Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағиданы бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2012 жылғы 21 желтоқсандағы N 11-5-V шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2013 жылдың 23 қаңтарында N 2838 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2014 жылғы 29 қазандағы № 27-6-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 29.10.2014 № 27-6-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 27.03.2014 № 21-7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша «Ережесі», «Ереже», «Ережелер», «Ережеде», «Ереженің», «Ережесін», «Ережесіне» деген сөздер тиісінше «Қағидасы», «Қағида», «Қағидалар», «Қағидада», «Қағиданың», «Қағидасын», «Қағидасына» деген сөздермен ауыстырылды - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 27.03.2014 № 21-7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 97-бабының 2-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына, «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына, «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 қазандағы № 1316 қаулысына сәйкес Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету туралы Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешімінің 2 қосымшасына сәйкес Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района
Решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 21 декабря 2012 года N 11-5-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 23 января 2013 года за N 2838. Утратило силу решением Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 29 октября 2014 года № 27-6-V
Сноска. Утратило силу решением Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 29.10.2014 № 27-6-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. Заголовок решения на государственном языке в новой редакции, заголовок на русском языке остается без изменений в соответствии с решением Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.03.2014 № 21-7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении самоуправлении в Республике Казахстан», постановлением Правительства Республики Казахстан № 512 от 14 апреля 2009 года «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», постановлением Правительства Республики Казахстан № 2314 от 30 декабря 2009 года «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1316 от 16 октября 2012 года «О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи» Бородулихинский районный маслихат Восточно-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района согласно приложению 1.
2. Признать утратившим силу решения Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области согласно приложению 2.

3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Шешімнің 3-тармағы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 27.03.2014 № 21-7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сессия төрағасы,
аудандық мәслихат хатшысы
У. Майжанов
Бородулиха аудандық
мәслихатының
2012 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 11-5-V шешіміне 1 қосымша
Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына)
тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы
Осы Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі туралы қағидасы 1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңына, «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына, «Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы құрылыс пен тұрғын үй жөндеу шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығы (2012 жылғы 6 ақпандағы № 7412 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген) және Бородулиха ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібін анықтайды.
1. Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына)
тұрғын үй көмегін көрсетудің жалпы қағидалары
1. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) - Қазақстан Республикасының тұрғын үй көмек заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;
2) коммуналдық қызметтер – тұрғын үйде (тұрғын үй ғимаратында) көрсетілетін сумен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, пеш жылуы, тұрғын үйді ұстау, қоқыстарды жою және лифтімен қамтамасыз ету қызметтері;
3) кондоминиум объектісін басқару органы-кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;

3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 3 решения в редакции решения Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.03.2014 № 21-7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председатель сессии,
секретарь районного маслихата
У. Майжанов
Приложение 1 к решению
Бородулихинского районного
маслихата от 21 декабря
2012 года № 11-5-V
Правила
оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
Бородулихинского района
Настоящие правила предоставления жилищной помощи (далее Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 «О жилищных отношениях», постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», Приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 «Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412) и определяют порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Бородулихинском районе.
1. Общие положения оказания жилищной помощи малообеспеченным
семьям (гражданам) Бородулихинского района
1. В правилах используются следующие основные понятия:
1) малообеспеченные семьи (граждане) - лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи.
2) коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающее водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов.
3) орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;
4) совокупный доход семьи (гражданина) - общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;

5) өтініш беруші (жеке тұлға) – жеке өз басының немесе отбасының атынан тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш беруші тұлға(ары қарай - өтініш беруші);
6) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға жұмсалатын шығыстар кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;
7) уәкілетті орган - жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыратын, тұрғын үйге көмек тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы;
8) шекті жол берілетін шығыстар үлесі - телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй–жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй–жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға арналған шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелерінің немесе жалдаушыларының (қосымша жалдаушыларының) отбасыларына (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
3) тұрғын үйдің меншік иелерінің немесе жалдаушыларының (қосымша жалдаушыларының) отбасыларына (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
4) жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша сомасы ретінде айқындалғаназ қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстарына;
5) Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер менбайланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.

5) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи (далее – заявитель);
6) расходы на содержание жилого дома (жилого здания) - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
7) уполномоченный орган - исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
8) доля предельно-допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина), в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг семьями (гражданами), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений;
5) Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, установленных местными представительными органами.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов на содержание жилого дома (жилого здания) за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в данной местности.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 27.03.2014 № 21-7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну ақысының рұқсат етілген шекті шығын үлесі отбасының жиынтық табысының тоғыз пайызы (%) мөлшерінде белгіленеді.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау шарттары
4. Өтініш беруші тұрғылықты мекен-жайы бойынша тікелей уәкілетті органға немесе ауданның Халыққа қызмет көрсету орталығына өтініш берген кезде жүргізіледі және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) өтініш берушінің тұрақты мекен-жайы бойынша тіркелуін растайтын ауыл және кент әкімінің анықтамасы немесе азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе мекен-жайы туралы анықтама;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
6) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
7) телекомуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысы мөлшері туралы шот;
9) Құжаттар салыстыру үшін түпнұсқа және көшірме түрінде ұсынылады, кейін түпнұсқалар өтініш иесіне қайтарылады, ал құжаттардың көшірмесі жеке іске қоса тіркеледі.
Ерлi-зайыптылардың әрқайсысында некеге тұрғанға дейiн осындай тұрғын үйi болған жағдайларды қоспағанда, азамат (зайыбымен және кәмелетке толмаған балаларымен бiрге) осы елдi мекенде мемлекеттiк тұрғын үй қорынан бiр тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй алуға құқылы.
Ұсынылған жұмыстан және жұмысқа орналасудан бас тартқан, соның ішінде әлеуметтік жұмыс орындары, жастар іс-тәжірибесі немесе қоғамдық жұмыстардан, кәсіби даярлаудан, қайта даярлықтан, кәсіптікті жоғарылатудан дәлелсіз себептермен немесе өз еркімен халықтың әлеуметтік-әлсіз тобын белсенді формалармен қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар жұмысынан бас тартқан азаматтар өздерінің тұрғын үй көмегін алу құқықтарын жоғалтады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 27.03.2014 № 21-7-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қажетті құжаттарды ұсынған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде тұрғын үй көмегін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту жөнінде шешім қабылдайды.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.03.2014 № 21-7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Доля предельно–допустимых расходов на оплату жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере девяти процентов.
2. Порядок оказания жилищной помощи
4. Для назначения жилищной помощи, заявитель обращается в уполномоченный орган или центр обслуживания населения по месту жительства с заявлением и предоставляют следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан либо адресную справку, либо справку сельских и поселкового акимов, подтверждающую регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
6) счета на потребление коммунальных услуг;
7) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом.
9) Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю, а копии документов прилагаются к личному делу.
Гражданин (вместе с супругом и несовершеннолетними детьми) вправе иметь в данном населенном пункте только одно жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, кроме случаев, когда каждый из супругов имел такое жилище до вступления в брак.
Теряют право на получение жилищной помощи безработные, отказавшиеся от предложенной работы и трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место, молодежную практику или общественные работы, от профессиальной подготовки, переподготовки, повышения квалификации без уважительных причин или самовольно прекратившие участие в мероприятиях по обеспечению активных форм занятости социально-уязвимых слоев населения.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.03.2014 № 21-7-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган в течение десяти календарных дней с момента предоставления необходимых для назначения жилищной помощи документов принимает решение о назначении или отказе в назначении жилищной помощи.

6. Тұрғын үй көмегі өтініш беру айынан бастап тағайындалады және өтініш беруші өтініш жасаған ағымдағы тоқсанға көрсетіледі.
7. Тұрғын үй көмегін алушы тұрғын үй көмегі мөлшерінің өзгеруі үшін негіз бола алатын мән-жайлар, сондай-ақ оның дұрыс есептелмеген жағдайлар туралы уәкілетті органға хабарлайды.
8. Тұрғын үй көмегінің мөлшеріне ықпал ететін мән-жайлар туындағанда, (алушы қайтыс болуын қоспағанда) көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап қайта есептеу жүргізіледі.
9. Өтініш берушімен тұрғын үй көмегін заңсыз тағайындауға әкеп соққан жалған мәліметтер ұсынылғаны анықталған жағдайда, тұрғын үйге көмек төлеу оны тағайындау мерзіміне тоқтатылады.
10. Жалғыз тұратын тұрғын үй көмек алушы қайтыс болған жағдайда, тұрғын үй көмегін төлеу қайтыс болған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Тұрғын үй көмегін алушы отбасы мүшесінің бірі қайтыс болған жағдайда, қайтыс болған айдан кейінгі айдан бастап қайта есептеу жүргізіледі.
Қайтыс болғанға байланысты төлемдерді тоқтату немесе қайта есептеу қайтыс болған адамдардың тізімдері негізінде немесе отбасы мүшелері ұсынатын мәліметтер бойынша жүргізіледі.
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері, тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді
пайдалану нормативтері
11. Тұрғын үй көмегін есептеу кезінде келесі нормалар ескеріледі:
1) алаңдар нормасы:
жалғыз тұратын азаматтар үшін – 30 ш. м,
екі адамнан тұратын отбасылар үшін – 36 ш. м,
үш немесе одан да көп адамдардан тұратын отбасылар үшін - әр адамға 15 ш. м, бірақ 38.52 ш. м аспауы керек;
2) көгілдір отын шығындары:
- орталық газбен жабдықтау үйлерінде тұратын отбасылар үшін – бір адамға айына 5,5 кг;
- жер үй-жайларда тұратын отбасылар үшін – айына бір баллон;
3) электр энергиясы жүйесін пайдалану нормасы:
жалғыз тұратындар үшін - 72 кВт,
екі адамнан тұратын отбасылар үшін - 114 кВт,
үш адамнан тұратын отбасылар үшін – 50 кВт әрқайсына.
4. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер (отбасы), азаматтардың жиынтық табысын есептеу реті
12. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер (отбасы), азаматтардың жиынтық табысы «Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы құрылыс пен тұрғын үй жөндеу шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығына сәйкес (2012 жылғы 6 ақпандағы № 7412 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген) есептеледі.
5. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй-жайларда тұратын
отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін беру тәртібі

6. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления и оказывается на текущий квартал, в котором обратился заявитель.
7. Получатель жилищной помощи информирует уполномоченный орган об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи, а также о случаях ее неверного начисления.
8. При возникновении обстоятельств, влияющих на размер жилищной помощи, производится перерасчет со дня наступления указанных обстоятельств (за исключением смерти получателя).
9. В случае выявления представления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи, выплата жилищной помощи прекращается на период ее назначения.
10. В случае смерти одиноко проживающего получателя жилищной помощи выплата жилищной помощи завершается с месяца, следующего за месяцем смерти.
В случае смерти одного из членов семьи получателя жилищной помощи, производится перерасчет с месяца, следующего за месяцем смерти.
Прекращение либо перерасчет выплат в связи со смертью производится на основании списка умерших или по предоставлению сведений членами семьи.
3. Размер жилищной помощи, нормативы содержания жилища и потребления
коммунальных услуг
11. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормативы:
1) нормы площади:
для одиноко проживающих граждан – 30 кв. метров,
для семьи из 2-х человек - 36 кв. метров,
для семьи из 3-х и более человек – по 15 кв. м. на каждого, но не более 38,52 кв. м.
2) расхода газа:
- для семей, проживающих в домах с центральным газоснабжением – 5,5 кг на человека в месяц,
- для семей, проживающих в частных домостроениях -1 баллон в месяц.
3) норма потребления электроэнергии:
для одиноко проживающих 72 кВт,
для семьи из 2-х человек - 114 кВт,
для семьи из 3-х человек - 50 кВт на каждого.
4. Порядок исчисления совокупного дохода граждан (семьи),
претендующей на получение жилищной помощи
12. Совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется согласно Приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 «Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412).
5. Порядок предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
проживающим в частных домах (домостроениях) с местным отоплением

13. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй-жайларда тұратын отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегі жылына бір рет ұсынылады.
14. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын, жеке меншік үй-жайларда тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үй-жайдың тұрғын ауданының 1 шаршы метріне 129,8 кг, алайда бір үйге 5000 кг. мөлшерінен аспайтын көмір шығынының әлеуметтік нормасы есептеледі.
15. Көмір құнын есептеу үшін аудан бойынша облыстық статистика басқармасы ұсынған орташа баға және тұрғын үй көмегін есептеген тоқсанның алдындағы тоқсанның соңғы айындағы жағдаймен алынған ақпарат қолданылады (желтоқсан, наурыз, маусым, қыркүйек).
16. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй жайларда қолданылатын басқа отын түрлерінің құны мен шығын нормасы, тұрғын үй көмегін есептегенде көмірдің құны мен шығын нормасына балама ретінде есептеледі.
17. Көмір сатып алудың маусымдылығына байланысты тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үйге арналған көмір шығынының (көмірдің құны) барлық нормасы өтініш берілген тоқсандағы үш ай үшін бір рет есептеледі.
18. Тұрғын үй көмегін есептеген кезде отбасы көмірді сатып алған бағаға қарамастан (факті бойынша) алынған көмірдің мөлшерін көрсететін есепті (немесе басқа құжатты) тапсырады.
6. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру мен төлеу
1. 19. Тұрғын үй көмегін аудандық бюджет қаражаттарының есебінен ақшалай төлем түрінде беріледі.
2. 20. Тұрғын үй көмегін азаматтардың салымы бойынша жеке шоттарына есептеу жолымен екінші деңгейдегі банктер (ары қарай - тиісті банктер) арқылы жүргізіледі. Тұрғын үй көмегін төлеу тәртібі мен шарты «Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесімен және тиісті банктер арасында жасалған агенттік келісімімен белгіленеді.
Бородулих аудандық
мәслихатының 2012 жылғы
21 желтоқсандағы № 11-5-V
шешіміне 2 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының келесі шешімдерінің күші жойылсын деп танылсын:
1) «Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы» Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2010 жылғы 17 наурыздағы № 25-3-IV шешімі (Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха аудандық Әділет басқармасымен 2010 жылғы 15 сәуірде № 5-8-108 тіркелді, 2010 жылғы 23 сәуірде № 19 (6339)) аудандық «Аудан тынысы» газетінде жарияланған);
2) «Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы» 2010 жылғы 17 наурыздағы № 25-3-IV шешімге өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы» Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2010 жылғы 28 қазандағы № 31-7-IV шешімі (Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха аудандық Әділет басқармасымен 2010 жылғы 17 қарашада № 5-8-120 тіркелді, 2010 жылғы 23 қарашада № 67(6387) аудандық «Пульс района», 2010 жылғы 19 қарашада № 66 (66)) аудандық «Аудан тынысы» газеттерінде жарияланған);

13. Жилищная помощь предоставляется семьям (гражданам), проживающим в частном домостроении с местным отоплением один раз в год.
14. Расход угля на 1 кв. м общей площади жилого домостроения – 129,8 кг, но не более 5000 кг на дом.
15. Для расчета стоимости угля используются средние цены по району, представляемые областным управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (декабрь, март, июнь, сентябрь).
16. Норму расхода и стоимость другого вида топлива, используемого для местного отопления частного домостроения, при расчете жилищной помощи.
17. В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) при начислении жилищной помощи учитывать единовременно за три месяца в квартал обращения.
18. При начислении жилищной помощи семья предоставляет счет (либо иной документ) на приобретение угля с указанием количества приобретенного угля независимо от цены приобретения (по факту).
6. Финансирование и выплата жилищной помощи
19. Жилищная помощь оказывается за счет средств районного бюджета и устанавливается в виде денежных выплат.
20. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня (далее соответствующие банки) путем зачисления на счета по вкладам граждан. Порядок и условия выплаты жилищной помощи определяются агентским соглашением, заключенным между государственным учреждением «Отдел занятости и социальных программ Бородулихинского района Восточно-Казахстанской области» и соответствующими банками.
Приложение 2 к решению
Бородулихинского районного
маслихата от 21 декабря
2012 года № 11-5-V
Признать утратившими силу следующие решения Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области:
1) решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 17 марта 2010 года № 25-3-IV «Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района» (зарегистрировано в Реестре нормативных правовых актов 15 апреля 2010 года за № 5-8-108, опубликовано в районной газете «Аудан тынысы» от 23 апреля 2010 года № 19 (6339));
2) решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 октября 2010 года № 31-7-IV «О внесении изменения и дополнения в решение от 17 марта 2010 года № 25-3-IV «Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района» (зарегистрировано в Реестре нормативных правовых актов 17 ноября 2010 года за № 5-8-120, опубликовано в районной газете «Пульс района» от 23 ноября 2010 года № 67 (6387); «Аудан тынысы» от 19 ноября 2010 года № 66 (66));

3) «Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы» 2010 жылғы 17 наурыздағы № 25-3-IV шешімге толықтыру енгізу туралы» Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2010 жылғы 28 желтоқсандағы № 33-9-IV шешімі (Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха аудандық Әділет басқармасымен 2011 жылғы 28 қаңтарда № 5-8-127 тіркелді, 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 28-29 (6424-6425)) аудандық «Пульс района» газетінде жарияланған);
4) «Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы» 2010 жылғы 17 наурыздағы № 25-3-IV шешімге өзгерістер енгізу туралы» Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2011 жылғы 13 маусымдағы № 36-8-IV шешімі (Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха аудандық Әділет басқармасымен 2011 жылғы 7 шілдеде № 5-8-134 тіркелді, 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 82 (6428)) аудандық «Пульс района» газетінде жарияланған);
5) «Бородулиха ауданының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы» 2010 жылғы 17 наурыздағы № 25-3-IV шешімге толықтыру енгізу туралы» Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2012 жылғы 9 ақпандағы № 2-3-V шешімі (Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха аудандық Әділет басқармасымен 2012 жылғы 14 ақпанда № 5-8-146 тіркелді, 2012 жылғы 21 ақпандағы № 17 (6527)) аудандық «Пульс района» газетінде жарияланған);
6) «Бородулиха ауданының мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2010 жылғы 9 маусымдағы № 28-4-IV шешімі (Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха аудандық Әділет басқармасымен 2010 жылғы 8 шілдеде № 5-8-116 тіркелді, 2010 жылғы 16 шілдедегі № 31 (6351)) аудандық «Пульс района» газетінде жарияланған).

3) решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 декабря 2010 года № 33-9-IV «О внесении дополнения в решение от 17 марта 2010 года № 25-3-IV «Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района» (зарегистрировано Управлением юстиции Бородулихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 28 января 2011 года за № 5-8-127, опубликовано в районной газете «Пульс района» от 5 апреля 2011 года № 28-29 (6424-6425));
4) решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 13 июня 2011 года № 36-8-IV «О внесении изменений в решение от 17 марта 2010 года № 25-3-IV «Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района» (зарегистрировано Управлением юстиции Бородулихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 07 июля 2011 года за № 5-8-134, опубликовано в районной газете «Пульс района» от 30 сентября 2011 года № 82 (6478));
5) решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 09 февраля 2012 года № 2-3-V «О внесении дополнения в решение от 17 марта 2010 года № 25-3-IV «Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Бородулихинского района» (зарегистрировано Управлением юстиции Бородулихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 14 февраля 2012 года за № 5-8-146, опубликовано в районной газете «Пульс района» от 21 февраля 2012 года № 17 (6527));
6) решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 9 июня 2010 года № 28-4-IV «О внесении изменений и дополнения в некоторые решения Бородулихинского районного маслихата» зарегистрировано Управлением юстиции Бородулихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 8 июля 2010 года за № 5-8-116, опубликовано в районной газете «Пульс района» от 16 июля 2010 года № 31 (6351)).