Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгерту тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмір беру талаптарын жүргізу қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 120-753 шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2013 жылғы 13 маусымда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 779 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 15 ақпандағы № 120-291 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 15.02.2016 № 120-291 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңына, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 маусымдағы № 278 және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 378 бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидаларына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгерту тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттарға, және құрылыстарға реттік нөмір беру талаптарын жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Астана қаласы әкімдігінің:
«Қаладағы аудандарға, көшелерге, даңғылдарға және қаланың өзге де құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесін бекіту туралы» (бұдан әрі - Ереже) 2004 жылғы 17 тамыздағы № 3-1-1639қ қаулысының (Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 30 қыркүйекте № 350 болып тіркелген, 2004 жылғы 12 қазанда «Астана хабары» газетінің № 146 нөмірінде, «Вечерняя Астана» газетінің № 144 нөмірінде ресми жарияланған);
«Қаладағы аудандарға, көшелерге, даңғылдарға және қаланың өзге де құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға, реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесін бекіту туралы» Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 17 тамыздағы № 3-1-1639қ қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» 2008 жылғы 20 тамыздағы № 20-989қ қаулысының (Астана қаласы Әділет департаментінде 2008 жылғы 22 қыркүйекте № 549 болып тіркелген, 2008 жылғы 16 қазандағы «Астана хабары» газетінің № 122 нөмірінде, «Вечерняя Астана» газетінің № 125 нөмірінде ресми жарияланған);
«Қаладағы аудандарға, көшелерге, даңғылдарға және қаланың өзге де құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға, реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесін бекіту туралы» Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 17 тамыздағы № 3-1-1639қ қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» 2012 жылғы 26 наурыздағы № 120-308 қаулысының (Астана қаласы Әділет департаментінде 2012 жылғы 13 сәуірде № 719 болып тіркелген, 2012 жылғы 21 қазанда «Астана хабары» газетінің № 44 нөмірінде, «Вечерняя Астана» газетінің № 47 нөмірінде ресми жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям
Постановление акимата города Астаны от 15 мая 2013 года № 120-753. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 13 июня 2013 года № 779. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 15 февраля 2016 года № 120-291
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 15.02.2016 № 120-291.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Правилами адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан, утвержденными совместным приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 27 июня 2012 года № 278 и Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 378, акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям.
2. Признать утратившими силу:
постановление акимата города Астаны от 17 августа 2004 года № 3-1-1639п «Об утверждении Правил присвоения наименований районам в городе, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 30 сентября 2004 года за № 350, опубликовано в газетах «Астана хабары» от 28 октября 2004 года № 146, «Вечерняя Астана» от 12 октября 2004 года № 144);
постановление акимата города Астаны от 20 августа 2008 года № 20-989п «О внесении дополнений и изменений в постановление акимата города Астаны от 17 августа 2004 года № 3-1-1639п «Об утверждении Правил присвоения наименований районам в городе, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 22 сентября 2008 года за № 549, опубликовано в газетах «Астана хабары» от 16 октября 2008 года № 122, «Вечерняя Астана» от 16 октября 2008 года № 125);
постановление акимата города Астаны от 26 марта 2012 года № 120-308 «О внесении изменений и дополнения в постановление акимата города Астаны от 17 августа 2004 года № 3-1-1639п «Об утверждении Правил присвоения наименований районам в городе, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 13 апреля 2013 года за № 719, опубликовано в газетах «Астана хабары» от 21 апреля 2012 года № 44, «Вечерняя Астана» от 21 апреля 2012 года № 47).

3. «Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы» мем-лекеттік мекемесінің басшысы осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің бірінші орынбасары С.М. Хорошунға жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Әкім                                       И. Тасмағамбетов
Астана қаласы әкімдігінің
2013 жылғы 15 мамырдағы
№ 120-753 қаулысымен
бекітілген
Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын
өзгерту тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттарға және
құрылыстарға реттік нөмір беру талаптарын жүргізу қағидасы
Осы елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгерту тәртібін, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмір беру талаптарын жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі, «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі заңдарына, «Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын анықтау жөнінде анықтама беру», «Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру», «Іздестіру қызметіне лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензиялардың төлнұсқасын беру», «Үлескерлердің ақшасын тарту есебінен тұрғын жайлар құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызметке лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияларға төлнұсқасын беру» мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына толықтыру енгізу туралы» 2010 жылғы 7 қазандағы № 1036 және «Жергілікті атқарушы органдар көрсететін әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтердің стандарттарын бекіту туралы» 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 394 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1128 қаулысына, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 маусымдағы № 278 және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 378 бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидаларына, Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-IV шешімімен бекітілген Астана қаласының аумағында құрылыс салу қағидасына сәйкес, елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгертудің бірыңғай тәртібі белгіленді.

3. Руководителю Государственного учреждения «Управление архитектуры и градостроительства города Астаны» обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Астаны Хорошуна С.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Аким                                       И. Тасмагамбетов
Утверждены
постановлением акимата
города Астаны
от 15 мая 2013 года № 120-753
Правила
по ведению порядка присвоения наименований и переименования
составных частей населенного пункта, требования к присвоению
порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям
Настоящие Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1128 «Об утверждении стандартов государственных услуг «Выдача справки по определению адреса объектов недвижимости на территории Республики Казахстан», «Выдача архитектурно-планировочного задания», «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликата лицензии на изыскательскую деятельность», «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на деятельность по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков» и внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2010 года № 1036 «Об утверждении стандартов государственных услуг» и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 и от 7 апреля 2011 года № 394 «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере социальной защиты, оказываемых местными исполнительными органами», Правилами адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан, утвержденными совместным приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 27 июня 2012 года № 278 и Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 378, Правилами застройки территории города Астаны, утвержденными решением маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV, определен единый порядок присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта.

1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай негізгі терминдер пайдаланылады:
1) алаң – тұйық шекаралары бар қала құрылысының атаулы элементі;
2) алдын-ала берілетін мекенжай (жобалау нөмірі) – объектіні пайдалануға бергенге дейін жобалау алдындағы құжаттаманы ресімдеу кезінде берілетін жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы;
3) аллея – жағалай ағаш, бұталар және шырмауық өсімдіктерімен шектелген жаяу жүргіншілер көшесі немесе жол;
4) Астана қаласының бас жоспары – құрылыс объектісін жоспарлау мен абаттандырудың, ғимараттарды, құрылымдарды, көлік коммуникациясын, инженерлік желілерді орналастыруды, шаруашылық және тұрмыстық қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру мәселелерінің кешенді шешімін қамтитын жоба бөлігі;
5) ономастикалық комиссия – Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрам бөлігі ретіндегі географиялық объектілерді атау және қайта атау, топономикалық атауларды қолдану мен есепке алуды тәртіпке келтіру, тарихи атауларды сақтап қалу, қайта жаңартуға бірыңғай көзқарасты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейтін жергілікті атқарушы орган құратын консультативтік-кеңесші орган;
6) әкімшілік-аумақтық бірлік – осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік-аумақтық бірлік үлгілері атауларының тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылым жүйесінің құрамдас бөлігі;
7) бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі – ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ қала құрылысы регламентациясымен ерекше реттелетін объектілер;
8) блок – қызметі тұрғысынан тәуелсіз, басқа элементтермен үйлестіріліп немесе жеке пайдалануға болатын ғимараттың көлемдік-кеңістікті элементі;
9) бульвар – қарсы көліктік ағындары орман саябақтық көшеттермен, жаяу жүргіншілер жолымен бөлінген жергілікті мақсаттағы көшелер мен жолдар;
10) гараж – автомобиль көлігін тұрақты немесе уақытша сақтауға арналған ғимарат, құрылыс;
11) ғимарат – адамдардың тұруына немесе ішінде болуына, өндірістік процесстерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналас-тыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, міндетті түрде жер бетіне салынып, тұйық көлемді құрайтын, тіреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін;
12) даңғыл – жалпықалалық маңызы бар жол немесе көше;
13) жапсарлас салынған орын-жай – жеке кіру есігі бар негізгі ғимарат көлемінде орналасатын қоғамдық мақсаттағы орын-жай;
14) жапсарлас-қосып салынған орын-жай – негізгі ғимаратқа жанасып, сондай-ақ оның бір бөлігіне жапсарласып салынған орын-жай;

Раздел 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные термины:
1) площадь – поименованный градостроительный элемент, имеющий замкнутые границы;
2) предварительный адрес (проектный номер) – адрес объекта недвижимости, присваиваемый на стадии оформления предпроектной документации до сдачи объекта в эксплуатацию;
3) аллея – пешеходная улица или дорога, ограниченная с двух сторон деревьями, кустарниками, вьющимися растениями;
4) генеральный план города Астаны – часть проекта, содержащая комплексное решение вопросов планировки и благоустройства объекта строительства, размещение зданий, сооружений, транспортных коммуникаций, инженерных сетей, организации систем хозяйственного и бытового обслуживания;
5) ономастическая комиссия – консультативно-совещательный орган, создаваемый местным исполнительным органом, вырабатывающий предложения по формированию единого подхода к наименованию и переименованию географических объектов, упорядочению употреблений и учету топонимических названий, восстановлению, сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
6) административно-территориальная единица – составная часть системы административно-территориального устройства Республики Казахстан по Перечню наименований типов административно-территориальных единиц согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) первичный объект недвижимости – здания и сооружения, а также объекты особого регулирования градостроительной регламентации;
8) блок – объемно-пространственный элемент здания, независимый в функциональном отношении, который может использоваться как в сочетании с другими элементами здания, так и самостоятельно;
9) бульвар – улица или дорога местного значения, встречные транспортные потоки которые разделены лесопарковыми насаждениями, пешеходными дорогами;
10) гараж – здание, сооружение для постоянного или временного хранения автомобильного транспорта;
11) здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;
12) проспект – дорога или улица общегородского значения;
13) встроенные помещения – помещения общественного назначения, размещаемые в объеме основного здания с организацией отдельного входа;
14) встроенно-пристроенные помещения – помещения, имеющие как пристроенную к основному зданию, так и встроенную в него часть;

15) жер қатынастары жөніндегі орган – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын Астана қаласында жер қатынастары саласында реттеуді жүзеге асыруға уәкілетті, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
16) жол – көлік құралдарының қозғалысына арналған мемлекеттік есепке алынатын және инженерлік құрылыстар кешені болып табылатын жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолы, шаруашылық автомобиль жолы, елді мекен көшесі. Жолға бір немесе бірнеше жүру бөлігі, сондай-ақ трамвай жолы, жаяу соқпақтар, жолдың жиегі болған жағдайда, бөлу жолағы кіреді;
17) жол санаты – көлік құралдары қозғалысының есептік қарқындылығына байланысты автомобиль жолдарының жеке учаскелердегі немесе бүкіл жол бойындағы жіктеуші;
18) жылжымайтын мүлік объектілері кешені – бір жер учаскесінде орналасқан ғимараттар, құрылымдар, инженерлік желілер жиынтығы;
19) жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу (бұдан әрі – адрестеу) – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінісіне және объектіге реттік нөмірді беріп, осы елді мекеннің құрамдас бөлігіне сәйкес жылжымайтын мүлік объектісін анықтау және елді мекенге жатқызу;
20) корпус – бір жер учаскесінде орналасқан және функционалдық мақсаты бойынша біріктірілген ғимараттар мен құрылыстар кешені болып табылатын біртұтас кешенге кіретін ғимарат, құрылыс;
21) көше – екі жолақты көлік жүретін бөлікті, жол жиектері, кювет пен нығайтатын бермаларды қамтитын көлік және жаяу жүргіншілер қозғалысына арналған аумақ;
22) кейінгі жылжымайтын мүлік объектісі – бастапқы объектінің бөліктері болып табылатын тұрғын және тұрғын емес орын-жайлар;
23) қала құрылысы элементінің санаты – объектінің функционалдық қала құрылыстық мақсаты мен ерекшелігін сипаттайтын қала құрылысы элементі атауының ажырамас бөлігі;
24) қаланың құрамдас бөлігі – көше, даңғыл, тұйық көше, бульвар, шағын аудан;
25) құрылыс – адамдардың тұруына (орын ауыстыруына) және уақытша болуына, өндірістік үдерістерді орындауға, материалдық құндылықтар мен жүктерді орналастыру мен сақтауға, сондай-ақ жабдықтарды (төсемдерді жүргізуге) немесе коммуникацияны орналастыруға арналған табиғи немесе жасанды кеңістік шекаралары бар жасанды құрылған көлемді, тегістік немесе сызықтық объект (жер үсті, су беті және (немесе) жер асты, су асты);
26) мансардтық қабат – қасбеті толығымен немесе жартылай беттік (беттерінде) көлбеу, құлама немесе қисық сызықты төбелі шатырлы кеңістіктегі қабат;

15) орган по земельным отношениям – структурное подразделение местного исполнительного органа, финансируемое из местного бюджета, уполномоченное осуществлять регулирование в сфере земельных отношений в городе Астане;
16) дорога – автомобильная дорога общего пользования, хозяйственная автомобильная дорога, улица населенного пункта, подлежащая государственному учету и представляющее комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения транспортных средств. Дорога включает в себя одну или несколько проезжих частей, а также трамвайные пути, тротуары, обочины и разделительные полосы при их наличии;
17) категория дорог – классификация автомобильных дорог на всем протяжении или на отдельных участках в зависимости от расчетной интенсивности движения транспортных средств;
18) комплекс объектов недвижимости – совокупность зданий, сооружений, инженерных сетей, расположенных на едином земельном участке;
19) адресация объектов недвижимости (далее – адресация) – определение и отнесение объекта недвижимости к населенному пункту в соответствии с административно-территориальным делением Республики Казахстан и составной части этого населенного пункта с присвоением порядкового номера объекту;
20) корпус – здание и сооружение, входящее в единый комплекс, представляющий собой комплекс зданий и сооружений, расположенных на одном земельном участке и объединенных по функциональному назначению;
21) улица – территория, предназначенная для движения транспорта и пешеходов, включающая двухполосную проезжую часть, обочины, кюветы и укрепляющие бермы;
22) вторичный объект недвижимости – жилые и нежилые помещения, являющиеся частями первичного объекта;
23) категория градостроительного элемента – неотъемлемая часть наименования градостроительного элемента, характеризующая функциональное градостроительное назначение и особенности объекта;
24) составные части города – улица, проспект, переулок, бульвар, микрорайон;
25) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостный или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, временного пребывания (перемещения) людей, размещения и хранения материальных ценностей и грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций;
26) мансардный этаж – этаж в чердачном пространстве, фасад которого полностью или частично образован поверхностью (поверхностями) наклонной, ломаной или криволинейной крыши;

27) машина-орны – көлік құралдарын орналастыруға арналған орын-жай немесе қабат құрамындағы (қабырғалық қоршаулармен мен қабырғалық қоршаусыз) орын-жай бөлігі;
28) мекенжай – мынадай аймақ, қала, аудан, қаланың құрамдас бөлігі, бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі, туынды жылжымайтын мүлік объектісі (бар болған жағдайда) сияқты элементтерді қамтитын жылжы-майтын мүлік объектісінің орналасу орнының сипаттамасы;
29) мекенжайдың тіркеу коды (бұдан әрі – МТК) – «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесімен бірігетін жылжымайтын мүлік объектісі мекенжайының бірегей коды;
30) «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесі – Қазақстан Республикасының адрестік өрісін біріздендіру және мекенжайлары туралы деректерді қалыптастыруға, жинақтауға және өңдеуге арналған ақпараттық-бағдарламалық кешен;
31) Мемлекеттік қала құрылыстық кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – МҚК ААЖ) – қала құрылысы регламенттерін, пайдалану режимінің әлеуметтік-құқықтық белгілері, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету деңгейі, онда орналасқан объектілердің параметрлері мен жай-күйі, сондай-ақ табиғи-климаттық жағдайы мен экологиялық жай-күйі бойынша қала құрылысы, сәулет және құрылыс қызметі аумағын сипаттайтын картографиялық, статистикалық және мәтіндік ақпаратты қамтитын сандық және сапалық көрсеткіштердің мемлекеттік жүйесі;
32) МҚК ААЖ кезекші мекенжай жоспары – елді мекен, әкімшілік аудандар, шағын аудандар, орамдар, көшелер, ғимараттар, құрылыстар (көліктік және инженерлік құрылымды қоса алғанда) аумағының нақты шекаралары түсірілген координат жүйесінде орындалған елді мекеннің геоақпараттық сандық картасы, сондай-ақ жер учаскелері мен жылжымайтын мүлік объектілерін, азаматтық немесе өзге құқықтағы дербес объект ретінде бастапқы объектінің кеңістіктік бөлігін сәйкестендіретін ақпараттық деректер;
33) объектінің реттік нөмірі – бас әріптің қосылуы мүмкін немесе қосымша бүтін сандардың (екі таңбадан көп емес) бөлшегі арқылы бірізді сандардан тұратын объект мекенжайының деректемесі. Бұл ретте нөмірде есімдіктер (мысалы “Я” әрпі), алфавиттегі қазақ әріптері (Ә, І, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ү, Ұ, һ) және, айтылуы қиын әріптер (дыбыссыз) және санға ұқсас әріптер (О, Ж, З, И, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ) алып тасталады;
34) орам – құрылыстың көшелермен/тұйық көшелермен бөлінбеген құрылымдық элементі;
35) орын-жай – басқа іргелес үй-жайлардан ойықтары жоқ қабырғалармен немесе бітеу арақабырғалармен бөлінетін және көшеге, аулаға, ортақ пайдаланудағы дәлізге немесе баспалдақ алаңдарына жеке шығатын есігі бар құрылыстың ішкі оқшауланған бөлігі. Орын-жайлар өзінің мақсаты бойынша тұрғын және тұрғын емес орын-жай болып бөлінеді;

27) машино-место – часть помещения (со стеновыми ограждениями либо без стеновых ограждений) в составе помещения или этажа, предназначенное для размещения транспортного средства;
28) адрес – описание местоположения объекта недвижимости, содержащее следующие элементы: регион, город, район, составные части города, первичный объект недвижимости, вторичный объект недвижимости (при наличии);
29) регистрационный код адреса – это уникальный код адреса объекта недвижимости, генерируемый информационной системой «Адресный регистр» (далее – код РКА);
30) информационная система «Адресный регистр» – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для создания, накопления, обработки сведений об адресах и унификации адресного поля Республики Казахстан;
31) автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра (далее - АИС ГГК) – государственная система количественных и качественных показателей, включающих градостроительные регламенты, картографическую, статистическую и текстовую информацию, характеризующую территорию градостроительной, архитектурной и строительной деятельности по признакам социально-правового режима ее использования, уровню инженерно-технической обеспеченности, по параметрам и состоянию объектов, расположенных на ней, а также природно-климатическим условиям и экологическому состоянию;
32) дежурный адресный план АИС ГГК – геоинформационная цифровая карта населенного пункта, выполненная в системе координат с нанесенными точными границами территории населенного пункта, административных районов, микрорайонов, кварталов, улицами, зданиями, сооружениями (включая транспортную и инженерную инфраструктуру), а также информационные данные идентифицирующие земельные участки и объекты недвижимости, пространственную часть первичного объекта как самостоятельного объекта гражданского или иного права;
33) порядковый номер объекта – реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением заглавной буквы или через знак дроби дополнительных целых цифр (не более двух знаков). При этом в номере исключаются местоимения (например, буква «Я»), казахские буквы алфавита (Ә, І, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ү, Ұ, Һ) и буквы трудного произношения (не имеющие звука), и похожие на буквы (О, Ж, З, И, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ);
34) квартал – структурный элемент застройки, не разделенный улицами/переулками;
35) помещение – внутренняя изолированная часть строения, отделяющаяся от других смежных помещений стенами без проемов или глухими перегородками и имеющая самостоятельный выход на улицу, во двор, коридор общего пользования или на лестничную клетку. Помещения по своему назначению подразделяются на жилые и нежилые;

36) сәулет және қала құрылысы органы, тиісті деңгейдегі қала құрылысы кадастры қызметін қоса алғанда (бұдан әрі – сәулет органы) – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, сәулет және қала құрылысы және құрылыс қызметін реттеуді іске асыруға уәкілетті жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
37) түбегейлі жоспарлау жобасы (бұдан әрі -ТЖЖ) – қалалық немесе ауылдық елді мекеннің жеке бөлігіне және қызметтік аймағына, қажет болған жағдайда 50 мың адамға дейін елдімекен санымен шағын қала немесе ауылдық елдімекеннің барлық аумағына арналып әзірленген қала құрылысы құжаттамасы. Осы жағдайда ТЖЖ бас жоспармен бірлеседі;
38) тұрғын орын-жай – тұрақты өмір сүруге арналған (жеке тұрғын үйде, пәтерде, жатақханадағы бөлме) белгіленген техникалық, санитарлық және басқа да міндетті талаптарға жауап беретін жекелеген үй-жай;
39) тұрғын емес орын-жай – ортақ мүлік болып табылатын түрғын үй бөлігін (тұрғын үй ғимараты) қоспағанда өмір сүруге арналмаған (дүкен, дәмхана, шеберхана, офистік орын-жай) жекелеген орын-жай;
40) тұрақты мекенжай – Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте және осы Қағидаға сәйкес Астана қаласының аумағындағы жылжымайтын мүлік объектісіне тұрақты мекенжай беру;
41) тұйық – тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіп-орындарға және көшелер арасында өтпелі көлік байланысын түзбейтін (бір “т” – тәріздес қиылысты түзеді) қаланың ішкі аудандарындағы құрылыс объектілеріне, шағын аудандарға, орамдарға көлік құралдарының кіруін қамтамасыз ететін негізгі және қосалқы өту жолы;
42) тұйық көше, өтпе жол – ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және қалалық немесе кенттік құрылыстың басқа объектілеріне, елді мекендерге, көлік құралдарының кіруін қамтамасыз ететін аумақ;
43) трасса, тас жол – қалааралық көлік байланысын қамтамасыз ететін жол немесе көше;
44) тілдерді дамыту органы – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, тілдерді дамыту саласын реттеуді және ономастикалық комиссия қызметін іске асыруға уәкілетті жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
45) уақытша құрылыстар – орнату мерзімі мақсаттылығына, конструк-тивтік шешімдерге қарай, орналасқан жеріне уақытша шектелген павильондар, дүңгіршектер, қалқалар;
46) ішкі орынжай – ғимараттың (құрылыстың) қасбетін қайта жаңартпай және жеке кіреберіс ұйымдастырмай ғимарараттың (құрылыстың) көлемінде ұйымдастырылған үй-жай;
47) шағын аудан – құрылыстың қала құрушы құрылымдық-жоспарлық элементі.

36) орган архитектуры и градостроительства, включая службу градостроительного кадастра соответствующего уровня (далее – орган архитектуры) – структурное подразделение местного исполнительного органа, финансируемое из местного бюджета, уполномоченное осуществлять регулирование в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
37) проект детальной планировки (далее - ПДП) – градостроительная документация, разрабатываемая для отдельных частей и функциональных зон города или сельского населенного пункта, а при необходимости - на всю территорию малого города или сельского населенного пункта с численностью населения до 50 тысяч человек. В этом случае ПДП совмещается с генеральным планом;
38) жилое помещение – отдельное помещение (в индивидуальном жилом доме, квартире, комната в общежитии) предназначенное и используемое для постоянного проживания, отвечающее установленным техническим, санитарным и другим обязательным требованиям;
39) нежилое помещение – отдельное помещение, используемое не для целей проживания (магазин, кафе, мастерская, офисное помещение), за исключением частей жилого дома (жилого здания), являющихся общим имуществом;
40) постоянная адресация – присвоение постоянного адреса объекту недвижимости на территории города Астаны, в соответствии с настоящими Правилами и в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
41) тупик – основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов, не образующий сквозные транспортные связи между улицами (создает один «т» - образный перекресток);
42) переулок, проезд – территория, обеспечивающая подъезд транспортных средств к зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам городской, поселковой застройки, населенных пунктов;
43) трасса, шоссе – дорога или улица, обеспечивающая междугородние транспортные связи;
44) орган по развитию языков – структурное подразделение местного исполнительного органа, финансируемое из местного бюджета, уполномоченный местным исполнительным органом осуществлять регулирование в сфере развития языков и обеспечивать деятельность ономастической комиссии;
45) временные строения – павильоны, киоски, навесы, срок установки которых, исходя из назначения, конструктивных решений, места расположения ограничены временными рамками;
46) внутреннее помещение – помещение организованное в объеме здания;
47) микрорайон – градообразующий структурно-планировочный элемент застройки.

