Өңірлердің жұмыспен қамту карталарын қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 31 наурыздағы № 135-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 сәуірде № 9315 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 221 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 10.04.2015 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 815 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өңірлердің жұмыспен қамту карталарын әдістемесі бекітілсін.
2. Халықты жұмыспен қамту департаменті:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін, сондай-ақ «Әділет» Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілер ақпараттық-құқықтық жүйесінің интернет-ресурсында оның ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын;
4) осы бұйрықты облыстардың жергілікті атқарушы органдарының, Астана және Алматы қалаларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Қ.Б.Әбсаттаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр                                    Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 31 наурыздағы
№ 135-ө бұйрығымен бекітілген
Өңірлердің жұмыспен қамту карталарын қалыптастыру әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлердің жұмыспен қамту карталарын қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 815 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларының 8-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Методики формирования карт занятости регионов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 135-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2014 года № 9315. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 221
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 10.04.2015 № 221 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 Правил организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 815, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику формирования карт занятости регионов.
2. Департаменту занятости населения обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также на интернет-ресурсе информационно-правовой системы нормативных правовых актов Республики Казахстан «Әділет»;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Абсаттарова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Утверждена приказом
Министра труда и социальной
защиты населения Республики
Казахстан
от 31 марта 2014 года № 135-Ө
Методика формирования карт занятости регионов
1. Общее положение
1. Настоящая Методика формирования карт занятости регионов (далее - Методика) разработана в соответствии с пунктом 8 Правил организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 815.

2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыссыздар – кіріс әкелетiн еңбек қызметiмен айналыспайтын, жұмыс iздеп жүрген және еңбек етуге әзiр, еңбекке жарамды жастағы жеке тұлғалар;
2) экономикалық тұрғыдан белсендi халық (жұмыс күшi) – тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндіру үшін жұмыс күшін ұсынуды қамтамасыз ететін, халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы халықтың бөлігі (экономикада жұмыспен қамтылғандар және жұмыссыздар);
3) Қазақстан Республикасының табысы аз азаматтары (отбасылары) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атаулы әлеуметтiк көмек және (немесе) он сегіз жасқа дейінгі балаларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар, еңбекке жарамды жастағы жеке тұлғалар;
4) орталық атқарушы орган – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) уәкiлеттi орган – өңірлік деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн жергiлiктi атқарушы органдардың құрылымдық бөлiмшесi;
6) өз бетiнше жұмыспен айналысушылар – жеке тұтынуға арналған өндірісті қоса алғанда, табыс алу үшін тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндірумен (өткізумен) дара айналысатын жеке тұлғалар, өндірістік кооператив мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) еңбекақы төленбейтін қызметкерлері және жалдамалы қызметкерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілер;
7) жеке қосалқы шаруашылық – ауылдық жерде және қалаға іргелес аймақты орналасқан жер учаскесінде өзінің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған қызмет түрі;
8) жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер – еңбегі үшін ақыны, оның ішінде лауазымдық жалақы, сыйлықақы, үстеме ақы немесе заттай түрдегі еңбекақыны (сыйақыны) көздейтін еңбек шарты бойынша (жал шарты) жұмыс істейтін жеке тұлғалар;
9) отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) жалақы төленбейтін қызметкерлері – туыс адам басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) сыйақысыз жұмыс істейтін жеке тұлғалар;
10) жан басына шаққандағы орташа табыс – отбасының бір айдағы жиынтық табысының отбасының әр мүшесіне шаққандағы үлесі;
11) жұмыссыздық деңгейі – экономикалық белсенді халық санындағы жұмыссыздар санының пайызбен өлшенген үлес салмағы;
12) кооператив мүшелері – өндірістік кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалар;
13) экономикалық белсенді емес (енжар, бейғам) халық – қаралып отырған есепті кезеңде жұмыспен қамтылғандар немесе жұмыссыздар болып табылмайтын, халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы (15 жастағы және одан жоғары) жеке тұлғалар;

2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) безработные – физические лица трудоспособного возраста, которые не занимаются трудовой деятельностью, приносящей доход, ищущие работу и готовые трудиться;
2) экономически активное население (рабочая сила) - часть населения в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения, обеспечивающая предложение рабочей силы для производства товаров, работ и услуг (занятые в экономике и безработные);
3) малообеспеченные граждане Республики Казахстан (семьи) – физические лица трудоспособного возраста, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеют право на адресную социальную помощь и (или) на ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое на детей до восемнадцати лет;
4) центральный исполнительный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
5) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
6) самостоятельно занятые – физические лица, индивидуально занятые производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, включая производство для собственного потребления, члены производственных кооперативов, неоплачиваемые работники семейных предприятий (хозяйств) и работодатели, использующие труд наемных работников;
7) личное подсобное хозяйство – вид деятельности для удовлетворения собственных нужд на земельном участке, расположенном в сельской местности и пригородной зоне;
8) наемные (оплачиваемые) работники – физические лица, работающие по трудовому договору (договору найма), предусматривающему оплату (вознаграждение) за труд, в том числе в виде оклада, премии, надбавок либо в натуральной форме;
9) неоплачиваемые работники семейных предприятий (хозяйств) – физические лица, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;
10) среднедушевой доход - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
11) уровень безработицы – доля численности безработных в численности экономически активного населения, измеренная в процентах;
12) члены кооператива – физические лица, являющиеся членами производственного кооператива;
13) экономически неактивное (пассивное) население – физические лица в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения (15 лет и старше), которые не являются занятыми или безработными в течение рассматриваемого отчетного периода;

14) өңір – республиканың бiрнеше елдi мекендерiн қамтитын, оның мүддесi үшiн құрылатын және басқарылатын республика аумағының бiр бөлiгi. Республикалық әкiмшiлiк-аумақтық құрылыстың негiзгi буындары ретiнде облыс, аудан және ауылдық округ өңірлер болып табылады;
15) халықтың механикалық қозғалысы – тұрғылықты жерін ауыстыру мақсатында елдің шекарасы немесе қандай да бір аумақ (көші-қон) арқылы халықтың жүріп-тұруы.
3. Жұмыспен қамту карталары ортамерзімдік перспективаға (үш жылдық кезеңге, әр жылға жеке) мынадай өңірлер бойынша жасалады:
1) ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан;
2) аудан;
3) облыстық маңызы бар қала;
4) облыс;
5) республикалық маңызы бар қала, астана.
Ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның жұмыспен қамту карталары үй аралап халыққа сауалнама жүргізу, сондай-ақ бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің, қызметін көрсетілген аумақта жүзеге асыратын кәсіпорындардың, ұйымдар мен мекемелердің мәліметтері арқылы жасалады, ол әрбір есепті жылдың 15 ақпанына дейін қалыптастырылады және жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Ауданның жұмыспен қамту картасы ауылдың, кенттің, ауылдық округтердің жұмыспен қамту карталарының, аудандық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, аудан кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының мәліметтері негізінде жасалады. Ауданның жұмыспен қамту картасын жұмыспен қамту жөніндегі аудандық уәкілетті органдар қалыптастырады және жинақтау және облыстық жұмыспен қамту картасын қалыптастыру үшін әрбір есепті жылдың 1 наурызына дейін жұмыспен қамту жөніндегі облыстық уәкілетті органға береді.
Облыстық маңызы бар қаланың жұмыспен қамту картасы кенттердің, ауылдық округтердің жұмыспен қамту карталарының, қалалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, қала кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының мәліметтері негізінде жасалады, оны жұмыспен қамту жөніндегі қалалық уәкілетті орган қалыптастырады және жинақтау және облыстың жұмыспен қамту картасын қалыптастыру үшін әрбір есепті жылдың 1 наурызына дейін жұмыспен қамту жөніндегі облыстық уәкілетті органға береді.
Облыстың жұмыспен қамту картасы аудандардың жұмыспен қамту карталары мен облыстық маңызы бар қаланың жұмыспен қамту картасының, облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жоғары оқу орындарының деректері негізінде жасалады, оны жұмыспен қамту жөніндегі облыстық уәкілетті орган қалыптастырады және республикалық картаны қалыптастыру үшін әрбір есепті жылдың 1 сәуіріне дейін орталық атқарушы органға береді.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталары қаладағы аудандардың жұмыспен қамту карталарының, облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жоғары оқу орындарының мәліметтері негізінде жасалады, оны жұмыспен қамту жөніндегі қалалық уәкілетті орган әрбір есепті жылдың 1 сәуіріне дейін қалыптастырады және республикалық картаны қалыптастыру үшін орталық атқарушы органға береді.
Ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталарын ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктері бекітеді.
Республикалық жұмыспен қамту картасын жұмыспен қамту саласындағы орталық уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталары негізінде әрбір есепті жылдың 1 мамырына дейін қалыптастырады. Республикалық жұмыспен қамту картасын орталық атқарушы орган бекітеді.
Өңірлердің жұмыспен қамту карталары орталық мемлекеттік органдардың мәліметтері ескеріле отырып толықтырылады және түзетіледі.

