Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2014 жылғы 11 ақпандағы № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 наурызда № 9273 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.05.2019 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1-тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы
Б. Төкежанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2014 жылғы 11 ақпандағы
№ 78 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық
және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдарының қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2014 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2014 года № 9273. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.05.2019 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования деятельности, организации здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его размещение на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы (Асаинова Д.Е.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Токежанов
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 февраля 2014 года № 78
Положение
о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих
гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".

2. Ереже Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін реттейді.
3. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ұсынған диагностикалау және емдеу (клиникалық нұсқаулармен) хаттамаларына сәйкес "гастроэнтерология" мамандығы бойынша дәрігер мамандандырылған және жоғары мамандандырылған көмек түрінде көрсетеді.
4. Халыққа гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанында, сондай-ақ қалпына келтіре емдеу мен медициналық оңалту нысанында көрсетіледі.
5. Халыққа гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары гастроэнтерологиялық және гепатологиялық науқастарды анықтауға, емдеуге, медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында құрылады.
6. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек "гастроэнтерология" мамандығы бойынша дәрігерлердің "хирургия", "онкология", "сәулелік диагностика", "инфекциялық аурулар" және басқа аралас мамандықтар бойынша дәрігерлермен пәнаралық өзара іс-қимыл жасаудың негізінде көрсетіледі.
7. Гастроэнтерология және гепатология саласындағы қызметті денсаулық сақтау ұйымдары бейінді және үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
8. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жұмысын (республиканың, облыстың, қаланың, ауданның) штаттан тыс бас гастроэнтеролог-маманы үйлестіреді.
9. Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік штаттарын және штаттық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) бекітілген штаттық нормативтерге сәйкес белгіленеді (бұдан әрі- № 6173 бұйрық).
10. Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 10 желтоқсанда № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ № 907 бұйрығы) бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.

2. Положение регулирует деятельность организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан.
3. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь оказывается врачом по специальности "гастроэнтерология" в виде специализированной и высокоспециализированной помощи в соответствии с протоколами диагностики и лечения (клиническими руководствами), рекомендованными уполномоченным органом в области здравоохранения.
4. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь населению оказывается в форме амбулаторно-поликлинической, стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, а также в форме восстановительного лечения и медицинской реабилитации.
5. Организации здравоохранения, оказывающие гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение, медицинскую реабилитацию гастроэнтерологических и гепатологических пациентов.
6. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь оказывается на основе междисциплинарного взаимодействия врачей по специальности "гастроэнтерология" с врачами по специальностям "хирургия", "онкология", "лучевая диагностика", "инфекционные болезни" и других смежных специальностей.
7. Деятельность в области гастроэнтерологии и гепатологии осуществляется организациями здравоохранения во взаимодействии с профильными и неправительственными организациями.
8. Работу организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь, координирует главный внештатный специалист гастроэнтеролог/гепатолог (республики, области, города, района).
9. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан, за исключением организаций являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173) (далее – приказ № 6173).
10. Организации здравоохранения, оказывающие гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан, обеспечивают ведение первичной медицинской документации в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ МЗ РК № 907).

2. Стационарлық гастроэнтерологиялық және
гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының
қызметі
11. Стационарлық гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек стационарлық көмек көрсететін аудандық, қалалық, облыстық ауруханаларда, ведомстволық, республикалық, жеке денсаулық сақтау ұйымдарында ұсынылады.
12. Мамандандырылған стационарлық гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек асқорыту ағзаларының аурулары және олардың тәуліктік қадағалап – қарау үшін стационарларға емдеуге жатқызуды талап ететін нысандары кезінде гастроэнтерология (гастроэнтерология және гепатология) бөлімшелерінде көрсетіледі.
13 Жоғары мамандандырылған медициналық көмек (ЖММК) "Бейіндер бойынша жоғары мамандандырылған медициналық көмек түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 23 желтоқсандағы № 750 бұйрығымен (нормативтік және құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9086 тіркелген) бекітілген ЖММК технологиярының түрлеріне сәйкес асқорыту ағзаларының аурулары кезінде көрсетіледі.
14. Асқорыту ағзаларының функционалдық бұзылулары бар және ауруларының асқынбаған (компенсацияланған) нысандары бар, мамандандырылған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті қажет етпейтін пациенттерге білікті медициналық көмекті стационарлық деңгейде "терапия", "педиатрия" мамандықтары бойынша дәрігер терапиялық және педиатриялық (соматикалық) бөлімшелерде немесе күндіз келу палаталары бар стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетеді.
15. Амбулаториялық деңгейде гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек аудандық емханада, қалалық емханада, консультациялық-диагностикалық орталықта ұсынылады.
16. Амбулаториялық-емханалық ұйымдарында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті көрсету үшін гастроэнтеролог кабинеті ашылады.
3. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық
көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі
функциялары мен қызметтері
17. Халыққа гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) асқорыту ағзалары ауруларының бастапқы профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) асқорыту ағзаларының ауруын диагностикалау;
3) барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтаумен асқорыту ағзалары ауруларын емдеу;
4) асқорыту ағзалары ауруымен ауыратын пациенттерді динамикалық бақылау;
5) асқорыту ағзалары ауруының асқынуының күшеюі мен дамуының алдын алу;

2. Деятельность организаций здравоохранения,
оказывающих стационарную гастроэнтерологическую
и гепатологическую помощь
11. Стационарная гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь предоставляется в районных, городских, областных больницах, ведомственных, республиканских, частных организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
12. Специализированная стационарная гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь оказывается в отделениях гастроэнтерологии (гастроэнтерологии и гепатологии) при заболеваниях органов пищеварения и их формах, требующих госпитализации в стационары для круглосуточного наблюдения.
13. Высокоспециализированная медицинская помощь (далее - ВСМП) при заболеваниях органов пищеварения оказывается в соответствии с видами технологий ВСМП, утверждаемыми в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2013 года № 750 "Об утверждении видов высокоспециализированной медицинской помощи по профилям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных и правовых актов под № 9086).
14. Нуждающимся в госпитализации пациентам с функциональными нарушениями и неосложненными (компенсированными) формами заболеваний органов пищеварения, не требующим специализированной гастроэнтерологической и гепатологической помощи, квалифицированная медицинская помощь на стационарном уровне оказывается врачом по специальности "терапия", "педиатрия", в терапевтических и педиатрических (соматических) отделениях или палатах дневного пребывания организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
15. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь на амбулаторном уровне предоставляется в районной поликлинике, городской поликлинике, консультативно-диагностическом центре.
16. Для оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи в амбулаторно-поликлинических организациях создается кабинет гастроэнтеролога.
3. Основные задачи и функции организаций
здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую
и гепатологическую помощь
17. Основными задачами организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на первичную профилактику заболеваний органов пищеварения;
2) диагностика заболеваний органов пищеварения;
3) лечение заболеваний органов пищеварения с соблюдением преемственности на всех этапах;
4) динамическое наблюдение за пациентами с заболеваниями органов пищеварения;
5) профилактика прогрессирования и развития осложнений заболеваний органов пищеварения;

6) асқорыту ағзаларының қатерлі ісіктерінің ерте диагностикасы;
7) асқорыту ағзалары аурулары бар науқастарды медициналық оңалту болып табылады.
18. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі функциялары:
1) жұмыста диспансерлік қағидаттарды сақтай отырып, тиімді медициналық технологияларды қолданумен стационарлық және амбулаторлық жағдайларда халыққа мамандандырылған консултациялық-диагностикалық және емдік-профилактикалық гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсету;
2) гастроэнтерологиялық және гепатологиялық қызметтің барлық түрлерінің нысаналы бағдарламаларын әзірлеу, жоспарлау және енгізу;
3) гастроэнтерологиялық және гепатологиялық бейіндегі аурулар кезінде халыққа консультациялық, диагностикалық, емдік және профилактикалық көмек көрсету мәселелері жөнінде медициналық ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
4) денсаулық сақтау ұйымдарының гастроэнтерологиялық және гепатологиялық бейінді науқастарға медициналық көмек көрсету сапасын мониторингілеуді жүзеге асыру;
5) салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметімен бірлесіп Қазақстан Республикасы халқының арасында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық бейінді ауруларды профилактикалау, саламатты өмір салтын насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;
6) гастроэнтерология және гепатология мәселелері бойынша ғылыми-практикалық іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу;
7) қалпына келтіріп емдеудің және медициналық-әлеуметтік оңалтудың жаңа әдістерін қоса отырып, гастроэнтерологиялық және гепатологиялық бейіндегі ауруларды медициналық оңалту;
8) халықтың арасында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық бейінді ауруларды профилактикалау жөнінде санитариялық-гигиеналық жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу, мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерді өткізу;
9) есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізу, қызмет туралы есепті ұсыну.
19. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының қызметіне мыналар кіреді:
1) гастроэнтерология және гепатология саласындағы әдістемелік нұсқаулық;
2) гастроэнтерология және гепатология саласындағы медициналық білім беру мен ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асыру;
3) аурудың аса ауыр нысанымен ауыратын пациенттерге жоғары мамандандырылған және мамандандырылған көмек көрсету;
4) "гастроэнтерология /гепатология" маманды бойынша штаттан тыс бас маманмен бірлесіп статистикалық талдау жүргізу.
4. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық
көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы

6) ранняя диагностика злокачественных новообразований органов пищеварения;
7) медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
18. Основными функциями организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь:
1) оказание специализированной консультативно-диагностической и лечебно-профилактической гастроэнтерологической и гепатологической помощи населению в стационарных и амбулаторных условиях с применением эффективных медицинских технологий, с соблюдением диспансерных принципов в работе;
2) разработка, планирование и внедрение целевых программ всех видов деятельности гастроэнтерологической и гепатологической службы;
3) оказание организационно-методической и практической помощи медицинским организациям по вопросам консультативной, диагностической, лечебной и профилактической помощи населению при заболеваниях гастроэнтерологического и гепатологического профиля;
4) осуществление мониторинга за качеством оказания медицинской помощи организациями здравоохранения больным гастроэнтерологического и гепатологического профиля;
5) организация, совместно со службами здорового образа жизни, мероприятий по профилактике заболеваний гастроэнтерологического и гепатологического профиля, пропаганды здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан.
6) участие в организации и проведении научно-практических мероприятий по вопросам гастроэнтерологии и гепатологии;
7) медицинская реабилитация больных гастроэнтерологического и гепатологического профиля, включая новые методы восстановительного лечения и медико-социальную реабилитацию;
8) организация и проведение санитарно-гигиенической работы среди населения по профилактике заболеваний гастроэнтерологического и гепатологического профиля, проведение периодических и профилактических медицинских осмотров;
9) ведение учетной и отчетной документации, предоставление отчетов о деятельности.
19. В функции республиканских организаций здравоохранения, оказывающие гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь, дополнительно входят:
1) методическое руководство в области гастроэнтерологии и гепатологии;
2) реализация программы медицинского образования и научно-технические программы в области гастроэнтерологии и гепатологии;
3) оказание высокоспециализированной и специализированной помощи пациентам с особо тяжелыми формами заболеваний;
4) совместно с главным внештатным специалистом по специальности "гастроэнтерология/гепатология" проведение анализа статистической информации.
4. Структура организаций, оказывающих
гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь

20. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда меншік құқығына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан, құрылымында оларға жүктелген функцияларға қарай:
1) қалалық, аудандық орталық/аудандық ауруханалардың, облыстық ауруханалардың және Астана және Алматы қалаларының қалалық ауруханаларының, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының базасында гастроэнтерология (гастроэнтерология және гепатология) бөлімшесі;
2) амбулаториялық-емханалық ұйымдардың жанынан (бұдан әрі – АЕК) гастроэнтерологиялық кабинеттер;
3) гепатологиялық кабинет (орталық) ұйымдастырылады.
5. Гастроэнтерология (гастроэнтерология және гепатология)
бөлімшесі
21. Бөлімшені осы Бөлімше құрылған ұйымның басшысы лауазымға тағайындайтын және лауазымынан босататын "гастроэнтерология" мамандығы бойынша меңгеруші – дәрігер басқарады.
22. Бөлімше дәрігерінің лауазымына "гастроэнтерология" мамандығы бойынша дәрігер тағайындалады.
23. Бөлімшенің негізгі функциялары:
1) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ұсынған диагностикалау және емдеу хаттамаларына сәйкес (клиникалық нұсқауларға) айғақтар бойынша емдеуге жатқызу және стационарлық көмек көрсету;
2) пациенттерге, оның ішінде асқорыту ағзаларына операциялық араласуларды бастан өткерген пациенттерге оңалтудың емдеуге жатқызу кезеңін жүзеге асыру;
3) стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлері мен пациенттеріне консультациялық көмек көрсету;
4) медициналық көмектің сапасын арттыру және асқорыту ағзаларының ауруларынан ауруханалық қайтыс болуды төмендету бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
5) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді профилактикалау және медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық ұйымның дәрігерлік және орта медициналық персоналының біліктілігін арттыруға қатысу;
6) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді профилактикалаудың, диагностикалаудың, емдеу және оңалтудың жаңа әдістерін дәрігерлердің жүйелі түрде игеруі және клиникалық практикаға енгізу;
7) пациенттермен және олардың туыстарымен санитариялық – ағарту жұмысын жүргізу;
8) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу;
9) емдеуге жатқызылған пациенттер бойынша ақпаратты жүйелі түрде талдау, есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу болып табылады.
24. Бөлімше құрылған медициналық ұйымның құрамында оның қызметін қамтамасыз ету үшін эндоскопия және сәулелік диагностика бөлімшесі де құрылады.
25. Бөлімше медициналық білім беру ұйымының клиникалық базасы ретінде пайдаланылуы мүмкін.

20. К организациям, оказывающим гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь, относятся медицинские организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, в структуре которых в зависимости от возложенных на них функций, организовываются:
1) отделение гастроэнтерологии (гастроэнтерологии и гепатологии) на базе городских, центральных районных/районных больницах, в областных больницах и городских больницах городов Астаны и Алматы, республиканских организациях здравоохранения;
2) кабинет гастроэнтеролога при амбулаторно-поликлинических организациях (далее – АПО);
3) гепатологический кабинет (центр).
5. Отделение гастроэнтерологии
(гастроэнтерологии и гепатологии)
21. Отделение возглавляет заведующий – врач по специальности "гастроэнтерология", назначаемый на должность и освобождаемый от должности руководителем организации, в составе которой создано данное Отделение.
22. На должность врача Отделения назначается врач по специальности "гастроэнтерология".
23. Основными функциями Отделения являются:
1) госпитализация и оказание стационарной помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения по показаниям в соответствии с протоколами диагностики и лечения (клиническими руководствами), рекомендованными уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) осуществление госпитального этапа реабилитации пациентов, в том числе, перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения;
3) оказание консультативной помощи врачам и пациентам других отделений стационара;
4) разработка и проведение мероприятий по повышению качества медицинской помощи и снижению больничной летальности от заболеваний органов пищеварения;
5) участие в повышении квалификации врачебного и среднего медицинского персонала медицинской организации по вопросам профилактики и оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения;
6) систематическое освоение врачами и внедрение в клиническую практику новых методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения;
7) проведение санитарно-просветительской работы с пациентами и их родственниками;
8) проведение экспертизы временной нетрудоспособности;
9) систематический анализ информации по госпитализированным пациентам, ведение учетной и отчетной документации.
24. В составе медицинской организации, где создано Отделение, для обеспечения его деятельности также создаются подразделения эндоскопии и лучевой диагностики.
25. Отделение может использоваться в качестве клинической базы организаций медицинского образования.

26. Құрамында Бөлімше құрылған денсаулық сақтау ұйымы осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген құрылымында гастроэнтерология (гастроэнтерология және гепатология) бөлімшесі бар денсаулық сақтау ұйымын жарақтандыру тізбесіне сәікес медициналық жабдықтармен жарақтандырылады.
27. Бөлімше, сондай-ақ денсаулық сақтау ұйымдарының аралас бөлімшелері ұсынатын гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көлеміндегі клиникалық-диагностикалық қызметтердің тізбесі Ережеге 2-қосымшада көзделген.
6. Гастроэнтеролог кабинеті
28. Гастроэнтеролог кабинетін құруды (бұдан әрі – Кабинет), оның құрылымын және штат бірлігін бекітуді базалық амбулаториялық-емханалық ұйымның басшысы жұмыстың, қызмет көрсетілетін халық санының және осы Штат нормативтерімен белгіленген көлеміне байланысты жүзеге асырады.
