Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Қағидасын бекiту туралы
Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 2012 жылғы 10 сәуірдегі № 4/23 шешімі. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 11 мамырда № 11-3-134 тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 2018 жылғы 23 қарашадағы № 27/226 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 23.11.2018 № 27/226 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы № 95-IV Бюджет Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қаулысына сәйкес Бейнеу аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1.Қоса беріліп отырған Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы (бұдан әрі-Қағида) бекітілсін.
2"Бейнеу аудандық жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі (Б.Өмірбеков) аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетуді Қағидаға сәйкес қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 27.03.2017 № 11/95 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3.Осы шешімнің орындалысын бақылау Бейнеу ауданы әкімінің орынбасары Қ.Әбілшеевке (келісімі бойынша) жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б. Килышаев
Аудандық мәслихат хатшысы А.Ұлұқбанов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Бейнеу аудандық экономика
және қаржы бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Нысанбаев Мақсат
10 сәуір 2012 жыл
"Бейнеу аудандық жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
Өмірбеков Бөкенбай
10 сәуір 2012 жыл
Аудандық мәслихатының 2012 жылғы
10 сәуірдегі № 4/23 шешіміне қосымша
Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы
Осы аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы (бұдан әрі-Қағида), Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы", 2001 жылғы 17 шілдедегі "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңдарына және 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы", 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қаулыларына және 2009 жылғы 28 шілдедегі Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің Ережесін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді және аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
Шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматтың) бір айда кондоминиум обьектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;
отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азаматтардың) алған кірістердің жалпы сомасы;
кондоминиум обьектісін басқару органы – кондоминиум обьектісін күтіп ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
уәкілетті орган - жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын ауданның жергілікті атқарушы органы.

Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
Решение Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 10 апреля 2012 года № 4/23. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 11 мая 2012 года № 11-3-134. Утратило силу решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 23 ноября 2018 года № 27/226
Сноска. Утратило силу решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 23.11.2018 № 27/226 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года № 94 "О жилищных отношениях"и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" Бейнеуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) (далее-Правила).
2. Государственному учреждению "Бейнеуский районный отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния" (Б. Омирбеков) в соответствии с Правилами обеспечить оказание жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 27.03.2017 № 11/95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима Бейнеуского района К.Абилшееву (по согласованию).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Б. Килышаев
Секретарь районного маслихата А. Улукбанов
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник государственного учреждения
"Бейнеуский районный отдел
экономики и финансов"
Нысанбаев Максат
10 апреля 2012 года
Начальник государственного учреждения
"Бейнеуский районный отдел занятости
и социальных программ"
Омирбеков Бокенбай
10 апреля 2012 года
Приложение к решению
Бейнеуского районного маслихата
от 10 апреля 2012 года № 4/23
Правила оказания жилищной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам)
Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) (делее-Правила) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан 16 апреля 1997 года № 94 "О жилищных отношениях", от 5 июля 2004 года "О связи", от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" и Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, постановлениями Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищаемым гражданам" и приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи) претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" и определяет порядок предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
доля предельно-допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах;
совокупной доход - общая сумма доходов, полученных семьей (граждан) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
уполномоченный орган – исполнительный орган района финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи.

2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) көрсетіледі:
Тұрғын үй көмегі жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) күтіп ұстауға шығындарды төлеу үшін ұсынылады;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтеріне;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге беріледі.
алынып тасталды - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 24.11.2014 № 28/192 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Бейнеу аудандық жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Уәкілетті орган) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 27.03.2017 № 11/95 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде кондоминиум обьектілерінің ортақ мүлігін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Отбасының шекті жол берілетін шығыстардың үлесі отбасының жиынтық табысының 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
5.Жеке меншігінде бірден артық тұрғын үй (пәтері) бар отбасылар немесе тұрғын үйді (пәтерді) жалға берушілер тұрғын үй көмегін алу құқығын жоғалтады.
Бірінші, екінші топтағы мүгедектерді, магистратураны қоса алғанда, күндізгі оқу нысанында оқитын оқушылар мен студенттерді, тыңдаушылар мен курсанттарды, сондай-ақ бірінші және екінші топтағы мүгедектерді, он сегіз жасқа дейінгі бала кезінен мүгедек-балаларды, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейінгі балаларды бағып күтумен айналысатын азаматтарды қоспағанда, Уәкілетті органда тіркелмеген, еңбек істеуге қабілеті болса да жұмыс істемейтін адамдары бар аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
6.Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының және коммуналдық қызметтерді тұтынудың келесі әлеуметтік нормалары ескеріледі:

2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
Жилищная помощь предоставляется на оплату расходов на содержания жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
исключен решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 24.11.2014 № 28/192 вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Бейнеуский районный отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния" (далее – Уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 27.03.2017 № 11/95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм потребления и предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) на эти цели, установленного местным представительным органом.
Доля предельно-допустимых расходов семьи (гражданина) устанавливается к совокупному доходу семьи (гражданина) в размере 10 процентов.
5. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры,дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду), утрачивают право на получение жилищной помощи.
Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим трудоспособных лиц, которые не работают, не зарегистрированы в уполномоченный орган, кроме инвалидов первой и второй группы, учащихся и студентов, слушателей и курсантов дневной формы обучения, включая магистратуру, а также граждан, занятых уходом за инвалидами первой и второй группы, детьми – инвалидами с детства до восемнадцати лет, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до трех лет.
6. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилья и потребления коммунальных услуг, обеспечиваемые компенсационными мерами:

1) өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының нормалары:
адамға шаққанда-18 шаршы метр, бірақ нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
жалғыз басты азаматқа -33 шаршы метр,бірақ бір бөлмелі пәтердің мөлшерінен аз емес және нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
2) электр қуаты нормалары (бір айда):
бір бөлмелі үйге – 90 киловатт;
екі бөлмелі үйге – 120 киловатт;
үш бөлмелі үйге - 150 киловатт.
3) газ нормалары:
бір қазандыққа айына – 1200 текше метр;
газ плитасына бір адамға – 12,5 текше метр.
4) су пайдалану нормалары:
Су құбырынсыз қазақ ауылдарға тәулігіне бір адамға –50 литр;
Су құбырымен тәулігіне – 120 литр.
7. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтері көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифі өсімінің орнын толтыруға арналған төлемақы Бейнеу ауданында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) берілетін тұрғын үй көмегі құрамында жүзеге асады.
8. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтері көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифі өсімінің орнын толтыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысымен анықталады.
9.Тұрғын үй көмегінің мөлшері коммуналдық қызметтер үшін нақты төлем сомасынан аспауы керек.
10.Тұрғын үй көмегінің мөлшері ай сайын сол айға бекітілген тарифтер тұрғын үйді ұстауға шыққан шығындар мен пайдаланылған коммуналдық қызметтер шығындары құны негізінен есептеледі.
11.Тұрғын үй көмегі қызметтерді жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша көрсетіледі.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
12. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) уәкілетті органға өтініш береді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін ұсынылады);
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) мекенжай анықтамасы не өтініш берушінің тұрғылықты тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын ауыл әкiмдерінiң анықтамасы;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) тұрғын үйді ( тұрғын ғимаратты) күтіп – ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
6) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғы үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот;

1) нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
на одного человека – не более 18 квадратных метров, но не более фактически занимаемой площади;
для одиноко проживающих граждан – 33 квадратных метров, но не менее размера однокомнатной квартиры и не более фактически занимаемой площади.
2) нормы электроэнергии (в месяц):
однокомнатная квартира – 90 киловатт;
двухкомнатная – 120 киловатт;
трехкомнатная и более – 150 киловатт.
3) нормы газа:
на отопление в месяц – 1200 кубических метров;
газовая плита на одного человека в месяц – 12,5 кубических метров.
4) нормы потребления воды:
привозная вода (для сел и поселков) – 50 литров в сутки;
вода водопроводная – 120 литров в сутки.
7. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально - защищаемым гражданам осуществляется в составе жилищной помощи, предоставляемой малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Бейнеуском районе.
8. Компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищаемым гражданам определены постановлением Правительства Республики Казахстан "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказания услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам".
9. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за коммунальные услуги.
10. Размер жилищной помощи исчисляется ежемесячно, исходя из утвержденных на этот месяц тарифов, стоимости расходов по содержанию жилья и количества потребления коммунальных услуг.
11. Жилищная помощь оказывается по предъявленным счетам поставщиков услуг.
2. Порядок назначения жилищной помощи
12. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) обращается в уполномоченый орган с заявлением и представляет следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя (представляется для идентификации личности услугополучателя);
2) Копия правоустанавливающего документа на жилище;
3) адресную справку либо справку сельских акимов, подтверждающую регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;
4) Документы, подтверждающие доходы семьи;
5) Счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
6) Счета на потребление коммунальных услуг;
7) Квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8) Счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом;

