Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру бойынша қызметтегі кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/50 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9442 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру бойынша қызметтегі кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Егіншілік департаменті (А.А. Буць) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова ___________
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/50 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру бойынша қызметтегі кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мәніне бірыңғай талаптар әзірлеуге, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
5) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;

Об утверждении профессионального стандарта в деятельности по механизации в сельском хозяйстве
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9442. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в деятельности по механизации в сельском хозяйстве.
2. Департаменту земледелия (Буць А.А.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
от 7 апрель 2014 года
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 января 2014 года № 20/50
Профессиональный стандарт
в деятельности по механизации в сельском хозяйстве
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в деятельности по механизации в сельском хозяйстве (далее - ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;

6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
7) кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу және мамандар біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
2) ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да төмендегі терминдер мен аңықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының нақты түрін орындауда кәсіби дайындық деңгейі;
2) біліктілік деңгейі\білікті деңгейі – орындалатын жұмыстардың жауапкершілігін, өзгешілігін және қиындығын бейнелейтін қызметкер біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар;
3) еңбек заттары – нақты еңбек құралдары көмегімен өнім әзірлеу мақсатында жұмысшының әрекеттері бағытталған заттар;
4) еңбек құралдары – еңбек заттарын бастапқы жағдайынан өнімге түрлендіруде жұмысшының қолданатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіліктердің тұтас жиынымен құрамдастырылған кәсіби қызмет саласының құрама бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-процеспен анықталатын және олардың еңбек қызметінің нақты түрінің шеңберінде орындалуы үшін тиісті құзыреттіліктің болуын көздейтін еңбек әрекеттерінің интеграцияланған және тиісінше автономды жиынтығы;
7) кәсіби қызметтің саласы – ортақ интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарт – кәсіби іс-әрекеттің нақты саласындағы біліктілік деңгейлерге, құзыреттіліктерге, сонымен қатар еңбек мазмұны, сапасы және шарттарына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) кәсіби стандарт бірлігі – кәсіби стандарттың еңбек қызметінің нақты түрі бойынша маңызды, қатысымды дербес, аяқталған, бүтін нақты еңбек функциясының толық сипаттамасының құрылымдық элементі;

6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;
7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда - предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности - составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности - совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС - стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС - структурный элемент профессионального стандарта, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен нақтыланатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдану қаблеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты еңбек заттары мен құралдарын пайдаланып еңбек функциясын жүзеге асырумен және нәтижеге жетуге байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – өндірілетін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ мекемелер мен ұйымдардың жиыны;
15) салалық біліктілік шеңбері – салада танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығындағы танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – бір немесе басқа да кәсіби қызмет саласында нақты қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісі 03-2007: 01 Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда қызметтер ұсыну, еңбек мәніне, сапасына, жағдайына және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптар.
6. Экономикалық қызмет түрінің (кәсіби саласының) негізгі мақсаты: ауыл шаруашылығын заманауи техника және құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету.
КС ауыл шаруашылығын механикаландыру кәсіби қызмет саласында еңбек мәніне, сапасына, жағдайына және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары қызмет түрлеріне және осы саланың төмендегі кәсіптеріне жатады:
тұқым тазарту көлігінің машинисті;
тұқым өңдеу көлігінің машинисті;
ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь;
ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші;
мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы;
жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі;
дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті.
3. Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкасы
1-параграф. Тұқым тазарту көлігінің машинисті
8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.

10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль - совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта - структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности) Государственный классификатор Республики Казахстан 03- 2007: 01 Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
6. Основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: обеспечение сельского хозяйства современной техникой и оборудованием.
ПС устанавливает в области профессиональной деятельности механизации сельского хозяйства, требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
машинист семеочистительных машин;
машинист семешлифовальных машин;
слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования;
наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов;
оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм;
механик перегрузочных машин;
машинист зерновых погрузочно-разгрузочных машин.
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Машинист семеочистительных машин
8. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.

9. Лауазымның мүмкін атаулары: тұқым тазарту көлігінің машинисті, ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті.
10. "Тұқым тазарту көлігінің машинисті" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: тұқым тазарту көлігіне қызмет көрсету.
11. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
12. Тұқым тазарту көлігінің машинистінің еңбек шарттары, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
13. Тұқым тазарту көлігінің машинисті орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі КС 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
14. Тұқым тазарту көлігінің машинисті орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
15. Тұқым тазарту көлігінің машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5, 6-кестелерінде көрсетілген.
2-параграф. Тұқым өңдеу көлігінің машинисті
16. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.
17. Лауазымның мүмкін атаулары: тұқым өңдеу көлігінің машинисті, ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті.
18. "Тұқым өңдеу көлігінің машинисті" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: дәнді қайта өңдеу.
19. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
20. Тұқым өңдеу көлігінің машинистінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
21. Тұқым өңдеу көлігінің машинисті орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесіндекөрсетілген.
22. Тұқым өңдеу көлігінің машинисті орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
23. Тұқым өңдеу көлігінің машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5, 6-кестелерінде көрсетілген.
3-параграф. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын
жөндеу бойынша слесарь
24. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 1-4.
25. Лауазымның мүмкін атаулары: ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь.
26. "Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: құрал-жабдықтарды бақылау, монтаждау, қызмет көрсету және жөндеу.
27. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.

9. Возможные наименования должностей: машинист семеочистительных машин, тракторист-машинист сельскохозяйственного производства.
10. Профессия "машинист семеочистительных машин" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: обслуживание семеочистительных машин.
11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста семеочистительных машин приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые машинистом семеочистительных машин, указан в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые машинистом семеочистительных машин, приведены в таблице 4 Приложения 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенции машиниста семеочистительных машин указаны в таблице 5, 6 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Машинист семешлифовальных машин
16. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
17. Возможные наименования должностей: машинист семешлифовальных машин, тракторист-машинист сельскохозяйственного производства.
18. Профессия "машинист семешлифовальных машин" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: переработка зерна.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста семешлифовальных машин приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые машинистом семешлифовальных машин, указан в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые машинистом семешлифовальных машин, приведены в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенции машиниста семешлифовальных машин указаны в таблицах 5, 6 Приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и
оборудования
24. Квалификационный уровень по ОРК – 1-4.
25. Возможные наименования должностей: слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования.
26. Профессия "слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: контроль, монтаж, обслуживание и ремонт оборудования.
27. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 4 к настоящему ПС.

28. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
29. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарі орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
30. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарі орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
31. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5, 6, 7, 8-кестелерінде көрсетілген.
4-параграф. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын
жөндеуші
32. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.
33. Лауазымның мүмкін атаулары: ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші.
34. "Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ауылшаруашылық көліктерінің қарапайым, орташа күрделі, күрделі тораптар мен агрегаттарын жөндеу, тексеру, реттеу.
35. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 5-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
36. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеушінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
37. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 5-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
38. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 5-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
39. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеушінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 5, 6-кестелеріндекөрсетілген.
5-параграф. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған
фермалардың операторы
40. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-4.
41. Лауазымның мүмкін атаулары: мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы.
42. "Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: мал шаруашылығындағы механизациялау жұмыстары.
43. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 6-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.

28. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы слесаря по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования приведены в таблице 2 Приложения 4 к настоящему ПС.
29. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые слесарем по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования, указан в таблице 3 Приложения 4 к настоящему ПС.
30. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые слесарем по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования, приведены в таблице 4 Приложения 4 к настоящему ПС.
31. Требования к компетенции слесаря по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования указаны в таблицах 5, 6, 7, 8 Приложения 4 к настоящему ПС.
Параграф 4. Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
32. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
33. Возможные наименования должностей: наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов.
34. Профессия "наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: наладка, проверка и регулировка простых и средней сложности, сложных узлов и агрегатов сельскохозяйственных машин.
35. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 5 к настоящему ПС.
36. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы наладчика сельскохозяйственных машин и тракторов приведены в таблице 2 Приложения 5 к настоящему ПС.
37. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые наладчиком сельскохозяйственных машин и тракторов, указан в таблице 3 Приложения 5 к настоящему ПС.
38. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые наладчиком сельскохозяйственных машин и тракторов, приведены в таблице 4 Приложения 5 к настоящему ПС.
39. Требования к компетенции наладчика сельскохозяйственных машин и тракторов указаны в таблице 5, 6 Приложения 5 к настоящему ПС.
Параграф 5. Оператор животноводческих комплексов и
механизированных ферм
40. Квалификационный уровень по ОРК – 2-4.
41. Возможные наименования должностей: оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм.
42. Профессия "оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: механизированные работы в животноводстве.
43. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 6 к настоящему ПС.

44. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
45. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 6-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
46. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 6-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
47. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 5, 6, 7-кестелерінде көрсетілген.
6-параграф. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі
48. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4-5.
49. Лауазымның мүмкін атаулары: жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі.
50. "Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету және тиеуші көліктердің бекітілген топтарын уақытылы жөндеу.
51. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 7-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
52. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
53. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 7-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
54. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 7-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
55. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 5, 6-кестелеріндекөрсетілген.
7-параграф. Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің
машинисті
56. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
57. Лауазымның мүмкін атаулары: дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті.
58. "Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ішкі қойма стацианарлық механизмдерді, астық тиеушілерді, акумуляторлық автотиеушілерді, инерциондық вагон тиеушілерді басқару.
59. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 8-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
60. Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинистінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.

44. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора животноводческих комплексов и механизированных ферм приведены в таблице 2 Приложения 6 к настоящему ПС.
45. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором животноводческих комплексов и механизированных ферм, указан в таблице 3 Приложения 6 к настоящему ПС.
46. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые оператором животноводческих комплексов и механизированных ферм, приведены в таблице 4 Приложения 6 к настоящему ПС.
47. Требования к компетенции оператора животноводческих комплексов и механизированных ферм указаны в таблицах 5, 6, 7 Приложения 6 к настоящему ПС.
Параграф 6. Механик перегрузочных машин
48. Квалификационный уровень по ОРК – 4-5.
49. Возможные наименования должностей: механик перегрузочных машин, техник-механик.
50. Профессия "механик перегрузочных машин" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: обеспечение технического обслуживания и своевременный ремонт закрепленной группы перегрузочных машин.
51. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 7 к настоящему ПС.
52. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы механика перегрузочных машин приведены в таблице 2 Приложения 7 к настоящему ПС.
53. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые механиком перегрузочных машин, указан в таблице 3 Приложения 7 к настоящему ПС.
54. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые механиком перегрузочных машин, приведены в таблице 4 Приложения 7 к настоящему ПС.
55. Требования к компетенции механика перегрузочных машин указаны в таблице 5, 6 Приложения 7 к настоящему ПС.
Параграф 7. Машинист зерновых погрузочно-разгрузочных машин
56. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
57. Возможные наименования должностей: машинист зерновых погрузочно-разгрузочных машин.
58. Профессия "машинист зерновых погрузочно-разгрузочных машин" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: управление внутри складскими стационарными механизмами, зернопогрузчиками, аккумуляторными автопогрузчиками, инерционными вагонопогрузчиками.
59. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 8 к настоящему ПС.
60. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы машиниста зерновых погрузочно-разгрузочных машин приведены в таблице 2 Приложения 8 к настоящему ПС.

61. дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 8-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
62. Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 8-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
63. Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 5, 6-кестелеріндекөрсетілген.
4. КС әзірлеушілері
64. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
65. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 9-қосымшасында көрсетілген.
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы

61. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые машинистом зерновых погрузочно-разгрузочных машин, указан в таблице 3 Приложения 8 к настоящему ПС.
62. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые машинистом зерновых погрузочно-разгрузочных машин, приведены в таблице 4 Приложения 8 к настоящему ПС.
63. Требования к компетенции машиниста зерновых погрузочно-разгрузочных машин указаны в таблицах 5, 6 Приложения 8 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
64. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
65. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 9 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

01-2005 Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
1.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Тұқым тазарту көлігінің машинисті, ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті
Тұқым тазарту көлігінің машинисті, ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті
3-4
2.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Тұқым өңдеу көлігінің машинисті
Ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті
Тұқым өңдеу көлігінің машинисті
Ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті
3-4
3.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь
Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь
1-4
4.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші
Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші
3-4
5.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы
Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы
2-4
6.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі
Техник-механик
Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі
Техник-механик
4-5
7.
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті
Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті
2-3
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6111Тұқым тазарту көлігінің машинисті
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
64-шығарылым, Өсімдік, су және орман шаруашылығындағы жұмыстарды жалпы механикаландыру
БТБА бойыншакәсібі
Ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-5
4
6
2-кесте. Тұқым тазарту көлігінің машинистінің еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, машина-тракторлық станциясы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
3-деңгейдегі жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Тұқым тазарту көлігінің машинисті орындайтын еңбек
функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Арнайы құрылғыларда дәнді, бұршақты, шөп, қызанақ, зығыр, сора, зәйтүн, көкөніс және өзге де дақылдарды қоспалардан тазарту үрдісін жүргізеді; өнімді біртекті етіп береді
2
Өндірілетін дәнді дақыл, тұқым және қоспалардың құрамына байланысты елеуішті таңдауды жүзеге асырады, тазартылған дәндерді түсіреді және оны ары қарай өңдеуге апарады; қалдықтарды реттейді
3
Құрал-жабдықтарды жуады, тазартады, майлайды; құрал-жабдықтар жұмысындағы ұсақ ақауларды жояды, өнімнің санын есепке алады
4-кесте. Тұқым тазарту көлігінің машинисті орындайтын КС
бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Тұқым
Тұқым тазартқыш машиналар, өлшенетін сыйымды ыдыстар

Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
1.
Механизация сельского производства
Машинист семеочистительных машин, тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
Машинист семеочистительных машин, тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
3-4
2.
Механизация сельского производства
Машинист семешлифовальных машин
Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
Машинист семешлифовальных машин
Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
3-4
3.
Механизация сельского производства
Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования
Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования
1-4
4.
Механизация сельского производства
Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
3-4
5.
Механизация сельского производства
Оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм
Оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм
2-4
6.
Механизация сельского производства
Механик перегрузочных машин, Техник-механик
Механик перегрузочных машин, Техник-механик
4-5
7.
Механизация сельского производства
Машинист зерновых погрузочно-разгрузочных машин
Машинист зерновых погрузочно-разгрузочных машин
2-3
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6111 Машинист семеочистительных машин
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 64, Общая механизация работы в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве
Профессия по ЕТКС
Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
машиниста семеочистительных машин
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Сельскохозяйственные предприятия, машиинно-тракторная станция
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые машинистом семеочистительных машин
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Ведет процесс очистки на специальных машинах семян зерновых, бобовых трав, свеклы, льна, конопли, масличных, овощных и других культур от примесей; равномерно подает продукт
2
Осуществляет подбор сит в зависимости от перерабатываемого культуры, зерна, семян и состав примесей, выгружает очищенные семена и транспортирует их на дальнейшую переработку; выбирает отходы
3
Моет, чистит, смазывает оборудования; устраняет мелкие неисправности в работе оборудования, ведет учет количества продукта
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых машинистом
семеочистительных машин
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Семена
Семяочистительные машины, мерные емкости

1-1) Тұқымдардың барлық түрлерін тазартуды жүргізу, өнімді бірқалыпты етіп беру
2
Елеуіш, құрал-жабдықтар, өнім, тазартылған тұқым, қалдықтар
Қол еңбегі, мазут, шағын ақауларды жоюға арналған жабдықтар, түсіруге арналған жабдықтар, шөгінді камералар, жөнелтім тасымалдаушысы
2-1) Елеуішті іріктеуді жүзеге асыру, құрал-жабдықтардың ахуалын бақылау, тазартылған тұқымдарды түсіру, тасымалдау, қалдықтарды таңдау
3
Құрал-жабдық, өнім
Ұсақ ақауларды жоюға арналған құралдар
3-1) Құрал-жабдыққа техникалық қызмет көрсету
3-2) Өнім санын есепке алу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі тұқым тазарту көлігінің
машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жұмыс үдерісінің жобалауы кіретін орындалу қызметін білу, бекітілген нормалардан ауытқу болған жағдайда кәсіби қызметінің үдерісін жақсарту үшін идеялар ұсынады
Жоба мен жұмысты салыстыруы, жобаланған нәтиже және алынған нәтиженің сапа нормаларымен сәйкес болуын қамтамасыз етуі мүмкін
Еңбек қызметінде қолданылатын
құралдарды және құрал-жабдықтарды, материалдарды қолдану, техникалық қызмет көрсету, орын алмастыру, сақтау және қоймаға қою негізгі қағидаларын білу
2-1)
Басшылықпен еңбек қатынастарын орнатады және оған есептік деректерді ұсынады, белгілі бір тапсырмаларды орындау кезінде өз денсаулығы және қауіпсіздігі, өзгелердің денсаулығы және қауіпсіздігі, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау үшін жауапты
Практикалық міндеттерді орындауды, тұқымдарды түсіру және тасымалдау бойынша дағдыларды білу, қарапайым өндірістік жағдайларда әрекеттерді өзіндік бағалау, өзіндік анықтау, өзіндік ұйымдастыру және түзету дағдыларын көрсетеді
Заттарды түрлендіру технологиясын, еңбекті жоспарлауды және ұйымдастыруды білу, сапа бақылауды жүргізу процедураларды, құжаттарды жүргізуді біледі, қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі тұқым тазарту көлігінің
машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жұмыс үдерісінің жобалауы кіретін орындалу қызметін білу, бекітілген нормалардан ауытқу болған жағдайда кәсіби қызметінің үдерісін жақсарту үшін идеялар ұсынады
Жоба мен жұмысты салыстыруы, жобаланған нәтиже және алынған нәтиженің сапа нормаларымен сәйкес болуын қамтамасыз етуі мүмкін
Еңбек қызметінде қолданылатын
құралдарды және құрал-жабдықтарды, материалдарды қолдану, техникалық қызмет көрсету, орын алмастыру, сақтау және қоймаға қою
негізгі қағидаларын білу

1-1) Вести процесс очистки всех видов семян, подавать равномерно продукт
2
Сита, оборудование, продукция, очищенные семена, отходы
Ручной труд, мазут, инструменты для устранения мелких неисправностей, оборудование для выгрузки, осадочные камеры, отгрузочный транспортер
2-1) Осуществлять отбор сит, контролировать состояние оборудования, выгружать, транспортировать очищенные семена, выбирать отходы
3
Оборудование, продукт
Инструменты для устранения мелких неисправностей
3-1) Осуществлять техобслуживание оборудования
3-2) Вести учет количества продукта
Таблица 5. Требования к компетенциям машиниста семеочистительных
машин 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Понимание исполнительской деятельности, включающей планирование рабочего процесса, предлагает идеи для улучшения процессов профессиональной деятельности в случае отклонения от нормы
Может сверять работу с планами, обеспечивать достижение планируемого результата и соответствие полученного результата нормам качества
Знания основных принципов использования, техобслуживания, перемещения, сохранности и складирования инструментов и оборудования, материалов, используемых в трудовой деятельности
2-1)
Поддерживает трудовые отношения с руководством и предоставляет ему отчетные данные, несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умение решать практические задачи, навыки в контексте выгрузки и транспортировки семян, демонстрирует навыки самооценки, самоопределения, самоорганизации и коррекции действий в простых производственных ситуациях
Знает технологии преобразования предмета, планирование и организацию труда знает процедуры проведения контроля качества и ведения документации, знания правил техники безопасности
Таблица 6. Требования к компетенциям машиниста семеочистительных
машин 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Понимание исполнительской деятельности, включающей планирование рабочего процесса, предлагает идеи для улучшения процессов профессиональной деятельности в случае отклонения от нормы
Может сверять работу с планами, обеспечивать достижение планируемого результата и соответствие полученного результата нормам качества
Знания основных принципов использования, техобслуживания, перемещения, сохранности и складирования инструментов и оборудования, материалов, используемых в трудовой деятельности

