Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау саласында ұсынатын мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 3 қазандағы № 456 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 қазанда № 8000 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 17 маусымдағы № 227 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 17.06.2014 № 227 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2000 жылғы 27 қарашадағы «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) 1-қосымшаға сәйкес «Жоғары білім алу үшін білім беру гранттарын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау» мемлекеттік қызмет регламенті;
2) 2-қосымшаға сәйкес «Кәсіптік жоғары білім бағдарламалары бойынша оқу үшін жоғары оқу орындарына құжаттарды қабылдау және тіркеу» мемлекеттік қызмет регламенті;
3) 3-қосымшаға сәйкес «Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім алу үшін жоғары оқу орындарына қабылдау және тіркеу» мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ф.Н. Жақыпова):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 3 қазандағы
№ 456 бұйрығына
1-қосымша
«Жоғары білім алу үшін білім беру гранттарын беруге арналған
конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау»
мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Жоғары білім алу үшін білім беру гранттарын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау» мемлекеттік қызметін көрсетудің осы регламенті (бұдан әрі – регламент) жоғары оқу орындарымен (бұдан әрі – ЖОО) көрсетіледі және «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына, «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, «Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысына, «Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысына және «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті атқарушы органдар көрсететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1119 қаулысымен бекітілген «Жоғары білім алу үшін білім беру гранттарын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау» мемлекеттік қызметінің стандартына (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых в сфере приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего, послевузовского образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 октября 2012 года № 456. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2012 года № 8000. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2014 года № 227
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 17.06.2014 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Регламент государственной услуги  «Прием документов для участия в конкурсе на присуждение образовательных грантов на получение высшего образования» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Регламент государственной услуги  «Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения для обучения по образовательным программам высшего профессионального образования» согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Регламент государственной услуги «Прием и зачисление в высшие учебные заведения для обучения по образовательным программам послевузовского образования» согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Жакыпова Ф.Н.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра                                    М. Орунханов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Прием документов для участия в конкурсе на присуждение
образовательных грантов на получение высшего образования»
1. Общие положения
1. Настоящий регламент оказания государственной услуги «Прием документов для участия в конкурсе на присуждение образовательных грантов на получение высшего образования» (далее - Регламент) предоставляется высшими учебными заведениями (далее – вуз) и осуществляется в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111 «Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования», постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 «Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования» и Стандартом государственной услуги «Прием документов для участия в конкурсе на присуждение образовательных грантов на получение высшего образования» (далее - Стандарт), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1119 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством образования и науки Республики Казахстан, местными исполнительными органами в сфере образования и науки».

2. Қазақстан Республикасы ЖОО-ларға түсетін тұлғаларды қабылдау мемлекеттік білім беру тапсырысын (білім беру гранттарын) орналастыру арқылы жүзеге асады.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі жіберілгені туралы ақпарат көрсетілген құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауап болып табылады.
5. Осы регламентте мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) мемлекеттік қызмет – Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан азаматтығы жоқ тұлғаларға және Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын қазақ ұлт өкілдеріне және Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы заң талаптарына сәйкес шет елдік азаматтарға көрсетілетін құжаттандырылған рәсім (бұдан былай - қызмет);
2) Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына түсетін тұлғаларды қабылдау – талапкерлерді ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеу нәтижелері бойынша берілген сертификат балдарына сәйкес конкурстық негіздегі өтініштер бойынша тиісті комиссиямен қабылдауды жүзеге асыру рәсімі;
3) мемлекеттік білім беру тапсырысы - мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөнінде, экономиканың қажеттілігін қамтамасыз ету, білікті жұмыс күші мен қоғамның зияткерлік әлеуетін молықтыру үшін білікті қызметкерлер мен мамандарды даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау жөнінде, сондай-ақ білім беру жүйесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету жөнінде мемлекет қаржыландыратын қызмет көрсетулер көлемі;
4) білім беру гранты - жоғары білім алуға төлеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген шарттармен білім алушыға берілетін ақшаның нысаналы сомасы;
5) мынадай құрылымдық-функционалдық бірліктер – мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне қатысатын уәкілетті органдардың жауапты тұлғалары, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері, ақпараттық жүйелер немесе кіші жүйелер.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
6. Мемлекеттік қызмет мынадай тәртіппен көрсетіледі: демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда, аптасына бес күн сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс уақыты: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері Стандарттың 7-тармағымен анықталған.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызметті алу туралы сауалнамалардың нысандары жоо-лардың интернет-ресурстарында және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми сайтында www.edu.gov.kz мекенжайы бойынша орналастырылады.

