 3-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары желатиндеу аппаратшысының басшылығымен фракция бойынша қайнату тәсілімен желатиннің әртүрлі маркалары үшін желатинді еріткіштерін алу технологиялы процесіне кіріспе;
желатиндеу машинасының фильеріне және өлшеуішіне желатинді еріткіштерін салу, сақтау және қабылдау;
желатинді еріткіштерді әзірлеу, фильтрлеу және жіберу, оларды сақтаудың режимін реттеу;
жинақтан қақты шығару, оны жуу және корзинадан қатты қалдықтарды шығару және оны жуу;
булы табақшаларды, стакандарды жинау және демонтаж;
фильтрлайтын құрылғыларды дайындау;
талдау жүргізу үшін сынамаларды алу;
желатинді еріткіштерді партия және ассортимент бойынша есептеу;
қызмет көрсетіліп жатқан тораптарды және коммуникацияларды стерильдеу және тазарту;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою.
30. Білуге тиіс:
желатинді қайнату, желатиндеу технологиялы процесін;
тиеліп жатқан шикізаттың, желатин еріткіштерін, еріткіштердің физико-химиялы құрамы;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылым принципі.
Параграф 3. Желатиндеу аппаратшысы, 4-разряд
31. Жұмыс сипаттамасы:
фракция бойынша қайнату тәсілімен желатиннің бір-екі маркасы үшін желатинді еріткіштерді алу технологиялы процессін, толассыз желатиндеу-жазу агрегаттарында еріткіштерді желатиндеу процесін жүргізу;
күлген айналдырылған оссейннің партиясын құрау, күкірт қышқылының ерітіндісін дайындау және оларды мөлшерлеу;
сынамаларды алу;
желатинді еріткіштерді жинақтаушыға жіберу;
еріткіштерлерді мөлшерлеу және бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша процесті жүргізу, желатиндейтін лентаға еріткіштерді құю жуандығы мен қалыңдығын, еріткіштердің концентерациясына байланысты лентаның қозғалужылдамдығын және кесу және тарту процестерін реттеу;
коммуникацияны, қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды стерильдеу, тазалығын бақылау және олардың жұмысындағы ақаулығын жою.
32. Білуге тиіс:
фракция бойынша желатинді қайнату технологиялы процесін жүргізу;
құю, желатиндеу, кесу және жаю процесін;
күлген айналдырылған оссеиннің, желатин ерітінділерінің, желатиннің сапалы көрсеткіштері, желатинді өндіру технологиялы процесінің сызбасын;
сынамаларды алу ережесі;
қызмет көрсетелеп жатқан жабдықтардың құрылымы.
Параграф 4. Желатиндеу аппаратшысы, 5-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі фракциялы желатин еріткіштерлерін алу үшін коллагенді қайнату технологиялы процессін жүргізу; бекітулі жылуалмастырғыштарда желатиннің барлық сорттарын желатиндеу процесін және толассыз қозғалысты ленталы кептіргіштерде желатинді кептіру;
еріткіштерді мөлшерлеуді есептеу, шикізаттың әртүріне қосу;
желатиндеудің температуралы режимін, ауаны салқындату температурасын және ылғалдығын, кептірудің температуралы режимін және студняны кептірге жіберуді, оның аймақтан-аймаққа жіберілуін бақылау және реттеу;
студняның сапасын органолептикалы бақылау;
желатинді кептіру, ылғалдығын бақылау және реттеу процесін жүргізу;
желатиннің шығуын есептеу;
кептіргіштердің дуалды шахталарындағы ауа фильтрларын әзірлеу, мерзімді ауыстыру және тазарту;
техникалы жабдықтың ақаулықтарын жою, оны икемдеу және ағымды жөндеу жұмыстарын жасау.

28. Должен знать:
технологический процесс желатинизации;
устройство основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик желатинизации, 3-разряд
29. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения желатиновых растворов для различных марок желатина методом варки по фракциям под руководством аппаратчика желатинизации более высокой квалификации;
прием, хранение и подача желатиновых растворов в мерники и фильеру желатинизационной машины;
приготовление, фильтрация, подача желатиновых растворов, регулирование режима их хранения;
выгрузка шлама из сборника, его промывка и выгрузка из корзин твердых остатков;
сборка и демонтаж парных тарелок, стакана;
подготовка фильтрующих приспособлений;
отбор проб для проведения анализов;
учет желатиновых растворов по партиям и ассортименту;
стерилизация, чистка обслуживаемых узлов и коммуникаций;
устранение неполадок в работе обслуживаемого оборудования.
30. Должен знать:
технологический процесс варки желатина, желатинизации;
физико-химические свойства загружаемого сырья, растворов желатина, растворителей;
принцип устройства основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 3. Аппаратчик желатинизации, 4-разряд
31. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения желатиновых растворов для одной- двух марок желатина методом варки по фракциям, процесса желатинизации растворов на желатинизационно-раскладочном агрегате непрерывного действия;
составление производственных партий прозоленного оссеина, приготовление растворов серной кислоты и их дозировка;
отбор проб;
передача желатиновых растворов в сборники;
дозировка растворов и ведение процесса по данным контрольно-измерительных приборов, регулирование толщины и ширины разлива растворов на желатинизационной ленте, скорости движения ленты в зависимости от концентрации раствора и процессов резки и раскладки;
стерилизация, контроль чистоты коммуникаций, обслуживаемого оборудования и устранение неисправностей в их работе.
32. Должен знать:
технологический процесс варки желатина по фракциям;
процесс полива, желатинизации, резки и раскладки;
качественные показатели прозоленного оссеина, желатиновых растворов, желатина, схему технологического процесса производства желатина;
правила отбора проб;
устройство обслуживаемого оборудования.
Параграф 4. Аппаратчик желатинизации, 5-разряд
33. Характеристика работ:
ведение технологического процесса варки коллагена для получения желатиновых растворов различных фракций; процесса желатинизации всех сортов желатина на скребковых теплообменниках и сушки желатина на ленточных сушилках непрерывного действия;
проведение расчета дозировки растворителей, добавок по каждому виду сырья;
контроль и регулирование температурного режима желатинизации, влажности и температуры кондиционированного воздуха, температурного режима сушки и подачи студня в сушку, его перехода из зоны в зону;
органолептический контроль качества студня;
ведение процесса сушки, контроль и регулирование влажности желатина;
расчет выхода желатина;
изготовление, периодическая замена и чистка фильтров воздуха в заборных шахтах сушилок;
устранение неполадок технологического оборудования, его наладка и текущий ремонт.

34. Білуге тиіс:
коллагенді, желатиндеуді қайнату технологиялы процесі;
ауаны салқындатуды, ленталы кептіргіштерде желатинді кептіруге дайындау;
желатиннің барлық ассортиментінің физико-химиялы құрамы, техникалы және сапа талаптары;
зертханалық талдауларды жүргізу әдістемелері;
компоненттерді мөлшерлеуді есептеу және желатинді қайнату режимінің оңтайлы режимін таңдау;
қолданылып жатқан және техникалы жабдықтардың құрылымы және жұмыс мақсаты.
5. Майтазарту аппаратшысы
Параграф 1. Майтазарту аппаратшысы, 3-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары майтазарту аппаратшысының басшылығымен алдын-ала тұну және техникалы майды тазарту технологиялы процесін жүргізу, экстрация бөлімінен мисцелдарды қабылдау, сорғыштарды қосу және тоқтату;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты және коммуникацияларды дайындау, тароларды және автоцистерналарды тазартылған техникалы майдысору үшін тазарту және майлау;
қақты түсіру.
36. Білуге тиіс:
майтазарту барысының технологиялы сызбасы;
техникалы майлардың және еріткіштердің физико-химиялы құрамы;
улы еріткіштер мен қышқылдармен жұмыс істеу барысында ережелер мен сақтандыру шараларын;
негізгі және қосалқы жабдықтың құрылымы.
Параграф 2. Майтазарту аппаратшысы, 4-разряд
37. Жұмыс сипаттамасы:
техникалы майды булау және тұндыру тәсілімен тазарту технологиялы процесін жүргізу, ластанған сулы алдын-ала тұндыру және майторлар арқылы ағызу;
қайталамалы тұндырудан кейін ақуызды заттарды өзгеде қоспалармен бірге ағызу;
температуралы режимді бақылау;
майдың тазалық деңгейіне сынамаларды іріктеу;
тауарлы техникалы майдың сортын анықтау;
өндіріс журналын жүргізу;
өнімнің дайындығын есепке алу;
біліктілігі төмен майтазарту аппаратшыларына басшылық жасау.
38. Білуге тиіс:
майтазалау процесінің технологиялы сызбасы;
техникалы майдың және еріткіштердің физико-химиялы құрамы;
улы еріткіштер мен қышқылдармен жұмыс істеу барысында ережелер мен сақтандыру шараларын;
негізгі және қосалқы жабдықтың құрылымы.
6. Күлге айналдыру аппаратшысы
Параграф 1. Күлге айналдыру аппаратшысы, 3-разряд
39. Жұмыс сипаттамасы:
кальций оксиінің гидратының ерітіндісімен күлге айналдыру процесін жүргізу;
технологиялы журналдағы жазба бойынша күлдердегі оссейннің қалыпын тексеру;
өңделген ерітіндіні ағызу, оссейнға белгіленген концентрация бойынша жаңа ерітінді құю;
қысылған ауаның көмегімен оссейнді химиялы ерітіндімен мерзімді араластыру;
күлге айналдырудың режимін бақылау және реттеу;
күлге айналдырғыштардағы белгіленген коэфициенттерді сақтау;
титрлау арқылы әк ерітіндісінің концентрациясын анықтау;
негізгі және қосалқы жабдықтардың және бақылау-өлшеу құрылғыларының жұмысын бақылау.

34. Должен знать:
технологический процесс варки коллагена, желатинизации, подготовки кондиционированного воздуха, сушки желатина на ленточных сушилках;
физико-химические свойства, технические условия и стандарты на весь ассортимент желатина;
методику проведения лабораторных анализов, расчета дозировки компонентов и подбора оптимального режима варки желатина;
устройство и принцип работы технологического оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов.
5. Аппаратчик жироочистки
Параграф 1. Аппаратчик жироочистки, 3-разряд
35. Характеристика работ:
ведение технологического процесса предварительного отстаивания и очистки технического жира под руководством аппаратчика жироочистки более высокой квалификации, прием мисцелл из отделения экстракции, пуск и остановка насосов;
подготовка обслуживаемого оборудования и коммуникаций, чистка и подготовка тары и автоцистерн для закачивания очищенного технического жира;
выгрузка шлама.
36. Должен знать:
технологическую схему процесса жироочистки;
физико-химические свойства технического жира и растворителей;
правила и меры предосторожности при работе с ядовитыми растворителями и кислотой;
устройство основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик жироочистки, 4-разряд
37. Характеристика работ:
ведение технологического процесса очистки технического жира методом упаривания и осаждения, предварительное отстаивание и удаление загрязненных вод через жиро-ловушку;
удаление белковых веществ с посторонними примесями после повторного отстаивания;
контроль температурного режима;
отбор проб на степень чистоты жира;
определение сортности товарного технического жира;
ведение технологического журнала;
учет готового продукта;
руководство аппаратчиками жироочистки более низкой квалификации.
38. Должен знать:
технологическую схему процесса жироочистки;
физико-химические свойства технического жира и растворителей;
правила и меры предосторожности при работе с ядовитыми растворителями и кислотой;
устройство основного и вспомогательного оборудования.
6. Аппаратчик золки
Параграф 1. Аппаратчик золки, 3-разряд
39. Характеристика работ:
ведение технологического процесса золения раствором гидрата окиси кальция;
проверка состояния оссеина в зольниках по записям технологического журнала;
слив отработанного раствора, залив оссеина свежим раствором заданной концентрации;
периодическое перемешивание оссеина с химическим раствором при помощи сжатого воздуха;
контроль и регулирование режима золки;
поддержание заданного жидкостного коэффициента в зольниках;
определение концентрации известкового раствора титрованием;
контроль работы основного и вспомогательного оборудования и контрольно- измерительных приборов.

40. Білуге тиіс:
оссейнді күлге айналдыру технологиялы процесінің негізін;
күлге андалдырылған оссейн, әк ерітіндісіне қойылатын техникалы талаптар;
желатиннің физико-химиялы құрамы;
оссейннің күлге айналу деңгейін анықтау;
оссейнді араластырғыш автоматты құрылғысының жұмыс принципі.
Параграф 2. Күлге айналдыру аппаратшысы, 4-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары күлге айналдыру аппаратшысының басшылығымен толассыз жұмыс жасайтын мацерациалы батареяларда мацерация және декантация тәсілдерімен шротты деминерализациялау процесін жүргізу; қайта күлге анналдыратын машиналарда кальций оксиінің гидратының ерітіндісімен оссейнді күлге айналдыру процесін жүргізу;
құнарландырылған тұзды қышқылды цистернаға құю және оның қажетті мөлшерін есептеу;
белгіленген құнарлық бойынша тұзды қышқылдың ерітіндісін әзірлеу және оны шротты мацеризациялау чандарына жіберу;
қышқыл суларды ағызу және құю, оларды тұзды қышқылды араластыру құрылғысына сору және батареялы жүйеге қосу;
шротты қысылған ауамен араластыру;
сынамаларды алу, іріктелген сілтілердің құнарлығын анықтау;
қалдық майларды сабындау арқылы кетіру және жанама желатинқұрамдас емес ақуыздарды (муцин, эластин және тағы басқа) бұзу операциясын жүргізу;
паспортты мәліметтерге сәйкес оссейнді күлге айналдырғыштарға сору;
негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмысын бақылау;
қызмет көрсетіліп жатқан аппаратура мен коммуникацияларға ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау.
42. Білуге тиіс:
технологиялы регламентті және мацерация сызбасын;
күлге айналдыру технологиясының сызбасын;
күлге айналдырылған оссейнге қойылатын техникалы талаптар;
оссейннің физико-химиялы құрамы, сынамаларды алу, қышқылдың ерітіндісін дайындау тәртібінің ережесін;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы.
Параграф 3. Күлге айналдыру аппаратшысы, 5-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
шроттарды деминерализациялау процесін, екі корпусты күлге айналдыратын аппаратта оссейнді алдын-ала күлге айналдыру технологиялы процесін жүргізу;
оссейн партияларын калибр және физикалы белгілері бойынша іріктеу және жинақтау, тұзды қышқылдың және сілтілерді зертханалық талдаулардың мәліметтері бойынша толассыз бақылау арқылы ағымын реттеу;
оссейннің физико-химиялы жарамдылығын және шикізатты бейтараптардыруға берілуін көзбен және органолептикалы анықтау;
сабындау тәсілімен қалдық майды жою;
оссейнді қалдық маймен араластыру;
сынамаларды алу, желатин ерітіндісінің құнарлығының артуы бойынша және органолептикалы желатин ерітіндісінің құнарлығының өсуімен және талшықтың құрамы арқылы оссейннің даярлығын анықтау;
шикізаттын, калибрдың түрлері және күлге айналдыру мерзімі бойынша оссейннің партиясын жинақтау;
біліктілігі төмен күлге айналдыру аппаратшыларға басшылық жасау.

40. Должен знать:
сущность технологического процесса золения оссеина;
технические условия на прозоленный оссеин, известковый раствор;
физико-химические свойства желатина;
определение степени прозола оссеина;
принцип работы автоматического устройства перемешивания оссеина.
Параграф 2. Аппаратчик золки, 4-разряд
41. Характеристика работ:
ведение процесса деминерализации шрота методом мацерации и декантации в мацерационных батареях непрерывного действия под руководством аппаратчика золки более высокой квалификации; процесса золения оссеина раствором гидрата окиси кальция на перезолочных машинах;
прием концентрированной соляной кислоты в цистерну и paсчет необходимого количества ее;
приготовление раствора соляной кислоты заданной концентрации и подача ее в чаны мацеризации шрота;
слив и сбор кислых вод, перекачка их на установку разведения соляной кислоты и подключения в батарейную систему;
перемешивание шрота сжатым воздухом;
отбор проб, определение концентрации отработанных щелоков;
ведение операций удаления остаточного жира методом омыления и разрушения побочных не желатино-содержащих белков (муцина, эластина и другие);
перекачка оссеина по зольникам в соответствии с паспортными данными;
контроль работы основного и вспомогательного оборудования;
проведение мелкого ремонта обслуживаемой аппаратуры и коммуникаций.
42. Должен знать:
технологический регламент и схему мацерации;
технологическую схему процесса золения;
технические условия на прозоленный оссеин, физико-химические свойства оссеина;
правила отбора проб, порядок приготовления растворов кислоты;
устройство основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 3. Аппаратчик золки, 5-разряд
43. Характеристика работ:
ведение технологического процесса деминерализации шротов, процесса золения оссеина с предварительной перезолкой в двухкорпусном перезолочном аппарате;
подбор и комплектование партий оссеина по калибру и физическим признакам, регулирование потока соляной кислоты и щелоков с непрерывным контролем по данным лабораторных анализов;
визуальное и органолептическое определение физико-химической годности оссеина и передача сырья на нейтрализацию;
удаление остаточного жира методом омыления;
перемешивание оссеина сжатым воздухом;
отбор проб, определение готовности оссеина по росту концентрации раствора желатина и органолептически по росту концентрации раствора желатина и структуре волокон;
комплектование партий оссеина по видам сырья, калибрам и срокам золения;
руководство аппаратчиками золки более низкой квалификации.

44. Білуге тиіс:
мацерация, күлге айналдыру, химиялы ерітінділерді дайындау технологиялы сызбасын дайындау;
дайын өнімге техникалы талаптар, оссейннің, шроттың техникалы және физико-химиялы құрамы;
сынамаларды алу ережесі;
реакциялы қоршаған ортаның сипаттамасын анықтау талдауларын жүргізу әдістемесі;
тұзды қышқылдың құрамы, шротты сапалы өңдеудің оңтайлы шарттары;
негізгі және қосалқы жабдықтардың және қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы және жұмыс принципі.
Параграф 4. Күлге айналдыру аппаратшысы, 6-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
келесі бейтараптандыру қышқыл және декантация қайтарма тоқтар эрлифті жүйесін пайдалана отырып толассыз мацерация тәсілімен шротты тұзды қышқылмен деминерализациялау технологиялы процесін жүргізу;
мацерация процесінің аяқталуының уақытын анықтау;
тұзды қышқылдарды және қышқыл сулардың айналымын бақылау;
мацерания процесінің технологиялы режимнен ауытқу себептерін жою және алдын-алу;
ақырғы сынамаларын алу;
ақырғы сынамаларға талдау жасау;
тұзды қышқылдың қосылуына есеп жүргізу;
тұзды қышқылдың ерітіндісін автоматты режимде құнарлық өлшегішті пайдаланып дайындау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықты жою.
46. Білуге тиіс:
технологиялы сызба және мацерациялау процесін;
дайын өнімге қойылатын техникалы талаптар;
оссейннің, шроттың техникалы және физико-химиялы құрамы;
талдау өткізу әдістемесін.
7. Баритмассаны әзірлеуші аппаратшы
Параграф 1. Баритмассаны әзірлеуші аппаратшы, 3-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары баритмассаны әзірлеу бойынша аппаратшының басшылығымен баритмассаны әзірлеу технологиялы процесін жүргізу;
бланфиксты әкелу және оны араластырғышқа салу, желатинді ерітетін аппаратта еріту;
бояуға қосатын қосымша компоненттерді фильтрлау;
қолданылып жатқан аппараттардың және бояуды жіберу жүйесінің жұмысын бақылау;
дайын өнімді арнайы сыйымдылыққа баритажды машиналарға тасу;
талдау үшін сынамаларды алу.
48. Білуге тиіс:
баритмассаларды әзірлеу технологиялы процесі;
бояуға қосылатын компоненттерден талап етілетін техникалы талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың жұмыс сызбаларын, сынамаларды алу ережелері.
Параграф 2. Баритмассаны әзірлеуші аппаратшы, 4-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
баритмассаны әзірлеу технологиялы процесін жүргізу;
бояу араластырғышқа блакфиксты салу;
бояуараластырғышқа ыстық суды және химиялы компоненттерді қосу;
механикалы араластырғыштарды қосу және бояудың біркелкі араласуын реттеу;
бояу араластырғыштардан аппаратқа бояуды алу;
берілген режим бойынша химиялы компоненттерді қосу;
концентрацияны, температуралы режимді, процестің жалғасуын реттеу;
дайын бритмассаны аппараттан шығару;
сілтілі фильтрларда баритмассаны үш рет фильтрлеу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты икемдеу, оның жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.

44. Должен знать:
технологическую схему и процессы мацерации, золения, приготовления химических растворов;
технические условия на готовую продукцию;
технические и физико-химические свойства оссеина, шрота, правила отбора проб;
методику проведения анализов определения характеристики реакционной среды;
свойства соляной кислоты;
оптимальные условия качественной обработки шрота;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 4. Аппаратчик золки, 6-разряд
45 Характеристика работ:
ведение технологического процесса деминерализации шрота соляной кислотой методом непрерывной мацерации с использованием эрлифтной системы перетоков кислоты и декантации с последующей нейтрализацией;
определение момента окончания процесса мацеризации;
контроль циркуляции соляной кислоты и кислых вод;
устранение и предотвращение возможных причин отклонения процесса мацерации от технологического режима;
отбор контрольных проб;
проведение анализов контрольных проб;
расчет добавок соляной кислоты;
приготовление раствора соляной кислоты в автоматическом режиме с использованием концентратомера;
устранение неполадок в работе оборудования.
46. Должен знать:
технологическую схему и процесс мацерации;
технические условия на готовую продукцию;
технические и физико-химические свойства шрота и оссеина, соляной кислоты;
методику проведения анализов.
7. Аппаратчик изготовления баритмассы
Параграф 2. Аппаратчик изготовления баритмассы, 3-разряд
47. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления баритмассы под руководством аппаратчика изготовления баритмассы более высокой квалификации;
подвозка бланфикса и загрузка его в смесители, плавление желатина в плавильном аппарате;
фильтрация дополнительных компонентов, вводимых в краску;
наблюдение за работой применяемых аппаратов и за системой подачи краски;
перекачка готовой продукции в специальные емкости к баритажным машинам;
отбор проб для анализов.
48. Должен знать:
технологический процесс изготовления баритмассы;
технические условия на компоненты, вводимые в краску;
схему работы обслуживаемого оборудования;
правила отбора проб.
Параграф 2. Аппаратчик изготовления баритмассы, 4-разряд
49. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления баритмассы;
загрузка бланфикса в краско-смесители;
добавление в краско-смесители горячей воды и химических компонентов;
пуск механических мешалок и регулирование равномерного перемешивания краски;
выгрузка краски из краско-смесителей в аппарат;
введение химических компонентов по заданному режиму;
регулирование концентрации, температурного режима, продолжительности процесса;
выгрузка из аппарата готовой баритмассы;
трехкратная фильтрация баритмассы на щелочных фильтрах;
наладка обслуживаемого оборудования, устранение мелких неисправностей в его работе.

50. Білуге тиіс:
баритмассаларды, фотоқағаздарды әзірлеу технологиялы процесі және олардың белгіленуі;
қолданылып жатқан компоненттерге ден талап етілетін техникалы талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы және жұмыс принципі.
8. Калибрлеу аппаратшысы
Параграф 1. Калибрлеу аппаратшысы, 2-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы калибрлеу агрегатында шроттарды калибрлеу;
тасымалдайтын шнекке экстракторлардың астыңғы бункерлерінен шротты түсіру;
оросительді жүйелі жылтырататын агрегатта шротты жуу технологиялы процесін жүргізу және шөмішті элеваторларға жуылған шротты тасымалдау;
арнайы жабдықтың көмегімен тасымалдайтын шнекке шротты жіберуді реттеу;
қызмет көрсетіліп жатқан учаскеде оросительді жүйені және толқынды жүйені бақылау.
52. Білуге тиіс:
шротты жуу, калибрлеу және тасымалдау технологиялы сызбасын;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың құрылымы және жұмыс принципі;
тасымалдау шнегіне шротты беруді реттеу ережесі.
Параграф 2. Калибрлеу аппаратшысы, 3-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
калибрлеу агрегатында шротты калибрлеу;
толқынды-жуу сүзгіштерді, көпшөмішті элеваторларды, қайталама үгітетін үгіткіш машиналарға қызмет көрсету;
шротты элеваторларға бір уақытты жуу және қайта үгітумен қайта тасымалдау;
шротты шөмішті элеваторларға және үгіткіш машиналарға берілуін реттеу;
қызмет көрсетіліп жатқан технологиялы жабдықтың жұмысын реттеу, оны тоқтату және қосу, жұмысындағы ақауды жою.
54. Білуге тиіс:
қалдықтарды калибрлеу және балқыту технологиялы сызбасын;
шротқа қойылатын технологиялы талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
улы заттарды қолдану ережесі.
Параграф 3. Калибрлеу аппаратшысы, 4-разряд
55. Жұмыс сипаттамасы:
толассыз жұмыс істейтін агрегатта шротты калибрлеу технологиялы процесін жүргізу;
агрегаттың барлық тораптарын қосу;
шроттың калибрлы барабанға тасымалдануын, жуылуын және тиелуін бақылау;
толассыз жұмыс жасайтын калибрлы барабандарда шротты ыстық суда жуумен механикалы калибрлеу операциясын жүргізу;
калибрленген шротты жуатын толқынды илеуіштер арқылы қайта жуумен және үгітілуімен түсіру;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды тазарту;
біліктілігі төмен калибрлеу аппаратшыларыды басқару.
56. Білуге тиіс:
шротты калибрлеу технологиялы процесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, жапқыш арматураларды және коммуникация сызбаларының құрылымы;
улы еріткіштермен жұмыс жасаған кезде сақтандыру шаралары және ережесі;
шротты әзірлеуге техникалы талаптар және технологиялы регламент;
еріткіштер мен шроттың физико-химиялы құрамы, шроттың сапасын талдау әдістемесі.

50. Должен знать:
технологический процесс изготовления баритмассы, фотобумаг и их назначение;
технические условия на применяемые компоненты;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов.
8. Аппаратчик калибровки
Параграф 1. Аппаратчик калибровки, 2-разряд
51. Характеристика работ:
калибровка шрота на специальном калибровочном агрегате;
выгрузка шрота из нижних бункеров экстракторов в транспортирующий шнек;
ведение технологического процесса промывки шрота на полировочном агрегате с оросительной системой и транспортировка промытого шрота к ковшевым элеваторам;
регулирование подачи шрота в транспортирующий шнек с помощью специального приспособления;
наблюдение за работой оросительной и вибрационной систем на обслуживаемом участке.
52. Должен знать:
технологическую схему промывки, калибровки и транспортировки шрота;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила регулирования подачи шрота в транспортирующий шнек.
Параграф 2. Аппаратчик калибровки, 3-разряд
53. Характеристика работ:
калибровка шрота на калибровочном агрегате;
обслуживание вибрационно-промывочных сит, многоковшевых элеваторов, дробильных машин повторного дробления;
повторная транспортировка шрота к элеваторам с одновременной промывкой и повторным дроблением;
регулирование подачи шрота в ковшевые элеваторы и дробильные машины;
контроль за работой обслуживаемого технологического оборудования, пуск и остановка, устранение неполадок в его работе.
54. Должен знать:
технологическую схему калибровки и улавливания отходов;
технические условия на шрот;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила обращения с ядовитыми веществами.
Параграф 3 Аппаратчик калибровки, 4-разряд
55. Характеристика работ:
ведение технологического процесса калибровки шрота на агрегате непрерывного действия;
пуск всех узлов агрегата;
наблюдение за транспортировкой, промывкой и загрузкой шрота в калибровочные барабаны;
ведение операции механической калибровки шрота с промывкой горячей водой в калибровочных барабанах непрерывного действия;
выгрузка откалиброванного шрота через промывочные вибрационные сита с повторной промывкой и дроблением;
чистка обслуживаемого оборудования;
руководство аппаратчиками калибровки более низкой квалификации.
56. Должен знать:
технологический процесс калибровки шрота;
устройство основного и вспомогательного оборудования, запорной арматуры и схему коммуникаций;
правила и меры предосторожности при работе с ядовитыми растворителями;
технические условия и технологический регламент на изготовление шрота;
физико-химические свойства растворителей и шрота;
методику анализа качества шрота.

9. Кесіндіні қышқылмен өңдеу аппаратшысы
Параграф 1. Кесіндіні қышқылмен өңдеу аппаратшысы, 4-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары кесіндіні қышқылмен өңдеу аппаратшысының басшылығымен айналмалы аппараттарда біркелкі коллагенді массаны алғанға дейін коллагеннің құрамын қопсыту және әктің қалдығын бейтараптандыру үшін гольді кесіндіні тұзды қышқылмен өңдеу технологиялы процесін жүргізу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды және коммуникацияларды жұмысқа дайындау;
құнарландырылған тұзды қышқылды қабылдау және өлшейтін бактарлы онымен толтыру;
құнарландырылған тұзды қышқылды, ерітіндіні және суды мөлшерлеу;
гольді кескіндерді аппараттарға тиеу және аспалы крандардың көмегімен дайын өнімді түсіру;
іріктелген ерітінділерді ағызу;
сынамаларды іріктеу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты жөндеу жұмыстарына дайындау және оны жөндеу жұмыстарынан қабылдау.
58. Білуге тиіс:
негізгі және қосалқы жабдықтарды, қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы және жұмыс принципі;
бейтараптандыру және қышқылды өңдеудің технологиялы сызбасын;
қолданылып жатқан шикізаттың, қосалқы материалдардың және дайын өнімнің физико-химиялы және техникалы құрамы;
сынамаларды алу ережесі және талдау жасаудың әдістемесін.
Параграф 2. Кесіндіні қышқылмен өңдеу аппаратшысы, 5-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
айналмалы аппараттарда біркелкі коллагенді массаны алғанға дейін тұзды қышқылмен гольді кесіндіні өңдеу технологиялы процесін жүргізу;
бейтараптандыру, жуу және бағыттау;
технологиялы процесті бақылау және реттеу: рH жуатын суларды және материалдарды, ерітінділердің құнарлылығын, ерітінділердің құнарлығын, суды берудің жылдамдығын;
талдау нәтижелері, бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші арқылы және көзбен көру арқылы кесіндіні қышқылды өңдеудің сапасын анықтау;
гольді кескіннің түріне және жетілу деңгейіне, құнарлылығына байланысты тұзды қышқылдың санына есеп жүргізу;
өңделген ерітіндіні ағызу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты қосу және тоқтату, ақауларын жою, жөндеу жұмыстарына дайындау және оны жөндеу жұмыстарынан қабылдау;
қышқылдау, өлшеу аппараттарын, бақылау-өлшеу құралдарын және коммуникацияларды баптау;
талдау жасау;
технологиялы режимнің сақталуын қадағалау;
қолданылып жатқан метериалдарға есеп жүргізу, өндіріс журналына жазып отыру;
кесіндіні қышқылды өңдеу аппараттарын реттеу;
біліктілігі төмен кесіндіні қышқылды өңдеу аппаратшыларына басшылық жасау.
60. Білуге тиіс:
кесіндіні қышқылды өңдеу технологиялы процесі және параметрлері және оларды реттеу ережелері;
қолданылып жатқан құралдардың құрылымы және жұмыс принципі;
шикізаттың, қосалқы материалдардың және дайын өнімнің физико-химиялы құрамы;
сынамаларды іріктеу ережесі және талдау жасаудың әдістемесін.

9. Аппаратчик кислотной обработки спилка
Параграф 1. Аппаратчик кислотной обработки спилка, 4-разряд
57. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обработки гольевого спилка соляной кислотой для нейтрализации остатков извести и разрыхления структуры коллагена до получения однородной коллагеновой массы во вращающихся аппаратах под руководством аппаратчика кислотной обработки спилка более высокой квалификации;
подготовка к работе обслуживаемого оборудования и коммуникаций;
прием концентрированной соляной кислоты и наполнение ею мерных баков;
дозировка концентрированной соляной кислоты, раствора пикля и воды;
загрузка гольевого спилка в аппараты и выгрузка готовой продукции при помощи мостового крана;
слив отработанного раствора;
отбор проб;
подготовка обслуживаемого оборудования к ремонту и прием его из ремонта.
58. Должен знать:
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов;
схему коммуникаций;
технологическую схему нейтрализации и кислотной обработки;
физико-химические и технические свойства применяемого сырья, вспомогательного материала и готовой продукции;
правила отбора проб и методику проведения анализов.
Параграф 2. Аппаратчик кислотной обработки спилка, 5-разряд
59. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обработки гольевого спилка соляной кислотой до получения однородной коллагеновой массы во вращающихся аппаратах. Нейтрализация, промывка и пиклевание;
контроль и регулирование технологического процесса: рН промывных вод и материала, концентрации растворов, скорости подачи воды;
определение качества кислотной обработки спилка по результатам анализов проб, показаниям контрольно-измерительных приборов и визуальному осмотру;
расчет количества соляной кислоты в зависимости от ее концентрации, степени созревания и вида гольевого спилка;
слив отработанного раствора;
пуск и остановка обслуживаемого оборудования, устранение неисправностей, подготовка к ремонту и прием его после ремонта;
обслуживание аппаратов для подкисливания, мерников, контрольно-измерительных приборов и коммуникаций;
проведение анализов;
контроль за соблюдением технологического режима;
учет используемых материалов, ведение записей в производственном журнале;
регулирование аппаратов кислотной обработки спилка;
руководство аппаратчиками кислотной обработки спилка более низкой квалификации.
60. Должен знать:
технологический процесс и параметры кислотной обработки спилка и правила их регулирования;
устройство и принцип работы применяемых приборов, схему коммуникаций;
физико-химические и технологические свойства сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции;
правила отбора проб и методику проведения анализов.

10. Кинофотонегізді және техпленкаларды құюшы-аппаратшы
Параграф 1. Кинофотонегізді және техпленкаларды құюшы-аппаратшы, 2-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары кинонегіздерді және техпленкаларды құюшы-аппаратшының басшылығмен кинопленкаларды қабаттау химиялы ерітінділерді әзірлеу технологиялы процесінің бөлек операцияларын орындау;
қабаттауға арналған ерітінділерді әзірлеуге қажетті ерітінділер мен басқада заттарды қабылдау және есеп жүргізу;
балқытқыштарды жұмысқа және реактивтерді тиеуге дайындау;
сынамаларды алу;
реакторлардан дайын ерітінділерді түсіру, ерітінділерді фильтрлау, оларды шығынды емкостьқа салуды бақылау;
қолданылып жатқан ыдыстарды, инвентарьды және жабдықтарды жуу және тазалау.
62. Білуге тиіс:
химиялы ерітінділерді дайындау технологиялы процесін;
қабаттау ерітінділерін белгіленуі және физико-химиялы құрамы;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы және жұмыс принципі.
Параграф 2. Кинофотонегізді және техпленкаларды құюшы-аппаратшы, 3-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
коллодияны сатылардағы кинофотонегіз үшін әзірлеу технологиялы процесін жүргізу: шикізатты жинақтау және тиеу, көпіршіктерді жою және термостаттау;
жиекке қарсы қабаттарды дайындау, оларды кинофотонегізге және техникалы пленкаға құю қабаттау, лактау, кептіру және кинофотонегіздерді және өндірістік-техникалы белгілеудегі пленкаларды құятын машиналарға орау технологиялы процесін жүргізу;
пленка түзетін заттарды, пластификаторларды және еріткіштерді жеткізу;
шикізатты орау, өлшеу және малаксерларға тиеу;
бойлкрлі құрылғылардың, коллодияны жылытқыштарды, помптардың жұмысын, термостаттау бөлмелеріндегі температураны және фильтрлардағы қысымды бақылау;
коллодияның жылытқыш арқылы өту жылдамдығын және олардағы температураны сақтауын реттеу;
коллодияны құятын машиналарға жіберу;
шикізатты реакторларға тиеу, қопаларды араластыру, фильтрлау және дайын ерітінділерді емкостьқа жіберу;
қабат жағатын камераларды, кептіретін барабандарды, каландрларды, орайтын және шешетін механизмдерді, орайтын арбаларды, тоқтүсірілімдерін баптау;
қабат астындағы бөлімдерден лактарды жеткізу;
жылдамдықты, ауаның температурасын, негіздің созылуын, қабаттың түсуін, лактарды, ерітінділерді, қабатастарының оралуының қалыңдығын реттеу;
құятын машинаны қосуға дайындау, негізді реттейтін жиектермен жапсыру, жапсыру орындарын бекіту;
сынамаларды зертханалық талдау үшін алу;
қолданылып жатқан инвентарьды және қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды жуу;
құятын машиналарды орайтын арбалармен қамтамасыз еті;
дайын өнімді қоймаға тапсыру.

