Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 6 наурызда № 9194 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 18 ақпандағы № 135 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 18.02.2015 № 135 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік саясат департаменті (Қ.Б. Елеусізова):
1) осы бұйрықтың заңмен белігенген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң оның ресми жариялануын, сонымен қоса Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден күнтізбелік он күн өткеннен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылықты жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануына көшірмені жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін 5 жұмыс күннің ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне мемлекеттік тіркеу және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жолдау туралы мәліметтерді жолдауды қамтамасыз етсін.
3. «Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 937 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімі реестрінде № 8262 тіркелген, 2013 жылдың 3 тамызында "Егемен Қазақстан" газетінде № 182 (28121) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Методики оценки эффективности применения информационных технологий
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2014 года № 9194. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 135
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 18.02.2015 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности применения информационных технологий.
2. Департаменту государственной политики в сфере информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Елеусизова К.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа
в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 937 «Об утверждении Методики оценки эффективности применения информационных технологий» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8262, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 3 августа 2013 г. № 244 (27518)).

4. Осы бұйрықтың орындалудың бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                  А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 137 бұйрығымен
бекітілген
Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) «Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық және жергiлiктi атқарушы органдары қызметiнiң тиiмдiлiгiн жыл сайын бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығын іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Әдістеме мемлекеттік орган қызметінің айқындылығын арттыру және үдерістерін оңтайландыру үшін облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен (бұдан әрі - мемлекеттік органдар) ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау жөніндегі рәсімдердің жиынтығын анықтау үшін арналған.
3. Осы Әдістемеде келесі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолданумен ақпаратты сақтау, өңдеу, іздеу, тарату, тапсыру және беру үшін арналған жүйе;
2) ақпараттық технологиялар – ақпартты жинауды, құруды, сақтауды, толтыруды, өңдеуді, іздеуді, шығаруды, көшіруді, тапсыруды және таратуды қамтамасыз ететін технологиялық кешенде біріккен әдістердің, өндірістік үдерістердің және бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;
3) интернет-ресурс – ашық ақпараттық-коммуникациялық желіде жұмыс істейтін электрондық ақпараттық ресурс, оны жүргізу және (немесе) пайдалану технологиясы, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;
4) мемлекеттік органдардың Интранет-порталы – мемлекеттік ақпараттық жүйе болып табылатын және ұжымдық жұмыс құралдарымен, қажетті ақпараттық ресурстармен, ұйымдық міндеттердің және ақпарат алмасу шешімімен мемлекеттік қызметшілерді қамтамасыз ету үшін арналған ведомствоаралық корпоративтік ақпараттық жүйе;
5) толықтай автоматтандырылған функция – ақпараттық жүйелерде үдерістерінің (кезеңдері, қадамдары), оны құрауыштарының барлық операциялары орындалатын толықтай автоматтандырылған функция болып табылады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждена приказом
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 137
Методика оценки эффективности применения
информационных технологий
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности применения информационных технологий (далее – Методика) разработана в целях реализации Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы».
2. Методика предназначена для определения совокупности процедур по оценке эффективности применения информационных технологий центральными государственными (далее – ЦГО) и местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (далее - МИО) для оптимизации процессов и повышения прозрачности деятельности государственного органа.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
2) информационные технологии – совокупность методов, производственных процессов и программно-технических средств, объединенных в технологический комплекс, обеспечивающий сбор, создание, хранение, накопление, обработку, поиск, вывод, копирование, передачу и распространение информации;
3) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, технология его ведения и (или) использования, функционирующие в открытой информационно-коммуникационной сети, а также организационная структура, обеспечивающая информационное взаимодействие;
4) интранет-портал государственных органов – межведомственная корпоративная информационная система, являющаяся государственной информационной системой и предназначенная для обеспечения государственных служащих средствами коллективной работы, необходимыми информационными ресурсами, решения организационных задач и информационного обмена;
5) полностью автоматизированная функция - это функция государственного органа, в которой все операции процессов (этапов, шагов), составляющие ее, выполняются в информационных системах;

6) ішінара автоматтандырылған функция – ақпараттық жүйелерде үдерістерінің (кезеңдері, қадамдары), оны құрауыштарының кейбір бөлігі орындалатын, мемлекеттік органның функциясы болып табылады.
4. Тиімділігіне бағалауды жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық мемлекеттік және жергiлiктi атқарушы органдары қызметiнiң тиiмдiлiгiн жыл сайын бағалау жүйесінің шеңберіндегі бағыттар бойынша тиімділікті жалпы бағалау нәтижелері туралы сараптамалық қорытындыны қалыптастыру жөніндегі Сараптамалық комиссиясы жұмыс органының кіші тобы болып табылатын лауазымды тұлғалардың санынан Министрлік бұйрығымен бекітілген жұмыс тобын (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрады.
5. Министрліктің ақпараттық технологияларды қолдануын бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
6. Бағалау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен бекітілген орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалауды жүргізудің кестесіне (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік органдар ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау бойынша есепті осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Министрлікке және Министрлік Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынады.
8. Жұмыс тобы Министрлікпен жүргізілген тексерулердің нәтижелерін пайдалану және электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйелерінен алынған деректермен салыстырып тексеру арқылы, олардың нақтылық мәніне, мемлекеттік органдардан алынған мәліметтерге талдау жүргізеді.
9. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі даярлаған мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау нәтижелері туралы қорытынды Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне ұсынылады.
10. Мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау келесі критерийлер бойынша жүзеге асырылады:
1) нәтижелі критерий:
интернет-ресурстың тиімділігі;
2) үдерістік критерийлер:
ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі;
мемлекеттік органның ішінара/толық автоматтандырылған функциялар үлесі;
ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану.
11. Әрбір критерийі бойынша көрсеткіштер анықталады да, оған сәйкес тиісті балл қойылады. Баллдар Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес ақпараттық технологияларды қолданудың тиімділігін бағалаудың критерийлері мен көрсеткіштеріне сәйкес қойылады.
Баллдар ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі критерийлердің маңыздылығы дәрежесін ескерумен қойылған. Атап айтқанда:

6) частично автоматизированная функция - это функция государственного органа, в которой часть операции процессов (этапов, шагов), составляющие ее, выполняются в информационных системах.
4. Для проведения оценки эффективности Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) создается рабочая группа из числа должностных лиц (далее – Рабочая группа), являющаяся подгруппой рабочего органа Экспертной комиссии по формированию экспертного заключения о результатах общей оценки эффективности по направлениям в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утверждаемой приказом Министерства.
5. Оценка применения информационных технологий Министерства осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
6. Оценка осуществляется согласно графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности ЦГО и МИО, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – График).
7. Государственные органы представляют отчет по оценке применения информационных технологий в Министерство. Министерство представляет отчет по применению информационных технологий в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан по форме согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
8. Рабочая группа проводит анализ сведений, полученных от государственных органов, на предмет их достоверности, путем сопоставления с данными, полученными из информационных систем электронного документооборота, и используя результаты проверок, проведенных Министерством.
9. Заключения о результатах оценки применения информационных технологий государственными органами, подготовленные Министерством и Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, представляются в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан по форме согласно Приложению 2 к настоящей Методике.
10. Оценка применения информационных технологий государственным органом осуществляется по следующим критериям:
1) результативный критерий:
эффективность интернет-ресурса;
2) процессные критерии:
результативность ведомственных информационных систем;
доля частично/полностью автоматизированных функций госоргана;
использование межведомственных информационных систем.
11. По каждому критерию определены показатели, в соответствии с которыми выставляются баллы. Баллы выставляются согласно критериям и показателям оценки применения информационных технологий согласно Приложению 3 к настоящей Методике.
Баллы проставлены с учетом степени значимости критериев по применению информационных технологий следующим образом:

1) «Интернет-ресурс тиімділігі» критерийі бойынша Қоғам алдындағы мемлекеттік органдардың айқындылығы мен есеп беруге тиістілігін қамтамасыз етуге жолданған осы критерийден шыға отырып 25 баллдар қойылды;
2) «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі» критерийі бойынша мемлекеттік органның жұмыс істейтін ақпараттық жүйелері тиімділігін анықтауға бағытталған осы критерийден шыға отырып 40 балл қойылды. Бағасы екі аспектіні құрайды: ұйымдық және техникалық, онда ұйымдық тарап мемлекеттік органның қызметкерлерімен жұмысты ұйымдастыру деңгейін анықтауға бағытталған, ал техникалық тарап мемлекеттік орган ақпараттық жүйелерінің функционалдығын бағалауға бағытталған;
2) «Мемлекеттік органның ішінара/толық автоматтандырылған функциялар үлесі» критерийі бойынша мемлекеттік органның ішкі қызметін автоматтандырғандай, мемлекеттік органмен халық пен бизнестің тікелей байланысын және әкімшілік кедергілерді қысқарту, халық пен бизнеске қызметтер көрсеткен кезінде, мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыруға бағытталған, ақпараттық технологияларды қолдану ескерумен 20-ға тең баллдардың ең көп саны қойылды;
4) «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критерийі бойынша мемлекеттік орган қызметінің деңгейін оңтайландыруға және анықтауға, құжаттармен жұмыс жасаған кезінде жеделдікті арттыруға, құжатты құру, өңдеу және жөнелту уақытын қысқартуға, қағаз құжат айналымы үлестерін азайтуға бағытталған осы критерийіді ескерумен 15 баллдар қойылды.
Мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау келесі формула бойынша Әдістемеге 3-қосымшада көрсетілген белгілі бір салмақты баллдарға сәйкес критерийәлер мәні сомасы ретінде анықталады:
N= P1 + P2 + P3 + P4
мұнда N – мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалаудың жалпы баллы, P – критерийдің мәні.
12. Критерийлер мәнінің есебі келесі формула бойынша Әдістемеге 3-қосымшаның кестесінде көрсетілген баллдардың көрсеткішіне сәйкес осы критерийдің барлық көрсеткіштер сомасынан шыға отырып жүзеге асырылады:
P = (Сi*Vi) + (Сi+1*Vi+1) + (Сi+2*Vi+2) + …
мұнда P – критерийінің мәні, C – көрсеткіштің мәні, V – көрсеткіштің баллы, i – осы критерий үшін 1-ден бастап көрсеткіштердің санына дейін интервалы.
2. «Интернет-ресурстың тиімділігі» критерийі бойынша бағалау
13. Бағалау келесі параметрлері бойынша жүргізіледі:
1) интернет-ресурсқа қолжетімділігі;
2) ақпараттың толықтығы мен сапасы.
Параграф 1. «Интернет-ресурстың қол жетімділігі» параметрі
бойынша бағалау

1) по критерию «Эффективность интернет-ресурса» проставлено 25 баллов исходя из того, что данный критерий направлен на обеспечение прозрачности и подотчетности деятельности государственных органов перед обществом;
2) по критерию «Результативность ведомственных информационных систем» проставлено 40 баллов исходя из того, что данный критерий направлен на выявление эффективности функционирующих информационных систем государственного органа. Оценка охватывает два аспекта: организационный и технический, где организационная сторона направлена на выявление уровня организации работы сотрудниками государственного органа, а техническая сторона направлена на оценку функциональности информационных систем государственного органа;
3) по критерию «Доля частично/полностью автоматизированных функций госоргана» проставлено наибольшее количество баллов, равное 20, с учетом того, что применение информационных технологий направлено как на автоматизацию внутренней деятельности государственного органа, так и на автоматизацию функций государственного органа при оказании услуг населению и бизнесу, сокращение административных барьеров и для непосредственного контакта населения и бизнеса с государственным органом;
4) по критерию «Использование межведомственных информационных систем» проставлено 15 баллов с учетом того, что данный критерий направлен на оптимизацию и выявление уровня деятельности государственного органа, повышение оперативности при работе с документами, сокращение времени создания, обработки и отправки документа, уменьшение доли бумажного документооборота.
Оценка применения информационных технологий государственным органом определяется как сумма значений критериев в соответствии с определенными весовыми баллами, указанными в Приложении 3 к настоящей Методике, по следующей формуле:
N= P1 + P2 +P3 +P4
где N - общий балл оценки применения информационных технологий государственным органом, P – значение критерия.
12. Расчет значений критериев осуществляется исходя из суммы всех показателей данного критерия в соответствии с баллами показателей, указанными в таблице Приложения 3 к настоящей Методике, по следующей формуле:
P = (Сi*Vi) + (Сi+1*Vi+1) + (Сi+2*Vi+2) + …
где P – значение критерия, C – значение показателя, V – балл показателя, i - интервал от 1 до количества показателей для данного критерия.
2. Оценка по критерию «Эффективность интернет-ресурса»
13. Оценка производится по следующим параметрам:
1) доступность интернет-ресурса;
2) полнота и актуальность информации.
Параграф 1. Оценка по параметру «Доступность интернет-ресурса»

14. Интернет-ресурстың қол жетімділігі пайдаланушылармен интернет-ресурсты пайдаланудың қарапайымдылығы мен қолайлығының дәрежесі, мүмкіндіктері шектелген тұлғаларды қоса алғанда, сондай-ақ ақпаратты әртүрлі форматтарда: гипермәтіндік және көшірмелеу үшін файл форматында алу мүмкіндігі болып түсіндіріледі.
15. Мемлекеттік органның қызметін осы көрсеткіші бойынша бағалау барысында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі және Министрлік Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес интернет-ресурсты  «Интернет-ресурстың қол жетімділігі» параметрі бойынша бағалауға сәйкес талдау жолымен тексеруді жүргізеді.
«Интернет-ресурстың қол жетімділігі» параметрі бойынша бағалауға мәні Әдістемеге 4-қосымша кестесінде көрсетілген, индикаторлар бойынша баллдарды қосу жолымен анықталады.
Параграф 2. «Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі» параметрі
бойынша бағалау
16. Интернет-ресурста толық ақпарат деп «Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасқан мемлекеттік органдар туралы электрондық ақпараттық ресурстардың тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 3 қазандағы № 891 қаулысымен анықталған тізбесі ақпараттың бар болуымен түсіндіріледі. Ақпараттың өзектілігі деп ақпараттың уақыттың ағымдағы кезеңімен сәйкестігі дәрежесімен түсіндіріледі. Ақпараттың толықтығы мен өзектілігінің көрсеткіші бойынша есеп Әдістемеге 5-қосымшада көрсетілген индикаторлар бойынша жүргізіледі.
17. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі тоқсан сайын, Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік болжамасын талдау жолымен мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын тексереді.
18. «Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі» параметрі бойынша бағалаудың мәні Әдістемеге 5-қосымшаның кестесіне сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік болжамдары бойынша баллдарды қосу және нәтижені көрсеткіштің 100 баллға тең ең үлкен мәніне бөліп, кейіннен 15-ке көбейту жолымен жүзеге асырылады.
Осы көрсеткіш бойынша бағалауды жүргізген кезде, сондай-ақ Әдістемеге 5-қосымшаның кестесіндегі ескертуде көрсетілген интернет-ресурс сапасына ықпал ететін критериялар ескеріледі. Кемшіліктерді анықтаған жағдайда, әрбір анықталған кемшілік үшін параметрдің салмақтық мәнінің 50 (елу) пайызынан аспай, параметрдің салмақтық мәнін 0,1 баллға шегеру жүргізіледі.

14. Под доступностью интернет-ресурса понимается степень простоты и удобства использования интернет-ресурса пользователями, включая лиц с ограниченными возможностями, а также возможность получения информации в различных форматах: гипертекстовом и в формате файла для скачивания.
15. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по данному показателю проводят проверку путем анализа интернет-ресурса в соответствии с оценкой по параметру «Доступность интернет-ресурса» с  Приложением 4 к настоящей Методике ежеквартально.
Значение оценки по параметру «Доступность интернет-ресурса» определяется путем суммирования баллов по индикаторам, указанным в таблице Приложения 4 к настоящей Методике.
Параграф 2. Оценка по параметру «Полнота и актуальность
информации»
16. Под полнотой информации на интернет-ресурсе понимается наличие информации, перечень которой определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2007 года № 891 «Об утверждении перечня электронных информационных ресурсов о государственных органах, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов». Под актуальностью информации понимается степень соответствия информации текущему моменту времени. Расчет по по параметру "Полнота и актуальность информации" для интернет-ресурсов центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы производится по индикаторам, указанным в Приложении 5 к настоящей Методике.
17. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по данному показателю проверяют официальный интернет-ресурс государственного органа путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках согласно Приложению 5 к настоящей Методике ежеквартально.
18. Значение оценки по параметру «Полнота и актуальность информации» определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках в соответствии с таблицей Приложения 5 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 100 баллам, с последующим умножением результата на 15.
При проведении оценки по данному параметру учитываются также критерии, влияющие на качество интернет-ресурса, указанные в примечании к таблице Приложения 5 к настоящей Методике. В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 балла из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения параметра.

3. «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің нәтижелілігі» критерияйі
бойынша бағалау
19. «Ведомстволық ақпараттық жүйелердің тиімділігі» критерияйі бойынша бағалау көрсеткіштер бойынша есептеледі:
1) ақпараттық жүйелерді бағынысты органдарда және жергілікті атқарушы органдарда тираждау;
2) мемлекеттік органдардың «электрондық үкіметтің» компоненттерімен ведомстволық ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру үлесі;
3) ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандыруға жататын функциялар санынан автоматтандырылған функциялардың үлесі.
20. Осы критерийі бойынша мемлекеттік органдағы барлық ведомстволық ақпараттық жүйелері (бұдан әрі – МО АЖ) бағалауға жатады.
21. Осы критерийі бойынша мемлекеттік органдардың үлгілік үдерістерді (мынадай кадрлық есепке алу, бухгалтерлік есепке алу, жұмыс уақытын есепке алу) автоматтандыруға бағытталған ақпараттық жүйелері бағалауға жатпайды.
22. Егер мемлекеттік органда ведомстволық ақпараттық жүйелері болмай немесе бағалау уақытында жүйелер жұмысқа жарамсыз болған жағдайда, осы критерийі бойынша бағалау жүргізілмейді де, 0 балл қойылады.
23. Егер мемлекеттік органда ведомстволық ақпараттық жүйелер жоқ, бірақ оларды әзірлеу бойынша іс-шаралары, бекітілген құжаттарға сәйкес (жоспарлар, тізім және тағы басқа) бар болған жағдайда, мемлекеттік органға осы критерийі бойынша 10 балл қойылады.
Параграф 1. «Бағынысты органдарда және жергілікті атқарушы
органдарда ақпараттық жүйелерді тираждау» көрсеткіші бойынша
бағалау
24. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша бағалау барысында бағынысты ведомствода және жергілікті атқарушы органдарда ведомстволық ақпараттық жүйелерді енгізу және қажеттілігінің деңгейін анықтайды.
25. Бағалау мемлекеттік органмен осы Әдістемеге 1-қосымшадағы нысана бойынша берілген есеп негізінде жүргізіледі.
26. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда бағалау осы ішкі критерийі бойынша келесі көрсеткіштері бойынша жүргізіледі:
«Бағынысты органдарда/аудандық деңгейдегі ЖАО көбейтіп тарату»;
«Жергілікті атқарушы органдарда көбейтіп тарату»;
«Тираждалған МО АЖ толтыру» (тек қана жергілікті атқарушы органдар үшін).
27. Мемелкеттік органның есебін қайта тексеру МО АЖ клиенттік болжамасын қарау, және мемлекеттік органмен пайдалануға енгізу актісін ұсыну жолымен орындалады. Қарау шектеулі қол жетумен, мемлекеттік органда МО АЖ бар болған жағдайда, МО АЖ-не қол жеткізу мемлекеттік органмен беру жолымен жүзеге асырылады. Көбейтіп тарату МО АЖ клиенттік болжамы арасындағы «сұраныс-жауап» қағидаты бойынша операциялар орындалған жағдайда орындалды деп есептеледі.

3. Оценка по критерию «Результативность ведомственных
информационных систем»
19. Оценка по критерию «Результативность ведомственных информационных систем» производится по следующим показателям:
1) тиражирование информационных систем в подведомственные органы и местные исполнительные органы;
2) доля интеграции ведомственных информационных систем с компонентами «электронного правительства»;
3) доля функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем из числа функций, подлежащих автоматизации.
20. Оценке по данному критерию подлежат все ведомственные информационные системы в государственном органе (далее – ИС ГО).
21. Оценке по данному критерию не подлежат информационные системы, направленные на автоматизацию типовых процессов государственных органов (таких как кадровый учет, бухгалтерский учет, учет рабочего времени).
22. В случае, если в государственном органе отсутствуют ведомственные информационные системы или во время оценки система находится в нерабочем состоянии, то по данному критерию государственному органу присваивается 0 баллов.
23. В случае, если в государственном органе отсутствуют ведомственные информационные системы, но имеются запланированные мероприятия по их разработке, отраженные в соответствующих утвержденных документах (планы, перечни), государственному органу присваивается 10 баллов по данному критерию.
Параграф 1. Оценка по показателю «Тиражирование информационных
систем в подведомственные органы и местные исполнительные
органы»
24. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки по данному показателю выявляют уровень востребованности и внедрения ведомственных информационных систем в подведомственных и местных исполнительных органах.
25. Оценка проводится на основе отчета, предоставленного государственным органом по форме согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
26. Оценка центральных государственных и местных исполнительных органов по данному показателю проводится по следующим параметрам:
«Тиражирование в подведомственных органах/МИО районного уровня»;
«Тиражирование в местных исполнительных органах»;
«Наполнение тиражированных ИС ГО» (только для МИО).
27. Перепроверка отчета государственного органа выполняется путем просмотра клиентской версии ИС ГО, а также по предоставлению государственным органом актов ввода в эксплуатацию. В случае наличия в государственном органе ИС ГО с ограниченным доступом, просмотр осуществляется путем предоставления государственным органом доступа к ИС ГО. Тиражирование считается выполненным в случае выполнения операций по принципу «запрос-ответ» между клиентскими версиями ИС ГО.

28. «Бағынысты органдарда/аудандық деңгейдегі ЖАО көбейтіп тарату» параметрі бойынша бағалаудың есебі МО АЖ орнатылған мемлекеттік орган бөлімшелерінің санын МО АЖ тираждауға жататын мемлекеттік орган бөлімшелерінің санына бөліп, кейіннен коэффициентке көбейту жолымен жүзеге асырылады:
1) орталық мемлекеттік органдар үшін:
2) жергілікті атқарушы органдар үшін:
мұндағы x1, у1– осы параметрі бойынша бағалау;
m – МО АЖ орнатылған бөлімшелер саны;
l – МО АЖ тираждалуы тиіс бөлімшелердің саны;
k1 – орталық мемлекеттік органдар үшін коэффициенты 6-ға тең (егер ЖАО-да МО АЖ көбейту қажеттігі болмаса, коэффициенті 13-ке тең);
k2 – жергілікті атқарушы органдар үшін коэффициенты, 6-ға тең (егер ЖАО-да МО АЖ көбейту қажеттігі болмаса, коэффициенті 13-ке тең);
n – ақпараттық жүйелердің саны;
i – ақпараттық жүйенің реттік нөмірі.
Мысалы, МО АЖ мемлекеттік органда, осы МО АЖ көбейтіп таратылуға жататын, 10-бөлімшелерінің 5-де орнатылған. Осы параметрі бойынша есептеу кезінде орталық мемлекеттік органдар үшін 6-ға тең коэффициенті пайдаланылады (5/16*7 = 3 балл), жергілікті атқарушы органдар үшін 6-ға тең коэффициенті пайдаланылады (5/10*6= 3 балл).
29. «Жергілікті атқарушы органдарда көбейтіп тарату» параметрі бойынша есебі МО АЖ орнатылған, ЖАО санын МО АЖ көбейтуге жататын, ЖАО санына бөлу жолымен жүргізіледі:
1) орталық мемлекеттік органдар үшін:
3) жергілікті атқарушы органдар үшін:
мұндағы, x22 – осы параметрі бойынша бағалау;
m – МО АЖ орнатылған, ЖАО саны;
l – МО АЖ көбейтіліп таратылатын, ЖАО саны;
k1 – орталық мемлекеттік органдар үшін коэффициенті 7-ге тең;
k2 – жергілікті атқарушы органдар үшін коэффициенті 4-ке тең;
n – ақпараттық жүйелердің саны;
i – ақпараттық жүйелердің еттік нөмірі.
Мысалы, осы МО АЖ көбейтіп таратуға жататын, 16 ЖАО-нан 5-де орнатылған. Осы көрсеткіш бойынша баллдарды есептеген кезде, орталық мемлекеттік органдар үшін коэффициенті 7-ке тең коэффициенті (5/16*7=2,19 балл) қолданылады, жергілікті атқарушы органдар үшін 4-ке тең коэффициенті 4 (5/16*4=0,93 балл) қолданылады.
30. Егер орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері жергілікті атқарушы органдарда көбейтіп таратуға жатпаса, онда орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері тек қана «Бағынысты органдарда көбейтіп тарату» параметрі бойынша бағаланады.
31. Егер жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйелері басқа жергілікті атқарушы органдарда көбейтіп таратуға жатпаса, онда жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйелері «Бағынысты органдарда көбейтіп тарату» және «Көбейтіліп таратылған МО АЖ толтыру» параметрлері бойынша бағаланады.

28. Расчет оценки по параметру «Тиражирование в подведомственных/МИО районного уровня органах» производится путем деления количества подразделений государственного органа, в которых установлена ИС ГО, на количество подразделений государственного органа, где надлежит тиражирование ИС ГО, с последующим умножением на коэффициент:
1) для центральных государственных органов:
2) для местных исполнительных органов:
где x1, у1– оценка по данному параметру;
m – количество подразделений, где установлена ИС ГО;
l– количество подразделений, где надлежит тиражирование ИС ГО;
k1 – коэффициент для центральных государственных органов, равный 6 (при отсутствии необходимости тиражирования в МИО, равен 13);
k2 – коэффициент для местных исполнительных органов, равный 6 (при отсутствии необходимости тиражирования в МИО, равен 13);
n – количество информационных систем;
i – порядковый номер информационной системы.
Например, в государственном органе ИС ГО установлена в 5 из 10-ти подразделений, где надлежит тиражирование данной ИС ГО. При расчете балла по данному параметру для центральных государственных органов применяется коэффициент, равный 6 (5/10*6 = 3 балла), для местных исполнительных органов применяется коэффициент, также равный 6 (5/10*6 =3 балла).
29. Расчет оценки по параметру «Тиражирование в местных исполнительных органах» производится путем деления количества МИО, в которых установлена ИС ГО, на количество МИО, где надлежит тиражирование ИС ГО:
1) для центральных государственных органов:
2) для местных исполнительных органов:
где, x22 – оценка по данному параметру;
m – количество МИО, где установлена ИС ГО;
l – количество МИО, где надлежит тиражирование ИС ГО;
k1 – коэффициент для центральных государственных органов, равный 7;
k2 – коэффициент для местных исполнительных органов, равный 4;
n – количество информационных систем;
i – порядковый номер информационной системы.
Например, ИС ГО установлена в 5-и из 16 МИО, где надлежит тиражирование данной ИС ГО. При расчете балла по данному параметру для центральных государственных органов применяется коэффициент, равный 7(5/16*7=2,19 балла), для местных исполнительных органов применяется коэффициент, равный 4 (5/16*4=0,93 балла).
30. Если ИС центральных государственных органов не подлежит тиражированию в местных исполнительных органах, то ИС центральных государственных органов оценивается только по параметру «Тиражирование в подведомственных органах».
31. Если ИС местных исполнительных органов не подлежит тиражированию в МИО, то ИС ГО оценивается по параметрам «Тиражирование в подведомственных органах» и «Наполнение тиражированных ИС ГО».

