Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 231-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 17 қыркүйекте № 8712 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы газды немесе газ конденсатын сақтау, тасымалдау, газ бөлуші құрылғыларды және олармен байланысты газ бөлуші газ құбырларын пайдалану жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындарды және іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2004 жылғы 26 тамыздағы № 360-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3117 нөмірмен тiркелген "Ресми газетте" 2004 жылғы 6 қазанда № 44 нөмірінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 июля 2013 года N 231-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2013 года N 8712. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 26 августа 2004 года № 360-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по хранению, транспортировке газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, эксплуатации газораспределительных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3117, опубликованный в "Официальной газете" 30 октября 2004 года № 44).

3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Құбыржолдары және су кәрізі жүйелері саласындағы реттеу департаменті (А.Г. Асқарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, сондай-ақ тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М. Оспанов
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрі
_______________ Ұ. Қарабалин
2013 жылғы 16 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
міндетін атқарушы
__________________ Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушы
________________ М. Құсайынов
2013 жылғы 9 тамыз
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы 26 шілдедегі
№ 231-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары

3. Департаменту по регулированию в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим предоставлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, а также субъектов естественной монополии, оказывающих услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО":
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
_______________У. Карабалин
16 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
_______________Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________М. Кусаинов
9 августа 2013 год
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 26 июля 2013 года
№ 231-ОД
Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественной монополии,
оказывающими услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или)
газораспределительным системам, эксплуатации групповых
резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам

Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтеріне тарифтер қалыптастыру мақсаты үшін бөлек есепке алуды жүргізудің тәртібі мен негізгі қағидаттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бөлек есепке алу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы ақпаратты жинау мен қорыту жүйесін, сондай-ақ газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдардың табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) кірістер, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) кезең-кезеңмен жасауын және ұсынуын білдіреді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бөлек есептің негізгі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтерге кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мүмкіндігі кезінде тікелей жатқызу басымдығы;
2) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті қызметтерге кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің олар байланысқан сол бір қызметтермен себеп-салдарлық байланыстарының негізінде бөлу;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің реттеліп көрсетілетін және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне жатқызу кезіндегі ашықтық.

Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов для целей формирования тарифов на услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам (далее - Правила) определяют порядок и основные принципы ведения раздельного учета.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, а также периодическое составление и представление газотранспортными и (или) газораспределительными организациями сведений о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее – Сведения) в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе данных первичных документов;
2) распределение доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми услугами, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых и нерегулируемых услуг.

4. Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының бөлек есепті жүргізуі кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша бөлуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдар мен қызметтер топтарының арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш;
2) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінетін шығындар;
3) бірлескен қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінетін қолданысқа енгізілген активтер;
4) газ құбыржолдары-тарамдары - магистральдық газ құбыржолынан газ тарату станциясына дейін газды тасымалдауды қамтамасыз ететін газ құбыржолдары;
5) газ тарату станциясы - магистральдық газ құбыржолының газ құбыржолында-тарамында құрастырылатын, қысымды төмендетуді қамтамасыз ететін құрылыс;
6) газ тарату қондырғысы – газ тарату құбыржолында қысымды төмендетуді қамтамасыз ететін құрылыс;
7) жалпы шығындар - барлық қызметтерді ұсынуымен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінетін шығындар;
8) жалпы қолданысқа енгізілген активтер - барлық қызметтерді ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінетін қолданысқа енгізілген активтер;
9) қолданысқа енгізілген активтер - негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді қамтитын белгілі бір қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының активтері;
10) қызметтерді сыртқы пайдаланушылар - газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының сыртқы қызметтерін пайдаланушылар. Қызметтердің сыртқы пайдаланушыларына қызметтерді сыртқы соңғы емес, сыртқы соңғы, сыртқы өзге де пайдаланушылар жатады;

4. Ведение газотранспортными и газораспределительными организациями раздельного учета обеспечивает распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в соответствии с положениями настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами;
2) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
3) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
4) газопроводы - отводы - газопроводы, обеспечивающие транспортировку газа от магистрального соединительного газопровода до газораспределительной станции;
5) газораспределительная станция - сооружение, монтируемое на газопроводе - отводе магистрального газопровода, обеспечивающее понижение давления;
6) газораспределительная установка - сооружение, обеспечивающее понижение давления в газораспределительном газопроводе;
7) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
8) общие задействованные активы - задействованные активы, которые связаны с предоставлением всех услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
9) задействованные активы - активы газотранспортной и (или) газораспределительной организации, используемые для предоставления определенной услуги, включающие основные средства и нематериальные активы;
10) внешние пользователи услуг - пользователи внешних услуг газотранспортной и (или) газораспределительной организации. К внешним пользователям услуг относятся внешние неконечные, внешние конечные, внешние прочие пользователи услуг;

11) қызметтерді сыртқы соңғы пайдаланушылар - Қазақстан Республикасының аумағында газды тұтынушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлғалар;
12) қызметтерді сыртқы соңғы емес пайдаланушылар - басқа газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында газ өткізуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
13) қызметтерді сыртқы өзге де пайдаланушылар - газ транзиті мен оны экспортқа тасымалдау қызметтерін қоса алғанда, газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар көрсететін өзге қызметтерді тұтынушылар;
14) қызметтерге жанама шығындар - бірден бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызметтерге белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген шығындар;
15) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама шығындар - бірден бірнеше қызмет бағыттарының элементтерімен себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке не қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызмет бағыттарының элементтеріне белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген шығындар;
16) қызметтер көрсету кезінде жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірден бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызметтерге белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген қолданысқа енгізілген активтер;
17) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірден бірнеше қызмет бағыттарының элементтерімен себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке немесе қызмет бағыттарының элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызмет бағыттарының элементтеріне белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген қолданысқа енгізілген активтер;
18) қызмет бағыттары - қызметтер көрсетуге дербес те, бір-бірімен өзара іс-қимылда да қатысатын қызметтер өндірісінің белгілі бір процесінің жиынтығы;
19) қызмет көрсететін процестер - нәтижесі өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын қызметтер өндіру процестері;
20) қызметтер өндіру процестері – газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының қызметіндегі белгілі бір іс-әрекеттердің бірізділігі, түпкілікті мақсаты қызметтер көрсетуге оның ресурстарын пайдалану. Қызметтер өндіру процестерінің мынадай топтарын айырады: өндірістік процестер, қызмет көрсетуші процестер және менеджмент процесі;

11) внешние конечные пользователи услуг - физические и юридические лица, являющиеся потребителями газа на территории Республики Казахстан;
12) внешние неконечные потребители услуг - другие газотранспортные и (или) газораспределительные организации, а также юридические и физические лица, осуществляющие реализацию газа на территории Республики Казахстан;
13) внешние прочие пользователи услуг - потребители иных услуг, оказываемых газотранспортными и (или) газораспределительными организациями, включая услуги по транзиту и транспортировке газа на экспорт;
14) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не отнесены прямо и однозначно к определенной услуге, но распределены на услуги на основе определенной базы распределения;
15) косвенные затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому не отнесены прямо и однозначно к определенной услуге либо элементу направлений деятельности, но распределены на элементы направлений деятельности на основе определенной базы распределения;
16) косвенно задействованные активы при оказании услуг - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не отнесены прямо и однозначно к определенной услуге, но распределены на услуги на основе определенной базы распределения;
17) косвенно задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому не отнесены прямо и однозначно к определенной услуге или элементу направлений деятельности, но распределены на элементы направлений деятельности на основе определенной базы распределения;
18) направления деятельности - совокупность определенных процессов производства услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
19) обслуживающие процессы - процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
20) процессы производства услуг - последовательность определенных действий в деятельности газотранспортной и (или) газораспределительной организации с использованием его ресурсов с конечной целью оказания услуг. Различают следующие группы процессов производства услуг: производственные процессы, обслуживающие процессы и процессы менеджмента;

21) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей жатқызылған шығындар;
22) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей шығындар - қызметтер бағыттарының белгілі элементтерімен тікелей байланысы бар, сондықтан қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей жатқызылған шығындар;
23) қызметтер көрсету кезінде тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызметпен тікелей байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей жатқызылған қолданысқа енгізілген активтер;
24) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей қолданысқа енгізілген активтер - қызмет бағыттарының белгілі бір элементтерімен тікелей байланысы бар, сондықтан қызмет бағыттарының белгілі бір элементтеріне тікелей жатқызылған қолданысқа енгізілген активтер;
25) қызмет бағытының элементтері – қызметтерді, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын, оларды бағалау мен құнын және олармен байланысты шығындарды қызмет бағыттарына бөлу үшін біріктірілген кейін реттеліп көрсетілетін және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің түрлеріне бөлінетін негізгі құралдар тобы;
26) менеджмент процестері - барлық кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған кәсіпорын қызметін талдауды, іс-қимылын үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері;
27) өндірістік процестер - қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
28) сыртқы қызметтер - газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер;
29) тауар тасымалдау жұмысы (ТТЖ) - тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі құбыржолының тасымалдау жұмысының көлемі (тасымалдау қашықтығына 1000м3 табиғи газды тасымалдау жиынтығының көбейтіндісі ретінде айқындалады);
30) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі қызметтер көлемінің құндық көрінісі;
31) трансферттік таксалар - көрсетілген ішкі қызметтердің бірлігіне шығындардың құндық көрінісі;
32) шартты кірістер - ішкі қызметтердің көлемін трансферттік таксаға көбейту жолымен айқындалатын ішкі қызметтердің көрсетілген көлемінің құны;
33) ішкі қызметтер - газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдары қызметінің бір бағытымен өндірілетін және алдағы уақытта осы ұйым қызметінің басқа бағыттарымен сыртқы қызметтер көрсету мақсатында тұтынылатын қызметтер;
34) экономикалық ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), капитал (нақты капитал - негізгі құралдар), айналым қаражаттары (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы (ақша капиталы) ресурстарына бөлінетін көздер, қаражат жиынтығы;

21) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямую связь с определенной услугой, и поэтому прямо отнесены к определенной услуге;
22) прямые затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют прямую связь с определенным элементом направлений деятельности, и поэтому прямо отнесены к определенному элементу направлений деятельности;
23) прямо задействованные активы при оказании услуг - задействованные активы, которые имеют прямую связь с определенной услугой, и поэтому прямо отнесены к определенной услуге;
24) прямо задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют прямую связь с определенным элементом направлений деятельности, и поэтому прямо отнесены к определенному элементу направлений деятельности;
25) элементы направления деятельности - группы основных средств, используемые при оказании услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги;
26) процессы менеджмента - процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия;
27) производственные процессы - процессы, непосредственно направленные на производство и оказание услуг;
28) внешние услуги - услуги газотранспортных и (или) газораспределительных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг;
29) товаротранспортная работа (ТТР) - объем работы трубопроводного транспорта по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам (определяется как сумма произведений объемов транспортировки товарного газа в 1000 кубических метрах на расстояние транспортировки);
30) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних услуг;
31) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
32) условные доходы - стоимость оказанных внутренних услуг, определяемая путем умножения объема внутренних услуг на трансфертную таксу;
33) внутренние услуги - услуги, производимые одними направлениями деятельности газотранспортной и (или) газораспределительной организации и потребляемые с целью оказания в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этой же организации;
34) экономические ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;

35) экономикалық негізделген шығындар - газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымының операциялық (қалыпты) қызметін, қолданысқа енгізілген активтерге салынған қолданыстағы капитал және қолданысқа енгізілген активтердің ұдайы өндірісіне амортизациялық аударымдар бойынша өтеуді қамтамасыз етумен байланысты газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымының шығындары.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар табиғи монополиялар туралы заңнамаға және "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жанама шығындарды және жанама қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөлу үшін газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымының кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері қызмет бағыттары бойынша топталады.
Қызмет бағыттарының мынадай түрлері бөлінеді:
1) газ қоймаларын пайдалану;
2) магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану;
3) газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату құрылғыларын пайдалану;
4) бөлшек қызмет;
5) өзге қызмет.
Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдардың қызмет бағыттарының схемасы осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетіледі.
7. Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдардың табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтің басқа да түрлерін (тауарлық газды жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсетуден басқа) жүзеге асыруы кезінде газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар осындай қызмет түрлеріне сәйкес келетін қызмет көрсету процестерінің тобын бөледі және олар бойынша бөлек есепті уәкілетті органның осындай қызмет түрлері бойынша бөлек есеп жүргізу жөніндегі нормативтік құжаттарын басшылыққа ала отырып, жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Газ қоймаларын пайдалану" қызметінің бағыты газ қоймаларын ұстау мен пайдалану қызметтерін көрсету процестерімен байланысты. "Газ қоймаларын пайдалану" бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбырларын пайдалану" қызметінің бағытына көрсетілетін қызметтер жатады - газдың технологиялық қоры ретінде магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолына айдауға арналған газды сақтау.
Сыртқы қызметтерге:
сыртқы түпкілікті емес пайдаланушыларға газды сақтау қызметі түрінде;
сыртқы өзге пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұтыну үшін арналған газды сақтау қызметтері бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
"Газ қоймаларын пайдалану" қызметі бағытының кірістері ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер түріндегі шартты кірістер мен сыртқы қызметтер көрсетуден түскен кірістерді қамтиды. Сыртқы қызметтер көрсетуден кірістер бастапқы құжаттардың деректері бойынша айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер ішкі қызметтердің көрсетілген көлемдеріне және осы қызметтер бойынша трансферттік таксаларға сүйене отырып айқындалады.
"Газ қоймаларын пайдалану" қызметі бағытының шығындары "Газ қоймаларын пайдалану" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, ұстауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты шығындарды және қызметтің басқа бағыттарынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтиды.
"Газ қоймаларын пайдалану" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына газ қоймалары, газ қоймаларындағы буферлік газ, газ қоймаларына дейін газ тарамдары, газ қоймаларындағы компрессорлық станциялар, газ қоймаларындағы қысымды өлшеу үшін қолданылатын өлшеуіш және реттеуіш құрылғылар және осы қызмет бағытының тиісті элементтерімен қолданысқа енгізілген басқа да активтер енгізіледі.

35) экономически обоснованные затраты - затраты газотранспортной и (или) газораспределительной организации, связанные с обеспечением операционной (обычной) деятельности газотранспортной и (или) газораспределительной организации, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении".
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для распределения косвенных затрат и косвенно задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги доходы, затраты и задействованные активы газотранспортных и газораспределительных организаций группируются по направлениям деятельности.
Выделяются следующие виды направлений деятельности:
1) эксплуатация газохранилищ;
2) эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов;
3) эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок;
4) розничная деятельность;
5) прочая деятельность.
Схема направления деятельности газотранспортных и газораспределительных организаций приведена в приложении 1 к настоящим Правилам.
7. При осуществлении газотранспортными и (или) газораспределительными организациями других видов деятельности (кроме оказания услуг по транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также сырого газа по соединительным газопроводам), регулируемых в соответствии с законодательством о естественных монополиях, газотранспортные и (или) газораспределительные организации выделяют соответствующие таким видам деятельности группы процессов оказания услуг и осуществляют по ним раздельный учет, руководствуясь нормативными документами уполномоченного органа по ведению раздельного учета по данным видам деятельности.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Направление деятельности "Эксплуатация газохранилищ" связано с процессами оказания услуг, обеспечивающими содержание и эксплуатацию газохранилищ. Направление деятельности "Эксплуатация газохранилищ" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые направлению деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" - хранение газа, предназначенного для закачки в магистральный и (или) соединительный газопровод в качестве технологического запаса газа.
К внешним услугам относятся услуги, оказываемые:
внешним неконечным пользователям в виде услуг по хранению газа;
внешним прочим пользователям услуг по хранению газа, предназначенного для потребления вне территории Республики Казахстан.
Доходы направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ" включают условные доходы в виде трансфертных платежей за внутренние услуги и доходы от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс по данным услугам.
Затраты направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ" включают затраты, связанные с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ" и трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ" включаются газохранилища, буферный газ в газохранилищах, газоотводы до газохранилищ, компрессорные станции на газохранилищах, измерительные и регулирующие приборы, применяемые для измерения давления в газохранилищах и другие активы, задействованные соответствующими элементами данного направления деятельности.

9. "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметінің бағыты магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын, газ тарату станцияларын және газ құбыржолдарын – олардың тарамдарын ұстау мен пайдалануды қамтамасыз ететін қызметтерді көрсету процестерімен байланысты. "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметінің бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге:
"Газ қоймаларын пайдалану", "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату құрылғыларын пайдалану" қызметінің бағыттарына аталған қызмет бағыттарын технологиялық процестермен қамтамасыз ету үшін сумен жабдықтау, электр энергиясымен жабдықтау, электр энергиясын беру және тарату, жылу энергиясымен жабдықтау, телекоммуникация жабдықтарын пайдалану;
"Өзге қызмет" қызметінің бағытына кейін сыртқы өзге пайдаланушыларға өткізуге арналған сумен жабдықтау, электр энергиясымен жабдықтау, электр энергиясын беру және тарату, жылу энергиясымен жабдықтау, телекоммуникация жабдықтарын пайдалану қызметтері түрінде көрсетілетін қызметтер жатады.
Газ тасымалдау ұйымында газ тарату құбыржолдары болған жағдайда "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметінің бағыты "Газ тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағыты үшін ішкі қызметтер ретінде газ құбыржолдары-тарамдары арқылы газды тасымалдау және газдың қысымын төмендету қызметтерін көрсетеді.
Сыртқы қызметтерге:
сыртқы соңғы және сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының аумағында тұтыну үшін газды магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерінің түрінде;
сыртқы өзге пайдаланушыларға газды экспортқа тасымалдау қызметтерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге арналған газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерінің түрінде көрсетілетін қызметтер жатады.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметі бағытының кірістері ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден түскен шартты кірістерден және сыртқы қызметтерді көрсетуден түскен кірістерден тұрады. Сыртқы қызметтерді көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттардың деректері бойынша айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер ішкі қызметтердің көрсетілген көлемдеріне және осы қызметтер көрсетілген трансферттік таксаларға сүйене отырып айқындалады.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметі бағытының шығындары "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, ұстауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты шығындардан және қызметтің басқа бағыттарынан түскен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден тұрады.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарының компрессорлық станциялары, магистральдық құбыржолдары, катод станциялары, газ тарату станциялары, газ тарату станцияларына дейін газ тарамдары, су сорғы станциялары, электр станциялары, қазандықтар, электр беру желілері мен "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметінің бағытында қолданысқа енгізілген басқа да активтер енгізіледі.

