"Баға статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 22 шілдедегі № 158 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының м.а. 2013 жылғы 23 желтоқсандағы № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 желтоқсанда № 9044 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2014 жылғы 13 қарашадағы № 47 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 13.11.2014 № 47 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының
12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Баға статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 22 шілдедегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8645 болып енгізілген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақта:
25)26) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
25) «Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1001101, индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 25-қосымшасына сәйкес;
26) «Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1001101, индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 26-қосымшасына сәйкес».
«Өндіруші кәсіпорынның өнеркәсіп өнімдерінің және өндірістік сипаттағы қызметтердің бағасы туралы есебі» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықта (коды 1031101, индексі 1-КБ, кезеңділігі айлық):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Іріктеліп алынған өнімнің бір түріне баға оны өткізу арналары бойынша көрсетіледі. 1, 2-бағандарда өнімнің ел ішіне жеткізілген бағасы, 3 және 4-бағандарында – экспортқа өткізілген бағаны, 5 бағанда ел кодын көрсету арқылы толтырылады.
«Есепті ай» 1 және 3-бағандары бойынша өткен айдың 17 мен есепті айдың 15 аралығында өткізілген өндірілген өнімге баға тіркеледі.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 22 июля 2013 года № 158 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике цен и инструкций по их заполнению"
Приказ и.о Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 23 декабря 2013 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2013 года № 9044. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 47
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 13.11.2014 № 47 (вводится в действие с 01.01.2015).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 22 июля 2013 года № 158 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике цен и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8645) следующие изменения:
в пункте 1:
подпункты 25)26) изложить в следующей редакции:
«25) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции» (код 1001101, индекс 3-ЦКС, периодичность месячная), согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции» (код 1001101, индекс 3-ЦКС, периодичность месячная), согласно приложению 26 к настоящему приказу;»;
в Инструкции по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет предприятия-производителя о ценах на промышленную продукцию и услуги производственного характера» (код 1031101, индекс 1-ЦП, периодичность месячная):
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Цена на один и тот же вид отобранной продукции указывается по каналам ее реализации. В графах 1, 2 указывается цена продукции, поставленной внутри страны, в графах 3 и 4 – поставленной на экспорт с указанием кода страны в графе 5.
По графам 1 и 3 «отчетный месяц» регистрируются цены на произведенную продукцию, реализованную в период с 17 числа предыдущего месяца по 15 число отчетного месяца.

«Өткен ай» 2, 4-бағандары міндетті түрде есепті жылдың тек қаңтар айында ғана толтырылады.
Есепті айда шағыл, мұнай жол битумдары, портландцемент, болаттан жасалған илек, болаттан жасалған өзектер мен шыбықтар бағасының жоғарылауы кезінде респондент алғашқы статистикалық деректердің дәйектілігін растау үшін статистикалық нысанмен статистика органдарына бір мезетте қосымша ақпаратты: келісімшарттар, төлем талаптары, тіркеме қағаздар, шот-фактуралар және басқа да құжаттарды тапсырады.
5 бағанда ел коды «Елдердің атауы және олардың аумақтық бірліктерін белгілеуге арналған кодтар жіктеуішіне» (бұдан әрі – Елдер жіктеуіші) сәйкес көрсетіледі. Егер өнім бірнеше елге экспортталатын жағдайда әр экспорт елі бойынша баға жеке жолда көрсетіледі.»;
бұйрықтың 25-қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықтың (коды 1001101, индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық):
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп» (коды 1001101, индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқауының статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. 1-бөлімде тіркелген жеріне қарамастан құрылыс қызметін нақты іске асыру орны көрсетіледі (облыс, қала, аудан).
2-бөлімде бағаларды байқау құрылыс өндірісінде пайдаланудың жалпы көлемінде басым, есепті жыл ішінде өзгермеген технологиялық  сипаттамасы бар және бір жеткізушіден сатып алынған құрылыс материалдарының нақты түрлері бойынша жүргізіледі.
Нақты құрылыстық өкіл-материалдарын нақты сатып алу бағасы тіркеледі. Ол оны сатып алу бойынша барлық шығындарды (өндірістік-кәсіпорындардың бағасын, тасымалдау шығындарын, жабдықтау-өткізу шығындарын және т.б.) сонымен қатар қосылған құн салығын қамтиды.
Есепті айда шағыл, мұнай жол битумдары, портландцемент, болаттан жасалған илек, болаттан жасалған өзектер мен шыбықтар бағасының жоғарылауы кезінде респондент алғашқы статистикалық деректердің дәйектілігін растау үшін статистикалық нысанмен статистика органдарына бір мезетте қосымша ақпаратты: төлем талаптары, тіркеме қағаздар, шот-фактуралар, оларға материалдардың қымбаттауының мәнін ашатын және басқа да құжаттарды тапсырады.».

Графы 2, 4 «предыдущий месяц» заполняются в обязательном порядке только в январе отчетного года.
При повышении цен в отчетном месяце на щебень, битумы нефтяные дорожные, портландцемент, прокаты из стали, стержни и прутки из стали, дизельное топливо, респондент для подтверждения достоверности первичных статистических данных представляет одновременно со статистической формой в органы статистики дополнительную информацию: договора, платежные требования, накладные, счет-фактуры и иные документы.
Код страны в графе 5 указывается в соответствии с Классификатором кодов для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений (далее – Классификатор стран). Если продукция экспортируется в несколько стран, указывается цена по каждой стране экспорта отдельной строкой.»;
приложение 25 к приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Инструкции по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о ценах на строительные материалы, детали и конструкции» (код 1001101, индекс 3-ЦКС, периодичность месячная):
наименование изложить в следующей редакции:
«Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции» (код 1001101, индекс 3-ЦКС, периодичность месячная)»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. В разделе 1 указывается место (область, город, район) фактического осуществления строительной деятельности независимо от места регистрации.
В разделе 2 наблюдение за ценами ведется по конкретным разновидностям строительных материалов, преобладающим в общем объеме использования в строительном производстве, с неизменными в течение отчетного года технологическими характеристиками и приобретаемым у одних и тех же поставщиков.
Фиксируется фактическая цена покупки конкретного строительного материала-представителя. Она включает все расходы по его приобретению (цену предприятий-производителей, расходы на транспортировку, снабженческо-сбытовые затраты, и т.п.), а также налог на добавленную стоимость.
При повышении цен в отчетном месяце на щебень, битумы нефтяные дорожные, портландцемент, сталь листовую, горячекатаную арматурную сталь (катанка) класса А-III, респондент для подтверждения достоверности первичных статистических данных представляет одновременно со статистической формой в органы статистики дополнительную информацию: платежные требования, накладные, счет-фактуры, расшифровки удорожания материалов к ним и иные документы.».

2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті Заң департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті түрде жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы                Ж. Жарқынбаев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің төрағасы
_______________ М.М. Оспанов
2013 жылғы 25 желтоқсан
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 23 желтоқсандағы № 322 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы ___ _______ № ___ бұйрығына 25-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 25
к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от _____ 2013 года №___
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1001101
Код статистической формы 1001101
Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп
3-КҚБ
3-ЦКС
Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции
Айлық
Месячная
Есепті кезең
Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Негiзгi және экономикалық қызметтің қосалқы түрі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды – 41-43 болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным и вторичным видом экономической деятельности с кодом Общего классификатора видов экономической деятельности – 41-43.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнің 20-шы күні
Срок представления – 20-го числа отчетного периода.
БСН коды
код БИН