32. «Тираждалған МО АЖ толтыру» параметрі бойынша бағалау тек қана жергілікті атқарушы органдарда жүргізіледі. Егер, көбейтіліп таратылған МО АЖ жергілікті атқарушы органда толтырылса, МО АЖ-дегі жұмыс регламентіне сәйкес жүргізіледі, онда ең жоғары балл (3 балл) қойылады. Басқа жағдайда, 0 балл қойылады.
33. «Бағынысты органдарда және жергілікті атқарушы органдарда ақпараттық жүйелерді көбейтіп тарату» көрсеткіші бойынша жалпы балл параметрлері бойынша бағаларын сомалау жолымен анықталады.
Параграф 2. «Ведомстволық ақпараттық жүйелерді «электрондық
үкімет» құрамдас бөліктерімен ықпалдастыру үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
34. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша бағалау барысында «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен МО АЖ ықпалдастыру және олардың басқа мемлекеттік органдарға керектігін анықтайды. Ықпалдастыру мемлекеттік органдар ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық алмасуды және деректерді беруді ұйымдастыру үшін желіаралық қосылу мүмкіндігінің болуы деп саналады. Ықпалдастыру керектігі Мемлекеттік тіркелімдегі, Депозитарийдегі, техникалық-экономикалық негіздемеде, техникалық тапсырмада, сондай-ақ бекітілген жоспарлар мен бірлескен бұйрықтардағы мәліметтерін талдау жолымен анықталады.
35. Осы көрсеткіш бойынша егер МО АЖ мемлекеттік қызметті орындауға бағытталса, ведомстволық ақпараттық жүйелерді «электрондық үкімет» құрамдас бөліктерімен («Жеке тұлғалар» мемлекеттік деректер қоры, «Заңды тұлғалар» мемлекеттік деректер қоры, «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» мемлекеттік деректер қоры, «Мекенжай тіркелімі» мемлекеттік деректер қоры, «электрондық үкімет» шлюзі/«электрондық үкіметтің» өңірлік шлюзі және т.б.) ықпалдастыруы бағалауға жатады.
36. Осы көрсеткіш бойынша бағалау көзі автоматтандыруға жататын функциялар тізілімі, тоқсан сайынғы есеп, ақпараттық қарым-қатынас сипатталған құжаттар (бірлескен бұйрықтар, ережелер, және/немесе регламенттер).
Автоматтандыруға жататын функциялар тізілімі келесіден тұруы керек:
1) Мемлекеттік органның функциясының атауы;
2) Функцияның толық/ішінара автоматтандырылуы;
3) Оны іске асыру көзделетін ведомстволық ақпараттық жүйенің атауы;
4) Ықпалдатырылуы қажет ететін ақпараттық жүйелердің атаулары;        5) Функцияны іске асыру (автоматтандыру) мерзімі.
Есепті қайта тексеру мемлекеттік органда жіктеуіштерді, анықтамалықтарды пайдаланумен, тікелей мемлекеттік органда жүргізіледі. Мемлекеттік органның қызметкері МО АЖ жұмыс үдерісі көрсетілімі кезінде ықпалдастыру жүзеге асырылған МО АЖ-не сұранысын жібереді.

32. Оценка по параметру «Наполнение тиражированных ИС ГО» проводится только в местных исполнительных органах. Если наполнение тиражированной ИС ГО в местном исполнительном органе производится в соответствии с регламентом работы в ИС ГО, то присваивается максимальный балл (3 балла). В ином случае ставится 0 баллов.
33. Общий балл по показателю «Тиражирование информационных систем в подведомственные органы и местные исполнительные органы» определяется путем суммирования оценок по параметрам.
Параграф 2. Оценка по показателю «Доля интеграции ведомственных
информационных систем с компонентами электронного
правительства»
34. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки по данному показателю выявляют наличие интеграции ведомственных информационных систем с компонентами «электронного правительства». Интеграцией считается наличие возможности межсетевого соединения для организации информационного обмена и передачи данных между информационными системами государственных органов.
35. Оценке по данному показателю подлежит интеграция ведомственных информационных систем с компонентами «электронного правительства» (государственные базы данных «Физические Лица», «Юридические Лица», «Регистр Недвижимости», «Адресный Регистр», шлюз «электронного правительства»/региональный шлюз «электронного правительства», если ИС ГО направлена на выполнение государственных услуг и другие).
36. Источником для оценки по данному показателю является утвержденный перечень функций, подлежащих автоматизации, ежеквартальный отчет, документы, в которых описано информационное взаимодействие (совместные приказы, правила, и/или регламенты), планы.
Перечень функций, подлежащих автоматизации, должен содержать:
1) наименование функции государственного органа;
2) полная/частичная автоматизация функции;
3) наименование ведомственной информационной системы, в рамках которой предполагается ее реализация;
4) наименование информационных систем, с которыми предполагается ее интеграция;
5) срок реализации (автоматизации) функции.
37. Перепроверка отчета проводится непосредственно в государственном органе с использованием классификаторов, справочников. Сотрудник государственного органа при демонстрации процесса работы ИС ГО отправляет запрос в ИС ГО, с которой осуществлена интеграция.

38. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның барлық ақпараттық жүйелері бағалауға жатады және барлық ықпалдастыруы есепке алынды:
қажетті ықпалдастыру бар болған кезде, 1 балл қойылады да, іске асырылған деп бағаланады;
қажетті ықпалдастыруы жоқ болса, ықпалдастыру іске асырылмаған деп бағаланады (0 балл);
расталған ресми хатпен, басқа мемлекеттік органның бас тарту себебі бойынша, ықпалдастыруы болмаған кезде, ықпалдастыруы іске асырылмаған деп саналады, бірақ мемлекеттік органға 1 балл шегеріледі. Сол уақытта 2 мемлекеттік органдар арасындағы ықпалдастыру бойынша бірлескен жұмыстары туралы бекітілген жоспары бар болған жағдайда, ықпалдастырудан бас тартқан мемлекеттік органның 2 баллына шегеру жүргізіледі;
ықпалдастыру бойынша жұмыстары аяқталмаған кезде, ықпалдастыруы іске асырылмаған деп есептеледі(0 баллов);
ықпалдастыру қажет болмаған кезде осы критериясы бойынша МО АЖ бағаланбайды және есептеу кезінде есепке алынбайды.
39. Осы көрсеткіш бойынша қорытынды баллын есептеу МО АЖ әрбір ықпалдастыруы бойынша баллдарын қосу және МО АЖ бойынша қажетті ықпалдастырудың жалпы санына бөлу, кейіннен коэффициентке көбейту жолымен жүргізіледі:
x3 = c/d* k,
мұндағы x3 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
c – әрбір ықпалдастыруы бойынша баллының сомасы;
d – қажетті ықпалдастырудың саны;
k – 13-ке тең коэффициент.
Мысалы, ОМО АЖ «электрондық үкімет» 5 құрамдас бөліктерімен ықпалдастыруға жатады. 5 ықпалдастырудан 2 жүзеге асырылды. Есеп келесі жолмен жүргізіледі: (2*1)/5*13= 5,2 балл.
Параграф 3. «Ведомстволық ақпараттық жүйесі арқылы
автоматтандырылған функциялар үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
40. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша бағалау барысында МО АЖ автоматтандырылған функциялар, автоматтандыруға жататын функцияларын анықтайды.
41. Осы көрсеткіш бойынша бағалау көзі автоматтандыруға жататын функциялар тізілімі және тоқсан сайынға есептер болып табылады.
42. Осы көрсеткіш бойынша ведомствоаралық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылатын функциялары есепке алынбайды.
43. Бағалау ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциядар үлесін анықтау жолымен жүргізіледі.
44. Есеп ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар санын, ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялары мен автоматтандырылмаған функциялар сомасына бөліп, кейіннен коэффициентке көбейту жолымен жүргізіледі:
x4 = (c/(с+d)* k)+m,
мұндағы x4 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
c – ведомстволық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар саны;
d – автоматтандырылмаған функциялар саны;
k – 14-ке тең коэффициент;
m – ақпараттандыру саласында білім базасын толтыруға қатысқан қосымша қоэфициент.

38. Оценке по данному подкритерию подлежат все информационные системы государственного органа и учитываются все интеграции:
при наличии необходимой интеграции присваивается 1 балл и интеграция оценивается как реализованная;
при отсутствии необходимой интеграции интеграция учитывается как нереализованная (0 баллов);
при отсутствии интеграции по причине отказа другого государственного органа, подтвержденного официальным письмом, интеграция учитывается как нереализованная, но государственному органу производится вычет 1 балла. Одновременно производится вычет 2 баллов государственному органу, отказавшемуся в интеграции, при условии наличия утвержденного плана о совместных работах по интеграции между 2 государственными органами;
при незавершенных работах по интеграции интеграция оценивается как нереализованная (0 баллов);
при отсутствии необходимости интеграции, ИС ГО по данному подкритерию не оценивается и не учитывается при расчете.
39. Расчет итогового балла по данному показателю производится путем суммирования баллов по каждой интеграции ИС ГО и делением на общее количество необходимых интеграций по ИС ГО с последующим умножением на коэффициент:
x3 = c/d*k,
где x3 – оценка по данному показателю;
c – сумма баллов по каждой интеграции;
d – количество необходимых интеграций;
k – коэффициент, равный 13.
Например, ИС ЦГО подлежит интеграции с 5 компонентами «электронного правительства». Из 5-и интеграций 2 реализованы. Расчет производится следующим образом: (2*1)/5*13=5,2 балла.
Параграф 3. Оценка по показателю «Доля функций,
автоматизированных посредством ведомственных информационных
систем»
40. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки по данному показателю выявляют долю функций, автоматизированных в ИС ГО, из числа функций, подлежащих автоматизации.
41. Источником для оценки по данному показателю является утвержденный перечень функций, подлежащих автоматизации, а также ежеквартальный отчет.
42. По данному показателю не учитываются функции, которые автоматизируются посредством межведомственных информационных систем.
43. Оценка проводится путем определения доли функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем.
44. Расчет производится путем деления количества функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем, на сумму неавтоматизированных функций и функций, автоматизированных посредством ведомственных систем, с последующим умножением на коэффициент:
x4 = (c/(с+d)* k)+m,
где x4 – оценка по данному показателю;
c– количество функций, автоматизированных посредством ведомственных систем;
d – количество неавтоматизированных функций;
k – коэффициент, равный 14;
m – добавочный коэффициент по наполнению базы знаний в сфере информатизации (далее – База знаний).

45. Мысалы, ведомстволық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар саны 36 құрады, автоматтандырылмаған функциялар саны – 50. Бірақ Білім базасында 14 көрсеткіштін 2 сәйкес келмейді (109 стратегиялық көрсеткіштін ішінен 45 бойынша ақпарат өзекті). Қосымша коэфициент бойынша есеп келесі түрде есептеледі: 3/20*10=1,5 Осы көрсеткіш бойынша қорытынды баға: 36/(36+50)*14+(-1,5)=4,36 баллды құрайды.
46. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға 2011-2013 жылдар мерзімінде Білім базасы деректерін толтыруға қатысқан мемлекеттік органдар ғана және/немесе көрсетілген мерзімде Білім базасы деректерін толтыруға қатысқан жаңадан құрылған мемлекеттік органдар, функциялары пайдаланыстағы мемлекеттік органдар бағалауға жатады.
47. Мемлекеттік органмен және қызметінің бағыттары бойынша білім базасындағы деректерді толтыру дәрежесі Әдістемеге 7-қосымшада келтірілген параметрлері бойынша бағаланады.
48. Жаңғартылмаған мәліметтері 50% асқан кезде, Білім базасында көрсетілген параметрлерінің әрқайсысы бойынша Әдістемеге 7-қосымшада келтірілген балл шегеріледі.
49. Ішкі параметрлері бар параметрлері ішкі параметрлерін сомалау әдісімен бағаланады. Бағалау әрбір ішкі параметрлері бойынша жүргізіледі, сондай-ақ ішкі параметрінің салмақты мәні параметрінің салмақты мәнін оның ішкі парамертрлерінің жалпы жанына бөлу жолымен анықталады.
50. Осы көрсеткіш бойынша МО нәтижелік бағасы Әдістемеге  7-қосымшада келтірілген параметрлері бойынша бағалау барысында алынған баллдарының жалпы сомасын параметрлері бойынша баллдарының жалпы саны бөліп, кейіннен 10-ға көбейту жолымен анықталады.
51. Егер барлық функциялар толықтай автоматтандырылған болса, онда мемлекеттік органға максималды балл қойылады.
4. «Мемлекеттік органның толықтай/ішінара автоматтандырылған
функцияларының үлесі» критериясы бойынша бағалау
52. Осы критерий бойынша бағалауға мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыру дәрежесі, оның ішінде ішінара автоматтандырылған функциялар үлесі мен автоматтандыруға жататын, функцияларының жалпы санынан мемлекеттік органның толықтай автоматтандырылған функциялары жатады.
53. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы критерийі бойынша мемлекеттік органмен ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында мемлекеттік органның функцияларының автоматтандырылу дәрежесін ведомстволық ақпараттық жүйелерін зерделеу жолымен анықтайды.

45. Например, количество функций, автоматизированных посредством ведомственных систем, составило 36, количество неавтоматизированных функций – 50. Однако в Базе знаний из 14 показателей 2 не соответствуют (из 109 стратегических показателей информация актуальна только по 45). Расчет добавочного коэффициента производится следующим образом: 3/20*10=1,5. Таким образом, итоговая оценка по данному показателю составит: 36/(36+50)*14+(-1,5)=4,36 балла.
46. Добавочный коэффициент по наполнению Базы знаний по государственным органам и направлениям деятельности учитывается только в государственных органах, участвовавших в наполнении данных Базы знаний в период с 2011-2013 годы и/или вновь созданных государственных органах, унаследовавших функции государственных органов, участвовавших в наполнении данных Базы знаний в указанный период.
47. Степень наполнения данных Базы знаний по государственным органам и направлениям деятельности оценивается по параметрам показателя "Полнота данных, внесенных в Базу знаний в сфере информатизации", приведенным в Приложении 6 к настоящей Методике.
48. При наличии более 50% неактуальных сведений по каждому из указанных параметров в Базе знаний, производится вычет баллов, указанных в Приложении 6 к настоящей Методике.
49. Параметры, состоящие из подпараметров, оцениваются методом суммирования вычетов подпараметров. Оценка проводится по каждому из подпараметров, также весовое значение подпараметра определяется путем деления весового значения параметра на общее количество его подпараметров.
50. Добавочный коэффициент по наполнению Базы знаний определяется путем деления суммы общего количества баллов, набранных в ходе оценки по параметрам, перечисленным в Приложении 6 к настоящей Методике, на общую сумму баллов по параметрам с последующим умножением на 10.
51. В случае, если все функции автоматизированы полностью, то госоргану присваивается максимальный балл.
4. Оценка по критерию «Доля частично/полностью
автоматизированных функций государственного органа»
52. Оценке по данному критерию подлежит степень автоматизации функций государственного органа, в том числе доля частично автоматизированных функций и доля полностью автоматизированных функций государственного органа от общего числа функций, подлежащих автоматизации.
53. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа по данному критерию определяют степень автоматизации функций государственного органа путем изучения ведомственных информационных систем.

54. Осы көрсеткіш бойынша бағалау көзі автоматтандыруға жататын функциялар тізілімі және тоқсан сайынға есептер болып табылады.
55. Бағалау нәтижесі мемлекеттік органның ішінара автоматтандырылған функциялары үлесінің мәнін және мемлекеттік органның толық автоматтандырылған функциялары үлесінің мәнін қосып, алынған нәтижені кейіннен 20-ға көбейту жолымен анықталады. Ішінара автоматтандырылған функциялар үлесі жартылай автоматтандырылған функциялар санының мемлекеттік органның автоматтандырылуға тиісті функциялар санына қатынасын кейіннен 0,3 коэффициентке көбейтуіне тең. Толық автоматтандырылған функциялар үлесі толық автоматтандырылған функциялары санының мемлекеттік органның автоматтандырылуға тиісті функциялары санының қатынасын кейіннен 1 коэффициентке көбейтуіне тең.
Мысалы, мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялардың жалпы саны 15 құрайды, мемлекеттік органның толық автоматтандырылған функциялар саны 5 құрайды, мемлекеттік органның жартылай автоматтандырылған функциялар саны 10 құрайды. Есептемесі келесі нысанда жүргізіледі: ((5*1+10*0,3)/15)*20=10,67 балл. Осымен, «мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функциялар үлесі» көрсеткіші бойынша баға 10,67 баллды құрады.
5. «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы
бойынша бағалау
58. «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы бойынша бағалау келесі критерийлер бойынша жүргізіледі:
1) құжат айналымның жалпы көлемінен қағаз түрде қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі;
2) «электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі;
3) мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану.
57. Осы ішкі критериясы бойынша мемлекеттік органды - ЭҚЖ қатысушысынң ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі орталық ЭҚАБЖ-нен алынған деректерді пайдаланады. Өз ЭҚЖ бар мемлекеттік органдар Әдістемеге 1-қосымшадағы нысанаға сәйкес есеп береді.
Параграф 1. «Құжат айналымның жалпы көлемінен қағаз түрде
қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының
үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
58. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мемлекеттік органмен немесе лауазымды тұлғалармен – ЭҚЖ қатысушылармен жөнелтуге жататын және 10 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат формасында мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың жалпы санынан қағаз түрде қайталаусыз электрондық нысанда ғана жөнелтілген құжаттардың үлесі жатады.

54. Источником для оценки по данному показателю является утвержденный перечень функций, подлежащих автоматизации, а также ежеквартальный отчет.
55. Оценка определяется путем суммирования значений доли частично автоматизированных функций и доли полностью автоматизированных функций государственного органа, с последующим умножением полученного результата на 20. Доля частично автоматизированных функций равна отношению количества частично автоматизированных функций к общему количеству автоматизированных функций государственного органа, с последующим умножением на коэффициент 0,3. Доля полностью автоматизированных функций равна отношению количества полностью автоматизированных функций к общему количеству автоматизированных функций государственного органа, с последующим умножением на коэффициент 1.
Например, общее количество автоматизированных функций государственного органа составляет 15, количество полностью автоматизированных функций государственного органа составляет 5, количество частично автоматизированных функций государственного органа составляет 10. Расчет производится следующим образом: ((5*1+10*0,3)/15)*20= 10,67 балла. Таким образом, оценка по критерию «доля частично/полностью автоматизированных функций государственного органа» составила 10,67 балла.
5. Оценка по критерию «Использование межведомственных
информационных систем»
56. Оценка по критерию «Использование межведомственных информационных систем» производится по следующим показателям:
1) доля межведомственного электронного документооборота без дублирования в бумажном виде от общего объема документооборота;
2) доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»;
3) использование интранет-портала государственных органов.
57. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа – участника СЭД используют данные, полученные из центра ЕСЭДО. Государственные органы, имеющие собственные СЭД, предоставляют отчет по форме согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
Параграф 1. Оценка по показателю «Доля межведомственного
электронного документооборота без дублирования в бумажном виде
от общего объема документооборота»
58. Оценке по данному показателю подлежит доля отправленных документов только в электронной форме без дублирования на бумажном носителе от общего количества документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 10 лет.

59. Осы көрсеткіш бойынша бағалау нәтиже электрондық нысанда ғана жөнелтілген құжаттардың санын мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін ыртқы шығыс құжаттардың санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 7-ге көбейту жолымен анықталады.
Мысалы мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жөнелтуге жататын және 10 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат формасында мемлекеттік органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың жалпы саны 500 құрайды, оның ішінде басқадай мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына ЭҚАБЖ Орталығы арқылы электрондық нысанда ғана жолданған құжаттардың саны 200 құрайды. Есептеме келесі нысанда жүргізіледі: 200/500*7=2,8 балл. Сонымен, «Құжат айналымның жалпы көлемінен қағаз түрде қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі» көрсеткіші бойынша баға 2,8 баллды құрады.
Параграф 2. «Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және
заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі»
көрсеткіші бойынша бағалау
60. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтінімдердің жалпы санында «электрондық үкіметтің» порталынан түскен, жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштердің үлесі жатады.
61. Осы көрсеткіш бойынша нәтиже «электрондық үкіметтің» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштердің санын мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы санына бөліп, кейіннен 3-ке көбейту жолымен анықталады. Мысалы, мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы саны 500 құрайды, олардың ішінде тіркелген электрондық өтініштер саны 200 құрайды. Есептеме келесі нысанда жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Сонымен, «электрондық үкіметтің» порталынан түскен тіркелген электрондық өтініштердің үлесі» көрсеткіші бойынша баға 1,2 баллды құрады.
62. Мемлекеттік органға «электрондық үкіметтің» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың өтінімдері болмаған жағдайда, максималды балл қойылады.
Параграф 3. «Мемлекеттік органдардың Интранет-порталын
пайдалану» ішкі критерийі бойынша бағалау

59. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества отправленных документов только в электронной форме на количество всех внешних исходящих документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД, с последующим умножением полученного результата на 7.
Например, общее количество документов, входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 10 лет составляет 500, из них количество документов, направленных через Центр ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронной форме составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*7=2,8 балла. Таким образом, оценка по показателю «Доля межведомственного электронного документооборота без дублирования в бумажном виде от общего объема документооборота» составляет 2,8 балла.
Параграф 2. Оценка по показателю «Доля зарегистрированных
электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших
с портала «электронного правительства»
60. Оценке по данному показателю подлежит доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства», в общем количестве поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД.
61. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства», на общее количество поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3. Например, общее количество поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД составляет 500, из них количество зарегистрированных электронных обращений составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, оценка по показателю «Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства» составляет 1,2 балла.
62. В случае отсутствия электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства» в адрес государственного органа, присваивается максимальный балл.
Параграф 3. Оценка по подкритерию «Использование
Интранет-портала государственных органов»

63. Мемлекеттік органдардың Интранет порталының сервистерін (бұдан әрі – МОИП) пайдалануды бағалау мынадай көрсеткіштері бойынша жүргізіледі:
64. Берілген ішкі критерийі бойынша баллды есептеу келесі түрде жүргізіледі:
х5=а+с,
мұндағы х5 – мемлекеттік органдардың Интранет-порталын пайдалану ішкі критериясы бойынша бағалау;
a – МО анықтамалығын өзектілігі;
c – МОИП жобаларының келісу дәрежесі.
65. Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның қызметін бағалау барысында деректерді МОИП-да «Мемлекеттік органдардың анықтамалығы» модулінде мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері бойынша ақпаратты қарау жолымен алады. Деректердің шынайылығын тексеру таңдалып жүргізіледі (кем дегенде 10 қызметкерлердің деректері). Мемлекеттік органдардың қызметкерлері бойынша толық ақпарат келесі мәліметтері бар болуымен анықталады: тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, қатынас байланыс деректері (кабинетінің нөмірі, жұмыс телефоны, электрондық поштасы). Көрсетілген мәліметтерден біреуі толық берілмесе немесе сәйкес келмесе, жоқ болса, ақпарат толық және өзекті емес деп есептеледі.
66. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың штаттық қызметкерлерінің кем дегенде 90% жөнінде толық және өзекті ақпарат болса мемлекеттік органдарға баға 5 баллды құрайды. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың 90% төмен штаттық қызметкерлері жөнінде ақпарат болса, баға 2,5 баллды құрайды, мемлекеттік органдардың 50% және одан төмен қызметкерлері жөнінде ақпарат болған жағдайда баға 0 баллды құрайды.
67. Бағалау орталық мемлекеттік органдарда - НҚА әзірлеушілерде жүргізіледі. Жергілікті атқарушы органдарда жүргізілмейді.
68. Нормативтік құқықтық актілерді келісуді «Нормативтік құқықтық актілерді келісу» модулінде ҚР Үкіметінің келісуге жолданған және келісілген жобалар саны келісімделген және келісімдеуге жолданған жобаларының саны деп түсініледі.
69. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау барысында Министрлік және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі келісуге және келісілген жобаларды жіберілген саны бойынша Мемлекеттік органдардың Интранет-порталы (бұдан әрі – МОИП) қарастырумен, ал ҚР Әділет министрлігіне келісімге  жолданған ҚРҮҚ жобалар саны бойынша деректері(2013 жылғы 1 шілдеге дейін ЭҚАБЖ арқылы) ҚР Әділет министрлігінен ақпаратты сұрау жолымен мәліметтерді алады.
70. Бағалау балдарды шегеру арқылы орындалады: басқа мемлекеттік органдарға келісімге бағытталуға жататын ҚРҮҚ жобаларының 100% бағытталуы болмауы үшін 2,5 баллды шегеру (келісім пайызы бағытталмаған ҚРҮҚ санын бағытталуға дайын ҚРҮҚ санына бөлу жолымен анықталады) және басқа мемлекеттік органдардан келісімге түскен, ҚРҮҚ жобаларының 100% келісуден өтілмеуі үшін 2,5 баллды шегеру (келісім пайызы келісілмеген санын бағытталуға дайын ҚРҮҚ санына бөлу жолымен анықталады). ҚРҮҚ жобаларының 100% кеоәсуә болған кезде балл шегерілмейді.