14) регион - часть территории республики, включающая несколько населенных пунктов, образуемая и управляемая в интересах республики. Регионами являются область, район и сельский округ как основные звенья республиканского административно-территориального устройства;
15) механическое движение населения – передвижение населения через границы страны, или какие либо территории (миграция) с целью изменения места жительства.
3. Карты занятости формируются на среднесрочную перспективу (трех летний период, отдельно по каждому году) по следующим регионам:
1) село, поселок, сельский округ, района в городе;
2) район;
3) город областного значения;
4) область;
5) город республиканского значения, столица.
4. Карты занятости села, поселка, сельского округа, района в городе составляются путем подомового опроса населения, а также на основании сведений администраторов бюджетных программ, предприятий, организаций и учреждений, осуществляющих деятельность на указанной территории, формируется и передается в районный уполномоченный орган занятости до 15 февраля каждого отчетного года.
Карта занятости района составляется на основе карт занятости села, поселка, сельских округов, сведений администраторов районных бюджетных программ, предприятий, учреждений, организаций района. Карта занятости района формируется районными уполномоченными органами занятости и передается в областной уполномоченный орган занятости для свода и формирования областной карты занятости до 1 марта каждого отчетного года.
Карта занятости города областного значения составляется на основе карт занятости поселков, сельских округов, сведений администраторов городских бюджетных программ, предприятий, учреждений, организаций города, формируется городским уполномоченным органом занятости и передается в областной уполномоченный орган занятости для свода и формирования областной карты занятости до 1 марта каждого отчетного года.
Карта занятости области составляется на основании карт занятости районов и карты занятости города областного значения, сведений администраторов областных бюджетных программ, территориальных подразделений центральных государственных органов, высших учебных заведений, формируется областным уполномоченным органом занятости и передается в центральный исполнительный орган для формирования республиканской карты до 1 апреля каждого отчетного года.
Карты занятости городов республиканского значения, столицы составляются на основании карт занятости районов в городе, сведений администраторов областных бюджетных программ, территориальных подразделений центральных государственных органов, высших учебных заведений формируется городским уполномоченным органом занятости до 1 апреля каждого отчетного года и передается в центральный исполнительный орган для формирования республиканской карты.
Карты занятости села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, городов республиканского значения, столицы утверждаются акиматом села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, городов республиканского значения.
Республиканская карта занятости формируется центральным уполномоченным органом в сфере занятости на основе карт занятости областей, городов республиканского значения, столицы до 1 мая каждого отчетного года. Республиканская карта занятости утверждается центральным исполнительным органом.
Карты занятости регионов, дополняются и корректируются с учетом сведений центральных государственных органов.

Жергілікті атқарушы органдар бір жылда екі рет (есіпті жылдың 1 қаңтарындағы және 1 шілдесіндегі жағдай бойынша) 5 қаңтарда және 5 шілдеде Өңірлердің жұмыспен қамту карталарының мәліметтерін жаңартып отырады.
Уәкілетті орган Ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталарында көрсетілген жұмыс орындарын құру мониторингін жүргізеді.
5. Осы Әдістеме бойынша әдістемелік басшылықты жұмыспен қамту саласындағы орталық атқарушы орган және уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Өңірлердің жұмыспен қамту карталары мынадай бөлімдерден тұрады:
1) өңірдің паспорты;
2) еңбек ресурстарына қосымша қажеттілік (сұраныс);
3) кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша еңбек ресурстарына қажеттілік;
4) еңбек ресурстарының көздері;
5) еңбек ресурстарының теңгерімі.
7. Өңірлердің жұмыспен қамту карталары осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
2. Өңірдің паспортын қалыптастыру
8. Өңірдің паспортында халықтың экономикалық белсенділігінің жай-күйі, толтырылатын әрбір жыл бойынша жеке экономиканың негізгі салалары бөлінісінде еңбек нарығының жай-күйі туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. «Халықтың саны» деген 1-жолда осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасы (мемлекеттік статистика органдары деректерінің негізінде), сондай-ақ, демографиялық ахуал мен көші-қон процестеріндегі болжамды өзгерістері ескеріле отырып, халықтың күтілетін саны көрсетіледі.
Халықтың t жылдан (St) кейін күтілетін саны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда, – халықтың базалық жылдағы саны;
– көрсетілген кезеңге халықтың орташа саны (кезеңнің басына және соңына орташа арифметикалық сан ретінде айқындалады);
N – туған адамдардың саны;
M – қайтыс болғандардың саны;
Sпр – келген адамдардың саны;
Sвыб – кеткен адамдардың саны;
t – есепті жылды базалық жылдан ажырататын жыл саны.
10. «Экономикалық белсенді халық» (бұдан әрі – ЭБХ) деген 2-жолда осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасын ескере отырып айқындалатын ЭБХ саны көрсетіледі (мемлекеттік статистика органдарының деректері бойынша).
2-жолда көрсетілген ЭБХ саны жұмыспен қамтылған (3-жол) және жұмыссыз (4-жол) халықтың сомасына тең келеді.
11. «Жұмыспен қамтылған халық» деген 3-жолда осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасын (мемлекеттік статистика органдары мәліметтерінің негізінде), сондай-ақ, нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жоспарлы шаралардың, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың шеңберінде жұмыс орындарын құру нәтижесінде жұмыспен қамтылған халық санының ықтимал көбеюі ескеріле отырып, жұмыспен қамтылған халықтың саны көрсетіледі.

Местные исполнительные органы два раза в год (по состоянию на 1 января и на 1 июля отчетного года), 5 января и 5 июля обновляют сведения Карты занятости регионов.
Уполномоченный орган проводит мониторинг создания рабочих мест отраженных в Картах занятости села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, городов республиканского значения, столицы.
5. Методическое руководство по настоящей Методике осуществляет центральный исполнительный орган и уполномоченный органы в сфере занятости.
6. Карты занятости регионов состоят из следующих разделов:
1) паспорт региона;
2) дополнительная потребность в трудовых ресурсах (спрос);
3) потребность в трудовых ресурсах по предприятиям в разрезе профессий и специальностей;
4) источники трудовых ресурсов;
5) баланс трудовых ресурсов.
7. Карты занятости регионов формируются по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
2. Формирование Паспорта региона
8. В паспорте региона указываются сведения о состоянии экономической активности населения, состоянии рынка труда в разрезе основных отраслей экономики отдельно по каждому заполняемому году.
9. В строке 1 «Численность населения» указывается ожидаемая численность населения с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (на основе данных органов государственной статистики), а также с учетом прогнозируемых изменений в демографической ситуации и миграционных процессах.
Ожидаемая численность населения через t лет (St) определяется по формуле:
где, – численность населения в базовом году;
- средняя за данный период численность населения (определяется как средняя арифметическая численность на начало и конец периода);
N - число родившихся людей;
M - число умерших людей;
Sпр - число прибывших людей;
Sвыб - число выбывших людей;
t - число лет, отделяющих расчетный год от базовых.
10. В строке 2 «Экономически активное население» (далее – ЭАН) - указывается численность ЭАН, определяемая с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (по данным органов государственной статистики).
Численность ЭАН, указываемая в строке 2, равняется сумме занятого (строка 3) и безработного населения (строка 4).
11. В строке 3 «Занятое население» указывается количество занятого населения с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (по данным органов государственной статистики), а также с учетом возможного увеличения численности занятого населения в результате планируемых мер по содействию продуктивной занятости, создания рабочих мест в рамках государственных и отраслевых программ.

3-жолда көрсетілген жұмыспен қамтылған халықтың саны жалдамалы (1)-жол) және өзін-өзі жұмыспен қамтыған (2)-жол) халықтың сомасына тең келеді.
«Жалдамалы қызметкерлер» деген 1)-жолда және «Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық, оның ішінде» деген 2)-жолда жалдану арқылы жұмыс істейтін және өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың саны көрсетіледі.
Бұл ретте, экономикалық қызметтің негізгі түрлері бойынша бөліп көрсетілген өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық мәртебесінің өзгеру мүмкіндігі (еңбек қатынастарын заңдастыру және/немесе жалдану арқылы істейтін жұмысқа ауысу) ескеріледі.
«Нәтижелі жұмыспен қамтылғандар» деген А жолда:
жұмыс берушілер – орташа айлық табысының деңгейіне қарамастан;
кооперативтердің мүшелері;
жеке негізде жұмыспен қамтылғандар (тіркелгендер және белсенді жұмыс істейтіндер);
тек өзі тұтыну үшін жеке қосалқы шаруашылығында өнім өндірумен айналысатындар;
отбасылық кәсіпорындардың ақы төленбейтін қызметкерлері – орташа айлық табысының деңгейіне қарамастан және «кооперативтердің мүшелері»;
жеке қосалқы шаруашылығында сату (айырбастау) үшін өнім өндірумен айналысатындар – орташа айлық табысының деңгейі ең төмен күнкөріс деңгейі шамасынан жоғары адамдар көрсетіледі.
«Нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар» деген Б жолда:
жеке негізде жұмыспен қамтылғандар (тіркелгендер қатарындағы жұмыс істемейтіндер тіркелмегендер);
тек өзі тұтыну үшін жеке қосалқы шаруашылығында өнім өндірумен айналысатындар;
отбасылық кәсіпорындардың ақы төленбейтін қызметкерлері – орташа айлық табысының деңгейіне қарамастан және «кооперативтердің мүшелері»;
жеке негізде жұмыспен қамтылғандар (тіркелгендер және белсенді жұмыс істейтіндер);
жеке қосалқы шаруашылығында сату (айырбастау) үшін өнім өндірумен айналысатындар – орташа айлық табысының деңгейі ең төмен күнкөріс деңгейі шамасынан төмен адамдар көрсетіледі.
Бұл ретте, нәтижелі жұмыспен қамту тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндірісінен еңбекақы төлеу түрінде табыс алуды немесе кәсіпкерлік қызметтен табыс табуды қамтамасыз ететін қызметті білдіреді.
2)-жолда көрсетілген «өз бетінше жұмыспен қамтылған халықтың» саны нәтижелі жұмыспен қамтылған (А жол) және нәтижесіз жұмыспен қамтылған (Б жол) халықтың сомасына тең келеді.
12. «Жұмыссыз халық» деген 4-жолда және «Уәкілетті органдарда тіркелген жұмыссыз халық» деген 1)-жолда жұмыссыздардың (4-жол) жалпы санын және уәкілетті органдарда ресми тіркелген жұмыссыздардың (1)-жол) санын бағалау жөніндегі деректер көрсетіледі.
Жұмыссыздардың жалпы санын бағалау осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасы (мемлекеттік статистика органдарының деректері бойынша) ескеріле отырып, сондай-ақ жұмыс орындарының қысқаруы, алдағы уақытта қызметкерлердің жұмыстан босатылуы, жұмыссыздық деңгейін төмендету жөніндегі шараларды қабылдаудан, жұмыс орындарын құрудан күтілетін болжамды нәтижелер ескеріле отырып жүзеге асырылады

Численность занятого населения, указываемая в строке 3, равняется сумме наемного (строка 1)) и самозанятого населения (строка 2)).
В строках 1) «Наемные работники» и 2) «Самостоятельно занятое население, в том числе» указывается количество работающих по найму и самостоятельно занятого населения.
При этом учитывается возможность изменения статуса самозанятого населения (формализация трудовых отношений и/или переход к работе по найму) с разбивкой по основным видам экономической деятельности.
В строке А «продуктивно занятые» указывается количество:
работодателей - не зависимо от уровня среднемесячных доходов;
членов кооперативов;
занятых на индивидуальной основе (зарегистрированные и активно действующие);
занятых в личном подсобном хозяйстве производством продукции для продажи (обмена) - с уровнем среднемесячных доходов выше величины прожиточного минимума.
В строке Б «непродуктино занятые» указывается количество:
занятых на индивидуальной основе (недействующие из числа зарегистрированных и незарегистрированные);
занятых в личном подсобном хозяйстве производством продукции только для собственного потребления;
неоплачиваемых работников семейных предприятий - независимо от уровня среднемесячных доходов и «члены кооперативов»;
занятых на индивидуальной основе (зарегистрированные и активно действующие);
занятых в личном подсобном хозяйстве производством продукции для продажи (обмена) - с уровнем среднемесячных доходов ниже величины прожиточного минимума.
При этом, продуктивная занятость продразумевает деятельность, обеспечивающую получение доходов от производства товаров, работ и услуг в виде оплаты труда или доходов от предпринимательской деятельности.
Численность «самостоятельно занятого населения», указываемая в строке 2), равняется сумме численности продуктивно занятого (строка А) и непродуктивно занятого (строка Б).
Численность самостоятельно занятого населения корректируется с учетом данных подворного обхода населения.
12. В строках 4 «Безработное население» и 1) «Безработное население, зарегистрированное в уполномоченных органах» указываются данные по оценке общей численности безработных (строка 4) и численности безработных, официально зарегистрированных в уполномоченных органах (строка 1)).
Оценка общей численности безработных осуществляется с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (по данным органов государственной статистики), а также с учетом сокращения рабочих мест, ожидаемого высвобождение работников, прогнозных результатов от принятия мер по снижению уровня безработицы, создания рабочих мест.

13. «Табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен аз отбасылар, оның ішінде» деген 5-жолда жан басына шаққандағы орташа табысы кедейлік шегінен төмен (ең төмен күнкөріс деңгейінен 40 % – халыққа әлеуметтік қолдау көрсету кезінде қолданылатын табыс шегі) өңірдегі халық санының болжамы көрсетіледі.
Халықтың осы тобының санын бағалау осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасы (жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері), сондай-ақ халық табысының ықтимал өсуі, оның ішінде нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары (табысы аз халықтың еңбек етуге қабілетті бөлігіне арналған) есебінен өсуі (Аумақтарды дамыту бағдарламасының, статистика органдарының, аудандық, қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері бойынша) ескеріле отырып жүзеге асырылады.
14. «Балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылар, оның ішінде» деген 1)-жолда балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылардың - отбасылардың саны көрсетіледі (аудандық, қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері бойынша).
Бұл жолда балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылар отбасыларының құрамындағы еңбек етуге қабілетті барлық адамдардың саны көрсетіледі.
15. «Атаулы әлеуметтік көмекті алушылар» деген 2)-жолда атаулы әлеуметтік көмекті алушылар отбасыларының саны көрсетіледі (аудандық, қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері бойынша).
«Еңбек етуге қабілетті адамдар» деген жолда атаулы әлеуметтік көмекті алушылар отбасыларының құрамындағы еңбек етуге қабілетті барлық адамдардың саны көрсетіледі.
16. Паспорттың көрсеткіштері әрбір жол бойынша экономикалық қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес бөлінеді:
1) ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығы;
2) өнеркәсіп, оның ішінде:
а) тау-кен өндірісі мен карьерлерді әзірлеу,
б) өңдеуші, машина жасау және аспап жасау, электрмен-сумен жабдықтау;
3) құрылыс;
4) көлік және қоймалау;
5) ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі;
6) қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда;
7) білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, өнер, ойын-сауық және демалыс;
8) мемлекеттік басқару, қорғаныс.
Экономикалық қызметтің түрлері Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген ҚР МС 03-2007 Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышына (бұдан әрі – ЭҚЖС) сәйкес белгіленген және осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.

13. В строке 5 «Малообеспеченные семьи, проживающие ниже величины прожиточного минимума, в том числе» указывается прогноз численности населения региона со среднедушевыми доходами ниже черты бедности (40% от прожиточного минимума – порог доходов, используемый при оказании социальной поддержки населению).
Оценка численности данной группы населения осуществляться с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (данные отделов занятости и социальных программ местных исполнительных органов), а также ожидаемого роста доходов населения, в том числе и за счет мер содействия продуктивной занятости (для трудоспособной части малообеспеченного населения) (по данным Программы развития территорий, органов статистики, районных, городских отделов занятости и социальных программ).
14. В строке 1) «Получатели государственных детских пособий (семей), в том числе» указывается численность семей - получателей государственных детских пособий (по данным районных, городских отделов занятости и социальных программ).
В строке «трудоспособные лица» указывается количество всех трудоспособных лиц в составе семьи - получателей государственных детских пособий.
15. В строке 2) «Получатели адресной социальной помощи (семей), в том числе» указывается численность семей - получателей государственной адресной социальной помощи (по данным районных, городских отделов занятости и социальных программ).
В строке «трудоспособные лица» указывается количество всех трудоспособных лиц в составе семьи - получателей государственной адресной социальной помощи.
16. Показатели Паспорта по каждой строке распределяются по основным видам экономической деятельности:
1) сельское, лесное и рыбное хозяйство;
2) промышленность, из них:
а) горнодобывающая промышленность и разработка карьеров,
б) обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро-водоснабжение;
3) строительство;
4) транспорт и складирование;
5) информация и связь, финансовая и страховая деятельность;
6) оказание услуг, оптово-розничная торговля;
7) образование, здравоохранение, социальное обеспечение, искусство, развлечение и отдых;
8) государственное управление, оборона.
Виды экономической деятельности установлены в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности ГК РК 03-2007, утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од (далее - ОКЭД), и приведены в приложении 2 к настоящей Методике.

3. Еңбек ресурстарына қосымша қажеттілік (сұраныс)
17. Еңбек ресурстарына қосымша қажеттілікте іске асырылатын Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, Аумақтарды дамыту бағдарламаларының және жоғарыда көрсетілген Бағдарламаларға енбейтін жеке бастамалардың шеңберіндегі еңбек ресурстарына қажеттілік туралы мәліметтер көрсетіледі.
18. «Өңір бойынша барлығы» деген 1-жолдағы барлық бағанда экономикалық қызметтің барлық түрлері бойынша қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
1-1 – 1-9-жолдарда ЭҚЖС сәйкес тұрақты және уақытша жұмыс орындарына қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
19. «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасының жобаларында барлығы» деген 2-жолда «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасының шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
2-1 – 2-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлер саны көрсетіледі.
20. «Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарлама жобаларында, барлығы» деген 3-жолда Қазақстан Республикасының Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын жобаларға байланысты, оның ішінде Индустрияландыру картасына енгізілген жобалар бойынша қалыптасқан қажеттілік (құрылыс кезеңі сияқты, пайдалануға берілгеннен кейін де) көрсетіледі.
3-1 – 3-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
21. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының жобаларында» деген 4-жолда «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
4-1 – 4-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
22. «Агробизнес – 2020» бағдарламасы жобаларында», барлығы» деген 5-жолда «Агробизнес – 2020» бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
5-1 – 5-6-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
23. 6 – 8-2-жолдарда «Қолжетімді тұрғын үй – 2020», «Ақ бұлақ» және «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту – 2020» бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларға қажет болатын жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
24. «Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы жобаларында, барлығы» деген 9-жолда «Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы» шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.

3. Дополнительная потребность в трудовых ресурсах (спрос)
17. В дополнительной потребности в трудовых ресурсах указываются сведения о потребности в трудовых ресурсах в рамках реализуемых государственных и отраслевых Программ, Программ развития территорий и частных инициатив, не входящих в вышеуказанные Программы.
18. В строке 1 «Всего по региону» во всех графах указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, по всем видам экономической деятельности.
В строках 1-1 – 1-9 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на постоянные и временные рабочие места согласно ОКЭД.
19. В строке 2 «на проектах Программы «Дорожная карта занятости 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Дорожная карта занятости 2020».
В строках 2-1 – 2-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность) на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
20. В строке 3 «на проектах Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на проектах, реализуемых в рамках Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы, в том числе по проектам, включенным в Карту индустриализации (как на период строительства, так и после ввода в эксплуатацию).
В строках 3-1 – 3-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
21. В строке 4 «на проектах Программы «Дорожная карта бизнеса 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
В строках 4-1 – 4-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
22. В строке 5 «на проектах Программы «Агробизнес 2020», всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Агробизнес 2020».
В строках 5-1 – 5-6 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
23. В строках 6 – 8-2 указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программ «Доступное жилье - 2020», «Ақ бұлақ» и «Модернизация жилищно-коммунального хозяйства 2020».
24. В строке 9 «на проектах Программы «Развития моногородов на 2012 – 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках «Программы развития моногородов на 2012 – 2020».

9-1 – 9-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
25. «Өңірлерді дамыту 2020, барлығы» бағдарламасының жобалары бойынша» деген 10-жолда «Өңірлерді дамыту 2020» бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
10-1 – 10-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
26. «Өңірде іске асырылатын басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламалар (бағдарламаның атауын көрсету)» деген 11-жолда басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыру үшін көзделген барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
11-1 – 11-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі
4. Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша
аудан (облыс) бөлінісіндегі еңбек ресурстарына қажеттілік
27. «Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша аудан (облыс) бөлінісіндегі еңбек ресурстарына қажеттілік» деген бөлімде кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда қажет болатын жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар, мекемелер және ұйымдар бойынша еңбек ресурстарына қажеттілік ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қаланың, елорданың аумағындағы кәсіпорындарда, мекемелерде, барлық меншік нысанындағы ұйымдарда сауалнама мен анкета жүргізу әдісімен көрсетіледі.
5. Еңбек ресурстарының көздері
28. Еңбек ресурстарының көздерінде өңірлік еңбек нарығына ықтимал еңбек ресурстарының ағыны көрсетіледі.
29. «Барлығы, оның ішінде» деген 1-жолда өңірлік еңбек нарығына жаңадан қосылатын адамдардың жалпы саны көрсетіледі.
30. «Жоғары оқу орындарының бітірушілері» деген 2-жолда жоғары оқу орындарының жұмысқа орналасуға мұқтаж бітірушілерінің саны (ЖОО-ының, білім беру, ішкі саясат жөніндегі өңірлік уәкілетті органдардың деректері бойынша) көрсетіледі. Мыналар:
өңірде тұрақты тұратын жоғары оқу орындарының бітірушілері;
аталған көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасын ескере отырып, қайта оралатын бітірушілердің болжамды саны ескеріледі.
31. «Техникалық және кәсіптік оқыту ұйымдарының бітірушілері» деген 3-жолда соңғы бес жылдағы динамикасын ескере отырып, біліктілігі орташа деңгейдегі маман ретінде жұмыс орындарына орналасуға үміткер бола алатын колледж бітірушілерінің немесе ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен және қызмет көрсетумен айналысатын немесе білікті қызметкерлердің саны (білім беру жөніндегі аумақтық уәкілетті органдардың деректері бойынша) көрсетіледі.
Аталған жолда сол өңірде тұрақты тұратын колледждердің бітірушілер көрсетіледі.