10. Аппаратчик-отливщик кинофотоосновы и техпленок
Параграф 1. Аппаратчик-отливщик кинофотоосновы
и техпленок, 2-разряд
61. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций технологического процесса изготовления химических растворов подслоирования кинофотопленок под руководством аппаратчика-отливщика кино-фото-основы и технических пленок более высокой квалификации;
прием и учет растворителей и других веществ, необходимых для изготовления растворов подслоирования;
подготовка плавильников к работе и реактивов к загрузке;
отбор проб;
наблюдение за выгрузкой готовых растворов из реакторов, фильтрацией растворов, подачей их в расходные емкости;
мытье и чистка используемых посуды, инвентаря и оборудования.
62. Должен знать:
технологический процесс изготовления химических растворов;
физико-химические свойства и назначение растворов подслоирования;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Аппаратчик-отливщик кинофотоосновы
и техпленок, 3-разряд
63. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления коллодия для кино-фото-основы на стадиях: комплектации и загрузки сырья, удаления пузырьков и термо-статирования;
ведение процесса изготовления противоореольных слоев, полива их на кино-фото-основу и технические пленки, подслоирования, лакировки, сушки и намотки кино-фото-основы и пленок промышленно-технического назначения на отливочной машине;
подвозка пленкообразующих веществ, пластификаторов и растворителей;
расфасовка, взвешивание и загрузка сырья в малаксеры;
наблюдение за работой бойлерных установок, подогревателей коллодия, помп, за температурой в помещениях термо-статирования и давлением на фильтрах;
регулирование скорости прохождения коллодия через подогреватели и поддержание в них заданной температуры;
подача коллодия на отливочные машины;
загрузка сырья в реакторы, перемешивание растворов, фильтрация и подача готовых растворов в емкости;
обслуживание камер нанесения слоев, сушильных барабанов, каландров, размоточного и наматывающего механизмов, намоточных тележек, токосъемников;
доставка лаков из подслойного отделения;
регулирование скорости, температуры воздуха, натяжения основы, поступления подслоя, лаков, растворов, плотности намотки подслоя;
подготовка отливочной машины к пуску, склеивание основы с заправочным концом, закрепление мест склеивания;
отбор проб на лабораторные испытания;
мытье применяемого инвентаря и обслуживаемого оборудования;
обеспечение отливочной машины намоточными тележками;
сдача готовой продукции на склад.

64. Білуге тиіс:
химиялы ерітінділерді, колодияны, лакты жағуды және қабаттарды жағудың технологиялы процесін;
қабатастарлы ерітінділерді, коллодияны, лакты, кинофотонегіздің физико-химиялы құрамы және белгіленуі;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының жұмыс принципі.
Параграф 3. Кинофотонегізді және техпленкаларды құюшы-аппаратшы, 4-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялы процестерді жүргізу: коллодияны, қабаттандырудың химиялы ерітінділерін, толассыз жұмыс істейтін бір фильтрлы ағызатын машиналарда кинофотопленканың барлық ассортиментінің негізін ағызу, кинофото- және техникалы пленка үшін лавсанды негізді қосымша өңдеу;
еріткіштерді мөлшерлеу, малаксерды жұмысқа дайындау, оны тиеу;
бақылау-өлшеу құрылғыларының мәліметтерімен және коллодияның жабысқақтығының сынамасынан малаксаж процесін бақылау, коллодияның фильтрлауға түсуін бақылау және тиелімдерді помптарға, фильтрларға, аралық емкостьтарға және жұмыс термостаттарға жаю;
әртүрлі жүйелі фильтр-престерде фильтрлау процесін жүргізу;
шикізаттың, ерітінділердің қажетті мөлшерін есепке алу; дайын ерітінділерді мөлшерлеу, фильтрлеу және дайын өнімдерді емкостьқа салу;
коллодияның құятын фильераға түсуін, қабат пен лактың кюветқа түсуін, негіздің қалыңдығын, газауа қосындысының концентрациясын реттеу;
катушканың қуысты орамның торабына орнату, негіздерді катушкаға орнату, құятын негіздерді түсіру;
құйылып жатқан негіздердің сапасын көзбен бақылау және жолдама паспорттарда ақаулы орындарын белгілеу;
өңделген төс етектерді (айналы қабатты) машинаның құятын тораптарының жез лентасынан түсіру;
қосымша қабаттарды жағу сапсын көзбен бақылау;
қызмет көретіліп жатқан тазарту, жуу, майлау, жұмысын тексеру, қолданылып жатқан аппаратураға және коммуникацияға ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау.
66. Білуге тиіс:
кинофотонегіздерді және техпленканы дайындау рецептурасын;
әзірлеу технологиялы процесін, коллодияны, химиялы ерітінділерді, лакты, негіздің қабаттарын әзірлеуде қолданылатын компоненттердің физико-химиялы құрамы және оларға қойылатын техникалы талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың, қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы;
коллодиа жүргізудің сызбасын;
ерітіндінің, шикізаттың қажетті санына есеп жүргізу әдістемесін және коллодияны тазартуда фильтрлау кезеңдерін;
негізді ағызу процесінде пайда болатын газауа қосындысының құрамы және құнарлығы, булыауа қосындысының рұқсат етілетін құнарлығы.
Параграф 4. Кинофотонегізді және техпленкаларды құюшы-аппаратшы, 5-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы;
коллодияны әзірлеу технологиялы процесін, кинофотопленкаларды және өндіріс-техникалы белгіленудегі барлық ассортименттерді жоғары өндірісті екіфильерлі машиналарда немесе бірнеше аралас ағызу машиналарында біруақытта ағызу технологиялы процесін жүргізу; кинофотопленканы және техникалы пленкалар үшін лавансты негіздерді қосымша өңдеу процесін;
еріткіштердің, компоненттердің, қосымшаларға есеп жүргізу, мөлшерлеу, сапасын бақылау;
конденсаторлардың жұмысын бақылау, қатты салқындату тәсілімен еріткіштердің рекуперация режимін реттеу;
негіздің сапасын және қалыңдығының сапасын бақылау;
сынамаларды іріктеу;
айналы қабатты сабындау және кептіру;
нобайлайтын білектермен негізді қосымша өңдеу бойынша агрегаттарды баптау;
қосымша қабаттарды құралдарға салу сапасын бақылау;
қабаттарды жағу, кептіру режимін, негізді созудың жылдамдығын реттеу;
қызмет көрсетіліп жатқан учаскіде температуралы және әуе режимдерін орнату;
негізгі және қосалқы жабдықтарға профилактикалы тексеру.

64. Должен знать:
технологический процесс изготовления химических растворов, коллодия, нанесения слоев лака и подслоя;
физико-химические свойства и назначение растворов подслоирования, коллодия, лака, кино-фото-основы;
схему заправки отливочной, подслойной машины, принцип действия обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 3. Аппаратчик-отливщик кинофотоосновы
и техпленок 4-разряд
65. Характеристика работ:
ведение технологических процессов: изготовления коллодия, химических растворов подслоирования, отлива основы всего ассортимента кинофотопленок на одно-фильерных отливочных машинах непрерывного действия, дополнительной обработки лавсановой основы для кино-фото- и технических пленок;
дозировка растворителей, подготовка малаксера к работе, его загрузка;
наблюдение за процессом малаксажа по данным контрольно-измерительных приборов и пробам вязкости коллодия, регулирование поступления коллодия на фильтрацию и распределения загрузки на помпы, фильтры, промежуточные емкости и рабочие термостаты;
ведение процесса фильтрации на фильтр-прессах различных систем;
расчет необходимого количества растворов, сырья; проверка их качества; дозировка, фильтрация и подача готовых растворов в емкости;
регулирование поступления коллодия в отливочную фильеру, подслоя и лака - в кюветы, толщины основы, концентрации газо-воздушной смеси;
установка порожней катушки на узел намотки, заправка основы на катушку, съем отлитой основы;
визуальный контроль качества отливаемой основы с отметкой дефектных мест в сопроводительном паспорте;
съем отработанной подложки (зеркального слоя) с медной ленты отливочного узла машины;
визуальный контроль качества нанесения дополнительных слоев;
чистка, мытье, смазка, проверка работы обслуживаемого оборудования, выполнение мелкого ремонта применяемой аппаратуры и коммуникаций.
66. Должен знать:
рецептуру, технологический процесс изготовления кино-фото-основы и технических пленок;
физико-химические свойства, технические требования к компонентам, применяемым при изготовлении коллодия, химических растворов, лака, подслоя основы;
устройство обслуживаемого оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов;
схему коллодие-проводов;
методику расчета необходимого количества раствора, сырья и стадии фильтрации при очистке коллодия;
свойства и концентрацию газо-воздушной смеси, образуемой в процессе отлива основы;
допустимые концентрации паровоздушной смеси.
Параграф 4. Аппаратчик-отливщик кинофотоосновы
и техпленок, 5-разряд
67. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления коллодия, отлива всего ассортимента кинофотопленок и пленок промышленно-технического назначения на высокопроизводительных двух-фильерных машинах или одновременно на нескольких комбинированных отливочных машинах; процесса дополнительной обработки лавсановой основы для кинофотопленок и технических пленок;
расчет, дозировка, контроль качества растворителей, компонентов, добавок;
наблюдение за работой конденсаторов, регулирование режимов рекуперации растворителей методом глубокого охлаждения; контроль качества и измерения толщины основы;
отбор проб;
омыление и сушка зеркального слоя;
обслуживание агрегатов по дополнительной обработке основы с набрасывающими валиками;
контроль качества нанесения дополнительных слоев по приборам;
регулирование скорости нанесения слоев, режимов сушки, натяжения основы;
установка температурного и воздушного режимов на обслуживаемом участке;
профилактический осмотр основного и вспомогательного оборудования.

68. Білуге тиіс:
кинофотопленканың және өндіріс-техникалы белгіленудегі пленканың барлық ассортиментінің негізіне құюдың технологиялы процессінің және техникалы шарттары;
қабаттарды жағу және негіздерді кептіру процесін;
коллодияның, лактың, қабаттын, қолданылып жатқан ерітінділердің физико-химиялы құрамы;
негізді құюда қалыптасатын газауа қосындысының рұқсат етілетін концентрациясы және құрамы;
газауа коммуникациясының сызбасын, негізгі және қосалқы жабдықтың құрылымы және арақатынасы.
Параграф 5. Кинофотонегізді және техпленкаларды құюшы-аппаратшы, 6-разряд
69. Жұмыс сипаттамасы:
алдыңғы пышақтың реттеуші және толықтай кептірудің күшейтілген қуаттылығымен пленкақалыптастыратын ерітінділердің күшейтілген концентрациясымен жоғары өндірісті екіфильерлі машиналарда кинонегізді құю технологиялы процесін жүргізу; негізге қосымша қабаттарды көп мәрте жағу процесін,арнайы рецептпен әзірленген қабаттарды жағу процесін;
құятын машинаның оңтайлы жұмыс режимін таңдау және процесті бақылау;
қатты салқындату тәсілімен ерітінділерді рекуперация режимдерін реттеу;
құйылған негіздің қалыңдығын өлшеу және оның сапасын бақылау;
өнімнің ассортиментіне және жағылатын композицияға байланысты қосымша қабаттарды жағудың сызбасын өзгерту;
қолданылып жатқан аппаратураға ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау.
70. Білуге тиіс:
негізді ағызу және триацетатцеллюлозды және полиэтилентерефталатты негізге әртүрлі композициялы қосымша қабаттарды жағу технологиялы процесі, бұл қабаттардың белгіленуі және олардың құрамы;
газауалы қоспаның құрамы және рұқсат етілген концентрациясы;
газауа коммуникациясының сызбасы.
11. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы
Параграф 1. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 2-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
толассыз жұмыс істейтін құятын агрегаттарда әртүрлі тағайындаудағы магнитті ленталарды құю технологиялы процесінің бөлек операцияларын орындау;
магнитті лентаның құятын агрегаттардың толықтай кептіру аймақтарынан өтуін, температуралы, бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша кептірудің әуе режимін реттеу;
құйылған магнитті лентаның орамының сапасын бақылау, фрикциялы құрылғының орамының қалыңдығын және біркелкілігін реттеу;
магнитті лентаның құятын рулондарын түсіру және жаңа катушкаларды салу;
қолданылып жатқан агрегаттарға және құрылғыларға профилактикалы баптауға қатысу;
дайын магнитті лентаны қоймаға тапсыру.
72. Білуге тиіс:
магнитті лентаны құю технологиялы процесін;
магнитті лентаны құю процесінде қалыптасатын ауа қоспасының құрамы және құндылығы;
құйылып жатқан магнитті лентаның физико-химиялы құрамы және дайын өнімге техникалы талаптар;
кептіретін агрегаттың құрылымы.

68. Должен знать:
технологический процесс и технические условия отлива на основу всего ассортимента кинофотопленки и пленок промышленно-технического назначения;
процесс нанесения слоев и сушки основы;
физико-химические свойства коллодия, лака, подслоя, основы применяемых растворов;
свойства и допустимую концентрацию газо-воздушной смеси, образуемой в процессе отлива основы;
схему газовоздушных коммуникаций, устройство и взаимодействие работы основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 5. Аппаратчик-отливщик кинофотоосновы
и техпленок, 6-разряд
69. Характеристика работ:
ведение технологического процесса отлива кино-фото-основы на высокопроизводительных двух-фильерных машинах при повышенной концентрации пленкообразующих растворов с регулирующим профилем переднего ножа и увеличенной мощностью до сушки; процесса многослойного нанесения дополнительных слоев на основу, нанесения слоев, приготовленных по специальному рецепту;
подбор оптимального режима работы отливочной машины и наблюдение за процессом;
регулирование режимов рекуперации растворителей методом глубокого охлаждения;
измерение толщины отлитой основы и контроль еҰ качества;
изменение схемы нанесения дополнительных слоев в зависимости от ассортимента продукции и наносимых композиций;
выполнение несложного ремонта применяемой аппаратуры.
70. Должен знать:
технологический процесс отлива основы и нанесения дополнительных слоев различных композиций на триацетат-целлюлозную и полиэтилен-терефталатную основу, назначение этих слоев и их структура;
свойства и допустимую концентрацию газо-воздушной смеси, схему газо-воздушных коммуникаций.
11. Аппаратчик-отливщик магнитных лент
Параграф 1. Аппаратчик-отливщик магнитных лент, 2-разряд
71. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций технологического процесса отлива магнитных лент различного назначения на отливочных агрегатах непрерывного действия;
регулирование прохождения магнитной ленты по зонам до сушки отливочного агрегата, температурного, воздушного режима до сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль качества намотки отливной магнитной ленты, регулирование плотности и равномерности намотки фрикционного устройства;
съем отливных рулонов магнитной ленты и заправка новых катушек;
участие в профилактическом обслуживании применяемых агрегатов и устройств;
сдача готовой магнитной ленты на склад.
72. Должен знать:
технологический процесс отлива магнитной ленты;
свойства и концентрацию воздушной смеси, образуемой в процессе отлива магнитной ленты;
физико-химические свойства отливаемой магнитной ленты и технические условия на готовую продукцию;
устройство сушильного агрегата.

Параграф 2. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 3-разряд,
73. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті ленталарды құюшы-аппаратшының басшылығымен әртүрлі тағайындаудағы құятын агрегаттарда әртүрлі магнитті ленталарды құю технологиялы процесін жүргізу;
фильерларды орнату, бақылау-өлшеу құрылғыларының көмегімен негіздің қалыңдығын өлшеу және реттеу;
коллодияны фильерға жіберуді реттеу және осы процесті бақылау;
агрегат бункеріне смоланы дайындау және тиеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша құятын агрегаттардың алдыңғы барабандарының температураларын реттеу;
үгітетін машиналарда қалдықтарды үгіту;
жез лентаны арнайы ерітінділермен мерзімді сүртіп тұру.
74. Білуге тиіс:
магнитті ленталарды құятын агрегаттарда құю технологиялы процесін;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың жұмыс принципі және құятын агрегаттарды реттеу.
Параграф 3. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 4-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті лентаны құюшы аппаратшының басшылығымен толассыз жұмыс жасайтын құятын агрегаттарды, балқытатын агрегаттарда әртүрлі тағайындаудағы магнитті ленталарды құю технологиялы процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу құрылғыларының көрсеткіштері бойынша магнитті ленталарды құю технологиялы процесін басқару және оны берілген параметрлер бойынша өзгерту;
бақылау-өлшеу құрылғыларының көрсеткіштері бойынша магнитті лактарды жағу және жағылып жатқан қабаттың белгіленген қалыңдығын реттеу;
жез лентаның өтуін бақылау және оның қырлы ығысуын реттеу;
зертханалық талдау үшін сынамаларды іріктеу;
дайын өнімнен рулонды кесу және түсіру;
қызмет көрсетіліп жатқан агрегаттарға профилактикалы баптау жұмыстарын жасау;
дайын өнімге қосалқы паспортты толтыру.
76. Білуге тиіс:
магнитті ленталарды қызмет көрсетіліп жатқан агрегаттарда құю технологиялы сызбасын;
қызмет көрсетіліп жатқан және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы;
газауа коммуникациясының сызбасын, құюдың режимін;
құятын агрегаттардың тораптарын реттеу әдістемесі;
сынамаларды іріктеу ережесі.
Параграф 4. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 5-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті ленталарды құюшы-аппаратшының басшылығымен балқытатын агрегаттарда немесе автоматтандырылған экструдерларда әртүрлі тағайындаулы магнитті ленталарды құю технологиялы процессін жүргізу;
қалпақшаны және фильерларды дайындау және орнату, цилиндр аймағын және қалпақшаны белгіленген температураға дейін жылыту;
жабдықты икемдеу;
бақылау-өлшеу құрылғыларының және автоматты жүйенің көмегімен магнитті ленталарды құю процесін бақылау және реттеу;
өндіріліп жатқан магнитті ленталардың сапасын бақылау;
балқытатын агрегаттардың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
өндіріс журналына тіркеу.

Параграф 2. Аппаратчик-отливщик магнитных лент, 3-разряд
73. Характеристика работ:
ведение технологического процесса отлива магнитных лент различного назначения на отливочных агрегатах под руководством аппаратчика-отливщика магнитных лент более высокой квалификации;
установка фильеры, измерение и регулирование толщины основы с помощью контрольно-измерительных приборов;
регулирование подачи коллодия в фильеру и контроль за этим процессом;
подготовка и загрузка смолы в бункер агрегата;
регулирование температуры переднего барабана отливочного агрегата по показаниям контрольно-измерительных приборов;
измельчение отходов на дробильных машинах;
периодическая протирка медной ленты специальными растворами.
74. Должен знать:
технологический процесс отлива магнитных лент на отливочном агрегате;
принцип действия обслуживаемого оборудования и регулирование отливочного агрегата.
Параграф 3. Аппаратчик-отливщик магнитных лент, 4-разряд
75. Характеристика работ:
ведение технологического процесса отлива магнитных лент различного назначения на отливочных агрегатах непрерывного действия, плавильных агрегатах под руководством аппаратчика отливщика магнитных лент более высокой квалификации;
контроль за технологическим процессом отлива магнитной ленты по показаниям контрольно-измерительных приборов и его регулирование по заданным параметрам;
нанесение магнитного лака и регулирование заданной толщины наносимого слоя по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль за прохождением медной ленты и регулирование ее бокового смещения;
отбор проб для лабораторных анализов;
резка и съем рулона с готовой продукцией;
обеспечение профилактического ухода обслуживаемых агрегатов;
заполнение сопроводительного паспорта на готовую продукцию.
76. Должен знать:
технологическую схему процесса отлива магнитных лент на обслуживаемых агрегатах;
устройство обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов;
схему газовоздушных коммуникаций;
методы регулирования режима отлива, узлов отливочного агрегата;
правила отбора проб.
Параграф 4. Аппаратчик-отливщик магнитных лент, 5-разряд
77. Характеристика работ:
ведение технологического процесса отлива магнитных лент различного назначения на плавильных агрегатах или на автоматизированных экструдерах под руководством аппаратчика-отливщика магнитных лент более высокой квалификации;.
подготовка и установка головки и фильеры, разогрев зон цилиндра и головки до необходимой температуры;
наладка оборудования;
контроль и регулирование процесса отлива магнитных лент при помощи контрольно-измерительных приборов и автоматических систем;
контроль качества изготавливаемых магнитных лент;
устранение неполадок в работе плавильных агрегатов;
ведение записей в производственном журнале.

78. Білуге тиіс:
автоматтандырылған экструдерларда магнитті ленталарды құю технологиялы сызбасын;
балқытатын агрегатқа кіретін механизмдерді эксплуатациялау ережесі және құрылымы;
конструктивті ерекшеліктері, агрегаттарды электрқуат беру сызбасын;
негіздің қалыңдығын бақылау әдістемесі;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты икемдеу тәсілдерін.
Параграф 5. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 6-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
изотропты қалыңдық өлшегіштермен жабдықталған автоматтандырылған экструдерларда әртүрлі тағайындаулы магнитті ленталарды құю технологиялы процесін жүргізу;
экструзия, құйылым, шикізаттың түріне және шығарылып жатқан өнімнің талап етілетін түріне байланысты магнитті ленталарды салқындату және орау режимін таңдау;
электронды және басқада бақылау-өлшеу құралының көрсеткіштері бойынша технологиялы процесті бақылау және реттеу;
шикізаттың шығынын есептеу;
біліктілігі төмен магнитті лентаны құюшы-аппаратшылардың жұмыстарына басшылық жасау.
80. Білуге тиіс:
магнитті ленталарды экструзиялаудың технологиясын;
берілген параметрлерге механизмдерді реттеу ережелер мен тәсілдері;
бөлек тораптардың жұмыстарының режимы және ілеспелілігі;
қолданылып жатқан шикізаттың шығынын есептеу әдістемесін;
дайын өнімнің шығуын;
автоматты жабдықтарды басқару сызбасын.
12. Бутафоль пленкаларын құйып алушы-аппаратшы
Параграф 1. Бутафоль пленкаларын құйып алушы-аппаратшы, 3-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
өндіріс-техникалы тағайындаудағы металжапсыратын пленкаларды немесе бірқабатты және көпқабатты бутафольдың пластмасты пленкасын құю технологиялы процессінің бөлек операцияларын орындау;
құятын машиналардан фильерлерді түсіру және орнату;
фильерларды және өнімді түсіруге және опалауға арналған қосалқы жабдықтарды жұмысқа дайындау.
82. Білуге тиіс:
пластмассалы пленкаларды дайындау технологиялы процесін;
қолданылып жатқан ерітінділердің, дайын өнімнің құрамы;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының белгіленуі;
негізгі және қосалқы жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі.
Параграф 2. Бутафоль пленкаларын құйып алушы-аппаратшы, 5-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
техникалы тағайындаудағы металжапсыратын пленкаларды немесе бірқабатты және көпқабатты бутафольдың пластмасты пленкасын құю технологиялы процессінің жүргізу;
құятын машиналарға фильерларды орнату;
шаблонның көмегімен лента расындағы саңылауларды есептеу және фильер пышағымен реттеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялы режимді реттеу;
жез лентаның жағдайын және күйін реттеу;
қабаттанған пленкалардың қалыңдығын, фильерлардағы ерітіндінің деңгейін, ауаны жіберу және сорып алуды, пленканы кептіргіште созу және дайын пленкаларды орауды есепке алу және реттеу, бутафоль пленкаларын натри бикарбонатын опалаумен орау немесе оны полиэтиленмен және қағазбен қаптау;
сынамаларды (үлгілерді) бақылау үшін алу;
өнімнің санын есепке алу және сортын анықтау;
өнідіріс журналында жазба жүргізу;
құятын машинаның жез лентасынан өңделген төс етекті (айналы қабатын) түсіру;
айналы қабатты құю үшін жез лентаны дайындау;
біліктіліг төмен бутафоль пленкасын құюшы-аппаратшылардың жұмыстарына басшылы жасау;
жабдыққа ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау.

78. Должен знать:
технологическую схему процесса отлива магнитных лент на автоматизированных экструдерах;
устройство, конструктивные особенности и правила эксплуатации механизмов, входящих в плавильный агрегат;
схему электропитания агрегатов;
методы контроля толщины основы;
способы наладки обслуживаемого оборудования.
Параграф 5. Аппаратчик-отливщик магнитных лент, 6-разряд
79. Характеристика работ:
ведение технологического процесса отлива магнитных лент различного назначения на автоматизированных экструдерах, оснащенных изотопными плотномерами;
выбор режима экструзии, отлива, охлаждения и намотки магнитной ленты в зависимости от видов сырья и требуемого вида выпускаемой продукции;
контроль и регулирование технологического процесса по показаниям электронных и других контрольно-измерительных приборов;
учет расхода сырья;
руководство работой аппаратчиков-отливщиков магнитных лент более низкой квалификации.
80. Должен знать:
технологию экструзии магнитных лент;
правила и способы регулирования механизмов на заданные параметры;
режимы и синхронность работы отдельных узлов;
методику расчета расхода используемого сырья, выхода готовой продукции;
схему управления автоматическими устройствами.
12. Аппаратчик-отливщик пленки бутафоль
Параграф 1. Аппаратчик-отливщик пленки бутафоль, 3-разряд
81. Характеристика работ:
ведение отдельных операций технологического процесса однослойного и многослойного отлива пластмассовой пленки бутафоль или металло-клеющих пленок промышленно-технического назначения;
съем и установка фильеры на отливочную машину;
подготовка к работе фильеры и вспомогательного оборудования для съема продукции и опудривания.
82. Должен знать:
технологический процесс изготовления пластмассовых пленок;
свойства используемых растворов, готовой продукции;
назначение применяемых контрольно-измерительных приборов;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик-отливщик пленки бутафоль, 5-разряд
83. Характеристика работ:
ведение технологического процесса однослойного и многослойного отлива пластмассовой пленки бутафоль или металло-клеющих пленок технического назначения;
установка фильер на отливочные машины;
расчет и регулирование зазора между лентой и ножом фильеры при помощи шаблона;
регулирование технологического режима по показаниям контрольно-измерительных приборов, регулирование положения и хода медной ленты;
расчет и регулирование толщины наслоенной пленки, уровня раствора в фильерах, подачи и отсоса воздуха, натяжения пленки в сушилке и намотки готовой пленки;
намотка с нанесением пудры бикарбонатом натрия пленки бутафоль или прокладка ее полиэтиленом и бумагой;
отбор проб (образцов) для контроля;
учет количества и определение сортности продукции. Ведение записи в производственном журнале;
съем отработанной подложки (зеркального слоя) с медной ленты отливочной машины;
подготовка медной ленты к отливу зеркального слоя;
руководство аппаратчиками-отливщиками пленки бутафоль более низкой квалификации;
выполнение мелкого ремонта оборудования.

84. Білуге тиіс:
бутафоль пленкасын және металжапсыратын пленканы әзірлеу технологиялы процесін;
негізгі және қосалқы жабдықтардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы және жұмыс мақсаты;
қолданылып жатқан шикізаттың, жартылайфабрикаттардың, дайын өнімнің физико-химиялы құрамы;
сынамаларды алу ережесі.
13. Фотошыныны қабаттаушы-аппаратшы
Параграф 1. Фотошыныны қабаттаушы-аппаратшы, 3-разряд
85. Жұмыс сипаттамасы:
регламентке және жұмыс нұсқаулығына сәйкес әртүрлі өлшемді және конфигурациялы фотошыныларды бір-бірлеп ртанспортерға және мерзімді қозғалысты рольгангқа салу;
транспортердің жұмысын қадағалау;
негізгі және қосалқы жабдықтарды тазарту және жуу;
әртүрлі фотпластиналарға арналған жарықтехникалы режимді бақылау.
86. Білуге тиіс:
фотошыныға және фотопластиналарға қойылатын техникалы талаптар;
құятын машинаның тораптарының өзара қарым-қатынас принципі;
әртүрлі фотопластинаның сорттарының жарықтехникалы режимі.
Параграф 2. Фотошыныны қабаттаушы-аппаратшы, 4-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
мерзімді жұмыс істейтін қабаттайтын машиналарда фотошыныны бірқабатты және көпқабатты қабаттау және автоматтандырылған желіде химиялы өңдеу технологиялы процесін жүргізу;
фотошыныны химиялы өңдеу үшін қажетті концентрациялы жұмыс ерітінділерін дайындау;
супышақтарын (водяных) және шыныны өңдейтін пышақтарды жұмысын реттеу және орнату;
өндіріс желісіне шыныны алып беретін автоматтың жұмысын басқару;
транспортердің қозғалыс жылдамдығына байланысты қабаттандырылған шыныны температуралы және ауалы кептіру процесін реттеу;
қабаттарды жағу үшін ванналарды орнату;
арнайы ерітінділермен қабаттардың сапасын сынауды өткізу;
будың, судың және жұмыс ерітінділерінің санының қысымына байланысты фотошыныны қабаттау процесін реттеу;
фотошынының ластанғандығына және сапасына байланысты қышқылдандырылған ерітіндінің концентрациясын реттеу, қабаттандыратын машиналардың және қосалқы жабдықтардың жұмысын бақылау, іске қосу және тоқтату;
мерзімді жұмыс жасайтын қабаттандыратын машиналарда қабаттау процесін жүргізу кезінде біліктілігі төмен фотошыныны құюшы-аппаратшыларға басшылық жасау.
88. Білуге тиіс:
фотошыныларды бірқабатты және көпқабатты қабаттау технологиялы процесін жүргізу;
фотошыныны қабаттау технологиялы процесінің шарттары;
қолданылып жатқан шикізаттардың құрамы;
технологиялы процесті бақылаудың әдістемесі;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы және жұмыс мақсаты.
Параграф 3. Фотошыныны қабаттаушы-аппаратшы, 5-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
фотошыныны арнайы химиялы өңдеу және қабаттарды жағу және жиектенуге қарсы қабаттарды фотошыныға жағылып жатқан қабаттардың адгезия және тазалық талаптарын жасау үшін электронды басқарумен автоматты желіде технологиялы процесті жүргізу;
ультрадыбыстық генераторлардың көмегімен фотошыныны өңдеу процесінің режимін реттеу;
фотошыныны су және химиялы ерітіндімен жууды бақылау;
ультрадыбысты виграторлардың, химиялы өңдеу үшін форсундардың, механикалы тазартудың тораптарының жұмысын бақылау;
арнайы тағайындаулы фотошыныны көпқабатты қабаттау процесін жүргізу;
жұмыс ерітінділерінің барлығына байланысты қабаттау процесін реттеу;
қабаттайтын машиналардың жұмысын бақылау және қабаттаудың сапасын бақылау;
техникалы журналды толтыру;
біліктілігі төмен фотошыныны құюшы-аппаратшылардың жұмыстарын басқару.

84. Должен знать:
технологический процесс изготовления пленки бутафоль и металлоклеющих пленок;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства используемого сырья, полуфабрикатов, готовой продукции;
правила отбора проб.
13. Аппаратчик-подслойщик фотостекла
Параграф 1. Аппаратчик-подслойщик фотостекла, 3-разряд
85. Характеристика работ:
поштучная укладка фото-стекла различных размеров и конфигурации на транспортер или рольганг периодического действия в соответствии с регламентом и рабочей инструкцией;
наблюдение за работой транспортера;
чистка и мойка основного и вспомогательного оборудования;
контроль светотехнического режима для различных сортов фотопластинок.
86. Должен знать:
технические условия на фото-стекло и фотопластинки;
принцип взаимодействия узлов поливной машины;
светотехнический режим для различных сортов фотопластинок.
Параграф 2. Аппаратчик-подслойщик фотостекла, 4-разряд
87. Характеристика работ:
ведение технологического процесса однослойного и многослойного подслоирования фото-стекла на подслойной машине периодического действия и химической обработки на автоматизированной линии;
приготовление рабочих растворов необходимой концентрации для химической обработки фото-стекла;
установка и регулирование работы водяных ножей и ножей обработки стекла;
управление автоматом подачи стекла на линию обработки;
регулирование температурного и воздушного процесса сушки подслоированного стекла в зависимости от скорости движения транспортера;
установка ванночек для нанесения слоев;
проведение испытания качества подслоя специальным раствором;
регулирование процесса подслоирования фото-стекла в зависимости от величины давления пара, воды и количества рабочих растворов;
регулирование концентрации подкисленного раствора в зависимости от загрязненности и качества фотостекла;
пуск, остановка, контроль за работой подслойных машин и вспомогательного оборудования;
руководство аппаратчиками-подслойщиками фото-стекла более низкой квалификации при ведении процесса подслоирования на подслойной машине периодического действия.
88. Должен знать:
технологический процесс однослойного и многослойного подслоирования фото-стекла;
технические условия на процесс подслоирования фото-стекла;
свойства применяемого сырья;
методы контроля технологического процесса;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 3. Аппаратчик-подслойщик фотостекла, 5-разряд
89. Характеристика работ:
ведение технологического процесса специальной химической обработки фото-стекла и нанесения подслоя и противоореольного слоя на автоматической линии с электронным управлением для создания условий адгезии и чистоты наносимых слоев на фото-стекло;
регулирование режимов процесса обработки фото-стекла с помощью ультразвуковых генераторов;
наблюдение за промывкой фото-стекла водой и химическими растворами;
контроль работы ультразвуковых вибраторов, форсунок для химической обработки, узлов механической очистки;
ведение процесса многослойного подслоирования фото-стекла специального назначения;
регулирование процесса подслоирования в зависимости от наличия рабочих растворов;
контроль работы подслойных машин и качества подслоирования;
заполнение технологического журнала;
руководство аппаратчиками-подслойщиками фото-стекла более низкой квалификации.

90. Білуге тиіс:
фотошыныны арнайы химиялы тазалау мен қабаттаудың технологиялы процесін;
фотошынының физико-химиялы құрамы;
техникалы шарттарды, қолданылып жатқан шикізатты, берілген концентрациялы ерітінділерді дайындау тәсілін;
техникалы процесті бақылау әдістемесін;
негізгі және қосалқы жабдықтардың құрылымы және жұмыс принципі.
14. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы
Параграф 1. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 4-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті ленталарды құюшы-аппаратшының басшылығымен толассыз жұмыс істейтін фильерлі машинада магнитті лакты пленкаға құю технологиялы процесті жүргізу;
орауды, кептіруді және фильерлі машиналарға пленканы орауды бақылау, дайын өнімді түсіру және оны қоймаға тапсыру;
соңғы талдау үшін үлгілерді алу;
қосалқы жабдықтардың жұмыс істеуін бақылау;
жолдама карточкаларды толтыру.
92. Білуге тиіс:
қолданылып жатқан барлық негіздердің және магнитті ленталарды өндіріс технологиясын;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы;
газауа қоспаларының құрылымы және рұқсат етілген құнарлығы;
қосалқы жабдықтарды қосу және тоқтату тәртібі;
фильерлі машиналардың шикізат сіңдіретін және коммуникациялардың ауа сызбаларын.
Параграф 2. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 5-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті лентаны құюшы-аппаратшының басшылығымен толассыз жұмыс істейтін фильерлі машинада немесе экструзионды машинада пленкаға лак құю технологиялы процесін жүргізу;
қызмет көрсетіліп жатқан машиналардың құятын қалпақшаларын реттеу;
құятын агрегаттарға құюдың жылдамдығын, әр дайындау аймағына жеке жіберілетін және түсетін ауаның мөлшерін және негізді кептіру арқылы оңтайлы жұмыс режимін таңдау;
лактың және катализаторлардың жіберілуін, жіберіліп жатқан ауаның температурасын, негізді созу, қызмет көрсетіліп жатқан машиналардың визитажды тораптарында құюдың санын және оларды икемдеуді бақылау, реттеу;
өндіріс журналында жазба жасау.
94. Білуге тиіс:
магнитті лакты пленкаға құю процесінің рецептурасын және технологиялы сызбасын;
қызмет көрсетіліп жатқан машиналардың құрылым ерекшеліктерін;
жұмыс принциптерін;
эксплуатациялау ережелерін және икемдеуді;
шығарылатын магнитті лентаның стандарттарын және қойылатын техникалы талаптар.
Параграф 3. Магнитты ленталарды құюшы-аппаратшы, 6-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
экструзиялы машинада немесе толассыз жұмыс істейтін құятын машиналарда магнитті лакты құю технологиялы процесін жүргізу;
тазартылған суда ультрадыбыстық толқындар арқылы кейіннен ыстық тегістеліп жылтыратылған металды валда тегістеу арқылы негізді құюға дайындау;
процесті автоматты немесе қолдан жүргізу кезінде қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтарды қосу және тоқтату;
лактың және катализатордың сәйкес келуіне баланысты жылдамдықты реттеу режимі арқылы, жағылып жатқан қабаттың қалыңдығы арқылы, магнитті лактардың жабысқақтығы және ерітінділі валдардың линетурасы арқылы оңтайлы режимдерді таңдау, кептіру аймағы бойынша жіберіліп жатқан ауа ағындарының және түсіп жатқан ауаның сәйкес келуін таңдау;
лакөткізгіштерінде магнитті лактардың жиі қысымын қамтамасыз ететін автоматты құрылғыларды, ракельді пышақпен лакты түсіргеннен кейін оны жіберу, құятын машиналардың тораптарының ілеспелі жұмыс істеуін бақылау және реттеу;
сыртқы түріне, құйылым еніне, жұмыс қабаттарының қалыңдығына, электро-акустикалы және физико-механикалы сынақтардың нәтижесі бойынша құйылып жатқан ленталардың сапасын тексеру;
біліктілігі төмен магнитті ленталарды құюшы-аппаратшылардың жұмыстарына басшылық жасау;
дайын өнімге құжатнама толтыру.