2. Департаменту стратегического развития совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обязательную публикацию на интернет–ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
3. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2014 года.
И.о. Председателя                          Ж. Джаркинбаев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
Оспанов М.М. _____________
25 декабря 2013 г.
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 23 декабря 2013 года № 322
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2013 жылғы
22 шілдедегі № 158
бұйрығына 25-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 25
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 25 июля 2013 года № 158
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Несвоевременное представление, представление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1001101
Код статистической формы 1001101
Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп
3-КҚБ
3-ЦКС
Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции
Айлық
Месячная
Есепті кезең
Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Негiзгi және экономикалық қызметтің қосалқы түрі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды – 41-43 болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным и вторичным видом экономической деятельности с кодом Общего классификатора видов экономической деятельности – 41-43.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнің 20-ші күні.
Срок представления – 20-го числа отчетного периода.
БСН коды
код БИН

1. Құрылыстағы қызметің  нақты жүзеге асырылатын орнын қөрсетініз (қәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место осуществления строительной деятельности (независимо от места регистрации предприятия) - область, город, район, населенный пункт
Аумақ коды Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес (бұдан әрi ӘАОЖ) (статистика органының қызметкерімен толтырылады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (далее - КАТО) (заполняется работниками органа статистики)
2. Өкіл-тауар және оның өлшем бірлігінің бағасын, қосылған құн салығын және басқа сатып алу бойынша шығыстарды қоса алғанда, теңгемен көрсетіңіз
Укажите товар-представитель и его цену за единицу измерения, в тенге, включая налог на добавленную стоимость и другие расходы по приобретению
Өкіл-тауардың атауы
Наименование товара-представителя
БҮҚӨА1) бойынша коды
Код по СВМСП
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті айдағы баға
Цена в отчетном  месяце
Өткен айдағы баға2)
Цена в предыдущем месяце
А
Б
В
1
2
_____________________
1)Мұнда және бұдан әрі: Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Интернет-ресурсында орналастырылған Бағаларды байқау үшін құрылыс өндірісінде қолданылатын материалдар, бөлшектер және конструкциялар түрлерінің анықтамалығы.
Здесь и далее: Справочник видов материалов, деталей и конструкций, применяемых в строительном производстве, для наблюдения за ценами, размещенный на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
2)Мұнда және бұдан әрі: есепті жылдағы қаңтарда ғана толтырылады.
Здесь и далее: заполняется только в январе отчетного года.
Қажет болған жағдайда қосымша беттерде жалғастырыңыз
При необходимости продолжить на дополнительных листах
Атауы                             Мекенжайы
Наименование ____________________ Адрес _____________________________
____________________       _____________________________
Телефон _________________________
Электрондық пошта мекенжайы
Адрес электронной почты _________
Орындаушы
Исполнитель _____________________       _____________________________
аты-жөні                      телефон
фамилия
Басшы
Руководитель ____________________       _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты          қолы
фамилия, имя и отчество             подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _______________       _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты     қолы
фамилия, имя и отчество       подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2013 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 322 бұйрығына _ қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2013 жылғы «__» ___ ________
№ __ бұйрығына 26-қосымша
«Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен
конструкциялардың бағасы туралы есеп» (коды 1001101,
индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқауының статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулық

1. Құрылыстағы қызметің нақты жүзеге асырылатын орнын қөрсетініз (қәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место осуществления строительной деятельности (независимо от места регистрации предприятия) - область, город, район, населенный пункт
Аумақ коды Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес (бұдан әрi ӘАОЖ) (статистика органының қызметкерімен толтырылады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (далее - КАТО) (заполняется работниками органа статистики)
2. Өкіл-тауар және оның өлшем бірлігінің бағасын, қосылған құн салығын және басқа сатып алу бойынша шығыстарды қоса алғанда, теңгемен көрсетіңіз
Укажите товар-представитель и его цену за единицу измерения, в тенге, включая налог на добавленную стоимость и другие расходы по приобретению
Өкіл-тауардың атауы
Наименование товара-представителя
БҮҚӨА1) бойынша коды
Код по СВМСП
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті айдағы баға
Цена в отчетном месяце
Өткен айдағы баға2)
Цена в предыдущем месяце
А
Б
В
1
2
___________________________
1)Мұнда және бұдан әрі: Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінін Интернет-ресурсында орналастырылған Бағаларды байқау үшін құрылыс өндірісінде қолданылатын материалдар, бөлшектер және конструкциялар түрлерінің анықтамалығы.
Здесь и далее: Справочник видов материалов, деталей и конструкций, применяемых в строительном производстве, для наблюдения за ценами, размещенный на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
2)Мұнда және бұдан әрі: есепті жылдағы қаңтарда ғана толтырылады.
Здесь и далее: заполняется только в январе отчетного года.
Қажет болған жағдайда қосымша беттерде жалғастырыңыз
При необходимости продолжить на дополнительных листах
Атауы                                  Мекенжайы
Наименование _________________________     Адрес_____________________
______________________________________     __________________________
Телефон ______________________________
Электрондық пошта мекенжайы
Адрес электронной почты ______________
Орындаушы
Исполнитель _________________________________      __________________
тегі, аты және әкесінің аты               телефон
фамилия, имя и отчество
Басшы
Руководитель_________________________________      __________________
тегі, аты және әкесінің аты                  қолы
фамилия, имя и отчество                    подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер______________________________    __________________
тегі, аты және әкесінің аты                  қолы
фамилия, имя и отчество                    подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 23 декабря 2013 года № 322
Приложение 26
к приказу исполняющего обязанности
председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 22 июля 2013 года № 158
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о
ценах на приобретенные строительные материалы, детали и
конструкции» (код 1001101,
индекс 3-ЦКС, периодичность месячная)

1. Осы «Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп» (коды 1001101, индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқауының статистикалық нысанын толтыру жөніндегі  нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп» (коды 1001101, индексі 3-КҚБ, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқауының статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар  осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) өкіл-тауар – тауарлардың (өнімнің) сапасы мен негізгі тұтынушылық қасиетіне әсер етпейтін және тұтынушылық белгісі бойынша біркелкі, бір-бірінен болмашы өзгешелігімен ерекшелінетін тауар тобындағы тауардың белгілі бір түрлерінің жиынтығы;
2) тіркеу бағасы – тауардың өнімнің немесе қызметтің нақты түріне, сапасына, сату шарттары және оған анық белгіленген уақыт кезеңіне төленген ақша бірлігінің саны.
3. 1-бөлімде тіркелген жеріне қарамастан құрылыс қызметін нақты іске асыру орны көрсетіледі (облыс, қала, аудан).
2-бөлімде бағаларды байқау құрылыс өндірісінде пайдаланудың жалпы көлемінде басым, есепті жыл ішінде өзгермеген технологиялық  сипаттамасы бар және бір жеткізушіден сатып алынған құрылыс материалдарының нақты түрлері бойынша жүргізіледі.
Нақты құрылыстық өкіл-материалдарын нақты сатып алу бағасы тіркеледі. Ол оны сатып алу бойынша барлық шығындарды (өндірістік-кәсіпорындардың бағасын, тасымалдау шығындарын, жабдықтау-өткізу шығындарын және т.б.) сонымен қатар қосылған құн салығын қамтиды.
Есепті айда шағыл, мұнай жол битумдары, портландцемент, болаттан жасалған илек, болаттан жасалған өзектер мен шыбықтар бағасының жоғарылауы кезінде респондент алғашқы статистикалық деректердің дәйектілігін растау үшін статистикалық нысанмен статистика органдарына бір мезетте қосымша ақпаратты: төлем талаптары, тіркеме қағаздар, шот-фактуралар, оларға материалдардың қымбаттауының мәнін ашатын және басқа да құжаттарды тапсырады.
4. Бағандардағы кодтар ҚР Статистика агенттігінің Интернет-ресурсында орналасқан «Құрылыс өндірісінде қолданылатын материалдар, бөлшектер және конструкциялар түрлерінің анықтамалығына» (бұдан әрі  -Анықтамалық) сәйкес өкіл-тауардың атауы, коды, өлшем бірлігі көрсетіледі.
Егер сатып алынған материал Анықтамалықта көрсетілген материалдардың ешқайсысына сәйкес келмесе, ол «Өзге» жолында көрсетіледі. Бұл жолда нақты сипаттамасы бар, есепті жылы өзгермейтін, нақты сипаттамасы бар жүйелі сатып алынатын бір материал байқалады.

