"Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" атағын беру Ережесін бекіту туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2012 жылғы 24 қазандағы N 9-56 шешімі. Алматы облысының Әділет департаментінде 2012 жылы 26 қарашада N 2200 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2015 жылғы 04 мамырдағы № 44-256 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 04.05.2015 № 44-256 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-2) тармақшасына және Алматы облыстық әкімдігінің 2012 жылғы 16 қазандағы N 01-10-138/ок ұсынысына сәйкес Алматы облыстық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын беру Ережесi осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.
2. Алматы облыстық мәслихатының 2010 жылғы 14 желтоқсандағы "Алматы облысының құрметті азаматы" атағын беру Ережесін бекіту туралы" N 39-228 шешімінің (2011 жылғы 18 қаңтардағы Алматы облыстық әділет Департаментінде нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2065 нөмірімен енгізілген, 2011 жылғы 01 ақпандағы N 13-14 "Огни Алатау" және 2011 жылғы 01 ақпандағы N 13-14 "Жетісу" газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімі аппаратының басшысы Бағдат Әбілмәжінұлы Қарасаевқа жүктелсін (келісім бойынша).
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы                       А. Сүлейменов
Облыстық мәслихат
хатшысының міндетін
атқарушы                                   Қ. Дөңсебаев
Алматы облыстық мәслихатының
2012 жылғы 24 қазандағы
N 9-56 шешімімен бекітілген
"Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы"
атағын беру ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын беру Ережесi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңына сәйкес әзiрленген және "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметтi азаматы" атағын (бұдан әрі - Атақ) беру тәртiбiн реттейді.
2. Атақтың берілуі марапатталушылардың облыстың (қаланың, ауданның) экономикалық, әлеуметтік, рухани даму саласында сіңірген ерекше еңбектерін қоғамның танығандығы және оларды моральдық көтермелеудің маңызды түрлерінің бірі болып табылады.

Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)"
Решение маслихата Алматинской области от 24 октября 2012 года N 9-56. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 26 ноября 2012 года N 2200. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата от 04 мая 2015 года № 44-256
Сноска. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата от 04.05.2015 № 44-256.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и представлением Алматинского областного акимата N 01-10-138/ок от 16 октября 2012 года Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)" согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Алматинского областного маcлихата от 14 декабря 2010 года N 39-228 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области" (зарегистрированное Департаментом юстиции Алматинской области в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 18 января 2011 года N 2065, опубликованное в газетах "Огни Алатау" от 01 февраля 2011 года N 13-14 и "Жетісу" от 01 февраля 2011 года N 13-14).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на руководителя аппарата акима области Карасаева Багдата Абилмажиновича (по согласованию).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата                       А. Сулейменов
Исполняющий обязанности
секретаря областного
маслихата                                  К. Донсебаев
Утверждены решением
Алматинского областного
маслихата от 24 октября
2012 года N 9-56
ПРАВИЛА
присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области
(города, района)"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)" разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регулируют порядок присвоения звания "Почетный гражданин Алматинской области (города, района)" (далее – Звание).
2. Присвоение Звания является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания особых заслуг награждаемых в экономическом, социальном и духовном развитии области (города, района).