9. Направление деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" связано с процессами оказания услуг, обеспечивающими содержание и эксплуатацию магистральных и (или) соединительных газопроводов, газораспределительных станций и газопроводов - отводов к ним. Направление деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые:
направлениям деятельности "Эксплуатация газохранилищ", "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" по водоснабжению, электроэнергоснабжению, передаче и распределению электрической энергии, теплоэнергоснабжению, эксплуатации оборудования телекоммуникаций для обеспечения технологических процессов указанных направлений деятельности;
направлению деятельности "Прочая деятельность" в виде услуг водоснабжения, электроэнергоснабжения, передачи и распределения электрической энергии, теплоэнергоснабжения, эксплуатации оборудования телекоммуникаций для их последующей реализации внешним прочим пользователям.
При наличии у газотранспортной организации распределительных газопроводов, направление деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" оказывает услуги по транспортировке газа по газопроводам - отводам и понижению давления газа в качестве внутренних услуг для направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок".
К внешним услугам относятся услуги, оказываемые:
внешним конечным и внешним неконечным пользователям в виде услуг по транспортировке газа по магистральным и (или) соединительным газопроводам для потребления на территории Республики Казахстан;
внешним прочим пользователям в виде услуг по транспортировке газа на экспорт, а также услуг по транспортировке по магистральным и (или) соединительным газопроводам газа, предназначенного для транзита через территорию Республики Казахстан.
Доходы направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" состоят из условных доходов от трансфертных платежей за внутренние услуги и доходов от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс, по которым эти услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" состоят из затрат, связанных с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" и трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" включаются компрессорные станции магистральных и соединительных газопроводов, магистральные и (или) соединительные газопроводы, катодные станции, газораспределительные станции, газоотводы до газораспределительных станций, водяные насосные станции, электростанции, котельные, линии электропередач и другие активы, задействованные в направлении деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов".

10. "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметінің бағыты жоғары, орта, төмен қысымдағы газ тарату жүйелерін және газ тарату қондырғыларын (шағын станциялар, шкафтар, тораптар және т.б.) пайдалану процестеріне байланысты. "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметінің бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге:
"Бөлшек қызмет" қызметінің бағытына оларды кейін сыртқы соңғы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтер түрінде өткізу үшін газ тарату құбыржолдары арқылы газ тасымалдау және тарату қондырғыларын пайдалану қызметтері;
"Өзге қызмет" қызметінің бағытына оларды кейін сыртқы соңғы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтер түрінде сумен жабдықтау, электр энергиясын беру және тарату, жылу энергиясымен жабдықтау, электр энергиясымен жабдықтау қызметтері жатады.
Сыртқы қызметтерге сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға көрсетілетін газ тарату жүйелері (газ тарату газ құбыржолдары) арқылы газ тасымалдау және газ тарату қондырғыларын пайдалану қызметтері жатады.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытының кірістері ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден түскен шартты кірістерден және сыртқы қызметтерді көрсетуден түскен кірістерден тұрады. Сыртқы қызметтерді көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттардың деректері бойынша айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген ішкі қызметтер көлемдеріне және осы қызметтер көрсетілген трансферттік таксаларға сүйене отырып айқындалады.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытының шығындары "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, ұстауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты шығындардан және қызметтің басқа бағыттарынан түскен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден тұрады.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына газ тарату жүйелері (газ тарату газ құбыржолдары), жоғары, орта, төмен қысымдағы газ тарату жүйелерін және газ тарату қондырғыларын (шағын станциялар, шкафтар, тораптар және т.б.), тұтынушылардың газды қабылдау пунктеріндегі газдың қысымын есепке алу мен бақылау аспаптары, су сорғы станциялары, электр станциялары, қазандықтар, электр беру желілері мен "Магистральдық газ құбыржолдарын пайдалану" қызметі бағытында қолданысқа енгізілген басқа да активтер енгізіледі.

10. Направление деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" связано с процессами эксплуатации газораспределительных систем высокого, среднего, низкого давления, внутренних газопроводов и газораспределительных установок (подстанции, шкафы, узлы и другие). Направление деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые:
по направлению деятельности "Розничная деятельность" для их последующей реализации в виде услуг, оказываемых внешним конечным пользователям услуг по транспортировке газа по газораспределительным газопроводам и эксплуатации распределительных установок;
по направлению деятельности "Прочая деятельность" для их последующей реализации в виде услуг, оказываемых внешним конечным пользователям услуг по водоснабжению, передаче и распределению электрической энергии, теплоэнергоснабжению, электроэнергоснабжению.
К внешним услугам относятся услуги, оказываемые внешним неконечным пользователям услуг по транспортировке газа по газораспределительным системам (газораспределительным газопроводам) и эксплуатации газораспределительных установок.
Доходы направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" состоят из условных доходов от трансфертных платежей за внутренние услуги и доходов от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс, по которым эти услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" состоят из затрат, связанных с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" включаются газораспределительные системы (газораспределительные газопроводы), газораспределительные установки (подстанции, шкафы, узлы и прочие установки), приборы учета и контроля давления газа на пунктах приема газа потребителями, водяные насосы, электростанции, котельные, линии электропередач и другие активы, задействованные в направлении деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок".

11. "Бөлшек қызмет" қызметінің бағыты қызметтердің сыртқы соңғы пайдаланушыларына газ таратушы ұйымдардың қызметтерді өткізуді қамтамасыз ететін қызметтерді көрсету процестерімен байланысты. "Бөлшек қызмет" қызметінің бағытымен сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын сыртқы қызметтерге газ тарату жүйелері (газ тарату газ құбыржолдары) арқылы газ тасымалдау және газ тарату қондырғыларын пайдалану қызметтері жатады.
"Бөлшек қызмет" қызметі бағытының кірістері сыртқы соңғы пайдаланушыларға қызметтер көрсетумен байланысты кірістерден тұрады. "Бөлшек қызмет" қызметі бағытының кірістері көрсетілетін қызметтердің көлемдеріне және осы қызметтер көрсетілген бағаларға (тарифтерге) сүйене отырып, бастапқы құжаттардың негізінде айқындалады.
"Бөлшек қызмет" қызметі бағытының шығындары сыртқы қызметтерді өткізумен байланысты шығындардан, сондай-ақ "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағыты ұсынатын тұтынылатын ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден тұрады.
"Бөлшек қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына сыртқы соңғы пайдаланушыларға сыртқы қызметтерді өткізумен байланысты активтер енгізіледі.
12. "Өзге қызмет" қызметінің бағыты сыртқы соңғы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтерді өткізуді қамтамасыз ететін қызметтерді көрсету процестеріне байланысты.
"Өзге қызмет" қызметі бағыты сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынатын сыртқы қызметтерге:
қазандықтардың жылу энергиясын өндіруі;
электр және (немесе) жылу энергиясын беру және (немесе) тарату;
сумен жабдықтау қызметтері;
газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынатын қызметтердің басқа да түрлері жатады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының кірістері сыртқы өзге пайдаланушыларға қызметтерді көрсетумен байланысты кірістерден тұрады. "Өзге қызмет" қызметі бағытының кірістері бастапқы құжаттардың негізінде көрсетілген қызметтердің көлемдеріне және осы көрсетілген қызметтердің бағаларына (тарифтеріне) байланысты айқындалады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының шығындары сыртқы өзге пайдаланушыларға қызметтерді өткізумен байланысты шығындарды, сондай-ақ "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану", "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметтерінің бағыттары ұсынып алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтиды.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына сыртқы өзге пайдаланушыларға қызметтерді өткізумен байланысты активтер енгізіледі.

11. Направление деятельности "Розничная деятельность" связано с процессами оказания услуг, обеспечивающими реализацию газораспределительными организациями услуг, оказываемых внешним конечным пользователям услуг. К внешним услугам, предоставляемым по направлению деятельности "Розничная деятельность" внешним конечным пользователям относятся услуги по транспортировке газа по газораспределительным системам (газораспределительным газопроводам) и эксплуатации газораспределительных установок.
Доходы направления деятельности "Розничная деятельность" состоят из доходов, связанных с оказанием услуг внешним конечным пользователям. Доходы направления деятельности "Розничная деятельность" определяются на основании первичных документов, исходя из объемов оказанных услуг и цен (тарифов), по которым эти услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Розничная деятельность" состоят из затрат, связанных с реализацией внешних услуг, а также трансфертных платежей за потребляемые внутренние услуги, предоставляемые направлением деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок".
В состав задействованных активов направления деятельности "Розничная деятельность" включаются активы, связанные с реализацией внешних услуг внешним конечным пользователям.
12. Направление деятельности "Прочая деятельность" связано с процессами оказания услуг, обеспечивающими реализацию услуг, оказываемых внешним прочим пользователям.
К внешним услугам, предоставляемым направлением деятельности "Прочая деятельность" внешним прочим пользователям относятся:
производство тепловой энергии отопительными котельными;
передача и (или) распределение электрической и (или) тепловой энергии;
услуги водоснабжения;
другие виды услуг, предоставляемые газотранспортными и (или) газораспределительными организациями внешним прочим пользователям.
Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из доходов, связанных с оказанием услуг внешним прочим пользователям. Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" определяются на основании первичных документов в зависимости от объемов оказанных услуг и цен (тарифов), по которым эти услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Прочая деятельность" включают затраты, связанные с реализацией услуг внешним прочим пользователям, а также трансфертных платежей за полученные внутренние услуги, предоставляемые направлениями деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок".
В состав задействованных активов направления деятельности "Прочая деятельность" включаются активы, связанные с реализацией услуг внешним прочим пользователям.

13. Кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша қызметтің әрбір бағытының шеңберінде жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. 8-12-тармақтарда көзделмеген қызметтерді көрсету кезінде оларды ішкі және сыртқы қызметтерге жатқызуды газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар осы Қағидалардың 5-тармағының 28) және 33) тармақшаларында белгіленген ұғымдардың негізінде дербес жүргізеді.
2. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша
кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің құрылымы
15. Кірістерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу бөлек есептің негізгі қағидаттары ескеріле отырып жүргізіледі. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түскен кірістер тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлерінің қалыптасқан көлемдеріне және осы қызметтерге белгіленген бағаларға (тарифтерге) сүйене отырып айқындалады.
16. Қызметтер көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттар деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша тікелей жатады.
17. Бөлек есептің мақсаттары үшін шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша ескеріледі. Егер сыртқы қызметтерді көрсету кезінде ішкі қызмет пайдаланылған жағдайда, онда реттеліп көрсетілетін қызмет шығынының құрамында ішкі қызмет үшін трансферттік төлемдер ескеріледі.
18. "Газ сақтау қорларын пайдалану" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну шығындары "Магистральдық газ құбыржолдарын пайдалану" қызметінің бағытынан түскен ішкі қызметтердің трансферттік төлемдерінен, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетумен байланысты басқа да шығындардан жинақталады.
19. "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну шығындары "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметінің бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетумен байланысты басқа да шығындардан жинақталады.
20. "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну шығындары газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдаланумен байланысты шығындардан, сондай-ақ "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметінің бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.

13. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов производится в рамках каждого направления деятельности по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При оказании услуг, не предусмотренных пунктами 8 - 12, их отнесение к внутренним и внешним услугам производится газотранспортными и (или) газораспределительными организациями самостоятельно на основе понятий, установленных подпунктами 28) и 33) пункта 5 настоящих Правил.
2. Структура доходов, затрат и задействованных активов
по видам регулируемых услуг
15. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета. Доходы от оказания регулируемых услуг определяются исходя из сложившихся объемов соответствующих видов регулируемых услуг и установленных цен (тарифов) на эти услуги.
16. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам на основе данных первичных документов.
17. Для целей раздельного учета затраты учитываются по каждому виду регулируемых услуг. В том случае, если при оказании внешней услуги была использована внутренняя услуга, то в составе затрат регулируемой услуги учитываются трансфертные платежи за внутреннюю услугу.
18. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг направлением деятельности "Эксплуатация газохранилищ" складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", а также других затрат, связанных с оказанием этих услуг.
19. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг направлением деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов" складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги, полученных от направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", а также других затрат, связанных с оказанием этих услуг.
20. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг по направлению деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" складываются из затрат, связанных с эксплуатацией газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок, а также трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов".

21. "Бөлшек қызмет" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну бойынша шығындар, осы қызметтерді өткізумен байланысты шығындардан, сондай-ақ "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
22. "Өзге қызмет" қызметінің бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну шығындары осы қызметтерді пайдаланумен байланысты шығындардан, сондай-ақ "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану", "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметінің бағыттарынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
23. Бөлек есептің мақсаттары үшін қолданысқа енгізілген активтер осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша бөлінеді. Ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда бөлінеді.
24. Қолданысқа енгізілген активтерге осы қызмет бағытына тікелей қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ қызметтің басқа бағытынан алынған ішкі қызметтерді көрсету кезінде қолданысқа енгізілген активтердің тиісті теңгерімдік құны жатады.
3. Қызметтердің түрлері бойынша шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу тәртібі
25. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
26. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің сыртқы қызметтермен тікелей байланыстары болған кезде, жасалған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын осындай сыртқы қызметтерге тікелей жатқызу жүргізіледі, жанама байланыс болған кезде - жасалған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құны бөлу базасының негізінде жанама бөлінеді. Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымының қызметтеріне шығындар мен активтерді бөлу схемасы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетіледі.
Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымының қызметтеріне шығындар мен активтерді бөлу схемасы мына кезеңдер бойынша бірізділікпен жүргізіледі:
1) бірінші кезеңде экономикалық ресурстар бойынша шығындар мен активтерді топтастыру оларды тиісті экономикалық ресурстарға тікелей жатқызу және жанама бөлу жолымен жүргізіледі. Экономикалық ресурстарға шығындар мен активтердің белгіленген бөлу базасының ең аз тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;

21. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг по направлению деятельности "Розничная деятельность" складываются из затрат, связанных с реализацией этих услуг, а также трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от направления деятельности "Эксплуатация распределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок".
22. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг по направлению деятельности "Прочая деятельность" складываются из затрат, связанных с реализацией этих услуг, а также трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от направлений деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", "Эксплуатация распределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок".
23. Для целей раздельного учета задействованные активы распределяются по каждому виду регулируемых услуг в порядке, определенном настоящими Правилами. Задействованные активы по видам внутренних услуг распределяются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги были использованы внутренние услуги.
24. К задействованным активам относятся активы, прямо задействованные в данном направлении деятельности, а также соответствующая балансовая стоимость активов, задействованных в оказании внутренних услуг, полученных от других направлений деятельности.
3. Порядок ведения раздельного учета затрат и задействованных
активов по видам услуг
25. Затраты и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
26. При наличии прямых связей затрат и задействованных активов с внешними услугами производится прямое отнесение произведенных затрат и стоимости задействованных активов на такие внешние услуги, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов осуществляется на основе базы распределения. Схема распределения затрат и активов на услуги газотранспортной и (или) газораспределительной организации приведена в приложении 2 к настоящим Правилам.
Схема распределения затрат и активов на услуги газотранспортной и (или) газораспределительной организации производится последовательно по следующим этапам:
1) на первом этапе производится группировка затрат и активов по экономическим ресурсам путем их прямого отнесения и косвенного распределения на соответствующие экономические ресурсы. Минимальный перечень установленных баз распределения затрат и активов на экономические ресурсы указывается по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

2) екінші кезеңде шығындар мен активтерді көрсетілетін қызметтердің (өндірістік, қызмет көрсететін, менеджмент) тиісті процестеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу экономикалық ресурстардың осы көрсетілетін қызметтердің процестерімен тікелей және жанама байланыстарын айқындау жолымен жүргізіледі. Көрсетілетін қызметтердің процестеріне экономикалық ресурстардың белгіленген бөлу базасының ең аз тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
3) үшінші кезеңде қызмет көрсету процестерімен байланысты шығындар мен активтерді өндірістік процестері мен менеджмент процестеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсету процестерінің белгіленген бөлу базасының ең аз тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
4) төртінші кезеңде өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтерді сыртқы қызметтерге және қызмет бағытының элементтеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Сыртқы қызметтерге және қызмет бағытының элементтеріне өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтердің белгіленген бөлу базасының ең аз тізбесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
5) бесінші кезеңде менеджмент процестерімен байланысты шығындар мен активтерден қызмет бағытының элементтерімен байланысты бірлескен шығындар мен активтерді айыру және оларды уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлу жүзеге асырылады;
6) алтыншы кезеңде қызмет бағыттарымен көрсетілетін ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыты элементтерінің шығындарын тікелей жатқызу мен жанама бөлу және активтердің қолданысқа енгізілу дәрежесін айқындау жүргізіледі. Қызметтерге қызмет бағыты элементтерінің белгіленген бөлу базасының ең аз тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
7) жетінші кезеңде сыртқы қызметтермен байланысты менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін уәкілетті органмен келісілген бөлу базаларының негізінде сыртқы қызметтердің тиісті түрлеріне бөлу жүзеге асырылады;
8) сегізінші кезеңде ішкі қызметтерді тиісті сыртқы қызметтерге жатқызу және сыртқы қызметтерді кезең бойынша ұсыну шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін жиынтықтау жүргізіледі. Ішкі қызметтерді тиісті сыртқы қызметтерге жатқызу және сыртқы қызметтерді кезең бойынша ұсыну шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін жиынтықтау осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген.

2) на втором этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов на соответствующие процессы оказания услуг (производственные, обслуживающие, менеджмента) путем определения прямых и косвенных связей экономических ресурсов с данными процессами оказания услуг. Минимальный перечень установленных баз распределения экономических ресурсов на процессы оказания услуг указывается по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) на третьем этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов, связанных с обслуживающими процессами на производственные процессы и процессы менеджмента. Минимальный перечень установленных баз распределения обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента указывается по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) на четвертом этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов, связанных с производственными процессами, на внешние услуги и элементы направления деятельности. Минимальный перечень установленных баз распределения затрат и активов, связанных с производственными процессами на внутренние и внешние услуги и элементы направления деятельности указывается по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) на пятом этапе осуществляется выделение из затрат и активов, связанных с процессами менеджмента, совместных затрат и активов, связанных с элементами направления деятельности и их распределение на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
6) на шестом этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и определение степени задействованности активов элементов направления деятельности на внутренние и внешние услуги, оказываемые направлениями деятельности. Минимальный перечень установленных баз распределения элементов направления деятельности на услуги указывается по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
7) на седьмом этапе осуществляется распределение общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента, связанных с внешними услугами, на соответствующие виды внешних услуг на основе согласованных с уполномоченным органом баз распределения;
8) на восьмом этапе производится отнесение внутренних услуг к соответствующим внешним услугам и суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг. Отнесение внутренних услуг к соответствующим внешним услугам и суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг указывается по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

4. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша
жеке және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
бойынша кірістер, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтер туралы есептерді ұсыну
27. Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар уәкілетті органға бөлек есеп бойынша мәліметтерді ұсынады.
28. Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар осы Қағидаларға сәйкес ұсынатын бөлек есеп бойынша есептілік өзіне мыналарды қамтиды:
1) экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
2) шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтерді өндіру процестеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
3) қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтерін өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
4) өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
5) менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
6) қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
7) менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
8) ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
9) газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының қызметтер көрсетумен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерін газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 16А-қосымшасына сәйкес нысан бойынша келтірілген;
10) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтер түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
11) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтиды.

4. Предоставление отчетов о доходах, затратах
и задействованных активах раздельно по видам регулируемых
услуг и в целом по нерегулируемым услугам
27. Сведения по раздельному учету предоставляются в уполномоченный орган газотранспортными и (или) газораспределительными организациями.
28. Сведения по раздельному учету, представляемые газотранспортными и (или) газораспределительными организациями в соответствии с настоящими Правилами, включают в себя:
1) отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
3) отчет о распределении затрат и активов обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
4) отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
5) отчет о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
6) отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
7) отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
8) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
9) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с оказанием услуг газотранспортными и (или) газораспределительными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, оказываемых газотранспортными и (или) газораспределительными организациями по форме согласно приложению 16 А к настоящим Правилам;
10) отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
11) отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.