1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции» (код 1001101, индекс 3-ЦКС, периодичность месячная) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции» (код 1001101, индекс 3-ЦКС, периодичность месячная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) товар-представитель – совокупность определенных видов товара (продукции) в товарной группе, которые отличаются друг от друга незначительными особенностями, не влияющими на качество и основные потребительские свойства товаров (продукции) и однородны по своему назначению;
2) цена регистрации – количество денежных единиц, уплаченных за конкретный вид товара, продукции или услуги, качество, условия продажи и период времени для которых четко определены.
3. В разделе 1 указывается место (область, город, район) фактического осуществления строительной деятельности независимо от места регистрации.
В разделе 2 наблюдение за ценами ведется по конкретным разновидностям строительных материалов, преобладающим в общем объеме использования в строительном производстве, с неизменными в течение отчетного года технологическими характеристиками и приобретаемым у одних и тех же поставщиков.
Фиксируется фактическая цена покупки конкретного строительного материала-представителя. Она включает все расходы по его приобретению (цену предприятий-производителей, расходы на транспортировку, снабженческо-сбытовые затраты, и т.п.), а также налог на добавленную стоимость.
При повышении цен в отчетном месяце на щебень, битумы нефтяные дорожные, портландцемент, сталь листовую, горячекатаную арматурную сталь (катанка) класса А-III, респондент для подтверждения достоверности первичных статистических данных представляет одновременно со статистической формой в органы статистики дополнительную информацию: платежные требования, накладные, счет-фактуры, расшифровки удорожания материалов к ним и иные документы.
4. В графах указываются наименование, код товара-представителя, единица измерения согласно «Справочнику видов материалов, деталей и конструкций, применяемых в строительном производстве, для наблюдения за ценами» (далее – Справочник), размещенному на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
Если приобретенный материал не соответствует ни одному из указанных в Справочнике, его показывают по строке «Прочие». В данной строке наблюдается один, но регулярно приобретаемый материал с конкретной характеристикой, который не изменяется в течение отчетного года.

5. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз тасығышта және электронды форматта жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz) «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.
6. Арифметикалық-логикалық бақылау:
егер 1 баған толтырылса, онда А, Б, В бағандары толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2013 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 322 бұйрығына _ қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2013 жылғы «__» ___ ________
№ __ бұйрығына 20-қосымша
«Өндіруші кәсіпорынның өнеркәсіп өнімдерінің және
өндірістік сипаттағы қызметтердің бағасы туралы есебі»
(коды 1031101, индексі 1-КБ, кезеңділігі айлық)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Өндіруші кәсіпорынның өнеркәсіп өнімдерінің және өндірістік сипаттағы қызметтердің бағасы туралы есебі» (коды 1031101, индексі 1-КБ, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Өндіруші кәсіпорынның өнеркәсіп өнімдерінің және өндірістік сипаттағы қызметтердің бағасы туралы есебі» (коды 1031101, индексі 1-КБ, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) өндіруші бағасы – қосылған құн салығы және акциздерді, сауда және өткізудің үстеме бағасы және өнімнің өндірушіден тұтынушыға дейінгі қозғалысына байланысты көлік және басқа да шығыстардың есебінсіз, «кәсіпорын қақпасынан» шыққан сәттегі өткізілетін өнім бірлігінің бағасы;
2) өткізу арнасы – байқау үшін іріктеп алынған, өнім (өкіл-тауардың) түрінің өндірілген елеулі көлемін сол арқылы тұрақты өткізуді жүзеге асыратын өнім өткізу бағыты;
3) өкіл-тауар (қызмет) – тұтынушылық белгісі бойынша біркелкі және тауардың (қызметтің) сапасы мен негізгі тұтынушылық қасиетіне әсер етпейтін өзара болар-болмас өзгешелігімен (бөлшектермен) ерекшеленетін тауар тобындағы белгілі тауар түрлерінің жиынтығы;
4) тауар (қызмет) сипаттамасы – бағаны тіркеуге таңдап алынған жеке тауарды (қызметті) сәйкестендіруге арналған ажыратушы қасиеттері, ерекшеліктері.

5. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе и в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике (www.stat.gov.kz).
6. Арифметико-логический контроль:
если заполнена графа 1, то заполняются графы А, Б, В.
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 23 декабря 2013 года № 322
Приложение 20
к приказу исполняющего обязанности
председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 22 июля 2013 года № 158
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет предприятия-производителя о ценах на промышленную продукцию и услуги производственного характера»
(код 1031101, индекс 1-ЦП, периодичность месячная)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет предприятия-производителя о ценах на промышленную продукцию и услуги производственного характера» (код 1031101, индекс 1-ЦП, периодичность месячная) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет предприятия-производителя о ценах на промышленную продукцию и услуги производственного характера» (код 1031101, индекс 1-ЦП, периодичность месячная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) цена производителя – цена единицы реализуемой продукции в момент ее выхода из «ворот предприятия» без учета налога на добавленную стоимость и акцизов, торговой и сбытовой наценки, транспортных и других расходов, связанных с движением продукции от производителя к покупателю;
2) канал реализации – направление сбыта продукции, через которое осуществляется регулярная реализация существенных объемов произведенного подвида продукции (товара-представителя), отобранного для наблюдения;
3) товар-представитель (услуга) – совокупность определенных видов товаров в товарной группе, которые отличаются между собой незначительными особенностями (деталями), не влияющими на качество и основные потребительские свойства товаров (услуг) и однородны по своему потребительскому назначению;
4) характеристика товара (услуги) – отличительные свойства, спецификации для идентификации отдельного товара (услуги), отбираемого для регистрации цен.

3. 1-бөлімде өнеркәсіп өнімдерін өндірудің нақты (кәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) аумағы (облыс, қала, аудан, елді мекен) көрсетіледі.
4. 2-бөлімде бағаны тіркеу үшін тұтынушылардың негізгі типтері және біркелкі сатылым жағдайындағы, жыл ішінде өзгермеген сипаттамадағы нақты өнімдер мен қызмет түрлері іріктелініп алынады.
А, Б, В бағандарында баға байқауы үшін таңдап алынған және Өнеркәсіптік өнімдердің статистикалық жіктеуішінің негізінде әзірленген өнім мен қызмет түрлерінің тізбесіне (бұдан әрі - Өнеркәсіп өнімдерінің тізбесі) сәйкес атауы, өлшем бірлігі және өнім (қызмет) коды) көрсетіледі.
Г бағанында іріктеліп алынған өнім түрлері бойынша олардың ерекшеліктері (маркасы, сорты, құрамы, өлшенген орамасы, «Эко» түрі және басқалары), қызмет түрлері бойынша – қызметтің нақты түрі көрсетіледі. Экологиялық таза технология мен құрылғылардың көмегімен өндірілген және алынған, экологиялық таза өнім сәйкестігіне растаудан өткен өнім түрлерін «Эко» деп көрсету қажет.
5. Іріктеліп алынған өнімнің бір түріне баға оны өткізу арналары бойынша көрсетіледі. 1, 2-бағандарда өнімнің ел ішіне жеткізілген бағасы, 3 және 4-бағандарында – экспортқа өткізілген бағаны, 5 бағанда ел кодын көрсету арқылы толтырылады.
«Есепті ай» 1 және 3-бағандары бойынша өткен айдың 17 мен есепті айдың 15 аралығында өткізілген өндірілген өнімге баға тіркеледі.
«Өткен ай» 2, 4-бағандары міндетті түрде есепті жылдың тек қаңтар айында ғана толтырылады.
Есепті айда шағыл, мұнай жол битумдары, портландцемент, болаттан жасалған илек, болаттан жасалған өзектер мен шыбықтар бағасының жоғарылауы кезінде респондент алғашқы статистикалық деректердің дәйектілігін растау үшін статистикалық нысанмен статистика органдарына бір мезетте қосымша ақпаратты: келісімшарттар, төлем талаптары, тіркеме қағаздар, шот-фактуралар және басқа да құжаттарды тапсырады.
5 бағанда ел коды «Елдердің атауы және олардың аумақтық бірліктерін белгілеуге арналған кодтар жіктеуішіне» (бұдан әрі – Елдер жіктеуіші) сәйкес көрсетіледі. Егер өнім бірнеше елге экспортталатын жағдайда әр экспорт елі бойынша баға жеке жолда көрсетіледі.
6. Өнеркәсіп өнімдерінің тізбесі мен Елдер жіктеуіші респонденттерге статистика органдарымен беріледі.
7. Кәсіпорындармен бір жолғы тапсырыс, айырбас бойынша дайындалған өнім түрлеріне баға тіркеуге жатпайды.
8. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз тасығышта және электронды форматта жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz)  «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.