90. Должен знать:
технологический процесс специальной химической очистки и подслоирования фото-стекла;
физико-химические свойства фото-стекла;
технические условия, свойства применяемого сырья;
методы приготовления растворов заданной концентрации;
методы контроля технологического процесса;
устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
14. Аппаратчик-поливщик магнитных лент
Параграф 1. Аппаратчик-поливщик магнитных лент, 4-разряд
91. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива магнитного лака на пленку на фильерной машине непрерывного действия под руководством аппаратчика-поливщика магнитных лент более высокой квалификации;
наблюдение за размоткой, сушкой и намоткой пленки в фильерной машине, снятие готовой продукции и сдача ее на склад;
отбор образцов для контрольных анализов;
наблюдение за работой вспомогательного оборудования;
заполнение сопроводительной карточки.
92. Должен знать:
технологию производства всех видов применяемой основы и магнитных лент;
устройство обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов;
свойства и допустимые концентрации газо-воздушной смеси;
порядок пуска и остановки вспомогательного оборудования;
схему воздушных и сырьевых питательных коммуникаций фильерных машин.
Параграф 2. Аппаратчик-поливщик магнитных лент, 5-разряд
93. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива лака на пленку на фильерной машине непрерывного действия или экструзионной машине под руководством аппаратчика-поливщика магнитных лент более высокой квалификации;
регулирование работы поливной головки обслуживаемых машин;
подбор оптимального режима работы поливного агрегата путем регулирования скорости полива, количества подаваемого и отсасываемого воздуха отдельно по каждой зоне подготовки и сушки основы;
контроль, регулирование подачи лака и катализатора, температуры подаваемого воздуха, натяжения основы, качества полива на визитажном узле обслуживаемых машин и их наладка;
ведение записи в технологическом журнале.
94. Должен знать:
рецептуру и технологическую схему процесса полива магнитного лака на пленку;
конструктивные особенности, принцип работы, правила эксплуатации и наладки обслуживаемых машин;
стандарты и технические условия на выпускаемую магнитную ленту.
Параграф 3. Аппаратчик-поливщик магнитных лент, 6-разряд
95. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива магнитного лака на пленку на экструзионной машине или на поливной машине непрерывного действия;
подготовка основы к поливу методом очистки в дистиллированной воде посредством ультразвуковых волн с последующим разглаживанием на горячем гладко отполированном металлическом валу;
пуск и остановка обслуживаемого оборудования при автоматическом или ручном ведении процесса;
подбор оптимального режима путем регулирования скорости полива в зависимости от соотношения лака и катализатора, толщины наносимого слоя, вязкости магнитного лака и лине-туры растрового вала, подбор соотношения объемов воздушных потоков подаваемого и отсасываемого воздуха по зонам сушки;
контроль и регулирование автоматических устройств, обеспечивающих постоянное давление магнитного лака в лако-проводах, передачу магнитного лака после снятия его ракельным ножом, синхронную работу узлов поливной машины;
контроль качества поливаемой магнитной ленты по внешнему виду, ширине разлива, толщине рабочего слоя, результатам электро-акустических и физико-механических испытаний;
руководство работой аппаратчиков-поливщиков магнитных лент более низкой квалификации;
заполнение документации на готовую продукцию.

96. Білуге тиіс:
құятын машиналарда магнитті лактарды құю процесінің технологиялы сызбасын;
магинтті лактардың сипаттамаларын, оны құймаға дайындау технологиялы сызбасын;
құятын машиналардың толассыз жұмысын қамтамасыз ететін блоктау және дабылқағу жүйесін;
барлық технологиялы параметрлерді ілестіру ережесін;
шикізаттың шығының және дайын өнімнің шығуына есеп жүргізу әдістемесін.
15. Фотоэмульсияны құюшы-аппаратшы
Параграф 1. Фотоэмульсияны құюшы-аппаратшы, 2-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
кинофотопленканы және фотопластинканы құю процесінде жеке жұмыстарды орындау; эмульсиялы-құю агрегаттарының кептіргіштерінде фотоматериалдардың барлық ассортиментінің фотоэмульсиясын кептіру; енді құятын машиналарда біліктілігі жоғары фотоэмульсияны құюшы-аппаратшының басшылығымен жіңішке құятын машиналарда кинофотопленкаларды және фотоқағаздарды орау және фотоқағаздарды және кинофотопленкаларды өзеркімен орау фестноөңдейтін механизмдердің жұмыстарын бақылау, итеретін грузиктарды түсіру және ілу;
қол арбаларды жеткізу, фотонегізді орау, тасымалдау, фотонегіздерді орау, ауаны фильтрлеу үшін фильтрлерді дайындау;
пленканың созылуын, транспортердің жұмысын, кинофотоматериалдардың толассыз қозғалмалы фестондарының орналасуын бақылау;
фестонды таяқтардың, итеретін грузиктарды жеткізу, жарамдылығын және тазалығын тексеру;
фестонқалыптастырғыштарға таяқтарды салу;
таяқтарды жіберетін жартылай автоматтардың жұмысын жұмысын бақылау;
құятын агрегаттарды баптау;
ораудың жылдамдығын реттеу;
пленканың созылуын және ораудың сапасын бақылау;
тиелімсіз арбаны тиеуге қатысу;
алдын-ала орап, оралған осьтарды қоймаға тасымалдау;
құятын машиналарды тазарту, жуу.
98. Білуге тиіс:
киноматериалдарды орау және тасымалдау ережесі;
негізге қойылатын техникалы талаптар;
кинопленкалардың физико-химиялы құрамы;
электркөтергіштерді эксплуатациялау ережесі;
орайтын агрегаттардың және таяқтарды түсіруге арналған механизмдерді жұмыс принципі.
Параграф 2. Фотоэмульсияны құюшы-аппаратшы, 3-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
біліктіліг жоғары фотоэмульсияны құюшы-аппаратшының басшылығымен кинофотопленканы және фотопластинкаларды құю технологиялы процесін жүргізу; эмульсиялы құятын агрегаттардың кептіргіштерінде фотоматериалдардың барлық ассортиментінің фотоэмульсия қабаттарын кептіру процесін; фотоэмульсияларды құйғаннан кейін кинофотопленкаларды орау және жоғарыөндірісті құятын машиналарда кептіру;
кептіру аймақтарындағы термогигромертикалы режимді, орамның жылдамдығын қамтамасыз ету;
келесі өңдеуге жүк электркөтергіштерінің фотопластинкаларды жіберу;
құю нормаларына, сорттарына және форматтарына байланысты өнімге есеп жүргізу;
бос арбаның катушкасына кинофотопленканы тиеу;
орамның жалдамдығын және құятын машиналардың жұмыстарының ілеспелілігін реттеу;
эмульсиялы негіздің созылуын, құйылымның сапасын және орамның, таяқтарды түсіруге арналған механизмдердің жұмысын бақылау.

96. Должен знать:
технологическую схему процесса полива магнитного лака на поливной машине;
характеристики магнитного лака, технологическую схему подготовки его к поливу;
системы блокировок и сигнализации, обеспечивающие бесперебойную работу поливной машины;
правила синхронизации всех технологических параметров;
методику расчета расхода сырья и выхода готовой продукции.
15. Аппаратчик-поливщик фотоэмульсий
Параграф 1. Аппаратчик-поливщик фотоэмульсий, 2-разряд
97. Характеристика работ:
выполнение отдельных работ в процессе полива кинофотопленок и фотопластинок; сушка фотоэмульсий всего ассортимента фотоматериалов в сушилках эмульсионно-поливных агрегатов; самостоятельная намотка фотобумаг и кинофотопленок на узких поливных машинах и намотка кинофотопленки и фотобумаг под руководством аппаратчика-поливщика фотоэмульсий более высокой квалификации на широких поливных машинах; контроль работы фестоно-обрабатывающего механизма, подвеска и съем оттягиваюших грузиков;
доставка ручных тележек, упаковка фото-основы, транспортировка, изготовление фильтров для фильтрации воздуха;
наблюдение за натяжением пленки, работой транспортера, положением непрерывно движущихся фестонов кинофотоматериалов;
доставка, проверка годности и чистоты фестонных палок, оттягивающих грузиков;
укладка палок в фестоно-образователи;
контроль работы полуавтомата подачи палок;
обслуживание поливного агрегата;
регулирование скорости намотки;
наблюдение за натяжением пленки и качеством намотки;
участие в перезаправке бес перегрузочной тележки;
транспортировка намотанных осей на склад с предварительной упаковкой;
чистка, мытье поливной машины.
98. Должен знать:
правила упаковки и транспортировки кинофотоматериалов;
технические условия на основу;
физико-химические свойства кинофотопленок;
правила эксплуатации электро-подъемника;
принцип работы сматывающего агрегата и механизма для сбрасывания палок.
Параграф 2. Аппаратчик-поливщик фотоэмульсий, 3-разряд
99. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива кинофотопленки и фотопластинок под руководством аппаратчика-поливщика фотоэмульсий более высокой квалификации; процесса сушки слоев фотоэмульсий всего ассортимента фотоматериалов в сушилках эмульсионно-поливных агрегатов; намотка кинофотопленок после полива фотоэмульсий и сушки на высокопроизводительных широких поливных машинах;
обеспечение термогигрометрического режима в зонах сушки, скорости намотки;
разравнивание и расклеивание фестонов;
подача фотопластинок к грузовым электро-подъемникам на последующую обработку;
учет продукции по номерам полива, сортам и форматам;
заправка кинофотопленки на катушки бес перегрузочной тележки;
регулирование скорости намотки и синхронности работы поливных машин;
наблюдение за натяжением эмульсионной основы, качеством полива и намотки, за работой механизма для сбрасывания палок.

100. Білуге тиіс:
құю, кептіру, фотоматериалдарды орау технологиялы процесінің негізін және режимін;
кинофотоматериалдардың әртүрлі сорттарына арналған жарықтехникалы режимін;
тасымалдау механизмдерін эксплуатациялау, қолданылып жатқан бақылау-өлшеу және тіркейтін құралдардың жұмыс принципі.
Параграф 3. Фотоэмульсияны құюшы-аппаратшы, 4-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
кинофотопленкаларды, техникалы пленкаларды, фотоқағаздарды, фотопластинкаларды біліктілігі жоғары фотоэмульсияны құюшы-аппаратшының басшылығымен технологиялы процесті жүргізу немесе екінші құйылым қалпақшасында фотоэмульсияны құю процесін өзеркімен жүргізу;
кішкене құятын машиналарда ядерлі зерттеу үшін материалдарды және позитивті киноматериалдарды кептіру процесін жүргізу, кептіретін туннельдерді, эмульсиялы- құятын машиналардың камераларын баптау;
құятын тораптарды және құйылымды ламинирлеу тораптарын дайындау;
құятын машиналарды фотонегіздермен және ламинаторды қорғайтын мертиалдармен тиеу;
құйылымның жылдамдығына байланысты қажетті фотоэмульсияны және жарықсезгіш композицияларға есеп жүргізу;
эмульсиялы қабаттың және жарықсезгіш композицияның физико-химиялы парамертлерін бақылау, кинофотонегіздің тасымалдайтын құрылғыларының жұмыстарын мерзімді тексеру;
эмульсиялы-құятын машинаның әртүрлі аймақтарындағы термогигромертрлі режимін, катеннің ерітіндісінің концентрациясын, түсірілетін ауаның мөлшерін, салқындату камераларының жұмыс режимдерін;
зертханалы талдауға алынатын сынамаларды іріктеу;
біліктілігі төмен фотоэмульсияня құюшы-аппаратшыларды басқару;
құятын машиналарды профилактикалы тексеру.
102. Білуге тиіс:
фотонегіздерді құю және кептіру технологиялы процесін;
кинофотопленканы өндіру сызбасын;
фотоқағаздарды және техпленкаларды, кинофотопленкалардың физико-химиялы құрамы;
фотопластинкаларды және ядерлы зерттеуге арналған материалдарды, құятын машиналардың тораптарының құрылымы және жұмыс принципі.
Параграф 4. Фотоэмульсияны құюшы-аппаратшы, 5-разряд
103. Жұмыс сипаттамасы:
кинофотопленкалардың барлық ассортиментінің құю технологиялы процесін, енді құю машиналарының қалпақшасының екінші жартысындағы техпленкаларды немесе фотоқағаздарды, фотопластинкаларды және техпластинкаларды экструдердің негізгі қалпақшасында құю барысында технологиялы процесті жүргізу; кинофотоматериалдардың барлық ассортиментындегі эмульсиялы қабатын кептіру процесін жүргізу;
эмульсияны, жарықсезгіш композицияларды және қосымша ерітінділердің шығынына есеп жүргізу;
жапсыру орнын тігу, эмульсияның бетіндегі көпіршіктерді жою;
жарықсезгіш композициялардың құятын қабаттарының біркелкілігін және қалыңдығын, бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен құюдың белгіленген жылдамдығын температуралы режимін реттеу;
құюдың және ламинаттаудың сапасын бақылау;
эмульсиялы қабаттың, кептірудің сапасын, пленканың ылғалдану дәрежесін, фотоқағаздың төзімділігін анықтау;
дефектрскоптардың, корректорлардың, вакуумрольгангтардың жұмыстарын бақылау, "әуе жастықшаларында" пленканың және фотоқағаздың орналасуын бақылау;
ауаны фильтрлау камераларының, қиыстырмалы-созылатын каналдардың, ауажібергіштердің жағдайын және жұмыстарын бақылау;
фотоэмульсияның құйылу жылдамдығына байланысты транспортердің қозғалысының жылдамдығын түзету;
біліктілігі төмен фотоэмульсияны құюшы-аппаратшылардың жұмыстарын басқару.

100. Должен знать:
сущность и режим технологического процесса полива, сушки, намотки фотоматериалов;
светотехнический режим для различных сортов кинофотоматериалов;
принцип работы и правила эксплуатации транспортных механизмов, применяемых контрольно-измерительных и регистрирующих приборов.
Параграф 3. Аппаратчик-поливщик фотоэмульсий, 4-разряд
101. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива кинофотопленок, технических пленок, фотобумаги, фотопластинок под руководством аппаратчика-поливщика фотоэмульсий более высокой квалификации или самостоятельное ведение процесса полива фотоэмульсий на второй поливной головке;
ведение процесса сушки позитивных фотоматериалов и материалов для ядерных исследований на малых поливных машинах, обслуживание сушильного тоннеля, сушильных камер эмульсионно- поливного агрегата;
подготовка поливного узла и узла ламинирования к поливу;
заправка поливных машин фотоосновой, ламинатора - защитным материалом;
расчет необходимого количества фотоэмульсии и светочувствительной композиции в зависимости от скорости полива;
контроль физико-химических параметров эмульсионного слоя и светочувствительной композиции, периодическая проверка работы транспортирующих устройств кино-фото-основы;
контроль и регулирование термогигрометрического режима в различных зонах эмульсионно-поливной машины, концентрации раствора катен, количества подаваемого воздуха, режимов работы камер кондиционирования;
отбор проб для лабораторных исследований;
руководство аппаратчиками-поливщиками фотоэмульсий более низкой квалификации;
профилактической осмотр поливной машины.
102. Должен знать:
технологический процесс полива и сушки фото-основ, схему производства кинофотопленок, фотобумаги и технических пленок;
физико-химические свойства кинофотопленок, фотопластинок и материалов для ядерных исследований;
устройство и принцип работы узлов поливной машины.
Параграф 4. Аппаратчик-поливщик фотоэмульсий, 5-разряд
103. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива всего ассортимента кинофотопленок, технических пленок на второй поливной головке широкой поливной машины или на основной головке экструдера при поливе фотобумаг, фотопластинок и технических пластинок; процесса сушки эмульсированных слоев всего ассортимента кинофотоматериалов;
расчет расхода эмульсии, светочувствительной композиции и дополнительных растворов;
прогон места склеивания, удаление пузырьков воздуха с поверхности эмульсии;
регулирование равномерности и толщины поливных слоев светочувствительных композиций, температурного режима при заданной скорости полива с помощью контрольно-измерительных приборов;
контроль качества полива и ламинирования;
определение прочности студня эмульсионного слоя, качества сушки, степени увлажнения пленки, фотобумаги;
контроль работы дефектоскопа, корректоров, вакуум-рольганга, положения пленки и фотобумаги на "воздушных подушках";
наблюдение за состоянием и работой камер фильтрации воздуха, приточно-вытяжных каналов, воздуховодов;
корректировка скорости движения транспортера в зависимости от скорости полива фотоэмульсии;
руководство аппаратчиками-поливщиками фотоэмульсий более низкой квалификации.

104. Білуге тиіс:
фотоэмульсияны кептіру және құю технологиялы сызбасын;
кинофотопленкалардың, техпленкалардың, фотоэмульсиялардың қорғаныс және жиектенуге қарсы қабаттардың физико-химиялы және фотографиялы құрамы;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының, автоматиканың, кептіретін туннельдердің, фильтрлы және салқындатқыш құрылғылардың құрылымы және және жұмыс принципі.
Параграф 5. Фотоэмульсияны құюшы-аппаратшы, 6-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
кинофотопленкалардың, техникалы пленкалардың, түрлі-түсті және техникалы фотоқағаздардың және фотопластинкаларды көпқабатты құю технологиялы процесін қарқынды жұмыс істейтін машиналарды жүргізу;
жеткізу және құйылған негіздерді және бариттітөс етегті қоймаға жеткізу автоматты желісін басқару;
фотоэмульсияның барлық ассортиментінің құю жылдамдығын, жарықсезгіш композицияның қажетті санын есепке алу және түзету;
құятын машиналардың тораптарын құюға дайындау, машинаға фотонегіз тиеу, жапсыру орындарын тігу;
құйылымның және ламинаттаудың сапасын бақылау;
құятын машинаның бөлек тораптарының жылдамдығын ілестіру;
эмульсиялы қабаттарды кептірудің термогигрометрикалы режимін, жарықсезгіш композициялардың және ламинаттау процесін бақылау;
қызмет көрсетіліп жатқан аппаратураға және коммуникацияға қарапайым жөндеу жұмыстарын жасау;
біліктілігі төмен фотоэмульсияны құюшы-аппаратшылардың жұмыстарын басқару
106. Білуге тиіс:
фотоэмульсияны құю технологиялы процесін;
кинофотоматериалдардың фотохимиялы және фотографиялы құрамы;
құятын машиналардың тораптарының, қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының және автоматика құралдарының жұмыс принципі.
107. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
16. Айқындайтын пастаны әзірлеуші аппаратшы
Параграф 1. Айқындайтын пастаны әзірлеуші аппаратшы, 3-разряд
108. Жұмыс сипаттамасы:
айқындайтын пасталы капсулаларды өндіру технологиялы процесін немесе "Момент" фотожинағына арналған айқындайтын пастаны әзірлеу технологиялы процесі бойынша жеке операцияларды жүргізу;
айқындайтын пастаның құрамына кіретін және ерітіндіні тұрақтандыратын компоненттерді өлшеу;
араластырғышқа компоненттерді тиеу;
алынатын ерітінділердің араласуын бақылау;
айқындайтын пасталарды герметикалы сыйымдылықтарға салу;
тұрақтандырылған ерітінділерді тампондарға мөлшерлеу және пробиркаларға салу;
лакталған фольганың сапасын тексеру;
фольганы автоматқа салу;
айқындайтын пастамен тегеуірлі бакты орнату және мөлшерлейтін насосқа қосу;
капсуладағы айқындайтын пастаның мөлшерін, температурасын және капсуланың қалыптасуының жалғасуын, капсуланың тігісінің сапасын бақылау және реттеу;
таңбалайтын құрылғыны дайындау және жарамды капсулаларға кассеталарды орнату.

104. Должен знать:
технологическую схему процесса полива и сушки фотоэмульсий;
физико-химические и фотографические свойства кинофотопленок, технических пленок, фотоэмульсий, защитных и противоореольных слоев;
устройство и принцип работы применяемых контрольно-измерительных приборов, автоматики, сушильного тоннеля, фильтрационных и кондиционирующих устройств.
Параграф 5. Аппаратчик-поливщик фотоэмульсий, 6-разряд
105. Характеристика работ:
ведение технологического процесса многослойного полива всего ассортимента кинофотопленок, технических пленок, цветных и технических фотобумаг и фотопластинок на поливных машинах интенсивного действия;
управление автоматической линией доставки и складирования политой основы и баритно-подложки;
расчет и корректировка скорости полива всего ассортимента фотоэмульсий, необходимого количества светочувствительной композиции;
подготовка узлов поливных машин к поливу, заправка машины фото-основой, прогон места склеивания;
контроль качества полива и ламинирования;
синхронизация скоростей отдельных узлов поливной машины;
контроль термогигрометрического режима сушки эмульсионного слоя, светочувствительной композиции и процесса ламинирования;
выполнение несложного ремонта обслуживаемой аппаратуры и коммуникаций;
руководство аппаратчиками-поливщиками фотоэмульсий более низкой квалификации.
106. Должен знать:
технологический процесс полива фотоэмульсий;
фотохимические и фотографические свойства кинофотоматериалов;
принцип работы узлов поливной машины, применяемых контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
107. Требуется среднее профессиональное образование.
16. Аппаратчик приготовления проявляющей пасты
Параграф 1. Аппаратчик приготовления проявляющей
пасты, 3-разряд
108. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления капсул с проявляющей пастой или отдельных операций технологического процесса приготовления проявляющей пасты для фотокомплекта "Момент";
взвешивание компонентов, входящих в состав проявляющей пасты, и стабилизирующего раствора;
загрузка компонентов в смеситель;
наблюдение за перемешиванием исходных растворов;
расфасовка проявляющей пасты в герметические емкости;
дозировка стабилизирующего раствора в тампоны и укладка в пробирки;
проверка качества лакированной фольги;
зарядка фольги в автомат;
установка напорного бачка с проявляющей пастой и подключение к дозировочному насосу;
контроль и регулирование дозы проявляющей пасты в капсуле, температуры и продолжительности формования капсул, прочности швов капсул;
подготовка маркировочного устройства и установка кассет для годных капсул.

109. Білуге тиіс:
капсулаларды дайындау және айқындайтын пасталарды дайындау тенологиялы процесін;
қолданылып жатқан жартылай фабрикаттардың, материалдардың және дайын өнімнің физико-химиялы құрамы.
Параграф 2. Айқындайтын пастаны әзірлеуші аппаратшы, 4-разряд
110. Жұмыс сипаттамасы:
айқындайтын пасталы капсулаларды өндіру немесе "Момент" фотожинағына арналған тұрақтандыратын ерітіндіні әзірлеу технологиялы процесін жүргізу;
айқындайтын пастаның және тұрақтандырылған ерітіндінің құрамына кіретін аспаларға және компоненттерге есеп жүргізу;
тұрақтандырылғын ерітінділерді дайындау, оларды берілген концентрация және мөлшерлерге жеткізу;
айқындайтын және белгілейтін құрылғыларды енгізу, айқындалып жатқан пасталарды регламентпен сәйкестендірілген созылмалығына жеткізу және оның сапасын анықтау;
тұрақтандырылатын ерітінділерді дайындау: алынған ерітінділерді сыйымдылыққа жылытып тиеу, араластырғыштарды қосу, қосындыларды енгізу, ерітінділерді фильтрлеу;
біліктілігі төмен айқындайтын пастаны әзірлеуші аппаратшыларға басшылық жасау.
111. Білуге тиіс:
айқындайтын пастаны және тұрақтандырылған ерітінділерді дайындау технологиялы процесін жүргізу;
қолданылып жатқан компоненттердің, материалдардың және дайын өнімнің физико-химиялы құрамы;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың құрылымы.
17. Ферментті препаратты дайындау аппаратшысы
Параграф 1. Ферментті препаратты дайындау аппаратшысы, 3-разряд
112. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары ферментті препаратты дайындаушын аппаратшының басшылығымен бактерия дақылын өсіруге арналған құнарландыратын құралдарды стирильдеуге және дайындау технологиялы процесін жүргізу;
құнарландырылатын құралдардың компоненттерін мөлшерлеу және ерітінділерді дайындау;
жоғары температурада құнарландыратын ортаны стирильдеу және автоклавтарда және ферментаторларда қысым арқылы стерильдеу;
құнарландыратын ортаны салқындату;
ыдыстарды және аппараттарды стирильдеу;
бөлмені дезинфекциялау;
қосалқы жабдықтарды баптау: желдеткіштер, фильтрлар, компрессорлар, сепараторлар және насостар.
113. Білуге тиіс:
ферментті препаратты өндіру технологиялы сызбасын;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының және коммуникациялардың жұмыс принципін.
Параграф 2. Ферментті препаратты дайындау аппаратшысы, 4-разряд
114. Жұмыс сипаттамасы:
триацетатты кинофотопленкадан эмульсиялы қабаттарды жууға арналған бактерия дақылдарын себу және өсіру технологиялы процесін жүргізу;
себетін мартериалдардың оның белсенділігіне байланысты құнарландырылатын компоненттерін есептеу;
автоклавтарда және ферментаторларда құнарландырылатын құралдарды мөлшерлеу, тиеу және стирильдеу;
аппараттарда құнарландыратын ортаға биомассаны егу;
фермекнтациялау және араластыру процесін; термостатағы құнарландыратын ортаның температурасын; ферментатор арқылы жіберілетін қысылған ауаның мөлшерін реттеу;
құнарландыратын ортаның және алынатын ферментті ерітіндінің сапасын бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен және физико-химиялы талдаудың нәтижесі бойынша бақылау;
қарапайым физико-химиялы талдауларды жүргізу (ерітіндінің белсенділігін, ерітіндінің рН ортасын, бактерияның дақылдарының тазалығын және тағы басқа);
технологиялы процесті жүргізу журналына көрсеткіштерді жазу;
біліктілігі төмен ферментті препараттарды дайындау аппаратыларына басшылық жасау.

109. Должен знать:
технологический процесс изготовления капсул и приготовления проявляющей пасты;
физико-химические свойства используемых полуфабрикатов, материалов и готовой продукции.
Параграф 2. Аппаратчик приготовления проявляющей
пасты, 4-разряд
110. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления проявляющей пасты и стабилизирующего раствора для фотокомплекта "Момент";
расчет навески и взвешивание компонентов, входящих в состав проявляющей пасты и стабилизирующего раствора;
приготовление стабилизирующих растворов, доведение их до заданных концентраций и объемов;
введение проявляющих и фиксирующих веществ, доведение вязкости проявляющей пасты до предусмотренной регламентом и определение ее качества;
приготовление стабилизирующего раствора: загрузка исходных растворов в емкость с обогревом, включение мешалки, введение добавок, фильтрация раствора;
руководство аппаратчиками приготовления проявляющей пасты более низкой квалификации.
111. Должен знать:
технологический процесс приготовления проявляющей пасты и стабилизирующего раствора;
физико-химические свойства применяемых компонентов, материалов и готовой продукции;
устройство обслуживаемого оборудования.
17. Аппаратчик приготовления ферментного препарата
Параграф 1. Аппаратчик приготовления ферментного
препарата, 3-разряд
112. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления и стерилизации питательных сред для выращивания культуры бактерий под руководством аппаратчика приготовления ферментного препарата более высокой квалификации;
дозировка компонентов питательных сред и приготовление растворов;
стерилизация питательной среды при высокой температуре и под давлением в автоклавах и ферментаторах;
охлаждение питательной среды;
стерилизация посуды и аппаратов;
дезинфекция помещения;
обслуживание вспомогательного оборудования: вентиляторов, фильтров, компрессоров, сепараторов и насосов.
113. Должен знать:
технологическую схему производства ферментного препарата;
принцип работы основного и вспомогательного оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов и коммуникаций.
Параграф 2. Аппаратчик приготовления ферментного
препарата, 4-разряд
114. Характеристика работ:
ведение технологического процесса посева и выращивания культуры бактерий для смыва эмульсионного слоя с триацетатных кинофотопленок;
расчет компонентов питательных сред посевного материала в зависимости от его активности;
дозировка, загрузка и стерилизация питательных сред в автоклаве и ферментаторах;
посев биомассы на питательную среду в аппаратах;
регулирование процессов ферментации и перемешивания; температуры питательной среды в термостате; количества сжатого воздуха, пропускаемого через ферментатор;
контроль качества питательной среды и получаемого ферментного раствора при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам физико-химических анализов;
выполнение несложных физико-химических анализов (определение активности раствора, рН среды раствора, чистоты культуры бактерий и другие);
запись в журнале показаний ведения технологического процесса;
руководство аппаратчиками приготовления ферментного препарата более низкой квалификации.

115. Білуге тиіс:
ферментті препаратты өндіру технологиялы сызбасын;
ферментті препаратты өндірудің биохимиялы негіздері және технологиялы процесінің мәні;
қолданылып жатқан шикізаттың және дайын өнімнің физико-химиялы құрамы;
ферментатордың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы және жұмыс принципі.
18. Синтетикалы бояуларды өндіру аппаратшысы
Параграф 1. Синтетикалы бояуларды өндіру аппаратшысы, 2-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
синтетикалы бояуларды өндіруге арналған жартылай фабрикаттарды синтездеу технология процесінің қосалқы операцияларын орындау;
қызмет көрсетіліп жатқан аппараттарды тазарту, жуу және құрау;
шикізатты әкелу, орамын шешу;
қатты заттарын үгіту және жуу;
дайын аспаларды араластыру;
шикізатты аппараттарға тиеу және біліктілігі жоғары синтетикалы бояуларды өндіру бойынша аппаратшының басшылығымен дайын өнімді түсіру;
дайын өнімге таро дайындау, оны буып орау.
117. Білуге тиіс:
ерітінділерді дайындау ережесі;
қатты заттарды үгіту;
қызмет көрсетіліп жатқан аппараттарды бөлшектеу және құрау ережесі және оларды тазалауға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Синтетикалы бояуларды өндіру аппаратшысы, 3-разряд
118. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары синтетикалы бояуларды өндіру бойынша аппаратшының басшылығымен синтетикалы бояуларды өндіруге арналған жартылай фабрикаттарды синтездеу технологиялы процесін жүргізу, ерітінділерді дайындау, өлшеу кезінде дәлме-дәлдікті талап етпейтін шикізатты мөлшерлеу;
шикізатты және ерітінділерді аппаратқа тиеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен бөлек аппаратта синтездеу технологиялы процесін жүргізу;
талдау жүргізу үшін сынамаларды алу;
қосалқы жабдықты қосу және тоқтату.
119. Білуге тиіс:
жартылай фабрикаттарды синтездеу технологиялы процесін;
қышқылдың, сілтінің, натрий нитратының және тағы басқа ерітінділерін дайындау ережесі;
қатты, ащы және зиянды заттарды үгіту, тез тұтанатын заттарды тиеу және түсіру;
қолданылып жатқан шикізаттардың, жартылай фабрикаттардың құрамы;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының белгіленуі және оларды пайдаланып технологиялы процесті басқару ережесі.
Параграф 3. Синтетикалы бояуларды өндіру аппаратшысы, 4-разряд
120. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес синтетикалы бояуларды өндіру үшін жартылай фабрикаттарды синтездеу технологиялы процесін жүргізу;
шикізатты және жартылай фабрикаттарды түсіруді бақылау;
қалыптастыру, тотықтану, нитрлау, диазотирлау, конденсация және тазалау процестерін жүргізу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша процестерді реттеу.

115. Должен знать:
технологическую схему производства ферментного препарата;
биохимические основы и сущность технологического процесса производства ферментного препарата;
физико-химические свойства используемого сырья и готовой продукции;
устройство и принцип работы ферментатора и применяемых контрольно-измерительных приборов.
18. Аппаратчик производства синтетических красителей
Параграф 1. Аппаратчик производства синтетических
красителей, 2-разряд
116. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных операций технологического процесса синтеза полуфабрикатов для производства синтетических красителей;
чистка, мойка и сборка обслуживаемых аппаратов;
подноска, распаковка сырья;
дробление и промывание твердых веществ;
смешивание готовых навесок;
загрузка сырья в аппараты и выгрузка готового продукта под руководством аппаратчика производства синтетических красителей более высокой квалификации;
подготовка тары для готового продукта, расфасовка его и упаковка.
117. Должен знать:
правила приготовления растворов, измельчения твердых веществ;
правила разборки и сборки обслуживаемых аппаратов и требования, предъявляемые к их чистке.
Параграф 2. Аппаратчик производства синтетических
красителей, 3-разряд
118. Характеристика работ:
ведение технологического процесса синтеза полуфабрикатов для производства синтетических красителей под руководством аппаратчика производства синтетических красителей более высокой квалификации;
приготовление растворов, дозировка сырья, не требующего большой точности взвешивания и отмеривания;
загрузка сырья и растворов в аппарат;
ведение технологического процесса синтеза на отдельном аппарате с помощью контрольно-измерительных приборов;
отбор проб для анализов;
пуск и остановка вспомогательного оборудования.
119. Должен знать:
технологический процесс синтеза полуфабрикатов;
правила приготовления растворов кислот и щелочей, нитрата натрия и другие, измельчения твердых, едких и вредных веществ, переноса, загрузки и выгрузки легковоспламеняющихся веществ;
свойства используемого сырья, полуфабрикатов;
назначение применяемых контрольно-измерительных приборов и правила управления технологическим процессом с их применением.
Параграф 3. Аппаратчик производства синтетических
красителей, 4-разряд
120. Характеристика работ:
ведение технологического процесса синтеза полуфабрикатов для производства синтетических красителей в соответствии с рабочей инструкцией;
контроль за загрузкой сырья и полуфабрикатов;
ведение процессов восстановления, окисления, нитрования, ди-азотирования, конденсации и очистки;
регулирование процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов.

121. Білуге тиіс:
синтетикалы ерітінділерге арналған жартылай фабрикаттарды өндіру технологиялы процесін;
қолданылып жатқан аппаратураның құрылымын.
Параграф 4. Синтетикалы бояуларды өндіру аппаратшысы, 5-разряд
122. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялы регламентке және жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес синтезделген жартылай өнімдерден жасалған органикалы бояуларды (сенсибилизаторлар) синтездеу технологиялы процесін жүргізу;
вакуумды айдаудың көмегімен жартылай фабрикаттарды тазарту процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу құралдарының көмегі және талдаудың нәтижесі бойынша бояуларды өндіру технологиялы процесін жүргізу;
өндірісті бақылау үшін сынамаларды алу және талдау жасау;
дайын өнімді түсіру;
шикізаттың шығының, жартылай фабрикаттардың шығына есеп жүргізу және есеп жүргізетін технологиялы карталарда жазба жүргізу;
шикізаттың және дайын өнімнің шығуын есепке алу.
123. Білуге тиіс:
органикалы жартылай фабрикаттарды және бояуларды өндіру технологиялы процесін;
қолданылып жатқан аппаратураларды дайындау ережесі;
қызмет көрсетіліп жатқан аппаратураларды дайындау ережесі;
қызмет көрсетіліп жатқан аппаратураларды және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы;
қолданылып жатқан шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және бояулардың физико-химиялы және техникалы құрамдары;
стандарттары және техникалы талаптары, шикізатқа қойылатын талаптар.
Параграф 5. Синтетикалы бояуларды өндіру аппаратшысы, 6-разряд
124. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялы регламент және жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес жартылай фабрикаттарды синтездеу процесін бақылау және органикалы бояуларды (сенсибилизаторлар) синтездеу технологиялы процесін жүргізу;
алынатын компоненттердің санына және реакция жүрісіне байланысты қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты тиеу уақытын есептеу;
жұмыс барысында регламенттелген параметрлерді бақылау және реттеу: температура, қысым, вакуум, органикалы өнімдердің химиялы түзілу процесін;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмысындағы ақаулықты жою;
біліктілігі төмен синтетикалы бояуларды өндіру бойынша аппаратшылардың жұмыстарын басқару;
әр синтездің көрсеткіші бойынша технологиялы процестердің көрсеткіші журналына жазба түсіру.
125. Білуге тиіс:
органикалы жартылай фабрикаттарды және бояуларды өндіру технологиялы процесін;
қолданылып жатқан шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және бояулардың физико-химиялы талаптары және технологиялы талаптары;
стандарттар және қойылатын талаптар.
19. Магнетитті кептіру және тотықтыру аппаратшысы
Параграф 1. Магнетитті кептіру және тотықтыру аппаратшысы, 2-разряд
126. Жұмыс сипаттамасы:
вакуум-кептіргіштерде және толассыз жұмыс істейтін тотықтырғыш пештерде ферромагнитті ұнтақты тотықтандыру және кептіру технологиялы процесін жүргізуде бөлек операцияларды жүргізу;
дезинтеграторларға және тотықтандыратын пешке пастаны, ферромагнитті ұнтақты тиеу-түсіру, мөлшерлеу.