29. Осы Қағидаларға 17-қосымшаның "Барлық кіріс" деген жолындағы "Жиыны" деген бағанында көрсетілген қорытынды деректер газ тасымалдаушы және газ таратушы ұйымдарының кірістер мен шығыстар туралы есебінің "Дайын өнімдерді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кіріс" деген жолында көрсетілген деректерге сәйкес келуге тиіс.
30. Осы Қағидаларға 17-қосымшаның "Жиыны" деген бағанындағы "Шығындар жиыны" және "Амортизация жиыны" деген қорытынды жолдардағы жиынтық сома газ тасымалдаушы және газ таратушы ұйымдарының кірістер мен шығыстар туралы есебінің "Өткізілген өнімдердің өзіндік құны" және "Кезең шығыстары" деген жолдарындағы сомаға сәйкес келеді.
31. Мәліметтерді Газ тасымалдаушы және газ таратушы ұйымдар есептілікті жарты жылдық негізде - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаларға сәйкес ұсынады.
32. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері, атқарушысы қолдарын қояды және мөрмен растайды. Уәкілетті органға мәліметтер электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы
ұйымдары қызметі бағыттарының схемасы
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Шығындар мен активтерді газ тасымалдаушы және
(немесе) газ таратушы ұйымының қызметтеріне бөлу схемасы
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Белгіленген шығындар мен активтерді экономикалық ресурстарға
бөлу базаларының ең аз тізбесі
Шығындар мен активтер
Белгіленген бөлу базасы
Экономикалық ресурстар
Еңбек ресурстары (персонал)
Күрделі (негізгі құралдар)
Өзге ресурстар
Ғимарат және құрылыс
Өткізу құрылғылары
Көлік құралдары
Машиналар мен құрал-жабдықтар
Өзге де негізгі құралдар
Газ сақтау қоймасы
Өзге
Тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбырлары)
Өзге
Магистральдық және (немесе) шалғастырушы құбыржолдары
Өзге
Компрессорлық машиналар мен құрал-жабдық
Өзге де қосалқы құрал-жабдықтар
Өзге
Буферлік газ
Өзге
Шығындар
Жалақы
Бастапқы құжаттар
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Жалақыдан аударым
Жалақы
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Отын
Бастапқы құжаттар немесе нормативтік көрсеткіштер
х
х
Т,Ж
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
Құбырлар
Бастапқы құжаттар
х
х
х
Т
Т
Т
х
х
х
х
х
х
х
Компрессорлар
Бастапқы құжаттар
х
х
х
х
х
х
х
Т
х
х
х
х
х
Химреагенттер
Бастапқы құжаттар
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
х
х
х
х
х
Электр энергиясы
Есептеу аспаптарының көрсеткіші мен нормативтік қуат
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
Т,Ж
Х
Жылу энергиясы
Есептеу аспаптарының көрсеткіші
х
х
Т,Ж
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Сумен жабдықтау
Есептеу аспаптарының көрсеткіші
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Байланыс қызметтері
Бастапқы құжаттар
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге де шығындар (нақтылау дәрежесіне байланысты)
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Активтер
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Қызмет бағыттарының элементтеріне қарай қажеттілікке байланысты
х
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
х
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Шартты белгілер:
(Т) - тікелей жатқызу;
(Ж) - жанама бөлу.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қызметтер көрсету процестеріне белгіленген экономикалық
ресурстардың бөлу базаларының ең аз тізбесі
Экономикалық ресурстардың атауы
Қызметтерді өндіру процестері
пайдаланумен байланысты өндірістік процестер
пайдаланумен байланысты қызмет көрсетуші процестер
менеджмент процестері
жер астындағы газ сақтау қоймалары (қызметтердің түрлері бойынша)
магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдары (қызметтердің түрлері бойынша)
тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғылары (қызметтердің түрлері бойынша)
электр-химиялық қорғау құралдары
арнайы техникалар
қосалқы құрал-жабдықтар
Қаржы қызметтері
Заң қызметтері
Әкімшілік
Маркетинг
Еңбек ресурстары (персонал)
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т), қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т), қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т)
(Т)
(Т)
(Т)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимарат және құрылыс
Газ сақтау қоймасы
(Т)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Өткізу құрылғылары
Тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбыржолдары)
х
х
(Т)
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
(Т)
(Т)
х
х
х
(Т)
х
х
х
х
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
х
(П)
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
Машиналар және құрал-жабдықтар
Компрессорлық машиналар мен құрал-жабдықтар
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
х
х
х
х
х
х
х
Өзге де көмекші құралжабдықтар
х
х
х
х
х
(Т)
х
х
х
х
Өзге
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Өзге де негізгі құралдар
Буферлік газ
(К) газ көлемі
(К) газ көлемі
х
х
х
х
х
х
х
Х
Өзге
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Өзге ресурстар
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Шартты белгілер:
(Т) - тікелей жатқызу;
(Ж) - жанама бөлу.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет
қөрсететін процестердің белгіленген бөлу базаларының
ең аз тізбесі
Көмекші бизнес процестерінің атауы
Өндірістік процестер мен менеджметтің процестері
Өндірістік процестер мен менеджмет процестері
Менеджмент процестері
жерасты газ сақтау қоймаларын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
магистральдық газ құбыржолдарын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларды пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
Қаржы қызметтері
Заң қызметтері
Әкімшілік
Маркетинг
электр химиялық қорғау құралдарын пайдаланумен байланысты
х
(Т), қамтылу %
(Т), қамтылу %
х
х
х
х
арнайы техниканы пайдаланумен байланысты
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
қосалқы құрал-жабдықтарды пайдаланумен байланысты
% қамтылу
% қамтылу
% қамтылу
х
х
х
х
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Сыртқы қызметтер мен қызметтер бағыттарының элементтеріне
өндірістік процестердің белгіленген бөлу базаларының
ең аз тізбесі
Өндірістік процестердің атауы
Қызметтердің атауы
Қызметтер бағыттарының элементтерін пайдалану
сыртқы соңғы емес пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
жерасты газ сақтау қоймаларын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
магистральдық газ құбыржолдарын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
х
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
х
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
(Т) - тікелей жатқызу;
(Ж) - жанама бөлу.
ТКЖ - тауар көлік жұмысы.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттары элементтерінің
белгіленген бөлу базаларының ең аз тізбесі
Қызметтер бағыттарының атауы
Қызметтер түрлері
Сыртқы соңғы емес пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Ішкі қызметтер
Газ сақтау қоймаларын пайдалану (элементтер бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі
х
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану (элементтер бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі
ТКЖ көлемі, газ көлемі
Көрсетілген қызметтер көлемі
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларын пайдалану (элементтер бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі
ТКЖ көлемі, газ көлемі
х
Газ көлемі, көрсетілген қызметтер көлемі
Бөлшек қызмет (элементтер бойынша)
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі
х
х
Өзге қызмет (элементтер бойынша)
х
х
Көрсетілген қызметтер көлемі
х
Ескерту
ТКЖ - тауар көлік жұмысы
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Ішкі қызметтерді сыртқы қызметтерге жатқызу және шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерді ұсыну
кезеңдері бойынша жиынтықтау
р/с №
Сыртқы қызметтер
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
қызметтер бағыттары мен ішкі қызметтерді көрсетумен байланысты (алтыншы кезең)
өндірістік процестермен байланысты (төртінші кезең)
қызметтер бағыттарының элементтерімен байланысты (алтыншы кезең)
менеджмент процестерімен байланысты (жетінші кезең)
газ сақтау қоймаларын пайдалану
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы құбыржолдарын пайдалану
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға қызмет бағыттарымен ұсынылатын сыртқы қызметтері
1.1
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану"оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж

29. Итоговые данные, отраженные в графе "Итого" строки "Итого доходов" Приложения 17 к настоящим Правилам должны соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)" отчета о доходах и расходах газотранспортной и (или) газораспределительной организации.
30. Сумма итоговых строк "Итого затрат" и "Итого амортизация" графы "Итого" Приложения 17 к настоящим Правилам должны соответствовать сумме строк "Себестоимость реализованной продукции" и "Расходы периода" отчета о доходах и расходах газотранспортной и (или) газораспределительной организации.
31. Сведения представляются газотранспортными и (или) газораспределительными организациями в уполномоченный орган на полугодовой основе - не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, согласно приложениям к настоящим Правилам.
32. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером, исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
Схема направлений деятельности газотранспортных
и (или) газораспределительных организаций
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
Схема распределения затрат и активов на услуги газотранспортной и (или) газораспределительной организации
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения затрат и
активов на экономические ресурсы
Затраты и
активы
Установленная
база
распределения
Экономические
ресурсы
Трудовые
ресурсы
(персонал)
Капитальные
(основные средства)
Прочие
ресурсы
Здания и
сооружения
Передаточные
устройства
Транспортные
средства
Машины и
оборудование
Прочие
основные
средства
Газохранилища
Прочие
Распределительные
трубопроводы
(газораспределительные
газопроводы)
Прочие
Магистральные
трубопроводы
Прочие
Компрессорные
машины и
оборудование
Прочее
вспомогательное
оборудование
Прочие
Буферный газ
Прочие
Затраты
Заработная
плата
Первичные
документы
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Отчисления
от оплаты
труда
Оплата
труда
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Топливо
Первичные
документы
или нормативные
показатели
х
х
П,К
х
х
х
П,К
П,К
П,К
П,К
х
х
х
Трубы
Первичные
документы
х
х
х
П
П
П
х
х
х
х
х
х
х
Компрессоры
Первичные
документы
х
х
х
х
х
х
х
П
х
х
х
х
х
Химреагенты
Первичные
документы
х
х
х
х
х
х
х
П,К
х
х
х
х
х
Электроэнергия
Показания
приборов
учета
или нормативная
мощность
х
П,К
П,К
х
х
х
х
П,К
П,К
П,К
х
П,К
Х
Теплоэнергия
Показания
приборов
учета
х
х
П,К
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Водоснабжение
Показания
приборов учета
х
П,К
П,К
х
х
х
х
П,К
х
П,К
х
П,К
х
Услуги связи
Первичные
документы
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
затраты
(в зависимости
от степени детализации)
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Активы
Стоимость
задействованных
активов
В зависимости
от принадлежности
к элементу
направления
деятельности
х
П
П
П
П
П
П
П
П
П
х
П
х
Амортизация
задействованных
активов
Стоимость
задействованных
активов
х
П
П
П
П
П
П
П
П
П
х
П
х
Условные обозначения:
П - прямое отнесение;
К - косвенное распределение.
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения
экономических ресурсов на процессы оказания услуг
Наименование
экономических
ресурсов
Процессы
производства
услуг
производственные
процессы,
связанные
с эксплуатацией
обслуживающие
процессы,
связанные
с эксплуатацией
процессы
менеджмента
подземных
газохранилищ
(по видам услуг)
магистральных и
(или) соединительных
газопроводов
(по видам услуг)
распределительных
трубопроводов
(газораспределительных
газопроводов)
и газораспределительных
установок
(по видам услуг)
средств
электрохимзащиты
специальной
техники
вспомогательного
оборудования
Финансовые
службы
Юридические
службы
Администрация
Маркетинг
Трудовые
ресурсы
(персонал)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П)
(П)
(П)
(П)
Капитальные
(основные
средства)
Здания
и сооружения
Газохранилища
(П)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Площадь,
численность
работников (К)
Передаточные
устройства
Распределительные
трубопроводы
(газораспределительные
газопроводы)
х
х
(П)
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
(П)
(П)
х
х
х
(П)
х
х
х
х
Транспортные средства
Магистральные и (или) соединительные трубопроводы
х
(П)
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
Пробег, время (К)
Пробег, время (К)
Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
Машины
и оборудование
Компрессорные машины и оборудование
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
х
х
х
х
х
х
х
Прочее
вспомогательное
оборудование
х
х
х
х
х
(П)
х
х
х
х
Прочие
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
Прочие
основные
средства
Буферный
газ
Объем
газа (К)
Объем
газа (К)
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
(П), площадь,
численность
работников (К)
Прочие
ресурсы
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
(П), %
занятости (К)
Условные обозначения:
(П) - прямое отнесение;
(К) - косвенное распределение.
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения
обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы
менеджмента
Наименование вспомогательных бизнес- процессов
Производственные процессы и процессы менеджмента
Производственные процессы
Процессы менеджмента
связанные с эксплуатацией подземных газохранилищ (по видам услуг)
связанные с эксплуатацией магистральных и (или) соединительных газопроводов (по видам услуг)
связанные с эксплуатацией распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок (по видам услуг)
Финансовые службы
Юридические службы
Администрация
Маркетинг
связанные с эксплуатацией средств электрохимзащиты
х
(П), % занятости
(П), % занятости
х
х
х
х
связанные с эксплуатацией специальной техники
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
связанные с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% занятости
% занятости
% занятости
х
х
х
х
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения
производственных процессов на внешние услуги и элементы
направления деятельности
Наименование производственных процессов
Наименование услуг
Эксплуатация элементов направлений деятельности
внешние услуги, предоставляемые внешним не конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним прочим пользователям
связанные с эксплуатацией подземных газохранилищ (по видам услуг)
объем ТТР, объем газа (К)
х
объем ТТР, объем газа (К)
объем ТТР, объем газа (К)
связанные с эксплуатацией магистральных и (или) соединительных газопроводов (по видам услуг)
х
х
объем ТТР, объем газа (К)
объем ТТР, объем газа (К)
связанные с эксплуатацией распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) газораспределительных установок (по видам услуг)
объем ТТР, объем газа (К)
х
х
объем ТТР, объем газа (К)
Условные обозначения:
(П) - прямое отнесение;
(К) - косвенное распределение;
ТТР - товаротранспортная работа
Приложение 7
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения элементов
направления деятельности на внутренние и внешние услуги
Наименование направлений деятельности
Виды услуг
Внешние услуги, предоставляемые внешним не конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним прочим пользователям
Внутренние Услуги
Эксплуатация газохранилищ (по элементам)
объем ТТР, объем газа
х
х
объем ТТР, объем газа
Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов (по элементам)
объем ТТР, объем газа
объем ТТР, объем газа
Объем оказанных услуг
Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок (по элементам)
объем ТТР, объем газа
объем ТТР, объем газа
х
Объем газа, объем оказанных услуг
Розничная деятельность (по элементам)
х
объем ТТР, объем газа
х
х
Прочая деятельность (по элементам)
х
х
Объем оказанных услуг
х
Примечание
ТТР - товаротранспортная работа
Приложение 8
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Отнесение внутренних услуг на внешние услуги и суммирование
затрат и задействованных активов по этапам предоставления
внешних услуг
№ п/п
Внешние
услуги
Затраты и задействованные активы
связанные с оказанием внутренних услуг направлениями деятельности (шестой этап)
связанные
с производственными
процессами (четвертый этап)
связанные
с элементами
направления
деятельности
(шестой этап)
связанные
с процессами
менеджмента
(седьмой этап)
эксплуатация
газохранилищ
эксплуатация
магистральных
и (или)
соединительных
газопроводов
эксплуатация
распределительных
трубопроводов
(газораспределительных газопроводов)
и газораспределительных
установок
1.
Внешние услуги,
предоставляемые
направлениями
деятельности
внешним неконечным
пользователям:
1.1
"Эксплуатация
газохранилищ"
в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К

2.1.2
реттеліп көрсетілмейтін
2.2
"Магистральдық құбыржолдарын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
2.2.1
реттеліп көрсетілетін
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
2.2.2
реттеліп көрсетілмейтін
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
2.3
"тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырлғыларын пайдалану", оның ішінде:
2.3.1
реттеліп көрсетілетін
2.3.2
реттеліп көрсетілмейтін
2.4
"Бөлшек қызмет"
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
2.4.1
реттеліп көрсетілетін , оның ішінде:
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
2.4.1
реттеліп көрсетілмейтін
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
2.5
"Өзге қызмет", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
2.5.1
реттеліп көрсетілетін
2.5.2
реттеліп көрсетілмейтін
3.
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға қызметтер бағыттарымен ұсынынатын сыртқы қызметтер
3.1
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
3.1.1
реттеліп көрсетілетін
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
3.1.2
реттеліп көрсетілмейтін
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
қызметтер көлемі бойынша
3.2
"Магистральдық құбыржолдарын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж

2.1.2
нерегулируемые
2.2
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
2.2.1
регулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.2.2
нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.3
"Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", в том числе:
2.3.1
регулируемые
2.3.2
нерегулируемые
2.4
"Розничная деятельность"
П, К
П, К
П, К
П, К
2.4.1
регулируемые, в том числе:
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.4.1
нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.5
"Прочая деятельность", в том числе:
П, К
П, К
2.5.1
регулируемые
2.5.2
нерегулируемые
3.
Внешние услуги, предоставляемые направлениями деятельности внешним прочим пользователям:
3.1
"Эксплуатация газохранилищ", в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
3.1.1
регулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.1.2
нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.2
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", в том числе:
П, К
П,К
П,К
П,К

3-бағанда сыртқы қызметтер көрсетіледі ("1-реттеліп көрсетілетін қызмет", "N реттеліп көрсетілетін қызмет", "Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер").
4-бағанда қызмет бағыттарының элементтері көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "3-элемент", "N элемент").
"Шығындар": 1-3-жолда 1-процестің, 2-процестің, 3-процестің, N процестің шығындары көрсетіледі.
4-жолда шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Активтер": 5-7-жолда 1-процестің, 2-процестің, 3-процестің, N процестің активтері көрсетіледі.
8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
нысан
Менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет
бағыттарының элементтеріне, сыртқы қызметтерге, қызметтерге
байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Газ - 13
Кезеңділігі: жартыжылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
_____________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Менеджмент процестерінің шығындары мен активтері
Бөлу базасының атауы
Қызмет бағыттарының элементтері
Сыртқы қызметтер
Қызметтерге бірлескен шығындар
Қызметтерге жалпы шығындар
1-элемент
2-элемент
3-элемент
N элемент
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N процесс
Активтер
жиыны
Басшы ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
М.О.
Бас бухгалтер ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
______ ж. "____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет
бағыттарының элементтеріне, сыртқы қызметтерге, қызметтерге
байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп

В графе 3 указываются внешние услуги ("Регулируемая услуга 1", "Регулируемая услуга N", "Нерегулируемые услуги")
В графе 4 указываются элементы направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N")
В строке указываются общие затраты на услуги
"Затраты":
В строке 1-3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса 3, процесса N
В строке 4 указывается итоговая сумма затрат
"Активы":
В строке 5-7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса 3, процесса N
В строке 8 указывается итоговая сумма активов
Приложение 13
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и
общие затраты, связанные с услугами
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Газ-13
Периодичность: полугодовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом
_______________________________
(наименование организации)
Затраты и активы процессов менеджмента
Наименование базы распределения
Элементы направлений деятельности
Внешние услуги
Совместные затраты на услуги
Общие затраты на услуги
Элемент 1
Элемент 2
Элемент 3
Элемент N
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затраты
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активы
Руководитель ______________________ _______________
(ф.и.о) (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ______________________ _______________
(ф.и.о.) (подпись)
"____" _____________ _______ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет
о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда менеджмент процестерінің шығындары мен активтері көрсетіледі.
2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
3-бағанда қызмет бағыттарының элементтері көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "3-элемент", "N элемент").
4-бағанда сыртқы қызметтер көрсетіледі ("1-реттелетіп көрсетілетін қызмет", "2-реттелетіп көрсетілетін қызмет", "реттеліп көрсетілмейтін қызмет").
5-бағанда қызметтерге бірлескен шығындар көрсетіледі.
6-бағанда қызметтерге жалпы шығындар көрстетіледі.
"Шығындар": 1-3-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің шығындары көрсетіледі.
4-жолда шығындардын жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Активтер": 5-7-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің активтертері көрсетіледі.
8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
нысан
Қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы қызметтерге
бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Газ - 14
Кезеңділігі: жартыжылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
_____________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызмет бағыттары элементтерінің атауы
Бөлу базасының атауы
Қызметтер
Ішкі
Сыртқы
1-қызмет
2-қызмет
N қызмет
1-реттелетіп көрсетілетін қызмет
2- реттелетіп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Шығындар
1-элемент
2-элемент
N элемент
Шығындар жиыны
Активтер
1-элемент
2-элемент
N элемент
Активтер жиыны
Амортизация
1-элемент
2-элемент
N элемент
Амортизация жиыны
Басшы ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
М.О.
Бас бухгалтер ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
______ ж. "____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру
бойынша түсіндірме
Қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы қызметтерге
бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указываются затраты и активы процессов менеджмента
В графе 2 указывается наименование базы распределения
В графе 3 указываются элементы направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N")
В графе 4 указываются внешние услуги ("Регулируемая услуга 1", "Регулируемая услуга 2", "Нерегулируемые услуги")
В графе 5 указываются совместные затраты на услуги
В графе 6 указываются общие затраты на услуги
"Затраты":
В строке 1-3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 4 указывается итоговая сумма затрат
"Активы":
В строке 5-7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 8 указывается итоговая сумма активов
Приложение 14
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет
о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Газ-14
Периодичность: полугодовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.
_______________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Наименование элементов направлений деятельности
Наименование базы распределения
Услуги
Внутренние
Внешние
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Затраты
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого затрат
Активы
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого активов
Амортизация
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого амортизация
Руководитель ______________________ _______________
(ф.и.о) (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ______________________ _______________
(ф.и.о.) (подпись)
"____" _____________ _______ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении элементов направлений деятельности на
внутренние и внешние услуги

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда қызмет бағыттары элементтерінің атауы көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "3-элемент", "N элемент").
2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
3-бағанда қызметтер көрсетіледі (ішкі және сыртқы).
Ішкі қызметтерге (1-қызмет, 2-қызмет және N қызмет) кіреді.
Сыртқы қызметтерге (1-реттелетіп көрсетілетін қызмет, 2-реттелетіп көрсетілетін қызмет және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) кіреді.
"Шығындар": 1-3 -жолда шығындар ("1-элемент", "2-элемент", "N элемент") көрсетіледі.
4-жолда шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Активтер": 5-7-жолда активтер көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "N элемент").
8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Амортизация": 9-11-жолда амортизация көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "N Элемент").
12-жолда амортизацияның жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
нысан
Менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен
активтерін сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Газ - 15
Кезеңділігі: жартыжылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
_____________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Менеджмент процестерінің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы қызметтер
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
N Реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Жалпы және бірлескен шығындар
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар жиыны
Жалпы және бірлескен активтер
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Активтер жиыны
Жалпы және бірлескен активтердің амортизациясы
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Амортизация жиыны
Басшы ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
М.О.
Бас бухгалтер ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
______ ж. "____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру
бойынша түсіндірме
Менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен
активтерін сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указывается наименование элементов направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N")
В графе 2 указывается наименование базы распределения
В графе 3 указываются внешние услуги (внутренние и внешние)
К внутренним услугам относятся (услуга 1, услуга 2 и услуга N)
К внешним услугам относятся регулируемая услуга 1, регулируемая услуга 2 и нерегулируемые услуги. "Затраты":
в строке 1-3 указываются затраты ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент N"
В строке 4 указывается итоговая сумма затрат
"Активы": в строке 5-7 указываются активы ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент N")
В строке 8 указывается итоговая сумма активов
"Амортизация": в строке 9-11 указываются амортизация ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент N")
В строке 12 указывается итоговая сумма амортизации.
Приложение 15
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении общих и совместных затрат и активов процессов
менеджмента на внешние услуги
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Газ-15
Периодичность: полугодовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом
_______________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Наименование процессов менеджмента
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Общие и совместные затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Общие и совместные активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активы
Амортизация общих и совместных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого амортизация
Руководитель ______________________ _______________
(ф.и.о) (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ______________________ _______________
(ф.и.о.) (подпись)
"____" _____________ _______ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении общих и совместных затрат и активов процессов
менеджмента на внешние услуги

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) есепті (бұдан әрі – Есеп) дайындауына арналған.
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін сыртқы қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда менеджмент процестерінің атауы көрсетіледі.
2- бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
3-бағанда сыртқы қызметтер көрсетіледі.
Сыртқы қызметтерге (1-реттелетіп көрсетілетін қызмет, 2-реттелетіп көрсетілетін қызмет, N реттелетіп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) жатады.
"Жалпы және бірлескен шығындар": 1-3-жолда шығындар көрсетіледі ("1-процесс", "2-процесс", "N Процесс").
4-жолда шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Жалпы және бірлескен активтер": 5-7-жолда ("1-процесс", "2-процесс", "N Процесс") көрсетіледі.
8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Жалпы және бірлескен активтердің амортизациясы":
9-11-жолда амортизация көрсетіледі ("1-процесс", "2-процесс", "N Процесс"). 12-жолда амортизацияның жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
16-қосымша
нысан
Ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Газ - 16
Кезеңділігі: жартыжылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
__________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
р/с №
Ішкі қызметтердің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы қызметтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағыты ұсынатын:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметтер бағыты
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғаларды пайдалану" қызмет бағыты сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынатын:
"Бөлшек қызмет" қызмет бағыты сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын:
"Өзге қызмет" қызмет бағыты сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынатын:
сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
сыртқы өзге пайдаланушыларға
сыртқы соңғы пайдаланушыларға
сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
сыртқы өзге пайдаланушыларға
1-қызмет
N қызмет
1-қызмет
N қызмет
1-қызмет
N қызмет
Шығындар
1.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағытындағы ішкі қызметтер:
1.1
2.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
2.1
3.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
3.1
4.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
4.1
5.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
5.1
6.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
6.1
7.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
7.1
8.
"Өзге қызметтер" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
8.1
Шығындар жиыны
Активтер
1.
"Газ қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
1.1
2.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
2.1
3.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
3.1
4.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
4.1
5.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
5.1
6.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
6.1
7.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
7.1
8.
"Өзге қызметтер" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
8.1
Активтер жиыны
Амортизация
1.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
1.1
2.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану"
қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
2.1
3.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
3.1
4.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
4.1
5.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметтер бағытындағы сыртқы қызметтер:
5.1
6.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
6.1
7.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
7.1
8.
"Өзге қызметтер" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
8.1
Амортизация жиыны
Басшы ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
М.О.
Бас бухгалтер ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
______ ж. "____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указывается наименование процессов менеджмента
В графе 2 указывается наименование базы распределения
В графе 3 указываются внешние услуги
К внешним услугам относятся (регулируемая услуга 1, регулируемая услуга 2, регулируемая услуга N и нерегулируемые услуги) "Общие и совместные затраты":
В строке 1-3 указываются затраты ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N")
В строке 4 указывается итоговая сумма затрат "Общие и совместные активы":
В строке 5-7 указываются ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N")
В строке 8 указывается итоговая сумма активов "Амортизация общих и совместных активов":
В строке 9-11 указывается амортизация ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N")
В строке 12 указывается итоговая сумма амортизации.
Приложение 16
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов, связанных
с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Газ-16
Периодичность: полугодовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом
_______________________________
(наименование организации)
№ п/п
Наименование внутренних услуг
Наименование базы распределения
Внешние услуги
направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных) газопроводов"
направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" предоставляемые внешним неконечным пользователям:
направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
направления деятельности "Прочая деятельность" предоставляемые внешним прочим пользователям
внешним неконечным пользователям
внешним прочим пользователям
внешним конечным пользователям
внешним неконечным
внешним прочим пользователям
Услуга 1
Услуга N
Услуга 1
Услуга N
Услуга 1
Услуга N
Затраты
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
1.1
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
2.1
3.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
3.1
4.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
4.1
5.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
5.1
6.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
6.1
7.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
7.1
8.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
8.1
Итого затраты
Активы
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
1.1
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
2.1
3.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
3.1
4.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
4.1
5.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
5.1
6.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
6.1
7.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
7.1
8.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
8.1
Итого активы
Амортизация
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
1.1
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
2.1
3.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
3.1
4.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
4.1
5.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
5.1
6.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
6.1
7.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
7.1
8.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
8.1
Итого амортизация
Руководитель ______________________ _______________
(ф.и.о) (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ______________________ _______________
(ф.и.о.) (подпись)
"____" _____________ _______ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда ішкі қызметтердің атауы көрсетіледі.
2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
3-бағанда Сыртқы қызметтер көрсетіледі.
Сыртқы қызметтер қамтиды:
сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға және сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытын;
сыртқы соңғы пайдаланушыларға, сыртқы соңғы емес және сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын "магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану қызмет бағытын;
сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытын (1-қызмет және N қызмет);
сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытын (1-қызмет және N қызмет);
сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын "Өзге қызмет" қызмет бағытын (1-қызмет және N қызмет) қамтиды.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытын сыртқы соңғы пайдаланушы ұсынатын: (1-қызмет және N қызмет);
"Өзге қызмет" қызметтер бағытын сыртқы өзге пайдаланушы ұсынатын: (1-қызмет және N қызмет);
4-бағанда шығындар көрсетіледі:
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағытындағы сыртқы қызметтер.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағытындағы ішкі қызметтер:
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын "пайдалану қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
"Өзге қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Шығындар жиыны
5-бағанда активтер көрсетіледі:
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер.
"Өзге қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер.
Активтер жиыны
6-бағанда амартизация көрсетіледі:
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі қызметтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер:
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер.
"Өзге қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер.
Амортизация жиыны
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
16-А қосымша
нысан
Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының
қызметтер көрсетумен байланысты шығындары мен іске қолданысқа
енгізілген активтерін газ тасымалдаушы және (немесе) газ
таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп
көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін
түрлеріне бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Газ - 16 А
Кезеңділігі: жартыжылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Сыртқы қызметтер
Реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Реттеліп көрсетілетін
Реттеліп көрсетілмейтін
1-қызмет
2-қызмет
N қызмет
1-қызмет
2-қызмет
N қызмет
Шығындар
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указывается наименование внутренних услуг
В графе 2 указывается направление базы распределения
В графе 3 указываются внешние услуги
Внешние услуги включают:
направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
внешним неконечным пользователям и внешним прочим пользователям направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
внешним конечным пользователям, внешним неконечным и внешним прочим пользователям
направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" предоставляемые внешним неконечным пользователям: (услуги 1 и услуги N);
направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям (услуги 1 и услуги N)
направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям (услуги 1 и услуги N)
В графе 4 указываются затраты:
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого затраты
В графе 5 указываются активы:
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого активы
В графе 6 указывается амортизация:
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого амортизация
Приложение 16 А
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов, связанных с
оказанием услуг газотранспортными и (или)
газораспределительными организациями, на регулируемые и
нерегулируемые виды внешних услуг, оказываемых
газотранспортными и (или) газораспределительными организациями
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Газ-16 А
Периодичность: полугодовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом
_______________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Внешние услуги
Регулируемые и нерегулируемые услуги
Регулируемые
Нерегулируемые
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Затраты
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:

1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызмет бағытындағы ұсынылатын сыртқы қызметтер
Шығындар жиыны
Активтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынылатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушы
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметтер бағытындағы ұсынатын сыртқы қызметтер
Активтер жиыны
Амортизация
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызмет бағытындағы ұсынатын сыртқы қызметтер
Амортизация жиыны
Басшы ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
М.О.
Бас бухгалтер ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
______ ж. "____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының
қызметтер көрсетумен байланысты шығындар мен іске қолданысқа
енгізілген активтерін газ тасымалдаушы және (немесе) газ
таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттелетіп
көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы
есеп

1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого затраты
Активы
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого активы
Амортизация
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого амортизация
Руководитель ______________________ _______________
(ф.и.о) (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ______________________ _______________
(ф.и.о.) (подпись)
"____" _____________ _______ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов, связанных с
оказанием услуг газотранспортными и (или)
газораспределительными организациями, на регулируемые и
нерегулируемые виды внешних услуг

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдарының қызметтер көрсетумен байланысты шығындар мен іске қолданысқа енгізілген активтерін газ тасымалдаушы және (немесе) газ таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттелетіп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда Сыртқы қызметтер көрсетіледі.
2-бағанда реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер көрсетіледі:
"Реттеліп көрсетілетін қызметтер" (1-қызмет, 2-қызмет және N қызмет).
"Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер" (1-қызмет, 2-қызмет және N қызмет).
3-бағанда шығындар көрсетіледі:
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытында сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметтер бағытындағы ұсынатын сыртқы қызметтер
Шығындар жиыны
4-бағанда активтер көрсетіледі
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
"Магистральдық газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы қызметтер ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с оказанием услуг газотранспортными и (или) газораспределительными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указываются внешние услуги
В графе 2 указываются регулируемые и нерегулируемые услуги:
"Регулируемые услуги" (услуга 1, услуга 2 и услуга N)
"Нерегулируемые услуги" (услуга 1, услуга 2 и услуга N)
В графе 3 указываются затраты:
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого затраты
В графе 4 указываются активы
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтердің түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы көрсетіледі.
2-бағанда сыртқы қызметтер көрсетіледі (газ сақтау газ тарату жүйелерін пайдалану газ тарату қоймаларын пайдалану, магистральдық газ құбыржолдарын пайдалану, газ тарату құбыржолдарын және газ тарату қондырғыларды пайдалану, бөлшек қызмет және өзге қызмет).
Әрбір қызмет өзіне: 1-реттеліп көрсетілетін қызмет, 2-реттеліп көрсетілмейтін қызметті қамтиды.
4-жолда кірістер (5-6-жолда кірістер мен кірістердің жиынтық сомасы) көрсетіледі.
7-жолда шығындар (8-12-жолда тікелей, жанама, бірлескен, жалпы және шығындардың жиынтық сомасы) көрсетіледі.
13-жолда қолданысқа енгізілген активтер (14-18-жолда тікелей, жанама, бірлескен, жалпы және қолданысқа енгізілген активтердің жиынтық сомасы) көрсетіледі.
19-жолда амортизация (20-24-жолда тікелей, жанама, бірлескен, жалпы және амортизацияның жиынтық сомасы) көрсетіледі.
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы,
магистральдық газ құбыржолдары және
(немесе) газ тарату жүйелері арқылы
тасымалдау, топтық резервуарлық
қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі
газды жалғастырушы газ құбыржолдары
арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу
қағидаларына
18-қосымша
нысан
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Газ - 18
Кезеңділігі: жартыжылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы
Қызметтер бағыты
Газ қоймаларын пайдалану
Магистральдық құбыржолдарын пайдалану
Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды
Бөлшек қызмет
Өзге қызмет
Кірістер
Сыртқы қызмет көрсетуден түскен кірістер
Трансферттік төлемдер бойынша кірістер
Жиыны
Шығындар
Қызмет бағыттары бойынша ішкі шығындар
Трансферттік төлемдер бойынша шығындар
Жиыны
Қолданысқа енгізілген активтер
Қызмет бағыттары бойынша активтер
Трансферттік төлемдер бойынша активтер
Жиыны
Амортизация
Қызмет бағыттары бойынша активтердің амортизациясы
Трансферттік төлемдер бойынша активтердің амортизациясы
Жиыны
Басшы ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
М.О.
Бас бухгалтер ____________ ______
(Т.А.Ә) қолы
______ ж. "____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру
бойынша түсіндірме
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указываются наименование доходов, затрат, задействованных активов
В графе 2 указывается внешние услуги (эксплуатация газохранилищ, эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов, эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок, розничная деятельность и прочая деятельность).
Каждая услуга включает в себя: регулируемую услугу 1, регулируемую услугу 2 и нерегулируемые услуги.
В строке 4 указываются доходы (в строке 5-6 доходы и итоговая сумма доходов).
В строке 7 указываются затраты (в строке 8-12 прямые, косвенные, совместные общие и итоговая сумма затрат).
В строке 13 указываются задействованные активы (в строке 14-18 прямые, косвенные, совместные общие и итоговая сумма итоговая сумма задействованных активов).
В строке 19 указывается амортизация (в строке 20-24 прямые, косвенные, совместные общие и итоговая сумма амортизации).
Приложение 18
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по хранению, транспортировке товарного газа по
соединительным, магистральным газопроводам
и (или) газораспределительным системам,
эксплуатации групповых резервуарных установок,
а также транспортировке сырого газа по
соединительным газопроводам
форма
Отчет
о распределении доходов, затрат и задействованных активов по
направлениям деятельности
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Газ-18
Периодичность: полугодовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом
_______________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Наименование доходов, затрат, задействованных активов
Направления деятельности
Эксплуатация газохранилищ
Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов
Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок
Розничная деятельность
Прочая деятельность
Доходы
Доходы от оказания внешних услуг
Доходы по трансфертным платежам
Итого
Затраты
Внутренние затраты по направлениям деятельности
Затраты по трансфертным платежам
Итого
Задействованные активы
Активы по направлениям деятельности
Активы по трансфертным услугам
Итого
Амортизация
Амортизация активов направления деятельности
Амортизация активов по трансфертным услугам
Итого
Руководитель ______________________ _______________
(ф.и.о) (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ______________________ _______________
(ф.и.о.) (подпись)
"____" _____________ _______ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении доходов, затрат и задействованных активов по
направлениям деятельности

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы көрсетіледі.
2-бағанда қызметтер бағыты көрсетіледі (газ қоймаларын пайдалану, магистральдық құбыржолдарын пайдалану, газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды, бөлшек қызмет және өзге қызмет).
3-бағанда кірістер (сыртқы қызмет көрсетуден түскен кірістер, трансферттік төлемдер бойынша кірістер", кірістердің жиынтық сомасы) көрсетіледі.
4-бағанда шығындар (Қызмет бағыттары бойынша ішкі шығындар, трансферттік төлемдер бойынша шығындар, шығындардың жиынтық сомасы) көрсетіледі.
5-бағанда амортизация (қызметтер бағыттары бойынша активтердің амортизациясы, трансферттік төлемдер бойынша активтердің амортизациясы, амортизацияның жиынтық сомасы) көрсетіледі.

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги отчета о распределении доходов, затрат и задействованных активов, по направлениям деятельности.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указывается наименование доходов, затрат, задействованных активов.
В графе 2 указывается направление деятельности (эксплуатация газохранилищ, эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов, эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок, розничная деятельность и прочая деятельность.
В графе 3 указываются доходы (доходы от оказания внешних услуг, доходы по трансфертным платежам", итоговая сумма доходов).
В графе 4 указываются затраты (Внутренние затраты по направлениям деятельности, затраты по трансфертным платежам, итоговая сумма затрат).
В графе 5 указывается амортизация (амортизация активов направления деятельности, амортизация активов по трансфертным услугам, итоговая сумма амортизации).