Тараз қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидаларын бекiту туралы
Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 2012 жылғы 27 маусымдағы N 5-6 Шешімі. Жамбыл облысы Тараз қаласының Әділет басқармасында 2012 жылғы 25 шілдеде 6-1-150 нөмірімен тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 11-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 28.11.2016 № 11-4 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк 10 күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Тақырыпқа өзгерістер енгізілді - Тараз қалалық мәслихатының 08.10.2013 № 19-8 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша: "табысы аз отбасыларына (азаматтарға)" деген сөздер "аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға)" деген сөздермен ауыстырылды - Тараз қалалық мәслихатының 08.10.2013 № 19-8 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97 бабына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Тараз қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары бекiтiлсiн.
2. "Тараз қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Ережелерiн бекiту туралы" Тараз қалалық мәслихатының 2011 жылғы 14 желтоқсандағы № 45-5 шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6-1-141 болып тіркелген, 2012 жылғы 25 қаңтарда № 4 "Жамбыл-Тараз" газетінде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы шешiм Әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қалалық мәслихат хатшысы Б. Нарбаев
Тараз қалалық мәслихатының
2012 жылғы 27 маусымдағы
№ 5-6 шешiмiмен бекiтiлген
Тараз қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Тараз қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидалары (әрi қарай - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97 бабына сәйкес әзiрленген.
2. Осы Қағидаларда келесi негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
коммуналдық қызметтер - тұрғын үйде (тұрғын ғимаратта) көрсетiлетiн және сумен жабдықтауды, кәрізді, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкету мен лифт қызметiн көрсетудi қамтитын қызметтер;
қызмет көрсетуші - коммуналдық қызметтерді көрсетумен айналысатын заңды немесе жеке тұлға;
өтiнiш иесi (жеке тұлға) - жеке өзiнiң немесе отбасының атынан тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш берген тұлға;
уәкiлеттi орган – "Тараз қаласы әкiмдiгiнiң жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi" мемлекеттiк коммуналдық мекемесi.
аз қамтылған отбасылар (азаматтар) - жиынтық табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен еңбекке жарамды адамдар.

Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Тараз
Решение Таразского городского маслихата Жамбылской области от 27 июня 2012 года N 5-6. Зарегистрировано управлением юстиции города Тараз Жамбылской области 25 июля 2012 года за номером 6-1-150. Утратило силу решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 28 ноября 2016 года № 11-4
Сноска. Утратило силу решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 28.11.2016 № 11-4 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. Внесены изменения в заголовок и текст на государственном языке, заголовок и текст на русском языке не изменяются в соответствии с решением Таразского городского маслихата от 08.10.2013 № 19-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Тараз.
2. Признать утратившим силу решение Таразского городского маслихата от 14 декабря 2011 года № 45-5 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Тараз" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6-1-141, опубликовано 25 января 2012 года в газете "Жамбыл-Тараз" № 4).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь городского маслихата Б. Нарбаев
Утверждены решением
Таразского городского маслихата
от 27 июня 2012 года № 5-6
Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Тараз
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Тараз (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов;
услугодатель - юридическое или физическое лицо, занимающееся, предоставлением коммунальных услуг;
заявитель (физическое лицо) - лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи;
уполномоченный орган - государственное коммунальное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Тараз".
малообеспеченные семьи (граждане) - трудоспособные лица, имеющие совокупный доход ниже прожиточного минимума;

Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Тараз қалалық мәслихатының 28.08.2014 № 32-4 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Отбасының (азаматтың) шектi ұйғарынды шығындардың үлесi отбасының (азаматтың) жиынтық табысының 5 пайыз мөлшерiнде белгiленедi.
4. Ресми расталмаған табыс отбасының (азаматтың) жұмысқа жарамды әрбiр мүшесіне ең төменгі жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібі Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасына" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылғы 6 ақпанда № 7412 болып тіркелген) сәйкес анықталады.
5. Белгiленген нормадан жоғары тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстар төлемін, коммуналдық қызметтердi және телекоммуникацияның желiсiне қосылған телефонға абоненттiк ақының өсуi бөлiгiнде байланыс қызметтерiн тұтыну төлемiн, тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн ақы төлеу жалпы негiздерде жүргiзiледi.
Тұрғын үй көмегін көрсетуге өтініш қабылдау ағымдағы тоқсанның ішінде жүргізіледі және тоқсанға толығымен тағайындалады.
6. Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын жайы (үйi, пәтерi) бар немесе тұрғын үй-жайларын жалға тапсыратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
Мүгедектердi, жалғыз тұратын зейнеткерлерді магистратураны қоса алғандағы күндiзгi оқыту нысанында оқитын оқушылар мен студенттердi, тыңдаушылар мен курсанттарды, сондай-ақ I және II топтағы мүгедектерді, он алты жасқа дейінгі бала кезінен мүгедек-балаларды, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейiнгi балаларды бағып-күтумен айналысатын азаматтарды қоспағанда, жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тiркелмеген, еңбек iстеуге қабiлетi болса да жұмыс iстемейтiн адамдары бар аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Тараз қаласында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) беріледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Тараз қалалық мәслихатының 28.08.2014 № 32-4 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Таразского городского маслихата от 28.08.2014 № 32-4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Доля предельно допустимых расходов семьи (гражданина) определяется к совокупному доходу семьи (гражданина) в размере 5 процентов.
4. Официально не подтвержденные доходы учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого трудоспособного члена семьи (гражданина).
Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется согласно "Правилам исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органам в частном жилищном фонде", утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412).
5. Оплата расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
Прием заявлений на оказание жилищной помощи производится в течение текущего квартала и назначается на целый квартал.
6. Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим в частной собственности более одной единицы жилья (дома, квартиры) или сдающим жилые помещения в наем.
Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим трудоспособных лиц, которые не работают, не зарегистрированы в уполномоченных органах по вопросам занятости, кроме инвалидов, одиноко проживающих пенсионеров, учащихся и студентов, слушателей и курсантов дневной формы обучения, включая магистратуру, а также граждан, занятых уходом за инвалидами I и II групп, детьми-инвалидами с детства до шестнадцати лет, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до трех лет.
Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) постоянно проживающим в городе Тараз.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением Таразского городского маслихата от 28.08.2014 № 32-4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

2. Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң тәртiбi мен мөлшерi
7. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн өтініш иесі (жеке тұлға) уәкiлеттi органға өтiнiш бередi және "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысымен бекiтілген Тұрғын үй көмегiн көрсету ережелерiнде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қажетті құжаттар салыстыру үшін көшірме және түпнұсқада ұсынылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
8. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстар төлемін, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну ақысын, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысын төлеуге кеткен нақты шығындардың сомасынан аса алмайды.
Жеке тұтыну есептеуіш бойынша пайдаланған коммуналдық қызметтердің нақты сомасы қызметтің сол түрі бойынша бекітілген нормадан аспауы қажет.
9. Отбасының (азаматтың) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстар төлемін, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну ақысын, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысын төлеуге шектi ұйғарынды шығындардың үлесi өзгерген кезде уәкiлеттi орган бұрын тағайындалған тұрғын үй көмегiн қайта санауды жүргiзедi.
10. Тұрғын үй көмегiн алушылар он күн iшiнде қандай да болсын тұрғын үй меншiгi нысандарының, отбасы құрамының, жиынтық табысының өзгергендерi туралы және тұрғын үй көмегi мөлшерiне әсер ететiн басқа да факторлар туралы, сондай-ақ, тұрғын үй көмегiн дұрыс емес есептеген жағдайда уәкiлеттi органға хабарлайды.
11. Тұрғын үй көмегiнің заңсыз алынған сомалары алушымен ерiктi түрде, ал бас тартқан жағдайда – сот тәртiбiмен қайтарылуға жатады.
12. Тұрғын үй көмегiн тағайындау кезiнде келесi өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының және коммуналдық қызметтердi тұтынудың нормалары ескерiледi:
1) өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормалары:
жеке басты азаматтар үшiн – 30 шаршы метр, бiрақ нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
екi және одан да көп адамды отбасына – отбасының әр мүшесiне 18 шаршы метр, бiрақ нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
2) электр қуатын тұтыну нормалары (айына):
бiрден үш адамға дейiнгi отбасына – отбасының әрбiр мүшесiне 80 киловатт;
төрт және одан да көп мүшелi отбасына – 300 киловатт;

2. Размер и порядок оказания жилищной помощи
7. Для назначения жилищной помощи заявитель (физическое лицо) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет документы, указанные в Правилах предоставления жилищной помощи, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи"
Документы, необходимые для назначения жилищной помощи, предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
8. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактических расходов на оплату расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Суммы фактически начисленных коммунальных услуг по счетчикам индивидуального учета потребления не должны превышать установленную норму потребления по данным видам услуг.
9. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи (гражданина) на оплату расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде уполномоченный орган производит перерасчет ранее назначенной жилищной помощи.
10. Получатели жилищной помощи в течение десяти дней информируют уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи, совокупного дохода и других факторах, влияющих на размер жилищной помощи, а также о случаях неверного начисления жилищной помощи.
11. Незаконно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
12. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилья и потребления коммунальных услуг, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
для одиноких граждан – 30 квадратных метров, но не более фактически занимаемой площади;
для семьи из двух и более человек – 18 квадратных метров на каждого члена семьи, но не более фактически занимаемой площади;
2) нормы потребления электроэнергии (в месяц):
на семью от одного до трех человек – 80 киловатт на каждого члена семьи;
от четырех и более человек – 300 киловатт;

3) газ шығындарының нормасы (айына):
газ пешінің, орталық жылу беру және ыстық су болған жағдайда айына бір адамға – 18 текше метр;
газ пешінің болған, орталық жылу беру және ыстық су болмаған жағдайда бір адамға – 22 текше метр.
Коммуналдық қызмет тұтыну нормалары табиғи монополияларды (монополистiк қызметтi) реттеу бойынша аумақтық уәкiлеттi орган қолданатын, көрсетiлетiн қызметтерге тарифтердi (бағаларды) бекiткен кездегi коммуналдық қызметтердi босату нормаларына баламалы.
3.Тұрғын үй көмегiн төлеу тәртiбі
13. Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстар төлемін, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну ақысын, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысын төлеуге шығындарды өтеу өтемақы соммалары уәкілетті органмен екiншi деңгейдегi банктер арқылы, алушылардың өтiнiштерi бойынша тиiстi қызмет көрсетушiлердiң есеп шотына, ал телефон үшiн абоненттiк ақы тарифтерiнiң арттырылу өтемақысын абоненттердiң жеке есеп шотына аударылуы мүмкін.
4. Қорытынды қағидалар
14. Осы қағидалармен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

3) нормы расхода газа (в месяц):
при наличии газовой плиты, центрального отопления и горячего водоснабжения – 18 кубических метров на одного человека;
при наличии газовой плиты, отсутствии центрального горячего водоснабжения и газового водонагревателя – 22 кубических метров на одного человека.
Нормы потребления коммунальных услуг эквивалентны нормам отпуска коммунальных услуг, применяемых территориальным уполномоченным органом по регулированию естественных монополий (монополистической деятельности), при утверждении ими тарифов (цен) на оказываемые услуги.
3. Порядок выплаты жилищной помощи
13. Суммы, начисленные на оплату расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде уполномоченным органом через банки второго уровня по письменному заявлению получателей могут перечисляться на лицевые счета соответствующих услугодателей, а компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон - на лицевые счета абонентов.
4. Заключительные положения
14. Отношения не урегулированные настоящими Правилами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.