2. Прием лиц, поступающих в вузы Республики Казахстан, осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа (образовательные гранты).
3. Форма оказываемой государственной услуги – не автоматизированная.
4. Результатом оказываемой государственной услуги являются расписка о принятии документов с указанием информации о допуске либо мотивированный отказ в предоставлении услуги в письменном виде.
5. В настоящем регламенте используются следующие основные понятия:
1) государственная услуга – документированная процедура, оказываемая гражданам Республики Казахстан, лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, лицам казахской национальности, не являющимися гражданами Республики Казахстан, и иностранным гражданам в соответствии с положениями действующего законодательства Республики Казахстан;
2) прием лиц, поступающих в высшие учебные заведения Республики Казахстан – процедура осуществления приема абитуриентов соответствующей комиссией (далее – приемная комиссия) по заявлениям на конкурсной основе в соответствии с баллами сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования или комплексного тестирования;
3) государственный образовательный заказ - финансируемый государством объем услуг по дошкольному воспитанию и обучению, по подготовке, повышению квалификации и переподготовке квалифицированных работников и специалистов для обеспечения потребностей экономики, воспроизводства квалифицированной рабочей силы и интеллектуального потенциала общества, а также по учебно-методическому обеспечению системы образования;
4) образовательный грант - целевая сумма денег, предоставляемая обучающемуся на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, для оплаты высшего образования;
5) структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ) - ответственные лица уполномоченных органов, структурные подразделения государственных органов, государственные органы, информационные системы или подсистемы, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
6. Государственная услуга предоставляется: пять дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
7. Сроки оказания государственной услуги определены пунктом 7 Стандарта.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
9. Формы анкет о получении государственной услуги располагаются на интернет-ресурсах вуза и на официальном сайте Министерства образования и науки Республики Казахстан по адресу: www.edu.gov.kz.

10. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
11. Білім беру грантын алуға басым құқығы бар тұтынушылар жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына аталған құқықты растайтын құжатты тапсырады.
12. Шет тілінде берілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы болуы тиіс.
Шетелдік білім беру ұйымдары берген білімі туралы құжаттар заңнамада белгіленген тәртіппен нострификатталуы тиіс.
13. Бірінші және екінші топтағы мүгедек тұтынушылар, мүгедек балалар, сондай-ақ бала кезден мүгедектер жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына таңдаған мамандығы бойынша оқу үшін теріс көрсеткіштің жоқтығы туралы медициналық-әлеуметтік сараптама қорытындысын ұсынады.
14. Тұтынушыға Стандарттың 14-тармағында көрсетілген деректемелерді көрсете отырып, Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың қабылданғандығы туралы қолхат беріледі.
15. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін жеткізу мемлекеттік қызметті тұтынушының (заңды өкілінің) жеке қатысуымен жүзеге асырылады.
16. Қарастыруға келіп түсетін құжаттарды қабылдамауға жол берілмейді.
17. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тоқтатылуына немесе мемлекеттік қызметтен бас тартуға осы регламенттің 12-15-тармақтарында көрсетілген құжаттардың ұсынылмауы немесе толық ұсынылмауы негіз болып табылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде іс-әрекет
(өзара әрекет) тәртібін сипаттау
18. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде мынадай құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі - ҚФБ) қатысады:
1) қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы - құжаттарды қабылдау, олардың толықтығын тексеру, журналға тіркеу және қолхат беру;
2) ЖОО-ның ректоры – тұтынушыға дұрыс қызмет көрсетпеген жағдайда шағымдарды қарау;
3) Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі – тұтынушы мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда шағымдарды қарау.
19. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір іс-әрекеттің орындау мерзімі көрсетілген әрбір ҚФБ-да қарапайым іс-әрекеттер (рәсімдер, функциялар, операциялар) реттілігінің мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.
