Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2013 жылғы 12 сәуірдегі № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылы 02 мамырда № 8449 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 13.01.2016 № 2 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 ақпандағы Заңы 10-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылып отырған Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары бекітілсін (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынышты ұйымдардың басшылары Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларының мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
5. Осы бұйрық 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалар 2-тармағының 3), 4) тармақшаларын қоспағанда алғашқы ресми жарияланғаннан кейінгі күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы                           Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2013 жылғы 12 сәуірдегі
№ 182 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған
мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына
оқуға қабылдау
ҚАҒИДАЛАРЫ

Об утверждении Правил приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 12 апреля 2013 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 мая 2013 года № 8449. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 13.01.2016 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5.
В соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О специальных государственных органах Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки (далее - Правила).
2. Руководителям структурных подразделений, ведомств, территориальных органов и подведомственных организаций Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить неукоснительное исполнение Правил приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки.
3. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 3), 4) пункта 2 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2014 года.
Председатель Комитета                      Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
12 апреля 2013 года № 182
ПРАВИЛА
приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан,
реализующие профессиональные учебные программы высшего
образования в сокращенные сроки

1. Жалпы ережелер
1. Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) арнаулы (әскери) оқу орындарына қысқартылған мерзімде жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламалары бойынша азаматтарды оқуға қабылдау тәртібін белгілейді.
2. ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына қысқартылған мерзімде оқуға жоғары білімі бар, жасы 21-ден кіші емес, сондай-ақ:
1) жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейін мамандығы бойынша еңбек өтілі бір жылдан кем емес;
2) қажетті жеке, моральдық және кәсіби қасиеттерге ие, денсаулық жағдайы және физикалық жағынан дамыған;
3) «ҚАЗТЕСТ» бағдарламасы бойынша қазақ тілінің базалық деңгейін білу.
4) алып тасталды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орнына қабылданған күннен бастап оқуға түсуге кандидаттың жасы анықталады, сондай-ақ еңбек қызметінің өтілі есептеледі.
Оқуға түсуге кандидатты арнаулы (әскери) оқу орнының басшысы оқуға түскен жылдың 31 шілдесіне дейін оқуға қабылдайды.
Осы Қағидалар 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген талапқа кандидат деректерінің сәйкестігін анықтаған кезде еңбек қызметінің өтіліне, сонымен қатар мерзімді әскери қызметті өткеру және магистратурада оқу уақыты да есептеледі.
4. ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындары осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес оқу мерзімі қысқартылған мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандықтар бойынша іріктеу жүргізеді.
5. ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға түсуге тілек білдірген азаматтар (бұдан әрі – оқуға кандидаттар) оқуға тапсыратын жылдың алдындағы жылғы 1 желтоқсанға дейін ҰҚК құрылымдық бөлімшелеріне, ведомстволарына және аумақтық органдарына (бұдан әрі – ҰҚК органдары мен бөлімшелері) ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына қай тілде білім алатындығын көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш жазады.
Мыналар өтінішке қоса беріледі:

1. Общие положения
1. Правила приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки (далее - Правила) определяют порядок приема граждан на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) по профессиональным учебным программам высшего образования в сокращенные сроки.
2. В специальные (военные) учебные заведения КНБ на обучение в сокращенные сроки принимаются граждане не моложе 21 года, имеющие высшее образование, а также:
1) стаж трудовой деятельности по специальности после окончания высшего учебного заведения не менее одного года;
2) необходимые личные, моральные и профессиональные качества, состояние здоровья и физическое развитие;
3) базовый уровень владения казахским языком по программе «КАЗТЕСТ»;
4) исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Возраст кандидата на учебу определяется, а также стаж трудовой деятельности исчисляется на день его зачисления в специальное (военное) учебное заведение КНБ.
Зачисление кандидата на учебу проводится руководителем специального (военного) учебного заведения до 31 июля года поступления.
При определении данных кандидата на соответствие требованию, указанному в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, в стаж трудовой деятельности также засчитывается время прохождения срочной воинской службы и обучения в магистратуре.
4. Специальные (военные) учебные заведения КНБ проводят набор по специальностям в соответствии с перечнем специальностей с сокращенным сроком обучения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Граждане, изъявившие желание поступать в специальные (военные) учебные заведения КНБ (далее – кандидаты на учебу), до 1 декабря года, предшествующего году поступления, через структурные подразделения, ведомства, территориальные органы и подведомственные организации КНБ (далее – подразделения и органы КНБ) подают в специальные (военные) учебные заведения КНБ заявление в произвольной форме с указанием языка обучения.
К заявлению прилагаются:

1) жоғары білім туралы дипломның көшірмесі, дипломға қосымшаның көшірмесі (транскрипт);
2) жеке басын куәландыратын құжат (көшірме);
3) алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 4,5 х 6 см);
4) әскери билет немесе әскерге шақырылушының куәлігі (көшірме);
5) еңбек кітапшасы немесе еңбек өтілін растайтын өзге құжат (көшірме);
6) өмірбаян (түпнұсқа).
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ҰҚК Кадрлар департаменті оқуға тапсыратын жылдың алдындағы жылғы 1 қазанға дейін ҰҚК бөлімшелері мен органдары үшін ҰҚК Төрағасының бұйрығымен бекітілетін ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға түсуге кандидаттарды жіберу бойынша өкімдеме дайындайды.
7. Өкімдеме ҰҚК бөлімшелері мен органдарының кадрлар аппаратында бекітілгеннен кейін:
1) бұқаралық ақпарат құралдарына, ҰҚК ресми интернет-ресурсына ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға түсу үшін өтініш беру мерзімдері, сондай-ақ өтінішке қосымша тіркелетін құжаттардың тізбесі туралы хабарландыру беру ұйымдастырылады;
2) кандидаттарды кәсіби бағыттау, іріктеу мен тексеру жөніндегі жұмыстар олардың тұрғылықты жері бойынша жүргізіледі.
8. Қызметке жарамдылығын анықтау үшін кандидаттар тұрғылықты жері бойынша әскери-дәрігерлік комиссияларда психофизиологиялық және медициналық куәландырудан, сондай-ақ полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
9. ҰҚК бөлімшелері мен органдарының кадрлар аппараты ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға кандидаттардың жинақталған жеке істерін оқуға түсетін жылдың 20 мамырына дейін жолдайды.
10. ҰҚК Кадрлар департаменті ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау мерзімі туралы кандидаттарды ҰҚК бөлімшелері мен органдарының кадрлар аппараты арқылы хабардар етеді.
2. Арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау тәртібі
11. Қабылдау және мандаттық комиссиялар ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдауды жүзеге асырады. Қабылдау және мандаттық комиссиялардың құрамы ҰҚК Төрағасының бұйрығымен бекітіледі.
Қабылдау және мандаттық комиссиялардың құрамына басшы, сондай-ақ ҰҚК бөлімшелері мен органдарының өзге де қызметкерлері мен әскери қызметшілері кіреді.
Қабылдау және мандаттық комиссиялар осы Қағидаларды басшылыққа ала отырып, ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарын курсанттармен сапалы қамтамасыз етуге бейімделеді.
12. Қабылдау комиссиясы төраға, төрағаның орынбасары, жауапты хатшы және комиссияның сегіз мүшесінен кем емес құрамнан құрылады.
Қабылдау комиссиясы:

1) копия диплома о высшем образовании, копия приложения к диплому (транскрипт);
2) документ, удостоверяющий личность (копия);
3) шесть фотографий (без головного убора, размер 4,5 х 6 см);
4) военный билет либо приписное свидетельство (копия);
5) трудовая книжка либо иной документ, подтверждающий стаж работы (копия);
6) автобиография (подлинник).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6. Департамент кадров КНБ до 1 октября года, предшествующего году поступления, составляет для подразделений и органов КНБ разнарядку по направлению кандидатов на учебу в специальные (военные) учебные заведения КНБ, которая утверждается приказом Председателя КНБ.
7. После утверждения разнарядки кадровыми аппаратами подразделений и органов КНБ:
1) организуется размещение объявлений в средствах массовой информации, на официальном интернет - ресурсе КНБ о сроках подачи заявлений, а также перечень документов, прилагаемых к заявлению для поступления в специальные (военные) учебные заведения КНБ;
2) проводится работа по профессиональной ориентации, отбору и проверке кандидатов на учебу по месту их жительства.
8. Кандидаты на учебу по месту их жительства проходят психофизиологическое и медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях, а также полиграфологическое исследование для определения пригодности к службе.
9. Кадровые аппараты подразделений и органов КНБ направляют сформированные личные дела кандидатов на учебу в специальные (военные) учебные заведения КНБ до 20 мая года поступления.
10. Департамент кадров КНБ до 10 июня года поступления через кадровые аппараты подразделений и органов КНБ извещает кандидатов на учебу о сроках проведения приема на учебу в специальные (военные) учебные заведения КНБ.
2. Порядок приема в специальные (военные) учебные заведения
11. Прием на учебу в специальные (военные) учебные заведения КНБ осуществляется приемной и мандатной комиссиями. Составы приемной и мандатной комиссий утверждаются приказом Председателя КНБ.
В состав приемной и мандатной комиссий включаются руководящие, а также иные сотрудники и военнослужащие подразделений и органов КНБ.
Приемная и мандатная комиссии, руководствуясь настоящими Правилами, призваны обеспечить качественное комплектование специальных (военных) учебных заведений КНБ курсантами.
12. Приемная комиссия формируется в составе председателя, заместителя председателя, ответственного секретаря и не менее восьми членов комиссии.
Приемная комиссия:

1) оқуға түсетін кандидаттардың жеке істерін тексеруді жүзеге асырады;
2) соңғы кәсіби іріктеуге қатысуға жіберілген оқуға кандидаттардың тізімін бекітеді;
3) соңғы кәсіби іріктеу жүргізеді;
4) оқуға қабылдау мәселелері бойынша шағымдар мен өтініштерді қарастырады;
5) конкурс тізімдері мен кандидаттарды курсанттар қатарына қабылдау туралы бұйрық жобасын әзірлейді;
6) оқуға түсетін кандидаттарды іріктеу мен тексеру жөніндегі жұмыстарды одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қабылдау комиссиясының қызметіне төраға басшылық етеді.
Қабылдау комиссиясының төрағасы ҰҚК құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары (бастықтардың орынбасарлары) қатарынан тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдау комиссиясының қызметіне басшылық жасайды, оның мүшелерінің өкілеттіктерін белгілейді және осы комиссияның жұмыс жоспарын бекітеді.
Қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындары бастықтарының орынбасарлары қатарынан тағайындалады. Қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары қабылдау комиссиясының мүшелері мен қабылдау комиссиясының жауапты хатшысының қызметін ұйымдастырады және қадағалайды, оқуға кандидаттарға соңғы кәсіби іріктеу жүргізуді ұйымдастырады.
Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы ҰҚК бөлімшелері мен органдары басшы құрамының қатарынан тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы қабылдау комиссиясына жүктелген функцияларды іске асыру бойынша құжаттарды, қабылдау комиссиясының отырыстарына материалдарды, оның жұмысы туралы есебінің жобасын әзірлейді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қабылдау комиссиясының қызметі жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Қабылдау комиссиясының отырысы қажеттілікке байланысты комиссия төрағасының шешімімен жүргізіледі және хаттамалармен ресімделеді.
Қабылдау комиссиясының шешімі бекітілген құрамның кемінде үштен екі мүшесі болған кезде қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
15. Мандаттық комиссия ҰҚК арнаулы(әскери) оқу орындарына оқуға кандидаттарға қойылатын талаптарға сай келетін адамдарды арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау мақсатында құрылады.

1) осуществляет рассмотрение личных дел кандидатов на учебу;
2) утверждает списки кандидатов на учебу, допущенных к участию в окончательном профессиональном отборе;
3) проводит окончательный профессиональный отбор;
4) рассматривает жалобы и заявления по вопросам приема на учебу;
5) подготавливает конкурсные списки и проект приказа о зачислении кандидатов в число курсантов;
6) формирует предложения по дальнейшему совершенствованию работы по отбору и проверке кандидатов на учебу.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
13. Руководство деятельностью приемной комиссии осуществляет председатель.
Председатель приемной комиссии назначается из числа начальников (заместителей начальников) структурных подразделений КНБ.
Председатель приемной комиссии руководит деятельностью приемной комиссии, устанавливает полномочия ее членов и утверждает план работы данной комиссии.
Заместитель председателя приемной комиссии назначается из числа заместителей начальников специальных (военных) учебных заведений КНБ. Заместитель председателя приемной комиссии организует и контролирует деятельность членов и ответственного секретаря приемной комиссии, организует проведение окончательного профессионального отбора кандидатов на учебу.
Ответственный секретарь приемной комиссии назначается из числа руководящего состава подразделений и органов КНБ.
Ответственный секретарь приемной комиссии готовит документы по реализации функций, возложенных на приемную комиссию, материалы к заседаниям, а также проект отчета о ее работе.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
14. Деятельность приемной комиссии осуществляется в соответствии с планом работы. Заседания приемной комиссии проводятся по мере необходимости по решению председателя комиссии и оформляются протоколами.
Решения приемной комиссии принимаются простым большинством голосов при наличии не менее двух/третьих утвержденного состава. При равенстве голосов голос председателя приемной комиссии является решающим.
15. Мандатная комиссия создается в целях зачисления в специальные (военные) учебные заведения лиц, соответствующих требованиям к кандидатам на учебу в специальные (военные) учебные заведения КНБ.

