Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау қағидасын бекіту туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2013 жылғы 10 шілдедегі N 121 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 13 тамызда N 4488 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 2014 жылғы 02 шілдедегі N 205 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 02.07.2014 N 205 шешімімен.
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 311-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 10-бабына сәйкес және аудандар мен Қызылорда қаласы әкімдігінің ұсыныстары негізінде Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық
мәслихатының 18-сессиясының
төрағасы                             А. Шоманов
Қызылорда облыстық
мәслихатының хатшысы                 Б. Еламанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
ветеринариялық бақылау
және қадағалау комитеті
Қызылорда облыстық аумақтық
инспекциясы мемлекеттік мекеме
басшысының міндетін атқарушы
____________ Ж. Сәрсенбаев
2013 жылғы "10" шілде
Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитетінің Қызылорда
облысы бойынша департаменті
мемлекеттік мекемесінің басшысы
____________ М. Жұбатқанов
2013 жылғы "10" шілде
Қызылорда облысының ішкі
істер департаментінің бастығы
____________ Ж. Бақтыбаев
2013 жылғы "10" шілде
Қызылорда облыстық мәслихатының
2013 жылғы "10" шілдедегі
N 121 шешімімен бекітілген
Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау қағидасы
1. Жалпы ереже
1. Осы Қызылорда облысының елдi мекендерiнде иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау қағидасы (әрi қарай - Қағида) Қызылорда облысы аумағында иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау және серуендету тәртібін белгілейді.
2. Қағида, меншiктiк нысанына қарамастан, иттер мен мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі-иелер) қолданылады.
3. Қағида "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзiрленді.

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области
Решение Кызылординского областного маслихата от 10 июля 2013 года N 121. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 13 августа 2013 года за N 4488. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 02 июля 2014 года N 205
Сноска. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 02.07.2014 N 205.
В соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и на основании предложений акиматов районов и города Кызылорды Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель 18 сессии
Кызылординского областного
маслихата                           А. Шоманов
Секретарь Кызылординского
областного маслихата                Б. Еламанов
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности руководителя
государственного учреждения
"Кызылординская областная
территориальная инспекция
Комитета ветеринарного
контроля и надзора
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"
____________ Ж. Сарсенбаев
"10" июля 2013 год
Руководитель государственного учреждения
"Департамент Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения Республики
Казахстан по Кызылординской области"
____________ М. Жубатканов
"10" июля 2013 год
Начальник департамента внутренних дел
Кызылординской области
____________ Ж. Бактыбаев
"10" июля 2013 год
Утверждено
решением Кызылординского областного маслихата
от "10" июля 2013 года N 121
Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области (далее – Правила) устанавливает порядок содержания и выгула на территории Кызылординской области собак и кошек.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек (далее - владельцы).
3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".

2. Иттер мен мысықтарды ұстау шарттары
4. Иттер мен мысықтарды ұстайтын иелерiне санитариялық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды сақтау керек.
5. Көп пәтерлі тұрғын үйлердiң және жатақханалардың ортақ пайдаланылатын орындарында (кіреберістер, баспалдақтар, лифтілер, шатырлар, төбелер, подвалдар), сонымен қатар балкондарда және лоджияларда иттер мен мысықтарды ұстауға жол берілмейді.
6. Меншігінде, иелігінде, пайдалануында жеке тұрғын үйі бар тұлғалар иттерін, жеке ауласы аумағында ұстау керек, сондай-ақ жеке ауласының кіреберісіндегі дарбазада ит бар екендігі туралы белгі болуы қажет.
7. Қоғамдық орындарда иесіз жүрген иттер мен мысықтар, кәсiпорындарда, мекемелерде иелері байлап кеткеннен басқалары, қараусыз (қаңғыбас) деп есептеледi және қаңғыған иттер мен мысықтарды аулау бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйымдармен мiндеттi аулауға жатады.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырылып жүргiзiледi.
8. Иттер мен мысықтардың иелерінде иттер мен мысықтарға ветеринариялық мекемелер беретін ветеринариялық паспорт болуы міндетті.
3. Иттер мен мысықтарды ұстау тәртiбi
9. Иттер мен мысықтардың иелерi мiндеттi:
1) иттер мен мысықтарды ауруға күдікті болуына байланысты кенеттен құлауы жағдайында ветеринариялық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшауландыруға;
2) иттер мен мысықтар өлекселерін жергілікті атқарушы органдар белгілеген орында жоюды ұйымдастыру бойынша кідіріксіз шаралар қолдануға;
3) ветеринариялық мекемелердің мамандарына олардың негізделген талабы бойынша қарауға, диагностикалық зерттеуге және емдеу-алдын алу шаралары, егу, вакцинация жүргізу үшін жануарларды кедергісіз көрсетуге.
10. Иттер мен мысықтардың құтыру ауруының бекiтiлген фактiлерге күдiктенгенде, бұған дейін көрсетiлген инфекцияға қарсы иммунизация процедураларын өтпегендер, заңнамамен белгіленген тәртіппен алып қоюға, қажет болғанда кейiнгi жойылуға тартылады.
4. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртiбi
11. Иттер мен мысықтардың иелерi келесілерді қамтамасыз ету тиіс:
1) иттер мен мысықтарды балалар алаңдарында, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң телiмдерінде, мектеп аулаларында, емдеу-профилактикалық және медициналық денсаулық сақтау мекемелерiнiң аумақтарында, стадиондарда, саябақтарда, гүлзарларда серуендетуге жол берілмеуге;
2) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, қоғамдық шомылу жерлерінде, тоғандарда, фонтандарда, су айдындарында және су тарту құрылысында жануарларды шомылдыруға және жуындыруға жол берілмеуге;