63. По данному подкритерию оценивается степень актуализация справочника ГО и согласование проектов постановлений Правительства Республики Казахстан (далее – ППРК).
64. Расчет балла по данному подкритерию проводится следующим образом:
х5=а+с,
где:
х5 – оценка по подкритерию «Использование Интранет-портала государственных органов»;
а – актуализация справочника ГО;
с – степень согласование проектов ППРК.
65. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по актуализации справочника ГО получают данные путем просмотра в ИПГО информации по сотрудникам в модуле «Справочник ГО». Проверка полноты и достоверности данных производится выборочно (данные не менее 10 сотрудников). Полнота информации по сотрудникам государственных органов определяется наличием следующих сведений: фамилии, имени, отчества, должности, контактных данных (номер кабинета, рабочий телефон, электронная почта). При отсутствии, несоответствии или неполном предоставлении одного из указанных сведений, информация считается не полной и не актуальной.
66. При наличии в справочнике полной и актуальной информации не менее чем о 90% штатных сотрудников ГО, государственному органу присваивается 5 баллов. При наличии информации менее чем о 90% штатных сотрудников ГО, но более 50%, оценка составляет 2,5 балла, при наличии актуальной информации о 50% и менее сотрудников ГО, оценка составляет 0 баллов.
67. Оценка по согласованию проектов ППРК проводится в ЦГО – разработчиках НПА. В МИО оценка не проводится.
68. Под согласованием нормативных правовых актов понимается количество направленных на согласование и согласованных проектов ППРК в модуле «Согласование НПА».
69. Министерство и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по согласованию проектов ППРК получают данные по количеству направленных на согласование и согласованных проектов ППРК путем просмотра ИПГО, а данные по количеству проектов ППРК, направленных на согласование в министерство юстиции РК (до 1 июля 2013 года посредством ЕСЭДО) - путем запроса информации у министерства юстиции РК.
70. Оценка проводится путем вычета баллов: вычет 2,5 балла производится за отсутствие 100% направления проектов ППРК, подлежащих направлению на согласование в другие государственные органы (процент согласования определяется путем деления количества ППРК, не направленных на согласование, на количество, подлежащих направлению ППРК), и вычет 2,5 балла – за отсутствие 100% согласования проектов ППРК, поступивших на согласование из других государственных органов (процент согласования определяется путем деления количества несогласованных ППРК на количество подлежащих согласованию ППРК). При 100% согласовании проектов ППРК вычет баллов не производится.

6. Бағалау нәтижелерін қайта тексеру
71. «Тәуекелдер аймағын» анықтау әдістеме бойынша өткізілген талдау нәтижелері бойынша қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдар анықталады, оның үстінде мемлекеттік органдармен беретін ақпараттың дәйектілігін тікелей сот органдармен қамтамасыз етіледі.
72. Бағалау көрсеткіштері бойынша деректерді қайта тексеру үшін Министрлік қабылданатын ұйымдастырушылық шараларының кешені және т.б. мыналарды қамтиды:
1) Министрлік ұсынған деректердің нақты деректерге сәйкестігін анықтау бойынша осы Әдістемеде көзделген шараларды жүргізу;
2) бағаланатын және өзге де мемлекеттік органдарға қосымша мәліметтерді ұсыну туралы осы Әдістемеде көзделгенге сәйкестігін орнату жөніндегі сұраныстарды бағыттау.
73. Министрлік мемлекеттік органдарда қайта тексеру шараларын өткізу Әдістемедегі 84-тармақта көрcетiлген тәртіпте мемлекеттiк органдардың қарсылығы қарастырылғаннан кейiн үш апта iшiнде жүзеге асырады.
74. Критерийдің нақты көрсеткіші бойынша мемлекеттік орган ұсынған мәліметтердің рас еместігі айқындалған кезде, мемлекеттік органның жалпы бағасы жаңа деректермен сәйкес келтіріледі.
75. Есептілік ақпаратты уақтылы емес, толық емес, немесе дұрыс емес ұсынылған жағдайда, осы бағыты бойынша айыппұл баллы мемлекеттік органның қорытынды бағасынан алынады.
76. Министрлікке Кестемен көзделген мерзімнен кеш ұсынылған есептік ақпарат уақытылы берілмеді деп есептеледі. Мемлекеттік органмен уақытында берілмеген есептік ақпарат үшін 1,5 айыппұл баллын шегеру көзделуде.
77. Әдістеменің қосымшаларына сәйкес есептілік ақпарат құрылымына белгіленген талаптарымен көзделген элементтері (қосымшалары, бөлімдері, басты бөлімдері, кестелері, көрсеткіштерінің мәні және т.б.) болмаған есептілік ақпарат толық емес деп есептеледі. Мемлекеттік органмен толық емес есептілік ақпарат берілгені үшін 2 айыппұл баллдарын шегеру көзделуде.
78. Қайта тексеру кезінде нақты фактілерінің сәйкес еместігі анықталған жағдайда, есеп беру ақпараты дұрыс емес деп саналады.
79. Аталған фактілер бағаланатын мемлекеттік органдардың есеп беру ақпаратындағы деректерді қайта тексеру нәтижелері бойынша 7-қосымшаға сәйкес құрастырылған тексеру актісінде жазылуы тиіс.
80. Есеп беруінде дұрыс емес ақпарат ұсынған мемлекеттік орган үшін әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл шегеріледі. Дұрыс емес ақпаратты ұсынған үшін шегерілетін баллдарының сомасы 5 баллдан аспауы тиіс.

6. Перепроверка результатов оценки
71. По результатам анализа, проведенного по методике определения «рисковой зоны», определяются государственные органы, подлежащие перепроверке, в ходе чего проверяется достоверность предоставленных государственным органом отчетной информации.
72. Достоверность информации, предоставленной государственными органами в Министерство для проведения оценки, обеспечивается непосредственно ими.
Комплекс организационных мер, принимаемых Министерством для перепроверки данных по показателям оценки, включает в себя, в числе прочих, следующее:
1) проведение Министерством мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике по установлению соответствия представленных данных фактическим данным;
2) направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые и другие государственные органы о представлении дополнительных сведений.
73. Проведение Министерством перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется в течение трех недель после рассмотрения обжалования государственного органа в порядке, указанном в пункте 82 настоящей Методики.
74. При выявлении недостоверности представленных государственным органом сведений по конкретному показателю критерия оценки, общая оценка государственного органа приводится в соответствие с новыми данными.
75. В случае представления несвоевременной, неполной или недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по данному направлению вычитаются штрафные баллы.
76. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная в Министерство позже срока, предусмотренного Графиком. За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1,5 штрафных балла.
77. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации согласно Приложениям к настоящей Методике. За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 2 штрафных баллов.
78. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
79. Указанные факты должны быть зафиксированы в акте сверки согласно Приложению 7 к настоящей Методике, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
80. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.

81. Анықталған фактілер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының «Шешімдер мен ұсыныстар» бөлімінде көрсетілуі тиіс.
82. Қайта тексеру іс-шаралары бағаланатын мемлекеттік органдардың растаушы құжаттармен шағымдар түскен кезде, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
83. Бағалаудың объективтілігін және шынайылығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органның бағалау нәтижелерін қайта тексеру үшін Министрлікте арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамына мемлекеттік органды бағалауда қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
7. Қайта ұйымдастырылған және жойылған мемлекеттiк органдарға
бағалауды өткiзудің тәртібі
84. Бағаланатын жылдың бірінші жарты жылдығында бағаланатын мемлекеттік орган қайта құрылған немесе жойылған жағдайда, осы органның бағалануы мемлекеттік органды – құқықтық мұрагерді бағалау аясында жүзеге асырылады және мемлекеттiк органды – құқықтық мұрагерді бағалаудың қорытынды баллын есептеу кезінде есепке алынады.
85. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында бағаланатын мемлекеттік орган қайта құрылған немесе жойылған жағдайда, осы орган бағаланбайды.
86. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта құрылған және жойылған мемлекеттік органның қызметін талдау мемлекеттік органды – құқықтық мұрагерді бағалау шеңберінде есепке алынып, ұсыныс ретінде пайдаланылады және мемлекеттік органның – құқықтық мұрагердің қорытынды баллына кірмейді.
8. Бағалау нәтижелерiне шағымданудың тәртібі
87. Бағалау нәтижелерін алған кезеңнен бастап, бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік органды бағалауға уәкілеттіге растайтын құжаттарымен наразылығын, қарсы екендігін жолдайды.
88. Бағалау нәтижелерге қарсылық болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күн ішінде мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарламаны ұсынады. Белгіленген мерзімнің өтуі бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылығы қабылданбайды.
89. Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органда шағымдану рәсімін жүргізу үшін Арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамында қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кірмеуі тиіс. Арнайы комиссия құрамы бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен белгіленеді, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
90. Мемлекеттік органдарды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен бағаланатын мемлекеттік органдардың расталған құжаттарымен қарсылықтарын Сараптамалық комиссияның жұмыс органынан алған кезеңінен бастап 5 күн жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және Келіспеушілік кестесі Арнайы комиссияға қарауға шығарылады (осы Методиканың 8-қосымшасы).

81. Информация по выявленным фактам отражается в разделе «Выводы и рекомендации» заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.
82. Перепроверочные мероприятия осуществляются по поручению Администрации Президента Республики Казахстан при поступлении возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами.
83. В целях обеспечения объективности и прозрачности оценки для перепроверки результатов оценки государственного органа в Министерстве формируется специальная комиссия, в состав которой не могут входить участвовавшие в оценке государственного органа сотрудники.
7. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных
государственных органов
84. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правопреемника.
85. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка данного органа не осуществляется.
86. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного и упраздненного во втором полугодии оцениваемого года, учитывается в рамках оценки государственного органа – правопреемника, используется в качестве рекомендаций и не включается в итоговый балл государственного органа – правопреемника.
8. Процедура обжалования результатов оценки
87. С момента получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки вправе в течение пяти рабочих дней направить возражения с подтверждающими документами в уполномоченный на оценку государственный орган.
88. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган обязан в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченный на оценку государственный орган соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
89. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченном на оценку государственном органе формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
90. В течение пяти рабочих дней с момента получения от рабочего органа Экспертной комиссии возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченным на оценку государственным органом формируется и вносится на рассмотрение Специальной комиссии Таблица разногласий (Приложение 8 к настоящей Методике).

91. Қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерін әділетті анықтауы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мүдделi салалық орталық мемлекеттiк органдардың өкiлдері шақырылып, мәжiлiс арнайы комиссиясымен өткізіледі.
92. Арнайы комиссияның мәжiлiстерiнiң нәтижелерi және қаралатын қарсылықтардың қорытындылары туралы алқа шешiмі қабылдануы бойынша Келіспеушілік кестесі Арнайы комиссияның төрағасымен және бағаланатын мемлекеттік органның өкілдерімен жетілдіріледі және қол қойылады.

91. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов.
92. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.

93. Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті Арнайы комиссиясымен қайта тексеру нәтижелері бойынша расталған құжаттармен бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын Сараптамалық комиссиядан алынған мерзімінен бастап он бес жұмыс күнінің ішінде Сараптамалық комиссияның жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдар қабылдау және қарсылықтарды қабылдамауы туралы негізделген қорытындыны бағаланатын мемлекеттiк органдарға жолдайды. Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда бiр уақытта нәтижелер туралы түзетiлген қорытынды жолданады.
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысаны
Ақпараттық технологияларды пайдалануды бағалау бойынша есеп
________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
1
ЭҚАЖ орталығы арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚА қатысушыларына жолдауға жататын құжаттар саны
2
Сыртқы шығыс құжаттардың саны
3
Тіркелген электрондық өтініштердің саны
4
Электрондық өтініштердің жалпы саны
№ р/н
Ведомстволық АЖ атауы
Тираждауға жататын құрылымдың бөлімшелер
Тираждалаған ақпараттық жүйе бар құрылымдың бөлімшелер
Тираждауға жататын жергілікті атқарушы органдар
Тираждалаған ақпараттық жүйе бар жергілікті атқарушы органдар
Тираждалаған ақпараттық жүйеде жұмыс істеуін реттейтін құжаттық бар болуы
тираждалаған ақпараттық жүйеде жұмыс істеуін реттейтін құжатты орындауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертулер:

93. В течение пятнадцати рабочих дней с момента получения от Экспертной комиссии возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, по результатам перепроверки Специальной комиссии уполномоченный на оценку государственный орган направляет в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах.
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Отчет по применению информационных технологий
___________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
1
Количество документов, направленных в другие ГО – участникам СЭД через Центр ЕСЭДО только в электронной форме
2
Количество внешних исходящих документов
3
Количество зарегистрированных электронных обращений
4
Общее количество электронных обращений
№ п/п
Наименование ведомственной ИС
Наименование подразделений, подлежащих тиражированию
Наименование подразделений, имеющих тиражирование
Наименование МИО, подлежащих тиражированию
Наименование МИО, имеющих тиражирование
Наличие регламента работы в ИС
Исполнение регламента работы в ИС
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечания:

