Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2013 жылғы 08 тамыздағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 тамызда № 8676 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 25 сәуірдегі № 86 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 25.04.2024 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 28.04.2015 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 85) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.07.2023 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 28.04.2015 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Білім және ғылым қызметкерлерін көтермелеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 20 қарашадағы № 373-К бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 27 қарашада № 5008 тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2009 жылғы 17 сәуірдегі № 57 (1480) санында жарияланған);
2) "Білім және ғылым қызметкерлерін көтермелеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 20 қарашадағы № 373-к бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 8 шілдедегі № 153-к бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 10 шілдеде № 5718 тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2009 жылғы 14 тамыздағы № 123 (1546) санында жарияланған).
3. Әкімшілік департаменті (Ғ.А. Оспанқұлов):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жауапты хатшы Ә.Қ. Ғалымоваға жүктелсін.

Об утверждении отраслевой системы поощрения Министерства образования и науки Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2013 года № 8676. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 25 апреля 2024 года № 86.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 25.04.2024 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.04.2015 № 246 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 85) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.07.2023 № 206 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую отраслевую систему поощрения Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.04.2015 № 246 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 373-к "Об утверждении Инструкции по поощрению работников образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 27 ноября 2007 года за № 5008, опубликованный в газете: "Юридическая газета" от 17 апреля 2009 г. № 57 (1654));
2) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 июля 2009 года № 153-к "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 373-к "Об утверждении Инструкции по поощрению работников образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 10 июля 2009 года за № 5718, опубликованный в газете: "Юридическая газета" от 14 августа 2009 г. № 123 (1720)).
3. Административному департаменту (Оспанкулов Г.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации и разместить на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Галимову А.К.

2) әдістемелік сүйемелдеуді немесе білім беру қызметін ұйымдастыруды жүзеге асыратын педагогтер, зейнеткерлер, еңбек ардагерлері, білім беруді дамытуға үлес қосқан өзге де адамдар үшін:
"Білім және ғылым министрінің Алғысы";
"Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы";
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісі;
3) ғылыми қызметкерлер, ғылымның дамуына үлес қосқан өзге де адамдар үшін:
"Білім және ғылым министрінің Алғысы";
"Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы";
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі;
4) Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) және оның қарамағындағы ұйымдардың (білім беру ұйымдарын қоспағанда) қызметкерлері үшін:
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғыс";
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметіне Құрмет грамотасы";
"Білім және ғылым министрлігінің еңбек сіңірген қызметкері" құрмет дипломы.
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі,
4. Реттілікке сәйкес алдыңғы көтермелеу болмаса, онда бұл тұлға Көтермелеудің келесі түріне ұсынылмайды.
Тұлға "Білім және ғылым министрінің Алғысымен" және "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасымен", "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысымен", "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасымен" осы Көтермелеудің бар болуына не басқа Көтермелеудің реттілігі бойынша неғұрлым жоғары марапаттардың болуына қарамастан бірнеше рет марапатталуы мүмкін.
5. Марапаттау туралы материалдарды қарау үшін Министрліктің аппарат басшысының бұйрығымен Министрлік комиссиясы (бұдан әрі – Министрлік комиссиясы) құрылады.
2-тарау. Көтермелеу үшін материалдарды енгізу және (айыру) тәртібі
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органында оның басшысының бұйрығымен мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, қосымша білім беруді дамытуға қосқан үлесі үшін Көтермелеулермен марапаттауға материалдар енгізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) құрылады.
6. Өңірлік комиссия мүшелері тақ саннан тұрады, оның құрамына білім беруді басқару органының, педагогикалық қоғамдастықтың, әдістемелік орталықтардың (кабинеттердің) өкілдері, жергілікті өкілді органның депутаттары, білім беру саласындағы коммерциялық емес және (немесе) кәсіподақ ұйымдарының өкілдері, педагогтер қатарындағы еңбек ардагерлері кіреді.
7. Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың тиісті білім басқармасының кадр қызметі Өңірлік комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Білім беру ұйымында педагогикалық кеңес болмаған жағдайда материалдарды педагогтердің жалпы жиналысы енгізеді.

2) для педагогов, осуществляющих методическое сопровождение или организацию образовательной деятельности, пенсионеров, ветеранов труда, иных лиц, внесших вклад в развитие образования:
"Білім және ғылым министрінің Алғысы";
"Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы";
Нагрудный знак "Білім беру ісінің құрметті қызметкері";
3) для научных работников, иных лиц, внесших вклад в развитие науки:
"Білім және ғылым министрінің Алғысы";
"Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы";
Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін";
4) для работников Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство) и организаций, находящихся в его ведении (за исключением организаций образования):
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысы";
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы";
Почетный диплом "Білім және ғылым министрлігінің еңбек сіңірген қызметкері";
Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін".
4. К следующему виду Поощрения согласно Последовательности лицо не представляется без наличия предыдущего Поощрения.
Допускается повторное награждение "Білім және ғылым министрінің Алғысы", "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы" "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысы", "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы" вне зависимости от наличия этого Поощрения в прошлом либо наличия более высоких по Последовательности других Поощрений.
Глава 2. Порядок внесения и рассмотрения (лишения) материалов для Поощрения
5. В органе управления образованием областей, городов республиканского значения и столицы приказом его руководителя создается Комиссия по внесению материалов на награждение Поощрениями за вклад в развитие дошкольного, среднего, технического и профессионального, дополнительного образования (далее – Региональная комиссия).
6. Региональная комиссия состоит из нечетного количества членов, в состав которых входят представители органа управления образования, педагогической общественности, методических центров (кабинетов), депутаты местного представительного органа, некоммерческих и (или) профсоюзных организаций сферы образования, ветераны труда из числа педагогов.
7. Рабочим органом Региональной комиссии является кадровая служба соответствующего управления образования области, столицы, городов республиканского значения.
В случае отсутствия педагогического совета в организации образования, материалы вносятся общим собранием педагогов.

8. Өңірлік комиссия мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, қосымша білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңестері, қоғамдық бірлестіктер, білім беру саласындағы кәсіподақ ұйымдары енгізген мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, қосымша білім беруді дамытуға қосқан үлесі үшін тұлғаларды көтермелеумен марапаттауға арналған материалдарды қарайды.
9. Ұлттық мереке – "Тәуелсіздік күні", кәсіби мерекелер – "Білім күні", "Еңбек күні" және "Мұғалімдер күні" мерекелеріне дейін 70 күннен кешіктірмей тиісті ұйымдар (органдар) Өңірлік комиссияның жұмыс органына білім беру ұйымдары келесі материалдарды:
1) педагогикалық кеңес отырысы (білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы жиналысының) хаттамасының қосымшасына сәйкес Көтермелеумен марапаттауға ұсынысты;
2) осы Көтермелеу жүйесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі марапаттау парағын (бұдан әрі – марапаттау парағы) жібереді.
Сондай-ақ, қажет болған жағдайда Өңірлік комиссияның жұмыс органының сұрауы бойынша растайтын құжаттардың түпнұсқалары ұсынылады. Өңірлік комиссияның жұмыс органы осы құжаттардың көшірмесін алып, жазбаша растайды және оларды ұсынған тұлғаларға дереу қайтарады.
Білім беруді басқару органдарында және (немесе) білім беру ұйымдарында жиырма бес жылдан астам мінсіз жұмыс істеген және "Білім және ғылым министрінің Алғысымен" марапатталуға үміткер педагогтерге қатысты педагогикалық кеңес отырысының (педагогтердің жалпы жиналысы) хаттамасымен, жұмыс өтілін растайтын құжаттармен, сондай-ақ награда парағымен қоса тиісті ұсыным енгізіледі.
10. Өңірлік комиссияның жұмыс органы 10 жұмыс күні ішінде енгізілген құжаттардың қойылған талаптарға сәйкестігіне білім беру ұйымы ұсынған енгізген құжаттардың толықтығын мен дұрыстығын тексереді, нәтижелері бойынша Өңірлік комиссияның қарауына толық және дұрыс құжаттарды ұсынған адамдардың ұсынымдарын енгізеді.
11. Өңірлік комиссияның отырысы комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып табылады. Комиссия отырысы Өңірлік комиссияның жұмыс органында бір жыл бойы сақталатын аудио және (немесе) бейне жазбаларда тіркеледі.
12. Өңірлік комиссия Ұлттық мереке – "Тәуелсіздік күні", кәсіби мерекелер – "Білім күні", "Мұғалімдер күні", "Ғылым қызметкерлері күні", "Еңбек күні" мерекелеріне дейін 45 жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке:
1) педагогикалық кеңес отырысы (білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы жиналысы) хаттамасының қосымшасына сәйкес тұлғаны көтермелеумен марапаттау туралы ұсынысты;
2) марапаттау парағын енгізеді.

8. Региональная комиссия рассматривает материалы на награждение Поощрениями лиц, внесенными педагогическими советами организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, дополнительного образования, общественными объединениями, профсоюзными организациями сферы образования за вклад в развитие дошкольного, среднего, технического и профессионального, дополнительного образования.
9. Не позднее, чем за 70 рабочих дней до празднования Национального праздника – "День Независимости", профессиональных праздников – "День знаний", "День учителя", "День работников науки", "День труда" в рабочий орган Региональной комиссии направляются организацией образования следующие материалы:
1) представление на награждение поощрением лица с приложением протокола заседания педагогического совета (общего собрания педагогов организации образования).
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 5 к настоящей Системе поощрения (далее – наградной лист).
10. Рабочий орган Региональной комиссии в течение 10 рабочих дней проверяет полноту и достоверность внесенных организациями образования документов на соответствие предъявляемым требованиям, по результатам вносит на рассмотрение Региональной комиссии проект ее решения, наградные листы и представления на лиц, представивших полные и достоверные документы.
11. Заседание Региональной комиссии является правомочным при присутствии не менее двух третей от общего числа членов комиссии. Заседание комиссии фиксируется на аудио- и (или) видео - записи, которые хранятся в рабочем органе Региональной комиссии в течении одного года.
12. Региональная комиссия не позднее, чем за 45 рабочих дней до празднования Национального праздника – "День Независимости", профессиональных праздников – "День знаний", "День учителя", "День работников науки", "День труда" вносит в Министерство:
1) представление на награждение поощрением лица с приложением протокола заседания педагогического совета (общего собрания педагогов организации образования);
2) наградной лист.

13. Ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми кеңесі ғылымды, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамытуға қосқан үлесі үшін Ұлттық мереке – "Тәуелсіздік күні", кәсіби мерекелер – "Білім күні", "Мұғалімдер күні", "Ғылым қызметкерлері күні", "Еңбек күні" мерекелеріне дейін 45 жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке:
1) тиісті ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының кадр қызметі растаған құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, көтермелеумен марапаттау туралы ұсынысты;
2) марапаттау парағын енгізеді.
Көтермелеу жүйесінің 43-тармағында көрсетілген адамдарға қатысты жұмыс өтілін растайтын құжаттар қоса берілген ұсыным енгізіледі.
14. Ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының басшылығы мен кадр қызметі Министрлікке енгізілетін құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
15. Министрліктің, Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің, Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың, Министрліктің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің - аумақтық органдардың басшылары мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, қосымша білім беруді, ғылымды, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамытуға қосқан үлесі үшін ұлттық мереке – "Тәуелсіздік күні", кәсіби мерекелер – "Білім күні", "Мұғалімдер күні", "Ғылым қызметкерлері күні", "Еңбек күні" мерекелеріне дейін 45 жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің (жетекшілік ететін) жұмыс бағыты бойынша тұлғаға (тұлғаларға) қатысты Министрліктің кадр қызметіне:
1) басшы куәландырған растайтын құжаттарды, марапаттауға енгізілетін материалдарды қоса бере отырып, тиісті көтермелеумен марапаттау туралы ұсынысты;
2) марапаттау парағын енгізеді.
16. Министрліктің басшылығы, құрылымдық бөлімшелердің басшылары өздері Министрліктің кадр қызметіне жіберетін материалдар мен мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
17. Министрлікте Көтермелеумен марапаттау бойынша ұсыныстарды қарау үшін мүшелері тақ саннан тұратын Комиссия құрылады.
18. Комиссия аппарат басшысынан, құрылымдық бөлімшелердің басшыларынан тұрады.
19. Министрліктің кадр қызметі Министрлік комиссиясының жұмыс органы болып табылады.
20. Министрлік комиссиясының жұмысшы органы қажетті құжаттарды дайындайды және Көтермелеумен марапаттау туралы мәселені Комиссияның қарауына шығарады.
21. Көтермелеумен марапаттау баллдарды есептеу негізінде, бұл мәселе Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмаларынан туындаған жағдайда – оны Комиссияның қарауына шығармай жүзеге асырылады.
Жұмыс органы наградтауға әрбір кандидатты көтермелеу жүйесінің 6-қосымшасына сәйкес жұмыс көрсеткіштері (бұдан әрі-көрсеткіштер) бойынша қарайды және материалдарды Комиссияның қарауына енгізеді.

13. Ученый совет научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования за вклад в развитие науки, высшего и (или) послевузовского образования не позднее, чем за 45 рабочих дней до празднования Национального праздника – "День Независимости", профессиональных праздников – "День знаний", "День учителя", "День работников науки", "День труда" вносит в Министерство:
1) представление о награждении поощрением и с приложением подтверждающих документов, заверенных кадровой службой соответствующих научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования;
2) наградной лист.
В отношении лиц, указанных в пункте 43 Системы поощрений, вносятся представление с приложением документов, подтверждающих стаж работы, а также наградной лист.
14. Руководство и кадровая служба научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования обеспечивает полноту и достоверность вносимых документов в Министерство.
15. Руководители Министерства, структурных подразделений Министерства, организаций, находящихся в ведении Министерства, государственных учреждений - территориальных органов, находящихся в ведении Комитета по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства за вклад в развитие дошкольного, среднего, технического и профессионального, дополнительного образования, науки, высшего и (или) послевузовского образования за 45 рабочих дней до празднования Национального праздника – "День Независимости", профессиональных праздников – "День знаний", "День учителя", "День работников науки", "День труда" вносят в отношении лица (лиц) по своему (курируемому) направлению работы в кадровую службу Министерства:
1) представление на награждение соответствующим Поощрением и с приложением подтверждающих документов, заверенных руководителем, вносимым материалы на награждение;
2) наградной лист.
16. Руководство Министерства, руководители структурных подразделений обеспечивают полноту и достоверность материалов и сведений, направляемых ими в кадровую службу Министерства.
17. Для рассмотрения предложений по награждению Поощрениями в Министерстве создается Комиссия из нечетного количества членов.
18. Комиссия состоит из руководителя аппарата Министерства и руководителей структурных подразделений.
19. Рабочим органом Комиссии является кадровая служба Министерства.
20. Рабочий орган Комиссии Министерства подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении Поощрениями на рассмотрение Комиссии.
21. Награждение Поощрением осуществляется на основании подсчета баллов, в случае, когда данный вопрос вытекает из поручений Главы государства, Премьер-Министра Республики Казахстан – без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
Рабочий орган рассматривает каждого кандидата на награждение в соответствии по показателям работы согласно приложению 6 Системы поощрений (далее – Показатели) и вносит материалы на рассмотрение Комиссии.