16. Мандаттық комиссия төраға, екі орынбасар, хатшы және комиссияның жеті мүшесінен кем емес құрамнан құрылады.
17. Мандаттық комиссия:
1) ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орнының қабылдау комиссиясы одан әрі соңғы кәсіби іріктеуден өту үшін ұсынған оқуға кандидаттардың жеке істерін іріктеп тексеруді және талдауды жүзеге асырады;
2) соңғы кәсіби іріктеуден өткен және ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орнына қабылдануға конкурсқа қатысу үшін жіберілген оқуға кандидаттармен әңгіме өткізеді;
3) оқуға кандидаттардың оқуға қабылдау мәселелері жөніндегі шағымдары бойынша қорытынды шешім қабылдайды;
4) оқуға кандидаттарды кәсіби іріктеу қорытындысы бойынша талдау жасайды және осы жұмыстарды одан әрі жетілдіру бойынша шаралар әзірлейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мандаттық комиссияның төрағасы болып ҰҚК Төрағасы орынбасарларының бірі тағайындалады.
Мандаттық комиссия төрағасының орынбасарлары ҰҚК бөлімшелері мен органдары және ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарының бастықтары қатарынан тағайындалады.
Мандаттық комиссияның хатшысы болып ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарының кадрлар бөлімшесі бастығының орынбасары немесе қызметкерлерінің бірі тағайындалады.
Мандаттық комиссия мүшелері болып ҰҚК бөлімшелері, органдары, ведомстволары және арнаулы (әскери) оқу орындары басшы құрамының адамдары тағайындалады.
19. Мандаттық комиссия жыл сайын құрылады және ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орнының қабылдау комиссиясы жұмыс істеген кезеңде әрекет етеді.
Мандаттық комиссияның қызметіне жалпы басшылықты комиссия төрағасы, ал ол болмаған жағдайда оның орынбасарларының бірі жүзеге асырады.
Мандаттық комиссияның жұмысын ұйымдастыру комиссия төрағасының орынбасарына, ал іс қағаздарын жүргізу комиссияның хатшысына жүктеледі.
Мандаттық комиссияның отырысы қажеттілікке байланысты жүргізіледі.
Отырыс барысы және шешімдер хаттамамен ресімделеді.
20. Оқуға кандидат ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орнының қабылдау комиссиясына салыстыру үшін: жеке басын куәландыратын құжатын, жоғары оқу орнын аяқтағаны туралы дипломын, дипломға қосымшасын (транскрипт), әскери билетін немесе әскерге шақырылушының куәлігін, «КАЗТЕСТ» бағдарламасы бойынша қазақ тілін білу деңгейін растайтын сертификатын көрсетеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Мандатная комиссия формируется в составе председателя, двух заместителей, секретаря и не менее семи членов комиссии.
17. Мандатная комиссия:
1) осуществляет выборочную проверку и анализ личных дел кандидатов на учебу, рекомендованных приемной комиссией специального (военного) учебного заведения КНБ для дальнейшего прохождения окончательного профессионального отбора;
2) проводит собеседование с кандидатами на учебу, прошедшими окончательный профессиональный отбор и допущенными к конкурсу на зачисление в специальное (военное) учебное заведение КНБ;
3) принимает окончательное решение по апелляциям, связанным с вопросами зачисления кандидатов на учебу;
4) проводит анализ итогов окончательного профессионального отбора кандидатов на учебу и разработку мер по дальнейшему совершенствованию данной работы.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
18. Председателем мандатной комиссии назначается один из заместителей Председателя КНБ.
Заместителями председателя мандатной комиссии назначаются лица из числа начальников подразделений и органов КНБ и специальных (военных) учебных заведений КНБ.
Секретарем мандатной комиссии назначается заместитель начальника или один из работников кадрового подразделения специального (военного) учебного заведения КНБ.
Членами мандатной комиссии назначаются лица руководящего состава подразделений, органов, ведомств и специальных (военных) учебных заведений КНБ.
19. Мандатная комиссия создается ежегодно и действует в период работы приемной комиссии специального (военного) учебного заведения КНБ.
Общее руководство деятельностью мандатной комиссии осуществляет председатель комиссии, а в его отсутствие - один из его заместителей.
Организация работы мандатной комиссии возлагается на заместителя председателя комиссии, а ведение делопроизводства - на секретаря комиссии.
Заседания мандатной комиссии проводятся по мере необходимости. Ход заседания и решения оформляются в виде протокола.
20. В приемную комиссию специальных (военных) учебных заведений КНБ кандидат на учебу предъявляет для проведения сверки документ, удостоверяющий личность, диплом о высшем образовании, приложение к диплому (транскрипт), военный билет или приписное свидетельство, сертификат, подтверждающий уровень владения казахским языком по программе «КАЗТЕСТ».
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

21. Оқуға кандидаттарды оқу орнына қабылдау тәртібі, ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орны қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау мәселелері және кәсіби іріктеу нәтижелері туралы соңғы шешімдері ақпараттық тақтада орналастырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Оқуға кандидаттарға медициналық куәландыру, кәсіби жарамдылығына, дене шынықтыру дайындығына, саясаттанудан білімін және жазба-сөйлеу дағдыларын (эссе жазу формасындағы жазбаша жұмысты орындау) тексеретін соңғы кәсіби іріктеу жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Соңғы кәсіби іріктеуді жүргізу үшін арнайы (пәндік, сараптық) комиссиялар (бұдан әрі – арнайы комиссиялар) құрылады. Аталған комиссиялардың төрағалары болып қабылдау комиссиясының мүшелері тағайындалады, арнайы комиссия құрамына ҰҚК құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволары мен аумақтық органдарының тәжірибелі қызметкерлері, ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарының оқытушылары қатарынан кемінде үш адам кіреді.
24. Оқуға кандидаттың кәсіби жарамдылығын тексеруді арнайы комиссия жүзеге асырады және қызметтік іс-қимылдың жоспарланып отырған учаскесіне (бағытына) қойылатын талаптарға оның кәсіби біліктілігінің сәйкестік дәрежесін анықтауға бағытталған.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Оқуға кандидаттарды медициналық куәландырудан өткізу «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы № 437 қбп бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10328 тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарында медициналық куәландырудан өткізу үшін жыл сайын ҰҚК Төрағасының бұйрығымен штаттан тыс әскери-дәрігерлік комиссия (бұдан әрі – ӘДК) құрылады. ӘДК құрамын ҰҚК Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының төрағасы құрады.
ӘДК құрамына ҰҚК әскери-дәрігерлік бөлімшелерінің және ұлттық қауіпсіздік органдары басқа да әскери-дәрігерлік комиссияларының тиісті мамандықтағы медицина қызметкерлері кіреді.
Медициналық куәландырудан өткізу кезінде кандидаттардың арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметке жарамдылығы анықталады.

21. Информация о порядке приема кандидатов на учебу, решения приемной комиссии по вопросам приема и результаты окончательного профессионального отбора помещаются на информационном стенде.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
22. Кандидаты на учебу проходят окончательный профессиональный отбор, включающий в себя медицинское освидетельствование, проверку на профессиональную пригодность, физическую подготовленность, знаний по политологии и письменно-речевых навыков (выполнение письменной работы в форме написания эссе).
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
23. Для проведения окончательного профессионального отбора приказом начальника специального (военного) учебного заведения КНБ создаются специальные (предметные, экспертные) комиссии (далее – специальные комиссии). Председателями указанных комиссий назначаются члены приемной комиссии, в состав специальных комиссий включаются опытные и квалифицированные сотрудники структурных подразделений, ведомств и территориальных органов КНБ, преподаватели специальных (военных) учебных заведений КНБ, в количестве не менее трех человек.
24. Проверка на профессиональную пригодность осуществляется специальной комиссией и направлена на определение степени соответствия профессиональных компетенций кандидата на учебу требованиям планируемого участка (направления) служебной деятельности.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
25. Медицинское освидетельствование кандидатов на учебу проводится в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 437 ДСП «Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в специальных государственных органах Республики Казахстан и Положения об органах военно-врачебной экспертизы органов национальной безопасности Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10328).
Для медицинского освидетельствования в специальном (военном) учебном заведении КНБ приказом Председателя КНБ ежегодно создается нештатная военно-врачебная комиссия (далее - ВВК). Состав ВВК формируется председателем Центральной военно-врачебной комиссии КНБ.
В состав ВВК включаются медицинские работники соответствующих специальностей военно-медицинских подразделений КНБ и других военно-врачебных комиссий органов национальной безопасности.
При медицинском освидетельствовании определяется пригодность кандидатов к службе в специальных государственных органах.

Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.03.2015 № 15 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеруді осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын бағалау өлшемдері бойынша арнайы комиссия жүзеге асырады.
27. Саясаттану бойынша білім деңгейін тексеру мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көзделген білім көлемінде әңгімелесу түрінде өткізіледі.
28. ҰҚК аранулы (әскери) оқу орындарына қабылдау ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және әскери қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
29. ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындарына қабылдау соңғы кәсіби іріктеу нәтижесі бойынша конкурстық негізде мандаттық комиссияның шешімімен жүргізіледі.
30. ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орындары курсанттарының қатарына қабылдау үшін конкурс өткізу кезінде бірдей көрсеткіштер болған жағдайда мыналар артықшылық құқық иеленеді:
1) үздік білім туралы құжаттары (дипломы) бар тұлғалар;
2) диплом қосымшасында (транскриптте) анағұрлым жоғары орташа балы бар тұлғалар.
31. Курсанттар қатарына қабылдау туралы мандаттық комиссияның шешімі ҰҚК арнаулы (әскери) оқу орны бастығының бұйрығымен ресімделеді.
Жоғары білімнің кәсіби оқу
бағдарламаларын қысқартылған
мерзімде іске асыратын Қазақстан
Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің арнаулы (әскери) оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
1-қосымша
Оқу мерзімі қысқартылған мамандықтар тізбесі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Академиясы:
Мамандығы – ұлттық қауіпсіздікті қарсы барлаумен қамтамасыз ету.
Біліктілігі – ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел қызметкері.
Академиялық дәрежесі – қарсы барлау бакалавры.
Жоғары білімнің кәсіби оқу
бағдарламаларын қысқартылған
мерзімде іске асыратын Қазақстан
Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің арнаулы (әскери) оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
2-қосымша
Кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын бағалау өлшемдері Ерлер
1-топ
25 жасқа дейін:
Жаттығу
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Белағашта тартылу (қанша рет)
15
13
9
100 метрге жүгіру (с)

Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 20.03.2015 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
26. Проверка физической подготовленности кандидатов осуществляется специальной комиссией в соответствии с критериями оценки физической подготовленности кандидатов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
27. Проверка знаний по политологии проводится в форме собеседования в объеме знаний, предусмотренных государственным общеобязательным стандартом высшего образования.
28. Зачисление в специальные (военные) учебные заведения КНБ производится в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения национальной безопасности и воинской службы.
29. Зачисление в специальные (военные) учебные заведения КНБ производится по решению мандатной комиссии на конкурсной основе по результатам окончательного профессионального отбора.
30. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в число курсантов специальных (военных) учебных заведений КНБ преимущественное право имеют:
1) лица, имеющие документы об образовании (дипломы) с отличием;
2) лица, имеющие более высокий средний балл приложения к диплому (транскрипта).
31. Решение мандатной комиссии о зачислении в состав курсантов оформляется приказом начальника специального (военного) учебного заведения КНБ.
Приложение 1
к Правилам приема на обучение
в специальные (военные) учебные
заведения Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие профессиональные учебные
программы высшего образования в сокращенные сроки
Перечень специальностей с сокращенным сроком обучения
Академия Комитета национальной безопасности Республики Казахстан:
Специальность – контрразведывательное обеспечение национальной безопасности.
Квалификация – оперативный сотрудник органов национальной безопасности.
Академическая степень – бакалавр контрразведки.
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в специальные (военные) учебные
заведения Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие профессиональные учебные
программы высшего образования в сокращенные сроки
Критерии оценки физической подготовленности кандидатов
Мужчины
1 группа до 25 лет:
Упражнение
Отлично
Хорошо
Удовлетворительно
Подтягивание на перекладине
(количество раз)
15
13
9
Бег на 100 метров (с)