121. Должен знать:
технологию производства полуфабрикатов для синтетических красителей;
устройство применяемой аппаратуры.
Параграф 4. Аппаратчик производства синтетических
красителей, 5-разряд
122. Характеристика работ:
ведение технологического процесса синтеза органических красителей (сенсибилизаторов) из синтезированных полупродуктов в соответствии с технологическим регламентом и рабочей инструкцией;
ведение процесса очистки полуфабрикатов при помощи вакуумной перегонки;
регулирование технологического процесса производства красителей с помощью контрольно-измерительных приборов и по результатам анализов;
отбор проб для контроля производства и проведения анализов;
выгрузка готового продукта;
учет расхода сырья, полуфабрикатов и ведение записей в учетных технологических картах;
расчет расхода сырья и выхода готовой продукции.
123. Должен знать:
технологию производства органических полупродуктов и красителей;
правила подготовки применяемой аппаратуры;
устройство обслуживаемых аппаратов и применяемых контрольно-измерительных приборов;
физико-химические и технические свойства, стандарты и технические условия на используемое сырье, полуфабрикаты и красители;
требования, предъявляемые к сырью.
Параграф 5. Аппаратчик производства синтетических
красителей, 6-разряд
124. Характеристика работ:
ведение технологического процесса синтеза органических красителей (сенсибилизаторов) и контроль за процессом синтеза полупродуктов для них в соответствии с технологическим регламентом и рабочей инструкцией;
расчет времени загрузки обслуживаемого оборудования в зависимости от количества исходных компонентов и хода реакции;
контроль и регулирование в процессе работы регламентируемых параметров: температуры, давления, вакуума, а также химического процесса образования органических продуктов;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
руководство работой аппаратчиков производства синтетических красителей более низкой квалификации;
ведение записей в журнале показателей технологического процесса по каждому синтезу красителя.
125. Должен знать:
технологию производства органических полупродуктов и красителей;
физико-химические и технологические свойства, стандарты и технические условия на используемое сырье, полуфабрикаты и красители.
19. Аппаратчик сушки и окисления магнетита
Параграф 1. Аппаратчик сушки и окисления магнетита, 2-разряд
126. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций при ведении технологического процесса сушки и окисления ферромагнитного порошка в вакуум-сушилках и окислительных печах непрерывного действия;
дозирование, загрузка-выгрузка пасты, ферромагнитного порошка, в дезинтеграторы и окислительную печь.

127. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмыс режимі.
Параграф 2. Магнетитті кептіру және тотықтыру аппаратшысы, 3-разряд
128. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнетитті кептіру және тотықтырушы аппаратшының басшылығымен магнетитқа темір тотығын қалпына келтіру, магнетитті және теміртотыққан пигментті кептіру және жуу технологиялы процесін жүргізу;
сутекті пешті герметизациялау, дайындау, темір тотығын пешке салу;
рессивердің рампасын сутек толтырылған баллонмен қамтамасыз ету;
магнетитті пештен шығару және оны өлшеу;
біліктілігі жоғары кептіру және магнетитті тотықтыру аппаратшысының басшылығымен қайта қалыпқа келуді, жууды, кептіруді, магнетитті және ферромагнитті ұнтақты тотықтыру технологиялы процессін реттеу және бақылау;
синтезден кейін суспензияларды жуатын аппараттарға қабылдау, маточникті жинау және өнімді қайтара жууға тапсыру;
ылғалды пастаны тасымалдауды бақылау;
пастаны түсіру және кейінгі өңдеуге жіберу;
дайын өнімді буу және оны қоймаға тапсыру.
129. Білуге тиіс:
темір тотығын қайта қалпына келтіру технологиялы регламенті;
қайта қалыпқа келтіретін және тотықтандыратын пештердің құрылымы және эксплуатациялау ережесі;
магнитті ленталардың сапасына сульфаттардың әсер етуі;
жуудың тәсілдері;
коммуникацияның сызбасын;
ферромагнитті ұнтаққа қойылатын техникалы талаптар.
Параграф 3. Магнетитті кептіру және тотықтыру аппаратшысы, 4-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
қайта қалыпқа келтіретін сутекті пеште магнетитқа темірдің тотығын қайта қалыпқа келтіру технологиялы процесін, теміртотықты пигментті және ферромагнитті ұнтақты жуу, ферромагнитті ұнтақты кептіру және тотықтандыру процесін жүргізу;
қайта қалыпқа келтіретін сутекті пешті герметикалыққа тексеру;
темір тотығын мөлшерлеу;
темір тотығын магнетитта қайта қалыпқа келтіру процесін реттеу;
магнетитті келесі операцияға тапсыру;
жуу технологиялы процесін құралдар және талдау нәтижесі бойынша бақылау және реттеу;
дайын өнімді түсіру және құнарландыратын кептіруге жіберу;
толассыз жұмыс істейтін тотықтандыратын пештің және турбинді-таяқшалы кептіргіштерді, қысылған ауаны, мазутты жіберуді, кептіру және тотықтандыру процесін- көзбен және құрылғылар арқылы бақылау;
дайын өнімді партия бойынша жинақтау;
біліктілігі төмен магнетитті кептіру және тотықтандыру бойынша аппаратшыларға басшылық жасау.
131. Білуге тиіс:
магнетитқа темір тотығын қайта қалпына келтіру технологиялы процесін;
жуу, кептіру және ферромагнитті ұнтақтарды кептіру және тотықтандыру, қайта қалыпқа келтіретін сутекті пешті герметикалыққа тексеру тәсілдері;
жуылатын судан ферромагнитті ұнтақтардың сынамаларын алу тәсілдерін;
ферромагнитті ұнтаққа қойылатын техникалы талаптар.

127. Должен знать:
режимы работы обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Аппаратчик сушки и окисления магнетита, 3-разряд
128. Характеристика работ:
ведение технологического процесса восстановления окиси железа в магнетит, сушки и промывки магнетита и железо-окисного пигмента под руководством аппаратчика сушки и окисления магнетита более высокой квалификации;
герметизация водородной печи, подготовка, загрузка окиси железа в печь;
обеспечение рампы рессивера баллонами с водородом;
выгрузка магнетита из печей и взвешивание его;
регулирование и контроль технологического процесса восстановления, промывки, сушки, окисления магнетита и ферромагнитного порошка под руководством аппаратчика сушки и окисления магнетита более высокой квалификации;
прием суспензии в промывные аппараты после синтеза, сбор маточника и возвращение продукта на повторную промывку;
контроль за транспортировкой влажной пасты;
съем пасты и передача на дальнейшую обработку;
расфасовка готового продукта и сдача его на склад.
129. Должен знать:
технологический регламент восстановления окиси железа в магнетит;
устройство и правила эксплуатации восстановительной и окислительной печей;
влияние сульфатов на качество магнитных лент;
методы промывки;
схему коммуникаций;
технические условия на ферромагнитный порошок.
Параграф 3. Аппаратчик сушки и окисления магнетита, 4-разряд
130. Характеристика работ:
ведение технологического процесса восстановления окиси железа в магнетит в восстановительной водородной печи, промывки железо-окисного пигмента и ферро-магнитного порошка, процесса сушки и окисления ферромагнитного порошка;
проверка восстановительной водородной печи на герметичность;
дозировка окиси железа;
регулирование процесса восстановления окиси железа в магнетит;
сдача магнетита на последующую операцию;
контроль и регулирование технологического процесса промывки по приборам и данным анализа;
съем готового продукта и подача в питатель сушки;
контроль работы окислительной печи непрерывного действия и турбинно-полочных сушилок, подачи мазута, сжатого воздуха, процесса сушки и окисления - визуально и по приборам;
омплектование готового продукта по партиям;
руководство аппаратчиками сушки и окисления магнетита более низкой квалификации.
131. Должен знать:
технологической процесс восстановления окиси железа в магнетит, промывки, сушки и окисления ферромагнитных порошков;
методику корректировки технологических параметров;
способы проверки восстановительной водородной печи на герметичность;
метод отбора проб ферромагнитных порошков из промывных вод;
технические условия на ферромагнитный порошок.

Параграф 4. Магнетитті кептіру және тотықтыру аппаратшысы, 5-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
қайта қалыпқа келтіретін сутекті пеште темір тотығын қайта қалыпқа келтіру технологиялы процесін жүргізу;
магнетитті тиеу және түсіруді бақылау;
темір тотығын қайта қалпына келтіру жылдамдығын, уақытын, қайта қалыпқа келтірілетін сутекті пештің аймақтары бойынша берілген температураны реттеу;
магнетиттің сапасын көзбен анықтау;
сынамаларды алу;
талдау нәтижелері бойынша технологиялы параметрлерді түзету.
133. Білуге тиіс:
суспензияны синтездеу кезінде болатын химиялы реакция;
магнетитта темір тотығын қайта қалпына келтіру технологиялы процесін;
алынатын шикізатқа, дайын өнімге қойылатын техникалы талаптар;
сутектің құрамы, зиянды және жарылғыш құралдарды ұстау ережесін.
Параграф 5. Магнетитті кептіру және тотықтыру аппаратшысы, 6-разряд
134. Жұмыс сипаттамасы:
қайта қалыпқа келтіргіштің әртүрлі жіберу тәсілімен магнетитта темір тотығын қайта қалпына келтіру технологиялы процесінің барлық кезеңін жүргізу;
әртүрлі электржинақтаушымен жоғары температуралы пештердің технологиялы режимін реттеу;
вакуум-транспортердің көмегімен гетитті және магнетитті тиеу және түсіруді орындау;
шикізаттың сапасын, дисперсностылығын және магнетитті қалыпқа келтіруді көзбен анықтау;
зертханалық талдаудың мәліметтері бойынша технологиялы режимді түзету;
біліктілігі төмен магнетитті кептіру және тотықтандыру бойынша аппаратшыларға басшылық жасау;
дайындық және жөндеу жұмыстарын жасауды ұйымдастыру, шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің есебін жүргізу.
135. Білуге тиіс:
сутекті өлек беруде және темір тотығының түр өзгертуінде магнетитті темір тотығынан синтездеу;
магнетитті тотықтыру кезінде магнитті ұнтақты синтездеу;
жоғары температуралы пешті эксплуатациялау ережесі және тәртібі;
дезинтеграторлардың, вакуум-насостардың, циклондардың, қондырғылардың, мөлшерлеуші-шнектердің, гидрожапқыштың жұмыс принципін;
технологиялы регламент, зиян және жарылғыш құралдарды ұстау ережесі.
20. Вагонетші
Параграф 1. Вагонетші, 2-разряд
136. Жұмыс сипаттамасы:
шикі фотопластинкалармен сорты, өлшемі, кептіретін вагонеткалардағы эмульсияның нөмірлері бойынша станоктарды түсіру және тиеу;
станоктардың қатарларымен шикізаттың түйісу салдарларын жою және олардың қозғалыс кезінде жабысуларының себебін анықтау;
вагонеткалардан алынған құрғақ фотоөнімдермен станоктарды тиеу және оларды құятын машиналарға жіберу;
құрғақ жарықсезгіш материалдарды жинақтау.
137. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан участоктың технологиялы сызбасын;
жарықсезгіш режим;
қолданылып жатқан жабдықтарды эксплуатациялау ережесі.

Параграф 4. Аппаратчик сушки и окисления магнетита, 5-разряд
132. Характеристика работ:
ведение технологического процесса восстановления окиси железа в магнетит в восстановительной водородной печи;
контроль загрузки и выгрузки магнетита;
регулирование скорости, времени восстановления окиси железа, заданной температуры по зонам восстановительной водородной печи;
визуальное определение качества магнетита;
отбор проб;
корректировка технологических параметров по результатам анализа.
133. Должен знать:
химические реакции, происходящие при синтезе
технологический процесс восстановления окиси железа в магнетит;
технические условия на исходное сырье, готовый продукт;
свойства водорода;
правила обращения с вредными и взрывоопасными веществами.
Параграф 5. Аппаратчик сушки и окисления магнетита, 6-разряд
134. Характеристика работ:
ведение всех стадий технологического процесса восстановления окиси железа в магнетит различными способами подачи восстановителя;
регулирование технологического режима высокотемпературных печей с различными энергоносителями;
ведение загрузки и выгрузки гетита и магнетита с помощью вакуум-трансформатора;
визуальное определение качества сырья, дисперсности и степени восстановления магнетита;
корректировка технологических режимов по данным лабораторных испытаний;
уководство аппаратчиками сушки и окисления магнетита более низкой квалификации;
организация подготовительных и ремонтных работ, ведение учета сырья, полупродуктов и готовой продукции.
135. Должен знать:
синтез магнетита из окиси железа при раздельной подаче водорода и модифицированной окиси железа;
синтез магнитного порошка при окислении магнетита;
правила и порядок эксплуатации высокотемпературной печи;
принцип работы дезинтеграторов, вакуум-насосов, циклонов, осадителей, шнеков-дозаторов, систем гидрозатвора;
технологический регламент;
правила обращения с вредными и взрывоопасными веществами.
20. Вагонетчик
Параграф 1. Вагонетчик, 2-разряд
136. Характеристика работ:
съем и загрузка станков с сырыми фотопластинками по сортам, размерам, номерам эмульсии в сушильные вагонетки;
устранение причин соприкосновения сырых фотопластинок со штабиками станков и слипания их при передвижении;
разгрузка станков с сухими фото-изделиями из вагонеток и передача их к поливной машине;
комплектация сухих светочувствительных материалов.
137. Должен знать:
технологическую схему обслуживаемого участка;
светочувствительный режим;
правила эксплуатации используемого оборудования.

Параграф 2. Вагонетші, 3-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
фотопластинкалармен станоктарды вагонеткаларға тиеу және оларды аймақтарға жылжыту;
алаңға шикі фотопластинкаларды біркелкі жаю, ассортиментке байланысты вагонеткалардың қозғалыс жылдамдығын реттеу;
неактиничный жарықты ауыстыру;
вагонеткаларға профилактикалы күтім жасау.
139. Білуге тиіс:
шығарылып жатқан жарықтехникалы өнімдердің ассортименті олардың фотографиялы құрамы.
21. Ақуызды қабықшаларды өлшеуші
Параграф 1. Ақуызды қабықшаларды өлшеуші, 3-разряд
140. Жұмыс сипаттамасы:
өлшейтін құрылғыда ақуызды қабықшаның берілген ұзындығын өлшеу;
автоблоктаудың және есептегіштің жұмысын тексеру;
орайтын тіреуге қабықшамен бобинді іріктеу, орналастыру және орнату;
өлшеу кезінде қабықшаны ақаулау;
қабықшаны орау процесін реттеу;
қабықшаны шоқтарға орау, берілген ұзындықтағы кесінділерге қию, қабықшаларды түсіру және салу;
қабықшаның шоқтарын таңбалау;
өлшейтін құрылғының жұмысындағы ақаулықтарды жою;
өндірісі журналын толтыру.
141. Білуге тиіс:
ақуызды қабықшаға қойылатын техникалы талаптар;
өлшейтін құрылғыны және есептегіштің құрылымы және реттеу тәсілдері.
22. Фильм көшірмелерін жинақтаушы
Параграф 1. Фильм көшірмелерін жинақтаушы, 2-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмесінің роликтарын қалыңдығын субъективті бағалау тәсілін пайдаланып, түрлі-түсті тоның және бейненің контрастылығы, бөліктері және атаулары бойынша жинақтау; фильм көшірмесінің бөліктеріне ілеспе папорттың сәйкестігін тексеру;
қорғаныс раккордын жапсыру;
скрепкаларды жою, арнайы жабдықтарда фильм көшірмелерін жапсыру;
металды қораптарға роликтарды салу және зат таңбаларын дайындау;
үлкен сыйымдылықтың рулондарына бөлек роликтарды біріктіру;
дайын роликтарды салу кезінде- ракордтардың барлығын және сапасын тексеру;
жинақталған фильм көшірмесін тіркеу.
143. Білуге тиіс:
пленкамен жұмыс жасау ережесі және фильмкөшрмелерін жапсыру және ракордтарды жапсыру;
фильмкөшірмелерін түсі және бейненің қанықтығына байланысты жіберілетін ауытқушылықтар, фильм көшірмелерін орау ережесі;
роликтарды үлкен өлшемдегі рулондарға біріктіру ережесі;
фильмкөшірмесіне қойылатын техникалы талаптар.
Параграф 2. Фильм көшірмелерін жинақтаушы, 3-разряд
144. Жұмыс сипаттамасы;
фильмкөшірмелерін атаулары, қанықтығын субъективті бағалау тәсілін пайдалана отырып форматтары, түсті тонына және бейненің контрастығына байланысты жинақтау;
тиісті мекен-жай бойынша қажетті фильмкөшірмелерінің санын жинақтау;
фильм көшірмелерінің бөліктерінің ілеспе зат таңбасына сәйкес келуін тексеру;
бақылау қызметінің компостерінің және басқада белгілерінің барын тексеру;
кестеге сәйкес фильмкөшірмесінің күнделікті түсімін тіркеу;
қабылдау-тапсыру құжаттарын дайындап даяр фильмкөшірмесін тапсыру.

Параграф 2. Вагонетчик, 3-разряд
138. Характеристика работ:
загрузка вагонеток станками с фотопластинками и передвижение их по зонам;
равномерное распределение площадки с сырыми фотопластинками, регулирование скорости передвижения вагонеток в зависимости от ассортимента;
смена не-актиничного освещения;
профилактический уход за вагонетками.
139. Должен знать:
ассортимент выпускаемых светочувствительных изделий, их фотографические свойства.
21. Измеритель белковой оболочки
Параграф 1. Измеритель белковой оболочки, 3-разряд
140. Характеристика работ:
отмеривание заданной длины белковой оболочки на отмеривающей установке;
проверка работы автоблокировки и счетчика;
отбор, перемещение и установка на отматывающую стойку бобин с оболочкой;
отбраковка оболочки при отмеривании;
регулирование процесса намотки оболочки;
связывание в пучки, разрезание на отрезки заданной длины, съем и укладка оболочки;
маркировка пучков оболочки;
устранение дефектов в работе отмеривающей установки;
заполнение производственного журнала.
141. Должен знать:
технические условия на белковую оболочку;
устройство и способы регулирования отмеривающей установки и счетчика.
22. Комплектовщик фильмокопий
Параграф 1. Комплектовщик фильмокопий, 2-разряд
142. Характеристика работ:
комплектование роликов черно-белых и цветных фильмокопий по частям и названиям фильмов с использованием метода субъективной оценки плотности, цветового тона и контраста изображения; проверка соответствия сопроводительного паспорта частям фильмокопий;
подклейка защитных ракордов;
удаление скрепок, склейка фильмокопий на специальном оборудовании;
укладка роликов в металлические коробки и оформление этикеток;
объединение отдельных роликов в рулоны большой емкости;
при укладке готовых роликов - проверка наличия и качества ракордов;
регистрация скомплектованных фильмокопий.
143. Должен знать:
правила обращения с пленкой и проведения склеек фильмокопий и подклейки ракордов;
допустимые отклонения при комплектовании фильмокопий по цвету и плотности изображения;
правила упаковки фильмокопий, способы объединения роликов в рулоны больших размеров;
технические условия на фильмокопии.
Параграф 2. Комплектовщик фильмокопий, 3-разряд
144. Характеристика работ:
комплектование фильмокопий по названиям фильмов, форматам с использованием метода субъективной оценки плотности, цветового тона и контраста изображения;
комплектование необходимого количества фильмокопий по соответствующим адресам;
проверка соответствия сопроводительных этикеток записям на ракорде части фильмокопий;
проверка наличия компостера и других отметок контрольных служб;
регистрация ежедневного поступления фильмокопий согласно графику;
сдача готовых фильмокопий с оформлением приемо-сдаточных документов.

145. Білуге тиіс:
фильмдерді жинақтау тәртібін;
қанықтығының нөмірлері және бақылау сынасының бояуы бойынша фильмкөшірмелерінде біркелкі бөліктерді теру тәсілі;
даяр фильмкөшірмелерін сақтау шаралары және нормасы;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі.
Параграф 3. Фильм көшірмелерін жинақтаушы, 4-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
фильмкөшірмелерін фильм атаулары, жартылай автоматты денситометрлерде өлшеу мәліметтері бойынша форматтарды жинақтау;
электронды есептейтін машина мен электронды-есептейтін кешендерден алынған бақылау шкалаларының қанықтығының машинограмдылығын шешу; шешудің мәліметтері бойынша фильмкөшірмелерін іріктеу;
фонограммалардың қанықтығын өлшеу мәліметтеріне сәйкес фильмкөшірмелерінің бөліктерін іріктеу;
фестиваль және авторлық ашылуларды өткізуге үшін экспортқа тағайындалған фильмкөшірмесін жинақтау және рәсімдеу.
147. Білуге тиіс:
машинограммалардың түрлері және оларды шешуді;
экспортқа арналған фильмкөшірмелерінің жинағының техникалы құжатнамасына толықтырулар.
23. Контролер-визитажшы
Параграф 1. Контролер-визитажшы, 3-разряд
148. Жұмыс сипаттамасы:
магнитті ленталардың массалы сорттары және біруақытта роликтарды және рулондарды монтаждайтын бракеражды-монтажды станокта бариттөсетекті техникалы талаптарға сәйкес визитаждау;
роликтарды, магнитті ленталардың блоктарын немесе бариттөсетектің рулондарын қабылдау және олардың паспортты мәліметтерімен танысу;
роликті немесе рулонды визитажды станоктың орайтын дискына орнату, лентаны салу немесе бариттөсетекті бағыттайтын роликтарға және орам тораптарына орнату;
өнімнің сапасын шағылысқан және өтетін сәуледе қарау тәсілімен бақылау, ақаулы қиықтарды жою;
ілеспелі құжатнаманы толтыру.
149. Білуге тиіс:
магнитті ленталардың және бариттөсетектің физико-химиялы құрамы;
шығарылатын магнитті ленталарға қойылатын техникалы талаптар;
айналдырудың регламенттелген жылдамдығы, ақаулардың түрлері;
жұмыс кеңістігінің гигрометрлі режимі;
визитажды станоктың құрылымы және жұмыс принципі.
Параграф 2. Контролер-визитажшы, 4-разряд
150. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы тағайындаулы аз сериалы магнитті ленталарды немесе біруақытта роликтарды және рулондарды монтаждаумен визитажды-метражды жартылай автоматта, баритті төсетектің арнайы сорттарын техникалы талаптарға сәйкес визитаждау;
визитажды жартылай автоматтың орайтын тораптарына роликті немесе рулондарды орнату;
лентаны және бариттөсетекті бағыттайтын роликтарға және орам тораптарына салу;
өнімнің сапасын шағылысқан және өтетін сәуледе қарау тәсілімен бақылау, ақаулы қиықтарды жою;
физико-механикалы сынақтар үшін сынамаларды алу;
роликтің метражын, рулонды өлшеу және жалпы метражды есептеу;
ілеспе құжатнамаларды толтыру;
біліктілігі төмен контролер-визитажшыларға басшылық жасау.

145. Должен знать:
порядок комплектования фильмокопий;
методы подбора однородных частей в фильмокопии по промерам плотностей и окраске контрольного клина;
условия и нормы хранения готовых фильмокопий;
правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами.
Параграф 3. Комплектовщик фильмокопий, 4-разряд
146. Характеристика работ:
комплектование фильмокопий по названиям фильмов, форматам по данным измерений на полуавтоматических денситометрах;
расшифровка машинно-грамм плотностей контрольных шкал, полученных от электронно-вычислительных машин и электронно-вычислительных комплексов; подбор фильмокопий по данным расшифровки;
подбор частей фильмокопий в соответствии с данными измерений плотностей фонограмм;
комплектование и оформление фильмокопий, предназначенных на экспорт, для проведения фестивалей и авторских премьер.
147. Должен знать:
виды машинно-грамм и их расшифровку;
дополнения к технической документации на комплекты фильмокопий, предназначенных на экспорт.
23. Контролер-визитажник
Параграф 1. Контролер-визитажник, 3-разряд
148. Характеристика работ:
визитаж согласно техническим условиям массовых сортов магнитных лент и барит-подложки на бракеражно-метражном станке с одновременным монтажом роликов и рулонов;
прием роликов, блоков магнитной ленты или рулонов барит-подложки и ознакомление с их паспортными данными;
установка ролика или рулона на размоточный диск визитажного станка, заправка ленты или барит-подложки в направляющие ролики и узел намотки;
контроль качества продукции путем просмотра в отраженном и проходящем свете, удаление дефектных кусков;
заполнение сопроводительной документации.
149. Должен знать:
физико-химические свойства магнитных лент или барит-подложки;
технические условия на выпускаемые магнитные ленты;
регламентированную скорость перемотки;
виды брака, гигрометрический режим рабочего помещения;
устройство и принцип работы визитажного станка.
Параграф 2. Контролер-визитажник, 4-разряд
150. Характеристика работ:
визитаж согласно техническим условиям мало-серийных магнитных лент специального назначения или специальных сортов баритовой подложки на визитажно-метражном полуавтомате с одновременным монтажом роликов и рулонов;
установка ролика или рулона на размоточный узел визитажного полуавтомата;
заправка ленты или барит-подложки в направляющие ролики и на узел намотки;
контроль качества продукции путем просмотра в отраженном и проходящем свете, удаление дефектных кусков;
отбор образцов для физико-механических испытаний;
замер метража ролика, рулона и подсчет общего метража;
заполнение сопроводительной документации;
руководство контролерами-визитажни-ками более низкой квалификации.

151. Білуге тиіс:
магнитті ленталардың немесе бариттөсемдердің физико-механикалы құрамы;
өңделіп жатқан магнитті ленталардың электроакустикалы құрамы;
визитажды-монтажды жартылай автоаттарды жұмыс принципі және құрылымы.
24. Пленканы, ерітінділерді және фильм материалдарын бақылаушы
Параграф 1. Пленканы, ерітінділерді және фильм материалдарын бақылаушы, 2-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
сериялы позитивтің техникалы сапасын тексеру;
жұмыс ерітінділеріне талдау жасауға қатысу;
жасақтарды басуға дайындау және ақаулы фонограммаларды және фильмкөшірмелерін түзету;
сенситограммаларды сенситометрде экспондау;
оларды денситометрде өлшеу;
экрандардың жарықтығын және көшірме аппараттарының басатын терезелерін өлшеу.
153. Білуге тиіс:
өндіріс технологиясы және пленканы өңдеу бойынша жалпы мәліметтер.
Параграф 2. Пленканы, ерітінділерді және фильм материалдарын бақылаушы, 3-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
фонограммалармен фильм көшірмесінің техникалы, фотографиялы сапасын бақылау;
дыбысталудың, ілеспеліліктің, фонограммалардың қалыңдығын, түрлі-түсті фильмкөшірмесін рестраврациядан кейін сапасын тексеру;
дайын өнімнге сенситометрлі бақылау;
жұмыс ерітінділеріне талдау жұмыстарын жасау.
155. Білуге тиіс:
қара-ақ және түрлі-түсті пленкаларды;
фильмкөшірмелерін өндіру технологиясын және өңдеуді;
кинофильмдерді демонстрациялау режимін;
дайын өнімнің стандарттары, техникалы талаптары;
сенситометрлі сипаттамасы.
Параграф 3. Пленканы, ерітінділерді және фильм материалдарын бақылаушы, 4-разряд
156. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ фильм материалдарын, аралық позитивтарды, контратиптарды, бақылау көшірмелерін, фонограмма негативтерін, гидротип үшін пленкларды, рестраврациядан кейін аралық фильм материалдарының техникалы және фотографиялы сапасын бақылау; экспортқа арналған қара-ақ фильм көшірмесінің техникалы және фотографиялы сапасын бақылау;
матрицаларды және бланкфильмдерді гидротипті орын ауыстыруға дайындау, осы процесті бақылау;
кинофильмнің бөлшектерін рестраврациядан кейін монтаждау және экранда тексеру;
түрлі-түсті және қара-ақ пленканы өңдеу үшін режимді бекіту;
түсіп жатқан химикаттарға талдау жасау, фиксажды және жуатын суларда күмістің барын анықтау.
157. Білуге тиіс:
контратипирлеу технологиясын;
баспа негіздерін және дыбысты дыбыстауды, өңделіп жатқан ерітінділердің, сенситоөлшеуіштердің рецептурасын;
химия негіздерін;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы.
Параграф 4. Пленканы, ерітінділерді және фильм материалдарын бақылаушы, 5-разряд
158. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі-түсті фильматериалдарының техникалы және фотографиялы сапасын: аралық позитивтерді, контратиптерді, бақылау көшірмелерді, ағымдағы 35-милиметрлі негативті және позитивті; дыбысталудың, ілеспеліліктің, оптикалы қалыңдықты және магнитті фонограммалардың деңгейін;
экспортқа арналған түрлі-түсті фильмкөшірмесін, кең форматты фильм көшірмесін және 35-миллиметрлі фильмкөшірмесін кинопроекцияның жоғары жылдамдығында бақылау;
фильм материалдарының сенситометрлі көрсеткіштерін және геометриялы параметрлерін өлшеу;
фильм материалдарының барлық түрінің техникалы жағдайын қолданылу процессі кезінде немесе реставрациядан кейін бақылау;
эталонды немесе тәжірибелі фильм көшірмесін қарау және тексеру;
пленканың техникалы жағдайын немесе перфорацияның сапасын анықтау;
қорғаныс жиектерін жапсыру;
ілеспе құжатнаманы толтыру;
ақаулы орындарын жарамсыз деп тану;
түзетілген бөліктерден фильмдерді монтаждау және оларды экранда тексеру.

151. Должен знать:
физико-механические свойства магнитных лент или барит-подложки;
электроакустические свойства обрабатываемых магнитных лент;
устройство и принцип работы визитажно-монтажного полуавтомата.
24. Контролер пленки, растворов и фильмовых материалов
Параграф 1. Контролер пленки, растворов и
фильмовых материалов, 2-разряд
152. Характеристика работ:
проверка технического качества серийного позитива;
участие в проведении анализов рабочих растворов;
оформление нарядов на печать и исправление дефектных фонограмм и фильмокопий;
экспонирование сенситограмм на сенситометре;
промер их на денситометре;
проведение замеров освещенности экранов и печатных окон копировальных аппаратов.
153. Должен знать:
общие сведения по технологии производства и обработки пленки;
приемы и правила обращения с пленкой.
Параграф 2. Контролер пленки, растворов и
фильмовых материалов, 3-разряд
154. Характеристика работ:
контроль технического, фотографического качества фильмокопий с фонограммами;
проверка качества звучания, синхронности, плотности фонограммы, цветных фильмокопий после реставрации;
сенситометрический контроль готовой продукции;
проведение анализов рабочих растворов.
155. Должен знать:
технологию производства и обработки черно-белых и цветных пленок, фильмокопий;
режим демонстрации кинофильмов;
стандарты, технические условия, сенситометрические характеристики на готовую продукцию.
Параграф 3. Контролер пленки, растворов и
фильмовых материалов, 4-разряд
156. Характеристика работ:
контроль технического и фотографического качества черно-белых фильмовых материалов, промежуточных позитивов, контратипов, контрольных копий, негативов фонограмм, пленок для гидротипии, промежуточных фильмовых материалов после реставрации; черно-белых фильмокопий, предназначенных на экспорт;
подготовка матриц и бланк-фильма к гидротипному переносу, контроль этого процесса;
монтаж частей кинофильма после реставрации и проверка на экране;
установка режима обработки для цветной и черно-белой пленки;
проведение анализов поступающих химикатов, определение содержания серебра в фиксажных и промывных водах.
157. Должен знать:
технологию контратипирования, основы записи и воспроизведения звука;
рецептуру обрабатывающих растворов, сенситомеров;
основы химии;
устройство применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 3. Контролер пленки, растворов и
фильмовых материалов, 5-разряд
158. Характеристика работ:
контроль технического и фотографического качества цветных фильмовых материалов: промежуточных позитивов, контратипов, контрольных копий, текущего 35- миллиметрового негатива и позитива; качества звучания, синхронности, плотности оптических и уровня магнитных фонограмм;
контроль цветных фильмокопий, предназначенных на экспорт, широкоформатных фильмокопий и 35- миллиметровых фильмокопий при повышенной скорости кинопроекции;
замер сенситометрических показателей и геометрических параметров фильмовых материалов;
контроль технического состояния всех видов фильмовых материалов в процессе использования и после реставрации;
просмотр и проверка на экране эталонной или опытной копии фильма;
определение технического состояния пленки и качества перфорации;
подклеивание защитных концов;
заполнение сопроводительной документации;
отбраковка дефектных мест;
монтаж кинофильмов из исправленных частей и проверка их на экране.

159. Білуге тиіс:
алғашқы фильм материалдарын дайындау технологиялы процесі;
кинопроекция технологиясының және техникасының негіздері;
киноөндіріс технологиясының негіздері.
160. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
Параграф 5. Пленканы, ерітінділерді және фильм материалдарын бақылаушы, 6-разряд
161. Жұмыс сипаттамасы:
кинофильм бойынша фильм материалдарының жинағының техникалы және фотографиялы сапасын тексеру: ағымдағы 70-миллиметрлі негативті және позитивті, барлық форматтағы бейнелерді, эталонды көшірмелерді, магнитті фонограммалардың түпнегізін, "шу және әуен" магнитті фонограммаларын, аралық позитивті, контративті және бақылау көшірмесін;
сенситометрлі бақылау және жинақтың сапасы жайлы қорытынды жасау;
өткен жылдарда өндірілген кинофильмдердін фильм материалдарын және шет елде өндірілген жинақтарды, реставрациядан кейін техникалы тозған фильмдерді бақылау және апробациялау;
негативті материалдарға қосымша мөлшерленген жарық түсіруді бақылау;
пленка өндіретін фабрикалардан түсетін жарықсезгіш материалдардың сапасы жөнінде қорытынды жасау;
техникалы құжатнама жүргізу.
162. Білуге тиіс:
негативті және аралық материалдарды әзірлеу технологиясын;
фотография негіздерін;
сенситометрия, фильмдерді көшіру процесін.
163. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
25. Жарықсезгіш бұйымдарды бақылаушы
Параграф 1. Жарықсезгіш бұйымдарды бақылаушы, 2-разряд
164. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымның екіден аспайтын түрлерін немесе киноөнімнің бір түрінің екіден аспайтын сапалы көрсеткішін біруақытта бақылау;
кинофотоөнімнің бөлек тораптарының сапасын бақылау және оларды журналға тіркеу;
дайын кинофотоөнімді көзбен бақылау және бөлек тораптарының сапалы көрсеткіштерінің стандарттарға және техникалы талаптарға сәйкес келуін тексеру;
дайын кинофотоөнімді және кинофотоөнімнің барлық түрлерін біліктілігі жоғары жарықсезгіш бйымдардың бақылаушысының басшылығымен тексеру.
165. Білуге тиіс:
кинофотоөнімнің сапасының бөлек параметрлерін;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының белгіленуі.
Параграф 2. Жарықсезгіш бұйымдарды бақылаушы, 3-разряд
166. Жұмыс сипаттамасы:
киноөндімнің позитивті сортының жартылайфабрикаттарын, желатин және нығайтқыштарды дайындау кезінде ара-арасынан тексеру және кейінгі өндіріске жіберу үшін рұқсатнама беру;
киноөнім өндіріснің технологиялы процесінің бөлек параметрлерінің сапасын бақылау және оларды журналға тіркеу;
дайын кинофотоөнімді көзбен бақылау және бөлек тораптарының сапалы көрсеткіштерінің стандарттарға және техникалы талаптарға сәйкес келуін тексеру;
құралды микроскоптың, калибрлердің және өлшеу құралдарының көмегімен жарықсезгіш бұйымдардың физико-химиялы құрамын және өлшемдерін анықтау;
біліктілігі жоғары жарықсезгіш бұйымдарды бақылаушының басшылығымен дайын кинофотоөнімді және кинофотоөннімінің барлық түрлерінің жартылай фабрикаттарды тексеру.

159. Должен знать:
технологический процесс изготовления исходных фильмовых материалов;
основы технологии и техники кинопроекции;
основы технологии кинопроизводства.
160. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 4. Контролер пленки, растворов и
фильмовых материалов, 6-разряд
161. Характеристика работ:
контроль технического и фотографического качества комплекта фильмовых материалов по кинофильмам: текущего 70- миллиметрового негатива и позитива, изображения всех форматов, эталонной копии, оригинала магнитной фонограммы, магнитной фонограммы "шумы и музыка", промежуточного позитива, контратипа, контрольной копии;
сенситометрический контроль и составление заключений о качестве комплекта;
контроль и апробация комплекта фильмовых материалов кинофильмов производства прошлых лет и зарубежного производства, технически изношенных негативов после реставрации;
контроль проведения дополнительной дозированной засветки негативных материалов;
составление заключения о качестве светочувствительных материалов, поступающих с фабрик, производящих пленку;
оформление технической документации.
162. Должен знать:
технологию изготовления негативного и промежуточного материалов;
основы фотографии, сенситометрии, процесса копирования фильмокопий.
163. Требуется среднее профессиональное образование.
25. Контролер светочувствительных изделий
Параграф 1. Контролер светочувствительных изделий, 2-разряд
164. Характеристика работ:
одновременный контроль не более двух видов изделий или не более двух качественных показателей одного вида кино-фото-продукции;
проверка отдельных параметров качества кино-фото-продукции с регистрацией их в журнале;
визуальный контроль готовой кино-фото-продукции и проверка отдельных качественных показателей на их соответствие стандартам и техническим условиям;
проверка готовой кино-фото-продукции и полуфабрикатов всех видов кино-фото-продукции под руководством контролера светочувствительных изделий более высокой квалификации.
165. Должен знать:
отдельные параметры качества кино-фото-продукции;
назначение применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Контролер светочувствительных изделий, 3-разряд
166. Характеристика работ:
выборочная проверка полуфабрикатов позитивных сортов кино-фото-продукции, желатина и уплотнителей в процессе изготовления и выдача разрешения на их передачу для дальнейшей обработки;
контроль отдельных параметров качества технологического процесса производства кино-фото-продукции с регистрацией их в журнале;
визуальный контроль готовой кино-фото-продукции и проведение испытаний отдельных качественных показателей ее на соответствие стандартам и техническим условиям;
определение физико-химических свойств и размеров светочувствительных изделий с помощью инструментального микроскопа, калибров и измерительного инструмента;
проверка готовой кино-фото-продукции и полуфабрикатов всех видов кино-фото-продукции под руководством контролера светочувствительных изделий более высокой квалификации.

