"Геология" саласындағы салалық біліктілік шеңберін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 22 қарашадағы № 371 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 желтоқсанда № 9018 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 629 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.05.2015 № 629 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-4-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Геология» саласындағы салалық біліктілік шеңбері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті Қазақстан (Б.Қ. Нұрабаев) Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар вице - министрі Н.Е. Сауранбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа
технологиялар министрі                              Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары —
Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрінің
2013 жылғы 22 қарашадағы
№ 371 бұйрығымен
бекітілген
«Геология» саласындағы салалық біліктілік шеңбері
1. Жалпы ережелер
1. Салалық біліктілік шеңбері (СБШ) "геология" саласы бойынша қызметкерлердің құзыретіне қойылатын біліктілік талаптарының сипаттамасын қамтиды.
2. СБШ-ның мақсаты - "геология" саласының технологиялық талаптарын ескере отырып, Ұлттық біліктілік шеңберінің (ҰБШ) деңгейлік біліктілік құзыреттерін сипаттау.
3. СБШ-ның міндеті - кәсіптік стандарттарды әрі карай әзірлеу үшін "геология" саласының қолданыстағы және келешектегі технологияларын ескере отырып, қызметкерлердің атқарымдық мінез-құлықтары, дағдылары мен білімдеріне қойылатын талаптарды анықтау болып табылады.
4. СБШ төмендегі қағидаттарды ескере отырып әзірленеді:
1) ӨБШ біліктілік деңгейлерінің салалардың қолданыстағы және келешектегі технологияларын ескере отырып, қызметкерлердің атқарымдық мінез-құлықтарына (қабілеттеріне), дағдылары мен білімдеріне қойылатын талаптарын нақтылау;
2) төменгі біліктілік деңгейлерінен жоғары біліктілік деңгейлеріне ауысу кезіндегі атқарымдар сабақтастығы;

Об утверждении отраслевой рамки квалификаций в сфере "Геология"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 22 ноября 2013 года № 371. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2013 года № 9018. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 629
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.05.2015 № 629.
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-4 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую отраслевую рамку квалификаций в сфере «Геология».
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Нурабаев Б.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Сауранбаева Н.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан                       А. Исекешев
Утверждена приказом
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 22 ноября 2013 года № 371
Отраслевая рамка квалификаций в сфере «Геология»
1. Общие положения
1. Отраслевая рамка квалификаций (ОРК) содержит структурированное описание квалификационных требований отрасли «геология» к компетенциям работников.
2. Цель ОРК - описать уровневые квалификационные компетенции Национальной рамки квалификации (НРК) с учетом технологических требований отрасли «геология».
3. Задачей ОРК является определение требований к функциональному поведению, навыкам и знаниям работников с учетом применяемых и перспективных технологий отрасли «геология» для последующей разработки профессиональных стандартов.
4. ОРК разрабатываются с учетом следующих принципов:
1) конкретизация требований квалификационных уровней НРК к функциональному поведению (способностям), навыкам и знаниям работников с учетом применяемых и перспективных технологий отраслей;
2) преемственность функций при переходе от низших квалификационных уровней к высшим;

