"Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 35 қаулысын іске асыру жөніндегі іс-шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 ақпанда № 8352 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 6 наурыздағы № 3-1/133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.03.2014 № 3-1/133 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қаңтарындағы № 35 «Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидаларын бекіту туралы» қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) субсидиялар алуға арналған өтінім нысандары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) аудан/облыс бойынша жиынтық актілер нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) облыс бойынша бюджет қаражатын игеру жөніндегі есеп нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) облыс бойынша асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу, сондай-ақ селекциялық және асылдандыру жұмыстарын жүргізу көлемі жөніндегі тоқсандық есеп нысаны осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді мекен тұрғындары – мал иелері жиыны шешімінің нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) сатып алынған ірі қара малдың асыл тұқымдық төлін пайдалану бойынша міндеттемелер нысаны осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) ұрықты пайдалану актісінің нысаны осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) төлдің туғанына арналған акт нысаны осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
9) эмбрионды телу жүргізуге арналған акт нысаны осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік етуші Вице-министрге жүктелсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министрдің м.а.                                 М. Өмірияев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 1-қосымша
1 нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған өтінім
Сатып алынған ірі қара малдың асыл тұқымды және селекциялық төліне; бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығына; эмбриондарды трансплантациялауға; асыл тұқымды етті және жұмыртқа бағытындағы тәуліктік балапандарға; асыл тұқымды жұмыртқаға; асыл тұқымды төлге (қойлар, маралдар (бұғылар), жылқылар, шошқалар, түйелер) (қажеттісін қалдырыңыз).

О мерах по реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 35 "Об утверждении Правил субсидирования на поддержку племенного животноводства"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 февраля 2013 года № 3-1/66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2013 года № 8352. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 марта 2014 года № 3-1/133
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.03.2014 № 3-1/133.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 35 «Об утверждении Правил субсидирования на поддержку племенного животноводства» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) формы заявок на получение субсидий согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы сводных актов по району/области согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму отчета по освоению бюджетных средств по области согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму отчета по объемам приобретения племенной продукции (материала), а также проведения селекционной и племенной работы за квартал по области согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму решения схода жителей населенного пункта - владельцев скота по закреплению и использованию быков-производителей согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму обязательств по использованию приобретенного племенного молодняка крупного рогатого скота согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму акта использования семени согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму акта на рождение приплода согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму акта на проведение трансплантации эмбриона согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра                              М. Умирьяев
Приложение № 1 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма 1
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Заявка
на получение субсидий
За приобретенный племенной и селекционный молодняк крупного
рогатого скота; семя племенных быков-производителей; трансплантация
эмбрионов; племенных суточных цыплят мясного и яичного направления;
племенного яйца; племенной молодняк (овцы, лошади, свиньи, верблюды,
маралы (олени) (оставить нужное)

1. Тауар өндіруші: ____________________________________________
(тауар өндірушінің/сатып алушының атауы)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің (сатып алушы) мекен-жайы: ________________
_____________________________________________________________________
4. Шаруашылықтың есептік нөмірі (болған жағдайда)______________
5. 20__ жылы асыл тұқымды өнімнің (материалдың)нақты сатып
алынғаны:
1) түрі: ______________________________________________________
(ірі қара мал/қой/жылқы/шошқа/түйе/марал/бұғы/тәуліктік балапандар/
асыл тұқымды жұмыртқа/аталық бұқалар ұрығы/эмбрион)
2) тұқым (кросс), өнімділік бағыты ____________________________
_____________________________________________________________________
3) саны, жас-жыныстық тобы, жасы ______________________________
_____________________________________________________________________
(бас, дана, доза – санымен және жазумен)
4) облыс, шығарылған ел _______________________________________
_____________________________________________________________________
5) сатушы _____________________________________________________
Өтінімге қоса беріледі:
1) сатып алынған асыл тұқымдық және селекциялық төлге/материалға арналған лизинг/сатып алу-сату шартының көшірмесі;
2) лизинг шарты бойынша негiзгi борышты өтеу үшiн лизинг берушiнiң деректемелерiн көрсете отырып, субсидия төлеуге арналған өтінім (тек қана лизинг шарты негізінде асыл тұқымды төлді сатып алған жағдайда);
3) төлем құжаттарының бір дана көшірмелері - кiрiс-кассалық ордер немесе шарт бойынша 100% төленгенін растайтын банктiң төлем тапсырмасы;
4) асыл тұқымды төлді кіріске алу актісінің көшірмелері немесе карантиннен шығару актісінің/тұқымдық бұқалардың ұрығын пайдалану туралы актінің/эмбриондарды телуге арналған актінің және төлдің туылғанына арналған туралы актінің бір дана көшірмелері;
5) сатып алған асыл тұқымды өнімнің әр басына/бірлігіне/партиясына арналған куәліктің көшірмесі;
6) ветеринарлық сертификаттың / анықтаманың көшірмесі;
7) қосымша асыл тұқымды ірі қара малдың төлін сатып алған кезде: тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе Республикалық палата ұсынған жеке және заңды тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы шартының көшірмесінің болуы (тек асыл тұқымды аналық басты сатып алғанда);
8) қосымша асыл тұқымды ІҚМ төлін шет елден сатып алған кезде; ДНК – паспортының көшірмесі (тек асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға);

1. Товаропроизводитель (покупатель):___________________________
(наименование товаропроизводителя/покупателя)
2. Индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер ______________________________________
(для физического / юридического лица)
3. Адрес Товаропроизводителя (покупателя):_____________________
_____________________________________________________________________
4. Учетный номер хозяйства (при наличии)_______________________
5. Фактически приобретено племенной продукции (материала)
в 20____ году:
1) вид: _______________________________________________________
(крупный рогатый скот/овцы/лошади/свиньи/верблюды/
маралы/олени/суточные цыплята/племенное яйцо/
семя племенных быков-производителей/эмбрионы)
2) порода (кросс), направление продуктивности__________________
_____________________________________________________________________
3) количество, половозрастная группа, возраст _________________
_____________________________________________________________________
(голов, штук, доз - цифрами и прописью)
4) область, страна происхождения_______________________________
_____________________________________________________________________
5) продавец____________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) копия договора купли-продажи/лизинга на приобретенный
племенной и селекционный молодняк/материал;
2) заявка на выплату субсидий для погашения основного долга по
договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя (только в
случае приобретения племенного и селекционного молодняка на основании
договора лизинга);
3) по одной копии платежных документов, подтверждающих полную
оплату по договору;
4) по одной копии акта оприходования племенного молодняка/акта
снятия с карантина/акта об использовании семени
быков-производителей/акта на трансплантацию эмбрионов и акта на
рождение приплода;
5) копия племенного свидетельства на каждую приобретенную
голову/единицу/партию племенной продукции;
6) копия ветеринарного сертификата/справки;
7) дополнительно при приобретении племенного молодняка крупного
рогатого скота: копия договора о научном и консалтинговом
сопровождении Республиканской палатой по соответствующей породе или
физическими и юридическими лицами, рекомендованными Республиканской
палатой по соответствующей породе (только при приобретении племенного
маточного поголовья);
8) дополнительно при приобретении племенного молодняка крупного
рогатого скота из-за рубежа: копия ДНК – паспорта (только на
племенных быков-производителей);

9) банк шотының болуы туралы оның нөмірі көрсетілген анықтама;
10) Сатып алынған аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында кемінде 2 жыл пайдалану (тұқымдық бұқалар үшін – кемінде 2 шағылыстыру маусымы) туралы жазбаша міндеттемелері.
Тауар өндірушінің (сатып алушы) атынан: _____________________________
(басқарушының тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
__________________
(қолы)                                                     М.О.
«_____» _______________ 20____ жыл
____________ бөлімінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
М.О.
________________________________ ауданы ______________________ облысы
«_____» ______________ 20____ жыл
Ескертпе: субсидиялауға тек сәтті қондырылған эмбриондар және төлдің туылғаны туралы актімен дәлденген нәтижелі ұрықтандырулар жатады.
2 нысан
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған өтінім
Аналық ірі қара мал және қой басының сапалық құрамын жақсартуға бағытталған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарға
1. Тауар өндіруші (сатып алушы): ______________________________
(тауар өндірушінің атауы)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ______
_____________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің (сатып алушының) мекен-жайы: _____________
_____________________________________________________________________
4. Шаруашылықтың есептік нөмірі (болған жағдайда)______________
5. Шаруашылық типі: ірі қара мал/қой
_____________________________________________________________________
(ірі қара мал/қойлардың асыл тұқымды/тауарлары; етті/сүтті бағыттағы
ірі қара мал)
6. Селекциялық және асыл тұқымдық ірі қара малдың және
қойлардың аналық басы: __________ бас
7. Қолда бар асыл тұқымды аталық мал: _____________________ бас
8. Ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық мал
ұрығы/эмбрион сатып алынды ________________________________ доза/дана
Өтінімге қоса беріледі:
Асыл тұқымды ірі қара мал басын өсіретін шаруашылықтарға:
1) тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе Республикалық палата ұсынған жеке және заңды тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы шартының көшірмесі;
2) қолдан ұрықтандыру/эмбрион көшіруді пайдаланған кезде: асыл тұқымды материалды сатып алу-сату шартының, төлем құжаттарының бір дана көшірмелері (кiрiс-кассалық ордер немесе шарт бойынша 100% төленгенін растайтын банктiң төлем тапсырмасы), тұқымдық бұқа ұрығын пайдаланғаны туралы акт/эмбрион көшіруге акт;

9) справку банка о наличии банковского счета с указанием его
номера;
10) письменное обязательство об использовании приобретенного
племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях не менее
двух лет (для производителей - не менее 2-х случных сезонов).
От имени товаропроизводителя (покупателя):__________________________
___________
(подпись)       (фамилия, имя и отчество (при наличии) руководителя)
М.П.
«_____» _____________ 20____ год
Руководитель отдела _________  ______________________________________
(подпись)  (фамилия, имя и отчество (при наличии)
М.П.
_________________ района ___________________________ области
«_____» ____________ 20____ год
Примечание: субсидированию подлежит только успешно приживленные
эмбрионы и плодотворное осеменение, которые подтверждаются актом на
рождение приплода.
форма 2
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Заявка
на получение субсидий
На селекционную и племенную работу, направленную на улучшение
качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота и
овец
1. Товаропроизводитель (покупатель):___________________________
(наименование товаропроизводителя)
2. Индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер _______________________________
(для физического / юридического лица)
3. Адрес Товаропроизводителя (покупателя):_____________________
_____________________________________________________________________
4. Учетный номер хозяйства (при наличии)_______________________
5. Вид: крупного рогатого скота/овцы___________________________
_____________________________________________________________________
(племенной/ товарный - для крупного рогатого скота и овец;
мясного/молочного направления – для крупного рогатого скота)
6. Имеется маточное поголовье, вовлеченное в селекционную и
племенную работу: крупного рогатого скота/овец: ____________ голов;
7. Имеется племенных производителей: ______________ голов
8. Приобретено/получено семени племенных
производителей/эмбрионов __________________________ доз/штук
К заявке прилагаются:
Для хозяйства, содержащего племенное поголовье крупного
рогатого скота:
1) копия договора о научном и консалтинговом сопровождении
Республиканской палатой по соответствующей породе или юридическими и
физическими лицами, рекомендованными Республиканской палатой по
соответствующей породе;
2) при использовании искусственного осеменения/трансплантации
эмбрионов: по одной копии договора купли-продажи племенного
материала, платежных документов, акта об использовании семени
быков-производителей/акта на трансплантации эмбрионов;

3) банк шотының болуы туралы оның нөмірі көрсетілген анықтама;
4) өзінің өнімділігі бойынша қолдан шағылыстыру кезінде және ұрпағының сапасы бойынша сыналған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды қолдану бойынша (етті мал шаруашылығында); ұрпағының сапасы бойынша сыналған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100 % аналық мал басын қолдан ұрықтандыру (сүтті мал шаруашылығында) бойынша жазбаша міндеттемесі.
Тұқымдық түрлендіруге қатысатын тауарлы табын үшін:
1) зоотехникалық талаптарға сәйкес асыл тұқымды бұқалардың болуы оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау туралы ақпараттық-талдау жүйесінен анықтама (отыз бас аналық мал басына асыл тұқымды бір бұқадан кем болмауы, бұқаны қатарынан 2 шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау);
2) Табынның барлық тексіз бұқалардың піштіруі туралы ауыл шаруашылығы жануарларды бірдейлендіру жөніндегі дерек қорынан анықтама.
3) банк шотының болуы туралы оның нөмірі көрсетілген анықтама.
Асыл тұқымды қой мал басын өсіретін шаруашылықтарға:
1) тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе Республикалық палата ұсынған жеке және заңды тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы шартының көшірмесі;
2) Мал төлді асыл тұқымды қошқардың өз өнімділігі бойынша бағаланған тұқымен қолдан ұрықтандыру және/немесе қолдан қаштыру бойынша жазбаша міндеттемесі;
3) Төлдің 1:10 қатынасы бойынша іріктемелі әдіспен ДНК талдау туралы жазбаша міндеттемесі;
4) Қолдан ұрықтандыруға арналған құрал-сайманның бары туралы құжаттың көшірмесі немесе малды қолдан ұрықтандыру бойынша дистрибьютерлік орталығымен келісім шарты;
5) банк шотының болуы туралы оның нөмірі көрсетілген анықтама.
Қойларды тұқымдық түрлендіруге қатысатын шаруашылықтар үшін:
1) зоотехникалық талаптарға сәйкес асыл тұқымды қошқарлардың
болуы оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау туралы ақпараттық-талдау жүйесінен анықтама (отыз бас аналық мал басына бір бас асыл тұқымды қошқардан кем болмауы, қошқар қатарынан 2 шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау);
2) отардағы асыл тұқымды емес қошқарды піштіруі туралы ауыл шаруашылығы жануарларды бірдейлендіру жөніндегі дерек қорынан анықтама.

3) письменное обязательство по использованию искусственного
осеменения случного контингента семенем племенных
быков-производителей, оцененных по качеству потомства и/или
использовании в ручной случке оцененных по собственной продуктивности
племенных быков-производителей (в мясном скотоводстве); по
использованию 100 % искусственного осеменения случного контингента
семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству
потомства (в молочном скотоводстве);
4) справку банка о наличии банковского счета с указанием его
номера.
Для товарного стада крупного рогатого скота, участвующего в
породном преобразовании:
1) выписка из информационно-аналитической системы по наличию,
использованию в воспроизводстве и ротации племенных
быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не
менее одного быка на тридцать голов случного контингента,
использование быка не более 2-х случных сезонов подряд);
2) выписку из базы данных по идентификации сельскохозяйственных
животных Республики Казахстан по кастрации всех беспородных быков
товарного стада;
3) справку банка о наличии банковского счета с указанием его
номера.
Для племенного овцеводческого хозяйства/завода:
1) копия договора о научном и консалтинговом сопровождении
профильной научной организацией или ученым, специализирующемся на
породе овец, разводимой хозяйством;
2) письменное обязательство по использованию искусственного
осеменения маточного поголовья семенем оцененных по собственной
продуктивности племенных баранов-производителей и/или использовании в
ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных
баранов-производителей;
3) письменное обязательство по предоставлению выборочного
ДНК-анализа для подтверждения происхождения на приплод в соотношении
1:10;
4) копию документа подтверждающего наличие техники для
искусственного осеменения или договора с дистрибьютерным центром на
проведение искусственного осеменения маточного поголовья;
5) справку банка о наличии банковского счета с указанием его
номера.
Для хозяйства, участвующего в породном преобразовании овец:
1) выписка из информационно-аналитической системы по наличию,
использованию в воспроизводстве и ротации оцененных по собственной
продуктивности племенных баранов-производителей в соответствии с
зоотехническими нормативами (не менее одного барана на тридцать голов
случного контингента, использование барана-производителя не более
двух случных сезонов подряд);
2) выписку из базы данных по идентификации сельскохозяйственных
животных Республики Казахстан по кастрации всех беспородных баранов в
стаде;

3) банк шотының болуы туралы оның нөмірі көрсетілген анықтама.
Тауар өндірушінің (сатып алушы) атынан: _____________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
20____ жыл _______________ «_____»                               М.О.
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы ___________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________ ауданы ______________________ облысы      М.О.
20__ жыл _______________ «_____»
3 нысан
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған өтінім
Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған,
жалпы табында шағылыстыруға пайдаланылатын асыл тұқымды
етті бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға
1. Елді мекен _________________________________________________
2. Бұқаның иесі _______________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)/заңды
тұлғаның атауы, мекен-жайы)
3. Бұқа иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру
нөмірі
_____________________________________________________________________
4. Ағымдағы жылдың жайылымдық маусымының басында жалпы табында
асыл тұқымды тұқымдық бұқалармен шағылыстыру үшін аналық ірі қара мал
басы бар: _______________________________________________________ бас
5. Етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалары бар: _________
_________________________________________________________________ бас
Өтінімге қоса беріледі:
1) Тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық куәлігінің көшірмесі;
2) Асыл тұқымды бұқаның ветеринариялық сертификатының көшірмесі;
3) Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған жалпы
табында асыл тұқымды бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді
мекен тұрғындарының тиісті ауылдық округ әкімі растаған жиналыс шешімі;
4) банк шотының болуы туралы оның нөмірі көрсетілген анықтама.
Елді-мекен тұрғындарының атынан: __________ _________________________
(қолы)     (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
М.О.
20____ жыл _______________ «_____»
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
М.О.
_________________________ ауданы _____________________________ облысы
20____ жыл _______________ «_____»
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 2-қосымша
1-нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
«Бекітемін»
________________ ауданының әкімі
_______________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, мөрі)
20___жыл «____» ____________
Жиынтық акт
сатып алынған асыл тұқымды өнім/материал туралы
__________ облысы __________ ауданы бойынша 20___ жылғы ________ үшін
(айы)
Тауар өндіруші (сатып алушы)
Сатушы
Асыл тұқымды өнімнің/материалдың түрі
Мал басының саны, дана, доза
Асыл тұқымды өнімнің/материалдың бірлігіне норматив, (теңге)
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
БАРЛЫҒЫ
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Бөлімінің маманы                  __________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторы*
__________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
* асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторының
болмаған кезінде асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік ветеринары қол қояды
2 нысан
«Бекітемін»
___________________ ауданының әкімі
____________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (тегі,
аты (болған жағдайда), қолы, мөрі)
20____ жыл «____» _____________
Жиынтық акт
ірі қара малға және қойларға селекциялық және асылдандыру
жұмысының жүргізілгендігі туралы
_________ облысы ___________ ауданы бойынша 20____ жылғы _______ үшін
(айы)
Тауар өндіруші, есептік нөмірі (болған жағдайда)
Ірі қара малдың және қойлардың түрі (асыл тұқымды/тауарлы; етті/сүтті бағыттағы)
ірі қара малдың және қойлардың аналық мал басы саны
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың, қошқарлардың саны
Асыл тұқымды бұқалар ұрығының/ эмбриондардың саны
Ақпаратық саралау жүйесінен үзінді көшірмесінің уақыты және №
Бір басқа арналған норматив, (теңге)
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
БАРЛЫҒЫ
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Бөлімінің маманы                  __________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторы*
__________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
* асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторының
болмаған кезінде асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік ветеринары қол қояды
3 нысан
«Бекітемін»
___________________ ауданының әкімі
___________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, мөрі)
20____ жыл «______» _______________
Жиынтық акт
жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы
табында шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы
тұқымдық бұқалардың саны туралы
облысы _________ ауданы бойынша 20____ жылғы ______ үшін
(айы)
Елді мекен
Бұқаның иесі (жеке/заңды тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ағымдағы жылдың жайылымдық маусымының басындағы жалпы табындағы ірі қара малдың аналық мал басы
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың саны
Бір басқа арналған норматив, (теңге)
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бері төленгені, (теңге)
БАРЛЫҒЫ
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Бөлімінің маманы                  __________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторы*
__________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
* асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторының
болмаған кезінде асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік ветеринары қол қояды
4 нысан
«Бекітемін»
Комиссия төрағасы – әкімнің орынбасары
_______________________________ облысы
______________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, мөрі)
20_____ жыл «____» ________________
Жиынтық акт
сатып алынған асыл тұқымды өнім/материал туралы
___________ облысы бойынша 20_______ жылғы _______________ үшін
(айы)
Тауар өндіруші (сатып алушы)
Сатушы
Асыл тұқымды өнімнің/материалдың түрі
Мал басы саны, дана, доза
Асыл тұқымды өнімнің/материалдың бір бірлігіне норматив, (теңге)
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бері төленгені, (теңге)
Төлеуге жататыны, (теңге)
____________________________ ауданы
Аудан бойынша барлығы
Облыс бойынша барлығы
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
__________   _______________________________________________________
(қолы)           (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Бас бухгалтер                     __________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторы
__________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
5 нысан
«Бекітемін»
Комиссия төрағасы – әкімнің орынбасары
_______________________________ облысы
______________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, мөрі)
20_____ жыл «____» ________________
Жиынтық акт
ірі қара малға және қойларларға селекциялық және асылдандыру
жұмысының жүргізілгендігі туралы
___________ облысы бойынша 20___ жылғы ___________________ үшін
(айы)
Тауар өндіруші, есептік нөмірі (болған жағдайда)
Ірі қара малдың және қойлардың түрі (асыл тұқымды/тауарлы; етті/сүтті бағыттағы)
ірі қара малдың және қойлардың аналық мал басы саны
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың қошқарлардың саны
Асыл тұқымды бұқалар ұрығының/ эмбриондардың саны
Ақпараттық саралау жүйесінен үзінді көшірмесінің уақыты және №
Бір басқа арналған норматив, (теңге)
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бері төленгені, (теңге)
Төлеуге жататыны, (теңге)
______________________________________ ауданы
Аудан бойынша
Облыс бойынша
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
__________   ________________________________________________________
(қолы)           (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Бас бухгалтер                     __________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторы
__________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
6-нысан
«Бекітемін»
Комиссия төрағасы – әкімнің орынбасары
_______________________________ облысы
______________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, мөрі)
20_____ жыл «____» ________________
Жиынтық акт
жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы
табында шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы
тұқымдық бұқалардың саны туралы
__________________ облысы бойынша 20___ жылғы ____________ үшін
(айы)
Елді мекен
Бұқаның иесі (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/заңды тұлғаның атауы) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ағымдағы жылдың жайылымдық маусымының басындағы жалпы табындағы ірі қара малдың аналық мал басы
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың саны
Бір басқа арналған норматив, (теңге)
Бюджеттік субсидиялардың тиесілі сомасы, (теңге)
Төлеуге жататыны
___________________________ ауданы
Аудан бойынша барлығы
Облыс бойынша барлығы
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
__________   ________________________________________________________
(қолы)           (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы __________ ________________________
(қолы)   (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Бас бухгалтер                     __________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша мемлекеттік инспекторы
__________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.

3) справку банка о наличии банковского счета с указанием его
номера.
От имени товаропроизводителя (покупателя): ________________________
(подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) руководителя,)
М.П.
«_____» ______________ 20___ год
Руководитель отдела животноводства___________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
_____________ района _______________ области                     М.П.
«_____» _____________ 20___ год
форма 3
Отдел ___________________
_________________района
________________области
Заявка
на получение субсидий
На содержание племенных быков-производителей мясных пород,
используемых для случки в общественном стаде, сформированном из
поголовья личных подсобных хозяйств
1. Населенный пункт____________________________________________
2. Владелец быка_______________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) физического
лица / наименование юридического лица, адрес)
3. Индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер владельца быка_________________
4. Имеется маточное поголовье крупного рогатого скота в
общественном стаде, для случки с племенным(-и)
быком(-ами)-производителем(-ями) на начало пастбищного сезона
текущего года: _________________________ голов
5. Имеется племенных быков-производителей мясного направления
продуктивности: __________________________________________голов
К заявке прилагаются:
1) копия племенного свидетельства на быка-производителя;
2) копия ветеринарного сертификата (паспорта)/справки на
племенного быка-производителя;
3) решение схода жителей населенного пункта по закреплению и
использованию племенных быков-производителей в общественном стаде,
сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств, заверенное
акимом соответствующего населенного пункта;
4) справку банка о наличии банковского счета с указанием его
номера.
От лица жителей населенного пункта: _________ _______________________
(подпись)     (фамилия, имя и
отчество (при наличии)
М.П.
«___» ____________ 20_____ год
Руководитель отдела животноводства _________ _______________________
(подпись)     (фамилия, имя и
отчество (при наличии)
М.П.
____________________ района _______________ области
«_____» ____________ 20_____ год
Приложение № 2 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма 1
«Утверждаю»
Аким _____________________________ района
_______________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии),
подпись, печать)
«_____» ____________ 20____ год
Сводный акт
о приобретенной племенной продукции/материале
за ______ 20 __ года по ___________ району _________ области
(месяц)
Товаропроизводитель
(покупатель)
Продавец
Вид племенной
продукции/материала
Количество голов, штук, доз
Норматив за единицу племенной продукции/материала, тенге
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, тенге
ИТОГО
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Специалист отдела
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по племенному животноводству*
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
*в случае отсутствия государственного инспектора по племенному
животноводству подписывает государственный ветеринарный инспектор по
племенному животноводству
форма 2
«Утверждаю»
Аким _____________________________ района
_______________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии),
подпись, печать)
«_____» ____________ 20____ год
Сводный акт
о проведенной селекционной и племенной работы
крупного рогатого скота/овец
за ______ 20__ года по ____________ району _________ области
(месяц)
Товаропроизводитель,
учетный номер
(при наличии)
Вид крупного рогатого скота и овец (племенной/ товарный; мясного/молочного направления)
Количество маточного поголовья крупного рогатого скота/ овец
Количество племенных производителей
Количество семени племенных производителей/
эмбрионов
№ и дата выписки из информационно-аналитической системы
Норматив за голову, тенге
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, тенге
ИТОГО
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Специалист отдела
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по племенному животноводству*
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
* в случае отсутствия государственного инспектора по племенному
животноводству подписывает государственный ветеринарный инспектор по
племенному животноводству
форма 3
«Утверждаю»
Аким _____________________________ района
_______________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии),
подпись, печать)
«_____» ____________ 20____ год
Сводный акт
о количестве племенных быков-производителей
мясных пород, используемых для случки в общественном
стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
за ______ 20__ года по ____________ району _________ области
(месяц)
Населенный пункт
Владелец быка
(фамилия, имя, отчество физического лица/наименование юридического лица)
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Маточное поголовье крупного рогатого скота в общественном стаде на начало пастбищного сезона текущего года
Количество
племенных быков-производителей
Норматив за голову, тенге
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, тенге
ИТОГО
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Специалист отдела
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по племенному животноводству*
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
* в случае отсутствия государственного инспектора по племенному
животноводству подписывает государственный ветеринарный инспектор по
племенному животноводству
форма 4
«Утверждаю»
Председатель комиссии - заместитель
акима ________________________ области
___________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии),
подпись, печать)
«_____» ____________ 20____ год
Сводный акт
о приобретенной племенной продукции/материале
за ______ 20__ года по ____________________ области
(месяц)
Товаропроизводитель (покупатель)
Продавец
Вид племенной продукции/материала
Количество голов, штук, доз
Норматив за единицу племенной продукции/материала, тенге
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, тенге
Оплачено с начала года, тенге
Подлежит к оплате, тенге
____________________________ район
ИТОГО по району
ИТОГО по области
Руководитель управления сельского хозяйства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по племенному животноводству
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
форма 5
«Утверждаю»
Председатель комиссии - заместитель
акима ________________________ области
___________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии),
подпись, печать)
«_____» ____________ 20____ год
Сводный акт
о проведенной селекционной и племенной работы
крупного рогатого скота/овец
за ______ 20__ года по ____________________ области
(месяц)
Товаропроизводитель, учетный номер (при наличии)
Вид крупного рогатого скота/овец (племенной/товарный; мясного/молочного направления)
Количество маточного поголовья крупного рогатого скота/ овец
Количество племенных производителей
Количество семени племенных производителей/ эмбрионов
№ и дата выписки из ИАС
Норматив за голову, тенге
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, тенге
Оплачено с начала года, тенге
Подлежит к оплате, тенге
___________________________ район
ИТОГО по району
ИТОГО по области
Руководитель управления сельского хозяйства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по племенному животноводству
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
форма 6
«Утверждаю»
Председатель комиссии - заместитель
акима ________________________ области
___________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии),
подпись, печать)
«_____» ____________ 20____ год
Сводный акт
о количестве племенных быков-производителей мясных пород,
используемых для случки в общественном стаде, сформированном
из поголовья личных подсобных хозяйств
за ______ 20__ года по ___________________ области
(месяц)
Населенный пункт
Владелец быка
(фамилия, имя, отчество физического лица/наименование юридического лица)
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Маточное поголовье крупного рогатого скота в общественном стаде на начало пастбищного сезона текущего года
Количество
племенных быков-производителей
Норматив за голову, тенге
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, тенге
Подлежит к оплате
___________________________ район
ИТОГО по району
ИТОГО по области
Руководитель управления сельского хозяйства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по племенному животноводству
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение № 3 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 3-қосымша
нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
Облыс бойынша бюджет қаражатын игеру жөніндегі есеп
________ облысы бойынша 20__ жылғы «___» ______ жағдайы бойынша
(айы)
р/с
Асыл тұқымды өнімнің/ материалдың түрі
Өлшем бірлігі (бас, мың бас, дана, мың дана, мың доза)
Бірлігін арзандату нормативі, теңге
Ағымдағы мерзімге субсидияланғаны, бірлік
Ағымдағы мерзімге нақты төленгені, мың теңге
Бір жылға бекітілген субсидия көлемі, бірлік
Бір жылға бекітілген субсидия сомасы, мың теңге
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
__________ __________________________________________________________
(қолы)      (тұлғауы, аты-жөні және әке тегі (болған жағдайда), мөрі)
Мал шаруашылығы
бөлімінің басшысы         __________  ______________________________
(қолы)          (тұлғауы, аты-жөні және
әке тегі (болған жағдайда), мөрі)
Бас бухгалтер              __________  ______________________________
(қолы)       (тұлғауы, аты-жөні және
әке тегі (болған жағдайда), мөрі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 4-қосымша
нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
Облыс бойынша тоқсанға субсидия төлеу туралы есеп
__________ облысы бойынша 20__ жылдың ______ тоқсанына арналған
р/с
Субсидия алушының атауы
Есептік нөмірі (болған жағдайда)
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Мекен-жайы
Өнім түрі (материал)
Жануардың тұқымы/кросс
Субсидияланған көлем (бас, мың дана)
Төленген субсидия сомасы, мың теңге
Өтінім берген уақыты/субсидия төленген уақыты
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
__________ __________________________________________________________
(қолы)  (тұлғауы, аты-жөні және әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Мал шаруашылығы
бөлімінің басшысы       __________  ________________________________
(қолы)     (тұлғауы, аты-жөні және әкесінің
аты (болған жағдайда), мөрі)
Бас бухгалтер          __________    _______________________________
(қолы)      (тұлғауы, аты-жөні және әкесінің
аты (болған жағдайда), мөрі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 5-қосымша
1 нысан
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша
елді мекен тұрғындары – мал иелері жиыны шешімі

от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма
Отчет по освоению бюджетных средств по области
по____________ области по состоянию на «____» ___________ 20__ год
(месяц)
п/п
Вид племенной продукции/ материала
Единица измерения
(голов, тысяч голов, штук, тысяч штук, тысяч доз)
Норматив удешевления единицы, тенге
Просубсидировано на текущую дату, единиц
Фактически выплачено субсидий на текущую дату, тысяч тенге
Утвержденный субсидируемый объем на год, единиц
Утвержденная сумма субсидий на год, тысяч тенге
Руководитель управления сельского хозяйства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение № 4 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма
Отчет о выплате субсидий за квартал по области
по____________области за _______ квартал 20 __ год
п/п
Наименование получателя субсидий
Учетный номер (при наличии)
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Адрес
Вид продукции (материала)
Порода/кросс животных
Просубсидированный объем (голов, тысяч штук)
Сумма выплаченных субсидий, тысяч тенге
Дата подачи заявки/дата выплаченных субсидий
Руководитель управления сельского хозяйства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение № 5 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма 1
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Решение
схода жителей населенного пункта – владельцев скота
по закреплению и использованию быков-производителей

1. Елді мекен _________________________________________________
(өңір, елді-мекеннің атауы)
2. Жиналыс өткізу уақыты «_____» ________________ 20______ жыл.
3. Жиналысқа қатысқан малдары бар, мал иелері ___________ адам.
4. Ағымдағы жылдың жайылымдық маусымының басында (екі жастан
асқан) аналық мал басы бар:______________________________________ бас
5. Жалпы табында ағымдағы жайылымдық маусымында етті бағыттағы
асыл тұқымдық бұқалармен аналықтарды еркін шағылыстыруды ұйымдастыру
жоспарлануда ___________________________________________________ бас.
6. Өз төлінен өсіруге зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл
тұқымды бұқалардың болуы оларды пайдалану және алмастыру, отыз бас
шағылыстыру контингентіне бір бұқадан кем болмау, бұқаны қатарынан 2 шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау.
Жоғарыда көрсетілген елді мекен тұрғындарының жиналыс қорытындысы бойынша, шешім қабылданды:
1) жалпы табында етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі;
2) табынның барлық тексіз бұқалардың піштіруі туралы.
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Ақпараттық саралау жүйесіндегі тіркеу нөмірі
Бұқаның иесі
1.
2.
3.
Тұрғындар жиналысының төрағасы __________ ___________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Тұрғындар жиналысының хатшысы __________ ____________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
2 нысан
Қол қою парағы
Біз, төмендегі қол қойғандар, тұқымдық бұқаларды жалпы табында
тіркеу және пайдалану туралы бастаманы қолдаймыз ____________________
_____________________________________________________________________
(өңір, елді-мекен атауы)
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
жеке сәйкестендіру нөмірі
Қолы
Күні
1
2
3
____________________________ облысы __________________________ ауданы
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы ___________________________________
(мөрі тегі, аты әкесінің аты
(болған жағдайда) қолы)
20_____ жыл _____________ «____»
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 6-қосымша
1 нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
_____________________ облысы
__________________ ауданының
_____________________ бөлімі
Сатып алынған ірі қара малдың асыл тұқымды төлін
пайдалану бойынша міндеттемелер
Мыналарға:
1) ауыл шаруашылығы малдарының барлық мал басын зоотехникалық талаптарға сәйкес күтіп-бағу және барлық қажетті ветеринариялық іс шараларды жүзеге асыруы;

1. Населенный пункт____________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
2. Дата проведения схода «_____»_____________ 20_____ года.
3. Участвовало в сходе владельцев скота, имеющих скот _________
человек.
4. Имеется на начало пастбищного сезона текущего года в наличии
маточного поголовья (старше двух лет) _________________________голов.
5. Планируется организовать вольную случку маточного поголовья
крупного рогатого скота в общественном стаде племенными
быками-производителями мясного направления в текущем пастбищном
сезоне в количестве __________________________________________ голов.
6. Использовать в воспроизводстве племенных
быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами не
менее 1 быка на 30 голов случного контингента и не более 2 случных
сезона в общественном стаде.
По итогам проведения схода, жители вышеуказанного населенного
пункта, приняли решения:
1) об использовании племенных быков-производителей мясного
направления в общественном стаде;
2) о кастрации всех беспородных быков данного общественного
стада.
Идентификационный номер племенного быка-производителя
Порода
Регистрационный номер в информационно-аналитической системе
Владелец быка
1.
2.
3.
Председатель схода граждан _________ ________________________________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Секретарь схода граждан    _________ ________________________________
(подпись)  (фамилия, имя, отчество
(при наличии)
форма 2
Подписной лист
Мы, нижеподписавшиеся, поддерживаем инициативу закреплению и
использованию быков-производителей в общественном стаде
____________________________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
индивидуальный идентификационный номер
Подпись
Дата
1
2
3
Руководитель отдела____________________ __________________ района
__________области____________________________________________________
(печать, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
«____» ___________ 20_____ год
Приложение № 6 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма 1
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Обязательство
по использованию приобретенного племенного
молодняка крупного рогатого скота
Настоящим обязуюсь:
1) содержать все поголовье сельскохозяйственных животных в
соответствии с зоотехническими нормами и осуществлять все необходимые
ветеринарные мероприятия;

2) асыл тұқымды ірі қара мал төлін сатып алған кезде: сатып алынған аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл/ тұқымдық бұқаларды кемінде 2 шағылыстыру маусымынан кем емес пайдалануы;
3) қосымша асыл тұқымды ірі қара мал төлін шет елден сатып алған кезде асыл тұқымды ірі қара малды және одан алынған төлді өз төлінен өсіру үшін тек Қазақстан Республикасы аумағында 3 жыл ішінде пайдалануы;
4) етті ірі қара мал шаруашылығында шағылыстыру контингентін бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруды пайдалану және/немесе қолдан ұрықтандыруға өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалануы;
5) сүтті ірі қара мал шаруашылығында шағылыстыру контингентін өз өнімділігі бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100% жасанды ұрықтандыруды пайдалануы;
6) сатып алынған тұқымдық аналықтарды өндірістік шағылыстыруда пайдаланбауға міндеттенемін.
Тауар өндірушінің (сатып алушының) атынан: __________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
«_____» _______________ 20____ жыл                               М.О.
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы ___________________________________
(тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда) қолы)
М.О.
_____________________________ ауданы ________________________ облысы
«_____» _______________ 20____ жыл
2 нысан
___________________ облысы
________________ ауданының
____________________бөлімі
Аналық ірі қара мал басының және қойлардың сапалық құрамын
жақсартуға бағытталған селекциялық асылдандыру жұмыстарын
жүргізу туралы міндеттемелер
Мыналарға:
1) ауыл шаруашылығы малдарының барлық мал басын зоотехникалық талаптарға сәйкес күтіп-бағу және барлық қажетті ветеринариялық іс шараларды жүзеге асыруы;
2) асыл тұқымды етті мал шаруашылығы үшін - өзінің өнімділігі бойынша қолдан ұрықтандыру кезінде және ұрпағының сапасы бойынша сыналған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды қолдануға;
3) асыл тұқымды сүтті мал шаруашылығы үшін - ұрпағының сапасы бойынша сыналған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100 % аналық мал басын қолдан ұрықтандыруға;
4) тұқымдық түрлендіруге қатысатын ірі қара мал тауарлы табын үшін:
зоотехникалық талаптарға сәйкес асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау, отыз бас аналық мал басына бір бұқадан кем болмауы, бұқаны қатарынан 2 шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбауға;
табындағы барлық тексіз бұқаларды шағылыстыруға пайдаланбау мақсатында піштіруге міндеттенемін;

2) при приобретении племенного молодняка крупного рогатого
скота: использовать приобретенное племенное маточное поголовье в
воспроизводительных целях - не менее двух лет/племенных
производителей - не менее двух случных сезонов;
3) дополнительно при приобретении племенного молодняка крупного
рогатого скота из-за рубежа использовать племенное поголовье для
воспроизводства стада в течение 3-х лет только на территории
Республики Казахстан;
4) в мясном скотоводстве использовать искусственное осеменение
случного контингента семенем племенных быков-производителей,
оцененных по качеству потомства, и/или использовании в ручной случке
оцененных по собственной продуктивности племенных
быков-производителей;
5) в молочном скотоводстве использовать 100% искусственное
осеменение случного контингента семенем племенных
быков-производителей, оцененных по качеству потомства;
6) не использовать приобретенных племенных особей женского пола
для промышленного скрещивания.
От имени товаропроизводителя (покупателя):___________________________
(подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
«_____» _______________ 20__ год                            М.П.
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________ района _____________ области               М.П.
«_____» _______________ 20____ год
форма 2
Отдел __________________
__________________района
_________________области
Обязательство
о проведении селекционной и племенной работы, направленной
на улучшение качественного состава маточного поголовья
крупного рогатого скота/овец
Настоящим обязуюсь:
1) содержать все поголовье сельскохозяйственных животных в
соответствии с зоотехническими нормами и осуществлять все необходимые
ветеринарные мероприятия;
2) для хозяйств с племенным поголовьем мясного направления -
использовать искусственное осеменение случного контингента семенем
племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства и/или
использовании в ручной случке оцененных по собственной продуктивности
племенных быков-производителей;
3) для хозяйств с племенным поголовьем молочного направления -
использовать 100% искусственное осеменение случного контингента
семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству
потомства;
4) для товарного стада крупного рогатого скота, участвующего в
породном преобразовании:
использовать в воспроизводстве племенных быков-производителей в
соответствии с зоотехническими нормативами не менее 1 быка на 30
голов случного контингента, использовать быка-производителя не более
двух случных сезонов подряд;
кастрировать всех беспородных быков данного товарного стада в
целях недопущения их использования для случки;

5) асыл тұқымды қой шаруашылығы үшін - аналық мал басын қолдан ұрықтандыру кезінде өзінің өнімділігі бойынша сыналған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар ұрығын қолдану және/немесе қолдан ұрықтандыруды қолдану бойынша өзінің өнімділігі бойынша сыналған асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды пайдалану;
6) қойлардың тұқымдық түрленуіне қатысатын шаруашылықтар үшін:
зоотехникалық талаптарға сәйкес асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың болуы оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау (отыз бас аналық мал басына бір қошқардан кем болмауы, қошқарды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау);
шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында табындағы барлық тұқымсыз қошқарларды кестіру.
Тауар өндірушінің (сатып алушының) атынан: __________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
«_____» _______________ 20____ жыл
М.О.
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы ___________________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
М.О.
_____________________________ ауданы _________________________ облысы
«_____» _______________ 20____ жыл
3 нысан
___________________ облысы
________________ ауданының
____________________бөлімі
Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы
табынды шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті
бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу
туралы міндеттемелер
Мыналармен (елді мекен тұрғындарының атынан):
1) зоотехникалық талаптарға сәйкес асыл тұқымды тұқымдық
бұқалардың болуы оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және
ротациялау, отыз бас аналық мал басына бір бұқадан кем болмауы
бұқаны қатарынан 2 шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбауға;
2) табындағы барлық тексіз бұқаларды шағылыстыруға пайдаланбау
мақсатында піштіруге міндеттенемін.
Елді мекен тұрғындарының атынан:_______________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
«_____» _______________ 20____ жыл                               М.О.
Мал шаруашылығы бөлімінің басшысы _____________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
М.О.
_____________________________ ауданы _________________________ облысы
«_____» _______________ 20____ жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 7-қосымша
нысан

5) для племенного овцеводческого хозяйства/завода -
использовать искусственное осеменение маточного поголовья
семенем оцененных по собственной продуктивности племенных
баранов-производителей и/или использовании в ручной случке оцененных
по собственной продуктивности племенных баранов-производителей;
6) для хозяйства, участвующего в породном преобразовании овец:
использовать в воспроизводстве и ротации оцененных по
собственной продуктивности и племенных баранов-производителей в
соответствии с зоотехническими нормативами (не менее 1 барана на 30
голов случного контингента, использовать барана-производителя не
более двух случных сезонов подряд);
кастрировать всех беспородных баранов в стаде в целях
недопущения их использования для случки.
От имени товаропроизводителя (покупателя): __________________________
(подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество (при наличии) руководителя)
«_____» ____________ 20____ год                                 М.П.
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________ района _____________ области               М.П.
«_____» _______________ 20____ год
форма 3
Отдел __________________
__________________района
_________________области
Обязательство
на содержание племенных быков-производителей мясных
пород, используемых для случки в общественном стаде,
сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
Настоящим обязуюсь (от лица жителей населенного пункта):
1) использовать в воспроизводстве племенных
быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами не
менее 1 быка на 30 голов случного контингента;
2) кастрировать всех беспородных быков данного общественного
стада в целях недопущения их использования для случки.
От лица жителей населенного пункта:__________________________________
(подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество (при наличии)
«___» _______________ 20___ год                            М.П.
Руководитель отдела животноводства
_________     ___________________________________________________
(подпись)            (фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________ района _____________ области               М.П.
«_____» _______________ 20____ год
Приложение № 7 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Ұрықты пайдалану
актісі
20_____ жылғы «___» ___________ № _______
Біз, тауар өндіруші (сатып алушы) _____________________________
атынан
____________________________________________________________________,
(тауар өндірушінің (сатып алушының) атауы, жетекшісінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
ұрықтандырушы-техник _______________________________________________,
(ұрықтандырушы техниктің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
тауар өндіруші тарапынан тұқымдық бұқалардың ұрығы ______ доза, оның
ішінде қолдан ұрықтандыруға кеткен ______ доза бір бас аналық малына,
бір бас малды қолдан ұрықтандыруға жұмсалған ұрық ______ дозасы туралы осы актіні толтырдық.
Шаруашылық басшысы __________________               _________________
(атауы)                            (қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Ұрықтандырушы-техник _____   _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 8-қосымша
нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Төлдің туғанына арналған
акт
20_____ жылғы «___» ___________ № _______
Біз, тауар өндіруші (сатып алушы) ______________________ атынан
____________________________________________________________________,
(тауар өндірушінің (сатып алушының) атауы, жетекшісінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
ұрықтандырушы-техник/эмбриондарды трансплантациялау бойынша маман
_____________________________________________________________________
(ұрықтандырушы техниктің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
тауар өндірушінің тұқымдық бұқалардың ұрығын/эмбриондарын ____ доза
(дана), оның ішінде ________ пайдаланған асыл тұқымды ұрық дозасы
(эмбрион данасы) қолдан аналық малды ұрықтандыру үшін (эмбриондарды
телуге) бас сиыр (қашарға) пайдаланған ұрық дозасы (эмбриондар
данасын) және нәтижесінде алынған___төл басы туралы осы акті жасадық.
Шаруашылық басшысы ________________________ _________________________
(атауы)                       (қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Ұрықтандырушы-техник/ Эмбриондарды трансплантациялау бойынша маман
________________________   __________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.

Сноска. Приложение 7 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Акт
использования семени
№ ____от «__» ___________ 20___ года
Мы, товаропроизводитель (покупатель)___________________________
в лице______________________________________________________________,
(наименование товаропроизводителя, фамилия, имя, отчество (при
наличии) руководителя)
техник-осеменатор __________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) техника-осеменатора)
составили настоящий акт о том, что товаропроизводителем (покупателем)
было приобретено семени быков-производителей ______ доз, из них
использовано ____ доз на искусственное осеменение на ______ голов
коров/телок, расход семени на искусственное осеменение 1 головы
составил ____ доз.
Руководитель хозяйства____________________________  ____________
(наименование)         (подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) печать)
Техник-осеменатор ____________ ______________________________________
(подпись)   (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение № 8 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 8 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Акт
на рождение приплода
№ _____ от «____» ___________ 20___ года
Мы, товаропроизводитель (покупатель) __________________________
в лице _____________________________________________________________,
(наименование товаропроизводителя, фамилия, имя, отчество (при
наличии) руководителя)
техник-осеменатор/специалист по трансплантации эмбрионов
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) техника-осеменатора/специалиста
по трансплантации эмбрионов)
составили настоящий акт о том, что товаропроизводителем (покупателем)
было приобретено семени племенных быков-производителей/эмбрионов
______
доз (штук), из них использовано ____ доз семени (штук эмбрионов) для
искусственного осеменения (трансплантации эмбрионов) ______ голов
коров (телок), и в результате было получено ______ голов приплода.
Руководитель хозяйства______________ ________________________________
(наименование)            (подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), печать)
Техник-осеменатор/ Специалист по трансплантации эмбрионов ___________
(подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение № 9 к приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2013 жылғы 15 ақпандағы № 3-1/66
бұйрығына 9-қосымша
нысан
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 08.10.2013 № 3-1/479 бұйрығымен.
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Эмбрионды трансплантациялауға жүргізуге арналған акт
Біз, тауар өндіруші (сатып алушы) ______________________ атынан
____________________________________________________________________,
(тауар өндірушінің (сатып алушының) атауы, жетекшісінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
Эмбриондарды телу бойынша маман ____________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Сатып алушы тарапынан _______________ дана эмбриондар сатып алынғаны,
оның ішінде ___________ бас сиырға/қашарға телу үшін ___________ дана
салынғаны туралы осы актіні жасадық.
Шаруашылық басшысы ________________________ _________________________
(атауы)                       (қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Эмбриондарды трансплантациялау бойынша маман ________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

от 15 февраля 2013 года № 3-1/66
Сноска. Приложение 9 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 08.10.2013 № 3-1/479.
форма
Отдел ___________________
__________________района
_________________области
Акт
на проведение трансплантации эмбриона
№ ___от «__» ___________ 20__ года
Мы, товаропроизводитель _______________________________________
в лице _____________________________________________________________,
(наименование товаропроизводителя, фамилия, имя, отчество (при
наличии) руководителя)
Специалист по трансплантации эмбрионов _____________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
составили настоящий акт о том, что Покупателем было приобретено
эмбрионов _______ штук, из них пересажено _____ штук для
трансплантации ______ голов коров/телок.
Руководитель хозяйства______________ ________________________________
(наименование)            (подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), печать)
Специалист по трансплантации эмбрионов ______________________________
(подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)