167. Білуге тиіс:
кинофотоөнім өндіру технологиялы процесінің негізгі сапа параметрлері;
өндіріліп жатқан кинофотоөнімнің стандарттары және техникалы талаптары;
титровальды ерітінділерді дайындау ережесі.
Параграф 3. Жарықсезгіш бұйымдарды бақылаушы, 4-разряд
168. Жұмыс сипаттамасы:
позитивті сортты дайын кинофотоөнімді, кинофотоөнімнің негативті сорттарының жартылайфабрикаттарын фазалы бақылау және негізді стандарттарға және техникалы талаптарға сәйкестігін тексеру;
рәсімделген кинофотоөнімді көзбен тексеру және орайтын материалдардың және таңбалаудың сапасын тексеру;
өңделіп жатқан ассортиментке технологиялы регламенттің және жарықтехникалы режимнің сәйкес келуін бақылау;
дайын кинөнімнің және жартылай фабрикаттардың сынамаларын алу, оларды физико-механикалы және фотографиялы парамерлерде арнайы жарық беру арқылы және сәйкес режимде химия-фотографиялы өңдеумен сынау;
үлгілердің параметрлерін өлшеу;
өңделген үлгіні ақаулыққа көзбен тексеру және киноөнімнің сапасын сонымен бағалау;
дайын кинофотоөндірісті шығаруға немесе жартылайфабрикаттарды өңдеудің келесі деңгейіне жіберуге рұқсат беру;
ақауды цехтар бойынша және ақаулар түрлеріне дифференциациялау.
169. Білуге тиіс:
бақылап отырған кинофотоөнімнің стандарттары және техникалы талаптары, оны дайындау технологиялы процесі;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құралдарының және аппараттарының құрылымы және жұмыс принципі.
Параграф 4. Жарықсезгіш бұйымдарды бақылаушы, 5-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
стандарттарға және технологиялы талаптарға сәйкестігін дайын кинофотоөнімнің негативті сорттарды тексеру;
оны шығаруға шешімді беру;
рәсімделген кинофотопродукцияны оралған материалдың сапасын тексерумен және мөрленуін көзбен тексеру, оның физико-механикалы сынақтарын және параметрлерін өлшеуді жүргізу;
арнайы камералардың немесе кинофотоаппараттардың көмегімен ашық және жабық павильондарда перспективті түсірілімдерді жасау;
қатаң белгіленген режим бойынша экспонирленген материалдарды химико-фотографиялы өңдеу;
фотографиялы бейненің және эмульсиялы қабаттың жағдайының сапасын бағалау;
кинофотоөнімнің кіші партияларыынң сапасы және үлкен партияларды жинақтау жайлы қортындыны дайындау;
өнімдерге паспорт дайындау;
қабылдаушы-тұтынушыға киноматериалдардың арнайы түрлерін көрсету;
киноматериалдарды дайындауды бақылауда жұмыспен шұғылданушы бақылаушылардың жұмыстарын қорытындылау;
біліктілігі төмен жарықсезгіш бақылаушыларға басшылық жасау.

167. Должен знать:
основные параметры качества технологического процесса производства кино-фото-продукции;
стандарты и технические условия на выпускаемую кино-фото-продукцию;
правила приготовления титровальных растворов.
Параграф 3. Контролер светочувствительных изделий, 4-разряд
168. Характеристика работ:
проверка готовой кино-фото-продукции позитивных сортов, по фазный контроль полуфабрикатов негативных сортов кино-фото-продукции и основы на соответствие стандартам и техническим условиям;
визуальный просмотр оформленной кино-фото-продукции и проверка качества упаковочного материала и маркировки;
контроль за соответствием технологического регламента и светотехнического режима обрабатываемому ассортименту;
отбор образцов готовой кино-фото-продукции и полуфабрикатов, испытание их физико-механических и фотографических параметров путем специальной засветки и химико-фотографической обработки при соответствующем режиме;
измерение параметров образцов;
визуальный контроль обработанного образца на отсутствие дефектов и оценка по нему качества кино-фото-продукции;
выдача разрешения на выпуск готовой кино-фото-продукции или на передачу полуфабриката на последующую стадию обработки;
дифференциация брака по цехам и видам дефектов;
составление браковочных листов.
169. Должен знать:
стандарты и технические условия на контролируемую кино-фото-продукцию, технологический режим ее изготовления;
устройство и принцип работы применяемых контрольно-измерительных приборов и аппаратуры.
Параграф 4. Контролер светочувствительных изделий, 5-разряд
170. Характеристика работ:
проверка негативных сортов готовой кино-фото-продукции на соответствие стандартам и техническим условиям;
выыдача заключений на ее выпуск;
визуальный контроль оформленной кинофотопродукции с проверкой качества упаковочного материала и маркировки, проведение ее физико-механических испытаний и измерений параметров;
производство перспективных съемок в открытом и закрытом павильонах с помощью специальных камер или кино-фото-аппаратов;
химико-фотографическая обработка экспонированного материала по строго заданному режиму;
оценка качества фотографического изображения и состояния эмульсионного слоя;
подготовка заключений о качестве малых партий кино-фото-изделий и о комплектации больших партий;
оформление паспортов на продукцию;
предъявление специальных видов кинофотоматериалов приемщику-потребителю;
обобщение работы контролеров, занятых на контроле изготовления кинофотоматериалов;
руководство контролерами светочувствительных изделий более низкой квалификации.

171. Білуге тиіс:
табиғи және павильонды түсірілімдерді әртүрлі жағдайларда бақылау және экспозициясын анықтау тәсілдері;
дайын кинофотоөнімнің белгіленуі және оны өңдеудің технологиясын.
26. Фильм материалдарын көшіруші
Параграф 1. Фильм материалдарын көшіруші, 3-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі экспозициялы кинокөшіретін аппараттарда қара-ақ фильмкөшірмелерінің контратипінен массалы басылым жасау және қайта жасауларды басу;
кідіртілген аппаратурада және көшірудің бекітілген режимінде біліктілігі жоғары фильм материадарын көшірушінің басшылығымен 32 жәнне 35-миллиметрлі негативтерге және фильм көшірмелеріне массалы және жеке-дара оптикалы немесе электрлі фонограммаларды көшіру;
тұрақты басылым режимін таңдау және қолдану;
басылым терезелерінің жарықтығын бақылау және реттеу;
басылым процесін, алынатын материалдардың жағдайын және позитивті пленкаларды басылым барысында бақылау және тасымалдайтын құралдардың жағдайын бақылау.
173. Білуге тиіс:
қара-ақ кинопленкаларды химия-фотографиялы өңдеу технологиялы процесін;
дыбысбасу және дыбыстау негіздері;
басылымға арналған алынатын материалдарды, магнитті ленталармен және фильм көшірмелерін баптау ережесі;
жұмыс мақсаты және кинокөшіретін аппараттарды эксплуатациялау ережесі.
Параграф 2. Фильм материалдарын көшіруші, 4-разряд
174. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі кинокөшіретін аппараттарда түрлі-түсті фильмкөшірмелерінің контратипінен массалы басылым және экспортқа арналған фильмкөшірмелерін басу;
ағымдағы 16 және 35-миллимертрлі негативте басу;
фонормалларды 32 және 35 миллиметрлі негативтерде арнайы аппараттарда оптикалы көшіру;
паспортты және форфильтрлерді пленканың сыналып жатқан әр білігіне түсті режимді автоматта түрде реттеу;
басылымның режимін таңдау және дыбыс басатын аппаратураның барлық комплектің икемдеу;
арнайы аппараттарда магнитті ұзыншалармен фильм көшірмелеріне магнитті фонограммаларды электрлі көшіру, стереофонды, көпұзыншалы магнитті фонограммаларды көшіру.
175. Білуге тиіс:
пленканың әртүрлерін өңдеудің химия-фотографиялы процесінің технологиясын;
кинокөшіру аппараттарының жұмыс принципі және оларды эксплуатациялау ережесі;
дыбыс басу және дыбыстау процесі;
көшіретін магнитті және оптикалы фонограммалардың көшіру жинағына кіретін аппаратураның белгіленуі және құрылымы.
Параграф 3. Фильм материалдарын көшіруші, 5-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ және алынатын түрлі-түсті фильм материалдарының негативтарынан, дезанаморфльмді аралық позитивердің контратиптерінен, кең экранды фильмкөшірмелерінен, әртүрлі жүйелі кинокөшіретін аппараттардың кеңформатты материалдарынан басылым жасау;
фильм көшірмелерін және субтитрлармен контратиптерді, түрлі-түсті аз тиражды және біржолғы фильмкөшірмелерін, ағымдағы 70-миллиметрлі негативті басу;
бақылай және аттестациялы фильмдерді әзірлеу;
сынама тәсірілдерді түсіру;
фонограммаларды қайта басу режимін таңдау және орнату;

171. Должен знать:
методы контроля и определения экспозиции при различных условиях натурной и павильонной съемок;
назначение готовой кино-фото-продукции и технологию ее обработки.
26. Копировщик фильмовых материалов
Параграф 1. Копировщик фильмовых материалов, 3-разряд
172. Характеристика работ:
массовая печать с контратипа черно-белых фильмокопий на кинокопировальных аппаратах при различных экспозиционных условиях и печать переделок;
массовое и однородное оптическое или электрическое копирование фонограмм на 32 и 35- миллиметровые негативы и фильмокопии под руководством копировщика фильмовых материалов более высокой квалификации на отлаженной аппаратуре и при установленном режиме копирования;
выбор и поддержание стабильного режима печати;
контроль и регулирование освещенности печатных окон;
контроль за процессом печати, состоянием исходного материала и позитивной пленки в процессе печати, состоянием транспортирующего средства.
173. Должен знать:
технологию химико-фотографического процесса обработки черно-белых кинопленок;
основы звукозаписи и звуковоспроизведения;
правила обращения с исходными материалами для печати, магнитными лентами и фильмокопиями;
принцип действия и правила эксплуатации кинокопировальных аппаратов.
Параграф 2. Копировщик фильмовых материалов, 4-разряд
174. Характеристика работ:
массовая печать с контратипа цветных фильмокопий на кинокопировальных аппаратах разных типов и печать фильмокопий на экспорт;
печать текущего 16 и 35- миллиметрового негатива;
оптическое копирование фонограмм на 32 и 35- миллиметровые негативы на специальных аппаратах;
зарядка паспорта и фор-фильтра для автоматического регулирования цветового режима на каждую испытываемую ось пленки;
выбор режима записи и настройка всего комплекта звукозаписывающей аппаратуры;
электрическое копирование с магнитной фонограммы на фильмокопии с магнитными дорожками на специальных аппаратах, копирование стереофонической, многодорожечной магнитной фонограммы.
175. Должен знать:
технологию химико-фотографического процесса обработки различных типов пленки;
принцип действия и правила эксплуатации кинокопировальных аппаратов;
процесс звукозаписи и звуковоспроизведения;
назначение и устройство аппаратуры, входящей в комплект копирования магнитных и оптических фонограмм.
Параграф 3. Копировщик фильмовых материалов, 5-разряд
176. Характеристика работ:
печать с негативов черно-белых и цветных исходных фильмовых материалов, контратипов с дезанамор-фильмовых промежуточных позитивов, фильмокопий с широкоэкранных, широкоформатных негативов на кинокопировальных аппаратах различных систем;
печать фильмокопий и контратипов с субтитрами, цветных малотиражных и разовых фильмокопий, текущего 70- миллиметрового негатива;
изготовление контрольных и аттестационных фильмов;
запись проб;
выбор и установка режима перезаписи фонограмм;
контроль за работой звукозаписывающих аппаратов;

дыбыс басатын аппараттардың жұмысын бақылау. 32 және 35-милиметрлі оптикалы фонограммаларды және 35-миллиметрлі магнитті алынатын студиялы материалдарды басу;
дыбыс бақылаулары көмегімен және құрылғылар бойынша көшірілген фильмкөшірмелерінің фонограммаларын магнитті түпнұсқамен сапасын салыстыру;
көшіру кезінде дыбыс бұзылуларының себептерін табу және жою;
жабдыққа профилактикалы жөндеу жұмыстарын жасауға қатысу.
177. Білуге тиіс:
жарық және түсті орнатудың негіздері, пленкалардың фотографиялы және геометриялы сипаттамасы;
оптикалы және магнитті фонограммаларды жазудың физикалы және технологиялы тәсілдері;
пленкаларды өңдеудің және дайындаудың және магнитті ұзыншаларды құюдың технологиясын;
кинокөшіретін аппараттардың әртүрлі модельдерінің принципті сызбалары;
дыбысбасатын аппараттардың құрылымы және тораптарының жұмыстарын, электротехника негіздерін, көшіру кезінде дыбыстың бұзылуының пайда болу себептерін.
Параграф 4. Фильм материалдарын көшіруші, 6-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
аралық позитивтердің және контратиптерді контактты және оптикалы басу, сонымен қоса әртүрлі конструкциялы оптикалы басылым аппараттарында кең форматты фильмдерден кең экранды және қарапайым варианттарын көшіріп алу;
негативтерден фильм көшірмелерін массалы көшіру;
ақырғы және аттестациялы фильмдерді, алғашқы материалдарды субтитрларымен және ілеспелі паспорттарымен басу;
иммерсиямен кинокөшіретін аппараттарда жұмыс жасау;
негативті кинопленкаларды қосымша мөлшерлі жарықтандыру бойынша жұмыстарды орындау;
кинокөшіретін аппараттарды икемдеу және көшіру барысында олардың жұмысын реттеу.
179. Білуге тиіс:
кинопленкаларды оптикалы көшіру технологиясын;
өңдеудің ілеспелілігінің тәсілдерін таңдау;
басылымның режимін анықтау ережесі;
әртүрлі жүйелі кинокөшіретін аппараттарды дәлме-дәлдікке тексеру тәсілдері және ережесі.
Параграф 5. Фильм материалдарын көшіруші, 7-разряд
180. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ және түрлі-түсті алғашқы фильм материалдарын, негативтерден аралық позитивтерді және белсенсіз жарықта немесе қараңғыда RYB-кодты түрлі-түсті паспорттарды пайдаланумен контратиптерді аддитивті басылымды кинокөшірім аппараттарында контактті және оптикалы басу;
күнтұтылуын және жарқырауын, алғашқы материалдарды субтитрлармен басу;
кинокөшіретін аппараттарды икемдеу және олардың жұмыс істеуін басу және көшіріп алу кезінде дайындау.
181. Білуге тиіс:
әртүрлі жүйелі кинокөшіру аппараттарының құрылымы және жұмыс мақсаты;
жарықберудің негіздері;
әртүрлі кинопленкаларды өңдеу және басылым процесін;
сыртқы түріне және таңбасына қарай пленканың түрін анықтау тәсілдері;
кинокөшіретін аппараттарды дәлме-дәлдікке тексеру тәсілдері және ережелері.

запись со студийных исходных материалов 32 и 35- миллиметровых оптических фонограмм и 35- миллиметровых магнитных;
сравнение качества скопированной фонограммы фильмокопий с магнитным оригиналом при помощи слухового контроля и по приборам;
выявление и устранение причин искажения звука при копировании;
участие в проведении профилактического ремонта оборудования.
177. Должен знать:
основы свето- и цвето-установки;
фотографические и геометрические характеристики пленок;
физический и технологический способы записи оптических и магнитных фонограмм;
технологию изготовления и обработки пленки и полива магнитных дорожек;
принципиальные схемы различных моделей кинокопировальных аппаратов;
устройство и работу узлов звукозаписывающих аппаратов;
основы электротехники;
причины возникновения искажения звука при копировании.
Параграф 4. Копировщик фильмовых материалов, 6-разряд
178. Характеристика работ:
контактная и оптическая печать промежуточных позитивов и контратипов, в том числе вы-копировка широкоэкранных и обычных вариантов из широкоформатных фильмов на аппаратах оптической печати различных конструкций;
массовая печать фильмокопий с негативов;
печать контрольных и аттестационных фильмов, исходных материалов с субтитрами и синхронными паспортами;
работа на кинокопировальных аппаратах с иммерсией;
проведение работ по дополнительной дозированной засветке негативных кинопленок;
наладка кинокопировальных аппаратов и регулирование их работы в процессе вы-копировки.
179. Должен знать:
технологию оптической вы-копировки кинопленки;
методы выбора последовательности обработки;
правила определения режимов печати;
способы и правила проверки на точность кинокопировальных аппаратов различных систем.
Параграф 5. Копировщик фильмовых материалов, 7-разряд
180. Характеристика работ:
контактная и оптическая печать на кинокопировальных аппаратах аддитивной печати черно-белых и цветных исходных фильмовых материалов, промежуточных позитивов с негативов и контратипов с применением цветовых паспортов с RYB - кодом при не актиничном освещении и в темноте;
печать затемнений и за-светлений, исходных материалов с субтитрами;
наладка кинокопировальных аппаратов и регулирование их работы в процессе печати и вы-копировки.
181. Должен знать:
устройство и принцип действия кинокопировальных аппаратов различных систем;
основы цвето-установки, процессы печати и обработки кинопленок различных видов;
способы определения вида пленки по внешнему виду и маркировке;
способы и правила проверки на точность кинокопировальных аппаратов.

182. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
Параграф 6. Фильм материалдарын көшіруші, 8-разряд
183. Жұмыс сипаттамасы:
ретрофитті блокпен және электронды жарық клапандарымен жабдықталған аддитивті басатын кинокөшірілім аппараттарында контактты және оптикалы басылым, белсенсіз жарықта және қараңғыда RYB және ZCC – кодты түсті паспорттарды пайдалану арқылы жүзеге асады;
Dolby Herro жүйесін пайдаланып дыбысты оптикалы басу аппараттарында фонограммалардың негативтерін оптикалы басу.
184. Білуге тиіс:
кинокөшіретін аппараттардың және дыбысты оптикалы басу аппараттарының құрылымы және жұмыс принципі;
жарықберудің негіздері;
оптикалы және магнитті баспаларды жазу ережелері, әртүрлі кинопленкаларды басу ерекшелігі.
185. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
27. Гидротипті өндіріс машинисі
Параграф 1. Гидротипті өндіріс машинисі, 3-разряд
186. Жұмыс сипаттамасы:
матрицалардан бланк-фильмдерге бейнелерді ауыстыру бойынша және біліктілігі жоғары гидротипті өндіріс машинисінің басшылығымен гидротипті машинада матрицаларды бояу бойынша бөлек жұмыстарды орындау;
матрицаларды және бланк-фильмдерді өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау;
полиграфты тәсілмен ракордтарды басу бойынша гидротипті машиналарды баптау.
187. Білуге тиіс:
матрицаларды және бланк-фильмдерді өңдеу технологиясын;
гидротипті машиналардың лента созатын коммуникацияларының сызбасын;
гидротипті машиналарға пленкаларды салу сызбасын және ілеспелі ракордтардың белгіленуін;
гидротипті машиналардың тораптарының сипаттамасын және белгіленуін.
Параграф 2. Гидротипті өндіріс машинисі, 4-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
бейнелерді матрицалардан бланк-фильмдерге гидротипті ауыстыру технологиялы процесін және гидротипті машиналарда матрицаларды бояу;
бояйтын ерітінділердің айналымын, ауыстыру камераларындағы және кептіретін шкафтардағы атмосфераны, бланк-фильмдерді сулау және кептіруді бақылау;
матрицаларды тазарту және кептіру;
бояуларды ауыстыру үшін бланк-фильмді матрицаның келесімен бақылау бөліміне жіберу.
189. Білуге тиіс:
гидротипті пештің технологиялы процесі;
гидротипке пайдаланылатын пленкалардың түрлері және құрамдары;
қара-ақ және түрлі-түсті фотоның негіздері.
Параграф 3. Гидротипті өндіріс машинисі, 5-разряд
190. Жұмыс сипаттамасы:
бейнені матрицадан бланк-фильмге гидротипті ауыстыру технологиялы процесін және біліктілігі жоғары гидротипті өндіріс машинисінің басышылығымен гидротипті ағымды желіде матрицаларды орнату;
бояу ваннасының және гидротипті желілі бояуды ауыстыру камераларының жұмыс режимін және температуралы-ылғалды параметрлерін таңдау;
матрица жинағының және бланк-фильмнің ілеспелілігін тексеру, гидротипті машинада зарядтау үшін арнайы белгілердің барын тексеру;
матрицалардың және блак-фильмнің перфорациялау адымын, лента созатын жол бойынша кинопленканың тасымалдануын;
мөлшерлегіштердің және тамшыұшырғыштардың жұмысын бақылау;
желіні профилактикалы тексеру;
матрицаға және бланк-фильмдерге есеп жүргізу;
технологиялы журналды жүргізу.

182. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 6. Копировщик фильмовых материалов, 8-разряд
183. Характеристика работ:
контактная и оптическая печать на кинокопировальных аппаратах аддитивной печати, снабженных ретрофитным блоком и электронными световыми клапанами, с применением цветовых паспортов с RYB и ZCC - кодами при не актиничном освещении и в темноте;
оптическая печать негативов фонограмм на аппаратах оптической записи звука с применением системы Dolby Herro.
184. Должен знать:
устройство и принцип действия кинокопировальных аппаратов и аппаратов оптической записи звука;
основы цвето-установки;
правила записи оптических и магнитных фонограмм;
особенности печати различных видов кинопленки.
185. Требуется среднее профессиональное образование.
27. Машинист гидротипного производства
Параграф 1. Машинист гидротипного производства, 3-разряд
186. Характеристика работ:
выполнение отдельных работ по переносу изображения с матриц на бланк-фильм и окраске матриц на гидротипной машине под руководством машиниста гидротипного производства более высокой квалификации;
выполнение подготовительных работ по обработке матриц и бланк-фильмов;
обслуживание гидротипной машины по печати ракордов полиграфическим методом.
187. Должен знать:
технологию обработки матриц и бланк-фильмов;
схему коммуникаций лентопротяжного узла гидротипной машины;
схемы зарядки гидротипных машин пленками и назначение синхронных ракордов;
характеристики и назначение узлов гидротипной машины.
Параграф 2. Машинист гидротипного производства, 4-разряд
188. Характеристика работ:
ведение технологического процесса гидротипного переноса изображения с матриц на бланк-фильм и окраски матриц на гидротипной машине;
наблюдение за циркуляцией окрашивающих растворов, атмосферой в камерах переноса и сушильных шкафах, размачиванием и сушкой бланк-фильма;
очистка и сушка матриц;
передача бланк-фильма для переноса красителя с последующей матрицы в контрольное отделение.
189. Должен знать:
технологический процесс гидротипной печати;
виды и свойства пленок, применяемых для гидротипии;
основы цветной и черно-белой фотографии.
Параграф 3. Машинист гидротипного производства, 5-разряд
190. Характеристика работ:
ведение технологического процесса гидротипного переноса изображения с матриц на бланк-фильм и окраски матриц на гидротипной поточной линии под руководством машиниста гидротипного производства более высокой квалификации;
выбор режима работы и температурно-влажностных параметров ванны окраски и камеры переноса красителя гидротипной линии;
проверка синхронности комплекта матриц и бланк-фильма, наличия на них специальных отметок для зарядки в гидротипные машины;
наблюдение за шагом перфорации матриц и бланк-фильма, транспортировкой кинопленок по лентопротяжному тракту;
контроль за работой дозаторов и капле-сдувателей;
профилактический осмотр линии;
ведение учета матриц и бланк-фильмов;
ведение технологического журнала.

191. Білуге тиіс:
матрицаларды және бланк-фильмдерді дайындау технологиялы процесін;
пленканы тасымалдаудың жылдамдығын ілестіру;
бояуды және бейнені гидротипті ауыстыру режимін;
бояулардың сипаттамасын, ерітінділердің сипаттамасын, ерітінділердің рецептурасын және оларды дайындауды;
бланк-фильмге және аралық материалдарға қойылатын талаптар;
гидротипті ағымдағы желінің құрылымын және коммуникациясының сызбасын;
кинопленкаға және гидротипті фотоматериалдардың стандарттары және техникалы талаптары.
Параграф 4. Гидротипті өндіріс машинисі, 6-разряд
192. Жұмыс сипаттамасы:
бейнені матрицадан бланк-фильмге гидротиті ауыстыру технологиялы процесін жүргізу және басқару пультымен гидротипті ағымдағы желідегі матрицаларды бояу;
желінің бөлек агрегаттарының жұмыстарының ілеспелілігін жөндеу;
жұмыс барысында бояйтын ерітінділерді жіберу коммуникациясының жағдайын, пленканың сәйкес келуін және бояудың ауысуын бақылау;
технологиялы журналды жүргізу.
193. Білуге тиіс:
гидротипті желінің тораптарының және негізгі агрегаттардың құрылымын;
гидротипті желінің басқару пультінің сызбасын;
берілген басқару бұйрықтарының терминалогиясын;
дабылқағу және блоктау жүйесін.
194. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
28. Қалыптайтын машинаның машинисі
Параграф 1. Қалыптайтын машинаның машинисі, 5-разряд
195. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптайтын машиналарда әртүрлі диаметрлі ақуыз қабықшасын қалыптау процесін жүргізу;
коллагенді массаны жіберуді, қалыптайтын қалпақшалардың айналымын, қабықшаның созылу дәрежесін, кептіру желісінде оның өту жылдамдығын, ауаны және басқада параметрлерді салқындату жүйесінің жұмыстарын реттеу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша қалыптау процесін бақылау және берілген диаметрді, қалыңдықты және қабықшаның қабырғаларының рұқсат етілген біржақтылығын бақылау.
196. Білуге тиіс:
коллагенді массаға және ақуызды қабықшаның стандарттары және техникалы талаптары;
ақуызды қабықшаның ассортименті;
қалыптайтын машинаның құрылымы және бөлек тораптарының белгіленуі;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы, белгіленуі және оларды пайдалану ережесі.
29. "Момент" фотожинағының монтажшысы
Параграф 1. "Момент" фотожинағының монтажшысы, 3-разряд
197. Жұмыс сипаттамасы:
фотожинақтың позитивті және негативті катушкаларын монтаждау;
кесетін станоктарда және агрегаттарда позитивті, негативті және басқада ленталарды және желімді фиксаторлы көрсеткіштерді кесу;
қажетті жартылайфабрикаттарды дайындау;
зертханалық талдау үшін сынамаларды іріктеу;
жинақты толықтай таңбалау.
198. Білуге тиіс:
негативті және позитивті фотожинақтардың ленталарының физико-химиялы және механикалы құрамы;
жартылай фабрикаттарға және дайын фотоөнімнің стандарттары және техникалы талаптары.

191. Должен знать:
технологический процесс изготовления и обработки матриц и бланк-фильмов;
способы синхронизации скорости транспортировки пленки;
режимы окрашивания и гидротипного переноса изображения;
характеристику красителей;
рецептуру растворов и их приготовление;
требования, предъявляемые к бланк-фильму и промежуточным материалам;
схему коммуникаций и устройство гидротипной поточной линии;
стандарты и технические условия на кинопленку и гидротипные фотоматериалы.
Параграф 4. Машинист гидротипного производства, 6-разряд
192. Характеристика работ:
ведение технологического процесса гидротипного переноса изображения с матриц на бланк-фильм и окраски матриц на гидротипной поточной линии с пульта управления;
наладка синхронности работы отдельных агрегатов линии;
наблюдение в процессе работы за состоянием коммуникаций подачи окрашивающих растворов, совмещением пленок и переносом красителя;
ведение технологического журнала.
193. Должен знать:
устройство основных агрегатов и узлов гидротипной линии;
схему пульта управления гидротипной линии;
терминологию подаваемых команд;
систему сигнализации и блокировки.
194. Требуется среднее профессиональное образование.
28. Машинист формующих машин
Параграф 1. Машинист формующих машин, 5-разряд
195. Характеристика работ:
ведение процесса формования белковой оболочки различного диаметра на формующих машинах;
регулирование подачи коллагеновой массы, числа оборотов формующей головки, степени натяжения оболочки, скорости прохождения ее на линии сушки, работы системы кондиционирования воздуха и других параметров;
наблюдение за процессом формования по показаниям контрольно-измерительных приборов и обеспечение заданного диаметра, толщины и допустимой односторонности стенок оболочки.
196. Должен знать:
стандарты и технические условия на коллагеновую массу и белковую оболочку;
ассортимент белковой оболочки;
устройство формующих машин и назначение отдельных узлов;
устройство, назначение и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами.
29. Монтажник фотокомплекта "Момент"
Параграф 1. Монтажник фотокомплекта "Момент", 3-разряд
197. Характеристика работ:
монтаж позитивных и негативных катушек фотокомплекта;
вырубка на вырубных станках и прессах позитивных, прокладочных, негативных и других лент и клейких фиксаторных стрелок;
подготовка необходимых полуфабрикатов;
отбор проб для лабораторных испытаний;
окончательная маркировка комплекта.
198. Должен знать:
физико-химические и механические свойства негативных и позитивных лент фотокомплекта;
стандарты и технические условия на полуфабрикаты и готовую фото-продукцию.

Параграф 2. "Момент" фотожинағының монтажшысы, 4-разряд
199. Жұмыс сипаттамасы:
"Момент" фотожинағының негативті және позитивті материалдарымен катушкаларды монтаждау;
жарықсезгіш материалды алдын-ала визитаждау және жинайтын жиектерін мүсіндеп кесу;
позитивты лентада және төсейтін қағазда кадрлардың кесігін және терезелердің тетігін сәйкестігін тексеріп жарықсезгіш негативті және позитивті ленталарды катушкаға орау;
төсем қағазбен позитивті фотоқағазды пресс-утюгпен жапсыру;
айқандайтын паста толтырылған капсулалы позитивті лентаны монтаждау;
негативті лентаның ракордың позитивті лентаға жапсыру;
кесу және монтаждау жабдықтарын дайындау;
біліктілігі төмен "момент" фотожинағының монтаждаушыларын басқару.
200. Білуге тиіс:
"Момент" фотожинағының негативті және позитивті материалдарының физико-химиялы және механикалы құрамы;
жартылай фабрикаттарға және дайын өнімнің стандарттары және техникалы талаптары;
сынамаларды алу ережесі.
30. Айқындайтын процессорда қызмет көрсету бойынша оператор
Параграф 1. Айқындайтын процессорда қызмет көрсету бойынша оператор, 7-разряд
201. Жұмыс сипаттамасы:
белсенсіз жарықта және қараңғыда жағдайында интегрирленген электронды механикалы процессорда ЕСР-2В процесі бойынша импортты түрлі-түсті позитивті кинопленкаларды химико-фотографиялы өңдеу процессін жүргізу;
процессордың бақылау панелінде кинопленканы айқындаудың режимін таңдау және реттеу;
процессордың жолы бойынша лентаның жылжу жылдамдығын, бактардағы ерітінді деңгейін, үгітетін механизмнің жұмысын, фонограмманы бөлшектеп өңдейтін блоктардың және химиялы бақылауды тексеру;
өңдеу процессінде кинопленканың бетінің техникалы жағдайын бақылау;
тапсырыстарға сәйкес өңделген кинопленкаларды жинақтау;
ілеспе құжаттарды дайындау.
202. Білуге тиіс:
түрлі-түсті және қара-ақ негативті және позитивті кинопленкаларды өңдеудің технологиясын;
айқындайтын процессордың құрылымын, оның негізгі бөліктерінің және функционалды блоктарының, рэк-лифт жұмысының белгіленуін және жұмысын, өңделетін ерітінділердің құрамын және белгіленуін;
сенситометрлі мәліметтер бойынша айқындаудың режимдерін реттеу ережесі.
203. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
Параграф 2. Айқындайтын процессорда қызмет көрсету бойынша оператор, 8-разряд
204. Жұмыс сипаттамасы:
ЕСР-2В процессоры бойынша импортты түрлі-түсті позитивті кинопленкаларды химико-фотографиялы өңдеу және ЕСN-2 процессоры бойынша негативті кинопленкаларды электронды-механикалы процессорларда белсенсіз жарықта және қараңғыда химико-фотографиялы өңдеу процесін жүргізу;
кинопленкаларды айқындаудың режимдерін таңдау және реттеу;
процессордың жолы бойынша лентаның жылжу жылдамдығын, бактардағы ерітінді деңгейін, үгітетін механизмнің жұмысын, фонограмманы бөлшектеп өңдейтін блоктардың және химиялы бақылауды тексеру;
тапсырыстарға сәйкес өңделген кинопленкаларды жинақтау;
ілеспе құжаттарды дайындау.

Параграф 2. Монтажник фотокомплекта "Момент", 4-разряд
199. Характеристика работ:
монтаж катушек с негативным и позитивным материалом фотокомплекта "Момент";
предварительный визитаж светочувствительного материала и фигурная обрезка заправочных концов;
намотка на катушку светочувствительных негативных и позитивных лент с проверкой соответствия насечки кадров и просечки окон в позитивной ленте и прокладочной бумаге;
склеивание позитивной фотобумаги с прокладочной бумагой специальным пресс-утюгом;
монтаж позитивной ленты с капсулой, наполненной проявляющей пастой;
подклейка к позитивной ленте ракорда негативной ленты;
наладка оборудования высечки и монтажа;
руководство монтажниками фотокомплекта "Момент" более низкой квалификации.
200. Должен знать:
физико-химические и механические свойства негативного и позитивного материалов фотокомплекта "Момент";
стандарты и технические условия на полуфабрикаты и готовую фотопродукцию;
правила отбора проб.
30. Оператор по обслуживанию проявочного процессора
Параграф 1. Оператор по обслуживанию проявочного
процессора, 7-разряд
201. Характеристика работ:
ведение химико-фотографической обработки импортных цветных позитивных кинопленок по процессу ECP-2В на интегрированном электронно-механическом процессоре в условиях не актиничного освещения и в темноте;
выбор и регулирование режима проявления кинопленки на контрольной панели процессора;
наблюдение за скоростью движения ленты по тракту процессора, уровнем растворов в баках, работой затирочного механизма, блоков раздельной обработки фонограммы и химического контроля;
контроль за техническим состоянием поверхности кинопленки в процессе обработки;
комплектование обработанной кинопленки согласно заказам;
ведение сопроводительной документации.
202. Должен знать:
технологию обработки цветных и черно-белых негативных и позитивных кинопленок;
устройство проявочного процессора, назначение и работу его основных частей и функциональных блоков, работу рэк-лифта;
состав и назначение обрабатывающих растворов;
правила регулирования режимов проявления по сенситометрическим данным.
203. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 2. Оператор по обслуживанию проявочного
процессора, 8-разряд
204. Характеристика работ:
ведение химико-фотографической обработки импортных цветных позитивных кинопленок по процессу ECP-2В и негативных фотопленок по процессу ECN-2 на электронно-механическом процессоре в условиях не актиничного освещения и в темноте;
выбор и регулирование режимов проявления кинопленок;
наблюдение за скоростью движения ленты по тракту процессора, уровнем растворов в баках, работой затирочного механизма, блоков раздельной обработки фонограммы и химического контроля;
комплектование обработанной кинопленки согласно заказам;
ведение сопроводительной документации.