1. Мәліметтер барлық ведомстволық ақпараттық жүйелер бойынша беріледі
2. Мемлекеттік органмен ұсынылатын есептілік Мicrosoft Ехсеl (кеңейтілген.хls) құрылған электрондық кесте нысанында беріледі.
Мемлекеттік органмен берілетін ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есептілік келесі әдіс бойынша толтырылады:
1-жолда ЭҚАЖ орталығы арқылы қағаз түрде қайталаусыз мемлекеттік органдарға - ЭҚА қатысушыларына жолданған (10 жылға дейін сақтау мерзімімен мемлекеттік органның - ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесі құрамына кіретін) құжаттар саны көрсетіледі;
2-жолда сыртқы шығыс құжаттар жалпы саны көрсетіледі (10 жылға дейін сақтау мерзімімен мемлекеттік органның - ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын мемлекеттік органмен бекітілген құжаттар мен істердің номенклатурасы тізбесі құрамына кіретін);
3-жолда «электрондық үкімет» порталынан ЭҚЖ қатысушысында - мемлекеттік органға келіп түскен, тіркелген электрондық өтініштердің жалпы саны көрсетіледі;
4-жолда «электрондық үкімет» порталынан ЭҚЖ қатысушысында - мемлекеттік органға келіп түскен өтініштердің жалпы саны көрсетіледі.
3. Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттік органмен берілетін ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есептілік келесі әдіс бойынша толтырылады:
1-бағанада реттік саны көрсетіледі;
2-бағанада ведомстволық ақпараттық жүйелер атауы көрсетіледі;
3-бағанада тираждауға жататын құрылымдық бөлімшелер (ведомствоға жататын органдарды қоса) көрсетіледі;
4-бағанада тираждалаған акпараттық жүйе бар құрылымдық бөлімшелер (ведомствоға жататын органдарды қоса) көрсетіледі;
5-бағанада тираждауға жататын жергілікті атқарушы органдар көрсетіледі;
6-бағанада тираждалған ақпараттық жүйе бар жергілікті атқарушы органдар көрсетіледі;
7-бағанада тираждалған ақпараттық жүйеде жұмыс істеуін реттейтін құжат атауы көрсетіледі;
8-бағанада тираждалған ақпараттық жүйеде жұмыс істеуін реттейтін құжатты орындауы көрсетіледі;
7, 8-бағаналар тек ЖАО толтырады.
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Нысана
Ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау нәтижелері туралы
қорытынды
_______________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есептік мерзім)
р/с
Бағалаудың критериясы
Әрбір критерияны бағалау баллдары
1.
Интернет-ресурстың тиімділігі
2.
Ведомстволық ақпараттық жүйелердің тиімділігі
3.
Мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) ішінара/толықтай үлесі
4.
Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану
Жалпы бағалау
Бағалау критериялары бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті
атқарушы органның қызметі тиімділігін талдау:

1. Сведения предоставляются по всем ведомственным информационным системам.
2. Отчетность, предоставляемая государственным органом предоставляется в формате электронной таблицы, созданной в Microsoft Excel (расширение.xls).
Отчетность по использованию межведомственных информационных систем, предоставляемая государственным органом заполняется следующим образом:
в строке 1 указывается количество документов (входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа - участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 10 лет), направленных через Центр ЕСЭДО в другие государственные органы - участники СЭД без дублирования в бумажном виде;
в строке 2 указывается общее количество внешних исходящих документов (входящих в состав утвержденных государственным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности государственного органа - участника СЭД в форме электронного документа со сроком хранения до 10 лет);
в строке 3 указывается общее количество зарегистрированных электронных обращений, поступивших в государственный орган - участнику СЭД с портала «электронного правительства»;
в строке 4 указывается общее количество электронных обращений, поступивших в государственный орган - участнику СЭД с портала «электронного правительства».
3. Отчетность по ведомственным информационным системам, предоставляемая государственным органом заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указываются наименования ведомственных информационных систем;
в графе 3 указывается наименование подразделений (включая подведомственные органы), подлежащих тиражированию;
в графе 4 указывается наименование подразделений (включая подведомственные органы), имеющих тиражированную информационную систему;
в графе 5 указывается наименование местных исполнительных органов, подлежащих тиражированию;
в графе 6 указывается наименование местных исполнительных органов, имеющих тиражированную информационную систему;
в графе 7 указывается наименование документа, регламентирующего работу в тиражированных информационных системах;
в графе 8 указывается исполнение документа, регламентирующего работу в тиражированных информационных системах.
Графы 7, 8 заполняются только МИО.
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Заключение о результатах оценки применения информационных
технологий
_____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
__________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
Эффективность интернет-ресурса
2
Результативность ведомственных информационных систем
3
Доля частично/полностью автоматизированных функций госоргана
4
Использование межведомственных информационных систем
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности центрального
государственного/местного исполнительного органа по критериям оценки:

1. «Интернет-ресурстың тиімділігі» критерийі бойынша
__________________________________________________________________
2. «Ақпараттық жүйелердің тиімділігі» критерийі бойынша
__________________________________________________________________
3. «Мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының
(үдерістерінің) ішінара/толықтай үлесі» критерийі бойынша
__________________________________________________________________
4. «Ведомстволық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критерийі
бойынша ___________________________________________________________
Қорытындылар мен ұсыныстар:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Уәкілетті мемлекеттік органның басшысы __________ _________________
(қолы) (қолтаңбаның мағынасын ашу)
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Ақпараттық технологияларды қолданылуын
бағалаудың критерийлері мен көрсеткіштері
№ р/с
Критерияның/көрсеткіштің атауы
Баллдар
Нәтижелі критерия
1.
Интернет-ресурстың тиімділігі
25
1.1
Интернет-ресурстың қолжетімділігі
10
1.2
Ақпараттың өзектілігі және толықтығы
15
Үдеріс критериялар
2
Ведомстволық ақпараттық жүйелердің тиімділігі
40
2.1
Ақпараттық жүйелерді бағынысты органдарда және жергілікті атқарушы органдарда тираждау
13
2.2
Мемлекеттік органдардың «электроныд үкіметтің» компоненттерімен ведомстволық ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру үлесі
13
2.3
Ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандыруға жататын функциялар санынан автоматтандырылған функциялардың үлесі;
14
3
Мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) ішінара/толықтай үлесі
20
4
Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану
15
4.1
Құжат айналымның жалпы көлемінен қағаз түрде қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі
7
4.2
«Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі
3
4.3
Мемлекеттік органдардың Интранет-порталын пайдалану
5
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесіне
4-қосымша
«Интернет-ресурстың қолжетімділігі» көрсеткіші бойынша бағалау
№ р/с
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Ең жоғарғы балл
Баллдарды бөлу тәртібі
1
Интернет желісіндегі интернет-ресурсқа қолжеткізу 1 балл
1.1
Мемлекеттік органның қабылданған толық және қысқаша атауы бойынша google, yandex, mail.ru іздеу жүйелерінде интернет-ресурстың қолжетімділігі
1
1-10 ұстанымы – 1 балл;
11-20 – 0,5 балл;

1. По критерию «Эффективность интернет-ресурса»:
_______________________________________________________________
2. По критерию «Результативность ведомственных информационных
систем»:
_______________________________________________________________
3. По критерию «Доля частично/полностью автоматизированных
функций госоргана»:
_______________________________________________________________
4. По критерию «Использование межведомственных информационных
систем»:
_______________________________________________________________
Выводы и рекомендации:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________
Руководитель уполномоченного       ____________  ____________________
государственного органа             (подпись)   (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Критерии и показатели
оценки применения информационных технологий
п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
Результативный критерий
1
Эффективность интернет-ресурса
25
1.2
Доступность интернет-ресурса
10
1.3
Полнота и актуальность информации
15
Процессные критерии
2
Результативность ведомственных информационных систем
40
2.1
Тиражирование информационных систем в подведомственные органы и местные исполнительные органы
13
2.2
Доля интеграции информационных систем с компонентами «электронного правительства»
13
2.3
Доля функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем
14
3
Доля частично/полностью автоматизированных функций госоргана
20
4
Использование межведомственных информационных систем
15
4.1
Доля межведомственного электронного документооборота без дублирования в бумажном виде от общего объема документооборота
7
4.2
Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»
3
4.3
Использование Интранет-портала государственных органов
5
Приложение 4
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Оценка по параметру «Доступность интернет-ресурса»
№ п/п
Наименование параметра, описание оцениваемых индикаторов
Максимальный балл
Порядок распределения баллов
1
Доступность интернет-ресурса в сети Интернет 1 балл
1.1
Доступность интернет-ресурса в поисковых системах google, yandex, mail.ru по полному и принятому сокращению наименования государственного органа
1
1-10 позиция – 1 балл;
11-20 – 0,5 балла

21 және одан әрі – 0 баллдар.
Әрбір іздеу жүйесіндегі ұстанымына алынған баллдары сомаланады және осы көрсеткіш бойынша арифметикалық орташа балл алынады.
2
Интернет-ресурстағы ақпаратқа қолжетімділігі 6 балл
2.1
Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari браузерлер, сондай-ақ Android, Windows Phone, iOS браузерлердің негізгі мобилдік түптұғырнамасы үшін интернет-ресурс құрылымы мен дұрыс ақпаратын көрсету
0,25
Аталған браузерлерден, сондай-ақ браузерлер мобилдік тұғырнамасында интернет-ресурстың дұрыс көрсетілмегені үшін 0,03 бал
2.2
Навигациялық қолжетімділігі (интернет-ресурсқа шығуы 5 тен аспауымен, навигацияның мәзірін пайдалана отырып, бастапқы бетінен бастап, кез келген құжат немесе ақпарат қолжетімді болуы тиіс);
0,3
Материалдарына сілтемесінің саны 3 бөлімдерін таңдау жолымен белгіленеді.
Xenu Link Sleuth бағдарламасының көмегімен интернет-ресурсы тексеріледі.
егер, 50 және одан да аса % материалдары навигациялық қол жетімділігі ең жоғары дәрежесімен орналастырылған жағдайда, ең жоғарғы балл қойылады (бастапқы бетінен бастап, сілтемелеріне шығуы 5-тен аспайтындай болуы,). Қалған барлық жағдайларында 0 балл қойылады
2.3
Интернет-ресурстың әрбір парағында негізгі навигациялық мәзірі, бастапқы парағына сілтемесі, сайт картасы, іздеу түрлері бар болуы
0,45
Көрсетілгендерінен қандай да бір индикаторлары болмаса, 0,0625 балл шегеріледі
2.4
Интернет-ресурстың иерархиялық құрылымында пайдаланушының тұрған жерін көрсететін, навигациялық тізбегінің бар болуы
1
2.5
Сайт картасының бар болуы
0,4
Сайт картасында орналастырылған, сілтемелері жұмыс істемейтін әрбір фактісі үшін, 01 балл шегеріледі,бірақ баллдарын шегеру сомасы параметрінің салмақты мәні 50% аспауы тиіс
2.6
Ақпаратты іздеуге қолжетімділігі:

21 и далее – 0 баллов.
Баллы, полученные за позицию, занимаемую в каждой поисковой системе, суммируются и выводится средний арифметический балл по данному показателю
2
Доступность информации на интернет-ресурсе 6 баллов
2.1
Корректное отображение информации и структуры интернет-ресурса для браузеров Firefox, InternetExplorer, GoogleChrome, Opera, Safari, а также браузеров основных мобильных платформ Android, WindowsPhone, iOS
0,25
За некорректное отображение интернет-ресурса в каком-либо из перечисленных браузеров, а также в браузерах мобильных платформ производится вычет 0,03 балла
2.2
Навигационная доступность (любой документ или информация должны быть доступны не более чем за 5 переходов по интернет-ресурсу, начиная с главной страницы, с использованием меню навигации);
0,3
Количество ссылок на материалы устанавливается путем выборочной проверки 3-х разделов. Дополнительно интернет-ресурс проверяется с помощью программы XenuLinkSleuth.
Максимальный балл ставится в случае, если 50 и более % материалов размещены с высокой степенью навигационной доступности (не более 5 переходов по ссылкам, начиная с главной страницы). Во всех остальных случаях ставится 0 баллов
2.3
Наличие на каждой странице интернет-ресурса основного навигационного меню, ссылки на главную страницу, карты сайта, формы поиска
0,45
За отсутствие какого-либо из перечисленных индикаторов производится вычет 0,15 балла
2.4
Наличие навигационных цепочек, отображающих местонахождение пользователя в иерархической структуре интернет-ресурса
1
2.5
Наличие карты сайта
0,4
За каждый выявленный факт не функционирующих ссылок, размещенных в карте сайта, производится вычет балла в размере 0,1 балла, но суммарно вычет баллов не должен превышать 50% весового значения параметра
2.6
Поисковая доступность информации:

1) іздеу жолында 20 дан кем емес символдарды енгізу;
2) интернет-ресурста орнатылған, барлық мәтіндік ақпарат бойынша мәтіндік іздеудің бар болуы;
3) интернет-ресурс бойынша кеңейтілген іздеу функцияларының бар болуы;
4) жеке парағында іздеудің нәтижелерін шығару (бұл ретте іздеу сұрау салу іздеу жолында қалуы тиіс)
1
Келтірілген қандай да бір индикаторлары болмаса, 0,25 балл шегеріледі
2.7
Ақпарат форматына қолжетімділігі:

1) ввод в поле поиска не менее 20 символов;
2) наличие контекстного поиска по всей текстовой информации, размещаемой на интернет-ресурсе;
3) наличие функции расширенного поиска по интернет-ресурсу;
4) вывод результатов поиска на отдельной странице (при этом поисковый запрос должен оставаться в строке поиска)
1
За отсутствие какого-либо из перечисленных индикаторов производится вычет 0,25 баллов
2.7
Доступность формата информации:

1) ақпаратты әр-түрлі форматтарда орналастыру: мәтіннің еркін фрагментін іздеу және көшірмелеу мүмкіндігі сақталғаннан кейін, өткізетін және пайдаланушының техникалық құралдарында оны сақталу мүмкіндігін қамтамасыз ететін, гипермәтіндік және мәтінде оқылатын нысанда. Бұл ретте мәтінінің коды UTF-8 форматында; мәтіні rtf, txt, HTML,XML форматтарында; мұрағаттық файлдары- zip форматында болуы тиіс
2) жүктеу үшін қолжетімді форматтарын және көлемдерін, құжаттарын көрсету;