22. Министрлік комиссиясы жұмысшы органы енгізген материалдарды қарау нәтижелері бойынша Көтермелеумен марапаттау туралы материалдар енгізілген сәттен бастап бір ай ішінде ашық дауыс беру арқылы шешім қабылдайды. Егер Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, шешім қабылданды деп есептеледі.
23. Министрлік комиссиясының шешімдері хаттамамен ресімделеді. Комиссия отырысы аудио - және (немесе) бейне - жазбаларға тіркеледі, олар Министрлік комиссиясының жұмыс органында бір жыл бойы сақталады. Дауыстар тең болған жағдайда, Министрлік комиссиясының төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
24. Министрлік комиссиясы хаттамамен ресімделетін мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Көтермелеумен марапаттау туралы ұсынысты қанағаттандыру;
2) Көтермелеумен марапаттау туралы ұсыныстан бас тарту.
25. Көтермелеуді тапсыруды Министрліктің аппарат басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды тұлғалар салтанатты жағдайда жүргізеді және Көтермелеулерді тапсыру және марапатталушының жеке өзіне тапсырылады.
26. Әрбір марапатталған адамға төсбелгіні тапсырумен бір мезгілде Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі қол қойған Көтермелеу жүйесіне 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті куәлік беріледі.
Әрбір Көтермелеудің сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – Сәйкестендіру нөмірі) болады. Сәйкестендіру нөмірі 12 цифрдан тұрады және төрт бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлім - 2 цифрдан тұрады жәнесоңғы 2 цифры марапаттау жылын қамтиды;
2) екінші бөлім - бір цифрдан тұрады және соған байланысты тұлға марапатталған мерекені білдіреді; мерекелердің мынадай мәндері белгіленеді:
Тәуелсіздік күні - 1;
Мұғалімдер күні - 2;
Ғылым қызметкерлері күні - 3;
Еңбек күні - 4;
3) үшінші бөлік бір цифрдан тұрады және мынадай салаларды білдіреді:
мектепке дейінгі тәрбие және оқыту - 1;
бастауыш білім беру - 2;
жалпы, негізгі орта білім беру (техникалық және кәсіптік білім беруді қоспағанда) - 3;
қосымша білім беру-4;
жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар-5;
орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру - 6;
жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім - 7;
ғылым және ғылыми-техникалық қызмет – 8;
Министрліктің және оның қарамағындағы ұйымдардың қызметкерлері (білім беру ұйымдарын қоспағанда) – 9;
4) төртінші бөлік алты цифрдан тұрады және мынадай реттік нөмірді қамтиды.
"Білім және ғылым министрінің Алғысы" – 01;
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысы" - 02;
"Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы" – 03;
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы" - 04;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы - 05;
"Орта білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы - 06;
"Қосымша білім берудің үздігі" құрмет дипломы - 07;
"Техникалық және кәсiптiк білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы - 08;
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы - 09;
"Білім және ғылым министрлігінің еңбек сіңірген қызметкері" құрмет дипломы құрмет дипломы - 10;
"Ы. Алтынсарин" төсбелгісі - 11;
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері төсбелгісі - 12;

22. Комиссия Министерства по результатам рассмотрения внесҰнных Рабочим органом материалов принимает решение открытым голосованием в течение месяца с момента внесения материалов о награждении Поощрениями. Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов комиссии.
23. Решения Комиссии Министерства оформляются протоколом. Заседание комиссии фиксируется на аудио- и (или) видео - записи, которые хранятся в рабочем органе Комиссии Министерства в течение одного года. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии Министерства.
24. Комиссия Министерства принимает одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление о награждении Поощрением;
2) отклонить представление о награждении Поощрением.
25. Вручение Поощрений производится руководителем аппарата Министерства или по его поручению другими должностными лицами в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
26. Каждому награжденному одновременно с вручением нагрудного знака выдается соответствующее удостоверение по форме, согласно приложению 7 к Системе поощрений, подписанное Министром образования и науки Республики Казахстан.
Каждое Поощрение имеет идентификационный номер (далее – Идентификационный номер). Идентификационный номер содержит 12 цифр и состоит из четырех частей:
1) первая часть - состоит из 2 цифр и означает последние 2 цифры года награждения;
2) вторая часть - состоит из одной цифры и означает праздник, по случаю которого награждено лицо; устанавливаются следующие значения праздников:
День Независимости – 1;
День учителя – 2;
День работников науки – 3;
День труда – 4;
3) третья часть состоит из одной цифры и означает следующие сферы:
дошкольное воспитание и обучение - 1;
начальное образование - 2;
общее, основное среднее образование (за исключением техническое и профессиональное образование) - 3;
дополнительное образование -4;
организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей – 5;
послесреднее, техническое и профессиональное образование - 6;
высшее, послевузовское образование - 7;
наука и научно-техническая деятельность – 8;
сотрудники Министерства и организаций, находящихся его в ведении (за исключением организаций образования) – 9.
4) Четвертая часть состоит из двух цифр и означает следующие виды поощрения:
"Білім және ғылым министрінің Алғысы" – 01;
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысы" - 02;
"Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы" – 03;
"Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы" - 04;
Почетный диплом "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу iсiнiң үздiгi" - 05;
Почетный диплом "Орта білім беру iсiнiң үздiгi" - 06;
Почетный диплом "Қосымша білім берудің үздігі" - 07;
Почетный диплом "Техникалық және кәсiптiк білім беру iсiнiң үздiгi" - 08;
Почетный диплом "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" - 09;
Почетный диплом "Білім және ғылым министрлігінің еңбек сіңірген қызметкері" - 10;
Нагрудный знак "Ы. Алтынсарин" - 11;
Нагрудный знак "Білім беру ісінің құрметті қызметкері - 12;

5) бесінші бөлік алты саннан тұрады және реттік нөмірді қамтиды.
27. Көтермелеуден айыру туралы мәселені шешу үшін Министрліктің кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) айыру туралы ұсыныс;
2) мемлекеттік органдарға кір келтіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік әдепті бұзғаны үшін қызметтен шығару туралы бұйрықтың көшірмесі немесе соттың айыптау үкімінің көшірмесі қоса беріледі.
Көтермелеуден айырылған адам Министрлік аппараты басшысының тиісті бұйрығы қабылданған күннен бастап бір ай ішінде оны мемлекеттік органға қайтарады.
Марапатталған адамдардың тізімі бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетілген қатаң есептілік бланкілерінде Көтермелеумен марапаттау туралы бұйрық қабылданған күннен бастап 15 күн ішінде Министрліктің Интернет-ресурсында жарияланады.
Министрліктің Персоналды басқару қызметі қатаң есептілік бланкілерінде бұйрықтың күні мен нөмірі, сәйкестендіру нөмірі көрсетілген Көтермелеудің бірыңғай электрондық есебін (бұдан әрі – Бірыңғай электрондық есепке алу) жүргізеді. Министрліктің ресми Интернет-ресурсы Бірыңғай электрондық есепке ашық қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
28. Төсбелгілердің телнұсқалары, сондай-ақ оларға құжаттардың телнұсқалары ол жоғалған (жоғалған, ұрланған, бүлінген) жағдайда Министрлік комиссиясының шешімі бойынша берілуі мүмкін.
29. Көтермелеулердің және оларға құжаттардың телнұсқаларын беру туралы мәселені шешу үшін Министрліктің кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
2) өтініш иесінің марапатталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
3) бұрын өтініш берушіге қатысты марапаттау жөніндегі материалдарды жіберген органдардың немесе ұйымдардың анықтамасы;
30. "Ы. Алтынсарин", "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін", "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгілері жоғалған кезде өтінішке марапаттау туралы куәліктің түпнұсқасы (бар болса) қоса беріледі.
Марапаттау туралы куәліктің телнұсқасы "Телнұсқа" деген сөз жазылып, қолданыстағы үлгідегі бланкілерде жазылады.
3-тарау. Көтермелеулермен марапаттау негіздері
31. "Білім және ғылым министрінің Алғысымен" адамдар қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері және білім және ғылым саласындағы өзге де еңбегі үшін наградталады.
32. Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының қызметкерлері "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының қызметкерлеріне Алғысымен" қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері және білім және ғылым саласындағы өзге де еңбегі үшін Министрліктің және оның қарамағындағы ұйымдардың (білім беру ұйымдарын қоспағанда) қызметкерлері марапатталады. Бұл ретте аталған қызметкерде соңғы алты айда еңбек, атқарушылық тәртіпті, этиканы, ақпараттық қауіпсіздік талаптарын бұзу болмауы тиіс.

5) пятая часть состоит из шести цифр и включает в себя порядковый номер.
27. Для решения вопроса о лишении Поощрений в кадровую службу Министерства представляются следующие документы:
1) представление о лишении;
2) копия приказа об увольнении за совершение проступка, дискредитирующего государственные органы, нарушение служебной этики или копия обвинительного приговора суда.
Лицо, лишенное Поощрения, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа руководителя аппарата Министерства.
Список награжденных лиц с указанием даты и номера приказа на бланках строгой отчетности, идентификационный номер в течение 15 дней со дня принятия приказа о награждении Поощрением публикуется на Интернет-ресурсе Министерства.
Служба управления персоналом Министерства ведет Единый электронный учет Поощрений (далее – Электронный учет) с указанием даты и номера приказа на бланках строгой отчетности, Идентификационного номера. Официальный Интернет-ресурс Министерства обеспечивает открытый доступ к Электронному учету.
28. Дубликаты нагрудных знаков, а также дубликаты документов к ним могут быть выданы по решению Комиссии в случае его утраты (утери, кражи, порчи).
29. Для решения вопроса о выдаче дубликатов Поощрений и документов к ним в кадровую службу Министерства представляются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) подтверждающие копии документов о награждении заявителя;
3) справка органов или организаций, ранее направлявших материалы по награждению в отношении заявителя.
30. При утрате нагрудных знаков "Ы. Алтынсарин", "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін", "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" к заявлению прикладывается оригинал удостоверения о награде (при наличии).
Дубликат удостоверения о награждении выписывается на бланках действующего образца с проставлением слова "дубликат".
Глава 3. Основания награждения Поощрениями
31. "Білім және ғылым министрінің Алғысы" награждаются лица за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги в областях образования и науки.
32. "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысы" награждаются работники Министерства и организаций, находящиеся в его ведении (за исключением организаций образования) за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги в областях образования и науки. При этом данные работники должны не иметь нарушений трудовой, исполнительской дисциплины, этики, требований информационной безопасности за последние 6 месяцев.

33. "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасымен":
1) мінсіз қызметі, қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, шығармашылық белсенділігі, конкурстарда, олимпиадаларда, конференцияларда, байқауларда, көрмелерде және сайыстарда табысты нәтижелері, білім және ғылым саласындағы басқа да жетістіктері мен сіңірген еңбегі үшін;
2) білім беруді басқару органдарында және (немесе) білім беру ұйымдарында және (немесе) ғылыми қызметкер ретінде 3 және одан да көп жылдан астам еңбек өтілі бар;
3) "Білім және ғылым министрінің Алғысы" бар адамдар марапатталады.
34. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі және оның ведомстволық бағынысты ұйымдары Құрмет грамотасымен" Министрліктің және оның қарамағындағы ұйымдардың (білім беру ұйымдарын қоспағанда) қызметкерлері:
1) қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері және білім және ғылым саласындағы өзге де еңбегі үшін;
2) соңғы 6 айда еңбек, атқарушылық тәртіпті, этиканы, ақпараттық қауіпсіздік талаптарын бұзбайтын адамдар;
3) Министрлікте және оның қарамағындағы ұйымдарда (білім беру ұйымдарын қоспағанда) 5 және одан да көп жыл жұмыс өтілі бар));
4) "Білім және ғылым министрлігінің және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне алғысы" барлар марапатталады.
35. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу ісінің үздігі", "Орта білім беру ісінің үздігі", "Техникалық және кәсіптік білім беру ісінің үздігі", "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ісінің үздігі" құрмет дипломымен:
1) тиісті білім беру деңгейі бойынша білім беру және тәрбие процестерін ұйымдастыру мен жетілдірудегі, оқыту мен тәрбиелеудің біртұтастығын қамтамасыз етудегі, білім беру және тәрбие бағдарламаларын іске асырудағы елеулі табыстары, оқушыларды, тәрбиеленушілерді практикалық даярлау ісіндегі, олардың шығармашылық белсенділігін дамытудағы табыстары, олардың облыстық (аудандық), республикалық, халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларындағы жетістіктері үшін;
2) тиісті деңгейдегі білім беру ұйымдарын мемлекеттік басқарумен байланысты білім беруді басқару органдарында және (немесе) тиісті деңгейдегі білім беру ұйымдарында жұмыс өтілі 10 жылдан астам;
3) "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы" бар";
4) "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаты бар адамдар марапатталады.
36. "Білім және ғылым министрлігінің еңбек сіңірген қызметкері" құрмет дипломымен Министрліктің және оның қарамағындағы ұйымдардың (білім беру ұйымдарын қоспағанда) қызметкерлері:

33. "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы" награждаются лица:
1) за безупречную службу, образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, успешные результаты в конкурсах, олимпиадах, конференциях, смотрах, выставках и состязаниях, другие достижения и заслуги в областях образования и науки.
2) со стажем работы 5 и более лет в органах управления образованием и (или) в организациях образования, и (или) в качестве научного работника;
3) имеющие "Білім және ғылым министрінің Алғысы".
34. "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы" награждаются работники Министерства и организаций, находящиеся в его ведении (за исключением организаций образования):
1) за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги в областях образования и науки;
2) не имеющие нарушений трудовой, исполнительской дисциплины, этики, требований информационной безопасности за последние 6 месяцев;
3) со стажем работы 5 и более лет в Министерстве и организациях, находящиеся в его ведении (за исключением организаций образования);
4) имеющие "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Алғысы".
35. Почетным дипломом "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу iсiнiң үздiгi", "Орта білім беру iсiнiң үздiгi", "Қосымша білім берудің үздігі", "Техникалық және кәсiптiк білім беру iсiнiң үздiгi", "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" награждаются лица:
1) за значительные успехи по соответствующему уровню образования в организации и совершенствовании образовательного и воспитательного процессов, обеспечении единства обучения и воспитания, реализации образовательных и воспитательных программ, успехи в практической подготовке учащихся, воспитанников, в развитии их творческой активности, их достижения в областных (районных), республиканских международных образовательных программах и проектах;
2) со стажем работы 10 и более лет в органах управления образованием, связанных с государственным управлением организаций образования соответствующего уровня и (или) в организациях образования соответствующего уровня;
3) имеющие "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы";
4) имеющие квалификационную категорию "педагог-исследователь" или "педагог-мастер".
36. Почетным диплом "Білім және ғылым министрлігінің еңбек сіңірген қызметкері" награждаются работники Министерства и организаций, находящиеся в его ведении (за исключением организаций образования):

1) қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері және білім және ғылым саласындағы өзге де еңбегі үшін;
2) соңғы 6 айда еңбек, атқарушылық тәртіпті, этиканы, ақпараттық қауіпсіздік талаптарын бұзбайтын адамдар;
3) Министрлікте және оның қарамағындағы ұйымдарда (білім беру ұйымдарын қоспағанда) 10 және одан да көп жыл жұмыс өтілі бар;
4) "Білім және ғылым министрлігінің және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының Құрмет грамотасы" бар адамдар марапатталады.
37. "Ы. Алтынсарин" төсбелгісімен:
1) білім беру және тәрбие процестерін ұйымдастыру мен жетілдірудегі, оқыту мен тәрбиелеудің біртұтастығын қамтамасыз етудегі, білім беру және тәрбие бағдарламаларын іске асырудағы елеулі табыстары, оқушыларды, тәрбиеленушілерді практикалық даярлау ісіндегі, олардың шығармашылық белсенділігін дамытудағы табыстары, олардың облыстық (аудандық), республикалық, халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларындағы жетістіктері үшін;
2) білім беруді басқару органдарында және (немесе) білім беру ұйымдарында 10 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар тұлғалар марапатталады.
38. "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісімен:
1) оқушылардың, тәрбиеленушілер мен студенттердің дербестігін дамытуды, оларды оқытуды дараландыруды, білім алушылардың ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық қызметіне жетекшілік етудегі табыстарды, өңірлік, республикалық, халықаралық білім беру және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардағы жетістіктерді, білім берудің өзекті проблемалары бойынша зерттеулерді қамтамасыз ететін оқу процесіне енгізілген сабақтарды ұйымдастырудың және өткізудің, білімді бақылаудың белсенді нысандары мен әдістері және жаңа интерактивті технологиялар үшін, оқытушы кадрларды даярлауға және олардың педагогикалық және ғылыми біліктілігін арттыруға, білім беру жүйесінің мамандарын қайта даярлауға сіңірген еңбегі, оқу әдебиетін әзірлеудегі, оқу құралдары мен жабдықтарын өндірудегі жетістіктері, қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастырудағы, білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық, эксперименттік-өндірістік базасын дамыту мен нығайтудағы табыстары үшін;
2) білім беруді басқару органдарында және (немесе) білім беру ұйымдарында және (немесе) ғылыми қызметкер ретінде он жылдан астам жұмыс өтілі бар және жоғары не бірінші біліктілік санаты бар ("педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер", бірінші немесе екінші біліктілік санаты бар білім беру ұйымының басшысы) тұлғалар марапатталады.
39. "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісімен:

1) за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги в областях образования и науки;
2) не имеющие нарушений трудовой, исполнительской дисциплины, этики, требований информационной безопасности за последние 6 месяцев;
3) со стажем работы 10 и более лет в Министерстве и организациях, находящиеся в его ведении (за исключением организаций образования);
4) имеющие "Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы".
37. Нагрудным знаком "Ы. Алтынсарин" награждаются лица:
1) за значительные успехи в организации и совершенствовании образовательного и воспитательного процессов, обеспечении единства обучения и воспитания, реализации образовательных и воспитательных программ, успехи в практической подготовке учащихся, воспитанников, в развитии их творческой активности, их достижения в областных (районных), республиканских международных образовательных программах и проектах;
2) со стажем работы в органах управления образованием и (или) в организациях образования 10 и более лет.
38. Нагрудным знаком "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" награждаются лица:
1) за внедренные в учебный процесс активные формы и методы организации и проведения занятий, контроля знаний и новые интерактивные технологии, обеспечивающие развитие самостоятельности учащихся, воспитанников и студентов, индивидуализацию их обучения, успехи в руководстве научно-исследовательской и проектно-конструкторской деятельностью обучаемых, достижения в региональных, республиканских, международных образовательных и научно-технических программах и проектах, исследования по актуальным проблемам образования, заслуги в подготовке и повышении педагогической и научной квалификации преподавательских кадров, переподготовке специалистов системы образования, успехи в разработке учебной литературы, производстве учебных пособий и оборудования, успехи в организации финансово-хозяйственной деятельности, развитии и укреплении материально-технической, экспериментально-производственной базы организаций образования;
2) со стажем работы более десяти лет в органах управления образованием и (или) в организациях образования, и (или) в качестве научного работника, и имеющие высшую либо первую квалификационную категорию "педагог-исследователь" или "педагог-мастер".
39. Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін", награждаются научные работники, работники Министерства и организаций, находящихся в его ведении (за исключением организаций образования):

1) отандық ғылым мен техниканы әлемдік жетістіктер деңгейіне шығаруға ықпал ететін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласындағы маңызды нәтижелері, ғылымның, техника мен мәдениеттің басым бағыттары бойынша халықаралық, республикалық, өңірлік және басқа да ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, жаңа техника мен технологияларды жасауға және қолданыстағыларын жетілдіруге ірі үлес қосатын өнертабыстары, үлкен практикалық маңызы бар әзірленген жаңа технологиялары, ғылым мен мәдениеттің қазіргі заманғы жетістіктері тұрғысынан ғылыми-зерттеу процесін ұйымдастыру мен жетілдірудегі елеулі жетістіктері, ғылыми кадрларды даярлау мен олардың біліктілігін арттырудағы жоғары жетістіктері, қаржы-шаруашылық қызметтің ғылыми саласын басқаруды ұйымдастырудағы, ғылымның материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын нығайту мен дамытудағы жоғары жетістіктері үшін;
2) 10 және одан көп жыл жұмыс өтілі бар ғылыми қызметкерлер марапатталады.
40. Бір марапаттау белгісімен немесе құрмет дипломымен қайта марапаттауға жол берілмейді.
41. Азаматтарды кезекті марапаттауға ұсыну алдыңғы мараппаттау сәтінен бастап кемінде үш жыл өткен соң жүргізіледі.
42. Төсбелгілер кеуденің оң жағына тағылады. Нысаны мен мөлшері бойынша медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін тағандар болған кезде төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.
43. "Білім және ғылым министрінің Алғысы" көтермелеуімен білім беруді басқару органдарында және (немесе) білім беру ұйымдарында жиырма бес жылдан астам мінсіз жұмыс істеген педагогтер наградталады.
44. Көтермелеулермен марапаттау "Тәуелсіздік күніне", Кәсіби мерекелерге – "Білім күніне", "Мұғалімдер күніне", "Ғылым қызметкерлері күніне", "Еңбек күніне" орай, сондай-ақ тұлғалардың мерейтойлық күндеріне орай жүргізіледі.
45. Көтермелеу жүйесінде көзделген нақты мерекеге байланысты бір адамға марапаттауға бір ұсыныс енгізіледі.
46. Төсбелгілер "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысымен бекітілген сипаттама бойынша дайындалады.
47. Көтермелеу жүйесіне академиялық кредиттерді немесе сағаттарды есепке алуға мүмкіндік беретін студенттерге арналған кредиттер (бұдан әрі – Кредиттер) кіреді
4-тарау. Кредит беру және оны сүйемелдеудің тәртібі, шарттары

1) за важные результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, способствующие выводу отечественной науки и техники на уровень мировых достижений, достижения в реализации международных, республиканских, региональных и других научно-технических программ по приоритетным направлениям науки, техники и культуры, изобретения, вносящие крупный вклад в создание новой и совершенствование существующей техники и технологий, разработанные новые технологии, имеющие большое практическое значение, значительные успехи в организации и совершенствовании научно-исследовательского процесса в свете современных достижений науки и культуры, высокие достижения в подготовке и повышении квалификации научных кадров, высокие достижения в организации управления научной сферой финансово-хозяйственной деятельности, укреплении и развитии материально-технической и экспериментально-производственной базы науки;
2) со стажем работы 10 и более лет за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги в областях образования и науки.
40. Повторное награждение одним и тем же наградным знаком или почетным дипломом не допускается.
41. Представление лиц к Поощрению производится не раньше, чем через три года с момента предыдущего награждения Поощрением.
42. Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.
43. "Білім және ғылым министрінің Алғысы" награждаются педагоги, безупречно проработавшие более двадцати пяти лет в органах управления образованием и (или) в организациях образования.
44. Награждение Поощрениями производится по случаю "Дня Независимости", профессиональных праздников – "Дня знаний", "Дня учителя", "Дня работников науки", "Дня труда", а также по случаю юбилейных дат награждаемых лиц.
45. На одно лицо по случаю конкретного праздника, предусмотренного Системой поощрений, вносится одно представление на награждение.
46. Нагрудные знаки изготавливаются по описанию, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан".
47. В систему поощрений входят Кредиты для студентов, позволяющих произвести зачет академических кредитов или часов (далее – Кредиты).
Глава 4. Порядок, условия предоставления и сопровождения предоставления Кредитов

48. Кредиттер жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүддесінде әлеуметтік бағытталған, қоғамдық пайдалы қызметті жүзеге асыратын студенттерге қызметтің мынадай түрлері бойынша беріледі:
1) инклюзивті білім беру;
2) репетиторлық (тілдер, компьютерлік сауаттылық);
3) девиантты мінез-құлықты кәмелетке толмаған балалармен жұмыс;
4) аула және спорт клубтарын ұйымдастыру;
5) балалармен, қарт адамдармен және мүгедектермен әлеуметтік жұмыс;
6) қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздік, тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау саласындағы жұмыс;
7) емдеушілерге, қарт адамдарға және мүгедектерге қызмет көрсететін мемлекеттік және жекеменшік денсаулық сақтау ұйымдарының және басқа да әлеуметтік бағыттағы ұйымдардың жұмысына қатысу;
8) волонтерлермен республикалық және қалалық іс-шараларды өткізу кезінде жергілікті жастар ресурстық орталықтарының жұмысына қатысу;
9) туризмді дамыту мақсатында экскурсиялық қызметті (мұражайларға, кітапханаларға және қаланың басқа да көрікті жерлеріне бару) ұйымдастыру кезінде туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға жұмысқа көмек көрсету;
10) халықаралық іс-шараларды (форумдар, универсиадалар, фестивальдер, спартакиадалар) ұйымдастыруға көмек көрсету;
11) жануарларға арналған панадағы жұмыс.
Әлеуметтік-бағытталған, қоғамдық пайдалы жұмыспен айналысатын студенттер 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 11) тармақшаларды қоспағанда оны онлайн-форматта жүзеге асыруға құқылы.
49. Студенттерге Кредиттің мынадай түрлері беріледі:
1) Көтермелеудің 48-тармағында көрсетілген қызметтің 50 сағаты үшін студенттерге білім беру ұйымы белгілеген екі академиялық кредиттің есепке алынуына және 50 000 теңге мөлшерінде біржолғы ақшалай төлем алуға мүмкіндік беретін ваучер түрінде Кредит беріледі;
2) Көтермелеудің 27-тармағында көрсетілген қызметтің 50 сағаты үшін студенттерге білім беру ұйымы белгілеген бес академиялық кредиттің есепке алынуына және 50 000 теңге мөлшерінде біржолғы ақшалай төлем алуға мүмкіндік беретін ваучер түрінде Кредит беріледі.
Студенттерге Көтермелеудің осы тармағында көзделген ваучер түріндегі Кредит қаржы жылы ішінде қайта берілмейді.
50. Кредитті ұйымдастыру жөніндегі оператор болып "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы өкілдік етеді.
51. Кредит бойынша біржолғы ақшалай төлемдерді "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы жүзеге асырады.
52. Студенттердің әлеуметтік бағытталған, қоғамдық пайдалы қызметіне қатысушылардың өзара іс-қимыл шарттары "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы әзірлейтін қосылу шартында айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің салалық
көтермелеу жүйесіне
1-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрінің
Алғысы
_____________________________________ жүйесін дамытуға қосқан зор жеке үлесі үшін
(білім беру)
______________________________________________________________________алғыс
хатпен марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
_________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                  (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің салалық
көтермелеу жүйесіне
2-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне
Алғысы
_____________________________________________________________________________
(Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуы жолында қол жеткен табыстары және оның гүлденуіне қосқан зор үлесі үшін)
______________________________________________________________________
марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
_________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                  (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің салалық
көтермелеу жүйесіне
3-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы
_____________________________________________________________________________
(Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуы жолында қол жеткен табыстары және оның гүлденуіне қосқан зор үлесі үшін)
______________________________________________________________________ марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі _________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)            (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің салалық
көтермелеу жүйесіне
4-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы
_____________________________________________________________________________
(Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуы жолында қол жеткен табыстары және оның гүлденуіне қосқан зор үлесі үшін)
______________________________________________________________________ марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі _________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)            (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің салалық
көтермелеу жүйесіне
5-қосымша
МАРАПАТТАУ ПАРАҒЫ
1.Тегі, аты, әкесінің аты_____________________________________________

48. Кредиты предоставляются студентам, осуществляющим социально- направленную, общественно-полезную деятельность в интересах физических и (или) юридических лиц по следующим видам:
1) инклюзивное образование;
2) репетиторство (языки, компьютерная грамотность);
3) работа с несовершеннолетними детьми девиантного поведения;
4) организация дворовых и спортивных клубов;
5) социальная работа с детьми, престарелыми и инвалидами;
6) работа в сфере защиты окружающей среды и экологической безопасности, сохранения объектов историко-культурного наследия;
7) участие в работе государственных и частных организаций здравоохранения, и других организаций социальной направленности, предоставляющих услуги пациентам, престарелым людям и инвалидам;
8) участие в работе местных молодежных ресурсных центров при проведении республиканских и городских мероприятий с волонтерами;
9) помощь в работе лицам, осуществляющие туристскую деятельность при организации экскурсионной деятельности (посещений музеев, библиотек и других достопримечательностей города) с целью развития туризма;
10) помощь в организации международных мероприятий (форумы, универсиады, фестивали, спартакиады);
11) работа в приюте для животных.
Студенты, занимающиеся социально-направленной, общественно- полезной работой, за исключением подпунктов 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 11) вправе осуществлять ее в онлайн-формате.
49. Студентам предоставляются следующие виды Кредита:
1) за 20 часов деятельности, указанной в пункте 48 Поощрения, студентам предоставляется Кредит в виде ваучера, позволяющего произвести зачет двух академических кредитов (часов) определенных организацией образования и получить единовременную денежную выплату в размере 20 000 тенге;
2) за 50 часов деятельности, указанной в пункте 48 Поощрения, студентам предоставляется Кредит в виде ваучера, позволяющего произвести зачет пяти академических кредитов (часов) определенных организацией образования и получить единовременную денежную выплату в размере 50 000 тенге.
Повторное предоставление студентам Кредита в виде ваучера, предусмотренного в настоящем пункте Поощрения, в течение финансового года не производится.
50. Оператором по организации Кредита выступает акционерное общество "Финансовый центр".
51. Единовременные денежные выплаты по Кредиту осуществляются акционерным обществом "Финансовый центр".
52. Условия взаимодействия участников социально направленной, общественно полезной деятельности студентов определяются в договоре присоединения, разрабатываемом акционерным обществом "Финансовый центр".
Приложение 1
к Отраслевой системе
поощрения Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрінің Алғысы
__________________________________ жүйесін дамытуға қосқан зор жеке үлесі үшін
(білім беру)
______________________________________________________________________алғыс
хатпен марапатталады. (қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі
______________________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                         (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Приложение 2
к Отраслевой системе
поощрения Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты
ұйымдарының қызметкеріне Алғысы
__________________________________________________________________________
(Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуы жолында қол жеткен
табыстары және оның гүлденуіне қосқан зор үлесі үшін)
_______________________________________________________________________________
марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі
________________________________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                         (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Приложение 3
к Отраслевой системе
поощрения Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы
__________________________________________________________________________
(Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуы жолында қол жеткен табыстары
және оның гүлденуіне қосқан зор үлесі үшін)
______________________________________________________________________________
марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі
_____________________________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                         (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Приложение 4
к Отраслевой системе
поощрения Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомстволық бағынысты
ұйымдарының қызметкеріне Құрмет грамотасы
__________________________________________________________________________
(Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуы жолында қол жеткен
табыстары және оның гүлденуіне қосқан зор үлесі үшін)
________________________________________________________________________________
марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі
_______________________________________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                         (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Приложение 5
к Отраслевой системе
поощрения Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________________________