205. Білуге тиіс:
түрлі-түсті және қара-ақ негативті және позитивті кинопленкаларды өңдеудің технологиясын;
өңделіп жатқан ерітінділердің құрамы және белгіленуі;
кинопленканың фотографиялы құрамына өңделіп жатқан ерітіндінің әсер етуі;
айқындаудың режимін реттеу ережесі және өңделген пленкаға қойылатын талаптар мен стандарттар.
206. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
31. Кинофотоматериалдарды дайындаушы
Параграф 1. Кинофотоматериалдарды дайындаушы, 2-разряд
207. Жұмыс сипаттамасы:
ыстық престеу тәсілімен арнайы пресс-станоктарда коррекс ленталарын дайындау;
өлшемі бойынша кіші және орташа форматты фотошыныны пішу;
фотохроматикалы фотопластинкаларды және жарықфильтрларды арнайы жартылай автоматты станоктарда кесу;
эталонға сәйкес қолдан басылған қара-ақ және түрлі-түсті диапозитивті фильмдерді экземплярларға кесу;
біліктілігі жоғары кинофотоматериалдарды өңдеушінің басшылығымен компостерда реттелетін жиектердің роликтарын тесу операциясын орындау;
жартылайавтоматтарда кинофотопленкалардың бөлек қиықтарын жапсыру, пленканың роликтарына зарядтайтын ракордтарды жапсыру;
кинофотоматериалдарды қолдан немесе қарапайым механизмдердің көмегімен орау.
208. Білуге тиіс:
диапозитивті фильмдерді кесу технологиясын;
кинофотопленкаларды және фотоқағаздарды перфорациялау;
кинофотопленкаларды жапсыру ережесін және фильмкөшірмелерін басу технологиясын;
кинофотопленкалардың физико-химиялы құрамы және ассортименті;
жартылай автоматтардың тораптарының арақатынастарын;
жұмыс бөлмесінің жарықтехникалы режимін;
кинофотоматериалдарды орау тәсілдері және оларға қойылатын талаптар.
Параграф 2. Кинофотоматериалдарды дайындаушы, 3-разряд
209. Жұмыс сипаттамасы:
фотошыныны ірігабаритті өлшемдерге пішу, арнайы жартылай автоматты станоктарда изохроматикалы және ерекше ассортименттерді кесу;
диафильмдерді машинада кесу;
позитивті кинофотопленкаларды және фотоқағаздарды, кинонегативті және арнайы пленкаларды перфорациялы машиналарда перфорациялау технологиялы процесін жүргізу;
арнайы массалы станоктарда кинофотопленка, фотоқағаз, қабаттандырылған фотошыны және жарық фильтрларың сорттарын жарамсыз деп тану;
арнайы футажды машиналарда жарықсезгіш кинофотопленкалардың роликті перфорациялау жиектері бойынша футтардың тізбе бойынша нөмірлерін жарық арқылы таңбалау процессін жүргізу;
арнайы жартылай автоматтарда кинофотопленкаларды ролик-бобинкларға бобиндау;
кинофотопленканың бөлек қиықтарын жапсыру немесе кинофотопленкаларды өндіру барысында жапсыратын жартылай автоматтарда қорғаныс ракордының арнайы пленкаларының роликтарының шетіне жапсыру;
кинофотоматериалдарды автоматтарда орау.

205. Должен знать:
технологию обработки цветных и черно-белых негативных и позитивных кинопленок;
составы и назначения обрабатывающих растворов;
влияние обрабатывающих растворов на фотографические свойства кинопленок;
правила регулирования режимов проявления и требования, предъявляемые к качеству обработанной пленки.
206. Требуется среднее профессиональное образование.
31. Отделочник кинофотоматериалов
Параграф 1. Отделочник кинофотоматериалов, 2-разряд
207. Характеристика работ:
изготовление ленты коррекс на специальных пресс-станках методом горячего прессования;
раскрой фото-стекла малых и средних форматов по размерам;
резка фото-хроматических фотопластинок и светофильтров на специальных полуавтоматических станках;
резка вручную отпечатанных черно-белых и цветных диапозитивов фильмов на экземпляры соответственно эталону;
выполнение операций пробивки в роликах заправочных концов на компостере под руководством отделочника кинофотоматериалов более высокой квалификации;
склейка на полуавтоматах отдельных кусков кинофотопленки, подклейка зарядных ракордов к роликам пленки;
упаковка кинофотоматериалов вручную или с помощью простейших механизмов.
208. Должен знать:
технологию резки диапозитивных фильмов;
перфорацию кинофотопленок и фотобумаг;
правила склеивания кинофотопленок и технологию печати фильмокопий;
физико-химические свойства и ассортимент кинофотопленок;
взаимодействие узлов полуавтоматов;
светотехнический режим рабочего помещения;
приемы упаковки кинофотоматериалов и требования к ней.
Параграф 2. Отделочник кинофотоматериалов, 3-разряд
209. Характеристика работ:
раскрой фото-стекла на крупногабаритные размеры, резка изохроматических и особых ассортиментов на специальных полуавтоматических станках;
резка диафильмов на машине;
ведение технологического процесса перфорирования позитивных кинофотопленок и фотобумаг, кино-негативных и специальных пленок на перфорационной машине;
отбраковка на специальных станках массовых сортов кинофотопленок, фотобумаги, подслоированного фото-стекла и светофильтров;
ведение процесса световой маркировки порядковых номеров футов по краю перфорации ролика светочувствительных кинофотопленок на специальных футажных машинах;
бобинирование в ролики-бобинки кинофотопленок на специальных полуавтоматах;
склеивание отдельных кусков кинофотопленки или подклеивание к концам роликов специальных пленок защитных ракордов на склеивающих полуавтоматах при производстве кинофотопленок;
упаковка кинофотоматериалов на автомате.

210. Білуге тиіс:
кинофотоматериалдарды өңдеу технологиялы процесін;
кесу, перфорирлеу, фуртаждау, бобиндау, жапсыру, визитаждау, кинофотоматериалдардың ассортименті және физико-химиялы құрамы;
қызмет көрсетіліп жатқан машиналардың, станоктардың құрылымы және жұмыс принципі және оларды реттеудің ережесі.
Параграф 3. Кинофотоматериалдарды дайындаушы, 4-разряд
211. Жұмыс сипаттамасы:
бойлық-ленталы, көлдеңен-кесетін машиналарда позитивті және негативті түрлі-түсті кинофотопленкаларды, түрлі-түсті қағаздарды жолақтарға және форматтарға пішу;
кесу және жарық арқылы таңбалау қосалқы операцияларын орындау барысында электронды құрылғылы машиналарда рулондарды кесу;
арнайы негативті авиапленкаларды перфорарлау, арнайы станоктарда фотоқағаздарды перфорарлау және кесу процесін жүргізу;
кинофотопленканың арнайы сорттарын, техникалы пленкаларды, фотопластинкларды, ядерлы зерттеу үшін материалдарды, арнайы және техникалы фотоқағаздарды станоктарда және бақылау құрылғыларында жарамсыз деп тану;
фотопленкаларды ролик-бобиндарда бобиндау, оларды кассеталарға, арнайы автоматтардағы пеналдарға салу;
рационалды пішуді және дайын өнімнің шығуын жоспарлау;
автоблоктауды және автоматиканы тексеру;
перфорациялы станоктарға кинонегативтердің ролик-катушкасын және арнайы пленкаларды салу;
сынамаларды алу;
шыныны тегістікке, кесетін машинаны, бракеражды-метражды станокты немесе жартылай автоматты;
форматты өнімдерге арналған визитажды үстелдерді, пленкалардың шеттерін кесуге арналған автоматтарды тексеру кезінде теледидарлы бақылау құрылғыларын баптау;
есептеуіш бойынша роликтың белгіленген метраждарға кинопленка, арнайы пленкалар, фотопленкалар, фотоқағаздар рулондарын бөлу;
жарамсыз бөлшектерді бақылау және кесу;
роликтарды, дайын қаңылтырларды, жарамды фотоөнімдерді есепке алу және қаңылтырларды қағазбен қаптау;
шынының параметрлерін және майысу көрсеткіштерінің геометрикалы параметрлерін анықтау;
ақау және бұзылулардың, көбік қалыптасуын, жиектердің ақаулары барлығын тексеру;
жарамсыз деп танылған шыныларды класстарға және ақаулар түріне бөлу;
өнімдерді өңдеудің келесі сатысына жіберу;
қалдықтарды тапсыру;
роликтарды визитаждау, пленканың әр ролигінің симметриясын өлшеу.
212. Білуге тиіс:
жарықтехникалы бұйымдарды өңдеу технологиясы және олардың физико-химиялы құрамдары;
қызмет көрсетіліп жатқан тораптардың және жабдықтардың өзара әрекеттесуі;
жұмыс орнындағы жарықтехникалы режим.
Параграф 4. Кинофотоматериалдарды дайындаушы, 5-разряд
213. Жұмыс сипаттамасы:
кино және арнайы пленкалардың негативті сорттарын жалақтарға және форматтарға электронды жабдықты машиналарда кесу процесін жүргізу;
техникалы пленкаларды құрғақ пленкалы фоторезис, антифрикциялы төсемдерді және басқада материалдарды механикалы жұмыс істейтін машиналарда кесу;
бақылау сынамаларын тексеру;
фотопленкаларды ролик-бобиндарға бобиндау, оларды бағдарламалы басқарылатын автоматтарда кассеталарға, пеналдарға салу;
жергілікті басқару пультімен орау торабына рулонды жеткізу;
өңделіп жатқан кинофотопленканың құжатнамасымен танысу және оның өңдеу және жинақтау тәсілдерін бекіту;
кинофотопленканың үлгілерін қарау және біліктілігі төмен кинофотоматериалдарды өңдеушілерді нұсқаулау;
жартылай жүргізулі микроэлектроникаға арналған жоғары рұқсат етілетін фотопластиналарды жарамсыз деп тану;
түсіп тұрған және өтпелі жарықта фотопластиналардың ақаулықтарын табу;
бөлменің температуралы, гигрометрлі және жарықтехникалы режимді реттеу;
кесетін машинада жарамдылық бағасын және белгіленуді талап ететін кинофотопленканың білігін визитаждау;
оларды орнатуға рұқсат беру;
бобиндау автоматына пленканы салу;
қол режимінде автоматты қосу және оның жұмысын автоматты режимде тексеру;
кассеталарды автомат ұяларына салу, пленка салынған кассеталарды пеналдарға түсіру;
пленканы созу, катушкаларды алып беру, қысылған ауаның қысымын бақылау;
жарық таблонын жұмысын дыбыстық және жарық дабыл арқылы жарамсыз деп тану.

210. Должен знать:
технологию процесса отделки кинофотоматериалов: резки, перфорирования, футажа, бобинирования, склеивания, визитажа;
ассортимент и физико-химические свойства кинофотоматериалов;
устройство и принцип действия обслуживаемых машин, станков и правила их регулирования.
Параграф 3. Отделочник кинофотоматериалов, 4-разряд
211. Характеристика работ:
раскрой на полосы и форматы на продольно-ленточных, поперечно-резательных машинах и полуавтоматах рулонов позитивных и негативных цветных кинофотопленок, цветных бумаг;
резка рулонов на машинах с электронным устройством при выполнении совмещенных операций резки и свето-маркировки;
перфорирование негативных специальных авиа-пленок, одновременное ведение процесса перфорирования и резки фотобумаг на специальных станках;
отбраковка на станках и контрольных устройствах специальных сортов кинофотопленок, технических пленок, фотопластинок, материалов для ядерных исследований, специальных и технических фотобумаг;
бобинирование в ролики-бобины фотопленок, вкладывание их в кассеты, пеналы на специальных автоматах;
расчет рационального раскроя и выхода готовой продукции;
проверка автоблокировки и автоматики;
заправка роликов-катушек кино-негативов и специальных пленок на перфорационный станок;
отбор образцов;
обслуживание телевизионного контрольного устройства при проверке стекла на плоскостность, резательной машины, бракеражно-метражного станка или полуавтомата, визитажных столов для форматных изделий, автоматов вырубки концов пленки;
деление рулона кинопленки, специальной пленки, фотопленки, фотобумаги на ролики заданного метража по счетчику;
контроль и вырезка дефектных участков;
подсчет роликов, готовых листов, годных фото-изделий, прокладка листов бумагой;
определение геометрических параметров стекла и стрелы прогиба;
проверка наличия трещин и изломов, пенообразования, дефектов кромок;
учет отбракованного стекла по классам и видам брака;
передача продукции на следующую стадию отделки;
сдача отходов;
визитаж роликов, замер симметрии каждого ролика пленки.
212. Должен знать:
технологию отделки и физико-химические свойства светочувствительных изделий;
взаимодействие узлов и частей обслуживаемого оборудования;
светотехнический режим на рабочем месте.
Параграф 4. Отделочник кинофотоматериалов, 5-разряд
213. Характеристика работ:
ведение процесса резки негативных сортов кино- и специальных пленок на полосы и форматы на машинах с электронным устройством;
резка технических пленок типа сухого пленочного фото-резиста, антифрикционных прокладок и других материалов на форматы на машинах механического действия;
проверка контрольных образцов;
бобинирование в ролики-бобинки фотопленок, вкладывание их в кассеты, пеналы на автоматах с программным управлением;
подача рулона в узел размотки с местного пульта управления;
ознакомление с документацией на обрабатываемую партию кинофотопленки и уточнение метода ее отделки и комплектации;
просмотр образцов кинофотопленки и инструктаж отделочников кинофотоматериалов более низкой квалификации;
отбраковка высокоразрешающих фото-пластин для полупроводниковой микроэлектроники;
выявление дефектов фото-пластин в отраженном и проходящем свете;
регулирование температурного, гигрометрического и светотехнического режимов помещения;
визитаж на резательной машине осей кинофотопленок, требующих квалификационной оценки годности и назначения;
выдача разрешения на их установку;
заправка пленки в автомат бобинирования;
пробный пуск автомата в ручном режиме и проверка его работы в автоматическом;
заправка кассет в гнезда автомата, съем кассет с пленкой в пеналы;
контроль натяжения пленки, подачи катушек, давления сжатого воздуха;
дефектоскопия при помощи звуковой и световой сигнализации работы светового табло.

214. Білуге тиіс:
кинофотоматериалдарды және техникалы пленкаларды өңдеудің технологиялы процесі;
жарық сезгіш бұйымдардың физико-химиялы құрамы және өңдеу технологиясы;
жабдықтардың, бақылау-өлшеу құралдарының және өңдеуді автоматтандыру процесіне арналған жабдықтарының құрылымы;
кинематикалы сызбасы, кинофотоматериалдардың стандарты және техникалы талаптар.
Параграф 5. Кинофотоматериалдарды дайындаушы, 6-разряд
215. Жұмыс сипаттамасы:
негативті, кино және арнайы пленканың және фотоқағаздарды иондалған және радиоактивті бейтараптандырғыштармен кесетін машиналарда жолақтарға және форматтарға кесу;
автоматтандырылған кесетін машиналарда техникалы пленкаларды жолақтарға кесу;
өңделіп жатқан өнімнің ассортиментіне байланысты жұмыс бөлмесінде температуралы, гигрометрлі және жарықтехникалы режимін сақталуын бақылау;
электронды және басқада бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялы процесінің параметрлерін реттеу;
біліктілігі төмен кинофотоматериалдарды өңдеушілердің жұмысын басқару;
жабдықтарды жөндеу жұмыстарына дайындауға қатысу және оны жөндеу жұмыстарынан қабылдау;
орнатылған өндіріс құжатнамасын жүргізу.
216. Білуге тиіс:
кинофотоматериалдардың өңдеу технологиялы процесі;
қолданылып жатқан жабдықтарды және оған енетін барлық механизмдердің құрылымы;
құрылым ерекшеліктері және эксплуатациялау ережесі;
қолданылып жатқан электронды және басқада бақылау-өлшеу құралдарын;
ионизаторларды, бейтаратауыштарды және басқада автоматтандырылған құрылғылардың құрылымы және жұмыс принципі.
217. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
32. Магнитті ленталарды перфораторлаушы
Параграф 1. Магнитті ленталарды перфораторлаушы, 2-разряд
218. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті ленталарды перфораторлаушының басшылығымен арнайы машиналарда магнитті ленталарды перфорлау технологиялы процесінің бөлек операцияларын орындау;
компостерда роликтардың реттеуші жиектердін тесу;
ролик-катушкаларды перфорациялы машиналарға тасымалдау және оларды магнитті ленталарды келесі өңдеу сатысына жіберу;
перфорациялы машиналарды жинақтарын перфорациялы кесілулерден мерзімді тазарту;
қалдықтарды жинау және тиеу;
перфорациялы машиналардың жұмыстарын бақылау және олардан перфорланған роликтарды түсіру.
219. Білуге тиіс:
ленталарды перфорлау процесі;
магнитті ленталардың ассортименті және олардың құрамы.
Параграф 2. Магнитті ленталарды перфораторлаушы, 3-разряд
220. Жұмыс сипаттамасы:
перфорлау машиналарында магнитті ленталарды перфорлау технологиялы процесін жүргізу;
перфорациялы машиналарды және автоматика құралдарын тексеру;
магнитті лентаның ролик-катушкасын орайтын тораптарға тиеу және білекшелер жүйесі және тескіш механизм арқылы перфорлаушы лентаны орайтын тораптарға орау;
тесетін құралдың жұмысын және перфорлаушы лентаның созылуын бақылау;
перфорация симметрияларын реттеу;
перфорлаудың сапасын көзбен бақылау және зертханалық талдау үшін сынамаларды алу;
перфорланған ролик-катушканы алу және қорапқа салу;
қосалқы заттаңбаны және өндіріс журналын толтыру;
біліктілігі жоғары магнитті ленталарды перфораторлаушыларды басқару;
перфораторлаушы машиналардың жұмысындағы ақаулықтарды жою.

214. Должен знать:
технологический процесс отделки кинофотоматериалов и технических пленок;
физико-химические свойства и технологию отделки светочувствительных изделий;
устройство, кинематические схемы оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений для автоматизированного процесса отделки;
стандарты и технические условия на кинофотоматериалы.
Параграф 5. Отделочник кинофотоматериалов, 6-разряд
215. Характеристика работ:
ведение процесса резки негативных, обращаемых кино- и специальных пленок и фотобумаг на полосы и форматы на резательных машинах с ионизаторами и радиоактивными нейтрализаторами;
резка технических пленок на полосы на автоматизированной резательной машине;
контроль за соблюдением температурного, гигрометрического и светотехнического режимов в рабочем помещении в зависимости от ассортимента обрабатываемой продукции;
регулирование параметров технологического процесса по показаниям электронных и других контрольно-измерительных приборов;
руководство отделочниками кинофотоматериалов более низкой квалификации;
участие в подготовке оборудования к ремонту и приемке его из ремонта;
ведение установленной производственной документации.
216. Должен знать:
технологический процесс отделки кинофотоматериалов;
устройство, конструктивные особенности и правила эксплуатации применяемого оборудования и всех механизмов, входящих в него;
устройство и принцип действия используемых электронных и других контрольно-измерительных приборов, ионизаторов, нейтрализаторов и других автоматических устройств.
217. Требуется среднее профессиональное образование.
32. Перфораторщик магнитных лент
Параграф 1. Перфораторщик магнитных лент, 2-разряд
218. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций технологического процесса перфорирования магнитных лент на специальных машинах под руководством перфораторщика магнитных лент более высокой квалификации;
пробивка в роликах заправочных концов на компостере;
транспортировка роликов-катушек к перфорационным машинам и передача их на последующую стадию отделки магнитных лент;
периодическая чистка сборников перфорационных машин от перфорационной высечки;
сбор и отгрузка отходов;
наблюдение за работой перфорационных машин и съем с них отперфорированных роликов.
219. Должен знать:
процесс перфорирования лент;
ассортимент и свойства магнитных лент.
Параграф 2. Перфораторщик магнитных лент, 3-разряд
220. Характеристика работ:
ведение технологического процесса перфорирования магнитных лент на перфорационных машинах;
проверка перфорационных машин и средств автоматики;
заправка ролика-катушки магнитной ленты на разматывающий узел и пропуск перфорируемой ленты через систему валиков и пробивной механизм на смоточный узел;
наблюдение за работой пробивного инструмента и натяжением перфорируемой ленты;
регулирование симметрии перфорации;
визуальный контроль качества перфорирования и отбор образцов для лабораторных испытаний;
съем и укладка в коробку отперфорированного ролика-катушки;
заполнение сопроводительных этикеток и производственного журнала;
руководство перфораторщиками магнитных лент более низкой квалификации;
устранение неполадок в работе перфорационных машин.

221. Білуге тиіс:
перфорлаушы ленталардың ассортиментінің перфорфизико-химиялы құрамы;
перфорлаушы машиналардың құрылымы және жұмыс принципі;
жұмыс бөлмесіндегі гигрометрлі және жарықтехникалы режим.
33. Бастапқы материалдарды дайындаушы
Параграф 1. Бастапқы материалдарды дайындаушы, 1-разряд
222. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ кинопленкалардың бөлек қиықтарын, әртүрлі жүйелі арнайы жапсыратын жартылай автоматтарда белсенсіз жарық жағдайында жапсыру;
жапсырудың сапасын тексеру;
кинопленканы орау, ілеспе құжатнаманы және өндіріс журналын тексеру;
орайтын-жапсыратын механизмді мерзімді қарау және тазарту.
223. Білуге тиіс:
кинопленкалардың сорты және оларды баптаудың ережесі;
кинопленканың әртүрлі негіздеріне қолданылатын желімнің құрамы.
Параграф 2. Бастапқы материалдарды дайындаушы, 2-разряд
224. Жұмыс сипаттамасы:
баспаға контратиптерді, фонограммаларды, ағымдағы негативті дайындау және рәсімдеу;
ракордтардың, стартовкалардың, дабыл белгілерінің дұрыс рәсімделуін тексеру;
зарядты ракордтарды баспа үшін дайындау;
әртүрлі жүйелі жартылайавтоматтарда түрлі-түсті және панхроматикалы кинопленкалардың бөлек қиықтарын жапсыру, жапсырудың сапасын тексеру;
роликтарды басу үшін кинопленкаларды айналдыру және сорттары бойынша дайындау;
түсетін шикі кинопленкаларды сорты, эмульсия нөмірлері және біліктері бойынша сорттау және іріктеу;
кинопленкаларды кассеталарға салу;
бастапқы материалдарды баспадан кейін жинақтап қоймаға тапсыру;
бастапқы материалдарды тапсыруға белгіленген өндіріс құжатнамасын белгілеу.
225. Білуге тиіс:
фильмкөшірмелерін өңдеу технологиясын;
баспа үшін фильм материалдарын рәсімдеу ережесі;
механикалы орайтын құрылғылардың құрылымы және эксплуатациялау ережесі;
жұмыс орнындағы жарықтехникалы режим;
жапсыратын жартылайавтоматтардың құрылымы және реттеу тәсілдері.
Параграф 3. Бастапқы материалдарды дайындаушы, 3-разряд
226. Жұмыс сипаттамасы:
бастапқы материалдарды баспаға дайындау және рәсімдеу (контратип, аралық позитив, фонограмма), позитивті пленканы ағымдағы негативті басуға дайындау;
жинақтап тапсыру және баспа барысында және одан кейін бастапқы материалдың техникалы жағдайын бақылау;
қайтадан басудан кейін магнитті фонограммаларды рәсімдеу және бастапқы магнитті фонограммалардың техникалы жағдайын тексеру;
16 және 35 миллиметрлі бастапқы материалдарды үлкен сыйымдылықты рулондарға қосу;
баспаға ілеспе құжаттарды рәсімдеу;
бақылау процесінде анықталған ұсақ ақаулықтарды түзету (жыртылған перфорацияларды және жапсырмаларды жапсыру, тозған ракордтарды ауыстыру);
аралық позитивтердің старовкасы, контратиптердің және фонограммаларды рәсімдеу;
ағымдағы негативті жапсыру және түсті-жарық паспорттың ауысуына дабыл белгілерін қою.

221. Должен знать:
физико-химические свойства ассортимента перфорируемых лент;
устройство и принцип работы перфорационной машины;
гигрометрический и светотехнический режимы в рабочем помещении.
33. Подготовщик исходного материала
Параграф 1. Подготовщик исходного материала, 1-разряд
222. Характеристика работ:
склеивание отдельных кусков черно-белой кинопленки, подклейка ракордов на специальных склеивающих полуавтоматах различных систем в условиях не актиничного освещения;
проверка качества склеивания;
упаковка кинопленки, заполнение сопроводительной документации и производственного журнала;
периодический осмотр и чистка перемоточно-склеечного механизма.
223. Должен знать:
сорт кинопленки и правила обращения с ней;
состав клея, применяемого для различных основ кинопленки.
Параграф 2. Подготовщик исходного материала, 2-разряд
224. Характеристика работ:
подготовка и оформление к печати контратипов, фонограмм, текущего негатива;
проверка правильности оформления ракордов, стартовки, сигнальных знаков;
подклейка зарядных ракордов для печати;
склеивание на полуавтоматах различных систем отдельных кусков цветной и панхроматической кинопленки, проверка прочности склеивания;
перемотка и подготовка кинопленки по сортам и размерам для печати роликов;
сортировка и подбор поступающей сырой кинопленки по сортам, номерам эмульсий и осям;
зарядка кинопленки в кассеты;
комплектная сдача исходных материалов после печати на склад;
оформление установленной производственной документации на сдачу исходных материалов.
225. Должен знать:
технологию производства фильмокопий;
правила оформления фильмовых материалов для печати;
конструкцию и правила эксплуатации механических перемоточных устройств;
светотехнический режим в рабочем помещении;
устройство и способы регулирования склеивающих полуавтоматов.
Параграф 3. Подготовщик исходного материала, 3-разряд
226. Характеристика работ:
подготовка и оформление исходного материала к печати (контратип, промежуточный позитив, фонограмма), позитивной пленки для печати текущего негатива;
комплектная сдача и контроль за техническим состоянием исходного материала в процессе печати и после нее;
оформление магнитных фонограмм после перезаписи и проверка технического состояния исходных магнитных фонограмм;
объединение 16 и 35 миллиметровых исходных материалов в рулоны большой емкости;
оформление сопроводительной документации на печать;
исправление мелких дефектов, обнаруженных в процессе контроля (подклейка порванных перфораций и склеек, замена изношенных ракордов);
стартовка промежуточных позитивов, контратипов и оформление фонограмм;
склеивание текущего негатива и установка сигнальных отметок на смену цвето-светового паспорта.

227. Білуге тиіс:
фильмкөшірмесін өңдеу технологиясын және ағымдағы негативті басу;
бастапқы материалдардың ассортименті және олардың белгіленуі;
стартовканы жағу ережесі;
ілеспелі үстелдердің және жапсыратын жартылайавтоматтардың құрылымы;
көшіретін және дыбысбасатын аппараттардың және қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының жұмыс принципі.
Параграф 4. Бастапқы материалдарды дайындаушы, 4-разряд
228. Жұмыс сипаттамасы:
жөнделген негативті баспаға дайындау және рәсімдеу;
жинақтап тапсыру және баспа барысында және одан кейін бастапқы материалдың техникалы жағдайын бақылау;
жарық паспорттарын тесу және оның жазба паспортына сәйкестігін тексеру;
бастапқы материалдарға ракордтарды рәсімдеу;
32-миллиметрлі контратиптерді рәсімдеу, біріктіру және стартовкалау;
фонограммалардың қайта басуын 32-миллиметрлі негативтерге біріктіру және 70-миллиметрлі фильмкөшірмелерін үлкен сыйымдылық рулонына біріктіру;
қалыңдығын, кадрлардың орналасуын және пленканың толтыруын өлшеу;
қосымша басуды іріктеу және монтаждау;
35-миллиметрлі фонограммалардың қайта басудың негативіне ракордтардың ілспелілігін орнату және жапсыру;
жапсырудың сапасын бақылау.
229. Білуге тиіс:
кең экранды және кең форматты фильмкөшірмелерін дайындау технологиясын;
негативті және позитивті материалдарды баспаға рәсімдеу ережесі.
Параграф 5. Бастапқы материалдарды дайындаушы, 5-разряд
230. Жұмыс сипаттамасы:
бастапқы материалдардың жинағын басу кезінде жөнделген негативтерді баспаға дайындау;
35 және 70-миллиметрлі фильмкөішрмесін және бастапқы материалдарды субтитрленген баспа үшін позитивті пленканы дайындау және рәсімдеу;
ілеспелілікті бекіту және фонограммаларды қайта басу негативіне стандартты ракордтарды жапсыру;
фонограммалардағы ілеспеуді жою;
тетіксіз негатив басу үшін ілеспелі паспорттарды дайындау.
231. Білуге тиіс:
кинофильмдерді өңдеу технологиясының негізін;
субтитрларды позитивті көшірмелерге және контратиптерге басу технологиясын;
ілестіргіштердің құрылымы және оларды пайдалану ережесі.
34. Химия-фотографиялы өндірістегі құюшы
Параграф 1. Химия-фотографиялы өндірістегі құюшы, 2-разряд
232. Жұмыс сипаттамасы:
кинотүсіретін жарықфильтрларды дайындау бойынша дайындау операцияларын орындау: жуу, сүрту және өлшемі, қалыңдығы және жуан ақаулары бойынша жарықфильтрларды құю үшін шыныларды жарамсыз деп тану;
жапсырылған және кептірілген жарықфильтрларды өңдеу: органикалы еріткіштердің көмегімен жарықфильтрларды бальзамның ағуынан тазарту, тазартылған жарықфильтрларды жуу, жиектеу станоктарында периметрі бойынша жиектейтін қағаздарды жолақтарға жиектеу және сүрту;
жиектелген жарықфильтрларды жуу және сүрту;
дайын өнімді орау және таңбалау;
қағазбен рамкаларды оған аэрографиялы тәсілдермен бояудың ерітінділерін жағу үшін бейтарап-сұр шкалаларды дайындау.

227. Должен знать:
технологию изготовления фильмокопий и печати текущего негатива;
ассортимент исходных материалов и их назначение;
основы оптической и магнитной записи звука;
правила нанесения стартовки;
конструкцию синхронных столов и склеечных полуавтоматов;
принцип работы копировальных и звукозаписывающих аппаратов и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 4. Подготовщик исходного материала, 4-разряд
228. Характеристика работ:
подготовка и оформление смонтированного негатива к печати
комплектная сдача и контроль за техническим состоянием негатива в процессе печати и после нее;
пробивка световых паспортов и проверка соответствия их письменному паспорту;
оформление ракордов в исходных материалах;
оформление, объединение и стартовка 32- миллиметровых контратипов;
объединение 32- миллиметровых негативов перезаписи фонограмм и 70- миллиметровых фильмокопий в рулоны большой емкости;
измерение плотности, расположения кадров и усадки пленки. Подбор и монтаж допечаток;
установление синхронности и подклейка ракордов к негативам перезаписи 35- миллиметров фонограмм;
контроль качества склеивания.
229. Должен знать:
технологию изготовления широкоэкранных и широкоформатных фильмокопий;
правила оформления негативного и позитивного материала к печати.
Параграф 5. Подготовщик исходного материала, 5-разряд
230. Характеристика работ:
подготовка к печати смонтированного негатива при печати комплекта исходных материалов;
подготовка и оформление позитивной пленки для печати 35 и 70- миллиметровых фильмокопий и исходных материалов к субтитровой печати;
установление синхронности и подклейка стандартных ракордов к негативам перезаписи фонограмм;
ликвидация несинхронности в фонограммах;
изготовление синхронных паспортов для печати с негатива без просечек.
231. Должен знать:
основы технологии производства кинофильмов;
технологию впечатывания субтитров в позитивные копии и контратипы;
устройство и правила пользования синхронизаторами.
34. Поливщик в химико-фотографическом производстве
Параграф 1. Поливщик в химико-фотографическом
производстве, 2-разряд
232. Характеристика работ:
выполнение подготовительных операций по изготовлению киносъемочных светофильтров: промывка, протирка и разбраковка стекла для полива светофильтров по размерам, толщине и грубым порокам;
обработка склеенных и высушенных светофильтров: очистка светофильтров от затеков бальзама с помощью органических растворителей, промывка очищенных светофильтров, протирка и окантовка полосой окантовочной бумаги по периметру на окантовочном станке;
промывка и протирка окантованных светофильтров;
упаковка и маркировка готовой продукции;
подготовка подрамников с бумагой для нанесения на нее аэрографическим способом растворов красителей при изготовлении нейтрально-серых шкал.

233. Білуге тиіс:
түсірілім жарықфильтрлардың шыны әзірлемелерін жуу және тазарту бойынша жұмыстарды орындау;
дайын өнімді өңдеу, орау және таңбалау ережесін;
электрожылытқыш құралдармен жұмыс жасау ережесі;
бейтарап-сұр шкалаларды өндіруде қағазды дайындау тәсілдері;
органикалы еріткіштердің құрамы.
Параграф 2. Химия-фотографиялы өндірістегі құюшы, 3-разряд
234. Жұмыс сипаттамасы:
толассыз жұмыс жасайтын біркюветті құятын машиналарда фотоматериалдардың әртүрлеріне лак ерітінділерін құю технологиялы процесін жүргізу;
кинофотопленкаларды өндіруде қолданылатын жарықфильтрлардың ассортиментін дайындау;
біркюветті құятын машинаға лакты тиеуді реттеу, оған фотоматериалды салу және құю процессін бақылау;
қызмет көрсетіп жатқан құятын машинаға жіберу және оған бір-бірлеп қабатталған фотошыныны салу;
ерітіндіні құятын мөлшерлейтін құрылғыға тиеу және оны фотошыныға жағу процесін бақылау;
жарықфильтрларды алдын-ала кептіру;
дайын өнімді машинадан түсіру.
235. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан құятын машиналарың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы және жұмыс принципі;
фотоматериалдардың физико-химиялы құрамы;
жарықфильтрларды құю және кептіру технологиялы процесі;
жарықфильтрлардың стандарттары және техникалы талаптары.
Параграф 3. Химия-фотографиялы өндірістегі құюшы, 4-разряд
236. Жұмыс сипаттамасы:
толассыз жұмыс жасайтын көпкюветті құятын машиналада фотоматериалдардың әртүрлеріне лак ерітінділерін құю технологиялы процесін жүргізу;
16 және 35-миллиметрлі фильмкөшірмелеріне ферромагнитті жолдарға және көпкюветті құятын машиналарға өңделмеген пленкаларды құю;
біртекті түсіретін жарықфильтрларды ашық тәсілмен құю;
түзететін, коррекциялы және зертханалық жарықфильтрларды құю;
фотоматериалдарды құю және кептірудің оңтайлы режимдерін таңдау;
құюдың жылдамдығына байланысты кюветтерге лакты ерітінділердің түсуін реттеу;
құю процессінде магнитті жолдардың құйылу қалыңдықтарын және берілген параметрлерді бақылау;
фотошыныға және фотоқағазға бояулардың ерітінділерін бояушашқыштардың көмегімен жағу және оларды кептіру;
эталонды үлгілер бойынша бейтарап-сұр шкалаларды дайындау;
орайтын жарықфильтрларды жапсыру;
түрлі-түсті денситометрде, спектродензографта, спектофотометрде жарықфильтрларды жапсыру;
жарықфильтрларды белсенділікке тексеру.
237. Білуге тиіс:
құятын машиналардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы және жұмыс принципі;
фильмкөшірмесін дайындау технологиялы процесін;
жарықфильтрларды құюға арналған қорлы сулы және жеатинді бояулардың ерітінділерін дайындаудың технологиясын және рецептурасын;
бейтарап сұр-шкалаларды дайындауда жұмыс технологиясын және ережесін;
жарықтехника негіздерін;
өңделіп жатқан өнімнің стандарттарын және техникалы талаптарын.

233. Должен знать:
правила выполнения работ по мойке и протирке стеклянных заготовок съемочных светофильтров, обработке, упаковке и маркировке готовой продукции;
правила работы с электронагревательными приборами;
способы подготовки бумаги при производстве нейтрально-серых шкал;
свойства органических растворителей.
Параграф 2. Поливщик в химико-фотографическом
производстве, 3-разряд
234. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива лаковых растворов на различные виды фотоматериалов на одно-кюветных поливных машинах непрерывного действия;
изготовление ассортимента светофильтров, применяемых при производстве кинофотопленок;
регулирование загрузки одно-кюветной поливной машины лаком, заправка ее фотоматериалом и наблюдение за процессом полива;
подача к обслуживаемой поливной машине и поштучная укладка на нее под-слоированного фото-стекла;
контроль за работой дозирующего устройства разлива раствора и процессом нанесения его на фото-стекло;
предварительная сушка светофильтров;
съем готовой продукции с машин.
235. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемых поливных машин и применяемых контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства фотоматериалов;
технологический процесс полива и сушки светофильтров;
стандарты и технические условия на светофильтры.
Параграф 3. Поливщик в химико-фотографическом
производстве, 4-разряд
236. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива лаковых растворов на различные виды фотоматериалов на много-кюветных поливных машинах непрерывного действия;
полив ферромагнитных дорожек на 16 и 35- миллиметровые фильмокопии и на необработанную пленку на поливных много-кюветных машинах; полив сплошных съемочных светофильтров открытым способом;
полив корректирующих, коррекционных и лабораторных светофильтров;
подбор оптимальных режимов полива и сушки
регулирование подачи лаковых растворов в кюветы в зависимости от скорости полива;
контроль в процессе полива толщины магнитных дорожек и заданных параметров;
нанесение на фотостекло и фотобумагу растворов красителей с помощью краскораспылителей, сушка их;
изготовление нейтрально-серых шкал по эталонным
склеивание смоточных светофильтров;
проверка светофильтров на цветном денситометре, спектро-дензо-графе, спектрофотометре;
контроль светофильтров на не актиничность.
237. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых поливочных машин и применяемых контрольно-измерительных приборов;
технологический процесс изготовления фильмокопий;
технологию и рецептуру изготовления запасных водных и желатиновых растворов красителей для полива светофильтров;
технологию и правила выполнения работ при изготовлении нейтрально-серых шкал;
основы светотехники;
стандарты и технические условия на изготавливаемую продукцию.

