Атырау облысы шегінде Жем, Сағыз, Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 153 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 04 маусымда № 2735 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 101 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 29.06.2023 № 101 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 7, 39, 125, 126-баптарына, 116-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына және "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бекітілген су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидасына сәйкес, жерүсті суларының ластануын, қоқысталуы мен сарқылуын болдырмау, оларды санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сай жағдайда ұстау мақсатында Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Атырау облысы әкімдігінің 11.05.2016 № 96 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы қаулының 1 және 2-қосымшаларына сәйкес Жем өзенінің, салаларымен және тармақтарымен Жылыой ауданы аумағында ұзындығы - 405 шақырым, Ойыл өзенінің тармақтарымен Қызылқоға ауданы шегінде - 749 шақырым, Сағыз өзенінің салаларымен және жобалау аумағы шегінде – 582 шақырым ұзындықта, Жылыой ауданы аумағында Қамыскөл көлдер жүйесінің ауданы 3,34 шаршы шақырым шамасында су қорғау аймақтары, белдеулері және олардың шаруашылық пайдалану режимі "Атырау облысы Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі бастығының бұйрықтарымен бекітілген "Жем, Сағыз, Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу жобасы" мен "Жем, Сағыз, Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу жобасына толықтыру мен түзету" жобалық құжаттамалары негізінде белгіленсін.
2. Жылыой және Қызылқоға аудандары әкімдері:
1) Жем, Ойыл және Сағыз өзендері мен Қамыскөл көлдер жүйесінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын өзгертуді жүзеге асырсын, оларды су қоры жерлеріне ауыстыру жөніндегі жер-есепке алу құжаттамасына өзгерістер енгізсін, аталған жұмыстардың жүргізілуін үнемі бақылауды қамтамасыз етсін және су қорғау аймақтары мен белдеулерінде су қорғау белгілерін орнату бойынша шараларды қабылдасын;

Об установлении водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз, Уил в пределах Атырауской области
Постановление акимата Атырауской области от 26 апреля 2013 года № 153. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 04 июня 2013 года № 2735. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 29 июня 2023 года № 101
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 29.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 7, 39, 125, 126, пунктом 2 статьи 116 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Правилами установления водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838 ), в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, поддержания их в состоянии, соответствующим санитарно-эпидемиологическим и экологическим требованиям, акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата Атырауской области от 11 .05.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования реки Жем, протяженностью на территории Жылыойского района, притоками и протоками - 405 км, реки Уил, в пределах Кызылкогинского района и протоками – 749 км, реки Сагиз, в пределах проектной территории и притоками – 582 км, озерной системы Камысколь на территории Жылыойского района площадью около 3,34 км2 на основании утвержденных приказами начальника государственного учреждения "Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Атырауской области" проектных документации "Проект по установлению границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз и Уил" и "Дополнение и корректировка проекта по установлению границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз и Уил", согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Акимам Жылыойского и Кызылкогинского районов:
1) осуществить перенос границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз, Уил и озерной системы Камысколь, внести изменения в земельно-учетную документацию по переводу их в земли водного фонда, обеспечить постоянный контроль за проведением данных работ и принять меры по установлению водоохранных знаков в водоохранной зоне и полосе;

2) су қорғау аймақтары мен белдеулері шектеріндегі аумақтарды құрылыс және басқа да арнайы мұқтаждар үшін бөлу мен пайдалануды осы қаулының 1 және 2-қосымшаларымен белгіленген талаптарға сәйкес жүргізсін.
3. Ведомстволық тиістілігі мен меншік нысанына қарамастан, су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан жер учаскелерін пайдаланып отырған кәсіпорындардың, ұйымдардың, басқа да шаруашылық субъектілерінің басшыларына оларды тиісті санитарлық жағдайда ұстауды және шаруашылық пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз ету ұсынылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Ғ. И. Дүйсембаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Ізмұхамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитетінің Атырау
облысы бойынша департаменті"
мемлекеттік мекемесінің басшысы Ө. Зинуллин
2013 жылғы 22 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрлігі Су
ресурстары комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік
инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Б. Қуанов
2013 жылғы 22 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрлігі Экологиялық
реттеу және бақылау комитетінің Атырау
облысы бойынша экология департаменті"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Е. Қуанов
2013 жылғы 23 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Өңірлік даму
министрлігінің Жер ресурстарын басқару
комитетінің Атырау облысы бойынша
аумақтық жер инспекциясы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Ғ. Сүлейменов
2013 жылғы 23 сәуір
Атырау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 26 сәуірдeгі № 163 қаулысына 1-қосымша
Жем, Сағыз және Ойыл өзендері мен Қамыскөл көлдер жүйесінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
Қазақстан Республикасының Су кодексіне және "Жем, Сағыз және Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу жобасы" мен "Жем, Сағыз, Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу жобасына толықтыру мен түзету" бекітілген жобалау құжаттамаларына сәйкес төмендегілер қабылданды:
Су қорғау аймағы судың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болғызбау үшін шаруашылық қызметінің арнайы режимі белгіленетін су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарына іргелес аумақ болып табылады.
Су қорғау белдеуі шектеулі шаруашылық қызметі режимі белгіленетін, су объектісіне іргелес жатқан су қорғау аймағы шегіндегі ені кемінде 35 метр аумақ болып табылады.
Жылыой және Қызылқоға аудандарының елді мекендерінде Жем, Сағыз, Ойыл өзендері және Қамыскөл көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекаралары "Жем, Сағыз, Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу жобасы" мен "Жем, Сағыз, Ойыл өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу жобасына толықтыру мен түзету" бекітілген жобалық құжаттамаларымен белгіленеді.
Атырау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 26 сәуірдeгі № 163 қаулысына 2-қосымша
Жем, Сағыз және Ойыл өзендері мен Қамыскөл көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылық пайдалану режимi

2) отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос для строительства и других специальных нужд проводить в соответствии с требованиями, установленными приложениями 1 и 2 к настоящему постановлению.
3. Рекомендовать руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные участки, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдать режим их хозяйственного использования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Дюсембаева Г. И. - первого заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Измухамбетов
"Согласовано"
Руководитель государственного
учреждения "Департамент Комитета
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан по
Атырауской области"
22.04.2013 г.
У. Зинуллин
"Согласовано"
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Урало-Каспийская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета по водным
ресурсам Министерства охраны
окружающей среды
Республики Казахстан"
22.04.2013 г.
Б. Куанов
"Согласовано"
Руководитель государственного
учреждения "Департамент экологии
по Атырауской области Комитета
экологического регулирования и
контроля Министерства охраны
окружающей среды Республики
Казахстан"
23.04.2013 г.
Е. Куанов
"Согласовано"
Руководитель государственного
учреждения "Территориальная
земельная инспекция Комитета по
управлению земельными ресурсами
Министерства регионального развития
Республики Казахстан по Атырауской
области"
23.04.2013 г.
Г. Сулейменов
Приложение 1 к постановлению акимата Атырауской области от 26.04.2013 г.№ 153
Водоохранные зоны и полосы рек Жем, Сагиз, Уил и озерной системы Камысколь
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и утвержденными проектными документациями "Проект по установлению границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз и Уил" и "Дополнение и корректировка проекта по установлению границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз и Уил" принято следующее:
Водоохранной зоной является территория, примыкающая к водным объектам и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается специальный режим хозяйственной деятельности для предотвращения загрязнения, засорения и истощения вод.
Водоохранной полосой является территория шириной не менее 35 метров в пределах водоохранной зоны, прилегающих к водному объекту, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности.
Границы водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз, Уил и озера Камысколь в населенных пунктах Жылыойского и Кызылкогинского районов устанавливаются на основании утвержденных проектных документаций "Проект по установлению границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз и Уил" и "Дополнение и корректировка проекта по установлению границ водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз и Уил".
Приложение 2 к постановлению акимата Атырауской области от 26.04.2013 г.№ 153
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз, Уил и озера Камысколь

1. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, уәкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, улы химикаттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен және улы химикаттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін улы химикаттармен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық улы химикаттарды тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
Ескерту: Шешімнің 1-тармағының 4 тармақшасы жаңа редакцияда - Атырау облысы әкімдігінің 12.03.2014 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

1. В пределах водоохранных зон запрещается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, уполномоченным органом, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными органами в области энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 12 .03.2014 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) Су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
Ескерту: Шешімнің 2-тармағының 2 тармақшасы жаңа редакцияда - Атырау облысы әкімдігінің 12.03.2014 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы Жем, Сағыз, Ойыл өзендері мен Қамыскөл көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдалану режимiнің 2–тармағы 2) тармақшасының ережелері су қорғау белдеулері шекараларының шегінде 2009 жылғы 1 шілдеге дейін тұрғызылған ғимараттар мен құрылыстардың пайдаланылуына қолданылмайды.
Бұл ретте, оларды пайдалануға ұйымдастырылған орталықтандырылған кәріз, ластанған ақаба суларды бұрып жіберудің және тазалаудың өзге жүйесі немесе ішіндегі заттарды әкетуді қамтамасыз ететін су өтпейтін науалар болған кезде ғана жол беріледі.
4. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінде жаңадан жер учаскелерін беру жергілікті атқарушы органдармен заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

2. В пределах водоохранных полос запрещается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов удобрений.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 12 .03.2014 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Положения подпункта 2) пункта 2 настоящего Режима хозяйственного использования водоохранных зон и полос рек Жем, Сагиз, Уил и озера Камысколь не распространяются на эксплуатацию зданий и сооружений, возведенных в пределах границ водоохранных полос до 1 июля 2009 года.
При этом их эксплуатация допускается только при наличии организованной централизованной канализации, иной системы отвода и очистки загрязненных сточных вод или устройства водонепроницаемых выгребов с обеспечением вывоза их содержимого.
4. Новое предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах местными исполнительными органами производится в установленном законодательством порядке.