Қаржы полициясы органдарының орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдар үшін арнайы бастапқы оқудан өту қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының 2014 жылғы 13 ақпандағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 18 наурызда № 9239 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 63 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 17.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 11-бабының 2-тармағына сәйкес, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 шілдедегі Заңының 7-бабы 3-тармағының 5) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы полициясы органдарының орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдар үшін арнайы бастапқы оқудан өту қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) (бұдан әрі - Агенттік) Кадрлар басқармасы, Қаржы полициясы академиясы Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық ынтымақтастық департаментімен бірлесе отырып, осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігі (қаржы полициясы)
Төрағасының
2014 жылғы 13 ақпандағы
№ 56 бұйрығына
Қаржы полициясы органдарының орта басшы құрамдағы
лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдардың
арнайы бастапқы оқудан өту қағидалары мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы полициясы органдарының орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдардың арнайы бастапқы оқудан өту қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 11-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі - ҚПО) орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің арнайы бастапқы оқытудан өту тәртібі мен шарттарын белгілейді.

Об утверждении Правил и условий прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы финансовой полиции на должности среднего начальствующего состава
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) от 13 февраля 2014 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2014 года № 9239. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17 февраля 2021 года № 63.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17.02.2021 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", а также руководствуясь подпунктом 5) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2002 года "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы финансовой полиции на должности среднего начальствующего состава.
2. Управлению кадров, Академии финансовой полиции совместно с Департаментом правового обеспечения и международного сотрудничества Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (далее - Агентство) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
от 13 февраля 2014 года № 56
Правила и условия прохождения специального первоначального
обучения для лиц, впервые поступающих в органы финансовой
полиции на должности среднего начальствующего состава
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы финансовой полиции на должности среднего начальствующего состава (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и определяют порядок и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы финансовой полиции (далее - ОФП) на должности среднего начальствующего состава.

2. ҚПО-ға бірінші рет қабылданатын адамдар қызметтік міндеттерін атқару үшін қажетті білім, іскерлік, дағды және мінез-құлық нормаларын меңгеру үшін арнайы бастапқы оқытудан (бұдан әрі - АБО) өтеді.
3. АБО қабылданған адамдарды күтіп ұстау бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. АБО Қаржы полициясы академиясының (бұдан әрі – Академия) кәсіби қайта даярлау және біліктілікті арттыру факультеті базасында жүзеге асырылады.
5. Оқу үрдісінің мазмұны Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (бұдан әрі – Агенттік) Төрағасының Академияға жетекшілік ететін орынбасарымен келісілетін оқу-тақырыптық жоспарымен белгіленеді және Академия бастығымен бекітіледі.
2. Арнайы бастапқы оқытуға қабылдау және өту тәртібі
6. АБО жіберу үшін ҚПO-ға адамдарды іріктеуді және жеке істерін ресімдеуді ҚПО кадр бөлімшелері жүзеге асырады.
7. АБО-ға тыңдаушылардың ұйымдастырушылық және оқу-әдістемелік қамтамасыз етілуін Академия жүзеге асырады.
8. Академия Агенттіктің Кадрлар басқармасымен бірлесе отырып, АБО курстарының әр күнтізбелік жылға арналған жоспар-кестесін (бұдан әрі – Жоспар-кесте) және АБО өтуге жататын қызметкерлердің санына тәртіптеме әзірлейді, олар Агенттік Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарымен келісіледі және Академия бастығымен бекітіледі.
9. Жоспар-кестеде оқыту мерзімдері, АБО курстарының ұзақтығы мен саны көрсетіледі. АБО ұзақтығы 2 айды (60 күнтізбелік күнді) құрайды.
10. ҚПО кадр бөлімшелері тәртіптеменің және Жоспар-кестенің толық көлемде орындалуын қамтамасыз етеді.
11. Аумақтық ҚПО және Агенттіктің кадрлар бөлімшелері АБО-ға жіберу алдында үміткерлердің сыртқы пішінін, керек-жарағын тексереді және АБО жіберілетін үміткерлердің жолда және оқу үрдісінде өздерін ұстау қағидалары жөнінде нұсқама жүргізеді.
12. АБО-ға үміткерлер Академияға уақтылы келуге тиіс және өзімен бірге:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің округтік әскери-дәрігерлік комиссиясының денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындысы;
2) жұмыс орнынан анықтама, көкшіл сұр түсті камуфляждық нысаны, сондай-ақ спорттық киімі;
3) жеке гигиеналық заттары және қажетті жазба жабдықтары болуы міндетті.
13. АБО үміткерлердің оқу орнына теміржол көлігімен келу және одан кері қайту шығындарын оқуға жіберетін аумақтық ҚПО бөлімшесі өтейді.
14. Үміткерлерді АБО тыңдаушылары құрамына қабылдағаннан кейін негізсіз сабақтан босатылуын, Академия аумағын өз бетінше тастап кетуін, сондай-ақ жарғыға қайшы өзара қатынастарды болдырмау мақсатында Академияның кәсіби қайта даярлау және біліктілікті арттыру факультеті қызметкерлері АБО тыңдаушысының әрқайсысының қолын қойдыра отырып, Академияда белгіленген күн тәртібімен және мінез-құлық қағидаларымен таныстырады және нұсқама жүргізеді.