9) алынып тасталды - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 24.11.2014 № 28/192 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 10.12.2012 № 10/62; 21.04.2014 № 23/156; 27.03.2017 № 11/95 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Уәкілетті органға құжаттардың түпнұсқалары және көшірмелері ұсынылады. Салыстырғаннан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
14. Уәкілетті орган құжаттарды тіркейді және өтініш берушіге құжаттарды қабылдағандығы туралы растама қағазды береді.
15. Уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қажет құжаттарды өтініш берушіден қабылдап алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оларды қарайды және тұрғын үй көмегін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту жөнінде шешім қабылдайды, бұл туралы өтініш берушіге жазбаша хабарлайды, бас тартқан жағдайда оның себебін көрсетеді.
Шешім - Уәкілетті орган маманының және басшысының қолтаңбасы арқылы куәландырылған, тұрғын үй көмегін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы құжат болып табылады.
16. Тұрғын үй көмегі, оны алуға құқығы бар жағдайда, өтініш берген айдан бастап сол тоқсанға тағайындалады.
Отбасының (азаматтың) табыстарын растайтын құжаттар тоқсан сайын ұсынылғаннан кейін тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу жүргізіледі.
17. Тұрғын үй көмегін алушы тұрғын үй көмегін төлеу мөлшерінің өзгеруіне негіз бола алатын мән-жайлары, сондай-ақ олардың дұрыс есептелмегені туралы он бес күн мерзімде Уәкілетті органға хабарлайды.
18. Тұрғын үй көмегі мөлшеріне ықпал ететін мән-жайлар туындаған жағдайда, өзгерістер енгізілген айдан кейінгі айдан бастап қайта есептеледі.
19. Өтініш беруші жалған мәлімет беру арқылы заңсыз тұрғын үй көмегін тағайындауға жол бергені айқындалған жағдайда, тұрғын үй көмегін төлеу оны тағайындау мерзіміне тоқтатылады.
Артық төленген сомалар бюджетке қайтарылады, ал алушы өз еркімен қайтарудан бас тартқан жағдайда, Уәкілетті орган аударылған төлемдерді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте төлетеді.
20. Жалғыз тұратын тұрғын үй көмегін алушы қайтыс болған жағдайда, тұрғын үй көмегін төлеу қайтыс болған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
21. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысы тұрғын үй көмегін алуға тапсырылған құжаттар негізінде анықталады.
Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде жерлеу үшін берілетін бір жолғы көмек, төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетілген көмек, кейбір тамақ түрлерінің қымбаттауына байланысты аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) мемлекеттік бюджеттен ақшалай болмаса табиғи нысанда алынған нақты табысының барлығы, білім алу кезеңінде оқушыларға берілетін ыссы тамақ құны және заттай көмек түрлері, тұрғын үй және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмегінен басқа, сол кездегі белгіленген мерзімде ақшалай немесе табиғи нысан түрінде алынған барлық нақты табысы кіреді.
Табысы жоқ отбасылар үшін тұрғын үй көмегін есептеу үшін өткен тоқсандағы жиынтық табысы ретінде кедейлік шегінің мөлшері алынады;