3) атқарымдарды сипаттаудың бір мағыналылығы, қисындылығы және қысқалығы;
4) СБШ-ның кәсіптік қызметтің барлық салаларына қойылатын үлгілік талаптарының әмбебаптығы, тиімділігі;
5) қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ынталандыруды қамтамасыз ету.
5. Шеңберінде сала қызметі жүзеге асырылатын негізгі нормативтік актілер: "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңы, "Қазақстан Республикасының геология саласын дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 тамыздағы № 1042 қаулысы.
6. "Геология" саласының стратегиялық мақсаттары:
1) қазіргі кезеңде және келешекте мемлекеттің экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жер қойнауын геологиялық зерттеудің, минералдық-шикізат базасын ұтымды пайдалану мен орнын толтырудың тиімді мемлекеттік жүйелерін қалыптастыру;
2) мемлекеттің қатты пайдалы қазбаларға, көмірсутегі шикізатына және жерасты суларына геологиялық барлау жұмыстарының ертеректегі, тиісінше, тәуекелі көбірек өңірлік және іздестіру сатыларын қаржыландырудағы рөлін күшейте отырып, геологиялық барлау жұмыстарын мемлекеттік бағдарламалық-мақсатты жоспарлау және жүргізу жүйесін жетілдіру;
3) жер қойнауын геологиялық зерттеу, минералдық-шикізат базасын ұдайы өндіруді, тең құқылы бәсекелестік ортаны дамыту үшін инновациялық технологияларды өндірудің инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында нормативтік құқықтық базаны және нормативтік техникалық базаны жетілдіру.
70. Геологиялық саланың негізгі міндеттері:
1) мемлекеттің геологиялық-барлау жұмыстарының (ГБЖ) - өңірлік және іздестіру жұмыстарының ертеректегі сатыларын қаржыландыруын күшейте отырып, мемлекеттік геологиялық қызметті және минералдық-шикізат базасының орнын толтыру жүйесін жаңғырту;
2) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жобаларын іске асыруға қатыстыру үшін әлемдік жетекші геологиялық-барлау және кен өндіруші компанияларды тарту жолымен мемлекеттік-жеке меншік серіктестік тетіктерін дамыту;
3)геологиялық саланың, ең алдымен, ғылыми және қолданбалы зерттеулер саласының, сондай-ақ инновациялық технологияларды әзірлеу және ендіру саласының инфрақұрылымын дамыту;
4) кадрларды даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың тиімді жүйесін құру.
8. СБШ Ұлттық біліктілік жүйесін құру шеңберінде саланың кәсіптік стандарттарын әзірлеумен айналысатын сарапшыларға, әзірлеушілерге, жұмыс топтарының мүшелеріне, сондай-ақ "геология" саласындағы жұмыс берушілерге, кәсіпорындардың басшылары мен мамандарына арналған.

3) однозначность, логичность и лаконичность описания функций;
4) универсальность, приемлемость типовых требований ОРК ко всем отраслям и областям профессиональной деятельности;
5) обеспечение стимулирования повышения квалификации работников.
5. Основные нормативные акты, в рамках которых осуществляется деятельность отрасли: Закон Республики Казахстана от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании», Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2012 года № 1042 «О Концепции развития геологической отрасли Республики Казахстан до 2030 года».
6. Стратегические цели отрасли «Геология»:
1) формирование эффективной государственной системы геологического изучения недр, рационального использования и восполнения минерально-сырьевой базы, для удовлетворения экономических потребностей государства на современном этапе и в долгосрочной перспективе;
2) совершенствование государственной системы программно-целевого планирования и проведения геологоразведочных работ с усилением роли государства в финансировании более ранних и, соответственно, более рискованных региональных и поисковых стадий геологоразведочных работ на твердые полезные ископаемые, углеводородное сырье и подземные воды;
3) совершенствование нормативной правовой базы и нормативной технической базы с целью повышения инвестиционной привлекательности внедрения инновационных технологий для геологического изучения недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы, развития среды для равноправной конкуренции.
7. Основные задачи геологической отрасли:
1) модернизация государственной геологической службы и системы восполнения минерально-сырьевой базы с усилением участия государства в финансировании более ранних стадий геологоразведочных работ региональных и поисковых работ;
2) развитие механизмов государственно-частного партнерства путем привлечения ведущих мировых геологоразведочных и горнодобывающих компаний для участия в реализации проектов государственного геологического изучения недр;
3) развитие инфраструктуры геологической отрасли, в первую очередь, в сфере научных и прикладных исследований, а также в сфере разработки и внедрения инновационных технологий;
4) создание эффективной системы подготовки и повышения квалификации кадров.
8. ОРК предназначена для экспертов, разработчиков, членов рабочих групп, занимающихся разработкой профессиональных стандартов отрасли в рамках создания Национальной системы квалификаций, а также работодателей, руководителей и специалистов предприятий отрасли «геология».