Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидаларын бекіту және динамикалық резервтің ең төмен мөлшерін, күтілетін шығындардың мөлшерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 137 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8591 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 25 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Динамикалық резервтің ең төмен мөлшері Қағидалардың 2-тармағына сәйкес және күтілетін шығындардың мөлшері Қағидалардың 3-тармағына сәйкес белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Б.Б. Жәмішев ___________
2013 жылғы 22 шілде
__________________________
(қолы, күні, елтаңба мөрі)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 мамырдағы
№ 137 қаулысымен
бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидалары
Осы Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – банк) динамикалық резервті қалыптастыру тәртібі мен талаптарын белгілейді.

Об утверждении Правил формирования банками второго уровня динамического резерва и установлении минимального размера динамического резерва, размера ожидаемых потерь
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8591. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования банками второго уровня динамического резерва (далее – Правила).
2. Установить минимальный размер динамического резерва в соответствии с пунктом 2 Правил и размер ожидаемых потерь в соответствии с пунктом 3 Правил.
3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр Жамишев Б.Б.
________________ 22 июля 2013 года
(подпись, дата, гербовая печать)
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 мая 2013 года № 137
Правила формирования банками второго уровня динамического
резерва
Настоящие Правила формирования банками второго уровня динамического резерва (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и устанавливает порядок и условия формирования динамического резерва банков второго уровня (далее – банк).

1. Қағидалардың мақсаттары үшін қарыз деп банктің банктік қарыз, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларын жүзеге асыруы (банкаралық қарыздарды, банк операцияларының жекелеген түрлерін, кері РЕПО операцияларын жүзеге асыратын ұйымдарға берілетін қарыздарды қоспағанда), сондай-ақ вексельді есепке алуы түсініледі.
Банкаралық қарыздар деп шарттық негізде басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген банктердің қарыздары түсініледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 25.12.2013 № 293 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Есепті тоқсан соңындағы динамикалық резервтің мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
ДРС = ДРс-1 + (КШ - АПШ),
мұндағы:
ДРС - есепті тоқсанның соңындағы динамикалық резерв;
ДРс-1 - алдыңғы есепті тоқсанның соңындағы динамикалық резерв. 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша динамикалық резерв нөлге тең;
КШ - есепті тоқсандағы күтілетін шығындар;
АПШ - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексі 106-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған, резервтерді қалпына келтіруден түскен кірістерді шегергендегі есепті тоқсандағы резервтерге ассигнациялау.
Резервтерге ассигнациялау - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қарыздарға резервтер құруға арналған шығыстар.
Резервтерді қалпына келтіруден түскен кірістер - резервтердің азаюы қарызды баланстан есептен шығару нәтижесінде болатын жағдайда қоспағанда, қарыздарға бұрын құрылған резервтер сомасының азаюы нәтижесінде туындаған кіріс.
Салық салу мақсаттары үшін динамикалық резервтің мөлшері есепті салық кезеңінің соңында айқындалған динамикалық резервтің мөлшері мен алдыңғы салық кезеңінің соңында айқындалған динамикалық резервтің мөлшері арасындағы оң айырма ретінде айқындалады
Динамикалық резервтің ең төмен мөлшері нөлден кем болмайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 223 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) қаулыларымен.
2-1. 01.01.2016 дейін қолданыста болды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 25.12.2013 № 293 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
2-2. 01.01.2017 дейін қолданыста болды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 223 қаулысымен.
2-3. 01.01.2018 дейін қолданыста болды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 313 қаулысымен.