9) исключен решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 24.11.2014 № 28/192 вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решениями маслихата Бейнеуского района Мангистауской области от 10.12.2012 № 10/62; от 21.04.2014 № 23/156; от 27.03.2017 № 11/95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Документы представляются в Уполномоченный орган, в подлинниках и копиях. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
14. Уполномоченный орган регистрирует документы и выдает заявителю подтверждение о принятии документов.
15. Уполномоченный орган в течение десяти календарных дней со дня принятия необходимых для назначения жилищной помощи документов от заявителя рассматривает их и принимает решение о назначении или отказе в назначении жилищной помощи, о чем письменно уведомляет заявителя, о в случае отказа – с указанием его причины.
Решение представляет собой документ о назначении (отказе в назначении) жилищной помощи, удостоверенный подписи специалиста и руководителя Уполномоченного органа.
16. Жилищная помощь назначается при наличии права на нее – с месяца обращения на квартал.
Перерегистрация получателей жилищной помощи производится ежеквартально после предоставления подтверждающего документа о полученных доходах семьи (гражданина).
17. Получатель жилищной помощи в пятнадцатидневный срок информирует Уполномоченный орган об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи, а так же о случаях ее неверного начисления.
18. При возникновении обстоятельств, влияющих на размер жилищной помощи, производится перерасчет, начиная с месяца, следующего за тем месяцам, в котором наступили соответствующие изменения.
19. В случае выявления представления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи, выплата жилищной помощи прекращается на период ее назначения.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в бюджет, а в случае отказа получателем возвратить в добровольном порядке, уполномоченный орган взыскивает перечисленные выплаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
20. В случае смерти одиноко проживающего получателя жилищной помощи выплата жилищной помощи прекращается с месяца следующего за месяцем смерти.
21. Определение совокупного дохода семьи (гражданина), претендующего на получения жилищной помощи производится на основании документов, предоставляемых при обращении за жилищной помощью.
В совокупный доход семьи включаются все виды доходов, кроме единовременной пособии на погребение, возмещение ущерба, причиненного здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций, единовременное пособие в связи с рождением ребенка, помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным семьям (гражданам) в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета, стоимости горячего питания и помощи учащихся в период получения образования, жилищной помощи и государственной адресной социальной помощи.
совокупный доход семьи, равный размеру черта бедности за предыдущий квартал, применяется семьям (гражданам) не имеющих доходов для начисления жилищной помощи;

3. Тұрғын үй көмегін төлеу тәртібі
22. Тұрғын үй көмегін төлеу Уәкілетті органмен тұрғын үй көмегін алушының өтініші бойынша тұрғын үй көмегін алушының, қызмет көрсетушілердің, кондоминиум объектілерінің басқару органдарының жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Шоттарға ақшалай сомаларды аудару Уәкілетті органмен ай сайын жүргізіледі.
4. Есеп беру
23. Тағайындалған тұрғын үй көмегінің тізімі негізінде ай сайын қызмет көрсетуші кәсіпорындар тағайындалған көмек сомасына екі данада салыстыру актісін жасайды.
24. Бейнеу аудандық Уәкілетті орган Маңғыстау облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаментіне тағайындалған және төленген тұрғын үй көмегінің сомасы туралы тоқсан сайын мәлімет береді.
5. Бақылау
25. Тұрғын үй көмегінің дұрыс тағайындалуын бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіп бойынша жүзеге асырылады.

3. Порядок выплаты жилищной помощи
22. Выплата жилищной помощи осуществляется Уполномоченным органом по заявлению получателя жилищной помощи через банки второго уровня, на лицевые счета получателя жилищной помощи, поставщиков услуг, органов управления объектов кондоминиума.
Перечисление денежных сумм на счета производится Уполномоченным органом ежемесячно.
4. Отчетность
23. Ежемесячно на основании списка по назначенной жилищной помощи,поставщиками услуг составляются акты-сверки в двух экземплярах на сумму назначенной помощи.
24. Бейнеуский районный Уполномоченный орган ежеквартально представляют информацию о суммах назначенной и выплаченной жилищной помощи в Управление координации занятости и социальных программ Мангистауской области.
5. Контроль
25. Контроль за правильностью назначения жилищной помощи осуществляется в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.