3. Атақ азаматтарға, олардың:
1) облыстың (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуына;
2) облыс (қала, аудан) халқын әлеуметтік қорғау шараларын жүзеге асыруға, қоғамды демократияландыруға;
3) жаратылыс, техникалық және қоғамдық ғылымдардың маңызды бағыттары бойынша іргелі зерттеулер жүргізуге, тиімділігі жоғары жаңа техника мен технология әзірлеу мен оларды енгізуге;
4) халықтар мәдениетін дамыту мен байытуға, өзара әсерін нығайтуға, өнер, әдебиет және журналистикада жоғарғы көркем туындылар жасауға;
5) жеткіншек ұрпаққа рухани және патриоттық тәрбие беруге, оқытудың жаңа түрлерін іс жүзіне асыруға;
6) облыс (қала, аудан) тұрғындарының денсаулығын сақтауға, қоршаған табиғи ортаны сауықтыруға, дене тәрбиесі мен спортты дамытуға;
7) мемлекеттік және әскери қызметте жеткен жетістігі;
8) заңдылықты, құқықтық тәртіпті, қоғамдық қауіпсіздікті нығайтуға;
9) меценаттық және қайырымдылық қызметіне қосқан нақты және маңызды үлесі үшін беріледі.
2. Атаққа ұсыну және беру тәртібі
4. Атақ облыс (қала, аудан) әкімінің ұсынысы бойынша тиісті мәслихаттың шешімімен беріледі.
5. Атақ беру туралы өтініш хатты ұйым, кәсіпорын, ведомство, бірлестік, қоғамдық ұйымдар және шығармашылық одақтар басшылары облыс (қала, аудан) әкімінің қарауына ұсынады.
6. Атаққа ұсынылып отырған адам жұмыс істейтін кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің, сондай-ақ қоғамдық ұйымның, қоғамдық өзін-өзі басқару органының еңбек ұжымы жиналысында атақ беру үшін ұсынылған кандидатура және оған берілетін мінездеме қаралып, бекітіледі.
7. Атаққа ұсынылушының әрқайсысына Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы N 90 өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы Нұсқаулыққа N 1 қоса беріліп отырған нысан бойынша награда қағазы толтырылады. Награда қағазында оның жеке басын куәландыратын құжаты бойынша тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, жұмыс істеп жүрген цехтың, бөлімнің, бірлестіктің, мекеменің, ұйымның толық атауы көрсетіледі.
8. Атаққа ұсынылушы ғалымдар, ғылым мен техника қайраткерлерінің награда қағазына ғылыми жұмыстарының тізімі, өнертапқыштардың енгізген жаңалықтарының тізбесі тапсырылады.
9. Награда қағазына 3х4 сантиметр көлемді түрлі-түсті 2 фотосурет қосымша беріледі.
10. Марапаттау туралы өтініш хат қабылданбаған жағдайда еңбек ұжымына ауызша немесе жазбаша түрде себебі туралы түсіндірме беріледі. Атақ беру туралы өзінің немесе басқа азаматтың кандидатурасын ұсынған жеке тұлғалардан түскен қолдау хаттар қарастырылмайды.

3. Звание присваивается гражданам внесшим реальный и значительный вклад:
1) в социально-экономическое развитие области (города, района);
2) в демократизацию общества, осуществление мер по социальной защите населения области (города, района);
3) в проведение фундаментальных исследований по важнейшим направлениям естественных, технических и общественных наук, разработку и внедрение новой высокоэффективной техники и технологии;
4) в развитие, взаимодействие и обогащение культур народов, создании высокохудожественных произведений искусства, литературы и журналистики;
5) в практическую реализацию новых форм образования, нравственного и патриотического воспитания подрастающего поколения;
6) в охране здоровья населения области (города, района), оздоровление окружающей природной среды, развитие физической культуры и спорта;
7) в достижении на государственной и военной службе;
8) в укрепление законности, правопорядка, общественной безопасности;
9) за благотворительную и меценатскую деятельность.
2. Порядок представления и присвоения звания
4. Звание присваивается решением соответствующего маслихата по представлению акима области (города, района).
5. Ходатайство о присвоении Звания вносится на рассмотрение акима области (города, района) руководителями организаций, предприятий, ведомств, объединений, общественных организаций и творческих союзов.
6. Кандидатура на представление к Званию, характеристика на него рассматривается и утверждается на собрании трудового коллектива предприятия, ведомства, учреждения, общественной организации, органа общественного самоуправления, где непосредственно работает претендент на звание.
7. На каждого представляемого заполняется наградной лист по форме N 1 прилагаемый к Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения утвержденной распоряжением Президента Республики Казахстан N 90 от 8 ноября 1999 года. В наградном листе указываются фамилия, имя, отчество по документу, удостоверяющему его личность, должность, полное наименование цеха, отдела, объединения, учреждения, организации, где работает представляемый к присвоению звания.
8. К наградному листу на лицо, представляемое к присвоению Звания из числа ученых, деятелей науки и техники, прилагается список научных работ, для изобретателей – перечень внедренных изобретений.
9. К наградному листу прилагаются 2 цветных фотографий, размером 3х4 сантиметра.
10. В случае отклонения ходатайства о награждении трудовому коллективу в устной или письменной форме дается разъяснение о причинах такого решения. Ходатайства о присвоении Звания поступившие от физических лиц представляющие свою кандидатуру или других граждан не рассматриваются.