В строках 9-1 – 9-7 указывается количество работников, в которой имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
25. В строке 10 «по проектам Программы «Развития регионов 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Развития регионов 2020».
В строках 10-1 – 10-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
26. В строке 11 «Другие государственные и отраслевые программы, реализуемые в регионе (указать название программы)» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, предусмотренных для реализации другими государственными и региональными программами.
В строках 11-1 – 11-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
4. Потребность в трудовых ресурсах в разрезе района (области)
по предприятиям в разрезе профессий и специальностей
27. В разделе «Потребность в трудовых ресурсах в разрезе района (области) по предприятиям в разрезе профессий и специальностей» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность на предприятиях, учреждениях и организациях в разрезе профессий и специальностей.
Потребность в трудовых ресурсах по предприятиям, учреждениям, организациям в разрезе профессий и специальностей указывается в разрезе предприятий, методом опроса и анкетирования предприятий, учреждений, организаций всех форм собственности, находящихся на территории села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, города республиканского значения и столицы.
5. Источники трудовых ресурсов
28. В источниках трудовых ресурсов указывается возможный приток на региональный рынок труда трудовых ресурсов.
29. В строке 1 «Всего, из них» указывается общая численность вновь вступающих на региональный рынок труда лиц.
30. В строке 2 «Выпускники высших учебных заведений» указывается число выпускников высших учебных заведений, нуждающихся в трудоустройстве (по данным высших учебных заведений, территориальных уполномоченных органов образования, внутренней политики). Учитываются:
постоянно проживающие в регионе выпускники высших учебных заведений;
ожидаемая численность возвращающихся выпускников с учетом динамики данного показателя за последние пять лет.
31. В строке 3 «Выпускники организаций технического и профессионального обучения» указывается число выпускников колледжей, которые могут претендовать на занятие рабочих мест как специалисты среднего уровня квалификации или служащие, занятые подготовкой информации, оформлением документации и обслуживанием, или квалифицированные работники (по данным территориальных уполномоченных органов образования) с учетом динамики данного показателя за последние пять лет.
В данной строке указываются постоянно проживающие в данном регионе выпускники колледжей.

32. «Еңбекші көшіп-қонушылар, барлығы» деген 4-жолда еңбек қызметін жүзеге асыруға рұқсат алған еңбекші көшіп-қонушылардың саны көрсетіледі.
«ішкі» деген 1)-жолда мемлекет ішінде (өңір ішінде, сол сияқты басқа өңірлерден келген) орын ауыстыратын адамдардың саны көрсетіледі.
«шетелдік жұмыс күші» деген 2)-жолда қажеттілікті және жұмыс берушілердің сұранысын қазақстандық қызметкерлердің есебінен қанағаттандыру мүмкіндігінің болмауын ескере отырып, өңірге тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
«оралмандар» деген 3)-жолда оралман мәртебесін алған этникалық қазақтардың саны көрсетіледі.
Бағалау соңғы бес жылдағы көші-қон процестері динамикасы негізінде (мемлекеттік статистика органдары мен халықтың көші-қоны, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар жөніндегі өңірлік уәкілетті органдарының деректері бойынша) жүргізіледі.
33. «Қазақстан Республикасы Қарулы күштері қатарынан босатылғандар» деген 5-жолда Қазақстан Республикасы Қарулы күштері қатарынан босатылатын адамдардың саны туралы мәліметтер (қорғаныс істері аумақтық департаментерінің бағалауы бойынша) көрсетіледі.
34. «Мектеп бітірушілері» деген 6-жолда есепті жылда орта білімнен кейінгі оқу орындарына түспеген, өңірдегі жалпы орта білім беретін мектептер бітірушілердің саны (білім беру жөніндегі уәкілетті органдардың деректері бойынша) көрсетіледі.
35. «Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар» деген 7-жолда жұмысқа орналастыру қажет болатын, Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті департаменттерінің бағалауы бойынша) көрсетіледі.
36. «Өзгелері» деген 8-жолда жұмыс іздеп өңірлік еңбек нарығына шығуы мүмкін қызметкерлер мен мамандардың (жоспарлы жобалардың аяқталуына байланысты, оңтайландырумен немесе штат санының қысқаруымен байланысты босатылатындар) саны көрсетіледі.
6. Еңбек ресурстарының теңгерімі
37. «Еңбек ресурстарының теңгерімі» деген бөлімде күтілетін сұранысты еңбек ресурстарымен салыстыру көрсетіледі.
Реттік нөмірі 1-жолда сұранысқа ие жұмыс күші бойынша сандық деректер көрсетіледі.
Реттік нөмірі 2-жолда еңбек нарығын толтырған жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
Реттік нөмірі 3-жолда қызметкерлердің негізгі санаттары бойынша өңірлік еңбек нарығындағы тапшылық немесе артық болуы көрсетіледі.
38. Реттік нөмірі 3-жолда көрсетілетін еңбек нарығындағы теңгерімсіздік саны сұраныс (реттік нөмірі 1-жол) пен ұсыныс (реттік саны 2-жол) сомасына тең болады.
Өңірлердің жұмыспен қамту
карталарын қалыптастыру әдістемесіне
1-қосымша
_________________ ауданының (облысының) 201_ жылға арналған
ЖҰМЫСПЕН ҚАМТУ КАРТАСЫ
I. Өңірдің паспорты
адам
Р/с №
Көрсеткіштер
Барлығы
Экономикалық қызмет түрлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
Өнеркәсіп
Құрылыс
Көлік және қоймалау
Ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі, жылжымайтын мүлік операциясы
Қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
Білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қызметтер, өнер, ойын-сауық және демалыс
Мемлекеттік басқару, қорғаныс
Тау-кен өнеркәсібі, карьерлерді әзірлеу
Өңдеу, электрмен-сумен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны баптау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау және бөліп тарату
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Халықтың саны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2
Экономикалық белсенді халық
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3
Жұмыспен қмтылған халық

32. В строке 4 «Трудовые мигранты, всего» указывается количество трудовых мигрантов, получивших разрешение на осуществление трудовой деятельности.
В строке 1) «внутренние» указывается количество лиц, перемещаемых внутри государства (как внутри региона, так и прибывших из других регионов).
В строке 2) «иностранная рабочая сила» указывается количество иностранной рабочей силы, привлекаемой в регион с учетом потребности и отсутствием возможности удовлетворить потребности работодателей за счет казахстанских работников.
В строке 3) «оралманы» указывается количество этнических казахов, получивших статус оралмана.
Оценка проводится на основе динамики миграционных процессов за последние пять лет (по данным органов государственной статистики и территориальных уполномоченных органов по миграции населения, координации занятости и социальных программ).
33. В строке 5 «Демобилизованные из Вооруженных Сил РК» указываются сведения о численности лиц, которые будут демобилизованы из Вооруженных Сил Республики Казахстан (по оценке территориальных департаментов по делам обороны).
34. В строке 6 «Выпускники школ» указывается численность выпускников средних общеобразовательных школ в регионе, не поступивших в учетном году в организации после среднего образования (по данным уполномоченных органов образования).
35. В строке 7 «Освобожденные из мест лишения свободы» указывается ожидаемое количество лиц, освобождаемых из мест лишения свободы, которым потребуется трудоустройство (по оценке департаментов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан).
36. В строке 8 «Прочие» указывается количество работников и специалистов, которые могут выйти на региональный рынок труда в поисках работы (высвобождаемые в связи с завершением реализации запланированных проектов, в связи оптимизацией или сокращением штатной численности).
6. Баланс трудовых ресурсов
37. В разделе «Баланс трудовых ресурсов» указывается сопоставление ожидаемого дополнительного спроса на трудовые ресурсы.
В строке, порядковый номер 1, указываются количественные данные по востребованной рабочей силе.
В строке, порядковый номер 2, указывается количество рабочей силы, пополнившей рынок труда.
В строке, порядковый номер 3, указывается дефицит или избыток трудовых ресурсов на региональном рынке труда по основным категориям работников.
38. Численность баланса трудовых ресурсов, указываемая, в строке, порядковый номер 3, равняется сумме спроса (строка, порядковый номер 1) и предложения (строка, порядковый номер 2).
Приложение 1
к Методике формирования
карт занятости регионов
Форма
КАРТА ЗАНЯТОСТИ
________ района (области) на 201_ год
I. Паспорт региона
человек
п/п
Показатели
Всего
Виды экономической деятельности
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
Промышленность
Строительство
Транспорт и складирование
Информация и связь, финансовая и страховая деятельность, операция с недвижимым имуществом
Оказание услуг, оптово-розничная торговля
Образование, здравоохранение, социальные услуги, искусство, развлечение и отдых
Государственное управление, оборона
Горнодобывающая, разработка карьеров
обрабатывающая, электро, водоснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование, канализационная система, сбор и распределение отходов
1
Численность населения
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2
Экономически активное население
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3
3анятое население

1)
Жалдамалы қызметкерлер
2)
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық, оның ішінде
А
нәтижелі жұмыспен қамтылғандар
Б
нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар
4
Жұмыссыз халық
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Уәкілетті органдарда тіркелген жұмыссыз халық
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5
Табысы ЕТКД аз отбасылар, оның ішінде
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылар (отбасылар), оның ішінде
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
еңбек етуге қабілетті адамдар
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
Атаулы әлеуметтік көмек алушылар (отбасы), оның ішінде
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
еңбек етуге қабілетті адамдар
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Еңбек ресурстарына қосымша қажеттілік (сұраныс)
адам
Қызметкерлердің санаты

1)
Наемные работники
2)
Самостоятельно занятое население, в том числе
А
продуктивно занятые
Б
непродуктивно занятые
4
Безработное население
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Безработное население зарегистрированное в уполномоченных органах
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5
Малообеспеченные семьи, проживающие ниже прожиточного минимума, в том числе
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Получатели государственных детских пособий (семей), в том числе
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
трудоспособные лица
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
Получатели адресной социальной помощи (семей), в том числе
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
трудоспособные лица
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Дополнительная потребность в трудовых ресурсах (спрос)
человек
Категории работников
Показатели

Көрсеткіштер (жиыны, 3-тен 10-ға дейінгі жолдардың сомасы)
Барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері), ұйымдардың басшыларын қоса алғанда
Біліктілік деңгейі жоғары мамандар
Біліктілік деңгейі орташа мамандар (көмекші персонал)
Ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен, есепке алумен және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
Қызмет көрсету, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының қызметкерлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы және балық аулау саласының білікті қызметкерлері
Ірі және ұсақ өнеркәсіп ұйымдарының, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
Қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь- құрастырушылар
Біліктілігі жоқ қызметкерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Өңір бойынша барлығы
тұрақты
уақытша
1-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
1-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабдықтау
тұрақты
уақытша
1-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
1-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
1-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
1-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
кестенің жалғасы
1-7
білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, өнер, ойын-сауық және демалыс
тұрақты
уақытша
1-8
мемлекеттік басқару, қорғаныс
тұрақты
уақытша
1-9
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
олардың ішінде
2
Жұмыспен қамту 2020 картасы бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
2-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
2-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
2-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
2-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
2-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
2-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
2-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
3
Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаның жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
кестенің жалғасы:
3-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
3-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабдықтау
тұрақты
уақытша
3-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
3-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
3-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
3-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
3-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
4
Бизнестің жол картасы - 2020 бағдарламаласының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
4-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
4-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
4-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
4-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
4-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
4-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
4-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
5
Агробизнес - 2020 бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
5-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
5-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
5-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
5-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
5-5
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
5-6
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
6
"Қолжетімді тұрғын үй - 2020" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
6-1
құрылыс
тұрақты
уақытша
6-2
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
7
"Ақ бұлақ" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
7-1
құрылыс
тұрақты
уақытша
7-2
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
8
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту - 2020" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
8-1
құрылыс
тұрақты
уақытша
8-2
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
9

(итого сумма строк с 3 по 10)
Руководители
(представители) органов власти и управления всех уровней, включая руководителей организаций
Специалисты
высшего
уровня
квалификации
Специалисты
среднего
уровня
квалификации
(вспомогательный
персонал)
Служащие,
занятые
подготовкой
информации,
оформлением
документации,
учетом и
обслуживанием
Работники
сферы
обслуживания,
жилищно-коммунального
хозяйства,
торговли и
родственных
видов
деятельности
Квалифицированные
работники
сельского,
лесного,
охотничьего
хозяйств,
рыбоводства
и рыболовства
Квалифицированные
рабочие
крупных и
мелких
промышленных
организаций,
художественных
промыслов,
строительства,
транспорта,
связи,
геологии и
разведки
недр
Операторы,
аппаратчики,
машинисты
установок и
машин
и слесари-сборщики
Неквалифицированные
рабочие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Всего по региону
постоянные
временные
1-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
1-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
1-3
строительство
постоянные
временные
1-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
1-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
1-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
1-7
образование, здравоохранение, социальное обеспечение, искусство, развлечение и отдых
постоянные
временные
1-8
государственное управление, оборона
постоянные
временные
1-9
прочие виды
постоянные
временные
Из них
2
на проектах Программы "Дорожная карта занятости 2020", всего,
постоянные
временные
2-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
2-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
2-3
строительство
постоянные
временные
2-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
2-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
2-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
2-7
прочие виды
постоянные
временные
3
на проектах Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию, всего
постоянные
временные
3-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
3-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
3-3
строительство
постоянные
временные
3-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
3-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
3-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
3-7
прочие виды
постоянные
временные
4
на проектах Программы "Дорожная карта бизнеса 2020", всего
постоянные
временные
4-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
4-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
4-3
строительство
постоянные
временные
4-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
4-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
4-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
4-7
прочие виды
постоянные
временные
5
на проектах Программы "Агробизнес 2020", всего
постоянные
временные
5-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
5-2
промышленность всего
постоянные
временные
5-3
строительство
постоянные
временные
5-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
5-5
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
5-6
прочие виды
постоянные
временные
6
на проектах Программы "Доступное жилье-2020", всего
постоянные
временные
6-1
строительство
постоянные
временные
6-2
прочие виды
постоянные
временные
7
на проектах Программы "Ак булак", всего
постоянные
временные
7-1
строительство
постоянные
временные
7-2
прочие виды
постоянные
временные
8
на проектах Программы "Модернизация жилищно-коммунального хозяйства 2020", всего
постоянные
временные
8-1
строительство
постоянные
временные
8-2
прочие виды
постоянные
временные
9

Моноқалаларды дамытудың 2012-2020 жылдарға арналған бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
9-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
9-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
9-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
9-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
9-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
9-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
9-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
10
"Өңірлерді дамыту - 2020" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
10-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
10-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
10-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
10-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
10-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
10-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
10-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
11
Өңірде іске асыралатын басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламалар (бағдарламаның атауын көрсету)
тұрақты
уақытша
11-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
11-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде:
тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
11-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
11-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
11-5
ақпарат және байланыс;
қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
11-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
11-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша
еңбек ресурстарына қажеттілік
адам
Р/с №
Көрсеткіштер
барлығы
Экономикалық қызмет түрлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
Өнеркәсіп
Құрылыс
Көлік және қоймалау
Ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі
Қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
Білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, өнер, ойын-сауық және демалыс
Мемлекеттік басқару, қорғаныс
Тау-кен өндіру
Өңдеу, электр-сумен жабыдқтау, газ, бу беру және ауаны баптау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау және бөліп тарату
Өңірлер бойынша барлығы
1.1
№ 1 кәсіпорын (атауы және қызмет түрі)
Заңгерлер
Техниктер-электриктер
Электрмен дәнекерлеуші
Техник-бағдарламашылар
1.2
№ 2 кәсіпорын (атауы, қызмет түрі)
Аспазшы
Кондитер
,,,,,,
1.3
№ 3 кәсіпорын (атауы, қызмет түрі)
Кірпіш қалаушы
Сылақшы
Қаптаушылар
Мұнара кранының машинисі
Ілмектеуші
1.4
кәсіпорын ..... (атауы, қызмет түрі)
.......
........
........
......
Еңбек ресурстарының көздері
адам
Көрсеткіштер
жиыны, жолдардың сомасы
Барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері), ұйымдардың басшыларын қоса алғанда
Біліктілік деңгейі жоғары мамандар
Біліктілік деңгейі орташа мамандар (көмекші персонал)
Ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен, есепке алумен және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
Қызмет көрсету, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының қызметкерлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы және балық аулау саласының білікті қызметкерлері
Ірі және ұсақ өнеркәсіп ұйымдарының, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
Қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь құрастырушылар
Біліктілігі жоқ қызметкерлер
1
Барлығы, оның ішінде
2
Жоғарғы оқу орнының бітірушілері
3
Техникалық және кәсіптік оқу ұйымдарының бітірушілері
4
Еңбекші көшіп-қонушылар, барлығы
4.1
ішкі
4.2
шетелдік жұмыс күші
4.3
Оралмандар
5
ҚР әскери қызметтен босатылғандар
6
Мектептердің бітірушілері
7
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар
8
Басқалары
________________________ ауданы (облысы) бойынша 201__жылға
еңбек ресурстарының теңгерімі
адам
Р/с №
барлығы
Қызметкерлердің санаты
Барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері), ұйымдардың басшыларын қоса алғанда
Біліктілік деңгейі жоғары мамандар
Біліктілік деңгейі орташа мамандар (көмекші персонал)
Ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен, есепке алумен және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
Қызмет көрсету, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының қызметкерлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы және балық аулау саласының білікті қызметкерлері
Ірі және ұсақ өнеркәсіп ұйымдарының, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
Қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь құрастырушылар
Біліктілігі жоқ қызметкерлер
Сұраныс
1
Ұсыныс
2
Еңбек ресурстарының теңгерімі, (-) жетіспеушілік, (+) артық
3
Өңірлердің жұмыспен қамту
карталарын қалыптастыру әдістемесіне
2-қосымша
Экономикалық қызмет түрлері

на проектах Программы "Развития моногородов на 2012-2020", всего
постоянные
временные
9-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
9-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
9-3
строительство
постоянные
временные
9-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
9-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
9-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
9-7
прочие виды
постоянные
временные
10
по проектам Программы "Развития регионов 2020", всего
постоянные
временные
10-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
10-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них; горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
10-3
строительство
постоянные
временные
10-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
10-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
10-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
10-7
прочие виды
постоянные
временные
11
Другие государственные и отраслевые программы, реализуемые в регионе (указать название программы)
постоянные
временные
11-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
11-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них; горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
11-3
строительство
постоянные
временные
11-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
11-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
11-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
11-7
прочие виды
постоянные
временные
Потребность в трудовых ресурсах по
предприятиям в разрезе профессий и специальности
(человек)
п/п
Показатели
Всего
Виды экономической деятельности
Сельское,
лесное и
рыбное
хозяйство
Промышленность
Строительство
Транспорт и
складирование
Информация
и связь,
финансовая
и страховая
деятельность,
операция
с недвижимым
имуществом
Оказание
услуг,
оптово-розничная
торговля
Образование,
здравоохранение,
социальные
услуги,
искусство,
развлечение
и отдых
Государственное
управление,
оборона
Горнодобывающая,
разработка
карьеров
Обрабатывающая,
электро,
водоснабжение,
подача газа,
пара и воздушное
кондиционирование,
канализационная
система,
сбор и
распределение
отходов
всего по региону
1.
предприятие № 1
(наименование,
вид деятельности)
Юристы
Техники электрики
Электросварщик
Техники
программисты
2.
предприятие № 2
(наименование,
вид деятельности)
Повар
Кондитер
,,,,,,
3.
предприятие №3
(наименование,
вид деятельности)
Каменщик
Штукатурщик
Облицовщик
Машинист башенного крана
Стропальщик
4.
предприятие.....
(наименование,
вид деятельности)
.......
........
........
......
Источники трудовых ресурсов
человек
Показатели
Итого
сумма
строк
Категории работников
Руководители
(представители)
органов
власти и
управления
всех
уровней,
включая
руководителей
организаций
Специалисты
высшего
уровня
квалификации
Специалисты
среднего
уровня
квалификации
(вспомогательный
персонал)
Служащие,
занятые
подготовкой
информации,
оформлением
документации,
учетом и
обслуживанием
Работники
сферы
обслуживания,
жилищно-коммунального
хозяйства,
торговли и
родственных
видов
деятельности
Квалифицированные
работники
сельского,
лесного,
охотничьего
хозяйств,
рыбоводства и
рыболовства
Квалифицированные
рабочие
крупных и
мелких
промышленных
организаций,
художественных
промыслов,
строительства,
транспорта,
связи,
геологии и
разведки
недр
Операторы,
аппаратчики,
машинисты
установок и
машин и
слесари-сборщики
Неквалифицированные
рабочие
1.
Всего, из них
2
Выпускники высших учебных заведений
3
Выпускники организаций технического и профессионального обучения
4
Трудовые мигранты, всего
1)
внутренние
2)
инностранная рабочая сила
3)
Оралманы
5
Демобилизованные из Вооруженных сил РК
6
Выпускники школ
7
Освобожденные из мест лишения свободы
8
Прочие
Баланс трудовых ресурсов
человек
п/п
всего
Категории работников
Руководители
(представители)
органов
власти и
управления
всех
уровней,
включая
руководителей
организаций
Специалисты
высшего
уровня
квалификации
Специалисты
среднего
уровня
квалификации
(вспомогательный
персонал)
Служащие,
занятые
подготовкой
информации,
оформлением
документации,
учетом и
обслуживанием
Работники
сферы
обслуживания,
жилищно-коммунального
хозяйства,
торговли и
родственных
видов
деятельности
Квалифицированные
работники
сельского,
лесного,
охотничьего
хозяйств,
рыбоводства
и рыболовства
Квалифицированные
рабочие
крупных и
мелких
промышленных
организаций,
художественных
промыслов,
строительства,
транспорта,
связи,
геологии
и разведки
недр
Операторы,
аппаратчики,
машинисты
установок и
машин и
слесари-сборщики
Неквалифицированные
рабочие
Спрос
1
Предложение
2
Баланс трудовых ресурсов, (-) недостаток, (+) избыток
3
Приложение 2
к Методике формирования
карт занятости регионов
Виды экономической деятельности

1. «Ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығы» саласына мыналар жатады;
өсімдік өсіру және мал шаруашылығы;
аң аулау және осы салаларда қызметтер көрсету;
орман шаруашылығы және ағаш дайындау;
балық аулау және аквамәдениет.
2. «Тау-кен өндірісі мен карьерлерді әзірлеу» саласына мыналар жатады:
көмір және лигнит өндіру;
шикі мұнай мен табиғи газ өндіру
металл кендерін өндіру;
тау-кен өндірісі өнеркәсібі басқа да салалары;
тау-кен өндірісі өнеркәсібі саласындағы техникалық қызметтер.
3. «Өңдеу өнеркәсібі, электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны желдету, сумен жабдықтау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау мен бөліп таратуды бақылау» саласына мыналар жатады азық-түлік өнімдерін өндіру;
сусындар өндіру;
темекі өнімдерін өндіру;
тоқыма бұйымдарын өндіру;
киім өндіру;
былғары және соған жататын бұйымдарды өндіру;
жиһаздан басқа, ағаштан және қасаңнан жасалған бұйымдарды өндіру;
сабаннан және өруге арналған материалдардан жасалған бұйымдарды өндіру;
қағаз және қағаз өнімдерін өндіру;
баспа және жазылған материалдарды шығару;
кокс және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру;
химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру;
негізгі фармацевтикалық өнімдерді өндіру;
резина және пластмасса бұйымдарын өндіру;
металл емес өзге минералдық өнімдер өндіру;
металлургия өнеркәсібі;
машиналар мен жабдықтардан басқа, дайын металл бұйымдарын өндіру;
компьютерлер, электрондық және оптикалық бұйымдарын өндіру;
электр жабдықтарын өндіру;
басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтарды өндіру;
автокөлік құралдарын, трейлер мен жартылай тіркемелерді өндіру;
басқа да көлік құралдарын өндіру;
жиһаз өндіру;
басқа да дайын бұйымдарды өндіру;
электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны желдету;
суды жинау, өңдеу және таратып бөлу;
кәріз жүйесі;
қалдықтарды жинау, өңдеу мен әкету; қалдықтарды кәдеге жарату;
рекультивация және қалдықтарды жою саласындағы өзге де қызметтер.
4. «Құрылыс» саласына мыналар жатады:
ғимараттар мен құрылыстарды салу;
азаматтық құрылыс мамандандырылған құрылыс жұмыстары
5. «Көлік және қоймалау» саласына мыналар жатады:
құрлықтағы көлік қызметі және құбырмен тасымалдау;
су көлігі;
әуе көлігі;
қойма шаруашылығы мен қосалқы көлік қызметі;
почта мен курьер қызметі.
6. «Ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі, жылжымайтын мүлік операциясы» салаларына мыналар жатады:
баспа қызметі;
кино-, бейнефильмдер мен теледидар бағдарламалары, фонограммалар мен музыкалық жазбалар өндірісі;
бағдарламалар әзірлеу және теле-радио хабарларын тарату қызметі;
байланыс;
компьютерлік бағдарламалау, консультациялар мен басқа да ілеспе қызметтер;
ақпараттық қызметтер жұмысы;
сақтандыру және зейнетақы қорларының қызметтерін қоспағанда, қаржылық қызметтер;
міндетті әлеуметтік сақтандыруды қоспағанда, сақтандыру, қайта сақтандыру және зейнетақы қорларының қызметі;
қаржылық және сақтандыру қызметтерін көрсету жөніндегі қосалқы қызметтер;
жылжымайтын мүлік операциялары.

