Алматы қаласында мысықтарды ұстау және серуендету Қағидасын бекіту туралы
V сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХІХ сессиясының 2013 жылғы 28 тамыздағы N 157 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2013 жылғы 4 қазанда N 1003 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 223 шешiмiмен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 17.04.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Бас тақырыбы жаңа редакцияда – Алматы қаласы мәслихатының 18.05.2016 № 17 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-2-тармағына сәйкес, V сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласында мысықтарды ұстау Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының қала құрылысы, көріктендіру және коммуналдық меншік мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы Б.аШинге және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Е. Шормановқа жүктелсін.
3. Алматы қаласының мәслихаты (Т.аМұқашев) нормативтік құқықтық актіні Алматы қаласы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткізсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
V сайланған Алматы қаласы
мәслихаты XIX сессиясының
төрағасы, мәслихат хатшысы Т. Мұқашев
V сайланған Алматы қаласы
мәслихатының 2013 жылғы 28 тамыздағы
XIХ сессиясының № 157 шешімімен
бекітілген
Алматы қаласында мысықтарды ұстау Қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Мысықтарды ұстаудың осы Қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Алматы қаласының аумағында мысықтарды ұстаудың тәртібін анықтайды.
2. Қағида меншік (бұдан әрі – иелері) түріне қарамай мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға таралады.
3. Қағида Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 3 – тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 18.05.2016 № 17 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об утверждении Правил содержания и выгула кошек в городе Алматы
Решение ХIХ сессии маслихата города Алматы V созыва от 28 августа 2013 года N 157. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 4 октября 2013 года за N 1003
Сноска. Заголовок – в редакции решения маслихата города Алматы от 18.05.2016 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, маслихат города Алматы V-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания кошек в городе Алматы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам градостроительства, благоустройства и коммунальной собственности маслихата города Алматы Б. Шин и заместителя акима города Алматы Е. Шорманова.
3. Маслихату города Алматы (Т. Мукашев) произвести государственную регистрацию нормативного правового акта в Департаменте юстиции города Алматы.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
XIX-й сессии маслихата
города Алматы V-го созыва
секретарь маслихата Т. Мукашев
Утверждены
решением XIX-ой сессии
маслихата города Алматы
V-го созыва от 28 августа 2013 года
№ 157
Правила содержания кошек в городе Алматы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания кошек (далее - Правила) определяют порядок содержания кошек на территории города Алматы.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности (далее - владельцы), содержащих кошек.
3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения маслихата города Алматы от 18.05.2016 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мысықтарды ұстау жағдайлары
Ескерту. 2 тарау 4-1 тармақпен толықтырылды - Алматы қаласы мәслихатының 18.05.2016 № 17 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Мысықтардың иелері ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормаларды сақтаулары тиіс.
4-1. Мысықтарды ұстау кезінде иелері келесі талаптарды сақтайды:
1) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына хабарлайды:
мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төлі мен оның өткізілгені туралы;
жануарлар қырылған, бірнеше жануар бір мезгілде ауырған немесе олар әдеттен тыс мінез көрсеткен жағдайлар туралы хабарлауға және ауру деп күдік келтірілген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолданады;
2) үй жануарларын уақтылы бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
3) биологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, жануарларды дұрыс тіршілігі үшін қеректі мөлшерде азықпен және сумен қамтамасыз ету, оларды қараусыз қалдырмау, жануарларға ізгілікпен қарау;
4) өздерінің үй жануарларының ветеринария-санитарлық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ тері-паразитарлық ауруларға және гельминттерге қарсы уақтылы вакцинация мен диагностиканы қамтамасыз етеді;
5) мемлекеттік ветеринариялық мал дәрігерлеріне олардың негізделген талабы бойынша клиникалық қарауға, диагностикалық зерттеуге және емдеу-алдын алу шаралары, егу мен вакцинация жұмыстарын жүзеге асыру үшін жануарларды кедергісіз көрсетеді.
5. Тұрғын жайларда және көп пәтерлі тұрғын үйлерде мысықтарды ұстау кезінде иелері тыныштықты қамтамасыз ету бойынша шаралар қолданады.
6. Мысықтарды адамдардың көп шоғырланатын орындарында, қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында, мектепке дейінгі және білім беру мекемелерінде ұстауға рұқсат етілмейді.
7. Мысықты әрі қарай ұстау мүмкіндігі болмаған жағдайда олар басқа иелеріне немесе аулауды жүргізетін кәсіпорынға беріледі.
8. Өлген мысықтың өлексесі аулауды жүргізетін кәсіпорынға өткізіледі.
9. Қаңғыбас мысықтарды аулау және жою Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады және жүргізіледі.
3. Мысықтарды ұстау тәртібі
10. Мысықтардың иелері:

2. Условия содержания кошек
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с решением маслихата города Алматы от 18.05.2016 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Владельцам кошек необходимо соблюдать ветеринарно-санитарные правила и нормы.
4-1. При содержании кошек владельцы соблюдают следующие требования:
1) извещают подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами,
органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора:
о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде и его реализации;
в случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принимают меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
2) обеспечивают своевременную идентификацию домашних животных;
3) обеспечивают животное кормом и водой в количестве, необходимом для нормального жизнеобеспечения животного, с учетом его биологических особенностей, не оставляют его без присмотра, гуманно обращаются с животным;
4) обеспечивают своевременную вакцинацию и диагностику своих домашних животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности, а также против кожно-паразитарных заболеваний и гельминтов;
5) беспрепятственно предоставляют государственным ветеринарным врачам по их обоснованному требованию, животное для осуществления клинического осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно-профилактических обработок, прививок, вакцинации.
5. При содержании кошек в жилых помещениях и многоквартирных жилых домах владельцами принимаются меры по обеспечению тишины.
6. Не допускается содержание кошек в местах скопления людей, на предприятиях общественного питания, в дошкольных и образовательных учреждениях.
7. При невозможности дальнейшего содержания кошки передаются другому владельцу либо в предприятие, проводящее отлов.
8. Труп павшей кошки сдается в предприятие, проводящее отлов.
9. Отлов и уничтожение бродячих кошек организуется и производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок содержания кошек
10. Владельцы кошек:

1) осы Қағиданың талаптарына сәйкес мысықтарды тиісті жағдайда ұстауды қамтамасыз етеді;
2) ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормаларды сақтайды;
3) ветеринариялық және тиісті денсаулық сақтау мекемелеріне ауруына күдікпен қарауды қажет ететін мысықтардың сілекейленуінің, адамдарды тырнап алуының барлық жағдайлары туралы хабарлайды;
4) ауруға күдік туған жағдайда ветеринариялық қызмет мамандары келгенге дейін мысықтарды оқшаулайды немесе жануарды ветеринариялық клиникаға жеткізеді.
4. Мысықтар иелерінің құқықтары
11. Тіркелген мысықтар иесінің меншігі болып табылады және барлық меншік секілді заңмен қорғалады.
5. Қорытынды ережелер
12. Осы Қағиданы бұзғаны үшін мысық иелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

1) обеспечивают надлежащее содержание кошек в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) соблюдают ветеринарно-санитарные правила и нормы;
3) сообщают в ветеринарное и соответствующее учреждение здравоохранения обо всех случаях, ослюнения, оцарапывания людей кошками, которые следует рассматривать как подозрение на заболевание;
4) при подозрении на заболевание, кошек изолируют до прибытия специалистов ветеринарной службы или доставляют животное в ветеринарную клинику.
4. Права владельцев кошек
11. Зарегистрированные кошки являются собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняются законом.
5. Заключительные положения
12. За нарушение настоящих Правил, владельцы кошек несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.