Параграф 4. Химия-фотографиялы өндірістегі құюшы, 5-разряд
238. Жұмыс сипаттамасы:
магнитті жолдарды фильмкөшірмелерінде құю және арнайы машиналарда, кинотүсіретін және көлеңкеленген жарықфильтрларында өңделмеген пленканы құю технологиялы процесін;
бақылау-өлшеу құрылғыларының және эталонның көмегімен құюдың берілген қалыңдығын бекіту және реттеу;
талап етілетін режимдерді таңдау және орнату;
берілген спектрофтометрлі сипаттама бойынша көлеңкеленген түсіретін жарықфильтрларды құюға арналған рецептураны жасау және сулы және желатинді бояулардың ерітінділерін дайындау;
күрделі жарықфильтрларды мәжбүрлеп құю тәсілімен, желатинді боялған пленкаларды (фолия) дайындау: бейтарап-сұр және түрлі-түсті;
желатинді илеу тәсілімен жұмсартатын диффузиялы фильтрларды дайындау.
239. Білуге тиіс:
пленканы, көлеңкелі және күрделі жарықфильтрларды дайындау технологиясын және өңдеу;
қолданылатын ерітінділер және олардың пленкаға әсер етуі;
хромирленген желатинмен жұмыс істеу технологиясы;
электротехника негіздері;
қолданылып жатқан материалдарға және дайын өнімге қойылатын техникалы талаптар және стандарттары.
Параграф 5. Химия-фотографиялы өндірістегі құюшы, 6-разряд
240. Жұмыс сипаттамасы:
кинотүсірілім және басқада жарықфильтрларды құю технологиялы процесін жүргізу;
кинооператормен өңделген эскиздер бойынша күрделі түсірілім жарықфильтрлеріне есеп жүргізу және дайындау;
анилинді бояуларға спектрофотометрикалы және физикалы сынақ жүргізу және сынақ журналын жүргізу;
жарықфильтрлардың рецептурасын басқа партиялардың бояуларынының өзгеруімен және басқа спектрофотометрикалы сипаттамаға байланысты түзету;
спектродензографтың шағылысқан жарығында, әмбебап фотометрде және фотоэлектрикалы спектрофотометре өлшемдерді алу;
жарықфотометрлерге, жаңа рецептураларды бөлшектеу және жарықфильтрлардың түрлеріне сынама құюларды жүргізу;
аэрографты тәсілмен диффузиялы жарықфильтрларды, түрлі-түсті бақылау шкалаларын, кинофотоматериалдардың сапасын анықтау бағдарламасын және түсіретін аппаратураның, оптиканың және ғылыми-зерттеу зертханаларының жұмыстарын сапасын анықтайтын бағдарламаларды әзірлеу;
шақырайған және өтпелі жарықта жұмыс істеу үшін кинотүсіретін оптиканың және басқа ғылыми-зерттеу аппаратурасының сапасын анықтауда зерттеу радиалды және анаморфотты мирларды дайындау;
интерфереционды жарықфильтрларын іріктеу және жапсыру.
241. Білуге тиіс:
түрлі-түсті киноматериалдарды өңдеу және түсіру технологиясын;
кинофототүсірілім және басқада жарықфильтрларының түрлі түрлерін дайындау;
кинофотоматериалжүргізу, оптика, фотохимия және түстанудың негіздерін;
зертханалы жұмыстардың техникасын, кинотүсіру техникасын.

Параграф 4. Поливщик в химико-фотографическом
производстве, 5-разряд
238. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива магнитных дорожек на фильмокопиях и необработанной пленки на специальных машинах, киносъемочных и оттененных светофильтров;
установка и наладка с помощью контрольно-измерительных приборов и эталонов заданных толщин полива;
подбор и установка требуемых режимов;
составление рецептуры и подготовка водных и желатиновых растворов красителей для проведения полива оттененных съемочных светофильтров по заданной спектрофотометрической характеристике;
изготовление сложных светофильтров методом принудительного полива, желатиновых окрашенных пленок (фолий): нейтрально-серых и цветных;
изготовление смягчающих диффузионных фильтров методом дубления желатины.
239. Должен знать:
технологию изготовления и обработки пленки, оттененных и сложных светофильтров;
используемые растворители и их действие на пленку;
технологию работ с хромированной желатиной, основы электротехники;
стандарты и технические условия на применяемые материалы и готовую продукцию.
Параграф 5. Поливщик в химико-фотографическом
производстве, 6-разряд
240. Характеристика работ:
ведение технологического процесса полива киносъемочных и других светофильтров;
расчет и изготовление сложных съемочных светофильтров по эскизам, разработанным кинооператором;
проведение спектрофотометрических и физических испытаний анилиновых красителей и ведение журнала испытаний;
корректировка рецептуры светофильтров в связи с заменой на красители других партий или с другими спектрофотометрическими характеристиками;
проведение промеров в отраженном свете спектро-дензо-графа, универсальном фотометре и на фотоэлектрическом спектрофотометре;
проведение экспериментальных поливов светофильтров, разборка новых рецептур и видов светофильтров;
изготовление диффузионных светофильтров аэрографическим способом, цветных контрольных шкал, программ определения качества кинофотоматериалов и сложных программ для определения качества киносъемочной аппаратуры, оптики и работ научно-исследовательских лабораторий;
изготовление испытательных радиальных и анаморфотных мир для проведения работ в отраженном и проходящем свете при проверке качества работы киносъемочной оптики и другой аппаратуры научно-исследовательских лабораторий;
подбор и склеивание интерференционных светофильтров.
241. Должен знать:
технологию съемки и обработки цветных кинофотоматериалов, изготовления различных видов кино-фото-съемочных и других светофильтров;
кино-фото-материаловедение;
основы оптики, фотохимии и цвето-ведения;
технику лабораторных работ;
основы киносъемочной техники.

242. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
35. Кинопленкаларды айқындаушы
Параграф 1. Кинопленкаларды айқындаушы, 2-разряд
243. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары кинопленканы айқындаушының басшылығымен айқындайтын машинаның жарық жағында экспонирланған қара-ақ позитивті химия-фотографиялы өңдеу процесін жүргізу;
қара-ақ позитивті айқындайтын машинаның жарық жағында айқындау бойынша бөлек операцияларды орындау, машинадан айқындалған қара-ақ позитивті түсіру;
бөліктерді немесе бөлек роликтарды айналдыру, ілеспе құжатнаманы толтыру және қорапқа салу;
позитивтарды келесі операцияға жіберу;
кептіретін айқындайтын машинаның кептіретін шкафында кептіру режимін бақылау.
244. Білуге тиіс:
жуу режимдері және айқындау кезінде пленканы кептіру;
маңызды бөлшектердің белгіленуі және қызмет көрсетіліп жатқан айқындауыш машинаның жұмыс принципі;
қара-ақ кинопленкаларды фотграфиялы өңдеудің негіздері.
Параграф 2. Кинопленкаларды айқындаушы, 3-разряд
245. Жұмыс сипаттамасы:
фильмкөшірмелерін және фонограммаларды, бланк-фильмдерді, матричті, дубль-позитивті және басқада кинопленкаларды айқындайтын машинаның жарық жағында химия-фотографиялы өңдеу процесін жүргізу;
өңдеу кезінде кинопленканың үстіңгі жағының техникалы жағдайын, температурасын, айналымын және өңделіп жатқан ерітінділердің деңгейін бақылау;
айқындайтын машинаның жіберуге дайындау, пленка салу;
айқындау, белгілеп алу, ағарту, жуу және кинопленканы кептіруді бақылау;
мөлшерлейтін құрылғылардың жұмысын бақылау;
ілеспе құжатнаманы толтыру, ілеспе құжатнамаға сәйкес кинопленканың классификациясын толтыру;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықты профилактикалы баптау.
246. Білуге тиіс:
қара-ақ және түрлі-түсті фильмкөшірмелерін көпқабатты пленкаларда және фильмкөшірмелерінде өңдеу технологиясын;
гидротипия тәсілімен алу, айқындайтын машинаның әртүрлі түрлерінің құрылымы және жұмыс принципі;
мөлшерлейтін құрылғылардың жұмыс принципі;
фонограммаларды қайта айқындау приставкасының құрылымы.
Параграф 3. Кинопленкаларды айқындаушы, 4-разряд
247. Жұмыс сипаттамасы:
белсенсіз жарық жағдайында әртүрлі жүйелі айқындайтын машиналардың қараңғы бөлігінде белгіленген режим бойынша фильмкөшірмелерін, фонограмма негативтерін химия-фотографиялы өңдеу процесін жүргізу;
айқындайтын машинаның лента созғыш трактың бәсеңдету;
жарықты орнату үшін эталонды нормаланған сынамаларды өңдеу.
248. Білуге тиіс:
қара-ақ және түрлі-түсті кинопленкаларды өңдеуде өңделіп жатқан ерітінділердің құрамы;
өңделіп жатқан ерітінділердің кинопленканың фотографиялы құрамына тиер әсері.
Параграф 4. Кинопленкаларды айқындаушы, 5-разряд

242. Требуется среднее профессиональное образование.
35. Проявщик кинопленки
Параграф 1. Проявщик кинопленки, 2-разряд
243. Характеристика работ:
ведение процесса химико-фотографической обработки экспонированного черно-белого позитива в светлой части проявочных машин под руководством проявщика кинопленки более высокой квалификации;
ведение отдельных операций по проявлению черно-белого позитива в светлой части проявочной машины, съем с машины проявленного черно-белого позитива;
перемотка частей или отдельных роликов, укладка в коробки и заполнение сопроводительной документации;
передача позитивов на последующую операцию;
контроль за режимом сушки в сушильном шкафу проявочной машины.
244. Должен знать:
режимы промывки и сушки пленки при проявлении;
назначение важнейших частей и принцип работы обслуживаемых проявочных машин;
основы фотографической обработки черно-белой кинопленки.
Параграф 2. Проявщик кинопленки, 3-разряд
245. Характеристика работ:
ведение процесса химико-фотографической обработки фильмокопий и фонограмм, бланк-фильма, матричной, дубль-позитивной и других кинопленок в светлой части проявочной машины;
контроль в процессе обработки за техническим состоянием поверхности кинопленки, температурой, циркуляцией и уровнем обрабатывающих растворов;
подготовка проявочной машины к пуску, зарядка пленкой;
заполнение баков растворами;
контроль режимов проявления, фиксирования, отбеливания, промывки и сушки кинопленки;
контроль за работой дозирующих устройств;
заполнение сопроводительной документации, классификация проб кинопленки согласно сопроводительному паспорту;
профилактический уход за обслуживаемым оборудованием.
246. Должен знать:
технологию обработки черно-белых и цветных фильмокопий на многослойных пленках и фильмокопий, полученных методом гидротипии;
состав обрабатывающих растворов;
устройство и принцип работы различных типов проявочных машин;
принцип действия дозирующих устройств;
устройство приставки повторного проявления фонограмм.
Параграф 3. Проявщик кинопленки, 4-разряд
247. Характеристика работ:
ведение процесса химико-фотографической обработки фильмокопий, негативов фонограмм по заданному режиму в темной части проявочных машин различных систем в условиях не актиничного освещения;
разрядка лентопротяжного тракта проявочной машины;
обработка эталонных нормирующих проб для установки света.
248. Должен знать:
состав обрабатывающих растворов при обработке черно-белой и цветной кинопленки;
влияние обрабатывающих растворов на фотографические свойства кинопленок.
Параграф 4. Проявщик кинопленки, 5-разряд

249. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ аралық позитивтердің, контратиптердің, бақылау көшірмелерінің, фонограммалардың оптикалы негативтерінің, фильмкөшірмелерін айқындайтын машиналарда белсенсіз жарық немесе қараңғыда химия-фотографиялы өңдеу процесін жүргізу;
бақылау сенситограммалардың және сынамалардың көмегімен өңдеу процесін бақылау;
мөлшерлеуіштардің, психрометрлердің, тамшыүрлегіштердің, ерітінділерді тоққа қарсы тұруын, айналым жүйесін және айқындайтын машинаның турбуленциясын бақылау.
250. Білуге тиіс:
мөлшерлейтің құрылғыларда, айқындайтын машинаның кептіретін шкафтарында және ерітінділерде температуралы режимді реттеу автоматты жүйесінің құрылымын;
коммуникация сызбасын;
кинопленкаларды айқындайтын машиналардың әртүрлі конструкцияларына тасымалдаудың негізгі тәсілдері.
Параграф 5. Кинопленкаларды айқындаушы, 6-разряд
251. Жұмыс сипаттамасы:
аралық түрлі-түсті позитивтерді, контратиптерді, бақылау және аттестациялы фильмдерді, негативтерді айқындайтын машиналарда белсенсіз жарықта немесе толықтай қараңғыда химия-фотографиялы өңдеу процесін жүргізу;
фильм материалдарының барлық түрін таңдау және реттеу.
252. Білуге тиіс:
кең экранды, кең форматты және басқада фильм көшірмелерін өңдеу технологиясын;
сенситометрлі мәліметтер бойынша айқындаудың режимін реттеу ережесі;
жарықты орнатудың негізгі тәсілдері;
фильм материалдарын реставрациялау тәсілдері;
өңделіп жатқан компоненттердің құрамы және белгіленуі;
айқындайтын машиналардың әртүрлі жүйесінің құрылымын.
253. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
36. Магнитті ленталарды кесуші
Параграф 1. Магнитті ленталарды кесуші, 2-разряд
254. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары магнитті ленталарды кесушінің басшылығымен бойлық-кесетін машиналарда магнитті ленталарды кесу бойынша бөлек операцияларды орындау;
бойлық кесетін машиналарға рулондарды тасымалдау;
орайтын тораптарға магнитті лентаның рулонын орнату;
орайтын валдарға катушкаларды салу;
арнайы металды науаға және торлардан магнитті ленталармен катушкаларды түсіру және алу;
келесі операцияларға магнитті ленталарды тасымалдау.
255. Білуге тиіс:
өңделіп жатқан магнитті ленталардың физико-химиялы құрамы;
магнитті ленталарды кесу бойынша бөлек операцияларды орындау;
кесетін машиналардың негізгі тораптарының әрекет ету талаптары.
Параграф 2. Магнитті ленталарды кесуші, 4-разряд
256. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі конструкциялы кесетін машиналарда магнитті және жапсыратын ленталарды белгіленген өлшемдегі жолақтарға кесу;
магнитті ленталардың рулонын орайтын тораптарға орнату және орайтын жиектерді кесетін және қабылдау-орау механизмдеріне жіберу;
ракордтарды жапсыру;
кесетін машиналарды қосу;
автоблоктауды және автоматиканы тексеру;
кесу режимін басқару пультімен реттеу;
кесілген ленталардың сапасын тексеру;
кесілген ленталардың сапасын тексеру;
ақаулы орындарын жою немесе таңбалау;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
ілеспе құжатнаманы толтыру;
біліктілігі төмен магнитті ленталарды кесушілерді басқару.

249. Характеристика работ:
ведение процесса химико-фотографической обработки черно-белых промежуточных позитивов, контратипов, контрольных копий, оптических негативов фонограмм, фильмокопий на проявочных машинах в условиях не актиничного освещения и полной темноты;
контроль за процессом обработки с помощью контрольных сенситограмм и проб;
наблюдение за работой дозаторов, психрометров, капле-сдувателей, капле-отсосов, противотока растворов, систем циркуляции и турбуленции проявочных машин.
250. Должен знать:
устройство автоматических систем регулирования температурного режима в растворах и сушильных шкафах проявочных машин, дозировочных устройствах;
схему коммуникаций;
основные способы транспортировки кинопленки в различных конструкциях проявочных машин.
Параграф 5. Проявщик кинопленки, 6-разряд
251. Характеристика работ:
ведение процесса химико-фотографической обработки цветных промежуточных позитивов, контратипов, контрольных и аттестационных фильмов, негативов на проявочных машинах в условиях не актиничного освещения и полной темноты;
выбор и регулирование режимов проявления всех видов фильмовых материалов.
252. Должен знать:
технологию производства широкоэкранных, широкоформатных и других фильмокопий;
правила регулирования режимов проявления по сенситометрическим данным;
основные методы установки света;
методы реставрации фильмовых материалов;
состав и назначение основных компонентов обрабатывающих растворов;
конструкцию различных систем проявочных машин.
253. Требуется среднее профессиональное образование.
36. Резчик магнитных лент
Параграф 1. Резчик магнитных лент, 2-разряд
254. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций по резке магнитных лент на продольно-резательных машинах под руководством резчика магнитных лент более высокой квалификации;
транспортировка рулонов к продольно-резательным машинам;
установка рулона магнитной ленты на размоточный узел;
зарядка намоточного вала катушками;
съем и укладка катушек с магнитной лентой в специальные металлические лотки и решетки;
транспортировка магнитных лент на последующую операцию.
255. Должен знать:
физико-химические свойства обрабатываемых магнитных лент;
приемы выполнения отдельных операций по резке магнитных лент;
условия взаимодействия основных узлов резательной машины.
Параграф 2. Резчик магнитных лент, 4-разряд
256. Характеристика работ:
резка рулонов магнитных и склеивающих лент на полосы заданных размеров на резательных машинах различных конструкций;
установка рулонов магнитных лент на размоточный узел и пропуск заправочного конца в резательный и приемо-смоточный механизмы;
подклейка ракордов;
пуск резательной машины;
проверка автоблокировки и автоматики;
регулирование режимов резания с пульта управления;
проверка качества разрезанных лент;
удаление или отметка дефектных мест;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
заполнение сопроводительной документации;
руководство резчиками магнитных лент более низкой квалификации.

257. Білуге тиіс:
магнитті ленталардың физико-механикалы құрамы және өңдеу технологиясын;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың, қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы және жұмыс принципі;
бөлменің термогигрометрикалы режимі.
37. Эмульсияланбаған пленкаларды кесуші
Параграф 1. Эмульсияланбаған пленкаларды кесуші, 2-разряд
258. Жұмыс сипаттамасы:
кесетін машинаға эмульсияланбаған пленкалардың негізі үшін біліктерді жеткізу және машинаның орайтын торабына орнату, негіздерді машинаға тиеуге қатысу, орайтын құрылғыға катушкаларды және бобиндарды орнату, дайын өнімді алу және орау үшін оларды тасымалдау;
орайтын материалдарды дайындау;
негіздерді орау, мықты бекітілген жәшікке оларды салу, жәшікті жабу және оны таңбалау;
кесетін машиналарды профилактикалы баптауға қатысу.
259. Білуге тиіс:
негіздердің физико-химиялы құрамы;
кесетін машинаның тораптарының әрекеттесуі;
кесілудің және ораудың сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 2. Эмульсияланбаған пленкаларды кесуші, 3-разряд
260. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі конструкциялы кесетін машиналарда эмульсияланбаған пленкалардың негіздерінің рулондарын кесу;
негізді біліктерді кесуге және орауға дайындау;
негізді кесу бөлмесінде термогигрометрлі режимді реттеу;
кесу форматын пышақтардың орнын ауыстыру тәсілімен орнату;
орайтын тораптарға біліктерді орнату және кесетін машиналарға негізді тиеу, орайтын тораптарды зарядтау, машинаны қосу, кесетін машинаға негізді қою және созу жылдамдығын реттеу;
кесетін машинаның жұмысын бақылау және негізді оны орау және кесу процесінде визитаждау;
дайын өнімді орайтын тораптан келесі операцияға жіберу үшін және орау үшін шешіп алу;
біліктілігі төмен эмульсияланбаған пленкаларды кесушілерге басшылық жасау.
261. Білуге тиіс:
негіздердің физико-механикалы құрамы;
әртүрлі сортты негіздерге қойылатын техникалы талаптар және стандарттары;
кесетін машиналарды реттеу ережелері;
негізді кесу және орау тәсілдері.
38. Фильм материалдарын қалпына келтіруші
Параграф 1. Фильм материалдарын қалпына келтіруші, 2-разряд
262. Жұмыс сипаттамасы:
фильм көшірмелерін жөндеу, жапсырмаларды түзету, әртүрлі ластардан қолдан тазарту;
біліктілігі жоғары фильм материалдарын қалпына келтірушінің басшылығымен қалыпқа келтіру машинасында фильм көшірмесінің фотоқабатын қалпына келтіру;
бекітілген технологияға сәйкес қалпына келтіруші машинаға кинопленканы салу;
ілеспе құжатнамаларды және жұмыс журналдарын толтыру.
263. Білуге тиіс:
негізгі кинопленкалардың түрлері және құрамдары;
негіздердің әртүріне қолданылатын желімдердің құрамы;
қолданылып жатқан желімнің сапасына қойылатын талаптар және оны сақтау ережесі;
психромердің құрылымы және белгіленуі;
фильматериалдарын қалпына кетіру кезінде қолданылатын ерітінділердің концентрациясы;
құрылымы және белгіленуі;
ілеспе құжатнаманы рәсімдеу ережесі.

257. Должен знать:
физико-механические свойства и технологию отделки магнитных лент;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов;
термогигрометрический режим помещений.
37. Резчик неэмульсированных пленок
Параграф 1. Резчик неэмульсированных пленок, 2-разряд
258. Характеристика работ:
подвозка осей для основы неэмульсированных пленок к резательной машине и установка на размоточный узел машины, участие в заправке машины основой, установка катушек и бобин на сматывающее устройство, съем готовых изделий и транспортировка их на упаковку;
подготовка упаковочных материалов;
упаковка основы, укладка ее в ящики с плотной фиксацией, закрытие ящика и его маркировка;
участие в профилактическом обслуживании резательной машины.
259. Должен знать:
физико-химические свойства основы;
взаимодействие основных узлов резательной машины;
требования к качеству резки и упаковки.
Параграф 2. Резчик неэмульсированных пленок, 3-разряд
260. Характеристика работ:
резка рулонов основы неэмульсированных пленок на резательных машинах различных конструкций;
подготовка осей с основой для резки и перемотки;
регулирование термогигрометрического режима в помещении резки основы;
установка формата резания путем перестановки ножей;
установка осей на размоточный узел и заправка резательных машин основой, зарядка смоточного узла, пуск машины, регулирование скорости, натяжения и положения основы на резательной машине;
наблюдение за работой резательной машины и визитаж основы в процессе ее перемотки и резки;
съем готовых изделий со смоточного узла для упаковки или передачи на последующую операцию;
руководство резчиками не эмульсированных пленок более низкой квалификации.
261. Должен знать:
физико-механические свойства основы;
стандарты и технические условия на основу всех сортов;
правила регулирования резательных машин, приемы резки и перемотки основы.
38. Реставратор фильмовых материалов
Параграф 1. Реставратор фильмовых материалов, 2-разряд
262. Характеристика работ:
ремонт фильмокопий, исправление склеек, ручная чистка от различных загрязнений;
реставрация фотослоя фильмокопий на реставрационной машине под руководством реставратора фильмовых материалов более высокой квалификации;
зарядка реставрационной машины кинопленкой в соответствии с установленной технологией;
оформление сопроводительной документации и рабочих журналов.
263. Должен знать:
типы и свойства основы кинопленок;
состав клея, применяемого для различных типов основы;
требования, предъявляемые к качеству применяемого клея, и правила его хранения;
устройство и назначение психрометра;
концентрацию, свойства и назначение растворов, применяемых при реставрации фильмовых материалов;
правила оформления сопроводительной документации.

Параграф 2. Фильм материалдарын қалпына келтіруші, 3-разряд
264. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген режимге сәйкес қара-ақ және түрлі-түсті фильмкөшірмелерін қайта қалпына келтіру және қайта қалпына келтіру машиналарына қорғаныс жабуын жағу;
қайта қалпына келтіру машинасына кинопленкаларды тиеу;
қайта қалпына келтіру машиналарында фильмкөшірмелерін өтуін бақылау;
қара-ақ фильмкөшірмелерін фотоқабатты қайта қалпына келтіруге дайындау және оны қайта қалпына келтіру;
бастапқы фильм материалдарын жөндеу;
перфорациялы жолдарды қайта қалпына келтіру;
қолданылып жатқан жабдықты перфорациялы тексеру.
265. Білуге тиіс:
қайта қалпына келтіру ісінің негізі;
кинопленкалардың түрлері және олардың құрамдары;
фильм көшірмесін қайта қалпына келтіру технологиясын;
қайта қалпына келтіру машиналарының құрылымы және эксплуатациялау ережесі;
қайта қалпына келтіру кезінде қоладынлатын ерітінділердің құрамы және белгіленуі;
кинопленкаларды орау және жапсыру ережесі;
фильм материалдарын кептіру ережесі және оны баптау ережесі;
бекітілген нормативті-техникалы құжатнаманы.
Параграф 3. Фильм материалдарын қалпына келтіруші, 4-разряд
266. Жұмыс сипаттамасы:
түпнұсқа құқығында сақталып жатқан қара-ақ фильмкөшірмесінің фотоқабатын, түрлі-түсті фильмкөшірмесін, контратиптерді, аралық позитивтерді және фонограмма негативтерін бекітілген өңдеу режиміне сәйкес қайта қалпына келтіретін машиналарда қайта қалпына келтіру;
фотоқабатты, негіздерді қайта қалпына келтіруге дайындау, қара-ақ контратиптердің негіздерін, аралық позитивтерді және фонограммаларды қайта қалпына келтіру;
түпнұсқа құқығында сақталып жатқан қара-ақ фильмкөшірмелерін үшін қайта қалпына келтіру режимін таңдау;
шет елдік фирмалардан түсетін фильмкөшірмелерінде болатын қорғаныс қабатын болуын анықтау: балауызды, эфироцеллюлозды, казеинді және басқа;
бастапқы материалдарға орташа және қиын жөндеу жұмыстарын жасау, жуан төсемдерді қайта жасау, майды, пленкаларды, қолдан тазарту;
фильмкөшірмелерін, контратиптерді, аралық позитивтерді ультрадыбыс машинасында тазарту.
267. Білуге тиіс:
қара-ақ және түрлі-түсті пленканы өңдеу технологиясы;
контратиптер фотоқабатын, аралық позитивтерді, фонграммаларды қайта қалпына келтіру және оларға қорғаныс қабатын жағу;
қара-ақ контратиптерді, аралық позитивтерді және фонограммаларды қайта қалпына келтіру технологиясын;
мативирлы машинаның құрылымын;
оны эксплуатациялау ережесі;
эксплуатация және қайта қалпына келтіру процесінде фильм материалдарында пайда болатын ақауларды;
гидротипті баспа жайлы жалпы мәліметтер;
түрлі-түсті бейнені (гидротипные, многослойные, вирированные) қалыптау тәсілдері бойынша фильм көшірмелерін анықтау жайлы жалпы мәліметтер.

Параграф 2. Реставратор фильмовых материалов, 3-разряд
264. Характеристика работ:
реставрация черно-белых и цветных фильмокопий в соответствии с установленным режимом и нанесение защитных покрытий на реставрационных машинах;
загрузка реставрационной машины кинопленкой;
контроль за прохождением фильмокопий в реставрационной машине;
подготовка черно-белых фильмокопий к реставрации фотослоя и его реставрация;
ремонт исходных фильмовых материалов;
восстановление перфорационной дорожки;
профилактический осмотр используемого оборудования.
265. Должен знать:
основы реставрационного дела;
виды кинопленок и их свойства;
технологию реставрации фильмокопий;
устройство и правила эксплуатации реставрационных машин;
свойства и назначение растворов, применяемых при реставрации;
правила перемотки и склеивания кинопленки, правила сушки фильмовых материалов и обращения с ними;
установленную нормативно-техническую документацию.
Параграф 3. Реставратор фильмовых материалов, 4-разряд
266. Характеристика работ:
реставрация фотослоя черно-белых фильмокопий, хранящихся на правах оригиналов, цветных фильмокопий, контратипов, промежуточных позитивов и негативов фонограмм в соответствии с установленным режимом обработки на реставрационных машинах;
подготовка к реставрации фотослоя, основы и реставрация основы черно-белых контратипов, промежуточных позитивов и фонограмм;
выбор режимов реставрационной обработки для черно-белых фильмокопий, хранящихся на правах оригиналов;
определение наличия защитных покрытий на фильмокопиях, поступающих от зарубежных кинофирм: восковых, эфироцеллюлозных, казеиновых и других;
средний и сложный ремонт исходных материалов, ремонт дефектных перфораций, переделка грубых покоробленных накладок, ручная чистка масла, пленки, налетов;
чистка фильмокопий, контратипов, промежуточных позитивов на ультразвуковой машине.
267. Должен знать:
технологию обработки черно-белой и цветной пленки, реставрации фотослоя контратипов, промежуточных позитивов, фонограмм и нанесения защитных покрытий на них;
технологию реставрации основы черно-белых контратипов, промежуточных позитивов и фонограмм;
устройство матировочной машины, правила ее эксплуатации;
дефекты, возникающие в фильмовых материалах в процессе эксплуатации и реставрации;
общие сведения о гидротипной печати;
методы определения фильмокопий по способу формирования цветного изображения (гидротипные, многослойные, вирированные).

Параграф 4. Фильм материалдарын қалпына келтіруші, 5-разряд
268. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ және түрлі-түсті бейне негативтерінің фотоқабатын қайта қалпына келтіру және оларға қорғаныс жабуын жағу;
қайта қалпына келтіру машиналарында консервациалы-қайта қалпына келтіру және антисептикалы өңдеу;
қайта қалпына келтіруге қара-ақ және түрлі-түсті бейне негативтерін дайындау;
қолдан жылтырату;
бейненің қара-ақ және түрлі-түсті негативтерін, түрлі-түсті контратиптерді және аралық позитивтерді қайта қалпына келтіруге дайындау және қайта қалпына келтіру;
фильм материалдарының үстіңгі бетінің жағдайын, технологиялы операциялардың және режимдердің ілеспелілігінің сақталуын, ерітінділерді концентрациялауды бақылау;
негіздің деформациялау деңгейін анықтау;
негативті материалдарға күрделі жөндеу жұмыстарын жасау;
ультрадыбысты машинада бейненің негативтерін тазарту, оларды антистатикалы өңдеу;
негіздің және фотоқабаттың лак қабатының барын және оның түрін анықтау;
фотоқабатты және фильм материалдарының барлық түрін негіздерін қайта қалпына келтіру режимдерін және рецептурасын, тәсілдерін таңдау.
269. Білуге тиіс:
фильм материалдарының негіздерін және бейне негативтерінің фотоқабатын қалпына келтіру технологиясын;
консервациялы-қайта қалпына келтіру және негативтерді антисептикалы өңдеу, кептірудің температурасын және ылғалдылық жүйені реттеу автоматты жүйесінің жұмыс принципін;
пленкалардың әртүрін өңдеуге қолданылатын ерітінділердің рецептурасын;
негіздердің араласқан түрлерінен тұратын негативтерді кептіру ерекшеліктері;
фотоқабаттың негативін қолдан жылтырату ерекшеліктері;
қолданылып жатқан фотоматериалдарға стандарттар және техникалы талаптар;
ультрадыбысты машиналардың негізгі тораптарының белгіленуі.
Параграф 5. Фильм материалдарын қалпына келтіруші, 6-разряд
270. Жұмыс сипаттамасы:
отандық және шет елдік өндірілген ерекше киноматериалдарды қайта қалпына келтіру бойынша, көркем және тарихи құнды бастапқы фильм материалдарын қайта қалпына келтіру бойынша жұмыстың барлық түрлерін жасау;
фильм материалдарын қайта қалпына келтірудің тәсілдерін, рецептурасын және өңдеу режимдерін таңдау;
эмульсияның көкпен, гидролизбен ақаулану дәрежесін және қабаттану дәрежесін анықтау.
271. Білуге тиіс:
ерекше киноматериалдарды қайта қалпына келтіру технологиясын;
қайта қалпына келтіру машиналарының түрлері және жұмыс принципі;
пленкалардың әртүрін өңдеуге арналған ерітінділердің рецептурасын және құрамын;
сақтау, өңдеу және кинопленкаларды эксплуатациялау процесінде пайда болған ақаулардың түрлері, пайда болу себептері және алдын-алу тәсілдері.

Параграф 4. Реставратор фильмовых материалов, 5-разряд
268. Характеристика работ:
реставрация фотослоя черно-белых и цветных негативов изображения и нанесение защитных покрытий на них;
консервационно-реставрационная и антисептическая обработка негативов на реставрационных машинах;
подготовка черно-белых и цветных негативов изображения к реставрации;
ручная полировка;
подготовка к реставрации и реставрация основы черно-белых и цветных негативов изображения, цветных контратипов и промежуточных позитивов;
контроль за состоянием поверхности фильмового материала, соблюдением последовательности технологических операций и режимов, концентрацией растворов;
определение степени деформации основы;
проведение сложного ремонта негативного материала;
чистка негативов изображения на ультразвуковой машине, антистатическая обработка их;
определение наличия и вида лаковых покрытий основы и фотослоя;
выбор методов, рецептуры и режимов реставрации фотослоя и основы всех видов фильмовых материалов.
269. Должен знать:
технологию реставрации основы фильмовых материалов и фотослоя негативов изображения, консервационно-реставрационной и антисептической обработки негативов;
принцип действия автоматических систем регулирования температуры и влажности режима сушки;
рецептуру растворов для обработки основы различных видов пленок;
особенности сушки негативов, состоящих из смешанных сортов основы;
правила ручной полировки фотослоя негативов;
стандарты и технические условия на применяемые фильмовые материалы;
назначение основных узлов ультразвуковой машины.
Параграф 5. Реставратор фильмовых материалов, 6-разряд
270. Характеристика работ:
выполнение всех видов работ по реставрации уникальных киноматериалов отечественного и зарубежного производства, исходных фильмовых материалов, имеющих художественную и историческую ценность;
выбор методов, рецептуры и режимов реставрационной обработки фильмовых материалов;
определение степени поражения эмульсии плесенью, гидролизом и наличия отслаиваний
271. Должен знать:
технологию реставрации уникальных киноматериалов;
типы и принцип действия реставрационных машин;
рецептуру и свойства растворов, применяемых для обработки различных видов пленок;
виды, причины возникновения и методы устранения дефектов, появившихся в процессе хранения, обработки и эксплуатации кинопленок.

272. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
Параграф 6. Фильм материалдарын қалпына келтіруші, 7-разряд
273. Жұмыс сипаттамасы:
өте нәзік, сапасы төмен механикалы, механикалы ақаулары бар, жамаулары бар, 1% артық перфорация адымы бойынша шөгулі бастапқы фильм материалдарын барлық түрлеріне қалпына келтіру жұмыстарын орындау;
көк басқан негативтерді фундисидті өңдеу;
өте ұзақ сақталатын фильм материалдарын консервациялы-қалпына келтіру;
фильм материалдарының барлық түрлерін қалпына келтіру режимдерін, тәсілдерін және рецептурасын таңдау.
274. Білуге тиіс:
ақаулардың түрлері, пайда болу себептері және олардың алдын-алу тәсілдері;
бастапқы фильм материалдарын қалпына келтіру технологиясын;
консервациялы-қалпына технологиясын;
фильм материалдарының барлық түрлерін өңдеуге арналған ерітінділердің рецептурасын.
275. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
39. Магнитофондар үшін аудио және видео кассеталарды жинаушы
Параграф 1. Магнитофондар үшін аудио және видео кассеталарды жинаушы, 3-разряд
276. Жұмыс сипаттамасы:
аудио және видео кассеталардың торабтарын магнитофондарға қолдан немесе ілеспелі жұмыс жасайтын жартылай автоматтарда жинау;
кассеталардың корпустарына біліктерді қолдан престеу;
жартылай автоматты құрылғыларда катушканың ракордтарын престеу;
арнай құрылғыларда аудио және видео кассеталардың бөлек тораптарын жетілдіру;
граммометрлердің және калибрлардың көмегімен майысудың күшіне байланысты қыспа тораптарын реттеу;
құрылғыларда аудио және видео кассеталардың бөлек тораптарының өзара құралуын тексеру, жартылай автоматты құрылғыларда кассеталарды пломбирлеу.
277. Білуге тиіс:
аудио және видео кассеталардың тораптарын жинауға қойылатын техникалы талаптар, аудио және видео кассеталарды жинау барысында операциялардың орындалу ілеспелілігі;
қолданылатын құрылғылар мен жабдықтарды пайдалану ережесі;
жиналған өнімдерді сынау тәсілдері.
278. Жұмыс үлгілері:
1) жапсырмалар – футлярға салу;
2) тығын, төсем, ролик – кассетаға қою;
3) футлярлар - құрау;
4) роликтар, катушкалар, пружиналар - жинақтау.
Параграф 2. Магнитофондар үшін аудио және видео кассеталарды жинаушы, 4-разряд
279. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автоматты құрылғыларда аудио және видео кассеталардың тораптарын магнитофондар үшін құрау;
жартылай автоматты жұмысқа дайындау;
созудың жылдамдығын есептеу;
біруақытта автоматтарда бірнеше білекшелерді престеу;
тоқтаудың тораптарын, құралатын құралатын бөлектерінің құрамына байланысты штамптардың қозғалмалы элементтеріне байланысты жұмыс істеуін икемдеу;
бақылау-өлшеу құрылғыларының және автоматика құралдарының көмегімен жартылай автоматты құрылғыларды реттеу;
автоматты құрылғыларда лента қысқышты дайындау;
жартылай автоматты құрылғыда аудио және видео кассеталардың корпустарына таңба салу және әмбебап бақылау құралдарында кассеталардың техникалы сипаттамасын тексеру.
280. Білуге тиіс:
жартылай автоматты құрылғыларда аудио және видео кассеталарды жинау технологиясын;
жартылай автоматты құрылғылардың және қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымын;
аудио және видео кассеталарды тексеру және техникалы сипаттамасын есепке алу.
280. Жұмыс үлгілері:

272. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 6. Реставратор фильмовых материалов, 7-разряд
273. Характеристика работ:
выполнение всех видов работ по реставрации исходных фильмовых материалов повышенной хрупкости, пониженной механической прочности, имеющих механические повреждения, заплаты, усадку по шагу перфорации свыше 1%;
фундисидная обработка негативов, пораженных плесенью;
консервационно-реставрационная обработка фильмовых материалов, подлежащих длительному хранению;
выбор методов, рецептуры и режимов реставрации всех видов фильмовых материалов.
274. Должен знать:
виды дефектов, причины их возникновения и методы устранения;
технологию реставрации исходных фильмовых материалов;
технологию консервационно-реставрационной обработки;
рецептуру растворов для обработки всех видов фильмовых материалов.
275. Требуется среднее профессиональное образование.
39. Сборщик аудио и видеокассет для магнитофонов
Параграф 1. Сборщик аудио и видеокассет для
магнитофонов, 3-разряд
276. Характеристика работ:
сборка узлов аудио и видеокассет для магнитофонов вручную или на полуавтоматах последовательного действия;
ручная запрессовка оси в корпус кассеты;
запрессовка ракорда в катушки на полуавтоматических установках;
доводка отдельных узлов аудио и видеокассет на специальных приспособлениях;
регулирование узла прижима по усилию прогиба при помощи граммометров и калибров;
проверка взаимной компоновки отдельных узлов аудио и видеокассет на приборах, пломбировка кассет на полуавтоматических установках.
277. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к сборке узлов для аудио и видеокассет;
последовательность выполнения операций при сборке аудио и видеокассет;
правила использования применяемых приспособлений и инструмента;
методы испытаний собранных изделий.
278. Примеры работ:
1) вкладыши - вставка в футляр;
2) втулки, прокладки, ролики - вставка в кассету;
3) футляры - сборка;
4) ролики, катушки, пружины - комплектовка.
Параграф 2. Сборщик аудио и видеокассет для
магнитофонов, 4-разряд
279. Характеристика работ:
сборка узлов аудио и видеокассет для магнитофонов на полуавтоматических установках;
подготовка полуавтоматической установки к работе;
расчет скорости протяжки;
одновременная запрессовка нескольких осей на автомате;
настройка узла торможения, хода подвижных элементов штампов в зависимости от свойств комплектуемых деталей;
регулирование полуавтоматических установок при помощи контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
изготовление ленто-прижима на автоматической установке;
нанесение маркировки на корпус аудио и видеокассет на полуавтоматической установке, проверка технических характеристик кассет на универсальных приборах контроля.
280. Должен знать:
технологию сборки аудио и видеокассет на полуавтоматических установках;
устройство полуавтоматических установок и применяемых контрольно-измерительных приборов;
правила проверки и расчета технических характеристик аудио и видеокассет.
281. Примеры работ:

1) біліктер – жартылай автоматты кесу және галттау;
2) қыспа тораптары - құрау;
3) лентақыспалар – автоматты кесу және электроөткізгішті жапсыру.
Параграф 3. Магнитофондар үшін аудио және видео кассеталарды жинаушы, 5-разряд
282. Жұмыс сипаттамасы:
аудио және видео кассеталардың тораптарын азгабаритті магнитофондарға жартылай автоматты және автоматты пультпен басқарылатын желілерде құрау;
желідегі тораптардың жұмыстарын операцияны орындауда белгілі ілеспелілікті сақтауы үшін дайындау және реттеу;
бақылау-өлшеу құрылғыларының және автоматика құралдарының көмегімен желінің жұмыс режимінің параметрлерін реттеу;
әзірлемені келесі операцияға жіберудің жылдамдығын, пневмоқұрылғыға қысым түсуін, тораптардың және қолданылып жатқан энергияның қуаттылығын. Жинақталатын бөлшектердің, әзірлемелердің және желінің әртүрлі жылдамдықтағы өнім шығаруының шығының есепке алу;
желінің бөлек тораптарының жұмысындағы ақаулардың және олқылықтарды табу және жою.
283. Білуге тиіс:
жартылай автоматты және автоматты желілерде аудио және видео кассеталарды жинау технологиялы процесі;
қолданылып жатқан жабдықтардың, бақылау-өлшеу құрылғыларының және автоматика құралдарының құрылым ерекшеліктері;
аудио және видео кассеталардың технологиялы параметрлерін іріктеу және есепке алу ережесі;
аудио және видео кассеталардың және қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын техникалы талаптар.
284. Жұмыс үлгілері:
1) ракордтар - белгілейтін элементтерін кесу, екі бобиндарға бекіту;
2) ракордтар және магнитты ленталар - жартылай автоматтардағы бобиндарға салу және бекіту;
3) экрандар және қысым тораптары - кассеталарға салу.
40. Коллагенді массаны құраушы
Параграф 1. Коллагенді массаны құраушы, 4-разряд
285. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары коллагенді массаны құраушының басшылығымен әртүрлі диаметрлі ақуыз қабықшалары үшін белгіленген жабысқақ коллагенді массаны құрау және гомогенизациялау;
сынақ престерінде талшықталған үгінділер мен коллагенді массаның жабысқақтығын анықтау;
салқындату жүйесінің жұмысын бақылау және реттеу;
қолданылып жатқан жабдықтарды тазарту, жуу, оны жөндеу жұмыстарына тапсыру және жөндеуден қабылдау.
286. Білуге тиіс:
ақуызды қабықшаның ассортименті;
қолданылып жатқан шикізаттың және коллагенді массаның физико-химиялы құрамы;
бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы, белгіленуі және қолданылу ережесі.
Параграф 2. Коллагенді массаны құраушы, 5-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі диаметрлі ақуыз қабықшалары үшін белгіленген жабысқақ коллагенді массаны құрау және гомогенизациялау;
консервленген тәсіліне, рН және жабысқақтығына байланысты талшықталған үгіндінің өндіріс партиясын құрау;
компоненттердің санын есепке алу және оны сынама және органолептикалы бағалау нәтижесі бойынша гомогенизациялау кезінде түзету;
алынған коллагенді массаның қажетті жабысқақтығын, температурасын және толықтай құрғақ заттың қажет етілетілген баптауын қамтамасыз ету;
қолданылып жатқан жабдықтың жұмысындағы ақаулықты жою;
өндіріс журналында жазба қалдыру.

1) оси - полуавтоматическая рубка, галтовка;
2) узлы прижима – сборка;
3) ленто-прижимы - автоматическая рубка и подклейка электро-проводника.
Параграф 3. Сборщик аудио и видеокассет для
магнитофонов, 5-разряд
282. Характеристика работ:
сборка узлов аудио и видео-кассет для малогабаритных магнитофонов на полуавтоматических и автоматических линиях с пульта управления;
наладка и регулирование работы узлов линий на определенную последовательность выполнения операций;
регулирование параметров режима работы линий с помощью контрольно-измерительных приборов и средств автоматики: скорости подачи заготовок на последующие операции, давления в пневмо-системе, мощности узлов и потребляемой энергии;
расчет расхода комплектующих деталей, заготовок и выхода продукции при различных скоростях работы линий;
выявление и устранение причин брака и неполадок в работе отдельных узлов линий.
283. Должен знать:
технологический процесс сборки аудио и видеокассет на полуавтоматических и автоматических линиях;
конструктивные особенности применяемых оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
правила расчета и подбора технологических параметров сборки аудио и видеокассет;
технические требования, предъявляемые к качеству аудио и видеокассет и применяемым материалам.
284. Примеры работ
1) ракорды - вырубка фиксирующих элементов, крепление на двух бобинах;
2) ракорды и магнитные ленты - заправка и крепление их к бобине на полуавтоматах;
3) экраны и узлы прижима - вставка в кассеты.
40. Составитель коллагеновой массы
Параграф 1. Составитель коллагеновой массы, 4-разряд
285. Характеристика работ:
составление и гомогенизация коллагеновой массы заданной вязкости для белковых оболочек различных диаметров под руководством составителя коллагеновой массы более высокой квалификации;
определение вязкости разволокненного спилка и коллагеновой массы на испытательном прессе;
контроль и регулирование работы системы охлаждения;
чистка, промывка применяемого оборудования, сдача его в ремонт и прием из ремонта.
286. Должен знать:
ассортимент белковой оболочки;
физико-химические свойства используемого сырья и коллагеновой массы;
устройство, назначение и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами.
Параграф 2. Составитель коллагеновой массы, 5-разряд
287. Характеристика работ:
составление и гомогенизация коллагеновой массы заданной вязкости для белковых оболочек различных диаметров;
составление производственных партий разволокненного спилка в зависимости от способов его консервирования, рН и вязкости;
расчет количества компонентов и корректировка его в процессе гомогенизации по результатам проб и органолептической оценке;
обеспечение получения коллагеновой массы необходимой вязкости, температуры и требуемого содержания абсолютно сухого вещества;
устранение неполадок в работе применяемого оборудования;
ведение записи в технологическом журнале.

288. Білуге тиіс:
коллагенді массаны өндіру технологиялы сызбасын;
қолданылып жатқан шикізатқы және дайын өнімнің стандарты және қойылатын техникалы талаптар;
қолданылып жатқан шикізатқы және дайын өнімнің физико-химиялы құрамы;
коллагенді массаның органолептикалы сипаттамасы және оның сапасын анықтау тәсілдері.
41. Бутафоль пленкасын кептіруші
Параграф 1. Бутафоль пленкасын кептіруші, 3-разряд
289. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары бутафоль пленкасын кептірушінің басшылығымен бутафоль пленкаларын кептіру бойынша бөлек операцияларды орындау;
бутафоль пленкаларын кептіретін шкафтарға салу, оларды кептіретін шкафтың білікшелеріне орналастыру;
бутафоль пленкларын катушкадан түсіру және орау;
натрий бикарбонатының қалдықтарын тиеу;
бутафоль пленкаларын салу және түсіруге арналған жабдықтарды жинау;
кептіретін шкафтарды және бөлмені жинау.
290. Білуге тиіс:
кептіретін шкафтардың құрылымы және жұмыс принциптері;
ауа жіберу сызбасын;
бутафоль пленкаларын кептіру және суыту режимін;
қолданылып жатқан шикізаттың, жартылай фаюрикаттардың және дайын өнімнің құрамы.
Параграф 2. Бутафоль пленкасын кептіруші, 4-разряд
291. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес бірнеше кептіргіштерде біруақытта, бутафоль пленкаларын кептіру технологиялы процесін жүргізу;
бутафоль пленкасының белгіленген ылғалдылық процентіне байланысты өнімнің әртүрін кептіру уақытын есепке алу;
бутафоль пленкаларын кептіретін шкафтарға салынуын және оның білекшелерге орналасуын бақылау;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша кептірудің температуралы режимін реттеу технологиялы процесін;
натрий бикарбонатынмен опалап бутафоль пленкаларын түсіру және орау;
дайын өнімнің есебін жүргізу;
біліктілігі төмен бутафольпленкларын кептірушілерді басқару;
қолданылып жатқан жабдықты жөндеу жұмыстарына қатысу.
292. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан процестің технологиялы сызбасын;
қолданылып жатқан жабдықтың, бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылым және жұмыс принципі;
поливинилбутиролдан жасалған пластмассаның физико-химиялы құрамы;
технологиялы процесті реттеу ережесі;
бутафоль пленкасын кептіру уақытын есепке алу әдістемесін.
42. Құйылған шыныны және фотопластиканы түсіруші
Параграф 1. Құйылған шыныны және фотопластиканы түсіруші, 3-разряд
293. Жұмыс сипаттамасы:
белсенсіз жарық немесе толықтай қараңғылық жағдайында өлшемдеріне, сорттарына және нөмірлеріне сәйкес штатив-станоктарынан шикі жарықсезгіш фотопластинкларды бір-бірлеп түсіру;
қабатталған шыныны қабаттайтын машинаның транспортерінен түсіру, машинаны тазарту, қабаттың сорты, өлшемі, жағу қалыңдығына байланысты жылдамдықты ауыстыру;
қолданылып жатқан фотоэмульсияның және жағылып жатқан қабаттың сапасын көзбен көру арқылы бақылау;
бақылау сынақтар үшін сынамаларды алу.

288. Должен знать:
технологическую схему производства коллагеновой массы;
стандарты и технические условия на используемое сырье и готовую продукцию;
ассортимент белковой оболочки;
физико-химические свойства используемого сырья и коллагеновой массы;
органолептическую характеристику коллагеновой массы и методы определения ее качества.
41. Сушильщик пленки бутафоль
Параграф 1. Сушильщик пленки бутафоль, 3-разряд
289. Характеристика работ:
выполнение отдельных операций сушки пленки бутафоль под руководством сушильщика пленки бутафоль более высокой квалификации;
заправка пленки бутафоль в сушильные шкафы, перемещение ее по валикам сушильных шкафов;
съем и намотка пленки бутафоль на катушку;
выгрузка отходов бикарбоната натрия;
уборка приспособления для заправки и съема пленки бутафоль;
чистка сушильных шкафов и помещений.
290. Должен знать:
устройство и принцип работы сушильных шкафов;
схему подачи воздуха;
режим сушки и охлаждения пленки бутафоль;
свойства используемого сырья, полуфабрикатов и готовых изделий.
Параграф 2. Сушильщик пленки бутафоль, 4-разряд
291. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сушки пленки бутафоль, одновременно на нескольких сушилках в соответствии с рабочей инструкцией;
расчет времени сушки каждого вида изделий в зависимости от заданного процента влажности пленки бутафоль;
контроль за заправкой пленки бутафоль в сушильные шкафы и перемещением ее по валикам;
регулирование технологического процесса, температурного режима сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
съем и намотка пленки бутафоль на катушку с припудриванием бикарбонатом натрия;
ведение учета готовых изделий;
руководство сушильщиками пленки бутафоль более низкой квалификации;
участие в работе по ремонту применяемого оборудования.
292. Должен знать:
технологическую схему обслуживаемого процесса;
устройство и принцип работы применяемых оборудования, контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства пластмасс из поли-винил-бутироля;
правила регулирования технологического процесса;
методику расчета времени сушки пленки бутафоль.
42. Съемщик политого стекла и фотопластинок
Параграф 1. Съемщик политого стекла и фотопластинок, 3-разряд
293. Характеристика работ:
поштучный съем сырых светочувствительных фотопластинок со станков-штативов в соответствии с размерами, сортами и номерами эмульсии в условиях не актиничного освещения или полной темноты;
съем под-слоированного стекла с транспортера под-слойной машины, чистка машины, перевод скоростей в зависимости от сорта, размера, толщины нанесения подслоя;
контроль за качеством применяемой фотоэмульсии и наносимого слоя путем визуального осмотра;
отбор проб для контрольных испытаний.

294. Білуге тиіс:
жарықсезгіш эмульсияны шыныға қабаттау және құю технологиялы процесін;
фотопластинкалардың әртүрлі сорты үшін жарықтехникалы режим;
қабаттау сапасын бақылау әдістемелері, сынамаларды алу ережелері.
Параграф 2. Құйылған шыныны және фотопластиканы түсіруші, 4-разряд
295. Жұмыс сипаттамасы:
құятын машинаның транспортерінен оны әртүрлі қозғалыс жылдамдығында радиоактивті зерттеу үшін шикі жарықсезгіш фотопластиналарды немесе фотоматериалдарды бір-бірлеп түсіру;
толықтай қараңғыда немесе белсенсіз жарық жағдайында фотопластинкаларды сорты және өлшемдері бойынша арнайы станоктарға тік етіп орнату;
құятын машинаның транспортерін дайындау, жағылып жатқан эмульсияның сорты, өлшемі және қалыңдығына байланысты оның жылдамдығын реттеу;
көзбен көру арқылы құюдың сапасын анықтау;
бақылау сынақтары үшін сынамаларды алу;
жұмыс орнындағы жарықтехникалы режимді бақылау.
296. Білуге тиіс:
жарықсезгіш эмульсияны шыныға құю технологиялы процесін;
жарықсезгіш пластинкалардың фотографиялы құрамы;
құюдың сапасын анықтау тәсілдері.
43. Құятын машинаға шыныны салушы
Параграф 1. Құятын машинаға шыныны салушы, 2-разряд
297. Жұмыс сипаттамасы:
транспортерға немесе құятын машинаның рольгангына әртүрлі өлшемді және конфигурациялы қабатталған фотошыныны бір-бірлеп салу;
транспортердің жұмысын бақылау және оның жұмысын реттеу;
құятын машинаны және қосалқы жабдықты тазарту және жуу;
фотоплатинкалардың әртүрлі сорттары үшін жарықтехникалы режимді сақтау.
298. Білуге тиіс:
фотошыныға және фотопластинкаға қойылатын техникалы талаптар;
құятын машиналардың тораптарының әрекеттесуі;
фотопластинкалардың әртүрлері үшін жарықтехникалы режим.
44. Түсті және жарықты қоюшы
Параграф 1. Түсті және жарықты қоюшы, 3-разряд
299. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары түсті және жарықты қоюшының жазбалары бойынша баспаның барлық түрлері үшін түсті-жарықты паспортты дайындау;
жарықфильтрларды кассетаға толтыру;
түзетілетін жарықфильтрларды және тозған түсті паспорттарды сорттау;
жұмыс түсті-жарықты паспорттың жазба паспортқа сәйкестігін тексеру.
300. Білуге тиіс:
түзетілетін жарықфильтрларының сипаттамасын;
түсті-жарықты фильтрларды жасаудың тәртібін;
түсті-жарықты паспорттарды дайындау үшін қолданылып жатқан жабдықтардың құрылымы;
фильмкөшірмелерінің стандарттары және техникалы талаптары;
оларды өндірудің технологиялы регламенті.
Параграф 2. Түсті және жарықты қоюшы, 4-разряд
301. Жұмыс сипаттамасы:
визуалды сынамалар және арнай аппараттар мен жабдықтардың көмегімен қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмелерін контратиптен, қара-ақ контратиптерді, аралық позитивтерді, контратиптен бақылау көшірмелерін және фонограмма негативінен баспа режимін іріктеу және бекіту.

294. Должен знать:
технологический процесс под-слоирования и полива светочувствительных эмульсий на стекло;
светотехнический режим для различных сортов фотопластинок;
методы контроля качества под-слоирования, правила отбора проб.
Параграф 2. Съемщик политого стекла и фотопластинок, 4-разряд
295. Характеристика работ:
поштучный съем сырых светочувствительных фотопластинок и фотоматериалов для радиоактивных исследований с транспортера поливной машины при различной скорости его движения;
вертикальная установка в специальные станки фотопластинок по сортам и размерам в условиях полной темноты или слабого не актиничного освещения;
наладка транспортера поливной машины, регулирование его скорости в зависимости от сорта, размера и толщины наносимой эмульсии;
контроль качества полива путем визуального наблюдения;
отбор проб для контрольных испытаний;
контроль за светотехническим режимом на рабочем месте.
296. Должен знать:
технологический процесс полива светочувствительных эмульсий на стекло;
фотографические свойства светочувствительных пластинок;
методы контроля качества полива.
43. Укладчик стекла на поливную машину
Параграф 1. Укладчик стекла на поливную машину, 2-разряд
297. Характеристика работ:
поштучная укладка под-слоированного фото-стекла различных размеров и конфигураций на транспортер или рольганг поливной машины;
наблюдение за работой транспортера и регулирование его работы;
чистка и мойка поливной машины и вспомогательного оборудования;
соблюдение светотехнического режима для различных сортов фотопластинок.
298. Должен знать:
технические условия на фото-стекло и фотопластинки;
принцип взаимодействия узлов поливной машины;
светотехнический режим для различных сортов фотопластинок.
44. Установщик цвета и света
Параграф 1. Установщик цвета и света, 3-разряд
299. Характеристика работ:
изготовление цвето-светового паспорта для всех видов печати по записям установщика цвета и света более высокой квалификации;
заполнение кассы светофильтрами;
сортировка корректирующих светофильтров и изношенных цветовых паспортов;
проверка соответствия рабочего цвето-светового паспорта письменному.
300. Должен знать:
характеристику корректирующих светофильтров;
порядок составления цвето-световых паспортов;
устройство оборудования, применяемого для изготовления цвето-световых паспортов;
стандарты и технические условия на фильмокопии, технологические регламенты на их производство.
Параграф 2. Установщик цвета и света, 4-разряд
301. Характеристика работ:
подбор и установка режимов печати и обработки черно-белых и цветных фильмокопий с контратипов, черно-белых контратипов, промежуточных позитивов, контрольных копий с контратипа и негатива фонограмм при помощи визуальных проб и специальных аппаратов и приспособлений.

302. Білуге тиіс:
қара-ақ фильм материалдарын өңдеу технологиясын;
сенситометр негіздерін;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалану ережесі;
фильм көшірмелерінің стандарттары және техникалы талаптары.
Параграф 3. Түсті және жарықты қоюшы, 5-разряд
303. Жұмыс сипаттамасы:
баспа режимін және ағымдағы 16 және 35 миллиметрлі негативтерді өңдеу, қара-ақ және түрлі-түсті негативтерден фильм көшірмелерін, түрлі-түсті контратиптерді және аралық позитивтерді іріктеу және орнату;
контратипті басу үшін қара-ақ аралық позитивке жарықты орнату;
білікті баспа фильтрлерін эталон бойынша массалы баспа үшін анықтау.
304. Білуге тиіс:
түрлі-түсті фильм материалдарын өндіру технологиясын;
түрлі-түсті көп қабатты кинопленкалар және түрлі-түсті сенситометр жайлы негізгі мәліметтер, кинокөшіретін аппараттардың және айқындайтын машиналардың құрылымы;
бастапқы фильм материалдарын басу кезінде және оларды өте ұзақ сақтау кезінде пайда болатын ақауларды, фильм материалдарын сақтау тәсілдері.
Параграф 4. Түсті және жарықты қоюшы, 6-разряд
305. Жұмыс сипаттамасы:
басу және 70-миллиметрлі негативтерді өңдеу, эталонды (бақылау) көшірмелерді, экспортқа арналған фильмкөшірмелерін іріктеу және режимдерін орнату;
негативтерге сонымен қоса боялған (вирированные) негативтерге қара-ақ фильм көшірмелерін және аралық позитивтерді басу кезінде жарықты қою;
баспаның барлық түрі үшін түсті-жарық паспорттардға есеп жүргізу;
экранда сынама роликтарын, негативтен бастапқы материалдар жинағының көшірмесін, эталонды (бақылау) көшірмелерді соңғы рет тексеріп қарау;
перифериялы құрылғыларды және машинограммаларды пайдаланып түсті және жарық орнату технологиялы процесін жүргізу.
306. Білуге тиіс:
түрлі-түсті пленкаларды өндіру технологиясын;
түрлі-түсті кинопленкалардың құрылымы және ерекшеліктері;
басу процесі және фильм көшірмелерін көпқабатты пленкаларда және гидротипия тәсілімен өңдеу;
қолданылып жатқан бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылымы;
өте ұзақ уақыт сақтау барысында фотографиялы қабаттың градациялы сипаттамасының өзгеруі.
Параграф 5. Түсті және жарықты қоюшы, 7-разряд
307. Жұмыс сипаттамасы:
қара-ақ және түрлі-түсті ағымдағы позитивтерді басу үшін білікті форфильтрларды таңдау және орнату;
FILMLAB фирмасының COLORMASTER 2000 түсталдаушысында немесе басқа фирмалардың аналогты аппараттарында түсті қою;
FACIT аппаратында немесе RGB- және FCC- кодты аналогты аппараттарда аддитивті түсті паспортты дайындау;
кинопленкаларды өндіруші-фирмалардың талаптарына сәйкес LAD шкалаларының көмегімен позитивті өңдеу процесін бақылау;
сынама көшірмелерінің, бастапқы материалдардың жинағының көшірмесін, эталонды, фестивальды және экспортты кинокөшірмелерді негативтен көшіру режимін бақылау;
экранда фильмкөшірмелерінің барлық түрлерін тексеру.

302. Должен знать:
технологию производства черно-белых фильмовых материалов;
основы сенситометрии;
правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами;
стандарты и технические условия на фильмокопии.
Параграф 3. Установщик цвета и света, 5-разряд
303. Характеристика работ:
подбор и установка режимов печати и обработки текущих 16 и 35- миллиметровых негативов, черно-белых и цветных фильмокопий с негатива, цветных контратипов и промежуточных позитивов;
установка света на черно-белый промежуточный позитив для печати с него контратипа;
определение осевых печатных фильтров по эталону для массовой печати.
304. Должен знать:
технологию производства цветных фильмовых материалов;
основные сведения о цветных многослойных кинопленках и цветной сенситометрии;
основы цвето-ведения;
устройство копировальных аппаратов и проявочных машин;
дефекты, возникающие при печати исходных фильмовых материалов и их длительном хранении;
способы хранения фильмовых материалов.
Параграф 4. Установщик цвета и света, 6-разряд
305. Характеристика работ:
подбор и установка режимов печати и обработки текущих 70- миллиметровых негативов, эталонных (контрольных) копий, фильмокопий, предназначенных на экспорт;
установка света на негативы, в том числе на окрашенные (вирированные), при печати черно- белых фильмокопий и промежуточных позитивов;
пересчет цвето-световых паспортов для всех видов печати;
контрольный просмотр на экране пробных роликов, копий комплекта исходных материалов с негатива, эталонных (контрольных) копий;
ведение технологического процесса цвето- и свето-установки с применением периферийных устройств и машинно-грамм.
306. Должен знать:
технологию производства цветных пленок;
строение и особенности различных типов цветных пленок;
процессы печати и обработки фильмокопий на многослойных пленках и методом гидротипии;
устройство применяемых контрольно-измерительных приборов;
изменение градационных характеристик фотографического слоя в процессе длительного хранения.
Параграф 5. Установщик цвета и света, 7-разряд
307. Характеристика работ:
подбор и установка осевых форфильтров для печати черно-белых и цветных текущих позитивов;
установка цвета на цвето-анализаторе COLORMASTER 2000 фирмы FILMLAB или аналогичных аппаратах других фирм;
изготовление аддитивного цветового паспорта на аппарате FACIT или аналогичных с RGB- и FCC-кодами;
контроль за процессом обработки позитива при помощи шкал LAD в соответствии с требованиями фирм-производителей кинопленок;
контроль режимов печати пробных копий, копий комплекта исходных материалов, эталонных, фестивальных и экспортных копий кинофильмов с негатива;
выверка всех видов фильмокопий на экране.

308. Білуге тиіс:
түрлі-түсті кино және фото пленкаларды өндіру технологиясын;
олардың құрылым ерекшеліктерін;
компьютердің және MS-DOS операциялы жүйелерінің жұмыс принципін;
түсталдаушының бағдарламалы қамтамасыз етуін;
LAD шкалаларының көмегімен фильм материалдарының сапасын тура бақылау тәсілдері;
әртүрлі пленкаларды басу және өңдеу процесін.
309. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
Параграф 6. Түсті және жарықты қоюшы, 8-разряд
310. Жұмыс сипаттамасы:
LAD шкалаларының көмегімен дубль-позитивтарды және кинофильм контратиптерін ECN-2 процесі бойынша өңделетін импортты кинофильм контраттиптерін басу режимін таңдау және орнату;
негативті және позитивті кинопленкалардың жаңа түрлерін, сонымен қоса кинопленкалардың жаңа түрлерін түсталдаушыда қайта бағдарламалау;
кинофильмнің бастапқы қайта монтаждауында аддитивті RGB және FCC түсті паспорттарды дайындау;
титрларға және кадр ішіндегі фондарға фондарды дайындау;
дубль-позитивті және дубль-негативті кинопленкалардағы тұтылуларды басу үшін жұмыс позитивін таңбалау.
311. Білуге тиіс:
түрлі-түсті кино және фотопленкаларды өндіру технологиясын, кинопленкаларды басу және өңдеу процесін;
компьютердің және MS-DOS операциялы жүйесінің жұмыс принципін;
түсталдаушының перифериялы құрылғыларына қажетті бағдарламалы өзгертулерді енгізу әдістемесі;
түстану және сенситометрия негіздерін;
аралық позитивтерге, контратиптерге және эталонды фильмкөшірмелеріне қойылатын техникалы талаптар.
312. Орташа мамандандырылған білім талап етіледі.
45. Түзететін жарықфильтрларды мөрлеуші
Параграф 1. Түзететін жарықфильтрларды мөрлеуші, 2-разряд
313. Жұмыс сипаттамасы:
визитажды-кесетін арнайы станоктарда целлулоидты түзететін жарықфильтрларды мөрлеу;
станоктың кесетін құрылғыларын тексеру;
визитаждау және мөрлеу үшін пакеттерді, пленкалардың роликтарын жеткізу;
арнайы визитажды үстелде боялған роликтың ленталарын орау және сапасын тексеру және ақаулы орындарын жарамсыз деп тану;
денситометрде роликтың қалыңдығының басын және аяғын өлшеу;
визитажды-кескіш станокқа таңбалайтын құрылғыны орнату, роликты салу және станокты қосу;
кесілудің сапасын және жарықфильтрларға таңбалайтын белгілерді жағудың дұрыстығын бақылау;
есептейтін механизмнің жұмысын мерзімді бақылау;
жарықфильтрларды конверттерге жинау және салу;
дайын өнімді есептеу, бақылау үлгілерін дайындау;
қалдықтарды және ақауларды тапсыру.
314. Білуге тиіс:
түрлі-түсті позитивті пленкаларда басу принципі;
жарықфильтрлардың сапасына қойылатын талаптар;
штамптың тораптарының әрекеттесуі, мөрлеу тәсілдері.
46. Электролизершы

308. Должен знать:
технологию производства цветных кино- и фотопленок, особенности их строения;
принцип работы компьютера и операционной системы MS-DOS, программного обеспечения цвето-анализатора;
метод сквозного контроля качества фильмовых материалов при помощи шкал LAD;
процессы печати и обработки различных видов пленок.
309. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 6. Установщик цвета и света, 8-разряд
310. Характеристика работ:
подбор и установка при помощи шкал LAD режимов печати дубль-позитивов и контратипов кинофильмов на импортных кинопленках, обрабатываемых по процессу ECN-2;
перепрограммирование цвето-анализатора на новые виды негативных и позитивных кинопленок, а также на новые типы кинопленок;
изготовление аддитивных RGB и FCC цветовых паспортов при пере-монтаже исходного негатива кинофильма;
изготовление фонов под титры и внутрикадровых фонов;
разметка рабочего позитива под печать затемнений на дубль-позитивной и дубль-негативной кинопленках.
311. Должен знать:
технологию производства цветных кино- и фотопленок, процессы печати и обработки кинопленок;
принцип работы компьютера и операционной системы MS-DOS, методы внесения необходимых программных изменений в периферийные устройства цвето-анализатора;
цвето-ведение и основы сенситометрии;
технические требования к промежуточным позитивам, контратипам и эталонным фильмокопиям.
312. Требуется среднее профессиональное образование.
45. Штамповщик корректирующих светофильтров
Параграф 1. Штамповщик корректирующих светофильтров, 2-разряд
313. Характеристика работ:
штамповка целлулоидных корректирующих светофильтров на специальном визитажно-высечном станке;
проверка высекального устройства станка;
доставка пакетов, роликов пленки для визитажа и штамповки;
перемотка и проверка качества ленты окрашенного ролика на специальном визитажном столе и отбраковка дефектных участков;
измерение плотности начала и конца ролика на денситометре;
установка маркировочного приспособления на визитажно-высечной станок, заправка ролика и пуск станка;
контроль за качеством высечки и правильностью нанесения маркировочных обозначений на светофильтры;
периодический контроль работы счетного механизма;
сбор и укладка светофильтров в конверты;
учет готовой продукции, подготовка контрольных образцов;
сдача отходов и брака.
314. Должен знать:
принцип печати на цветных позитивных пленках;
требования, предъявляемые к качеству светофильтров;
взаимодействие узлов штампа;
приемы штамповки.
46. Электролизерщик

Параграф 1. Электролизершы, 3-разряд
315. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары электролизершының басшылығымен өңделген фиксаждың күміс құрамдас ерітіндісінен күмісті регенерациялау, жуылатын сулардан электролиз тәсілімен, келесі орталықфигуралаумен электролитті өң беру бойынша бөлек операцияларды жүргізу;
ванналарға электролиз және электролитті өң берушіні құю;
күмістің бар екенін анықтау үшін үлгілерді алу;
электролизделген ванналардан құрамдас бактарға өңделген фиксажды құю және центрифуга ағым бактарына күміс құрамдас суспензияны қайта шайқалту;
металлды және күкіртті күмісті үгіту, орау.
316. Білуге тиіс:
электролиз және электролитті өң берудің технологиялы процесі;
коммуникация сызбасын;
сынамаларды алу ережелері;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтардың құрылымы.
Параграф 2. Электролизершы, 4-разряд
317. Жұмыс сипаттамасы:
өңделген фиксаждың күміс құрамдас ерітіндісінен күмісті регенерациялау, жуылатын сулардан электролиз тәсілімен, келесі орталықфигуралаумен электролитті өң беру бойынша және басқада тәсілдермен бөлек операцияларды жүргізу;
электролиз режимін орнату;
электролиздау процесін жүруін және күмір құрамдас электролиздің түсуін бақылау;
фиксажды және күмісқұрамдас судың түсуін бақылау;
фиксажды және күмісқұрамдас судың өңін келтіру;
күмісқұрамдас суспензиядан күкіртті күміске өң беру;
күкіртті күмісті кептіру;
ванна катодтарынан металлды күмісті түсіру;
өлшеу және қоймаға металлды және күкіртті күмісті жіберу.
318. Білуге тиіс:
күмісті регенерациялау технологиялы процесін;
электролизды және өң беретін ванналардың жұмыс режимдерін;
күмісқұрамдас қалдықтарды және күмісті есепке алу және сақтау ережесін.
Параграф 3. Электролизершы, 5-разряд
319. Жұмыс сипаттамасы:
күмістің концентарциялануын бақылау дистанционды автоматты құрылғыларымен автоматтандырылған құрылғыларда әртүрлі химиялы құрамды өңделген күмісқұрамдас ерітінділерден күмісті регенерациялау технологиялы процесін жүргізу және электрқуат беру параметрлерін реттеу;
экспресс-талдау тәсілдерімен ерітінділерде күмістің барын анықтау;
электролиз процесінде күмісқұрамдас ерітінділерді жіберу жүйесін және автоматтандырылған мөлшерлейтін құрылғылардың жұмысын бақылау;
күмісқұрамдас тұнбаларды өлшеу және орау;
қайтадан талдау үшін бекітетін ерітінділерді регенерациялау;
күмістің алғашқы есебін жүргізу.

Параграф 1. Электролизерщик, 3-разряд
315. Характеристика работ:
ведение отдельных операций при регенерации серебра из серебросодержащих растворов отработанного фиксажа, из промывных вод методами электролиза, электролитического осернения с последующим центрифугированием под руководством электро-лизерщика более высокой квалификации;
заливка ванн электролиза и электролитического осернения;
отбор проб для определения содержания серебра;
слив из электролизных ванн в составительные баки отработанного фиксажа и перекачка серебросодержащей суспензии в напорный бак центрифуги;
дробление, упаковка металлического и сернистого серебра.
316. Должен знать:
технологический процесс электролиза и электролитического осернения;
схему коммуникаций;
правила отбора проб;
устройство обслуживаемого оборудования.
Параграф 2. Электролизерщик, 4-разряд
317. Характеристика работ:
ведение технологического процесса регенерации серебра из серебросодержащих растворов отработанного фиксажа, из промывных вод методами электролиза, электролитического осернения с последующим центрифугированием и другими методами;
установка режима электролиза;
наблюдение за ходом электролиза и поступлением серебросодержащего фиксажа;
осернение фиксажа и серебросодержащей воды;
извлечение сернистого серебра из серебросодержащей суспензии;
сушка сернистого серебра;
съем металлического серебра с катодов ванн;
взвешивание и отправка на склад металлического и сернистого серебра.
318. Должен знать:
технологический процесс регенерации серебра;
режим работы электролизных и осерняющих ванн;
правила учета и хранения серебросодержащих отходов и серебра.
Параграф 3. Электролизерщик, 5-разряд
319. Характеристика работ:
ведение технологического процесса регенерации серебра из отработанных фиксирующих серебросодержащих растворов различного химического состава на автоматизированных установках с дистанционными автоматическими устройствами контроля концентрации серебра и регулирования параметров электропитания;
определение содержания серебра в растворах методом экспресс-анализа;
контроль за системой подачи серебросодержащих растворов в процессе электролиза и работой автоматических дозирующих устройств;
взвешивание и упаковка серебросодержащих осадков;
наблюдение за работой сушильных устройств;
регенерация фиксирующих растворов для повторного анализа;
ведение первичного учета серебра.