Қарағанды облысының Ащилыайрық, Кіші Бұқпа, Үлкен Бұқпа, Солонка, Узенка, Веснянка, Көкпекті, Талды, Шажағай, Сарыбұлақ өзендерінде су қорғау аймақтары мен белдеулерін орнату және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібі туралы
Қарағанды облысы әкімдігінің 2012 жылғы 5 сәуірдегі N 11/03 қаулысы. Қарағанды облысы Әділет департаментінде 2012 жылғы 11 мамырда N 1910 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 2024 жылғы 4 қазандағы № 60/03 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 04.10.2024 № 60/03 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облысы әкімдігінің 09.04.2019 N 21/01 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.
1. Бекітілген жобаларға сәйкес су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулері белгіленсін:
1) "Қарағанды облысының Ащилыайрық өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
2) "Қарағанды облысының Кіші Бұқпа өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату" және "Кіші Бұқпа өзенінің су қорғау аймағын, белдеуін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату" жобасын түзету;
3) "Қарағанды облысының Үлкен Бұқпа өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
4) "Қарағанды облысының Солонка өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату" және ""Қарағанды Энергоцентр" жауапкершілік шектеулі серіктестігі Қарағанды жылуэлектрорталығы-3 №3 золоотвалдың 1-секциясының іргелес аумағында құрылысы жоспарланған Солонка өзенінің учаскесінде су қорғау аймағын, белдеуін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату" жобасын түзету";
5) "Қарағанды облысының Узенка өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";

Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реках Ащилыайрык, Малая Букпа, Большая Букпа, Солонка, Узенка, Веснянка, Кокпекты, Талды, Шажагай, Сарыбулак Карагандинской области
Постановление акимата Карагандинской области от 5 апреля 2012 года N 11/03. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 11 мая 2012 года N 1910. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 4 октября 2024 года № 60/03
Сноска. Утратило cилу постановлением акимата Карагандинской области от 04.10.2024 № 60/03 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11838) акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 09.04.2019 N 21/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов, согласно утвержденных проектов:
1) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Ащилыайрык Карагандинской области";
2) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Малая Букпа Карагандинской области" и корректировка проекта "Установление водоохранной зоны и полосы и режима их хозяйственного использования для реки Малая Букпа";
3) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Большая Букпа Карагандинской области;
4) ""Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Солонка Карагандинской области" и корректировка проекта "Установление водоохранной зоны и полосы и режима их хозяйственного использования на участке реки Солонка с планируемым строительством на прилегающей территории 1-й секции золоотвала № 3 теплоэлектроцентрали-3 товарищества с ограниченной ответственностью "Караганда Энергоцентр";
5) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Узенка Карагандинской области";

6) "Қарағанды облысының Веснянка өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату" және ""Қарағанды Энергоцентр" жауапкершілік шектеулі серіктестігі Қарағанды жылуэлектрорталығы-3 №3 золоотвалдың 1-секциясының іргелес аумағында құрылысы жоспарланған Веснянка өзенінің учаскесінде су қорғау аймағын, белдеуін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату" жобасын түзету";
7) "Қарағанды облысының Көкпекті өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
8) "Қарағанды облысының Талды өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
9) "Қарағанды облысының Шажағай өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
10) "Қарағанды облысының Веснянка өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату".
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысы әкімдігінің 29.12.2020 N 88/05 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді); 29.12.2020 N 88/04 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулыларымен.
2. Осы қаулының 1 тармағындағы көрсетілген су объектілерінде су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде шаруашылыққа пайдалану тәртібі және ерекше жағдайлары қосымшаға сәйкес орнатылсын.
3. "Қарағанды жер ҒӨО" еншілес мемлекеттік кәсіпорыны (келісім бойынша) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын картографиялық материалдарға түсірсін.
4. "Қарағанды облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі облыстық жер балансын жасаған кезде тиiстi өзгерістер енгізсін.
5. Қарағанды қаласының, Бұқар-Жырау, Жаңаарқа, Қарқаралы, Шет аудандарының әкімдері:
1) заңнамалар талаптарына сәйкес су қорғау белдеулеріндегі жерді жобалық құжаттамаға сәйкес су қорының жеріне ауыстыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын;
2) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің белгіленген шекарасын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап әрбір жер пайдаланушыларға жеткізсін;
3) жер телімдерін бөлген кезде, осы қаулының қосымшасына сәйкес уақытша пайдаланудағы су қорғау аймақтарын, белдеулерін және шаруашылыққа пайдалану тәртібін сақтасын;
4) тиісті пайдалану тәртібін сақтау жағдайына орай су қорғау аймақтары және белдеулерінің шегінде шаруашылық қызметін жүргізу үшін жер телімдерін бөлу, су объектілерінің ластануының, қоқыстануының және сарқылмауының алдын ала отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың қатаң келісімімен жүзеге асырсын.

6) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Веснянка Карагандинской области" и корректировка проекта "Установление водоохранной зоны и полосы и режима их хозяйственного использования на участке реки Веснянка с планируемым строительством на прилегающей территории 1-й секции золоотвала № 3 Карагандинской теплоэлектроцентрали-3 товарищества с ограниченной ответственностью "Караганда Энергоцентр";
7) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Кокпекты Карагандинской области";
8) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Талды Карагандинской области";
9) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Шажагай Карагандинской области";
10) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Сарыбулак Карагандинской области".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями акимата Карагандинской области от 29.12.2020 N 88/05 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2020 N 88/04 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Установить режим и особые условия хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос, на водных объектах указанных в пункте 1 настоящего постановления, согласно приложению.
3. Дочернему государственному предприятию "Караганда НПЦзем" (по согласованию) отразить на картографических материалах границы водоохранных зон и полос.
4. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Карагандинской области" внести соответствующие изменения при составлении земельного баланса области.
5. Акимам города Караганды, Бухар-Жырауского, Жанааркинского, Каракаралинского, Шетского районов:
1) в соответствии с требованиями законодательств принять необходимые меры по переводу земель под водоохранными полосами в земли водного фонда согласно проектной документации;
2) довести до каждого землепользователя установленные границы водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования со дня введения в действие настоящего постановления;
3) при выделении земельных участков во временное пользование соблюдать режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос в соответствии с приложением к настоящему постановлению;
4) выделение земельных участков для ведения хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос, при условии соблюдения соответствующего режима пользования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения водных объектов осуществлять строго по согласованию с государственными органами в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

6. Қарағанды қаласының, Бұқар-Жырау Жаңаарқа, Қарқаралы, Шет аудандарының әкімдері, олардың ведомстволық қарастылығына және меншік нысанына тәуелсіз кәсіпорын, ұйым және басқа да шаруашылық нысандары басшылары пайдаланатын жерлердегі, су қорғау аймақтары және белдеулерінде:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан нысандарды пайдалануға беруді шаруашылық пайдалану тәртібіне сәйкес түрге келтіру бойынша жұмыстар жүргізілсін;
2) шаруашылыққа пайдалану тәртібінің бұзылмауы және тиісті санитарлық жағдайы қосымшаға сәйкес, сондай-ақ су қорғау белгілерін сақтауды қамтамасыз етсін.
7. Мемлекеттік уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өзінің құзіреттілігі шегінде су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының сақталуын, оларға белгіленген шаруашылық қызметінің тәртібін және ерекше қорғалатын су нысандарын бақылауды жүзеге асырсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т.А. Әбілдаға жүктелсін.
9. Осы қаулы бірінші ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енеді.
Қарағанды облысының әкімі
Ә. Құсайынов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрлігінің
Қарағанды облысы бойынша
мемлекеттік санитарлық-
эпидемиялогиялық қадағалау
департаментінің директоры
Т.Н. Хамитов
"__" _______ 2012 жыл
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу
бассейндік инспекциясының бастығы
Б.З. Данбаев
"__" _______ 2012 жыл
Қарағанды облысы әкімдігінің
2012 жылғы 5 сәуірдегі
N 11/03 қаулысымен бекітілді
Су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылыққа
пайдалану тәртібі және ерекше жағдайлары
1. Су қорғау аймақтарының шегінде жол берілмейді:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;

6. Акимам города Караганды, Бухар-Жырауского, Каракаралинского, Жанааркинского, Шетского районов и руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон и полос:
1) провести работы по приведению в соответствие с режимом хозяйственного использования эксплуатацию объектов расположенных в пределах данных водоохранных зон и полос;
2) обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования, согласно приложению, а также сохранность водоохранных знаков.
7. Государственным уполномоченным органам в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в пределах своей компетенции осуществлять контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Әбілда Т.А.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области
А. Кусаинов
СОГЛАСОВАНО
Директор департамента
комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
по Карагандинской области
Т.Н. Хамитов
"__"__________ 2012 год
СОГЛАСОВАНО
Начальник Нура-Сарысуской
бассейновой инспекции по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Б.З. Данбаев
"__"___________ 2012 год
Утвержден постановлением
Акимата Карагандинской области
N 11/03 от 5 апреля 2012 года
Режим и особые условия хозяйственного использования
в пределах водоохранных зон и полос
1. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;

3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға жол берілмейді.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 13.01.2022 № 03/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Су қорғау белдеулерінің шегінде жол берілмейді:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға. Осы тармақшаның ережесі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125-бабының 7-тармағымен және 145-1 бабымен белгіленген талаптарды ескере отырып қолданылады;

3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало - и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 13.01.2022 № 03/01 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. В пределах водоохранных полос не допускается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения. Положения данного подпункта применяются с учетом требований, установленных пунктом 7 статьи 125 и статьей 145-1 Водного кодекса Республики Казахстан;

3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 13.01.2022 № 03/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және салалық сараптамалардың түйіндерін қамтитын, құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемелерге, жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар болмаса, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар мен коммуникациялар салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) жол берілмейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы әкімдігінің 09.04.2019 N 21/01 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.

3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 13.01.2022 № 03/01 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. В водоохранных зонах и полосах не допускается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), включающей выводы отраслевых экспертиз.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 09.04.2019 N 21/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).