2-1)
Басшылықпен еңбек қатынастарын орнатады және оған есептік деректерді ұсынады, белгілі бір тапсырмаларды орындау кезінде өз денсаулығы және қауіпсіздігі, өзгелердің денсаулығы және қауіпсіздігі, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау үшін жауапты
Практикалық міндеттерді орындауды, тұқымдарды түсіру және тасымалдау бойынша дағдыларды білу, қарапайым өндірістік жағдайларда әрекеттерді өзіндік бағалау, өзіндік анықтау, өзіндік ұйымдастыру және түзету дағдыларын көрсетеді
Заттарды түрлендіру технологиясын, еңбекті жоспарлауды және ұйымдастыруды білу, сапа бақылауды жүргізу процедураларды, құжаттарды жүргізуді біледі
3-1)
Жүктелген міндеттерді орындау бойынша шешімдерді қабылдайды және тиісті дәрежеде жауап береді
Белгілі бір міндеттер шеңберінде жұмыстың нәтижесі мен сапасына жауапкершілік, техника жұмысының сенімділігіне қойылатын жоғары талаптар
Қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6111Тұқым өңдеу көлігінің машинисті
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
64-шығарылым, Өсімдік, су және орман шаруашылығындағы жұмыстарды жалпы механикаландыру
БТБА бойыншакәсібі
Ауылшаруашылық өндірісінің тракторшы-машинисті
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-5
4
6
2-кесте. Тұқым өңдеу көлігінің машинистінің еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, машина-тракторлық станциясы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
3-деңгейдегі жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Тұқым өңдеу көлігінің машинисті орындайтын еңбек
функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Нақты өлшеу сепкіштерінде қолданылатын, өңдеу машиналарында тұқымдарды өңдеу үдерісін жүргізеді; тұқымды өңдеу үдерісіне органолептикалық бақылауды жүргізеді
2
Тұқымды бункерден машинаның сүріп тазартатын барабанына бірқалыпты және уақтылы беруін қамтамасыз етеді; машиналардың орнатылған жұмыс режимін ұстанады
3
Торлар іріктеуді және алмастыруды жүзеге асырады, өңдеу тораптарының саңылауларын реттейді; құрал-жабдықтардың жұмысында орын алған шағын ақауларды жояды; құрал-жабдықтарды тазартады және майлайды; құрал-жабдықтарды жөндеуге қатысады
4-кесте. Тұқым өңдеу көлігінің машинисті орындайтын КС бірліктерінің
сипаттамасы
Еңбек функция-ларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Тұқымдар
Тұқым өңдеу машиналары, бункер, машинаның сүріп тазартатын барабаны

2-1)
Поддерживает трудовые отношения с руководством и предоставляет ему отчетные данные, несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умение решать практические задачи, навыки в контексте выгрузки и транспортировки семян, демонстрирует навыки самооценки, самоопределения, самоорганизации и коррекции действий в простых производственных ситуациях
Знает технологии преобразования предмета, планирование и организацию труда знает процедуры проведения контроля качества и ведения документации
3-1)
Принимает решения и несет ответственность на уровне по решению задач возложенных на него
Ответственность за результаты и качество работы в рамках определенных задач, высокие требования к надежности работы техники
Знания правил техники безопасности
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6111 Машинист семешлифовальных машин
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 64, Общая механизация работы в растениеводстве, водном и лесном хозяйстве
Профессия по ЕТКС
Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
машиниста семешлифовальных машин
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Сельскохозяйственные предприятия, машинно-тракторная станция
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые машинистом семешлифовальных машин
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Ведет процесс шлифования семена на шлифовальных машинах, которое используется в сеялках точного высева; осуществляет органолептический контроль над процессом шлифования семян
2
Обеспечивает равномерную и своевременную подачу семена из бункера в протирочный барабан машины; придерживается заданного режима работы машин
3
Осуществляет подбор и замену решет, регулирует зазоры шлифовального узла; устраняет мелкие неисправности в работе оборудования; чистит и смазывает оборудование; участвует в ремонте оборудования
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемые машинистом
семешлифовальных машин
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Семена
Семяшлифовальные машины, бункер, протирочный барабан машины

1-1)Тұқымды өңдеу үдерісін жүргізу және бақылау, тұқымды бірқалыпты және уақтылы беруді қамтамасыз ету
2
Торлар және планкалы билдер, өңдеу торабы
Қол еңбегі
2-1) Торлар мен планкалы билдерді іріктеуді және алмастыруды жүзеге асырады, өңдеу торабы саңылауларын реттеу, өңдеу режимінен ауытқу себептерін анықтау және жою
3
Торлар және планкалы билдер, өңдеу торабы
Қол еңбегі
3-1) Торлар мен планкалы билдерді іріктеуді және алмастыруды жүзеге асырады, өңдеу тораптарының саңылауларын реттейді, өңдеу режимінен ауытқу себептерін анықтайды және жояды
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі тұқым өңдеу көлігінің
машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндет-тер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Функционалдық міндеттемелері шеңберінде қажетті қорларды, бекітілген нәтижелерге өз бетінше қол жеткізуге арналған уақытты анықтау және бағалау жауапкершілігі
Практикалық міндеттерді орындай білу, тұқымдардың барлық түрлерін өңдеу бойынша дағдылары
Тұқымға және өңдеу сапасына қойылатын талаптар; өңдеу машиналарын және онымен байланысқан жабдықтарды реттеу құрылғысы және ережелері; технологиялық жабдықтардың әрекет ету қағидалары; тұқымның түрлеріне байланысты өңдеу режиміне қойылатын талаптар
2-1)
Атқарушылық қызметті түсіну, тұқымның біркелкі түсуін қамтамасыз ету
Стандартты және қарапайым біртектес міндеттерді орындау білігі, тұқымның біркелкі түсуін қамтамасыз ету дағдысы
Тәжірибеге бағытталған кәсіби білім
3-1)
Құрал-жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша функционалдық міндеттер шеңберіндегі жауапкершілік
Білім мен практикалық тәжірибе негізінде іс-әрекет жасау әдістерін таңдау, алынған нәтижені ескере отырып қызметті түзету
Өңдеу режимдеріне қойылатын талаптар; қарапайым және күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары; қауіпсіздік техникасы қағидалары
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі тұқым өңдеу көлігінің
машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндет-тер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Функционалдық міндеттемелері шеңберінде қажетті қорларды, бекітілген нәтижелерге өз бетінше қол жеткізуге арналған уақытты анықтау және бағалау жауапкершілігі
Практикалық міндеттерді орындай білу, тұқымдардың барлық түрлерін өңдеу бойынша дағдылары
Тұқымға және өңдеу сапасына қойылатын талаптар; өңдеу машиналарын және онымен байланысқан жабдықтарды реттеу құрылғысы және ережелері; технологиялық жабдықтардың әрекет ету қағидалары; тұқымның түрлеріне байланысты өңдеу режиміне қойылатын талаптар

1-1) Вести и контролировать процесс шлифования семян, обеспечивать равномерную и своевременную подачу семена
2
Решетки и планчатые билы, шлифовальный узел
Ручной труд
2-1) Осуществлять подбор и замену решет и планчатых бил, регулировать зазоры шлифовального узла, выявлять и устранять причины отклонений от режима шлифования
3
Решетки и планчатые билы, шлифовальный узел
Ручной труд
3-1) Осуществлять подбор и замену решет и планчатых бил, регулировать зазоры шлифовального узла, выявлять и устранять причины отклонений от режима шлифования
Таблица 5. Требования к компетенциям машиниста семешлифовальных
машин 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей оценивать и определять необходимые ресурсы, время для самостоятельного достижения установленных результатов
Умение решать практические задачи, навыки в контексте процесса шлифования всех видов семян
Требования к знанию о семени и качеству шлифования; устройству и правилам регулирования шлифовальных машин и соединенного с ним оборудования; принцип действия технологического оборудования; требования к знанию режимов шлифования в зависимости от вида семян
2-1)
Понимание исполнительской деятельности, включающей обеспечение равномерной подачи семян
Умение решать стандартные и простые однотипные практические задачи, навыки в контексте равномерной подачи семян
Практико-ориентированные профессиональные знания
3-1)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей по осуществлению техобслуживания оборудования
Выбор способов действий из известных на основе знаний и практического опыта, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Требований к режимам шлифования, назначения и условий применения простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов, знания правил техники безопасности
Таблица 5. Требования к компетенциям машиниста семешлифовальных
машин 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей оценивать и определять необходимые ресурсы, время для самостоятельного достижения установленных результатов
Умение решать практические задачи, навыки в контексте процесса шлифования всех видов семян
Требования к знанию о семени и качеству шлифования; устройству и правилам регулирования шлифовальных машин и соединенного с ним оборудования; принцип действия технологического оборудования; требования к знанию режимов шлифования в зависимости от вида семян

2-1)
Атқарушылық қызметті түсіну, тұқымның біркелкі түсуін қамтамасыз ету
Стандартты және қарапайым біртектес міндеттерді орындау білігі, тұқымның біркелкі түсуін қамтамасыз ету дағдысы
Тәжірибеге бағытталған кәсіби білім
3-1)
Құрал-жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша функционалдық міндеттер шеңберіндегі жауапкершілік
Білім мен практикалық тәжірибе негізінде іс-әрекет жасау әдістерін таңдау, алынған нәтижені ескере отырып қызметті түзету
Өңдеу режимдеріне қойылатын талаптар; қарапайым және күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары
3-2)
Қызметкерлерді дамыту мақсатында нұсқаулықтарды беру немесе жұмысты атқару әдісін көрсету.
Жұмыстағы өзгерістерге тез бейімделеді
Құрал-жабдықтың аспаптарының, тораптарының және тетіктерінің сызбалары бойынша құрастыру дағдысы
Қауіпсіздік техникасы қағидалары
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
4-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысыы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8281Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы

2-1)
Понимание исполнительской деятельности, включающей обеспечение равномерной подачи семян
Умение решать стандартные и простые однотипные практические задачи, навыки в контексте равномерной подачи семян
Практико-ориентированные профессиональные знания
3-1)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей по осуществлению техобслуживания оборудования
Выбор способов действий из известных на основе знаний и практического опыта, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Требований к режимам шлифования, назначения и условий применения простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов
3-2)
Дает указания или показывает, как что-либо сделать, с целью развития сотрудников. Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Навыки сборки по схемам приборов, узлов и механизмов оборудования
Знания правил техники безопасности
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8281 Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС

2-шығарылым, 9-тарау: Слесарлық және слесарлық құрастыру жұмыстары
БТБА бойынша кәсібі
Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
1
1
2
2
3
3-5
4
6
2-кесте. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу
бойынша слесарінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, машина-тракторлық станциясы, машина ауласы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқу (нұсқаулық) және/немесе бастауыш білімнен төмен емес негізгі орта білімі болған жағдайда қысқа мерзімді курстар
Талап етілмейді
2
Жалпы, орта, бірақ негізгі ортадан төмен емес білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындық (білім ұйымы базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)

Выпуск 2, раздел 9 Слесарные и слесарно-сборочные работы
Профессия по ЕТКС
Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
слесаря по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Сельскохозяйственные предприятия, машинно-тракторная станция, машинный двор
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования
Не требуется
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта

2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
3-деңгейдегі жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу
бойынша слесарі орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторлардың қарапайым торабын бөлшектейді, ішкі және сыртқы шектерін егейді, бөлшектерді тазартады, жоғары білікті слесарьдың басшылығымен қарапайым машиналарды жөндеуге қатысады
2
Ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндарды және тракторларды бөлшектейді, оларды жөндеуге дайындайды, ауыл шаруашылығы машиналары, комбайндар және тракторлардың жекелеген бөліктері мен бөлшектерін алмастыру арқылы, қарапайым байланыстырушылары мен тораптарын жөндейді, құрастырады
3
Ауыл шаруашылығы машиналары, комбайндар және тракторлардың жекелеген бөліктері мен бөлшектерін алмастыру арқылы, орташа күрделі тораптар мен агрегаттарды жөндейді, құрастырады, күрделі ауыл шаруашылығы көліктері мен комбайндарын, сондай-ақ электр жабдықтары агрегаттарын, аспаптарды құрастырады және техникалық талаптарға сәйкес тапсырады
4
Ауыл шаруашылығы көліктері, жабдықтары, комбайндар және тракторлардың қарапайым және күрделі механизмдері мен тораптарын стендтерде және жекелеген тасымалды, жылжымалы механикалық, пневматикалық, гидравликалық және электр өлшеуіш аспаптарының көмегімен технологияға сәйкес зерттейді
4-кесте. Ауыл шаруашылығы көліктері мен құрал-жабдықтарын жөндеу
бойынша слесарі орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторлары тораптары
Бөлшектеулі тортаптардың сызбалары, көтергіш көлік құралдары
1-1) Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторлардың қарапайым тораптарын бөлшектеу
2
Ауыл шаруашылығы көліктері, комбайндары және тракторлары
Ауыл шаруашылығы көліктерінің сызбалары, көтергіш көлік құралдары
2-1) Ауыл шаруашылығы көліктері, комбайндар және тракторларды бөлшектеу, жөндеуге дайындау
3
Күрделі және аса күрделі көліктер, ауыл шаруашылығы көліктері, комбайндары және тракторларының күрделі агрегаттары мен тораптары
Күрделі көліктерді жөндеуге арналған құрал-саймандар, көтергіш көлік құралдары, тракторларды жинауға арналған аспаптар
3-1) Жоғары білікті слесардың басшылық етуімен күрделі және аса күрделі көліктерді жөндейді
3-2) Ауыл шаруашылығы көліктері, комбайндар және тракторлардың күрделі агрегаттары мен тораптарын жөндеу, құрастыру, реттеу және сынақтан өткізу
4
Ауыл шаруашылығы көліктері, жабдықтар, комбайндар және тракторлардың күрделі және аса күрделі механизмдері мен тораптары
Стендтер, жекелеген ауыспалы және жылжымалы механикалық, пневматикалық, гидравликалық және электр өлшеуіш аспаптар

Не менее 1 года на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Опыт не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые слесарем по ремонту сельскохозяйственных машин и
оборудования
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Разбирает простые узлы сельскохозяйственных машин и тракторов, опиливает внешние и внутренние поверхности, зачищает задоринки у деталей, участвует в ремонте простых машин под руководством слесаря высшей квалификации
2
Разбирает сельскохозяйственные машины, комбайны и тракторы, готовит их к ремонту, ремонтирует, составляет простые соединения и узлы сельскохозяйственных машин, комбайнов и тракторов с заменой отдельных частей и деталей
3
Ремонтирует, регулирует агрегаты сложных сельскохозяйственных машин, комбайнов и тракторов с заменой отдельных частей и деталей, сложные сельскохозяйственные машины и комбайны, а также агрегаты электрооборудование, приборы и сдает в соответствии с техническими условиями
4
Диагностирует простые и сложные механизмы и узлы сельскохозяйственных машин, оборудования, комбайнов и тракторов на стендах и с помощью отдельных переносных и передвижных механических, пневматических, гидравлических и электроизмерительных приборов в соответствии с технологией
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемые слесарем по ремонту
сельскохозяйственных машин и оборудования
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Узлы сельскохозяйственных машин и тракторов
Чертежи разбираемых узлов, подъемно-транспортные средства
1-1) Разбирать простые узлы сельскохозяйственных машин и тракторов
2
Сельскохозяйственные машины, комбайны и тракторы
Чертежи сельскохозяйственных машин, подъемно-транспортные средства
2-1) Разбирать сельскохозяйственные машины, комбайны и тракторы, готовит их к ремонту
3
Сложные и особо сложные машины, сложные агрегаты и узлы сельскохозяйственных машин, комбайнов и тракторов
Инструменты для ремонта сложных машин, подъемно-транспортные средства, инструменты для сборки тракторов
3-1) Ремонтирует сложные и особо сложные машины под руководством слесаря высшей квалификации
3-2) Ремонтировать, составлять, регулировать и испытывать сложные агрегаты и узлы сельскохозяйственных машин, комбайнов и тракторов
4
Сложные, особенно сложные механизмы и узлы сельскохозяйственных машин, оборудования, комбайнов и тракторов
Стенды, отдельные переносные и передвижные механические, пневматические, гидравлические и электроизмерительные приборы

4-1) Ауыл шаруашылығы көліктердің күрделі және аса күрделі механизмдері мен тораптарын зерттеу
4-2) Күрделі жабдықтарды, комбайндар және тракторларды зерттеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 1-деңгейлі ауыл шаруашылығы көліктері мен
құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарінің құзыреттілігіне қойылатын
талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Ережелер мен нормалардың сақталуына жеке жауапкершілік
Стандарттық практикалық міндеттердің орындалуы
Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларының қарапайым тораптарын бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі әдістері
2-1)
Тапсырма орындалуының қажеттілігін түсіну
Базалық дағдылардың шектеулі көлемін қолдануы мүмкін
Қарапайым слесарлық және бақылаушы-өлшеуіш құрал-саймандарды, бекіту бөлшектерін тағайындау және қолдану ережелері
6-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі ауыл шаруашылығы көліктері мен
құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарінің құзыреттілігіне қойылатын
талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Ережелер мен нормалардың сақталуына жеке жауапкершілік
Стандарттық практикалық міндеттердің орындалуы
Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларының қарапайым тораптарын бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі әдістері
2-1)
Тапсырма орындалуының қажеттілігін түсіну
Базалық дағдылардың шектеулі көлемін қолдануы мүмкін
Қарапайым слесарлық және бақылаушы-өлшеуіш құрал-саймандарды, бекіту бөлшектерін тағайындау және қолдану ережелері
7-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ауыл шаруашылығы көліктері мен
құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарінің құзыреттілігіне қойылатын
талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
3-1)
Атқарымдық міндеттер шеңберінде жауапкершілік
Практикалық міндеттерді шешу
Қызмет көрсететін ауыл шаруашылығы көліктері, жабдықтар, комбайндар және тракторлардың құрылысы; олардың негізгі тораптары мен бөлшектерінің тағайындалуы және өзара әрекеттестігі; көліктер мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және жинаудың технологиялық бірізділігі
3-2)
Өз денсаулығы және қауіпсіздігі, өзгелердің денсаулығы және қауіпсіздігі үшін жауапты
Жұмыс нәтижелері мен сапасы үшін жауапкершілік
Көліктің және жекелеген агрегаттардың жұмысындағы ақауды анықтау әдістері және жою тәсілдері; жөндеуден кейінгі тораптар мен механизмдерді сынақтан өткізу, реттеу және қабылдап алудың техникалық талаптары; өңдеуші материалдардың негізгі ерекшеліктері; әмбебап, күрделі құрылғылардың және орташа күрделі бақылау-өлшеу құрал-саймандарының құрылысы
8-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі ауыл шаруашылығы көліктері мен
құрал-жабдықтарын жөндеу бойынша слесарінің құзыреттілігіне қойылатын
талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер

4-1) Диагностировать сложные, особенно сложные механизмы и узлы сельскохозяйственных машин
4-2) Диагностировать сложные оборудования, комбайнов и тракторов
Таблица 5. Требования к компетенциям слесаря по ремонту
сельскохозяйственных машин и оборудования 1-го квалификационного
уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм
Выполнение стандартных практических заданий
Основные приемы выполнения работ по разборке простых узлов сельскохозяйственных машин и тракторов
2-1)
Понимание необходимости выполнения задания
Может использовать ограниченный объем базовых навыков
Назначение и правила применения простого слесарного и контрольно-измерительного инструмента, крепежных деталей
Таблица 6. Требования к компетенциям слесаря по ремонту
сельскохозяйственных машин и оборудования 2-го квалификационного
уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм
Выполнение стандартных практических заданий
Основные приемы выполнения работ по разборке простых узлов сельскохозяйственных машин и тракторов
2-1)
Понимание необходимости выполнения задания
Может использовать ограниченный объем базовых навыков
Назначение и правила применения простого слесарного и контрольно-измерительного инструмента, крепежных деталей
Таблица 7. Требования к компетенциям слесаря по ремонту
сельскохозяйственных машин и оборудования 3-го квалификационного
уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
3-1)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей
Решение практических задач
Строение сельскохозяйственных машин, оборудования, комбайнов и тракторов, которые обслуживает; назначение и взаимодействие их основных узлов и деталей; технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки машин и оборудования
3-2)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других
Ответственность за результаты и качество работы
Методы обнаружения и способы устранения дефектов в работе машин и отдельных агрегатов; технические условия на испытания, регулирования и приемки узлов и механизмов после ремонта; основные свойства материалов, которые обрабатывает; строение универсальных, сложных устройств и средней сложности контрольно-измерительного инструмента
Таблица 8. Требования к компетенциям слесаря по ремонту
сельскохозяйственных машин и оборудования 4-го квалификационного
уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания

4-1)
Функционалдық міндеттемелері шеңберінде қажетті қорларды, күрделі ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторлары тораптары мен агрегаттарын құрастыру, реттеу және сынақтан өткізу үшін қажетті уақытты анықтау және бағалау жауапкершілігі
Практикалық міндеттерді орындай білу, ауыл шаруашылығы көліктері, комбайндары және тракторларының күрделі агрегаттары мен тораптарын жөндеу, құрастыру, реттеу және сынақтан өткізу бойынша дағдылар
Қызмет көрсететін ауыл шаруашылығы көліктері, жабдықтар, комбайндар және тракторлардың құрылысы; ауыл шаруашылығы көліктері мен жабдықтарын реттеуді орындау ережелері; тораптар мен агрегаттарды жөндеу, жинау және сынақтан өткізу кезінде ақауларды жою әдістері
4-2)
Жыланбауыр жүрістегі тракторлар, күрделі ауыл шаруашылығы көліктері мен комбайндар, сондай-ақ электр жабдықтарының агрегаттар, аспаптарды құрастыру үшін қажетті уақытты, қажетті қорларды анықтау
Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің орташа күрделі көліктері мен жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсетуді орындау, жөнге келтіру және реттеу бойынша дағдылар
Ауыл шаруашылығы көліктері, комбайндар мен тракторлардың жабдықтарының электр аспаптары мен электр жабдықтарын құру, күрделі бақылау-өлшеуіш құрал-саймандарын орналастыру, тағайындау және пайдалану ережелері; әмбебап және стационарлы құрылғылардың құрылымы, қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
5-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысыы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8331Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
2-шығарылым, 9-тарау: Слесарлық және слесарлық құрастыру жұмыстары
БТБА бойыншакәсібі
Ауыл шаруашылығыкөліктері мен тракторларын жөндеуші
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4-5
4
6
2-кесте. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеушінің
еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, машина-трактор станциясы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе

4-1)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей оценивать и определять необходимые ресурсы, время для составления, регулировки и испытания сложных агрегатов и узлов сельскохозяйственных машин, комбайнов и тракторов
Умение решать практические задачи, навыки в контексте ремонта, составления, регулировки и испытания сложных агрегатов и узлов сельскохозяйственных машин, комбайнов и тракторов
Строение сельскохозяйственных машин, оборудования, комбайнов и тракторов, которые обслуживает; правила выполнения регулирования сельскохозяйственных машин и оборудования; способы устранения дефектов во время ремонта, сборки и испытания узлов и агрегатов
4-2)
Определять необходимые ресурсы, время для составления тракторов на гусеничном ходу, сложных сельскохозяйственных машин и комбайнов, а также агрегатов электрооборудования, приборов
Навыки в
контексте ремонта, выполнения технического обслуживания, наладку и регулировку средней сложности машин, и оборудования животноводческих ферм и комплексов
Строение электроприборов и электрооборудования сельскохозяйственных машин, оборудования комбайнов и тракторов, устройство, назначение и правила применения сложного контрольно-измерительного инструмента; конструкцию универсальных и стационарных устройств; знание правил техники безопасности
Приложение 5
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8331 Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 2, раздел 9 Слесарные и слесарно-сборочные работы
Профессия по ЕТКС
Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
наладчика сельскохозяйственных машин и тракторов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Сельскохозяйственные предприятия, машино-тракторная станция
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт

3-деңгейдегі жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші
орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ауыл шаруашылығы көліктерінің, тракторлардың және комбайндардың қарапайым және орташа күрделі, күрделі тораптарын және агрегаттарын жөндейді, тексереді және реттейді энергияға қанықтығын қоса және комбайндарды, оларды қалпына келтіреді; ауыл шаруашылығы көліктерінің, тракторлардың және комбайндардың қарапайым және орташа күрделі, күрделі механизмдерін және тораптарын стендте зерттейді
2
Тежеу классы 3 дейін және 4 артық тракторлардың техникалық қызмет көрсету жұмыстарының барлық түрлерін орындау, техникалық қызмет көрсетудегі стационарлық, қозғалмалы жабдықтардың және қозғалмалы зерттегіш жиынтықтардың көмегімен ауыл шаруашылығы көліктерін жөндеуде, тексеруде, және реттеуде қолданылатын стационарлық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ақаулықтарын жою
3
Техникалық қызмет көрсетуді және көліктер мен тракторларды қысқы сақтауға қоюды ұйымдастыру, оларды бейімдеу және оның аяқталуы кезеңінде экплуатациялық бейімдеуге дайындалуда қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсетудіңсапалы жүргізілуін дереу жоспарлау және уақытылы қойылуын қадағалау; көлікті тракторлы алаңға қызмет көрсетудегі техникалық құжаттамаларды дайындау, трактормен комбайындардың барлық маркаларын жүргізу
4-кесте. Ауыл шаруашылығы көліктері мен тракторларын жөндеуші
орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндарының қарапайым және орташа күрделі тораптары мен агрегаттары, ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар механизмдері мен тораптары
Көтергіш көлік құралдары, тораптарды реттейтін аспаптар, стационарлық жабдық, стендтер, көтергіш көлік құралдары
1-1) Ауыл шаруашылық техникалар тораптарын жөндеу, тексеру және реттеу, ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар механизмдері мен тораптарын зерттеу
2
Тракторлар, стационарлық жабдық
Проблемаларды зерттеу үшін жабдық, дәнекерлеу, техникалық қызмет көрсету және қозғалмалы зерттегіш жиынтықтардың стационарлы қозғалмалы жабдықтары
2-1) Стационарлы жабдықты тракторларға техникалық қызмет көрсетудегі жұмыстарды орындау
3
Ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар, құжаттамалар, барлық маркалы тракторлар мен комбайндар
Қоймалар және силостар, дайын өнімнің сапасын анықтау құралдары, өткізу құралдары

Не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые наладчиком сельскохозяйственных машин и тракторов
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Наладка, проверка и регулировка простых и средней сложности, сложных узлов и агрегатов сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов, включая энергонасыщенных комбайнов, их восстановление; диагностирование простых и средней сложности, сложных механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов на стендах
2
Выполнение всех видов операций технического обслуживания тракторов тягового класса до 3 и свыше 4, техническое обслуживание и устранение неисправностей стационарного оборудования, применяемого при наладке, проверке и регулировке сельскохозяйственных машин, с помощью стационарных, передвижных средств технического обслуживания и переносных диагностических комплектов
3
Организация технического обслуживания и постановка на зимнее хранение машин и тракторов, оперативное планирование и контроль за их своевременной постановкой на обслуживание и за качеством проведения технического обслуживания, при подготовке к эксплуатационной обкатке, в период обкатки и по окончании ее; оформление технической документации по обслуживанию машинно-тракторного парка, вождение тракторов и комбайнов всех марок
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых наладчиком
сельскохозяйственных машин и тракторов
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Простые и средние сложности узлы и агрегаты сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов, механизмы и узлы сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов
Подъемно-транспортные средства, инструменты для регулировки узлов, стационарное оборудование, стенды, подъемно-транспортные средства
1-1) Налаживать, проверять и регулировать узлы сельскохозяйственной техники, диагностировать механизмы и узлы сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов
2
Трактора, стационарное оборудование
Оборудование для диагностирования проблем, сварка, стационарные, передвижные средства технического обслуживания и переносных диагностических комплектов
2-1) Выполнять операции технического обслуживания тракторов, стационарного оборудования
3
Сельскохозяйственные машины, трактора и комбайны, документация, трактора и комбайны всех марок
Склады и силосы, приборы по определению качества готовой продукции, отпускные устройства

3-1)Ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндарды бейімдеу және оның аяқталуы кезеңінде экплуатациялық бейімдеуге дайындалуда техникалық қызмет көрсетуін жүргізу, техникалық құжаттамаларды дайындау, ауыл шаруашылығы көліктерін жүргізу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ауыл шаруашылығы көліктері мен
тракторларын жөндеушінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жөндеу міндеттерімен жұмыс барысы нәтижелерін бағалайды, ауыл шаруашылығы техникалар тораптарын тексереді және реттейді, ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар механизмдері мен тораптарын зерттейді
Ауыл шаруашылығы техникалар тораптарын тексеру және реттеудегі әр түрлі практикалық міндеттерді шешу, ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар механизмдері мен тораптарын зерттеу
Арнайы білім (теориялық және практикалық) және практикалық тәжірибені (соның ішінде инновациялық) синтездеуін талап ететін қызметінің орындалуының білігі
2-1)
Тракторлар, стационарлық жабдықтардың техникалық қызмет көрсету жұмысының орындалуындағы міндеттерді өзіндік анықтауды қарастырады
Білім беруді қолдану негізінде тракторлар, стационарлық жабдықтардың техникалық қызмет көрсету жұмысының өзіндік орындалуында практикалық және танымдық дағдының кең қатарын қолданады
Жұмыс үдерісі, бақылау процедуралары бойынша білімінің кең спектріне ие, жоғарғы белгісіздікті кәсіби жағдайдағы жобалауды саралауды және шешім қабылдауды бағалайды
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі ауыл шаруашылығы көліктері мен
тракторларын жөндеушінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жөндеу міндеттерімен жұмыс барысы нәтижелерін бағалайды, ауыл шаруашылығы техникалар тораптарын тексереді және реттейді, ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар механизмдері мен тораптарын зерттейді
Ауыл шаруашылығы техникалар тораптарын тексеру және реттеудегі әр түрлі практикалық міндеттерді шешу, ауыл шаруашылығы көліктер, тракторлар және комбайндар механизмдері мен тораптарын зерттеу
Арнайы білім (теориялық және практикалық) және практикалық тәжірибені (соның ішінде инновациялық) синтездеуін талап ететін қызметінің орындалуының білігі
2-1)
Тракторлар, стационарлық жабдықтардың техникалық қызмет көрсету жұмысының орындалуындағы міндеттерді өзіндік анықтауды қарастырады
Білім беруді қолдану негізінде тракторлар, стационарлық жабдықтардың техникалық қызмет көрсету жұмысының өзіндік орындалуында практикалық және танымдық дағдының кең қатарын қолданады
Жұмыс үдерісі, бақылау процедуралары бойынша білімінің кең спектріне ие, жоғарғы белгісіздікті кәсіби жағдайдағы жобалауды саралауды және шешім қабылдауды бағалайды

3-1) Осуществлять техническое обслуживание сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов при подготовке к эксплуатационной обкатке, в период обкатки и по окончании ее, оформлять техническую документацию, водить сельскохозяйственную технику
Таблица 5. Требования к компетенциям наладчика сельскохозяйственных
машин и тракторов 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с задачами наладки, проверки и регулировки узлов сельскохозяйственной техники, диагностирования механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов
Решение различных типов практических задач при наладки, проверки и регулировки узлов сельскохозяйственной техники, диагностирования механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов
Знания для осуществления деятельности, требующая синтеза специальных (теоретических и практических) знаний (в том числе, инновационных) и практического опыта
2-1)
Предусматривает самостоятельное определение задач выполнения операции технического обслуживания тракторов, стационарного оборудования
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном выполнении операции технического обслуживания тракторов, стационарного оборудования основанные на применении передачи знаний
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур, анализирует проектирование и оценивает принятие решений в профессиональных ситуациях высокой неопределҰнности
Таблица 6. Требования к компетенциям наладчика сельскохозяйственных
машин и тракторов 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с задачами наладки, проверки и регулировки узлов сельскохозяйственной техники, диагностирования механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов
Решение различных типов практических задач при наладки, проверки и регулировки узлов сельскохозяйственной техники, диагностирования механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов
Знания для осуществления деятельности, требующая синтеза специальных (теоретических и практических) знаний (в том числе, инновационных) и практического опыта
2-1)
Предусматривает самостоятельное определение задач выполнения операции технического обслуживания тракторов, стационарного оборудования
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном выполнении операции технического обслуживания тракторов, стационарного оборудования основанные на применении передачи знаний
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур, анализирует проектирование и оценивает принятие решений в профессиональных ситуациях высокой неопределҰнности

3-1)
Ауыл шаруашылық көліктер, тракторлар және комбайндарға қызмет көрсетудегі жұмыс үдерісіндегі нәтежелерін бағалайды және бейімдеу мен оның аяқталуы кезеңінде қолданыс бейімдеуге дайындықта техникалық құжаттамаларды әзірлеу, ауыл шаруашылық техникаларды жүргізу
Ауыл шаруашылық көліктер, тракторлар және комбайндарға қызмет көрсетуді орындаудағы технологиялық жолдарды таңдау және бейімдеу мен оның аяқталуы кезеңінде қолданыс бейімдеуге дайындықта техникалық құжаттамаларды әзірлеу, ауыл шаруашылық техникаларды жүргізу
Кәсіби міндеттердің тәсілін, ұстанымын, қойылу әдістерін және шешімін біледі, қауіпсіздік техникасы қағидаларын біледі
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
6-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысыы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8331 Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы

3-1)
Оценивает результаты рабочих процессов при техническом, обслуживании сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов и при подготовке к эксплуатационной обкатке, в период обкатки и по окончании ее, оформлять техническую документацию, водить сельскохозяйственную технику
Выбор технологических путей осуществления обслуживания сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов и при подготовке к эксплуатационной обкатке, в период обкатки и по окончании ее, оформлять техническую документацию, водить сельскохозяйственную технику
Знает подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач, знает правила техники безопасности
Приложение 6
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8331 Оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС

64-шығарылым, 20-тарау: "Мал шаруашылығындағы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптері"
БТБА бойынша кәсібі
Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
4-5
4
6
2-кесте. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған
фермалардың операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Фермалар, мал шаруашылығы фабрикалары, мал өсіру бойынша ауыл шаруашылығы құрылымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілікдеңгейі
Кәсіптікбілім беру жәнеоқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы, орта, бірақ негізгі ортадан төмен емес білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындық (білім ұйымы базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
3-деңгейдегі жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған
фермалардың операторы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ірі қара мал және жылқыларды қабылдау, өлшеу, айдау, олардың түгелдігін қамтамасыз ету; қажет болған кезде малдарды сою
2
Ірі қара мал және жылқыларға күтім жасау бойынша механикаландырылған жұмыстар; малдарды азықтандыру, суару; сиырлардың сүт өнімділігін арттыру бойынша іс-шараларды орындау; ауырған малдарға алғашқы ветиринарлық көмек көрсету
3
Механизмдердің жұмысын бақылау; қолданыстағы жабдықтарға техникалық күтім; жабдықтардың ақаулығын жөндеу және жою; бөлмелерде микроклиматты сақтап тұру; көңді, тұқымдар төсемелерінен тазалау, бөлмелерді залалсыздандыру
4-кесте. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған
фермалардың операторы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ірі қара мал, жылқылар
Малдарды өлшеуге арналған арнайы таразы, электроайдаушы, механикалық шыбық, кесу құралдары

Выпуск 64, раздел 20 "Работы и профессии рабочих в животноводстве"
Профессия по ЕТКС
Оператор животноводческих комплексов и механизированных ферм
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
4-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
оператора животноводческих комплексов и механизированных ферм
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Фермы, животноводческие фабрики, сельскохозяйственные формирования по выращиванию скота
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Опыт не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые оператором животноводческих комплексов и механизированных ферм
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Прием, взвешивание и перегон крупного рогатого скота и лошадей, обеспечение их сохранности; вынужденный забой животных
2
Механизированные работы по уходу за крупным рогатым скотом и лошадьми; кормление, поение животных; выполнение мероприятий по повышению молочной продуктивности коров; оказание первой ветеринарной помощи заболевшим животным
3
Контроль за работой механизмов; технический уход за обслуживаемым оборудованием; наладка и устранение неисправностей в оборудовании; поддержание микроклимата в помещении; удаление навоза, смена подстилки, дезинфекции помещений
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых оператором
животноводческих комплексов и механизированных ферм
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Крупно рогатый скот, лошади
Специальные весы для взвешивания животных, электропогонялка, механические пруты, режущие инструменты

1-1) Малды қабылдау, өлшеу және айдау, малдарды сою
2
Ірі қара мал, жылқылар, азығы, минералды қоспалар
Қол еңбегі, топтық суару, мал азығын араластыратын - тарататын қондырғы, сүрлемді тиеу, фронтальді тиеуші, азық үстелі, топтық суару
2-1) Малдарды күту бойынша механикаландырылған жұмыстар
2-2) Ауырған малдарға медициналық көмек көрсету
3
Бөлме, ірі қара мал
Залалсыздандыру құрылғылары, залалсыздандыру жуу құралдары, дәрілік қорап
3-1) Тазалау, жабдықтар мен бөлмелерді залалсыздандыру, жабдықтардға техникалық күтім
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі мал шаруашылығы кешендері мен
механикаландырылған фермалардың операторының құзыреттілігіне
қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Стандартты міндеттерді шешу, мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының жұмысының нәтижесі мен сапасына жауапкершілік
Берілген нұсқаулық алгоритіміне және іс-әрекеттерді түзету бойынша әрекеттер тәсілдерін таңдау
Негізгі және қарапайым құрал-саймандар, жабдықтар, жұмыс үдерісі процедураларының білігі; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
2-1)
Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының өзінің денсаулығына, қауіпсіздігіне және басқалардың қауәпсіздігіне, қоршаған ортаны қорғау жауапкершілігі
Қиын емес міндеттерді орындау үшін практикалық және танымдық дағдылар
Кәсіби дайындық және (немесе) өзіндік үдерісте алынған білім;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі мал шаруашылығы кешендері мен
механикаландырылған фермалардың операторының құзыреттілігіне
қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Стандартты міндеттерді шешу, мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының жұмысының нәтижесі мен сапасына жауапкершілік
Берілген нұсқаулық алгоритіміне және іс-әрекеттерді түзету бойынша әрекеттер тәсілдерін таңдау
Негізгі және қарапайым құрал-саймандар, жабдықтар, жұмыс үдерісі процедураларының білігі; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
2-1)
Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының өзінің денсаулығына, қауіпсіздігіне және басқалардың қауәпсіздігіне, қоршаған ортаны қорғау жауапкершілігі
Қиын емес міндеттерді орындау үшін практикалық және танымдық дағдылар
Кәсіби дайындық және (немесе) өзіндік үдерісте алынған білім;
3-1)
Міндеттерді дербес анықтауды ескереді
Практикалық және танымдық дағдылардың кең ауқымын қолданады
Жұмыс процестері мен рәсімдерді бақылау бойынша жан-жақты білім
7-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі мал шаруашылығы кешендері мен
механикаландырылған фермалардың операторының құзыреттілігіне
қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер

1-1) Прием, взвешивание и перегон скота, забой животных
2
Крупно рогатый скот, лошади, корм, минеральные добавки
Ручной труд, кормосмеситель-раздатчик, погрузчик силоса, фронтальный погрузчик, кормовой стол, групповые поилки
2-1) Механизированные работы по уходу за животными
2-2) Оказание медицинской помощи заболевшим животным
3
Помещение, крупно рогатый скот
Дезинфекционные установки, дезинфицирующие моющие средства, аптечка
3-1) Уборка, дезинфекция оборудования и помещений, технический уход за оборудованием
Таблица 5. Требования к компетенциям оператора животноводческих
комплексов и механизированных ферм 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные
компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных задач, ответственность за результаты и качество работы оператора животноводческих комплексов и механизированных ферм
Выбор способа действий по заданному инструкциями алгоритму и коррекция действий
Знания основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы; знание техники безопасности и охраны труда
2-1)
Ответственность оператора животноводческих комплексов и механизированных за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, защиту окружающей среды
Практические и познавательные навыки для выполнения несложных задач
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки и (или) самостоятельно; знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 6. Требования к компетенциям оператора животноводческих
комплексов и механизированных ферм 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные
компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных задач, ответственность за результаты и качество работы оператора животноводческих комплексов и механизированных ферм
Выбор способа действий по заданному инструкциями алгоритму и коррекция действий
Знания основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы; знание техники безопасности и охраны труда
2-1)
Ответственность оператора животноводческих комплексов и механизированных за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, защиту окружающей среды
Практические и познавательные навыки для выполнения несложных задач
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки и (или) самостоятельно;
3-1)
Предусматривает самостоятельное определение задач
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур
Таблица 7. Требования к компетенциям оператора животноводческих
комплексов и механизированных ферм 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные
компетенции
Умения и навыки
Знания