2. Лица, впервые поступающие в ОФП, проходят специальное первоначальное обучение (далее - СПО) для приобретения знаний, умений, навыков и норм поведения, необходимых для выполнения служебных обязанностей.
3. Содержание лиц, зачисленных на СПО, осуществляется за счет бюджетных средств.
4. СПО осуществляется на базе факультета профессиональной переподготовки и повышения квалификации Академии финансовой полиции (далее - Академия).
5. Содержание учебного процесса определяется учебно-тематическим планом, который согласовывается с курирующим Академию заместителем Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (далее - Агентство) и утверждается начальником Академии.
2. Порядок и условия прохождения специального
первоначального обучения
6. Отбор лиц для направления на СПО и оформление личных дел осуществляется кадровыми подразделениями ОФП.
7. Организационное и учебно-методическое обеспечение слушателей СПО осуществляет Академия.
8. Академия совместно с Управлением кадров Агентства на каждый календарный год составляет План - график курсов СПО (далее - План - график) и разнарядку на численность сотрудников, подлежащих СПО, которые согласовываются с курирующим Академию заместителем Председателя Агентства и утверждается начальником Академии.
9. В Плане-графике указываются сроки проведения, продолжительность и количество курсов СПО. Продолжительность СПО составляет 2 месяца (60 календарных дней).
10. Кадровые подразделения ОФП обеспечивают выполнение разнарядки и Плана-графика в полном объеме.
11. Кадровые подразделения территориальных ОФП и Агентства перед командированием на СПО проверяют внешний вид, экипировку и проводят инструктаж о правилах поведения в пути следования и в процессе обучения направляемых на СПО кандидатов.
12. Кандидаты на СПО должны своевременно прибыть в Академию и обязаны иметь при себе:
1) медицинское заключение о состоянии здоровья окружной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) справку с места работы, камуфляжную форму цвета хаки, а также спортивную форму;
3) предметы личной гигиены и необходимые письменные принадлежности.
13. Кандидатам на СПО расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту учебы и обратно возмещает направляющее на учебу территориальное подразделение ОФП.
14. После зачисления кандидатов в слушатели СПО, в целях исключения необоснованного освобождения от занятий, самовольного оставления территории Академии, а таже неуставных взаимоотношений сотрудники факультета профессиональной переподготовки и повышения квалификации Академии проводят инструктаж и ознакомление под личную роспись каждого из слушателей СПО с распорядком дня и правилами поведения, утвержденными начальником Академии.