«Жоғары білім алу үшін білім беру
гранттарын беруге арналған конкурсқа
қатысу үшін құжаттарды қабылдау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Негізгі үдерістің іс-әрекеті (барысы, жұмыс ағыны)
1
Іс-әрекеттің (барысының, жұмыс ағынының) №
1
2
3
2
ҚФБ атауы
Қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы
ЖОО ректоры
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және оның сипаттамасы
Құжаттардың толық болуын тексеру, қабылдау
Білім алушылар қатарына қабылдау
Көрсетілген қызметтің нәтижесіне келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметті алушылардың шағымдарын қарастыру
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-өкімгерлік шешім)
Журналда тіркеу  және қолхатты беру
Қабылдау туралы бұйрық
Жазбаша жауап
5
Орындау мерзімдері
20 маусымнан
20 шілдеге дейін
31 тамызға дейін

10. Для получения государственной услуги потребитель предоставляет документы, установленные в пункте 11 Стандарта.
11. Потребители, имеющие преимущественное право на получение образовательного гранта, подают в приемную комиссию документ, подтверждающий данное право.
12. Документы, представляемые на иностранном языке, должны иметь нотариально засвидетельствованный перевод на казахский или русский язык.
Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, должны быть нострифицированы в установленном законодательством порядке.
13. Потребители, имеющие инвалидность первой и второй групп, дети-инвалиды, а также инвалиды с детства представляют в приемную комиссию заключение медико-социальной экспертизы об отсутствии противопоказаний для обучения по выбранной специальности.
14. Получателю государственной услуги выдается расписка о приеме документов, указанных в пункте 11 Стандарта с указанием реквизитов, указанных в пункте 14 Стандарта.
15. Доставка результата оказания государственной услуги осуществляется при личном посещении получателя государственной услуги (законного представителя).
16. Отказ в приеме документов, поступающих на рассмотрение, не допускается.
17. Основанием для приостановления оказания государственной услуги или отказа в предоставлении государственной услуги являются непредставление либо неполное представление документов, указанных в пункте 11 Стандарта.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
18. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1)  технический секретарь приемной комиссии – прием, проверка полноты документов, регистрация в журнале и выдача расписки;
2) ректор вуза – рассмотрение жалоб в случае некорректного обслуживания потребителя;
3) Министерство образования и науки Республики Казахстан – рассмотрение жалоб в случае несогласия потребителя с результатами оказанной услуги.
19. В приложении 1 к настоящему регламенту приведено текстовое табличное описание последовательности простых действий (процедур, функций, операций) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого действия.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Прием документов для участия в
конкурсе на присуждение образовательных
грантов на получение высшего образования»
Описание последовательности простых действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
Технический
секретарь приемной
комиссии вуза
Ректор вуза
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их описание
Проверка полноты
документов, прием
Рассмотрение
жалоб в случае
некорректного
обслуживания
потребителя
Рассмотрение жалоб
в случае несогласия
потребителя с
результатами
оказанной услуги
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Регистрация в
журнале и выдача
расписки
Письменный ответ
Письменный ответ
5
Сроки исполнения
С момента сдачи
документов -
не более 30 минут;
с момента обращения
для получения
государственной
услуги -
не более 3-х дней
Не более 3-х дней
Согласно Закону
Республики Казахстан

«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына сәйкес
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2
3
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 3 қазандағы
№ 456 бұйрығына
2-қосымша
«Кәсіптік жоғары білім бағдарламалары бойынша оқу үшін жоғары
оқу орындарына құжаттарды қабылдау және тіркеу»
мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Кәсіптік жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары оқу орындарына құжаттарды қабылдау мен оқуға қабылдау» мемлекеттік қызметін көрсетудің осы регламенті (бұдан әрі – регламент) жоғары оқу орындарымен (бұдан әрі – ЖОО) көрсетіледі және 2000 жылғы 27 қарашадағы «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына, 2007 жылғы 27 шілдедегі «Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, «Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысына және «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті атқарушы органдар көрсететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1119 қаулысымен бекітілген «Кәсіптік жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары оқу орындарына құжаттарды қабылдау мен оқуға қабылдау» мемлекеттік қызмет стандартына (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы ЖОО-ларға түсетін тұлғаларды қабылдау мемлекеттік білім беру тапсырысын (білім беру гранттарын) орналастыру арқылы жүзеге асады.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі жіберілгені туралы ақпарат көрсетілген құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауап болып табылады.