2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны____________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның бөлімшесінің нақты атауын көрсету қажет)
3. Жынысы _______________________________________________________
4. Туған жылы және туған жері_______________________________________
5. Ұлты___________________________________________________________
6. Білімі __________________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы___________________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталған және марапатталған күні _______________________________
9. Үйінің мекенжайы _______________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі _____________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі ___________________________________________
12. Аталған еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі_________________
13. Марапатталушының нақты ерекше еңбегі және өлшемшарттарды ескере отырып, балдары көрсетілген мінездеме. Барлығы: ___________, оның ішінде:
1.________________
2.________________
3.________________
4.________________
5.________________
6.________________
7.________________
8.________________
9.________________
10.________________
11. ________________
12. ________________
13. ________________
14. ________________
15. ________________
16. ________________
Кандидатура
______________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің атауы, талқылау мерзімі, хаттама №)
талқыланды және ұсынылды.
_____________________________________________________________
(төсбелгінің түрі)
төсбелгісімен марапаттауға ұсынылады.
Кәсіпорын, мекеме, ұйым басшысы
_______________________________________
(қолы)
_______________________________________
(Т.А.Ә.)
"___" _________ ж.
(толтырған күні)
МО
Ескерту: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлігі бойынша толтырылады және транскрипциясы міндетті түрде қазақ және орыс тілдерінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің салалық
көтермелеу жүйесіне
6-қосымша
Көтермелеумен марапаттау кезінде ескерілетін жұмыс көрсеткіштері 1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш білім беру, жалпы, негізгі орта білім беру, орта білімнен кейінгі, мамандандырылған, арнаулы білім беру, техникалық және кәсіптік білім беру саласында жұмыс істейтін педагогтерге арналған "Білім және ғылым министрінің Алғысы" және "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы"
Жұмыс көрсеткіштері
Көрсеткіш үшін балдар
ауыл
қала/облысы
Жұмыс өтілі
1)
Білім беруді басқару органдарындағы және (немесе) білім беру ұйымдарындағы және (немесе) әдістемелік орталықтардағы (кабинеттердегі) және (немесе) ғылыми қызметкер ретіндегі жұмыс өтілі

2. Должность, место работы, службы _______________________________
(указать точное наименование подразделения предприятия, учреждения, организации)
3. Пол _________________________________________________________
4. Год и место рождения __________________________________________
5. Национальность _______________________________________________
6. Образование __________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание ___________________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан
награжден(а) и дата награждения _________________________________________
9. Домашний адрес _______________________________________________
10. Общий стаж работы ___________________________________________
11. Стаж работы в отрасли _________________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе ______________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг награждаемого и
указанием баллов с учетом Критериев: Всего__,
из них:
1.________________
2.________________
3. ________________
4.________________
5.________________
6.________________
7. ________________
8.________________
9.________________
10.________________
11. ________________
12.________________
13.________________
14.________________
15. ________________
16.________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована
______________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения, № протокола)
Представляется к _______________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, учреждения, организации
______________________________
(подпись)
______________________________________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
М.П.
"___" ___________ ______ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество (при наличии) награждаемого заполняются по
удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция
на казахском и русском языках.
Приложение 6
к Отраслевой системе
поощрения Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
Показатели работы, учитываемые при награждении Поощрением
1. "Білім және ғылым министрінің Алғысы" и "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы" для педагогов, работающих в сфере дошкольного воспитания и обучения, начального образования, общего, основного среднего образования, дополнительного, послесреднего, технического и профессионального образования
Показатели работы
Баллы за показатель
село
город/область
Стаж работы
1)
Cтаж работы в органах управления образованием и (или) педагога в организациях образования, и (или) методических центрах (кабинетах), и (или) в качестве научного работника

1) 5 жылдан астам - 1 балл,
2) 6 жылдан астам - 2 балл,
3) 7 жылдан астам - 3 балл,
4) 8 жылдан астам - 4 балл,
5) 9 жылдан астам - 5 балл,
6) 10 жылдан астам - 6 балл
1) 6 жылдан астам - 1 балл,
2) 7 жылдан астам - 2 балл,
3) 8 жылдан астам - 3 балл,
4) 9 жылдан астам - 4 балл,
5) 10 жылдан астам - 5 балл
Алғыстардың болуы
2)
Жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдардың, әлеуметтік әріптестердің, қоғамдық ұйымдардың алғыс хаттарының, Құрмет грамоталарының болуы
Әр марапат үшін 1 балл, бірақ 3 балдан артық емес
Жетістіктер
3)
Білім беруді басқару органдары, Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген педагогтерге арналған аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық конкурстар мен өзге де жарыстардың жүлдегері
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,7 балл, 0,5 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, 1 балл);
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 3 балл, 2,5 балл, 1,8 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 5 балл, 4, 5 балл, 3,5 балл.
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл, 0,5 балл, 0,4 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 бал, 0,8 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл, 2 балл, 1,5 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 4,5 балл, 4 балл, 3 балл.
4)
Білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) негізгі жаттықтырушы (ментор) және (немесе) негізгі тәрбиеші ретінде даярлау және білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадаларда, конкурстарда және өзге де сайыстарда жүлделі орындарға ие болуы:
білім беруді басқару органдары ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген
Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітілген жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен конкурстардың, ғылыми жобалардың (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесіне жататын
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,5 балл, 0,4 балл, 0,3 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,9 балл, 1,5 балл, 1,3 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл, 2,2 балл, 2 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 11 балл, 9 балл, 7 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 15 балл, 12 балл, 10 балл.
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,5 балл, 0,4 балл, 0,3 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,8 балл, 0,6 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл 1,3 балл, 1 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2 балл, 1,8 балл, 1,5 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 10 балл, 8 балл, 6 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 13 балл, 11 балл, 9 балл.

1) от 5 лет - 1 балл,
2) от 6 лет - 2 балла,
3) от 7 лет - 3 балла,
4) от 8 лет - 4 балла,
5) от 9 лет - 5 баллов,
6) более 10 лет - 6 баллов
1) от 6 лет - 1 балла,
2) от 7 лет - 2 балла,
3) от 8 лет - 3 балла,
4) от 9 лет - 4 баллов,
5) более 10 лет - 5 баллов
Наличие благодарностей
2)
Наличие благодарственных писем, почетных грамот местных исполнительных органов, организаций, социальных партнеров, общественных организаций
1 балл за каждую награду, но не более 3 баллов
Достижения
3)
Призер районных, областных, республиканских, международных конкурсов и иных состязаний для педагогов, организованных (рекомендованных) органами управления образования, Министерством образования и науки или проведены при их содействии
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,7 балла, 0,5 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 3 балла, 2,5 балла, 1,8 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 5 баллов, 4,5 балла, 3,5 балла.
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла, 0,5 балла, 0,4 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2 балла, 1,5 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 4,5 балла, 4 балла, 3 балла.
4)
Подготовка обучающихся (воспитанников) в качестве основного тренера (ментора) и (или) основного воспитателя, и занятие обучающимся (воспитанником) призовых мест в районных, областных, республиканских, международных олимпиадах, конкурсах и иных состязаниях:
организованных (рекомендованных) органами управления образования или проведены при их содействии
относящиеся к перечню республиканских и международных олимпиад и конкурсов, научных
проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований, утвержденных приказом Министра образования и науки
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,5 балла, 0,4 балла, 0,3 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,9 балла 1,5 балла, 1,3 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2,2 балла, 2 балла.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 11 баллов, 9 баллов, 7 баллов; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 15 баллов, 12 баллов, 10 баллов
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,5 балла, 0,4 балла, 0,3 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,8 балла, 0,6 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла 1,3 балла, 1 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2 балла, 1,8 балла, 1,5 балла.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 10 баллов, 8 балла, 6 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 13 баллов, 11 баллов, 9 баллов.

5)
Балалар үйлері, отбасы үлгісіндегі балалар үйлері, жетім балалары бар жасөспірімдер үйлері тәрбиешісінің (әлеуметтік ананың) тәрбиеленушілерге жағдай жасау және оларды әлеуметтік қолдауды ұйымдастыру жөніндегі жұмысы:
Тәрбиешінің (әлеуметтік ананың) ұйымда тұруы
Тәрбиешінің (әлеуметтік ананың) білім беру ұйымы басшылығынан оң ұсыныс хаттарының болуы
Тәрбиешінің (әлеуметтік ананың) әлеуметтік педагогтен оң ұсыныс хаттарының болуы
Тәрбиеленушілерді үйірмелерде, секцияларда соңғы екі жылда толық қамту
Тәрбиеленушілерде соңғы екі жылда құқық бұзушылықтардың болмауы
1) 5 жылдан астам - 1 балл,
2) 6 жылдан астам - 2 балл,
3) 7 жылдан астам - 3 балл,
4) 8 жылдан астам - 4 балл,
5) 9 жылдан астам - 5 балл,
10 жылдан астам - 6 балл.
2 балл
2 балл
3 балл
5 балл
6)
Төмендегі жетістіктер бойынша тікелей үлес (жәрдем) қосқан әкімшілік-басқару персоналының, әдіскерлердің және өзге де тұлғалардың жұмысы:
- Білім беру ұйымы - білім беруді басқару органдары, Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген білім беру ұйымдарына арналған аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық конкурстардың және өзге де сайыстардың жүлдегері
- Білім беру ұйымдарының білім алушыларында аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадаларда, конкурстарда және өзге де жарыстарда жүлделі орындардың болуы:
білім беруді басқару органдары ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген
относящиеся к перечню республиканских и международных олимпиад и конкурсов, научных
проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований, утвержденных приказом Министра образования и науки
- Соңғы екі жылда мемлекеттік аттестаттаудан сәтті өту, сондай-ақ мемлекеттік органдардың кәсіби бақылауынан өту (қорытындысы бойынша бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар және (немесе) ұсыныстар енгізілмеген, тұлғалар жауапкершілікке тартылмаған)
- Танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеуден сәтті өту
- Министрлік таныған білім беру ұйымдарының республикалық, халықаралық рейтингтерінде орындарға қол жеткізу (бір деңгейдегі бір рейтинг ескеріледі)
- Толық жұмыс күні жұмыс істейтін штаттық қызметкерлердің болуы:
1500 АЕК-тен кем емес сомаға білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға арналған халықаралық грант
мемлекеттік органдар ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген білім беру бағыттары бойынша іске асырылған ғылыми жобаның кемінде 1000 АЕК сомасына білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға арналған қазақстандық грант
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,7 балл, 0,5 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, 1 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 3 балл, 2,5 балл, 1,8 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 5 балл, 4,5 балл, 3,5 балл.
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,1 балл, 0,08 балл, 0,05 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,5 балл, 0,3 балл, 0,1 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,8 балл, 0,5 балл, 0,3 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,6 балл, 0,6 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, әрқайсысы үшін 1 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 1,7 балл, 1,5 балл, әрқайсысы үшін 1,1 балл
3 балл
3 балл
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар, бірінші ондық, бірінші жиырмалық – тиісінше 12 балл, 10 балл, 8 балл, 4 балл, 2 балл;
халықаралық деңгей: бірінші ондық, бірінші жиырмалық, бірінші жүздік, бірінші бес жүздік, бірінші мыңдық – тиісінше 40 балл, 30 балл, 20 балл, 13 балл, 9 балл

5)
Работа воспитателя (социальной матери) детских домов, детских домов семейного типа, домов юношеств с детьми-сиротами по созданию условий для воспитанников и по организации социальной их поддержки:
Проживание воспитателя (социальной матери) в организации
Положительные рекомендательные письма руководства организации образования
у воспитателя (социальной матери)
Положительные рекомендательные письма социального педагога у воспитателя (социальной матери)
Полная занятость воспитанников в кружках, секциях за последние два года
Отсутствие правонарушений у воспитанников за последние два года
1) от 5 лет - 1 балл,
2) от 6 лет - 2 балла,
3) от 7 лет - 3 балла,
4) от 8 лет - 4 балла,
5) от 9 лет - 5 баллов,
более 10 лет - 6 баллов
2 балла
2 балла
3 балла.
5 балла
6)
Работа административно-управленческого персонала, методистов и иных лиц, внесших прямой вклад (содействие) по нижеследующим достижениям:
- Организация образования - призер районных, областных, республиканских, международных конкурсов и иных состязаний для организаций образования, организованных (рекомендованных) органами управления образования, Министерством образования и науки или проведены при их содействии
- Наличие у обучающихся организации образования, призовых мест в районных, областных, республиканских, международных олимпиадах, конкурсах и иных состязаниях:
организованных (рекомендованных) органами управления образования или проведены при их содействии
относящиеся к перечню республиканских и международных олимпиад и конкурсов, научных
проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований, утвержденных приказом Министра образования и науки
- Успешное прохождение государственной аттестации, а также профконтроля госорганов за последние два года (по итогам не внесены предписания и (или) представления об устранении нарушений, не привлечены к ответственности лица)
- Успешное прохождение институциональной и (или) специализированной аккредитации в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов
- Достижение мест в признанных Министерством республиканских, международных рейтингах организаций образования (учитывается один рейтинг одного уровня)
- Наличие у штатных сотрудников, работающих полный рабочий день:
международного гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
казахстанского гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
реализованного научного проекта по направлениям образования, организованного (рекомендованного) государственными органами или проведенных при их содействии
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,7 балла, 0,5 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 3 балла, 2,5 балла, 1,8 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 5 баллов, 4,5 балла, 3,5 балла.
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,1 балла, 0,08 балла, 0,05 балла за каждого; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,5 балл, 0,3 балла, 0,1 балл за каждого, республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,8 балла 0,5 балла, 0,3 балла за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,8 балла, 0,6 балла за каждого.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,7 балла, 1,5 баллов, 1,1 балла за каждого
3 балла
3 балла
республиканский уровень: I, II, III призовые места, первая десятка, первая двадцатка – соответственно 12 баллов, 10 баллов, 8 баллов, 4 балла, 2 балла; международный уровень: первая десятка, первая двадцатка, первая сотня, первая пятисотня, первая тысячная – соответственно 40 баллов, 30 баллов, 20 баллов, 13 баллов, 9 баллов

