"Темір жол станциясының жұмысын ұйымдастыру" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қарашадағы № 952 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8993 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Темір жол станциясының жұмысын ұйымдастыру» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_______________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы «28» қарашадағы
№ 952 бұйрығымен бекітілген
«Темір жол станциясының жұмысын ұйымдастыру»
кәсіби стандарты

Об утверждении профессионального стандарта "Организация работы железнодорожной станции"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2013 года № 952. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8993. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Организация работы железнодорожной станции».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                          А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 28 ноября 2013 года № 952
Профессиональный стандарт
«Организация работы железнодорожной станции»

1. Жалпы бөлім
1. «Темір жол станциясының жұмысын ұйымдастыру» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Құрлық көлігі саласындағы қызметтер» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Организация работы железнодорожной станции» (далее - ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Услуги в области сухопутного транспорта» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) «52.21 Құрлық көлігі саласындағы қызметтер»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
станция жұмысын ұйымдастыру;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Станция диспетчері»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3146 «Диспетчерлер (авиациялықтан басқа)»;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент профессионального стандарта, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «52.21 Услуги в области сухопутного транспорта»;
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта, утвержденный приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
организация работы железнодорожной станции;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Диспетчер станционный»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3146 «Диспетчеры (кроме авиационных)»;

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: станция диспетчері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – сұрыптайтын жүйе жұмысын координациялау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Станция диспетчерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Маневрлік диспетчері»
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3146 «Диспетчерлер (авиациялықтан басқа)»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: маневрлік диспетчері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – маневрлік аудандардың және сұрыптайтын құралдардың (төбешіктер, созатын жолдар) кірме жолдар, тиеу-түсіру бөлімшенің жұмыстарын координациялау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Маневрлік диспетчерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Жүк диспетчері»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3146 «Диспетчерлер (авиациялықтан басқа)»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жүк диспетчері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – вагондардың тәуліктік тұруын орындау мен вагондарды тиеу, түсіру бойынша жұмыстарды координациялау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жүк диспетчерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 3-кестесінде келтірілген.

3) возможные наименования должности (профессии): диспетчер станционный;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом координирования работ сортировочных систем;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы диспетчера станционного» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Диспетчер маневровый»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3146 «Диспетчеры (кроме авиационных)»;
3) возможные наименования должности (профессии): диспетчер маневровый;
4).обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом координирования работ маневровых районов и сортировочных устройств (горки, вытяжных путей), подъездных путей, погрузочно-разгрузочных подразделений;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы диспетчера маневрового» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Диспетчер грузовой»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3146 «Диспетчеры (кроме авиационных)»;
3) возможные наименования должности (профессии): диспетчер грузовой;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом координирования работ по погрузке, выгрузке вагонов, в целом по станции и следить за выполнением суточного простоя вагонов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы диспетчера грузового» приложения 2 к настоящему ПС.

4-параграф «Орталықтандырылған станциялық бекет операторы»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3-4, СБШ бойынша – 3-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: орталықтандырылған станциялық бекет операторы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – бір дара пункттың аумағында поезд қозғалысын ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Орталықтандырылған станциялық бекет операторының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф «Парк бойынша кезекші»
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 4133 «Көлікте есеп жүргізумен айналысатын қызметкерлер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: парк бойынша кезекші;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – поездарды өткізу мен аттандыру, қабылдаумен байланысты барлық операциялар бойынша жұмыстарды координациялауды қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Парк бойынша кезекшінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф «Сигналшы»
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8312 «Тежегіш жұмысшылары, жол бұрушылар және тіркеушілер»;
3) лауазымның (кәсіптің) мүмкін атаулары: сигналшы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – ауыспалы сигналдың сақталуын қамтамасыз ету және қондыру жұмыстарын жүргізу;

Параграф 4 «Оператор станционного поста централизации»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3-4, по ОРК – 3-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): оператор станционного поста централизации;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для подачи звуковых и видимых сигналов при приеме, отправлении, пропуске поездов и производстве маневровой работы;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора станционного поста централизации» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Дежурный по парку»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 4133 «Служащие, занятые учетом на транспорте»;
3) возможные наименования должностей: дежурный по парку;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом координирования работ по всем операциям, связанным с приемом, отправлением и пропуском поездов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы дежурного по парку» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Сигналист»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8312 «Тормозные рабочие, стрелочники и сцепщики»;
3) возможные наименования должности (профессии): сигналист;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом установки и обеспечения сохранности переносных сигналов;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сигналшының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф «Сұрыптайтын төбешік бойынша кезекші»
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 4133 «Көлікте есеп жүргізумен айналысатын қызметкерлер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: сұрыптайтын төбешік бойынша кезекші;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – маневрлік жұмысты жасау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сұрыптайтын төбешік бойынша кезекшінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 7-кестесінде келтірілген.
8-параграф «Сұрыптайтын төбешік бойынша оператор»
13. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3-4, СБШ бойынша – 3-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: сұрыптайтын төбешік бойынша оператор;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – орталықтандырылған мерген мен сигналдарды басқаруды аудару жұмыстарын жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сұрыптайтын төбешік бойынша оператордың еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 8-кестесінде келтірілген.
9-параграф «Вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеуші»
14. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы сигналиста» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Дежурный по сортировочной горке»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 4133 «Служащие, занятые учетом на транспорте»;
3) возможные наименования должности (профессии): дежурный по сортировочной горке;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение субъектом безопасности производства маневровой работы;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы дежурного по сортировочной горке» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 «Оператор сортировочной горки»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3-4, по ОРК – 3-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): оператор сортировочной горки;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом перевода централизованных стрелок и управление сигналами;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора сортировочной горки» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 9 «Регулировщик скорости движения вагонов»
14. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:

1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-4, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8312 «Тежегіш жұмысшылары, жол бұрушылар және тіркеушілер»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеуші;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – тежегіш башмактармен тежеу арқылы вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу жұмыстарын жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 9-кестесінде келтірілген.
10-параграф «Жүк поездарының кондукторы»
15. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3-4; СБШ бойынша – 3-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 5112 «Қоғамдық көліктің кондукторлары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жүк поездарының кондукторы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – натурлық парағы бойынша жіберілетін поездің құрамымен машинисттің танысуы мен вагондарға тасымалдау құжаттарын тапсыру мен қабылдау жұмыстарын жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жүк поездарының кондукторының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 10-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
16. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-10-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
17. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 1-10-кестелерінде келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
18. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
19. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.

1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8312 «Тормозные рабочие, стрелочники и сцепщики»;
3) возможные наименования должности (профессии): регулировщик скорости движения вагонов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом регулировки скорости движения вагонов путем торможения тормозными башмаками;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 9 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы регулировщика скорости движения вагонов» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 10 «Кондуктор грузовых поездов»
15. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 5112 «Кондукторы общественного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): кондуктор грузовых поездов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - проведение приема и сдачи перевозочных документов на вагоны и ознакомление машиниста с составом отправляемого поезда по натурному листу;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 10 «Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы кондуктора грузовых поездов» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
16. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 110 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
17. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
18. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
19. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.

7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
20. КС әзірлеуші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
21. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Темір жол станциясының
жұмысын ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметі (кәсіптің) түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
20. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
21. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Организация работы
железнодорожной станции»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары
Станция диспетчері еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кірме жолдар, өндірістік теміржол көлігі
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары
Маневрлік диспетчерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кірме жолдар, өндірістік теміржол көлігі
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары
Жүк диспетчерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кірме жолдар, өндірістік теміржол көлігі
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
1 жылдан кем емес
4-кесте
4. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары
Орталықтандырылған станциялық бекет операторының еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары.
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Алдын ала медициналық қаралу және сол мамандыққа жарамдылық туралы дәйектеме алу. Зақымданғандарға дәрігерге дейінгі көмек көрсету және өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсізідігі бойынша кірме нұсқамадан өткендер; жұмыстың орындалу әдістері және қауіпсіз тәсілдерді оқыту мен жұмыс орнында алғашқы нұсқамадан өткендер
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
2 жылдан кем емес
5-кесте

1. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы
диспетчера станционного
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 3 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование
без предъявления к стажу работы
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии. Требования
к условиям труда, образованию и опыту работы
диспетчера маневрового
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 3 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование
без предъявления требований к стажу
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
диспетчера грузового
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование, с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 1 года
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
оператора станционного поста централизации
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
Без предъявления стажа работ
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 2 лет
Таблица 5

9. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары
Вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеушінің еңбек жағдайына,
білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кірме жолдар, өндірістік теміржол көлігі
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – шудың жоғары деңгейі, вибрацияның жоғары деңгейі, жұмыс аймағындағы ауаның жоғары тозаңдылығы мен газдылығы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, кәсіпорындағы білім не оқу).
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
2 деңгейде 2 жыл
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 деңгейде 2 жыл
10-кесте
10. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары
Жүк поездары кондукторының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станциялары және кірме жолдар, өндірістік теміржол көлігі
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
Кемінде 2 жыл
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 деңгейде 2 жыл
«Темір жол станциясының
жұмысын ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. «Станция диспетчерінің» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Станцияның бірлік ауысымына оперативті басшылықты жүзеге асыру
2 Ф
Поездерді қабылдау мен аттандыруды ұйымдастыру
3 Ф
Станцияның істелген жұмысына диспетчерлік график жүргізу
2-кесте

9. Возможные места работы по профессии. Требования
к условиям труда, образованию и опыту работы
регулировщика скорости движения вагонов
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Без предъявления требований к стажу работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
2 года на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
2 года на 3 уровне
Таблица 10
10. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы кондуктора
грузовых поездов
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
без предъявления требований к стажу работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
2 года на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
2 года на 3 уровне
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Организация работы
железнодорожной станции»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер станционный»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Осуществление оперативного руководства единой сменой станции
Ф 2
Организация приема и отправления поездов
Ф 3
Ведение диспетчерского графика исполненной работы станции
Таблица 2

2. «Маневрлік диспетчерінің» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Поездарды қалыптастыру бойынша маневрлік жұмыстарға оперативтік басшылық ету және ұйымдастыру
2 Ф
Тасымалдау құжаттамаларды және поездік ақпараттарды өңдеу
3 Ф
Станцияның бірыңғай ауысымын оперативтік басшылық етуді жүзеге асыру, станцияның қазіргі жұмысын жоспарлауды жүргізу
3-кесте
3. «Жүк диспетчерінің» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жергілікті жұмыс жоспарын орындауды қамтамасыз ету
2 Ф
Жүк құжаттарын өңдеуді есепке алу
3 Ф
Вагондардың болуын есепке алуды және олардың станция жолдарында орналасуын жүргізу
4-кесте
4. «Орталықтандырылған станциялық бекет операторының»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Орталықтандырылған бекеттен жергілікті басқару пульті немесе орталықтанған жолға бұру тетігін аудару бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
2 Ф
Басқару аспаптарының көрсетулері бойынша бағыттарды дайындаудың дұрыстылығын бақылау
3 Ф
Маневрлік жұмыстарды жасау және поездерді өткізу, аттандыру, қабылдау кездерінде Дауысы бар және көрінетін сигналдарды беру
5-кесте
5. «Парк бойынша кезекшінің» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Маневрлік жұмыс пен поездердің қозғалысын ұйымдастыру бойынша жұмысты жоспарлау. Маневрлік жұмыс пен поездердің қозғалысын ұйымдастыру
2 Ф
Лауазымдық міндеттер және ережелер, нұсқаулар, әрекеттегі кеңестерді ұстанумен бекітілген аудан аумағындағы станциядағы маневрлік жұмысты жасау және поез қозғалысын жасауға басшылық ету
3 Ф
Орнатылған ережелермен сәйкес поездер қозғалысын қауіпсіздікпен қамтамасыз ету
6-кесте
6. «Сигналшының» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Ауыспалы сигналдарды сақтауды қамтамасыз ету және орнату
2 Ф
(Тежегіш құралдармен)тежегіш башмактары бар құрамдар мен жолдарда тұрған вагондарды бекіту
3 Ф
Жолдың бос болуын тексеру, орталықтандырылған жол бұруларды курбелмен аударуды тексеру
7-кесте
7. «Сұрыптайтын төбешік бойынша кезекшінің» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Сұрыптайтын төбешікте вагондарды қайта шығару бойынша жұмыстарды басқару
2 Ф
Төбешіктен құрамдарды тарату режимін орнату, маневрлік жұмысты жасау тәртібін қиыстыру
3 Ф
Төбешік құралдарын күтуді бақылау
8-кесте
8. «Сұрыптайтын төбешік операторының» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Басқару пультімен механизациялау мен автоматтандыру сұрыптайтын төбешіктерде құрамдарды таратуды басқару
2 Ф
Бақылау-өлшеуіш аспаптарының көрсетулері бойынша төбешіктер құралдарының дұрыс жұмыс істеуін бақылау
9-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер маневровый»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и оперативное руководство маневровой работы по формированию поездов
Ф 2
Обработка поездной информации и перевозочной документации
Ф 3
Осуществление оперативного руководства единой сменой станции, ведение текущего планирования работы станции
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер грузовой»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение выполнения плана местной работы
Ф 2
Учет оформления грузовых документов
Ф 3
Ведение учета наличия вагонов и расположение их на путях станции
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор станционного поста централизации»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация работы с поста централизации по переводу централизованных стрелок и управление сигнала или пульта местного управления
Ф 2
Контроль над правильностью приготовления маршрутов по показаниям приборов управления
Ф 3
Подача звуковых и видимых сигналов при приеме, отправлении, пропуске поездов и производстве маневровой работы
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Дежурный по парку»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Планирование работы по организации движения поездов и маневровой работы. Организация движения поездов и маневровой работы
Ф 2
Руководство движением поездов и производством маневровой работы на станции в пределах закрепленного района управления
Ф 3
Обеспечение безопасности движения поездов
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Сигналист»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Установка и обеспечение сохранности переносных сигналов
Ф 2
Закрепление стоящих на путях вагонов и составов тормозными башмаками (тормозными устройствами)
Ф 3
Проверка свободности пути, перевод курбелем централизованных стрелок
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Дежурный по сортировочной горке»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство работой по переработке вагонов на сортировочной горке
Ф 2
Установка режима роспуска составов с горки, согласование порядка производства маневровых работ
Ф 3
Контроль содержания горочных устройств
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор сортировочной горки»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Управление роспуском составов на механизированных и автоматизированных сортировочных горках с пульта управления
Ф 2
Контроль правильности работы горочных устройств по показаниям контрольно-измерительных приборов
Таблица 9

