"Байланыстың кабельді және әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 26 желтоқсандағы № 442 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 ақпанда № 9159 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 704 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 704 (2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған "Байланыстың кабельді және әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті (С.Қ. Есімханов) заңнамада белгіленген тәртіпте мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.М. Жақсалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрі
____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
Министрінің міндетін атқарушының
2013 жылы 26 желтоқсандағы
№ 442 бұйрығымен
бекітілген
"Байланыстың кабельді әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету
және жөндеу" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Байланыстың кабельді әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) "Электр энергиясын беру", "Электр энергиясын тарату" кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Техническое обслуживание и ремонт кабельных и воздушных линий связи"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 26 декабря 2013 года № 442. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2014 года № 9159. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 704
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 704 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Техническое обслуживание и ремонт кабельных и воздушных линий связи».
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Есимханову С.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Джаксалиева Б.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан                       А. Рау
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
10 января 2014 год
Утвержден
приказом Исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 26 декабря 2013 года № 442
Профессиональный стандарт
«Техническое обслуживание и ремонт кабельных и
воздушных линий связи»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Техническое обслуживание и ремонт кабельных и воздушных линий связи» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Передача электроэнергии», «Распределение электроэнергии» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;

2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;

2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности
и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;
8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 35.12 "Электр энергиясын беру", 35.13 "Электр энергиясын тарату".
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты: жұмысқа қабілеттілікті немесе түзетулерді, сонымен қатар байланыстың кабельді, әуе желілерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф "Электр беру желілері трассаларын нобайлау жөніндегі
электр монтері"
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2, СБШ бойынша – 2;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр беру желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - қондырылған, байланыстырылған құралдың тірек типін көрсетіп, жергілікті және жеке құрылыстарымен әуе желілері трассасының кескін жобаларын құрастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр беру желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 1-кестесінде келтірілген.

10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) 35.12 «Передача электроэнергии», 35.13 «Распределение электроэнергии».
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной): поддержание работоспособности или исправности, а так же обеспечение бесперебойной работы кабельных и воздушных линий связи.
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Электромонтер по эскизированию трасс линий
электропередачи»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2, по ОРК – 2;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса составления эскизных планов трасс воздушных линий с привязкой их к местности и к отдельным строениям с указанием типов опор, установленного и присоединенного оборудования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по эскизированию трасс линий электропередачи» приложения 2 к настоящему ПС.

2-параграф "Кабельді желі трассаларын қадағалау жөніндегі
электр монтері"
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2, СБШ бойынша – 2;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: кабельді желі трассаларын қадағалау жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - құрылыс құрастыру ұйымдарында жаңа кабель желілерін тарту кезінде электр қондырғыларының дұрыс орнатылуын бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Кабельді желі трассаларын қадағалау жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф "Электр беру әуе желісін жөндеу жөніндегі
электр монтері"
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-4, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электр беру әуе желісін жөндеу жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты үдерістерді жүзеге асыруы: электр беру желілерін кернеумен және механизация құралдарының көмегімен оқшаулау, найзағайдан сақтандырғыштарды жөндеу, монтаждау, демонтаждау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электр беру әуе желісін жөндеу жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф "Қайталама коммутация және байланысты жөндеу
жөніндегі электр монтері"
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-3, СБШ бойынша – 2-3;

Параграф 2 «Электромонтер по надзору за трассами
кабельных сетей»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2, по ОРК – 2;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса контроля за соблюдением правил устройства электроустановок при прокладке новых кабельных линий строительно-монтажными организациями;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по надзору за трассами кабельных сетей» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Электромонтер по ремонту воздушных линий
электропередачи»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса связанного с реализацией основной функции: ремонт, монтаж, демонтаж линий электропередачи напряжением, средств изоляции и грозозащиты с применением средств механизации;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по ремонту воздушных линий электропередачи» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Электромонтер по ремонту вторичной
коммутации и связи»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-3, по ОРК – 2-3;

2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: қайталама коммутация және байланысты жөндеу жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты үдерістерді жүзеге асыруы: қайталама коммутацияның қарапайым аппаратуралары мен тізбектерін бөлшектеу мен жинау, құрал және аппарат байланыстары мен бөлшектерін жуу, тазалау, контактілер мен контакт беттерін тазалау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Қайталама коммутация және байланысты жөндеу жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф "Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау жөніндегі
электр монтері"
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-3, СБШ бойынша – 2-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: кабельді желілерді жөндеу және монтаждау жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты үдерістерді жүзеге асыруы: кабель тарату үшін трасса, канал, үңгіртау, коллектор дайындау және кабель желілерінің байланыстарын демонтаждау, жөндеу, монтаждау кезінде қосымша жұмыстар жасау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі
электр монтері"
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3-4, СБШ бойынша – 3-4;

2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса связанного с реализацией основной функции: разборка и сборка простой аппаратуры и цепей вторичной коммутации, промывка и чистка узлов и деталей приборов и аппаратуры, чистка контактов и контактных поверхностей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по ремонту вторичной коммутации и связи» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-3, по ОРК – 2-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса связанного с реализацией основной функции: подготовка трассы, канала, тоннеля, коллектора для прокладки кабеля, вспомогательные работы при демонтаже, ремонте и монтаже муфт кабельных линий;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по ремонту и монтажу кабельных линий» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Электромонтер по оперативному обслуживанию
распределительных сетей»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3-4, по ОРК – 3-4;

2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты үдерістерді жүзеге асыруы: электр торабы аймақтарындағы электр құралдарына жедел қызмет көрсету: электр құралы қызметінің сенімді және үнемді жұмыс тәртібін енгізу мақсатында күрделілігі II деңгейлі таратушы желілерге, қуаттылығы 35 кВ күрделілігі III деңгейлі шағын бекеттермен бірге күрделілігі II деңгейлі таратушы желілерге қызмет көрсету, тұтынушыларды қуаттылықтың қалыпты деңгейімен қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф "Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электр монтері"
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-4, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7137 "Құрылыс слесарі мен электр слесарі, электр монтажшы және туыстас кәсіптер";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: тарату желілерін пайдалану жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты үдерістерді жүзеге асыруы: электр тасымалы қондырғылары мен желілерін жөндеу, анықталынған ақауларды жою, таратушы пунктер мен трансформаторлық шағын бекеттердің қондырғыларын тазарту, күш пен қуаттылықты өлшеу, таратушы пункт, трансформаторлық шағын бекеттер мен электр тасымалы желілерінде жұмыс орындарын дайындау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 7-кестесінде келтірілген.

2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по оперативному обслуживанию распределительных сетей;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса связанного с реализацией основной функции: оперативное обслуживание электрооборудования района электрических сетей: распределительных сетей II степени сложности, распределительных сетей II степени сложности совместно с подстанциями напряжением 35 кВ III степени сложности, обеспечение надежного и экономичного ведения режима работы обслуживаемого электрооборудования, обеспечение нормального уровня напряжения у потребителей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по оперативному обслуживанию распределительных сетей» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Электромонтер по эксплуатации
распределительных сетей»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7137 «Слесари и электрослесари строительные, электромонтажники и родственные профессии»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по эксплуатации распределительных сетей;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса связанного с реализацией основной функции: ремонт оборудования и линий электропередачи, устранение обнаруженных неисправностей, зачистка оборудования распределительных пунктов и трансформаторных подстанций, измерение нагрузки и напряжения, подготовка рабочих мест в распределительных пунктов, трансформаторных подстанций и на линиях электропередачи;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера по эксплуатации распределительных сетей» приложения 2 к настоящему ПС.

4. КС бірліктерінің тізімі
13. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-7-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
14. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
15. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
16. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
17. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі.
18. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
"Байланыстың кабельді әуе желілеріне
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

4. Перечень единиц ПС
13. Перечень единиц ПС приведены в таблицах 1-7 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
14. Описание единиц ПС приведены в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
15. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
16. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
17. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
18. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Техническое обслуживание и ремонт
кабельных и воздушных линий связи»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Қондырылған, байланыстырылған құралдың тірек типін көрсетіп, жергілікті және жеке құрылыстарымен әуе желілері трассасының кескін жобаларын құрастыру
Электр беру желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электр монтері
Электр беру желілері трассаларын нобайлау жөніндегі электр монтері
2
3
2
Кабельді желі трассаларын жоспарлы қадағалау
Кабельді желі трассаларын қадағалау жөніндегі электр монтері
Кабельді желі трассаларын қадағалау жөніндегі электр монтері
2
3
3
Кернеудің барлық класындағы электр берілісінің өшірілген желілеріндегі жоғарғы және төменгі жөндеу жұмыстарын жүргізу
Электр берілісінің әуе желісін жөндеу жөніндегі электр монтері
Электр берілісінің әуе желісін жөндеу жөніндегі электр монтері
2-4
2-8
4
Қайталама коммутацияның қарапайым аппаратуралары мен тізбектерін бөлшектеу мен жинау. Орташа күрделі релені жөндеу және реттеу
Қайталама коммутация және байланысты жөндеу жөніндегі электр монтері
Қайталама коммутация және байланысты жөндеу жөніндегі электр монтері
2-3
2-6
5
Кабель тарату үшін трасса, канал, үңгіртау, коллектор дайындау. Жер жұмыстарын орындау. Кабель желілерін траншеяға тарату
Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау жөніндегі электр монтері
Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау жөніндегі электр монтері
2-3
2-6
6
Электр тізбегінің электр қондырғылары ауданына жедел қызмет көрсету
Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электр монтері
Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электр монтері
3-4
3-7
7
Таратушы пункт, трансформаторлық шағын станциялар мен электр берудің әуелі және кабельді желілерінің қондырғыларына қызмет көрсету
Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электр монтері
Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электр монтері
2-4
2-6

ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Составление эскизных планов трасс воздушных линий с привязкой их к местности и к отдельным строениям с указанием типов опор, установленного и присоединенного оборудования
Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи
Электромонтер по эскизированию трасс линий электропередачи
2
3
2
Проведение плановых осмотров трасс кабельных линий
Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей
Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей
2
3
3
Выполнение верховых и низовых ремонтных работ на отключенных линиях электропередачи всех классов напряжений
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи
2-4
2-8
4
Разборка и сборка простой аппаратуры и цепей вторичной коммутации. Ремонт и регулирование реле средней сложности
Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи
Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи
2-3
2-6
5
Подготовка трассы, канала, тоннеля, коллектора для прокладки кабеля. Выполнение земляных работ. Прокладка в траншее кабельных линий
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий
2-3
2-6
6
Оперативное обслуживание электрооборудования района электрических сетей
Электромонтер по оперативным переключениям в распределительных сетях
Электромонтер по оперативным переключениям в распределительных сетях
3-4
3-7
7
Обслуживание оборудования распределительных пунктов, трансформаторных подстанций, воздушных и кабельных линий электропередачи
Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей
2-4
2-6

1. СБШ 2-деңгейіндегі "Электр беру желілері трассаларын
нобайлау жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің)
түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Әуе желілерінің жоспарлары мен нобайлары
Калька, мамандандырылған жабдық, қол еңбегі
1-1 М Нобайлар бойынша калькадағы жаңа әуе желілерінің жоспарларын (сызбанұсқаларын) әзірлеу және қолданыстағы жоспарларды түзету. Қайта құрылған әуе желілеріне паспорт мәліметтерін жасау
Әуе байланыс желілерінің жоспарлары мен нобайларын әзірлеу кезіндегі білік
Қарапайым типтік міндеттерді орындау кезінде нәтижелерге қол жеткізу құралдары мен әдістері, еңбек заты туралы базалық білім
Ф 2
Тарату пункттерінің, трансформатор шағын станцияларының сызбанұсқалары мен нобайлары
Құралдар, мамандандырылған жабдық, қол еңбегі
2-1 М Әуе желі сызбанұсқаларына тіреу нөмірлерін, сондай-ақ тарату пункттерін және трансформатор шағын станцияларын. Жаңа кабель желілерінің, қолданыстағы кабель желілерінің жаңа муфталарының нобайын жасау
Жаңа кабель желілерінің, қолданыстағы кабель желілерінің жаңа муфталарының нобайын жасау кезінде өз іс-әрекеттеріңді қадағалау және түзету дағдылары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Электротехника негіздері, әуе және кабель желілері құрылысының сызбалары мен жобаларын оқу ережелері
Ф 3
Кабель желілері мен муфталар жоспарлары
Құралдар, мамандандырылған жабдық, қол еңбегі
3-1 М Жоспарлар мен калькаларға кабель желілері мен муфталардың орналасуындағы барлық өзгерістерді енгізу
Стандарт және қарапайым практикалық міндеттерді шешу дағдылары
Калькада нобайлар жасау және жоспарлар (сызбанұсқалар) әзірлеу
2-кесте
2. СБШ 2-деңгейіндегі "Кабельді желі трассаларын қадағалау
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Кабель желілері
Қол еңбегі, құралдар
1-1 М Кабель желілері трассаларына жоспарлы барлау жүргізу. Құрылыс-монтаж ұйымдарына кабель желілері өтетін аймақта жер жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру және оларды оқтын-оқтын бақылау
Кабельді желі трассаларын қадағалау жөніндегі электромонтердің күрделі емес практикалық тапсырмаларды орындау білігі
Қарапайым типтік міндеттерді орындау кезінде нәтижелерге қол жеткізу құралдары мен әдістері, еңбек заты туралы базалық білім
Ф 2
Кабель желілері
Қол еңбегі, құжаттама
2-1 М Ұйым басшыларына кабель желілері өтетін аймақта жер жұмыстарын жүргізу тәртібі туралы мәлімдеме тапсыру
Электромонтаж жұмыстарын орындау кезінде міндеттерді шешу әдістерін таңдау білігі
Электротехника негіздері, кабельдерді белгілеу және оларды төсеу ережелері, кабель желілері трассалары
Ф 3
Электр қондырғылары, кабель желілері
Мамандандырылған жабдық, қол еңбегі

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по эскизированию трасс линий
электропередачи» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Планы и эскизы воздушных линий
Калька, специализированное оборудование, ручной труд
З 1-1 Изготовление планов (схем) на новые воздушные линий на кальке по эскизам и корректировка существующих планов. Составление паспортных данных на вновь построенные воздушные линий
Умение при изготовлении планов и эскизов воздушных линий связи
Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач
Ф 2
Схемы и эскизы распределительных пунктов, трансформаторных подстанций
Инструменты, специализированное оборудование, ручной труд
З 2-1 Нанесение нумерации опор на схемах воздушных линий, а также распределительных пунктов и трансформаторных подстанций. Составление эскизов на новые кабельные линии, новые муфты действующих кабельных линий
Навыки контроля и коррекции своих действий при составлении эскизов на новые кабельные линии, новые муфты действующих кабельных линий
Знание техники безопасности и охраны труда. Основы электротехники, правила чтения чертежей и проектов строительства воздушных и кабельных линий
Ф 3
Планы кабельных линий и муфт
Инструменты, специализированное оборудование, ручной труд
З 3-1 Внесение на планы и кальки всех изменений в расположение кабельных линий и муфт
Навыки решения стандартных и простых практических задач
Правила составления эскизов и изготовления планов (схем) на кальке
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по надзору за трассами кабельных сетей»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Кабельные линии
Ручной труд, инструменты
З 1-1 Проведение плановых осмотров трасс кабельных линий. Выдача разрешений строительно-монтажным организациям на производство земляных работ в зоне прохождения кабельных линий и периодический контроль за ними
Умение при выполнении несложных практических заданий электромонтера по надзору за трассами кабельных сетей
Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач
Ф 2
Кабельные линии
Ручной труд, документация
З 2-1 Вручение руководителям организаций уведомлений о порядке производства земляных работ в зоне прохождения кабельных линий
Умение выбора способов задач при выполнении электромонтажных работ
Основы электротехники, назначение кабелей и правила их прокладки, трассы кабельных линий,
Ф 3
Электроустановки, кабельные линии
Специализированное оборудование, ручной труд

3-1 М Құрылыс-монтаж ұйымдарының жаңа кабель желілерін салу кезінде электр қондырғылары ережелерін сақтауын қадағалау
Қызмет көрсететін жабдықпен жұмыс жасау дағдылары
Кабель желілері өтетін аймақтарда жер жұмыстарын жүргізу ережелерін білу
3-кесте
3. СБШ 2-деңгейіндегі "Электр беру әуе желісін жөндеу жөніндегі
электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Электр беру желілері, ағаш тіреулер
Мамандандырылған жабдық, монтаждау құралдары, бөлшектер, қол еңбегі
1-1 М Кернеудің барлық класындағы электр берілісінің өшірілген желілеріндегі жоғарғы және төменгі жөндеу жұмыстарын жүргізу
Әуедегі электр беру желілеріне жөндеу жүргізу кезінде күрделі емес практикалық тапсырмаларды орындау білігі
Қарапайым типтік міндеттерді орындау кезінде нәтижелерге қол жеткізу құралдары мен әдістері, еңбек заты туралы базалық білім
Ф 2
Күрделі емес құрылымдарды дайындауға арналған бөлшектер. Сымдар, тростар
Мамандандырылған жабдық, тазалау механизмдері, монтаждау құралдары, бөлшектер, қол еңбегі
2-1 М Күрделі емес құрылғылар мен бөлшектерді: кронштейндерді, ілмектерді, қайырмаларды, шплинттерді дайындау жөніндегі қарапайым слесарь операцияларын орындау.
Сымдар мен тростарды механикалық тазалау
Қарапайым өндірістік жағдайларда өз іс-әрекеттеріңді қадағалау және түзету дағдылары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Әуе желілері элементтеріне барлау жүргізу және ақауларды анықтау ережелері
4-кесте
4. СБШ 3-деңгейіндегі "Электр беру әуе желісін жөндеу жөніндегі
электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Электр беру желілері
Арнайы машиналар мен механизмдер, диэлектрлі тұтқасы бар монтаждау құралдары, қол еңбегі
3-1 М Кернеулі электр беру желілерін демонтаждау, жөндеу және монтаждау. Электр беру желілерін әр фаза бойынша жөндеу
Әуе және кабель электр беру желілерін монтаждау әдістерін таңдай білу
Заттың технологиялық түрленуі, еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыру туралы білім
Ф 4
Металл тіреулер, қадалар және іргетастар
Арнайы машиналар мен механизмдер, диэлектрлі тұтқасы бар монтаждау құралдары, бояу, қол еңбегі
4-1 М Қиын жағдайларда қуат астындағы металл тіреулерді қолмен және механизмдердің көмегімен тазалау және бояу
Әуе желісін жөндеу жөніндегі электромонердің жұмысын орындауда дағдыны жоспарлау
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Әуе желілері элементтеріне барлау жүргізу және ақауларды анықтау ережелері. Еңбек негіздері, электр беру желілері тіреулерінің түрі мен құрылымын, электр берудің әуе желілерінің құрылымын білу
5-кесте

З 3-1 Контроль за соблюдением правил устройства электроустановок при прокладке новых кабельных линий строительно-монтажными организациями
Навыки работы с обслуживаемым оборудованием
Знание правил проведения земляных работ в зоне прохождения кабельных линий
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Линии электропередачи, деревянные опоры
Специализированное оборудование, монтажные инструменты, детали, ручной труд
З 1-1 Выполнение верховых и низовых ремонтных работ на отключенных линиях электропередачи всех классов напряжений
Умение выполнении несложных практических заданий при проведении ремонта воздушных линий электропередач
Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач
Ф 2
Детали для изготовления несложных конструкций. Провода, тросы
Специализированное оборудование, очистительные механизмы, монтажные инструменты, ручной труд
З 2-1 Выполнение простых слесарных операций по изготовлению несложных конструкций: кронштейнов, крючков, скоб, шплинтов. Механическая очистка проводов и тросов
Навыки контроля и коррекции своих действий в простых производственных ситуациях
Знание техники безопасности и охраны труда. Правила проведения осмотра и определения дефектов элементов воздушных линий
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи»                       3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Линии электропередачи
Специальные машины и механизмы, монтажные инструменты с диэлектрической рукояткой, ручной труд
З 3-1 Ремонт, монтаж, демонтаж линий электропередачи напряжением. По фазный ремонт линий электропередачи
Умение выбора способов при монтаже воздушных линий и кабелей связи электропередач
Знания о технологиях преобразования предмета, планировании и организации труда
Ф 4
Металлические опоры, сваи и фундаменты
Специальные машины и механизмы, монтажные инструменты с диэлектрической рукояткой, краска, ручной труд
З 4-1 Очистка и окраска металлических опор под напряжением в сложных условиях вручную и при помощи механизмов
Навыки планирования при выполнении работы электромонтера по ремонту воздушных линий
Знание техники безопасности и охраны труда. Правила проведения осмотра и определения дефектов элементов воздушных линий. Основы труда, типы и конструкции опор линий электропередачи, конструкцию воздушных линий электропередачи
Таблица 5

5. СБШ 4-деңгейіндегі "Электр беру әуе желісін жөндеу жөніндегі
электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 5
Жөндеуден өтетін құрылғылар және құрылғылар мен көтеру-тасымалдау механизмдері, жабдықтың тоқ өткізгіш бөліктері
Мамандандырылған жабдық, диэлектрлі тұтқасы бар монтаждау құралдары, қол еңбегі
5-1 М Кернеу астындағы жабдықтың тоқ өткізгіш бөліктеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Сызбалар мен нобайлар бойынша жөнделетін құрылғылармен күрделі жұмыстарды орындау
Бағыныштылардың тапсырма қою, сымдарды қазып элект берудің жоғары вольтті желілерін тексеру кезіндегі қызмет нәтижелерін бағалау білігі
Кәсіби тапсырмаларды орнату мен шешудің әдістері, ұстанымдары туралы білім
Ф 6
Электр беру желілері, сымдар
Химиялық қосылыстарды пайдаланып тазартқыш механизмдер. Мамандандырылған жабдық, монтаждау құралдары
6-1 М Трассаларды химиялық тәсілмен тазарту және сымдарды жарылыс тәсілімен қосу кезіндегі жұмыстарға басшылық ету
Білімнің жеткіліксіздігін анықтау, электромонтердің кәсібилігін жоғарылатуға ынталандыру дағдылары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Еңбек этикасы мен қатынас психологиясы, ынталандыру әдістері туралы білім
6-2 М Қуаты 220 кВ электр беру желілерінде жұмыстың барлық түрлеріне басшылық ету
Қиын қол жетімді жерлерде және ерекше күрделі климат жағдайларында электромонтаж жұмыстарын жүргізу дағдылары
Электр беру желілері тіреулерінің түрі мен құрылымын, электр берудің әуе желілерінің құрылымын білу
6-кесте
6. СБШ 2-деңгейіндегі "Қайталама коммутация және байланысты
жөндеу жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Қайталама коммутацияның аппаратурасы мен тізбектері, контакттер және контактты беттер. Орташа күрделі реле
Арнайы қондырғылар, тазартқыш механизмдер, монтаж құралдары
1-1 М Қайталама коммутация мен жай аппаратураны бөлшектеу мен жинау. Орташа күрделі релені жөндеу және реттеу
Қарапайым аппаратураны және қайталама коммутация тізбектерін жинау және талдау кезінде әдістерді таңдау білігі
Қарапайым типтік міндеттерді орындау кезінде нәтижелерге қол жеткізу құралдары мен әдістері, еңбек заты туралы базалық білім
1-2 М Құрал және аппарат байланыстары мен бөлшектерін жуу, тазалау, контактілер мен контакт беттерін тазалау
Электрлік монтаж жұмыстарын жүргізу кезінде қиын емес практикалық тапсырмаларды орындау білігі
Электр беру желілерінің, электрлік сызбанұсқалардың барлық элементтерінің құрылымдық ерекшеліктерін білу
Ф 2
Қайталама коммутацияның аппаратурасы мен тізбектері, трансформаторлар мен кернеулер
Арнайы қондырғылар, монтаж құралдары
2-1 М Автоматика және телеавтоматика сызбанұсқаларын тексеру және жөндеу және реле механизмдерін жөндеу үшін күрделі сынақ сызбанұсқаларын жинау
Қайталама коммутация аппаратуралары мен тізбектерін жөндеу мен қызмет көрсетуі кезінде өзінің жұмысын бақылау мен түзеу дағдысы
Қызмет көрсетілетін аудандағы электр беру желісінің техникалық сипаттамаларын білу
7-кесте

5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи»
4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 5
Ремонтируемые конструкции и подъемно-транспортные механизмы, токоведущие части оборудования
Специализированное оборудование, монтажные инструменты с диэлектрической рукояткой, ручной труд
5-1) Выполнение ремонтных работ токоведущих частей оборудования, находящихся под напряжением. Выполнение по чертежам и эскизам сложных работ с ремонтируемыми конструкциями
Умение ставить задачи подчиненным, оценивать результаты деятельности при выполнении проверок высоковольтных линий электропередач с выемкой проводов
Знания о подходах, принципах и способах постановки и решения профессиональных задач
Ф 6
Линии электропередачи, провода
Очистительные механизмы с применением химических соединений. Специализированное оборудование, монтажные инструменты
6-1) Руководство работами при расчистке трасс химическим способом и при соединении проводов способом взрыва
Навыки определять недостаточность знаний, мотивировать повышение профессионализма электромонтеров
Знание техники безопасности и охраны труда. Знания об этике и психологии отношений, способах мотивации и стимулирования труда
6-2) Руководство всеми видами работ на линиях электропередачи напряжением 220 кВ
Навыки проведения электромонтажных работ в труднодоступных местах и в особо сложных климатических условиях
Знание типов и конструкций опор линий электропередачи, конструкций воздушных линий электропередачи
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Аппаратура и цепи вторичной коммутации, приборы, контакты и контактные поверхности. Реле средней сложности
Специализированное оборудование, очистительные механизмы, монтажные инструменты
1-1) Разборка и сборка простой аппаратуры и цепей вторичной коммутации. Ремонт и регулирование реле средней сложности.
Умения выбора способов при выполнении сборки и разборки простой аппаратуры и цепей вторичной коммутации
Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач
1-2) Промывка и чистка узлов и деталей приборов и аппаратуры, чистка контактов и контактных поверхностей
Умение выполнения несложных практических заданий при проведении электромонтажных работ
Знание конструктивных особенностей всех элементов линии электропередачи, электрических схем
Ф 2
Аппаратура и цепи вторичной коммутации, трансформаторы тока и напряжения
Специализированное оборудование, монтажные инструменты
2-1) Сборка сложных испытательных схем для проверки и наладки схем автоматики и телеавтоматики и наладка механизмов реле
Навыки контроля и коррекции своих действий при обслуживании и ремонте аппаратуры и цепей вторичной коммутации
Знание технических характеристик линий электропередачи обслуживаемого района
Таблица 7

7. СБШ 3-деңгейіндегі "Қайталама коммутация және байланысты
жөндеу жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Диспетчерлік қондырғы мен қайталама коммутация аппаратурасы
Арнайы қондырғылар, монтаж құралдары, қол еңбегі
1-1 М Диспетчерлік қондырғы мен қайталама коммутация аппаратураларына электрлік тексеріс жүргізу
Диспетчер қондырғылары мен қайталама коммутация аппаратураларына электрлік тексеріс жүргізу әдістерін таңдау білігі
Заттың технологиялық түрленуі, еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыру туралы білім
Ф 4
Күрделі релелік қорғаныстар мен электртехникалық қондырғылар
Арнайы қондырғылар, монтаж құралдары, қол еңбегі
2-1 М Электртехникалық құралдардың күрделі релелік қорғанысы мен модернизациясын жөндеу мен модернизациялау жұмыстары
Электромонтаж жұмыстарын жоспарлау мен орындау дағдысы
Электротехника, радиотехника, телеавтоматиканың жоғары жиілікті жүйесінің негіздері, монтер құралдары мен күрделілігі орташа өлшегіш құралдарды қолдану ережелері
Ф 5
Күрделілігі орташа релелер, кешенді тексеріс қондырғылары, электромагниттік және электромеханикалық блокировка қондырғылары
Арнайы қондырғылар, монтаж құралдары, қол еңбегі
3-1 М Кешенді тексеріс қондырғыларын, электромагниттік және электромеханикалық блокировка қондырғыларын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жұмыстары
Аппаратураны және қайталама коммутация тізбектерін пайдалану ережелерінің сақталуын қадағалау дағдылары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу
8-кесте
8. СБШ 2-деңгейіндегі "Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Трасса, канал, үңгіртау, коллектор
Монтаж және темір ұстасының құралдары, қорғаныстық жабдықтау, кабель, қол еңбегі
1-1 М Кабель тарату үшін трасса, канал, үңгіртау, коллектор дайындау. Жер жұмыстарын орындау
Электромонтаж жұмыстарын жүргізу кезінде қиын емес практикалық тапсырмаларды орындау білігі
Қарапайым типтік міндеттерді орындау кезінде нәтижелерге қол жеткізу құралдары мен әдістері, еңбек заты туралы базалық білім
Ф 2
Кабель құрылғылары, күштік кабельдер мен кабельдік арматуралар
Монтаж және темір ұстасының құралдары, қорғаныстық жабдықтау, қол еңбегі
2-1 М Траншея, коллектор, құбыр, блоктардағы кабель құрылғыларын, күштік кабельдер мен кабельдік арматураларды монтаждау және демонтаждау
Техникалық пайдалану және техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қадағалау дағыдлары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін білу. Электротехникасының негіздері, күштік кабельдердің, кабель арматураларының құрылысы мен олардың қолдану аймағы
9-кесте

7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи»
3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Диспетчерское оборудование и аппаратура вторичной коммутации
Специализированное оборудование, монтажные инструменты, ручной труд
1-1) Проведение электрических проверок диспетчерского оборудования и аппаратуры вторичной коммутации
Умение выбора способов при проведении электрических проверок диспетчерского оборудования и аппаратуры
Знания о технологиях преобразования предмета, планировании и организации труда
Ф 4
Сложные релейные защиты и электротехническое оборудование
Специализированное оборудование, монтажные инструменты, ручной труд
2-1) Работы по монтажу и модернизации сложных релейных защит и модернизации электротехнического оборудования
Навыки планирования при выполнении электромонтажных работ
Основы электротехники, радиотехники, высокочастотной связи и телеавтоматики, правила пользования монтерским инструментом и средствами измерений средней сложности
Ф 5
Реле средней сложности, комплектные испытательные устройства, устройства электромагнитной и электромеханической блокировки
Специализированное оборудование, монтажные инструменты, ручной труд
3-1) Работы по техническому обслуживанию и ремонту комплектных испытательных устройств, устройств электромагнитной и электромеханической блокировки
Навыки контроля за соблюдением правил пользования аппаратурой и цепями вторичной коммутации
Знание правил техники безопасности и охраны труда
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Трасса, канал, тоннель, коллектор
Монтажные и слесарные инструменты, защитная экипировка, кабель, ручной труд
1-1) Подготовка трассы, канала, тоннеля, коллектора для прокладки кабеля. Выполнение земляных работ
Умение выполнения несложных практических заданий при проведении электромонтажных работ
Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач
Ф 2
Кабельные конструкции, силовые кабели м кабельная арматура
Монтажные и слесарные инструменты, защитная экипировка, ручной труд
2-1) Монтаж и демонтаж кабельных конструкций, силовых кабелей и кабельной арматуры в траншеях, коллекторах, трубах и блоках
Навыки контроля за соблюдением правил технической эксплуатации и техники безопасности
Знание правил техники безопасности и охраны труда. Основы электротехники, конструкцию силовых кабелей, кабельной арматуры и область их применения
Таблица 9

9. СБШ 3-деңгейіндегі "Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Байланыстырғыш, жартылай тоқтатқыш, тоқтатқыш және ұштық муфталар, газбен толтырылған кабельдердің құрылғылары
Монтаж және темір ұстасының құралдары, қорғаныстық жабдықтау, пневматикалық және электрлендірілген құрал, қол еңбегі
3-1 М Байланыстырғыш, тоқтатқыш және ұштық муфталарды, газбен толтырылған кабельдердің байланыстырғыш, жартылай тоқтатқыш муфталарын монтаждау, жөндеу
Электромонтаж және дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қойылған тапсырмаларды орындау әдістерін таңдау білігі
Заттың технологиялық түрленуі, еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыру туралы білім
Ф 4
Күштік кабельдер, мысты алюминийлі желілер
Монтаж құралдары, темір ұстасының және дәнекерлеуші құралдары, қорғаныстық жабдықтау, қол еңбегі
3-1 М Күштік кабельдердің газды және электрлік дәнекерлеу арқылы мысты алюминийлі желілермен ұштануы мен байланысуы
Кабельді желілерді жөндеу және монтаждау жөніндегі электр монтердің қарапайым өндірістік жағдайларда өз іс – әрекеттерін бақылау және түзеу дағдылары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Маймен толтырылған кабельдердің белгісі мен қолданылу аймағы, кабель торлары аумағының сызбасы
10-кесте
10. СБШ 3-деңгейіндегі "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Электр тізбегі аудандарының электр қондырғысы, қызмет көрсетуші электр қондырғысы
Қол еңбегі, құралдар
1-1 М Электр тізбегінің электр қондырғылары ауданына жедел қызмет көрсету. Электр құралы қызметінің сенімді және үнемді жұмыс тәртібін қамтамасыз ету
Тарату желілеріне қызмет көрсету кезінде қойылған тапсырмаларды орындау әдістерін таңдау білігі
Заттың технологиялық түрленуі, еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыру туралы білім
Ф 2
Қондырғыны жөндеуге жіберу, оны жұмысқа қосу, жұмыстан немесе резервтен шығару арыздары, шағын станция қондырғылары, тарату қондырғылары, жедел байланыс қондырғылары
Қол еңбегі. Есеп кітапшасы, қол еңбегі, құралдар, арнайы қорғаныстық жабдықтау
2-1 М Қондырғыны жөндеуге жіберу, оны жұмысқа қосу, жұмыстан немесе резервтен шығару арыздарын қабылдау мен мәмілеге келу
Электромонтаж жұмыстарын орындауды жоспарлау дағдысы
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Электротехника негіздері, электр желілерін таратушы қондырғыларын пайдалану бойынша көрсетілімдер мен нұсқаулықтар, электр желілерін таратушы электрлік сызбасы
11-кесте

9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий»
3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Соединительные, стопорные, полустопорные, концевые муфты и устройства газонаполненных кабелей
Монтажные и слесарные инструменты, защитная экипировка, пневматический и электрифицированный инструмент, ручной труд
3-1) Монтаж и ремонт соединительных, стопорных и концевых муфт; соединительных, полустопорных муфт и концевых устройств газонаполненных кабелей
Умение выбора способов выполнения поставленных задач при проведении электромонтажных и сварочных работ
Знания о технологиях преобразования предмета, планировании и организации труда
Ф 4
Силовые кабели, медные и алюминиевые жилы
Монтажные, слесарные и сварочные инструменты, защитная экипировка, ручной труд
3-1) Оконцевание и соединение силовых кабелей с медными и алюминиевыми жилами газовой и электрической сваркой
Навыки контроля и коррекции своих действий в простых производственных ситуациях электромонтера по ремонту и монтажу кабельных линий
Знание техники безопасности и охраны труда. Марки и область применения маслонаполненных кабелей, схемы участков кабельной сети
Таблица 10
10. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по оперативным переключениям в
распределительных сетях» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Электрооборудование района электрических сетей, обслуживаемое электрооборудование
Ручной труд, инструменты
З 1-1 Оперативное обслуживание электрооборудования района электрических сетей. Обеспечение надежного и экономичного ведения режима работы обслуживаемого
Умение выбора способов выполнения поставленных задач при обслуживании распределительных сетей
Знания о технологиях преобразования предмета, планировании и организации труда
Ф 2
Заявки на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв, оборудование на подстанции, распределительные устройства, оборудование оперативной связи
Ручной труд. Журнал учета, ручной труд, инструменты, специализированная защитная экипировка
З 2-1 Прием и согласование заявок на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв
Навыки планирования при выполнении электромонтажных работ
Знание техники безопасности и охраны труда. Основы электротехники, действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования распределителя электрических сетей, электрическую схему распределителя электрических сетей
Таблица 11

11. СБШ 4-деңгейіндегі "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Қондырғыны жөндеуге жіберу, оны жұмысқа қосу, жұмыстан немесе резервтен шығару арыздары, шағын станция қондырғылары, тарату қондырғылары, жедел байланыс қондырғылары
Қол еңбегі. Есеп кітапшасы, қол еңбегі, құралдар, арнайы қорғаныстық жабдықтау
2-2 М Тарату қондырғыларын ауыстыру және шағын станциялардың диспетчерлік пунктерінде болатын қондырғыларды тексері. Жедел байланыс қондырғыларындағы ақауларды жою бойынша жұмыстарды бақылау
Бағыныштылардың тапсырма қою, қызмет нәтижелерін бағалау білігі
Кәсіби тапсырмаларды орнату мен шешудің әдістері, ұстанымдары туралы білім
Ф 4
Жұмыскерлер мен жұмыс орындары туралы ақпарат, электр тізбегінің аудандық жұмысы, шағын станциялардағы электр тізбегінің аудандық жұмысы туралы ақпарат
Қол еңбегі, компьютер, факс, есеп кітапшасы, құралдар, арнайы қорғаныстық жабдықтау
3-1 М Жұмыс орындарын дайындау мен қабылдау. Жұмыскерлерге шағын станциялардағы жұмысты жүргізуге рұқсат беру. Электр тізбегінің аудандық жұмысы туралы жедел ақпаратты жинау мен беру
Білімнің жеткіліксіздігін анықтау, тарату желілеріне жедел қызмет көрсету жөніндегі электромонтердің кәсібилігін жоғарылатуға ынталандыру дағдылары
Электротехника негіздері, электр желілерін таратушы қондырғыларын пайдалану бойынша көрсетілімдер мен нұсқаулықтар, электр желілерін таратушы электрлік сызбасы
3-2 М Апатты жағдайды жоюды басқару
Қауіпсіздік техникасы мен электр желілерін таратушы қондырғыларын пайдалану ережелерінің сақталуын қадағалау дағдылары
Еңбек этикасы мен қатынас психологиясы, ынталандыру әдістері туралы білім. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу.
12-кесте
12. СБШ 2-деңгейіндегі "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Тарату пунктері, трансформаторлық шағын станциялар және электр беру желілері
Қол еңбегі, монтаж құралдары
1-1 М Тарату пунктері мен трансформаторлық шағын станциялардың, электр берудің әуелі және кабельді желілерінің қондырғыларына қызмет көрсету
Электрұсталық және монтаждау жұмыстарын жүргізуде стандарттық және практикалық тапсырмаларды шешу дағдысы
Кәсіби даярлық процесінен алынған білімдер
Ф 2
Тарату пунктері, трансформаторлық шағын станциялар және электр беру желілері
Қол еңбегі. Арнайы қорғаныстық жабдықтау. Монтаж құралдары. Өлшеу құралдары (ваттмер т.б.)
2-1 М Тарату пунктері мен трансформаторлық шағын станциялардың, электр беру желілерінің қондырғыларын жөндеу
Электрұсталық және монтаждау жұмыстарын жүргізу әдістерін таңдау білігі
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу.
13-кесте

11. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по оперативным переключениям в
распределительных сетях» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Заявки на вывод оборудования в ремонт, включение его в работу, вывод из работы или в резерв, оборудование на подстанции, распределительные устройства, оборудование оперативной связи
Ручной труд. Журнал учета, ручной труд, инструменты, специализированная защитная экипировка
З 2-2 Переключения в распределительных устройствах и осмотр оборудования при нахождении диспетчерского пункта на подстанции. Контроль за работой по устранению дефектов на оборудовании оперативной связи
Умение ставить задачи подчиненным, оценивать результаты деятельности
Знания о подходах, принципах и способах постановки и решения профессиональных задач
Ф 4
Информация о рабочих и рабочих местах, информация о работе подразделений района электросетей, подстанции, подразделения района электросетей
Ручной труд, компьютер, факс, журнал учета инструменты, специализированная защитная экипировка
З 3-1 Подготовка и прием рабочих мест. Допуск рабочих к работе при проведении работ на подстанциях. Сбор и передача оперативной информации о работе подразделений района электросетей.
Навыки определять недостаточность знаний, мотивировать повышение профессионализма электромонтеров по оперативному обслуживанию распределительных сетей
Основы электротехники, действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования распределителя электрических сетей, электрическую схему распределителя электрических сетей
З 3-2 Руководство ликвидацией аварийных ситуаций
Навыки контроля за соблюдение правил техники безопасности и эксплуатации оборудования распределителя электрических сетей
Знания об этике и психологии отношений, способах мотивации и стимулирования труда. Знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 12
12. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Распределительные пункты, трансформаторные подстанции и линии электропередачи
Ручной труд, монтажные инструменты
1-1) Обслуживание оборудования распределительных пунктов, трансформаторных подстанций, воздушных и кабельных линий электропередачи
Навыки при решении стандартных и
практических задач при проведении электрослесарных и монтажных работ
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
Ф 2
Распределительные пункты, трансформаторные подстанции и линии электропередачи
Ручной труд. Специализированная защитная экипировка. Монтажные инструменты. Средства измерения (ваттмеры и др.)
2-1) Ремонт оборудования распределительных пунктов, трансформаторных подстанций и линий электропередачи.
Умения выбора способа действий при проведении электрослесарных и монтажных работ
Знание правил техники безопасности и охраны труда
Таблица 13

