Табиғи монополиялар салаларындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 01 шілдедегі № 200-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 05 шілдедегі № 126/НҚ Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 тамызда № 8617 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 маусымдағы № 462 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.06.2015 № 462 (алғаш ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған табиғи монополиялар салаларындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. «Табиғи монополиялар саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 19 маусымдағы № 139-НҚ және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 204 бірлескен бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7766 тіркелген, «Казахстанская правда» № 282-283 (27101-27102) және «Егемен Қазақстан» № 540-545 (27618) 2012 жылғы 23 тамызда № 98-99 (25945) газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Бақылау және талап қою жұмысы департаменті (А.Т. Аламан):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне ұсынсын;

Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в сферах естественных монополий
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 1 июля 2013 года № 200-ОД и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 5 июля 2013 года № 126/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8617. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 июня 2015 года № 462
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 27.06.2015 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» и пунктами 3 и 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства в сферах естественных монополий.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 июня 2012 года № 139-ОД и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 204 «Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в сферах естественных монополий» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7766, опубликованный в газете «Казахстанская правда» № 282-283 (27101-27102) и «Егемен Казакстан» № 540-545 (27618) от 23 августа 2012 года).
3. Департаменту контроля и исковой работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аламан А.Т.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан с последующим представлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий сведений об опубликовании;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды               Премьер-Министрінің
реттеу агенттігінің                 бірінші орынбасары -
төрағасы                            Қазақстан Республикасының
Өңірлік даму министрі
______________М. Оспанов            _____________ Б. Сағынтаев
2013 жылғы «___» _________          2013 жылғы «___» __________
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 01 шілдедегі № 200-НҚ және
Қазақстан Республикасы
Премьер - Министрінің бірінші орынбасарының
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму
министрінің 2013 жылғы 05 шілдедегі № 126/НҚ
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар салаларындағы жеке кәсіпкерлік
аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы Табиғи монополиялар салаларындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемдер тәуекелдердің сандық және сапалық көрсеткіштерінің жиынтығын айқындайды, олардың негізінде табиғи монополиялар субъектілерін (бұдан әрі – Субъектілер) бағалау және тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызу жүзеге асырылады.
3. Шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын Субъектілерге (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) қатысты жоспарлы тексерулер олар мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл өткен соң жүргізілуі мүмкін.
4. Осы Өлшемдерде тәуекел деп тексерілетін Субъектілер қызметінің нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне тарифті негізсіз көтеру, реттеліп көрсетiлетiн қызметтерді ұсынудан заңсыз бас тарту, тұтынушыларды кемсіту және өзге де іс-әрекеттер (әрекетсіздер) жолымен жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдылығы танылады және оның салдарының ауырлық дәрежесі ескеріледі.
5. Субъектілерді тәуекелдер дәрежелері бойынша бөлу мақсатында тәуекелдерді бағалау осы өлшемдерге қосымшаға сәйкес Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық көрсеткіштерінің (бұдан әрі – Сапалық көрсеткіштер) негізінде жүзеге асырылады.

2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
_________________М. Оспанов
«___»_________2013 года
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан -
Министр регионального
развития Республики Казахстан
_________________Б. Сагинтаев
«___»_________2013 года
Утверждены
Совместным приказом
Председателя Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 1 июля 2013 года № 200-ОД
и Первого заместителя Премьер-
министра Республики Казахстан -
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 5 июля 2013 года № 126/НҚ
Критерии
оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в
сферах естественных монополий
1. Настоящие критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в сферах естественных монополий (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. Настоящие Критерии определяют совокупность количественных и качественных показателей рисков, на основании которых осуществляется оценка и отнесение субъектов естественных монополий (далее - Субъекты) к различным степеням риска.
3. В отношении Субъектов являющимися субъектами малого предпринимательства плановые проверки могут проводится по истечении трех лет со дня их государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
4. Под риском в настоящих Критериях признается вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемых Субъектов жизни или здоровью человека, окружающей среде, имущественным интересам государства, законным интересам физических и юридических лиц путем необоснованного повышения тарифов, отказа в предоставлении регулируемых услуг, дискриминации потребителей регулируемых услуг, а также иными действиями (бездействиями) с учетом степени тяжести его последствий.
5. Оценка рисков с целью распределения Субъектов по степеням рисков осуществляется на основании Качественных показателей оценки степени рисков (далее - Качественные показатели), согласно приложению к настоящим Критериям.

