Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы XХІІ сессиясының № 245 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 27 желтоқсанда № 2481 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 2020 жылғы 27 ақпандағы № 505 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 27.02.2020 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 2-2 тармағына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 141 (оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Қағидалары осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың өнеркәсіп, шағын және орта бизнесті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (А.В. Борисенко) жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
А. Сәрсекенов
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Н. Дулатбеков
Қарағанды облыстық мәслихатының
XXII сессиясының 2013 жылғы
12 желтоқсандағы № 245 шешімімен
бекітілген
Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау осы Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау тәртібін анықтайды.
2. Қағидалар меншік нысанына қарамастан, иттерді және мысықтарды күтіп-ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады (бұдан әрі - иелері).
Ерекшелікті тек қызметтік иттері және питомниктері бар құқық қорғау органдарының мекемелері құрайды.
3. Қағидалар Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңдарына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 141 (оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Карагандинской области
Решение XХII сессии Карагандинского областного маслихата от 12 декабря 2013 года № 245. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 27 декабря 2013 года № 2481. Утратило силу решением Карагандинского областного маслихата от 27 февраля 2020 года № 505
Сноска. Утратило силу решением Карагандинского областного маслихата от 27.02.2020 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Карагандинского областного маслихата от 12.12.2016 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила содержания собак и кошек на территории Карагандинской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по промышленности, развитию малого и среднего бизнеса, аграрным вопросам и экологии. (Борисенко А.В.).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
А. Сарсекенов
Секретарь областного маслихата
Н. Дулатбеков
Утверждены
решением XXII сессии
Карагандинского областного маслихата
от 12 декабря 2013 года № 245
Правила
содержания собак и кошек на территории Карагандинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек на территории Карагандинской области (далее - Правила) определяют порядок содержания собак и кошек на территории Карагандинской области.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек (далее - владельцы).
Исключение составляют учреждения правоохранительных органов, имеющие служебных собак и питомники.
3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Карагандинского областного маслихата от 12.12.2016 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Осы Қағидалар Қарағанды облысының барлық аумағында қолданыста болады.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар
5. Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық) талаптарды белгілейтін, сондай-ақ ветеринариялық нормативтердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайтын, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын нормативтік құқықтық акт.
6. Ветеринариялық iс-шаралар – иттер және мысықтардың ауруларының профилактикасын, оларды емдеудi немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға, жануарлар мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн аса қауiптi аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға, жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның iшiнде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бiрдейлендiру рәсiмiн қоса алғанда эпизоотияға қарсы ветеринариялық - санитариялық рәсiмдер кешенi.
7. Жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшесі – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, аудан, қала әкімдігімен ветеринария саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкіл етілген атқарушы орган.
8. Ит – төбет тұқымдас, сүтқоректі үй жануары.
9. Иттер мен мысықтарды серуендету – иттер мен мысықтардың тұрған жайдан сырт жерде немесе арнайы қарастырылған аумақтарға болуы.
10. Иттер мен мысықтардың иесі – жеке меншігінде немесе басқа түрінде иттер және мысықтарға иелік етуші жеке немесе заңды тұлға.
11. Иттерді және мысықтарды аулау бойынша мамандандырылған бригада - қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулаумен шұғылданатын аудандық, қалалық ветеринариялық станциялардың мамандандырылған бригадалары.
12. Иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау – иттер мен мысықтардың иелерімен ветеринариялық-санитариялық нормаларды сақтай отырып, иттердің және мысықтардың толыққанды тіршілік қарекетін қамтамасыз ету үшін іске асырылатын әрекеттер.
13. Иттерді және мысықтарды серуендету орны - осы мақсатта жергілікті атқарушы органның шешімімен арнайы бөлінген жерге орналастырылған қоршалған алаң.
14. Қараусыз иттер мен мысықтар - иесін анықтау мүмкін емес, иесінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген, сондай-ақ олардың иесі меншік құқығынан бас тартқан иттер мен мысықтар.
15. Қоғамдық орындар – адамдар көп жиналған немесе көп жиналуы мүмкін орындар, оның ішінде бақтар, саябақтар және одан басқа азаматтардың демалыс орындары, жаға жайлар, стадиондар.

4. Настоящие Правила действуют на всей территории Карагандинской области.
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах
5. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила – нормативный правовой акт, устанавливающий ветеринарные (ветеринарно-санитарные, зоогигиенические) требования к объектам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами.
6. Ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней собак и кошек, включая их профилактику, лечение или диагностику, обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека.
7. Подразделение ветеринарии местного исполнительного органа – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом района, города на осуществление функций в области ветеринарии.
8. Собака – домашнее животное, млекопитающее, семейства псовых.
9. Выгул собак и кошек - пребывание собак и кошек вне помещения, а также на специально отведенных территориях.
10. Владелец собак и кошек - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении собак и кошек.
11. Специализированная бригада по отлову собак и кошек – специализированная бригада созданная подразделением ветеринарии местного исполнительного органа района, города, занимающаяся отловом бродячих собак и кошек.
12. Содержание собак и кошек - действия, совершаемые владельцами собак и кошек для полноценного поддержания жизнедеятельности собак и кошек, их физического здоровья, с учетом соблюдении ветеринарно-санитарных норм.
13. Место выгула собак и кошек - огороженная площадка, расположенная на специально отведенном для этой цели решением местного исполнительного органа района, города.
14. Безнадзорные собаки и кошки – собаки и кошки, у которых невозможно установить владельца, убежавшие от владельца, которые находятся без надзора со стороны владельца или ответственного лица, а также от права собственности, на которых владелец отказался.
15. Общественные места - места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы.

16. Қызметтік иттер – кинологиялық орталықтарда арнайы тестілеуден өткен, қызметтік мақсатқа пайдалану үшін үйретілген иттер.
17. Мысық – мысық тұқымдас, сүтқоректі үй жануары.
18. Ұйықтату – иттер мен мысықтарды әдейі жансыздандыру.
19. Экскременттер – ішкі ортаға шығаруға жататын, ағзаның тіршілік әрекетінің қалдықтар жиынтығы. Экскременттер мысалы тер, кіші және үлкен дәрет, құсық массалары болып табылады.
3. Иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау
20. Иттер мен мысықтарды сатып алу, сату, басқа тұлғаға беру, сондай-ақ аудан және қала аумағында және аумағынан тыс жерлерге көліктің барлық түрлерімен тасымалдау, құтыру және өзге де жұқпалы ауруларға қарсы егілгені, жүргізілген зерттеулер күнінің белгісі мен ветеринариялық анықтамасы бар болған кезде ғана рұқсат етіледі. Иттер мен мысықтарды елді мекеннен тысқары жерлерге тасымалдау және елді мекенге басқа өңірлерден әкелген кезде, иелері жануардың денсаулығы және вакцинациялаудың жүргізілгендігі туралы белгісімен ветеринарлық куәлігі болуы қажет.
21. 14 жасқа толған тұлға (иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттердің түрлерінен басқа) иттің иесі бола алады.
Егер иттер мен мысықтарды ұстаушы заңды тұлға болса, онда ол жануарларды ұстау, қарау міндеті жүктелген тұлға тағайындауы қажет.
22. Санитариялық - гигиеналық, зоогигиеналық талаптар, ветеринариялық (ветеринариялық – санитариялық) талаптар және осы Қағидалар сақталған кезде иттер мен мысықтарды ұстауға рұқсат етіледі:
1) бір отбасы орналасқан тұрғын жайларда;
2) бірнеше отбасы тұратын тұрғын жайларда пәтерде тұрып жатқан барлық тұрғындардың жазбаша келісімімен тек өзінің тұрғын жай аумағында;
3) кәсіпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда, азаматтардың бақ өсіруімен айналысатын және коммерциялық емес саяжайлар бірлестіктерінде, демалыс базаларында иттер байлауда немесе вольерлерде, айналасындағыларды мазалауға мүмкіндік бермейтін және қауіп туғызбайтын жағдайда ұсталуға тиісті.
23. Көп пәтерлі тұрғын үйде, бір отбасы пәтерінде ірі және орта тұқымды екі иттен және үш мысықтан көп емес, үш айлық жасқа толмаған төлін ұстауына болады. Жастары үш айдан асқан иттер мен мысықтардың төлі жаңа иелерге, немесе ауданның, қаланың жергілікті атқарушы органының ветеринарлық пункттеріндегі ветеринарлық дәрігерлеріне өткізілуі тиіс.
24. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын орындарда (асүйлер, дәліздер, баспалдақ алаңдары, жертөлелер, шатыр астылары, лоджиялар, балкондар және қосалқы үй-жайларда) көп қабатты үйлер және тұрғын үй-жайлары жанындағы аумақтарда (жеке тұрғын үй қоры үйлерінің жанындағы аумақтардан басқа), қонақ үйлерде, жатақханалар дәліздерінде ұстауға жол берілмейді.