5. Осы регламентте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік қызмет – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлғаларға, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын қазақ ұлтының өкілдеріне және шетелдік азаматтарға көрсетілетін құжаттандырылған рәсім;
2) Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына түсуші тұлғаларды қабылдау – ұлттық бірыңғай тестілеу (ҰБТ) немесе кешенді тестілеу нәтижелері бойынша берілген сертификат балдарына сәйкес конкурстық негізде өтініштері бойынша тиісті комиссияның (бұдан әрі – қабылдау комиссиясы) талапкерлерді қабылдауды жүзеге асыру рәсімі;

от 12 января 2007
года «О порядке
рассмотрения
обращений физических
и юридических лиц»
6
Номер следующего действия
2
3
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения для
обучения по образовательным программам высшего
профессионального образования»
1. Общие положения
1. Настоящий регламент оказания государственной услуги «Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения для обучения по образовательным программам высшего профессионального образования» (далее - Регламент) предоставляется высшими учебными заведениями (далее – вуз) и осуществляется в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111 «Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования» и Стандартом государственной услуги «Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения для обучения по образовательным программам высшего профессионального образования» (далее - Стандарт), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1119 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством образования и науки Республики Казахстан, местными исполнительными органами в сфере образования и науки».
2. Прием лиц, поступающих в высшие учебные заведения Республики Казахстан осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа (образовательные гранты), а также оплаты обучения за счет собственных средств граждан и иных источников.
3. Форма оказываемой государственной услуги – не автоматизированная.
4. Результатом оказываемой государственной услуги являются общий приказ ректора вуза о зачислении в вуз либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги.
5. В настоящем регламенте используются основные понятия:
1) государственная услуга – документированная процедура, оказываемая гражданам Республики Казахстан, лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, лицам казахской национальности, не являющимися гражданами Республики Казахстан, и иностранным гражданам в соответствии с положениями действующего законодательства Республики Казахстан;
2) прием лиц, поступающих в высшие учебные заведения Республики Казахстан – процедура осуществления приема абитуриентов соответствующей комиссией (далее – приемная комиссия) по заявлениям на конкурсной основе в соответствии с баллами сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования (далее - ЕНТ) или комплексного тестирования;

3) мемлекеттік білім беру тапсырысы – мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, экономиканың сұраныстарын қамтамасыз ету, білікті жұмыс күші мен қоғамның зияткерлік әлеуетін жаңғырту үшін білікті қызметкерлер мен мамандарды дайындау, біліктіліктерін арттыру және қайта даярлау, сондай-ақ білім беру жүйесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету бойынша мемлекет қаржыландыратын қызмет көрсету көлемі;
4) білім беру гранты – Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген шарттарда жоғары білімге ақы төлеу үшін білім алушыға берілетін мақсатты қаражат сомасы;
5) мынадай құрылымдық-функционалдық бірліктер – мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне қатысатын уәкілетті органдардың жауапты тұлғалары, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері, ақпараттық жүйелер немесе кіші жүйелер.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
6. Мемлекеттік қызмет мынадай тәртіппен көрсетіледі: демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда, аптасына бес күн сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс уақыты: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Қабылдау кезек бойынша жүзеге асырылады. Алдын ала жазылу мен жедел қабылдау мәселелері қарастырылмаған.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері Стандарттың 7-тармағымен анықталған.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызметті алу туралы сауалнамалардың нысандары жоо-лардың интернет-ресурстарында және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми сайтында www.edu.gov.kz мекенжайы бойынша орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
11. Тұтынушыға Стандарттың 14-тармағында көрсетілген деректемелерді көрсете отырып, Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың қабылданғандығы туралы қолхат беріледі.
12. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін жеткізу мемлекеттік қызметті тұтынушының (заңды өкілінің) жеке қатысуымен жүзеге асырылады.
13. Қарастыруға келіп түсетін құжаттарды қабылдамауға жол берілмейді.
14. Мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтатуға немесе одан бас тартуға негіз болатындар:
1) Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау немесе толық ұсынбау;
2) Ұлттық бірыңғай тестілеуден өткен ағымдағы жылы жалпы орта білім беру ұйымдарын бітірушілер, кешенді тестілеуге қатысушылар ұлттық жоғары оқу орындарына ақылы негізде оқуға түсу үшін тестілеу нәтижесі бойынша 70 балдан, басқа жоғары оқу орындарына түсу үшін 50 балдан, ал «Жалпы медицина» мамандығы бойынша түсушілер 55 балдан, келесі пәндер: мемлекеттік немесе орыс тілі (оқу тілі), Қазақстан тарихы, математика және таңдау пәні, оның ішінде бейінді пәннен 7 балдан (әрбір шығармашылық емтихан бойынша 10 балдан), ал қалған пәндерден 4 балдан кем жинауы;

3) государственный образовательный заказ - финансируемый государством объем услуг по дошкольному воспитанию и обучению, по подготовке, повышению квалификации и переподготовке квалифицированных работников и специалистов для обеспечения потребностей экономики, воспроизводства квалифицированной рабочей силы и интеллектуального потенциала общества, а также по учебно-методическому обеспечению системы образования;
4) образовательный грант - целевая сумма денег, предоставляемая обучающемуся на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, для оплаты высшего образования;
5) структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ) - ответственные лица уполномоченных органов, структурные подразделения государственных органов, государственные органы, информационные системы или подсистемы, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
6. Государственная услуга предоставляется: пять дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Прием осуществляется в порядке очереди. Предварительная запись и ускоренное обслуживание не предусмотрено.
7. Сроки оказания государственной услуги определены пунктом 7 Стандарта.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
9. Формы анкет о получении государственной услуги располагаются на интернет-ресурсах вуза и на официальном сайте Министерства образования и науки Республики Казахстан по адресу: www.edu.gov.kz.
10. Для получения государственной услуги потребитель предоставляет документы, установленные в пункте 11 Стандарта.
11. Получателю государственной услуги выдается расписка о приеме документов, указанных в пункте 11 Стандарта с указанием реквизитов указанных в пункте 14 Стандарта.
12. Доставка результата оказания государственной услуги осуществляется при личном посещении получателя государственной услуги (законного представителя).
13. Отказ в приеме документов, поступающих на  рассмотрение, не допускается.
14. Основанием для приостановления оказания или отказа в предоставлении государственной услуги являются:
1) непредставление либо неполное представление документов, указанных в пункте 11 Стандарта;
2) набор выпускниками организаций общего среднего образования текущего года, прошедшими Единое национальное тестирование, участниками комплексного тестирования для зачисления в национальные высшие учебные заведения на платное обучение по результатам тестирования менее 70 баллов, в другие высшие учебные заведения менее 50 баллов, а по специальности «Общая медицина» менее 55 баллов, по следующим предметам: государственному или русскому языку (язык обучения), истории Казахстана, математике и предмету по выбору, в том числе менее 7 баллов по профильному предмету (менее 10 по каждому творческому экзамену), а по остальным предметам - менее 4 баллов;

3) Ұлттық бірыңғай тестілеу немесе кешенді тестілеу шеңберінде тапсырған пәндердің біреуінен 4 балдан кем алуы (ақылы оқуға түсуге немесе білім беру грантын беру конкурсына қатысуға жіберілмейді).
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-қимыл
(өзара іс-әрекет) тәртібін сипаттау
15. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне келесі құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі - ҚФБ) қатысады:
1) қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы – құжаттарды қабылдау, толықтығын тексеру, журналға тіркеу, қолхат беру;
2) жоо ректоры – оқуға қабылдау туралы бұйрық шығару;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі – тұтынушы көрсетілген қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда шағымдарды қарау.
16. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір іс-әрекеттің орындау мерзімі көрсетілген әрбір ҚФБ-да қарапайым іс-әрекеттер (рәсімдер, функциялар, операциялар) реттілігінің мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.
«Кәсіптік жоғары білім бағдарламалары
бойынша оқу үшін жоғары оқу орындарына
құжаттарды қабылдау және тіркеу»
мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне
1-қосымша
ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Негізгі үдерістің іс-әрекеті (барысы, жұмыс ағыны)
1
Іс-әрекеттің (барысының, жұмыс ағынының) №
1
2
3
2
ҚФБ атауы
Қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы
Жоо ректоры
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және оның сипаттамасы
Құжаттардың толықтығын тексеру, қабылдау
Студенттер қатарына қабылдау
Көрсетілген қызмет нәтижесімен тұтынушы келіспеген жағдайда, шағымдарды қарау
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-өкімгерлік шешім)
Журналға тіркеу және қолхат беру
Қабылдау туралы бұйрық
Жазбаша жауап
5
Орындау мерзімдері
1) 20 маусым мен 9 шілде аралығында кешенді тестілеуге қатысу үшін өтініштер қабылдау;
2) 20 маусым мен 1 шілде аралығында шығармашылық мамандықтарға өтініштер қабылдау;
3) Ұлттық бірыңғай тестілеуден өткендігі туралы серификаты бар бітірушілерден 20 маусым мен 10 тамыз аралығында құжаттар қабылдау
1) 10-25 тамыз аралығы
«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жыл 12 қаңтардағы Заңына сәйкес
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2
3
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 3 қазандағы
№ 456 бұйрығына
3-қосымша
«Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша
білім алу үшін жоғары оқу орындарына қабылдау және тіркеу»
мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары оқу орындарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау» мемлекеттік қызметін көрсетудің осы регламенті (бұдан әрі – регламент) жоғары оқу орындарымен (бұдан әрі – ЖОО) көрсетіледі және 2000 жылғы 27 қарашадағы «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына, 2007 жылғы 27 шілдедегі «Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, «Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 109 қаулысына және «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті атқарушы органдар көрсететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1119 қаулысымен бекітілген «Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары оқу орындарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау» мемлекеттік қызметінің стандартына (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес жүзеге асырылады.