6. Соңғы тексеру сәтінен бастап Сапалық көрсеткіштерде көрсетілген әрбір бұзушылық фактісі бойынша (оның ішінде жоспардан тыс тексерулер нәтижесінде анықталған) ол болған жағдайда тиісті балл беріледі, ол кейін қосылады және тәуекелдер дәрежесін бағалау кезінде ескеріледі.
Егер Субъектінің іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі бірнеше Сапалық көрсеткіштердің әсеріне тап болған жағдайда, онда балдар қосылады.
7. Сапалық көрсеткіштер бойынша балдар жалпы жиынтық қорытындыны айқындау үшін қосылады.
8. Жиынтық қорытындының нәтижелері Субъектілерді тәуекелдер дәрежесі бойынша саралау үшін пайдаланылады.
9. Субъектілерді тәуекелдер дәрежесі бойынша саралау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
тәуекелдің жоғары дәрежесінің тобына - 30 және одан көп балл;
тәуекелдің орташа дәрежесінің тобына - 20 бал;
тәуекелдің шамалы дәрежесінің тобына - 10 бал жинаған Субъектілер жатады.
10. Егер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы қандай да бір бұзушылықтар Субъектінің табыс (түсім) алуына әкелген жағдайда, онда осындай Субъект берілген балдың жиынтығына қарамастан жоғарғы тәуекел деңгейіне жатқызылады.

6. По каждому факту нарушений (в том числе выявленных в результате внеплановых проверок), указанных в Качественных показателях за период с момента последней проверки, при его наличии присваивается соответствующий балл, который в последующем суммируется и учитывается при оценки степени рисков.
В случае, если действие или бездействие Субъекта подпадает под действие нескольких Качественных показателей, то баллы суммируются.
7. Баллы по Качественным показателям суммируются для определения общего суммарного итога.
8. Результаты суммарного итога используются для дифференциации Субъектов по степеням рисков.
9. Дифференциация Субъектов по степеням рисков осуществляется следующим образом:
к группе высокой степени риска относятся Субъекты, набравшие от 30 и более баллов;
к группе средней степени риска - 20 баллов;
к группе незначительной степени риска - 10 баллов включительно.
10. В случае, если какие-либо нарушения законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках повлекли получение Субъектом дохода (выручки), то такой Субъект независимо от суммы присвоенных баллов относится к высокой степени риска.

11. Жоспарлы тексеруден өткен Субъектілер оларды келесі күнтізбелік жылдың тәуекелдер дәрежелеріне бөлу мақсатында Сапалық көрсеткіштердің негізінде тәуекелдерге қайтадан бағалануға тиіс.
12. Жоспарланып отырған тексерулердің саны Субъектілердің тәуекелдеріне жүргізілген бағалаудың нәтижесіне және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның тексерулерге қатысатын лауазымды тұлғалары санына сүйене отырып белгіленеді.

11. Субъекты, подвергшиеся плановой проверке, подлежат повторной оценке рисков с учетом допущенных нарушений на основании Качественных показателей с целью распределения их по степеням рисков на следующий календарный год.
12. Количество планируемых проверок определяется исходя из результатов проведенной оценки рисков Субъектов и количества участвующих в проверках должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.

13. Уәкілетті орган тәуекелдің бір тобының ішінен Субъектілерді іріктеуді мынадай қағидаттар бойынша жүзеге асырады:
1) тексеру жоспарына неғұрлым ұзақ уақыт кезеңінде тексерілмеген Субъект кіреді (тексерілмеген кезеңді анықтаған кезде, жоспардан тыс тақырыптық тексерулер ескерілмейді);
2) тексерулер жоспарына неғұрлым көп балл жиынтығын алған субъектілер енгізіледі.
Табиғи монополиялар саласындағы
жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемдеріне қосымша
Тәуекелдердің дәрежесін бағалаудың сапалық көрсеткіштері
Талаптардың бұзылуы
Балдар беру шарты
Балдар
1
Табиғи монополия субъектісінің уәкілетті органға ақпаратты, есепті табыс етпеуі не ақпаратты, есепті белгіленген мерзімдерін бұза отырып табыс етуі (заңнама бұзушылығының әрбір фактісі үшін 10 балл беріледі).
иә
10
жоқ
0
2

13. Отбор Субъектов внутри одной группы риска осуществляется уполномоченным органом по следующим принципам:
1) в план проверок включается Субъект, имеющий наибольший непроверенный период (при определении непроверенного периода не берутся в расчет внеплановые тематические проверки);
2) в план проверок включаются Субъекты, набравшие наибольшие суммы баллов.
Приложение
к Критериям оценки
степени риска в сфере частного
предпринимательства в сферах
естественных монополий
Качественные показатели оценки степени рисков
Нарушения требований
Условия присвоения баллов
Баллы
1
непредставление субъектом естественных монополий в уполномоченный орган информации, отчета в установленные сроки, либо с нарушением установленных, сроков (за каждый факт нарушения законодательства присваивается 10 баллов)
да
10
нет
0
2

Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын бұзушылықтар (1,3-тармақтарда көрсетілген бұзушылықтарды қоспағанда) (заңнама бұзушылығының әрбір фактісі үшін 20 балл беріледі).
иә
20
жоқ
0
3
Негізсіз табыс (түсім) алуға әкелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасы бұзушылықтар (заңнама бұзушылығының әрбір фактісі үшін 30 балл беріледі).
иә
30
жоқ
0

нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках (за исключением нарушений указанных в пунктах 1,3) (за каждый факт нарушения законодательства присваивается 20 баллов)
да
20
нет
0
3
нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, приведшие к получению необоснованного дохода (выручки) (за каждый факт нарушения законодательства присваивается 30 баллов)
да
30
нет
0