1) размещение информации в различных форматах: гипертекстовом и в машиночитаемом виде, обеспечивающих возможность ее сохранения на технические средства пользователя и допускающих после сохранения возможность поиска и копирования произвольного фрагмента текста. При этом кодировка текста должна быть в формате UTF-8; текст должен быть представлен в форматах rtf, txt, HTML, XML; формат архивированных файлов - zip;
2) указание форматов и размеров документов, доступных для загрузки;

3) арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатпай-ақ, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету;
4) авторландырусыз, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету
1
Кейбірінің келтірілген талаптарға сәйкес келмейтіндігі фактісі анықталған жағдайда, 0,25 шегеріледі
2.8
Көлемді құжаттар бойынша навигациясы:
1) түсінігі бойынша бөлігінде ақпаратты үлкен блогтарға бөлу;

3) обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без установки специального программного обеспечения;
4) обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без авторизации
1
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,25 балла
2.8
Навигация по объемным документам:
1) разбивка больших блоков информации на смысловые части;

2)құжаттың нормативтік құқықтық актілер мәтінінде ішкі сілтемелерінің (якорлерін) әр-түрлі бөлімдерінің болуы
0,4
Кейбірінің келтірілген талаптарға сәйкес келмейтіндігі фактісі анықталған жағдайда, 0,2 балл шегеріледі
2.9
Ақпаратты орналастырылған күні мен уақытын, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгертудің күні мен уақытын көрсету
0,4
Әрбір талаптарына сәйкес келмегендігі бойынша фактілері анықталған жағдайда, әрқайсысына 0,2 балл жүргізіледі
2.10
Гипермәтіндік сілтемелеріне қолжетімділік
1) активтік емес сілтемелері және пайдаланылмайтын беттеріне сілтемемелері жоқ;
2) басқа тілдік болжамының сілтемесі бойынша тиісті парағына өту мүмкіндігі
(интернет-ресурстың тілін өзгерту кезінде қаралатын сол парағы ашылуы тиіс);
3) сыртқы интернет-ресурстқа гиперсілтемені орналастыру кезінде веб-шолушының және жаңа терезесінде (салымында) сыртқы интернет-ресурстың тиісті беті ашылуы және бұл туралы пайдаланушыны хабарлау
0,6
Келтірілген талаптардың кейбіріне сәйкес еместігі фактісі анықталғанда 0,2 баллды шегеру жүргізіледі
2.11
Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын көрсету «сайт атауында» болуы
0,1
2.12
Интернет-ресурса интернет-ресурстың (заставкасының болмауы) басты парағына тікелей қолжеткізуді қамтамасыз ету
0,1
3
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі – 1,6 балл
3.1
Мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін баламалы мәтіннің бар болуы;
0,2
3.2
Үш секундтан аса автоматты нысанда ойнатылатын веб-контент үшін тоқтау, пауза немесе музыканы ажырату тетігінің бар болуы;
0,2
3.3
Үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, жыпылықтайтын, айналатын веб-контентті автоматты нысанда тоқтату бойынша тетігінің бар болуы;
0,2
3.4
Интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің барлық функционалдығын басқару мүмкіндігінің бар болуы;
0,2
3.5
Веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін «Жоғарға» сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
0,2
3.6
Пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (формаларды толтырған кезде);
0,2
3.7
4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау;
0,2
3.8
Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің көлемін өзгерту мүмкіндігі;
0,2
4
Интерактивтік байланыс құралдарының бар болуы 1,4 балл
4.1
Сұраныстарды жолдау үшін кері байланыс формасының бар болуы
0,3
4.2
Анонстарды, және жаңалықтарды, мемлекеттік сатып алу конкурстарын өткізу туралы хабарламаларды беру үшін RSS –арнасының бар болуы
0,3

2) наличие в тексте нормативных правовых актов внутренних ссылок (якорей) на различные разделы документа
0,4
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,2 балла
2.9
Указание даты и времени размещения информации, а также даты и времени последнего изменения информации
0,4
За выявленные факты несоответствия по каждому из требований производится вычет 0,2 балла
2.10
Доступность гипертекстовых ссылок
1) отсутствие неактивных ссылок и ссылок на несуществующие страницы;
2) возможность перехода по ссылке на соответствующую страницу другой языковой версии (при изменении языка интернет-ресурса должна открываться та же просматриваемая страница);
3) при размещении гиперссылки на внешний интернет-ресурс открытие соответствующей страницы внешнего интернет-ресурса в новом окне (вкладке) веб-обозревателя и оповещение об этом пользователя
0,6
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,2 балла
2.11
Наличие в «шапке сайта» указания на официальный интернет-ресурс государственного органа
0,1
2.12
Обеспечение прямого доступа на главную страницу интернет-ресурса (отсутствие заставки)
0,1
3
Доступность для людей с ограниченными возможностями – 1,6 баллов
3.1
Наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку
0,2
3.2
Наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд
0,2
3.3
Наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем три раза в секунду
0,2
3.4
Наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса
0,2
3.5
Наличие на каждой веб-странице ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки «Наверх», позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы
0,2
3.6
Наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм)
0,2
3.7
Соблюдение уровня контрастности текста по отношению к фону не менее 4,5:1
0,2
3.8
Возможность изменения размера шрифта до 200% без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке
0,2
4
Наличие интерактивных средств связи 1,4 балла
4.1
Наличие формы обратной связи для отправки запросов
0,3
4.2
Наличие RSS-канала для передачи: анонсов и новостей; объявлений о проведении конкурсов государственных закупок
0,3

1.14
Өңірлер туралы анықтамалық ақпарат
1) Өңірдің әлеуметтік-экономикалық паспорты;
2) Өңірдің өнеркәсібі. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, өнеркәсібінің жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
3) Ауыл шаруашылығы мен ветеринария. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, саласының жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
4) Инфрақұрылымы (көлік, байланыс, тұрғын үй және ТКШ). Ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;

1.14
Справочная информация о регионе
1) Социально-экономический паспорт региона;
2) Промышленность региона. Текущая информация о состоянии промышленности, с указанием перечня и контактных данных промышленных предприятий региона;
3) Сельское хозяйство и ветеринария. Текущая информация о состоянии отрасли, с указанием перечня и контактных данных специализированных предприятий региона;
4) Инфраструктура (транспорт, связь, жилищное строительство и ЖКХ). Информация о текущем состоянии, контактные данные;

5) Денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
6) Білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
7) Мәдениет, дін, спорт және туризм. Ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;
8) Өңірдің Инвестициялық мүмкіншіліктері (инвесторлық қолдау туралы ақпарат, инвестирлеуде керек жобалары туралы ақпаратымен инвесторларға арналған ақпараты
4
4

5) Здравоохранение (сеть учреждений, медицинское обслуживание, санитарно-эпидемиологический надзор);
6) Образование (сеть учреждений, льготы для сельского населения);
7) Культура, религия, спорт и туризм. Информация о текущем состоянии, контактные данные;
8) Инвестиционные возможности региона (предложения для инвесторов с информацией о проектах, нуждающихся в инвестировании; информация о поддержке инвесторов)
4
4

1.15
Халықты әлеуметтік қорғау
1) Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама);
2) Әлеуметтік қамтамасыз ету:
- әлеуметтік көмек (азаматтардың жеке санаттарына, атаулы әлеуметтік көмек);
- тұрғын-үй көмегі;
- ҰОС қатысқандарды, мүгедектер, балаларды әлеуметтік қорғау;
- зейнетақыны төлемі
3) уәкілетті органның баланыс деректері мен мемлекеттік қолдауды көрсетумен, халықтың көші-қоңы туралы мәліметтері;
3
3
1.13
Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі бойынша тұжырымдамасы аясында жергілікті атқарушы орган қызметі

1.15
Социальная защита населения
1) Трудоустройство (меры государственной поддержки, сообщения о вакансиях);
2) Социальное обеспечение:
- социальная помощь (отдельным категориям граждан, адресная социальная помощь);
- жилищная помощь;
- социальная защита участников ВОВ, инвалидов, детей;
- пенсионные выплаты
3) Сведения о миграции населения, с указанием мер государственной поддержки и контактной информации уполномоченных органов;
3
3
1.13
Деятельность местного исполнительного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике»"

1) "Жасыл экономикаға»" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері
2) "Жасыл экономикаға»" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі жергілікті атқарушы орган туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде)
2
2
Барлығы
50
50
*Мәтінде оқылатын түрінде орналастырылуы тиіс, мәліметтері жұлдызшамен белгіленген.
Ескертпе:
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік болжамына 50 баллға тең:
Ақпараттық толтыру жеткіліксіздігі
- ұсынылған ақпараты жеткіліксіз (мәтіндері тақырыбына сай емес, ақпарат алу көзі көрсетілмеген)
- интернет-ресурста жаңғыртылмаған нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған және құжаттың редакциясының ескіргені)
- ақпараттық материалдарды уақтылы жаңғырту
- мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
- материалда сілтемеленген, заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер мәтіндеріне өту мүмкіндігінің болмауы
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Нысаны
«Ақпараттандыру саласындағы Білім базасында енгізілген
деректердің толықтығы» көрсеткішінің параметрлері
Параметрінің атауы
Балл
1
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарындағы стратегиялық көрсеткіштерінің жалпы саны, «электрондық үкімет» эталондық моделі (анықтамалық) қызметінің бағыттары бойынша ( бұдан әрі – Эталондық моделі) мамандандырылған, мемлекеттік органның стратегиялық көрсеткіштерінің өзектіленген тізбесінің бар болуы;
1
2
Мемлекеттік органның стратегиялық көрсеткішінің сипаттамасының бар болуы:
2
2.1
МО стратегиялық жоспары не бағдарламалық құжатына сәйкес көрсеткішінің атауы;
2.2
Көрсеткішінің құжат – құжатты алу көзінің атауы;
2.3
Көрсеткіштер тобы;
2.4
Көрсеткішінің өзектілігі;
2.5
Көрсеткішінің түрі;
2.6
Көрсеткішінің типі.
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 983 қаулысымен бекітілген, Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізіліміне сәйкес, мемлекеттік органдарға бекітілген, қызметтердәің жалпы санына қатысты, ақпараттандыру объектілерін жіктеу қызметі бағыттары бойынша мамандандырылған, мемлекеттік қызметтердің өзектіленген тізбесінің бар болуы
1
4
Мемлекеттік қызмет сипаттамасының бар болуы:
2
4.1
Тізілімге сәйкес қызметтер атауы;
4.2
Қызметті көрсететін, мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің атауы;
4.3
Қызметтер/функциялар тобы
4.4
Қызметті алушылар тобы (жеек, заңды тұлғалар, ЖК);
4.5
Қызметті алушылардың мақсатты тобы (жер қойнауын пайдаланушылар, өндірістік ұйымдар, күзет агенттіктері, жетімдер, және т.б.);
4.6
Қызмет төлемінің қажеттігі;
4.7
Түрлеріне қарай бөлумен, ақылы қызмет көрсеткені үшін құны (тіркеу, көшірмесін алу, есептен алып тастау және т.с.с.)
4.8
Қызметінің кіріс, аралық, шығыс құжаттар құжаттар тізбесі
4.9
Көрсетілетін қызметін регламенттейтін, нормативтік құқықтық актілер тізбесі

1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к «зеленой экономике».
2) Информация о деятельности местного исполнительного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике»" (в пределах компетенции)
2
2
ИТОГО
50
50
*Звездочкой помечены сведения, которые должны быть размещены в
машиночитаемом виде.
Примечание:
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения
раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет
в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50
(пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти
баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
- неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
- наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
- несвоевременное обновление информационных материалов
- неаутентичность текстов на государственном и русском языках
- непредоставление возможности перехода на текст законодательных и нормативных актов, на которые ссылаются в материале
Приложение 6
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Параметры показателя «Полнота данных, внесенных с Базу
знаний в сфере информатизации»
Наименование параметра
Балл
1
Наличие актуального списка стратегических показателей государственного органа, классифицированных по направлениям деятельности эталонной (справочной) модели «электронного правительства» (далее – Эталонная модель), относительно общего количества стратегических показателей в стратегическом плане государственного органа
1
2
Наличие описания стратегического показателя государственного органа:
2
2.1
наименование показателя согласно программному документу либо стратегическому плану ГО;
2.2
наименование документа-источника показателя;
2.3
группа показателя;
2.4
актуальность показателя;
2.5
вид показателя;
2.6
тип показателя.
3
Наличие актуального списка государственных услуг, классифицированных по направлениям деятельности классификатора объектов информатизации, относительно общего количества услуг, закрепленных за государственным органом, согласно Реестру государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам, утвержденному Постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 983 (далее – Реестр)
1
4
Наличие описания государственной услуги:
2
4.1
наименование услуги согласно Реестру;
4.2
наименование структурного подразделения государственного органа, которое оказывает услугу;
4.3
группа функций/услуг;
4.4
группа получателей услуги (физические, юридические лица, ИП);
4.5
целевая группа получателей услуги (недропользователи, промышленные организации, охранные агентства, сироты, и т.п.);
4.6
необходимость оплаты услуги;
4.7
стоимость за оказание платной услуги, с разбивкой по случаям (регистрация, получение дубликата, снятие с учета и т.п.);
4.8
перечень входящих, промежуточных, выходящих документов услуги;
4.9
перечень нормативно-правовых актов, регламентирующие оказание услуги;

