"Электр технологиясы" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 17 наурыздағы № 88 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 мамырда № 9413 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 704 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 704 (2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Электр технологиясы» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті (С.Қ. Есімханов) заңнамада белгіленген тәртіпте мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.М. Жақсалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі                                        Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрі
____________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 31 наурыз
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
2014 жылғы 17 наурыздағы
№ 88 бұйрығымен
бекітілген
«Электр технологиясы» кәсіби стандарты 1. Жалпы ережелер
1. "Электр технологиясы " кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) кәсіби қызмет саласындағы қызметкерлердің еңбек мазмұнына, сапасына, жағдайына, біліктілігіне және құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайды және:
1) еңбек нарығының қазіргі заман қажеттілігіне жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға, кәсіби қызметтің мазмұнына бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) қызметкерлерді басқару саласында кең шеңбердегі міндеттерді шешуге;
3) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сонымен қатар тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Электротехнология"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 17 марта 2014 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2014 года № 9413. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 704
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 704 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Электротехнология».
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Есимханов С.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Джаксалиева Б.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
Утвержден приказом
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 17 марта 2014 года № 88
Профессиональный стандарт
«Электротехнологии»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Электротехнологии» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
2) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
3) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

4) кәсіби даярлықтарын бағалауды жүргізуге және мамандардың біліктілік сәйкестігін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, ұйымдардың  қызметкерлерді басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) кәсіби даярлықтарын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде қызметтің, лауазымның, біліктілікті арттырудың, қызметкерлерді аттестаттаудың, еңбекті ынталандыру жүйесінің және т.б. функционалдық модельдеріне қатысты ішкі, корпоративтік стандарттары әзірленеді.
4. Осы КС-да келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің белгілі бір қызмет түрі шеңберінде еңбек міндеттерін сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі – орындалатын жұмыстардың күрделілігін, дербестігі мен жауапкершілігін сипаттайтын қызметкердің біліктілігіне (құзыреттеріне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек мәні - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралдары – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – кәсіби қызмет саласының еңбек функцияларының тұтастай жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттерден қалыптасқан құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріс арқылы анықталатын және оларды еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде орындау үшін қажетті құзыреттердің болуын көздейтін еңбек іс-қимылдарының біріктірілген және салыстырмалы түрде дербес жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы ықпалдасқан негізі (ұқсас және мақсаттылығы жақын объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін ұқсас құзыреттер мен еңбек функцияларының жинағын көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби қызметтің нақты саласындағы қызметкердің еңбек мазмұнына, сапасына, жағдайына және біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, салыстырмалы түрде дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;
10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;

4) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;

11) құзырет – қызметкердің еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым – жұмыс берушінің лауазымдық өкілеттіліктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген құрылымдық бірлігі;
13) міндет - нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып, еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
14) сала - өнім шығаруда, өндіріс технологиясы, жұмыс істейтіндердің негізгі қорлары мен кәсіптік дағдыларында ортақ мақсаты бар кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – еңбек қызметінің белгілі түрі қызметкерінің кәсіби қызметтің сол немесе өзге саласы шеңберінде орындайтын еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымдалған сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызметтің түрі: 35 Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау.
6. Кәсіби қызмет саласы: электр технологиялары.
7. Кәсіби қызмет саласының негізгі мақсаты: электртехнологиялық қондырғылар мен жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
8. Еңбек қызметінің түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында көрсетілді.
3. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіп) карточкалары
1-параграф. Техник-технолог
9. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 4.
10. Мүмкін болатын лауазым атаулары:
техник;
технолог;
энергетик.
11. Орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы – электртехнологиялық қондырғылар мен жүйелер жұмысының нормативтік сипаттамаларын қамтамасыз ету.
12. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілді.
13. Техник-технологтың еңбек жағдайына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде келтірілді.
14. Техник-технолог орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілді.
15. Техник-технолог орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде келтірілді.
16. Техник-технолог құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілді.
4. КС әзірлеушілері
17. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі КС әзірлеушісі болып табылады.
18. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 3-қосымшасында келтірілген.
«Электр технологиясы»
кәсіби стандартына
1 Қосымша
Еңбек қызметінің түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
Р/н
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдістерін ескерумен кәсіптің атауы