13. СБШ 3-деңгейіндегі "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Тарату пунктері, трансформаторлық шағын станциялар және электр беру желілері
Қол еңбегі. Арнайы қорғаныстық жабдықтау. Монтаж құралдары. Өлшеу құралдары (ваттмер т.б.)
2-2 М Ақауларды жою, таратушы пунктердің, трансформаторлық шағын станциялардың қондырғыларын тазарту, әр түрлі желі нүктелеріндегі күш пен қуаттылықты өлшеу.
Электрұсталық және монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде білім мен практикалық тәжірибе негізінде әрекет әдістерін таңдау білігі
Кәсіби даярлық процесінен алынған білімдер
Ф 4
Тарату пунктері, трансформаторлық шағын станциялар және электр беру желілері
Қол еңбегі. Арнайы қорғаныстық жабдықтау. Монтаж құралдары. Өлшеу құралдары (ваттмер т.б.)
2-3 М Тарату пунктері мен трансформаторлық шағын станцияларда және тізбек тәртібінің өзгеруіне тәуелсіз ауысу жүргізетін электр беру желілерінде жұмыс орындарын дайындау
Электр қондырғысымен жұмыс жасағанда стандартты және оңай практикалық тапсырмаларды шешу дағдылары
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу.
14-кесте
14. СБШ 4-деңгейіндегі "Тарату желілеріне жедел қызмет көрсету
жөніндегі электр монтері" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Тарату пунктері, трансформаторлық шағын станциялар және электр беру желілері
Қол еңбегі. Арнайы қорғаныстық жабдықтау. Монтаж құралдары. Өлшеу құралдары (ваттмер т.б.)
2-4 М Жаңа тарату пунктері мен трансформаторлық шағын станцияларды, әуе және кабельдік электр беру желілерін қосуға дайындалу
Тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтердің жұмысын жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау білігі
Кәсіби білім беру кезінде алынған практикалық тәжірибе негізінде жұмысты жүзеге асыратын білім
Ф 4
Тарату пунктері, трансформаторлық шағын станциялар және электр беру желілері
Қол еңбегі, компьютер, факс, есеп кітапшасы
3-1 М Тарату пунктері мен трансформаторлық шағын станцияларды жөндеу кезінде құрылыс жұмысшыларын қадағалау
Электр желі аудандарындағы ақаулықтарды жою кезіндегі жұмыс жағдайын өзіндік талдауды талап ететін практикалық тапсырмалардың түрлі типтерін қабылдау дағдысы
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды білу. Электротехника негіздері, электр желілерін таратушы қондырғыларын пайдалану бойынша көрсетілімдер мен нұсқаулықтар, электр желілерін таратушы электрлік сызбасы
Ескертпе: М – мақсат;
"Байланыстың кабельді әуе желілеріне
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Салалық кеңесі

13. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей»
3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Распределительные пункты, трансформаторные подстанции и линии электропередачи
Ручной труд. Специализированная защитная экипировка. Монтажные инструменты. Средства измерения (ваттмеры и др.)
З 2-2 Устранение неисправностей, зачистка оборудования распределительных пунктов, трансформаторных подстанций, измерение нагрузки и напряжения в различных точках сети.
Умение выбора способов действий при проведении электрослесарных и монтажных работ на основе знаний и практического опыта
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
Ф 4
Распределительные пункты, трансформаторные подстанции и линии электропередачи
Ручной труд. Специализированная защитная экипировка. Монтажные инструменты. Средства измерения (ваттмеры и др.)
З 2-3 Подготовка рабочих мест в распределительных пунктов, трансформаторных подстанций и на линиях электропередачи с проведением переключений, не связанных с изменением режима сети
Навыки решения стандартных и простых практических задач при работе с электрооборудованием
Знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 14
14. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Электромонтер по эксплуатации распределительных сетей»
4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Распределительные пункты, трансформаторные подстанции и линии электропередачи
Ручной труд. Специализированная защитная экипировка. Монтажные инструменты. Средства измерения (ваттмеры и др.)
З 2-4 Подготовка к включению новых распределительных пунктов, трансформаторных подстанций, воздушных и кабельных линий электропередачи
Умение при выборе технологических путей для осуществления деятельности электромонтера по эксплуатации распределительных сетей
Знания для осуществления деятельности на основе практического опыта, полученные в процессе профессионального образования
Ф 4
Распределительные пункты, трансформаторные подстанции и линии электропередачи
Ручной труд, компьютер, факс, журнал учета
3-1) Наблюдение за строительными рабочими при ремонтах распределительных пунктов и трансформаторных подстанций
Навыки решения различных типов практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации при устранении неполадок района электрических сетей
Знание техники безопасности и охраны труда. Основы электротехники, действующие указания и инструкции по эксплуатации оборудования распределителя электрических сетей, электрическую схему распределителя электрических сетей
Примечание: З – задача;
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Техническое обслуживание и ремонт
кабельных и воздушных линий связи»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Отраслевой совет Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан

29.11.2013 жыл
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2013 жылғы желтоқсан
"Ақтөбе жылу электро орталығы "ЖЭО" акционерлік қоғамы
2013 жылғы қараша
"Болат Нұржанов атындағы "Екібастұз мемлекеттік аудандық электр станциясы 1-МАЭС" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2013 жылғы қараша
"Алматы электр станциялары" акционерлік қоғамы
2013 жылғы қараша
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті
2013 жылғы қараша
"Теміржолэнерго" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2013 жылғы желтоқсан
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № _________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні __________________________

29.11.2013 г.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
декабрь 2013 года
Акционерное общество «Актюбинская теплоэлектроцентраль «ТЭЦ»
ноябрь 2013 года
Товарищество с ограниченной ответственностью «Экибастузская государственная районная электрическая станция «ГРЭС-1» имени Булата Нуржанова»
ноябрь 2013 года
Акционерное общество «Алматинские электрические станции»
ноябрь 2013 года
Евразийский Национальный Университет имени Л.Н. Гумилева
ноябрь 2013 года
Товарищество с ограниченной ответственностью «Теміржолэнерго»
декабрь 2013 года
Настоящий ПС зарегистрирован __________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ____________
Письмо (протокол) № ___________       Дата ____________________