Реттелетін нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) бағалар есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 18 сәуірдегі № 122-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 мамырда № 8478 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.02.2017 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Реттелетін нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) бағалар есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі, азаматтық авиация порттар саласындағы реттеу департаменті (Г.Қ. Ыбыраева):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын.
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелерінің және аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ж. Дүйсебаевқа жүктелсін.

Об утверждении Методики расчета цен на товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 18 апреля 2013 года N 122-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2013 года N 8478. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 01.02.2017 № 36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и подпунктом 113) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета цен на товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка.
2. Департаменту по регулированию в сфере железнодорожного транспорта, гражданской авиации и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ибраева Г.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим предоставлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Дуйсебаева А.Ж.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М.Оспанов
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
_________________ Е.Досаев
2013 жылғы 22 сәуір
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрі
____________ А.Жұмағалиев
2013 жылғы 24 сәуір
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының 2013 жылғы 18 сәуірдегі
№ 122-НҚ бұйрығымен бекітілді
Реттелетін нарық субъектілерінің субъектілерінің тауарларына
(жұмыстарына, қызметтеріне) бағаларды есептеу әдістемесі
1. Жалпы Ережелер
1. Осы Реттелетін нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) бағаларды есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме реттелетін нарық субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) бағаларды есептеу тетігін айқындау мақсатында әзірленді (бұдан әрі - Субъектілер).
3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
экономикалық негізсіз шығындар - жедел қызметті, қолданысқа енгізілген активтерді жаңадан өндіруге қолданыстағы активтерге және амортизациялық аударымдарға салынған қолданыстағы капитал бойынша қайтаруды қамтамасыз етумен байланысты Субъектілердің шығындары.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де терминдер мен ұғымдар табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Субъектілердің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) арналған бағаларды есептеу
4. Субъектілердің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) бағаларды есептеу үшін мына формула қолданылады.
Zi = Сi +Pi (1) мұндағы
Zi - i қызметіне бағалар
Сі - і қызметінің өзіндік құны;
Рі - і қызметіне пайда.
5. Субъектілердің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды қалыптастыру Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасының, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығымен бекітілген Реттелетін нарықтарда бағаны белгілеу ережесін ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Субъектілердің реттелетін қызметтерін ұсынудың өзіндік құны мына формула бойынша есептеледі:
Sij
Сі=_______, (2), мұндағы
Nij
Сі - талдау жасалатын кезең ішінде ұсынылатын і қызмет бірлігінің өзіндік құны;
Sij - талдау жасалатын кезең ішінде ұсынылатын і қызмет жасаудың технологиялық процесіне (желі элементтерін қолдану) сүйене отырып, айқындалатын экономикалық негізсіз шығындар сомасы;
Nij - заңнамада белгіленген тәртіппен айқындалатын, Субъектінің қызметті тұтынушылармен жасаған шарттарымен, Субъектінің заттай көрсеткіште талдау жасалатын кезең ішінде ұсынылатын бағалар деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеу мүмкіндіктеріне сүйене отырып, ниет хаттамаларымен және есептерімен расталған реттеліп көрсетілетін і қызметін ұсынудың жоспарланған жылдық көлемі.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
СОГЛАСОВАНО:
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
22 апреля 2013 год
СОГЛАСОВАНО:
Министр транспорта
и коммуникации
Республики Казахстан
_______________А. Жумагалиев
24 апреля 2013 год
Утверждена
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 18 апреля 2013 года № 122-ОД
Методика
расчета цен на товары (работы, услуги) субъектов
регулируемого рынка
1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета цен на товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках".
2. Методика разработана в целях определения механизма расчета цен на товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка (далее - Субъекты).
3. Для целей настоящей Методики применяются следующие понятия:
экономически обоснованные затраты - затраты Субъектов, связанные с обеспечением операционной деятельности, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов.
Иные термины и понятия, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
2. Расчет цен на товары (работы, услуги) Субъектов
4. Для расчета цен на товары (работы, услуги) Субъектов применяется формула:
Zi = Сi +Рi (1)
где Zi - цена на услугу i
Ci - себестоимость услуги i
Pi - прибыль на услугу i.
5. Формирование цен на товары (работы, услуги) Субъектов осуществляется с учетом требований законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, в том числе Правил ценообразования на регулируемых рынках, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 174.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Себестоимость предоставления регулируемых услуг Субъектов рассчитывается по формуле:
(2), где:
Ci - себестоимость единицы i услуги предоставляемой за анализируемый период времени.
Sij - сумма экономически обоснованных затрат определяемая, исходя из технологического процесса создания (задействования элементов сети) i услуги предоставляемой за анализируемый период времени;
Nij - планируемый годовой объем предоставления регулируемой i услуги, определяемый в установленном законодательством порядке, подтвержденный договорами, заключенными Субъектом с потребителями услуг, протоколами намерений и расчетами исходя из возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня цен, предоставляемой за анализируемый период времени, в натуральных показателях.

7. Негізделген бағаға қосылған і көрсетілетін қызметіне пайда деңгейі Субъектілердің тиімді жұмыс істеуін және дамуын, оның ішінде аса тиiмдi әдiстер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету іс-шараларын өткізуге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігінің кемінде елу пайызын жаңа активтерді жасауға, кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға, қолдағы бар активтерді қолдауға, негізгі құралдарды реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға Субъектілерге қажетті жылдық сомаға сүйене отырып, инвестициялық қажеттілікті қамтамасыз ететін қаражатты ескереді және мына формула бойынша есептеледі:
(3), мұндағы:
Рі - талдау жасалатын кезеңдегі і көрсетілетін қызметінің бірлігіне пайда;
Pij - Субъектілердің тиімді жұмыс істеуін және дамуын, оның ішінде аса тиiмдi әдiстер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету іс-шараларын өткізуге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігінің кемінде елу пайызын жаңа активтерді жасауға, кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға, қолдағы бар активтерді қолдауға, негізгі құралдарды реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға Субъектілерге қажетті жылдық сомаға сүйене отырып, инвестициялық қажеттілікті қамтамасыз ететін пайда деңгейі.
Ескертпе:* пайда деңгейі уәкілетті орган бекіткен Реттелетін нарықтарда бағаны белгілеу ережесіне сәйкес айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Уровень прибыли на i услугу, включаемый в обоснованную цену учитывает средства, обеспечивающие эффективное функционирование и развитие Субъектов, в том числе инвестиционную потребность исходя из годовой суммы потребности Субъектов на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов не менее пятидесяти процентов недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств и рассчитывается по формуле*:
Рi – прибыль на единицу i услуги за анализируемый период времени;
Рij – уровень прибыли, обеспечивающий эффективное функционирование и развитие Субъектов, в том числе инвестиционную потребность создание, новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов не менее пятидесяти процентов недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств.
Примечание: * - уровень прибыли определяется в соответствии с Правилами ценообразования на регулируемых рынках утвержденных уполномоченным органом
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).