11. Атақ берілген азаматтарға куәлік, төсбелгі және лента тапсырылады.
12. Куәліктерді, төсбелгілерді және ленталарды дайындау тиісті облыс (қала, аудан) әкімінің аппаратына жүктеледі және дайындау шығыны тиісті жергілікті бюджет есебінен жүргізіледі.
13. Атаққа қоса берілетін куәлікті, төсбелгіні және лентаны облыс (қала, аудан) әкімі, облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың хатшысы және уәкілетті ресми өкілдер салтанатты жағдайда тапсырады.
14. Тапсырылғаны туралы хаттама жасалып, оған тапсыруды жүзеге асырған лауазымды тұлға қол қояды.
15. Атаққа қоса берілетін төсбелгі немесе лента жоғалған жағдайда дубликаттары берілмейді.
16. Атаққа қоса берілетін куәлік жоғалған жағдайда оның дубликаты марапатталған адамның жазбаша өтініші бойынша және жергілікті баспасөзде жоғалғандығына байланысты жарамсыз деп тану туралы жарияланған хабарлама қоса берілген жағдайда облыс (қала, аудан) әкімінің келісімімен берілуі мүмкін.
3. Атаққа қоса берілетін куәлік, төс белгі және лентаның
сипаттамасы
Куәлік
17. Куәлік қою көк түсті қатты қаптамадан жасалады, жайылған күйдегі көлемі 6,5х18,5 сантиметр, сыртқы бетінде Алматы облысының (қаланың, ауданның) таңбасы бейнеленіп, "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" деп баспаханалық қаріппен қазақ тілінде жазылған.
18. Куәліктің ішкі жағы көгілдір түсті, сол және оң жағында қазақ және орыс тілдерінде: "Алматы облысы (қаласы, ауданы)" деген мәтіндер терілген және асты қызыл желекпен сызылған, куәлік нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты және облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың қабылдаған шешімінің нөмірі, датасы және берілген күні көрсетіледі.
19. Ішкі оң жақ бетте Алматы облысының (қаланың, ауданның) таңбасы және "Алматы облысы (қала, аудан)" деген сөз бар, ішкі сол жақ бетіне көлемі 3х4 сантиметр болатын сурет (анфас) жапсырылады. Суреттен төмен облыс (қала, аудан) әкімінің қолы қойылады.
20. Куәлікке қойылған қол гербті мөрмен расталады.
21. Куәліктің сол және оң жақ беттері ламинатталады.
Төсбелгі
22. Төсбелгі гальваникалық жолмен жұқа қабатты никель мен алтын жалатылған төменгі температуралы металл қосындыларынан жасалады.
23. Атақтың төсбелгісі екі элементтен тұрады: кеудеге тағатын негіз және алқасы. Кеудеге тағатын негіздің іші көк түсті эмальмен құйылған, "Құрметті азаматы" деген жазуы бар. Алқада Алматы облысының (қаласының, ауданының) таңбасы бейнеленген.
Лента
24. Лента ұзындығы – 210 сантиметр, ені – 20 сантиметр көк түсті матадан жасалынған. Лентаның ортасында "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы" деген алтын түсті жіппен көмкерілген сұр түсті жазу бар. Екі жақ ұшы алтын түсті шашақтармен көмкерілген.