9. «Вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеушінің»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу
2 Ф
Жұмыстарды орындау кезінде жүктер мен вагондардың сақталуын, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету
10-кесте
10. «Жүк поездары кондукторының» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жиналатын, тасылатын, ауыстыратын және шарушылық поездеріне қызмет көрсету, олардағы тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету
2 Ф
Маневрлік жұмыс жасау кезінде сүйемелденетін поездердің қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Ескертпе: Ф – функция.
«Темір жол станциясының
жұмысын ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. СБШ 4-деңгейіндегі «Станция диспетчері» еңбек
қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, сигнал беру, орталықтандыру және блокадалау құралдары.
Радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, диспетчерлік байланысының құралдары.
1-1 М Станцияның техникалық құралдарын тиімді пайдаланумен қамтамасыз ету, маневрлік құралдар мен бригадаларды бөлу, сұрыптайтын жүйенің оның ішінде бұрыштық ағындарды жіберу жұмыстарының координациялау
Сұрыптайтын жүйенің жұмыстарын координациялау кезіндегі өзіндік нормалау дағдылары. Нақтылау, станцияның техникалық құралдарын тиімді пайдаланумен қамтамасыз ету нәтижесіне баға беру
Жақындаулар, принциптер және теміржолды техникалық пайдалану тәсілдері,поездер қозғалысы және маневрлік жұмысы бойынша,жолдық жұмыстарды жасау кезінде қауіпсіз қозғалыспен қамтамасыз ету, сигнал беру бойынша нұсқаулар; жүктерді тасымалдау туралы білім.Экономика негіздері және өндірісті басшылық ету, теміржол көлігіндегі жұмыскерлердің еңбек және демалыс режимі, диспетчерлік байланысының құралдары және ССБАЖ пен жұмыс жағдайындағы микропроцессорлық аппаратурамен қолдану және жұмыс істеу принципі туралы білім
1-2 М Станция жұмысын жоспарлауды қазіргі депо бойынша кезекші мен локомотивті диспетчермен, бөлімше бойынша кезекшімен бірге қамтамасыз ету
Нақтылау қазіргі депо бойынша кезекші мен локомотивті диспетчермен, бөлімше бойынша кезекшімен бірге станция жұмысын жоспарлау нәтижесіне жауапкершілік
Жақындаулар, принциптер және станция жұмысының технологиялық процесстері мен технико-өкімді актілер, станцияның қазіргі жоспарын бірігіп құру үшін станция жұмыс тәсілдері туралы білім. Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім
1-3 М вагондарға техникалық қызмет көрсету пунктінің ауысымды шебері және локомотивті депо кезекшісі, тасымалдау бөлімше бойынша кезекшімен станция жұмыстарын келісу
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою, станция жұмыстарын келісу кезіндегі вагондарға техникалық қызмет көрсету пунктінің ауысымды шебері және локомотивті депо кезекшісі, тасымалдау бөлімше бойынша кезекшінің қызметі нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және станция жұмысының технологиялық процесстері мен технико-өкімді актілер, станцияның қазіргі жоспарын бірігіп құру үшін станция жұмыс тәсілдері, техникалық қызмет көрсету пунктінің ауысымды шебері және локомотивті депо кезекшісі, тасымалдау бөлімше бойынша кезекшімен станция жұмыстарын келісу үшін тәсілдері туралы білім. Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім
2 Ф
Жылжымалы құрам,техникалық құралдар мен жабдықтар
Радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, диспетчерлік байланысының құралдары және ССБАЖ пен жұмыс жағдайындағы микропроцессорлық аппаратура
2-1 М Жүк жұмыстары мен поездерді аттандыру мен қабылдау бойынша жоспардың орындалуын бақылау және станция жұмысын қамтамасыздандыратын, басқа қызметтегі жұмысшылардың істерін координациялау
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және станция жұмысын қамтамасыз ету жұмысшыларының қызмет нәтижесіне баға беру. жүк жұмыстары мен поездерді аттандыру мен қабылдау мен жұмысшылардың істерін координациялау кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және теміржолды техникалық пайдалану тәсілдері,поездер қозғалысы және маневрлік жұмысы бойынша,жолдық жұмыстарды жасау кезінде қауіпсіз қозғалыспен қамтамасыз ету, сигнал беру бойынша нұсқаулар; жүктерді тасымалдау туралы білім.Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім
2-2 М БАЖ – станциясы және жолдық есептейтін орталықтан басқа ақпаратты және құрамдарды ажырату, станция жолдарындағы вагондар мен құрамдарды болуы мағлұматтар, поездердің жақындауы туралы алдын ала ақпаратты алу және сұрау
Тапсырмаларды нақтылау және станция жолдарындағы вагондар мен құрамдарды болуы мағлұматтар, поездердің жақындауы туралы мағлұматтарды қабылдау нәтижесіне баға беру.БАЖ – станциясы және жолдық есептейтін орталықпен жұмыс кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және диспетчерлік байланысының құралдары және ССБАЖ пен жұмыс жағдайындағы микропроцессорлық аппаратурамен қолдану туралы білім. Теміржол станциясының пайдалану жұмыстары. Экономика негіздері және өндірісті басшылық ету, теміржол көлігіндегі жұмыскерлердің еңбек және демалыс режимі, диспетчерлік байланысының құралдары және ССБАЖ пен жұмыс жағдайындағы микропроцессорлық аппаратурамен қолдану және жұмыс істеу принципі туралы білім
3 Ф
Жылжымалы құрам
Диспетчерлік өкімдер журналы
3-1 М Ауысымдық тапсырмалардың орындалуына талдау
Тапсырмаларды нақтылау және ауысымдық тапсырмалардың орындалуына талдау нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және технико-өкімді актілердің жұмыс істеу тәсілдері. Жүктерді тасымалдау және қозғалыс графиктері. теміржол көлігіндегі жұмыскерлердің еңбек және демалыс режимі туралы білім
3-2 М Маневрлік жұмыс және қозғалыс қауіпсіздік ережелерінің жұмысшылармен орындалуын бақылау,орнатылған теміржолды техникалық пайдалану ережелері, маневрлік жұмыстары мен поез қозғалысы бойынша нұсқаулықтар, бұйрықтарды талаптау, өкімдер мен маневрлік жұмыс пен поез қозғалысы бойынша жоғары тұрған органдардың нұсқаулары, қозғалыс қауіпсіздігі, еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі
Тапсырмаларды нақтылау және маневрлік жұмыс және қозғалыс қауіпсіздік ережелерінің жұмысшылармен орындалу нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және теміржолды техникалық пайдалану тәсілдері, поездер қозғалысы және маневрлік жұмысы бойынша,жолдық жұмыстарды жасау кезінде қауіпсіз қозғалыспен қамтамасыз ету, сигнал беру бойынша нұсқаулар; жүктерді тасымалдау туралы білім Экономика негіздері және өндірісті басшылық ету, теміржол көлігіндегі жұмыскерлердің еңбек және демалыс режимі, диспетчерлік байланысының құралдары және ССБАЖ пен жұмыс жағдайындағы микропроцессорлық аппаратурамен қолдану және жұмыс істеу принципі туралы білім
2-кесте

9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Регулировщик скорости движения вагонов»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Регулирование скорости движения вагонов
Ф 2
Обеспечение безопасности движения, сохранности вагонов и грузов при выполнении работ
Таблица 10
10. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Кондуктор грузовых поездов»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Регулирование скорости движения вагонов
Ф 2
Обеспечение безопасности движения, сохранности вагонов и грузов при выполнении работ
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Организация работы
железнодорожной станции»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер станционный»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, устройства сигнализации, централизации и блокировки
Радиостанция, система громкоговорящей связи, устройства диспетчерской связи
З 1-1 Координация работ сортировочных систем, в том числе по передаче угловых потоков, распределение маневровых средств и бригад, обеспечение эффективного использования технического средства станции
Навыки самонормирования при координации работ сортировочных систем.
Конкретизация, оценка результата по обеспечению эффективного использования технических средств станции
Знание о подходах, принципах и способах технической эксплуатации железных дорог, требовании по движению поездов и маневровой работе, по сигнализации, по обеспечению безопасности движения при производстве путевых работ, перевозки грузов. Основы экономики, организация труда и управления производством, режимы труда и отдыха работников железнодорожного транспорта; принцип работы и использования устройств диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры в условиях работы АСУСС
З 1-2 Обеспечение совместно с дежурными по отделению, локомотивными диспетчерами и дежурными по депо текущего планирования работы станции
Конкретизация, оценка результата планирования работы станции совместно с дежурными по отделению и по депо и локомотивными диспетчерами станции
Знание о подходах, принципах и способах работ станции для создания совместного текущего плана станции, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 1-3 Согласование работы станции с дежурным по отделению перевозок, дежурным локомотивного депо и сменным мастером пункта технического обслуживания вагонов
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата деятельности дежурного по отделению перевозок, дежурного локомотивного депо и сменного мастера пункта технического обслуживания вагонов при согласовании работы станции. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работ станции для создания совместного текущего плана станции, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции, для согласования действий с дежурным по отделению перевозок, дежурным локомотивного депо и сменным мастером пункта технического обслуживания. Знания о способах мотивации и стимулирования труда.
Ф 2
Подвижной состав, технические устройства и оборудования
Радиостанция, система громкоговорящей связи, устройства диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры в условиях работы АСУСС
З 2-1 Контроль выполнения плана по приему и отправлению поездов и грузовой работы и координация действий работников других служб, обеспечивающих работу станции
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата деятельности работников всех служб, обеспечивающих работу станции. Навыки самонормирования и самоопределения при приеме и отправлении поездов и грузовой работы и координации действий работников.
Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах технической эксплуатации железных дорог, требовании по движению поездов и маневровой работе, по сигнализации, по обеспечению безопасности движения при производстве путевых работ, перевозки грузов.
Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 2-2 Запрос и получение предварительной информации о подходе поездов, сведений о наличии составов и вагонов на путях станции, разложении составов и другую информацию из дорожного вычислительного центра и АСУ станции
Конкретизация заданий и оценка результата при приеме сведении о наличии составов и вагонов на путях станции. Навыки самоопределения и самонормирования при совместной работе с вычислительным центром и АСУ станции.
Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работ пользования устройствами диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры в условиях работы АСУСС, эксплуатационной работы железнодорожной станции. Основы экономики, организация труда и управления производством; режимы труда и отдыха работников железнодорожного транспорта, принцип работы и использования устройств диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры в условиях работы АСУСС
Ф 3
Подвижной состав
Подвижной состав
З 3-1 Анализ выполнения сменных заданий
Конкретизация заданий и оценка результата анализа выполнения сменных заданий.
Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работы с техническо-распорядительными актами, графиками движения и перевозки грузов. Знание режима труда и отдыха работников железнодорожного транспорта
З 3-2 Контроль выполнения работниками техники безопасности движения и маневровой работы, установленных требованиями технической эксплуатации железных дорог, по движению поездов и маневровой работы, требований приказов, распоряжений и указаний вышестоящих органов по организации движения и маневровой работы, безопасности движения, охране труда и технике безопасности
Конкретизация заданий и оценка результата деятельности работников при соблюдении техники безопасности движения и маневровой работы. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах технической эксплуатации железных дорог, работ по движению поездов и маневровой работе; по сигнализации, по обеспечению безопасности движения при производстве путевых работ, перевозки грузов. Основы экономики, организация труда и управления производством, режимы труда и отдыха работников железнодорожного транспорта; принцип работы и использования устройств диспетчерской связи и микропроцессорной аппаратуры в условиях работы АСУСС
Таблица 2

2. СБШ 4-деңгейіндегі «Теміржол станциясының маневрлік
диспетчері» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Поез
Пульт-табло, Радиостанция,дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары
1-1 М Техникалық құрылғыларды тиімді қолдану, жергілікті вагондарды өңдеу, поездерді ажырату-қалыптастыру бойынша маневрлік жұмысты басшылық ету және оперативтік жоспарлауды іске асыру
Тапсырмаларды нақтылау, вагондарды өңдеу, поездерді ажырату-қалыптастыру бойынша маневрлік жұмысты басшылық ету және оперативтік жоспарлауды іске асыру нәтижесіне баға беру. Техникалық құрылғыларды қолдану кезіндегі өзіндік анықтау және өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар, принциптер және теміржолды техникалық пайдалану тәсілдері, поездер қозғалысы және маневрлік жұмысы бойынша, жолдық жұмыстарды жасау кезінде қауіпсіз қозғалыспен қамтамасыз ету, сигнал беру бойынша нұсқаулар. Қазақстан Республикасының теміржол туралы устав жайлы білім
1-2 М Тиеу және түсіру бөлімшелер, кірме жолдар, сұрыптағыш құралдар және маневрлік аудандардың жұмысын координациялау
Тапсырмаларды нақтылау, сұрыптағыш құралдар және маневрлік аудандардың жұмыс нәтижесіне баға беру.Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және жүктер мен жолаушыларды тасымалдау, маневрлік аудандарды бөлу тәсілдері туралы білім.. Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім
1-3 М Техникалық-төбешіктік құрылғы бүкіл комплексін тиімді пайдалану және жұмысты орындауға ең кіші материалдық жұмсаулармен жүк поездерінің жоспарын қалыптастыру әжне қозғалыс графигіне сәкес 3-4 сағаттық кезең бойынша поездерді аттандыру, ажырату-қалыптастыру жоспарларын орындауды ұйымдастыру мен жоспарлау
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және қозғалыс графигіне және жүк поездерін қалыптастыру жоспарына сәйкес, айлық жұмыс жоспарын қалыптастыру кезіндегі жұмыстың нәтижесіне баға беру
Қазақстан Республикасының темір жол туралы устав жайлы білім. Көлемді анықтау кезіндегі жобалау мен жүйелік талдау методологиясы, теміржолды техникалық пайдалану, поездер қозғалысы және маневрлік жұмысы бойынша,жолдық жұмыстарды жасау кезінде қауіпсіз қозғалыспен қамтамасыз ету, сигнал беру бойынша нұсқаулар туралы білім
2 Ф
Поез
Депоге локомотивтердің қайтарылу жоспары, поез қозғалысының графигі
2-1 М Аттандыру паркіне құрамдарды уақтылы қоюды қамтамасыз ету
Тапсырманы нақтылау, аттандыру паркіне құрамдарды уақтылы қоюды қамтамасыз ету нәтижесіне баға беру
Жақындаулар, принциптер және станция учаскесі жұмысының технологиялық процесстері, жол профилі, схемалар, жүктерді тасымалдау туралы білім. Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер маневровый»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Поезд
Пульт-табло, радиостанция, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи
З 1-1 Осуществление оперативного планирования и руководства маневровой работой по расформированию-формированию поездов, обработке местных вагонов, эффективного использования технических средств
Конкретизация заданий, оценка результата осуществления оперативного планирования и руководства маневровой работой по расформированию-формированию поездов, обработке местных вагонов. Навыки самоопределения и самонормирования при использовании технических средств
Знания о подходах, принципах и способах технической эксплуатации железных дорог, работ по движению поездов и маневровой работе, по сигнализации, по обеспечению безопасности движения при производстве путевых работ. Знание Устава железных дорог Республики Казахстан
З 1-2 Координация работы маневровых районов и сортировочных устройств, подъездных путей, погрузочных и разгрузочных подразделений
Конкретизация заданий, оценка результата работы маневровых районов и сортировочных устройств. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах перевозки пассажиров и грузов, разделении маневровых районов. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 1-3 Планирование и организация выполнения плана расформирования-формирования и отправления поездов по 3-4 часовым периодам в соответствии с графиком движения и планом формирования грузовых поездов с наименьшими материальными затратами на выполнение работ и эффективным использованием всего комплекса технических горочных средств
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата работ, в соответствии с графиком движения и планом формирования грузовых поездов, принятие решений при составлении плана работ на месяц
Знание о подходах, принципах и способах при определении объема, технической эксплуатации железных дорог, движении поездов и маневровой работе; по сигнализации, по обеспечению безопасности движения при производстве путевых работ
Ф 2
Поезд
График движения поездов, план возврата локомотивов в депо
З 2-1 Обеспечение своевременной выставки составов в парк отправления
Конкретизация заданий, оценка результата при обеспечении своевременной выставки составов в парк отправления
Знания о подходах, принципах и способах применения технологических процессов работы станций, участка, перевозки грузов, схем, профиля пути. Знания о способах мотивации и стимулирования труда

2-2 М Маневрлік жұмысты орындалғаны туралы диспетчерлік графикті жүргізу, Маневрлік бригадалардың жұмысын есепке алу
Диспетчерлік графикті жүргізу кезіндегі өзіндік нормалау дағдылары. Маневрлік бригадалардың жұмыс нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және жүктерді және жолаушыларды тасымалдау тәсілдері, бұйрықтарды қолдану, өкімдер және басқа басшылық нұсқаулар туралы білім. Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім
3 Ф
Маневрлік жұмыс
Нормативті құжаттар
3-1 М Маневрлік жұмыс пен қозғалыс қауіпсіздік ережелері жұмысшылармен орындалуын бақылау
Тапсырманы нақтылау, міндет қою маневрлік жұмыс пен қозғалыс қауіпсіздік ережелері жұмысшылармен орындалу нәтижесіне баға беру
Маневрлік жұмысты жасау кезінде қозғалыс қауіпсіздігі бойынша, сигнал беру бойынша нұсқаулар туралы білім
3-кесте
3. СБШ 4-деңгейіндегі «Теміржол станциясының жүк диспетчері»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Поез
Маневрлік жұмыс
1-1 М Бүкіл станция бойынша вагондардың тәуліктік тұруын орындау, вагондарды түсіру, тиеу бойынша жергілікті жұмыстар жоспарын орындауды қамтамасыз ету және басшылық ету
Нақтылау, бүкіл станция бойынша, вагондарды түсіру, тиеу бойынша жұмыстардың орындалуы нәтижесіне баға беру.вагондарды түсіру, тиеу бойынша жұмыстардың жоспарын орындау кезіндегі өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар, принциптер және маневрлік жұмыс және поездар қозғалысы бойынша нұсқаулар, сигнал беру бойынша, жолдық жұмыстарды жасау кезінде поезд қозғалысының қауіпсіздігі бойынша тасымалдау тәсілдері туралы білім
1-2 М Бос вагондармен тиеу пунктілерін қамтамасыз ету, және де жоспар-тапсырма бойынша түсіруге арналған жергілікті вагондарды тарату
Тапсырмаларды нақтылау, бос вагондармен тиеу пунктілерін қамтамасыз ету нәтижесіне баға беру
Жақындаулар, принциптер және қозғалыс графигімен және поездарды қалыптастыру жоспарымен, жүктерді тасымалдау туралы білім. Диспетчерлік орталықтандыру құралдардың жұмысы, бөліктің, станцияның жұмысының технологиялық процесстер туралы білім
2 Ф
Жүк
Тасымалдау құжаттары, вагондарды беру бойынша келісім шарттар
2-1 М Істелген жүк жұмыстарына график жүргізу және жүк құжаттарын өңдеудің дұрыстығын бақылау
Тапсырмаларды нақтылау және жүк құжаттарын рәсімдеудің дұрыстығы нәтижесіне баға беру. Істелген жүк жұмыстарына график жүргізу кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары
Жақындаулар, принциптер және жолаушылар мен жүктерді тасымалдау тәсілдері туралы білім. қозғалыс графиктері және поездарды қалыптастыру жоспары, жол профилі, техникалы-жарлықты акттер, станция бөлігінің жұмысының технологиялық процесстері

З 2-2 Ведение диспетчерского графика выполнения маневровой работы, учет работы маневровых бригад
Навыки самонормирования при ведении диспетчерского графика. Оценка результата работы маневровых бригад. Мотивация повышения профессионализма работников.
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата соблюдения работниками техники безопасности движения при маневровой работе
Знание о подходах, принципах и способах перевозки пассажиров и грузов. Знания о способах мотивации и стимулирования труда.
Знания о подходах, принципах и способах работы сигнализации, обеспечения безопасности движения при производстве маневровых работ
Ф 3
Маневровая работа
Нормативные документы
З 3-1 Контроль соблюдения работниками техники безопасности движения и маневровой работы
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Диспетчер грузовой»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Поезд
Маневровая работа
З 1-1 Руководство и обеспечение выполнения плана местной работы по погрузке, выгрузке вагонов, в целом по станции и выполнение суточного простоя вагонов
Конкретизация, оценка результата выполнения работы по погрузке, выгрузке вагонов, в целом по станции. Навыки самонормирования при выполнении плана работ по погрузке и выгрузке вагонов
Знание о подходах, принципах и способах перевозки, движения поездов и маневровой работы, сигнализации, обеспечения безопасности движения при производстве путевых работ
З 1-2 Обеспечение пунктов погрузки порожними вагонами, а также развоз местных вагонов под выгрузку согласно плану-заданию
Конкретизация заданий, оценка результата обеспечения пункта погрузки порожними вагонами
Знание о подходах, принципах и способах работы с графиками движения и планом формирования поездов, перевозки грузов; схемами, техническо-распорядительными актами. Знание технологических процессов работы станций, участка, работы устройств диспетчерской централизации
Ф 2
Груз
Договора по подаче вагонов, перевозочные документы
З 2-1 Ведение графика исполненной грузовой работы, и контроль правильности оформления грузовых документов
Конкретизация заданий и оценка результата оформления грузовых документов. Навыки самоопределения и самонормирования при ведении графика исполненной грузовой работы
Знание о подходах, принципах и способах перевозки пассажиров и грузов, графиков движения и плана формирования поездов, профиля путей, техническо-распорядительных актов, технологических процессов работы станций участка

2-2 М Кірме жолдардың нұсқаумен, жүк поездерінің келуі бойынша жүк тасымалдау құжаттарды өңдеуін жасау
Құжаттарды тексеру кезіндегі өзіндік нормалау дағдылары. Тапсырмаларды нақтылау, жүк тасымалдау құжаттарды өңдеу нәтижесіне баға беру
Жақындаулар, принциптер және жолаушылар мен жүктерді тасымалдау тәсілдері, белгіленген нормаларға сәйкес құжаттарды рәсімдеу тәртібі туралы білім
2-3 М Талдау жасау және жұмыстағы жарамсыздықты іздеу жағдайлары бойынша барлық талдауларға қатысу
Тапсырмаларды нақтылау, жұмыстағы жарамсыздықты іздеу жағдайлары бойынша талдау жасау нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және қозғалыс графигімен және поездарды қалыптастыру жоспарымен, жүктерді тасымалдау туралы білім. Диспетчерлік орталықтандыру құралдардың жұмысы, бөліктің, станцияның жұмысының технологиялық процесстер туралы білім
2-4 М Жүк және тиеу-түсіру операцияларына, вагондарды беру бойынша келісімшарттың шарттарын орындалуын бақылау жүргізу
Жүк және тиеу-түсіру операцияларына, вагондарды беру кезінде өңдік нормалау дағдылары.Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және қозғалыс графигімен және поездарды қалыптастыру жоспарымен, жүктерді тасымалдау жұмыс тәсілдері туралы білім
3 Ф
Вагон
Номерлік есепке алу, вагондарды беру және тазалау, нормативті құжаттар. ведомости
3-1 М Вагондардың бар болуын номер бойынша есепке алу және олардың станция жолдарында орналасуында есепке алуын бақылау
вагондардың бар болуын және олардың станция жолдарында орналасуын есепке алу күйін тексеру кезіндегі өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары.Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және жүк формасы мен тасымалдау формасы құжаттамаларды жүргізу тәсілдері туралы білім.Жүкті тасымалдау және жүк және багаж тасымалдауы туралы білім
3-2 М Түнгі уақыттағы тиеу мен түсіруге тазалау және беру тізімдемелерін рәсімдеу
Нақтылау және түнгі уақыттағы тиеу мен түсіруге тазалау және беру тізімдемелерін рәсімдеу нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Жақындаулар, принциптер және жолаушылар мен жүктерді тасымалдау тәсілдері, белгіленген нормаларға сәйкес құжаттарды рәсімдеу тәртібі туралы білім
3-3 М Поез-қабылдаушылар, ақпараттаушы-оператор, техникалық кеңсенің жұмысшыларымен қызметтік міндеттерін орындау кезінде технологиялық және еңбек тәртіптерін ұстануын бақылау
Нақтылау, технологиялық және еңбек тәртіптерін ұстану нәтижесіне баға беру. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
Қазақстан Республикасының теміржол қаулысы. Жақындаулар, принциптер және маневрлік жұмыс және поездар қозғалысы, сигнал беру бойынша, жолдық жұмыстарды жасау кезінде поезд қозғалысының қауіпсіздігі бойынша тасымалдау тәсілдері туралы білім
4-кесте

З 2-2 Производит обработку грузовых перевозочных документов по прибытию грузовых поездов, с указанием подъездных путей
Навыки самонормирования при проверке документов. Конкретизация заданий, оценка результата обработки грузовых перевозочных документов
Знание о подходах, принципах и способах перевозки пассажиров и грузов, порядка оформления документов согласно установленным нормам
З 2-3 Производит разборы и участвует во всех разборах по случаям расследования брака в работе
Конкретизация и оценка результата выполнения разборов по случаю расследования брака в работе. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работы с графиками движения и плано и формирования поездов, перевозки грузов, схемами, техническо-распорядительными актами. Знание технологических процессов работы станций, участка, работу устройств диспетчерской централизации
З 2-4 Ведет контроль соблюдения условий договора по подаче вагонов, под погрузку-выгрузку и грузовые операций.
Навыки самонормирования при подаче вагонов под погрузку-выгрузку и грузовые операций. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работы с графиками движения и планом формирования поездов, перевозками грузов, схемами, техническо-распорядительными актами
Ф 3
Вагон
Номерной учет, ведомости подачи и уборки вагонов, нормативные документы
З 3-1 Контроль полномерного учета наличия вагонов и расположение их на путях станции
Навыки самоопределения и самонормирования при проверке состояния учета наличия вагонов и расположения на путях станции. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах ведения форм грузовой и форм перевозочной документации. Знания о перевозке грузов, груза и багажа
З 3-2 Оформление ведомости подачи и уборки на погрузку и выгрузку в ночное время
Конкретизация и оценка результата при оформлении ведомости подачи и уборки на погрузку и выгрузку в ночное время. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах перевозки пассажиров и грузов, порядка оформления документов согласно установленным нормам
З 3-3 Контроль соблюдения трудовой и технологической дисциплины при исполнении служебных обязанностей работников технической конторы, операторов-информаторов, приемщиков поездов
Конкретизация, оценка результата соблюдения трудовой и технологической дисциплины. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах перевозки, движения поездов и маневровой работы, сигнализации, обеспечения безопасности движения при производстве путевых работ
Таблица 4

4. СБШ 3-деңгейіндегі «Орталықтандырылған бекет операторы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, станция жолдары, жол бұру аударымдары, блокадалау және байланыс орталықтандыру, сигнал беру құрылғылары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, шам, курбель жалаушалары, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, ілулі құлыптар және оларға кілттер, тежегіш башмактар, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
1-1 М Орталықтандырылған жол бұруларды аудару және жергілікті басқару пультімен немесе орталықтандырылған бекет пультімен сигналдарды басқару
Орталықтандырылған жол бұруларды аудару тәсілдерін дербес анықтау. жергілікті басқару пультімен немесе орталықтандырылған бекет пультімен сигналдарды басқару кезіндегі өзіндік анықтау мен өзіндік бағалау дағдылары
Жол бұрушы аударулардың құралдары, бағыттарды дайындау кезінде орталықтандырылмаған жол бұрушыларды бекіту мен аудару туралы білім.Төбешік құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жасау кезінде автоматтандырылған және меникалынған сұрыптайтын төбешіктердегі маневрлік қозғалтулар мен құрамдарды тарату қауіпсіздігі туралы білім. Жол бұру аудармалардағы ақаулықтардан қоршау; жол бұрушы сілтеуіштерді жарықтандыру тәртібі; бағытты-бақылау құрылғыларды тағайындау және жұмыс істеу принципі, тежегіш башмактардың құрылғылары, техника қауіпсіздігі және еңбек қорғауы, жүктерді тасымалдау туралы білім
2 Ф
Жылжымалы құрам, станция жолдары, жол бұру аударымдары, блокадалау және байланыс орталықтандыру, сигнал беру құрылғылары
2-1 М Станцияның техникалы-жарлық актімен орнатылған нормалар бойынша және тежегіш башмактарымен станциялық жолдарда жылжымалы құрамды бекіту
Тежегіш башмактарымен станциялық жолдарда жылжымалы құрамды бекіту тәсілдерін дербес анықтау
2-2 М Станция жұмысының технологиялық процесстеру мен техникалы-жарлық актімен сәйкес қызмет көрсітіліп жатқан маневрлік аудандағы қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Станция жұмысының технологиялық процесстері мен техникалы-жарлық актімен сәйкес қызмет көрсітіліп жатқан маневрлік аудандағы қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде өзіндік анықтау, өзіндік ұйымдастыру және өзіндік бағалау дағдылары
3 Ф
Жылжымалы құрам, станция жолдары, жол бұру аударымдары, блокадалау және байланыс орталықтандыру, сигнал беру құрылғылары
Дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары,, радиостанция, компьютерлер және оргтехника

4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор станционного поста централизации» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 1-1 Перевод централизованных стрелок и управление сигналами с пульта поста централизации или пульта местного управления
Самостоятельное определение способа перевода централизованных стрелок. Навыки самооценки, самоопределения при управлении сигналами с пульта поста централизации или пульта местного управления
Знания об устройствах стрелочных переводов, переводе и запирании нецентрализованных стрелок при приготовлении маршрутов. Знания обеспечения безопасности роспуска составов и маневровых передвижений на механизированных и автоматизированных сортировочных горках при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту горочных устройств. Знания перевозки грузов, охраны труда и техники безопасности, устройств тормозных башмаков и пользования ими, принципа работы и назначения маршрутно-контрольных устройств, порядка освещения стрелочных указателей, ограждения неисправностей стрелочных переводов
Ф 2
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
З 2-1 Закрепление подвижного состава на станционных путях тормозными башмаками порядком и по нормам, установленным техническо-распорядительным актом станции
Самостоятельное определение способа закрепления подвижного состава на станционных путях тормозными башмаками
З 2-2 Обеспечение безопасности движения в обслуживаемом маневровом районе в соответствии с техническо-распорядительным актом и технологическим процессом работы станции
Навыки самооценки, самоопределения и самоорганизации при обеспечении безопасности движения в обслуживаемом маневровом районе в соответствии с техническо-распорядительным актом и технологическим процессом работы станции
Ф 3
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, радиостанция, компьютеры и оргтехника

3-1 М Жолдың бос болуын тексеру, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құрылғылардың дұрыс жұмысының бұзушылық жағдайында бағыттарды дайындау дұрыстығын тексеру және орталықтандырылған жол бұрушыларды аудару
Жолдың бос болуын тексеру, орталықтандырылған жол бұрушыларды курбелмен аудару тәсілдерін дербес анықтау. блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құрылғылардың дұрыс жұмысының бұзушылық жағдайында бағыттарды дайындау дұрыстығын тексеру кезіндегі өзіндік анықтау, өзіндік ұйымдастыру және өзіндік бағалау дағдылары
5-кесте
5. СБШ 4-деңгейіндегі «Орталықтандырылған бекет операторы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, станция жолдары, жол бұру аударымдары, блокадалау және байланыс, орьалықтандыру, сигнал беру құрылғылары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, шам, курбель жалаушалары, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, ілулі құлыптар және оларға кілттер, тежегіш башмактар, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
1-1 М Орталықтандырылған жол бұруларды аудару және жергілікті басқару пультімен немесе орталықтандырылған бекет пультімен сигналдарды басқару
Орталықтандырылған жол бұруларды аудару және жергілікті басқару пультімен немесе орталықтандырылған бекет пультімен сигналдарды басқару кезіндегі өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар, орталықтандырылған жол бұрулардың жұмыс істеу принциптері, техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау, техникалы-жарлықты акт және жұмысына қатысты, станция бөлігіндегі жұмыстың технологиялық процесстері туралы білім
2 Ф
Жылжымалы құрам, станция жолдары, жол бұру аударымдары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құрылғылары
2-1 М Станцияның техникалы-жарлық актімен орнатылған нормалар бойынша және тежегіш башмактарымен станциялық жолдарда жылжымалы құрамды бекіту
Тежегіш башмактарымен станциялық жолдарда жылжымалы құрамды бекіту кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар, орталықтандырылған жол бұрулардың жұмыс істеу принциптері, тежегіш башмактармен жұмыс істеуі, техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау, техникалы-жарлықты акт және жұмысына қатысты, станция бөлігіндегі жұмыстың технологиялық процесстері туралы білім
2-2 М Станция жұмысының технологиялық процесстеру мен техникалы-жарлық актімен сәйкес қызмет көрсетіліп жатқан маневрлік аудандағы қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Нақтылау және маневрлік аудандағы қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету нәтижесіне баға беру.
Жақындаулар, Төбешік құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жасау кезінде автоматтандырылған және меникалынған сұрыптайтын төбешіктердегі маневрлік қозғалтулар мен құрамдарды тарату қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері, техника қауіпсіздігі туралы білім
3 Ф
Жылжымалы құрам, станция жолдары, жол бұру аударымдары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құрылғылары
Дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары,, радиостанция, компьютерлер және оргтехника

З 3-1 Проверка свободности пути, перевод централизованных стрелок курбелем и проверка правильности приготовления маршрутов в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки
Самостоятельное определение способа проверки свободности пути, перевода централизованных стрелок курбелем. Навыки самооценки, самоопределения и самоорганизации при проверке правильности приготовления маршрутов в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор станционного поста централизации» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 1-1 Перевод централизованных стрелок и управление сигналами с пульта поста централизации или пульта местного управления
Навыки самоопределения и самонормирования при переводе централизованных стрелок и управлении сигналами с пульта поста централизации или пульта местного управления
Знание о подходах, принципах работы централизованных стрелок, охраны труда и техники безопасности, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции.
Знания о подходах, принципах работы централизованных стрелок, работы с тормозными башмаками и норм по охране труда и технике безопасности, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции.
Знания о подходах, принципах обеспечения безопасности роспуска составов и маневровых передвижений на механизированных и автоматизированных сортировочных горках при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту горочных устройств, техники безопасности
Ф 2
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
З 2-1 Закрепление подвижного состава на станционных путях тормозными башмаками порядком и по нормам, установленным техническо-распорядительным актом станции
Навыки самоопределения и самонормирования при закреплении подвижного состава на станционных путях тормозными башмаками
З 2-2 Обеспечение безопасности движения в обслуживаемом маневровом районе в соответствии с техническо-распорядительным актом и технологическим процессом работы станции
Конкретизация и оценка результата при обеспечении безопасности движения в обслуживаемом напряженном маневровом районе
Ф 3
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, радиостанция, компьютеры и оргтехника

3-1 М Жолдың бос болуын тексеру, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құрылғылардың дұрыс жұмысының бұзушылық жағдайында бағыттарды дайындау дұрыстығын тексеру және орталықтандырылған жол бұрушыларды аудару
Нақтылау және орталықтандырылған жол бұрушыларды курбелмен аудару нәтижесіне баға беру. Блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құрылғылардың дұрыс жұмысының бұзушылық жағдайында бағыттарды дайындау дұрыстығын, жолдың бос болуын тексеру кезіндегі өзіндік анықтау, өзіндік ұйымдастыру және дағдылары
6-кесте
6. СБШ 5-деңгейіндегі «Парк бойынша кезекші» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
1-1 М Поездік жағдаймен және теміржол жолдарының ахуалымен танысу. Станциядағы маневрлік жұмысты, поездерді аттандыру мен өткізу, қабылдауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстар ұйымдастыру
Станциядағы маневрлік жұмысты, поездерді аттандыру мен өткізу, қабылдауды қамтамасыз ету кезіндегі шешімдерді қабылдау мен талдау дағдылары.
Жүк тасымалы, қауіпті жүктерді теміржол бойынша тасымалдау кезінде апатты жағдайлардың алдын алу, дабыл жүйесі, орталықтандыру, блокадалау құрылғылары жұмысы, поезд қозғалысы кестесі, поезд қозғалысы және маневрлік жұмыстар, теміржолдарды техникалық пайдалану, станция жұмыстары, теміржолдағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі туралы білім. Кәсіптік жағдайларды жүйелік талдау және жобалау әдістемесі, поездарды қабылдау, жөнелту, өткізуді қамтамасыз ету бойынша басқармалық шешімдер қабылдау әдістемесі, сондай-ақ станциядағы маневрлік жұмыстар, бұрмаларды басқару және электрлік орталықтандыру құрылғыларын басқару тетігі дабылдарын басқару туралы білім. Тасымалдау процесіне қатысушы бағынышты жұмысшыларды оперативті басқару туралы білім.
1-2 М Станция жұмысының ауысымды жоспары мен маневрлік жұмысы, поездер қозғалысының графигін жасауды қамтамасыз ету, станцияның негізгі жұмыс зоналарын бақылау жүргізу
Маневрлік жұмысы мен поездер қозғалысының графигін жасауды түзеу және бақылау.Станция жұмысының ауысымды графигімен қамтамасыз ету кезіндегі өзіндік талдау және талдау дағдылары.
2 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұрушы аудармалар, сигнал беру, орталықтандыру және блокадалау құралдары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар.
2-1 М Поездер қозғалысы журналын жүргізу, сигнал мен жол бұрушыларды басқару
Сигнал немесе жол бұрушы электрлік орталықтандырылған құралымен басқару пультімен басқару кезіндегі шешімдерді қабылдау мен жағдайды жасау дағдылары.

З 3-1 Проверка свободности пути, перевод централизованных стрелок курбелем и проверка правильности приготовления маршрутов в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки
Конкретизация и оценка результата при переводе централизованных стрелок курбелем. Навыки самоопределения и самонормирования при проверке свободности пути и проверке правильности приготовления маршрутов в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Дежурный по парку»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, станционные пути
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, настольные журналы и иная техническая документация
З 1-1 Ознакомление с положением на железнодорожных путях и поездной обстановкой. Организация работ по обеспечению приема, отправления и пропуска поездов, а также маневровой работы на станции
Навыки анализа и принятия решений при обеспечении приема, отправления и пропуска поездов, а также маневровой работы на станции
Знание выполнения работ по перевозке грузов, безопасности и порядка ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам, принципа устройств работы сигнализации, централизации, блокировки, связи, графиков движения поездов, требований по сигнализации, по движению поездов и маневровой работе, технической эксплуатации железных дорог и технологического процесса работы станции, охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на железнодорожном транспорте.
Знания о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способах принятия управленческих решений по обеспечению приема, отправления и пропуска поездов, а также маневровой работы на станции, управлению стрелками и сигналами с пульта управления устройствами электрической централизации. Знания об оперативном руководстве подчиненными работниками, участвующими в перевозочном процессе
З 1-2 Обеспечение выполнения графика движения поездов, маневровой работы и сменного плана работы станции, ведение наблюдения за основными рабочими зонами станции
Контроль и коррекция выполнения графика движения поездов и маневровой работы. Навыки анализа и самоанализа при обеспечении сменного графика работы станции
Ф 2
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, настольные журналы и иная техническая документация
З 2-1 Управление стрелками и сигналами, ведение журнала движения поездов
Навыки принятия решений и создания условий при управлении стрелками и сигналами с пульта управления устройствами электрической централизации

2-2 М Атқарушы бекет жұмысшыларына бағыттарды дайындауға бұйрық береді, сигнал немесе орталықтандырылған жол бұрушы электрлік құралымен басқару пульті арқылы маневрліқ қозғалулар мен поездерді аттандыру, өткізу, қабылдау маршруттарын дайындау бойынша операцияларды орындау
Маневрліқ қозғалулар мен поездерді аттандыру, өткізу, қабылдау маршруттарын дайындау бойынша операцияларды орындау кезіндегі өзіндік талдау және талдау дағдылары.Атқарушы бекет жұмысшыларының қызметін түзеу және бақылау дағдылары.
3 Ф
Жылжымалы құрам
Техникалық және нормативті құжаттама
3-1 М Құрамдарды техникалық және коммерциялық қаралуға ұсыну және олардың аттандыруға дайын екенін бақылау
Жағдайды талдау, құрамдарды техникалық және коммерциялық қаралуға ұсыну кезіндегі қызметті түзеу және бақылау
3-2 М Тасымалдау процесстеріне қатысатын,бағынышты жұмысшыларды оперативті басшылықты жүзеге асыру; олармен технологиялық пен еңбек тәртібін ұстануды бақылау
Жағдайды талдау, тасымалдау процесстеріне қатысатын,бағынышты жұмысшыларды оперативті басшылықты жүзеге асыру; олармен технологиялық пен еңбек тәртібін ұстануды бақылау кезіндегі өзіндік талдау
7-кесте
7. СБШ 3-деңгейіндегі «Сигналшы» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам
Тежегіш башмактар, қызыл әйнекті қол шамы, қолбақтар, сигналдық белгілер
1-1 М Жолдық жұмыстарды жасау орны мен қоршайтын алмалы жылжымалы бірліктері, сигналдық белгілер және петардалар, ауыспалы сигналдардың сақталуын қамтамасыз ету және орнату
Ауыспалы сигналдардың сақталуын қамтамасыз ету және орнату кезінде өзіндік анықтау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары
Станцияның жұмысының технологиялық процесстері және техника-жарлықты актісі туралы білім
1-2 М Өтіп бара жатқан поездерді қадағалау және жолдық жұмыстың басқарушысына көрінетін және дауысы бар сигналдарды уақтылы беру
Өтіп бара жатқан поездерді қадағалау және жолдық жұмыстың басқарушысына көрінетін және дауысы бар сигналдарды уақтылы беру және орындау тәсілдерін дербес анықтау
Техника қауіпсіздік, нұсқаулар, өрт қауіпсіздігі, техникалы-жарлықты актілер, Жұмысына қатысты станция бөлігіндегі жұмыс процесі туралы білім
1-3 М Жолдық жұмыс басшысының рұқсатымен петардалар мен сигналдық қоршауларды алып тастау
Жолдық жұмыс басшысының рұқсатымен петардалар мен сигналдық қоршауларды алып тастау тәсілдерін дербес анықтау
Құралдар, жол бұрушы аудармалар, маршрутты дайындау кезінде орталықтанбаған жол бұруларды бекіту және аударма туралы білім
2 Ф
Вагон
Тежегіш башмактар, сигналдар, қызылшамы

З 2-2 Выполнение операции по приготовлению маршрутов приема, отправления, пропуска поездов и маневровых передвижений с пульта управления устройствами электрической централизации стрелок или сигналов, дает распоряжения на приготовление маршрутов работникам исполнительных постов
Навыки анализа, самоанализа при выполнении операции по приготовлению маршрутов приема, отправления, пропуска поездов и маневровых передвижений. Навыки контроля и коррекции деятельности работников исполнительных постов
Ф 3
Подвижной состав
Техническая и нормативная документация
З 3-1 Предъявление составов к техническому и коммерческому осмотру и контроль их готовности к отправлению
Анализ ситуации, контроль и коррекция деятельности при предъявлении составов к техническому и коммерческому осмотру
З 3-2 Осуществление оперативного руководства подчиненными работниками, участвующими в перевозочном процессе; контроль соблюдения ими трудовой и технологической дисциплины
Анализ ситуации, самоанализ при оперативном руководстве подчиненными работниками, участвующими в перевозочном процессе, контроле соблюдения трудовой и технологической дисциплины
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Сигналист»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав
Тормозные башмаки, ручной фонарь с красным стеклом. Сигнальные знаки, рукавицы
З 1-1 Установка и обеспечение сохранности переносных сигналов, петард и сигнальных знаков, ограждающих съемные подвижные единицы и места производства путевых работ
Навыки самоопределения и самоорганизации при установке и обеспечении сохранности переносных сигналов
Знание техническо-распорядительного акта и технологического процесса работы станции
З 1-2 Наблюдение за проходящими поездами и своевременная подача звуковых и видимых сигналов руководителю путевых работ
Самостоятельное определение способа выполнения и наблюдения за проходящими поездами и своевременной подачи звуковых и видимых сигналов руководителю путевых работ
Знания техники безопасности, пожарной безопасности, техническо-распорядительных актов, процесса работы станции в части, касающейся его работы
З 1-3 Снятие сигналов ограждения и петард с разрешения руководителя путевых работ
Самостоятельное определение способа снятия сигналов ограждения и петард с разрешения руководителя путевых работ
Знание об устройствах стрелочных переводов, переводе и запирании нецентрализованных стрелок при приготовлении маршрутов
Ф 2
Вагон
Тормозные башмаки, сигнал, красный фонарь

2-1 М Станцияның техникалы-жарлықты актімен орнатылған, нормаларға сәйкесінше(тежегіш құралдармен) тежегіш башмактары бар құрамдар мен жолдарда тұрған вагондарды бекіту
Тежегіш башмактарды пайдалана отырып жолдарда тұрған вагондарды және құрамдарды бекіту кезіндегі өзіндік ұйымдастыру дағдылары
Жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау, тежегіш башмак құралдары және оларды қолдану, жұмыс істеу принципі және маршрутты-бақылау құралдарын орнату, жол бұрушы белгілерінің жарықтандыру тәртібі, жол бұрушы аудармалардың ақаулықтарын қоршау туралы білім
2-2 М Маневрлік жұмыстарды жасау және поездерді өткізу, аттандыру, қабылдау кезінде көрінетін және дауысы бар сигналдарды беру
Маневрлік жұмыстарды жасау және поездерді өткізу, аттандыру, қабылдау кезінде көрінетін және дауысы бар сигналдарды берудің орындалу тәсілдерін дербес анықтау
Алынбалы қозғалмалы бірліктер және жолдық жұмысты жасау орнының сигналдық белгілері және қоршау сигналдарының схемалары, поездік сигналдар және олармен поез соның көрсету тәртіптері туралы білім
3 Ф
Поез
Курбель, жол бұрушы, сигналшының құралдары
3-1 М Жолдың бос болуын тексеру, орталықтандырылған жол бұруларды курбелмен аудару, сигнал беру, орталықтандыру және блокадалау құралдарының жұмысының бұзушылықтары бар жағдайындағы поездерді өткізу, аттандыру мен қабылдау кезіндегі маршрутты дайындау дұрыстығын тексеру
Орталықтандырылған жол бұруларды курбелмен аудару кезінде өзіндік анықтау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары
Техника қауіпсіздік, станция бөлігіндегі жұмысына қатысты кезекті жол бұрушы бекеті; Дұрыс күйде жол бұрушы аудармаларды ұстау туралы білім
8-кесте
8. СБШ 4-деңгейіндегі «Сұрыптайтын төбешік бойынша кезекші»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
Техникалық құжаттамалар, поез бойынша жұмыс жоспары
1-1 М Қазақстан Республикасының теміржолды техникалық пайдалану ережелерінің талаптарымен және поездерді құрастыру жоспарымен сәйкес құрамдарды құрастыру және ажырату бойынша ауысымдық тапсырманы орындауды ұйымдастыру, техникалы-жарлықты актпен және станция жұмысының технологиялық процесстерімен, олардың орындалуын бақылау
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және теміржолды техникалық пайдалану ережелерінің талаптарымен және поездерді құрастыру жоспарымен сәйкес құрамдарды құрастыру және ажырату бойынша ауысымдық тапсырманы орындауды ұйымдастыру, техникалы-жарлықты актпен және станция жұмысының технологиялық процесстерімен қамтамасыз ету нәтижесіне баға беру
Жақындаулар, принциптер және станцияның бөлігіндегі жұмысының технологиялық процесстері мен технико-өкімді актілер туралы білім. Поезд құраушы мен көмекшісінің жұмыстарының сипаттамалары, жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау туралы білім. Тежегіш позициялардың орналасуы, сұрыпталатын жолдардың жоспары мен профилі, олардың сыйымдылығы мен мамандандыру, вагондардың жүріс сапалары, сұрыптайтын паркте вагондарды біріктіруінің мүмкін жылдамдығы мен вагондарды тіркеуден ағытулар арасында керекті аралықпен қамтамасыз ету үшін әр түрлі атмосфералық жағдайлар кезінде вагондардың тежелуі туралы білім. Еңбекке ынталандыру мен уәждемелеу тәсілдері туралы білім
1-2 М Маневрлік жұмысты жасаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, техника қауіпсіздік ережелерін ұстану, төбешікті және локомотив құралдарды тиімді пайдалану,және де тасымалданушы жүктер мен жылжымалы құрамның сақталуын
Тапсырмаларды нақтылау, міндет қою және маневрлік жұмысты жасаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, техника қауіпсіздік ережелерін ұстану, төбешікті және локомотив құралдарды тиімді пайдалану,және де тасымалданушы жүктер мен жылжымалы құрамның сақталуы нәтижесіне баға беру
2 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары,тежегіш башмактар, курбель, шам, жалаушылар, ілулі құлыптар және оларға арналған кілттер, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
2-1 М Аса қауіпсіздікті қажет ететін, сұрыптайтын парктің жолдарындағы бөлек санатты жүктермен вагондардың және таратылатын құрамдардың болуы, жұмыс жасау жоспары туралы жұмысшыларға ақпараттандыру
Міндет қою және сұрыптайтын парктің жолдарындағы вагондардың және таратылатын құрамдардың болуы нәтижесіне баға беру. Аса қауіпсіздікті қажет ететін, бөлек санатты жүктермен жұмыс істеу кезіндегі өзіндік анықтау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары
3 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары

З 2-1 Закрепление стоящих на путях вагонов и составов тормозными башмаками (тормозными устройствами) в соответствии с нормами, установленными техническо-распорядительным актом станции
Навыки самоорганизации при использовании тормозных башмаков для закрепления составов и вагонов
Знание перевозки грузов, охраны труда и технике безопасности, устройств тормозных башмаков и их использования, принцип работы и назначение маршрутно-контрольных устройств, порядка освещения стрелочных указателей; ограждения неисправностей стрелочных переводов
З 2-2 Подача звуковых и видимых сигналов при приеме, отправлении, пропуске поездов и производстве маневровой работы
Самостоятельное определение способа выполнения подачи звуковых и видимых сигналов при приеме, отправлении, пропуске поездов и производстве маневровой работы
Знание схемы ограждения сигналами и сигнальными знаками места производства путевых работ и съемных подвижных единиц, поездные сигналы и порядок обозначения ими хвоста поезда
Ф 3
Поезд
Курбель, стрелка, устройства сигналиста
З 3-1 Проверка свободности пути, перевод курбелем централизованных стрелок, проверка правильности приготовления маршрута при приеме, отправлении и пропуске поездов в условиях нарушения работы устройств сигнализации, централизации и блокировки
Навыки самоопределения и самоорганизации при использовании перевода курбелем централизованных стрелок
Знание техническо-распорядительного акта и технологического процесса работы станции в части, касающейся работы дежурного стрелочного поста, содержания стрелочных переводов в исправном состоянии
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Дежурный по сортировочной горке»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
План работы по поездам, техническая документация
З 1-1 Организация выполнения сменного задания по расформированию и формированию составов в соответствии с планом формирования поездов и требованиями технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан, техническо-распорядительным актом и технологическим процессом работы станции; контроль его выполнения
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата организации выполнения сменного задания по расформированию и формированию составов в соответствии с планом формирования поездов и требованиями технической эксплуатации железных дорог, техническо-распорядительным актом и технологическим процессом работы станции
Знание о подходах и принципах техническо-распорядительного акта и технологического процесса работы станции в части, касающейся работы. Знание характеристики работ составителя поездов и его помощника, выполнения работ по перевозке грузов; охране труда и технике безопасности, расположение тормозных позиций, план и профиль сортировочных путей, их специализацию и вместимость, ходовые качества вагонов, порядок торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 1-2 Обеспечение безопасности производства маневровой работы, соблюдения техники безопасности, эффективного использования горочных устройств и локомотивов, а также сохранность подвижного состава и перевозимых грузов
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата производства маневровой работы соблюдения техники безопасности, эффективного использования горочных устройств и локомотивов, а также сохранность подвижного состава и перевозимых грузов
Ф 2
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 2-1 Информирует работников о плане производства работ, наличии в распускаемых составах и на путях сортировочного парка вагонов с грузами отдельных категорий, требующих особой осторожности
Постановка задач и оценка результата информирования работников о наличии распускаемых составов и составов, находящихся на путях сортировочного парка с грузами отдельных категорий. Навыки самоопределения и самоорганизации при работе с грузами отдельных категорий, требующих особой осторожности
Ф 3
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, радиостанция, компьютеры и оргтехника

3-1 М Төбешікті автоматтандыру, мехнизациялау, орталықтандыру, сигнал беру және байланыс құралдарын күтуді бақылау, олардың ақаулықтарын жоюға оперативті шараларын қабылдайды
Төбешікті автоматтандыру, механизациялау, орталықтандыру, сигнал беру және байланыс құралдарын күту және дұрыс күйін қамтамасыз ету кезінде өзіндік анықтау және өзіндік нормалау дағдылары.Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждеме
9-кесте
9. СБШ 3-деңгейіндегі «Сұрыптайтын төбешік операторы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, тежегіш башмактар, курбель, шам, жалаушылар, ілулі құлыптар және оларға арналған кілттер, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
1-1 М Сұрыптайтын парктің қылтасындағы маневрлік қозғалулар мен құрамдарды тарату процесінде тіркеуден ағытуды қолдану маршруттарын дайындау үшін сигналдармен басқару және орталықтандырылған жол бұруларды аудару
Маневрлік қозғалулар мен құрамдарды тарату процесінде сигналдармен басқару және орталықтандырылған жол бұруларды аударуды орындау кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік бағалау дағдылары
Құрамдарды тарату және төбешік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жасау кезіндегі сұрыптайтын төбешіктің автоматтандыру, механизациялау, орталықтандыру, сигнал беру және байланыс құралдарымен маневрлік қозғалулар туралы білім; жүктерді тасымалдау; техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау; жұмысына қатысыты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты акт; сұрыптайтын төбешіктің теникалық құралдарының жұмыс істеу принципі мен оларды пайдалану туралы білім
1-2 М Сұрыптайтын паркте вагондарды біріктіруінің мүмкін жылдамдығы мен вагондарды тіркеуден ағытулар арасында керекті аралықпен қамтамасыз ету үшін тежелу жолы вагондық баяулатқыштармен вагон қозғалысының жылдамдығын реттеу
Тежелу жолымен вагон қозғалысының жылдамдығын реттеу тәсілдерін дербес анықтау
2 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, тежегіш башмактар, курбель, шам, жалаушылар, ілулі құлыптар және оларға арналған кілттер, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
2-1 М Сұрыптайтын бет мәліметімен тіркеуден ағытуды қолдану маршруттарымен сәйкес болуын қадағалау
Сұрыптайтын бет мәліметімен тіркеуден ағытуды қолдану маршруттарымен сәйкес болуын қадағалау тәсілдерін дербес анықтау

З 3-1 Контроль содержания горочных устройств автоматики, механизации, централизации, сигнализации и связи, принимает оперативные меры к устранению их неисправностей
Навыки самонормирования и самоопределения при обеспечечении исправного состояния и содержания горочных устройств автоматики, механизации, централизации, сигнализации и связи. Мотивация повышения профессионализма работников
Таблица 9
9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор сортировочной горки» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 1-1 Перевод централизованных стрелок и управление сигналами для приготовления маршрутов следования отцепов в процессе роспуска составов и маневровых передвижений в горловине сортировочного парка
Навыки самооценки, самоопределения при выполнении перевода централизованных стрелок и управлении сигналами процессе роспуска составов и маневровых передвижений
Знание требований по обеспечению безопасности роспуска составов и маневровых передвижений на механизированных и автоматизированных сортировочных горках при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту горочных устройств, перевозок грузов, охраны труда и техники безопасности; техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции в части, касающейся его работы, принцип работы технических устройств сортировочных горок и их эксплуатации
З 1-2 Регулирование скорости движения вагонов путем торможения их вагонными замедлителями для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке
Самостоятельное определение способа регулирования скорости движения вагонов путем торможения
Ф 2
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 2-1 Наблюдение за соответствием маршрутов следования отцепов данным сортировочного листа
Самостоятельное определение способа наблюдениям соответствия маршрутов следования отцепов данным сортировочного листа

2-2 М Құрамды тарату тәртібі, тіркеуден ағытуды қолдану бағыты және тежелу кезінде айрықша ептілігі бар, жүк вагондардың болуы туралы ақпаратты жіберу
Құрамды тарату тәртібі, тіркеуден ағытуды қолдану бағыты және тежелу кезінде айрықша ептілігі бар, жүк вагондардың болуы туралы ақпаратты жіберу кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік бағалау дағдылары
10-кесте
10. СБШ 4-деңгейіндегі «Сұрыптайтын төбешік операторы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, тежегіш башмактар, курбель, шам, жалаушылар, ілулі құлыптар және оларға арналған кілттер, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
1-1 М Сұрыптайтын парктің қылтасындағы маневрлік қозғалулар мен құрамдарды тарату процесінде тіркеуден ағытуды қолдану маршруттарын дайындау үшін сигналдармен басқару және орталықтандырылған жол бұруларды аудару
Сигналдармен басқару және орталықтандырылған жол бұруларды аударуды орындау кезінде өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар, принциптер және құрамдарды тарату және төбешік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жасау кезіндегі сұрыптайтын төбешіктің автоматтандыру, механизациялау, орталықтандыру, сигнал беру және байланыс құралдарымен маневрлік қозғалулар; жүктерді тасымалдау; техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау; жұмысына қатысыты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты акт; сұрыптайтын төбешіктің теникалық құралдарының жұмыс істеу принципі мен оларды пайдалану туралы білім
1-2 М Сұрыптайтын паркте вагондарды біріктіруінің мүмкін жылдамдығы мен вагондарды тіркеуден ағытулар арасында керекті аралықпен қамтамасыз ету үшін тежелу жолы вагондық баяулатқыштармен вагон қозғалысының жылдамдығын реттеу
Нақтылау,міндет қою, тежелу жолымен вагон қозғалысының жылдамдығын реттеу нәтижесіне баға беру
2 Ф
Жылжымалы құрам, станциялық жолдар, жол бұру аудармалары, блокадалау және байланыс, орталықтандыру, сигнал беру құралдары
Пульт-табло, компьютерлер және оргтехника, радиостанция, дауыс зорайтқышы бар байланыс жүйесі, телефондық байланыс құралдары, тежегіш башмактар, курбель, шам, жалаушылар, ілулі құлыптар және оларға арналған кілттер, үстел үстелік журналдар және басқа техникалық құжаттамалар
2-1 М Сұрыптайтын бет мәліметімен тіркеуден ағытуды қолдану маршруттарымен сәйкес болуын қадағалау
Нақтылау, міндет қою, сұрыптайтын бет мәліметімен тіркеуден ағытуды қолдану маршруттарымен сәйкес болуын қадағалау нәтижесіне баға беру

З 2-2 Передача информации о порядке роспуска состава, изменении направления следования отцепов и наличии вагонов с грузами, требующих при торможении особой осторожности
Навыки самооценки, самоопределения при передаче информации о порядке роспуска состава изменении направления следования отцепов и наличии вагонов с грузами, требующих при торможении особой осторожности
Таблица 10
10. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Оператор сортировочной горки»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 1-1 Перевод централизованных стрелок и управление сигналами для приготовления маршрутов следования отцепов в процессе роспуска составов и маневровых передвижений в горловине сортировочного парка
Навыки самонормирования в выполнении перевода централизованных стрелок и управление сигналами
Знание о подходах, принципах обеспечения безопасности роспуска составов и маневровых передвижений на механизированных и автоматизированных сортировочных горках при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту горочных устройств, перевозки грузов, охраны труда и техники безопасности, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции в части, касающейся его работы, принцип работы технических устройств сортировочных горок и их эксплуатации
З 1-2 Регулирование скорости движения вагонов путем торможения их вагонными замедлителями для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке
Конкретизация, постановка задач, оценка результата регулирования скорости движения вагонов путем торможения
Самостоятельное определение способа регулирования скорости движения вагонов путем торможения
Ф 2
Подвижной состав, станционные пути, стрелочные переводы, устройства сигнализации, централизации, связи и блокировки
Пульт-табло, компьютеры и оргтехника, радиостанция, фонарь, курбель флажки, система громкоговорящей связи, телефонные средства связи, навесные замки и ключи к ним, тормозные башмаки, настольные журналы и иная техническая документация
З 2-1 Наблюдение за соответствием маршрутов следования отцепов данным сортировочного листа
Конкретизация, постановка задач, оценка результата соответствия маршрутов следования отцепов данным сортировочного листа
Самостоятельное определение способа наблюдениям соответствия маршрутов следования отцепов данным сортировочного листа

2-2 М Құрамды тарату тәртібі, тіркеуден ағытуды қолдану бағыты және тежелу кезінде айрықша ептілігі бар, жүк вагондардың болуы туралы ақпаратты жіберу
Құрамды тарату тәртібі туралы ақпаратты жіберу кезінде өзіндік ұйымдастыру мен өзіндік анықтау дағдылары
11-кесте
11. СБШ 2-деңгейіндегі «Вагондардың қозғалу жылдамдығын
реттеуші» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Вагон
Тежегіш башмактар
1-1 М Тежегіш башмактары арқылы тежеу жолымен вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу
Тежегіш башмактары арқылы тежеу жолымен вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
Поез құраушы мен көмекшісінің жұмыстарының сипаттамалары, жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау,жұмысына қатысты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты актісі,тежегіш башмактар құралдары мен рельстерге орнату үшін құрылғылар, рельстерден тежегіш башмактарды алып тастау және қондыру туралы базалық білім. Өндірістік ұйымдардың теміржол жолдарында, сұрыптайтын станцияларда, маневрлік жұмыстарды жасау, тежегіш позициялардың орналасуы,сұрыптайтын жолдардың профилі мен жоспары,олардың маманданулығы мен сыйымдылығы,вагондардың жүріс сапасы, сұрыптайтын парктегі вагондарды біріктірудің мүмкін жылдамдығы мен тіркеуден ағытулар арасындағы керекті аралықпен қамтамасыз ету үшін әр түрлі атмосфералық жағдайлардағы вагондарды тежеу тәртібі туралы білім
1-2 М Жолдарды тұрған тежегіш башмактары бар вагондарды қоршау және бекіту, оларды алып тастау
Жолдарды тұрған тежегіш башмактары бар вагондарды қоршау және бекіту, оларды алып тастауды орындау кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
1-3 М Сұрыптайтын парк жолдарындағы вагондарды тіркеу және бастықтыруға қатысу
Сұрыптайтын парк жолдарындағы вагондарды тіркеу және бастықтыруға қатысу кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
2 Ф
Рельс
Тежегіш башмактар
2-1 М Тежегіш позицияларға жеткізіп тастау және жолдардын тежегіш башмактарын жинау
Тежегіш позицияларға жеткізіп тастау және жолдардын тежегіш башмактарын жинау кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары. Жұмыс тәсілін нұсқаулар негізінде таңдау
2-2 М Тежегіш позиция және тазалықта лақтыру башмактарын күту.
Тежегіш позиция және лақтыру башмактарын тазалықта күту кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау

З 2-2 Передача информации о порядке роспуска состава, изменении направления следования отцепов и наличии вагонов с грузами, требующих при торможении особой осторожности
Навыки самоопределения и самоорганизации при передаче информации о порядке роспуска состава
Навыки самооценки, самоопределения при передаче информации о порядке роспуска состава изменении направления следования отцепов и наличии вагонов с грузами, требующих при торможении особой осторожности
Таблица 11
11. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Регулировщик скорости движения вагонов» 2-го уровня ОРК
(при регулировании скорости движения вагонов в процессе
расформирования – формирования составов на путях станций
и сортировочных станциях промышленного железнодорожного
транспорта)
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагон
Тормозные башмаки
З 1-1 Регулирование скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Навыки самоконтроля и самокоррекции при регулировании скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Базовые знания характеристики работ составителя поездов и его помощника, перевозок грузов, охраны труда и техники безопасности, техническо-распорядительных актов и технологического процесса работы станции, устройств тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы, установки и снятия тормозных башмаков с рельсов, проведения маневровых работ на железнодорожных путях промышленных организаций, сортировочных станциях, расположение тормозных позиций, план и профиль сортировочных путей, их специализации и вместимости, ходовые качества вагонов, порядка торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке
З 1-2 Ограждение и закрепление стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
Навыки самоконтроля и самокоррекции при выполнении ограждения и закрепления, стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
З 1-3 Участие в осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка
Навыки самоконтроля и самокоррекции при осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка
Ф 2
Рельс
Тормозные башмаки
З 2-1 Уборка тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям
Навыки самоконтроля и самокоррекции при уборке тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям. Выбор способа работы на основании требований
З 2-2 Содержание тормозных позиций и башмака сбрасывателей в чистоте
Навыки самоконтроля и самокоррекции при содержании тормозных позиций и башмакосбрасывателей в чистоте

2-3 М Тежегіш башмактардың ақаулықтарын ауыстыру
Жұмыс тәсілін тежегіш башмактардың ақаулықтарын ауыстыру кезінде нұсқаулар негізінде таңдау
12-кесте
12. СБШ 3-деңгейіндегі «Вагондардың қозғалу жылдамдығын
реттеуші» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Вагон
Тежегіш башмактар
1-1 М Тежегіш башмактары арқылы тежеу жолымен вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу
Тежегіш башмактары арқылы тежеу жолымен вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
Тежегіш башмактарының құралдары мен рельстерге қондыру үшін құрылғылары, рельстен тежегіш башмактарды алу және қондыру, тежегіш позициялардың орналасуы, сұрыптайтын жол профиль мен жоспары туралы білім. жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау,жұмысына қатысты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты актісі,тежегіш башмактар құралдары мен рельстерге орнату үшін құрылғылар, рельстерден тежегіш башмактарды алып тастау және қондыру туралы базалық білім. Өндірістік ұйымдардың теміржол жолдарында, сұрыптайтын станцияларда, маневрлік жұмыстарды жасау, тежегіш позициялардың орналасуы,сұрыптайтын жолдардың профилі мен жоспары,олардың маманданулығы мен сыйымдылығы,вагондардың жүріс сапасы, сұрыптайтын парктегі вагондарды біріктірудің мүмкін жылдамдығы мен тіркеуден ағытулар арасындағы керекті аралықпен қамтамасыз ету үшін әр түрлі атмосфералық жағдайлардағы вагондарды тежеу тәртібі туралы білім
1-2 М Жолдарды тұрған тежегіш башмактары бар вагондарды қоршау және бекіту, оларды алып тастау
Жолдарды тұрған тежегіш башмактары бар вагондарды қоршау және бекіту, оларды алып тастауды орындау кезінде өзіндік бағалау және өзіндік анықтау дағдылары
1-3 М Сұрыптайтын парк жолдарындағы вагондарды тіркеу және бастықтыруға қатысу
Сұрыптайтын парк жолдарындағы вагондарды тіркеу және бастықтыру кезінде өзіндік ұйымдастыру және өзіндік анықтау дағдылары
2 Ф
Рельс
Тежегіш башмактар
2-1 М Тежегіш позицияларға жеткізіп тастау және жолдардын тежегіш башмактарын жинау
Тежегіш позицияларға жолдардың тежегіш башмактарын жинау кезінде өзіндік бағалау, өзіндік ұйымдастыру, өзіндік анықтау дағдылары. Тежегіш позицияларға тежегіш башмактарын жеткізіп тастау тәсілін дербес анықтау
2-2 М Тежегіш позиция және тазалықта лақтыру башмактарын күту.
Тежегіш позиция және лақтыру башмактарын тазалықта күту кезіндегі өзіндік бағалау, өзіндік ұйымдастыру, өзіндік анықтау дағдылар
2-3 М Тежегіш башмактардың ақаулықтарын ауыстыру
Тежегіш башмактардың ақаулықтарын ауыстыру тәсілін дербес анықтау
13-кесте

З 2-3 Замена неисправных тормозных башмаков
Выбор способа работы при замене неисправных тормозных башмаков на основании требований
Таблица 12
12. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Регулировщик скорости движения вагонов» 3-го уровня ОРК
(при регулировании скорости движения вагонов на станциях
железнодорожного транспорта в процессе расформирования –
формирования составов на вытяжных путях или стрелочных
горловинах и сортировочных горках малой и средней мощности)
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагон
Тормозные башмаки
З 1-1 Регулирование скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Навыки самоорганизации и самоопределения при регулировании скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Знание об устройстве тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы, установки и снятия тормозных башмаков с рельсов, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей. Знания выполнения работ по перевозке грузов, охране труда и технике безопасности, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции, проведения маневровых работ на железнодорожных путях промышленных организаций, сортировочных станциях, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей, их специализации и вместимости, ходовые качества вагонов, порядка торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке
З 1-2 Ограждение и закрепление стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
Навыки самооценки, самоорганизации и самоопределения при выполнении ограждения и закрепления, стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
З 1-3 Участие в осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка
Навыки самоорганизации и самоопределения при осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка
Ф 2
Рельс
Тормозные башмаки
З 2-1 Уборка тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям
Навыки самооценки, самоорганизации и самоопределения при уборке тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям. Самостоятельно определяет способ подноски тормозных башмаков к тормозным позициям
З 2-2 Содержание тормозных позиций и башмака сбрасывателей в чистоте
Навыки самооценки, самоорганизации и самоопределения при содержании тормозных позиций и башмакосбрасывателей в чистоте
З 2-3 Замена неисправных тормозных башмаков
Самостоятельно определяет способ замены неисправных тормозных башмаков
Таблица 13

13. СБШ 4-деңгейіндегі «Вагондардың қозғалу жылдамдығын
реттеуші» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Вагон
Тежегіш башмактар
1-1 М Тежегіш башмактары арқылы тежеу жолымен вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу
Тежегіш башмактары арқылы тежеу жолымен вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеу кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
Жақындаулар мен тежегіш башмактарының құралдары мен рельстерге қондыру үшін құрылғылары, рельстен тежегіш башмактарды алу және қондыру, тежегіш позициялардың орналасуы, сұрыптайтын жол профиль мен жоспары туралы білім. жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау,жұмысына қатысты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты актісі,тежегіш башмактар құралдары мен рельстерге орнату үшін құрылғылар, рельстерден тежегіш башмактарды алып тастау және қондыру туралы базалық білім. Өндірістік ұйымдардың теміржол жолдарында, сұрыптайтын станцияларда, маневрлік жұмыстарды жасау, тежегіш позициялардың орналасуы,сұрыптайтын жолдардың профилі мен жоспары,олардың маманданулығы мен сыйымдылығы,вагондардың жүріс сапасы, сұрыптайтын парктегі вагондарды біріктірудің мүмкін жылдамдығы мен тіркеуден ағытулар арасындағы керекті аралықпен қамтамасыз ету үшін әр түрлі атмосфералық жағдайлардағы вагондарды тежеу тәртібі туралы білім Еңбекке ынталандыру және еңбекақы тәсілдері туралы білім
1-2 М Жолдарды тұрған тежегіш башмактары бар вагондарды қоршау және бекіту, оларды алып тастау
Жолдарда тұрған тежегіш башмактары бар вагондарды қоршау және бекіту, оларды алып тастау кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
1-3 М Сұрыптайтын парк жолдарындағы вагондарды тіркеу және бастықтыруға қатысу
Сұрыптайтын парк жолдарындағы вагондарды тіркеу және бастықтыру кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
2 Ф
Рельс
Тежегіш башмактар
2-1 М Тежегіш позицияларға жеткізіп тастау және жолдардын тежегіш башмактарын жинау
Тежегіш позицияларға жеткізіп тастау және жолдардың тежегіш башмактарын жинау кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
2-2 М Тежегіш позиция және тазалықта лақтыру башмактарын күту.
Тежегіш позиция және лақтыру башмактарын тазалықта күту кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
2-3 М Тежегіш башмактардың ақаулықтарын ауыстыру
Тежегіш башмактардың ақаулықтарын ауыстыру кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
14-кесте
14. СБШ 3-деңгейіндегі «Жүк поездарының кондукторы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жүк, багаж
Тасымалданатын құжаттар, аттандыратын жүктің құрамы

13. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Регулировщик скорости движения вагонов» 4-го уровня ОРК
(при регулировании скорости движения вагонов на станциях
железнодорожного транспорта в процессе расформирования –
формирования составов на сортировочных горках большой
и повышенной мощности)
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагон
Тормозные башмаки
З 1-1 Регулирование скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Навыки самоопределения и самонормирования при регулировании скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Знание об устройстве тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы, установки и снятия тормозных башмаков с рельсов, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей. Знания выполнения работ по перевозке грузов, охране труда и технике безопасности, техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции, проведения маневровых работ на железнодорожных путях промышленных организаций, сортировочных станциях, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей, их специализации и вместимости, ходовые качества вагонов, порядка торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке
З 1-2 Ограждение и закрепление стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
Навыки самоопределения и самонормирования при выполнении ограждения и закрепления, стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
З 1-3 Участие в осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка
Навыки самоопределения и самонормирования при осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка
Ф 2
Рельс
Тормозные башмаки
З 2-1 Уборка тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям
Навыки самоопределения и самонормирования при уборке тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям
З 2-2 Содержание тормозных позиций и башмака сбрасывателей в чистоте
Навыки самоопределения и самонормирования при содержании тормозных позиций и башмакосбрасывателей в чистоте
З 2-3 Замена неисправных тормозных башмаков
Навыки самоопределения при замене неисправных тормозных башмаков
Таблица 14
14. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Кондуктор грузовых поездов» 2-го уровня ОРК
(при обслуживании всех грузовых поездов на подъездных
путях промышленных организаций)
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Груз, багаж
Перевозочные документы, состав отправляемого груза

1-1 М Тасымалданатын құжаттарды тапсыру мен қабылдау, тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету, аттандыратын поездың құрамы мен жұмыс жоспарымен поез машинистінің танысу
Тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету тәсілін дербес анықтау. аттандыратын поездың құрамы мен жұмыс жоспарымен поез машинистінің танысуы кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік ұйымдастыру дағдылары
Жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау, аттандыру пунктінде поездарды қабылдау, жіберу және қызмет көрсету тәртіптері, жүріс жолында,келу пунктілерінде, ашық жылжымалы құрамға жүктерді тиеу және вагондарды мен контейнерді пломбалау, поезд құраушысы мен оның көмекшісінің лауазымдық нұсқаулары, жұмысына қатысты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты актісі, жүк құжаттарын рәсімдеу тәртібі, тежегіш башмактарды қолдану, поездарды қалыптастыру жоспары, орталықтандырылмаған жол бұруды және жергілікті басқаруға берілген орталықтандырылған жол бұруды аудару тәртібі туралы білім
1-2 М Өндірістік кәсіпорындардың жолдарындағы вагондар мен поездарға қызмет көрсету мен тапсыру, қабылдау
Вагондар мен поездарға қызмет көрсету кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік ұйымдастыру дағдылары
2 Ф
Поез, вагонда.
Тежегіш башмактар, жол бұру сигналдарын ілу және алу
2-2 М Аралықта тоқтауы кезінде поезды қоршау және бекіту немесе жеке вагондарды, жолда тұрған, тежегіш башмактармен және оларды вагондардың астынан алып тастау
Аралықта тоқтауы кезінде поезды немесе жолда тұрған жеке вагондарды қоршау және бекіту кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік ұйымдастыру дағдылары
2-3 М
Орталықтандырылмаған жол бұруды маневр кезінде аудару, жол бұру бекет кезекшісінің қызмет көрсетпейтін немесе жергілікті басқаруға берілген орталықтандырылған жол бұру
Орталықтандырылмаған жол бұруды маневр кезінде аудару кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік ұйымдастыру дағдылары
15-кесте
15. СБШ 4-деңгейіндегі «Жүк поездарының кондукторы»
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жүк, багаж
Тасымалданатын құжаттар, аттандыратын жүктің құрамы
1-1 М Тасымалданатын құжаттарды тапсыру мен қабылдау, тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету, аттандыратын поездың құрамы мен жұмыс жоспарымен поез машинистінің танысу
Тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету кезінде өзіндік анықтау дағдылары.Нақтылау және аттандыратын поездың құрамы мен жұмыс жоспарымен поез машинистінің танысу нәтижесіне баға беру
Жақындаулар мен принциптер, жүк тасымалдау, техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау, аттандыру пунктінде поездарды қабылдау, жіберу және қызмет көрсету тәртіптері, жүріс жолында,келу пунктілерінде, ашық жылжымалы құрамға жүктерді тиеу және вагондарды мен контейнерді пломбалау, поезд құраушысы мен оның көмекшісінің лауазымдық нұсқаулары, жұмысына қатысты станция бөлігіндегі технологиялық процесс пен техникалы-жарлықты актісі, жүк құжаттарын рәсімдеу тәртібі, тежегіш башмактарды қолдану, поездарды қалыптастыру жоспары, орталықтандырылмаған жол бұруды және жергілікті басқаруға берілген орталықтандырылған жол бұруды аудару тәртібі туралы білім
2 Ф
Поез, вагон
Тежегіш башмактар, жол бұру сигналдарын ілу және алу
2-1 М Маневрлік жұмысты орындау және аралық станциялардағы жиналатын, тасылатын, ауыстыратын поездеріне маневрлі қызмет көрсетуге қатысатын барлық жұмысшылардың әрекеттеріне басшылық
Техникалық құралдарды қолдана отырып маневрлік жұмысты орындау кезіндегі өзіндік анықтау дағдылары
2-2 М Аралықта тоқтауы кезінде поезды қоршау және бекіту немесе жеке вагондарды, жолда тұрған, тежегіш башмактармен және оларды вагондардың астынан алып тастау
Нақтылау және аралықта тоқтауы кезінде поезды немесе жолда тұрған жеке вагондарды қоршау және бекіту нәтижесіне баға беру
2-3 М Орталықтандырылмаған жол бұруды маневр кезінде аудару, жол бұру бекет кезекшісінің қызмет көрсетпейтін немесе жергілікті басқаруға берілген орталықтандырылған жол бұру
Маневрлік жұмыс кезінде орталықтандырылмаған жол бұруды аудару кезінде өзіндік анықтау мен өзіндік нормалау дағдылары
Ескерту: М – мақсат;
БАЖ – басқарудың автоматтандырылған жүйесі;
ССБАЖ – сұрыптау станцияларын басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
«Темір жол станциясының
жұмысын ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № ______________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________     Күні ___________________

З 1-1 Прием и сдача перевозочных документов, обеспечение сохранности перевозимых грузов, ознакомление машиниста поезда с планом работы и составом отправляемого поезда
Выбор способа обеспечения сохранности перевозимых грузов
Базовые знания об устройстве тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы, установки и снятия тормозных башмаков с рельсов, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей. Базовы знания проведения маневровых работ на железнодорожных путях промышленных организаций, порядка торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов
З 1-2 Прием, сдача и обслуживание поездов и вагонов на путях промышленных предприятий
Выбор способа обслуживания поездов и вагонов
Ф 2
Поезд, вагоны
Тормозные башмаки, навешивание и снятие сигналов, стрелки
З 2-2 Закрепление и ограждение поезда при его остановке на перегоне или отдельных вагонов, стоящих на путях, тормозными башмаками и изъятие их из под вагонов
Выбор способа закреплении и ограждении поезда при его остановке на перегоне или отдельных вагонов, стоящих на путях
З 2-3 Перевод при маневрах нецентрализованных стрелок, не обслуживаемых дежурными стрелочных постов или централизованных стрелок, переданных на местное управление
Выбор способа выполнения перевода нецентрализованных стрелок при маневровой работе
Таблица 15
15. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Кондуктор грузовых поездов» 3-го уровня ОРК
(при обслуживании на железных дорогах сети хозяйственных,
вывозных и передаточных поездов)
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагон
Тормозные башмаки
З 1-1 Регулирование скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками
Самостоятельное определение способа обеспечения сохранности перевозимых грузов. Навыки самоопределения и самоорганизации при ознакомлении машиниста поезда с планом работы и составом отправляемого поезда
Знание об устройстве тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы, установки и снятия тормозных башмаков с рельсов, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей. Знания выполнения работ по перевозке грузов, охране труда и технике безопасности; техническо-распорядительных актов и технологических процессов работы станции, проведения маневровых работ на железнодорожных путях промышленных организаций, сортировочных станциях, расположения тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей, их специализации и вместимости, ходовые качества вагонов, порядка торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке
З 1-2 Ограждение и закрепление стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие
Навыки самоопределения и самоорганизации при обслуживании поездов и вагонов
Ф 2
Рельс
Тормозные башмаки
З 2-2 Содержание тормозных позиций и башмака сбрасывателей в чистоте
Навыки самоопределения и самоорганизации при закреплении и ограждении поезда при его остановке на перегоне или отдельных вагонов, стоящих на путях
З 2-3 Замена неисправных тормозных башмаков
Навыки самоопределения и самоорганизации при выполнении перевода нецентрализованных стрелок при маневровой работе
Таблица 16
16. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Кондуктор грузовых поездов» 4-го уровня ОРК
(при обслуживании всех грузовых поездов на подъездных путях
промышленных организаций и на железных дорогах сети
хозяйственных, вывозных и передаточных поездов)
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Груз, багаж
Перевозочные документы, состав отправляемого груза
З 1-1 Прием и сдача перевозочных документов, обеспечение сохранности перевозимых грузов, ознакомление машиниста поезда с планом работы и составом отправляемого поезда
Навыки самоопределения при обеспечении сохранности перевозимых грузов. Конкретизация и оценка результата ознакомления машиниста поезда с планом работы и составом отправляемого поезда
Знание о подходах, принципах устройств тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы, установки и снятия тормозных башмаков с рельсов, расположение тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей, перевозки грузов, охраны труда и техники безопасности, техническо-распорядительных актов и технологического процесса работы станции в части, касающейся его работы, проведения маневровых работ на железнодорожных путях промышленных организаций, сортировочных станциях, расположение тормозных позиций, плана и профиля сортировочных путей, их специализацию и вместимость, ходовые качества вагонов, порядок торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке. Знания о способах стимулирования и оплаты труда
Ф 2
Поезд, вагоны
Тормозные башмаки, навешивание и снятие сигналов, стрелки
З 2-1 Выполнение маневровой работы и руководство действиями всех работников, участвующих в маневрах с обслуживаемыми сборными, вывозными и передаточными поездами на промежуточных станциях
Навыки самоопределения и самонормирования при использовании технических средств при выполнении маневровых работ
З 2-2 Закрепление и ограждение поезда при его остановке на перегоне или отдельных вагонов, стоящих на путях, тормозными башмаками и изъятие их из под вагонов
Конкретизация и оценка результата закрепления и ограждения поезда при его остановке на перегоне или отдельных вагонов, стоящих на путях
З 2-3 Перевод при маневрах нецентрализованных стрелок, не обслуживаемых дежурными стрелочных постов или централизованных стрелок, переданных на местное управление
Навыки самоопределения и самонормирования при выполнении перевода нецентрализованных стрелок при маневровой работе
Примечание: З – задача;
АСУ – автоматизированная система управления; АСУСС – автоматизированная система управления сортировочными станциями.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Организация работы
железнодорожной станции»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ______________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ____________________