16. Служебные собаки – обученные для служебного пользования собаки, прошедшие специальное тестирование в кинологических центрах.
17. Кошка – домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих.
18. Усыпление - намеренное умерщвление собак и кошек.
19. Экскременты – совокупность отходов жизнедеятельности организмов, подлежащих удалению во внешнюю среду. Примерами экскрементов являются пот, моча, кал, рвотные массы.
3. Содержание собак и кошек
20. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах и за пределы районов и городов разрешаются лишь при наличии ветеринарной справки на животное с отметками в них даты исследований, вакцинации против бешенства и других инфекционных заболеваний. При вывозе из населенного пункта и ввозе в населенный пункт из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации.
21. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста.
Если владельцем собаки и кошки является юридическое лицо, то ему необходимо назначить лицо, ответственное за содержание животного.
22. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований, ветеринарных (ветеринарно-санитарных) и настоящих Правил:
1) в жилых помещениях занятых одной семьей;
2) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями - лишь на своей жилой площади с письменного согласия всех проживающих в квартире;
3) на предприятиях, в организациях, учреждениях, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха собаки должны содержаться на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
23. Одна семья в квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трехмесячного возраста. Приплод собак и кошек старше трехмесячного возраста должен быть передан новым владельцам или ветеринарным врачам ветеринарных пунктов местного исполнительного органа района, города.
24. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и подсобные помещения), на придомовых территориях многоэтажных домов и жилых помещений (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда, принадлежащих владельцам на праве частной собственности), в гостиницах и в коридорах общежитий.

25. Иті немесе мысығы бар иелерін қонақ үй әкімшілігінің келісімі бойынша, санитариялық-гигиеналық ережелер сақталған кезде, қонақ үйге орналастыруға рұқсат етіледі.
26. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесілі аумақтарда жердің иелерінің рұқсатымен немесе басқа да заңды тұлғалардың келісімімен ұстауға рұқсат етіледі. Иттер қоршауы жануарлардың қашып кетуіне мүмкіндік бермейтін, қоршалған аумақта, адамдар мен басқа жануарларға шабуыл жасай алмайтын жағдайда ұсталуға тиіс. Аумақта ит бар екені туралы кіреберісте иттің бейнесі салынған, "Ит күзетеді! Охраняется собакой!" деген жазба жазылған, көлемі 20 х 30 сантиметрден кем емес ескерту хабарламасы ілінуі қажет.
27. Елді мекеннің жеке тұрғын үй қорына жататын үйлерде санитариялық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптар сақталатын болса ірі және орта тұқымды бес иттен және он мысықтан көп емес, бес айлық жасқа толмаған төлін ұстауға рұқсат етіледі.
28. Иттер мен мысықтарды зообұрыштарда, балалар және жасөспірімдерге арналған мекемелердің "тірі бұрыштарында", жазғы және қысқы сауықтыру санаториялық - курорттық мекемелерінде санитариялық-эпидемиологиялық және ветеринария қызметтерінің рұқсатымен ұстауға рұқсат етіледі.
29. Иттер мен мысықтар қоғамдық орындарда ертіп жүретін тұлғаларсыз болған жағдайда, мекемелердің, қызмет көрсететін кәсіпорындардың жанында уақытша байлаулы қалдырылғандардан басқалары, қаңғыбас болып есептелінеді және аулануы тиіс.
30. Қарағанды облысының аумағында иттердің төбелесін ұйымдастыруға, өткізуге және жануарларға қатысты қатыгездікке апаратын басқа да іс-шараларды өткізуге жол берілмейді (күзетшілерге арналған иттердің жұмыс сапасын, мертігуін қоспайтын, дұрыс тұқымдық іріктеудің өткізілуін ескеретін иттерді өсіруге арналған арнайы ережелер бойынша тексерулері қоспағанда).
4. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртібі
31. Иттер мен мысықтарды серуендету кезінде иелері келесі талаптарды сақтауы тиіс:
1) иттерді тұмылдырықпен (иттердің сәндік түрлерінен басқа) және қысқа (1,5 метрге дейін) мойын жіппен, осы Қағидалардағы 36-тармақта көрсетілген орындардан басқа жерлерде, айналасындағыларға ешқандай мазасыздық, кедергілер келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығару;
2) иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында, жергілікті атқарушы органдары, пәтер иелері кооперативтерімен көзделген еркін серуен алаңдарында алып жүру рұқсат етіледі;
3) иттер мен мысықтар иелері әрдайым иттер мен мысықтардың мойнында лақап аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген нөмірлі жетон бекітілген қарғыбау таға алады. Иесінің тілегі бойынша нөмірлі жетонда иттерге және мысықтарға қатысты және басқа да ақпарат көрсетілуі мүмкін;

25. Разрешается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
26. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в зданиях и на прилегающих к ним территориях только с разрешения владельцев этих территорий или с согласия других правомочных лиц. Собаки должны содержаться на огороженной территории, ограждение должно исключать побег животного, нападение на людей или других животных. О наличии собаки на территории при входе должно быть вывешено предупреждающее объявление размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетеді! Охраняется собакой!".
27. Разрешается содержание не более пяти взрослых собак крупных и средних пород и десяти кошек, приплодов до пятимесячного возраста в домах индивидуального жилищного фонда населенного пункта, если условия содержания соответствуют зоогигиеническим и санитарно-эпидемиологическим нормам.
28. Разрешается содержать собак и кошек в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной службы.
29. Собаки и кошки находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются бродячими и подлежат обязательному отлову.
30. На территории Карагандинской области не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (за исключением проверки рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак – охранников).
4. Порядок выгула собак и кошек
31. При выгуле собак и кошек владельцы должны соблюдать следующие требования:
1) выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке в местах, не перечисленных в пункте 36 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим;
2) выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах для свободного выгула;
3) владельцы собак и кошек могут иметь на собаке и кошке ошейник с закрепленным на нем номерным жетоном с указанием клички, ее породы, адресом и телефонами владельца. На номерном жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки и кошки;

4) иттерді тасымалдау қоғамдық көліктердің артқы алаңдарында, тұмылдырықта және қысқа мойын жіпте, жолаушылардың мазасын алуға жол бермейтін жағдайда жүзеге асырылуы тиіс. Иттердің сәндік түрлерін және мысықтарды сөмкелерде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде) тасымалдауға рұқсат етіледі. Науқас иттер мен мысықтарды қоғамдық көлікте тасымалдауға жол берілмейді.
32. Объектілерге итпен келуге болмайтындығы туралы тиісті тыйым салу жазбалары болмаған кезде иттің иесіне өз итін қысқа мойын жіпте және тұмылдырықта халыққа қызмет ететін кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың жайларына ертіп әкелуге рұқсат етіледі. Итпен келуге тыйым салатын кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер нысандарға итті ертіп келуге тыйым салынатындығы туралы белгілерін орнатуы және иттерді байлап қалдыратын орындарды ғимаратқа кіре берісте жарақтауы қажет.
33. Итті қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен, өздігінен шешіліп кетпейтіндей, иесі ғимараттың ішінде уақытша болған мерзімге, егер де ит басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәріпті бұзбайтын, қозғалыстарға және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Бұл ретте ит адамдардың және автокөліктердің өтуіне кедергі болмауы керек.
34. Ит қоғамдық орындарда қарғыбаусыз тек қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде ғана бола алады.
35. Көшелер мен тораптардың жанынан өткен кезде иттер мен мысықтар иесі (иттер мен мысықтарды серуендеуге шығарған тұлға) жол-көлік оқиғаларын және иттер мен мысықтардың өлуін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауы тиіс.
36. Рұқсат етілмейді:
1) иттер мен мысықтарды рұқсат етілген немесе осы мақсатта бөлінген арнайы орындардан басқа, балалардың аулалық алаңдарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі және оқу орындарының, емделу мекемелерінің аумақтарында, саябақтарда және тұрғындар жаппай демалатын өзге де орындарда, тыйым салатын белгілер орнатылған орындарда серуендетуге;
2) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, көпшілік шомылатын жерлерде, тоғандарда, фонтандарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға және жуындыруға;
3) көзі нашар көретін адамдарды жетектеуші иттен басқа иттерді және мысықтарды қоғамдық тамақтану кәсіпорындарына, азық-түлік дүкендерінің сауда жасау және өндірістік орындарына, мәдениет мекемелеріне әкелуге және ұстауға;
4) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өткізілетін жерлерде, адамдарды құтқару бойынша қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті күзету бойынша жұмысты орындаған, сондай-ақ көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттерді қоспағанда, иттер мен мысықтармен бірге болуға.