3) получение по одному из предметов, сдаваемых в рамках Единого национального тестирования или комплексного тестирования, менее 4-х баллов (лица к зачислению на платное обучение или участию в конкурсе по присуждению образовательных грантов не допускаются).
3. Описание порядка действий (взаимодействия) в процессе оказания государственной услуги
15. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1)  технический секретарь приемной комиссии – прием, проверка полноты документов, регистрация в журнале и выдача расписки;
2) ректор вуза – издание приказа о зачислении;
3) Министерство образования и науки Республики Казахстан – рассмотрение жалоб в случае несогласия потребителя с результатами оказанной услуги.
16. В приложении 1 к настоящему регламенту приведено текстовое табличное описание последовательности простых действий (процедур, функций, операций) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого действия.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Прием документов и зачисление в
высшие учебные заведения для обучения
по образовательным программам высшего
профессионального образования»
Описание последовательности простых действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
Технический
секретарь приемной
комиссии
Ректор вуза
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их описание
Проверка полноты
документов, прием
Зачисление в
число студентов
Рассмотрение жалоб
в случае несогласия
потребителя с
результатами
оказанной услуги
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Регистрация в
журнале и выдача
расписки
Приказ о
зачислении
Письменный ответ
5
Сроки исполнения
1) прием заявлений
для участия в
комплексном
тестировании с 20
июня по 9 июля;
2) прием заявлений
на творческие
специальности с 20
июня по 1 июля;
3) прием документов
для выпускников,
имеющих сертификат о
прохождении Единого
национального
тестирования с 20
июня по 10 августа
1) с 10 по 25
августа
Согласно Закону
Республики Казахстан
от 12 января 2007
года «О порядке
рассмотрения
обращений физических
и юридических лиц»
6
Номер следующего
действия
2
3
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения
для обучения по образовательным программам послевузовского
образования»
1. Общие положения
1. Настоящий регламент оказания государственной услуги «Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения для обучения по образовательным программам послевузовского образования» (далее - Регламент) предоставляется высшими учебными заведениями (далее – вуз) и осуществляется в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 109 «Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования» и Стандартом государственной услуги «Прием документов и зачисление в высшие учебные заведения для обучения по образовательным программам послевузовского образования» (далее - Стандарт), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1119 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством образования и науки Республики Казахстан, местными исполнительными органами в сфере образования и науки».

2. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан азаматтығы жоқ тұлғаларға және шетел азаматтарына көрсетіледі.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі қабылдау туралы ректордың бұйрығы немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауап болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
5. Мемлекеттік қызмет мынадай тәртіппен көрсетіледі: демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда, аптасына бес күн сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс уақыты: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Қабылдау кезек бойынша жүзеге асырылады. Алдын ала жазылу мен жедел қабылдау мәселелері қарастырылмаған.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері Стандарттың 7-тармағымен анықталған.