11. Лицу, удостоенному Звания, вручаются удостоверение, нагрудный знак и лента.
12. Изготовление удостоверений, нагрудных знаков и ленты возлагается на аппарат акима области (города, района) и финансирование затрат на изготовление осуществляется за счет соответствующего местного бюджета.
13. Вручение удостоверения, нагрудного знака и ленты к званию производится акимом области (города, района), секретарем областного (городского, районного) маслихата и уполномоченным официальным представителем в торжественной обстановке.
14. О вручении составляется протокол, который подписывается должностным лицом осуществившим вручение.
15. В случае утери нагрудного знака или ленты к званию дубликат не выдается.
16. В случае утери удостоверения к Званию дубликаты могут выдаваться с согласия акима области (города, района) по письменному заявлению награжденного с предоставлением объявления о признаний недействительным в связи с утерей, опубликованного на страницах местной прессы.
3. Описание удостоверения, нагрудного знака и ленты вручаемых к
званию
Удостоверение
17. Удостоверение изготавливается из твердой обложки темно-синего цвета, в развернутом виде имеет размер 6,5х18,5 сантиметра, на лицевой стороне удостоверения изображен герб Алматинской области (города, района), типографическим шрифтом выполнена надпись на казахском языке "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы".
18. Внутренняя сторона удостоверения голубого цвета, на правой и левой стороне на казахском и русском языках имеется текст: "Алматы облысы (қаласы, ауданы)", подчеркнутое красной линией, указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество, номер, дата принятия решения областного маслихата и день выдачи.
19. На правой внутренней стороне изображен герб Алматинской области (города, района) и надпись "Алматы облысы (қаласы, ауданы)", на левую внутреннюю сторону удостоверения наклеивается фотография (анфас) размером 3х4 сантиметра. Ниже фотографии ставится подпись акима области (города, района).
20. Подпись на удостоверении заверяется гербовой печатью.
21. Левый и правый листки удостоверения ламинируются.
Нагрудный знак
22. Нагрудный знак изготавливается из низкотемпературного металлосплава покрытый тонким слоем никеля и золота путем гальваники.
23. Нагрудный знак к Званию состоит из двух элементов: колодки и подвески. Фон текста в колодке заливается голубой эмалью и имеется надпись "Құрметті азаматы". В подвеске изображен герб Алматинской области (города, района).
Лента
24. Лента изготовлена из материала синего цвета, длиной – 210 сантиметров, шириной - 20 сантиметров. По центру ленты серым цветом выполнена надпись "Алматы облысының (қаласының, ауданының) құрметті азаматы", обшитая нитками золотого цвета. Концы ленты обрамлены бахромой золотого цвета.

4. Атақтан айыру және қалпына келтіру
25. Атақ берiлген адам, негіздемесі көрсетіле отырып атақ беру туралы өтініш хат енгізген органның ұсынысы бойынша облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың шешiмiмен:
1) үлкен қоғамдық резонанс тудыратын жағымсыз мiнез-құлық көрсеткен жағдайда;
2) соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгеннен кейiн атағынан айырылады.
26. Сот шешімі бойынша заңсыз сотталғандар және толық ақталғандардың атаққа құқығы облыстық (қалалық, аудандық) мәслихаттың шешімімен қайта қалпына келтіріледі.

4. Лишение и восстановление звания
25. Лицо, которому присвоено звание, лишается его по решению областного (городского, районного) маслихата по представлению органа, внесшего ходатайство о присвоении звания в случаях:
1) совершения негативных проступков, вызвавших большой общественный резонанс;
2) вступления в законную силу обвинительного приговора суда.
26. Незаконно осужденные и реабилитированные полностью по решению суда восстанавливаются в правах на звание решением областного (городского, районного) маслихата.