Әр грант үшін 0,7 балл
Әр грант үшін 0,5 балл
Әрбір іске асырылған жоба үшін 0,06 балл
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл, 0,5 балл, 0,4 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл 2 балл, 1,5 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 4,5 балл, 4 балл, 3 балл.
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,9 балл, 0,07 балл, 0,04 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,4 балл, 0,3 балл, 0,09 балл;
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл 0,4 балл, 0,2 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,9 балл, 0,7 балл, 0,5 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 1,2 балл, 1,1 балл, әрқайсысы үшін 1 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 1,4 балл, 1,2 балл, әрқайсысы үшін 1 балл
2,7 балл
4 балл
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар, бірінші ондық, бірінші жиырмалық – тиісінше 11 балл, 9 балл, 7 балл, 3 балл, 1 балл;
халықаралық деңгей: бірінші ондық, бірінші жиырмалық, бірінші жүздік, бірінші бес жүздік, бірінші мыңдық – тиісінше 30 балл, 25 балл, 15 балл, 9 балл, 5 балл
Әр грант үшін 0,6 балл
Әр грант үшін 0,4 балл
Әрбір іске асырылған жоба үшін 0,05 балл
Педагогикалық және ғылыми тәжірибені жинақтау, тарату, пайдалану
7)
Әдістемелік құжатты, оның ішінде әдістемелік ұсынымдарды, оқу-әдістемелік кешенді (бұдан әрі – ОӘК) және тиісті оқу-әдістемелік кеңес (бұдан әрі – ОӘК) бекіткен басқа да әдістемелік құжаттарды әзірлеу)
Облыстық деңгейдегі ОӘК – әрбір әдістемелік құжат үшін 1 балл, ОӘК үшін 1,5 балл;
Республикалық деңгейдегі ОӘК – әрбір әдістемелік құжат үшін 3 балл, ОӘК үшін 3,5 балл;
(бірлескен автор болған жағдайда, балдар әр бірлескен авторға бөлінеді)
8)
Біліктілікті арттыру курстарында (бұдан әрі – БАК) сабақ бергенін растайтын құжаттың болуы
Аудандық деңгейдегі БАК - 2 балл;
Облыстық деңгейдегі БАК - 3 балл;
Республикалық деңгейдегі БАК - 4 балл
9)
Білім және ғылым министрлігінің Білім және саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған журналдарда педагогика, білім беруді басқару, оқыту әдіснамасы бойынша мақалалардың болуы
Әрбір мақала үшін 1 балл, бұл ретте 3 балдан артық емес
(бірлескен автор болған жағдайда, балдар әр бірлескен авторға бөлінеді)

0,7 балла за каждый грант
0,5 балла за каждый грант
0,06 балла за каждый реализованный проект
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла, 0,5 балла, 0,4 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2 балла, 1,5 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 4,5 балла, 4 балла, 3 балла
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,9 балла, 0,07 балла, 0,04 балла за каждого; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,4 балл, 0,3 балла, 0,09 балл за каждого, республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла 0,4 балла, 0,2 балла за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,9 балл, 0,7 балла, 0,5 балла за каждого.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1,1 балла, 1 балл за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,4 балла, 1,2 баллов, 1 балл за каждого
2,7 балла
4 балла
республиканский уровень: I, II, III призовые места, первая десятка, первая двадцатка – соответственно 11 баллов, 9 баллов, 7 баллов, 3 балла, 1 балл; международный уровень: первая десятка, первая двадцатка, первая сотня, первая пятисотня, первая тысячная – соответственно 30 баллов, 25 баллов, 15 баллов, 9 баллов, 5 баллов
0,6 балла за каждый грант
0,4 балла за каждый грант
0,05 балла за каждый реализованный проект
Обобщение, распространение, использование педагогического и научного опыта
7)
Разработка методического документа, в том числе методических рекомендаций, учебно-методического комплекса (далее – УМК) и других методических документов, утвержденных соответствующим Учебно-методическим советом (далее – УМС)
УМС на областном уровне– 1 балл за каждый методический документ, 1,5 балла за УМК;
УМС на республиканском уровне – 3 балла за каждый методический документ, 3,5 балла за УМК;
(в случае соавторства, баллы делятся на каждого соавтора)
8)
Наличие документа, подтверждающего преподавание на курсах повышения квалификации (далее – КПК)
КПК на районном уровне – 2 балла;
КПК на областном уровне– 3 балла;
КПК на республиканском уровне – 4 балла
9)
Наличие статьи по педагогике, управлению образованием, методологии обучения в журналах, рекомендованных Комитет по обеспечению качества образования Министерства образования и науки
1 балл за каждую статью, при этом не более 3 баллов
(в случае соавторства, баллы делятся на каждого соавтора)

10)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1500 АЕК-тен кем емес сомаға халықаралық грант алу
Әр грант үшін 6 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар әр қатысушыға бөлінеді)
11)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1000 АЕК-тен кем емес сомаға қазақстандық грант алу
Әр грант үшін 4 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында баллдар әр қатысушыға бөлінеді)
12)
Мемлекеттік органдар ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген білім беру бағыттары бойынша ғылыми жобаларды іске асыру
Әрбір іске асырылған жоба үшін 1 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар әр қатысушыға бөлінеді)
2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, ғылым және ғылыми-техникалық қызмет салаларында жұмыс істейтін педагогтер мен ғылыми қызметкерлер үшін "Білім және ғылым министрінің Алғысы" және "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы"
Марапаттау көрсеткіштері
Балл
Жұмыс өтілі
1)
Педагогтің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымындағы және (немесе) ғылыми қызметкер ретіндегі жұмыс өтілі
7 жылдан астам – 1 балл;
10 жылдан астам – 2 балл;
15 жылдан астам – 3 балл;
20 жылдан астам – 4 балл;
25 жылдан астам – 5 балл;
30 жылдан астам жоғары – 6 балл.
Ғылыми-педагогикалық қызмет
2)
Даярлау бағыттары бойынша оқу-әдістемелік бірлестік ұсынған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруге арналған оқулықты, оқу құралын әзірлеу
Әр оқулық үшін 5 балл, бұл ретте 10 балдан артық емес
Әрбір оқу құралы үшін 2 балл, бұл ретте 4 балдан артық емес (бірлескен автор болған жағдайда, балл тең авторлар санына бөлінеді не жекелеген тараулар немесе бөлімдер жазылған жағдайда, онда жалпы жұмыстағы тараулардың немесе бөлімдердің үлес салмағы бойынша)
3)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі ұсынған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және (немесе) ғылым мәселелері бойынша монография шығару
Әрбір монография үшін 5 балл, бұл ретте 10 балдан артық емес
(бірлескен автор болған жағдайда, балдар бірлескен авторлар санына немесе жеке тараулар немесе бөлімдер жазылған жағдайда, осы тараулар беттерінің үлес салмағы немесе жалпы жұмыстағы бөлім бойынша бөлінеді)
4)
Шетелдік және республикалық ұйымдармен шарт бойынша әзірленген ғылыми нәтижені енгізу
Әрбір енгізу үшін 5 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар қатысушылар санына бөлінеді)
5)
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне халықаралық қорғау құжатының болуы
Әрбір қорғау құжаты үшін 10 балл
(бірлескен автор болған жағдайда баллдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)
6)
ҚР патентінің, өнеркәсіптік меншік объектілеріне авторлық куәліктің болуы
Әр патент, куәлік үшін 7 балл
(бірлескен автор болған жағдайда балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)

10)
Получение международного гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
6 балла за каждый грант
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
11)
Получение казахстанского гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
4 балла за каждый грант
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
12)
Реализация научных проектов по направлениям образования, организованных (рекомендованных) государственными органами или проведенных при их содействии
1 балл за каждый реализованный проект
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
2. "Білім және ғылым министрінің Алғысы" и "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы" для педагогов и научных работников, работающих в сферах высшего и (или) послевузовского образования, науки и научно-технической деятельности
Показатели награждения
Балл
Стаж работы
1)
Cтаж работы педагога в организации высшего и (или) послевузовского образования и (или) в качестве научного работника
от 7 лет – 1 балл;
от 10 лет - 2 балла;
от 15 лет – 3 балла;
от 20 лет – 4 балла;
от 25 лет – 5 балла;
от 30 и выше лет - 6 баллов.
Научно-педагогическая деятельность
2)
Разработка учебника, учебного пособия для высшего и (или) послевузовского образования, рекомендованного Учебно-методическим объединением по направлениям подготовки
5 баллов за каждый учебник, при этом не более 10 баллов
2 балла за каждое учебное пособие, при этом не более 4 балла (в случае соавторства, балл делится на количество соавторов либо в случае написания отдельных глав или разделов, то по удельному весу глав или разделов в общей работе)
3)
Издание монографии по вопросам высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, рекомендованной Ученым Советом организации высшего и (или) послевузовского образования
5 баллов за каждую монографию, при этом не более 10 баллов
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов либо в случае написания отдельных глав или разделов, то по удельному весу страниц данных глав или разделу в общей работе)
4)
Внедрение разработанного научного результата по договору вуза с зарубежными и республиканскими организациями
5 баллов за каждое внедрение
(в случае коллективного участия, баллы делятся на количество участников)
5)
Наличие международного охранного документа на объекты промышленной собственности
10 баллов за каждый охранный документ
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)
6)
Наличие патента РК, авторского свидетельства на объекты промышленной собственности
7 баллов за каждый патент, свидетельство
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)

7)
Дәйексөз келтірілген ғылыми басылымдарда жарияланымдардың болуы
Санына қарамастан жарияланымның болуы үшін Q1, Q2 – 7 балл, санына қарамастан жарияланымның болуы үшін Q3, Q4 – 5 балл (бірлескен автор болған жағдайда балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)
8)
Халықаралық дерекқорларда индекстелетін нөлдік емес импакт-факторы бар журналдарда мақалалардың болуы
Web of Science Core Collection – әрбір мақала үшін 5 балл, Scopus – әрбір мақала үшін 5 балл
(бірлескен автор болған жағдайда, балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)
9)
Хирш индексінің (цифр) болуы, оның ішінде: жаратылыстану және техникалық ғылымдар үшін - 3 және одан жоғары;
әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар үшін - 1 және одан жоғары
3 балл
3 балл
10)
Диссертациялық кеңестерге мүшелік
Пікірлер санына қарамастан, мүшелікке 2 балл
11)
Қорғалған диссертациялық жұмыстарды басқару
Әрбір жұмысты басқару үшін 1 балл, бұл ретте 2 балдан артық есептелмейді
12)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1500 АЕК-тен кем емес сомаға халықаралық грант алу
Әр грант үшін 6 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар әр қатысушыға бөлінеді)
13)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1000 АЕК-тен кем емес сомаға қазақстандық грант алу
Әр грант үшін 4 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар әр қатысушыға бөлінеді)
14)
Республикалық ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларға жетекшілік жасау
Әр Бағдарламаға жетекшілік жасағаны үшін 2 балл
(егер бірнеше жетекші болса, онда балдар жетекшілер санына бөлінеді)
15)
Гранттық қаржыландыру жобасына жетекшілік жасау
Әр Жобаға жетекшілік жасағаны үшін 5 балл
(егер бірнеше жетекші болса, онда балдар жетекшілер санына бөлінеді)
16)
Төмендегі жетістіктер бойынша тікелей үлес (жәрдем) қосқан әкімшілік-басқару персоналының, әдіскерлердің және өзге де тұлғалардың жұмысы:
- Білім беру ұйымы - Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе оның қолдауымен өткізілген жоғары оқу орындары арасындағы республикалық, халықаралық конкурстар мен өзге де жарыстардың жүлдегері
- Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе оның қолдауымен өткізілген республикалық, халықаралық олимпиадаларда, конкурстарда және басқа да жарыстарда студенттердің жүлделі орындарының болуы
- Соңғы екі жылда мемлекеттік аттестаттаудан сәтті өту, сондай-ақ мемлекеттік органдардың кәсіби бақылауынан өту (қорытындысы бойынша бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар және (немесе) ұсыныстар енгізілмеген, тұлғалар жауапкершілікке тартылмаған)
- Танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеуден сәтті өту
- Білім және ғылым министрлігі таныған республикалық, халықаралық рейтингтерде ұйымның орындарға қол жеткізуі (бір деңгейдегі бір рейтинг ескеріледі)
- Толық жұмыс күні жұмыс істейтін штаттық қызметкерлердің болуы:
шетелдік және республикалық ұйымдармен жасалған шарт бойынша әзірленген ғылыми нәтижені енгізу
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне халықаралық қорғау құжаты
ҚР патенті, өнеркәсіптік меншік объектілеріне авторлық куәлік

7)
Наличие публикации в цитируемых научных изданиях
Q1,Q2 – 7 баллов за наличие публикации, независимо от их количества, Q3,Q4 – 5 балла баллов за наличие публикации, независимо от их количества (в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)
8)
Наличие статей в журналах с ненулевым импакт-фактором, индексируемых в международных базах данных
Web of Science Core Collection – 5 баллов за каждую статью, Scopus - 5 баллов за каждую статью
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)
9)
Наличие индекса Хирши (цифра), в том числе:
для естественных и технических наук - 3 и выше;
для социо-гуманитарных наук - 1 и выше
3 балла
3 балла
10)
Членство в диссертационных советах
2 балла за членство, независимо от количества диссоветов
11)
Руководство защищенными диссертационными работами
1 балл за руководство каждой работы, при этом учитывается не более 2 балла
12)
Получение международного гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
6 балла за каждый грант
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
13)
Получение казахстанского гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
4 балла за каждый грант
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
14)
Руководство республиканскими научными, научно-техническими программами
2 балла за руководство каждой программой
(в случае наличие нескольких руководителей, то баллы делятся количество руководителей)
15)
Руководство проектом грантового финансирования
5 балла за руководство каждым проектом
(в случае наличие нескольких руководителей, то баллы делятся количество руководителей)
16)
Работа административно-управленческого персонала, методистов и иных лиц, внесших прямой вклад (содействие) по нижеследующим достижениям:
- Организация образования - призер республиканских, международных конкурсов и иных состязаний среди вузов, организованных (рекомендованных) Министерством образования и науки или проведены при его содействии
- Наличие у студентов призовых мест республиканских, международных олимпиадах, конкурсах и иных состязаниях, организованных (рекомендованных) Министерством образования и науки или проведены при содействии при его содействии
- Успешное прохождение государственной аттестации, а также профконтроля госорганов за последние два года (по итогам не внесены предписания и (или) представления об устранении нарушений, не привлечены к ответственности лица)
- Успешное прохождение институциональной и (или) специализированной аккредитации в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов
- Достижение организацией мест в признанных Министерством образования и науки республиканских, международных рейтингах (учитывается один рейтинг одного уровня)
- Наличие у штатных сотрудников, работающих полный рабочий день:
внедрения разработанного научного результата по договору с зарубежными и республиканскими организациями
международного охранного документа на объекты промышленной собственности
патента РК, авторского свидетельства на объекты промышленной собственности