7. Мемлекеттік қызметті алу туралы сауалнамалардың нысандары жоо-лардың интернет-ресурстарында және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми сайтында www.edu.gov.kz мекенжайы бойынша орналастырылады.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Тұтынушыға Стандарттың 14-тармағында көрсетілген деректемелерді көрсете отырып, Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың қабылданғандығы туралы қолхат беріледі.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін жеткізу мемлекеттік қызметті тұтынушының (заңды өкілінің) жеке қатысуымен жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тоқтатылуына немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға төмендегі жағдайлар негіз болады:
1) Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттардың ұсынылмауы немесе толық ұсынылмауы;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға түсушілердің әрбір емтиханды 100 балға бағалайтын жүйе бойынша екі түсу емтиханының нәтижесінде 150 балдан кем балл жинауы.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі (өзара іс-әрекеттер)
іс-әрекеттер тәртібінің сипаттамасы
12. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде мынaдай құрылымдық-функционалды бірлігі (бұдан әрі - ҚФБ) қатысады:
1) қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы – қабылдау, құжаттардың толық екенін тексеру, журналда тіркеу және сенімхат беру;
2) жоо ректоры - қабылдау туралы бұйрықтың шығуы;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі – көрсеткен қызмет нәтижесі бойынша тұтынушылар келіспеген жағдайда шағымдарын қарастыру.
13. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір іс-әрекеттің орындау мерзімі көрсетілген әрбір ҚФБ-да қарапайым іс-әрекеттер (рәсімдер, функциялар, операциялар) реттілігінің мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.
«Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
беру бағдарламалары бойынша білім
алу үшін жоғары оқу орындарына
қабылдау және тіркеу» мемлекеттік
қызмет регламентіне
1-қосымша
ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Негізгі үдерістің іс-әрекеті (барысы, жұмыс ағыны)
1
Іс-әрекеттің (барысының, жұмыс ағынының) №
1
2
3
2
ҚФБ атауы
ЖОО қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы
ЖОО-ның ректоры
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және оның сипаттамасы
Құжаттардың толықтығын тексеру, қабылдау
Тұтынушыға дұрыс қызмет көрсетпеген жағдайда шағымдарды қарау
Тұтынушы мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда шағымдарды қарау
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-өкімгерлік шешім)
Журналға тіркеу және қолхат беру
Жазбаша жауап
Жазбаша жауап
5
Орындау мерзімдері
Құжаттарды тапсырған сәттен бастап 30 минуттан аспайды;
мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш берген сәттен бастап 3 жұмыс күнінен аспайды
3 күннен аспайды

2. Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан, лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, и иностранным гражданам.
3. Форма оказываемой государственной услуги – не автоматизированная.
4. Результатом оказываемой государственной услуги являются общий приказ ректора вуза о зачислении в вуз либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
5. Государственная услуга предоставляется: пять дней в неделю, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Прием осуществляется в порядке очереди. Предварительная запись и ускоренное обслуживание не предусмотрено.
6. Сроки оказания государственной услуги определены пунктом 7 Стандарта.
7. Формы анкет о получении государственной услуги располагаются на интернет-ресурсах вуза и на официальном сайте Министерства образования и науки Республики Казахстан по адресу: www.edu.gov.kz.
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
9. Получателю государственной услуги выдается расписка о приеме документов, указанных в пунктах 11 Стандарта с указанием реквизитов указанных в пункте 14 Стандарта.
10. Доставка результата оказания государственной услуги осуществляется при личном посещении получателя государственной услуги (законного представителя).
11. Основанием для приостановления оказания государственной услуги или отказа в предоставлении государственной услуги являются:
1) непредставление либо неполное представление документов, указанных в пункте 11 Стандарта;
2) набор поступающими на обучение по государственному образовательному заказу по сумме двух вступительных экзаменов менее 150 баллов по 100-балльной шкале оценок на каждый экзамен.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
12. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) технический секретарь приемной комиссии – прием, проверка полноты документов, регистрация в журнале и выдача расписки;
2) ректор вуза – издание приказа о зачислении;
3) Министерство образования и науки Республики Казахстан – рассмотрение жалоб в случае несогласия потребителя с результатами оказанной услуги.
13. В приложении 1 к настоящему регламенту, приведено текстовое табличное описание последовательности простых действий (процедур, функций, операций) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого действия.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Прием документов и зачисление в
высшие учебные заведения для обучения
по образовательным программам
послевузовского образования»
Описание последовательности простых действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
Технический
секретарь приемной
комиссии
Ректор вуза
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их описание
Проверка полноты
документов, прием
Зачисление в
число обучающихся
Рассмотрение жалоб в
случае несогласия
потребителя с
результатами
оказанной услуги
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Регистрация в
журнале и выдача
расписки
Приказ о
зачислении
Письменный ответ
5
Сроки исполнения
с 20 июня по 20 июля
до 31 августа
Согласно Закону
Республики Казахстан