1. К сфере «Сельское, лесное и рыбное хозяйство» относятся:
растениеводство и животноводство;
охота и предоставление услуг в этих областях;
лесоводство и лесозаготовки;
рыболовство и аквакультура.
2. К сфере «Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров» относятся:
добыча угля и лигнита;
добыча сырой нефти и природного газа;
добыча металлических руд;
прочие отрасли горнодобывающей промышленности;
технические услуги в области горнодобывающей промышленности.
3. К сфере «Обрабатывающая промышленность, электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование, водоснабжение, канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов» относятся:
производство продуктов питания;
производство напитков;
производство табачных изделий;
производство текстильных изделий;
производство одежды;
производство кожаной и относящейся к ней продукции;
производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели;            производство изделий из соломки и материалов для плетения;
производство бумаги и бумажной продукции;
печать и воспроизведение записанных материалов;
производство кокса и продуктов нефтепереработки;
производство продуктов химической промышленности;
производство основных фармацевтических продуктов;
производство резиновых и пластмассовых изделий;
производство прочей не металлической минеральной продукции;
металлургическая промышленность;
производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
производство компьютеров, электронной и оптической продукции;
производство электрического оборудования;
производство машин и оборудования, не включенных в другие категории;
производство автотранспортных средств, трейлеров и полуприцепов;
производство прочих транспортных средств;
производство мебели;
производство прочих готовых изделий;
электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование;
сбор, обработка и распределение воды;
канализационная система;
сбор, обработка и удаление отходов; утилизация отходов;
рекультивация и прочие услуги в области удаления отходов.
4. К сфере «Строительство» относятся:
строительство зданий и сооружений;
гражданское строительство;
специализированные строительные работы.
5. К сфере «Транспорт и складирование» относятся:
сухопутный транспорт и транспортирование по трубопроводам;
водный транспорт;
воздушный транспорт;
складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность;
почтовая и курьерская деятельность.
6. К сфере «Информация и связь, финансовая и страховая деятельность, операция с недвижимым имуществом» относятся:
издательская деятельность;
производство кино-, видеофильмов и телевизионных программ, фонограмм и музыкальных записей;
деятельность по созданию программ и телерадиовещание;
связь;
компьютерное программирование, консультации и другие сопутствующие услуги;
деятельность информационных служб;
финансовые услуги, за исключением услуг страховых и пенсионных фондов;
страхование, перестрахование и деятельность пенсионных фондов, кроме обязательного социального страхования;
вспомогательная деятельность по предоставлению финансовых услуг и страхования;
операции с недвижимым имуществом.

7. «Қызмет көрсету, бөлшек-көтерме сауда» саласына мыналар жатады:
автомобилдер мен мотоциклдердің көтерме және бөлшек саудасы, оларды жөндеу;
автомобилдер мен мотоциклдерді қоспағанда, көтерме сауда;
автомобилдер мен мотоциклдердің саудасын қоспағандағы, бөлшек сауда;
тұруды ұйымдастыру жөніндегі қызметтер;
азық-түлік өнімдері мен сусындарды ұсыну жөніндегі қызметтер;
жалдау, жалға беру және лизинг;
жұмысқа орналастыру;
туроператорлардың, турагенттер мен туризм саласында қызмет көрсететін басқа да ұйымдардың қызметі;
қауіпсіздікті қамтамасыз ету және тергеу жүргізу жөніндегі қызмет;
ғимараттар мен аумақтарға қызмет көрсету саласындағы қызмет;
әкімшілік-басқару, шаруашылық және басқа да қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызметтер;
мүшелік ұйымдар қызметі;
компьютерлерді, жеке тұтыну заттары мен тұрмыстық тауарларды жөндеу;
өзгеде де жеке қызметтерді ұсыну;
үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметі;
меншікті тұтынуы үшін тауар өндіретін үй шаруашылықтарының қызметі.
8. «Білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қызметтер, өнер, ойын-сауық және демалыс» саласына мыналар жатады:
білім беру саласындағы қызмет;
денсаулық сақтау саласындағы қызмет;
тұратын орынмен қамтамасыз ете отырып әлеуметтік қызметтерді көрсету;
тұратын орынмен қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтерді көрсету;
шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
кітапхана, мұрағаттар, мұражайлар мен басқа да мәдени қызмет көрсету мекемелерінің қызметі;
құмар ойындары мен бәс тігуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет;
спорт, демалыс пен ойын-сауықтарды ұйымдастыру саласындағы қызмет;
құқық және бухгалтерлік есеп саласындағы қызмет;
бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері жөніндегі консультациялар;
сәулет, инженерлік жаңалықтар, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет;
ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер;
жарнама қызметі мен нарық конъюнктурасын зерттеу;
өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет;
ветеринарлық қызмет.
9. «Мемлекеттік басқару, қорғаныс» саласы мыналарды қамтиды:
Орталық, өңірлік және жергілікті басқару органдарының атқарушылық және заңнамалық қызметі;
фискальдік қызметті басқару және бақылау:
салық салуды жүзеге асыру;
салықтар мен тауарлардың баж салығын жинау және салық заңнамасының бұзылуы жағдайларын тергеу;
кеденді басқару;
бюджеттің атқарылуы және мемлекеттік қорлар мен мемлекеттік қарыздарды басқару: ақшалай қаражатты жинау мен олардың жұмсалуын бақылау;
жалпы (азаматтық) зерттеулер мен әзірлемелер саласындағы саясатты және солармен байланысты қорларды басқару;
экономикалық және әлеуметтік жоспарлау қызметтерін, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың түрлі деңгейлеріндегі статистикалық қызметтердің жұмысы мен басшылығын қамтамасыз ету.

7. К сфере «Оказание услуг, оптово-розничная торговля» относятся:
оптовая и розничная торговля автомобилями и мотоциклами и их ремонт;
оптовая торговля, за исключением автомобилей и мотоциклов;
розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами;
услуги по организации проживания;
услуги по предоставлению продуктов питания и напитков;
аренда, прокат и лизинг;
трудоустройство;
деятельность туроператоров, турагентов и прочих организаций, предоставляющих услуги в сфере туризма;
деятельность по обеспечению безопасности и расследованию;
деятельность в области обслуживания зданий и территорий;
деятельность в области административно-управленческого, хозяйственного и прочего вспомогательного обслуживания;
деятельность членских организаций;
ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров;
предоставление прочих индивидуальных услуг;
деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу;
деятельность домашних хозяйств по производству товаров для собственного потребления.
8. К сфере «Образование, здравоохранение, социальные услуги, искусство, развлечение и отдых» относятся:
деятельность в области образования;
деятельность в области здравоохранения;
предоставление социальных услуг с обеспечением проживания;
предоставление социальных услуг без обеспечения проживания;
деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
деятельность библиотек, архивов, музеев и других учреждений культурного обслуживания;
деятельность по организации азартных игр и заключения пари;
деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений;
деятельность в области права и бухгалтерского учета;
деятельность головных компаний; консультации по вопросам управления;
деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа;
научные исследования и разработки;
рекламная деятельность и изучение рыночной конъюнктуры;
прочая профессиональная, научная и техническая деятельность;
ветеринарная деятельность.
9. Сфера «государственное управление, оборона» включает в себя:
исполнительную и законодательную деятельность центральных, региональных и местных органов управления;
управление и контроль фискальной деятельности:
осуществление налогообложения;
сбор налогов и пошлин на товары и расследование случаев нарушения налогового законодательства;
управление таможней;
исполнение бюджета и управление государственными фондами и государственным долгом: сбор денежных средств и контроль за их расходованием;
руководство политикой в области общих (гражданских) исследований и разработок и связанными с ними фондами;
обеспечение функционирования и руководства службами экономического и социального планирования, а также статистическими службами на различных уровнях государственного управления.