Мемлекеттік қызметші емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің "Қазақстан кеме қатынасының тіркелімі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 827 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 09 желтоқсанда № 8938 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 407 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметші емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлiгiнiң "Қазақстан кеме қатынасының тiркелiмi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттiк қызметші емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 8 тамыздағы № 275-І бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 1959 тіркелді);
2) "Мемлекеттік қызметші емес су жолдары ұйымдарының жұмыскерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс өтілін есептеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2002 жылғы 8 тамыздағы № 275-I бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2009 жылғы 6 наурыздағы № 105 бұйрығы ("Заң газеті" газетінде, 2009 жылғы 1 мамыр, № 65 (1488), "Юридическая газета" газетінде, 2009 жылғы 1 мамыр, № 65 (1662), "Официальная газета" газетінде 2009 жылғы 4 шілдедегі № 27 (445) жарияланған);

Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и Республиканского государственного казенного предприятия "Регистр судоходства Казахстана" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 октября 2013 года № 827. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 9 декабря 2013 года № 8938. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и Республиканского государственного казенного предприятия "Регистр судоходства Казахстана" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 августа 2002 № 275-I "Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1959);
2) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 марта 2009 № 105 "О внесении дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 августа 2002 года № 275-I "Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей, не являющихся государственными служащими" (опубликован в "Юридическая газета" от 1 мая 2009 года № 65 (1662), "Заң газеті", 2009 жылғы 1 мамырдағы № 65 (1488), "Официальная газета" от 4 июля 2009 года № 27 (445));

3) "Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 8 тамыздағы № 275-І бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2010 жылғы 29 қыркүйектегі № 439 бұйрығы ("Казахстанская правда" газетінде 2010 жылғы 16 қарашадағы № 312 (26373), "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) жарияланған).
1) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Қ.Н. Тілепов):
осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралында ресми жариялануын, оның ішінде оны Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы 8 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 23 қазандағы
№ 827 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан
Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң "Қазақстан
кеме қатынасының тiркелiмi" республикалық мемлекеттік қазыналық
кәсіпорны қызметкерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн
есептеу қағидалары
1. Осы Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң "Қазақстан кеме қатынасының тiркелiмi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Азаматтық қызметшiлерге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiне, қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзiрленген.
Қағидалар мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң "Қазақстан кеме қатынасының тiркелiмi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн (бұдан әрi – жұмыс өтiлi) есептеу тәртiбiн анықтайды.

3) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 сентября 2010 № 439 "О внесении дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 августа 2002 года № 275-I "Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими" (опубликован в "Казахстанская правда" от 16 ноября 2010 года № 312 (26373), "Егемен Қазақстан", 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355)).
3. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Тлепов К.Н.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А. Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН":
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
_________________ Т. Дуйсенова
8 ноября 2013 года
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 октября 2013 года № 827
Правила
исчисления стажа работы по специальности работников
организаций водных путей и Республиканского
государственного казенного предприятия
"Регистр судоходства Казахстана" Министерства транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся
государственными служащими
1. Настоящие Правила исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и Республиканского государственного казенного предприятия "Регистр судоходства Казахстана" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
Правила определяют порядок исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и Республиканского государственного казенного предприятия "Регистр судоходства Казахстана" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими (далее - стаж работы).

2. Мамандық бойынша жұмыс өтiлiне Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң су жолдары ұйымдарында және "Қазақстан кеме қатынасының тiркелiмi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынында және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, басқа ұйымдарда сол мамандықпен iстеген барлық жұмыс уақыты кiредi, сондай-ақ:
1) сол мамандық бойынша мемлекеттiк қызметте болу;
2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, Қарулы Күштерде, iшкi, шекара әскерлерiнде, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғаныс басқармалары органдары мен бөлiмшелерiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен КСРО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмнен тыс және мерзiмдiк әскери қызметтегi әскери қызметшiлердiң мiндеттi әскери қызметiн өткерген;
3) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, арнаулы мемлекеттiк органдарында қызмет өткерген;
4) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер органдары жүйесiнде, прокуратура органдарында қызмет iстеген, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағындағы сот аппаратында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiнде жұмыс iстеген;
5) еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстемеақы алатын құқық беретiн лауазымдардағы жұмысы, сот органдарындағы, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының соттарында, прокуратура органдарында, iшкi iстер органдарында, КСРО-ның мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдарында, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнде жұмыс iстеген;
6) КСРО Мемлекеттік банкі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң жүйесінде сол мамандықтар бойынша жұмыс істеген;
7) жүкті болу және бала тууға байланысты демалыс, сондай-ақ баланы күту жөнiндегi жалақысы сақталмайтын, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес берiлетiн демалыс уақыты;
8) егер шетелге жiберер алдында қызметкер мемлекеттiк кәсiпорында жұмыс iстеген болса және көшу уақытын қоспағанда, шетелден қайтып келген күнiнен бастап екi айдың iшiнде мемлекеттiк кәсiпорынға қызметке тұрса, сол мамандық бойынша шетелде жұмыс iстеген;
9) егер қызметкер курсқа түскенге дейiн мемлекеттiк кәсiпорында жұмыс iстесе және бiтiрген соң кәсiпорынға қайта оралса, оның кадрларды даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру курстарында мемлекеттiк кәсiпорындар жолдамасымен жұмыстан қол үзiп оқыған;