3. В разделе 1 указывается территория (область, город, район, населенный пункт) фактического производства промышленной продукции (независимо от места регистрации предприятия).
4. В разделе 2 для регистрации цен отбираются конкретные виды продукции и услуг, имеющие неизменные в течение года характеристики, реализуемые при одинаковых условиях продажи и основным типам потребителей.
В графах А, Б, В указываются наименование, единица измерения и код продукции (услуги) в соответствии с Перечнем видов продукции и услуг, отобранных для ценового наблюдения и разработанным на основе Статистического классификатора промышленной продукции (далее – Перечень промышленной продукции).
По графе Г по отобранным видам продукции указываются их спецификации (марка, сорт, состав, расфасовка товара, вид «Эко» и другое), по видам услуг – конкретный вид услуги. Для продукции, произведенной и полученной при помощи экологической чистой технологии и оборудования и прошедшей подтверждение соответствия экологически чистой продукции, необходимо указать «Эко».
5. Цена на один и тот же вид отобранной продукции указывается по каналам ее реализации. В графах 1, 2 указывается цена продукции, поставленной внутри страны, в графах 3 и 4 – поставленной на экспорт с указанием кода страны в графе 5.
По графам 1 и 3 «отчетный месяц» регистрируются цены на произведенную продукцию, реализованную в период с 17 числа предыдущего месяца по 15 число отчетного месяца.
Графы 2, 4 «предыдущий месяц» заполняются в обязательном порядке только в январе отчетного года.
При повышении цен в отчетном месяце на щебень, битумы нефтяные дорожные, портландцемент, прокаты из стали, стержни и прутки из стали, дизельное топливо, респондент для подтверждения достоверности первичных статистических данных представляет одновременно со статистической формой в органы статистики дополнительную информацию: договора, платежные требования, накладные, счет-фактуры и иные документы.
Код страны в графе 5 указывается в соответствии с Классификатором кодов для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений (далее – Классификатор стран). Если продукция экспортируется в несколько стран, указывается цена по каждой стране экспорта отдельной строкой.
6. Перечень промышленной продукции и Классификатор стран представляются респондентам органами статистики.
7. Регистрации не подлежат цены на продукцию, изготовленную предприятием по разовому заказу и бартерному обмену.
8. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе и в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике (www.stat.gov.kz).

9. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) есепті жылдың қаңтар айының есебінде «өткен ай» 2, 4-бағандарын толтырылу міндетті болып табылады.

9. Арифметико-логический контроль:
1) в отчете за январь отчетного года заполнение граф 2, 4 «предыдущий месяц» - обязательно.