15. АБО өткеру кезеңінде тыңдаушылар казармалық жағдайда болады және оларға Академияның бастығымен бекітілген күн тәртібі мен мінез-құлық қағидаларын сақтау қолданылады.
16. АБО тыңдаушыларының сағат 09:00-ден 18:00-ге дейінгі кезеңде күн тәртібі мен мінез-құлық қағидаларын сақтауын бақылау кәсіби қайта даярлау және біліктілікті арттыру факультеті бастығы мен аға оқытушыларына, сағат 18.00-ден бастап 09.00-ге дейінгі кезеңде АБО курсының бастығы мен оның тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарына жүктеледі.
17. Міндетіне:
1) Академияның ауыспалы құрамын жалпы сапқа тұрғызу шегінде АБО жеке құрамын сабаққа таңертеңгілік жинау және оларды кешке тексеру;
2) жарғылық емес өзара қатынасқа жол бермеу;
3) кешігуге жол бермеу;
4) өзге де тәртіптік бұзушылықтарға жол бермеу кіретін курс командирі АБО өту кезеңінде АБО тыңдаушыларының арасынан Академия бастығының бұйрығымен тағайындалады.
Бұзушылық анықталған жағдайда курс командирі тезарада курс бастығына немесе оның тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарына баяндайды, ол өз кезегінде, кәсіби қайта даярлау және біліктілікті арттыру факультетінің бастығына хабарлайды. Кәсіби қайта даярлау және біліктілікті арттыру факультетінің бастығы Академия бастығының кәсіби және саптық даярлық мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына баянатпен баяндайды.
18. АБО тыңдаушыларын демалыс және мейрам күндері 1 немесе одан да көп тәулікке босату, сондай-ақ отбасы жағдайына байланысты Астана қаласынан тысқары шығуы Академия бастығының атына жазылған жазбаша өтініші (баянаты) негізінде жүзеге асырылады. 24 сағаттан аспайтын мерзімге босату Академия бастығының кәсіби және саптық даярлық мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарының жазбаша рұқсатымен жүргізіледі.
19. АБО курстарында оқу ҚПО жүктелген міндеттерді орындау үшін қызмет ерекшеліктерін ескере отырып, қажетті білімдерді, дағдылар мен іскерлікті меңгеруге бағытталған ұйымдастырушылық, оқу іс-шаралары жүйесін көздейді.
20. Әскери пәндер, дене шынықтыру дайындықтары бойынша сынақтар курстардың оқу бағдарламаларына сәйкес қабылданады.
21. Тыңдаушылардың АБО алған қорытынды білім деңгейі компьютерлік тестілеумен бағаланады, онда АБО оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес келетін пәндер бойынша сұрақтар қамтылады.
Тест тапсырмаларының жалпы саны 30 сұрақтан құралады. Шекті мәні кемінде 15 дұрыс жауапты құрайды.
Тестілеуге 45 минут беріледі.
22. АБО-ның дене шынықтыру және атыс даярлығынан сынақтар тапсырмаған, сондай-ақ тестілеуден шекті мәнді жинамаған тыңдаушыларына АБО курстарына қатысқаны туралы анықтама беріледі.

15. На период прохождения СПО слушатели находятся на казарменном положении и на них распространяются правила поведения и распорядка дня, утвержденные начальником Академии.
16. Контроль за соблюдением слушателями СПО распорядка дня и правил поведения в период с 9.00 до 18.00 часов возлагается на начальника и старших преподавателей факультета профессиональной переподготовки и повышения квалификации, в период с 18.00 до 09.00 часов - на начальника курса СПО и его заместителя.
17. Командир курса назначается приказом начальника Академии из числа слушателей СПО на период прохождения СПО, в обязанности которого входит:
1) утренний развод на занятия и вечерняя проверка личного состава СПО в рамках общего построения переменного состава Академии;
2) недопущение неуставных взаимоотношений;
3) недопущение опозданий;
4) недопущение иных нарушений дисциплины.
В случае выявления нарушения командир курса незамедлительно докладывает начальнику курса или его заместителю, которые в свою очередь информируют начальника факультета профессиональной переподготовки и повышения квалификации. Начальник факультета профессиональной переподготовки и повышения квалификации рапортом докладывает заместителю начальника Академии, курирующему вопросы профессиональной и строевой подготовки.
18. Увольнение слушателям СПО в выходные и праздничные дни на 1 сутки и более, а также выезд по семейным обстоятельствам за пределы города Астана предоставляется начальником Академии на основании письменного заявления (рапорта). Увольнения на срок не более 24 часов предоставляются с письменного разрешения заместителя начальника Академии, курирующего вопросы профессиональной и строевой подготовки.
19. Обучение на курсах СПО предусматривает систему организационных, учебных мероприятий, направленных на привитие необходимых знаний, умений и навыков с учетом специфики служебной деятельности, для выполнения задач, возложенных на ОФП.
20. По военным дисциплинам, физической подготовке принимаются зачеты в соответствии с учебными программами курсов.
21. Итоговый уровень знаний слушателей, полученных на СПО оценивается компьютерным тестированием, которое включает вопросы дисциплин соответствующих учебно-тематическому плану СПО.
Общее количество тестовых заданий составляет 30 вопросов. Пороговое значение составляет не менее 15 правильных ответов.
На тестирование отводится 45 минут.
22. Слушателям СПО, не сдавшим зачеты по физической и огневой подготовке, а также не набравшим порогового значения по тестированию выдается справка об участии на курсах СПО.