2-2)
Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының функционалдық міндеттері шеңберінде жауапкершілік, бағалау және анықтау
Өзіндік жоспарлау, еңбек үдерісінің орындалуы мен бағалануы және оның нәтижелер дағдылары
Өздігінен дайындалу және (немесе) өзіндік үдерісте алынған практикалық бағытталған кәсіби білім; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
3-1)
Жұмыс үдерісін жоспарлауды қосатын мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың операторының қызметінің орындалуын түсіну
Қарапайым өндірістік жағдайларда өзіндік бағалау, анықтау, ұйымдастыру және іс-әрекеттерді түзету дағдылары
Құралдар мен жабдықтар, материалдардың негізгі қолдану принциптерін, техникалық қызмет көрсетуін, тасымалдануын, сақталуын, қоймаға қоюын білу; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
3-2)
Құжаттандыруды жүргізеді және өндірістік деректерді басшылыққа көрсетеді, алдын ала бекітілген талаптарға сәйкес жұмыс барысы нәтижелерін бағалайды; өзге қызметкерлердің жұмысына басшылық етеді
Қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау; қызметті түзетуді бағалайды; білім беруді қолдану негізінде қалыпты рәсімдер ауытқыған жағдайда пайда болған проблемаларды шешеді
Кәсіби міндеттердің тәсілін, ұстанымын, қойылу әдістерін және шешімін біледі, қызметтің аталған түріне тән қауіп-қатерді түсінеді, оны бақылай алады және барынша төмендетеді
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
7-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысыы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
3115 Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі, техник-механик
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Ұйымдардың басшылары, мамандары мен басқа қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік анықтамалығы (Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 25 маусымда № 7755 тіркелді)
СБШ біліктілік деңгейі
Санаттар
4
Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі, техник-механик - санатсыз, ІІ, І
5
Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі, техник-механик - санатсыз, ІІ, І
2-кесте. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигінің еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Фермалар, мал шаруашылығы фабрикалары, мал өсіру бойынша ауыл шаруашылығы құрылымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілікдеңгейі
Кәсіптікбілім беру жәнеоқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Санатсыз - жұмыс тәжірибесі талап етілмейді;
ІІ санаттағы – жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес
5
Техникалық және кәсіби (орта буын маманы), орта білімнен кейінгі білім, практикалық тәжірибе, немесе жоғары білім
Санатсыз - жұмыс тәжірибесі талап етілмейді;
ІІ санаттағы – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес;
І санаттағы – ІІ санаттағы лауазымда 1 жылдан кем емес
3-кесте. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі орындайтын еңбек
функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Жүкті ауыстырып тиейтін машиналардың бекітілген тобына техникалық қызмет көрсету және уақтылы жөндеу жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету, ауыстырып тиеу жұмыстарында оларды тиімді қолдану
2
Жөндеудің жаңа прогрессивті әдістерін енгізу
3
Бекітілген құжаттаманы жүргізеді
4-кесте. Жүкті ауыстырып тиеуші көліктердің механигі орындайтын КС
бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Кестелер, қағаз түріндегі және электрондық ақпарат тасымалдау-шылар, ауыстырып тиейтін машиналар, жөндеушілер
Қағаз түріндегі ақпарат тасымалдаушылар, жазуға арналған кеңсе құралдары, компьютер техникасы, бағдарламалық қамтамасыз ету, принтерлер, Қол еңбегі, жұмыс қолғаптары, құрал-саймандар

2-2)
Ответственность в рамках функциональных обязанностей оператора животноводческих комплексов и механизированных ферм оценивать и определять
Навыки самостоятельного планирования, выполнения и оценки трудового процесса и его результатов
Практико-ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе самостоятельной подготовки и (или) самостоятельно; знания техники безопасности и охраны труда
3-1)
Понимание исполнительской деятельности оператора животноводческих комплексов и механизированных, включающей планирование рабочего процесса
Навыки самооценки, самоопределения, самоорганизации и коррекции действий в простых производственных ситуациях
Знание основных принципов использования, техобслуживания, перемещения, сохранности и складирования инструментов и оборудования, материалов; знания техники безопасности и охраны труда
3-2)
Оценивает результаты рабочих процессов с заранее установленными критериями, документируя и представляя производственные данные руководству, руководит работой других работников
Выбор технологических путей осуществления деятельности, текущий и итоговый контроль, оценка коррекции деятельности; решает проблемы, возникающие при отклонении стандартных процедур, основанные на применении передачи знаний
Знает подходы, принципы и способы постановки и решения профессиональных задач, понимает риски, характерные для данного вида деятельности, может их контролировать и сводить к минимуму
Приложение 7
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3115 Механик перегрузочных машин, техник-механик
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций (утверждены приказом Министра труда и социальной защиты населения от 21 мая 2012 года № 201-ө-м, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7755)
Квалификационный уровень ОРК
Категории
4
Механик перегрузочных машин, техник-механик - без категории, ІІ, І
5
Механик перегрузочных машин, техник-механик - без категории, ІІ, І
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
механика перегрузочных машин
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Фермы, животноводческие фабрики, сельскохозяйственные формирования по выращиванию скота
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Без категории не требуется;
І категории - опыт работы не менее 1 года
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые механиком перегрузочных машин
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Обеспечение технического обслуживания и своевременный ремонт закрепленной группы перегрузочных машин, их эффективное использование на перегрузочных работах
2
Внедрение новых прогрессивных методов ремонта
3
Ведет установленную документацию
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых механиком перегрузочных
машин
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Графики, бумажные и электронные носители информации, перегрузочные машины, ремонтники
Бумажные носители информации, пишущие канцелярские принадлежности, компьютерная техника, программное обеспечение, принтеры, ручной труд, рабочие перчатки, инструмента

1-1) Ауыстырып тиейтін машиналардың кестесін әзірлейді және оның орындалуын бақылайды, ауыстырып тиейтін техниканы байқауға дайындайды, жөндеу барысын бақылайды
2
Ауыстырып тиейтін машиналар, еңбек барысы, жұмысшылар, жөңдеудің шетелдік әдістемелері
Қағаз түріндегі ақпарат тасымалдаушылар, жазуға арналған кеңсе құралдары, компьютер техникасы, бағдарламалық қамтамасыз ету, жұмыстың жаңа әдістері, жаңа құрал-жабдықтар және құрал-саймандар, компьютер техникасы, қағаз және электрондық ақпарат тасымалдаушылар, принтер, интернет, оқулықтар, әдістемелік құралдар
2-1) Ауыстырып тиейтін машиналар, тораптар және бөлшектердің пайдалану көрсеткіштерін талдайды, ауыстырып тиейтін машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылардың еңбегін ұйымдастыруды жетілдіру
3
Тіркеу құжаттамасы
Компьютер техникасы, қағаз және электрондық ақпарат тасымалдаушылар, принтер, интернет, файл папкалары, құжаттарды сақтауға арналған шкафтар
3-1) Есепке алу құжаттамасын жүргізу, машиналарды техникалық жөндеу және оларға қызмет көрсетудің алдыңғы қатарлы отандық және шетелдік тәжірибесін зерттеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі жүкті ауыстырып тиеуші
көліктердің механигінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Ауыстырып тиеуші көліктердің міндеттер және тексеру кестесін жасаумен сәйкес жұмыс барысы нәтижелерін бағалайды; ауыстырып тиеуші көліктердің өзіндік міндеттерді анықтау тексеру кестесін жасауды қарастырады; басқа жұмысшылардың жұмысын басқарады
Ауыстырып тиейтін машиналарды байқау кестесін әзірлеу кезінде түрлі типтегі практикалық міндеттерді орындау; ауыстырып тиейтін машиналарды байқау кестесін, жұмыстың орындалуын өз бетінше жоспарлау, әзірлеу және жұмыс барысы мен жұмыс нәтижелерін бағалау кезінде бірқатар практикалық және танымдық дағдыларын қолданады
Арнайы білім (теориялық және практикалық) және практикалық тәжірибені (соның ішінде инновациялық) синтездеуін талап ететін қызметінің орындалуына арнлаған білім
2-1)
Ауыстырып тиеуші көліктердің өзіндік міндеттерді анықтау тексеру кестесін жасауды қарастырады; басқа жұмысшылардың жұмысын басқарады
Жұмысшылардың еңбегін ұйымдастыру, жұмысты орындау, жұмыс барысын және жұмыс нәтижелерін бағалауды жетілдіру кезінде бірқатар практикалық және танымдық дағдыларды қолданады; білім беруді қолдануда негізделген жұмыс процессінің стандартты рәсімдерден ауытқу кезінде проблемаларды шешу
Жұмыс үдерісі, бақылау процедуралары бойынша білімінің кең спектріне ие, жоғарғы белгісіздікті кәсіби жағдайдағы жобалауды саралауды және шешім қабылдауды бағалайды, Көзқарастарды байласынтыру және келісімдеу әдістерін анықтайды
6-кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі жүкті ауыстырып тиеуші
көліктердің механигінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер

1-1) Разрабатывать графики ремонта перегрузочных машин и следит за их выполнением, готовить перегрузочную технику к осмотру, контролировать ход ремонта
2
Перегрузочные машины, трудовой процесс, рабочие зарубежные методики ремонта
Бумажные носители информации, пишущие канцелярские принадлежности, компьютерная техника, программное обеспечение, новые методики ремонта, новое оборудование и инструменты, Компьютерная техника, бумажные и электронные носители информации, принтер, интернет, учебники, методические пособия
2-1) Анализировать показатели использования перегрузочных машин, узлов и деталей, совершенствовать организацию труда рабочих по техобслуживанию и ремонту перегрузочных машин
3
Учетная документация
Компьютерная техника, бумажные и электронные носители информации, принтер, файловые папки, шкафы для хранения документов
3-1) Вести учетную документацию, изучать передовой отечественный опыт и зарубежный опыт технического ремонта и обслуживания машин
Таблица 5. Требования к компетенциям механика перегрузочных машин
4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Оценивает результаты рабочих процессов в соответствии с задачами и разработкой графиков осмотра перегрузочных машин; предусматривает самостоятельное определение задач разработки графиков осмотра перегрузочных машин; руководит работой других работников
Решение различных типов практических задач при разработке графиков осмотра перегрузочных машин; применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном планировании, разработке графиков осмотра перегрузочных машин, выполнении работы и оценке рабочих процессов и результатов работы
Знания для осуществления деятельности, требующая синтеза специальных (теоретических и практических) знаний (в том числе, инновационных) и практического опыта
2-1)
Предусматривает самостоятельное определение задач разработки графиков осмотра перегрузочных машин; руководит работой других работников
Применяет широкий ряд практических и познавательных навыков в самостоятельном планировании, контроле процесса ремонта, выполнении работы и оценке рабочих процессов и результатов работы; текущий и итоговый контроль, оценка коррекции деятельности; решает проблемы, возникающие при отклонении стандартных процедур, основанные на применении передачи знаний
Обладает широким спектром знаний по рабочим процессам, контролю процедур, анализирует проектирование и оценивает принятие решений в профессиональных ситуациях высокой неопределҰнности Определяет способы коммуникаций и согласования точек зрения
Таблица 6. Требования к компетенциям механика перегрузочных машин
5-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания

2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
3-кесте. Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті
орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Астықты және ыдысқа салынған жүкті тиеп-төгудегі ішкі қойма стационарлық механизмдерді басқару, астықты және басқа жүктердің орын ауыстыруында силостағы және қоймадағы астықты тиеп төгудегі стационарлық және жылжымалы тасымалдағыш, норий типті тасымалдағыш, түсіруші арба, механикалық күрек және бұралмалы құбырға қызмет көрсету
2
Судалардан, баржалардан, вагондардан, авто көліктерден, жүктердің барлық түрлерін тиеп-төгуде өзі жүретін астық тиеуші, аккумуляторлы автотиеуші, инерционды вагонға тиеуші, жылжымалы пневматикалық құрылғыларды басқару, рамалар мен двигательдердің жерге тұйықталуының дұрыстығын тексеру; электродвигательдердің қосылуы мен тоқтатылуы; машиналарға техникалық қызмет көрсету, оларды тазалауға, майлауға, жөндеуге қатысу
3
Жұмыс қызметіндегі машиналар және барлық тиеу жүйесінің ақаулығын анықтау, ескертуі және жою; бөлек алғанда тораптар, механизмдер мен бөлшектерді мерзімді қарау, шаю, тазалау және ағымды жөндеу
4
Астықты судалардан, баржалардан және вагондардан төгуде алуан түрлі стационарлы қалқымалы пневматикалық тиеушілерді басқару және оны жағалауда қабылдау құрылғыларға дейін орын ауыстыру, турбонасос подшипиктерінің қызу ықтимал температурасын қамтамасыз ету және майлау жүйесінің, ауа үрлеу машиналары мен пневматикалық тиеушілердің жұмысын реттеу
4-кесте. Дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші көліктердің машинисті
орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ішкі қойма стационарлық механизм, стационарлық және жылжымалы тасымалдағыш, норий типті тасымалдағыш, түсіруші арба, механикалық күрек және бұралмалы құбыр
Қол еңбегі
1-1) Астықты және ыдысқа салынған жүкті тиеп-төгудегі ішкі қойма стационарлық механизмдерді басқару
2
Өзі жүретін, астық тиеуші, аккумуляторлы автотиеуші, инерционды вагонға тиеуші, жылжымалы пневматикалық құрылғылар, рамалар, двигательдер, электрдвигательдер, машиналар
Қол еңбегі, көтергіштер
2-1) Өзі жүретін, астық тиеуші, аккумуляторлы автотиеуші, инерционды вагонға тиеуші, жылжымалы пневматикалық құрылғыларды басқару
3
Алуан түрлі қалқымалы пневматикалық тиеушілер, тиеушілер
Көтергіштер, қол еңбегі, бақылау-өлшеу аспаптары және оптималды режимдегі тиеушілер жабдығы, вакуум

Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые машинистом зерновых погрузочно-разгрузочных машин
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Управление внутри складскими стационарными механизмами при погрузке и выгрузке зерновых и тароупаковочных грузов, обслуживание стационарных и передвижных транспортеров, транспортеров типа норий, сбрасывающих тележек, механических лопат и поворотных труб при загрузке и выгрузке зерна в силосах и складах при перемещении зерна и других грузов
2
Управление самоходными зернопогрузчиками, аккумуляторными автопогрузчиками, инерционными вагонопогрузчиками, передвижными пневматическими установками при погрузке и выгрузке всех видов грузов из судов, барж, вагонов, автомобилей, проверка правильности заземления рам и двигателей; пуск и останов электродвигателей; техническое обслуживание машин, чистка, смазка, участие в их ремонте
3
Выявление, предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемых машин и всей системы перегружателей; периодический осмотр, промывка, чистка и текущий ремонт отдельных узлов, механизмов и деталей
4
Управление стационарными плавучими пневматическими перегружателями различного типа при выгрузке зерна из судов, барж и вагонов и перемещение его до береговых приемных устройств, обеспечение допустимой температуры нагрева подшипников турбонасосов и регулирование работы смазочных систем, воздуходувной машины и пневматических перегружателей
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых машинистом зерновых
погрузочно-разгрузочных машин
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Внутри складские стационарные механизмы, стационарные и передвижные транспортеры, транспортеры типа норий, сбрасывающие тележки, механические лопаты и поворотные трубы
Ручной труд
1-1) Управлять внутри складскими стационарными механизмами при погрузке и выгрузке зерновых и тароупаковочных грузов
2
Самоходные, зернопогрузчики, аккумуляторные автопогрузчики, инерционные вагонопогрузчики, передвижные пневматические установки
рамы, двигатели, электродвигатели, машины
Ручной труд, подъемники
2-1) Управлять самоходными зернопогрузчиками аккумуляторными автопогрузчиками, инерционными вагонопогрузчиками, передвижными пневматическими установками
3
Плавучие пневматические, перегружатели различного типа, перегружатели
Подъемники, ручной труд, контрольно-измерительные приборы и приспособления оптимального режима перегружателей, вакуум

3-1) Астықты судалардан, баржалардан және вагондардан төгуде алуан түрлі стационарлы қалқымалы пневматикалық тиеушілерді басқару және оны жағалауда қабылдау құрылғыларға дейін орын ауыстыру
4
Машиналар, тиеуші жүйелері, тораптар механизмі, бөлшектер
Жөндеу құралдары, майлағыш, жуу құралдары,
4-1) Жұмыс қызметіндегі машиналар және барлық тиеу жүйесінің ақаулығын анықтау, ескерту және жою; бөлек алғанда тораптар, механизмдер мен бөлшектерді мерзімді қарау, шаю, тазалау және ағымды жөндеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші
көліктердің машинистінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Астықты және ыдысқа салынған жүкті тиеп-төгудегі ішкі қойма стационарлық механизмдерді басқару, керекті қорды, уақытты бағалау және анықтау
Негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолданумен практикалық міндеттерді шешу
Тасымалдағыштар, түсіруші арбалар, механикалық күректер, бұралмалы құбырлар, лебедкалар және оларды қосу жабдықтар жұмысының ұстанымы
1-2)
Стационарлық және жылжымалы тасығыштарға қызмет көрсетуді қосатын орындалу қызметін түсінігі
Стационарлық және жылжымалы тасығыштарға қызмет көрсету шеңберінде нәтиже және жұмыс сапасына жауапкершілік
Элеваторда, қоймада астықты орналастыру мен орын алмастыру техникалық схемалары, астықтың сапасы мен санының сақталуын қамтамасыз ету ережелері
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі дәнді дақылдарды тиеуші-төгуші
көліктердің машинистінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Алуан түрлі стационарлы қалқымалы пневматикалық тиеушілерді басқаруды қосатын қызметінің орындалуының түсінігі
Алуан түрлі стационарлы қалқымалы пневматикалық тиеушілерді басқаруын жүзеге асыру шеңберінде жұмыстың нәтижесі мен сапасының жауапкершілігі
Құрылғы, консруктивті ерекшеліктері, тиеп-төгу машиналар техникалық сипаты, алуан дәнді дақылдардың орын ауыстыру жұмысын қамтамасыз етуде эксплуатациялық көрсеткіш және шарттар
1-2)
Бөлек алғанда тораптар, механизмдер мен бөлшектерді мерзімді қарау, шаю, тазалау және ағымды жөндеуін жүзеге асыруымен қоса қызметтің орындалуының түсінігі
Негізгі практикалық және танымдылық дағдылар қолданумен стандартты міндеттерді шешілуі
Астықты төгу және орын алмастыру схемасы; тиеп-төгу жұмыстарында ақаулықтарды ескерту және жою тәсілдері, қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу
Ауыл шаруашылығындағы механикаландыру
бойынша қызметтегі кәсіби стандартының
9-қосымшасы
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС тіркелді _____________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу № ____________________
Хат (хаттама) № ____________________ Күні____________________________

3-1) Управлять стационарными плавучими пневматическими перегружателями различного типа при выгрузке зерна из судов, барж и вагонов и перемещение его до береговых приемных устройств
4
Машины, системы перегружателей, узлы механизмы, детали
Инструменты для ремонта, смазка, моющие средства, инструменты для ремонта, смазка
4-1) Выявлять, предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин и всей системы перегружателей, осуществлять периодический осмотр, промывку, чистку и текущий ремонт отдельных узлов, механизмов и деталей
Таблица 5. Требования к компетенциям машиниста зерновых
погрузочно-разгрузочных машин 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Ответственность в рамках управления внутри складскими стационарными механизмами при погрузке и выгрузке зерновых и тароупаковочных грузов оценивать и определять необходимые ресурсы, время
Решение практических задач с применением основных практических и познавательных навыков
Принцип работы транспортеров, сбрасывающих тележек, механических лопат, поворотных труб, лебедок, их пускового оборудования
1-2)
Понимание исполнительской деятельности, включающей обслуживания стационарных и передвижных транспортеров
Ответственность за результаты и качество работы в рамках обслуживания стационарных и передвижных транспортеров
Технологические схемы размещения и перемещения зерна на элеваторах, складах, правила обеспечения сохранности качества и количества зерна
Таблица 6. Требования к компетенциям машиниста зерновых
погрузочно-разгрузочных машин 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Понимание исполнительской деятельности, включающей управления стационарными плавучими пневматическими перегружателями различного типа
Ответственность за результаты и качество работы в рамках осуществления управления стационарными плавучими пневматическими перегружателями различного типа
Устройство, конструктивные особенности, техническую характеристику погрузочно-разгрузочных машин, эксплуатационные показатели и условия, обеспечивающие их работу при перемещении различных культур зерна
1-2)
Понимание исполнительской деятельности, включающей осуществления периодического осмотра, промывку, чистку и текущий ремонт отдельных узлов, механизмов и деталей
Решение стандартных задач с применением основных практических и познавательных навыков
Схему выгрузки и перемещения зерна; способы предупреждения и устранения неисправностей в работе погрузочно-разгрузочного оборудования, знание правил техники безопасности
Приложение 9
к профессиональному стандарту
в деятельности по механизации
в сельском хозяйстве
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № _____________________ Дата ______________________