4.10
Қызмет автоматтандыруға жатады/жатпайды;
4.11
Қызмет автоматтандырылған/автоматтандырылмаған/ішінара автоматтандырылған
4.12
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен байланыс қызметі арқылы, қызметін автоматтандыру (егер бағалау кезінде автоматтандырылса)
4.13
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен байланыс қызметі арқылы, қызметін автоматтандыру жоспарланса (егер бағалау кезінде автоматтандыруға жататын, бірақ бағалау кезінде оны автоматтандыру жоспарланған автоматтандырылмаған бірақ автоматтандырылмаған жағдайда)
4.14
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 15.03.2013 ж. № 51-р бекітілген, шешуші көрсеткіштерімен және/немесе МО стратегиялық көрсеткіштерімен байланысы
5
Қосымшаға сәйкес мемлекеттік органға бекітілген, МО функцияларының жалпы саны, Эталондық моделдері қызметінің бағыттары бойынша білікті мамамдандырылған, мемлекеттік функцияларының жаңартылған тізбесінің бар болуы
1
6
Мемлекеттік функциялар сипаттамасының бар болуы
1
6.1
функцияларының орындалуына жауапты, мемлекеттік органның және\немесе оның құрылымдық бөлімшелерінің атауы;
6.2
функцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын, кіріс, аралық, шығыс құжаттар тізбесі;
6.3
Қызметтер/функциялар тобы
6.4
функция автоматтандыруға жатады/жатпайды
6.5
Функция автоматтандырылуының ағымдағы жағдайы
7
МО құрылымдық бөлімшелердің ережелеріндегі функцияларының жалпы санынан 30 % кем емес ақпараттандыру объектілерінің классификаторы бағыттары бойынша арнайы функцияларының ахтуалды тізімінің бар болуы (арнайы функция – тек бір МО орындалатын өзгеше функциясы болып табылады) және олардың сипаттамасы
1
7.1
функцияларының орындалуына жауапты, мемлекеттік органның және\немесе оның құрылымдық бөлімшелерінің атауы;
7.2
функцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын, кіріс, аралық, шығыс құжаттар тізбесі;
7.3
Функция автоматтандыруға жатады/жатпайды
7.4
Функция автоматтандыруының ағымдағы дәрежесі
8
15.03.2013 жылғы № 51 р ҚР Премьер-министрінің қаулысымен бекітілген МО стратегиялық көрсеткіштері және/немесе маңызды көрсеткіштерімен байланысқан ақпараттандыру объектілерінің классификаторы бағыттары бойынша маңызды функцияларының ахтуалды тізімінің бар болуы (маңызды функция – ҚР Премьер-министрінің қаулысымен бекітілген МО стратегиялық көрсеткіштері және/немесе маңызды көрсеткіштерімен байланысқан арнайы функциясы болып табылады) және олардың сипаттамасы
1
8.1
МО және/немесе оның құрылымдық бөлімшелердің ережелеріне сәйкес мемлекеттік функцияның атауы
8.2
функцияларының орындалуына жауапты, мемлекеттік органның және\немесе оның құрылымдық бөлімшелерінің атауы;
8.3
Функция автоматтандыруға жатады/жатпайды
8.4
Функция автоматтандыруының ағымдағы дәрежесі
8.5
Функцияның кіріс, аралық, шығыс құжаттар құжаттар тізбесі
8.6
көрсетілетін функцияларын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер тізбесі;
8.7
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен мемлекеттік функцияларының байланысы арқылы, функциясы автоматтандырылған (автоматтандыруға және автоматтандырылған болса);
8.8
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен, мемлекеттік функцияларының байланысы арқылы, функциясы (егер бағалау кезінде функциясы автоматтандырылуға жатқан немесе автоматтандырылса және оның автоматтандырылуы жоспарланған жағдайда);
8.9
ҚР Премьер-Министрінің 15.03.2013 ж. № 51-ө бекітілген, шешуші көрсеткіштерімен және немесе МО стратегиялық көрсеткіштерімен байланысы
9
Мемлекеттік тіркелімде тіркелген ақпараттық жүйелерінің бар болуы – параметрлері Мемлекеттік тіркелім мен Білім базасын салыстырумен, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді әзірлеуге, жаңғыртуға және сүйемелдеуге ағымдағы шартты тексеру жолымен бағаланады.
1
10
Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелеріне сипаттамасының бар болуы:
2

4.10
услуга подлежит/не подлежит автоматизации
4.11
услуга автоматизирована/не автоматизирована/частично автоматизирована
4.12
связь услуги с информационными системами государственных органов, посредством которых автоматизирована услуга (в случае если услуга автоматизирована на момент оценки);
4.13
связь услуги с информационными системами государственных органов, посредством которых планируется автоматизировать (в случае если услуга подлежит автоматизации, но не автоматизирована на момент оценки и планируется ее автоматизировать);
4.14
связь со стратегическими показателями ГО и/или ключевыми показателями, утвержденными распоряжением Премьер-Министра РК № 51-р от 15.03.2013 г.;
5
Наличие актуального списка государственных функций, классифицированных по направлениям классификатора объектов информатизации, относительно утвержденного перечня функций ГО
1
6
Наличие описания государственной функции:
1
6.1
Наименование государственной функции согласно положению государственного органа и\или его структурного подразделения;
6.2
наименование государственного органа и\или его структурного подразделения, ответственного за исполнение функции;
6.3
группа функций/услуг;
6.4
функция подлежит/не подлежит автоматизации
6.5
текущий статус автоматизации функции
7
Наличие не менее 30 % актуального списка специфичных (специфичная функция – это уникальная функция, которая исполняется только одним ГО) государственных функций, классифицированных по направлениям классификатора объектов информатизации, относительно общего количества функций в положениях структурных подразделений ГО и их описание
1
7.1
Наименование государственной функции согласно положению государственного органа и\или его структурного подразделения;
7.2
наименование государственного органа и\или его структурного подразделения, ответственного за исполнение функции;
7.3
функция подлежит/не подлежит автоматизации
7.4
текущий статус автоматизации функции
8
Наличие актуального списка ключевых государственных функций (ключевая функция – это специфичная функция, которая связана со стратегическими показателями ГО и/или ключевыми показателями, утвержденными Премьер-Министром), классифицированных по направлениям классификатора объектов информатизации, связанных со стратегическими показателями ГО и/или ключевыми показателями, утвержденными распоряжением Премьер-Министра РК № 51 р от 15.03.2013 г. и их описания
1
8.1
Наименование государственной функции согласно положению государственного органа и\или его структурного подразделения;
8.2
наименование государственного органа и\или его структурного подразделения, ответственного за исполнение функции;
8.3
функция подлежит/не подлежит автоматизации
8.4
текущий статус автоматизации функции
8.5
перечень входящих, промежуточных, выходящих документов, используемых при осуществлении функции;
8.6
перечень нормативно-правовых актов, регламентирующие реализацию функции;
8.7
связь государственной функции с информационными системами государственных органов, посредством которых автоматизирована функция (в случае если функция подлежит автоматизации и автоматизирована на момент оценки);
8.8
связь государственной функции с информационными системами государственных органов, посредством которых планируется автоматизировать функцию (в случае если функция подлежит автоматизации, но не автоматизирована на момент оценки и планируется ее автоматизировать);
8.9
связь со стратегическими показателями ГО и/или ключевыми показателями, утвержденными распоряжением Премьер-Министра РК № № 51 р от 15.03.2013 г.
9
Наличие актуального списка информационных систем, зарегистрированных в Госрегистра – параметр оценивается сравнением Госрегистра и Базы знаний, а также путем проверки текущих договоров на разработку, модернизацию и сопровождение информационных систем.
1
10
Наличие описания информационной системы государственного органа
2

10.1
ақпараттық жүйенің иеленушісі;
10.2
ақпараттық жүйенің мәртебесі (жүйенің өмірлік циклінің ағымдағы жай-күйі);
10.3
қосымшасы сәулетінің типі;
10.4
торабы сәулеті типіне сипаттамасы;
10.5
қосымша клиентінің типі.
11
Ақпараттық жүйе құрауыштарының жаңғыртылған тібесі бар болуы - параметрі Білім базасының мәліметтерін ақпараттық жүйеге бекітілген өзектіленген техникалық тапсырмасының болжамын салыстыру жолымен бағаланады.
1
12
Ақпараттық жүйе құрауыштарымен берілетін сервистеріне (функционалдық міндеттері) сипаттамасының бар болуы - параметрі Білім базасының мәліметтерін және ақпараттық жүйеге бекітілген өзектіленген техникалық тапсырмасының болжамын салыстыру жолымен бағаланады.
2
13
қолданыстағы ақпараттық жүйелерді ықпалдастырудың өзектіленген тізбесінің бар болуы;
2
14
Болжамын көрсетумен пайдаланыстағы ақпараттық жүйелер технологияларының өзектіленген тізбесінің бар болуы – параметрі Білім базасы мәліметтерін және ақпараттық жүйелерді әзірлеуге, жаңғыртуға және сүйемелдеуге ағымдағы шартты салыстырумен бағаланады.
1
15
АЖ, БҚ және НТҚ мемлекеттік регистрде тіркелуінің бар болуы
1
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесіне
7-қосымша
Есеп беру ақпаратынан тұратын, деректерді қайта тексеру
нәтижелері бойынша
САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
_____________________________________________________________
(Орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
___________________
(есептілік кезеңі)
Атауы
Шегерілген баллы
1
Есептілік ақпарат уақытылы ұсынбау
2
Толық емес ақпаратты ұсыну
3
Дәйексіз ақпаратты ұсыну
БАРЛЫҒЫ:

10.1
владелец информационной системы;
10.2
статус информационной системы (текущее состояние жизненного цикла системы);
10.3
тип архитектуры приложения;
10.4
описание типа архитектуры узла;
10.5
тип клиента приложения.
11
Наличие актуального списка компонентов информационной системы - параметр оценивается путем сравнения сведений Базы знаний и наиболее актуальной утвержденной версии Технического задания на информационную систему.
1
12
Наличие описания сервисов (функциональных задач), предоставляемых компонентами информационной системы - параметр оценивается путем сравнения сведений Базы знаний и наиболее актуальной утвержденной версии Технического задания на информационную систему;
2
13
Наличие актуального списка существующих интеграций информационной системы;
2
14
Наличие актуального списка используемых информационной системой технологий с указанием их версии - параметр оценивается сравнением сведений Базы знаний и заключенных договоров на разработку, модернизацию и сопровождение информационных систем
1
15
Наличие регистрации в Государственном регистре ИС, ПО и НТД
1
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной
информации
_____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
_________________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемый балл
1
Несвоевременное представление отчетной информации
2
Представление неполной информации
3
Представление недостоверной информации
ВСЕГО:

1. Графикке сәйкес мемлекеттік органмен есептілік ақпаратты беру мерзімі: 201__жылғы «_» ________________
Есептілік ақпаратының нақты берілген күні: 201__жылғы «__»________.
Шегеру: ______ балл құрайды
2. Толық емес ақпарат ұсынылды, оның ішінде есептілік ақпаратына белгіленген талаптармен көзделген келесі элементтері (қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштерінің мәні және басқалары) жоқ.
1) _________________________________________________________
2) _________________________________________________________
.....
Шегеру: ________________ балл құрайды.
3. Дәйексіз ақпарат берілді. Қайтадан тексеру барысында келесі фактілерінің сәйкес келмейтіндігі анықталды:
1) __________________________________________________________
2) __________________________________________________________
...
Шегеру: ________________ балл құрайды.
БАРЛЫҚ ШЕГЕРУ: ______ балл.
Уәкілетті органның өкілі, лауазымы
Бағаланатын органның өкілі, лауазымы
__________ (күні)
__________
(күні)
____________
(қолы)
___________
(қолы)
_____________ (қолтаңбалардың мағынашын ашу)
(қолтаңбалардың мағынашын ашу)
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
8-қосымша
_____________________ бағыты бойынша бағалау нәтижелері туралы
келіспеушілік кестесі
_______________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік органның атауы)
Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Наразылық түрі
Бағаланатын мемлекеттiк органның қарсылығы
Шағым қорытындылары бойынша шешiм
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Шағым жасау қорытындылары есебімен жалпы бағасы _____.
Комиссияның төрағасы, лауазымы
(күні) (қолы) (ТАӘ)
Шағымның қорытындыларымен танысқан:
Мемлекеттік органның төрағасы, лауазымы
(күні) (қолы) (ТАӘ)

1. Согласно Графику оценки срок представления государственным
органом отчетной информации: «____» ____________ 201 ___ года.
Фактическая дата представления отчетной информации: «____»
____________ 201___ года.
Вычет составляет: ______ балла.
2. Представлена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения
показателей и др.), предусмотренные установленными требованиями к
структуре отчетной информации:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
…
Вычет составляет: ______ балла (-ов).
3. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
…
Вычет составляет: ______ балла (-ов).
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: __________ балла (-ов).
Представитель уполномоченного органа,   _______  _______ ____________
должность                                        (дата)    (подпись)  (расшифровка
подписи)
Представитель оцениваемого госоргана,   ______  _______ _____________
должность                                (дата)   (подпись)  (расшифровка
подписи)
Приложение 8
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Таблица разногласий
по результатам оценки по направлению _____________________________
___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку госоргана
Вид нарекания
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования
Примечание
1
2
3
4
5
6
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность   (дата)   (подпись)     (ФИО)
С итогами обжалования ознакомлен:
Председатель государственного органа,
должность                          (дата)   (подпись)     (ФИО)