23. АБО курстары аяқталғаннан кейін тестілеуді тапсырған және әңгімелесуден өткен тыңдаушыларға Академия бастығының бұйрығымен курстарды аяқтағаны туралы белгіленген үлгідегі сертификат беріледі.
АБО аяқтағаны туралы сертификат алмағандар аумақтық қаржы полициясы органдарына қызметін одан әрі өткеруі туралы мәселені шешу үшін жіберіледі.
24. АБО оқу мерзімі Қазақстан Республикасының ҚПО қызмет өтіліне (еңбек сіңірген жылдары) есептеледі.
3. Қорытынды ережелер
25. АБО курстарының тыңдаушылары:
1) Академияның оқу аудиторияларын, кітапханасын, оқу құралдарын және басқа да жабдықтарын пайдалана алады;
2) зерделенетін пәндер бойынша топтық және жеке кеңестер ала алады;
3) оқу үрдісін жетілдіру, АБО-дан өту кезінде тәртіпті нығайту бойынша ұсыныстар енгізе алады.
26. Дәлелді себептер (отбасылық жағдайы, науқастануы) бойынша оқудан шығарылған тыңдаушылар оқуға қайта жіберіледі.
27. АБО курстарының тыңдаушылары:
1) оқуға адал ниетімен қарағаны, тақырыптық жоспармен көзделген пәндерді өз бетінше зерделеу бойынша берілген тапсырмаларды белгіленген мерзімдерде сапалы орындағаны;
2) қаржы полициясы органдары бөлімшелерінің теориялық білімдері мен тәжірибелік қызметтік дағдыларын табандылықпен терең игергені, өзінің интеллектуалдық қабілеттерін дамытқаны;
3) тәртіпті бұлжытпай сақтағаны, Академия Жарғысының талаптарын, Академия бастығының бұйрықтары мен нұсқауларын сөзсіз және нақты орындағаны, күн тәртібін сақтағаны;
4) Академияның мүлкіне ұқыпты қарағаны, Академияның үй-жайлары мен аумағында тазалық пен тәртіпті сақтағаны;
5) Академияның қоғамдық, ғылыми, мәдени-бұқаралық және спорттық өміріне белсенді қатысқаны жөн.
28. Қызметтік тәртіпті, соның ішінде күн тәртібін бұзғанда, Академияның аумағын өз бетімен тастап кеткенде, жарғыға қайшы қатынастарға жол берген жағдайда, оқу жоспарын орындамағанда, кәсіби қайта даярлау және біліктілікті арттыру факультеті бастығының ұсынысы бойынша АБО тыңдаушысы Академия бастығының бұйрығымен курстардан шығарылады және аумақтық қаржы полициясы органына қызметін одан әрі өткеруі туралы мәселені шешу үшін жіберіледі.
29. Академия бастығы өзге де тәртіптік қылықтарға жол берген АБО тыңдаушысына қатысты тыңдаушыны жіберген басшыға "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі - Заң) көзделген тәртіпте тәртіптік ықпал ету шараларын қолдану туралы өтінішті ресімдейді.

23. По окончании курсов специальной первоначальной подготовки слушателям, сдавшим тестирование, приказом начальника Академии выдается сертификат установленного образца об окончании курсов.
Не получившие сертификата об окончании КСПО направляются в территориальные органы финансовой полиции для решения вопроса о дальнейшем прохождении службы.
24. Срок обучения на курсах специального первоначального обучения засчитывается в стаж службы в ОФП Республики Казахстан (выслугу лет).
3. Заключительные положения
25. Слушатели курсов СПО могут:
1) пользоваться учебными аудиториями, библиотекой, учебным инвентарем и другим оборудованием Академии;
2) получать групповые и индивидуальные консультации по изучаемым дисциплинам;
3) вносить предложения по совершенствованию учебного процесса, укреплению дисциплины в период прохождения СПО.
26. Слушатели, отчисленные по уважительным причинам (семейным обстоятельствам, по болезни), повторно направляются на учебу.
27. Слушателям курсов СПО следует:
1) добросовестно относиться к учебе, качественно и в установленные сроки выполнять полученные задания по самостоятельному изучению дисциплин, предусмотренных тематическим планом;
2) настойчиво и глубоко овладевать теоретическими знаниями и практическими навыками служебной деятельности подразделений органов финансовой полиции, развивать свои интеллектуальные способности;
3) неукоснительно соблюдать дисциплину, беспрекословно и точно выполнять требования Устава Академии, приказы и указания начальника Академии, соблюдать распорядок дня;
4) бережно относиться к имуществу Академии, поддерживать в помещениях и на территории Академии чистоту и порядок;
5) активно участвовать в общественной, научной, культурно-массовой и спортивной жизни Академии.
28. При нарушении служебной дисциплины, в том числе распорядка дня, самовольного оставления территории Академии, в случаях неуставных отношений, невыполнения учебного плана, по представлению начальника факультета профессиональной переподготовки и повышения квалификации приказом начальника Академии слушатель СПО отчисляется с курсов и направляется в территориальный орган финансовой полиции для решения вопроса о его дальнейшем прохождении службы.
29. В отношении слушателей СПО, допустивших иные дисциплинарные проступки, начальником Академии оформляется ходатайство о применении мер дисциплинарного воздействия в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) руководителю, направившему слушателя.