2. Елді мекеннің құрамдас бөліктері осы Қағидаға 2–қосымшаға сәйкес елді мекеннің құрамдас бөлігі үлгісі атауының тізімінде көрсетілген.
3. Астана қаласының аумағындағы объектілердің мекенжайын анықтау жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын қалыптастыру мақсатында жүргізіледі.
4. Объект мекенжайы қазақ және орыс тілдерінде мазмұндалады.
Объект мекенжайы:
әкімшілік-аумақтық бірліктің атаулары (облыс, аудан, қала, қаладағы аудан);
Астана қаласының құрамдас бөліктерінің атауы;
бастапқы объектінің нөмірі;
кейінгі объектінің нөмірінен тұрады.
Жылжымайтын мүлік объектілері үлгілерінің тізбесі осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
Жылжымайтын мүлік объектісі үлгісіне қарамастан мекенжай құрылымы қосымша элементтермен (корпус, блок, қатар, өтпе жол, жолақ) толық-тырылады.
5. Мекенжай деректемелері қатаң түрде анықталған дедуктивтік тәсілмен жазудың бірізділігімен көрсетіледі (жалпыдан жалқыға қарай).
2. Мемлекеттік органдардың өкілеттігі
6. Қаланың құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атау, атауындағы транскрипцияны өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмір беру саласында реттеуді мынадай мемлекеттік органдар жүзеге асырады:
1) сәулет органы;
2) тілдерді дамыту органы.
7. Сәулет органы мынадай өкілеттіктерге ие:
1) осы Қағиданың 10 – тармағында көрсетілген жылжымайтын мүлік объектілеріне жеке бұйрықпен реттік нөмір береді;
2) Астана қаласының құрамдас бөліктерінің тізбесін қалыптастырады және оны тілдерді дамыту органына жібереді:
атауы жоқтарды;
атауы сәйкесетіндерді;
орналасқан жылжымайтын мүлік объектілерін бұзуға байланысты қызметі тоқтатылғандарды;
Астана қаласының құрамдас бөліктерінің жеке бұйрықпен бекітілген алдын-ала (жобалық нөмірлерді) мекенжайды;
3) қате мекенжай деректерін реттеу мен жою немесе жоқ болуын анықтау мақсатында Астана қаласының аумағындағы МҚК ААЖ кезекшілік мекенжай жоспарына объектілерге түгендеу деректерін енгізе отырып, объектілерге (аулаларды, үйлерді аралап шығу) түгендеу жүргізеді;
4) бұзылған ғимараттың мекенжайын жойып, сондай-ақ оған жаңа мекенжай беріп, осы учаскелерде қайта салынған ғимараттардың есебін жүргізеді;
5) атау беру кезінде пайдаланылатын жол мен көше санатын қоса, атауға немесе атауын өзгертуге жататын қала құрылысы элементтерінің санатын анықтайды;
6) Астана қаласының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін сәйкестендіруді жүзеге асырады;
7) жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайы туралы ақпаратты МҚК ААЖ кезекші мекенжайы жоспарынан «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесіне тіркеп, енгізеді;

2. Составные части населенного пункта указаны в Перечне наименований типов составных частей населенного пункта согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Адресация объектов на территории города Астаны проводится в целях формирования адреса объекта недвижимости.
4. Адрес объекта излагается на казахском и русском языках.
Адрес объекта состоит из:
наименования административно-территориальной единицы (область, район, город, район в городе);
наименования составных частей города Астаны;
номера первичного объекта;
номера вторичного объекта.
Перечень типов объектов недвижимости определяется согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
В зависимости от типа объекта недвижимости структура адреса дополняется дополнительными элементами (корпус, блок, ряд, проезд, линия).
5. Реквизиты адреса указываются в строго определенной последовательности написания дедуктивным способом (от общего к частному).
2. Полномочия государственных органов
6. В сфере присвоения наименований и переименования составных частей города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, регулирование осуществляют следующие государственные органы:
1) орган архитектуры;
2) орган по развитию языков.
7. Орган архитектуры имеет следующие полномочия:
1) присваивает собственным приказом порядковые номера объектам недвижимости, указанным в пункте 10 настоящих Правил;
2) формирует и направляет в орган по развитию языков Перечень составных частей города Астаны:
не имеющих наименований;
наименования, которых совпадают;
прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости;
утвержденных собственным приказом предварительный адрес (проектные номера) составных частей города Астаны;
3) проводит инвентаризацию объектов (подворовой, подомовой обход) с внесением данных инвентаризации в дежурный адресный план АИС ГГК на территории города Астаны для целей выявления отсутствия, упорядочивания и устранения некорректных адресных данных;
4) ведет учет снесенных зданий с упразднением их адресов, а также с присвоением новых адресов, вновь возведенным на этих участках зданиям;
5) определяет категории градостроительных элементов, подлежащих наименованию или переименованию, включая категории дорог и улиц, используемых при присвоении наименований;
6) осуществляет идентификацию объектов недвижимости на территории города Астаны;
7) вносит информацию об адресе объекта недвижимости в дежурный план населенного пункта АИС ГГК и информационную систему «Адресный регистр»;

8) «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйеден МТК кодын көрсете отырып, жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайы туралы анықтаманы беруді жүзеге асырады;
9) бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне реттік нөмір беру, өзгерту, жою туралы бұйрықтың көшірмесін жеті жұмыс күні ішінде әділет органдарына, сондай-ақ барлық мүдделі органдарға ұсынады;
10) бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын уақытылы беру, өзгерту және жою, сондай-ақ осы Қағиданың барлық нормаларын сақтауды қамтиды;
11) бастапқы және кейінгі объектілерге алдын-ала мекенжай (жобалық нөмір) береді;
8. Ономастикалық комиссия Астана қаласының әкімдігі (бұдан әрі - Әкімдік) жанынан, ономастика саласында географиялық объектiлердiң атауына және олардың атауларын өзгертуге бiрыңғай көзқарас қалыптастыру саясатын жүзеге асыру бойынша ұсыныстарды әзiрлеу мақсатымен құрылады. Ономастикалық комиссияның жұмыс органы тілдерді дамыту органы болып табылады.
9. Ономастикалық комиссияның өкілеттіктігі мен шешім қабылдау тәртібі Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы, Қазақстан Республикасындағы тіл туралы заңдарымен реттеледі.
3. Жылжымайтын мүлік объектілеріне мекенжай беру тәртібі
10. Тұрақты мекенжай беруге жататындар:
барлық бұрыннан бар, сондай-ақ жаңадан салынған пайдалануға берілген және құқық белгілейтін құжаттары бар ғимараттар, құрылыстар, гараж кооперативі құрамына кіретін гараждар, шаруашылық құрылыстар. Сонымен қатар, бағбандық (саяжай) объектілеріне мекенжай беру пайдалануға берусіз, жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты негізінде жүзеге асырылады;
жаңа құрылыс немесе қайта жаңарту нәтижесінде пайда болған гараждар, ғимаратқа қосып жапсарлас, жапсарлас-қосып салынған орын-жайлар, тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар, мансардтық қабаттар;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаға сәйкес бірнеше дербес бөліктерге бөлу нәтижесінде пайда болған объектілер;
меншік құқығы әділет органдарында тіркелген, рұқсатсыз салынған объектілер;
меншік құқығы белгіленген тәртіпте әділет органдарында тіркелген жыл-жымайтын мүлік объектілерін салу үшін берілген жер учаскелері.
11. Алдын-ала мекенжай беруге жатататындар:
жылжымайтын мүлік объектілерін жобалау мен салу үшін ұсынылған жер учаскелері;
пайдалануға беруге дайындау кезеңіндегі құрылысы аяқталмаған объектілер, пайдалануға беруге жоспарланған бастапқы объектілер;
пайдалануға беруге жоспарланған бастапқы объектілер құрамындағы кейінгі объектілер;
Жылжымайтын мүлік объектілеріне алдын-ала мекенжай беру туралы ақпарат «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесінде тіркеуге жатқызылады.

8) осуществляет выдачу справок об адресе объекта недвижимости с указанием кода РКА из информационной системы «Адресный регистр»;
9) в течение семи рабочих дней представляет органам юстиции, а также всем заинтересованным органам копии приказов о присвоении, изменении, упразднении порядковых номеров первичных и вторичных объектов недвижимости;
10) обеспечивает своевременное присвоение, изменение и упразднение адресов первичных и вторичных объектов недвижимости, а также соблюдение при этом всех норм настоящих Правил;
11) выдает предварительный адрес (проектный номер) первичным и вторичным объектам.
8. Ономастическая комиссия образуется при акимате города Астаны (далее - Акимат) и вырабатывает предложения по реализации государственной языковой политики в области ономастики с целью формирования единого подхода к наименованию географических объектов. Рабочим органом ономастической комиссии является орган по развитию языков.
9. Полномочия ономастической комиссии и порядок принятия решений регулируется Законами Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан", "О языках в Республике Казахстан".
3. Порядок адресации объектов недвижимости
10. Постоянной адресации подлежат:
все существующие, а также вновь построенные здания, сооружения, сданные в эксплуатацию и имеющие правоустанавливающие документы, гаражи, входящие в состав гаражного кооператива, помещения. При этом, адресация объектов садоводства (дачного участка) осуществляется без приемки в эксплуатацию на основании идентификационного документа на земельный участок;
гаражи, пристроенные, встроенные, встроенно-пристроенные к зданию помещения, жилые и нежилые помещения, мансардные этажи, появившиеся в результате нового строительства или реконструкции;
объекты, образовавшиеся в результате деления на несколько самостоятельных частей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
самовольно возведенные объекты, право собственности на которые зарегистрировано в установленном порядке в органах юстиции;
земельные участки, предоставленные для строительства и эксплуатации объектов недвижимости, право собственности на которые зарегистрировано в установленном порядке в органах юстиции.
11. Предварительной адресации подлежат:
земельные участки, предоставленные для проектирования и строительства объектов недвижимости;
объекты незавершенного строительства на стадии подготовки к сдаче в эксплуатацию;
первичные объекты, планируемые к вводу в эксплуатацию;
вторичные объекты в составе первичных, планируемые к вводу в эксплуатацию;
Информация о предварительном адресе объекта недвижимости подлежит регистрации в информационной системе «Адресный регистр».

12. Мыналар мекенжай беруге жатпайды:
осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген рұқсатсыз салынған объектілерді қоспағанда рұқсатсыз тұрғызылған объектілер;
азаматтардың жеке тұрғын үй құрылысына бөлінген аумақта орналасқан уақытша тағайындалған объектілершаруашылық құрылыстар, гараждар, елді мекендердің инженерлік инфрақұрылым ообъектілері, жеке тұрған жарнамалық құрылымдар, жылу өткізгіштер, су өткізгіштер, электр сымдары, кәріз желісі, тазартқыш құрылыстар, мұнай айдайтын құрылыстар.
Уақытша тұрғызылған объектілердің жеке реттік нөмірі болмайды, арыз беруші жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын анықтау туралы өтінішпен жүгінген кезде, сәулет органы олардың мекенжайын тұрақты реттік нөмірі бар жанында орналасқан объектіге қатысты анықтама беру арқылы нақтылайды.
13. Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру оларды кеңістікте бөлуді қамтамасыз ету үшін беріледі.
14. Елді мекеннің бөліктеріне атау беру мынадай кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
1) сәулет органы тілдерді дамыту органына атауы берілмеген немесе атаулары сәйкес келетін қаланың құрамдас бөлігінің тізбесін элементтің кеңістікте орналасқан және оның шекаралары белгіленген сызбасын қосып жібереді. Сәулет органы көрсетілген тізбемен бірге жылжымайтын мүлік объектілерін бұзуға байланысты жойылған көшелердің тізбесін ұсынады.
2) тілдерді дамыту органы елді мекеннің құрамдас бөлігіне атау беру немесе атауын өзгерту мәселесі бойынша өтініш түскен сәттен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде қаланың құрамдас бөліктеріне атау беру (атауын өзгерту) мәселелерін талқылау үшін ономастикалық комиссияның отырысын (отырыстарын) ұйымдастырады;
3) ономастикалық комиссия 30 күнтізбелік күн ішінде елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгерту туралы комиссияға келіп түскен құжаттарды қарап, олар бойынша шешім қабылдайды және әкімдік пен Астана қаласының мәслихатына (бұдан әрі - Мәслихат) қарауға жібереді;
4) Әкімдік пен Мәслихат бірлескен шешіммен тиісті аумақ тұрғындарының көзқарасын ескере отырып, қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, тұйық көшелерге, шағынгүл, көпірлерге және қаланың өзге құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын өзгерту, транскрипциясын өзгерту туралы мәселелерді шешеді.
15. Бір санаттағы қаланың құрамдас бөлігіне бір атауды бірнеше рет беруге рұқсат берілмейді.
Даңғыл (көшелер, тұйық көшелер, өтпе жолдар) отыз градустан астам бұрылған жағдайда, бұрылыс орнынан оқшауланған атау беруге жол беріледі.

12. Адресации не подлежат:
самовольно возведенные объекты, за исключением самовольно возведенных объектов, указанных в пункте 10 настоящих Правил;
объекты временного назначения, хозяйственные постройки, гаражи, размещенные на территории выделенной гражданам для индивидуального жилищного строительства, объекты инженерной инфраструктуры города, отдельно стоящие рекламные конструкции, теплопроводы, водопроводы, электропроводы, канализации, очистные сооружения, нефтеперегонные сооружения.
Объекты временного назначения не имеют собственного порядкового номера, орган архитектуры уточняет их местоположение относительно рядом расположенного объекта с постоянным порядковым номером в случае письменного обращения заявителя об уточнении адреса объекта недвижимости.
13. Наименования составным частям населенного пункта присваиваются для обеспечения их выделения в пространстве.
14. Присвоение наименований составным частям населенного пункта производится по следующим этапам:
1) орган архитектуры направляет в орган по развитию языков Перечень составных частей города Астаны (далее - Перечень), которым не присвоены наименования, имеющим совпадающие наименования с приложением схемы пространственного расположения элемента и определением его границ. Одновременно с Перечнем орган архитектуры представляет перечень улиц, прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости;
2) орган по развитию языков в течение 15 календарных дней с момента поступления обращения по вопросу присвоения наименования или переименования составным частям населенного пункта организует заседание (заседания) ономастической комиссии для обсуждения вопросов присвоения наименований (переименования) составным частям города;
3) ономастическая комиссия в течение 30 календарных дней рассмотрев поступившие в комиссию документы по присвоению наименования либо переименования составных частей населенного пункта, принимает по ним решение и направляет на рассмотрение в Акимат и маслихат города Астаны (далее - Маслихат);
4) с учетом мнения населения соответствующей территории совместным решением, Акимат и Маслихат решают вопросы о наименовании и переименовании районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, скверов, мостов и других составных частей города, изменении транскрипции их названий.
15. Не допускается присвоение наименования одной составной части города одной категории несколько раз.
В случае поворота проспекта (улицы, переулка, проезда) более чем на тридцать градусов, допускается присвоение обособленного наименования от места поворота.

16. Қаланың құрамдас бөліктерін табиғи кедергілер (өзен, жыра) кесіп өткен жағдайда, түзілген учаскелерге жеке атау беруге болады.
17. Қаланың аумағын кезең бойынша игерген жағдайда қалыптас-тырудың және уақытында қала құрылыстық элементті салудың нақты кезеңіне сәйкес келетін қала құрылыстық элементті оқшауланған, логикалық үйлескен атаулары бар жекелеген учаскелерге бөлуге болады.
18. Қаланың құрамдас бөлігінің атауы болмаған жағдайда сәулет органы бұйрық негізінде қаланың құрамдас бөлігіне ресми атау бергенге дейін уақытша жобалық нөмір береді.
19. Алдын ала мекенжайдың атауы болмаған жағдайда сәулет органы оның тұрақты мекенжайын бергенге дейін жазбаша түрде уақытша жобалық нөмір берілу туралы ономастикалық комиссияға жазбаша хабарлама жіберіледі.
20. Бір объектіге бірнеше мекенжай, соның ішінде қаланың құрамдас бөлігіне қатысты бұрыштық мекенжай беруге рұқсат берілмейді.
21. Объект тиісті шағын ауданның белгіленген шекараларында орна-ласқан жағдайда, шағын аудан атауы объект мекенжайына қосылады.
22. Объект нөмірленетін оған қатысты қаланың құрамдас бөлігінің атауы қала көшелері атауларының тізбесіне сәйкес белгіленеді.
4. Реттік нөмір беруге қойылатын талаптар
23. Берілген аумақта орналасқан ғимараттарды, құрылыстарды нөмірлеу, құрылысы аяқталған жер учаскесінде белгіленген негізгі ғимаратқа қатысты жүзеге асырылады.
24. Бір жер учаскесінде бірыңғай сәулет үйлесімін құрушы немесе бір сәулет-құрылыстық кешеннің бөлігі болып табылатын екі немесе одан да көп объект тұрғызылған жағдайда, бұл объектілердің реттік нөмірі негізгі ғи-мараттың нөмірі мен корпустың қосымша нөмірінен тұрады. «Корпус» белгісі олар орналасқан жер учаскесі аумағының қызметтік қолданысын ескере отырып, ғимараттың қызметтік мақсатына және жақын тұрған ғимараттардың қалыптасқан нөмірленуіне байланысты қажеттілік бойынша анықталады.
Бұл ретте, ғимараттың нөмірленуі негізгі ғимараттың орналасуын ескере отырып, жер учаскесі аумағына басты кіру жолынан бастап жүргізіледі.
25. Егер объект орам ішінде орналасқан және объектінің ешбір қасбеті көшелерге шықпаған болса, объектінің реттік нөміріне бөлшек белгісі арқылы қосымша бүтін сандар қосылады. Бұл ретте, негізгі реттік нөмір болып, нөмірленетін объектіге ең жақын орналасқан объектінің реттік нөмірі қолданылады.
26. Бөлшек белгісі арқылы жазылған сан негізгі реттік нөмірі бар объек-тіден алыстауына қарай ұлғаяды. Бөлшек белгісі бар объектінің реттік нөміріне бүтін сан, бөлшек белгісі арқылы немесе сызықша арқылы жазылған бас әріптер қосуға жол берілмейді.

16. В случае пересечения составных частей города естественными преградами (реки, овраги), допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.
17. В случае поэтапного освоения территории города, допускается разделение градостроительного элемента на отдельные участки с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента во времени.
18. При отсутствии наименования составной части города орган архитектуры на основании приказа присваивает составной части города временный проектный номер до присвоения ему официального наименования.
19. При отсутствии наименования предварительного адреса, орган архитектуры отправляет письменное уведомление в ономастическую комиссию о присвоении временного проектного номера до присвоения ему постоянного адреса.
20. Присвоение одному объекту нескольких адресов, в том числе угловых, относительно нескольких составных частей города не допускается.
21. Наименование микрорайона добавляется к адресу объекта при условии, если объект расположен в установленных границах соответствующего микрорайона.
22. Наименование составной части города, относительно которого нумеруется объект, устанавливается в соответствии с Перечнем наименований улиц города.
4. Требования к присвоению порядковых номеров
23. На территории застроенного земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории.
24. В случае, если на одном земельном участке возведены два и более объекта, образующие единый архитектурный ансамбль или являющиеся частью одного архитектурно-строительного комплекса, порядковые номера этих объектов будут состоять из номера основного здания и дополнительного номера корпуса. Указатель «корпус» определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.
При этом, нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения основного здания.
25. В случае, если объект расположен внутри квартала и ни один фасад объекта не выходит на улицы к порядковому номеру объекта, добавляются через знак дроби дополнительные целые цифры. При этом, за основной порядковый номер принимается порядковый номер объекта, наиболее приближенного к подлежащему нумерации объекту.
26. Цифра через знак дроби увеличивается соответственно по мере удаления от объекта с основным порядковым номером. Не допускается добавлять дополнительные целые цифры или заглавные буквы через знак дроби или тире к порядковому номеру объекта, имеющему знак дроби.

27. Объектінің реттік нөмірі сәулет органымен пайдалануға беру, қате мекенжай деректерін реттеу, қала аумағындағы объектілерге кешенді инвентаризация жүргізу барысында қате мекенжай деректерін жою мақсатында беріледі.
28. Жер қатынастары жөніндегі орган жер учаскесін беру кезінде учаскеге алдын-ала мекенжай беру үшін сәулет органына өтініш білдіреді. Жер учаскесін беру туралы шешімде объектінің алдын-ала мекенжайы көрсетіледі.
29. Қаланың бір құрамдас бөлігіндегі объектілердің нөмірленуі оннан артық бірлікке тоқтатылған (жоғалған) жағдайда, сәулет органы қайта нөмірлеуді талап ететін объектілердің нөмірленуіне өзгерістер енгізу туралы бастама жасайды.
30. Оңтүстіктен солтүстікке (батыстан шығысқа) қарай құрылыстың үздіксіз бағытын түзеген ғимараттарға (құрылыстарға) реттік нөмір беру тиісінше оңтүстіктен солтүстікке (батыстан шығысқа) қарай қаланың құрамдас бөлігінің сол жағы бойынша тақ нөмірлермен және оң жағы бойынша жұп нөмірлермен жүргізіледі.
31. Жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын жою сәулет органымен жылжымайтын мүлік объектісінің жоқтығы инвентаризация арқылы (әрбір ауланы және әрбір үйді тексеру) анықталған кезде, сондай-ақ елді мекеннің құрамдас бөлігіне қатысты бекітілген жылжымайтын мүлік объектілерінің реттік нөмірін реттеу кезінде жүзеге асырылады.
32. Әртүрлі санаттағы қаланың құрамдас бөліктерінің қиылысында орналасқан ғимараттарға магистральдық көшелердің жіктегішіне сәйкес жоғары санатты қаланың құрамдас бөліктері бойынша реттік нөмір беріледі.
33. Тең санаттағы қаланың құрамдас бөлігінің қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың басты қасбеті шығатын қаланың құрамдас бөлігі бойынша реттік нөмір беріледі. Егер бұрышқа бір ғимараттың өзара тең екі қасбеті шығып тұрса, реттік нөмір елді мекеннің орталығы бағытына қарай жүретін қаланың құрамдас бөлігі бойынша беріледі. Егер ғимараттың басты қасбеті аула ішінде орналасқан болса, реттік нөмір ғимарат созылып жатқан бойдағы қаланың құрамдас бөлігі бойынша беріледі.
34. Алаң периметрін түзуші ғимараттарға реттік нөмір беруқаланың орталық жағындағы басты жолдан бастап сағат тілі бағыты бойынша жүргізіледі. Егер бұрыштық ғимарат басты қасбетке ие болса және оның жалғасы таяу тұрған қаланың құрамдас бөлігі бойынша едәуір созылып жатса, оның нөмірленуі қаланың құрамдас бөлігі бойынша жүргізіледі.
35. Осы Қағиданың 30-тармағын орындау мүмкін болдырмайтын, қала аумағы құрылысының табиғи жолмен қалыптасуы жағдайында, сол аумақтағы реттік нөмірлерді кері тәртіппен, яғни қаланың құрамдас бөлігінің оң жағы бойынша тақ нөмірлермен және сол жағы бойынша жұп нөмірлермен солтүстіктен оңтүстікке немесе шығыстан батысқа қарай беруге болады.

27. Порядковый номер объекта присваивается органом архитектуры при принятии в эксплуатацию, проведении комплексной инвентаризации объектов на территории города в целях упорядочивания и устранения некорректных адресных данных.
28. При отводе земельного участка по земельным отношениям обращается в орган архитектуры для присвоения предварительного адреса земельному участку. В решении о выдаче земельного участка указывается предварительный адрес объекта.
29. В случаях, когда нумерация объектов одной составной части города прерывается (теряется) более чем на десять единиц, органом архитектуры инициируется внесение изменений в нумерацию объектов, требующих перенумерации.
30. Присвоение порядковых номеров зданиям (сооружениям), образующим непрерывный фронт застройки с юга на север (с запада на восток), производится соответственно с юга на север (с запада на восток) с нечетными номерами по левой стороне и четными номерами по правой стороне.
31. Упразднение адреса объекта недвижимости осуществляется органом архитектуры при выявлении физического отсутствия объекта недвижимости, посредством инвентаризации (подворового и подомового обхода), а также при упорядочении порядковых номеров объектов недвижимости, привязанных к составной части населенного пункта.
32. Зданиям, находящимся на пересечении различных категорий составных частей города, присваивается порядковый номер по составной части города более высокой категории согласно классификации магистральных улиц.
33. Зданиям, находящимся на пересечении составных частей города равных категорий, присваивается порядковый номер по составной части города, на который выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по составной части города, идущей по направлению к центру населенного пункта. Если главный фасад здания находится внутри двора, присваивается порядковый номер по составной части города, вдоль которого вытянуто здание.
34. Присвоение порядкового номера зданиям, образующим периметр площади, производится по часовой стрелке, начиная от главной дороги со стороны центра города. В случае, если угловое здание имеет главный фасад и значительную протяженность вдоль примыкающей составной части города, его нумерация производится по составной части города.
35. В случае естественного формирования новой застройки территорий города, при которой невозможно выполнение пункта 30 настоящих Правил, допускается присвоение порядковых номеров на данных территориях в обратном порядке, то есть с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне и четными номерами по левой стороне составной части города.

36. Қаланың құрамдас бөлiктерiн бiрiктiрген немесе бөлген жағдайда, осы Қағиданың 29303132-тармақтарына сәйкес қаланың көрсетiлген құрамдас бөлiктерiнде орналасқан ғимараттар мен құрылыстарды қайта нөмiрлеу талап етiледi.
37. Жеке меншiк, жер пайдалану (жалға алу) құқығындағы жеке немесе заңды тұлғаға тиiстi жер учаскесiнде бiр немесе бiрнеше жылжымайтын мүлiк объектiсiн қосымша тұрғызған жағдайда, әрбiр объектiге корпус немесе құрылыстың қосымша нөмiрi қосыла отырып сол реттiк нөмiр берiледi (шаруашылық-тұрмыстық қажеттiлiкке арналған жеке меншiк үй жанындағы жер учаскесiнде орналасқан құрылыстарды санамағанда).
38. Мекенжай бiр объектiнiң әртүрлi бөлiктерi үшiн ортақ болып табылады.
39. Өтініш берушінің жылжымайтын мүлік объектісін мекенжай беру, өзгерту және жою туралы жазбаша өтінішіне мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) әкімдік қаулысының немесе әкімдік шешімінің көшірмесі (жобалау, құрылыс);
3) жылжымайтын мүлік объектісіне техникалық паспортының көшірмесі;
4) блоктың (гараждар және саяжайлар үшін) реттік нөмірі мен нөмірін көрсете отырып, елді мекеннің сәулетшісімен келісілген гараж кооперативі (бау-бақша серіктестігі) жер учаскесінің бас жоспары;
5) кооператив (гараждар және саяжайлар үшін) мүшелерінің тізімін қоса беріп, мүшелігін растау туралы кооператив төрағасының анықтамасы, жылжымайтын мүлік орталығы мұрағатынан (қажет болған жағдайда) қорытынды;
6) жылжымайтын мүлік объектісін бұзу актісі (қажет болған жағдайда);
7) тұтынушының мүддесін үшінші тұлға білдірген кезде нотариалды куәландырылған сенімхат;
8) тұтынушының жеке куәлігі, жазылған жеке сәйкестендіру нөмірі бар (мемлекеттік қызметті алушы – жеке тұлғаның уәкілетті алушысы);
9) қолданыстағы заңнамаға сәйкес тіркелген жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжат;
Тұлғаның жеке куәлігі мен сенімхатты тексеру үшін көшірмелермен қатар түпнұсқалар да ұсынылады, олар сәйкестендірілгеннен кейін құжат түпнұсқасы мемлекеттік қызмет алушыға қайтарылады.
40. Өтініш берушінің мекенжайын нақтылау туралы жазбаша өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) тіркеу туралы куәліктің, бизнес сәйкестендіру нөмірінің (заңды тұлғалар үшін) көшірмелері;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес тіркелген жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжат, меншік иесінен сенімхаттың түпнұсқасы (өтінішті өкіл берген кезде);
4) тұтынушының жеке басын куәландыратын құжат, жазылған жеке сәйкестендіру нөмірі бар (мемлекеттік қызметті алушы – жеке тұлғаның уәкілетті алушысы).
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмелерімен қатар түпнұсқасы ұсынылады, олар сәйкестендірілгеннен кейін құжат түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.

36. В случае объединения или деления составных частей города, требуется перенумерация зданий и сооружений, находящихся на указанных составных частях города, в соответствии с пунктами 29303132 и  33 настоящих Правил.
37. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве частной собственности, землепользования (аренды), или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения (кроме строений, расположенных на собственном приусадебном земельном участке, предназначенных для хозяйственно-бытовых нужд).
38. Адрес является единым для различных частей одного и того же объекта.
39. К письменному обращению о присвоении, изменении, упразднении адреса объекта недвижимости заявителем прилагаются следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию постановления акимата либо решение акимата (проектирование, строительство);
3) копию технического паспорта на объект недвижимости;
4) генеральный план земельного участка гаражного кооператива (садоводческого товарищества), согласованный архитектором населенного пункта, с указанием порядковых номеров и номера блока (для гаражей и дач);
5) справку от председателя кооператива о подтверждении членства с приложением списка членов кооператива (для гаражей и дач), заключение из архива центра недвижимости (при необходимости);
6) акт сноса объекта недвижимости (при необходимости);
7) доверенность, нотариально-удостоверенную при представлении интересов потребителя третьим лицом;
8) удостоверение личности потребителя с нанесенным индивидуальным идентификационным номером (уполномоченный получатель государственной услуги - физического лица);
9) правоустанавливающий документ на объект недвижимости, зарегистрированный в соответствии с действующим законодательством
Для проверки копии удостоверения личности лица или доверенности предъявляются оригиналы документов, которые после проверки возвращаются потребителю.
40. К письменному обращению об уточнении адреса, заявителем прилагаются следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) копия свидетельства о государственной регистрации, копия бизнес-идентификационного номера (для юридических лиц);
3) правоустанавливающий документ на объект недвижимости, зарегистрированный в соответствии с действующим законодательством; оригинал доверенности от собственника (в случае подачи заявления представителем);
4) удостоверение личности потребителя с нанесенным индивидуальным идентификационным номером (уполномоченный получатель государственной услуги - физического лица).
Вышеуказанные документы представляются для сверки в копиях и оригиналах, после чего оригиналы возвращаются заявителю.

41. Осы Қағиданың 3940-тармақтарында көрсетілген құжаттардан басқа шетелдік заңды тұлғалар сауда тіркелімінен жария етілген үзінді көшірмені немесе мемлекеттік және орыс тілдері аударамаларымен нотариалдық куәландырылған шет мемлекеттің заңнамасы бойынша шетелдік заңды тұлға болып табылатынын куаландыратын құжат немесе басқа жария етілген құжат ұсынады.
Аталған құжаттардың көшірмелерімен қатар түпнұсқасы ұсынылады, сәйкестендірілгеннен кейін құжат түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
42. Сәулет органы өтініш берушілердің мекенжайды нақтылау бойынша өтінішін, жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын нақтылау кезінде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде (құжаттарды қабылдаған және берген күндер мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді), жылжымайтын мүлік объектісіне нөмір беру, оны өзгерту немесе жою кезінде, жылжымайтын мүлік объектісі орналасқан жеріне баруды қоса алғанда – 7  жеті) жұмыс күні ішінде (құжаттарды қабылдаған және берген күндер мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді).
3 (үш) жұмыс күні ішінде (құжаттарды қабылдаған және берген күндер қарау мерзіміне есептелмейді) өтініш беруші осы Қағиданың 394041-тармақтарында көрсетілген құжаттар тізімі толық тапсырылмаған жағдайда, өтініш берушіге қызмет көрсетуден бас тарту жөнінде жазбаша негізделген хабарлама береді.
43. Бiрiздi нөмiрленген нөмiрлерi бар екi ғимараттың, құрылыстың арасында орналасқан ғимараттарды нөмiрлеудi (объектiлер қоюды), осы Қағидаға сәйкес тиiстi объектiнiң кiшi нөмiрiне бөлшек белгiсiн қосуды қолдана отырып жүргiзу қажет.
44. Дербес объектiлердiң (ғимараттар, құрылыстар) белгiлерi бар жапсарлас, жапсарластыра-жанастыра салынған объектiлерге негiзгi ғимарат нөмiрiне әрiп қосу арқылы дербес реттiк нөмiр берiледi (қосымша символдар (бос орын, сызықша, бөлшек және т. б.) қолданусыз).
45. Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алуға байланысты қарқынды бұзу жүргiзiлiп жатқан аумақтарда жобаланушы ғимараттар, құры-лыстар үшiн реттiк нөмiрлердi резервке қоюға рұқсат берiледi.
46. Кейінгі жылжымайтын мүлік объектiлерінің реттiк нөмiрi ғимараттың басты қасбетiнен сағат тiлi бойымен (төменнен жоғары) берiледi. Нөмiрлеу 1(бiрден) басталып, әрi қарай рет бойынша, ғимараттың басты қасбетiнен сол жақтағы (бiрiншi) кiреберiстен басталуы тиiс. Қайталама объектiлерге нөмiрлеу жүргiзу, жылжымайтын мүлiктiң бастапқы объектiсi пайдалануға берiлгеннен кейiн жасалады.
47. Кейінгі объектiлерге, санатына байланысты қайталама объект түрi берiледi: пәтер, ішкі орынжай, жапсарлас салынған орын-жай.
48. Кейінгі объектiлерге кейінгі объектiнiң түрi көрсетiле отырып, орын-жайдың реттiк нөмiрi берiледi.

41. Помимо документов, указанных в пункте 3940 настоящих Правил, иностранные юридические лица представляют легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный и русский языки.
Вместе с копиями для сверки представляются оригиналы документов, после чего оригиналы возвращаются заявителю.
42. Орган архитектуры рассматривает письменные обращения заявителей об уточнении адреса – в течение 3 (трех) (день приема и выдачи документов не входит в срок рассмотрения) рабочих дней при присвоении, изменении или упразднении адреса объекта недвижимости, с выездом на место нахождения объекта недвижимости – в течение 7 (семи) (день приема и выдачи документов не входит в срок рассмотрения) рабочих дней.
В течение 3 (трех) (день приема и выдачи документов не входит в срок рассмотрения) рабочих дней представляет заявителю письменный обоснованный отказ в случае представления неполного пакета документов, предусмотренного пунктами 394041 настоящих Правил.
43. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами (вставку объекта), следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему дроби в соответствии с настоящими Правилами.
44. Пристроенным и встроенно-пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий и сооружений), присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания буквы (без использования дополнительных символов – пробела, тире, дроби).
45. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
46. Порядковые номера вторичных объектов недвижимости присваиваются по часовой стрелке (снизу вверх) от главного фасада здания. Нумерация должна начинаться с 1 (единицы) и далее по порядку, с левого (первого) подъезда от главного фасада здания. Вторичным объектам нумерация присваивается после ввода в эксплуатацию первичного объекта недвижимости.
47. Вторичным объектам в зависимости от категории присваивается тип вторичного объекта: квартира, внутреннее помещение, встроенное помещение.
48. Вторичным объектам присваивается порядковый номер помещения с указанием типа вторичного объекта.

49. Жапсарлас салынған кейінгі объектiлерге жапсарлас салынған орын-жайдың ол орналасқан негiзгi ғимараттың нөміріне байланыстыра отырып нөмiр берiледi. Жапсарлас салынған кейінгі объектiлерге негiзгi ғимараттан өзгеше дербес реттiк нөмiр берiлмейдi.
50. Кейінгі объектiлердi бiрiктiрген кезде, бiрiктiрген объектiге үлкен нөмiр берiледi, бұл ретте кiшi нөмiр резервте қалады.
Кейінгі объектiлердi бөлген кезде, резервтiк нөмiр болмаған жағдайда, бөлiнген объектiге қайталама объектiнiң қолданыстағы нөмiрi кiшi әрiптiк жазбаны бiрiктiре отырып берiледi.
51. Автомобиль жолдарының жол жиегі жолағында орналасқан жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы мынадан тұрады:
әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы;
ауданның атауы;
автомобиль жолдары атауы;
автомобиль жолдарының басынан шақырым қашықтығы мен құры-лыс/құрылымының нөмірі.
Мысалы: Астана қаласы, Алматы ауданы, Астана-Қарағанды тас жолы, 1 км, № 2 құрылыс.
52. Өндірістік ғимараттардың мекенжайы мынадан тұрады:
қала атауы;
аудан атауы;
қаланың құрамдас бөлігінің атауы;
ғимарат пен құрылыстың нөмірі, блоктарға, корпустарға бөлген жағдайда қосымша элементті көрсетіп тиісті нөмір беріледі.
Мысалы: Астана қаласы, Алматы ауданы, Заводская көшесі, № 25, № 1 блок (№ 1 құрылыс).
53. Объектiлердiң реттiк нөмiрi туралы мәліметтер толтырылатын, ұйымдарда дайындалатын және шығарылатын құжаттарды толтыру кезiнде жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң реттiк нөмiрлерiн ерiктi түрде жазуға рұқсат етiлмейдi.
54. Объект мекенжайын жазуда мекенжайдың толық мазмұндалуы талап етiледi.
55. Мекенжай мәліметтері МҚК ААЖ кезекші жопарында қалыптастырылады.
56. Жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң мекенжайлық мәлiметтерi құжаттар негiзiнде, ақпараттық ықпалдастық арқылы елді мекеннің кезекші жоспарынан, МҚК ААЖ-дан «Мекенжай тiркелiмi» ақпараттық жүйесiне енгiзiледi.
57. Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер мен қаланың құрамдас бөлiктерiн, мекенжайларды алуды, өзгертудi, жоюды нақтылайтын ресми құжаттардың сканерленген көшiрмелерi МҚК ААЖ-дегі елді мекеннің кезекші жоспарына және кейіннен «Мекенжай тiркелiмi» ақпараттық жүйесiне енгiзiледi.
58. Қате мекенжайлық мәлiметтер (жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң нөмiрлерi) болған жағдайда, сәулет органы жылжымайтын мүлiк объектiсiне реттiк нөмiр бередi.
5. Мекенжайды пайдалану
59. Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы жылжымайтын мүлік объектісіне байланысты мүліктік және өзге құқықтарды дұрыс ресімдеуді қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ келісілген кадастрды және тіркелімдерді жүргізу мақсатында, жылжымайтын мүлік туралы ақпараттың бірыңғай жүйесін қалыптастыру, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесін интеграциялау мақсатында қолданылады.

49. Встроенным вторичным объектам присваивается номер встроенного помещения с привязкой к номеру основного здания, в котором он расположен. Встроенным вторичным объектам не присваивается самостоятельный порядковый номер, отличный от номера основного здания.
50. При объединении вторичных объектов объединенному объекту присваивается больший номер, при этом меньший номер остается в резерве.
При делении вторичных объектов разделенному объекту присваивается имеющийся номер вторичного объекта с присоединением строчной буквенной литерации в случае отсутствия резервного номера.
51. Адрес объекта недвижимости, расположенного вне населенного пункта в придорожной полосе автомобильной дороги, содержит:
наименование административно-территориальной единицы;
наименование района;
наименование автомобильной дороги;
расстояние в километрах от начала автомобильной дороги и номер строения/сооружения.
Например: город Астана, район «Алматы», трасса Астана-Қарағанды, км 1, строение № 2.
52. Адрес производственных зданий содержит:
наименование города;
наименование района;
наименование составной части города;
номер здания и сооружения, в случае деления на блоки, корпусы присваивается соответствующий номер с указанием дополнительного элемента.
Например: город Астана, район «Алматы», улица Заводская, № 25, блок № 1 (сооружение № 1).
53. При заполнении в документах данных о порядковых номерах объектов, подготавливаемых и выпускаемых организациями, запрещается произвольное написание порядковых номеров земельных участков, зданий и сооружений.
54. При написании адреса объекта требуется полное изложение адреса.
55. Адресные сведения формируются в дежурном адресном плане АИС ГГК.
56. Адресные сведения объектов недвижимости вносятся в информационную систему «Адресный регистр» из дежурного плана АИС ГГК на основании документов, посредством информационного взаимодействия.
57. Сканированные копии официальных документов, подтверждающих присвоение, изменение, упразднение административно-территориальных единиц и составных частей города, вносятся в дежурный план АИС ГГК и в последующем в информационную систему «Адресный регистр».
58. В случае наличия некорректных адресных сведений (номеров объектов недвижимости), орган архитектуры присваивает порядковый номер объекту недвижимости.
5. Использование адреса
59. Адрес объекта недвижимости используется для обеспечения правильности оформления имущественных и иных вещных прав, связанных с объектом недвижимости, а также в целях согласованного ведения кадастров и реестров, формирования единой системы информации о недвижимом имуществе, интеграции информационных систем государственных органов.

60. Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы жер учаскесі шека-расын, техникалық паспортты қалыптастыру ережесіне әсер етпейді.
61. Ғимаратты пайдалануға беру кезеңдері мекенжайға әсер етпейді, сондай-ақ мекенжай ғимаратты бір немесе бірнеше кезеңдермен салуға және қолданысқа беруді мәжбүрлемейді.
62. Мекенжайды беру, өзгерту, жою және растау туралы анықтама кімнің де болса мекенжай берілуші объектіге құқығын тікелей немесе жанама түрде растамайды.

60. Адрес объекта недвижимости не влияет на способ формирования границ земельного участка, на Правила формирования технических паспортов.
61. Этапы сдачи в эксплуатацию здания не влияют на адресацию, как и адрес не принуждает строить и сдавать здание одним или несколькими этапами.
62. Справка о присвоении, изменении, упразднении и уточнении адреса не подтверждает чьи-либо права на адресуемый объект ни прямо, ни косвенно.