1. Для целей Правил под займом понимается осуществление банком банковских заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций (за исключением межбанковских займов, займов организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, операций обратное РЕПО), а также учет векселя.
Под межбанковскими займами понимаются займы банков, предоставленные на договорной основе другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 293 (постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Абзац первый части первой пункта 2 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 313 (вводится в действие с 01.01.2018).
2. Если иное не установлено в пункте 2-3 Правил, размер динамического резерва на конец отчетного квартала рассчитывается по следующей формуле:
ДРк = ДРк-1 + (ОП-РСП),
где:
ДРк - динамический резерв на конец отчетного квартала;
ДРк-1 - динамический резерв на конец предыдущего отчетного квартала. По состоянию на 1 января 2013 года динамический резерв равен нулю;
ОП - ожидаемые потери за отчетный квартал;
РСП - ассигнования на резервы за минусом доходов от восстановления резервов, за отчетный квартал, отнесенные на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Ассигнования на резервы - расходы на создание резервов под займы в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Доходы от восстановления резервов - доход, возникший в результате уменьшения суммы ранее созданных резервов под займы, за исключением случая, когда уменьшение резервов происходит в результате списания займа с баланса.
Для целей налогообложения размер динамического резерва определяется как положительная разница между размером динамического резерва, определенного на конец налогового периода и размером динамического резерва, определенного на конец предыдущего налогового периода.
Минимальный размер динамического резерва составляет не менее нуля.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 223 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 26.12.2016 № 313 (порядок введения см. п. 5).
Примечание РЦПИ!
Пункт 2-1 действовал до 01.01.2016 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 293(порядок введения в действие см. п. 2).
Примечание РЦПИ!
Пункт 2-2 действовал до 01.01.2017 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 223.
Примечание РЦПИ!
Пункт 2-3 действовал до 01.01.2018.

3. Есепті тоқсанда күтілетін шығындар мына формула бойынша есептеледі:
мұнда,
ҚПi – есепті тоқсанда Қағидалардың 1-қосымшасында аталған, баланстық құны бойынша көрсетілген, қалыптастырылған резервтер сомасына ұлғайтылған қарыздар бойынша қарыздар портфелінің өзгеруі (өсуі/төмендеуі);
ҚПi – есепті тоқсанның соңында Қағидалардың 1-қосымшасында аталған, баланстық құны бойынша көрсетілген, қалыптастырылған резервтер сомасына ұлғайтылған қарыздардың түрі бойынша портфель;
i (альфа) – Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген кредиттік шығындардың өлшемі;
i (бета) – Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген жасырын шығындардың өлшемі.
Қағидалардың 1-қосымшасы 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Уәкілетті орган
(альфа) кредиттік шығындардың өлшемі мен
(бета) жасырын шығындардың өлшемін статистикалық деректердің жинақталуына қарай, бірақ үш жылда бір реттен көп емес белгілейді.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін қарыздар портфелінің баланстық құны деп қарыздар портфеліне кіретін қарыздар бойынша қалыптастырылған резервтерді шегергенде, өтелмеген негізгі борыш, есептелген сыйақы, амортизацияланбаған сыйлықақы (дисконт) сомасы түсініледі.
4. 2013 жылғы бірінші тоқсандағы динамикалық резервті есептеу кезінде 2013 жылғы бірінші тоқсандағы күтілетін шығындар 2012 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қалыптасқан, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының № 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты" шотында көрсетілген оң айырмаға (кредит қалдығы) тең.
Банкте 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты" шотында қалдық болмаған не онда дебет қалдығы болған жағдайда күтілетін шығындар нөлге тең болады.
5. Динамикалық резервтің ең жоғары мөлшері 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қалыптастырылған резервтердің сомасына ұлғайтылған баланстық құны бойынша есепті тоқсанның соңындағы қарыздар портфелінің 5,9 пайызынан аспайтын мөлшерді құрайды.
6. Банк тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жетінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Динамикалық резерв мөлшерінің есебін (бұдан әрі – Есеп) электрондық тасымалдағышта Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынады. Электрондық тасымалдағыштағы есеп ұсынылатын деректердің құпиялығы мен түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып ұсынылады.