4) перевозка собак в общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках в намордниках и на коротком поводке при условии, исключающем беспокойство пассажиров и при наличии тары для сбора экскрементов. Кошек и собак декоративных пород допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса). Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.
32. При отсутствии соответствующих запрещающих надписей о запрете посещения объектов с собаками владельцу собаки разрешается приводить свою собаку в наморднике и на коротком поводке в помещения предприятий, учреждений и организаций, обслуживающих население. Предприятиям, организациям и учреждениям, запрещающим посещение объектов с собаками необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи при входе в здание.
33. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец находится в здании, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей и проезду автотранспорта.
34. Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
35. При переходе через улицы и вблизи магистралей владелец собак и кошек (лицо, осуществляющее выгул собак и кошек) должен взять ее на короткий поводок или на руки во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собак и кошек.
36. Владельцам не допускается:
1) выгуливать собак и кошек на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
2) выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть их в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
3) приводить и содержать собак и кошек, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, культурных учреждениях;
4) находиться с собаками и кошками в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением.

37. Ішімдікке және есірткіге масаю күйде, әрекетке қабілетсіз тұлғаларға және 14 жасқа толмаған балаларға иттер мен мысықтарды серуендетуге және олармен көпшілік жүретін орындарда, қоғамдық көлікте болуға рұқсат берілмейді.
5. Иттер мен мысықтардың иелері
38. Жеке және заңды тұлғалардың иттер мен мысықтарға меншік құқығы заңмен қорғалады.
39. Адамдар мен жануарлардың денсаулығына аса қауіп келтіретін аурумен ауырды деп танылған жағдайда, иттер мен мысықтар Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" заңының 30 бабы, 1 тармағына және 10 бабы, 2 тармағы, 7 тармақшасына сәйкес аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық - санитариялық инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімі болған жағдайда ғана иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс.
40. Иттер мен мысықтардың иелері төмендегі талаптарды орындауға міндетті:
1) иттер мен мысықтардың айналасындағыларды мазалауға әкеліп соқпайтын және қауіп төндірмейтін жүрісін қамтамасыз етуге;
2) тұрғын үй-қоры пәтерлерінде иттер мен мысықтардың баспаналарының ұйымдастырылуын болдырмауға;
3) тұрғын үй-жайларда шуды болдырмау бойынша шаралар қабылдауға;
4) алаңдарды, кіреберістерді, сатылық алаңдарды, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, жаяусоқпақтарды, скверлерді, саябақтарды, демалыс аймақтарын, стадиондарды ластамау, ал ластанған жағдайда міндетті түрде жедел тазалауды жүзеге асыруға (қағаз немесе полиэтилен пакеттерін пайдалану);
5) жануарларды түрлеріне және тұқымдарына қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауіпсіздік талаптарын сақтауға;
6) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұстау, оларға адамгершілікпен қарау, қараусыз қалдырмау, жануарларға қажетті көлемде тамақ пен ішетін су беру, қатал қатынасқа жол бермеуге;
7) адам денсаулығына және өміріне қауіп төндіретін шабуыл жасаған жануарлардан қажетті қорғанысты қоспағанда, иттер мен мысықтарға қатысты күш көрсетуге (ұрып-соғуға, жарақат салуға, өлтіруге) рұқсат етілмейді;
8) аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелері мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды диагностикалық зерттеу және профилактикалық емдеу үшін бөгетсіз беруге;
9) иттер мен мысықтарды жыл сайын екі немесе үш айлық жасынан бастап ветеринарлық пункттерге немесе аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органы тізіліміндегі ветеринариялық клиникаларға байқауға және құтырма мен басқа да инфекциялық ауруларға қарсы диагностикалық және профилактикалық егу үшін әкелуге;

37. Не разрешается выгуливать собак и кошек и появляться с ними в общественных местах и общественном транспорте лицам, находящимся в алкогольном и наркотическом опьянении, недееспособным лицам и детям до 14 лет.
5. Владельцы собак и кошек
38. Права на собственность физических и юридических лиц собак и кошек охраняются законом.
39. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 10 и пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", по решению Главного государственного ветеринарно - санитарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу.
40. Владельцы собак и кошек должны выполнять ниже перечисленные требования:
1) обеспечить поведение собак и кошек, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих;
2) не допускать организации приютов для собак и кошек в квартирах жилого фонда;
3) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
4) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, стадионы, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты);
5) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности;
6) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, питьевой воды, не допускать жестокого обращения;
7) не разрешается проявление физического воздействия (избиение, нанесение травм, убийство) по отношению к собаке и кошке, за исключением необходимой обороны от нападающего животного в случае угрозы жизни и здоровью человека;
8) по требованию специалистов подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
9) ежегодно, начиная с двух или трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в ветеринарные пункты или в ветеринарные клиники состоящих в реестре местных исполнительных органов районов, городов для осмотра, диагностики и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;

10) ветеринарлық пунктке ит және мысық адамды тістеп, жарақат салған кезде хабарлауға;
11) жүйелі түрде, тоқсанына бір реттен кем емес иттер мен мысықтарды гельминттерге және тері паразиттеріне қарсы профилактикалық өңдеуді өткізуге;
12) иттер мен мысықтардың ауруының барлық жағдайларында не ауруға күдікті болғанда жедел түрде ветеринарлық пункттерге немесе аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органы тізіліміндегі ветеринариялық клиникаларға жүгінуге, тексерістердің қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз сақтауға;
13) иттер мен мысықтарды одан әрі ұстауға мүмкіндік болмаған кезде оны басқа иелерге, жануарларды қорғау ұйымына беруге немесе ауданның, қаланың қараусыз қалған (қаңғыбас) иттер мен мысықтарды аулауды және ұстауды жүзеге асыратын арнайы ұйымға тапсыруға;
14) иттің, мысықтың өліп қалған жағдайларында немесе құтырма ауруына күдіктенген жағдайда жедел түрде ветеринарлық пункттерге немесе аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органы тізіліміндегі ветеринариялық клиникаларға хабарлау және осы жануарлар ветеринариялық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулауға;
15) ит немесе мысық белгісіз себептермен өліп қалған жағдайда ветеринарлық пункттерге немесе аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органы тізіліміндегі ветеринариялық клиникаларға өлудің себептерін анықтау үшін жүгінуге.
41. Өліп қалған иттер мен мысықтардың өлігін лақтырып тастауға, елді мекендердің аумағына көміп тастауға рұқсат етілмейді.
Иттер мен мысықтардың өліктері қараусыз иттер мен мысықтарды аулау және өліктерін жинау бойынша аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларына тапсырылуы керек.
42. Ветеринарлық мамандарға олардың қызметтік міндеттерін орындау үшін көмек көрсетуге ықпал етуге.
6. Иттер мен мысықтардың санына мониторинг
43. Иттер және мысықтардың санына мониторинг қадағалаусыз иттер мен мысықтардың санын азайту, адам өмірі мен денсаулығын қорғау, иттер мен мысықтар арқылы таралатын ауруларды ескерту мақсаттарында жүргізіледі.
44. Иттер және мысықтардың саны олардың иелерінің бастамасы бойынша елді мекендердегі ветеринария мамандарымен піштіру немесе ұрықсыздандыру жолымен реттеледі, қараусыз иттер мен мысықтардың саны аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларымен аулау жолымен реттеледі.
7. Қағидалардың сақталуын бақылау
45. Елді-мекендерде иттер мен мысықтарды күтіп ұстау Қағидаларының сақталуына бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соған уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.

10) сообщить в ветеринарный пункт при нанесении укусов, травм собакой и кошкой человеку;
11) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов;
12) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные пункты или в ветеринарные клиники состоящих в реестре местных исполнительных органов районов, городов, соблюдать рекомендации специалистов по результатам обследования;
13) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать их другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в подразделение ветеринарии местного исполнительного органа района, города или специальную организацию, осуществляющую отлов и содержание безнадзорных (бродячих) собак и кошек;
14) сообщать в ветеринарные пункты или в ветеринарные клиники состоящих в реестре местных исполнительных органов районов, городов о случаях гибели собак, кошек или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;
15) в случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в ветеринарные пункты или в ветеринарные клиники состоящих в реестре местных исполнительных органов районов, городов для выяснения причины гибели.
41. Не разрешается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории населенных пунктов.
Трупы собак и кошек должны сдаваться в специализированные бригады подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов по отлову безнадзорных и сбору трупов павших собак и кошек.
42. Оказывать содействие ветеринарным специалистам в выполнении ими служебных обязанностей.
6. Мониторинг численности собак и кошек
43. Мониторинг численности собак и кошек осуществляется в целях сокращения численности бродячих собак и кошек, охраны жизни и здоровья человека, предупреждения заболеваний передающиеся через собак и кошек.
44. Численность собак и кошек регулируется по инициативе владельцев собак и кошек путем их стерилизации или кастрации ветеринарными специалистами населенного пункта, численность бродячих собак и кошек регулируется путем их отлова специализированными бригадами подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов.
7. Контроль за соблюдением Правил
45. Контроль за соблюдением Правил содержания и выгула собак и кошек, на территории Карагандинской области осуществляют государственные органы, уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

46. Аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдары қоршауларды, орындықтарды, тақтайшаларды, белгілерді, қоқыс ыдыстарын орната отырып иттер мен мысықтарды серуендету орындарын бөледі және тиісті санитарлық нормаларға сәйкес қолдауын ұйымдастырады.
47. Өз құзыреті шегінде пәтер иелерінің кооперативтері (бұдан әрі - ПИК):
1) жертөлелерді, шатырларды және басқа да қосалқы үй - жайларды тұрғын үй қорын, техникалық пайдаланудың нормалары мен ережелеріне сәйкес қараусыз ит пен мысық кіріп кетуіне жол бермейтіндей жағдайда ұсталуын қамтамасыз етеді;
2) аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларына өз аумақтарындағы қаңғыбас иттер мен мысықтардың болуы туралы хабарлайды;
3) ветеринарлық қызметтің мамандарына эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге ықпал көрсетеді;
4) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау мекемелеріне, ішкі істер органдарына осы Қағидалардың бұзылу фактілері жөнінде хабарлайды.
8. Иттер мен мысықтар иелерінің осы Қағидаларды бұзғандығы үшін жауапкершілігі
48. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін иттер мен мысықтардың иелері Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің 408 бабына сәйкес жауапты болады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 141 (оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Қорытынды ережелер
49. Иттер мен мысықтарды қараусыз жүрген үй жануарларын уақытша ұстау питомниктерге орналастыру және ұстау құқы питомниктердің құрылуына қарай туындайды.

46. Местные исполнительные органы районов, городов отводят места для выгула собак и кошек, с установкой ограждений, скамеек, табличек, знаков, урн и организуют поддержание их в соответствующем санитарном состоянии.
47. Кооперативы собственников квартир (далее - КСК) в пределах своей компетенции:
1) обеспечивают содержание подвалов, чердаков и других подсобных помещений в соответствии с правилами и нормами технической эксплуатации жилого фонда, исключающими проникновение туда безнадзорных собак и кошек;
2) сообщают специализированным бригадам подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов о наличии на своей территории бродячих собак и кошек;
3) оказывают содействие работникам ветеринарной службы в проведении противоэпизоотических мероприятий;
4) сообщают в учреждения санитарно-эпидемиологического и ветеринарного надзора, органы внутренних дел о фактах нарушения настоящих Правил.
8. Ответственность владельцев собак и кошек за нарушение настоящих Правил
48. За нарушение настоящих Правил, владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях
Сноска. Пункт 48 – в редакции решения Карагандинского областного маслихата от 12.12.2016 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Заключительные положения
49. Право помещения и содержания собак и кошек в питомники для временного содержания домашних животных возникает по мере создания питомников.