2. Условия содержания собак и кошек
4. Владельцам, содержащим собак и кошек, необходимо соблюдать санитарные-гигиенические, зоогигиенические требования и ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила.
5. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов и общежитий (подъезды, лестницы, лифты, крыши, чердаки, подвалы), а также на балконах и лоджиях.
6. Лица, в собственности, владении, пользовании которых находится индивидуальный жилой дом, должны содержать собак в границах личного подворья индивидуального жилого дома, также необходимо иметь предупредительную табличку о наличии собак на воротах при входе на личное подворье.
7. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий, организаций или учреждений, считаются безнадзорными (бродячими) и подлежат обязательному отлову государственными ветеринарными организациями по отлову бродячих собак и кошек.
Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек организуется и проводится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Владельцам собак и кошек обязаны иметь на собак и кошек ветеринарные паспорта, выдаваемые ветеринарными учреждениями.
3. Порядок содержания собак и кошек
9. Владельцы собак и кошек обязаны:
1) в случае внезапного падежа собак и кошек при подозрении на заболевание изолировать до прибытия специалистов ветеринарной службы;
2) принять безотлагательные меры по организации утилизации трупов павших собак и кошек на местах установленных местными исполнительными органами;
3) беспрепятственно предоставить специалистам ветеринарных учреждений по их обоснованному требованию животное для осуществления осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно-профилактических обработок, прививок, вакцинации;
10. В случае установления фактов подозрения на заболевания собак и кошек бешенством, ранее не прошедших процедуры иммунизации (вакцинации) против указанной инфекции, они в установленном законодательством порядке подвергаются изъятию, а при необходимости последующему уничтожению.
4. Порядок выгула собак и кошек
11. Владельцы собак и кошек, должны обеспечить следующее:
1) не выгуливать собак и кошек, на детских площадках, участках детских дошкольных учреждений, школьных дворах, территориях лечебно-профилактических и медицинских учреждениях здравоохранения, стадионах, парках, скверах;
2) не допускается выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборных сооружениях;

3) иттер мен мысықтарды арнайы бекітілген, арнайы қоршалған жерлерде немесе ашық алаңдарда серуендетуге;
4) иттер мен мысықтардың иелері серуендету кезінде өздерінің жануарларымен қалдырған барлық табиғи шығарылымдарын (экскременттер) тазартуға;
5) адамдар көп жиналатын орындарда, қоғамдық көлiктерде (автобустағы жинақтау алаңшаларында) және басқа да қоғамдық орындарда иттердi қысқа тiзгiнде, тұмылдырықпен ұстауға және иттер мен мысықтардың декоративтiк түрлерiн сөмкеде, арнайы арналған торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде), немесе қолда алып тасымалдауға;
6) иттердi түнгi уақытта серуендеткен кезде олардың иелерi тыныштықты сақтау шараларын қабылдауға.
5. Қорытынды ережелер
12. Осы Қағиданы бұзғаны үшiн иттер мен мысықтардың иелері "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiнің 311-бабына сәйкес жауапкершілікте болады.

3) выгуливать собак и кошек в специально отведенных огороженных местах или на открытых площадках;
4) владельцы собак и кошек, убирать за своими животными все естественных испражнения (экскременты), выделенные животными во время выгула;
5) в местах скопления людей, общественном транспорте (в автобусах на накопительных площадках) и других общественных местах держать собак на коротком поводке, в наморднике и декоративных пород собак и кошек допускается перевозить в сумках, в специально предназначенных клетках (контейнерах для переноса), или держа на руках;
6) при выгуле собак в ночное время их владельцы принимают меры по соблюдению тишины.
5. Заключительные положения
12. За нарушение настоящего Правила владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях".