Автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкасының кейбір мәселелері туралы
V сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІІ сессиясының 2012 жылғы 29 ақпандағы № 12 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2012 жылғы 12 сәуірде N 930 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 155 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 12.09.2022 № 155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің 381 бабына және 386 бабының 3 тармағына сәйкес V-ші сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Белгіленсін:
осы шешімге 1-қосымшаға сәйкес Алматы қаласындағы автотұрақтардың (паркингтердің) санаты;
осы шешімге 2-қосымшаға сәйкес автотұрақтардың (паркингтердің) санатына қарай автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкасының көлемі.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалақұрылысы, көріктендіру және коммуналдық меншік жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы Б.С. Шинға және Алматы қаласы әкімінің орынбасары В.А. Долженковқа жүктелсін.
3. Алматы қаласының мәслихаты (Т.Т. Мұқашев) нормативтік құқықтық актіні Алматы қаласы Әділет Департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткізсін. (келісім бойынша)
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
V-ші сайланған Алматы қаласы
мәслихаты III сессиясының
төрағасы
Х. Берғаріпов
V-ші сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
Т. Мұқашев
V-ші сайланған
Алматы қаласы мәслихаты
III сессиясының
2012 жылғы 29 ақпандағы
№ 12 шешіміне 1 қосымша
Алматы қаласындағы автотұрақтардың (паркингтердің) санаты
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 24.01.2018 № 190 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Автотұрақ тардың (паркинг тердің) типтері және түрлері
Автотұрақ тардың (паркинг тердің) мақсаты
Алматы қаласындағы нысаналы мақсат жіктемесіне сәйкес жер учаскесінің нысаналы мақсаты
Автотұрақ тардың (паркинг тердің) санаты
1
Қызметтік автотұрақтар (паркингтер)
Жеке және заңды тұлғаларға тиесілі автокөліктерді тегін негізде сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
I санат
2
Айып автотұрақтары
Көлік құралдарын айып автотұрақта рында сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
3
Аз қозғалатын (мүгедектер) топтардың көлік құралдарын және велотранс портты қоятын орындар
Аз қозғалатын (мүгедектер) топтардың көлік құралдарын және велотранс портты сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
4
Ғимараттардың цокольді және (немесе) жерасты деңгейінде орналасқан және (немесе) көзделген және осындай ғимараттардың ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын автотұрақтар (паркингтер)
Жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын ақылы және тегін негізде сақтау
Автотұрағы (паркингі) бар ғимаратты, құрылысты пайдалану және қызмет көрсету
II санат
5
Тұрақты орындары белгіленген күрделі құрылыспен байланысты көп деңгейлі автотұрақтар (паркингтер)
Жыл сайын белгіленген төлем төлейтін жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын сақтау
Көп деңгейлі автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
5-1
Мыналармен жабдықталған жеке және заңды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге тиесілі автотұрақтар (алаң түріндегі):
- энергиямен жабдықтауды жоғалтумен байланысты төтенше жағдайларда шлагбаумдарды апат жағдайында ашу мүмкіндігі бар жабық тұрақтарға арналған тұрақ жабдығымен;
- операторда тұрақтар мен тұрақ жабдықтарының жағдайын бақылау және басқару орталығымен кемінде 3 желісі бар техникалық қолдау орталығының бірегей телефон нөмірінің болуы;
- тұраққа кіретін және шығатын автокөлік құралдарының мемлекеттік нөмірлерін бейне бақылау жүйесімен, оларды автоматты түрде тану, ақпаратты ішкі істер органдарының процессингтік орталығына қорғалған арна бойынша орталықтандырылған биллингтік жүйесіне беру мүмкіндігімен;
- Қазақстан Республикасының қазыналық органдары мен орталық биллингтік жүйесіне онлайн режимінде тұрақ транзакцияларын беру жүйесімен
Бекітілген тариф бойынша ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға, жеке кәсіпкер-лерге тиесілі автокөлік құралдарын қысқа мерзімге қою
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және оларға қызмет көрсету үшін
6
Тұрақты орындары белгіленген ашық типтегі жерүсті автотұрақтары (паркингтері)
Жыл сайын белгіленген төлем төлейтін жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
III санат
7
Тәулік бойы бір орынға бірнеше көлік қойылатын және сағаттық немесе тәуліктік тариф қолданатын автотұрақтар (паркингтер)
Бекітілген тариф бойынша ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын қысқа мерзімде сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
IV санат
V-ші сайланған
Алматы қаласы мәслихаты
III сессиясының

О некоторых вопросах базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки (паркинги)
Решение III сессии Маслихата города Алматы V созыва от 29 февраля 2012 года N 12. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 12 апреля 2012 года за N 930. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 12 сентября 2022 года N 155
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 12.09.2022 N 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 381 и пунктом 3 статьи 386 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", маслихат города Алматы V-го созыва РЕШИЛ:
1. Установить:
категории автостоянок (паркингов) в городе Алматы согласно приложению 1.
размер базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки (паркинги) в зависимости от категории автостоянок (паркингов) согласно приложению 2.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной депутатской комиссии по вопросам градостроительства, благоустройства и коммунальной собственности маслихата города Алматы Шин Б.С. и на заместителя акима города Алматы Долженкова В.А. (по согласованию).
3. Маслихату города Алматы (Мукашев Т.Т.) произвести государственную регистрацию нормативного правового акта в Департаменте юстиции города Алматы.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель III-й сессии
маслихата города Алматы
V–го созыва
Х.Бергарипов
Секретарь маслихата города Алматы Т. Мукашев
Приложение 1
к решению III-й сессии маслихата
города Алматы V-го созыва от
29 февраля 2012 года № 12
Категории автостоянок (паркингов) в городе Алматы
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 24.01.2018 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типы и виды автостоянок (паркингов)
Назначение автостоянок (паркингов)
Целевое назначение земельного участка в соответствии с классификатором земель города Алматы
Категория автосто- янок (паркинга)
1
Служебные автостоянки (паркинги)
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, на бесплатной основе
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
I категория
2
Штрафные автостоянки
Хранение автотранспортных средств на штрафных автостоянках
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
3
Парковки транспортных средств маломобильных групп населения и велотран- спорта
Хранение автотранспортных средств маломобильных групп населения и велотранспорта
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
4
Автостоянки (паркинги), парковочные места которые расположены в цокольных и (или) подземных уровнях зданий и являющихся неотъемлемой составляющей частью таких зданий
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, на платной и бесплатной основе
Для эксплуатации и обслуживания здания строения, сооружения с автостоянкой (паркингом)
II категория
5
Многоуровневые, автостоянки (паркинги) связанные с капитальным строитель- ством с постоянно закрепленными местами
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, с ежегодной фиксированной оплатой
Для эксплуатации и обслуживания многоуровневой автостоянки (паркинга)
5-1
Автостоянки (площадочного типа) принадлежащие физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателями оснащенные:
- парковочным оборудованием для закрытых парковок с реализацией функций аварийного открывания шлагбаумов в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с потерей энергоснабжения;
- центром управления и мониторинга состояния парковки и парковочного оборудования, с наличием у оператора единого телефонного номера технической поддержки, с не менее чем 3 линиями;
- системой видеофиксации государственных номерных знаков автотранспортных средств, заезжающих и выезжающих с парковки с функцией автоматического распознавания с возможностью передачи информации в централизованную биллинговую систему по защищенному каналу связи в процессинговый центр органов внутренних дел;
- системой передачи парковочных транзакций в режиме онлайн в фискальные органы Республики Казахстан и центральную биллинговую систему
Краткосрочное хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям на платной основе по утвержденному тарифу
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
6
Надземные автостоянки (паркинги) открытого типа с постоянно закрепленными местами
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, с фиксированной ежегодной оплатой
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
III категория
7
Автостоянки (паркинги), где в течении суток на одном месте паркуются несколько машин и используется суточный или часовой тариф
Краткосрочное хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, на платной основе по утвержденному тарифу
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
IV категория
Приложение 2
к решению III-й сессии маслихата
города Алматы V-го созыва от

2012 жылғы 29 ақпандағы № 12
шешіміне 2 қосымша
Автотұрақтардың (паркингтердің) санатына қарай автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкасының көлемі
Автотұрақ тардың (паркинг тердің) санаты
Тұрғын үй қорының, оның ішінде құрылыстар және құрылғылар орналасқан жерлерді қоспағанда Алматы қаласындағы жерлердің базалық ставкасы
Салық кодексінің 386-бабының 3-тармағына сәйкес автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкасының ұлғайтылған көлемі
Алматы қаласында автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкасы, ұлғайтылған көлемі есепке алынған, теңгемен
I санат
28,95
1
28,95
II санат
28,95
2
57,9
III санат
28,95
5
144,75
IV санат
28,95
10
289,5

29 февраля 2012 года № 12
Размер базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки (паркинги) в зависимости от категории автостоянок (паркингов)
Категория автостоянки (паркинга)
Базовая ставка на земли города Алматы, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем за один кв.м (тенге)
Размер увеличения базовых ставок на земли выделенные под автостоянки (паркинги) в соответствии с пунктом 3 статьи 386 Налогового кодекса (раз)
Базовая ставка на земли города Алматы, выделенные под автостоянки (паркинги), с учетом размера увеличения в тенге
I категория
28,95
1
28,95
II категория
28,95
2
57,9
III категория
28,95
5
144,75
IV категория
28,95
10
289,5