29. Кабинеттің штат нормативтері:
1) бекітілген (қызмет көрсетілетін) 50 000 ересек халыққа 1 дәрігер лауазымы;
2) әрбір гастроэнтеролог дәрігердің лауазымына 1 мейіргер лауазымы;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін үлгілік штаттарға және штат нормативтеріне сәйкес өзге лауазымдардың есебінен белгіленеді.
30. Кабинет дәрігерінің лауазымына "гастроэнтерология" мамандығы бойынша дәрігер тағайындалады.
31. Кабинет дәрігерінің консультациялық – диагностикалық қызметті (пациентті қабылдау) көрсетуге арналған уақыт нормативі 40 минутты құрайды.
32. Кабинеттің негізгі функциялары:
1) "терапия" мамандығы бойынша учаскелік дәрігерлердің "жалпы практика дәрігері" мамандығы бойынша дәрігерлердің жолдамасы бойынша асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету;
2) асқорыту ағзаларының аурулары бар, оның ішінде асқорыту ағзаларында операциялық араласуларды бастан өткерген пациенттерді динамикалық бақылау және оңалту;
3) пациенттерді зертханалық және аспаптық зерттеп-қарауға жіберу;
4) пациенттерді "хирургия", "онкология", "инфекциялық аурулар" мамандықтары бойынша және басқа да аралас мамандықтар бойынша дәрігерлерге тексерілуге және консультация алуға жіберу;
5) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді іріктеу және стационарлық емдеуге жіберу;
6) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді іріктеуге және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге жіберуге қатысу;
7) уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама жүргізу және пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
8) асқорыту ағзаларының аурулары бар науқастарды профилактикалаудың, диагностикалауды және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізу;

26. Организация здравоохранения, в составе которой создано Отделение, оснащается медицинским оборудованием согласно Перечню оснащения организации здравоохранения, имеющей в своей структуре отделение гастроэнтерологии (гастроэнтерологии и гепатологии), указанного в приложении 1 к настоящему Положению.
27. Перечень клинико-диагностических услуг в объеме гастроэнтерологической и гепатологической помощи, предоставляемых Отделением, а также смежными подразделениями организации здравоохранения, предусмотрен в приложении 2 к настоящему Положению.
6. Кабинет гастроэнтеролога
28. Создание кабинета гастроэнтеролога (далее – Кабинет), утверждение его структуры и штатной численности осуществляется руководителем базовой амбулаторно-поликлинической организации исходя из объема работы, численности обслуживаемого населения и устанавливаемого настоящим Положением штатных нормативов.
29. Штатные нормативы Кабинета устанавливаются из расчета:
1) 1 должности врача на 50 000 прикрепленного (обслуживаемого) взрослого населения;
2) 1 должности медицинской сестры на каждую должность врача-гастроэнтеролога;
3) иных должностей в соответствии с типовыми штатами и штатными нормативами, утверждаемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.
30. На должность врача Кабинета назначается врач по специальности "гастроэнтерология".
31. Норматив времени на оказание клинико-диагностических услуг (прием пациента) врачом Кабинета составляет 40 минут.
32. Основными функциями Кабинета являются:
1) оказание медицинской помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения по направлению участковых врачей по специальности "терапия" врачей по специальности "общая врачебная практика";
2) динамическое наблюдение и реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения, в том числе, перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения;
3) направление пациентов на лабораторное и инструментальное обследование;
4) направление пациентов на обследование и консультацию к врачам по специальностям "хирургия", "онкология", "инфекционные болезни" и иных смежных специальностей;
5) отбор и направление пациентов с заболеваниями органов пищеварения на стационарное лечение;
6) участие в отборе и направлении пациентов с заболеваниями органов пищеварения для оказания высокоспециализированной медицинской помощи;
7) проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направление пациентов на медико-социальную экспертную комиссию;
8) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения больных с заболеваниями органов пищеварения;

9) учаскелік дәрігерлерге, жалпы дәрігерлік практика мамандарына және өзге де мамандықтардың дәрігерлеріне гастроэнтерология және гепатология мәселелері бойынша жеке консультация жүргізу және біліктілікті арттыруға қатысу;
10) ғылыми-практикалық конференцияларға қатысу;
11) тіркелген (қызмет көрсетілетін) халықтың арасында асқорыту ағзаларының аурулары бойынша статистикалық мәліметтерді талдау және есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу;
12) халықты санитариялық - гигиеналық ақпараттандыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу, асқорыту азғаларының аурулары бар пациенттер үшін "мектептерді" өткізуге ұйымдастыру және қатысу болып табылады.
33. Кабинет құрылған медициналық ұйымның құрамында оның қызметін қамтамасыз ету үшін клиникалық-диагностикалық қызметтердің көлеміне байланысты гастроскопия кабинеті, ректоскопия кабинеті, эндоскоптарды, аспаптарды жууға және зарарсыздандыруға арналған кабинет, сәулелік диагностика кабинеті құрылады.
34. Құрамында кабинет құрылған денсаулық сақтау ұйымы, құрылымында гастроэнтеролог кабинеті бар денсаулық сақтау ұйымын жарақтандыру тізбесіне сәйкес осы Ережеге 3-қосымшада көрсетілген денсаулық сақтау ұйымын жарақтандыру тізбесіне сәйкес жарақтандырылады.
35. Гастроэнтеролог кабинеті ұсынған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көлеміндегі клиникалық-диагностикалық қызметтердің тізбесі осы Ережеге 4-қосымшада көзделген.
36. Асқорыту ағзаларының функцияның бұзылыстары және аурудың асқынбаған (компенсацияланған) нысандары бар, мамандандырылған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті қажет етпейтін пациенттерге білікті медициналық көмекті "терапия", "педиатрия" мамандығы бойынша дәрігер немесе "жалпы практика дәрігері" мамандығы бойынша дәрігер амбулаториялық, сондай-ақ АЕҰ күндізгі стационарларында көрсетеді.
7. Гепатологиялық кабинет (орталық)
37. Гепатологиялық кабинет (орталық) облысқа, республикалық маңызы бар қалаға және астанаға кемінде біреу есепбін АЕК немесе көп бейінді стационарлар кіретін көп бейінді медициналық ұйымның базасында денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары құрады.
38. Гепатологиялық кабинеттің (орталықтың) құрылымын және штат санын бекітуді жұмыс көлеміне, № 6173 бұйрықпен бекітілген штат нормативтеріне сәйкес қызмет көрсетілетін халықтың санына қарай базасында гепатологиялық кабинет (орталық) құрылатын денсаулық сақтау ұйымының басшысы жүзеге асырады.
39. Гепатологиялық кабинет (орталықтың) дәрігері лауазымына гепатология мәселелері бойынша қосымша кәсіби білім беру бағдарламасын сәтті игерген маман тағайындалады:

9) индивидуальное консультирование и участие в повышении квалификации участковых врачей, специалистов общей врачебной практики и врачей иных специальностей по вопросам гастроэнтерологии и гепатологии;
10) участие в научно-практических конференциях;
11) анализ статистических данных по болезням органов пищеварения среди прикрепленного (обслуживаемого) населения и ведение учетной и отчетной документации;
12) разработка и проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения, организация и участие в проведении "школ" для пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
33. В составе медицинской организации, где создан Кабинет, для обеспечения его деятельности в зависимости от объема клинико-диагностических услуг создаются кабинет гастроскопии, кабинет ректоскопии, кабинет для мойки и стерилизации эндоскопов, инструментов, кабинет лучевой диагностики.
34. Организация здравоохранения, в составе которой создан Кабинет, оснащается согласно Перечню оснащения организации здравоохранения, имеющей в своей структуре кабинет гастроэнтеролога, указанного в приложении 3 к настоящему Положению.
35. Перечень клинико-диагностических услуг в объеме гастроэнтерологической и гепатологической помощи, предоставляемых Кабинетом гастроэнтеролога предусмотрен в приложении 4 к настоящему Положению.
36. Пациентам с функциональными нарушениями и неосложненными (компенсированными) формами заболеваний органов пищеварения, не нуждающимся в специализированной гастроэнтерологической и гепатологической помощи, квалифицированная медицинская помощь оказывается участковым врачом по специальности "терапия", "педиатрия" или врачом по специальности "общая врачебная практика" амбулаторно, а также в дневных стационарах АПО.
7. Гепатологический кабинет (центр)
37. Гепатологический кабинет (центр) создается местным органом государственного управления здравоохранения на базе многопрофильной медицинской организации, куда входят АПО или многопрофильные стационары, из расчета не менее одного на область, город республиканского значения и столицу.