3. Ожидаемые потери за отчетный квартал рассчитываются по следующей формуле:
где,
ПЗi – изменение (прирост/снижение) портфеля займов по займам, указанным в приложении 1 к Правилам, за отчетный квартал, отраженных по балансовой стоимости, увеличенной на сумму сформированных резервов;
ПЗi – портфель по виду займов, указанных в приложении 1 к Правилам, на конец отчетного квартала, отраженных по балансовой стоимости, увеличенной на сумму сформированных резервов;
i (альфа) – параметр кредитных потерь, установленный приложением 1 к Правилам;
i (бета) – параметр скрытых потерь, установленный приложением 1 к Правилам.
Приложение 1 к Правилам действует до 1 января 2016 года.
Параметр кредитных потерь
(альфа) и параметр скрытых потерь
(бета) устанавливаются уполномоченным органом по мере накопления статистических данных, но не реже одного раза в три года.
Для целей настоящих Правил под балансовой стоимостью портфеля займов понимается сумма непогашенного основного долга, начисленного вознаграждения, неамортизированной премии (дисконта) за минусом сформированных резервов по займам, входящим в портфель займов.
4. При расчете динамического резерва за первый квартал 2013 года, ожидаемые потери за первый квартал 2013 года равны положительной разнице (кредитовый остаток), отраженной на счете № 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)" Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793), сложившейся по состоянию на 31 декабря 2012 года.
В случае отсутствия у банка остатка на счете 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)" либо наличия на нем дебетового остатка по состоянию на 1 января 2013 года ожидаемые потери равны нулю.
5. Максимальный размер динамического резерва с 1 января 2014 года составляет не более 5,9 процентов от портфеля займов на конец отчетного квартала по балансовой стоимости, увеличенной на сумму сформированных резервов.
6. Банк ежеквартально, не позднее 18.00 часов времени города Астаны седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет Расчет размера динамического резерва (далее – Расчет), в Национальный Банк Республики Казахстан по форме, в соответствии с приложением 2 к Правилам, на электронном носителе. Расчет на электронном носителе представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.

7. Тоқсан сайын жасалатын қағаз тасымалдағыштағы есепке бірінші басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қойып, ол мөрмен расталады. Есептің көшірмесі банкте сақталады.
Есепке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, банк Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Есепке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін көрсете отырып, пысықталған Есепті және жазбаша түсіндірмені ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 25.12.2013 № 293 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Электрондық тасымалдағышта ұсынылған деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен бірдей болуын банктің бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам қамтамасыз етеді.
Екінші деңгейдегі банктердің
динамикалық резервті
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
(альфа) және
(бета) өлшемдері
Активтің сипаты
көрсеткіші
* көрсеткіші
Заңды тұлғаларға берілген банк қарыздары

7. Расчет на бумажном носителе, составляемый ежеквартально, подписывается первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью. Копия отчета хранится в банке.
В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в Расчет банк представляет в Национальный Банк Республики Казахстан доработанный Расчет и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в Расчет.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2013 № 293 (постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем банка или лицом, его замещающим.
Приложение 1
к Правилам формирования
банками второго уровня
динамического резерва
Характеристика актива
показатель
показатель
*
Банковские займы, выданные юридическим лицам

4,65%
0,80%
Жеке тұлғаларға тұтынушылық және басқа да мақсаттарға берілген банк қарыздары
7,46%
0,49%
Жеке тұлғаларға тұрғын үйдің құрылысына, оны сатып алуға және/немесе жөндеуге берілген банк қарыздары, оның ішінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары
4,8%
0,46%
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне (заңды және жеке тұлғаларға) берілген банк қарыздары
10,52%
0,96%
* – аталған активтер бойынша
көрсеткішінің мөлшері 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін нөлге тең.
Екінші деңгейдегі банктердің
динамикалық резервті
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(банктің қысқаша атауы)
20__ жылғы "___" __________
динамикалық резерв мөлшерінің есебі
Атауы
Өткен есепті тоқсанның соңындағы қарыздар портфелі
Есепті тоқсанның соңындағы қарыздар портфелі
Есепті тоқсанда қарыздар портфелінің өсуі (төмендеуі)(4-баған – 3-баған)
және

4,65%
0,80%
Банковские займы, выданные физическим лицам на потребительские и прочие цели
7,46%
0,49%
Банковские займы, выданные физическим лицам на строительство, покупку и/или ремонт жилья, в том числе ипотечные жилищные займы
4,8%
0,46%
Банковские займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства (юридическим и физическим лицам)
10,52%
0,96%
* - размер показателя
по указанным активам равен нулю до 1 января 2014 года.
Приложение 2
к Правилам формирования
банками второго уровня
динамического резерва
Форма
Расчет размера динамического резерва
на "___" ___________ 20 __ года
______________________________________________________________
(краткое наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование
Портфель займов на конец предыдущего отчетного квартала
Портфель займов на конец отчетного квартала
Прирост (снижение) портфеля займов за отчетный квартал (графа 4 – графа 3)
Расчет
и

(1-жол + 2-жол + 3-жол + 4-жол)
х
х
Өткен есепті тоқсанның соңындағы динамикалық резерв _____ мың теңге;
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес резервтерге ассигнациялау _____ мың теңге;
Есепті тоқсанда провизияларды (резервтерді) қалпына келтіруден түскен кірістер ______ мың теңге;
Есепті тоқсанның соңындағы динамикалық резерв _____ мың теңге.
Бірінші басшы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам):
_____________________________________ ________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер:
_____________________________________ _______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________________
(лауазымы)
______________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
_____________ _____________________
(қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қою күні 20 __ жылғы "____" __________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 мамырдағы
№ 137 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын
нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы № 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 18 шілдедегі № 104 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5307 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы № 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 7 шілдедегі № 140 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5773 тіркелген).

Итоговая сумма (строка 1 + строка 2 + строка 3 + строка 4)
х
х
Динамический резерв на конец предыдущего отчетного квартала _____
тыс. тенге;
Ассигнования на резервы в соответствии с международными стандартами
финансовой отчетности _____ тыс. тенге
Доходы от восстановления провизий (резервов) за отчетный квартал
______ тыс. тенге;
Динамический резерв на конец отчетного квартала______ тыс. тенге.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее): _________________________________ _____________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер: ____________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Исполнитель:____________________________________________________
(должность)
_______________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
__________________ _____________________________________________
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "____" _____________ 20 __ года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 мая 2013 года № 137
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 104 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5307).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций 7 июля 2009 года № 140 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5773).

4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеумен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің резервтік капиталының барынша төмен мөлшерін бекіту туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы № 196 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5805 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы № 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 30 қарашадағы № 240 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6054 тіркелген).
6. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 8 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6795 тіркелген) 5 және 8-тармақтары.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Біріктірілген көрсеткіш пен кредиттер бойынша кешірілген үмітсіз берешектің жалпы сомасының біріктірілген көрсеткішке ең жоғары арақатынас мөлшерін, есептік көрсеткіш пен оның мөлшерін айқындау тәртібін, үмітсіз берешекті кешіру негіздері мен тәртібін айқындау ережесін бекіту туралы және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2011 жылғы 25 қарашадағы № 185 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7360 тіркелген, 2012 жылғы 28 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде № 195-200 (27274) жарияланған) 2-тармағы.

4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 196 "Об утверждении минимального размера резервного капитала банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5805).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 240 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6054).
6. Пункты 5 и 8 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 31 января 2011 года № 8 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности банков второго уровня" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6795).
7. Пункт 2 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 185 "Об утверждении Правил определения агрегированного показателя и максимального размера соотношения общей суммы прощенной безнадежной задолженности по кредитам к агрегированному показателю, порядка определения расчетного показателя и его размера, оснований и порядка прощения безнадежной задолженности и внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7360, опубликованного 28 апреля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 121-122).