дәйексөз келтірілген ғылыми басылымдардағы жарияланымдар Q1, Q2, Q3, Q4
Web of Science Core Collection, Scopus халықаралық деректер базаларында индекстелетін нөлдік емес импакт-факторы бар журналдардағы мақалалар
Хирш индексі (цифр), оның ішінде:
жаратылыстану және техникалық ғылымдар үшін - 3 және одан жоғары;
әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар үшін - 1 және одан жоғары
1500 АЕК-тен кем емес сомаға білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға арналған халықаралық грант
кемінде 1000 АЕК сомасына білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға арналған қазақстандық грант
мемлекеттік органдар ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген білім беру бағыттары бойынша іске асырылған ғылыми жоба
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар -тиісінше 2,5 балл, 2 балл, 1,5 балл; халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар - тиісінше 4,5 балл, 4 балл, 3 балл
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл, 0,4 балл, 0,2 балл; халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,9 балл, 0,7 балл, әрқайсысы үшін 0,5 балл.
2,7 балл
1,7 балл
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар, бірінші ондық, бірінші жиырмалық – тиісінше 11 балл, 9 балл, 7 балл, 3 балл, 1 балл; халықаралық деңгей: бірінші жүздік, бірінші бес жүздік, бірінші мыңдық – тиісінше 30 балл, 25 балл, 15 балл
Әрбір енгізу үшін 0,3 балл
Әрбір қорғау құжаты үшін 0,5 балл
Әрбір патент, куәлік үшін 0,3 балл
Q1, Q2 – санына қарамастан жарияланымның болуы үшін 0,4 балл, Q3, Q4 – санына қарамастан жарияланымның болуы үшін 0,3 балл
Әр жарияланым үшін 0,2 балл
Әр қызметкер үшін 0,2 балл
Әр қызметкер үшін 0,2 балл
Әр грант үшін 0,6 балл
Әр грант үшін 0,3 балл
Әрбір іске асырылған жоба үшін 0,05 балл
3. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу iсiнiң үздiгi", "Орта білім беру iсiнiң үздiгi", "Қосымша білім берудің үздігі", "Техникалық және кәсiптiк білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы
Жұмыс көрсеткіштері
Көрсеткіш үшін баллдар
ауыл
қала/облыс
Жұмыс өтілі
1)
Құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін білім беру ұйымында білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагог ретінде жұмыс өтілі
1) 12 жылдан астам - 1 балл,
2) 15 жылдан астам - 2 балл,
3) 17 жылдан астам - 3 балл,
4) 20 жылдан астам - 4 балл,
5) 25 жылдан астам - 5 балл,
6) 30 жылдан астам және одан жоғары - 6 балл
1) 15 жылдан астам - 1 балл,
2) 20 жылдан астам - 2 балл,
3) 25 жылдан астам - 3 балл,
4) 30 жылдан астам және одан жоғары - 5 балл
Алғыстар мен марапаттардың болуы

публикации в цитируемых научных изданиях Q1,Q2, Q3,Q4
статей в журналах с ненулевым импакт-фактором, индексируемых в международных базах, данных Web of Science Core Collection, Scopus
индекса Хирши (цифра), в том числе:
для естественных и технических наук - 3 и выше;
для социо-гуманитарных наук - 1 и выше
международного гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
казахстанского гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
реализованного научного проекта по направлениям образования, организованного (рекомендованного) государственными органами или проведенных при их содействии
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2 балла, 1,5 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 4,5 балла, 4 балла, 3 балла
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла 0,4 балла, 0,2 балла за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,9 балл, 0,7 балла, 0,5 балла за каждого.
2,7 балла
1,7 балла
республиканский уровень: I, II, III призовые места, первая десятка, первая двадцатка – соответственно 11 баллов, 9 баллов, 7 баллов, 3 балла, 1 балл; международный уровень: первая сотня, первая пятисотня, первая тысячная – соответственно 30 баллов, 25 баллов, 15 баллов
0,3 балла за каждое внедрение
0,5 балла за каждый охранный документ
0,3 балла за каждый патент, свидетельство
Q1,Q2 – 0,4 баллов за наличие публикации, независимо от их количества, Q3,Q4 – 0,3 балла за наличие публикации, независимо от их количества
0,2 балла за каждую публикацию
0,2 балла за каждого работника
0,2 балла за каждого работника
0,6 балла за каждый грант
0,3 балла за каждый грант
0,05 балла за каждый реализованный проект
3. Почетный диплом "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу iсiнiң үздiгi", "Орта білім беру iсiнiң үздiгi", "Қосымша білім берудің үздігі", "Техникалық және кәсiптiк білім беру iсiнiң үздiгi
Показатели работы
Баллы за показатель
село
город/область
Стаж работы
1)
Cтаж работы в качестве педагога, осуществляющего профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников в организации образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе
1) от 12 лет - 1 балл, 2) от 15 лет - 2 балла, 3) от 17 лет - 3 балла, 4) от 20 лет - 4 балла, 5) от 25 лет - 5 баллов, 6) от 30 лет и выше - 6 баллов
1) от 15 лет - 1 балла,
2) от 20 лет - 2 балла,
3) от 25 лет - 3 балла,
4) от 30 и выше - 5 баллов
Наличие благодарностей и наград

2)
Құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін білім беру ұйымында білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін ЖАО-ның, ұйымдардың, әлеуметтік әріптестердің, қоғамдық ұйымдардың алғыс хаттарының, құрмет грамоталарының болуы
Әр марапат үшін 1 балл, бұл ретте 3 балдан артық емес
3)
Құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін білім беру ұйымында білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагог ретінде жұмыс істеу кезеңінде "Білім және ғылым министрінің Алғысының" болуы
Әр алғыс үшін 1 балл
4)
Құрметті дипломда көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін білім беру ұйымында білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагог ретінде жұмыс істеу кезеңінде "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасының" болуы
Әр құрмет грамотасы үшін 3 балл
5)
Құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін білім беру ұйымында білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагог ретінде жұмыс істеу кезеңінде "Үздік педагог" атағының иегері
5 балл, атақ беру санына қарамастан
6)
Құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар тапсырған білім беру саласындағы жетістіктері үшін сыйлықтың, наградалардың болуы; құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін және Қазақстан Республикасы таныған шет мемлекеттер тапсырған білім беру саласындағы жетістіктері үшін мемлекеттік наградалардың болуы.
Әр марапат немесе сыйлық үшін 3 балл
7)
Құрмет дипломында көрсетілген білім деңгейіне сәйкес келетін білім беру саласындағы жетістіктері үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасының немесе мемлекеттік сыйлығының болуы
Әр марапат немесе сыйлық үшін 5 балл
Біліктілік санатының болуы
8)
Біліктілік санатының иегері
Педагог-зерттеуші
2 балл
9)
Біліктілік санатының иегері
Педагог-шебер
4 балл
Жетістіктер
10)
Білім беруді басқару органдары, Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген педагогтерге арналған аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық конкурстар мен өзге де жарыстардың жүлдегері
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,7 балл, 0,5 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, 1 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 3 балл, 2,5 балл, 1,8 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 5 балл, 4,5 балл, 3,5 балл.
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл, 0,5 балл, 0,4 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл, 2 балл, 1,5 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 4,5 балл, 4 балл, 3 балл.

2)
Наличие благодарственных писем, почетных грамот местных исполнительных органов, организаций, социальных партнеров, общественных организаций, удостоенных за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников в организации образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе
1 балл за каждую награду, при этом не более 3 баллов
3)
Наличие "Білім және ғылым министрінің Алғысы", удостоенного в период работы в качестве педагога, осуществляющего профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников в организации образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе
1 балл за каждую благодарность
4)
Наличие "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы", удостоенного в период работы в качестве педагога, осуществляющего профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников в организации образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе
3 баллов за каждую почетную грамоту
5)
Обладатель звания "Лучший педагог", удостоенного в период работы в качестве педагога, осуществляющего профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников в организации образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе
5 баллов, независимо от количества присуждений званий
6)
Наличие премии, награды за достижения в области образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе, и врученные международными организациями, участником которых является Республика Казахстан; государственные награды за достижения в области образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе, и врученные иностранными государствами, признанными Республикой Казахстан.
3 балла за каждую награду или премию
7)
Наличие государственной награды или государственной премии Республики Казахстан за достижения в области образования, соответствующая уровню образования, указанному в почетном дипломе
5 балла за каждую награду или премию
Наличие квалификационной категории
8)
Обладатель квалификационной категории
Педагог-исследователь
2 балла
9)
Обладатель квалификационной категории
Педагог-мастер
4 балла
Достижения
10)
Призер районных, областных, республиканских, международных конкурсов и иных состязаний для педагогов, организованных (рекомендованных) органами управления образования, Министерством образования и науки или проведены при их содействии
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,7 балла, 0,5 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 3 балла, 2,5 балла, 1,8 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 5 баллов, 4,5 балла, 3,5 балла.
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла, 0,5 балла, 0,4 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2 балла, 1,5 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 4,5 балла, 4 балла, 3 балла.

13)
Әдістемелік құжатты, оның ішінде әдістемелік ұсынымдарды, ОӘК және тиісті ОӘК бекіткен басқа да әдістемелік құжаттарды әзірлеу
Облыстық деңгейдегі ОӘК – әрбір әдістемелік құжат үшін 1 балл, ОӘК үшін 1,5 балл;
Республикалық деңгейдегі ОӘК – әрбір әдістемелік құжат үшін 2 балл, ОӘК үшін 2,5 балл;
(бірлескен автор болған жағдайда, балдар әр бірлескен авторға бөлінеді)
14)
Біліктілікті арттыру курстарында сабақ бергенін растайтын құжаттың болуы
Аудандық деңгейдегі БАК – 1 балл;
Облыстық деңгейдегі БАК – 2 балл;
Республикалық деңгейдегі БАК – 3 балл
15)
Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған журналдарда педагогика, білім беруді басқару, оқыту әдіснамасы бойынша мақалалардың болуы
Әрбір мақала үшін 1 балл, бұл ретте 3 балдан артық емес
(бірлескен автор болған жағдайда, балдар әр бірлескен авторға бөлінеді)
16)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1500 АЕК-тен кем емес сомаға халықаралық грант алу
Әр грант үшін 6 балл
17)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1000 АЕК-тен кем емес сомаға қазақстандық грант алу
Әр грант үшін 4 балл
18)
Мемлекеттік органдар ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен жүргізілген білім беру бағыттары бойынша ғылыми жобаларды іске асыру
Әрбір іске асырылған жобаның болуы үшін 3 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар ұжымның әрбір мүшесіне бөлінеді)
4. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы
Марапаттау көрсеткіштері
Балл
Жұмыс өтілі
1)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіптік қызметті жүзеге асыратын педагогтің жұмыс өтілі
7 жылдан астам - 1 балл;
10 жылдан астам - 2 балл;
15 жылдан астам - 3 балл;
20 жылдан астам - 4 балл;
25 жылдан астам - 5 балл;
30 жылдан астам жоғары - 6 балл.
Алғыстар мен марапаттардың болуы
2)
Студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми қызметкері ретінде марапатталған ЖАО-ның, ұйымдардың, әлеуметтік әріптестердің, қоғамдық ұйымдардың алғыс хаттарының, құрмет грамоталарының болуы
Әр марапат үшін 1 балл, бұл ретте 3 балдан артық емес
3)
Студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми қызметкері ретінде марапатталған "Білім және ғылым министрінің Алғысы" болуы
Әр алғыс үшін 1 балл
4)
Студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми қызметкері ретінде марапатталған "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасының" болуы
Әр құрмет грамотасы үшін 3 балл

13)
Разработка методического документа, в том числе методических рекомендаций, УМК и других методических документов, утвержденных соответствующим УМС
УМС на областном уровне– 1 балл за каждый методический документ, 1,5 балла за УМК;
УМС на республиканском уровне – 2 балла за каждый методический документ, 2,5 балла за УМК;
(в случае соавторства, баллы делятся на каждого соавтора)
14)
Наличие документа, подтверждающего преподавание на КПК
КПК на районном уровне – 1 балл;
КПК на областном уровне– 2 балла;
КПК на республиканском уровне – 3 балла
15)
Наличие статьи по педагогике, управлению образованием, методологии обучения в журналах, рекомендованных Комитет по обеспечению качества образования Министерства образования и науки
1 балл за каждую статью, при этом не более 3 баллов
(в случае соавторства, баллы делятся на каждого соавтора)
16)
Получение международного гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
6 балла за каждый грант
17)
Получение казахстанского гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
4 балла за каждый грант
18)
Реализация научных проектов по направлениям образования, организованных (рекомендованных) государственными органами или проведенных при их содействии
3 балла за наличие каждого реализованного проекта
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого члена коллектива)
4. Почетный диплом "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi"
Показатели награждения
Балл
Стаж работы
1)
Cтаж работы педагога, осуществляющего профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов в организациях высшего и (или) послевузовского образования
от 7 лет – 1 балл;
от 10 лет - 2 балла;
от 15 лет – 3 балла;
от 20 лет – 4 балла;
от 25 лет – 5 балла;
от 30 и выше лет - 6 баллов.
Наличие благодарностей и наград
2)
Наличие благодарственных писем, почетных грамот местных исполнительных органов, организаций, социальных партнеров, общественных организаций, удостоенные за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов и (или) в качестве научного работника организации высшего и (или) послевузовского образования
1 балл за каждую награду, при этом не более 3 баллов
3)
Наличие "Білім және ғылым министрінің Алғысы", награжденный за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов и (или) в качестве научного работника организации высшего и (или) послевузовского образования
1 балл за каждую благодарность
4)
Наличие "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы" награжденный за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов и (или) в качестве научного работника организации высшего и (или) послевузовского образования
3 балла за каждую почетную грамоту

5)
"ЖОО үздік оқытушысы" атағының иегері"
5 балл, атақ беру санына қарамастан
6)
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар тапсырған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және (немесе) ғылым саласындағы жетістіктері үшін сыйлықтың, наградалардың, Қазақстан Республикасы таныған шет мемлекеттер тапсырған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және (немесе) ғылым саласындағы жетістіктері үшін мемлекеттік наградалардың болуы
Әр марапат немесе сыйлық үшін 3 балл
7)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім және (немесе) ғылым саласындағы жетістіктері үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасының немесе мемлекеттік сыйлығының болуы
Әр марапат немесе сыйлық үшін 5 балл
Ғылыми-педагогикалық қызмет
8)
Даярлау бағыттары бойынша оқу-әдістемелік бірлестік ұсынған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруге арналған оқулықты, оқу құралын әзірлеу
Әр оқулық үшін 5 балл, бұл ретте 10 балдан артық емес
Әрбір оқу құралы үшін 2 балл, бұл ретте 4 балдан артық емес (тең авторлар жағдайында, балл тең авторлар санына бөлінеді не жекелеген тараулар немесе бөлімдер жазылған жағдайда, онда жалпы жұмыстағы тараулардың немесе бөлімдердің үлес салмағы бойынша)
9)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі ұсынған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және (немесе) ғылым мәселелері бойынша монография шығару
Әрбір монография үшін 5 балл, бұл ретте 10 баллдан артық емес
(бірлескен авторлар болған жағдайда, балдар бірлескен авторлар санынан бөлінеді не жеке тараулар немесе бөлімдер жазылған жағдайда, осы тараулар беттерінің үлес салмағы немесе жалпы жұмыстағы бөлім бойынша бөлінеді)
10)
ЖОО-ның шетелдік және республикалық ұйымдармен шарты бойынша әзірленген ғылыми нәтижені енгізу
Әрбір енгізу үшін 5 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар қатысушылар санына бөлінеді)
11)
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне халықаралық қорғау құжатының болуы
Әрбір қорғау құжаты үшін 10 балл
(бірлескен авторлар болған жағдайда балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)
12)
ҚР патентінің, Өнеркәсіптік меншік объектілеріне авторлық куәліктің болуы
Әр патент, куәлік үшін 7 балл
(бірлескен авторлар болған жағдайда балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)
13)
Дәйексөз келтірілген ғылыми басылымдарда жарияланымның болуы
Санына қарамастан жарияланымның болуы үшін Q1,Q2 – 7 балл, санына қарамастан жарияланымның болуы үшін Q3, Q4 – 5 балл (бірлескен авторлар болған жағдайда балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді)

5)
Обладатель звания "Лучший преподаватель Вуза"
5 баллов, независимо от количества присуждений званий
6)
Наличие премии, награды за достижения в области высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, врученные международными организациями, участником которых является Республика Казахстан, государственные наград за достижения в области высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, врученных иностранными государствами, признанными Республикой Казахстан.
3 балла за каждую награду или премию
7)
Наличие государственной награды или государственной премии Республики Казахстан за достижения в области высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки
5 балла за каждую награду или премию
Научно-педагогическая деятельность
8)
Разработка учебника, учебного пособия для высшего и (или) послевузовского образования, рекомендованного Учебно-методическим объединением по направлениям подготовки
5 баллов за каждый учебник, при этом не более 10 баллов
2 балла за каждое учебное пособие, при этом не более 4 балла (в случае соавторства, балл делится на количество соавторов либо в случае написания отдельных глав или разделов, то по удельному весу глав или разделов в общей работе)
9)
Издание монографии по вопросам высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, рекомендованной Ученым Советом организации высшего и (или) послевузовского образования
5 баллов за каждую монографию, при этом не более 10 баллов
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов либо в случае написания отдельных глав или разделов, то по удельному весу страниц данных глав или разделу в общей работе)
10)
Внедрение разработанного научного результата по договору вуза с зарубежными и республиканскими организациями
5 баллов за каждое внедрение
(в случае коллективного участия, баллы делятся на количество участников)
11)
Наличие международного охранного документа на объекты промышленной собственности
10 баллов за каждый охранный документ
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)
12)
Наличие патента РК, авторского свидетельства на объекты промышленной собственности
7 баллов за каждый патент, свидетельство
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)
13)
Наличие публикации в цитируемых научных изданиях
Q1,Q2 – 7 баллов за наличие публикации, независимо от их количества, Q3,Q4 – 5 балла баллов за наличие публикации, независимо от их количества (в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)

14)
Халықаралық дерекқорларда индекстелетін нөлдік емес импакт-факторы бар журналдарда мақалалардың болуы
Web of Science Core Collection – әр мақала үшін 5 балл, Scopus – әр мақала үшін 5 балл
(тең авторлар жағдайында баллдар тең авторлар санына бөлінеді)
15)
Хирши индексінің (сан) болуы, оның ішінде:
жаратылыстану және техникалық ғылымдар үшін - 3 және одан жоғары;
әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар үшін - 1 және одан жоғары
3 балл
3 балл
16)
Диссертациялық кеңестерге мүшелік
Пікірлер санына қарамастан, мүшелікке 2 балл
17)
Қорғалған диссертациялық жұмыстарды басқару
Әрбір жұмысты басқару үшін 1 балл, бұл ретте 2 балдан артық емес есептеледі
18)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1500 АЕК-тен кем емес сомаға халықаралық грант алу
Әр грант үшін 6 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар әр қатысушыға бөлінеді)
19)
Білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1000 АЕК-тен кем емес сомаға қазақстандық грант алу
Әр грант үшін 4 балл
(ұжымдық қатысу жағдайында балдар әр қатысушыға бөлінеді)
20)
Республикалық ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларға жетекшілік жасау
Әр бағдарламаны басқару үшін 2 балл
(егер бірнеше басшылар болса, онда балдар басшылар санына бөлінеді)
21)
Гранттық қаржыландыру жобасына жетекшілік жасау
Әр жобаны басқару үшін 5 балл
(егер бірнеше басшылар болса, онда балдар басшылар санына бөлінеді)
Ғылыми (академиялық) дәрежесінің, ғылыми атағының болуы
22)
Магистр
1 балл
23)
PhD докторы және бейіні бойынша
3 балл
24)
ғылым кандидаты
3 балл
25)
ғылым докторы
4 балл
26)
Қауымдастырылған профессор (доцент)
3 балл
27)
Профессор
4 балл
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш білім беру, жалпы, негізгі орта білім беру, орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру саласында жұмыс істейтін педагогтер үшін "Ы. Алтынсарин" төсбелгісі
Жұмыс көрсеткіштері
Көрсеткіш үшін балдар
ауыл
қала/облыс
Жұмыс өтілі
1)
Білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу бойынша кәсіптік қызметті жүзеге асыратын педагог ретіндегі жұмыс өтілі
1) 12 жылдан астам - 1 балл,
2) 15 жылдан астам - 2 балл,
3) 17 жылдан астам - 3 балл,
4) 20 жылдан астам - 4 балл,
5) 25 жылдан астам - 5 балл,
6) 30 жылдан астам және одан жоғары - 6 балл
1) 15 жылдан астам - 1 балл,
2) 20 жылдан астам - 2 балл,
3) 25жылдан астам - 3 балл,
4) 30 жылдан астам және одан жоғары - 5 балл
Алғыстар мен марапаттардың болуы
2)
Білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіптік қызметі үшін лайықталған ұйымдардың, әлеуметтік әріптестердің, қоғамдық ұйымдардың ЖАО-ның алғыс хаттары мен құрмет грамоталарының болуы

14)
Наличие статей в журналах с ненулевым импакт-фактором, индексируемых в международных базах данных
Web of Science Core Collection – 5 баллов за каждую статью, Scopus - 5 баллов за каждую статью
(в случае соавторства, баллы делятся на количество соавторов)
15)
Наличие индекса Хирши (цифра), в том числе:
для естественных и технических наук - 3 и выше;
для социо-гуманитарных наук - 1 и выше
3 балла
3 балла
16)
Членство в диссертационных советах
2 балла за членство, независимо от количества диссоветов
17)
Руководство защищенными диссертационными работами
1 балл за руководство каждой работы, при этом учитывается не более 2 балла
18)
Получение международного гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
6 балла за каждый грант
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
19)
Получение казахстанского гранта на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
4 балла за каждый грант
(в случае коллективного участия, баллы делятся на каждого участника)
20)
Руководство республиканскими научными, научно-техническими программами
2 балла за руководство каждой программой
(в случае наличие нескольких руководителей, то баллы делятся количество руководителей)
21)
Руководство проектом грантового финансирования
5 балла за руководство каждым проектом
(в случае наличие нескольких руководителей, то баллы делятся количество руководителей)
Наличие ученой (академической) степени, ученого звания
22)
Магистр
1 балл
23)
доктор PhD и по профилю
3 балла
24)
кандидат наук
3 балла
25)
доктор наук
4 балла
26)
Ассоциированный профессор (доцент)
3 балла
27)
Профессор
4 балла
5. Нагрудный знак "Ы. Алтынсарин" для педагогов, работающих в сфере дошкольного воспитания и обучения, начального образования, общего, основного среднего образования, послесреднего, технического и профессионального образования
Показатели работы
Баллы за показатель
село
город/область
Стаж работы
1)
Cтаж работы в качестве педагога, осуществляющего профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников
1) от 12 лет - 1 балл, 2) от 15 лет - 2 балла, 3) от 17 лет - 3 балла, 4) от 20 лет - 4 балла, 5) от 25 лет - 5 баллов, 6) от 30 лет и выше - 6 баллов
1) от 15 лет - 1 балла,
2) от 20 лет - 2 балла,
3) от 25 лет - 3 балла,
4) от 30 и выше - 5 баллов
Наличие благодарностей и наград
2)
Наличие благодарственных писем и почетных грамот местных исполнительных органов, организаций, социальных партнеров, общественных организаций, удостоенных за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников

Әр марапат үшін 1 балл, бұл ретте 3 балдан артық емес
3)
Білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін "Білім және ғылым министрінің Алғысы" болуы
Әр алғыс үшін 1 балл
4)
Білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасы" болуы
Әр құрмет грамотасы үшін 3 балл
5)
"Үздік педагог" атағының иегері
5 балл, атақ беру санына қарамастан
6)
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар табыс еткен білім беру саласындағы жетістіктері үшін сыйлықтар, наградалар; Қазақстан Республикасы таныған шет мемлекеттер табыс еткен білім беру саласындағы жетістіктері үшін мемлекеттік наградалар
Әр марапат немесе сыйлық үшін 3 балл
7)
Білім беру саласындағы жетістіктері үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасының немесе мемлекеттік сыйлығының болуы
Әр марапат немесе сыйлық үшін 5 балл
Біліктілік санатының болуы
8)
Педагог-зерттеуші
(жоғары біліктілік санаты)
2 балл
9)
Педагог-шебер
(жоғары біліктілік санаты)
4 балл
Жетістіктер
10)
Білім беруді басқару органдары, Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген педагогтерге арналған аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық конкурстар мен өзге де жарыстардың жүлдегері
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,7 балл, 0,5 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, 1 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 3 балл, 2,5 балл, 1,8 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 5 балл, 4,5 балл, 3,5 балл.
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл, 0,5 балл, 0,4 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл, 2 балл, 1,5 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 4,5 балл, 4 балл, 3 балл.
11)
Білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) негізгі жаттықтырушы (ментор) және (немесе) негізгі тәрбиеші ретінде даярлау және білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадаларда, конкурстарда, сайыстарда жүлделі орындарға ие болуы:
білім беруді басқару органдары ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген
Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітілген жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен конкурстардың, ғылыми жобалардың (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесіне жататын
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,5 балл, 0,4 балл, 0,3 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,9 балл 1,5 балл, 1,3 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл, 2,2 балл, 2 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 11 балл, 9 балл, 7 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 15 балл, 12 балл, 10 балл
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,5 балл, 0,4 балл, 0,3 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,8 балл, 0,6 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл 1,3 балл, 1 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2 балл, 1,8 балл, 1,5 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 10 балл, 8 балл, 6 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар-тиісінше 13 балл, 11 балл, 9 балл

1 балл за каждую награду, при этом не более 3 баллов
3)
Наличие "Білім және ғылым министрінің Алғысы", удостоенного за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников
1 балл за каждую благодарность
4)
Наличие "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы", удостоенного за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников
3 баллов за каждую почетную грамоту
5)
Обладатель звания "Лучший педагог"
5 баллов, независимо от количества присуждений званий
6)
Премии, награды за достижения в области образования, врученные международными организациями, участником которых является Республика Казахстан; государственные награды за достижения в области образования, врученные иностранными государствами, признанными Республикой Казахстан
3 балла за каждую награду или премию
7)
Наличие государственной награды или государственной премии Республики Казахстан за достижения в области образования
5 балла за каждую награду или премию
Наличие квалификационной категории
8)
Педагог-исследователь
(высшая квалификационная категория)
2 балла
9)
Педагог-мастер
(высшая квалификационная категория)
4 балла
Достижения
10)
Призер районных, областных, республиканских, международных конкурсов и иных состязаний для педагогов, организованные (рекомендованные) органами управления образования, Министерством образования и науки или проведены при их содействии
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,7 балла, 0,5 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 3 балла, 2,5 балла, 1,8 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 5 баллов, 4,5 балла, 3,5 балла.
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла, 0,5 балла, 0,4 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2 балла, 1,5 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 4,5 балла, 4 балла, 3 балла.
11)
Подготовка обучающихся (воспитанников) в качестве основного тренера (ментора) и (или) основного воспитателя, и занятие обучающимся (воспитанником) призовых мест в районных, областных, республиканских, международных олимпиадах, конкурсах, состязаниях:
организованных (рекомендованных) органами управления образования или проведены при их содействии
относящиеся к перечню республиканских и международных олимпиад и конкурсов, научных
проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований, утвержденных приказом Министра образования и науки
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,5 балла, 0,4 балла, 0,3 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,9 балла 1,5 балла, 1,3 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2,2 балла, 2 балла.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 11 баллов, 9 баллов, 7 баллов; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 15 баллов, 12 баллов, 10 баллов
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,5 балла, 0,4 балла, 0,3 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,8 балла, 0,6 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла 1,3 балла, 1 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2 балла, 1,8 балла, 1,5 балла.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 10 баллов, 8 балла, 6 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 13 баллов, 11 баллов, 9 баллов

7 жылдан астам - 1 балл;
10 жылдан астам - 2 балл;
15 жылдан астам -3 балл;
20 жылдан астам - 4 балл;
25 жылдан астам - 5 балл;
30 жылдан астам жоғары - 6 балл.
Алғыстар мен марапаттардың болуы
2)
Студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіптік қызметі үшін және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми қызметкері ретінде марапатталған ЖАО-ның, ұйымдардың, әлеуметтік әріптестердің, қоғамдық ұйымдардың алғыс хаттары мен құрмет грамоталарының болуы
Әр марапат үшін 1 балл, бұл ретте 3 балдан артық емес
3)
Студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми қызметкері ретінде "Білім және ғылым министрінің Алғысы" болуы
Әр алғыс үшін 1 балл
4)
Студенттерді оқыту және тәрбиелеу жөніндегі кәсіби қызметі үшін және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми қызметкері ретінде марапатталған "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасының" болуы
Әр құрмет грамотасы үшін 3 балл
5)
"ЖОО үздік оқытушысы" атағының иегері
5 балл, атақ беру санына қарамастан
6)
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломының иегері
5 балл
7)
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар тапсырған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және (немесе) ғылым саласындағы жетістіктері үшін сыйлықтың, наградалардың, Қазақстан Республикасы таныған шет мемлекеттер тапсырған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді және (немесе) ғылымды дамытуға қосқан үлесі үшін мемлекеттік наградалардың болуы.
Әр марапат немесе сыйлық үшін 3 балл
8)
Білім және (немесе) ғылым саласындағы жетістіктері үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасының немесе мемлекеттік сыйлығының болуы
Әр марапат немесе сыйлық үшін 5 балл
Ғылыми-педагогикалық қызмет
9)
Даярлау бағыттары бойынша оқу-әдістемелік бірлестік ұсынған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруге арналған оқулықты, оқу құралын әзірлеу
Әр оқулық үшін 5 балл, бұл ретте 10 баллдан артық емес
Әрбір оқу құралы үшін 2 балл, бұл ретте 4 балдан артық емес (бірлескен авторлар болған жағдайда, балдар бірлескен авторлар санына бөлінеді не жекелеген тараулар немесе бөлімдер жазылған жағдайда, онда жалпы жұмыстағы тараулардың немесе бөлімдердің үлес салмағы бойынша)
10)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі ұсынған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және (немесе) ғылым мәселелері бойынша монография шығару

от 7 лет – 1 балл;
от 10 лет - 2 балла;
от 15 лет – 3 балла;
от 20 лет – 4 балла;
от 25 лет – 5 балла;
от 30 и выше лет - 6 баллов.
Наличие благодарностей и наград
2)
Наличие благодарственных писем и почетных грамот местных исполнительных органов, организаций, социальных партнеров, общественных организаций, удостоенных за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов и (или) в качестве научного работника организации высшего и (или) послевузовского образования
1 балл за каждую награду, при этом не более 3 баллов
3)
Наличие "Білім және ғылым министрінің Алғысы", удостоенные за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов и (или) в качестве научного работника организации высшего и (или) послевузовского образования
1 балл за каждую благодарность
4)
Наличие "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы" , удостоенные за профессиональную деятельность по обучению и воспитанию студентов и (или) в качестве научного работника организации высшего и (или) послевузовского образования
3 балла за каждую почетную грамоту
5)
Обладатель звания "Лучший преподаватель Вуза"
5 баллов, независимо от количества присуждений званий
6)
Обладатель почетного диплома "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi"
5 баллов
7)
Наличие премии, награды за достижения в области высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, врученные международными организациями, участником которых является Республика Казахстан, государственные наград за вклад в развитие высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, врученных иностранными государствами, признанными Республикой Казахстан.
3 балла за каждую награду или премию
8)
Наличие государственной награды или государственной премии Республики Казахстан за достижения в области образования и (или) науки
5 баллов за каждую награду или премию
Научно-педагогическая деятельность
9)
Разработка учебника, учебного пособия для высшего и (или) послевузовского образования, рекомендованного Учебно-методическим объединением по направлениям подготовки
5 баллов за каждый учебник, при этом не более 10 баллов
2 балла за каждое учебное пособие, при этом не более 4 балла (в случае соавторства, балл делится на количество соавторов либо в случае написания отдельных глав или разделов, то по удельному весу глав или разделов в общей работе)
10)
Издание монографии по вопросам высшего и (или) послевузовского образования и (или) науки, рекомендованной Ученым Советом организации высшего и (или) послевузовского образования

23)
PhD докторы және бейіні бойынша
3 балл
24)
ғылым кандидаты
3 балл
25)
ғылым докторы
4 балл
26)
Қауымдастырылған профессор (доцент)
3 балл
27)
Профессор
4 балл
7. "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
Жұмыс көрсеткіштері
Көрсеткіш үшін балдар
ауыл
қала/облыс
Жұмыс өтілі
1)
Педагогтің әдістемелік сүйемелдеу және (немесе) білім беру қызметін ұйымдастыру бойынша жұмыс өтілі
1) 12 жылдан астам - 1 балл,
2) 15 жылдан астам - 2 балл,
3) 17 жылдан астам - 3 балл,
4) 20 жылдан астам - 4 балл,
5) 25 жылдан астам - 5 балл,
6) 30 жылдан астам және одан жоғары - 6 балл
1) 15 жылдан астам - 1 балл,
2) 20 жылдан астам - 2 балл,
3) 25 жылдан астам - 3 балл,
4) 30 жылдан астам және одан жоғары - 5 балл
Алғыстар мен марапаттардың болуы
2)
Білім беру қызметін әдістемелік сүйемелдегені және (немесе) ұйымдастырғаны үшін ЖАО-ның, ұйымдардың, әлеуметтік әріптестердің, қоғамдық ұйымдардың алғыс хаттарының, құрмет грамоталарының болуы
Әр марапат үшін 1 балл, бірақ 3 балдан артық емес
3)
Әдістемелік сүйемелдегені және (немесе) білім беру қызметін ұйымдастырғаны үшін марапатталған "Білім және ғылым министрінің Алғысы" болуы
Әр алғыс үшін 1 балл
4)
Әдістемелік сүйемелдегені және (немесе) білім беру қызметін ұйымдастырғаны үшін марапатталған "Білім және ғылым министрінің Құрмет грамотасының" болуы
Әр құрмет грамотасы үшін 3 балл
5)
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар тапсырған жетістіктер; Қазақстан Республикасы таныған шет мемлекеттер тапсырған әдістемелік сүйемелдеу және (немесе) білім беру қызметін ұйымдастыру үшін мемлекеттік наградалар.
Әр сыйлық немесе марапат үшін 3 балл
6)
Білім беру қызметін әдістемелік сүйемелдегені және (немесе) ұйымдастырғаны үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасының немесе мемлекеттік сыйлығының болуы
Әр сыйлық немесе марапат үшін 5 балл
Біліктілік санатының болуы
7)
Педагог-зерттеуші және (немесе)
Екінші біліктілік санатының басшысы
2 балл
8)
Педагог-шебер және (немесе)
Бірінші біліктілік санатының басшысы
4 балл
Жетістіктер
9)
Төмендегі жетістіктер бойынша тікелей үлес (жәрдем) қосқан әкімшілік-басқару персоналының, әдіскерлердің және өзге де тұлғалардың жұмысы:
- Білім беру ұйымы - білім беруді басқару органдары, Білім және ғылым министрлігі ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген білім беру ұйымдары арасындағы аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық конкурстардың және өзге де жарыстардың жүлдегері
- Білім беру ұйымдарының білім алушыларында аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадаларда, конкурстарда, сайыстарда жүлделі орындардың болуы:
білім беруді басқару органдары ұйымдастырған (ұсынған) немесе олардың жәрдемдесуімен өткізілген
Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітілген жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен конкурстардың, ғылыми жобалардың (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесіне жататын
- Соңғы екі жылда мемлекеттік аттестаттаудан сәтті өту, сондай-ақ мемлекеттік органдардың кәсіби бақылауынан өту (қорытындысы бойынша бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар және (немесе) ұсыныстар енгізілмеген және (немесе) тұлғалар жауапкершілікке тартылмаған)
- Танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеуден сәтті өту
- Білім және ғылым министрлігі таныған республикалық, халықаралық рейтингтерде ұйымның орынға қол жеткізуі (бір деңгейдегі бір рейтинг ескеріледі)
- Штаттық қызметкерлердің болуы:
шетелдік және республикалық ұйымдармен шарт бойынша әзірленген ғылыми нәтижені енгізу
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне халықаралық қорғау құжаты
ҚР патенті, өнеркәсіптік меншік объектілеріне авторлық куәлік

23)
доктор PhD и по профилю
3 балла
24)
кандидат наук
3 балла
25)
доктор наук
4 балла
26)
Ассоциированный профессор (доцент)
3 балла
27)
Профессор
4 балла
7. Нагрудный знак "Білім беру ісінің құрметті қызметкері"
Показатели работы
Баллы за показатель
село
город/область
Стаж работы
1)
Cтаж работы педагога по методическому сопровождению и (или) организации образовательной деятельности
1) от 12 лет - 1 балл, 2) от 15 лет - 2 балла, 3) от 17 лет - 3 балла, 4) от 20 лет - 4 балла, 5) от 25 лет - 5 баллов, 6) от 30 лет и выше - 6 баллов
1) от 15 лет - 1 балла,
2) от 20 лет - 2 балла,
3) от 25 лет - 3 балла,
4) от 30 и выше - 5 баллов
Наличие благодарностей и наград
2)
Наличие благодарственных писем, почетных грамот местных исполнительных органов, организаций, социальных партнеров, общественных организаций за методическое сопровождение и (или) организацию образовательной деятельности
1 балл за каждую награду, но не более 3 баллов
3)
Наличие "Білім және ғылым министрінің Алғысы", удостоенного за методическое сопровождение и (или) организацию образовательной деятельности
1 балл за каждую благодарность
4)
Наличие "Білім және ғылым министрінің құрмет грамотасы", удостоенного за методическое сопровождение и (или) организацию образовательной деятельности
3 баллов за каждую почетную грамоту
5)
Премии, награды за методическое сопровождение и (или) организацию образовательной деятельности достижения, врученные международными организациями, участником которых является Республика Казахстан; государственные награды за методическое сопровождение и (или) организацию образовательной деятельности, врученные иностранными государствами, признанными Республикой Казахстан.
3 балла за каждую премию или награду
6)
Наличие государственной награды или государственной премии Республики Казахстан за методическое сопровождение и (или) организацию образовательной деятельности
5 баллов за каждую премию или награду
Наличие квалификационной категории
7)
Педагог-исследователь и (или)
Руководитель второй квалификационной категории -
2 балла
8)
Педагог-мастер и (или)
Руководитель первой квалификационной категории
4 балла
Достижения
9)
Работа административно-управленческого персонала, методистов и иных лиц, внесших прямой вклад (содействие) по нижеследующим достижениям:
- Организация образования - призер районных, областных, республиканских, международных конкурсов и иных состязаний среди организаций образования, организованные (рекомендованные) органами управления образования, Министерством образования и науки или проведены при их содействии
- Наличие у обучающихся организации образования, призовых мест в районных, областных, республиканских, международных олимпиадах, конкурсах, состязаниях:
организованных (рекомендованных) органами управления образованием или проведены при их содействии
относящиеся к перечню республиканских и международных олимпиад и конкурсов, научных
проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований, утвержденных приказом Министра образования и науки
- Успешное прохождение государственной аттестации, а также профконтроля госорганов за последние два года (по итогам не внесены предписания и (или) представления об устранении нарушений, и (или) не привлечены к ответственности лица)
- Успешное прохождение институциональной и (или) специализированной аккредитации в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов
- Достижение организацией мест в признанных Министерством образования и науки республиканских, международных рейтингах (учитывается один рейтинг одного уровня)
- Наличие у штатных сотрудников:
внедрение разработанного научного результата по договору с зарубежными и республиканскими организациями
международный охранный документ на объекты промышленной собственности
патент РК, авторское свидетельство на объекты промышленной собственности

дәйексөз келтірілген ғылыми басылымдардағы жарияланымдар Q1,Q2 – 7 балл, Q3,Q4-5 балл
Web of Science Core Collection, Scopus халықаралық деректер базасында индекстелетін нөлдік емес импакт-факторы бар журналдардағы мақалалар
Хирш индексі (цифр), оның ішінде:
жаратылыстану және техникалық ғылымдар үшін - 3 және одан жоғары;
әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар үшін - 1 және одан жоғары
білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1500 АЕК-тен кем емес сомаға халықаралық грант
білім беру және (немесе) ғылыми мақсаттарға 1000 АК-тен кем емес сомаға қазақстандық грант реализованный научный проект по направлениям образования, организованного (предложенного) государственными органами или проведенных при их содействии
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,7 балл, 0,5 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, 1 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 3 балл, 2,5 балл, 1,8 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 5 балл, 4,5 балл, 3,5 балл.
аудандық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,1 балл, 0,08 балл, әрқайсысы үшін 0,05 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,5 балл, 0,3 балл, әрқайсысы үшін 0,1 балл,
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,8 балл, 0,5 балл, әрқайсысы үшін 0,3 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1 балл, 0,8 балл, әрқайсысы үшін 0,6 балл.
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,5 балл, 1,2 балл, әрқайсысы үшін 1 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,7 балл, 1,5 балл, әрқайсысы үшін 1,1 балл
3 балл
2 балл
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар, бірінші ондық, бірінші жиырмалық – тиісінше 12 балл, 10 балл, 8 балл, 4 балл, 2 балл;
халықаралық деңгей: бірінші жүздік, бірінші бес жүздік, бірінші мыңдық – тиісінше 40 балл, 30 балл, 20 балл
Әрбір енгізу үшін 0,4 балл
Әрбір қорғау құжаты үшін 0,7 балл
0,4 балл (әрбір патент, куәлік үшін)
Q1, Q2 – санына қарамастан, жарияланымның болуы үшін 0,6 балл,Q3, Q4 –санына қарамастан жарияланымның болуы үшін 0,4 балл,
Әр мақала үшін 0,3 балл
Әр қызметкер үшін 0,3 балл
Әр қызметкер үшін 0,3 балл
Әр грант үшін 0,7 балл
Әр грант үшін 0,5 балл
Әрбір іске асырылған жоба үшін 0,06 балл
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл, 0,5 балл, 0,4 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1 балл, 0,8 балл),
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 2,5 балл, 2 балл, 1,5 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 4,5 балл, 4 балл, 3 балл
қалалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,9 балл, 0,07 балл, әрқайсысы үшін 0,04 балл;
облыстық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,4 балл, 0,3 балл, әрқайсысы үшін 0,09 балл,
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,7 балл 0,4 балл, әрқайсысы үшін 0,2 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 0,9 балл, 0,7 балл, әрқайсысы үшін 0,5 балл
республикалық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,2 балл, 1,1 балл, әрқайсысы үшін 1 балл;
халықаралық деңгей: I, II, III жүлделі орындар – тиісінше 1,4 балл, 1,2 балл, әрқайсысы үшін 1 балл

публикации в цитируемых научных изданиях Q1,Q2 – 7 баллов, Q3,Q4 – 5 балла
статьи в журналах с ненулевым импакт-фактором, индексируемых в международных базах, данных Web of Science Core Collection, Scopus
индекс Хирши (цифра), в том числе:
для естественных и технических наук - 3 и выше;
для социо-гуманитарных наук - 1 и выше
международный грант на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1500 МРП
казахстанский грант на образовательные и (или) научные цели на сумму не менее 1000 МРП
реализованный научный проект по направлениям образования, организованного (рекомендованного) государственными органами или проведенных при их содействии
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,7 балла, 0,5 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 3 балла, 2,5 балла, 1,8 балл; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 5 баллов, 4,5 балла, 3,5 балла.
районный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,1 балла, 0,08 балла, 0,05 балла за каждого; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,5 балл, 0,3 балла, 0,1 балл за каждого, республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,8 балла 0,5 балла, 0,3 балла за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1 балл, 0,8 балла, 0,6 балла за каждого.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,5 балла, 1,2 балла, 1 балл за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,7 балла, 1,5 баллов, 1,1 балла за каждого
3 балла
2 балла
республиканский уровень: I, II, III призовые места, первая десятка, первая двадцатка – соответственно 12 баллов, 10 баллов, 8 баллов, 4 балла, 2 балла; международный уровень: первая сотня, первая пятисотня, первая тысячная – соответственно 40 баллов, 30 баллов, 20 баллов
0,4 балла за каждое внедрение
0,7 балла за каждый охранный документ
0,4 балла (за каждый патент, свидетельство)
Q1,Q2 – 0,6 баллов за наличие публикации, независимо от их количества, Q3,Q4 – 0,4 балла за наличие публикации, независимо от их количества,
0,3 балла за каждую статью)
0,3 балла за каждого работника
0,3 балла за каждого работника
0,7 балла за каждый грант
0,5 балла за каждый грант
0,06 балла за каждый реализованный проект
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла, 0,5 балла, 0,4 балла; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1 балл, 0,8 балла), республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 2,5 балла, 2 балла, 1,5 балла; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 4,5 балла, 4 балла, 3 балла
городской уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,9 балла, 0,07 балла, 0,04 балла за каждого; областной уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,4 балл, 0,3 балла, 0,09 балл за каждого, республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,7 балла 0,4 балла, 0,2 балла за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 0,9 балл, 0,7 балла, 0,5 балла за каждого.
республиканский уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,2 балла, 1,1 балла, 1 балл за каждого; международный уровень: I, II, III призовые места – соответственно 1,4 балла, 1,2 баллов, 1 балл за каждого