11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК)- структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее - НРК)– структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и профессиональных задач, выполняемых работником определенного вида трудовой деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности: 35 Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование.
6. Область профессиональной деятельности: Электротехнологии.
7. Основная цель области профессиональной деятельности: обеспечение бесперебойной работы электротехнологических установок и систем.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в Приложения 1 к настоящему ПС.
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Техник-технолог
9. Квалификационный уровень по ОРК: 4.
10. Возможные наименования должностей:
техник;
технолог;
энергетик.
11. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение нормативных характеристик работы электротехнологических установок и систем.
12. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС.
13. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника-технолога приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему ПС.
14. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые техником-технологом, указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.
15. Описание единиц ПС, выполняемых техником-технологом, приведено в таблице 4 приложения 2 к настоящему ПС.
16.Требования к компетенциям техника-технолога указаны в таблице 5 приложения 2 к настоящему ПС.
4. Разработчики профессионального стандарта
17. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
18. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 3 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
«Электротехнологии»
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

01-2005 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес кәсіп атауы
Салалық біліктілік шеңбері біліктілік деңгейі
1.
Электрлік-техникалық қондырғылар мен жүйелер жұмысының нормативтік сипаттамаларын қамтамасыз ету
Техник - технолог
Техник - технолог
4
«Электр технологиясы»
кәсіби стандартына
2 Қосымша
Техник - технолог
1 Кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуішіне (КМЖ) сәйкес коды
Базалық топ
3111
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
-
БТБА бойынша кәсіп
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
Ұйым басшыларының, мамандарының және басқа қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
Салалық біліктілік шеңбері (СБШ) біліктілік деңгейі
Санаттар
техник-технолог
4
-
2-кесте. Техник-технологтың еңбек жағдайына, біліміне
және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Жабдықталған және аттестатталған жұмыс орындары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
Зиянды заттар шекті ұйғарынды шоғырландыру (ШҰШ) арту мүмкіндігі, шуыл деңгейінің жоғары болуы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Техникалық білім және практикалық жұмыс тәжірибесі
1 жыл
3-кесте. Техник-технолог орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функциясының №
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жай-күйін зерттеу
2
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыру
3
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жұмысына талдау жасау
4-кесте. Техник-технолог орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функциясы №
Еңбек мәні
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелер
Уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен нормативтік-құқықтық құжаттар, кестелер, ақаулық актілері
1-1) Тексеру жүргізу, ақауларды, сыртқы зақымдануларды анықтау, технологиялық параметрлерге бақылауды жүзеге асыру
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелер
Уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен нормативтік-құқықтық құжаттар, кестелер
1-2) Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелерді жөндеу кестелерін әзірлеу, жөндеу көлемін, материалдар мен қосалқы бөлшектерді анықтау
2
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелер
Уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен нормативтік-құқықтық құжаттар, режимдік карталар, нұсқаулықтар

Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный уровень Отраслевой рамки квалификаций
1.
Обеспечение нормативных характеристик работы электротехнологических установок и систем
Техник - технолог
Техник - технолог
4
Приложение 2
к профессиональному стандарту
«Электротехнологии»
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3111 «Техник-технолог»
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
Квалификационный уровень Отраслевой рамки квалификаций (ОРК)
Категории
Техник-технолог
4
-
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
техник-технолога
Возможные места работы по профессии(предприятия, организации)
Оборудованные и аттестованные рабочие места
Вредные и опасные условия труда
Возможное превышение предельно допустимой концентрации (ПДК) вредных веществ, превышение уровня шума.
Особые условия допуска к работе
В соответствии с Законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое образование и практический опыт работы
1 год
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые техник-технологом
трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Обследование состояния электротехнологических установок и систем
2
Организация бесперебойной работы электротехнологических установок и систем
Анализ работы электротехнологических установок и систем
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых техник-технологом
трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Электротехнологические установки и системы
Утвержденные уполномоченными государственными органами нормативно-правовые документы, графики, акты дефектовки
1-1) Проведение осмотров, выявление дефектов, внешних повреждений, осуществление контроля технологических параметров
Электротехнологические установки и системы
Утвержденные уполномоченными государственными органами нормативно-правовые документы, графики
1-2) Разработка графиков ремонта электротехнологических установок и систем, определение объема ремонта, материалов и запчастей
2
Электротехнологические установки и системы
Утвержденные уполномоченными государственными органами нормативно-правовые документы, режимные карты, инструкции

2-1) Режимдік карталарға, электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жұмысындағы жүктемелер кестесіне сәйкес параметрлерді реттеу, жөндеу
3
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелер
Уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен нормативтік-құқықтық құжаттар, нұсқаулықтар
3-1) Жүргізілген технологиялық параметрлерді реттеу және жөндеу бойынша есептілікті бекітілген нысандар мен көрсеткіштерге сәйкес дайындау
5-кесте. СБШ 4-біліктілік деңгейіндегі техник-технолог
құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет №
Жеке және кәсіби құзыреттер
Біліктері мен дағдылары
Білімі
1-1)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің белгіленген жұмыс режимінен ауытқуларын анықтау үшін жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің іске жарамсыз түйіндерін, белгіленген жұмыс режимінен ауытқуларын анықтау
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің белгіленген нормативтік техникалық сипаттамалары
1-2)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелерді жөндеу кестелерін әзірлеу, жөндеу көлемін, материалдар мен қосалқы бөлшектерді анықтау үшін жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелерді реттеу мен жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу, материалдар мен қосалқы бөлшектерге қажеттілікті анықтау
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелерді реттеу мен жөндеуді жүргізу тәртібі, жөндеу көлемін, материалдарды және қосалқы бөлшектерді есептеу
2-1)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, режимдік карталарға, электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жұмысындағы жүктемелер кестесіне сәйкес параметрлерді реттеу, жөндеу үшін жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Режимдік карталарға, электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жұмысындағы жүктемелер кестесіне сәйкес параметрлерді реттеу мен жөндеуді жүргізу
Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жұмысындағы параматерлердің нормативтік көрсеткіштері
3-1)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, жүргізілген технологиялық параметрлерді реттеу және жөндеу бойынша есептілікті бекітілген нысандар мен көрсеткіштерге сәйкес дайындау үшін жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жүргізілген технологиялық параметрлерді реттеу және жөндеу бойынша есептілікті бекітілген нысандар мен көрсеткіштерге сәйкес дайындау
Құрылғыларды пайдалану мақсаты және электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің жұмыс принципі. Электрлік-технологиялық қондырғылар мен жүйелердің технологиялық параметрлерін реттеу және жөндеу бойынша есептерді жасау қағидалары
«Электр технологиясы»
кәсіби стандартына
3 Қосымша
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
Осы КС тіркелген ____________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттар тізбесіне ____________ тіркеу нөмірімен енгізілді.
Хат (хаттама) № _______________________ Күні ________________________

2-1) Проведение регулировок параметров, ремонта в соответствии с режимными картами, графиками несения нагрузок в работе электротехнологических установок и систем
3
Электротехнологические установки и системы
Утвержденные уполномоченными государственными органами нормативно-правовые документы, инструкции
3-1) Подготовка отчетности по проведенным регулировкам технологических параметров и ремонту по утвержденным формам и показателям
Таблица 5. Требования к компетенциям техника-технолога 4-го
квалификационного уровня ОРК
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за выявление отклонений от установленных режимов работы электротехнологических установок и систем
Выявление неисправных узлов, параметров отклонений от установленных режимов работы электротехнологических установок и систем
Установленные нормативные технические характеристики электротехнологических установок и систем
1-2)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат составление графиков регулировок и ремонта электротехнологических установок и систем, определение объема ремонта, материалов и запчастей
Организация и проведение регулировок и ремонта электротехнологических установок и систем, определение потребности в материалах и запчастях
Порядок проведения регулировок и ремонта электротехнологических установок и систем, расчеты объема ремонта, материалов и запчастей
2-1)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результаты работ по регулировке параметров, ремонту электротехнологических установок и систем в соответствии с режимными картами, графиками несения нагрузок
Проведение регулировок параметров и ремонт в соответствии с режимными картами, графиками несения нагрузок в работе электротехнологических установок и систем
Нормативные показатели параметров работы электротехнологических установок и систем
3-1)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за подготовку отчета по регулировкам технологических параметров и ремонту по утвержденным формам и показателям
Подготовка отчетов по проведенным регулировкам технологических параметров и ремонту по утвержденным формам и показателям
Назначение устройств и принцип работы электротехнологических установок и систем. Правила составления отчетов по регулировкам технологических параметров и ремонту электротехнологических установок и систем
Приложение 2
к профессиональному стандарту
«Электротехнологии»
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов регистрационный № _______
Письмо (протокол) № ___________ Дата ____________________