38. Утверждение структуры и штатной численности гепатологического кабинета (центра) осуществляется руководителем организации здравоохранения, на базе которой создается гепатологический кабинет (центр), исходя из объема работы, численности обслуживаемого населения устанавливается в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом № 6173.
39. На должность врача гепатологического кабинета (центра) назначается специалист, успешно освоивший программу дополнительного профессионального образования по вопросам гепатологии:

1) "гастроэнтерология" мамандығы бойынша дәрігер;
2) "гастроэнтерология" мамандығы бойынша қосымша кәсіби білім алған "инфекциялық аурулар" мамандығы бойынша дәрігер.
40. Гепатологиялық кабинеттің (орталықтың) негізгі функциялары:
1) "терапия" мамандығы бойынша учаскелік дәрігерлердің, "жалпы практика дәрігері" мамандығы бойынша дәрігерлердің, сондай-ақ "гастроэнтерология" және "инфекциялық аурулар" мамандықтары бойынша дәрігерлердің жолдамасы бойынша созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету;
2) созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары, оның ішінде созылмалы бауыр және өт шығару жолдарында операциялық араласуларды бастан өткерген пациенттерді динамикалық бақылау және оңалту;
3) созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттерді зертханалық және аспаптық зерттеп-қарауға жіберу;
4) пациенттерді "хирургия", "онкология", "инфекциялық аурулар" мамандықтары бойынша және басқа да аралас мамандықтар бойынша дәрігерлерге тексерілуге және консультация алуға жіберу;
5) созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттерді іріктеу және стационарлық емдеуге жіберу;
6) созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттерді іріктеуге және ЖММК көрсетуге жіберуге қатысу;
7) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама өткізу және бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
8) созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттерді профилактикалаудың, диагностикалау мен емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізу;
9) учаскелік дәрігерлерге, жалпы дәрігерлік практика мамандарына және өзге де мамандықтардың дәрігерлеріне гепатология мәселелері бойынша жеке консультация жүргізу және біліктілікті арттыруға қатысу;
10) ғылыми-практикалық конференцияларға қатысу;
11) тіркелген (қызмет көрсетілетін) халықтың арасында бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бойынша статистикалық мәліметтерді талдау және ҚР ДСМ № 907 бұйрығына сәйкес есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу;
12) халықты санитариялық - гигиеналық ағарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
13) созылмалы бауыр және өт шығару жолдарының аурулары бар пациенттер үшін "мектептерді" өткізуге ұйымдастыру және қатысу;
14) созылмалы вирустық гепатит жағдайларында:
аурудың белсенділігі мен сатысын диагностикалау;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ұсынған диагностикалау және емдеу (клиникалық нұсқау) хаттамаларына сәйкес вирусқа қарсы терапияға айғақтарды және қарсы айғақтарды айқындау;
қиын жағдайларда вирусқа қарсы терапияға айғақтарды және қарсы айғақтарды белгілеу үшін стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына пациенттерді бағыттау;
вирусқа қарсы терапияны жүргізу туралы хаттамалық шешімді қабылдауға қатысу;
вирусқа қарсы терапияны жүргізу және мониторинг;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде вирусқа қарсы терапия жүргізілген жағдайда пациенттерді күту парағына енгізу;
пациенттердің дәрілік заттарды, оның ішінде вирусқа қарсы дәрілік заттарды алуына рецепттер беру;
пациенттерді, оның ішінде созылмалы вирустық гепатиті бар пациенттерге вирусқа қарсы терапияның бастапқы кезеңін өткізу үшін амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына немесе стационарлық көмек көсететін денсаулық сақтау ұйымдарының күндізгі стационарларына емдеуге жатқызу;
бауыр ауруларының асқынған (жылжыған) нысандары бар пациенттерді республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына жіберу;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ұсынған диагностикалау және емдеу хаттамаларына (клиникалық нұсқауларға) сәйкес вирусқа қарсы терапияның тиімділігін бағалау, режимін модификациялау, сондай-ақ оның жанама әсерлерін түзету;
пациенттерді немесе олардың заңды өкілдерін вирусқа қарсы терапияны жүргізудің алдында "Созылмалы вирустық гепатитті емдеуге пациенттің ақпараттық келісімі" нысанымен таныстыру;
вирусқа қарсы терапияға алынған пациенттердің саны туралы және тиімсіздігіне немесе вирусқа қарсы терапияның жанама әсерлерінің дамуына байланысты терапия тоқтатылған пациенттердің саны туралы ақпаратты дайындау және талдау;
вирусқа қарсы терапия көрсетілген немесе қарсы айғақтары бар пациенттерді динамикалық бақылау;
созылмалы вирустық гепатиттермен ауыратындардың инфекцияны одан әрі тарату қаупінің алдын алу тәсілдерін түсіндіру болып табылады.

1) врач по специальности "гастроэнтерология";
2) врач по специальности "инфекционные болезни", получивший дополнительное профессиональное образование по специальности "гастроэнтерология".
40. Основными функциями гепатологического кабинета (центра) являются:
1) оказание медицинской помощи пациентам с хроническими заболеваниями печени и желчевыводящих путей по направлению участковых врачей по специальности "терапия", "педиатрия", врачей по специальности "общая врачебная практика", а также врачей по специальностям "гастроэнтерология" и "инфекционные болезни";
2) динамическое наблюдение и реабилитация пациентов с хроническими заболеваниями, в том числе, перенесших оперативные вмешательства на печени и желчевыводящих путях;
3) направление пациентов с хроническими заболеваниями печени и желчевыводящих путей на лабораторное и инструментальное обследование;
4) направление пациентов на обследование и консультацию к врачам по специальностям "хирургия", "онкология", "инфекционные болезни" и иных смежных специальностей;
5) отбор и направление пациентов с хроническими заболеваниями печени и желчевыводящих путей на стационарное лечение;
6) участие в отборе и направлении пациентов с хроническими заболеваниями печени и желчевыводящих путей для оказания ВСМП;
7) проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направление пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей на медико-социальную экспертную комиссию;
8) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с хроническими заболеваниями печени и желчевыводящих путей;
9) индивидуальное консультирование и участие в повышении квалификации участковых врачей, специалистов общей врачебной практики и врачей иных специальностей по вопросам гепатологии;
10) участие в научно-практических конференциях;
11) анализ статистических данных по заболеваниям печени и желчевыводящих путей среди прикрепленного (обслуживаемого) населения и ведение учетной и отчетной документации в соответствии с приказом МЗ РК № 907;
12) разработка и проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения;
13) организация и участие в проведении "школ" для пациентов с хроническими заболеваниями печени и желчевыводящих путей;
14) в случаях хронических вирусных гепатитов:
диагностика активности и стадии заболевания;
определение показаний и противопоказаний к противовирусной терапии в соответствии с протоколами диагностики и лечения (клиническими руководствами), рекомендованными уполномоченным органом в области здравоохранения;
направление пациентов в организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь для определения показаний и противопоказаний к противовирусной терапии в сложных случаях;
участие в принятии протокольного решения о проведении противовирусной терапии;
проведение и мониторинг противовирусной терапии;
внесение пациентов в лист ожидания в случае проведения противовирусной терапии в рамках гаратированного объема бесплатной медицинской помощи;
выдача рецептов на получение пациентами лекарственных средств, в том числе противовирусных;
госпитализация пациентов в дневные стационары организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь или организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, в том числе, для проведения начального этапа противовирусной терапии пациентам с хроническими вирусными гепатитами;
направление пациентов с прогрессирующими (продвинутыми), осложненными формами заболеваний печени в республиканские организации здравоохранения;
оценка эффективности, модификация режима противовирусной терапии, а также коррекция ее побочных действий в соответствии с протоколами диагностики и лечения (клиническими руководствами), рекомендованными уполномоченным органом в области здравоохранения;
ознакомление пациентов или их законных представителей с формой "Информированного согласия пациента на лечение хронического вирусного гепатита" перед проведением противовирусной терапии;
подготовка и анализ информации о количестве пациентов, взятых на противовирусную терапию и о количестве пациентов, которым терапия была прекращена в связи с ее неэффективностью или развитием побочных действий противовирусной терапии;
динамическое наблюдение за пациентами, которым противовирусная терапия не показана или противопоказана;
разъяснение способов предотвращения риска дальнейшей передачи инфекции больными хроническими вирусными гепатитами.