2. В стаж работы по специальности засчитывается все время работы по той же специальности в организациях водных путей и Республиканского государственного казенного предприятия "Регистр судоходства Казахстана" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и других организациях независимо от организационно-правовой формы, а также включается время:
1) пребывания на государственной службе по той же специальности;
2) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной и срочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
3) прохождение службы в специальных государственных органах, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
4) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в бывшем Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
5) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
6) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан по той же специальности;
7) отпуска по беременности и родам, а также время отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
8) работы по той же специальности за границей, если перед направлением за границу работник работал в государственном предприятии и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственное предприятие;
9) обучения по направлению государственных предприятий на курсах по подготовке, переподготовке, повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если до поступления на курсы работник работал в государственном предприятии и по их окончанию вернулся на это предприятие;

10) мамандық салалары бойынша ұйымдардағы ғылыми жұмыс;
11) заңсыз жұмыстан шығару және кейiн жұмысқа қайта орналасудағы мәжбүрлi жұмыста болмау;
12) Қазақстан Республикасының Парламентi депутатының, мәслихат депутатының өкiлеттiктерiн жүзеге асыру;
13) оның еңбек қызметi өткен қызмет саласы мен ұйымдастыру құқықтық-нысанына қарамастан мемлекеттiк мекемелер, кәсiпорындардағы және басқа да ұйымдардағы басшылық лауазымындағы жұмысы.
3. Осы Қағидаларға сәйкес есептелетiн мамандық бойынша жұмыс өтiлi күнтiзбелiк есептеуде ескерiледi.
4. Күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық жалақысын көбейту құқығы туындаған қызметкерлерге, мамандық бойынша жұмыс өтiлiн ескере отырып, лауазымдық жалақысын есептеу осындай құқық туындаған күннен бастап жүзеге асырылады.
5. Мамандық бойынша жұмыс өтiлiн құрамын ұйым басшысы бекiтетiн комиссия анықтайды.
Мамандық бойынша жұмыс өтiлiн белгiлеу жөнiндегi комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнен көшiрмелер екi данада жасалады және бiр данасы кадр қызметiне немесе кадр мәселелерi бойынша жауапты қызметкерге, екiншiсi - бухгалтерияға берiледi.
6. Мына құжаттардың кез келгенi:
1) еңбек кiтапшасы;
2) тоқтату күнi мен оны тоқтатудың негiзi туралы жұмыс берушiнiң белгiсi бар еңбек шарты;
3) еңбек шартының жасалуы және тоқтатылуы негiзiнде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушi актiлерiнен үзiндi көшiрмелер;
4) қызметкерлерге жалақы төлеу ведомосынан үзiндi көшiрмелер;
5) жұмыс берушiнiң қолы қойылған, ұйымның мөрiмен расталған не нотариат растаған қызмет ету тiзiмi (қызметкердiң жұмысы, еңбек қызметi туралы мәлiметтер тiзбесi);
6) аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары туралы бiрыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзiндi-көшiрмелер;
7) жүргізілген әлеуметтік аударымдар туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер;
8) қызметкердiң еңбек қызметi туралы мәлiметтер қамтылған мұрағаттық анықтама қызметкердiң еңбек қызметiн растайтын құжат болып табылады.

10) научной работы в организациях по профилю специальности;
11) вынужденного прогула при незаконном увольнении и последующем восстановлении на работе;
12) осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата;
13) работы на руководящих должностях в государственных учреждениях, предприятиях и других организациях независимо от организационно-правовой формы и сферы деятельности, в которой проходила его трудовая деятельность.
3. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
4. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа работы по специальности осуществляется со дня возникновения такого права.
5. Стаж работы по специальности определяется комиссией, состав которой утверждается руководителем организации.
Решение комиссии об установлении стажа работы по специальности оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу или ответственному работнику по кадровым вопросам, второй - в бухгалтерию.
6. Документом, подтверждающим трудовую деятельность работника, является любой из следующих документов:
1) трудовая книжка;
2) трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
3) выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
4) выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
5) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации либо нотариально;
6) выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах;
7) сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях;
8) архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника.